Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында қызмет өткеру туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 қыркүйектегі N 1642 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 шілдедегі № 127 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2011.07.25 № 127 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 21-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында қызмет өткеру туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi осы Жарлықтан туындайтын шараларды қолдансын.
3. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлігіне жүктелсiн.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы 6 қыркүйектегi
N 1642 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының
қаржы полициясы органдарында қызмет өткеру туралы
ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында қызмет өткеру туралы осы ереже (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында қызмет өткерудiң тәртiбi мен шарттарын регламенттейдi.
1. Жалпы ережелер
1. Қаржы полициясы органдарындағы қызметтiң құқықтық негiзiн Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрi - Заң), Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерi және осы Ереже құрайды.
2. Осы Ережеде қаржы полициясы органдарының қызметiн регламенттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерiнде айқындалған ұғымдар пайдаланылады.
3. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерiнiң қызметте болған уақыты олардың жалпы еңбек өтiлiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiк қызмет өтілiне есептеледi.
4. Қаржы полициясы органдарындағы iшкi тәртiп Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгiнiң (қаржы полициясының) (бұдан әрi - уәкілеттi орган) басшысы бекiтетiн регламентпен белгiленедi.
2. Қаржы полициясы органдарына қызметке қабылдау
5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы полициясы органдарына қызметке он сегiз жасқа толған, өзiнiң жеке, моральдық, iскерлiк, кәсiби қасиеттерi, білiм деңгейi және денсаулық жағдайы бойынша қаржы полициясы органдарында қызмет өткеруге жарамды, бiрақ жасы қырықтан аспаған, ал қатардағы және кiшi басшы құрамға - отыз екi жастан аспаған Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады. Ерекше жағдайларда, жеке тәртiпте, көрсетiлген жас шектеуi уәкiлетті орган басшысының шешiмiмен өзгертiледi.

Об утверждении Положения о прохождении службы в органах финансовой полиции Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 6 сентября 2005 года № 1642. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 25 июля 2011 года № 127
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 25.07.2011 № 127.
В соответствии со статьей 21 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о прохождении службы в органах финансовой полиции Республики Казахстан.
2. Правительству Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 6 сентября 2005 года
N 1642
ПОЛОЖЕНИЕ
о прохождении службы в органах финансовой полиции
Республики Казахстан
Настоящее Положение о прохождении службы в органах финансовой полиции Республики Казахстан (далее - Положение) регламентирует порядок и условия прохождения службы в органах финансовой полиции Республики Казахстан.
1. Общие положения
1. Правовую основу службы в органах финансовой полиции составляют Конституция Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан" (далее - Закон), иные нормативные правовые акты Республики Казахстан и настоящее Положение.
2. В настоящем Положении используются понятия, определенные законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими деятельность органов финансовой полиции.
3. Время нахождения на службе сотрудников органов финансовой полиции зачитывается в их общий трудовой стаж , а также в стаж государственной службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Внутренний распорядок в органах финансовой полиции устанавливается регламентом, утверждаемым руководителем Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее - уполномоченный орган).
2. Прием на службу в органы финансовой полиции
5. В соответствии с законодательством Республики Казахстан на службу в органы финансовой полиции принимаются граждане Республики Казахстан, достигшие восемнадцатилетнего возраста, по своим личным, моральным, деловым, профессиональным качествам, уровню образования и состоянию здоровья годные к прохождению службы в органах финансовой полиции, но не старше сорока лет, а на должности рядового и младшего начальствующего состава - не старше тридцати двух лет. В исключительных случаях, в индивидуальном порядке, указанный возрастной ценз изменяется решением руководителя уполномоченного органа.

6. Қаржы полициясы органдарының оқу орындарында оқу үшiн белгіленген тәртiппен әскери есептен шығарыла және қаржы полициясы органдарында арнайы есепке қойыла отырып, он алты жасқа толған, орта бiлiмi бар, денсаулық жағдайы бойынша қаржы полициясы органдарында қызмет өткеруге жарамды адамдар қабылданады.
Қаржы полициясы органдарының оқу орындарына қабылдау тәртiбiн Қазақстан Республикасының оқу орындарына қабылдаудың үлгi ережелерiне сәйкес уәкiлеттi органның басшысы айқындайды.
Қаржы полициясы органдары оқу орындарының күндізгі бөлiмдерiнде оқу мерзiмi мерзiмдi әскери қызметтi өткеруге теңестiрiледi.
7. Қатардағы және кiшi басшы құрамның лауазымдарына орта бiлiмнен төмен емес бiлiмi бар азаматтар қабылдана алады.
Орта және аға басшы құрамның лауазымдарына жоғары бiлiмi бар азаматтар қабылданады.
8. Қатардағы және басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған немесе қаржы полициясы органдарының кадрларына қабылданған әскери мiндеттiлер белгіленген тәртiппен әскери есептен шығарылады және қаржы полициясы органдарында арнайы есепте тұрады.
9. Қаржы полициясы органдарына қызметке кiру азаматтар мiндеттi арнайы тексеруден, сондай-ақ қызметке жарамдылығын анықтау үшiн Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi жүйесiнiң әскери-дәрiгерлiк комиссияларында (бұдан әрi - әскери-дәрiгерлiк комиссия) медициналық куәландырудан өткен жағдайда жүзеге асырылады.
10. Егер Қазақстан Республикасының азаматы:
сотпен белгiлi бiр мерзiм iшiнде мемлекеттiк лауазымдарды атқару құқығынан айырылған;
соттың күшiне енген шешiмiмен әрекетке қабiлетсiз немесе әрекетке қабiлетi шектеулi деп танылған;
соттылығы бар немесе бұдан бұрын сотты болған және ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық жауапкершiлiктен босатылған ;
мемлекеттiк қызметке кiрер алдында бiр жыл iшiнде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығын жасағаны үшiн жауапкершiлiкке тартылған;
қызметке кiрер алдында бiр жыл iшiнде қасақана құқық бұзушылығы үшiн сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолданылған;
мемлекеттік қызметтен бұдан бұрын терiс қылықтары бойынша шығарылған;
маскүнемдiкпен немесе нашақорлықпен созылмалы науқас ретiнде денсаулық сақтау органдарында есепте тұрған;
науқасы бойынша мерзiмдi әскери қызметтен босатылған және әскери басқару органдарында әскери саптық қызметке жарамсыз не шектеулi жарамды ретiнде әскери есепте тұрған болса;
осы Ереженiң 5 және 7-тармақтарында көзделген талаптарға сай келмесе, қаржы полициясы органдарына қызметке қабылдана алмайды.

6. Для обучения в учебные заведения органов финансовой полиции, со снятием в установленном порядке с воинского учета и постановкой на специальный учет в органах финансовой полиции, зачисляются лица, достигшие шестнадцатилетнего возраста, имеющие среднее образование, по состоянию здоровья годные к прохождению службы в органах финансовой полиции.
Порядок приема в учебные заведения органов финансовой полиции определяется руководителем уполномоченного органа в соответствии с Типовыми правилами приема в учебные заведения Республики Казахстан.
Время обучения на очных отделениях учебных заведений органов финансовой полиции приравнивается к прохождению срочной воинской службы.
7. На должности рядового и младшего начальствующего состава могут приниматься граждане, имеющие образование не ниже среднего.
На должности среднего и старшего начальствующего состава принимаются граждане, имеющие высшее образование.
8. Военнообязанные, назначенные на должности рядового и начальствующего состава или зачисленные в кадры органов финансовой полиции, снимаются в установленном порядке с воинского учета и состоят на специальном учете в органах финансовой полиции.
9. Поступление на службу в органы финансовой полиции осуществляется при условии прохождения гражданами обязательной специальной проверки, а также медицинского освидетельствования в военно-врачебных комиссиях системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - военно-врачебная комиссия) для определения годности к службе.
10. Гражданин Республики Казахстан не может быть принят на службу в органы финансовой полиции, если он:
лишен судом права занимать государственные должности в течение определенного срока;
вступившим в силу решением суда признан недееспособным или ограниченно дееспособным ;
имеет или ранее имел судимость и освобожден от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям;
в течение года перед поступлением на государственную службу привлекался к ответственности за совершение коррупционного правонарушения ;
в течение года перед поступлением на службу подвергался в судебном порядке административному взысканию за умышленное правонарушение;
ранее уволен по отрицательным мотивам с государственной службы;
состоит на учете в органах здравоохранения как хронически больной алкоголизмом или наркоманией;
освобожден от срочной воинской службы по болезни и состоит на воинском учете в органах военного управления как не годный либо ограниченно годный к воинской строевой службе;
не отвечает требованиям, предусмотренным в пунктах 5 и 7 настоящего Положения.

11. Қызметкерлердi қаржы полициясы органдарына қызметке қабылдау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және осы Ережеге сәйкес ресiмделедi.
Бұйрық қаржы полициясы қызметкерiне қолын қойғызып жарияланады.
12. Қаржы полициясы органдарына қызметке қабылданған азаматтар ант қабылдайды, оны қабылдау тәртiбiн уәкiлеттi органның басшысы айқындайды.
13. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне ақшалай үлес және стипендия төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмдерде жүргiзiледi.
14. Толық емес ай үшiн ақшалай үлес төлеу кезiнде күнтiзбелiк күн үшiн төлем мөлшерi толық ай үшiн тиесiлi ақшалай үлес сомасын сол айдағы күнтiзбелiк күндердiң санына бөлу жолымен айқындалады.
Егер қызметкерге ақшалай үлес төленетiн кезеңде атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық жалақысы өзгеруiне, лауазымдық жалақысын, үстемеақыларын ұлғайту құқығы туындауына байланысты ақшалай үлесiнiң мөлшерi өзгерсе немесе оған арнайы атақ берiлсе, қызметкерге тиiстi қайта есептеу жүргізiледi.
15. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің орын ауыстыруы, ауысуы, сондай-ақ қызметтен босатылуы кезiнде қаржы-шаруашылық бөлiмшесi оларға ақшалай үлес төлейдi және төленген сомалар туралы ақша аттестатына жазылады.
16. Бланктiң нысанын, ақша аттестатын берудiң тәртiбi мен шарттарын уәкілеттi органның басшысы бекiтедi.
17. Қаржы полициясы органының қызметкерi белгiленген тәртiппен нысанды және арнайы киiм-кешекпен тегiн қамтамасыз етiледi, оны киiп жүру ережелерiн уәкiлеттi органның басшысы белгiлейдi.
18. Қаржы полициясы органдарының оқу орындарына күндiзгі оқу нысаны бойынша оқуға түсетiн адамдар келiсiмшарт жасасады. Келiсiмшартта тараптардың (оқуға түсетiн адамның және оқу орны басшысының) өзара мiндеттемелерi мен жауапкершiлiгi белгiленедi және оқу орнын бiтiргеннен кейiн қаржы полициясы органдарында әрi қарай қызмет өткеру тәртiбi мен мерзiмi көзделеді. Келiсiмшарт қабылдау комиссиясының оқуға түсетiн адамды қаржы полициясы органдарының оқу орнына қабылдау туралы шешiмiнен кейiн жасалады. Келiсiмшарттың нысанын, оны жасасудың тәртiбiн уәкілеттi органның басшысы айқындайды.
Қаржы полициясы органдары оқу орындарын күндiзгi оқу нысаны бойынша бiтiрушiлер қызметке бөлiнуiне сәйкес қызмет өткередi.
19. Қаржы полициясы оқу орындарының курсанттарына (тыңдаушыларына) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымдық жалақылар (стипендиялар) төленеді.
Қаржы полициясы органдары оқу орындарының күндiзгi бөлiмдерi курсанттарының (тыңдаушыларының):
әскер жасына толған және үлгермеушiлiгi, тәртiпсiздігі бойынша, сондай-ақ өз еркiмен оқудан шығарылғандары, егер олар оқу орнына түскенге дейiн мерзiмдi әскери қызметтiң белгіленген мерзiмiн өткермесе, арнайы есептен шығару үшiн тұрғылықты жерi бойынша әскери басқару органдарына жiберiледi. Олар өздерiнiң оқыған кезеңiнде лауазымдық жалақы (стипендия) төлеуге, тамақтануына, заттай үлеске жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеуге мiндеттi. Ұстап қалуға жатқызылатын сома оқу орнында болған әрбiр толық ай үшiн теңбе-тең есептелiнедi;
қаржы полициясы органдарының оқу орындары диплом алдындағы практикадан өту үшiн қаржы полициясы органдарына жiберiлгендерi практикадан өту кезеңiне тиiстi ақшалай үлес төлене отырып, лауазымға тағайындалады;
қаржы полициясы органдарына лауазымға тағайындалмай тағылымдамаға жiберiлгендерi қаржы полициясы органдарының оқу орны төлейтiн лауазымдық жалақы (стипендия) алады.
Қаржы полициясы органдары оқу орындарының күндізгі бөлiмiн бiтiрген қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi қаржы полициясы органдарында кемiнде бес жыл жұмыс iстеуге мiндеттi.
Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi ол қаржы полициясы органдарының оқу орнын бiтiргеннен кейiн қаржы полициясы органдарында бұдан әрi қызмет өткеруден бас тартқан не келiсiмшартты мезгілiнен бұрын бұзған жағдайда олар өздерiнiң оқыған кезеңiнде лауазымдық жалақы (стипендия) төлеуге, тамақтануына, заттай үлесiне жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеуге мiндеттi. Ұстап қалуға жатқызылған сома келiсiмшарт мерзiмiнiң аяқталуына дейiн әрбiр өткерiлмеген толық ай үшiн теңбе-тең есептелiнедi.

