Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 ақпандағы N 56 Жарлығы.
"Президент пен Үкімет
актілерінің жинағында" және
республикалық баспасөзде
мазмұны жариялануға тиіс
Ескерту. Жарлықтың тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 20) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының 33-бабының 1-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган ретiнде Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссия құрылсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593 Жарлығымен.
2. Қоса берiліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссия туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссияның құрамы бекiтiлсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593 Жарлығымен.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасының және Қазақстан қатысушысы болып табылатын отбасы және гендерлік теңдік мәселелері жөніндегі халықаралық шарттардың аясында отбасына, әйелдер мен ерлердің тендігіне қатысты басымдықтарды айқындау, кешенді мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі ұсынымдарды тұжырымдау;
2) осы Жарлықты iске асыру жөнiндегi өзге де қажеттi шараларды қабылдасын.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593 Жарлығымен.
4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi жоғарыда аталған әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi комиссияларды құрсын.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593 Жарлығымен.
5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң мынадай жарлықтарына өзгерiстер енгiзiлсiн:
1) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Кешiрiм жасау мәселелерi жөнiндегi комиссия құрамы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 13 қыркүйектегi N 3108 Жарлығында:
аталған Жарлықтағы 1-тармақта:
"Самақова - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны
Айткүл Байғазықызы қорғау министрi - Қазақстан
Республикасы Президентiнiң жанындағы
Отбасы және әйелдер iсi жөнiндегi
ұлттық комиссияның төрайымы"
деген жолдағы "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрi" және "Отбасы және әйелдер iсi" деген сөздер тиiсiнше "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кеңесшiсi" және "Отбасы iстерi және гендерлiк саясат" деген сөздермен алмастырылсын;

О Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2006 года N 56.
Подлежит опубликованию в "Собрании
актов Президента и Правительства"
и республиканской печати
в изложении
Сноска. Название Указа с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 44 Конституции Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Национальную комиссию по делам женщин и семейно-демографической политике как консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан;
2) состав Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4).
3. Правительству Республики Казахстан:
1) в месячный срок разработать и утвердить типовое положение о комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при акимах областей, городов Астаны и Алматы;
2) принять иные необходимые меры по реализации настоящего Указа.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
4. Акимам областей, городов Астаны и Алматы образовать вышеназванные комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
5. Внести изменения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указ Президента Республики Казахстан от 13 сентября 1996 года N 3108 "О составе Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан":
в пункте 1 названного Указа в строке:
"Самакова - Министр охраны окружающей среды
Айткуль Байгазиевна Республики Казахстан - Председатель
Национальной комиссии по делам
семьи и женщин при Президенте
Республики Казахстан"
слова "Министр охраны окружающей среды Республики Казахстан - Председатель" и "женщин" заменить соответственно словами "советник Президента Республики Казахстан - председатель" и "гендерной политике";

2) Күші жойылды - ҚР Президентінің 2010.02.01 № 922 Жарлығымен.
3) Күші жойылды - ҚР Президентінің 2012.05.08 № 325 Жарлығымен.
4) "Қазақстан Республикасында 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлiк теңдiк стратегиясын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1677 Жарлығында:
3 және 4-тармақтардағы "Отбасы және әйелдер iстерi" деген сөздер "Отбасы iстерi және гендерлiк саясат" деген сөздермен алмастырылсын;
аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасында 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлiк теңдiк стратегиясындағы 1-бөлiмнiң "Iс-қимылдар стратегиясы" деген шағын бөлiмiнiң жетiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстар, Астана және Алматы қалалары әкiмдерiнiң жанындағы отбасы iстерi және гендерлiк саясат жөнiндегi комиссиялардың отбасы және гендерлiк саясат мәселелерiмен айналысатын хатшылары лауазымдарын енгiзу;".
6. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Отбасы және әйелдер iстерi жөнiндегi ұлттық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 22 желтоқсандағы N 4176 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 48, 425-құжат);
2) "Қазақстан Республикасында әйелдердiң жағдайын жақсарту жөнiндегi мемлекеттiк саясаттың тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 5 наурыздағы N 3395 өкiмi (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 11, 74-құжат);
3) "Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Отбасы және әйелдер iстерi жөнiндегi ұлттық комиссияның дербес құрамын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы
4 наурыздағы N 16 өкiмi;
4) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 4 наурыздағы N 16 өкiмiне өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 27 ақпандағы
N 314 өкiмi (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2002 ж., N 6, 45-құжат);
5) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 4 наурыздағы N 16 өкiмiне өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 2 наурыздағы
N 527 өкiмi (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 12, 117-құжат).
7. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2006 жылғы 1 ақпандағы
N 56 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереженің атауына өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593 Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер

2) утратил силу Указом Президента РК от 01.02.2010 N 922;
3) утратил силу Указом Президента РК от 08.05.2012 № 325;
4) в Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года N 1677 "Об утверждении Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы":
в пунктах 3 и 4 текста Указа слово "женщин" заменить словами "гендерной политике";
в Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы, утвержденной названным Указом, абзац седьмой подраздела "Стратегия действий" раздела 1 изложить в следующей редакции:
"ввести должности секретарей комиссий по делам семьи и гендерной политике при акимах областей, гг. Астаны и Алматы, занимающихся вопросами семьи и гендерной политики;".
6. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года N 4176 "О Национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 48, ст. 425);
2) распоряжение Президента Республики Казахстан от 5 марта 1997 года N 3395 "О Концепции государственной политики улучшения положения женщин в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 74);
3) распоряжение Президента Республики Казахстан от 4 марта 1999 года N 16 "Об утверждении персонального состава Национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан";
4) распоряжение Президента Республики Казахстан от 27 февраля 2002 года N 314 "О внесении изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 4 марта 1999 года N 16" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 45);
5) распоряжение Президента Республики Казахстан от 2 марта 2005 года N 527 "О внесении изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 4 марта 1999 года N 16" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 12, ст. 117).
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 1 февраля 2006 года N 56
ПОЛОЖЕНИЕ
о Национальной комиссии по делам женщин
и семейно-демографической политике
при Президенте Республики Казахстан
Сноска. Название Положения с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
1. Общие положения

1. Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссия (бұдан әрi - Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593 Жарлығымен.
2. Комиссия қызметiнiң құқықтық негiзiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдары, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерi, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерi, сондай-ақ осы Ереже құрайды.
2. Комиссияның негiзгi мiндеттерi
3. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасының және Қазақстан қатысушысы болып табылатын отбасы және гендерлік теңдік мәселелері жөніндегі халықаралық шарттардың аясында отбасына, әйелдер мен ерлердің тендігіне қатысты басымдықтарды айқындау, кешенді мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі ұсынымдарды тұжырымдау;
2) мемлекеттiк органдармен және азаматтық қоғам институттарымен отбасының мүдделерiн қорғау, Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Мыңжылдық декларациясын, Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын iске асыру мәселелерi жөнiнде өзара iс-қимыл жасау;
3) әйелдердің жағдайы мен отбасылық-демографиялық ахуал мәселелерiн талдау және Қазақстан Республикасындағы гендерлiк және отбасылық-демографиялық саясаттың негiзгi бағыттары бойынша мемлекеттiк органдарға ұсыныстар мен ұсынымдарды тұжырымдау;
4) мыналарға:
экономикалық салада әйелдер мен ерлер мүмкіндіктері теңдігіне қол жеткiзуге, әйелдер арасында кәсiпкерлiктi одан әрi дамытуға, еңбек нарығында әйелдердiң бәсекеге қабiлеттiлігiн арттыруға;
еңбек қызметiн үй шаруасы мiндеттерiмен және бала тәрбиесiмен ұштастыру жөнiнде отбасы мүшелерiне жағдай жасауға;
отбасы институтын нығайтуға, отбасы қарым-қатынастарында әйелдер мен ерлер мүмкіндіктері теңдігіне қол жеткiзуге;
халықтың денсаулығын, оның iшiнде ұрпақты болу денсаулығын сақтау мен бекемдеу, өмiр сүру деңгейiн арттыру жөнiндегi шаралар кешенiн әзiрлеуге;
отбасындағы және жұмыс орнындағы зорлық-зомбылықты түбiрiмен жоюға және ерлерге, әйелдер мен балаларға қатысты зорлық-зомбылыққа қарсы күрестiң халықаралық тәжiрибесiн енгізуге;
халыққа гендерлiк бiлiм беру мен оқу-ағартуға, қоғамның экономикалық, әлеуметтiк, саяси және мәдени өмiрiндегi отбасының, әйелдер мен ерлер мүмкіндіктері теңдігінің нақты жағдайын талдау мақсатында ғылыми зерттеулер жүргiзуге, ақпараттық базаны қалыптастыруға;
демографиялық жағдайды жақсартуға жәрдемдесу;

1. Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
2. Правовую основу деятельности Комиссии составляют Конституция и законы Республики Казахстан, акты Президента Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также настоящее Положение.
