Қазақстан Республикасында әскери және қосарланған мақсаттағы өнімдерді, технологияларды, көрсетілетін қызметтерді экспорттық бақылау және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен мәселелері жөнінде комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 25 тамыздағы № 127-ө өкімі.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Қазақстан Республикасында әскери және қосарланған мақсаттағы өнімдерді, технологияларды, көрсетілетін қызметтерді экспорттық бақылау және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 25 тамыздағы
№ 127-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасында әскери және қосарланған мақсаттағы өнімдерді, технологияларды, көрсетілетін қызметтерді экспорттық бақылау және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен мәселелері жөніндегі комиссия туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында әскери және қосарланған мақсаттағы өнімдерді, технологияларды, көрсетілетін қызметтерді экспорттық бақылау және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 28.11.2023 № 187-ө өкімімен.
4. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
2. Комиссияның негізгі міндеті
5. Комиссияның әскери және қос мақсаттағы өнімдерді, технологияларды, көрсетілетін қызметтерді экспорттық бақылау және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен саласындағы негізгі міндеті мыналар бойынша келесі ұсынымдық сипаттағы ұсыныстар тұжырымдау болып табылады:
1) экспорттық бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) қызметтің жекелеген түрлерін лицензиялау саласындағы мемлекеттік саясатты жетілдіру;
3) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының экспорттық бақылау жүйесі жөніндегі іс-қимылын үйлестіру және сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өнімді экспорттау, кері экспорттау, импорттау, кері импорттау, транзиті және (немесе) қайта өңдеу тәртібіне ұсынымдар дайындау;

О создании Комиссии по вопросам экспортного контроля продукции, технологий, услуг военного и двойного назначения и оборонно-промышленного комплекса в Республике Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 25 августа 2022 года № 127-р.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан":
1. Образовать Комиссию по вопросам экспортного контроля продукции, технологий, услуг военного и двойного назначения и оборонно-промышленного комплекса в Республике Казахстан (далее – Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утверждено
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 25 августа 2022 года № 127-р
Положение о Комиссии по вопросам экспортного контроля продукции, технологий, услуг военного и двойного назначения и оборонно-промышленного комплекса в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Комиссия по вопросам экспортного контроля продукции, технологий, услуг военного и двойного назначения и оборонно-промышленного комплекса в Республике Казахстан (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан.
3. Рабочим органом Комиссии является Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 28.11.2023 № 187-р.
4. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
2. Основная задача Комиссии
5. Основной задачей Комиссии в сфере экспортного контроля продукции, технологий, услуг военного и двойного назначения и оборонно-промышленного комплекса является выработка предложений рекомендательного характера по:
1) реализации государственной политики в области экспортного контроля;
2) совершенствованию государственной политики в сфере лицензирования отдельных видов деятельности;
3) координации действий государственных органов Республики Казахстан по системе экспортного контроля и подготовке рекомендаций участникам внешнеэкономической деятельности к порядку экспорта, реэкспорта, импорта, реимпорта, транзита и (или) переработки продукции вне территории Республики Казахстан;

4) экспорттық бақылаудың тиімділігін арттыру;
5) қорғаныс өнеркәсібінің мемлекеттік саясатын іске асыру;
6) Қазақстан Республикасының қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенін дамытуға бағытталған жүйелі шараларды тұжырымдау бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының іс-қимылын үйлестіру;
7) әскери-техникалық саясатты іске асыру және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту;
8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру және іске асыру;
9) шет мемлекеттермен әскери-техникалық және әскери-экономикалық ынтымақтастықты дамыту;
10) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды үйлестіру;
11) мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыру және дамыту;
12) азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу;
13) қорғанысты көлікпен қамтамасыз ету;
14) аумақтық қорғанысты қамтамасыз ету.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 20.03.2023 № 48-ө өкімімен.
3. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі
6. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың құрылуы, қызметі және таратылуы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 25 тамыздағы
№ 127-ө өкіміне
қосымша
Қазақстан Республикасында әскери және қосарланған мақсаттағы өнімдерді, технологияларды, көрсетілетін қызметтерді экспорттық бақылау және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 20.03.2023 № 48-ө өкімімен; өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 28.11.2023 № 187-ө өкімімен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары, төрағаның орынбасары;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі;
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі;
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасының Көлік министрі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі;
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының орынбасары (келісу бойынша);
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі директорының орынбасары (келісу бойынша);
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары (келісу бойынша);
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары;
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің төрағасы;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Индустриялық даму комитетінің төрағасы

4) повышению эффективности экспортного контроля;
5) реализации государственной политики оборонной промышленности;
6) координации действий государственных органов Республики Казахстан по выработке системных мер, направленных на развитие оборонно-промышленного комплекса Республики Казахстан;
7) реализации военно-технической политики и развитию оборонно-промышленного комплекса;
8) формированию и реализации государственного оборонного заказа;
9) развитию военно-технического и военно-экономического сотрудничества с иностранными государствами.
10) координации мобилизационной подготовки и мобилизации;
11) формированию и развитию государственного материального резерва;
12) организации и ведению мероприятий гражданской обороны;
13) транспортному обеспечению обороны;
14) обеспечению территориальной обороны.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными распоряжением Премьер-Министра РК от 20.03.2023 № 48-р.
3. Организация и порядок работы Комиссии
6. Организация и порядок работы Комиссии осуществляются в соответствии с Правилами образования, деятельности и упразднения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 25 августа 2022 года № 127-р
Состав Комиссии по вопросам экспортного контроля продукции, технологий, услуг военного и двойного назначения и оборонно-промышленного комплекса в Республике Казахстан
Сноска. Состав - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 20.03.2023 № 48-р; с изменениями, внесенными распоряжением Премьер-Министра РК от 28.11.2023 № 187-р.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель;
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя;
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан, секретарь;
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан;
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан;
Министр здравоохранения Республики Казахстан;
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Министр транспорта Республики Казахстан
Министр обороны Республики Казахстан;
Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
Министр национальной экономики Республики Казахстан;
Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
Министр внутренних дел Республики Казахстан;
Министр энергетики Республики Казахстан;
заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (по согласованию);
заместитель Директора Службы государственной охраны Республики Казахстан (по согласованию);
заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан;
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию);
вице-министр финансов Республики Казахстан;
председатель Комитета индустриального развития Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан;
председатель Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.