11. Прием сотрудников на службу в органы финансовой полиции оформляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Приказ объявляется сотруднику финансовой полиции под роспись.
12. Граждане, поступившие на службу в органы финансовой полиции, принимают присягу , порядок принятия которой определяется руководителем уполномоченного органа.
13. Выплата сотрудникам органов финансовой полиции денежного содержания и стипендии производится в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
14. При выплате денежного довольствия за неполный месяц размер выплаты за календарный день определяется путем деления суммы денежного довольствия, положенного за полный месяц, на количество календарных дней в данном месяце.
Если в период, за который сотруднику выплачивается денежное довольствие, изменился размер денежного довольствия в связи с изменением должностного оклада по занимаемой должности, возникновением права на увеличение должностного оклада, надбавок или ему присвоено специальное звание, сотруднику производится соответствующий перерасчет.
15. При перемещении, переводах, а также увольнении сотрудников органов финансовой полиции финансово-хозяйственное подразделение выплачивает им денежное довольствие и о выплаченных суммах производит запись в денежном аттестате.
16. Форма бланка, порядок и условия выдачи денежного аттестата утверждаются руководителем уполномоченного органа.
17. Сотрудник органа финансовой полиции обеспечивается бесплатно в установленном порядке форменным и специальным обмундированием, правила ношения которого устанавливаются руководителем уполномоченного органа.
18. Лица, поступающие на учебу по очной форме обучения в учебные заведения органов финансовой полиции, заключают контракт. В контракте устанавливаются взаимные обязательства и ответственность сторон (лица, поступающего на учебу, и руководителя учебного заведения) и предусматриваются условия и сроки дальнейшего прохождения службы в органах финансовой полиции после окончания учебного заведения. Контракт заключается после решения приемной комиссии о приеме лица, поступающего на учебу, в учебное заведение органов финансовой полиции. Форма контракта, порядок его заключения определяются руководителем уполномоченного органа.
Выпускники учебных заведений органов финансовой полиции, обучавшиеся по очной форме обучения, проходят службу согласно распределению.
19. Курсантам (слушателям) учебных заведений финансовой полиции выплачиваются должностные оклады (стипендии) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Курсанты (слушатели) очных отделений учебных заведений органов финансовой полиции:
достигшие призывного возраста и отчисленные по неуспеваемости, недисциплинированности, а также по собственному желанию, если они до поступления в учебное заведение не выслужили установленный срок срочной воинской службы, направляются в органы военного управления по месту жительства для снятия со специального учета. Они обязаны возместить государству бюджетные средства, затраченные на выплату должностного оклада (стипендии), питание, вещевое довольствие в период их обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в учебном заведении;
направленные учебными заведениями органов финансовой полиции в органы финансовой полиции для прохождения преддипломной практики, назначаются на должности на период прохождения практики с выплатой соответствующего денежного содержания;
направленные на стажировку в органы финансовой полиции без назначения на должность, получают должностной оклад (стипендию), выплачиваемый (выплачиваемую) учебным заведением органов финансовой полиции.
Сотрудники органов финансовой полиции, окончившие очные отделения учебных заведений органов финансовой полиции, обязаны проработать в органах финансовой полиции не менее пяти лет.
В случае отказа сотрудников органов финансовой полиции от дальнейшего прохождения службы в органах финансовой полиции после окончания ими учебного заведения органов финансовой полиции либо досрочного расторжения контракта они обязаны возместить государству бюджетные средства, затраченные на выплату должностного оклада (стипендии), питание, вещевое довольствие в период их обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.

20. Қаржы полициясы органдары оқу орындарының педагог қызметкерлерiне Қазақстан Республикасының жоғары бiлiктi ғылыми кадрларды аттестациялау саласындағы уәкiлеттi органы берген тиiстi дипломы болған жағдайда ғылым кандидаты және ғылым докторы ғылыми дәрежелерi үшiн ғылым кандидатына бip айлық ең төменгi жалақы және ғылым докторына екi айлық ең төменгi жалақы мөлшерiнде қосымша ақы белгіленедi.
Ізденушiнiң (тыңдаушының, адъюнкттiң, докторанттың) ғылыми-зерттеу қызметіне басшылық еткенi үшiн ғылыми жетекшiге (кеңесшiсiне) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақы төленедi.
3. Қызметтік куәлiктердi және жетондарды беру тәртiбi
21. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерiне оның жеке басын және өкiлеттігін растайтын қызметтiк куәлiк және белгiленген үлгідегі жетон беріледi.
Куәлiктiң және жетонның сипаттамасын уәкiлеттi органның басшысы бекiтедi.
22. Куәлiк адамдарға қызметке тағайындалған, қызметi бойынша ауысқан, арнайы атақ берiлген кезде және бұрын берiлген куәлiктiң қолданылу мерзiмi бiткен кезде берiледi.
Қызметке алғаш қабылданған қызметкерге куәлiк, жетон тапсырған кезде кадрлар бөлiмшесiнiң басшысы уәкілеттi орган басшысы бекiткен құжатты пайдалану ережелерi мен оны сақтау тәртiбi туралы нұсқамадан өткiзедi.
Кейiннен қызмет бойынша ауысқан, қаржы полициясы органдарынан шығарылған, кезектi атақ берiлген және бұрын берiлген куәлiктiң қолданылу мерзiмi өткен кезде ол алынған жерiне қайтарылады.
4. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiн лауазымға
тағайындау және қызмет бойынша ауыстыру
23. Қатардағы, кiшi, орта және аға басшы құрам лауазымдарының тiзбелерiн және осы лауазымдарға сәйкес келетiн шектi арнайы атақтарды уәкiлеттi органның басшысы бекiтедi.
24. Қаржы полициясы органы басшысының тиiстi лауазымға тағайындау туралы бұйрығы қызметкерге ақшалай үлес төлеу үшiн негiз болып табылады.
Қаржы полициясы органдары оқу орны басшысының оқуға қабылдау туралы бұйрығы лауазымдық жалақы немесе стипендия төлеу үшiн негiз болып табылады.
Қызметкерлерге ақшалай үлес және басқа да төлем түрлерiн төлеу қызметке кiрiскен күннен бастап жүргiзiледi, бiрақ бұйрықта көрсетiлген күннен немесе егер лауазымға тағайындау күнi көрсетiлмесе, тағайындау туралы бұйрыққа қол қойылған күннен ерте төленбейдi.
25. Қаржы полициясының аумақтық және мамандандырылған органдары, оқу орындары және ведомствоға қарасты өзге де мекемелерi басшыларының (бұдан әрi - қаржы полициясы органдары мен мекемелерiнiң басшылары) қызметке қабылдау, лауазымдарға тағайындау және босату, қаржы полициясы органдарынан қызметтен босату жөнiндегi өкiлеттiктерiн уәкiлеттi органның басшысы айқындайды.

20. Педагогическим работникам учебных заведений органов финансовой полиции устанавливается доплата за ученые степени кандидата наук и доктора наук при наличии соответствующего диплома, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан в области аттестации научных кадров высшей квалификации, в размере одной месячной минимальной заработной платы для кандидата наук и двух месячных минимальных заработных плат для доктора наук.
За руководство научно-исследовательской деятельностью соискателя (слушателя, адъюнкта, докторанта) научному руководителю (консультанту) производится оплата в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок выдачи служебных удостоверений и жетонов
21. Сотруднику органов финансовой полиции в подтверждение его личности и полномочий выдаются служебное удостоверение и жетон установленного образца.
Описание удостоверения и жетона утверждается руководителем уполномоченного органа.
22. Удостоверения выдаются лицам при назначении на должность, перемещении по службе, присвоении специального звания и по истечении срока действия ранее выданного удостоверения.
При вручении удостоверения, жетона впервые принятому на службу сотруднику руководитель кадрового подразделения проводит инструктаж о правилах пользования документом и порядке хранения, утвержденных руководителем уполномоченного органа.
При последующем перемещении по службе, увольнении из органов финансовой полиции, присвоении очередного звания и по истечении срока действия ранее выданное удостоверение возвращается по месту его получения.
4. Назначение на должности и перевод
сотрудников органов финансовой полиции
23. Перечни должностей рядового, младшего, среднего и старшего начальствующего состава и соответствующие этим должностям предельные специальные звания утверждаются руководителем уполномоченного органа.
24. Основанием для выплаты денежного содержания сотрудникам является приказ руководителя органа финансовой полиции о назначении на соответствующую должность.
Основанием для выплаты должностного оклада или стипендии является приказ руководителя учебного заведения органов финансовой полиции о зачислении на учебу.
Денежное содержание и другие виды выплат сотрудникам производятся со дня вступления в должность, но не ранее дня, указанного в приказе, или дня подписания приказа о назначении, если дата назначения на должность не указана.
25. Полномочия руководителей территориальных и специализированных органов финансовой полиции, учебных заведений и иных подведомственных учреждений (далее - руководители органов и учреждений финансовой полиции) по приему на службу, назначению и освобождению от должностей, увольнению со службы из органов финансовой полиции определяются руководителем уполномоченного органа.

26. Лауазымға тағайындауды, қызмет бойынша ауыстыруды және жоғарылатуды қаржы полициясы органдары мен мекемелерiнiң басшылары өздерiне берiлген құқықтарға сәйкес жүргізедi. Бұл ретте мынадай талаптар сақталады:
1) қатардағы және басшы құрам адамдарын лауазымға тағайындау және қызмет бойынша ауыстыру кезiнде олардың негiзгi немесе ұқсас мамандығы не жинақталған тәжiрибесi ескерiлуi қажет;
2) қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiн қызмет бойынша ауыстыру, әдетте, оларды тиiстi қаржы полициясы органы кадрларының қарамағына алмастан жүзеге асырылуға тиiс;
3) орта, аға және жоғары басшы құрамның адамдарын басқа лауазымдарға, сондай-ақ басқа жерге шұғыл ауыстыру қажет болған кезде, бұл туралы шешiмдi көрсетiлген адамдардың келiсiмiмен, осы адамдардың даярлығы мен қызмет тәжiрибесiн ескере отырып, олардың тiкелей бастықтары қабылдайды;
4) қатардағы және басшы құрам адамдарын лауазымдарға тағайындау, қызмет бойынша ауыстыру әскери-дәрiгерлiк комиссияның медициналық куәландыруы нәтижелерi ескерiле отырып жүргiзiледi.
27. Қатардағы және басшы құрам адамдарын қызмет бойынша ауыстыру:
1) жоғары тұрған лауазымдарға - қызмет бойынша жоғарылату тәртiбiмен;
2) тең дәрежелi лауазымдарға - басқа лауазымдарды алмастыру қажет болған кезде не олардың iскерлiк және жеке қасиеттерiн неғұрлым мақсатты пайдалану, жаңа мамандық бойынша даярлау үшiн, сондай-ақ отбасы жағдайы немесе денсаулық жағдайы бойынша осы адамдардың келiсiмiмен;
3) қаржы полициясы оқу орындарының күндiзгi оқу нысанына оқуға түсуiне байланысты - атқаратын штаттық лауазымынан босата отырып, сондай-ақ оқу орнын бiтiргеннен кейiн лауазымға тағайындалған кезде;
4) төмен тұрған лауазымдарға тiкелей бастықтарының не уәкiлеттi орган басшыларының ұсынысымен:
штат қысқарған немесе қаржы полициясы органын және/немесе мекемесiн қайта ұйымдастыру кезiнде - осы адамдарды тең дәрежелi лауазымдарға ауыстыру мүмкiн болмаған жағдайда және олардың келiсiмiмен жүргiзіледi. Штат қысқарған немесе қаржы полициясы органын және/немесе мекемесiн қайта ұйымдастыру кезiнде қаржы полициясы органының қызметкерi төмен тұрған лауазымнан бас тартқан жағдайда, ол тараптардың келiсiмi бойынша не бiр тараптың бастамасы бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген өзге де негіздер бойынша қызметiнен босатылуға жатады. Қызметкердiң төмен тұрған лауазымнан бас тартуы қаржы полициясы органдарының және/немесе мекемелерiнiң кадрлар бөлiмшелерi жасайтын актiмен ресiмделедi;
денсаулық жағдайы бойынша - әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы (қаулысы) негiзiнде және көрсетiлген адамдардың келiсiмiмен;
аттестациялаудың қорытындылары бойынша анықталған, қызметiне сәйкес келмеуi бойынша;
тәртiптiк жаза қолдану ретiнде;
жеке өтiнiші бойынша жүргiзiледi.

26. Назначение на должность, перемещение и продвижение по службе производятся руководителями органов и учреждений финансовой полиции в соответствии с предоставленными им правами. При этом соблюдаются следующие условия:
1) при назначении на должность и перемещении по службе лиц рядового и начальствующего состава необходимо учитывать их основную или идентичную специальность либо имеющийся опыт;
2) перемещение по службе сотрудников органов финансовой полиции должно осуществляться, как правило, без зачисления их в распоряжение кадров соответствующего органа финансовой полиции;
3) при необходимости срочного перемещения лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава на другие должности, а также в другую местность решение об этом, с согласия указанных лиц, принимают их непосредственные начальники с учетом подготовки и опыта службы этих лиц;
4) назначение лиц рядового и начальствующего состава на должности, перемещение по службе производятся с учетом результатов медицинского освидетельствования военно-врачебными комиссиями.
27. Перемещение по службе лиц рядового и начальствующего состава производится:
1) на вышестоящие должности - в порядке продвижения по службе;
2) на равнозначные должности - с согласия этих лиц при необходимости замещения других должностей либо для более целесообразного использования их деловых и личных качеств, подготовки по новой специальности, а также по семейным обстоятельствам или состоянию здоровья;
3) в связи с поступлением на очную форму обучения в учебные заведения финансовой полиции - с освобождением от занимаемой штатной должности, а также при назначении на должность после окончания учебного заведения;
4) на нижестоящие должности - по представлениям непосредственных начальников либо руководителей уполномоченного органа:
при сокращении штатов или реорганизации органа и/или учреждения финансовой полиции при невозможности перемещения этих лиц на равнозначные должности и с их согласия. В случае отказа сотрудника органа финансовой полиции при сокращении штатов или реорганизации органа и/или учреждения финансовой полиции занять нижестоящую должность он подлежит увольнению по соглашению сторон либо по инициативе одной из сторон, а также по иным основаниям, установленным законодательством Республики Казахстан. Отказ сотрудника занять нижестоящую должность оформляется в акте, который составляется кадровыми подразделениями органов и/или учреждений финансовой полиции;
по состоянию здоровья - на основании заключения (постановления) военно-врачебной комиссии и с согласия указанных лиц;
по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации;
в порядке дисциплинарного взыскания ;
по личной просьбе.

28. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiн ауыстыру барлық жағдайларда қаржы полициясы органдары және/немесе мекемелерi басшыларының бұйрықтарымен ауыстыру негiзi көрсетiле отырып ресiмделедi.
29. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi денсаулық жағдайы бойынша, оның iшiнде қызмет өткеру кезеңiнде алған жарақаты, дене жарақаты, ауруы салдарынан қызметiнен төмендетiлген жағдайда, төмендегілер алдындағы соңғы лауазымы бойынша немесе онымен салыстырғанда көбiрек ақшалай үлестi бос орынды лауазымға тағайындалғанға дейінгі мерзiмге төмендетілер алдындағы соңғы лауазымы бойынша ақшалай үлес төленедi.
30. Ұйымдастыру-штаттық iс-шараларды (қысқарту, қайта ұйымдастыру, көшiру, тарату) жүргізу кезiнде қаржы полициясы органдары қызметкерлерiн ауыстыру осы Ережеге сәйкес жүргiзіледi.
31. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi қаржы полициясы органдарының қарамағына 15 күннен аспайтын мерзiмге енгiзіле алады және қарамағына 15 күннен артық, бiрақ екi айдан аспайтындай болуына уәкілеттi орган басшысының рұқсатымен жол беріледі.
Қарамақта тұрған қызметкерлердiң жұмысқа, демалысқа, ауруы бойынша демалысқа шығуының есебiн жүргiзудi олардың тiкелей бастықтары жүзеге асырады және жұмыс уақытын есептеу табелiнде ресiмдейдi.
Қарамақта тұрған қызметкерлерге сондай-ақ қайта ұйымдастыру кезiнде қаржы полициясы органдарының кадрлар бөлiмшесi лауазым ұсынады, ал ұсынылған лауазымнан бас тартқан жағдайда қызметкерлермен еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес тоқтатылады.
32. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне қарамақта болған уақытына, бiрақ штаттық лауазымынан босатылған күнiнен бастап екі айдан артық емес уақытқа ақшалай үлес соңғы негізгi лауазымы бойынша лауазымдық жалақысы мен арнайы атағы үшiн қосымша ақысы мөлшерiнде төленедi. Олар қарамаққа енгізiлгенге дейiн тұрғын үйiн ұстауға және коммуналдық қызмет төлемдерiне ақшалай өтемақы алып тұрған болса, олардың осындай өтемақы алуына да құқығы бар.
33. Қаржы полициясы органдарының қарамағында болған мерзiмге:
1) қаржы полициясы органдары қызметкерлерiнiң осы Ережеде белгіленген демалыстарда болған кезеңi;
2) қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің емдеу мекемелерiнде емделуде болған кезеңi;
3) ақтайтын негiздер бойынша ақтау үкiмi шығарылған жағдайда қылмыстық іс қысқартылған немесе қылмыстық жауапкершілікке тартылуына байланысты қамауда болған уақыты қамауға алынған күннен бастап босатылған күндi қоса алғанда есептелмейдi.

