Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерация арасындағы өзара қаржылық мәселелерді реттеу туралы келісімге өзгеріс енгізу туралы Хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2000 жылғы 9 қазан N 458
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы экономикалық интеграцияны одан әрі тереңдету мақсатында қаулы етемін:
1. 2000 жылғы 29 сәуірде Мәскеуде жасалған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы өзара қаржылық мәселелерді реттеу туралы U984184_ келісімге өзгеріс енгізу туралы Хаттама бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы өзара қаржы талаптарын реттеу туралы
Келісім
(2000 жылғы 24 қазанда күшіне енді - ҚР СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан былай Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
ХХІ ғасырға бағдарланған мәңгілік достық пен одақтастық туралы декларацияның рухын басшылыққа ала отырып,
өзара қаржы міндеттемелерін екі жақты шарттарға, келісімдерге және хаттамаларға сәйкес реттеудің қажеттілігін тани отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-Бап
Тараптар өзара мынадай қаржы міндеттемелерін: Қазақстан Тарапынан:
жалпы сомасы 1441,1 млн. АҚШ доллары болатын Ресей Федерациясы берген мемлекеттік несиелер мен несиелерді пайдаланғандығы үшін есептелген проценттер бойынша қарызды, соның ішінде;
1992 жылғы және 1993 жылдың қаңтар-маусым айларының қорытындылары бойынша техникалық несиелер жөніндегі - 1250,0 млн. АҚШ доллары болатын негізгі қарызды және 123,1 млн. АҚШ доллары болатын несиені пайдаланғаны үшін есептелген проценттер бойынша қарызды Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік несиесіне қайтадан ресімдеу туралы 1993 жылғы 29 шілдедегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметі арасындағы келісімге сәйкес;
негізгі қарыз бойынша 68,0 млн. АҚШ доллары болатын 1993 жылғы 29 шілдедегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы 1993 жылға арналған Мемлекеттік несие туралы келісімге сәйкес;
Ресей Тарапынан:
1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға алу шартына сәйкес 1994-1998 жылдары "Байқоңыр" кешенiн пайдаланғаны үшiн - 575 млн. АҚШ доллары болатын жалға алу ақысы бойынша қарызды;
1996 жылғы 18-қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметі мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Сары-Шаған сынақ полигонын жалға алу туралы шартқа, 1996 жылғы 18-қазандағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Ембi сынақ полигонын жалға алу туралы шартқа, 1996 жылғы 18-қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан Ресей Федерациясының 929 Мемлекеттiк ұшу-сынау орталығының объектiлерi мен ұрыс алаңдарын жалға алу туралы шартқа, 1996 жылғы 18-қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының 4 Мемлекеттiк орталық полигонының объектiлерi мен ұрыс алаңдарын жалға беру туралы шартқа сәйкес 1997-98 жылдары әскери-сынақ полигондарын пайдаланғаны үшiн 55 млн. АҚШ доллары жалпы сомасы болатын жалға алу ақысы бойынша қарызды;

Об утверждении Протокола о внесении изменения в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об урегулировании взаимных финансовых вопросов
Указ Президента Республики Казахстан от 9 октября 2000 года N 458
В целях дальнейшего углубления экономической интеграции между Республикой Казахстан и Российской Федерацией постановляю:
1. Утвердить Протокол о внесении изменения в U984184_  Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об урегулировании взаимных финансовых вопросов, совершенный в Москве 29 апреля 2000 года.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об
урегулировании взаимных финансовых вопросов
(Официальный сайт МИД РК - вступил в силу 24 октября 2000 г.)
