Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi aгенттігінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 қарашадағы N 1713 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.12.24. N 1307 қаулысымен.
Ескерту. Атауындағы және мәтіндегi сөздер алмастырылды - ҚР
Үкіметінің 2002.09.16. N 1010 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігі туралы ереже;
2) <*>
Ескерту. 2-тармақша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.09.16. N 1010 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігіне Төрағаның үш орынбасары, оның ішінде бір бірінші, болуға рұқсат етілсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) жүйесінде қосымшаға сәйкес Агенттіктің аумақтық органдарының бекітілген штат саны лимитінің шегінде мемлекеттік мекемелер құрылсын.
4. Агенттік заңда белгіленген тәртіппен бір айлық мерзім ішінде:
1) құрылған мемлекеттік мекемелердің құрылтай құжаттарын бекітсін және оларды әділет органдарында тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы қаулыны іске асыру жөнінде өзге де шаралар қабылдасын.
5. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі мен оның аумақтық
органдары осы қаулыға сәйкес құрылатын мемлекеттік мекемелерді тіркеуге жәрдем көрсететін болсын.
6. <*>
Ескерту. 6-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.09.16. N 1010 қаулысымен.
7. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң 1999 жылғы
15 қарашадағы
N 1713 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және
бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігі туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігі (бұдан әрi - Агенттiк) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн, табиғи монополия субъектiлерiнiң және белгiлi бiр тауар рыногында үстем жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң қызметiн реттеу, баға белгiлеу, бәсекелестiктi, тұрғын үй-коммуналдық қатынастарды дамыту, тарифтiк саясат саласында тұтынушылардың құқықтарын қорғауды жүзеге асыру саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруға уәкiлеттi орталық атқарушы орган болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.10. N 937 қаулысымен.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2002.08.05. N 869 қаулысымен.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.16. N 1010 қаулысымен.

Вопросы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 1713. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 24 декабря 2003 г. N 1307 (P031307).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.12.2003 № 1307.
Сноска. В названии и тексте заменены слова, в преамбуле исключены слова - постановлением Правительства РК от 16 сентября 2002 г. N 1010 P021010_ .
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
2) исключен постановлением Правительства РК от 16.09.2002 № 1010.
2. Разрешить Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции иметь трех заместителей Председателя, в том числе одного первого.
3. Создать государственные учреждения в системе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (далее - Агентство) в пределах утвержденного лимита штатной численности территориальных органов Агентства согласно приложению.
4. Агентству в установленном законодательством порядке в месячный срок:
1) утвердить учредительные документы созданных государственных учреждений и обеспечить их государственную регистрацию в органах юстиции;
2) принять иные меры по реализации настоящего постановления.
5. Министерству юстиции Республики Казахстан и его территориальным органам оказать содействие в регистрации создаваемых в соответствии с настоящим постановлением государственных учреждений.
6. Исключен постановлением Правительства РК от 16.09.2002 № 1010.
7. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню.
8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 1713
Положение
об Агентстве Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий и защите конкуренции
Сноска. В названии и тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 16 сентября 2002 г. N 1010 P021010_ .
1. Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (далее - Агентство) является центральным исполнительным органом, не входящим в состав Правительства Республики Казахстан, уполномоченным на реализацию государственной политики в области регулирования деятельности субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на определенном товарном рынке, ценообразования, развития конкуренции, жилищно-коммунальных отношений, осуществления защиты прав потребителей в сфере тарифной политики.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 июля 2001 г. N 937 P010937_ ; в новой редакции - постановлением Правительства РК от 5 августа 2002 года N 869 P020869_ ; внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 сентября 2002 г. N 1010 P021010_ .

2. Агенттiк өзiнiң қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Агенттiк заңды тұлға - мемлекеттiк орган болып табылады, банкте шоттары, өзiнiң атауы мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жазылған бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өзiнiң атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi болады.
Агенттiк азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Агенттiктiң, егер оған заңға сәйкес уәкiлеттiк берiлсе, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
4. Агенттiк өзiнiң мемлекеттiк өкiлеттігiнiң шеңберiнде, заңдарда белгiленген тәртiппен, бұйрықтар түрiнде Қазақстан Республикасының барлық аумағына мiндеттi күшi болатын актiлер шығарады.
5. Агенттiктiң штат санының лимитiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
6. Агенттiктiң заңды мекен-жайы:
473000, Астана қаласы, Әуезов көшесi, 36.
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.16. N 1010 қаулысымен.
7. Республикалық мемлекеттік органның толық атауы Қазақстан
Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігі.
Агенттiктi құру туралы актi мен осы Ереже оның құрылтай құжаттары болып табылады.
8. Агенттiктiң қызметiн қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Агенттiкке өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлермен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Агенттiкке заң актiлерiмен кiрiстер әкелетiн қызметтердi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер, белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi,
функциялары және құқықтары
9. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi:
1) табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн реттеу;
2) монополиялық қызметтiң, рынокта үстем жағдайын терiс пайдаланудың алдын алу және оған жол бермеу, терiс пиғылды бәсекелестiктiң алдын алу және жолын кесу жөнiнде шаралар қабылдау;
3) тауар өндiру саласында бәсекелестiктi дамытуға мемлекеттiк қолдау және жәрдем көрсету;
4) мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк кәсiпорындардың ақылы қызмет көрсетуiнiң тәртiбiн бақылау;

2. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Агентство является юридическим лицом - государственным учреждением, имеет счета в банке, бланки со своим наименованием на государственном и русском языках, а также печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке.
Агентство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Агентство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
4. Агентство в рамках своих государственных полномочий в установленном законодательством порядке по вопросам своей компетенции издает акты в виде приказов, которые имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Лимит штатной численности Агентства утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Агентства:
473000, город Астана, улица Ауэзова, 36.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 сентября 2002 г. N 1010 P021010_ .
7. Полное наименование республиканского государственного органа - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
Учредительными документами Агентства является акт о его создании и настоящее Положение.
8. Финансирование деятельности Агентства осуществляется из республиканского бюджета.
Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Агентства.
Если Агентству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, в установленном порядке направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Агентства
9. Основными задачами Агентства являются:
1) регулирование деятельности субъектов естественной монополии;
2) принятие мер по предупреждению и недопущению монополистической деятельности, злоупотреблений доминирующим положением на рынке, предупреждению и пресечению недобросовестной конкуренции;
3) оказание государственной поддержки и содействия развитию конкуренции в сфере товарного производства;
4) контроль за порядком оказания платных услуг государственными органами и государственными предприятиями;

5) өз қызметiн мемлекеттiк монополияға жатқызылған салада жүзеге асыратын мемлекеттiк кәсiпорындардың қызметiн бақылау;
6) <*>
7) бәсекелестікті дамытуға, тұрғын үй-коммуналдық қатынастарды реттеуге, тарифтiк саясат және табиғи монополия субъектiлерi мен белгiлi бiр тауар рыногында үстем жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң қызметтер көрсетуiне (тауарларына, жұмыстарына) баға белгiлеу саласында тұтынушылардың құқықтарын қорғауды жүйеге асыруға бағытталған орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың iс-қимылын үйлестіру;
8) кәсiпкерлiктiң құқықтарын қорғауға бағытталған заңдардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
9) тұрғын үй-коммуналдық қатынастарды реттеу әрi тарифтiк саясат және табиғи монополия субъектiлерi мен белгiлi бiр тауар рыногында үстем жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң қызметтер көрсетуiне (тауарларына, жұмыстарына) баға белгiлеу саласында тұтынушылардың құқықтарын қорғауды жүзеге асыру жөнiндегi мемлекеттiк саясатты әзiрлеу мен iске асыру.
Ескерту. 9-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.10. N 937
қаулысымен.
Ескерту. 9-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.08.05. N 869
қаулысымен.
Ескерту. 9-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.16. N 1010
қаулысымен.
10. Агенттiк заңдарда белгiленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Табиғи монополия субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрiн, Рынокта белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң мемлекеттiк тiзілiмiн, Мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтердiң мемлекеттiк регистрiн қалыптастыру және жүргiзу;
2) субъектiлердiң - табиғи монополияшылардың өнiмiне бағалар (тарифтер) немесе олардың шектi деңгейiн белгiлеу, сондай-ақ заңдарда белгіленген жағдайларда мемлекеттiк органдардың қызмет көрсетулерiне арналған бағаларды реттеу;
2-1) уақытша төмендету коэффициентiн белгiлеу;
2-2) табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтiк сметасын бекiту;
2-3) табиғи монополия саласында тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) белгiлеудiң кемсiтпеушiлiк әдiстерiн әзiрлеу, бекiту және қолдану;
2-4) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын қолдану тәжiрибесiн қорыту, осы негiзде әдiстемелiк ұсынымдар әзiрлейдi;
3) табиғи монополия субъектiлерiнiң шығындарын қалыптастырудың әдiстерi мен рәсiмдерiн әзiрлеу және енгiзу олардың iс жүзiндегi шығыстарын бақылауды жүзеге асыру;
4) мемлекеттiк ұйымдар монополиялық түрде жүзеге асыратын қызмет көрсетулерге бағалар белгiлеудiң есебi мен тәртiптерiнің методологиясын әзiрлеу;
5) <*>
6) <*>