28. Перемещение сотрудников органов финансовой полиции во всех случаях оформляется приказами руководителей органов и/или учреждений финансовой полиции с указанием основания перемещения.
29. В случае понижения сотрудников органов финансовой полиции в должности по состоянию здоровья, в том числе вследствие ранения, телесного повреждения, заболевания, полученного в период прохождения службы, производится выплата денежного содержания по последней перед понижением должности на срок до назначения на вакантную должность с денежным содержанием по последней перед понижением должности или большим по сравнению с ним.
30. При проведении организационно-штатных мероприятий (сокращение, реорганизация, передислокация, ликвидация) перемещение сотрудников органов финансовой полиции производится в соответствии с настоящим Положением.
31. Сотрудники органов финансовой полиции могут зачисляться в распоряжение органов финансовой полиции на срок не более 15 дней, и пребывание в распоряжении свыше 15 дней, но не более двух месяцев допускается с разрешения руководителя уполномоченного органа.
Учет выхода на работу, отпусков, отпусков по болезням сотрудников, находящихся в распоряжении, осуществляют и оформляют в табеле учета рабочего времени их непосредственные начальники.
Сотрудникам, находящимся в распоряжении, а также в период реорганизации кадровыми подразделениями органов финансовой полиции предлагается должность, а в случае отказа от предлагаемой должности с сотрудниками прекращаются трудовые отношения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
32. Сотрудникам органов финансовой полиции денежное содержание выплачивается за время нахождения в распоряжении, но не более двух месяцев со дня освобождения от штатной должности в размере должностного оклада по последней основной должности и доплаты за специальное звание. Они также имеют право на выплату денежной компенсации на содержание жилища и оплату коммунальных услуг в случае, если до зачисления в распоряжение они получали такую компенсацию.
33. В срок нахождения в распоряжении органов финансовой полиции не засчитывается:
1) период нахождения сотрудников органов финансовой полиции в установленных настоящим Положением отпусках;
2) период нахождения сотрудников органов финансовой полиции на лечении в лечебных учреждениях;
3) время нахождения под арестом в связи с привлечением к уголовной ответственности в случаях прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или вынесения оправдательного приговора со дня ареста и по день освобождения включительно.

34. Атқаратын лауазымдарынан босатылған және қарамақта тұрған, кезектi жыл сайынғы демалысын пайдаланбаған қызметкерлерге, олардың қызметте одан әрі болуы туралы мәселенiң шешiмi кешiктiрiлген жағдайда, пайдаланылмаған демалысы берілуi мүмкiн.
35. Бос қызмет орны бойынша мiндеттердi уақытша атқарудың үздiксiз мерзiмi екі айдан, ал бос емес қызмет орны бойынша, әдетте, төрт айдан аспауы тиiс.
36. Белгіленген тәртiпте негізгі мiндеттерiнен босатыла отырып, басқа лауазымдар бойынша мiндеттердi уақытша орындау жүктелген штаттық лауазымдағы қызметкерлерге ақы төлеу мынадай тәртiпте жүргізiледi:
штаттағы орынбасарларға, өздерiнiң тiкелей бастықтарының бос емес лауазымы бойынша қызметтік мiндеттерiне қарамастан, ақшалай үлес төлеу уақытша атқарып жүрген лауазымы бойынша емес, олардың негізгi лауазымы бойынша жүргізiледi;
басшының бос қызмет орны бойынша мiндеттi, соның iшiнде оның орынбасарларының да, уақытша атқаруы кезiнде, бос қызмет орны бойынша коэффициент алына отырып, бiрақ екi айдан артық емес уақытқа ақы төленедi, бұдан әрi оларды осы лауазымға тағайындау немесе бос қызмет орны бойынша мiндеттердi орындаудан босату туралы шешiм қабылдануы қажет.
Лауазым бойынша мiндеттердi уақытша атқарудың үздiксiз мерзiмi лауазымды атқаруға кiрiскен күннен бастап, бiрақ бұйрықта айтылған күннен ерте емес, ал күнi көрсетiлмеген жағдайда, бұйрыққа қол қойылған күннен ерте емес, мiндеттерiн атқарудан босатылған күн қоса алынып есептеледi.
Лауазым бойынша мiндеттi атқарушы етiп тағайындау қызметкерлердi лауазымдарға тағайындау және оларды ауыстыру құқығы берiлген қаржы полициясы органдары басшыларының бұйрығымен ресiмделедi.
37. Бос емес лауазымдар бойынша мiндеттердi уақытша атқарғаны үшiн ақы төлеу, егер осы лауазымды тұрақты атқаратын қызметкер қаржы полициясы органынан кеткен (емделуге, демалысқа, қызметтiк iссапарға, оқуға және т.б.) жағдайда ғана жүргізiледi.
Лауазымдарды уақытша атқаруға тағайындалған қызметкерлердiң демалыста, уақытша атқаратын лауазымы бойынша мiндеттердi атқарумен байланысты емес қызметтік iссапарда, оқуда, емдеу мекемелерiнде емделуде болған уақыты үшiн лауазымдық жалақылары олар тағайындаған лауазымдар бойынша төленедi.
38. Қаржы полициясы органдарына алғаш рет қызметке алынатын адамдар үшiн тиiстi лауазымға тағайындай және кандидатқа тәжiрибелi қызметкерлер арасынан тәлiмгер бекiте отырып, 3 айдан аспайтын сынақ мерзiмi белгіленуi мүмкiн. Кандидаттың себептi жағдайлармен қызметте болмаған күндерi сынақ мерзiмiне есептелмейдi.
Кандидаттарға тәлiмгерлердi бекiту тәртiбiн уәкiлеттi органның басшысы белгiлейдi.

34. Сотрудникам, освобожденным от занимаемых должностей и находящимся в распоряжении, не использовавшим очередной ежегодный отпуск, в случаях задержки решения вопроса об их дальнейшем пребывании на службе может предоставляться неиспользованный отпуск.
35. Непрерывный срок временного исполнения обязанностей по вакантной должности не должен превышать два месяца, а по невакантной, как правило, четыре.
36. Сотрудникам, занимающим штатные должности, на которых в установленном порядке возложено временное исполнение обязанностей по другим должностям с освобождением от основных обязанностей, оплата производится в следующем порядке:
штатным заместителям независимо от их служебных обязанностей по невакантным должностям своих непосредственных начальников выплата денежного довольствия производится по их основной, а не временно исполняемой должности;
при временном исполнении обязанностей, в том числе и заместителями, по вакантной должности руководителя оплата производится исходя из коэффициента по вакантной должности, но не более двух месяцев, далее должно быть принято решение об их назначении на данную должность или освобождении от исполнения обязанностей по вакантной должности.
Непрерывный срок временного исполнения обязанностей по должности исчисляется со дня вступления в должность, но не ранее даты, оговоренной в приказе, а при отсутствии указанной даты не ранее дня подписания приказа по день освобождения от исполнения обязанностей.
Назначение исполняющим обязанности по должности оформляется приказом руководителей органов финансовой полиции, которым предоставлено право назначения сотрудников на должности и их перемещения.
37. Оплата за временное исполнение обязанностей по невакантным должностям производится только в том случае, если сотрудник, постоянно занимающий данную должность, убыл из органа финансовой полиции (на лечение, в отпуск, в служебную командировку, на обучение и т.д.).
За время нахождения сотрудников, назначенных временно исполнять должности, в отпуске, служебной командировке, не связанной с исполнением обязанностей по временно исполняемой должности, на обучении, лечении в лечебных учреждениях выплачиваются должностные оклады по должностям, на которые они назначены.
38. Для лиц, впервые поступающих на службу в органы финансовой полиции, может устанавливаться испытательный срок не более 3 месяцев с назначением на соответствующую должность и закреплением за кандидатом наставника из числа опытных сотрудников. В испытательный срок не засчитываются периоды, когда кандидат отсутствовал на службе по уважительным причинам.
Порядок закрепления наставников за кандидатом определяется руководителем уполномоченного органа.

39. Сынақ мерзiмi уақытында кандидат атқаратын лауазымына сәйкес қаржы полициясы органы қызметкерiнiң мiндеттерiн атқарады.
40. Лауазым бойынша мiндетiн атқаруда қанағаттанғысыз нәтиже көрсеткен кандидат сынақ мерзiмiнен өте алмаған ретiнде жұмыстан шығарылуы мүмкін.
41. Егер сынақ мерзiмi аяқталып, ал кандидат қаржы полициясы органдарында қызметiн жалғастыра берсе, сынақ мерзiмi қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне лауазымдық жалақысына коэффициент белгiлеуге және зейнетақы тағайындауға құқық беретiн қаржы полициясы органдарындағы қызмет өтiлiне есептеледi. Бұдан кейiн жұмыстан шығару тек Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздер бойынша жүргiзiледi.
42. Қаржы полициясы органдарына қызметке алынатын және аға және жоғары басшы құрамның басқарушы лауазымдарына тағайындалатын адамдарға, қаржы полициясы органдары оқу орындарының бiтірушiлерiне сынақ мерзiмi белгiленбейдi.
43. Қаржы полициясы органдарына алғаш алынатын азаматтар, бұдан бұрын құқық қорғау органдарында қызмет өткерген адамдардан басқалары, алғашқы даярлықтан өтедi.
Қаржы полициясы органының оқу орны алғашқы даярлықты, бiлiктiлiктi арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асырады.
Алғашқы даярлықтан өтудiң, бiлiктiлiктi арттырудың және қайта даярлаудың тәртiбi мен шарттарын уәкiлеттi органның басшысы бекiтедi.
44. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне алғашқы даярлық, қайта даярлау, бiлiктiлiктi арттыру курстарында оқыған кезеңiнде ақшалай үлесi сақталады.
45. Өзiне қатысты қылмыстық iс қозғалған және қамауда ұстау түрiндегi бұлтартпау шарасы қолданылмаған қаржы полициясы органдарының қызметкерi, сот осы қылмыстық iс бойынша шешiм қабылдағанға дейiн Қазақстан Республикасының қылмыстық-iс жүргiзу заңнамасында белгiленген тәртiппен тергеу жүргiзу кезеңiне қызметтiк мiндеттерiн атқарудан шеттетiледi. Қызметiнен шеттетiлген уақытында, оған ақшалай үлес толық мөлшерде төленедi.
Белгiленген тәртiппен өздерiне қатысты бұлтартпау шарасы ретiнде қамауда ұстау қабылданған қызметкерлерге ақшалай үлес төлеу қамауға алынған күннен бастап тоқтатылады. Сот қолданған жаза түрiне қарамастан, қамауда болған уақыт үшiн ақшалай үлес төленбейдi.
Ақтау үкiмiн шығарған, ақтайтын негiздер бойынша қылмыстық iс тоқтатылған жағдайда қызметкерлерге қызметте болмауға мәжбүр болған уақыты үшiн ақшалай үлес Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өтеледi.

39. Во время испытательного срока кандидат выполняет обязанности сотрудника органа финансовой полиции в соответствии с занимаемой должностью.
40. При неудовлетворительном результате выполнения обязанностей по должности кандидат может быть уволен как не прошедший испытательный срок.
41. Если испытательный срок истек, а кандидат продолжает службу в органах финансовой полиции, испытательный срок засчитывается в стаж службы в органах финансовой полиции, дающий право на установление коэффициента к должностному окладу и назначение пенсии для сотрудников органов финансовой полиции. Последующее увольнение допускается только по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
42. Для лиц, поступающих на службу в органы финансовой полиции и назначаемых на руководящие должности старшего и высшего начальствующего состава, выпускников учебных заведений органов финансовой полиции испытательный срок не устанавливается.
43. Граждане, впервые поступающие на службу в органы финансовой полиции, кроме лиц, ранее проходивших службу в правоохранительных органах, проходят первоначальную подготовку.
Учебным заведением органов финансовой полиции осуществляются первоначальная подготовка, повышение квалификации и переподготовка.
Порядок и условия прохождения первоначальной подготовки, повышения квалификации и переподготовки утверждаются руководителем уполномоченного органа.
44. Сотрудникам органов финансовой полиции на период обучения на курсах первоначальной подготовки, переподготовки, повышения квалификации сохраняется денежное содержание.
45. Сотрудник органов финансовой полиции, в отношении которого возбуждено уголовное дело и не применена мера пресечения в виде содержания под стражей, до принятия решения судом по данному уголовному делу отстраняется в порядке, установленном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан, от исполнения служебных обязанностей на период следствия. За время отстранения от должности ему выплачивается денежное содержание в полном размере.
Сотрудникам, в отношении которых в установленном порядке избрана мера пресечения - заключение под стражу, выплата денежного довольствия приостанавливается со дня ареста. Денежное довольствие за время нахождения под арестом не выплачивается независимо от вида примененного судом наказания.
В случае вынесения оправдательного приговора, прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям денежное довольствие сотрудникам за время вынужденного отсутствия на службе возмещается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

46. Қылмыс үшiн сотталуына байланысты қаржы полициясы органдарынан шығарылған, содан кейiн ақталған және тиiсiнше лауазымы мен арнайы атағы қалпына келтiрiлген қызметкерлерге қызметте болмауға мәжбүр болған уақыты үшiн ақшалай үлес Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген тәртiппен өтеледi.
47. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген тәртiппен қаржы полициясы органдарының кадрларында қалдырыла отырып, мемлекеттiк органдарға iссапарға жiберiлуi мүмкiн.
48. Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутаттары болып сайланған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қаржы полициясы органдарындағы қызметтен босатылады. Олар өздерiнiң депутаттық өкiлеттiк мерзiмдерi аяқталғаннан кейiн, белгiленген тәртiппен қаржы полициясы органдарына қызметке қайта қабылдануы мүмкiн.
5. Аттестация
49. Қаржы полициясы органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын аттестациялау (бұдан әрi - аттестациялау) - олардың кәсiби даярлығы деңгейiн, құқықтық мәдениетiн және азаматтармен жұмыс iстеу қабiлетiн анықтау бойынша мерзiмдi жүзеге асырылатын рәсiм.
50. Аттестациялау барысындағы негiзгi өлшем қызметкерлердiң өздерiне жүктелген мiндеттердi атқару қабiлеттiлiгi болып табылады.
51. Қызметкерлердi аттестациялау қаржы полициясы органдарында қызметте үздiксiз болған әрбiр үш жыл өткен сайын өткiзiледi. Бұл ретте, аттестация көрсетілген мерзiм басталған күннен бастап алты айдан кешіктiрiлмей өткiзiлуi қажет.
Аттестациялауға жатқызылатын қызметкерлер жаңа лауазымдарға тағайындалған жағдайда, олар аттестациялаудан тағайындаудан кейiн бiр жылдан соң өтедi. Тең деңгейдегі лауазымға тағайындалған жағдайда, егер ол функционалдық мiндеттерiнiң өзгеруiне әкеп соқтырмаса, осы мерзiм есепке алынбайды.
52. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар арасынан жүктiлiгi және 3 жасқа толғанға дейiн бала күтуi демалысында болған кезеңiнде қызметкерлер аттестациялаудан өтпейдi. Олар жұмысқа шыққаннан кейiн кем дегенде алты айдан соң және бiр жылдан кешiктiрiлмей аттестацияланады.
53. Аттестация комиссиясы кадрлар қызметiнiң ұсынысы бойынша қаржы полициясы органдары және/немесе мекемелерi басшыларының бұйрықтарымен құрылады. Басшы аттестация комиссиясы мүшелерiнiң арасынан оның төрағасын тағайындайды.
Аттестация комиссиясының құрамына кемiнде бес мүше кiруге тиiс.
Аттестация комиссиясының жоқ мүшелерiн алмастыруға жол берілмейдi.
54. Аттестация комиссияларын құру және қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiн аттестациялаудан өткiзу тәртiбiн уәкiлетті органның басшысы бекiтедi.

