Мемлекет басшыларының 1999 жылғы 9 маусымдағы кеңесінің N 01-9/7 хаттамалық шешімін атқаруды ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Өкімі 1999 жылғы 23 маусым N 88-ө
Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылдың бес айындағы әлеуметтік-экономикалық даму туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің есебін қараудың қорытындылары бойынша тапсырмаларын іске асыру мақсатында:
1. Министрліктер, агенттіктер, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, Мемлекет басшысына тікелей бағыныстағы мемлекеттік органдар (келісім бойынша) 1999 жылдың 10 шілдесіне дейін мерзімде Қазақстан Республикасының Экономикалық жоспарлау жөніндегі агенттігіне Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999-2000 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар енгізсін.
2. Ұсыныстарды дайындау кезінде:
1) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен (келісім бойынша) және Мемлекеттік кіріс министрлігімен бірлесіп, микроэкономикалық саясатқа, оның ішінде дағдарысты жеңуге және экономикалық өсуге бағытталған салықтық және ақша-несиелік түзетуді;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп, аймақтарды бір тұрғынға шаққандағы бюджеттік шығыстардың деңгейі бойынша теңдестіруді және орталық пен аймақтардың арасындағы тұрақты фискалдық қатынастарға ақырындап көшуді;
салалық министрліктермен, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп, 1999-2000 жылдарға арналған жекешелендіру бағдарламаларын іске асыруды және мемлекеттік мүлікті басқарудың; оның ішінде "көгілдір фишкалардың" тиімділігін арттыруды;
1999-2008 жылдарға арналған үкіметтік және Үкімет кепілдік берген қарыз алу бағдарамаларының негізгі бағыттарын есепке алуды;
2) Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда, Көлік, коммуникациялар және туризм, Ауыл шаруашылығы министрліктері:
бұрын бекітілген мемлекеттік және үкіметтік салалық және аймақтық бағдарламалардың;
ұлттық компанияларды дамыту бағдарламаларының;
тамақ, жеңіл, тоқыма, былғары-аяқкиім және химия өнеркәсібін, машина жасауды оңалту және дамыту, ауыл шаруашылығын, онымен аралас және байланысты салаларды дамыту, көліктік-коммуникациялық кешенді дамыту бағдарламаларының дайындалған жобаларының;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп реформаларды микроэкономикалық деңгейге көшіру жөніндегі шаралардың негізгі бағыттарын есепке алуды;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі фикалдық органдардың қызметін жетілдіру, 1999-2000 жылдарға арналған салықтық және кедендік әкімшіліктендірудің сапасын арттыру, спирт пен алкогольді өнімдерді өндіру мен олардың айналымын мемлекеттік реттеуді күшейту бағдарламаларының, сондай-ақ мұнай өнімдері жөнінде осы тектес бағдарлама жобасының негізгі бағыттарын есепке алуды көздеу қажет.

Об организации исполнения протокольного решения совещания у Главы государства от 9 июня 1999 года № 01-9/7
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 23 июня 1999 года № 88-р
В целях реализации поручений Президента Республики Казахстан по итогам рассмотрения отчета Правительства Республики Казахстан о социально- экономическом развитии за пять месяцев 1999 года:
1. Министерствам, агентствам, акимам областей, городов Астаны и Алматы, государственным органам, непосредственно подчиненным Главе государства (по согласованию), в срок до 10 июля 1999 года внести в Агентство Республики Казахстан по экономическому планированию предложения по внесению изменений и дополнений в Программу действий Правительства Республики Казахстан на 1999-2000 годы.
2. При подготовке предложений необходимо предусмотреть:
1) Министерству финансов Республики Казахстан:
совместно с Национальным Банком (по согласованию) и Министерством государственных доходов Республики Казахстан корректировку макроэкномической политики, в том числе налоговой и денежно-кредитной, направленную на преодоление кризиса и экономический рост;
совместно с акимами областей, городов Астаны и Алматы выравнивание регионов по уровню бюджетных расходов на одного жителя и постепенный переход к стабильным фискальным отношениям между центром и регионами;
совместно с отраслевыми министерствами, с акимами областей, городов Астаны и Алматы реализацию программы приватизации и повышения эффективности управления государственным имуществом на 1999-2000 годы, в том числе "голубых фишек";
учет основных направлений программы правительственного и гарантированного правительством заимствования на 1999-2008 годы;
2) Министерствам энергетики, индустрии и торговли, транспорта, коммуникаций и туризма, сельского хозяйства Республики Казахстан учет основных направлений:
ранее утвержденных государственных и правительственных отраслевых и региональных программ;
программ развития национальных компаний;
подготовленных проектов программ реабилитации и развития пищевой, легкой, текстильной, кожевенно-обувной и химической промышленности, машиностроения, развития сельского хозяйства, смежных и связанных с ним отраслей, развития транспортно-коммуникационного комплекса;
совместно с акимами областей, городов Астаны и Алматы мер по переносу реформ на уровень микроэкономики;
3) Министерству государственных доходов Республики Казахстан учет основных направлений программ совершенствования деятельности фискальных органов, повышения качества налогового и таможенного администрирования на 1999-2000 годы, усиления государственного регулирования производства и оборота спирта и алкогольной продукции, а также проекта аналогичной программы по нефтепродуктам.