2. Основные задачи Комиссии
3. Основными задачами Комиссии являются:
1) выработка рекомендаций по определению приоритетов, формированию и реализации комплексной государственной политики в отношении семьи, равенства женщин и мужчин в контексте Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года и международных договоров по вопросам семьи и гендерного равенства, участником которых является Казахстан;
2) взаимодействие с государственными органами и институтами гражданского общества по вопросам защиты интересов семьи, реализации Декларации тысячелетия Организации Объединенных Наций, Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года;
3) анализ вопросов положения женщин и семейно-демографической ситуации и выработка предложений и рекомендаций государственным органам по основным направлениям гендерной и семейно-демографической политики в Республике Казахстан;
4) содействие:
достижению равенства возможностей женщин и мужчин в экономической сфере, дальнейшему развитию предпринимательства среди женщин, повышению конкурентоспособности женщин на рынке труда;
созданию условий для членов семьи по совмещению трудовой деятельности с домашними обязанностями и воспитанием детей;
укреплению института семьи, достижению равенства возможностей женщин и мужчин в семейных отношениях;
разработке комплекса мер по сохранению и укреплению здоровья населения, в том числе репродуктивного, повышению качества жизни;
искоренению насилия в семье и на рабочем месте и внедрению международного опыта борьбы с насилием в отношении мужчин, женщин и детей;
гендерному образованию и просвещению населения;
проведению научных исследований, формированию информационной базы в целях анализа реального положения семьи, равенства возможностей женщин и мужчин в экономической, социальной, политической и культурной жизни общества;
улучшению демографической ситуации;

5) Комиссияның құзыретiне кiретiн проблемалар бойынша мемлекеттiк органдардың, халықаралық ұйымдардың және қоғамдық бiрлестiктердiң ұсыныстарын қарау, олар бойынша Қазақстан Республикасының Президентiне тиiстi ұсынымдар дайындау;
6) мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарының отбасы және гендерлiк теңдiк мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауын қамтамасыз ету жөнiнде Мемлекет басшысы үшiн ұсынымдар мен ұсыныстарды тұжырымдау;
7) Қазақстандағы отбасы және гендерлiк теңдiк жағдайы аспектiлерiнiң неғұрлым толық көрiнiс табуы мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара iс-қимыл жасау;
8) отбасы мәселелерiне, жыныстар теңдігінің сақталмауына қатысты азаматтардың өтiнiштерiн, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарларын қарау;
9) әйелдер, отбасы және демография мәселелерi жөнiндегi тұжырымдамаларды, мемлекеттiк және салалық (секторлық) бағдарламаларды әзiрлеуге қатысу;
10) отбасы және әйелдер жағдайын жақсартуға бағытталған заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын дайындауға және қарауға қатысу;
11) гендерлiк-құқықтық сараптамаға бастамашылық жасау және оны жүргiзу;
12) мемлекеттiк органдармен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық, халықаралық бастамаларды iске асыру жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдау, әйелдер, отбасы және демография жағдайы мәселелерi жөнiндегi конференцияларға, кеңестерге, семинарларға қатысу болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593, 2014.12.04 № 971; 01.06.2019 № 57; 22.01.2024 № 437 Жарлықтарымен.
