Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк білім тапсырысының негiзiнде жоғары оқу орындарының студенттiк контингентiн қалыптастырудың жаңа моделi туралы <*>
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 24 сәуір N 464. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 25 наурыздағы N 264 қаулысымен
Ескерту. Тақырыбы және кіріспе жаңа редакцияда, мәтініндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2000.02.29. N 315  қаулысымен
Мемлекеттiк білiм тапсырысының негiзiнде жоғары оқу орындарының студенттiк контингентiн қалыптастыру процесiн реттеу оларға түсетiн адамдарға қойылатын талаптардың бiркелкілігiн және халықтың барлық жiктерi үшiн жоғары кәсiби білімге қол жетiмдiліктiң бiрдей мүмкiндiгiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді: <*>
1. Білім және ғылым министрлігі:
1) 1999-2000 жылдары:
тестілеудің нәтижелері бойынша сертификаттар беру арқылы мемлекеттiк бiлiм тапсырысының негiзiнде жоғары оқу орындарында жоғары білім алуға тілек білдірген азаматтарды кешенді тестілеуді жүргізуді;<*>
жоғары білім алу үшін мемлекеттік сертификаттардың баллдарына сәйкес - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған жоғары білімі бар мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік тапсырыстың көлемінде, заңдарға сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарына жеңілдіктерді ескере отырып конкурстық негізде мемлекеттік білім беру гранттарын және мемлекеттік білім беру несиелерін беруді;
мемлекеттік білім гранттары мен мемлекеттік білім несиелерінің иелеріне өз қаулыларына орай таңдаған мамандығы бойынша оқу үшін меншiк нысандарына қарамастан және мемлекеттiк аттестациядан өткен жоғары оқу орнын таңдау мүмкіндігін;<*>
селоның әлеуметтік-экономикалық дамуын айқындайтын мамандықтар бойынша мемлекеттік тапсырыстың кемінде 30 проценті мөлшерінде селолық мектептерді бітірген азаматтарды жоғары оқу орындарына қабылдауға арналған квотаны;
мемлекеттік білім беру гранттары мен мемлекеттік білім беру несиелерінің иелері үшін жоғары оқу орындарына бірінші кезекті қабылдауды көздейтін мемлекеттік жоғары оқу орындарының (бұдан әрі - ЖОО) студенттік контингентін қалыптастырудың жаңа моделіне кезең-кезеңмен көшуді қамтамасыз етсін;
2) бір айлық мерзім ішінде студенттік контингентті қалыптастырудың жаңа моделін ескере отырып Жоғары оқу орындарына студенттерді қабылдаудың үлгі ережесін бекітсін;
3) облыс орталықтарында, Астана, Алматы, Арқалық, Жезқазған, Жетісай, Семей, Талдықорған және Түркістан қалаларында 1999 жылы жоғары оқу орындарына түсуге тілек білдірген азаматтарды кешенді тестілеуді жүргізуді қамтамасыз етсін.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.02.29. N 315 қаулысымен.
2.<*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.03. N 1009  қаулысымен.
Ескерту. 2-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 802 қаулысымен.
3.<*>
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.03. N 1009 қаулысымен.
Ескерту. 3-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 802 қаулысымен.
4.<*>
5.<*>
6.<*>
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.06.15. N 770  қаулысымен .
Ескерту. 4,5,6-тармақтар алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 802  қаулысымен .

О новой модели формирования студенческого контингента высших учебных заведений на основе государственного образовательного заказа в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 1999 года N 464. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 25 марта 2005 г. N 264 (P050264)
Сноска. В тексте заменены слова, заголовок и преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 29 февраля 2000 г. N 315 P000315_ .
В целях упорядочения процесса формирования студенческого контингента высших учебных заведений на основе государственного образовательного заказа, обеспечения единообразия требований, предъявляемых к поступающим в них лицам, и равных возможностей доступа к высшему профессиональному образованию для всех слоев населения Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству образования и науки:
1) обеспечить в 1999 - 2000 годах поэтапный переход на новую модель формирования студенческого контингента высших учебных заведений на основе государственного образовательного заказа (далее - ВУЗы), предусматривающую:
проведение комплексного тестирования граждан, желающих получить высшее образование по избранной специальности, с выдачей государственных сертификатов по результатам тестирования;
предоставление на конкурсной основе в объеме государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием, утверждаемого Правительством Республики Казахстан, в соответствии с баллами государственных сертификатов, государственных образовательных грантов и государственных образовательных кредитов для получения высшего образования, с учетом льгот отдельным категориям граждан в соответствии с законодательством;
возможность выбора по собственному усмотрению ВУЗа независимо от формы собственности и прошедшего государственную аттестацию для обучения по избранной специальности обладателями государственных образовательных грантов и государственных образовательных кредитов;
квоту для приема в ВУЗы граждан, окончивших сельские школы, в размере не менее 30 процентов от государственного заказа по специальностям, определяющим социально-экономическое развитие села;
первоочередное зачисление в ВУЗы для обладателей государственных образовательных грантов и государственных образовательных кредитов;
2) в месячный срок утвердить Типовые правила приема студентов в ВУЗы с учетом новой модели формирования студенческого контингента;
3) обеспечить проведение комплексного тестирования граждан, желающих поступать в ВУЗы в 1999 году, в областных центрах, городах Астане, Алматы, Аркалыке, Жезказгане, Жетысайе, Семипалатинске, Талдыкоргане и Туркестане.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 февраля 2000 г. N 315 P000315_ .
