"Алтын белгі" белгісі туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 23 тамыз N 1219. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1253 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы  N 1253  (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) "Алтын белгi" белгiсi туралы ереже;
2) "Алтын белгi" белгiсiнiң сипаттамасы бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын.
1) "Жалпы бiлiм беретiн орта мектептi бiтiрушiлерге арналған кеудеге тағатын "Алтын белгi" белгiсi мен ерекше үлгiдегi аттестат туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 22 сәуiрдегi N 1146  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 33, 308-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 22 шiлдедегi N 1146 қаулысымен бекiтілген жалпы бiлiм беретiн орта мектептi бiтiрушiлерге арналған кеудеге тағатын "Алтын белгi" белгiсi мен ерекше үлгiдегi аттестат туралы ереженiң 1 тармағын ресми түсiндiру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 29 қыркүйектегi N 968  қаулысы
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiне бiлiм беру ұйымдарын қаржыландыру үшiн бөлiнетiн қаржының шегінде "Алтын белгi" белгiсiнiң қажетті санын дайындасын. <*>
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.04.16. N 428   қаулысымен
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1999 жылғы 23 тамыздағы
N 219 қаулысымен
бекiтiлген
"Алтын белгі" белгiсi туралы ереже
1. Осы Ереже "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. "Алтын белгi" белгiсiмен мына талаптардың жиынтығына сәйкес келген жағдайда:
1) үлгiлi мiнез-құлық көрсеткен және мемлекеттiк жалпыға мiндеттi бiлiм стандарттарына сәйкес оқу жоспарының барлық пәндерi бойынша оқу кезеңiнде орта бiлiмнiң негiзгi және жоғары сатыларында "5" деген жылдық қорытынды бағалары бар;
2) жалпы орта білiм курсы үшiн мемлекеттiк қорытынды аттестаттаудан өте жақсы деген бағамен мараппатталады;

О знаке "Алтын белгi"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 1999 года N 1219. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года N 1253
Сноска. Постановление Правительства РК от 23 августа 1999 г. N 1219 утратило силу постановлением Правительства РК от 21 декабря 2007 г. N  1253  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июля 1999 года "Об образовании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о знаке "Алтын белгi";
2) Описание знака "Алтын белгi".
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 1997 года № 1146  P971146_  "Об утверждении Положения о нагрудном знаке "Алтын белгi" ("Золотой знак") и аттестате особого образца для выпускников средней общеобразовательной школы (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 33, ст. 308);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1998 года № 968  P980968_  "Об официальном толковании пункта 1 Положения о нагрудном знаке "Алтын белгi" ("Золотой знак") и аттестате особого образца для выпускников средней общеобразовательной школы", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1997 года № 1146".
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан изготовить необходимое количество знаков "Алтын белгi" в пределах средств, выделяемых Министерству здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан для финансирования организаций образования.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены измененния - постановлением Правительства РК от 16 апреля 2004 г.  N 428  .
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 1999 года № 1219
Положение о знаке "Алтын белгi"
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании".
2. Знаком "Алтын белгi" награждаются учащиеся при их соответствии в совокупности следующим требованиям:
1) показавшие примерное поведение и имевшие годовые итоговые оценки "5" по всем предметам учебного плана в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования в период учебы на основной и старшей ступени среднего образования;
2) прошедшие итоговую государственную аттестацию за курс среднего общего образования на оценки отлично;

