"Экономиканы монополиясыздандыру жөнінде комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 22 наурыздағы № 57-ө өкіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2024 жылғы 5 қыркүйектегі № 132-ө Өкімі
"Экономиканы монополиясыздандыру жөнінде комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 22 наурыздағы № 57-ө өкіміне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген өкіммен құрылған Экономиканы монополиясыздандыру жөніндегі комиссияның құрамы осы өкімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген өкіммен бекітілген Экономиканы монополиясыздандыру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Комиссия қызметінің мақсаты экономиканы монополиясыздандыру және оған мемлекеттің қатысуын қысқарту мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлеу болып табылады.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шұғыл мәселелер туындаған жағдайда Комиссия төрағасының шешімімен Комиссияның сырттай отырысы өткізілуі мүмкін.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Комиссияға:
1) телекоммуникация, теміржол инфрақұрылымы, медиаактивтер және басқа салаларды монополиясыздандыру;
2) жеке кәсіпорындардың тауар нарықтарына жаппай қатысуын ынталандыру мақсатында мемлекеттің экономикаға қатысуын қысқарту;
3) өндірістің негізгі факторларына қолжетімділікті қамтамасыз ету;
4) шектеулі ресурстармен биржалық және конкурстық сауда-саттық көлемін ұлғайту, биржалық сауда-саттық тізбесін кеңейту;
5) монополиялық нарықтарды қоспағанда, кәсiпкерлiк субъектiлердiң бағалары мен тарифтерiн реттеу, тарифтерді кросс-субсидиялау тәжірибесін жою бойынша шаралар қабылдауды қоса алғанда, бәсекелестiктi дамытуды тежейтін кедергiлердi жою мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлеу жөніндегі міндеттер жүктеледі.";
мынадай мазмұндағы 7, 8, 9 және 10-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Басқа консультативтік-кеңесші органдардың мәселелерін қарауды қайталамау мақсатында Комиссия өзінің негізгі міндеттеріне сәйкес келмейтін мәселелерді қарамайды.
8. Комиссияның жұмыс органы функциясы анықтамаларды, күн тәртібін, хаттамалық шешімдердің жобаларын, қатысушылардың тізімін жинау және ұсыну, телефонограммалар мен өзге де материалдарды жіберу, мәжіліске қатысқан Комиссия мүшелеріне Комиссия отырысы хаттамасының жобасын келісуге және қолбелгі қоюға жіберуді қоса алғанда, Комиссия жұмысын толық ұйымдастыру болып табылады.
9. Комиссияның жұмыс органы шығарылатын мәселелердің сапалы және жан-жақты қаралуын қамтамасыз ету мақсатында Комиссия отырысына шығарылғанға дейін оларды барлық мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен алдын ала пысықтауды қамтамасыз етеді.

О внесении изменений и дополнений в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 22 марта 2022 года № 57-р "Об образовании Комиссии по демонополизации экономики"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 5 сентября 2024 года № 132-р
Внести в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 22 марта 2022 года № 57-р "Об образовании Комиссии по демонополизации экономики" следующие изменения и дополнения:
состав Комиссии по демонополизации экономики, образованный указанным распоряжением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему распоряжению;
в Положении о Комиссии по демонополизации экономики, утвержденном указанным распоряжением:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Целью деятельности Комиссии является выработка рекомендаций по вопросам демонополизации и сокращения государственного участия в экономике.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае возникновения срочных вопросов по решению председателя Комиссии возможно проведение заочного заседания Комиссии.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. На Комиссию возлагаются задачи по выработке рекомендаций по вопросам:
1) демонополизации в сферах телекоммуникации, железнодорожной инфраструктуры, медиаактивов и других;
2) сокращения государственного участия в экономике в целях стимулирования массового участия частных предприятий на товарных рынках;
3) обеспечения доступа к ключевым факторам производства;
4) увеличения объемов биржевых и конкурсных торгов ограниченными ресурсами, расширения перечня биржевых товаров;
5) устранения барьеров, сдерживающих развитие конкуренции, в том числе для принятия мер по дерегулированию цен и тарифов субъектов предпринимательства, за исключением монопольных рынков, исключению практики кросс-субсидирования тарифов.";
дополнить пунктами 7, 8, 9 и 10 следующего содержания:
"7. В целях исключения дублирования рассмотрения вопросов иных консультативно-совещательных органов Комиссией не рассматриваются вопросы, не соответствующие ее основным задачам.
8. Функцией рабочего органа Комиссии является полная организация работы Комиссии, включая сбор и представление справок, повестки дня, проектов протокольных решений, списка участников, отправку телефонограммы и других материалов, направление присутствовавшим на заседании членам Комиссии на согласование и визирование проекта протокола заседания Комиссии.
9. В целях качественного и всестороннего рассмотрения выносимых вопросов рабочий орган Комиссии обеспечивает заблаговременную их проработку до вынесения на заседание Комиссии со всеми заинтересованными государственными органами и организациями.

10. Комиссия отырысына Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2018 жылғы 6 қарашадағы № 140-ө өкімімен бекітілген Премьер-Министрдің төрағалығымен өткізілетін консультативтік-кеңесші органдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарындағы кеңестер мен отырыстарды өткізуді ұйымдастыру жөніндегі ұсынымдарда көрсетілген тәртіпте Комиссия мүшесі болып табылмайтын орталық және жергілікті атқарушы органдардың, өзге ведомстволар мен ұйымдардың басшылары шақырылуы мүмкін.".
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Преьмер-Министрінің
2024 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 132-ө өкіміне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 22 наурыздағы
№ 57-ө өкіміне
1-қосымша
Экономиканы монополиясыздандыру жөніндегі комиссияның құрамы
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
Қазақстан Республикасының Көлік министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің басшысы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісу бойынша)

10. На заседание Комиссии могут приглашаться руководители центральных и местных исполнительных органов, иных ведомств и организаций, не являющиеся членами Комиссии, в порядке, предусмотренном рекомендациями по организации проведения совещаний и заседаний консультативно-совещательных органов под председательством Премьер-Министра, в центральных и местных исполнительных органах Республики Казахстан, утвержденными распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 6 ноября 2018 года № 140-р.".
Премьер-Министр
О. Бектенов
Приложение к распоряжению
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 5 сентября 2024 года № 132-р
Приложение 1 к распоряжению
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 22 марта 2022 года № 57-р
Состав Комиссии по демонополизации экономики
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
Заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан
вице-министр финансов Республики Казахстан, секретарь
Министр культуры и информации Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
Министр транспорта Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Председатель Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (по согласованию)
Руководитель Судебной администрации Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства по регулированию и развитию финансового рынка Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (по согласованию)
заместитель Генерального Прокурора Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию)
__________________________