5) контроль за деятельностью государственных предприятий, осуществляющих свою деятельность в сфере, отнесенной к государственной монополии;
6) (исключен - N 937 от 10.07.2001 г.)
7) координация действий центральных и местных исполнительных органов, направленных на развитие конкуренции, регулирование жилищно-коммунальных отношений, осуществление защиты прав потребителей в сфере тарифной политики и ценообразования на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на определенном товарном рынке;
8) осуществление контроля за соблюдением законодательства, направленного на защиту прав предпринимательства;
9) разработка и реализация государственной политики по регулированию жилищно-коммунальных отношений и осуществлению защиты прав потребителей в сфере тарифной политики и ценообразования на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на определенном товарном рынке.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 июля 2001 г. N 937 P010937_ ; постановлением Правительства РК от 5 августа 2002 года N 869 P020869_ ; от 16 сентября 2002 г. N 1010 Р021010_ .
10. Агентство в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) формирование и введение Государственного регистра субъектов естественной монополии, Государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, Государственного регистра платных услуг, оказываемых государственными органами;
2) установление цен (тарифов) или их предельного уровня на продукцию субъектов - естественных монополистов, а также в случаях, установленных законодательством, регулирование цен на услуги государственных органов;
2-1) установление временного понижающего коэффициента;
2-2) утверждение тарифной сметы субъектов естественной монополии;
2-3) разработка, утверждение и применение недискриминационных методик установления тарифов (цен, ставок сборов) в сфере естественной монополии;
2-4) обобщение практики применения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, вырабатывает на этой основе методические рекомендации;
3) разработка и внедрение методов и процедур формирования затрат субъектов естественной монополии, осуществление контроля за фактическими их затратами;
4) разработка методологии расчета и правил установления цен на услуги, монопольно осуществляемые государственными организациями;
5) - 6) (исключены - N 1010 от 16.09.2002 г.)

7) табиғи монополиялардың, тауар рыногының жұмыс iстеуiне, бәсекелестiктi дамыту, баға белгiлеу, тұрғын үй-коммуналдық сала мен тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелерiне қатысы бар заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актілер жобаларына сараптама жасауды жүзеге асыру;
8) рынок пен ондағы бәсекелестiктiң жай-күйi туралы баяндамалар, монополияға қарсы заңдар мен оларды қолданудың тәжiрибесiн жетілдiру туралы ұсыныстар дайындау және Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне, Қазақстан Республикасының Үкiметiне жолдау;
9) өзiнiң құзыретiне жататын мәселелер жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзу;
10) монополияға қарсы заңдардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
11) <*>
12) <*>
13) <*>
14) өзiнiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша заңды және жеке тұлғалардың қызметiне тексерулер жүргiзу;
15) табиғи монополия субъектiлерiн қайта ұйымдастыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
16) тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие, бәсекенi шектейтiн және монополистiк қызметтi жүзеге асыратын рынок субъектілерiн анықтау мақсатында талдау жүргiзу;
17) тауар және қаржы рыноктарында бәсекелестiктi дамыту жөнiндегi шараларды әзiрлеу және iске асыру;
18) шет елдердiң мемлекеттiк органдарымен және ұйымдарымен, халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимылдар мен ынтымақтастықты ұйымдастыру, сондай-ақ Агенттiктiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша халықаралық жобалар мен бағдарламаларды әзiрлеуге және iске асыруға қатысу.
19) рынок субъектілерiнiң орындауы үшiн мiндеттi нормативтiк құқықтық актілердi өз құзыретiнiң аясында әзiрлеу және бекiту;
20) өз құзыретi шегiнде монополияға қарсы заңдарды бұзушылық туралы істердi қарау және олар бойынша шешiм қабылдау;
21) <*>
22) <*>
23) <*>
24) <*>
25) <*>
26) <*>
27) <*>
28) <*>
29) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерi бойынша акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыру;
29-1) мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердiң ақылы қызметтер көрсетуi тәртiбiн бекiту;
30) өзiне заңдармен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.10. N 937
қаулысымен.
Ескерту. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.16. N 1010
қаулысымен.
Ескерту. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.06.04. N 527
қаулысымен.
11. Агенттiктiң өз құзыретiнiң шегiнде мiндеттердi iске асыру және өз функцияларын жүзеге асыру үшiн заңдарда белгiленген тәртiппен:
1) табиғи монополия субъектiлерiнiң тауарларына (жұмыстарына, қызмет көрсетулерiне) мемлекеттiк органдар болып табылатын мемлекеттiк мекемелердiң көрсететiн қызметтерiне тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) бекiтуге; <*>