46. Сотрудникам, уволенным из органов финансовой полиции в связи с осуждением за преступления, а затем реабилитированным и восстановленным соответственно в должности и специальном звании, за время вынужденного отсутствия на службе возмещается денежное довольствие в установленном действующим законодательством Республики Казахстан порядке.
47. Сотрудники органов финансовой полиции могут быть прикомандированы к государственным органам с оставлением в кадрах органов финансовой полиции в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
48. Лица рядового и начальствующего состава, избранные депутатами Парламента Республики Казахстан, увольняются со службы из органов финансовой полиции. Они могут быть вновь приняты на службу в органы финансовой полиции после окончания срока их депутатских полномочий в установленном порядке.
5. Аттестация
49. Аттестация лиц рядового и начальствующего состава органов финансовой полиции (далее - аттестация) - периодически осуществляемая процедура по определению уровня их профессиональной подготовки, правовой культуры и способности работать с гражданами.
50. Основным критерием оценки при аттестации является способность сотрудников выполнять возложенные на них обязанности.
51. Аттестация сотрудников проводится по истечении каждых последующих трех лет непрерывного пребывания на службе в органах финансовой полиции. При этом аттестация должна быть проведена не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока.
В случаях, если аттестуемые сотрудники назначены на новые должности, они проходят аттестацию через один год после назначения. При назначении на равнозначные должности, если это не повлекло изменений функциональных обязанностей, данный срок не учитывается.
52. Не подлежат аттестации сотрудники из числа лиц рядового и начальствующего состава в период их беременности и нахождения в отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста 3 лет. Они аттестуются не ранее чем через шесть месяцев и не позднее одного года после выхода их на службу.
53. Аттестационная комиссия создается приказами руководителей органов и/или учреждений финансовой полиции по представлению кадрового подразделения. Из числа членов аттестационной комиссии руководителем назначается председатель.
В состав аттестационной комиссии должно входить не менее пяти членов.
Замещение отсутствующих членов аттестационной комиссии не допускается.
54. Порядок создания аттестационных комиссий и проведения аттестации сотрудников органов финансовой полиции утверждается руководителем уполномоченного органа.

55. Аттестация комиссиясының отырысында аттестацияланушы қызметкермен әңгімелесу жүргізiледi.
Алғашқы аттестациялауда немесе қайта аттестациялауда дене шынықтыру даярлығы бойынша белгiленген нормативтердi тапсырған және медициналық куәландырудан өткен (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда), тестілеуден өткен кезде шектi мәннен жоғары баға алған қызметкерлер әңгімелесуге жiберiледi.
Аттестация комиссиясының отырысына дәлелдi себептермен (демалыс, сырқаттану, iссапар) қатыспаған қызметкерлер жұмысқа шыққаннан кейiн әңгiмелесуден өтедi.
56. Аттестация комиссиясының отырысына қызметкер дәлелсiз себептермен келмеген жағдайда аттестация комиссиясы осы Ережеде айқындалған тәртiппен қызметкердi қайта аттестациялау туралы шешiм қабылдайды.
57. Аттестация комиссиясы қызметкермен әңгімелесудiң қорытындысы бойынша мынадай шешiмдердің бiрiн қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сай және арнайы атақты мерзiмiнен бұрын беруге немесе жоғары лауазымға орналасу үшiн кадрлар резервiне енгiзуге ұсынылады;
2) атқаратын лауазымына сай;
3) қайта аттестациялауға жатады;
4) атқаратын лауазымына сай емес және лауазымынан төмендетуге ұсынылады.
58. Аттестация комиссиясының шешiмi ашық дауыспен қабылданады. Аттестациялаудан өтетiн және аттестация комиссиясының құрамына кiретiн қызметкер өзiне байланысты дауыс беруге қатыспайды.
59. Қайта аттестациялау алғашқы аттестация өткен күннен бастап үш айдан ерте емес және алты айдан кешіктiрiлмей өткізіледі.
Қайта аттестациялау кезiнде дене шынықтыру даярлығы жөнiнде белгiленген нормативтердi тапсырмаған және медициналық куәландырудан өтпеген (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда) не тестілеуден өткен кезде шектi мәннен төмен баға алған, сондай-ақ аттестация комиссиясының отырысына дәлелсiз себептермен келмеген қызметкерлер аттестация комиссиясының шешiмi бойынша осы Ережеде айқындалған тәртiппен лауазымынан төмендетуге немесе қызметiнен босатылуға ұсынылады.
60. Аттестация комиссиясы қайта аттестациялау өткiзiп, мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сай;
2) атқаратын лауазымына сай емес және лауазымынан төмендетуге ұсынылады;
3) атқаратын лауазымына сай емес және қызметiнен босатылуға ұсынылады.
61. Аттестация комиссиясының шешiмі үш жұмыс күнi iшiнде оның отырысына қатысқан аттестация комиссиясының мүшелерi және хатшысы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.

55. На заседании аттестационной комиссии проводится собеседование с аттестуемым сотрудником.
К собеседованию допускаются сотрудники, сдавшие при первоначальной или повторной аттестации установленные нормативы по физической подготовке и прошедшие медицинское освидетельствование (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан), получившие при прохождении тестирования оценку выше порогового значения.
Сотрудники, отсутствовавшие на заседании аттестационной комиссии по уважительным причинам (отпуск, болезнь, командировка), проходят собеседование после выхода на службу.
56. В случае неявки сотрудника на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин аттестационная комиссия принимает решение о повторной аттестации сотрудника в порядке, определенном настоящим Положением.
57. Аттестационная комиссия по итогам собеседования с сотрудником принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности и рекомендуется для досрочного присвоения специального звания или зачисления в кадровый резерв для занятия вышестоящей должности;
2) соответствует занимаемой должности;
3) подлежит повторной аттестации;
4) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности.
58. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием. Сотрудник, проходящий аттестацию и входящий в состав аттестационной комиссии, в голосовании относительно себя не участвует.
59. Повторная аттестация проводится в срок не ранее трех месяцев и не позднее шести месяцев со дня проведения первоначальной аттестации.
При повторной аттестации сотрудники, не сдавшие установленные нормативы по физической подготовке и не прошедшие медицинское освидетельствование (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан) либо получившие при прохождении тестирования оценку ниже порогового значения, а также в случае неявки на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин по решению аттестационной комиссии рекомендуются к понижению в должности или увольнению в порядке, определенном настоящим Положением.
60. Аттестационная комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности;
3) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к увольнению.
61. Решение аттестационной комиссии в течение трех рабочих дней оформляется протоколом, который подписывается членами аттестационной комиссии, присутствовавшими на ее заседании, и секретарем.

62. Кадр бөлiмшесi аттестация комиссиясының шешiмiн қызметкердiң аттестациялық парағына енгiзедi, қызметкер шешiммен ол қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде қол қоя отырып танысады.
63. Аттестациядан өткен қызметкердiң аттестация парағы және оның қызметтік мiнездемесi жеке ісiнде сақталады.
64. Тиiстi қаржы полициясы органының немесе мекемесiнiң басшысы немесе лауазымды адамы түпкілікті шешiм қабылданатын қорытындысы бойынша қайта аттестациялауды тағайындай алады. Аталған аттестация Ереженiң осы бөлiмiне сәйкес жүргізiледi.
65. Қызметкердiң аттестация комиссиясының шешiмiне басшыға немесе жоғары тұрған лауазымды адамға шағымдануына не сотқа жүгінуге құқығы бар.
66. Осы Ереже нормалары мен аттестациялау жүргізу тәртiбiнiң бұзылуы анықталған жағдайда уәкiлеттi орган тиiстi қаржы полициясы органының аттестация комиссиясы шешiмiнiң күшiн жояды.
67. Қаржы полициясы органдарына қызметке алғаш немесе мемлекеттiк қызмет өтiлiнде үзiлiспен қабылданған қызметкерлер Ереженiң 52, 53-тармақтарында белгiленген мерзiмдерде, қаржы полициясы органдарында үш жыл үзiлiссiз қызмет атқарғаннан кейiн аттестациялаудан өтедi. Бұл ретте, егер мемлекеттiк қызметшi қызметтен босатылған күннен бастап оны қаржы полициясы органдарына тағайындағанға дейiнгі уақыт үш айдан аспаса және көрсетiлген кезең iшiнде оның өзге заңды (мемлекеттiк органдарды есептемегенде) және жеке тұлғалармен еңбек қатынасы болмаған жағдайда, қаржы полициясы органдарында болуы үзiлiссiз деп саналады.
6. Қаржы полициясы органдарының кiшi, орта және жоғары басшы
құрамына арнайы атақтар беру (атақтардан айыру) тәртiбi
68. Қатардағы және басшы құрамдағы лауазымға тағайындалған, сондай-ақ қаржы полициясы органдарының оқу орындары күндiзгi бөлiмдерiнiң курсанттары (тыңдаушылары) қатарына қабылданған Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес:
1) қатардағы құрам: қаржы полициясының қатардағы қызметкерi;
2) кiшi басшы құрам: қаржы полициясының кiшi сержанты; қаржы полициясының сержанты; қаржы полициясының аға сержанты; қаржы полициясының старшинасы;
3) орта басшы құрам: қаржы полициясының лейтенанты; қаржы полициясының аға лейтенанты; қаржы полициясының капитаны;
4) аға басшы құрам: қаржы полициясының майоры; қаржы полициясының подполковнигі; қаржы полициясының полковнигi;
5) жоғары басшы құрам: қаржы полициясының генералы арнайы атақтары берiледi.
69. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне арнайы атақтар олардың бiлiктiлігін, бiлiмiн, қызметке қатынасын, еңбек сiңiрген жылдарын және атқаратын штаттық лауазымын, сондай-ақ осы Ережеде көзделген басқа да талаптарды ескере отырып, кезектiлiгiмен, дербес берiледi.

62. Кадровое подразделение заносит решение аттестационной комиссии в аттестационный лист сотрудника, который знакомится с решением под роспись в течение трех рабочих дней со дня его принятия.
63. Аттестационный лист сотрудника, прошедшего аттестацию, и его служебная характеристика хранятся в личном деле.
64. Руководитель или вышестоящее должностное лицо соответствующего органа или учреждения финансовой полиции может назначить повторную аттестацию, по итогам которой принимается окончательное решение. Данная аттестация проводится в соответствии с настоящим разделом Положения.
65. Сотрудник имеет право обжаловать решение аттестационной комиссии у руководителя или вышестоящего должностного лица либо обратиться в суд.
66. В случаях обнаружения нарушений норм настоящего Положения и порядка проведения аттестации уполномоченный орган отменяет решение аттестационной комиссии соответствующего органа финансовой полиции.
67. Сотрудники, принятые на службу в органы финансовой полиции впервые или с перерывом в стаже государственной службы, проходят аттестацию по истечении трех лет непрерывного пребывания на службе в органах финансовой полиции в сроки, установленные пунктами 52, 53 Положения. При этом пребывание в органах финансовой полиции считается непрерывным, если со дня увольнения государственного служащего и до назначения его в органы финансовой полиции не прошло более трех месяцев и при условии отсутствия у него за указанный период трудовых отношений с иными юридическими (за исключением государственных органов) и физическими лицами.
6. Порядок
присвоения (лишения) специальных званий младшего,
среднего и старшего начальствующего состава
органов финансовой полиции
68. Гражданам Республики Казахстан, назначенным на должности рядового и начальствующего состава, а также зачисленным в число курсантов (слушателей) очного обучения учебного заведения органов финансовой полиции, в соответствии с законодательством Республики Казахстан присваиваются специальные звания:
1) рядовой состав: рядовой финансовой полиции;
2) младший начальствующий состав: младший сержант финансовой полиции; сержант финансовой полиции; старший сержант финансовой полиции; старшина финансовой полиции;
3) средний начальствующий состав: лейтенант финансовой полиции; старший лейтенант финансовой полиции; капитан финансовой полиции;
4) старший начальствующий состав: майор финансовой полиции; подполковник финансовой полиции; полковник финансовой полиции;
5) высший начальствующий состав: генерал финансовой полиции.
69. Специальные звания сотрудникам органов финансовой полиции присваиваются последовательно, персонально с учетом их квалификации, образования, отношения к службе, выслуги лет и занимаемой штатной должности, а также других условий, предусмотренных настоящим Положением.

