Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы N 381 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 21.01.2015 № 993 Жарлығымен (01.01.2015 қолданысқа енгізіледі).
Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы жетістіктері үшін мемлекеттік сыйлық беру жүйесін жетілдіру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН :
1. Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы және Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже;
2) Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже;
3) Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже;
4) Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы;
5) Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы;
6) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен омырау белгісінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде осы Жарлықты іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
4. Осы  Жарлықтың  орындалуын  бақылау  Қазақстан  Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
N 381 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы
ЕРЕЖЕ
1. Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы және Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі - Мемлекеттік сыйлық және мемлекеттік сыйлықтар) ғылым, техника, әдебиет пен өнер қайраткерлерінің еңбегін қоғам мен мемлекет алдында жоғары тану болып табылады.
2. Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы Қазақстан Республикасының азаматтарына:
республиканың экономикалық және әлеуметтік дамуын айтарлықтай жеделдетуге, қазақстандық ғылым мен техниканың әлемдегі озық жетістіктер деңгейіне шығуына әкелетін іргелі және қолданбалы зерттеулер саласындағы аса үздік нәтижелер үшін;
қоғамға кеңінен танылған бір саладағы ғылыми жаңалықтар, монографиялар мен ғылыми жұмыстар үшін;
техниканың, материалдардың және технологиялардың әлемдік аналогтар немесе одан жоғары деңгейдегі жаңа түрлерін әзірлегені және өндіруді ұйымдастырғаны үшін;
экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар мүлдем жаңа бұйымдар, технологиялық үрдістер әзірлегені және жасағаны үшін беріледі.
Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы отандық мәдениетті дамытуға ерекше бағалы үлес деп танылған әдебиет пен өнер саласындағы аса үздік шығармалары үшін беріледі.

О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства
Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года N 381. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 21.01.2015 № 993(вводится в действие с 01.01.2015).
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства Республики
Казахстан и республиканской печати
В целях совершенствования системы государственного премирования за достижения в области науки и техники, литературы и искусства ПОСТАНОВЛЯЮ
1. Учредить Государственную премию Республики Казахстан в области науки и техники и Государственную премию Республики Казахстан в области литературы и искусства.
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства;
2) положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники;
3) положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства;
4) состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники;
5) состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства;
6) описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан.
3. Правительству Республики Казахстан в месячный срок принять необходимые меры по реализации настоящего Указа.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года N 381
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственных премиях Республики Казахстан в области
науки и техники, литературы и искусства
1. Государственная премия Республики Казахстан в области науки и техники и Государственная премия Республики Казахстан в области литературы и искусства (далее - Государственная премия и государственные премии) являются высшим признанием заслуг деятелей науки, техники, литературы и искусства перед обществом и государством.
2. Государственная премия в области науки и техники присуждается гражданам Республики Казахстан за:
выдающиеся результаты в области фундаментальных и прикладных исследований, приводящие к значительному ускорению экономического и социального развития республики, выходу казахстанской науки и техники на уровень передовых достижений в мире;
научные открытия, монографии и научные работы в одной области, получившие широкое общественное признание;
разработку и организацию производства новых видов техники, материалов и технологий на уровне или выше мировых аналогов;
разработку и создание принципиально новых изделий, технологических процессов в различных отраслях экономики, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам.
Государственная премия в области литературы и искусства присуждается гражданам Республики Казахстан за выдающиеся произведения в области литературы и искусства, признанные особо ценным вкладом в развитие отечественной культуры.

3. Мемлекеттік сыйлықтарды Қазақстан Республикасының Президенті  Тәуелсіздік күніне береді.
Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы 2007 жылдан бастап беріледі.
Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы 2008 жылдан бастап беріледі.
Екі жылда бір рет үш Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы және үш Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы беріледі.
4. Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия және Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - комиссиялар) қарайды.
Комиссиялардың құрамы мен олар туралы ережелер Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2011.12.28 № 211, 2012.03.13 N 284; 11.04.2014 N 795; 17.09.2014 № 911 Жарлықтарымен.
5. Мемлекеттік сыйлық ақшалай сыйақыдан, Мемлекеттік сыйлық лауреатының дипломынан және омырау белгісінен тұрады. Мемлекеттік сыйлық лауреаты дипломының және омырау белгісінің сипаттамасы Қазақстан Республикасы Президенті актісімен бекітіледі.
Комиссиялар мемлекеттік сыйлықтардың ақшалай сыйақы мөлшерлерін олар берілетін жылы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген сома шегінде айқындайды.
Дипломдар мен төсбелгісін дайындауға, сараптама жүргізуге байланысты шығыстар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің қаражаты есебінен қаржыландырылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2011.12.28 № 211, 2012.03.13 N 284; 11.04.2014 N 795; 17.09.2014 № 911 Жарлықтарымен.
6. Ғылым мен техника саласындағы Мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылатын ғылыми еңбектер жариялануы, ал техниканың жаңа түрлері, материалдар мен технологиялар Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған сәтке кемінде екі жыл бойы өндірісте игерілуі тиіс.
Әдебиет пен өнер саласындағы Мемлекеттік сыйлықты алуға жұмыстарды қабылдау аяқталғанға дейін бес жылдан әрі емес және кемінде бір жыл бұрын көпшілік айналым үшін орындалған бір автордың немесе авторлар ұжымының жұмыстары ұсыныла алады.
Жұмыс Мемлекеттік сыйлық алуға бір рет ұсынылады.