3. Комиссияның өкiлеттiктерi
4. Комиссия өз құзыретi шегiнде:
1) Мемлекет басшысына тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың, орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың басшыларын өз отырыстарында тыңдауға;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдар мен лауазымды адамдардан қажеттi құжаттарды, материалдар мен ақпаратты сұратуға және алуға;
3) тиiстi мемлекеттiк органдардың басшыларынан жыныстар теңдігі, отбасы және демография мәселелерiне қатысты заңдардың бұзылу фактiлерi бойынша тексерулер мен қызметтiк тергеулер жүргiзудi талап етуге;
4) Мемлекет басшысының қарауына ұсынылатын Қазақстан Республикасы Президентi актілерiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметi актiлерінің жыныстар теңдігі, отбасы және демография мәселелерiн қозғайтын жобалары бойынша ұсыныстар енгiзуге;
5) Комиссияның құзырына жатқызылған мәселелердi қарауға мемлекеттiк органдардың қызметкерлерiн, сондай-ақ Комиссия отырыстарын дайындауға, бағдарламалар әзiрлеуге және тексерулер жүргiзуге қатысу үшiн штаттан тыс сарапшылар ретiнде беделдi әрi кәсiби дайындығы бар жұртшылық өкiлдерiн тартуға;

5) рассмотрение предложений государственных органов, международных организаций и общественных объединений по проблемам, входящим в компетенцию Комиссии, подготовка соответствующих рекомендаций Президенту Республики Казахстан;
6) выработка для Главы государства рекомендаций и предложений по обеспечению соблюдения должностными лицами государственных органов требований законодательства Республики Казахстан по вопросам семьи и гендерного равенства;
7) взаимодействие со средствами массовой информации с целью более полного отражения аспектов положения семьи и гендерного равенства в Казахстане;
8) рассмотрение обращений граждан, сообщений средств массовой информации, касающихся вопросов семьи, несоблюдения равноправия полов;
9) участие в разработке концепций, государственных и отраслевых (секторальных) программ по вопросам женщин, семьи и демографии;
10) участие в подготовке и рассмотрении проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, направленных на улучшение положения семьи и женщин;
11) инициирование и проведение гендерно-правовой экспертизы;
12) сотрудничество с государственными органами и международными организациями, выработка предложений по реализации международных инициатив, участие в конференциях, совещаниях, семинарах по вопросам положения женщин, семьи и демографии.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 04.12.2014 № 971; от 01.06.2019 № 57; от 22.01.2024 № 437.
3. Полномочии Комиссии
4. Комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) заслушивать на своих заседаниях руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Главе государства, центральных и местных исполнительных органов;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций и должностных лиц необходимые документы, материалы и информацию;
3) требовать от руководителей соответствующих государственных органов проведения проверок и служебных расследований по фактам нарушения законов, касающихся вопросов равноправия полов, семьи и демографии;
4) вносить предложения по проектам актов Президента Республики Казахстан, представляемых на рассмотрение Главе государства, проектам актов Правительства Республики Казахстан, затрагивающих вопросы равноправия полов, семьи и демографии;
5) привлекать к рассмотрению вопросов, отнесенных к ведению Комиссии, работников государственных органов, а также в качестве внештатных экспертов авторитетных и профессионально подготовленных представителей общественности для участия в подготовке заседаний Комиссии, разработке программ и проведении проверок;

6) Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы комиссиялардың қызметін үйлестіруге, олардың қызметі туралы есептерді тындауға;
7) әйелдердiң кандидатураларын басшы лауазымдарға жылжытуға жәрдемдесуге хақылы.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593; 01.06.2019 № 57; 22.01.2024 № 437 Жарлықтарымен.
