"Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлік мектептері" және "Назарбаев Қоры" Жоғары қамқоршылық кеңесінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 153-ө өкімі.
"Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлік мектептері" және "Назарбаев Қоры" Жоғары қамқоршылық кеңесінің төрағасын тағайындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 78 өкіміне сәйкес:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес "Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлік мектептері" және "Назарбаев Қоры" Жоғары қамқоршылық кеңесі (бұдан әрі – Жоғары қамқоршылық кеңес) туралы ереже бекітілсін.
2. Жоғары қамқоршылық кеңестің Тұңғыш төрағасының 2011 жылғы 16 маусымдағы № 1 шешімі 1) тармақшасының, Жоғары қамқоршылық кеңестің Тұңғыш төрағасының 2012 жылғы 17 тамыздағы № 2-1 шешімі 1-тармағының, Жоғары қамқоршылық кеңестің Тұңғыш төрағасының 2017 жылғы 18 мамырдағы № 17-61-47.1 шешімі 1-тармағының және Жоғары қамқоршылық кеңестің 2019 жылғы 21 қаңтардағы № 7 шешімі 3-тармағының күші жойылсын.
3. Жоғары қамқоршылық кеңестің қазіргі мүшелерінің өкілеттіктері 2023 жылғы 28 қыркүйектен бастап мерзімінен бұрын тоқтатылсын.
4. Жоғары қамқоршылық кеңестің мына мүшелері 2023 жылғы 28 қыркүйектен бастап тағайындалсын:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің әлеуметтік сала мәселелері жөніндегі орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшісі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі
"Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымның президенті.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 21.02.2024 № 21-ө; 17.06.2024 № 80-ө өкімдерімен.
5. Жоғары қамқоршылық кеңес хатшылығының басшысы Ғабиден Хасенұлы Жақсылықовтың өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылсын және 2024 жылғы 20 ақпаннан бастап Жоғары қамқоршылық кеңес хатшылығының басшысы болып Эльдар Сейдахметұлы Толғанбаев тағайындалсын.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 21.02.2024 № 21-ө өкімімен.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2023 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 153-ө өкіміне
қосымша
Жоғары қамқоршылық кеңес туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары қамқоршылық кеңес туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлік мектептері" және "Назарбаев Қоры" мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
2. Жоғары қамқоршылық кеңес "Назарбаев Университетінің" (бұдан әрі – университет), "Назарбаев Зияткерлік мектептерінің" (бұдан әрі – зияткерлік мектептер) және "Назарбаев Қорының" (бұдан әрі – қор) жоғарғы басқару органы болып табылады.

О некоторых вопросах Высшего попечительского совета "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 сентября 2023 года № 153-р.
В соответствии с распоряжением Президента Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 78 "О назначении председателя Высшего попечительского совета "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд":
1. Утвердить Положение о Высшем попечительском совете "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд" (далее – Высший попечительский совет) согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Отменить подпункт 1) решения Первого председателя Высшего попечительского совета от 16 июня 2011 года № 1, пункт 1 решения Первого председателя Высшего попечительского совета от 17 августа 2012 года № 2-1, пункт 1 решения Первого председателя Высшего попечительского совета от 18 мая 2017 года № 17-61-47.1 и пункт 3 решения Высшего попечительского совета от 21 января 2019 года № 7.
3. Досрочно прекратить полномочия действующих членов Высшего попечительского совета с 28 сентября 2023 года.
4. Назначить следующих членов Высшего попечительского совета с 28 сентября 2023 года:
Заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан по вопросам социальной сферы
Советник Президента Республики Казахстан
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
президент автономной организации образования "Назарбаев Университет".
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными распоряжениями Премьер-Министра РК от 21.02.2024 № 21-р; от 17.06.2024 № 80-р.
5. Досрочно прекратить полномочия руководителя Секретариата Высшего попечительского совета Жаксылыкова Габидена Хасеновича и назначить руководителем Секретариата Высшего попечительского совета Толганбаева Эльдара Сейдахметовича с 20 февраля 2024 года.
Сноска. Пункт 5 – в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 21.02.2024 № 21-р.
Премьер-Министр А. Смаилов
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 27 сентября 2023 года № 153-р
Положение о Высшем попечительском совете
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Высшем попечительском совете (далее – Положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд".
2. Высший попечительский совет является высшим органом управления "Назарбаев Университет" (далее - университет), "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее - интеллектуальные школы) и "Назарбаев Фонд" (далее - фонд).