70. Берiлу кезектiлiгiне қарай арнайы атақтар алғашқы және кезектi деп бөлiнедi.
Басшылық құрамның кезектi арнайы атағын уәкiлеттi органның басшысы қызметте жоғары нәтижелерге қол жеткiзгенi және қызметтiк мiндеттерiн үлгілi орындағаны үшiн көтермелеу ретiнде алдыңғы атақтағы белгiленген еңбек сiңiру мерзiмi аяқталғанға дейiн мерзiмiнен бұрын немесе атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген арнайы атақтан бiр саты жоғарылатып беруi мүмкiн.
Кiшi, орта және аға басшы құрамның алғашқы арнайы атақтарын уәкілеттi органның басшысы бередi.
71. Орта және аға басшы құрамның кезектi арнайы атақтарын алдыңғы атақтағы белгiленген еңбек сiңiру мерзiмi аяқталғаннан кейiн уәкілеттi органының басшысы, ал кiшi басшы құрамға - уәкілеттi орган басшысының уәкілеттi орынбасары бередi.
72. Кiшi және орта басшы құрамның кезектi арнайы атақтары, осы Ережеде көзделген жағдайларды қоспағанда, кезектi атақ атқарып келген штаттық лауазымы бойынша көзделген шектi атаққа сәйкес келген жағдайда және алдыңғы атақта белгiленген еңбек сiңiру мерзiмi аяқталуына қарай кезектілiк тәртiбiмен берiледi.
Қаржы полициясы органдарының аға басшы құрамының арнайы атақтары құзыреті және құрамын уәкiлеттi органның басшысы айқындайтын комиссияның шешiмi негiзiнде берiледi.
73. Басшы құрамның арнайы атақтарында еңбек сiңiру жылдарының мынадай мерзiмдерi белгiленедi:
қаржы полициясының кiшi сержанты атағында - 1 жыл;
қаржы полициясының сержанты атағында - 2 жыл;
қаржы полициясының аға сержанты атағында - 3 жыл;
қаржы полициясының лейтенанты атағында - 2 жыл;
қаржы полициясының аға лейтенанты атағында - 3 жыл;
қаржы полициясының капитаны атағында - 4 жыл;
қаржы полициясының майоры атағында - 5 жыл;
қаржы полициясының подполковнигi атағында - 5 жыл.
74. Қаржы полициясының қатардағы қызметкерi, старшинасы және полковнигi атақтарында, сондай-ақ жоғары басшы құрамның атақтарында еңбек сiңiру мерзiмдерi белгiленбейдi.
75. Қаржы полициясының лейтенанты арнайы атағы осы Ережемен белгiленген арнайы атағындағы еңбек сiңiру мерзiмi аяқталғаннан кейiн, ал жоғары оқу орындарын бiтiргендерге - осы атақтағы еңбек сiңiру мерзiмiне қарамастан;
қаржы полициясы органдарының оқу мекемелерiн күндiзгi оқу нысаны бойынша аяқтаған қызметкерлерге;
жоғары бiлiмi бар және орта немесе аға басшы құрамның лауазымына тағайындалған қызметкерлерге беріледi.

70. В зависимости от последовательности присвоения специальные звания подразделяются на первые и очередные.
Очередное специальное звание начальствующего состава может быть присвоено руководителем уполномоченного органа до истечения установленного срока выслуги в предыдущем звании досрочно или на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, в порядке поощрения за достижение высоких результатов в службе и образцовое выполнение служебных обязанностей.
Первые специальные звания младшего, среднего и старшего начальствующего состава присваиваются руководителем уполномоченного органа.
71. Очередные специальные звания среднего и старшего начальствующего состава присваиваются руководителем уполномоченного органа, а младшего начальствующего состава - уполномоченным заместителем руководителя уполномоченного органа по истечении установленного срока выслуги в предыдущем звании.
72. Очередные специальные звания младшего и среднего начальствующего состава присваиваются в последовательном порядке при соответствии очередного звания предельному званию, предусмотренному по занимаемой штатной должности, и по истечении установленного срока выслуги в предыдущем звании, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Положением.
Очередные специальные звания старшего начальствующего состава присваиваются на основании решения комиссии, компетенция и состав которой определяются руководителем уполномоченного органа.
73. Устанавливаются следующие сроки выслуги лет в специальных званиях начальствующего состава:
в звании младшего сержанта финансовой полиции - 1 год;
в звании сержанта финансовой полиции - 2 года;
в звании старшего сержанта финансовой полиции 3 года;
в звании лейтенанта финансовой полиции - 2 года;
в звании старшего лейтенанта финансовой полиции 3 года;
в звании капитана финансовой полиции - 4 года;
в звании майора финансовой полиции - 5 лет;
в звании подполковника финансовой полиции - 5 лет.
74. Сроки выслуги в званиях рядового, старшины и полковника финансовой полиции, а также в званиях высшего начальствующего состава не устанавливаются.
75. Специальное звание лейтенант финансовой полиции присваивается по истечении установленного настоящим Положением срока выслуги лет в специальном звании, а окончившим высшие учебные заведения - независимо от срока выслуги в этом звании;
сотрудникам, окончившим по очной форме обучения учебные заведения органов финансовой полиции;
сотрудникам, имеющим высшее образование и назначенным на должности среднего или старшего начальствующего состава.

76. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасында тұратын азаматқа ол қаржы полициясы органдарындағы басшы құрамның лауазымына тағайындалғаннан кейiн оның өзiнде бар әскери атағынан төмен емес арнайы атақ беріледi.
77. Арнайы атақ мерзiмiнен бұрын атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген атақ шегiнде беріледі, ал ғылыми дәрежесi немесе ғылыми атағы бар және оқу орнында штаттық лауазым атқаратын қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне арнайы атақтағы белгiленген еңбек сiңiру мерзiмi өткеннен кейiн лауазымы бойынша көзделген арнайы атақтан бiр саты жоғары атақ берiлуi мүмкiн.
78. Арнайы атақтар мерзiмiнен бұрын алдыңғы арнайы атақтағы белгіленген еңбек сiңiру жылдары мерзiмiнiң кемiнде жартысы өткеннен кейiн және берiлетiн арнайы атақ атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген атаққа сәйкес болған жағдайда берiледi.
79. Атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген арнайы атақтан бiр саты жоғары кезектi арнайы атақ алдыңғы арнайы атақта еңбек сiңiру жылдары мерзiмдерiнiң кемiнде бiр жарым мерзiмi өткеннен кейiн берiледi. Бұл ретте, арнайы атақтарды мерзiмiнен бұрын және атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделгеннен бiр саты жоғары етiп беру қаржы полициясында қызмет өткерудiң барлық кезеңiнде әрбiр негiз бойынша бiр реттен артық жүргiзiлмейдi.
80. Арнайы атақтағы еңбек сiңiру мерзiмi осы атақ берiлгенi туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап есептеледi.
81. Қаржы полициясы органдарының орта басшы құрам лауазымдарына тағайындалған кiшi басшы құрамның атағы бар қызметкерлерi сол атақтағы еңбек сiңiру мерзiмiне қарамастан, орта басшы құрамның бiрiншi арнайы атағына ұсынылады.
82. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне кезектi арнайы атақтар тиiсiнше қарамақта болған кезде лауазымға тағайындалғанға дейiн, алынбаған тәртiптiк жазасы болғанда, қайта аттестациялау кезiнде лауазымына сәйкес еместігі туралы мәселе шешiлгенге, ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық iс тоқтатылғанға, қызметтiк тергеу аяқталғанға дейiн берiлмейдi.
83. Қарамағындағы қызметкерге кезектi арнайы атақ берiлуiн негiзсiз кешiктiрген қаржы полициясы органының немесе мекемесiнiң басшысы тәртiптiк жауапкершiлiкке тартылады.
84. Арнайы атақтың бiр сатысына төмендетудi:
кiшi басшы құрам атағындағыларға - уәкiлеттi орган басшысының уәкiлеттi орынбасары;
орта және аға басшы құрам атағындағыларға - қаржы полициясы уәкiлеттi органының басшысы қаржы полициясы органдары қызметкерлерiне тәртiптiк жаза беру шарасы ретiнде қолданылады.
Бұл жағдайда арнайы атақтағы еңбек сiңiру мерзiмi арнайы атақты бiр сатыға төмендету туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап есептеледi.

76. Гражданину, состоящему в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан, после назначения его на должность начальствующего состава в органах финансовой полиции присваивается специальное звание не ниже имеющегося у него воинского звания.
77. Специальное звание присваивается досрочно в пределах звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, а сотрудникам органов финансовой полиции, имеющим ученую степень или ученое звание и занимающим штатную должность в учебном заведении, может быть присвоено на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по должности, по истечении установленного срока выслуги в специальном звании.
78. Досрочно специальные звания присваиваются по истечении не менее половины установленного срока выслуги лет в предыдущем специальном звании и при соответствии присваиваемого специального звания званию, предусмотренному по занимаемой штатной должности.
79. Очередное специальное звание на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, присваивается по истечении не менее полуторного срока выслуги лет в предыдущем специальном звании. При этом присвоение специальных званий досрочно и на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, производится не более одного раза за весь период службы в финансовой полиции по каждому основанию.
80. Срок выслуги в специальном звании исчисляется со дня подписания приказа о присвоении этого звания.
81. Сотрудники органов финансовой полиции, имеющие звания младшего начальствующего состава, назначенные на должности среднего начальствующего состава, представляются к присвоению первого специального звания среднего начальствующего состава независимо от срока выслуги в имеющемся звании.
82. Очередные специальные звания сотрудникам органов финансовой полиции не присваиваются соответственно до назначения на должность при нахождении в распоряжении, при наличии неснятого дисциплинарного взыскания, до решения вопроса о соответствии занимаемой должности при повторной аттестации, прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, окончания служебного расследования.
83. Руководитель органа или учреждения финансовой полиции, необоснованно задержавший представление подчиненного к присвоению очередного специального звания, несет дисциплинарную ответственность.
84. Понижение в специальном звании на одну ступень применяется как мера дисциплинарного взыскания к сотрудникам органов финансовой полиции, имеющим:
звания младшего начальствующего состава, - уполномоченным заместителем руководителя уполномоченного органа;
звания среднего и старшего начальствующего состава, - руководителем уполномоченного органа финансовой полиции.
Срок выслуги в специальном звании в этом случае исчисляется со дня подписания приказа о понижении в специальном звании на одну ступень.

85. Қаржы полициясы органдарының арнайы атағы төмендетiлген кiшi, орта және аға басшы құрамдағы қызметкерлерiнiң бұрынғы арнайы атағының қаржы полициясы уәкiлеттi органы басшысының бұйрықтарымен қайта қалпына келтiрiлуi, атқарып отырған штаттық лауазымына қарамастан, атақта төмендетiлген күннен бастап бiр жылдан ерте болмауы тиiс.
86. Қаржы полициясы органдарының қызметкерiне бұрынғы арнайы атағы қайта қалпына келтiргенге және оған кезектi арнайы атақ берiлгенге дейiн арнайы атақтан қайта төмендету жүргiзiлмейдi.
87. Қызметкерлерге қатысты арнайы атақтарынан айыру туралы заңды күшiне енген соттың айыптау үкiмiн орындауды:
кiшi басшы құрамға қатысты уәкiлеттi орган басшысының уәкілетті орынбасары жүзеге асырады;
орта және аға басшы құрамға қатысты уәкiлеттi органның басшысы жүзеге асырады;
жоғары басшы құрамға қатысты қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Қызметтік тәртiп
88. Қаржы полициясы органдарындағы қызметтiк тәртiп қызметкерлердiң Қазақстан Республикасының заңнамасында, қаржы полициясының органдары мен мекемелерi, оқу орындары басшыларының бұйрықтарымен және осы Ережемен белгіленген нормалар мен ережелердi сақтауын бiлдiредi.
89. Басшы өз қарамағындағылар арасындағы қызметтiк тәртiптiң жай-күйiне жауап бередi. Басшы оларға жоғары талап қоюмен қатар:
1) қарамағындағылардың еңбегi, демалысы және бiлiктілiгiн арттыруы үшiн қажеттi жағдайлар жасайды;
2) қарамағындағылардың қызметтiк мiндеттерiн орындау үшiн жауапкершiлiк сезiмiн тәрбиелейдi;
3) қарамағындағылардың қызметтiк iс-әрекетiн бағалауда жариялылық пен әділдiктi қамтамасыз етедi;
4) қарамағындағылардың ар-намысы мен қадiр-қасиетiн құрметтейдi;
5) жеке құрам арасында сыбайлас жемқорлық көрiнiстерi туындауының, жеке бастық сипаттағы себептермен немесе қаржы полициясы органдарының қызметiндегі кемшiлiктердi сынағаны үшiн қарамағындағы қызметкерлердi қудалаудың жолын кеседi.
90. Мiндеттерiн үлгiлi орындағаны және қызметiнде жоғары нәтижелерге қол жеткiзгенi үшін қаржы полициясының қызметкерлерi мен оқу орындарының курсанттары (тыңдаушылары) үшiн көтермелеудiң мынадай түрлерi көзделедi:
1) алғыс жариялау;
2) ақшалай сыйлық беру;
3) бағалы сыйлықпен марапаттау;
4) грамотамен марапаттау;
5) Құрмет грамотасымен марапаттау;
6) кезектi арнайы атақты мерзiмiнен бұрын беру;
7) атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бiр саты жоғарғы арнайы атақ беру;
8) қаржы полициясы органдарының кеудеге тағатын белгiсiмен марапаттау;
9) сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларында көзделген басқа да көтермелеу түрлерi.
Қаржы полициясы органдары грамоталарының және кеудеге тағатын белгiлерiнiң сипаттамасы мен оларды беру тәртiбiн уәкiлеттi органның басшысы айқындайды.

85. Сотрудники органов финансовой полиции младшего, среднего и старшего начальствующего состава, пониженные в специальном звании, восстанавливаются в прежнем специальном звании независимо от занимаемой штатной должности приказами руководителя уполномоченного органа финансовой полиции не ранее чем через год со дня понижения в звании.
86. До восстановления сотрудника органов финансовой полиции в прежнем специальном звании и присвоения ему очередного специального звания повторное понижение в специальном звании не производится.
87. Исполнение обвинительного приговора суда, вступившего в законную силу, о лишении специальных званий в отношении сотрудников:
младшего начальствующего состава осуществляется уполномоченным заместителем руководителя уполномоченного органа;
среднего и старшего начальствующего состава осуществляется руководителем уполномоченного органа;
высшего начальствующего состава осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Служебная дисциплина
88. Служебная дисциплина в органах финансовой полиции означает соблюдение сотрудниками норм и правил, установленных законодательством Республики Казахстан, приказами руководителей органов и учреждений, учебных заведений финансовой полиции и настоящим Положением.
89. Руководитель несет ответственность за состояние служебной дисциплины среди подчиненных. Наряду с высокой требовательностью к ним руководитель:
1) создает необходимые условия для труда, отдыха и повышения квалификации подчиненных;
2) воспитывает у подчиненных чувство ответственности за выполнение служебных обязанностей;
3) обеспечивает гласность и объективность в оценке служебной деятельности подчиненных;
4) уважает честь и достоинство подчиненных;
5) пресекает проявления коррупции среди личного состава, преследование подчиненных по мотивам личного характера или за критику недостатков в деятельности органов финансовой полиции.
90. За образцовое исполнение обязанностей и достижение высоких результатов в служебной деятельности для сотрудников и курсантов (слушателей) учебных заведений финансовой полиции предусматриваются следующие виды поощрений:
1) объявление благодарности;
2) выдача денежной премии;
3) награждение ценным подарком;
4) награждение грамотой;
5) награждение Почетной грамотой;
6) досрочное присвоение очередного специального звания;
7) присвоение специального звания на одну ступень выше звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности;
8) награждение нагрудным знаком органов финансовой полиции;
9) а также иные виды поощрений, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
Описание и порядок присвоения грамот и нагрудных знаков органов финансовой полиции определяются руководителем уполномоченного органа.

