Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайына шолу жасауды, бағалауды және рейтингтер беруді жүзеге асыратын халықаралық ұйымдармен, агенттіктермен және өзге де институттармен өзара іс-қимыл жасау туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2008 жылғы 12 маусымдағы N 162-ө Өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2021 жылғы 13 мамырдағы № 89-ө өкімімен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің 13.05.2021 № 89-ө өкімімен.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайына шолу жасауды, бағалауды және рейтингтер беруді жүзеге асыратын халықаралық ұйымдармен, агенттіктермен және өзге де институттармен өзара тиімді іс-қимыл жасауды қамтамасыз ету мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының әлеуметтік- экономикалық жағдайына шолу жасауды, бағалауды және рейтингтер беруді жүзеге асыратын халықаралық ұйымдармен, агенттіктермен және өзге де институттармен өзара іс-қимыл жасауға жауапты Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен өзге де ұйымдарын бекітіп беру (бұдан әрі - Бекітіп беру) бекітілсін.
2. Бекітіп беруде көрсетілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен өзге де ұйымдары:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайына шолу жасауды, бағалауды және рейтингтер беруді жүзеге асыратын халықаралық ұйымдарға, агенттіктерге және өзге де институттарға тұрақты негізде ақпарат беруді қамтамасыз етсін;
2) Бекітіп беруде көрсетілген халықаралық ұйымдар, агенттіктер мен өзге де институттар жүргізетін бағалауларға және рейтингтерге тұрақты мониторинг жүргізсін;
3) тоқсан сайын, есептіден кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне жүргізілетін жұмыс туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі тоқсан сайын, есептіден кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне жүргізілетін жұмыс туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы өкімді іске асыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіру Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2008 жылғы 12 маусымдағы
N 162-ө өкімімен
бекітілген
Ескерту. Бекітіп беруге өзгерту енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 2008 жылғы 12 қарашадағы N 270-ө 2009.10.01. N 140-ө Өкімдерімен.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайына
шолуды, бағалауды және рейтингтер беруді жүзеге асыратын
халықаралық ұйымдармен, агенттіктермен және өзге де
институттармен өзара іс-қимыл жасауға жауапты Қазақстан
Республикасының мемлекеттік органдары мен өзге де ұйымдарын
бекітіп беру
N
Қазақстан Республикасының
әлеуметтік-экономикалық
жағдайына шолуды,
бағалауды және
рейтингтіктер беруді
жүзеге асыратын
халықаралық ұйымдар,
агенттіктер немесе
өзге де институттар
Рейтингтің
(индекстің),
бағаның атауы
Қазақстан
Республикасының
мемлекеттік
органдары мен өзге
де ұйымдары
1
2
3
4
1
Дүниежүзілік банк
Бизнес жүргізудің
қолайлылық
деңгейі (Doing
bussines) (Жылсайынғы есеп)
ЭБЖМ (жинақтау), ИСМ, Қаржымині, ЭМРМ, ККМ, ҰБ (келісім
бойынша), БҚА
2
"Transparency
International" (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес
жөніндегі дүниежүзілік
үкіметтік емес ұйым)
Сыбайлас
жемқорлықты
сезгіштігі
индексі
ЭСЖКА (келісім
бойынша), ІІМ
3
Дүниежүзілік экономикалық
форум
Бәсекеге қабілет-
тіліктің жаһандық рейтингі
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкі жанындағы Ұлттық талдамалық орталық" АҚ
(келісім бойынша)
4
Дүниежүзілік экономикалық
форум
Экологиялық
жетістіктер
индексі
Қоршағанортамині
(жинақтау), ДСМ,
ЭМРМ
5
Лозанна қаласында
орналасқан (Швейцария)
IMD (Менеджментті
дамытудың халықаралық
институты (International
Institute For Management
Development - IMD)
Бәсекеге
қабілеттілік
индексі
ЭБЖМ ЭЗИ (жинақ-
тау), БҚА, Қаржы-
мині, ИСМ, ЭМРМ,
ККМ, ТМРА (келісім
бойынша), ҰБ
(келісім бойынша),
ЭБЖМ, СА (келісім
бойынша), Әділет-
мині, МҚА (келісім
бойынша)
6
"Freedom House"
("Бостандық үйі" -
халықаралық үкіметтік
емес ұйымы)
"Freedom of the
Press" баспасөз
еркіндігі деңгей-
інің индексі
МАМ (жинақтау), СІМ
7
"Economist Intelligence
Unit" ("Economist
Intelligence Unit"
журналы)
Өмір сапасы
индексін
есептеуге
арналған
индикаторлар
СА (жинақтау),
Қаржымині, ИСМ,
ЭМРМ, ККМ, ЭБЖМ,
Әділетмині, МАМ
8
ХВҚ (Халықаралық валюта
қоры)
Деректерді
таратудың арнайы
стандартымен