3) <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.04.16. N 428   қаулысымен
3. "Алтын белгi" белгiсiмен оқушылар облыстар, Астана және Алматы қалалары бiлiм басқармаларының (департаменттерiнiң) марапаттауға ұсынылатын оқушының осы Ереженiң талаптарына сай екендiгiн растайтын құжаттары қоса берiлген ұсыныстарының негiзiнде Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы уәкілетті орталық атқарушы органының бұйрық шығаруы жолымен марапатталады.
4. "Алтын белгi" белгiсiмен марапаттау салтанатты жағдайда өткiзiледi.
5. "Алтын белгі" белгісiмен марапатталған оқушылардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiк білiм беру гранттарын (гранттар болмаған жағдайда кредиттердi) алуға басым құқығы бap.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.02.04. N 107   қаулысымен
6. Заңдарда белгіленген тәртіппен таңдаған жағдайда "Алтын белгі" белгісімен марапатталғандарға:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес жоғары оқу орындарына мемлекеттік білім беру гранты Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары үшін көзделген мөлшерде беріледі;
2) "Алтын белгі" белгісімен марапатталушы Қазақстан Республикасының денсаулық жағдайы бойынша арнайы талаптар көзделген жоғары оқу орындарына, денсаулығы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген арнайы талаптарға сәйкес келген жағдайда ғана қабылдана алады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.04. N 107   қаулысымен
7. Осы Ереже меншік үлгісіне, түріне, нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, белгіленген тәртіппен жалпы орта білім беру бағдарламасын іске асыратын барлық білім ұйымдарының оқушыларына қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1999 жылғы 23 тамыздағы
N 1219 қаулысымен
бекiтiлген
"Алтын белгі" белгісiнiң сипаттамасы
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.02.04. N 107   қаулысымен .
"Алтын белгi" белгiсiнiң диаметрi 30 мм шеңбер болады, Л-80 мыс және мырыш металдарының арнайы қорытпасынан дайындалады.
Белгiнiң бет жағында астынан лавр бұтағымен көмкерiлген ашық кiтап бейнеленген. Осы бейненiң үстіңгi жағында "Алтын белгі" деген алтынмен жазылған жазу шығыңқырап тұрады. "Алтын белгi" жазба контуры, ашық кiтап және лавр бұтағының бейнелерi бедер түрiнде
1 мм алға шығыңқырап тұрады.
Белгiнiң артқы жағында "Қазақстан Республикасы" деген жазумен көмкерілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген.

3) (исключен) <*>
Сноска. В пункт 2 внесены измененния - постановлением Правительства РК от 16 апреля 2004 г.  N 428  .
3. Знаком "Алтын белгi" учащиеся награждаются путем издания приказа уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области образования на основании представлений управлений (департаментов) образования областей, городов Алматы и Астаны с приложением документов, подтверждающих соответствие представляемых к награждению учащихся требованиям настоящего Положения.
4. Награждение знаком "Алтын белгi" производится в торжественной обстановке.
5. Учащиеся, награжденные знаком "Алтын белгi", имеют преимущественное право на получение государственных образовательных грантов (в случае отсутствия грантов - кредитов) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 4 февраля 2005 г.  N 107  .
6. В случае выбора в установленном законодательством порядке награжденным знаком "Алтын белгi":
1) негосударственного высшего учебного заведения Республики Казахстан государственный образовательный грант выдается в размере, предусмотренном для государственных высших учебных заведений Республики Казахстан;
2) высшего учебного заведения Республики Казахстан, где предусмотрены специальные требования по состоянию здоровья, награжденный знаком "Алтын белгi" может быть зачислен только при соответствии здоровья специальным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 февраля 2005 г.  N 107  .
7. Настоящее Положение распространяется на учащихся всех организаций образования, реализующих в установленном порядке образовательные программы среднего общего образования, независимо от типа, вида, форм собственности и ведомственной подчиненности.
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 1999 года № 1219
Описание знака "Алтын белгi"  <*>
Сноска. Описание знака - в редакции постановления Правительства РК от 4 февраля 2005 г.  N 107  .
Знак "Алтын белгi" представляет собой окружность диаметром 30 мм, изготовляется из специального сплава металлов меди и цинка - Л 80.
На лицевой стороне знака - изображение раскрытой книги, обрамленное снизу лавровой ветвью. Выше этих изображений выступает золотая надпись: "Алтын белгi". Контуры надписи "Алтын белгi", изображений раскрытой книги и лавровой ветви выступают вперед на 1 мм в виде рельефа.
На обратной стороне знака изображен Государственный герб Республики Казахстан, обрамленный надписью "Казакстан Республикасы".