91. Қызметтік борышын орындау кезiнде көрсеткен ерлiгi мен батылдығы, мемлекет алдындағы айрықша сiңiрген еңбегi үшiн қаржы полициясының қызметкерлерi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларына ұсынылуы мүмкін.
92. Қаржы полициясы органдары мен мекемелерiндегі тәртiптiк жазалар тәртiптiк жауапкершiлiк шарасы болып табылады. Тәртiптiк жазалау жасалған терiс қылықтың ауырлығын, ол жасалған кездегi мән-жайларды, сондай-ақ қаржы полициясы органы қызметкерiнiң оған дейiнгі мiнез-құлқы мен қызметiне деген қатынасы ескерiле отырып қолданылады.
93. Қызметтiк мiндеттердi тиесiлi орындамағаны үшiн қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне мынадай жаза түрлерi қолданылады:
1) ескерту;
2) сөгiс;
3) қатаң сөгіс;
4) қызметiне толық сәйкес еместiгі туралы ескерту;
5) лауазымынан төмендету;
6) арнайы атағын бiр саты төмендету;
7) қаржы полициясы органдарынан шығару.
94. Көтермелеулер мен тәртiптiк жазалар бұйрықтармен жарияланады. Қабылданған шешiм туралы жазаланған адамды қаржы полициясы органдары мен мекемелерiнiң кадр бөлiмшелерi үш күндiк мерзiмде (қол қойғызып) хабардар етедi.
Тәртiптiк жаза қолдану туралы бұйрықпен танысудан бас тарту қаржы полициясы органдары мен мекемелерiнiң кадр бөлiмшелерi жасайтын актiде ресiмделедi және арнайы журналда тiркеледi.
95. Тәртiптiк жаза терiс қылық мәлiм болған күннен бастап бiр айдан кешiктiрiлмей қолданылады.
Қызметтiк тергеу жүргізiлген, сотта қаралған қылмыстық іс немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған жағдайда - кінәлінiң сырқаттануы бойынша жұмыста болмаған немесе демалыста, iссапарда болған күндерiн есептемегенде, тиiсiнше, тергеу аяқталған, қылмыстық iс бойынша немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргізу шешiмдерi қабылданған күннен бастап бiр айдан кешiктiрiлмей қолданылады.
96. Қызметкер еңбекке уақытша жарамсыз, демалыста немесе iссапарда болған кезеңде, сондай-ақ егер терiс қылық жасалған күннен берi алты айдан астам уақыт өткен жағдайда, оған тәртiптiк жаза қолданыла алмайды.
Уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңi, демалыста, iссапарда болуы, егер жасалған терiс қылық туралы осы кезеңде немесе ол басталғанға дейiн белгiлi болған болса, жаза қолданудың бiр айлық мерзiмiн қолдануды тоқтата тұрады.
97. Жаза қолданылғанға дейiн жауапқа тартылатын қаржы полициясы органдарының қызметкерiнен жазбаша түсiнiктеме талап етiлуi тиiс. Бұзушылық фактiлерi бойынша, әдетте, қызметтiк тергеу жүргiзіледi. Терiс қылық жасаған адамның түсiнiктеме беруден бас тартуы қаржы полициясы органдары мен мекемелерiнiң кадр бөлiмшелерi жасайтын актілерде ресiмделедi және жаза қолдану үшiн кедергi бола алмайды.
Өзiне қатысты қызметтiк тергеу жүргізіліп жатқан қызметкердi қаржы полициясы органдары мен мекемелерiнiң басшылары жауапкершілігі туралы мәселе шешiлгенге дейiн, бiрақ он төрт күннен аспайтын мерзiмге лауазымдық мiндеттерiн атқарудан уақытша шеттетуi мүмкiн.

91. За мужество и отвагу, проявленные при исполнении служебного долга, особые заслуги перед государством сотрудники финансовой полиции могут быть представлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан к государственным наградам Республики Казахстан.
92. Дисциплинарные взыскания в органах и учреждениях финансовой полиции являются мерой дисциплинарной ответственности. Дисциплинарные взыскания налагаются с учетом тяжести совершенного проступка, обстоятельств, при которых он совершен, а также предшествующего поведения и отношения к службе сотрудника органа финансовой полиции.
93. За ненадлежащее исполнение служебных обязанностей на сотрудников органов финансовой полиции могут налагаться следующие виды взысканий:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) понижение в должности;
6) понижение в специальном звании на одну ступень;
7) увольнение из органов финансовой полиции.
94. Поощрения и дисциплинарные взыскания объявляются приказами. О принятом решении лицо, подвергнутое взысканию, в трехдневный срок ставится в известность (под роспись) кадровыми подразделениями органов и учреждений финансовой полиции.
Отказ в ознакомлении с приказом о наложении дисциплинарного взыскания оформляется в акте, который составляется кадровыми подразделениями органов и учреждений финансовой полиции и регистрируется в специальном журнале.
95. Дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения проступка.
В случаях проведения служебного расследования, возбуждения уголовного дела или дела об административном правонарушении, рассмотренного судом, - не позднее одного месяца соответственно со дня окончания расследования, принятия процессуального решения по уголовному делу или делу об административном правонарушении, не считая времени отсутствия на работе по болезни виновного или нахождения его в отпуске, командировке.
96. Дисциплинарное взыскание на сотрудника не может быть применено в период его временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске или командировке, а также в случае, если со дня совершения проступка прошло более шести месяцев.
Период временной нетрудоспособности, нахождение в отпуске, командировке приостанавливает действие месячного срока наложения взыскания, если о совершенном проступке стало известно в этот период или до его наступления.
97. До наложения взыскания от сотрудника органов финансовой полиции, привлекаемого к ответственности, должно быть истребовано письменное объяснение. По фактам нарушений, как правило, проводится служебное расследование. Отказ лица, совершившего проступок, от дачи объяснения оформляется в акте, который составляется кадровыми подразделениями органов и учреждений финансовой полиции, и не может служить препятствием для наложения взыскания.
Сотрудник, в отношении которого проводится служебное расследование, может быть временно отстранен от исполнения должностных обязанностей руководителями органов и учреждений финансовой полиции до решения вопроса об ответственности, но на срок не более четырнадцати дней.

98. Қызметтік тәртiптiң бұзылуының әрбiр жағдайы үшiн тек қана бір тәртіптік жаза қолданылуы мүмкiн.
99. Қаржы полициясы органдарының қызметкерiне қолданылған тәртiптiк жазаның мерзiмi оның қолданылған күнiнен бастап алты айдан аспауы тиiс. Егер осы мерзiм iшiнде қызметкер жаңадан тәртiптiк жазаға тартылмаса, онда оның тәртiптiк жазасы жоқ деп есептеледi.
Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiн көтермелеу ретiнде тәртiптiк жазаны мерзiмнен бұрын алып тастау қолданылуы мүмкін.
100. Егер қаржы полициясы органдарының қызметкерiне, басшы құқықтарының шегiнен шығатын көтермелеу немесе жазалау шараларын қолдану қажет болса, онда басшы бұл туралы жоғары тұрған лауазымды адамға өтiнiш жасайды.
101. Жоғары тұрған басшы, егер бұрын жарияланған жаза жасалған терiс қылықтың ауырлығына сәйкес келмесе төмен тұрған басшы қолданған тәртiптiк жазаны алып тастауға құқылы.
102. Өзiне берiлген көтермелеу және тәртіптік жазалар қолдану жөнiндегi құқықтарын асыра пайдаланған басшы бұл үшiн тәртiптiк жауапкершілiкке тартылады, ал көтермелеулер мен жазалар туралы бұйрықтарды уәкілеттi органының басшысы жояды.
103. Қаржы полициясы органдарының қызметкерi өзiне қолданылған тәртiптiк жазаға жоғары тұрған органға не сотқа шағым жасай алады.
8. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерiнiң
демалыстары мен әлеуметтiк кепiлдiктерi
104. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi, қаржы полициясы органдары оқу орындарының курсанттары (тыңдаушылары) үшiн демалыстардың мынадай:
1) жыл сайынғы;
2) оқу демалысы (оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына, сырттай оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге);
3) қосымша демалыс (еңбек сiңiрген жылдары үшiн);
4) жүктілiгіне және бала босануына байланысты демалыс, бала асырап алған қаржы полициясы органдары қызметкерлерiне демалыс;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да демалыс түрлерi белгiленедi.
105. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне жыл сайын ұзақтығы 30 күнтiзбелiк күн демалыс берiлдi.
106. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне жыл сайынғы демалыстар берiлген кезде сонымен қатар қызметкердiң Қазақстан Республикасы шегінде демалысын өткiзетiн жерiне бару және керi қайту жолына арналған белгіленген демалыс ұзақтығының үстiне қосымша уақыт берiледi.
107. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне кезектi, қысқа мерзiмдi, қосымша демалыстары, жүктiлiгi және бала босануына байланысты демалыстары кезiнде, демалысын өткiзетiн жерiне бару және керi қайту жолына берiлген уақыты енгізiле отырып, оларға атқарып жүрген лауазымы бойынша демалысқа кетер күнi қарсаңында алып жүрген көлемде ақшалай үлес төленедi.
Қаржы полициясы органдарының мамандары мен жұмысшыларына демалыстар беру, оның мерзiмi және төлем тәртiбi Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы заңнамаға сәйкес белгiленедi.

98. За каждый случай нарушения служебной дисциплины может быть наложено только одно дисциплинарное взыскание .
99. Срок дисциплинарного взыскания, наложенного на сотрудника органов финансовой полиции, не может превышать шесть месяцев со дня его применения. Если в течение этого срока работник не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию, то он считается не имеющим дисциплинарного взыскания.
В качестве поощрения сотрудников органов финансовой полиции может применяться досрочное снятие дисциплинарного взыскания.
100. Если к сотруднику органов финансовой полиции необходимо применить меры поощрения или наказания, выходящие за пределы прав руководителя, то руководитель ходатайствует об этом перед вышестоящим должностным лицом.
101. Вышестоящий руководитель имеет право отменить дисциплинарное взыскание, наложенное нижестоящим руководителем, если ранее объявленное взыскание не соответствует тяжести совершенного проступка.
102. Руководитель, превысивший предоставленные ему права по применению поощрений и наложению дисциплинарных взысканий, несет за это дисциплинарную ответственность, а приказы о поощрении и взыскании отменяются руководителем уполномоченного органа.
103. Сотрудник органов финансовой полиции вправе обжаловать наложенное на него дисциплинарное взыскание в вышестоящий орган либо суд.
8. Отпуска и социальные гарантии
сотрудников органов финансовой полиции
104. Для сотрудников органов финансовой полиции, курсантов (слушателей) учебных заведений органов финансовой полиции устанавливаются следующие виды отпусков:
1) ежегодный;
2) учебный отпуск (курсантам и слушателям учебных заведений, сотрудникам, обучающимся по заочной форме обучения);
3) дополнительный (за выслугу лет);
4) отпуска по беременности и родам, отпуска сотрудникам органов финансовой полиции, усыновившим или удочерившим детей;
5) другие виды отпусков, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
105. Ежегодный отпуск сотрудникам органов финансовой полиции предоставляется продолжительностью 30 календарных дней.
106. При предоставлении сотрудникам органов финансовой полиции ежегодных отпусков предоставляется также дополнительное время сверх установленной продолжительности отпуска на путь следования сотрудника к месту проведения отпуска и обратно в пределах Республики Казахстан.
107. Сотрудникам органов финансовой полиции за время очередных, краткосрочных, дополнительных отпусков, по беременности и родам, включая время, предоставленное на проезд к месту проведения отпуска и обратно, денежное довольствие выплачивается в размере, получаемом ими по занимаемой должности ко дню убытия в отпуск.
Порядок предоставления, сроки и оплата отпусков специалистов и рабочих органов финансовой полиции определяются в соответствии с законодательством о труде в Республике Казахстан.

108. Өзге де оқу орындарында сырттай (кешкi) оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге, еңбекақысын, оқу орнына бару жолақысын төлеу, демалыстар беру мәселелері Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы заңнаманың нормаларымен реттеледi.
Қаржы полициясы органдары қызметкерлерiне жыл сайынғы демалысқа шыққанда екi айлық лауазымдық жалақы мөлшерiнде сауығуына арналған жәрдемақы төленедi.
109. Қазақстан Республикасы Үкiметінiң шешiмдерiмен экологиялық апат аймағы деп жарияланған өңiрлерде қызмет өткерiп жүрген қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың ұзақтығы және беру тәртібі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық актiлерiмен айқындалатын жыл сайынғы қосымша демалыс алуға құқығы бар.
Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне жыл сайынғы демалысын бөлiп алуға рұқсат етiледi.
110. Жыл сайынғы демалыс күнтiзбелiк жылдың iшiнде жыл сайынғы демалыстар кестесiне сәйкес қаржы полициясы органдарының әрбiр қызметкерiне берiлуi тиiс.
111. Қаржы полициясы органдарында қызметке кiрген жылғы жыл сайынғы демалыстың ұзақтығы қызметке кiрген күннен басталған кезеңге әрбiр толық ай үшiн демалыстың он екiден бір бөлiгi есебiмен жұмыс iстеген уақытында теңбе-тең есептеледі.
112. Қызметкердiң демалыс кезеңiндегi уақытша еңбекке жарамсыздығы кезiнде жыл сайынғы демалысы (оның бөлiгi) ауыстырылады немесе ұзартылады, бiрақ, бұл ретте ақшалай үлес демалыс уақытына келетiн күндер үшiн сақталады.
113. Госпитальдарда, ауруханаларда, стационарларда және басқа да емдеу мекемелерiнде емделiп жатқан, сырқаттануы бойынша еңбекке жарамсыздық жөнiндегi босату парағы негiзiнде, сондай-aқ отбасының науқас мүшелерiн күтiп-бағуға байланысты еңбекке жарамсыздық парағы негізiнде қызметтен босатылған және сырқаттануына байланысты демалыста жүрген қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне ақшалай үлес төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың қызметтiк мiндеттерiн және қызметтiк борышын орындау кезiнде алған жарақатына, контузиясына немесе мертiгуiне байланысты емдеуде болу уақыты шектелмейдi. Медициналық куәландыруға аталған қызметкерлер емдеу аяқталғаннан кейiн немесе аурудың беталысы анықталған жағдайда жiберiледi.
Ұзақ ауырған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды, қаржы полициясы органдарының кадр бөлiмшелерi, егер еңбекке жарамсыз күндерiнiң саны үзілiссiз 2 айға дейiн немесе 12 ай iшiнде үзілiстермен 3 айға дейiн жетсе, емдеу-сауықтыру мекемелерiнiң ұсынуы бойынша қызметiн одан әрi өткеруге жарамдылығын анықтау үшiн медициналық куәландыруға әскери-дәрiгерлiк комиссияға жiбередi.
Қызметтік мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын орындау кезiнде алған жарақатына, контузиясына немесе мертiгуiне байланысты емделiп жатқан қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне ақшалай үлес емделуде болған уақытына, олар атқаратын лауазымының мiндеттерiн атқаруды бастағанға дейiн немесе қаржы полициясы органдарынан шыққанға дейiн төленедi.
Қаржы полициясы органдарының қарамағында тұрған кезеңде сырқаттанып қалған қызметкерлерге ақшалай үлес төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Қаржы полициясы органдарының бала күтуiмен байланысты қосымша демалыстағы қызметкерлерiне, егер осы демалысқа шыққанға дейiн олар осындай өтемақы алып келген болса, тұрғын-үйдi ұстауға және коммуналдық қызмет төлемдерiне ақшалай өтемақы төленедi.
Бала күтуiмен байланысты демалыс аяқталғаннан кейiн қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне қызметке кiрiскен күнінен бастап әрбiр толық қызмет айының он екiден бiр бөлiгi есебiмен ағымдағы жылдың жыл сайынғы демалысы берiлуi мүмкін.