Бұрын Қазақстан Республикасы сыйлықтарына ие болған жұмыстар Мемлекеттік сыйлық алу конкурсына қатысуға жіберілмейді.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының жаңа жетістіктері болған ретте бұл сыйлық оған қайтадан, бірақ көрсетілген сыйлық осының алдында берілгеннен кем дегенде бес жылдан кейін берілуі мүмкін.
Бір автор немесе авторлар ұжымы мемлекеттік сыйлыққа қатарынан екі рет ұсыныла алмайды.

3. Государственные премии присуждаются Президентом Республики Казахстан ко Дню Независимости.
Государственная премия Республики Казахстан в области науки и техники присуждается с 2007 года.
Государственная премия Республики Казахстан в области литературы и искусства присуждается с 2008 года.
Один раз в два года присуждаются три государственные премии Республики Казахстан в области науки и техники и три государственные премии Республики Казахстан в области литературы и искусства.
4. Работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, рассматриваются Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники и Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства (далее - комиссии).
Состав комиссий и положения о них утверждаются Указом Президента Республики Казахстан.
Обеспечение деятельности Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники осуществляется Министерством образования и науки Республики Казахстан, Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства - Министерством культуры и спорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 28.12.2011 № 211; от 13.03.2012 № 284; от 11.04.2014 № 795; от 17.09.2014 № 911.
5. Государственная премия состоит из денежного вознаграждения, диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии. Описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии утверждаются актом Президента Республики Казахстан.
Размеры денежного вознаграждения государственных премий определяются комиссиями в год их присуждения в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Расходы, связанные с изготовлением дипломов и нагрудных знаков, проведением экспертизы, финансируются за счет средств Министерства образования и науки Республики Казахстан и Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 28.12.2011 № 211; от 13.03.2012 № 284; от 11.04.2014 № 795; от 17.09.2014 № 911.
6. Научные труды, выдвигаемые на соискание Государственной премии в области науки и техники, должны быть опубликованы, а новые виды техники, материалы и технологии освоены в производстве в течение не менее двух лет к моменту представления на соискание Государственной премии.
На соискание Государственной премии в области литературы и искусства могут выдвигаться работы одного автора или коллектива авторов, исполненные для публичного обращения не ранее чем за пять лет и не позднее чем за один год до окончания приема работ.
Работа на соискание Государственной премии выдвигается один раз.
Работы, ранее удостоенные премий Республики Казахстан, к участию в конкурсе на соискание Государственной премии не допускаются.
При наличии новых достижений лауреата Государственной премии Республики Казахстан эта премия может быть присуждена ему повторно, но не раньше чем через пять лет после предыдущего присуждения указанной премии.
Один и тот же автор или коллектив авторов не может выдвигаться на соискание Государственной премии два раза подряд.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2011.12.28 № 211 Жарлығымен.
7. Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығына ұсынылатын ізденушілер ұжымы 8 адамнан аспауға тиіс.
Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығына ұсынылатын ізденушілер ұжымы 5 адамнан аспауға тиіс.
Бір ізденушінің кандидатурасы Мемлекеттік сыйлыққа екі және одан да көп жұмыстар бойынша ұсыныла алмайды.
8. Жұмыстарды Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынуды мемлекеттік органдарының алқалары, ғылыми, оқу ұйымдарының ғылыми, ғылыми- техникалық, ғалымдар кеңестері мен басқа да алқалық органдары, шығармашылық одақтар мен ұжымдар жүргізеді.
Жұмыстарды Мемлекеттік сыйлық алуға ұсыну туралы шешім осы органдардың қызметін реттейтін регламенттер мен басқа да актілерде белгіленген тәртіппен қабылданады.
9. Мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландырулар мен оларды ресімдеу жөніндегі талаптар бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылады.
10. Ғылым мен техника саласындағы Мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізіледі.
11. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі:
ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған жұмыстарды сыйлық берілетін жылдың 1 ақпанына дейін қабылдайды;
мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған, келіп түскен жұмыстарды комиссиялардың қарауына ұсынады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2011.12.28 № 211, 2012.03.13 N 284; 11.04.2014 N 795; 17.09.2014 № 911 Жарлықтарымен.
12. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік сыйлықтар беру туралы Қазақстан Республикасы Президенті актісінің жобасын олар берілетін жылдың 1 қарашасына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
13. Мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті салтанатты жағдайда тапсырады.
14. Мемлекеттік сыйлық ұжымға берілген кезде оның ақшалай сыйақысы авторлары арасында теңдей бөлінеді.
15. Тұлға мемлекеттік сыйлық алуға ұсынғаннан кейін қайтыс болған жағдайды қоспағанда, Мемлекеттік сыйлық қайтыс болғаннан кейін берілмейді.
Бұл жағдайда қайтыс болған лауреаттың дипломы, төсбелгісі мен ақшалай сыйақысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мұра бойынша беріледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2011.12.28 № 211 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
N 381 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 28.12.2011 № 211.
7. Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию в области науки и техники, не должен превышать 8 человек.
Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию в области литературы и искусства, не должен превышать 5 человек.
Одна и та же кандидатура соискателя не может представляться на Государственную премию по двум и более работам.
8. Выдвижение работ на соискание Государственной премии производится коллегиями государственных органов, научными, научно-техническими, учеными советами и другими коллегиальными органами научных, учебных организаций, творческими союзами и коллективами.
Решение о выдвижении работ на соискание Государственной премии принимается в порядке, установленном регламентами и другими актами, регулирующими деятельность этих органов.