3. Қазақстан Республикасының Қаржы, Энергетика, индустрия және сауда, Көлік, коммуникациялар және туризм, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрліктері мүдделі органдармен бірлесіп, 1999 жылғы 10 шілдеге дейін Қазақстан Республикасының Экономикалық жоспарлау жөніндегі агенттігіне аймақтардың әлеуметтік-экономикалық даму, оның ішінде заттай көрсетілген көрсеткіштері бойынша ұсыныс енгізсін.
4. Қазақстан Республикасының Экономикалық жоспарлау жөніндегі агенттігі 1999 жылдың 20 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына:
Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 28 қаңтардағы N 3834 Жарлығымен бекітілген Үкіметтің 1998-2000 жылдарға арналған нақтыланған іс-қимыл бағдарламасының жобасын және сонымен бір уақытта іс-шаралардың мемлекеттік инвестициялар мен бағалы қағаз рыногын дамытудың қабылданған бағдарламасын ескере отырып оны іске асыру жөніндегі жоспарын, сондай-ақ тікелей инвестицияларды тарту бағдарламасының жобасын;
аймақтардың әлеуметтік-экономикалық дамуының, оның ішінде заттай көрсетілген көрсеткіштерінің тізбесін ұсынсын.
5. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы және Мемлекеттік кіріс министрліктері облыстардың әкімдерімен бірлесіп үшінші топқа жатқызылған дәрменсіз аграрлық құралымдардың банкроттығы жөніндегі жұмысты аяқтасын және 1999 жылдың 25 тамызына дейін мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне хабарласын.
6. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөніндегі агенттігі Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен бірлесіп Атансор және Шатыркөл кен орындары жөнінде шешім қабылдасын және нәтижелері туралы 1999 жылдың 5 шілдесіне дейін мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне хабарласын.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы, Энергетика, индустрия және сауда, Әділет министрліктері, Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөніндегі агенттігі "АЭС" және "Харрекейн" компанияларымен, "ССЛ-Ойл", "Богатырь Акссес Көмір" және "Сентрал Эйша Цемент" кәсіпорындарымен дауларды реттеу жөнінде шаралар қабылдасын және 1999 жылдың 10 тамызына дейін мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне хабарласын.
8. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрі О.Ә.Жандосов екінші деңгейдегі банктердің кірістілігін талдау, экономикадағы ақша массаларын көбейту шарттарын дайындау, сондай-ақ бюджеттің 1999 жылдың бюджетіне кірмеген кредиторлық берешектерінің проблемасы мен бұл берешектерді өтеудің кестесін зерделеу жөнінде жұмыс тобын құрсын. Жұмыстың нәтижесі туралы 1999 жылдың 25 маусымына баяндасын.
9. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі бюджеттік бағдарламалардың әкімшіліктерімен бірлесіп:
2000 жылдан бастап басымдықты бағдарламалардың негізінде Бюджет комиссиясы жұмысының шеңберінде бюджетті қалыптастыруды;
кредиторлық берешектерді көбейтпестен бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстарды ағымдағы қаржыландыруды қамтамасыз етсін.

3. Министерствам финансов, энергетики, индустрии и торговли, транспорта, коммуникаций и туризма, сельского хозяйства, труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с заинтересованными органами до 10 июля 1999 года внести в Агентство Республики Казахстан по экономическому планированию предложения по показателям социально- экономического развития регионов, в том числе в натуральном выражении.
4. Агентству Республики Казахстан по экономическому планированию в срок до 20 июля 1999 года представить на рассмотрение Правительства Республики Казахстан:
проект уточненной Программы действий Правительства на 1998-2000 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 января 1998 года № 3834 U983834_ и одновременно План мероприятий по ее реализации, с учетом принятых программ государственных инвестиций и развития рынка ценных бумаг, а также проекта программы привлечения прямых инвестиций;
перечень показателй социально-экономического развития регионов, в том числе в натуральном выражении.
5. Министерствам сельского хозяйства и государственных доходов Республики Казахстан совместно с акимами областей завершить работу по банкротству несостоятельных агроформирований, отнесенных к третьей группе, и проинформировать Правительство Республики Казахстан в срок до 25 августа 1999 года.
6. Агентству Республики Казахстан по инвестициям совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан принять решения по месторождениям Атансор и Шатырколь и о результатах доложить Правительству Республики Казахстан в срок до 5 июля 1999 года.
7. Министерствам финансов, энергетики, индустрии и торговли, юстиции, Агентству Республики Казахстан по инвестициям принять меры по урегулированию споров с компаниями "АЭС" и "Харрикейн", с предприятиями "ССЛ-Ойл", "Богатырь Аксесс Комир" и "Сентрал Эйша Цемент" и доложить Правительству Республики Казахстан в срок до 10 августа 1999 года.
8. Заместителю Премьер-Министра - Министру финансов Республики Казахстан Джандосову У.А. создать рабочую группу по анализу доходности банков второго уровня, подготовке условий увеличения денежной массы в экономике, а также изучению проблем кредиторской задолженности бюджета, не включенных в бюджет 1999 года, и графику погашения этой задолженности бюджета. О результатах работы доложить к 25 июля 1999 года.
9. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с администраторами бюджетных программ обеспечить:
в рамках работы Бюджетной комиссии формирование бюджетов, начиная с 2000 года, на основе приоритетных програм;
текущее финансирование расходов по бюджетным программам без увеличения кредиторской задолженности.

10. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп жұмыссыз адамдарды қоғамдық жұмыстарға тарту жөніндегі жұмысты кеңейтсін және жандандырсын. Жүргізілген жұмыс туралы есептіден кейінгі айдың 5 күні Қазақстан Республикасының Үкіметіне хабарласын.
11. Қазақстан Республикасының Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ұлттық компаниялардың басшылары мемлекеттік қызметшілердің, банктерді қоса алғанда, жекелеген шаруашылық жүргізуші субъектілердің мүдделеріне бөгет жасау мүмкіндігін болдырмайтын жағдайлар жасасын және қажет болған жағдайда келісілген ұсыныс енгізсін.
12. Қазақстан Республикасының Шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі мүдделі министрліктермен және агенттіктермен бірлесіп олардың санын қысқарту тұрғысындағы қызметтің лицензияланатын түрлеріне түгендеу жүргізсін және қолданылып жүрген заңдарды өзгерту және толықтыру жөнінде тиісті ұсыныстар енгізсін.
13. Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі мүдделі министрліктермен бірлесіп республиканың аумағында тауарлар мен қызмет көрсетулерді бірыңғай рыногының жұмыс істеуіне, тауарлардың еркін қозғалысына кедергі келтіретін қолданылып жүрген шектеулерді зерделесін және Қазақстан Республикасының Үкіметіне оларды тоқтату жөнінде ұсыныс енгізсін.
14. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі 1999 жылдың 25 маусымына дейін:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" заң күші бар Жарлығына, оның ішінде оған салық салу жөніндегі негізгі нұсқаулықтарды енгізу жолымен, түзетулер дайындау үшін жұмыс тобын құру жөнінде ұсыныс енгізсін;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен бірлесіп 1999
жылдың 20 тамызына дейін жұмыс тобының осы мәселе бойынша тиісті
заңның жобасын дайындауын қамтамасыз етсін.
15. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
А.С.Павлов мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші
субъектілерді тексеруді үйлестіруді қамтамасыз етсін.
16. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Кеңсесіне жүктелсін.
Премьер-Министр
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Омарбекова А.

10. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с акимами областей, городов Астаны и Алматы расширить и активизировать работу по привлечению незанятого населения к общественным работам. О проводимой работе информировать Правительство Республики Казахстан к 5 числу месяца, следующего за отчетным.
11. Государственным органам, входящим в структуру Правительства Республики Казахстан, акимам областей, городов Астаны и Алматы, руководителям национальных компаний создать условия, исключающие возможность лоббирования государственными служащими интересов отдельных хозяйствующих субъектов, включая банки, и при необходимости внести согласованные предложения.
12. Агентству Республики Казахстан по поддержке малого бизнеса совместно с заинтересованными министерствами и агентствами произвести инвентаризацию лицензируемых видов деятельности на предмет сокращения их числа и внести соответствующие предложения по изменению и дополнению действующего законодательства.
13. Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции совместно с заинтересованными министерствами изучить действующие ограничения, препятствующие функционированию единого рынка товаров и услуг, свободному перемещению товаров на территории республики и внести предложения в Правительство Республики Казахстан по их отмене.
14. Министерству государственных доходов Республики Казахстан до 25 июня 1999 года:
внести в Правительство Республики Казахстан предложения по созданию рабочей группы для подготовки корректировок Указа Президента, имеющего силу Закона "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Z952235_ , в том числе путем внесения в него основных инструкций по налогообложению;
обеспечить совместно с Министерством финансов Республики Казахстан
подготовку рабочей группой проекта соответствующего закона по данному
вопросу к 20 августа 1999 года.
15. Заместителю Премьер-Министра Республики Казахстан Павлову А.С.
обеспечить координацию осуществляемых государственными органами проверок
хозяйствующих субъектов.
16. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на
Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
Премьер-Министр
(Специалисты: Кушенова Д.
Мартина Н.)