7) осуществление экспертизы проектов законов и иных нормативных правовых актов, касающихся функционирования естественных монополий, товарного рынка, развития конкуренции, вопросов ценообразования, жилищно-коммунальной сферы и защиты интересов потребителей;
8) подготовка и направление в Администрацию Президента Республики Казахстан, в Правительство Республики Казахстан докладов о состоянии рынка и конкуренции на нем, предложений о совершенствовании антимонопольного законодательства и практики его применения;
9) внесение на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проектов нормативных правовых актов по вопросам, относящимся к его компетенции;
10) осуществление контроля за соблюдением антимонопольного законодательства;
11) - 13) (исключены - N 1010 от 16.09.2002 г.)
14) проведение проверок деятельности юридических и физических лиц по вопросам, отнесенным к его компетенции;
15) разработка предложений по реорганизации субъектов естественной монополии;
16) проведение анализа с целью выявления субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение, ограничивающих конкуренцию и осуществляющих монополистическую деятельность на товарном рынке;
17) разработка и реализация мер по развитию конкуренции на товарных и финансовых рынках;
18) организация взаимодействия и сотрудничества с государственными органами и организациями зарубежных стран, с международными организациями, а также участие в разработке и реализации международных проектов и программ по вопросам, относящимся к компетенции Агентства;
19) разработка и утверждение обязательных для исполнения субъектами рынка нормативных правовых актов в сфере своей компетенции;
20) рассмотрение в пределах своей компетенции дел о нарушениях антимонопольного законодательства и принятие решений по ним;
21)-28) (исключены - N 1010 от 16.09.2002 г.)
29) по решениям Правительства Республики Казахстан осуществление прав владения и пользования государственными пакетами акций акционерных обществ;
29-1) утверждение порядка оказания платных услуг государственными учреждениями, не являющимися государственными органами;
30) осуществление иных функций, возложенных на него законодательством.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 июля 2001 г. N 937 P010937_ ; от 16 сентября 2002 г. N 1010 P021010_ ; от 4 июня 2003 г. N 527 .
11. Для реализации задач и осуществления своих функций Агентство имеет право в установленном законодательством порядке в пределах своей компетенции:
1) утверждать тарифы (цены, ставки сборов) на товары (работы, услуги) субъектов естественной монополии и услуги, оказываемые государственными учреждениями, являющимися государственными органами;

2) табиғи монополия субъектiлерiнiң Мемлекеттiк тiзiлiмiнiң жергiлiктi бөлiмдерiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтерiн (бағаларын, алымдар ставкаларын) өзгертуге берiлген өтiнiмдерiн қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзуге; <*>
3) табиғи монополия субъектiсi өткiзетiн сатып алуға бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асыруға; <*>
3-1) табиғи монополия субъектiлерiнiң материалдық, қаржылық ресурстарды және қызметтердi сатып алуын жүргiзу тәртiбiн белгiлеуге;
3-2) табиғи монополия субъектiлерiне Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен белгiленген жағдайларда, табиғи монополия субъектiлерiнiң қызмет көрсетулерiне тұтынушылармен шарттар жасасу туралы, жасалған шарттарға өзгерiстер енгiзу туралы орындалуы мiндетті нұсқамаларды енгізуге;
3-3) табиғи монополиялар субъектiлерi тұтынушылармен жасасатын үлгi шарттарды әзiрлеуге және оларды Қазақстан Республикасының Yкiметiне бекiтуге ұсынуға;
3-4) табиғи монополия субъектiлерiнiң қызмет көрсетулерiне тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) өзгертуге бастамашылық жасауға;
3-5) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтiк сметаны орындауын бақылауды жүзеге асыруға;
3-6) табиғи монополия субъектiсiнiң қызмет көрсетулерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) қолданылу мерзiмiн кем дегенде алты айға белгiлеуге;
4) өз құзыретiнiң шегiнде орындау үшін мiндеттi шешiмдер беруге және нормативтiк құқықтық актiлер шығаруға;
4-1) табиғи монополия саласында тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) белгiлеу жөнiндегi нұсқаулықты белгiленген тәртiппен әзiрлеуге және бекiтуге; <*>
5) рынокта үстем (монополиялық) жағдайдың болуын анықтауға;
6) өз құзыретiнiң шегiнде тексерулер жүргiзуге және жолсыздықтар туралы iстердi қарауға және кінәлiлердi әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға;
7) жеке және заңды тұлғалардан, оның iшiнде мемлекеттiк органдардан, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарынан, сондай-ақ олардың лауазымды тұлғаларынан Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен белгiленген коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, өздерiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыруға қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
8) монополияға қарсы заңнаманы бұзудың нәтижесiнде алынған кiрiстi бюджетке аудару туралы, сондай-ақ тiкелей немесе бағалар мен тарифтердi уақытша төмендету арқылы залалды (немесе) шығынды өтеу туралы шешiм қабылдауға; <*>
9) уақытша өтеушi бағалар мен тарифтер белгiлеу жолымен тұтынушыларға табиғи монополияның субъектiсi бағалар мен тарифтердi заңсыз көтерумен келтiрген шығындарды өтеу туралы шешiм қабылдауға; <*>

