Мемлекеттiк ақпараттық ресурстардың заңды және жеке тұлғаларға арналған жекелеген санаттарын пайдаланудың тәртiбiн айқындау жөнiнде қажеттi шаралар қабылдау туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмi 1997 жылғы 17 желтоқсандағы N 368а
"Қазақстан Республикасында бiртұтас ақпараттық кеңiстiктi қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 9 желтоқсандағы N 3787 U973787_ Жарлығын жүзеге асыру мақсатында:
1. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi және Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi бiрлесiп:
Қазақстан Республикасында бiртұтас ақпараттық кеңiстiктi қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын;
қолданылып жүрген заңдарға;
ақпараттық рынок пен бәсекелестiк орта құру, монополияға қарсы мемлекеттiк саясат жүргiзу жолымен меншiктiң барлық нысандарының теңдiгi шартымен ақпараттық ресурстар қалыптастыру және қолда барын пайдалану;
шығарылған ақпаратқа интеллектуалдық меншiктi қорғау;
мемлекеттiң, қоғамның, азаматтың ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
азаматтардың ақпаратты алуға арналған конституциялық құқықтарын жүзеге асыру;
ақпараттандыру жағдайында азаматтардың құқықтарын қорғау;
ақпарат және ақпараттандыру саласындағы құқық бұзушылық үшiн жауаптылық көзделетiн толықтырулар мен өзгерiстердi қоса алғанда заң актiлерiнiң жобаларын әзiрлесiн және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн;
1998 жылдың 9 қаңтарына дейiн Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей есеп беретiн және бағынысты мемлекеттiк органдармен, жергiлiктi атқарушы органдармен және өзге де ұйымдармен бiрлесiп қолда бар ақпараттық ресурстардың және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн материалдық-техникалық құралдарын мониторингiн, сондай-ақ дүниежүзiлiк ақпараттық жүйелерге талдау жүргiзсiн.
Жүргiзiлген мониторингтiң нәтижелерi бойынша:
мемлекеттiк ақпараттық орталықтар мен деректер базаларын оңтайландыру;
мемлекеттiк ақпараттық ресурстардың заңды және жеке тұлғаларға арналған жекелеген санаттарын пайдаланудың тәртiбiн айқындау жөнiнде қажеттi шаралар қабылдасын.
2. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi, Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi және Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi белгiленген тәртiппен қызметiнiң негiзгi мәнi ретiнде коммуникациялық орталық пен мемлекеттiк ақпараттық ресурстардың өзара iс-қимылы жүйесiн құру, ортақ пайдаланылатын ақпараттық база қалыптастыру, сондай-ақ дүниежүзiлiк ақпараттық жүйелермен ынтымақтастық ұсынылатын "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық үлгiдегi акционерлiк қоғамын құру мәселесiн шешсiн.

О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан "О формировании единого информационного пространства в Республике Казахстан"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 17 декабря 1997 г. N 368а-р
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 9 декабря 1997 г. N 3787 U973787_ "О формировании единого информационного пространства":
1. Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству науки - Академии наук, Министерству информации и общественного согласия и Агентству по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан совместно разработать и внести на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан:
Государственную программу формирования и развития единого информационного пространства в Республике Казахстан;
проекты законодательных актов, включая дополнения и изменения в действующие законы, в которых предусмотреть:
формирование и использование существующих информационных ресурсов в условиях равенства всех форм собственности путем создания информационного рынка и конкурентной среды, проведения государственной антимонопольной политики;
защиту интеллектуальной собственности на произведенную информацию;
обеспечение информационной безопасности государства, общества, гражданина;
реализацию конституционных прав граждан на получение информации;
защиту прав граждан в условиях информатизации;
ответственность за правонарушения в сфере информации и информатизации;
до 9 января 1998 года совместно с государственными органами, непосредственно подотчетными и подчиненными Президенту Республики Казахстан, местными исполнительными органами и иными государственными организациями провести мониторинг существующих информационных ресурсов и материально-технических средств, обеспечивающих их функционирование, а также анализ мировых информационных систем.
По результатам проведенного мониторинга принять необходимые меры по:
оптимизации государственных информационных систем и баз данных;
определению порядка использования отдельной категории государственных информационных ресурсов для юридических и физических лиц.
2. Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству науки - Академии наук, Министерству информации и общественного согласия, Агентству по стратегическому планированию и реформам и Департаменту государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном порядке решить вопрос создания акционерного общества закрытого типа "Национальные информационные технологии", основным предметом деятельности которого предложить создание коммуникационной среды и системы взаимодействия государственных информационных ресурсов, формирование информационной базы общего пользования, а также сотрудничество с мировыми информационными системами.

3. Осы өкiмнiң атқарылуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне жүктелсiн.
Премьер-Министр

3. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Премьер-Министр