2. (Пункты 2,3,4,5,6 исключены - постановлением Правительства РК от 11 июня 2001 г. N 802 P010802_ )

7. Жоғары оқу орындарына студенттер қабылдаудың жаңа моделіне көшуді ұйымдастыру жөніндегі республикалық комиссия құрылсын, 1 және 2-қосымшаларға сәйкес оның құрамы мен ол туралы ереже бекітілсін.
8. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі:
тиісті жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, бір ай мерзімде осы қаулыға сәйкес азаматтарды кешенді тестілеу ұйымдастырылуы тиіс қалаларда жоғары оқу орындарының абитуриенттерін тестілеуді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі аймақтық комиссиялар құрсын;
Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігімен бірлесіп бұқаралық ақпарат құралдарында студенттік контингентті қалыптастырудың жаңа моделіне көшу жөніндегі жұмыстарды кеңінен көрсету үшін қажетті шаралар қабылдасын.
9. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері аймақтық комиссияларға мемлекеттік жоғары оқу орындарына түсуге тілек білдіруші азаматтарды кешенді тестілеуді ұйымдастыруға және жүргізуге қажетті көмек көрсетсін.
10. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі бір ай мерзімде:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен келісім бойынша Үкіметтің бұрын қабылданған шешімдерін осы қаулыға сәйкес келтіру туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс енгізсін;
жоғары оқу орындарының студенттік контингентін қалыптастырудың жаңа моделіне көшуді іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында қажетті нормативтік құқықтық актілер қабылдасын.<*>
Ескерту. 10-тармақ сөзбен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.06.15. N 770 қаулысымен .
11. Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың тізбесі туралы" 1996 жылғы 25 маусымдағы N 790  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 29, 256-құжат) мынадай толықтыру енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың тізбесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 470-1-жолмен толықтырылсын:
"470-1 "Республикалық тестілеу
орталығы"  республикалық
мемлекеттік қазыналық кәсіпорны    Алматы қаласы".
12. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
24 сәуірдегі
N 464 қаулысына
1-қосымша
Жоғары оқу орындарына студенттер қабылдаудың жаңа моделіне
көшуді ұйымдастыру жөніндегі республикалық комиссияның құрамы
Бектұрғанов             - Қазақстан Республикасының
Нұралы Сұлтанұлы          Білім және ғылым министрі,
төраға
Ахметов Әшімжан         - Қазақстан Республикасының Білім
Сүлейменұлы               және ғылым вице-министрі, төрағаның
орынбасары
Әбжаппаров Әбдімтәліп   - Қазақстан Республикасының Білім
Әбжаппарұлы               және ғылым министрлігі Жоғары білім
департаментінің директоры, хатшы
Комиссия мүшелері:
Амантаева Майра         - "Қазақстан Республикасының Білім
Тұрғанқызы                және ғылым қызметкерлерінің
кәсіподағы" қоғамдық
бірлестігінің төрайымы (келісім
бойынша)
Жәмішев Болат           - Қазақстан Республикасының Қаржы
Бидахметұлы               бірінші вице-министрі
Жұрынов Мұрат           - Қ.А. Яссауи атындағы халықаралық
Жұрынұлы                  Қазақ-Түрік университетінің ректоры
(келісім бойынша)
Нұрбеков Қосбасар       - Қазақстан Республикасының Ұлттық
Болатбекұлы               қауіпсіздік комитеті төрағасының
бірінші орынбасары (келісім
бойынша)
Назарбаева Дариға       - "Хабар" телекомпаниясының президенті
Нұрсұлтанқызы             (келісім бойынша)
Нәрібаев Көпжасар       - Әл-Фараби атындағы қазақ
Нәрібайұлы                мемлекеттік ұлттық университетінің
ректоры (келісім бойынша)
Садықов Тоқмұхамед      - Абай атындағы Алматы мемлекеттік
Сәлменұлы                 университетінің ректоры (келісім
бойынша)
Алшанов Рахман          - Білім мекемелері қауымдасты-
Алшанұлы                  ғының президенті;
Отто Иван Иванович      - Қазақстан Республикасының Ішкі
істер вице-министрі
Жұмағұлов               - Қазақстан Республикасының
Бақытжан Тұрсынұлы        Білім және ғылым бірінші
вице-министрі;
Рябченко                - Қазақстан Республикасының
Олег Григорьевич          Мәдениет, ақпарат және қоғамдық
келісім бірінші вице-министрі;
Қанаев                  - Қазақстан Республикасының
Серікжан Зиянданұлы       Білім және ғылым министрлігі
Әкімшілік департаментінің
директоры
Ескерту. 1-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.06.15. N 770   қаулысымен .