9. Объявления о приеме работ на соискание Государственной премии и требования по их оформлению размещаются в средствах массовой информации.
10. По работам, выдвинутым на соискание Государственной премии в области науки и техники, проводится государственная научно-техническая экспертиза.
11. Министерство образования и науки Республики Казахстан и Министерство культуры и спорта Республики Казахстан:
принимают работы, выдвинутые на соискание государственных премий в области науки и техники, литературы и искусства, до 1 февраля года присуждения премий;
поступившие работы, выдвинутые на соискание государственных премий, представляют на рассмотрение комиссий.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 28.12.2011 № 211; от 13.03.2012 № 284; от 11.04.2014 № 795; от 17.09.2014 № 911.
12. Правительство Республики Казахстан рассматривает проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении государственных премий и вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан до 1 ноября года их присуждения.
13. Государственная премия вручается Президентом Республики Казахстан в торжественной обстановке.
14. При присуждении Государственной премии коллективу ее денежное вознаграждение делится поровну между авторами.
15. Государственная премия не присуждается посмертно, за исключением случая смерти лица после его выдвижения на соискание Государственной премии.
В этом случае диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение умершего лауреата передается по наследству в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 в редакции Указа Президента РК от 28.12.2011 № 211.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года N 381
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики
Казахстан в области науки и техники

1. Жалпы ережелер
1. Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-
кеңесші орган болып табылады және Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын (бұдан әрі - Мемлекеттік сыйлық) алуға ұсынылатын жұмыстарды қарау және іріктеу мақсатында құрылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Президенті актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерін және осы ережені басшылыққа алады.
3. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді. Комиссияны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы басқарады.
4. Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі болып табылады.
Жұмыс органы Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарға сараптамалық-талдамалық бағалау жүргізу үшін ғылым бағыттары бойынша секциялар құрады.
2. Комиссия қызметінің тәртібі және оны ұйымдастыру
5. Комиссияның төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы ережеге сәйкес оның жұмысын ұйымдастырады және Комиссия мүшелерінің қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді.
6. Комиссияның төрағасы болмаған жағдайда оның функцияларын төрағаның орынбасары жүзеге асырады.
7. Комиссияның хатшысы жұмыс органы дайындаған құжаттар мен материалдарды Комиссияның қарауына ұсынады.
8. Комиссияның отырыстары оның төраға бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі. Жоспардан тыс отырыстар Комиссия төрағасының шешімі бойынша қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Комиссияның отырыстары оның мүшелерінің жалпы санының үштен екісі болған жағдайда құқылы. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді.
9. Комиссияның шешімі отырысқа қатысқан Комиссия мүшелері санының қарапайым көпшілік жасырын дауыс беруімен қабылданады. "Құпия" белгісі бар жұмыстарды қарауда және олар бойынша шешім қабылдауда құпия жұмыстар мен мәліметтерге тиісті нысандағы рұқсаты бар Комиссия мүшелері ғана қатысады.
Мемлекеттік сыйлық отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің дауысы санынан 50%-тен кем емес дауыс алған жұмысқа беріледі.
Комиссия мүшелері үшеуден аспайтын жұмыс бойынша Мемлекеттік сыйлық беру туралы оң шешім қабылдайды.
Егер жасырын дауыс берудің қорытындылары бойынша отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің дауысы санынан үшеуден артық жұмыс 50%-тен кем емес дауыс жинаса, онда мемлекеттік сыйлықтар ең көп дауыс санын алған үш жұмысқа беріледі.
Қажет болған жағдайда бірдей дауыс жинаған, бірақ отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің дауысы санынан 50%-тен кем емес дауыс алған жұмыстар бойынша қайта дауыс беруге рұқсат беріледі. Бұл жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.

1. Общие положения
1. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях рассмотрения и отбора работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники (далее - Государственная премия).
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, актами Президента, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим положением.
3. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан. Возглавляет Комиссию Государственный секретарь Республики Казахстан.
4. Рабочим органом Комиссии является Министерство образования и науки Республики Казахстан.
Рабочий орган создает секции по направлениям наук для проведения экспертно-аналитической оценки работ, представленных на соискание Государственной премии.
2. Организация и порядок деятельности Комиссии
5. Председатель Комиссии организует ее работу и обеспечивает координацию деятельности членов Комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим положением.
6. В случае отсутствия председателя Комиссии его функции осуществляет заместитель председателя.
7. Секретарь Комиссии представляет на рассмотрение Комиссии документы и материалы, подготовленные рабочим органом.
8. Заседания Комиссии проводятся в соответствии с планом ее работы, утверждаемым председателем. Внеплановые заседания проводятся по мере необходимости по решению председателя Комиссии. Заседания Комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа ее членов. Решения Комиссии оформляются протоколом.
9. Решение Комиссии принимается тайным голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии. В рассмотрении работ с грифом "секретно" и принятии решения по ним принимают участие только члены Комиссии, имеющие допуск соответствующей формы к секретным работам и сведениям.
Государственная премия присуждается работе, набравшей не менее 50 % голосов от числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании.
Члены Комиссии принимают положительные решения о присуждении Государственной премии не более чем по трем работам.
Если по итогам тайного голосования более чем три работы набрали не менее 50 % голосов от числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании, то государственные премии присуждаются трем работам, набравшим наибольшее число голосов.
В случае необходимости допускается повторное голосование по работам, набравшим равное количество голосов, но не менее 50 % голосов от числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании. При этом голос председателя является решающим.