3. Ереже Жоғары қамқоршылық кеңестің құрылымын, құзыретін, қалыптасу тәртібін, мүшелерінің өкілеттік мерзімдерін, сондай-ақ олардың шешімдер қабылдау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Жоғары қамқоршылық кеңестің құзыреті
4. Жоғары қамқоршылық кеңестің құзыретіне:
1) университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың ұзақ мерзімді даму стратегияларын бекіту;
2) мүлікке билік ету тәртібін бекіту;
3) университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың жарғыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және оларды жаңа редакцияда қабылдау;
4) университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың қамқоршылық кеңестерін қалыптастыру, қамқоршылық кеңестердің мүшелерін тағайындау және өкілеттіктерін тоқтату;
5) университетті, зияткерлік мектептерді және қорды қайта ұйымдастыру, тарату туралы шешім қабылдау;
6) осы Ережеде, Жоғары қамқоршылық кеңестің шешімдерінде және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктер жатады.
3-тарау. Жоғары қамқоршылық кеңестің құрылымы, қалыптасу тәртібі және мүшелерінің өкілеттік мерзімі
5. Жоғары қамқоршылық кеңесті Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы басқарады. Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын тұлға Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы болып табылады.
6. Жоғары қамқоршылық кеңестің сандық құрамы Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасын қоспағанда, кемінде 3 (үш) адам болуға тиіс.
7. Жоғары қамқоршылық кеңестің құрамы мынадай түрде қалыптастырылады:
1) Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы Жоғары қамқоршылық кеңес мүшелерін тағайындайды;
2) университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың қамқоршылық кеңестерінің төрағалары тиісінше университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың қамқоршылық кеңестерінің төрағалары лауазымдарына тағайындалған сәттен бастап атқаратын лауазымдарына байланысты Жоғары қамқоршылық кеңестің мүшелері болады.
8. Осы Ереженің 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Жоғары қамқоршылық кеңестің мүшелерін қоспағанда, Жоғары қамқоршылық кеңес мүшелерінің өкілеттік мерзімі 3 (үш) жылды құрайды. Осы Ереженің 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Жоғары қамқоршылық кеңес мүшелері өз өкілеттіктерін өздері тиісті қамқоршылық кеңес төрағасының лауазымын атқаратын мерзімде жүзеге асырады.
9. Жоғары қамқоршылық кеңес мүшесінің өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату Жоғары қамқоршылық кеңеске тиісті хабарлама жіберу арқылы оның өз бастамасы бойынша немесе Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасының шешімі бойынша жүзеге асырылады.

3. Положение определяет структуру, компетенцию, порядок формирования, сроки полномочий членов Высшего попечительского совета, а также порядок принятия ими решений.
Глава 2. Компетенция Высшего попечительского совета
4. К компетенции Высшего попечительского совета относятся:
1) утверждение долгосрочных стратегий развития университета, интеллектуальных школ и фонда;
2) утверждение порядка распоряжения имуществом;
3) внесение изменений и дополнений в уставы университета, интеллектуальных школ и фонда и принятие их в новой редакции;
4) формирование попечительских советов университета, интеллектуальных школ и фонда, назначение и прекращение полномочий членов попечительских советов;
5) принятие решения о реорганизации, ликвидации университета, интеллектуальных школ и фонда;
6) иные полномочия, предусмотренные настоящим Положением, решениями Высшего попечительского совета и законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Структура, порядок формирования и срок полномочий членов Высшего попечительского совета
5. Высший Попечительский совет возглавляет председатель Высшего попечительского совета. Председателем Высшего попечительского совета являются Президент Республики Казахстан или лицо, назначаемое Президентом Республики Казахстан.
6. Количественный состав Высшего попечительского совета должен быть не менее 3 (трех) человек, не включая председателя Высшего попечительского совета.
7. Состав Высшего попечительского совета формируется следующим образом:
1) председатель Высшего попечительского совета назначает членов Высшего попечительского совета;
2) председатели попечительских советов университета, интеллектуальных школ и фонда становятся членами Высшего попечительского совета в силу занимаемой ими должности с момента их назначения на должности председателей попечительских советов университета, интеллектуальных школ и Фонда соответственно.
8. Срок полномочий членов Высшего попечительского совета составляет 3 (три) года, за исключением членов Высшего попечительского совета, указанных в подпункте 2) пункта 7 настоящего Положения. Члены Высшего попечительского совета, указанные в подпункте 2) пункта 7 настоящего Положения, осуществляют свои полномочия на срок занятия ими должности председателя соответствующего попечительского совета.
9. Досрочное прекращение полномочий члена Высшего попечительского совета осуществляется по его собственной инициативе путем направления соответствующего уведомления в Высший попечительский совет или по решению председателя Высшего попечительского совета.