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь духом Декларации о вечной дружбе и союзничестве, ориентированном в XXI столетие,
признавая необходимость урегулирования взаимных финансовых обязательств в соответствии с двусторонними договорами, соглашениями и протоколами,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны признают наличие взаимных финансовых обязательств, включающих:
с Казахстанской Стороны:
задолженность по государственным кредитам, предоставленным Российской Федерацией, и начисленным процентам за пользование кредитами в общей сумме 1441,1 млн. долларов США, в том числе:
в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о переоформлении задолженности по техническим кредитам по итогам 1992 года и января-июня 1993 года в государственный кредит Правительству Республики Казахстан от 29 июля 1993 года - 1250 млн. долларов США по основному долгу и 123,1 млн. долларов США по начисленным процентам за пользование кредитом;
в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о государственном кредите на 1993 год от 29 июля 1993 года - 68 млн. долларов США по основному долгу;
с Российской Стороны:
задолженность по арендной плате за использование комплекса "Байконур" в 1994-1998 годах в соответствии с Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года - 575 млн. долларов США;
задолженность по арендной плате за использование военно-испытательных полигонов в 1997-1998 годах в соответствии с Договором между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде испытательного полигона "Сары-Шаган" от 18 октября 1996 года, Договором между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде испытательного полигона "Эмба" от 18 октября 1996 года, Договором между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде объектов и боевых полей 929 Государственного летно-испытательного центра Российской Федерации, расположенных на территории Республики Казахстан от 18 октября 1996 года, Договором между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде объектов и боевых полей 4 Государственного центрального полигона Российской Федерации, расположенных на территории Республики Казахстан от 18 октября 1996 года в общей сумме 55 млн. долларов США;

1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негiзгi принциптерi мен шарттары туралы келiсiмге сәйкес 1992-1993 жылдары "Байқоңыр" кешенi ұстауға және пайдалануға байланысты Қазақстан Республикасының мүлiктiк шығындары және шығыстарын 1318 млн. АҚШ доллары көлемiндегi өтемақыны;
осы бапта аталған полигондарды жалға алу туралы шарттарға сәйкес 1992-1996 жылдары әскери-сынақ полигондарын пайдалануға байланысты Қазақстан Республикасының жалпы сомасы 137,5 млн. АҚШ доллары болатын мүлiктiк шығындары мен шығыстарының өтемақысын мойындайды.
2-Бап
Осы Келiсiмiң 1-бабында белгiленген, Қазақстан Республикасының 1992-1993 жылдары "Байқоңыр" кешенiн ұстауға және пайдалануға жұмсаған мүлiктiк шығындары мен шығыстарын өтеу Ресей Федерациясының 1992-1993 жылдары "Байқоңыр" кешенiнiң негiзгі қорын қалпына келтiруге жұмсаған 393,8 млн. АҚШ доллары сомасына азаяды.
3-Бап
Тараптар осы Келiсiмнiң шеңберiнде өзара қаржылық мiндеттемелерге шаруашылық субъектiлерiнiң қарыздарын кiргiзуге уағдаласты:
"Қазконтракт" АҚ-ның "Росконтракт" ФКК-ге 1993 жыл үшiн - 136,6 млн. АҚШ доллары; "Қазақстанэнерго" ҰЭЖ-ның "Ресей БЭЖ" РАҚ-қа 1994-1996 жылдар үшiн 99,6 млн. АҚШ доллары және "Қазақстан темiр жолы" РМК-ның Ресейдiң Қатынас жолдары министрлiгі мен кәсіпорындарына 1997-1998 жылдар үшiн 14,4 млн. АҚШ доллары болатын мемлекеттік компаниялардың мiндеттемелерi бойынша қарыз.
4-Бап
Тараптар 1691,7 млн. АҚШ доллары сомасында осы Келiсiмнiң 1, 2 және 3-баптарында келтiрiлген өзара қаржылық мiндеттемелердiң бiр жолғы күшiн жоюды жүргізедi.
5-Бап
Ресей Федерациясы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесi, оның атқарушы өкiмет органдарын қалыптастырудың тәртiбi және мәртебесi туралы келiсiмдi Қазақстан бекiткен сәтке дейiн 1995 жылдан бастап Байқоңыр қаласында тұрып жатқан Қазақстан Республикасы азаматтарын ұстауға арналып Ресей Тарапы жұмсаған шығындарға өтемақы төлемiнен бас тартады.