10. Мемлекеттік сыйлық алуға Комиссия мүшелерінің жұмыстары ұсынылған жағдайда олар Комиссияның жұмысына қатыспайды.
11. Комиссияның жұмыс органы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды ресімдеуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейді;
Мемлекеттік сыйлық берілетін жылы Мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландыруды және оларды ресімдеу жөніндегі талаптарды Комиссия атынан бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
Мемлекеттік сыйлық алуға үміткерлерден жұмыстарды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады;
Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік  ғылыми-техникалық сараптама жүргізуді ұйымдастырады;
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың екі теріс қорытындысын алған жұмыстарды одан әрі қарауға ұсынбайды;
Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды сараптамалық-талдамалық бағалау жүргізу үшін ғылымның бағыттары бойынша секцияларға енгізеді;
мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысын ескере отырып, өзінің нақты шығармашылық үлесі бойынша ізденушінің мәлімделген авторлыққа (тең авторлыққа) сәйкестігін анықтай отырып, мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған жұмыстарды алдын ала іріктеуді жүзеге асырады;
мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар жұмыстардан басқа, алдын ала іріктеуден өткен жұмыстардың тізімін авторлары мен осы жұмыстарды ұсынған ұжымдарды көрсете отырып, кеңінен талқылау мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарға келіп түскен пікірлерге талдау жүргізеді;
жұмыс және ізденушілер туралы мәліметтері, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың және секцияның қорытындылары, пікірлер туралы ақпараты бар жиынтық анықтама дайындайды;
Комиссияның отырысынан 10 күн бұрын алдын ала іріктеуден өткен жұмыстарды, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың және секцияның қорытындыларын оның қарауына енгізеді, Комиссия мүшелеріне материалдарды жібереді;
Комиссия қарауының қорытындылары бойынша белгіленген тәртіппен Мемлекеттік сыйлық беру туралы Қазақстан Республикасы Президенті актісінің тиісті жобасын әзірлейді;
Мемлекеттік сыйлық лауреаттарының дипломдарын ресімдеуді және омырау белгілерін дайындауды, лауреаттарға Мемлекеттік сыйлықтың ақшалай сыйақысын төлеуді қамтамасыз етеді.
12. Комиссияның қызметін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
N 381 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ

10. В случае выдвижения на соискание Государственной премии работ членов Комиссии последние не принимают участия в работе Комиссии.
11. Рабочий орган Комиссии осуществляет следующие функции:
определяет общие требования к оформлению работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии;
от имени Комиссии в год присуждения Государственной премии публикует в средствах массовой информации объявление о приеме работ на соискание Государственной премии и требования по их оформлению;
осуществляет прием и регистрацию работ от претендентов на соискание Государственной премии;
организует проведение государственной научно-технической   экспертизы по работам, выдвинутым на соискание Государственной премии;
не представляет к дальнейшему рассмотрению работы, на которые получены два отрицательных заключения государственной научно-технической экспертизы;
вносит в секции по направлениям наук работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, для проведения экспертно-аналитической оценки;
осуществляет предварительный отбор работ, выдвинутых на соискание Государственной премии, с определением соответствия соискателя заявленному авторству (соавторству) по его реальному творческому вкладу с учетом заключения государственной научно-технической экспертизы;
публикует в средствах массовой информации в целях широкого обсуждения список работ, прошедших предварительный отбор, с указанием авторов и организаций, выдвинувших эти работы, кроме работ, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;
проводит анализ поступивших отзывов на работы, выдвинутые на соискание Государственной премии;
подготавливает обобщающую справку, содержащую сведения о работе и соискателях, заключения государственной научно-технической экспертизы и секций, информацию об отзывах;
за 10 дней до заседания Комиссии вносит на ее рассмотрение работы, прошедшие предварительный отбор, заключения государственной научно-технической экспертизы и секций, рассылает материалы членам Комиссии;
по итогам рассмотрения Комиссией представленных работ разрабатывает в установленном порядке соответствующий проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии;
обеспечивает оформление дипломов, изготовление нагрудных знаков лауреатов Государственной премии, выплату лауреатам денежного вознаграждения Государственной премии.
12. Решение о прекращении деятельности Комиссии принимает Президент Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года N 381
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства

1. Жалпы ережелер
1. Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын (бұдан әрі - Мемлекеттік сыйлық) алуға ұсынылатын жұмыстарды қарау және іріктеу мақсатында құрылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Президенті актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерін және осы ережені басшылыққа алады.
3. Секциялардан тұратын Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді. Комиссияны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы басқарады.
4. Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911 Жарлығымен.
2. Комиссия қызметінің тәртібі және оны ұйымдастыру
5. Комиссияның төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы ережеге сәйкес оның жұмысын ұйымдастырады және Комиссия мүшелерінің қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді.
6. Комиссияның төрағасы болмаған жағдайда оның функцияларын төрағаның орынбасары жүзеге асырады.
7. Комиссияның хатшысы жұмыс органы дайындаған құжаттар мен материалдарды Комиссияның қарауына ұсынады.
8. Комиссияның отырыстары Комиссияның төрағасы бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі. Жоспардан тыс отырыстар Комиссия төрағасының шешімі бойынша қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Комиссия мен оның секцияларының отырыстары олардың мүшелерінің жалпы санының үштен екісі болған кезде заңды болып табылады. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді.
9. Әрбір номинация бойынша Комиссияның шешімдері жай көпшілік дауыспен:
алдын ала іріктеу кезінде ашық дауыс берумен;
түпкілікті іріктеу кезінде жасырын дауыс беруімен қабылданады.