(ДТАС) салыстыр-
ғандағы Қазақстан
Республикасыныңмакроэкономикалық
статистикасын
бағалау
СА (жинақтау),
Қаржымині, ҰБ
(келісім бойынша)
9
"Дүниежүзілік денсаулық
сақтау ұйымы" Европалық
өңірлік бюросы
Бағалау
ДСМ
10
Алынып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің 2009.10.01. N 140-ө Өкімімен
11
Дүниежүзілік банк
Амортизация мен
табиғи капиталдың
жоғалуын ескере-
тін шынайы жинақ-тар индексі
Қоршағанортамині
12
"ЮНКТАД" ("UNCDAT"" -
United Nations Conference
for Trading and
Development - БҰҰ-ның
Сауда және дамыту
жөніндегі конференциясы)
Тікелей шетел
инвестицияларын
тарту индексі
ИСМ (жинақтау),
Қаржымині, ЭМРМ,
ККМ, ҰБ (келісім
бойынша), ЭБЖМ,
АӨҚОА (келісім
бойынша), БҚА
13
БҰҰДМ (Біріккен Ұлттар
Ұйымының Даму
бағдарламасы)
Адами даму
индексі (Жыл
сайынғы есеп)
БҒМ (жинақтау),
ДСМ, Еңбекмині
14
"Mercer Human Resourse"
(Адами ресурстарды дамыту
жөніндегі халықаралық
компания)
Қалалардың жыл
сайынғы рейтингі
(Жыл сайынғы
баспасөз-релиз)
Астана қаласының
әкімдігі,
Алматы қаласының
әкімдігі
15
Экономикалық ынтымақтас-
тық және дамыту ұйымы
Кредиттік
сенімділік
рейтингі
ЭБЖМ (жинақтау),
ИСМ, ҰБ (келісім
бойынша), Қаржыми-
ні, ЭБЖМ, АӨҚОА
(келісім бойынша),
ҚНРА (келісім
бойынша)
16
"Heritage Foundation"
("Мұра" қоры - АҚШ-тың
зерттеу және оқыту
институты)
Экономикалық
еркіндік деңгейі
ИСМ (жинақтау),
Қаржымині, ЭМРМ,
ККМ, ЭБЖМ,
Әділетмині, АӨҚОА
(келісім бойынша),
БҚА
17
"Шексіз тілшілер"
халықаралық ұйымы
("Reporters without
Borders/Reporters sans
frontiers")
Дүниежүзілік
баспасөз
еркіндігі индексі
МАМ (жинақтау), СІМ
18
Алынып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің 2009.10.01. N 140-ө Өкімімен
19
Standard&Poor халықаралық
рейтингтік агенттігі
Егемен кредиттік
рейтингтер
ЭБЖМ (жинақтау),
Қаржымині, ҰБ
(келісім бойынша),
ҚНРА (келісім бойынша)
20
Fitch Ratings халықара-
лық рейтингтік агенттігі
Егемен кредиттік
рейтингтер
ЭБЖМ (жинақтау),
Қаржымині, ҰБ
(келісім
бойынша), ҚНРА
(келісім бойынша)
21
Moody's Investors
Service халықаралық
рейтингтік агенттігі
Егемен кредиттік рейтингтер
ЭБЖМ (жинақтау),
Қаржымині, ҰБ
(келісім бойынша),
ҚНРА (келісім
бойынша)
22
Алынып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің 2009.10.01. N 140-ө Өкімімен
23
Алынып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің 2009.10.01. N 140-ө Өкімімен
24
ЮНЕСКО (UNESCO)
статистика институты
Білім, ақпараттық
-технологиялық
даму деңгейінің
индексі
БҒМ, СА
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және
бюджеттік жоспарлау министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда
министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
министрлігі
ҰБ - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
ҚНРА - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен
қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау
агенттігі
АӨҚОА - Қазақстан Республикасы Алматы қаласының
өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу
агенттігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ТМРА - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және
ақпарат министрлігі
ЭМРМ - Қазақстан Республикасы Энергетика және
минералдық ресурстар министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі
ЭСЖКА - Қазақстан Республикасы Экономикалық
қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы
күрес агенттігі (қаржы полициясы)
СА - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
Қоршағанортамині - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны
қорғау министрлігі
ЭБЖМ ЭЗИ - Қазақстан Республикасы Экономика және
бюджеттік жоспарлау министрлігінің
"Экономикалық зерттеулер институты" АҚ
БҚА - Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті
қорғау агенттігі
МҚА - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі
ДТАС - Деректерді таратудың арнайы стандарты
ХВҚ - Халықаралық валюта қоры

О взаимодействии с международными организациями, агентствами и иными институтами, осуществляющими обзор социально-экономического положения Республики Казахстан, оценку и присвоение рейтингов
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 12 июня 2008 года N 162-р. Утратило силу распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 мая 2021 года № 89-р
Сноска. Утратило силу распоряжением Премьер-Министра РК от 13.05.2021 № 89-р.