2) проводить публичные слушания при рассмотрении заявок на изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественной монополии, включенных в местные разделы Государственного регистра субъектов естественной монополии;
3) осуществлять контроль за закупками, проводимыми субъектом естественной монополии, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3-1) устанавливать порядок проведения закупок материальных, финансовых ресурсов и услуг субъектами естественной монополии;
3-2) вносить субъектам естественной монополии в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, обязательные для исполнения предписания о заключении договоров на услуги субъектов естественной монополии с потребителями, о внесении изменений в заключенные договоры;
3-3) разрабатывать типовые договоры, заключаемые субъектами естественных монополий с потребителями и представлять их на утверждение в Правительство Республики Казахстан;
3-4) инициировать изменение тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов естественной монополии;
3-5) осуществлять контроль за исполнением субъектом естественной монополии тарифной сметы;
3-6) устанавливать срок действия тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии не менее чем на шесть месяцев;
4) в пределах своей компетенции давать обязательные для исполнения решения и издавать нормативные правовые акты;
4-1) разрабатывать и утверждать в установленном порядке инструкции по установлению тарифов (цен, ставок сборов) в сфере естественной монополии;
5) устанавливать наличие доминирующего (монопольного) положения на рынке;
6) проводить проверки и рассматривать дела о нарушениях в пределах своей компетенции и привлекать виновных к административной ответственности;
7) запрашивать и получать информацию, необходимую для осуществления своих полномочий, от физических и юридических лиц, в том числе государственных органов, органов местного самоуправления, а также их должностных лиц, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
8) принимать решения о перечислении в бюджет дохода, полученного в результате нарушения антимонопольного законодательства, а также о возмещении ущерба (или) убытков напрямую или посредством временного снижения цен и тарифов;
9) принимать решения о возмещении потребителям убытков, причиненных субъектом естественной монополии незаконным завышением цен и тарифов путем установления временных компенсирующих цен и тарифов;

10) бәсекенi дамытуға, монополияға қарсы органның нұсқамаларын орындауға кедергi келтiретiн және заң актiлерiнде көзделген өзге де тәртiп бұзушылықтар үшiн рынок субъектiлерi мен олардың басшыларына, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарына айыппұл салу туралы шешiмдер қабылдауға;
11) мемлекеттiк органдарға, олардың лауазымды адамдарына, рынок субъектілерiне тиiстi тауар рыногында үлесi отыз бес пайыздан асатын не тиiстi тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiне, олардың басшыларына орындау үшiн мiндеттi нұсқамалар беруге;
12) Агенттiктiң мәжілiстерiнде мемлекеттiк органдардың, тиiстi тауар рыногында үлесi отыз бес пайыздан асатын не тиiстi тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң лауазымды адамдарын тыңдауға;
13) Агенттiктiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша ресми түсiндiрулер беруге;
14) Агенттік қызметтерiнiң барлық бағыттары бойынша, оның ішінде тексерулер жүргiзуге көмек көрсету үшін ғалымдар мен мамандардың, Агенттік, Қазақстан Республикасының басқа да орталық атқарушы органдары мен ведомстволары, қоғамдық ұйымдар, халықаралық ұйымдар қызметкерлерiнен сараптамалық кеңестер құруға;
15) тексерістер мен сараптамалар өткізуге басқа да ұйымдардан мамандар тартуға;
16) мемлекеттiк баға тәртiбiнiң, монополияға қарсы заңдардың тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі заңдардың бұзылуын жою мақсатында сотқа талап-арыз беруге, оларды қарауға қатысуға;
17) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тапсыруы бойынша халықаралық, шарттар мен келiсiмдерге қол қоюға;
18) өзiнiң өкiлеттіктерi мен функцияларының бiр бөлiгiн аумақтық органдарға беруге;
19) егер тиiстi тауар рыногында үлесi отыз бес пайыздан асатын шаруашылық жүргiзушi субъектілердiң пайда болуына жеткiзетiн болса, сондай-ақ тиiстi тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiн қайта ұйымдастыруға, таратуға әкеп соғатын болса, рынок субъектiлерiн құруға қорытынды беруге;
20) мемлекеттiк органдарға монополияға қарсы заңдарды бұзатын олар қабылдаған актiлердiң күшiн жою немесе оларды өзгерту туралы ұсыныстар енгiзуге;
21) заңдарға қайшы келетiн материалдар мен нормативтiк құқықтық актілердi прокуратура органдарына жiберуге;
22) тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң тауарларына (жұмыстарына, қызмет көрсетулерiне) бағаларды мемлекеттiк реттеудi енгiзу туралы шешiм қабылдауға;
23) рынок субъектілерінің жарғылық капиталындағы акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алу кезінде және өзге де жағдайларды монополияға қарсы заңдардың сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;