Егер жасырын дауыс беру қорытындылары бойынша біреуден артық жұмыстар бірдей дауыстар санын алатын болса, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
10. Мемлекеттік сыйлық алуға Комиссия мүшелерінің жұмыстары ұсынылған жағдайда олар Комиссияның және оның секциясының жұмысына қатыспайды.
11. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды алдын ала және түпкілікті іріктеуді жүргізеді;
Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды рецензиялауға әдебиет пен өнер саласындағы мамандарды тартады;
Комиссия мүшелерін Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстармен танысу үшін олар орналасқан жерлерге жібереді.

1. Общие положения
1. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях рассмотрения и отбора работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства (далее - Государственная премия).
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, актами Президента, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим положением.
3. Состав Комиссии, состоящей из секций, утверждается Президентом Республики Казахстан. Возглавляет Комиссию Государственный секретарь Республики Казахстан.
4. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 17.09.2014 № 911.
2. Организация и порядок деятельности Комиссии
5. Председатель Комиссии организует ее работу и обеспечивает координацию деятельности членов Комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим положением.
6. В случае отсутствия председателя Комиссии его функции осуществляет заместитель председателя.
7. Секретарь Комиссии представляет на рассмотрение Комиссии документы и материалы, подготовленные рабочим органом.
8. Заседания Комиссии проводятся в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем Комиссии. Внеплановые заседания проводятся по мере необходимости по решению председателя Комиссии.
Заседания Комиссии и ее секций правомочны при наличии двух третей от общего числа их членов. Решения Комиссии оформляются протоколом.
9. Решения Комиссии принимаются по каждой номинации простым большинством голосов:
при предварительном отборе открытым голосованием;
при окончательном отборе тайным голосованием.
Если по итогам тайного голосования одинаковое количество голосов набирает более чем одна работа, решающим является голос председателя.
10. В случае выдвижения на соискание Государственной премии работ членов Комиссии последние не принимают участия в работе Комиссии и ее секций.
11. Комиссия осуществляет следующие функции:
производит предварительный и окончательный отбор работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии;
привлекает к рецензированию работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии, специалистов в области литературы и искусства;
направляет членов Комиссии для ознакомления с работами, выдвигаемыми на соискание Государственной премии, к месту их расположения.

12. Комиссияның жұмыс органы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды ресімдеуге қойылатын жалпы талаптарды әзірлейді;
Мемлекеттік сыйлық берілетін жылы Комиссияның атынан Мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландыруды, оларды ресімдеу жөніндегі талаптарды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
Мемлекеттік сыйлық алуға үміткерлердің жұмыстарын қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады;
алдын ала іріктеуден өткен жұмыстарды ұсынған авторлар мен ұйымдарды көрсете отырып, осы жұмыстардың тізімін кеңінен талқылау мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарға келіп түскен пікірлерге талдау жүргізеді және нәтижелерін Комиссияға ұсынады;
ұсынылған жұмыстарды Комиссияның қарау қорытындылары бойынша Мемлекеттік сыйлық беру туралы Қазақстан Республикасы Президенті актісінің жобасын белгіленген тәртіппен әзірлейді;
Мемлекеттік сыйлық лауреаттарының дипломдарын және омырау белгілерін дайындауды, лауреаттарға Мемлекеттік сыйлықтың ақшалай сыйақысын төлеуді қамтамасыз етеді.
13. Комиссияның қызметін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
N 381 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.03.13 N 284 Жарлығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911 Жарлығымен.
Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы
-
төраға
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының орынбасары
-
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
-
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі
-
хатшы
Комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің төрағасы
«Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы» республикалық қоғамдық бірлестігінің президенті
Айтхожина
Нағима Әбенқызы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің  «М.А.Айтхожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директоры, биология ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)
Аяған
Бүркітбай Ғелманұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Мемлекет тарихы институты» мемлекеттік мекемесінің директоры, тарих ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Әдекенов
Серғазы Мыңжасарұлы
-
«Фитохимия» халықаралық ғылыми-өндірістік орталығы» акционерлік қоғамының президенті, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, химия ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Байпақов
Карл Молдахметұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Ә.Х.Марғұлан атындағы Археология институты» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының бөлім меңгерушісі, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, тарих ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Бишімбаев
Уәлихан Қозыкеұлы
-
техника ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Данаев
Нарғозы Тұрсынбайұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі «әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Механика және математика институтының директоры, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Дүйсенбеков
Зайролла Дүйсенбекұлы
-
«Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы» республикалық қоғамдық бірлестігінің Орталық Қазақстандық бөлімшесінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, ауыл шаруашылығы ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Молдабеков
Мейірбек Молдабекұлы
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, техника ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Мұқашев
Болат Нығметұлы
-
«Жер туралы ғылымдар, металлургия және кен байыту орталығы» акционерлік қоғамының Физика-техникалық институтының конденсацияланған орта физикасы мен жаңа материалдар зертханасының меңгерушісі, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, (келісім бойынша)
Нәдіров
Нәдір Кәрімұлы
-
«Қазақстан Республикасы Ұлттық инженерлік академиясы» республикалық қоғамдық бірлестігінің бірінші вице-президенті, химия ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)
Өтелбаев
Мұқтарбай Өтелбайұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі «Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының іргелі және қолданбалы математика кафедрасының профессоры, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Раманқұлов
Ерлан Мірхайдарұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директоры, PhD докторы (келісім бойынша)
Сағадиев Кенжеғали
Әбенұлы
-
экономика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)
Сүлейменов
Батырбек Айтбайұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі «Қ.И.Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университеті» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының технологиялық процестер мен өндірістерді автоматтандыру кафедрасының меңгерушісі, техника ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Сұлтанов
Қуаныш Сұлтанұлы
-
саяси ғылымдар докторы, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы мемлекеттік басқару академиясының профессоры, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Сыдықов
Ерлан Батташұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі «Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ректоры, тарих ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
N 381 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЫ

12. Рабочий орган Комиссии осуществляет следующие функции:
вырабатывает общие требования к оформлению работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии;
от имени Комиссии в год присуждения Государственной премии публикует в средствах массовой информации объявление о приеме работ на соискание Государственной премии, требования по их оформлению;
осуществляет прием и регистрацию работ от претендентов на соискание Государственной премии;
публикует в средствах массовой информации в целях широкого обсуждения список работ, прошедших предварительный отбор, с указанием авторов и организаций, выдвинувших эти работы;
проводит анализ поступивших отзывов на работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, и результаты представляет Комиссии;
по итогам рассмотрения Комиссией представленных работ разрабатывает в установленном порядке проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии;
обеспечивает оформление дипломов и изготовление нагрудных знаков лауреатов Государственной премии, выплату лауреатам денежного вознаграждения Государственной премии.