10. Жоғары қамқоршылық кеңестің мүшесінің өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда Жоғары қамқоршылық кеңестің жаңа мүшесі шығып кеткен мүшенің қалған мерзімінің бөлігіне тең мерзімге тағайындалады.
11. Ереженің 7-тармағына сәйкес Жоғары қамқоршылық кеңестің құрамына тағайындалған тұлғалар өздері тағайындалған күні Жоғары қамқоршылық кеңестің толық мүшелері болады және көрсетілген мерзімнен бастап Жоғары қамқоршылық кеңестің мүшелеріне берілетін барлық құқықтарды иеленеді.
4-тарау. Жоғары қамқоршылық кеңестің шешімдер қабылдау тәртібі
12. Жоғары қамқоршылық кеңестің отырысы Жоғары қамқоршылық кеңес төрағасының өз бастамасымен не Жоғары қамқоршылық кеңестің кез келген мүшесінің бастамасы бойынша шақырылады.
Жоғары қамқоршылық кеңестің отырыстары сырттай дауыс беру арқылы өткізілуі мүмкін. Сырттай дауыс беруге арналған бюллетеньдерді жіберу тәртібін, олардың мазмұны мен нысанын Жоғары қамқоршылық кеңес хатшылығының басшысы айқындайды.
13. Жоғары қамқоршылық кеңестің отырыстарын Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы өткізеді. Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы болмаған жағдайда Жоғары қамқоршылық кеңестің мүшелері отырыс өткізу үшін Жоғары қамқоршылық кеңестің қатысып отырған мүшелерінің қатарынан отырысқа төрағалық етушіні сайлауға құқылы.
14. Осы Ереженің 18-тармағында көзделген шешімдер қабылданатын жағдайларды қоспағанда Жоғары қамқоршылық кеңестің отырысы, егер оған Жоғары қамқоршылық кеңестің толық мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысса (сырттай дауыс берсе), заңды болып есептеледі. Жоғары қамқоршылық кеңес отырысының күн тәртібі Жоғары қамқоршылық кеңестің шешімімен бекітіледі.
15. Осы Ереженің 18-тармағында көзделген жағдайларды, сондай-ақ Жоғары қамқоршылық кеңес жекелеген мәселелер бойынша дауыстардың көпшілігін анықтаудың өзге тәсілін белгілеген жағдайларды қоспағанда, Жоғары қамқоршылық кеңестің отырысында шешімдер қатысушылар (сырттай дауыс берушілер) санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болғанда Жоғары қамқоршылық кеңес төрағасының немесе Жоғары қамқоршылық кеңестің отырысында төрағалық ететін тұлғаның дауысы шешуші болып табылады.
Жоғары қамқоршылық кеңестің шешімдері Жоғары қамқоршылық кеңес отырысының хаттамасымен ресімделеді.
16. Жоғары қамқоршылық кеңестің әрбір мүшесі бір дауысқа ие болады. Жоғары қамқоршылық кеңестің бір мүшесінің дауысын екінші мүшеге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
Жоғары қамқоршылық кеңестің мүшесі Жоғары қамқоршылық кеңестің отырысына қатыса алмаған жағдайда ол күн тәртібі бойынша жазбаша пікірін жіберу арқылы дауыс беруге құқылы.