10) принимать решения о наложении штрафа на субъектов рынка и их руководителей, а также на должностных лиц государственных органов, препятствующих развитию конкуренции, исполнению предписаний антимонопольного органа и за иные нарушения, предусмотренные законодательными актами;
11) давать государственным органам, их должностным лицам, субъектам рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, либо занимающий доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке, их руководителям обязательные для исполнения предписания;
12) заслушивать на заседаниях Агентства должностных лиц государственных органов, субъектов рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, либо занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;
13) давать официальные разъяснения по вопросам, относящимся к компетенции Агентства;
14) создавать экспертные советы из числа ученых и специалистов, работников Агентства, других центральных исполнительных органов и ведомств Республики Казахстан, общественных организаций, международных организаций по всем направлениям деятельности Агентства, в том числе для оказания помощи в проведении проверок;
15) привлекать к проведению проверок и экспертиз специалистов из других организаций;
16) обращаться в суд с исками, участвовать в их рассмотрении с целью устранения нарушений государственной дисциплины цен, антимонопольного законодательства, законодательства по защите прав потребителей;
17) по поручению Правительства Республики Казахстан подписывать международные договоры и соглашения;
18) делегировать часть своих полномочий и функций территориальным органам;
19) давать заключения на создание субъектов рынка, если это приводит к появлению субъектов рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, а также на реорганизацию, ликвидацию субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;
20) вносить в государственные органы предложения об отмене или изменении принятых ими актов, нарушающих антимонопольное законодательство;
21) направлять в органы прокуратуры материалы и нормативные правовые акты, противоречащие законодательству;
22) принимать решение о введении государственного регулирования цен на товары (работы, услуги) субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке;
23) осуществлять государственный контроль за соблюдением антимонопольного законодательства при приобретении акций (долей, паев) в уставном капитале субъектов рынка и в иных случаях;

23-1) табиғи монополия субъектiсiнiң акцияларды (үлестердi) сатып алуын, сондай-ақ оған табиғи монополиялар туралы Қазақстан Республикасының Заңымен рұқсат етiлген қызметтi жүзеге асырушы коммерциялық ұйымдарға оның өзге де нысандармен қатысуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға;
23-2) табиғи монополия субъектiсiнiң негiзгi құралдарына жататын мүлiктi иелiктен шығаруға және онымен өзге мәмiлелер жасасуға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға;
23-3) табиғи монополия субъектiсiнiң тасымалданатын немесе оларға берiлетiн тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өз тұтынуы үшiн емес сатып алуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға;
23-4) табиғи монополия субъектiсiнiң негiзгi қызметке технологиялық байланысты және (немесе) табиғи монополия саласына жататын өзге қызметті жүзеге асыруын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының почта туралы заңнамасымен белгiленген қызметтi жүзеге асыруын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға;
24) заңдармен көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқығы бар.
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.10. N 937  қаулысымен.
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.06.04. N 527
қаулысымен.
11-1. Агенттiк заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) табиғи монополия субъектiсi тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) заңсыз көтеру және (немесе) тарифке (бағаға, алым ставкасына) нақты орындалмаған жұмыстардың құнын қосу арқылы келтiрген залалдарды тұтынушыларға өтеу үшiн уақытша өтемдiк тариф бекiту туралы шешiм қабылдауға;
2) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекiтуге немесе өзгертуге берген өтiнiмiн қарауға қабылдаудан бас тартуды жазбаша негiздеуге;
3) табиғи монополия субъектiлерiнің Мемлекеттiк тiзiлiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтерiн (бағаларын, алымдар ставкаларын) бекiтуге немесе өзгертуге берген өтiнiмдерiн қарау кезiнде тұтынушылардың немесе табиғи монополия субъектiсiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша жария тыңдаулар өткiзудiң қажеттiгiн айқындауға;
4) тұтынушыларды табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн реттеу мәселелерi бойынша, коммерциялық және өзге заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәлiметтердi қамтитындардан басқа, қабылданған шешімдермен таныстыруға;
5) табиғи монополия субъектiлерiнiң Мемлекеттiк тiзiлiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтерiн (бағаларын, алымдар ставкаларын) өзгертуге берген өтiнiмдерiн қарау кезінде жария тыңдаулар өткiзуге;
6) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын, уақытша төмендету коэффициентiн ұсыну тәртiбiн айқындауға мiндеттi.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.06.04. N 527 қаулысымен.