13. Решение о прекращении деятельности Комиссии принимает Президент Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года N 381
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии
Республики Казахстан в области науки и техники
Сноска. Состав в редакции Указа Президента РК от 13.03.2012 № 284; с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 17.09.2014 № 911.
Государственный секретарь Республики             - председатель
Казахстан
заместитель Руководителя Администрации           - заместитель
Президента Республики Казахстан                    председателя
Министр образования и науки Республики           - заместитель
Казахстан                                          председателя
вице-министр образования и науки                  - секретарь
Республики Казахстан
члены Комиссии:
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
председатель Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
президент Республиканского общественного объединения «Национальная академия наук Республики Казахстан»
Адекенов                    - президент акционерного общества
Сергазы Мынжасарович          «Международный научно-производственный
холдинг «Фитохимия», академик
Национальной академии наук Республики
Казахстан, доктор химических наук,
профессор (по согласованию)
Айтхожина                   - генеральный директор Республиканского
Нагима Абеновна               государственного предприятия на праве
хозяйственного ведения «Институт
молекулярной биологии и биохимии
им. М.А. Айтхожина» Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан, доктор
биологических наук, профессор, академик
Национальной академии наук Республики
Казахстан (по согласованию)
Аяған                       - директор государственного учреждения
Бүркітбай Ғелманұлы           «Институт истории государства» Комитета
науки Министерства образования и науки
Республики Казахстан, доктор
исторических наук, профессор
(по согласованию)
Байпаков                    - заведующий отделом Республиканского
Карл Молдахметович            государственного казенного предприятия
«Институт археологии имени
А.Х. Маргулана» Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан, академик
Национальной академии наук Республики
Казахстан, доктор исторических наук,
профессор (по согласованию)
Бишимбаев                   - доктор технических наук, академик
Валихан Козыкеевич            Национальной академии наук Республики
Казахстан, депутат Мажилиса Парламента
Республики Казахстан (по согласованию)
Данаев                      - директор Института механики и
Наргозы Турсынбаевич          математики Республиканского
государственного предприятия на праве
хозяйственного ведения «Казахский
национальный университет имени
аль-Фараби» Министерства образования и
науки Республики Казахстан, доктор
физико-математических наук, профессор
(по согласованию)
Дюсенбеков                  - председатель Центрально-Казахстанского
Зайролла Дюсенбекович         отделения Республиканского
общественного объединения
«Национальная академия наук Республики
Казахстан», академик Национальной
академии наук Республики Казахстан,
доктор сельскохозяйственных наук,
профессор (по согласованию)
Молдабеков                  - академик Национальной академии наук
Мейрбек Молдабекович          Республики Казахстан, доктор
технических наук, профессор
(по согласованию)
Мукашев                     - заведующий лабораторией физики
Болат Ныгметулы               конденсированных сред и новых
материалов Физико-технического
института акционерного общества «Центр
наук о земле, металлургии и
обогащения», академик Национальной
академии наук Республики Казахстан,
доктор физико-математических наук,
профессор (по согласованию)
Надиров                     - первый вице-президент Республиканского
Надир Каримович               общественного объединения
«Национальная инженерная академия
Республики Казахстан», доктор
химических наук, профессор, академик
Национальной академии наук Республики
Казахстан (по согласованию)
Отелбаев                    - профессор кафедры фундаментальной
Мухтарбай Отелбаевич          и прикладной математики
Республиканского государственного
предприятия на праве хозяйственного
ведения «Евразийский национальный
университет имени Л.Н. Гумилева»
Министерства образования и науки
Республики Казахстан, академик
Национальной академии наук Республики
Казахстан, доктор физико-математических
наук, профессор (по согласованию)
Раманкулов                  - генеральный директор Республиканского
Ерлан Мирхайдарович           государственного предприятия на праве
хозяйственного ведения «Национальный
центр биотехнологии» Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан, доктор PhD
(по согласованию)
Сагадиев                    - доктор экономических наук, профессор,
Кенжегали Абенович            академик Национальной академии наук
Республики Казахстан (по согласованию)
Сулейменов                  - заведующий кафедрой автоматизации
Батырбек Айтбаевич            технологических процессов и производств
Республиканского государственного
предприятия на праве хозяйственного
ведения «Казахский национальный
технический университет имени
К.И. Сатпаева» Министерства образования
и науки Республики Казахстан, доктор
технических наук, профессор
(по согласованию)
Султанов                    - доктор политических наук, профессор
Куаныш Султанович             Академии государственного управления
при Президенте Республики Казахстан,
депутат Мажилиса Парламента Республики
Казахстан (по согласованию)
Сыдыков                     - ректор Республиканского
Ерлан Батташевич              государственного предприятия на праве
хозяйственного ведения «Евразийский
национальный университет имени
Л.Н. Гумилева» Министерства образования
и науки Республики Казахстан, доктор
исторических наук, профессор
(по согласованию)
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года N 381
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии Республики