10. В случае досрочного прекращения полномочий члена Высшего попечительского совета, новый член Высшего попечительского совета назначается на срок, равный оставшейся части срока пребывания выбывшего члена.
11. Лица, назначенные в состав Высшего попечительского совета в соответствии с пунктом 7 Положения, становятся действующими членами Высшего попечительского совета в день их назначения и с указанного срока обладают всеми правами, предоставляемыми членам Высшего попечительского совета.
Глава 4. Порядок принятия решений Высшим попечительским советом
12. Заседание Высшего попечительского совета созывается председателем Высшего попечительского совета по собственной инициативе либо по инициативе любого члена Высшего попечительского совета.
Заседания Высшего попечительского совета могут проводиться путем заочного голосования. Порядок направления, содержание и форма бюллетеней для заочного голосования определяются руководителем секретариата Высшего попечительского совета.
13. Заседания Высшего попечительского совета проводятся председателем Высшего попечительского совета. В случае отсутствия председателя Высшего попечительского совета, члены Высшего попечительского совета для проведения заседания вправе избрать председательствующего на заседании из числа присутствующих членов Высшего попечительского совета.
14. Заседание Высшего попечительского совета считается правомочным, если на нем присутствует (заочно голосуют) не менее половины от общего числа действующих членов Высшего попечительского совета, за исключением случаев принятия решений, предусмотренных пунктом 18. Повестка дня заседания Высшего попечительского совета утверждается решением Высшего попечительского совета.
15. Решения на заседании Высшего попечительского совета принимаются простым большинством голосов от количества присутствующих (заочно голосующих) членов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 18, а также случаев установления Высшим попечительским советом иного способа определения большинства голосов по отдельным вопросам. При равенстве голосов голос председателя Высшего попечительского совета или лица, председательствующего на заседании Высшего попечительского совета, является решающим.
Решения Высшего попечительского совета оформляются протоколом заседания Высшего попечительского совета.
16. Каждый член Высшего попечительского совета обладает одним голосом. Передача голоса одним членом Высшего попечительского совета другому члену либо иным третьим лицам запрещается.
В случае, если член Высшего попечительского совета не может принять участие в заседании Высшего попечительского совета, он вправе проголосовать путем направления письменного мнения по повестке дня.

17. Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы Жоғары қамқоршылық кеңестің шешіміне вето құқығына ие. Вето салу құқығы бөгдеге берілмейді.
18. Университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың қамқоршылық кеңестері мүшелерінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату жөніндегі шешімдерді Жоғары қамқоршылық кеңестің толық мүшелерінің бәрі бірауыздан қабылдайды немесе олар Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасының шешімімен қабылданады.
19. Өз қызметін тиімді қамтамасыз ету үшін Жоғары қамқоршылық кеңес немесе Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы Жоғары қамқоршылық кеңестің хатшылығын құруға құқылы.
20. Жоғары қамқоршылық кеңес отырысының хаттамасына Жоғары қамқоршылық кеңестің отырысында төрағалық етуші қол қояды.
5-тарау. Жоғары қамқоршылық кеңестің хатшылығы
21. Жоғары қамқоршылық кеңестің хатшылығы Жоғары қамқоршылық кеңестің жұмыс органы (бұдан әрі – Хатшылық) болып табылады.
22. Хатшылық Жоғары қамқоршылық кеңеске есеп береді және өзіне Жоғары қамқоршылық кеңес берген және осы Ережемен берілген өкілеттіктер шеңберінде әрекет етеді.
23. Хатшылық қызметінің мақсаты университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың жоғары басқару органы ретіндегі Жоғары қамқоршылық кеңестің қызметін тиімді қамтамасыз ету болып табылады.
24. Хатшылықтың сандық құрамы басшысын қоса алғанда, 4 (төрт) адамды құрайды. Хатшылықтың сандық құрамы басшыны қосқанда. Хатшылықтың штат кестесі университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың штат кестесіне аталған ұйымдардың атқарушы органдары айқындаған тәртіппен университетте, зияткерлік мектептерде және қорда бір бірліктен енгізіледі.
25. Хатшылықтың негізгі міндеттері:
1) Жоғары қамқоршылық кеңестің қызметін қамтамасыз ету;
2) Жоғары қамқоршылық кеңестің отырыстарын ұйымдастыру;
3) Жоғары қамқоршылық кеңестің отырыстарына материалдарды (құжаттарды, ақпаратты) дайындау, келісу және талдау, оларды Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасына және мүшелеріне жіберу;
4) Жоғары қамқоршылық кеңес қабылдаған шешімдерді ресімдеу, Жоғары қамқоршылық кеңестің шешімдерінен үзінді көшірмелер беру;
5) Жоғары қамқоршылық кеңестің және Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы шешімдерінің орындалуын мониторингтеу және бақылау болып табылады.
26. Хатшылық өзіне жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін:
1) университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың лауазымдық тұлғалары мен жұмыскерлерінен университеттің, зияткерлік мектептер мен қордың және Жоғары қамқоршылық кеңестің қызметіне қатысты кез келген ақпаратты (құжаттарды, материалдарды) сұрауға және алуға;