23-1) осуществлять государственный контроль за приобретением субъектом естественной монополии акций (долей), а также иными формами его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях";
23-2) осуществлять государственный контроль за отчуждением и совершением иных сделок с имуществом, относящимся к основным средствам субъекта естественной монополии;
23-3) осуществлять государственный контроль за приобретением субъектом естественной монополии не для собственного потребления товаров (работ, услуг), транспортируемых или передаваемых им;
23-4) осуществлять государственный контроль за осуществлением субъектом естественной монополии иной деятельности, технологически связанной с основной деятельностью и (или) отнесенной к сфере естественной монополии, а также осуществлением деятельности, установленной законодательством Республики Казахстан о почте;
24) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 июля 2001 г. N 937 P010937_ ; от 4 июня 2003 г. N 527 .
11-1. Агентство в установленном законодательством порядке обязано:
1) принимать решение об утверждении временного компенсирующего тарифа для возмещения потребителям убытков, причиненных субъектом естественной монополии незаконным завышением тарифов (цен, ставок сборов) и (или) включением в тариф (цену, ставку сбора) стоимости фактически невыполненных работ;
2) письменно обосновывать отказ в принятии к рассмотрению заявки субъекта естественной монополии на утверждение или изменение тарифов (цен, ставок сборов);
3) определять необходимость проведения публичных слушаний по письменному заявлению потребителей или субъекта естественной монополии при рассмотрении заявок на утверждение или изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественной монополии, включенных в местные разделы Государственного регистра субъектов естественной монополии;
4) знакомить потребителей с принятыми решениями по вопросам регулирования деятельности субъектов естественной монополии, кроме тех, которые содержат сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
5) проводить публичные слушания при рассмотрении заявок на изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественной монополии, включенных в республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественной монополии;
6) определять порядок предоставления проектов тарифов (цен, ставок сборов) временного понижающего коэффициента. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 11-1 - постановлением Правительства РК от 4 июня 2003 г. N 527

3. Агенттiктiң мүлкi
12. Агенттiктiң жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болады.
Агенттiктiң мүлкi өзіне мемлекет берген мүлiктiң есебінен қалыптасады және негізгі қорлар мен айналымдық қаражаттан, сондай-ақ құны Агенттiктiң балансында көрсетілетін өзге де мүлiктен тұрады.
13. Агенттiкке бекiтiлiп берiлген мүлiк республикалық меншікке жатады.
14. Агенттiктiң өзiне бекiтiлiп берiлген мүлiктi өз бетiнше иелiктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
Агенттiкке заңдарда белгiленген жағдайларда және шектерде мүлiкке билiк ету құқығы берiлуi мүмкiн.
4. Агенттiктiң қызметiн ұйымдастыру
15. Агенттiктi Қазақстан Республикасының Yкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Төрағаның оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасарлары болады.
16. Агенттiктiң төрағасы Агенттіктің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылықты жүзеге асырады және Агенттiкке жүктелген міндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін жеке жауаптылықта болады.
17. Агенттiктiң төрағасы осы мақсатта:
1) бұйрықтарға қол қояды;
2) өзiнiң орынбасарлары мен Агенттiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерiн белгiлейдi;
3) заңдарға сәйкес Агенттiктiң орталық аппаратының қызметкерлерi мен аумақтық органдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен штат санының лимитi мен бөлінетін қаражаттың шегiнде оларды ұстауға арналған шығыстар сметасының шегінде орталық аппарат пен аумақтық органдардың штат кестесін, құрылымын бекітеді;
5) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдарда Агенттіктің атынан өкілдік етеді;
6) Агенттiктiң орталық аппаратының құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдары туралы ережелердi бекiтедi;
7) заңдарда белгiленген тәртiппен Агенттіктің қызметкерлерiне тәртiптiк жазалар қолданады;
8) Сараптық кеңестердiң жеке құрамын бекітедi;
9) Агенттiктiң құзыретiне кiретiн басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
18. Агенттік төрағасының жанынан консультативтiк-кеңесші орган болып табылатын алқа құрылады, алқаның шешімі қаулылар нысанында шығарылады.
Алқаның сандық және жеке құрамын Агенттіктің құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының арасынан Агенттiктiң төрағасы бекiтедi.
Ескерту. 18-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.16. N 1010
қаулысымен.