5. Азаматтардан келiп түскен өтiнiштердi, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарларын қарау қорытындылары бойынша Комиссия материалдарды мәнi бойынша шешiм қабылдау үшiн тиiстi мемлекеттiк органның немесе лауазымды адамның қарауына жiбере алады.
6. Комиссия мүшелерi шақыру бойынша Қазақстан Республикасы Парламентiнiң және оның палаталарының, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, мемлекеттiк органдардың жыныстар теңдігі, отбасы және демография мәселелерi бойынша отырыстарына қатыса алады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593 Жарлығымен.
6-1. Сараптамалық-талдамалық зерттеулер жүргізу үшін Комиссия жанынан ғылыми мекемелер, білім беру ұйымдары және үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінен қоғамдық негізде жұмыс істейтін сараптамалық кеңес құрылады.
Сараптамалық кеңестің құрамы Комиссияның отырысында бекітіледі.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593 Жарлығымен.
4. Комиссия жұмысын ұйымдастыру
7. Комиссия төрағадан, төраға орынбасарларынан және оның мүшелерінен тұрады. Қазақстан Республикасының Президенті оның дербес құрамын айқындайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2014.12.04 № 971; өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 17.05.2022 № 894 Жарлықтарымен.
8. Комиссияның отырыстары қажеттiлiгiне қарай, бiрақ тоқсанына кемiнде бiр рет өткiзіледi.
9. Комиссия отырыстарының, егер оларға Комиссия мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде жартысы қатысса, құқықтық күшi бар болып саналады.
10. Комиссияның отырысқа қатысушы мүшелерi санының қарапайым көпшiлiк дауысымен Комиссия шешiм қабылдайды. Дауыстар тең болған кезде төрағалық етушiнiң даусы шешушi болып табылады.
11. Комиссияның шешiмдерi хаттамалармен ресiмделедi.
12. Комиссияның төрағасы:
1) Мемлекет басшысының қарауына Комиссияның дербес құрамы бойынша ұсыныстар енгiзедi;
2) Комиссияның қызметiн ұйымдастырады және оған басшылық жасайды;
3) Комиссия отырыстарының күн тәртiбiн белгiлейдi;
4) Комиссия отырыстарын шақырады және оларға төрағалық етеді. Комиссия төрағасы болмағанда отырыстарға Комиссия төрағасы орынбасарларының бірі төрағалық етеді;

6) координировать деятельность комиссий при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, заслушивать отчеты об их деятельности;
7) содействовать выдвижению кандидатур женщин на руководящие должности.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 01.06.2019 № 57; от 22.01.2024 № 437.
5. По итогам рассмотрения поступивших обращений граждан, сообщений средств массовой информации Комиссия может направлять материалы на рассмотрение соответствующего государственного органа или должностного лица для принятия решения по существу.
6. Члены Комиссии по приглашению могут присутствовать на заседаниях Парламента Республики Казахстан и его палат, Правительства Республики Казахстан, коллегий государственных органов по вопросам равноправия полов, семьи и демографии.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
6-1. Для проведения экспертно-аналитических исследований при Комиссии создается экспертный совет из представителей научных учреждений, организаций образования и неправительственных организаций, работающий на общественных началах. Состав экспертного совета утверждается на заседании Комиссии.
Сноска. Положение дополнено пунктом 6-1 в соответствии с Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
4. Организация работы Комиссии
7. Комиссия состоит из председателя, заместителей председателя и ее членов. Президент Республики Казахстан определяет ее персональный состав.
Сноска. Пункт 7 в редакции Указа Президента РК от 04.12.2014 № 971; с изменением, внесенным указом Президента РК от 17.05.2022 № 894.
8. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
9. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует не менее половины от общего числа членов Комиссии.
10. Комиссия принимает решения простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
11. Решения Комиссии оформляются протоколами.