Казахстан в области литературы и искусства

Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.03.13 N 284 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 27.03.2013 N 533; 12.02.2014 N 750; 11.04.2014 N 795; 17.09.2014 № 911 Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы
-
төраға
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының орынбасары
-
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
-
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі
-
хатшы
әдебиет секциясы
Қасқабасов
Сейіт Асқарұлы
-
филология ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, секция төрағасы (келісім бойынша)
Абдрахманов Сауытбек
-
«Егемен Қазақстан» республикалық газеті» акционерлік қоғамының президенті, филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Асқаров
Әлібек Асылбайұлы
-
жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әбдіқұлы Төлен
-
жазушы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Есдәулетов
Ұлықбек Оразбайұлы
-
«Қазақстан Жазушылар одағы» республикалық қоғамдық бірлестігінің жанындағы «Жұлдыз» журналының бас редакторы, ақын, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Жолдасбеков Мырзатай
-
әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Исабеков Дулат
-
жазушы, драматург, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қалижанов Уәлихан
-
жазушы, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «М.О.Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры, филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Михайлов
Валерий Федорович
-
«Қазақстан Жазушылар одағы» республикалық қоғамдық бірлестігінің жанындағы «Простор» журналының бас редакторы, халықаралық «Алаш» әдеби сыйлығының лауреаты, Қазақстан және Ресей жазушылар одақтарының мүшесі (келісім бойынша)
Оразалин
Нұрлан Мырқасымұлы
-
Қазақстан Жазушылар одағы басқармасының төрағасы, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Смайыл
Алдан Зейноллаұлы
-
жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Журналистер одағының лауреаты, халықаралық «Алаш» әдеби сыйлығының лауреаты, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Шаштайұл Жұмабай
-
жазушы, «Қазақстан Жазушылар одағы» республикалық қоғамдық бірлестігінің жанындағы «Қазақ әдебиеті» газетінің бас редакторы (келісім бойынша)
Ысқақбай Маралбай Ысқақбайұлы
-
жазушы, «Қазақстан авторлары қоғамы» республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Қанапиянов
Бақытжан Мұсаханұлы
-
ақын, жазушы, аудармашы, кинодраматург, Қазақстан Жазушылар одағы басқармасының мүшесі, Қазақстан Кинематографистер одағының мүшесі, Еуропалық әдебиетшілер конгрессі басқармасының мүшесі, Қырым әдеби академиясының академигі, Шәкәрім атындағы Семей мемлекеттік университетінің құрметті профессоры, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Сарай
Әнес Төлендіұлы
-
жазушы, тарихшы, журналист, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Салғараұлы
Қойшығара
-
жазушы, тарихшы-этнограф, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, Күлтегін сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университетінің профессоры, Қазақстан Республикасы Үкіметі жанындағы ономастикалық комиссиясының мүшесі (келісім бойынша)
музыка, театр және кино секциясы
Дінішев
Әлібек Мұсаұлы
-
КСРО және ҚазКСР-інің халық әртісі, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығының лауреаты, секция төрағасы (келісім бойынша)
Андриасян
Рубен Суренович
-
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі «М.Лермонтов атындағы Мемлекеттік академиялық орыс драма театры» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының көркемдік жетекшісі, Қазақстан Республикасының халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Аравин
Юрий Петрович
-
музыкатанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Ахмадиев
Мұрат Абдуреимұлы
-
Қазақстанның халық әртісі, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Әубәкірова
Жәния Яхияқызы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі «Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы» мемлекеттік мекемесінің ректоры, профессор, Қазақстан Республикасының халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әшімов Асанәлі
-
КСРО және ҚазКСР-інің халық әртісі, КСРО және ҚазКСР мемлекеттік сыйлықтарының лауреаты (келісім бойынша)
Вовнянко
Игорь Александрович
-
«Қазақстан Кинематографистер одағы» қоғамдық бірлестігінің төрағасы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Жаманқұлов Тұңғышбай
-
«Қазақстан Театр қайраткерлерінің одағы» республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы, Қазақстан Республикасының халық әртісі, КСРО Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қыдырбек
Балнұр Балғабекқызы
-
«Қазақстан композиторлар қауымдастығы» қоғамдық бірлестігінің төрайымы, композитор (келісім бойынша)
Мұсақожаева
Айман Қожабекқызы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі «Қазақ ұлттық өнер университеті» мемлекеттік мекемесінің ректоры, профессор, ҚазКСР-інің халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Нарымбетов Сатыбалды Жәлелұлы
-
кинорежиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Сығай
Әшірбек Төребайұлы
-
театртанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, профессор (келісім бойынша)
Тарази (Әшімов)
Әкім Үртайұлы
-
жазушы, драматург, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Тұтқыбаева
Гүлжан Ұсамбекқызы
-
балетмейстер, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Тілеухан
Бекболат Қанайұлы
-
Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Үсенбаева
Нұржамал Пернебекқызы
-
Қазақстанның халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Нүсіпжанова
Бибігүл Нұрғалиқызы
-
"Ж. Елебеков атындағы Республикалық эстрада-цирк колледжі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, педагогика ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша)
бейнелеу өнері және сәулет секциясы
Рүстембеков
Ақмырза Исаұлы
-