В целях обеспечения эффективного взаимодействия с международными организациями, агентствами и иными институтами, осуществляющими обзор социально-экономического положения Республики Казахстан, оценку и присвоение рейтингов:
1. Утвердить прилагаемое Закрепление государственных органов и иных организаций Республики Казахстан, ответственных за взаимодействие с международными организациями, агентствами и иными институтами, осуществляющими обзор социально-экономического положения Республики Казахстан, оценку и присвоение рейтингов (далее - Закрепление).
2. Государственным органам и иным организациям Республики Казахстан, указанным в Закреплении:
1) обеспечить на постоянной основе представление информации международным организациям, агентствам и иным институтам, осуществляющим обзор социально-экономического положения Республики Казахстан, оценку и присвоение рейтингов;
2) вести постоянный мониторинг оценок и рейтингов, проводимых международными организациями, агентствами и иными институтами указанных в Закреплении;
3) ежеквартально, в срок до 10 числа месяца следующего за отчетным, представлять в Министерство иностранных дел Республики Казахстан информацию о проводимой работе.
3. Министерству иностранных дел Республики Казахстан ежеквартально, в срок до 25 числа месяца следующего за отчетным, представлять сводную информацию в Правительство Республики Казахстан о проводимой работе.
4. Координацию работ по реализации настоящего распоряжения возложить на Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Премьер-Министр
К. Масимов
Утверждено
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 12 июня 2008 года N 162-р
Сноска. Закрепление с изменениями, внесенными распоряжениями Премьер-Министра РК от 12.11.2008 N 270-p ; от 01.10.2009 N 140-p .
Закрепление
государственных органов и иных организаций
Республики Казахстан ответственных за взаимодействие с международными организациями, агентствами и иными институтами, осуществляющими обзор социально-экономического положения Республики Казахстан, оценку и присвоение рейтингов
N
Международные
организации,
агентства или иные
институты,
осуществляющие
обзор социально-
экономического
положения Республики
Казахстан, оценку и
присвоение рейтингов
Наименование
рейтинга (индекса),
оценки
Государственные
органы и иные
организации
Республики
Казахстан
1
2
3
4
1
Всемирный Банк
Уровень
благоприятности
ведения бизнеса
(Doing business)
(Ежегодный отчет)
МЭБП (созыв),МИТ, МФ,
МЭМР, МТК, НБ
(по согласованию),
АЗК
2
"Transparency
International"
(всемирная
неправительственная
организация по
борьбе с
коррупцией)
Индекс восприятия
коррупции
АБЭКП
(по согласованию),
МВД
3
Всемирный
Экономический Форум
Рейтинг глобальной
конкурентоспособности
АО "Национальный аналитический центр при Правительстве и Национальном Банке Республики Казахстан"
4
Всемирный
Экономический Форум
Индекс экологических
достижений
МООС (созыв), МЗ,
МЭМР
5
IMD (Международный
институт развития
менеджмента
(International
Institute For
Management
Development -
IMD),
расположенный в г.