6-Бап
"Байқоңыр" кешенiн және әскери сынақ полигондарын пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемiн аудару 1999 жылдан бастап жалға алу шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
1999 жылы "Байқоңыр" кешенiн пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемiнiң бiр бөлiгiн төлеу 65 млн. АҚШ доллары мөлшерiнде тауарлармен, 50 млн. АҚШ доллары мөлшерiнде ақшалай нысана жүзеге асырылады.
Тараптар осы Келiсiм күшiне енген күннен бастап "Байқоңыр" кешенi мен әскери сынақ полигондары үшiн жалға алу төлемiн төлеудi шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қарыздарымен байланыстырмайтын болады деп уағдаласты.

компенсацию в соответствии с Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года имущественных потерь и расходов Республики Казахстан на содержание и эксплуатацию комплекса "Байконур" в 1992-1993 годах в размере 1318 млн. долларов США;
компенсацию имущественных потерь и расходов Республики Казахстан, связанных с эксплуатацией военно-испытательных полигонов в 1992-1996 годах в соответствии с упомянутыми в настоящей статье договорами об аренде полигонов, в общей сумме 137,5 млн. долларов США.
Статья 2
Компенсация имущественных потерь и расходов Республики Казахстан на содержание и эксплуатацию комплекса "Байконур" в 1992-1993 годах, определенных в статье 1 настоящего Соглашения, уменьшается на сумму 393,8 млн. долларов США, произведенных Российской Федерацией на восстановление основных фондов комплекса "Байконур" в 1992-1993 годах.
Статья 3
Стороны договорились включить во взаимные финансовые обязательства в рамках настоящего Соглашения долги хозяйствующих субъектов:
задолженность по обязательствам государственной компании АО "Казконтракт" перед ФКК "Росконтракт" за 1993 год - 136,6 млн. долларов США; НЭС "Казахстанэнерго" перед РАО "ЕЭС России" за 1994-1996 годы - 99,6 млн. долларов США и РГП "Казахстан темир жолы" перед МПС и предприятиями России за 1997-1998 годы - 14,4 млн. долларов США.
Статья 4
Стороны производят разовое погашение взаимных финансовых обязательств, перечисленных в статьях 1, 2 и 3 настоящего Соглашения, на сумму 1691,7 млн. долларов США.
Статья 5
Российская Федерация отказывается от компенсации затрат, произведенных российской стороной на содержание граждан Республики Казахстан, проживающих в г. Байконур, с 1995 года до момента ратификации Казахстаном Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти.
Статья 6
Начиная с 1999 года перечисление арендной платы за использование комплекса "Байконур" и военно-испытательных полигонов осуществляется в соответствии с договорами аренды.
В 1999 году оплата части арендной платы за использование комплекса "Байконур" в размере 65 млн. долларов США осуществляется товарами, 50 млн. долларов США - в денежной форме.
Стороны договорились, что со дня вступления в силу настоящего Соглашения они не будут увязывать выплату арендной платы за комплекс "Байконур" и военно-испытательные полигоны с долгами хозяйствующих субъектов.

7-Бап
Тараптар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне және Ресей Федерациясының Қаржы министрлiгіне Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен және Ресей Федерациясының Орталық банкiмен, Сыртэкономбанкпен бiрлесе отырып, осы Келiсiмнiң шарттарынан туындайтын өзгерiстердi есеп айырысу мен есеп жүргізудiң техникалық тәртiбiне енгізудi тапсырады.
8-Бап
Осы Келiсiм Тараптардың ол үшiн қажетті мемлекетішілiк процедураларды орындағандығы туралы соңғы жазбаша хабардағы қүннен бастап күшiне енедi және осы Келiсiм бойынша міндеттемелер толық орындалған күні өзінің қолданысын тоқтатады.