17. Председатель Высшего попечительского совета обладает правом вето на решения Высшего попечительского совета. Право наложения вето передаче не подлежит.
18. Решения по досрочному прекращению полномочий членов попечительских советов университета, интеллектуальных школ и фонда принимаются единогласно всеми действующими членами Высшего попечительского совета или по решению председателя Высшего попечительского совета.
19. Для эффективного обеспечения своей деятельности Высший попечительский совет либо председатель Высшего попечительского совета вправе создать секретариат Высшего попечительского совета.
20. Протокол заседания Высшего попечительского совета подписывает председательствующий на заседании Высшего попечительского совета.
Глава 5. Секретариат Высшего попечительского совета
21. Секретариат Высшего попечительского совета является рабочим органом Высшего попечительского совета (далее – Секретариат).
22. Секретариат подотчетен Высшему попечительскому совету и действует в рамках полномочий, предоставленных ему Высшим попечительским советом и настоящим Положением.
23. Целью деятельности Секретариата является эффективное обеспечение деятельности Высшего попечительского совета как высшего органа управления университетом, интеллектуальными школами и фондом.
24. Количественный состав Секретариата составляет 4 (четыре) человека, включая руководителя. Штатное расписание Секретариата включается в штатное расписание университета, интеллектуальных школ и фонда в порядке, определенном исполнительными органами перечисленных организаций, по одной единице в университете, интеллектуальных школах и фонде.
25. Основными задачами Секретариата являются:
1) обеспечение деятельности Высшего попечительского совета;
2) организация заседаний Высшего попечительского совета;
3) подготовка, согласование и анализ материалов (документов, информации) к заседаниям Высшего попечительского совета, направление их председателю и членам Высшего попечительского совета;
4) оформление решений, принятых Высшим попечительским советом, предоставление выписок из решений Высшего попечительского совета;
5) мониторинг и контроль за исполнением решений Высшего попечительского совета и председателя Высшего попечительского совета.
26. Для осуществления возложенных на него задач Секретариат вправе:
1) запрашивать и получать от должностных лиц и работников университета, интеллектуальных школ и фонда любую информацию (документы, материалы) в отношении деятельности университета, интеллектуальных школ, фонда и Высшего попечительского совета;