108. Вопросы оплаты труда, проезда к месту учебы, предоставления отпусков сотрудникам, обучающимся в иных учебных заведениях по заочной (вечерней) форме обучения, регулируются нормами законодательства о труде в Республике Казахстан.
Сотрудникам органов финансовой полиции при убытии в ежегодный отпуск выплачивается пособие на оздоровление в размере двух должностных окладов.
109. Лица рядового и начальствующего состава, проходящие службу в регионах, объявленных решениями Правительства Республики Казахстан зонами экологического бедствия, имеют право на ежегодные дополнительные отпуска, продолжительность и порядок предоставления которых определяются в соответствии с действующими законодательными актами Республики Казахстан.
Сотрудникам органов финансовой полиции разрешается использование ежегодного отпуска по частям.
110. Ежегодный отпуск должен быть предоставлен в течение календарного года в соответствии с графиком ежегодных отпусков каждому сотруднику органов финансовой полиции.
111. Продолжительность ежегодного отпуска в год поступления на службу в органы финансовой полиции исчисляется пропорционально отработанному времени из расчета одна двенадцатая часть отпуска за каждый полный месяц службы за период со дня поступления.
112. Ежегодный отпуск (его часть) переносится или продлевается при временной нетрудоспособности сотрудника в период отпуска, но при этом денежное довольствие сохраняется за дни, приходящиеся на отпуск.
113. Сотрудникам органов финансовой полиции, находящимся на лечении в госпиталях, больницах, стационарах и других лечебных учреждениях, освобожденным от службы по болезни на основании листков нетрудоспособности, а также на основании листков нетрудоспособности по уходу за больными членами семьи и находящимся в отпуске в связи с заболеванием, выплата денежного содержания производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Время нахождения на лечении лиц рядового и начальствующего состава в связи с полученными ими при исполнении служебных обязанностей и служебного долга ранениями, контузиями или увечьями сроком не ограничивается. На медицинское освидетельствование указанные лица направляются после окончания лечения или при определившемся исходе заболевания.
Лица рядового и начальствующего состава, длительно болеющие, направляются кадровыми подразделениями органов финансовой полиции по представлениям лечебно-профилактических учреждений на медицинское освидетельствование в военно-врачебные комиссии для определения годности к дальнейшему прохождению службы, если число дней нетрудоспособности составляет до 2 месяцев непрерывно или до 3 месяцев с перерывами в течение 12 месяцев.
Сотрудникам органов финансовой полиции, находящимся на лечении в связи с ранением, контузией или увечьем, полученными при исполнении служебных обязанностей или служебного долга, денежное довольствие выплачивается за время нахождения на излечении вплоть до начала исполнения обязанностей по занимаемой должности или увольнения из органов финансовой полиции.
Сотрудникам, заболевшим в период нахождения в распоряжении органов финансовой полиции, выплата денежного содержания производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сотрудникам органов финансовой полиции, находящимся в дополнительных отпусках по уходу за ребенком, выплачивается денежная компенсация на содержание жилища и оплату коммунальных услуг в случае, если до выхода в эти отпуска они получали такую компенсацию.
По окончании отпуска по уходу за ребенком сотрудникам органов финансовой полиции может предоставляться ежегодный отпуск в текущем году из расчета одна двенадцатая часть отпуска за каждый полный месяц службы за период со дня выхода на службу.

114. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне зейнетақы тағайындау кезiнде ескерілетін еңбек сiңiрген жылдары үшiн (күнтiзбелiк есеппен) қосымша ақылы демалыс берiледi:
1) бес күнтізбелік күн - 10 жыл қызметтен кейiн;
2) он күнтізбелiк күн - 15 жыл қызметтен кейiн;
3) он бес күнтiзбелiк күн - 20 жыл қызметтен кейiн.
115. Жүктiлiгі және бала босануына байланысты демалыстар, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, ұл-қыз асырап алған әйелдерге (ерлерге) берілетін демалыстар Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы заңнамаға сәйкес берiледi.
Мұндай демалыстарда болудың уақыты арнайы атақтағы еңбек сiңiрген мерзiмге және лауазымдық жалақысын есептеу бойынша коэффициенттi белгiлеу өтiлiне және зейнетақы тағайындау үшiн қосылады.
116. Күндізгі адъюнктурада оқитындардан немесе диссертациялық жұмысын аяқтау, оқулық жазу үшiн докторантурада дайындықтан өтушiлерден басқа және басқа да жағдайларда қызметкерлерге шығармашылық ақылы демалыстар уәкiлеттi орган басшысы анықтайтын тәртiппен берiледi.
117. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне кейiнге қалдыруға болмайтын әлеуметтiк-тұрмыстық мәселелердi шешу үшiн, ең алдымен, сырқаттануына, туыстық парызын орындауға байланысты, сондай-ақ басқа да дәлелдi себептер бойынша демалыс өткiзетiн жерге баруға және керi қайтуға жолда жүру уақыты есепке алынбастан 10 күнтiзбелiк күнге дейiн қысқа мерзiмдi демалыстар берiледi. Қысқа мерзiмдi демалыс жыл сайынғы демалыс есебіне кiрмейдi.
118. Қатардағы және басшы құрамдағы әйел адамдарға жүктiлiгi және бала босануына байланысты демалысы кезiнде ақшалай үлес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен төленедi.
119. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiн жыл сайынғы демалыстан негізсіз қайта шақырып алуға тыйым салынады. Қызметтiк қажеттiлік жағдайында демалыс беруге құқығы бар басшының жазбаша бұйрығы негiзiнде қызметкердiң келiсiмiмен оларды қайта шақыруға жол берiледi. Бұл ретте демалыстың пайдаланылмаған бөлiгi қызметкердiң қалауы бойынша тиiстi жылдың кез келген уақытында берiледi. Егер демалыстың пайдаланылмаған бөлiгі 10 күнтiзбелiк күн және одан көп болса, қаржы полициясы органдарының қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға жол жүру уақыты берiледi. Қызметкердiң қалауы бойынша демалыстың пайдаланылмаған бөлiгі келесi жылдың жыл сайынғы демалысына қосылуы мүмкiн.
120. Қаржы полициясы органдары оқу орындарының күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын курсанттарына (тыңдаушыларына) мынадай:
1) ұзақтығы 14 күнтізбелік күн - қысқы каникулдық демалыс;

114. Сотрудникам органов финансовой полиции предоставляются дополнительные оплачиваемые отпуска за выслугу лет (в календарном исчислении), учитываемую при назначении пенсии:
1) пять календарных дней - после 10 лет службы;
2) десять календарных дней - после 15 лет службы;
3) пятнадцать календарных дней - после 20 лет службы.
115. Отпуска но беременности и родам, отпуска женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, установленные законодательством Республики Казахстан, предоставляются в соответствии с законодательством о труде в Республике Казахстан.
Время нахождения в таких отпусках засчитывается в срок выслуги лет в специальном звании и в стаж для установления коэффициента по исчислению должностного оклада и назначения пенсии.
116. Творческие оплачиваемые отпуска предоставляются сотрудникам, кроме обучающихся в очной адъюнктуре или проходящих подготовку в докторантуре, для завершения диссертационных работ, написания учебников и в других случаях в порядке, определяемом руководителем уполномоченного органа.
117. Сотрудникам органов финансовой полиции предоставляются краткосрочные оплачиваемые отпуска для решения неотложных социально-бытовых вопросов, прежде всего связанных с заболеванием, выполнением родственного долга, а также по другим уважительным причинам до 10 календарных дней без учета времени на путь следования к месту проведения отпуска и обратно. Краткосрочный отпуск в счет ежегодного отпуска не входит.
118. Женщинам - лицам рядового и начальствующего состава за время отпусков по беременности и родам денежное содержание выплачивается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
119. Отзыв сотрудников органов финансовой полиции из ежегодных отпусков без оснований запрещается. В случае служебной необходимости с согласия сотрудников допускается их отзыв на основании письменного приказа руководителя, имеющего право предоставления отпуска. При этом неиспользованная часть отпуска предоставляется по желанию сотрудника в любое другое время соответствующего года. Если неиспользованная часть отпуска составляет 10 календарных дней и более, лицам рядового и начальствующего состава органов финансовой полиции предоставляется время на путь следования. По желанию сотрудника неиспользованная часть отпуска может быть присоединена к ежегодному отпуску в следующем году.
120. Курсантам (слушателям) учебных заведений органов финансовой полиции по очной форме обучения предоставляются следующие отпуска:
1) зимний каникулярный отпуск - продолжительностью 14 календарных дней;

2) ұзақтығы 30 күнтiзбелiк күн - жазғы каникулдық демалыс;
3) ұзақтығы 30 күнтiзбелiк күн - оқу орнын аяқтағанына байланысты демалыстар берiледi.
Қаржы полициясы органдары оқу орындарының оқу бойынша берешегі бар курсанттарына (тыңдаушыларына) каникулдық демалыс, оқу бағдарламаларымен белгiленген демалыс өткiзу мерзiмдерiнiң шегінде, оны өтегеннен кейiн берiледi. Бұл ретте жазғы каникулдық демалыстың берiлу ұзақтығы 15 күннен кем болмауы тиіс.
Оқу орнын күндізгі оқу нысаны бойынша бiтiруiне байланысты бітірушілерге демалыс олар қаржы полициясы органында жеке бөлу орны бойынша лауазымға тағайындалғаннан кейiн берiледi.
Қаржы полициясы оқу орындарының курсанттарына (тыңдаушыларына) жыл сайынғы және қосымша демалыстар берiлмейдi.
Азаматтық жоғары оқу орындарына түсушілерге түсу емтихандарын тапсыру үшін ұзақтығы 15 күнге дейiн ақшалай үлес сақталмайтын демалыс беріледi.
121. Адъюнктураға түсушi қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне түсу емтихандарына дайындалу және оларды тапсыру үшiн ұзақтығы 15 күнтізбелік күн ақшалай үлес сақталмайтын оқу демалыстары беріледi.
122. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерiн зейнетақымен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
123. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне еңбек сiңiрген жылдарына қарай лауазымдық жалақысына коэффициент белгілеуге құқық беретiн жұмыс өтiлiне, қызметiндегі үзілiстерге қарамастан, мыналар есептеледi:
1) қаржы (салық) полициясы органдарының, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң, Әдiлет министрлiгінiң, Бiлiм министрлiгiнiң оқу орындарында және қаржы полициясы органдарының қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және білiмiн жетiлдiру жөнiндегi курстарда оқыған уақыты;
2) қаржы полициясы, ұлттық қауiпсiздiк, бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi, iшкi iстер, прокуратура, Президенттiң Күзет қызметi, кеден қызметi, Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң мемлекеттiк өртке қарсы қызметi, Әділет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдарында қызмет атқарған уақыты, сондай-ақ судья ретiнде жұмыс iстеген уақыты;
3) бұрынғы КCPO-ның (Кеңес Армиясында және Әскери-Теңіз Флотында) және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде шекаралық және iшкi әскерлерде, Республикалық ұланда және Қазақстан Республикасының басқа да әскери құрамаларында қызмет атқарған уақыты;
4) салық полициясы (милициясы) органдарындағы жұмыс өтiлi;

2) летний каникулярный отпуск - продолжительностью 30 календарных дней;
3) в связи с окончанием учебного заведения - продолжительностью 30 календарных дней.
Курсантам (слушателям) учебных заведений органов финансовой полиции, имеющим учебную задолженность, каникулярные отпуска предоставляются после ее ликвидации в пределах сроков проведения отпусков, установленных учебными программами. При этом летний каникулярный отпуск должен предоставляться продолжительностью не менее 15 дней.
В связи с окончанием учебного заведения по очной форме обучения отпуск выпускникам предоставляется после их назначения на должность в органе финансовой полиции по месту персонального распределения.
Курсантам (слушателям) учебных заведений органов финансовой полиции ежегодные и дополнительные отпуска не предоставляются.
Поступающим в гражданские высшие учебные заведения для сдачи вступительных экзаменов предоставляется отпуск продолжительностью до 15 дней без сохранения денежного содержания.
121. Сотрудникам органов финансовой полиции, поступающим в адъюнктуру, для подготовки и сдачи вступительных экзаменов предоставляются учебные отпуска продолжительностью 15 календарных дней без сохранения денежного содержания.
122. Пенсионное обеспечение сотрудников органов финансовой полиции осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
123. В стаж работы, дающий право на установление коэффициента к должностному окладу в зависимости от выслуги лет, сотрудникам органов финансовой полиции независимо от перерывов в службе засчитывается:
1) время учебы в учебных заведениях органов финансовой (налоговой) полиции, Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности, Министерства обороны, Министерства юстиции, Министерства образования и на курсах по подготовке, переподготовке и усовершенствованию сотрудников органов финансовой полиции;
2) время службы в органах финансовой полиции, национальной безопасности, бывшего Государственного следственного комитета, внутренних дел, прокуратуры, Службы охраны Президента, таможенной службы, государственной противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, а также время работы в качестве судей;
3) время службы в Вооруженных Силах (Советской Армии и Военно-Морском Флоте) бывшего СССР и Республики Казахстан, пограничных и внутренних войсках, Республиканской гвардии, других воинских формированиях Республики Казахстан;
4) стаж работы в органах налоговой полиции (милиции);

5) 1992 жылғы 1 қаңтарға дейiн Қазақ КСР-нiң және Қазақстан Республикасының партия, кәсiподақ және комсомол органдарында жұмыс iстеген уақыты;
6) егер олар белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы мемлекеттік билiгiнің орталық органдарына iссапарға жiберiлген болса, қаржы полициясы органдары қызметкерлерiнiң қаржы полициясы органдарының кадрларында болған уақыты;
7) мемлекеттiк қызмет өтілі;
8) оқу орындарындағы профессорлық-оқытушылық құрамның лауазымындағы педагогикалық өтілі.
124. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне мүгедектiгi бойынша жәрдемақы iшкi iстер органдары қызметкерлерi үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен төленедi.
125. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерiнiң қаза табуы (қайтыс болуы) немесе мертiгуi жағдайында Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес кепiлдiктер берiледi.
126. Қаржы полициясы органдары қызметкерiнiң қызметтік мiндетiн орындауға байланысты оның мүлкiне келтiрiлген залалдың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен орны толтырылады.
127. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi қызметтiк тұрғын үй қорынан тұрғын үймен бiрiншi кезекте қамтамасыз ету құқығын пайдаланады.
128. Қаржы полициясы органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына және олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерiне, сондай-ақ қаржы полициясы органдарының зейнеткерлерiне медициналық және санаториялық-курорттық қызмет көрсету iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгіленген тәртiпте жүзеге асырылады.
129. Қызметтiк борышын (қызметтiк мiндеттерiн) орындау кезiнде мертiккен, жарақат алған немесе ауырған және қызмет өткеретiн тұрғылықты жерi бойынша медициналық мекемелерде тиiстi бөлiмшелер, мамандар не арнайы жабдықтар болмаған жағдайда қаржы полициясы органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары медициналық мекемелердiң қорытындысы бойынша емделуге жұмсалған шығындарын тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттен өтей отырып, басқа медициналық емдеу мекемелерiне емдеуге жiберiледi.
9. Қаржы полициясы органдарындағы қызметтің тоқтатылуы
130. Қаржы полициясы органдарындағы қызметтiң тоқтатылуы және қаржы полициясы органдары қызметкерлерiн қызметтен шығару Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздер бойынша жүзеге асырылады.
Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген әскери қызметте болуының шектi жасына дейiн қызметте бола алады.
131. Оң мiнездемелi, қаржы полициясы органдары қызметкерлерiнiң қызмет мерзiмiн олар қызметке жарамды болған жағдайда және олардың келiсiмiмен қатардағы және басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындау құқығы берiлген басшылар бес жылға дейiн ұзартуы мүмкiн.
Ерекше жағдайларда ғылыми дәрежесi немесе ғылыми атағы бар және бiлiм мекемесiнде штаттық қызметте тұрған жоғары және аға басшы құрамның адамдарына қызмет мерзiмi осындай тәртiппен бес жылға дейiн қайта ұзартылуы мүмкiн.
Қызмет мерзiмiн ұзарту туралы мәселенi шешу кезiнде қызметкерлер олардың қызметке жарамдылығын анықтау үшiн міндеттi түрде медициналық комиссияға жiберiледi.