12. Председатель комиссии:
1) вносит на рассмотрение Главе государства предложения по персональному составу Комиссии;
2) организует деятельность Комиссии и осуществляет руководство ею;
3) определяет повестку дня заседаний Комиссии;
4) созывает заседания Комиссии и председательствует на них. В отсутствие председателя Комиссии на заседаниях председательствует один из заместителей председателя Комиссии;

5) Комиссия мүшелерiнiң арасынан Комиссия отырысында қаралатын нақты мәселе бойынша баяндамашыны белгiлейдi;
6) Мемлекет басшысының алдында Комиссия жұмысының қорытындылары бойынша жүйелi түрде есеп бередi;
7) Қазақстан Республикасы Президентiнiң актілерiнде және тапсырмаларында көзделген өзге де өкілеттіктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593, 2014.12.04 № 971 Жарлықтарымен.
12-1. Комиссия төрағасы болмаған кезде Комиссияның қызмет құжаттарына, ұсынымдары мен қорытындыларына Комиссия төрағасы орынбасарларының бірі қол қояды.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2008.05.15 N 593, жаңа редакцияда - 2014.12.04 № 971 Жарлықтарымен.
13. Комиссия қызметін ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесіне кіретін тиісті сектор жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - – ҚР Президентінің 17.05.2022 № 894 Жарлығымен.
5. Комиссия қызметiн қамтамасыз ету
13. Комиссияның қызметiн ақпараттық-талдау және ұйымдық қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Кеңсесiнiң құрылымдық бөлiмшесi болып табылатын, өз қызметiнде Комиссия төрағасына тiкелей бағынатын оның Хатшылығы жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007.04.17 N 317 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2006 жылғы 1 ақпандағы
№ 56 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Әйелдер істері және
отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 22.01.2024 № 437 Жарлығымен.
Балаева
Аида Ғалымқызы
- Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі, төраға
Ысқақова
Жұлдызай Амангелдіқызы
- Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты Төрағасының кеңесшісі, саясаттанушы, төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Рамазанова
Лаззат Керімқұлқызы
- қоғам қайраткері, төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Сүлеймен
Ләззат Жаңылысқызы
- Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы жанындағы "Парламентаризм институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны директорының орынбасары, төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Тарасенко
Елена Ивановна
- қоғам қайраткері, төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Абден
Қарақат Жақсылыққызы
- Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Ағыбаева
Бибігүл Шәкірбайқызы
- еңбек және кәсіподақ құқығы саласындағы сарапшы, "Academy of labour relations" бас директоры (келісім бойынша)
Адамбеков
Тілектес Серікбайұлы
- Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Адиева
Альфия Даулетқалиқызы
- "Samruk-Kazyna Trust" әлеуметтік жобаларды дамыту қорының бас директоры (келісім бойынша)
Әбдірахманова
Алина Бауыржанқызы
- "International Business School" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша)
Байсақова Зульфия
Мұхамедбекқызы
- "Дағдарыс орталықтары одағы" заңды тұлғалар бірлестігінің басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Гурина Марианна
- "Ұлағатты жанұя" қоғамдық қорының президент! (келісім бойынша)
Жанғазинова Назым
Жәнібекқызы
- медиакоммуникация саласындағы сарапшы, "NazymPR" PR-бутигінің негізін қалаушы (келісім бойынша)
Жандосова
Баян Айтбекқызы
- "Қазақстан әйелдерінің республикалық кеңесі" қоғамдық бірлестігінің филиалы - Шымкент қалалық әйелдер кеңесі" қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Жүгінісова
Айнұр Серікқызы
- кәсіпкер, продюсер, "Қазақ аналары - дәстүрге жол" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Зұлқайыров