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.02.29. N 315  қаулысымен .
Ескерту. 1-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.03. N 1009  қаулысымен.
Ескерту. 1-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.11. N 802  қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы 27 сәуірдегі
N 464 қаулысына
2-қосымша
Жоғары оқу орындарына студенттерді қабылдаудың жаңа моделіне көшуді ұйымдастыру жөніндегі республикалық комиссия туралы
Ереже  1. Жалпы ережелер
1. Жоғары оқу орындарына студенттерді қабылдаудың жаңа моделіне көшуді ұйымдастыру жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.

7. Создать Республиканскую комиссию по организации перехода на новую модель приема студентов в ВУЗы, утвердить ее состав и положение о ней, согласно приложениям 1 и 2.
8. Министерству образования и науки Республики Казахстан:
совместно с соответствующими местными исполнительными органами в месячный срок образовать в городах, в которых в соответствии с настоящим постановлением должно быть организовано комплексное тестирование граждан, региональные комиссии по организации и проведению тестирования абитуриентов ВУЗов;
совместно с Министерством культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан принять необходимые меры для широкого освещения в средствах массовой информации работы по переходу на новую модель формирования студенческого контингента.
9. Акимам областей, городов Астаны и Алматы оказать региональным комиссиям необходимую помощь в организации и проведении комплексного тестирования граждан, желающих поступать в государственные ВУЗы.
10. Министерству образования и науки Республики Казахстан в месячный срок:
по согласованию с Министерством юстиции Республики Казахстан внести в Правительство Республики Казахстан предложения о приведении ранее принятых решений Правительства в соответствие с настоящим постановлением;
принять необходимые нормативные правовые акты в целях обеспечения реализации перехода на новую модель формирования студенческого контингента ВУЗов. <*>
Сноска. Пункт 10 - с дополнениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15 июня 1999 года № 770 P990770_ .
11. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 1996 года № 790 P960790_ "О Перечне республиканских государственных предприятий" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 29, ст. 256) следующее дополнение:
Перечень республиканских государственных предприятий, утвержденный названным постановлением, дополнить строкой, порядковый номер 470-1, следующего содержания:
"470-1 Республиканское государственное казенное
предприятие "Республиканский центр тестирования" город Алматы".
12. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 1999 года N 464 <*>
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 29 февраля 2000 года № 315 P000315_ ; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 3 июля 2000 года N 1009 P001009_ ; от 11 июня 2001 г. N 802 Р010802_ .
Состав
Республиканской комиссии по организации перехода на
новую модель приема студентов в ВУЗы
Бектурганов Нуралы Султанович - Министр образования и науки
Республики Казахстан, председатель
Ахметов Ашимжан               - вице-Министр образования и науки Республики
Сулейменович                    Казахстан, заместитель председателя
Абжаппаров Абдумуталип        - директор Департамента высшего образования
Абжаппарович                    Министерства образования и науки
Республики Казахстан, секретарь
Члены комиссии:
Амантаева Майра Тургановна    - председатель общественного объединения
"Профсоюз работников образования и науки
Республики Казахстан" (по согласованию)
Жамишев Болат Бидахметович    - первый вице-Министр финансов Республики
Казахстан
Журинов Мурат Журинович       - ректор Международного Казахско-Турецкого
университета им. Х.А. Яссави (по
согласованию)
Нурбеков Косбасар             - первый заместитель Председателя Комитета
Болатбекович                    национальной безопасности Республики
Казахстан (по согласованию)
Назарбаева Дарига             - президент телекомпании "Хабар" (по
Нурсултановна                   согласованию)
Нарибаев Копжасар Нарибаевич  - ректор Казахского государственного
национального университета им. Аль-Фараби
(по согласованию)
Садыков Токмухамед            - ректор Алматинского государственного
Сальменович                     университета им. Абая (по согласованию)
Алшанов                       - президент Ассоциации учреждений
Рахман Алшанович                образования
Отто                          - вице-Министр внутренних дел
Иван Иванович                   Республики Казахстан
Жумагулов                     - первый вице-Министр образования и
Бакытжан Турсынович             науки Республики Казахстан
Рябченко                      - первый вице-Министр культуры,
Олег Григорьевич                информации и общественного согласия
Республики Казахстан
Канаев                        - директор Административного
Серикжан Зияданович             департамента Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 1999 года N 464
Положение
о Республиканской комиссии по организации перехода
на новую модель приема студентов в ВУЗы
1. Общие положения
1. Республиканская комиссия по организации перехода на новую модель приема студентов в ВУЗы (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.