5) время работы в партийных, профсоюзных и комсомольских органах Казахской ССР и Республики Казахстан до 1 января 1992 года;
6) время нахождения сотрудников органов финансовой полиции в кадрах органов финансовой полиции, если они в установленном порядке прикомандированы к центральным органам государственной власти Республики Казахстан;
7) стаж государственной службы;
8) педагогический стаж на должностях профессорско-преподавательского состава в учебных заведениях.
124. Пособие по инвалидности сотрудникам органов финансовой полиции выплачивается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел.
125. Гарантии в случае гибели (смерти) или полученного увечья сотрудникам органов финансовой полиции предоставляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
126. Ущерб имуществу сотрудника органов финансовой полиции, причиненный в связи с выполнением им служебных обязанностей, возмещается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
127. Сотрудники органов финансовой полиции пользуются правом первоочередного обеспечения жилой площадью из служебного жилищного фонда.
128. Медицинское и санаторно-курортное обслуживание лиц рядового и начальствующего состава органов финансовой полиции и членов их семей, проживающих вместе с ними, а также пенсионеров органов финансовой полиции осуществляется в порядке, определенном для сотрудников органов внутренних дел.
129. При получении увечья, травмы или заболевания при исполнении служебного долга (служебных обязанностей) и отсутствии по месту жительства, прохождения службы в медицинских учреждениях соответствующих отделений, специалистов либо специального оборудования лица рядового и начальствующего состава органов финансовой полиции по заключению медицинских учреждений направляются на лечение в другие медицинские лечебные учреждения с возмещением затрат на лечение из республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
9. Прекращение службы
в органах финансовой полиции
130. Прекращение службы в органах финансовой полиции и увольнение сотрудников органов финансовой полиции осуществляются по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
Сотрудники органов финансовой полиции могут находиться на службе до предельного возраста состояния на воинской службе, установленного законодательством Республики Казахстан.
131. Срок службы сотрудников органов финансовой полиции, положительно характеризующихся, при условии годности к службе и с их согласия может быть продлен до пяти лет руководителем, которому предоставлено право назначения на должности рядового и начальствующего состава.
В исключительных случаях лицам высшего и старшего начальствующего состава, имеющим ученую степень или ученое звание и занимающим штатную должность в учебном заведении, срок службы может быть продлен повторно до пяти лет в таком же порядке.
При решении вопроса о продлении срока службы сотрудники в обязательном порядке направляются на медицинскую комиссию для определения их годности к службе.

132. Қызмет мерзiмiн ұзарту осы Ережеде көзделген негiздер бойынша қаржы полициясы органдары қызметкерiн қызметтен шығару мүмкiндiгiн жоққа шығармайды.
133. Қатардағы және басшы құрамдағы қаржы полициясы органдары қызметкерлерiн қызметтен шығару оларды тағайындау құқығына ие басшылардың бұйрықтарымен жүргiзiледi.
Егер қызметтен шығару күнi бұйрықта көрсетілмеген болса, бұйрыққа қол қойылған күн қызметкердiң қызметтен шығу күнi болып саналады.
134. Заңның 16-бабы 2-тармағының 5), 6), 7), 9), 10), 11) тармақшаларына сәйкес қызметтен шығарылған қатардағы және басшылық құрамдағы адамдар тозуын ескере отырып, өздерiне берiлген киiм-кешектердiң құнын қайта өтейдi.
135. Заңның 16-бабы 2-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес қызметтен шығатын жағдайда, қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi алдағы уақытта қызметтен шығатындықтары туралы тiкелей басшыларын немесе кадр бөлiмшелерiн алдын ала, қызметтен шығудан бір айдан кешiктiрмей, жазбаша түрде хабардар етедi.
136. Қаржы полициясы органдарынан қызметтен шығарылған қызметкерлерге:
1) босатылған күнiнде лауазымда болғандарға - қызметтен шығару туралы бұйрыққа сәйкес шығарылған күнiн қоса;
2) оқу орындарының курсанттарына (тыңдаушыларына) - оқу орындарының оқушылар тiзiмiнен алынып тасталған күнiн қоса;
3) қызметтен шығарылған күнi қаржы полициясы органдары қарамағында тұрғандарға - қызметтен шығару туралы бұйрыққа сәйкес қызметтен шығарылған күнiн қоса ақшалай үлес төлеу жүргiзiледi.
137. Қаржы полициясы органдарының қайтыс болған (қаза тапқан), белгiленген тәртiппен хабарсыз кеткен ретiнде танылған қызметкерлерi қаржы полициясы органы және/немесе мекемесi басшысының бұйрығымен қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi тiзiмiнен шығарылады.
10. Қаржы полициясы органдарындағы лауазымда,
арнайы атақта және қызметте қалпына келтiру
138. Қызметте ауыстырылғаны, атқарып отырған лауазымынан босатылғаны не лауазымы төмендетілгенi, арнайы атақтан айрылғаны не арнайы атақтан төмендетiлгенi, сондай-ақ қаржы полициясы органдарынан шығарылғаны белгiленген тәртiппен заңсыз деп танылған қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi тиiсiнше лауазымда, арнайы атақта, қаржы полициясы органдарындағы қызметiнде қалпына келтiруге жатады.
139. Лауазымда, арнайы атақта, қаржы полициясы органдарындағы қызметiнде қалпына келтiру үшiн қызметтiк тергеу нәтижелерi бойынша қорытынды немесе соттың күшiне енген тиiстi шешiмi негіздеме болып табылады.
140. Заңсыз шығарылған және қаржы полициясы органдарындағы қызметiне қайта алынған қызметкерлерге шығарылған сәтiнен қайта алу туралы бұйрыққа қол қойылған күнге дейiнгi уақыт кезекті арнайы атақ беру, лауазымдық жалақысын есептеу жөнiндегi коэффициенттi белгiлеу және зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарын есептеу кезiнде ескерiлетiн үзiлiссiз қызмет өтiлiне есептеледi.
Соттың айыптау үкiмi заңды күшiне енуiне байланысты қызметтен босатылған, ал одан соң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен ақталған, сондай-ақ қызметiнен заңсыз ауыстырылған, лауазымы немесе арнайы атағы төмендетiлген, органдардан шығарылған қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне келтiрiлген залалдың орнын толтыру Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады.

132. Продление службы не исключает возможности увольнения сотрудника органов финансовой полиции по основаниям, предусмотренным настоящим Положением.
133. Увольнение сотрудников органов финансовой полиции, состоящих на должностях рядового и начальствующего состава, производится приказами руководителей, имеющих право их назначения.
Днем увольнения сотрудника считается день подписания приказа, если дата увольнения не указана в приказе.
134. Лица рядового и начальствующего состава, уволенные в соответствии с подпунктами 5), 6), 7), 9), 10), 11) пункта 2 статьи 16 Закона, возмещают стоимость выданного им обмундирования с учетом его износа.
135. Сотрудники органов финансовой полиции письменно ставят в известность о предстоящем увольнении непосредственных руководителей или кадровые подразделения не позднее чем за один месяц до увольнения в случаях увольнения в соответствии с подпунктами 5) и 6) пункта 2 статьи 16 Закона.
136. Сотрудникам, уволенным из органов финансовой полиции, выплата денежного содержания производится:
1) занимавшим должности ко дню увольнения - по день увольнения согласно приказу об увольнении;
2) курсантам (слушателям) учебных заведений - по день исключения из списков обучающихся в учебных заведениях включительно;
3) находящимся ко дню увольнения в распоряжении органов финансовой полиции - по день увольнения согласно приказу об увольнении.
137. Сотрудники органов финансовой полиции, умершие (погибшие), признанные в установленном порядке безвестно отсутствующими, исключаются из списков сотрудников органов финансовой полиции приказом руководителя органа и/или учреждения финансовой полиции.
10. Восстановление в должности,
специальном звании и на службе в органах
финансовой полиции
138. Сотрудники органов финансовой полиции, признанные в установленном порядке незаконно перемещенными по службе, отстраненными от занимаемой должности либо пониженными в должности, лишенными специального звания либо пониженными в специальном звании, а также уволенными из органов финансовой полиции, подлежат восстановлению соответственно в должности, специальном звании, на службе в органах финансовой полиции.
139. Основаниями для восстановления в должности, специальном звании, на службе в органах финансовой полиции является заключение по результатам служебного расследования или вступившее в силу соответствующее решение суда.
140. Сотрудникам, незаконно уволенным и восстановленным на службе в органах финансовой полиции, время с момента увольнения до даты подписания приказа о восстановлении засчитывается в непрерывный стаж службы, учитываемый при исчислении выслуги лет для присвоения очередного специального звания, установления коэффициента по исчислению должностных окладов и назначения пенсии.
Сотрудникам органов финансовой полиции, уволенным со службы в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда, а затем оправданным в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, а также незаконно перемещенным по службе, пониженным в должности или в специальном звании, уволенным из органов, возмещение причиненного ущерба осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

141. Қызметiн ауыстыру, лауазымын төмендету, арнайы атағын төмендету, қаржы полициясы органдарынан шығару туралы заңды бұза отырып шешiм қабылдаған немесе лауазымын, арнайы атағын, қаржы полициясы органдарындағы қызметiн қалпына келтiру туралы шешiмiнiң орындалуын кiдiрткен қаржы полициясы органдарының лауазымды адамы тәртiптiк жауапкершiлiкке тартылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қызметiнен заңсыз немесе негiзсiз ауыстырылу, лауазымы төмендетiлу не арнайы атағы төмендетiлу, қаржы полициясы органдарынан шығарылу себебiнен қызметкерге төленген төлемдерге байланысты қаржы полициясы органдарына келтiрiлген залалдың орнын толтырады.
11. Қаржы полициясы органдарында қызмет
өткерудiң өзге де шарттары
142. Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Қорғаныс министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Төтенше жағдайлар министрлiгi, Әдiлет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi, кеден қызметi, прокуратура органдарының қаржы полициясы органдарына қызметке кiрген әскери қызметшiлерi мен қызметкерлерiне олар басшы құрамның тиiстi лауазымдарына тағайындалғаннан кейiн, әскери және арнайы атақтары ескеріле отырып, қаржы полициясы органдарының арнайы атақтары берiледi. Қаржы полициясы органдарындағы еңбек сiңiрген жылдары, олардың запаста болған мерзiмдерiн қоспағанда, әскери және еңбек қызметiне байланысты үзiлiстерiне қарамастан, әскери және арнайы атақтар, сыныптық шендер берiлу көзделетiн лауазымдарда жұмыс істеген уақыты ескерiлiп есептелiнедi.
143. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерiнiң соғыс уақытында және төтенше жағдайлар енгізiлген жерлерде қызмет өткеру ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
144. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi қаржы полициясы органдары жеке құрамының тiзiмдерiнен шығарыла отырып, одан әрi қызмет өткеру үшiн Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгi, Төтенше жағдайлар министрлiгi, Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi, кеден қызметi органдарына, сондай-ақ Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң құқық қорғау органдарына (халықаралық шарттардың негiзiнде) жазбаша баяны негiзiнде қызметке жiберілуi мүмкiн.
145. Қаржы полициясы органдарында қызмет өткеруге тiкелей бақылауды белгіленген өкiлеттер шегiнде қаржы полициясы органдары мен мекемелерiнiң басшылары жүзеге асырады.

141. Должностное лицо органов финансовой полиции, принявшее решение о перемещении по службе, понижении в должности, понижении в специальном звании, увольнении из органов финансовой полиции с нарушением закона или задержавшее исполнение решения о восстановлении в должности, специальном звании, на службе в органах финансовой полиции, несет дисциплинарную ответственность и возмещает ущерб, причиненный органам финансовой полиции в связи с выплатами сотруднику, произведенными по причине незаконного или необоснованного перемещения по службе, понижения в должности либо понижения в специальном звании, увольнения из органов финансовой полиции, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
11. Иные условия прохождения
службы в органах финансовой полиции
142. Военнослужащим и сотрудникам органов Комитета национальной безопасности, Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, таможенной службы, прокуратуры, поступившим на службу в органы финансовой полиции, после назначения их на соответствующие должности начальствующего состава присваиваются специальные звания органов финансовой полиции с учетом имеющихся воинских и специальных званий. Выслуга лет в органах финансовой полиции исчисляется им с учетом времени их работы в должностях, предусматривающих присвоение воинских и специальных званий, классных чинов, независимо от перерывов, связанных с военной службой или трудовой деятельностью, за исключением сроков нахождения в запасе.
143. Особенности прохождения службы сотрудниками органов финансовой полиции в военное время и местностях, где введено чрезвычайное положение, определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
144. Сотрудники органов финансовой полиции могут быть откомандированы на основании письменного рапорта для дальнейшего прохождения службы в органы Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, таможенной службы, а также в правоохранительные органы государств-участников Содружества Независимых Государств (на основании международных договоров) в порядке, определяемом руководителем уполномоченного органа, с исключением из списков личного состава органов финансовой полиции.
145. Непосредственный контроль за прохождением службы в органах финансовой полиции осуществляют руководители органов и учреждений финансовой полиции в пределах установленных полномочий.