Ренат Уәзірұлы
- Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитеті төрағасының орынбасары
Имашева
Снежанна Валерьевна
- Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Заңнама және сот-құқықтық реформа комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Каримова
Эльмира Рашитовна
- "Самұрық-Қазына" АҚ адам ресурстарын басқару департаментінің директоры (келісім бойынша)
Каринова
Шолпан Таңатқызы
- "AMANAT" партиясының хатшысы, партияның әйелдер қанатының төрағасы (келісім бойынша)
Қажыбаева
Раушан Жаңабергенқызы
- "Қазақстан Республикасы Президентінің телерадиокешені" коммерциялық емес акционерлік қоғамының бас директоры (келісім бойынша)
Қалтаева
Ләззат Молдабекқызы
- Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Қанай Гүлмира
Әмірханқызы
- "Қазақ ұлттық қыздар педагогикалық университеті коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы - ректоры (келісім бойынша)
Қарабасова
Лаура Шапайқызы
- "Қ. Жұбанов атындағы Ақтөбе өңірлік университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ректоры (келісім бойынша)
Қожалы Тоғжан
- қоғам қайраткері, "HAQ" қайырымдылық қорының негізін қалаушы (келісім бойынша)
Қожахметова
Ләззат Таймырқызы
- "Talbesik" көпбалалы аналар одағы" қоғамдық бірлестігінің жетекшісі (келісім бойынша)
Миронюк
Татьяна Александровна
- "Ұлттық волонтерлік желі" заңды тұлғалар бірлестігінің атқарушы директоры (келісім бойынша)
Молдашева
Рыиза Асанқызы
- "Семей таңы газеттері - Вести Семей" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры - бас редакторы (келісім бойынша)
Омарова Айман
Мұратқызы
- адвокат, құқық қорғаушы, "AU" онлайн-құқық мектебінің негізін қалаушы (келісім бойынша)
Омарова Гүлнар
Мансұрқызы
- "Senimen Bolashaq" республикалық қоғамдық бірлестігі төрағасының кеңесшісі (келісім бойынша)
Семидоцких
Елена Александровна
- кәсіпкер, "Қазақстанның орыс, славян және қазақ ұйымдары қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі филиалы төрағасының орынбасары, Қазақстан халқы Ассамблеясы Солтүстік Қазақстан облысы Аналар кеңесінің мүшесі (келісім бойынша)
Тасбергенова
Гаухар Қошқарбекқызы
- "Рухани қазына" қоғамдық қорының басшысы (келісім бойынша)
Хасенов
Муслим Ханатұлы
- Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты жанындағы Жас сарапшылар клубының мүшесі, құқықтық мәселелер жөніндегі халықаралық сарапшы (келісім бойынша)
Шанаи
Нәзипа Ыдырысқызы
- Қазақстан халқы Ассамблеясы Аналар кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Шөжеева
Әзиза Тимурқызы
- кәсіпкер, "Techno Woman" коммерциялық емес ұйымының президенті, "Цифрлық трансформация" қоғамдық қорының жетекшісі (келісім бойынша)

5) из числа членов Комиссии определяет докладчика по конкретному вопросу, рассматриваемому на заседании Комиссии;
6) систематически отчитывается перед Главой государства об итогах работы Комиссии;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные актами и поручениями Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 04.12.2014 № 971.
12-1. В отсутствие председателя Комиссии служебные документы, рекомендации и заключения Комиссии подписывает один из заместителей председателя.
Сноска. Положение дополнено пунктом 12-1 в соответствии с Указом Президента РК от 15.05.2008 N 593 (порядок введения в действие см. п. 4 ); в редакции Указа Президента РК от 04.12.2014 № 971.
5. Обеспечение деятельности Комиссии
13. Информационно-аналитическое и организационное обеспечение деятельности Комиссии осуществляет соответствующий сектор, входящий в структурное подразделение Администрации Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 - в редакции указа Президента РК от 17.05.2022 № 894.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 1 февраля 2006 года N 56
СОСТАВ
Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан
Сноска. Состав - в редакции Указа Президента РК от 22.01.2024 № 437.