Алматы қаласында 1998 жылғы 8 қыркүйекте әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі дана болып жасалды және де екі мәтіннің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының              Ресей Федерациясының                    Президенті                        Президенті
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы өзара қаржылық мәселелердi реттеу туралы келісімге өзгерiстер енгiзу туралы
Хаттама
Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы бұдан әрi Тараптар деп аталатын 1998 жылдың 8 қазанында U984184_ Алматыда, Мәскеуде жасалған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы өзара қаржылық мәселелердi реттеу туралы келiсiмге мынадай өзгерiстер енгiзуге келiстi:
1. Келiсiмнiң 3-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тараптар осы Келiсiмнiң шеңберiнде шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң борыштарын өзара қаржылық мiндеттемелер үшiн:
1993 жыл үшiн "Қазконтракт" АҚ мемлекеттiк компаниясының "Росконтракт" ФКК алдындағы мiндеттемелерi бойынша - 136,3 млн. АҚШ доллары;
1994-1996 жылдар үшiн "Қазақстанэнерго" ҰЭЖ-ның "Ресей БЭЖ" алдындағы - 114,3 млн. АҚШ доллары берешегiн енгiзуге келiстi".
Тараптар 1997-1998 жылдар үшiн "Қазақстан темiр жолы" РМК-ның ЖҚМ және Ресей кәсiпорындары алдындағы 14,4 млн. АҚШ доллары сомасындағы берешектерiн өзара қаржылық мiндеттемелерден алып тастауға уағдаласты.
2. Осы Хаттама Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы 1998 жылдың 8 қазанында Алматыда, Мәскеуде жасалған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы өзара қаржылық мәселелердi реттеу туралы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады және бұл үшiн қажеттi ішкiмемлекеттiк рәсiмдердi Тараптардың орындауы үшiн соңғы хабарланған күнiнен бастап күшiне ендi.
2000 жылдың 29 сәуірде Мәскеу қаласында екі данада, әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде жасалды, мәтіндердің екеуі де бірдей күшке ие.
Егер, осы хаттаманы пайымдауда пікір қайшылықтары туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінді басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасы            Ресей Федерациясы
үшін                              үшін
Оқылғандар
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

Статья 7
Стороны поручают Министерству финансов Республики Казахстан и Министерству финансов Российской Федерации совместно с Национальным банком Республики Казахстан, Центральным банком Российской Федерации и Внешэкономбанком, внести изменения, вытекающие из условий настоящего Соглашения, в технический порядок расчетов и ведения счетов.
Статья 8
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты последнего уведомления о выполнении Сторонами необходимых для этого внутригосударственных процедур и прекращает свое действие на дату полного выполнения обязательств по настоящему Соглашению.
Совершено в Алматы, Москве 8 октября 1998 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
Президент                                   Президент
Республики Казахстан                       Российской Федерации
Протокол
о внесении изменения в Соглашение между Республикой
Казахстан и Российской Федерацией об урегулировании
взаимных финансовых вопросов
(Официальный сайт МИД РК - вступил в силу 24 октября 2000 г.)
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами, согласились внести в U984184_ Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об урегулировании взаимных финансовых вопросов, совершенное в Алматы, Москве 8 октября 1998 года, следующее изменение:
1. Статью 3 Соглашения изложить в следующей редакции:
"Стороны договорились включить во взаимные финансовые обязательства в рамках настоящего Соглашения долги хозяйствующих субъектов:
задолженность по обязательствам государственной компании АО "Казконтракт" перед ФКК Росконтракт за 1993 год - 136,3 млн. долларов США;
НЭС«"Казахстанэнерго" перед РАО ЕЭС России за 1994-1996 годы - 114,3 млн. долларов США".
Стороны договорились исключить из взаимных финансовых обязательств в рамках указанного Соглашения задолженность РГП "Казахстан темир жолы" перед МПС и предприятиями России за 1997-1998 годы на сумму 14,4 млн. долларов США.
2. Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об урегулировании взаимных финансовых вопросов, совершенного в Алматы, Москве 8 октября 1998 года и вступает в силу с даты последнего уведомления о выполнении Сторонами необходимых для этого внутригосударственных процедур.
Совершено в Москве 29 апреля 2000 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Протокола Стороны будут руководствоваться текстом на русском языке.
За Республику Казахстан              За Российскую Федерацию
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)