2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Комиссияның құрамын жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.<*>
Ескерту. 3-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.06.15. N 770 қаулысымен.
4. Комиссияның өкiлеттiк мерзiмi Қазақстан Республикасының  Үкiметiне жоғары оқу орындарына кезектi оқу жылына студенттердi қабылдаудың аяқталған қорытындылары туралы есептi ұсынғаннан кейін тәмамдалады.<*>
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.06.15. N 770  қаулысымен .
2. Негізгі міндеттері мен өкілеттігі
5. Комиссия:
Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының студенттік контингентін қалыптастырудың жаңа моделіне көшуді қамтамасыз ету;
жоғары оқу орындарының абитуриенттерін тестілеуді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі аймақтық комиссиялар мен жоғары оқу орындарының қабылдау комиссияларының жұмысын бақылауды жүзеге асыру;
тестілеудің нәтижелері бойынша мемлекеттік сертификаттар беру арқылы жоғары білім алуға тілек білдірген азаматтарды кешенді тестілеуді жүргізу:
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген квоталар мен жеңілдіктерді ескере отырып, кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысқа сәйкес мемлекеттік сертификаттарының иелері арасында мемлекеттік білім беру гранттары мен мемлекеттік білім беру несиелерін алуға конкурс өткізу мәселелері жөніндегі ұсыныстарды пысықтайды.
6. Білім және ғылым министрлігі тиісті жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп жоғары оқу орындарының абитуриенттерін тестілеуді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі аймақтық комиссиялар құрады.<*>
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.02.29. N 315  қаулысымен .
3. Жұмысының ұйымдастырылуы
7. Комиссия өзінің төрағасы бекіткен күнтізбелік жоспарға сәйкес жұмыс істейді.
Комиссияның хатшысы жұмыс жоспарын, отырыстардың күн тәртібін жасайды, Комиссия мүшелерінің өзара іс-қимылын ұйымдастырады және іс қағаздары үшін жауап береді.
8. Комиссияның отырысы, егер оларға оның мүшелерінің жалпы санының 2/3 астамы қатысса, заңды деп саналады.
9. Комиссияның шешімі отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелері санының қарапайым көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады және Комиссияның төрағасы мен мүшелері қол қоятын отырыстың хаттамасымен ресімделеді.
10. Комиссия отырыстарының аралығындағы кезеңде оның ұйымдастырушылық мәселелерін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары білім департаменті шешеді.<*>
Ескерту. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.02.29. N 315  қаулысымен.

2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Состав Комиссии ежегодно утверждается Правительством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15 июня 1999 года № 770 P990770_ .
4. Срок полномочий Комиссии истекает после представления Правительству Республики Казахстан отчета об итогах завершения приема студентов в высшие учебные заведения на очередной учебный год. <*>
Сноска. Пункт 4 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 15 июня 1999 года № 770 P990770_ .
2. Основные задачи и полномочия
5. Комиссия вырабатывает предложения по вопросам:
обеспечения перехода на новую модель формирования студенческого контингента ВУЗов Республики Казахстан;
осуществления контроля за работой региональных комиссий по организации и проведению тестирования абитуриентов ВУЗов и приемных комиссий ВУЗов;
проведения комплексного тестирования граждан, желающих получить высшее образование, с выдачей государственных сертификатов по результатам тестирования;
проведения конкурса среди обладателей государственных сертификатов на получение государственных образовательных грантов и государственных образовательных кредитов в соответствии с государственным заказом на подготовку кадров, с учетом квот и льгот, установленных законодательством Республики Казахстан.
6. Министерство образования и науки совместно с соответствующими местными исполнительными органами образовывает региональные комиссии по организации и проведению тестирования абитуриентов ВУЗов. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 февраля 2000 г. N 315 P000315_ .
3. Организация работы
7. Комиссия работает в соответствии с календарным планом, утвержденным ее председателем.
Секретарь Комиссии формирует план работы, повестку дня заседаний, организует взаимодействие членов Комиссии и отвечает за делопроизводство.
8. Заседания Комиссии считаются действительными, если на них присутствуют более 2/3 от общего числа ее членов.
9. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии и оформляются протоколом заседания, который подписывается председателем и членами Комиссии.
10. В период между заседаниями Комиссии ее организационные вопросы решает Департамент высшего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 февраля 2000 г. N 315  P000315_ .