Балаева
Аида Галымовна
- Министр культуры и информации Республики Казахстан, председатель
Искакова
Жулдызай Амангельдиновна
- советник Председателя Сената Парламента Республики Казахстан, политолог, заместитель председателя (по согласованию)
Рамазанова
Лаззат Керимкуловна
- общественный деятель, заместитель председателя (по согласованию)
Сулеймен
Ляззат Жанылыскызы
- заместитель директора республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт парламентаризма" при Управлении делами Президента Республики Казахстан, заместитель председателя (по согласованию)
Тарасенко
Елена Ивановна
- общественный деятель, заместитель председателя (по согласованию)
Абден
Каракат Жаксылыккызы
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Агибаева
Бибигуль Шакирбаевна
- эксперт в области трудового и профсоюзного права, генеральный директор "Academy of labour relations" (по согласованию)
Адамбеков
Тилектес Серикбайулы
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Адиева
Альфия Даулеткалиевна
- генеральный директор Фонда развития социальных проектов "Samruk-Kazyna Trust" (по согласованию)
Абдрахманова
Алина Бауржановна
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "International Business School" (по согласованию)
Байсакова
Зульфия Мухамедбековна
- председатель правления объединения юридических лиц "Союз кризисных центров" (по согласованию)
Гурина Марианна
- президент общественного фонда "Үлағатты жанұя" (по согласованию)
Жангазинова
Назым Жанибековна
- эксперт в области медиакоммуникаций, основатель PR-бутика "NazymPR" (по согласованию)
Жандосова
Баян Айтбековна
- председатель общественного объединения "Шымкентский городской совет женщин - филиал общественного объединения "Республиканский совет женщин Казахстана" (по согласованию)
Жугунусова
Айнур Сериковна
- предприниматель, продюсер, председатель республиканского общественного объединения "Қазақ аналары - дәстүрге жол" (по согласованию)
Зулхаиров
Ренат Вазирович
- заместитель председателя Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Имашева
Снежанна Валерьевна
- председатель Комитета по законодательству и судебно-правовой реформе Мажилиса
Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Каримова
Эльмира Рашитовна
- директор департамента управления человеческими ресурсами АО "Самрук - Казына" (по согласованию)
Каринова
Шолпан Танатовна
- секретарь партии "AMANAT", председатель женского крыла партии (по согласованию)
Кажибаева
Раушан Жанабергеновна
- генеральный директор некоммерческого акционерного общества "Телерадиокомплекс Президента Республики Казахстан" (по согласованию)
Калтаева
Ляззат Молдабековна
- депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Канай
Гульмира Амирхановна
- председатель правления – ректор некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный женский педагогический университет" (по согласованию)
Карабасова
Лаура Чапаевна
- ректор некоммерческого акционерного общества "Актюбинский региональный университет имени К. Жубанова" (по согласованию)
Кожалы Тогжан
- общественный деятель, основатель благотворительного фонда "HAQ" (по согласованию)
Кожахметова
Ляззат Таймыровна
- руководитель общественного объединения "Союз многодетных матерей "Talbesik" (по согласованию)
Миронюк
Татьяна Александровна
- исполнительный директор объединения юридических лиц "Национальная волонтерская сеть" (по согласованию)
Молдашева
Рыиза Асановна
- директор - главный редактор товарищества с ограниченной ответственностью "Семей таңы газеттері - Вести Семей" (по согласованию)
Умарова
Айман Муратовна
- адвокат, правозащитник, основатель онлайн - правовой школы "AU" (по согласованию)
Умарова
Гульнар Мансуровна
- советник председателя республиканского общественного объединения "Senimen Bolashaq" (по согласованию)
Семидоцких
Елена Александровна
- предприниматель, заместитель председателя филиала объединения юридических лиц "Ассоциация русских, славянских и казачьих организаций Казахстана", член Совета матерей Северо-Казахстанской области Ассамблеи народа Казахстана (по согласованию)
Тасбергенова
Гаухар Кошкарбековна
- руководитель общественного фонда "Рухани қазына" (по согласованию)
Хасенов
Муслим Ханатович
- член Клуба молодых экспертов при Сенате Парламента Республики Казахстан, международный эксперт по правовым вопросам (по согласованию)
Шанаи
Назипа Идрисовна
- председатель Совета матерей Ассамблеи народа Казахстана (по согласованию)
Шужеева
Азиза Тимуровна
- предприниматель, президент некоммерческой организации "Techno Woman", руководитель общественного фонда "Цифровая трансформация" (по согласованию)