2) университетпен, зияткерлік мектептермен және қормен Жоғары қамқоршылық кеңес қызметінің мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауға;
3) мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен Жоғары қамқоршылық кеңес қызметінің мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауға құқылы.
27. Хатшылықты Жоғары қамқоршылық кеңестің немесе Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасының шешімімен лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын оның басшысы басқарады.
28. Хатшылықтың басшысы:
1) Хатшылықтың жұмысын ұйымдастырады және оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) Хатшылыққа жүктелген міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді;
3) университеттің, зияткерлік мектептердің және қордың басшыларына Жоғары қамқоршылық кеңестің, Жоғары қамқоршылық кеңес төрағасының қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті тапсырмалар береді;
4) Хатшылықтың ұйымдық құрылымын бекітеді, оның жұмыскерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады, олармен еңбек шарттарын жасасады, олардың лауазымдық айлықақыларының мөлшерлерін, еңбекақы төлеу және сыйлықақы беру талаптарын айқындайды. Егер Хатшылықтың басшысы мемлекеттік қызметші болып табылса, онда ұйымдық құрылымды бекіту, Хатшылық жұмыскерлерін тағайындау және лауазымдардан босату, олармен еңбек шарттарын жасасу, олардың лауазымдық айлықақыларының мөлшерін, еңбекақы төлеу және сыйақы беру шарттарын айқындау Хатшылық басшысының келісімі бойынша университеттің, зияткерлік және қорда мектептердің атқарушы органдары айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады;
5) Жоғары қамқоршылық кеңестің мөрлері мен мөртабандарын басқаруды жүзеге асырады;
6) осы Ережемен, Жоғары қамқоршылық кеңестің және/немесе Жоғары қамқоршылық кеңес төрағасының шешімдерімен өзіне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
29. Хатшылық басшысының лауазымдық айлықақысының, сондай-ақ әлеуметтік кепілдіктері мен өтемақыларының мөлшерлерін Жоғары қамқоршылық кеңес немесе Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы уәкілеттік берген тұлға белгілейді. Хатшылықтың басшысымен еңбек шартын Жоғары қамқоршылық кеңес немесе Жоғары қамқоршылық кеңестің төрағасы уәкілеттік берген тұлға жасасады. Хатшылықтың басшысы мемлекеттік қызметші болып табылса, онымен еңбек шартын жасаспауға болады.
30. Хатшылықтың қызметін қаржылық, ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, егер осы ұйымдардың атқарушы органдары айқындаған тәртіппен өзгеше көзделмесе, университет, зияткерлік мектептер және қор тең үлестерде жүзеге асырады.
6-тарау. Қорытынды ережелер

2) взаимодействовать с университетом, интеллектуальными школами и фондом по вопросам деятельности Высшего попечительского совета;
3) взаимодействовать с государственными органами и иными организациями по вопросам деятельности Высшего попечительского совета.
27. Секретариат возглавляет его руководитель, назначаемый и освобождаемый от должности решением Высшего попечительского совета или председателя Высшего попечительского совета.
28. Руководитель Секретариата:
1) организует работу Секретариата и осуществляет руководство его деятельностью;
2) обеспечивает выполнение возложенных на Секретариат задач;
3) дает поручения руководителям университета, интеллектуальных школ и фонда, необходимые для обеспечения деятельности Высшего попечительского совета, председателя Высшего попечительского совета;
4) утверждает организационную структуру, назначает и освобождает от должности работников Секретариата, заключает с ними трудовые договора, определяет размеры их должностных окладов, условия оплаты труда и премирования. В случае, если руководителем Секретариата является государственный служащий, то утверждение организационной структуры, назначение и освобождение от должностей работников Секретариата, заключение с ними трудовых договоров, определение размеров их должностных окладов, условий оплаты труда и премирования осуществляются в порядке, определенном исполнительными органами университета, интеллектуальных школ и фонда по согласованию с руководителем Секретариата;
5) осуществляет управление печатью и штампами Высшего попечительского совета;
6) осуществляет иные полномочия, возложенные на него настоящим Положением, решениями Высшего попечительского совета и/или председателя Высшего попечительского совета.
29. Размеры должностного оклада, а также социальных гарантий и компенсаций руководителя Секретариата определяются Высшим попечительским советом либо лицом, уполномоченным председателем Высшего попечительского совета. Трудовой договор с руководителем Секретариата заключается лицом, уполномоченным Высшим попечительским советом или председателем Высшего попечительского совета. В случае, если руководителем Секретариата является государственный служащий, то трудовой договор с ним может не заключаться.
30. Финансовое, организационное и материально-техническое обеспечение деятельности Секретариата осуществляется университетом, интеллектуальными школами и фондом в равных долях, если иное не предусмотрено порядком, определенным исполнительными органами данных организаций.
Глава 6. Заключительные положения

31. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар немесе оны жаңа редакцияда жазу Жоғары Қамқоршылық кеңес төрағасының шешімі бойынша жүзеге асырылады.

31. Внесение изменений и дополнений в Положение или изложение его в новой редакции осуществляются по решению председателя Высшего попечительского совета.
________________________