3. Имущество Агентства
12. Агентство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Агентства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которого отражается в балансе Агентства.
13. Имущество, закрепленное за Агентством, относится к республиканской собственности.
14. Агентство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Агентству может быть предоставлено право распоряжения имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Агентства
15. Агентство возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан.
Председатель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Председателя Агентства.
16. Председатель Агентства организует и осуществляет руководство работой Агентства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач и осуществление им своих функций.
17. В этих целях Председатель Агентства:
1) подписывает приказы;
2) определяет обязанности своих заместителей и руководителей структурных подразделений Агентства;
3) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников центрального аппарата Агентства и руководителей территориальных органов;
4) утверждает штатное расписание, структуру центрального аппарата и территориальных органов в пределах утвержденного Правительством Республики Казахстан лимита штатной численности и сметы расходов на их содержание в пределах выделяемых ассигнований;
5) представляет Агентство в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством;
6) утверждает положения о структурных подразделениях центрального аппарата Агентства и территориальных органах;
7) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на работников Агентства;
8) утверждает персональный состав Экспертных советов;
9) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Агентства.
18. При Председателе Агентства образуется коллегия, являющаяся консультативно-совещательным органом.
Решения коллегии издаются в форме постановлений.
Численный и персональный состав коллегии утверждается Председателем Агентства из числа руководителей структурных подразделений аппарата Агентства.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 сентября 2002 г. N 1010 P021010_ .

19. Қазақстан Республикасының Әкiмшілiк тәртіп бұзушылықтар туралы кодексіне сәйкес монополияға қарсы заңдардың бұзылуы туралы істерді қарау үшін Агенттікте және оның аумақтық органдарында Әкімшілік комиссиясы құрылады.
Агенттік Әкімшілік комиссиясының жеке құрамын Агенттіктің төрағасы және аумақтық органның басшысы бекітеді.
20. Агенттіктің облыстар мен Астана, Алматы қалалары бойынша заңды тұлғалар болып табылатын аумақтық органдары - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөнiндегi агенттігінің департаменттерi болады.
Ескерту. 20-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.16. N 1010
қаулысымен.
5. Агенттікті қайта ұйымдастыру және тарату
21. Агенттікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
15 қарашадағы
N 1713 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігінің қарауындағы
ұйымдардың Тізбесі
"Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" жабық акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1999 жылғы
15  қарашадағы
N 1713 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және
бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігінің мемлекеттiк
мекемелерi-аумақтық органдарының
Тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігінің Ақмола облысы бойынша департаменті.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігінің Ақтөбе облысы бойынша департаментi.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігінің Алматы облысы бойынша департаменті.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігінің Атырау облысы бойынша департаментi.
5. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаментi.
6. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттігінің Жамбыл облысы бойынша департаментi.
7. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті.
8. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Қарағанды облысы бойынша департаментi.
9. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Қостанай облысы бойынша департаментi.

19. В соответствии с Кодексом об административных правонарушениях Республики Казахстан, для рассмотрения дел о нарушениях антимонопольного законодательства в Агентстве и его территориальных органах создается Административная комиссия.
Персональный состав Административной комиссии Агентства утверждается Председателем Агентства и руководителем территориального органа.
20. Агентство имеет территориальные органы - Департаменты Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по областям и городам Астане, Алматы, которые являются юридическими лицами.
Сноска. В пункт 20 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 сентября 2002 г. N 1010 P021010_ .
5. Реорганизация и ликвидация Агентства
21. Реорганизация и ликвидация Агентства производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 1713
Перечень
государственных учреждений - территориальных органов
Агентства Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий, защите конкуренции и поддержке
малого бизнеса
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 сентября 2002 г. N 1010 P021010_ .
1. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Акмолинской области.
2. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Актюбинской области.
3. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Алматинской области.
4. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Атырауской области.
5. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Восточно-Казахстанской области.
6. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Жамбылской области.
7. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Западно-Казахстанской области.
8. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Карагандинской области.
9. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Костанайской области.

10. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Қызылорда облысы бойынша департаментi.
11. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Маңғыстау облысы бойынша департаментi.
12. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Павлодар облысы бойынша департаментi.
13. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Солтүстiк Қазақстан облысы бойынша департаментi.
14. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша департаментi.
15. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Астана қаласы бойынша департаментi.
16. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Алматы қаласы бойынша департаменті.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
15 қарашадағы
N 1713 қаулысымен                                      бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
күші жойылған кейбір шешімдерінің
Тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 30 наурыздағы N 326  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 11, 99-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 26 сәуірдегі N 475 қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 14, 151-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 2 тамыздағы N 1093 қаулысымен  (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 40, 343-құжат) бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 16-тармағы.
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1301 қаулысымен  бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 8 және 16-тармақтары.

10. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Кызылординской области.
11. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Мангистауской области.
12. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Павлодарской области.
13. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Северо-Казахстанской области.
14. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Южно-Казахстанской области.
15. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по городу Астане.
16. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по городу Алматы.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 1713
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 1999 года N 326 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 11, ст.99).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 1999 года N 475 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по поддержке малого бизнеса" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 14, ст.151).
3. Пункт 16 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 августа 1999 года N 1093 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 40, ст. 343).
4. Пункты 8 и 16 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 1999 года N 1301 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".