Лозанна (Швейцария)
Индекс
конкурентоспособности
ИЭИ МЭБП (созыв),
АЗК, МФ, МИТ,
МЭМР, МТК, АРЕМ
(по согласованию),
НБ (по
согласованию),
МЭБП, АС (по
согласованию), МЮ,
АТС (по
согласованию)
6
"Freedom House"
("Дом свободы"
- международная
неправительственная
организация
Индекс уровня
свободы прессы
"Freedom of the
Press"
МКИ (созыв), МИД
7
"Economist
Intelligence Unit"
(Журнал "Economist
Intelligence
Unit")
Индикаторы для
расчета
Индекса качества
жизни
АС (созыв), МФ,
МИТ, МЭМР, МТК,
МЭБП, МЮ, МКИ
8
МВФ (Международный
Валютный Фонд)
Оценка
макроэкономической
статистики
Республики Казахстан
в сопоставлении со
Специальным
стандартом
распространения
данных (ССРД)
АС (созыв), МФ, НБ
(по согласованию)
9
Европейское
региональное бюро
"Всемирная
Организация
Здравоохранения"
Оценка
МЗ
10
Исключена распоряжением Премьер-Министра РК от 01.10.2009 N 140-p .
11
Всемирный Банк
Индекс истинных
сбережений,
учитывающий
амортизацию и утрату
природного капитала
МООС
12
ЮНКТАД ("UNCTAD" -
United Nations
Conference for
Trading and
Development
- Конференция ООН
по торговле и
развитию)
Индекс привлечения
прямых иностранных
инвестиций
МИТ (созыв), МФ,
МЭМР, МТК, НБ
(по согласованию),
МЭБП,
АРФЦА
(по согласованию),
АЗК
13
ПРООН (Программа
развития
Организации
Объединенных Наций)
Индекс человеческого
развития (Ежегодный
отчет)
МОН (созыв), МЗ,
МТСЗН
14
"Mercer Human
Resource"
(Международная
компания по
развитию
человеческих
ресурсов)
Ежегодный рейтинг
городов (Ежегодный
пресс-релиз)
Акимат г. Астаны,
акимат г. Алматы
15
Организация
экономического
сотрудничества и
развития
Рейтинг кредитной
надежности
МЭБП (созыв), МИТ,
НБ
(по согласованию),
МФ, МЭБП, АРФЦА
(по согласованию),
АФН
(по согласованию)
16
"Heritage
Foundation" (Фонд
"Наследие"
- исследовательский
и учебный институт
США)
Уровень
экономической свободы
МИТ (созыв), МФ,
МЭМР, МТК, МЭБП,
МЮ,
АРФЦА (по
согласованию), АЗК
17
Международная
организация
"Репортеры без
границ"
("Reporters
without Borders/
Reporters sans
frontiers")
Всемирный индекс
свободы прессы
МКИ (созыв), МИД
18
Исключена распоряжением Премьер-Министра РК от 01.10.2009 N 140-p .
19
Международное
рейтинговое
агентство
Standard&Poor's
Суверенные кредитные
рейтинги
МЭБП (созыв), МФ,
НБ (по
согласованию), АФН
(по согласованию)
20
Международное
рейтинговое
агентство Fitch
Ratings
Суверенные кредитные
рейтинги
МЭБП (созыв), МФ,
НБ (по
согласованию), АФН
(по согласованию)
21
Международное
рейтинговое
агентство Moody's
Investors Service.
Суверенные кредитные
рейтинги
МЭБП (созыв) МФ,
НБ (по
согласованию), АФН
(по согласованию)
22
Исключена распоряжением Премьер-Министра РК от 01.10.2009 N 140-p .
23
Исключена распоряжением Премьер-Министра РК от 01.10.2009 N 140-p .
24
Институт
статистики ЮНЕСКО
(UNESCO)
Индекс уровня
образования,
информационно-
технологического
развития
МОН, АС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики
Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики
Казахстан
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
АФН - Агентство Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых
организаций
АРФЦА - Агентство Республики Казахстан по регулированию
деятельности регионального финансового центра
города Алматы
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной преступностью
(финансовая полиция)
АС - Агентство Республики Казахстан по статистике
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики
Казахстан
ИЭИ МЭБП - АО "Институт экономических исследований"
Министерства экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
АЗК - Агентство Республики Казахстан по защите
конкуренции
АГС - Агентство Республики Казахстан по делам
государственной службы
ССРД - специальный стандарт распространения данных
МВФ - Международный Валютный Фонд