«Қазақстан Сәулетшілер одағы» республикалық қоғамдық бірлестігінің президенті, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстанның құрметті сәулетшісі, секция төрағасы (келісім бойынша)
Әлиев
Дулат Қапбарұлы
-
кескіндемеші, Ш. Уәлиханов атындағы ҚазКСР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Дүзелханов Ағымсалы
-
кескіндемеші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ерғалиева
Райхан Әбдешқызы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «М.О.Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны бейнелеу өнері бөлімінің меңгерушісі, өнертану докторы, ЮНЕСКО жанындағы Халықаралық көркемдік сыншылар қауымдастығының мүшесі (келісім бойынша)
Зәуірбекова
Бәтима Есмұратқызы
-
суретші-гобеленші, Ш. Уәлиханов атындағы ҚазКСР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Құмарова
Сәбила Бекжанқызы
-
өнертанушы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнер қайраткері, Қазақстан Республикасы Суретшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
Сергебаев
Ескен Аманжолұлы
-
суретші-мүсінші, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнер қайраткері, Ш. Уәлиханов атындағы ҚазКСР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Сүлейменов
Тимур Бимашұлы
-
«Қазақстан Дизайнерлер одағы» республикалық қоғамдық бірлестігінің президенті, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнер қайраткері, суретші-дизайнер (келісім бойынша)
Тәтіғұлов
Әбдісағит Шаймұханбетұлы
-
«KAZGOR» жобалау академиясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі Директорлар кеңесінің төрағасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Твердохлебов
Владимир Сергеевич
-
суретші-монументалист, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Суретшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
Төлепбай
Ерболат Тоғысбайұлы
-
суретші, ҚазКСР-інің еңбек сіңірген өнер қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Белович
Александр Якубович
-
сәулетші, "Базис-А" корпорациясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі басқармасының  төрағасы, "Базис" құрылыс компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі директорлар кеңесінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
N 381 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
дипломы мен омырау белгісінің
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттамаға өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2011.12.28 № 211 Жарлығымен.

Сноска. Состав в редакции Указа Президента РК от 13.03.2012 № 284; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 27.03.2013 № 533; от 12.02.2014 № 750; от 11.04.2014 № 795; от 17.09.2014 № 911.
Государственный секретарь Республики             - председатель
Казахстан
заместитель Руководителя Администрации           - заместитель
Президента Республики Казахстан                    председателя
Министр культуры и спорта Республики Казахстан   - заместитель председателя
вице-министр культуры и спорта                   - секретарь
Республики Казахстан
секция литературы
Каскабасов                  - доктор филологических наук, академик
Сеит Аскарович                Национальной академии наук Республики
Казахстан, лауреат Государственной
премии Республики Казахстан,
председатель секции (по согласованию)
Абдикулы                    - писатель, лауреат Государственной
Толен                         премии Республики Казахстан (по
согласованию)
Абдрахманов                 - президент акционерного общества
Сауытбек                      «Республиканская газета «Егемен
Қазақстан», доктор филологических наук
(по согласованию)
Аскаров                     - писатель, заслуженный деятель
Алибек Асылбаевич             Республики Казахстан, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Есдаулетов                  - главный редактор журнала «Жұлдыз»
Улугбек Оразбаевич            при Республиканском общественном
объединении «Союз писателей
Казахстана», поэт, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Жолдасбеков                 - литературовед, доктор филологических
Мырзатай                      наук, профессор (по согласованию)
Исабеков                    - писатель, драматург, лауреат
Дулат                         Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Калижанов                   - писатель, директор Республиканского
Уалихан                       государственного казенного
предприятия «Институт литературы и
искусства имени М.О. Ауэзова»
Комитета науки Министерства
образования и науки Республики
Казахстан, доктор филологических наук
(по согласованию)
Михайлов                    - главный редактор журнала «Простор»
Валерий Федорович             при Республиканском общественном
объединении «Союз писателей
Казахстана», лауреат международной
литературной премии «Алаш», член союзов
писателей Казахстана и России
(по согласованию)
Оразалин                    - председатель правления Союза писателей
Нурлан Мыркасымович           Казахстана, депутат Сената Парламента
Республики Казахстан
(по согласованию)
Смайыл                      - писатель, заслуженный деятель
Алдан Зейноллаулы             Казахстана, лауреат Союза Журналистов
Казахстана, лауреат международной
литературной премии «Алаш», лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан, депутат Мажилиса Парламента
Республики Казахстан (по согласованию)
Шаштайулы                   - писатель, главный редактор газеты
Жумабай                       «Қазақ әдебиеті» при Республиканском
общественном объединении «Союз
писателей Казахстана» (по согласованию)
Ыскакбай                    - писатель, председатель
Маралбай Ыскакбайулы          Республиканского общественного
объединения «Казахстанское авторское
общество», заслуженный деятель
Казахстана (по согласованию)
секция музыки, театра и кино
Днишев                      - народный артист СССР и КазССР,
Алибек Мусаевич               лауреат Государственной премии мира и
прогресса Первого Президента
Республики Казахстан, председатель
секции (по согласованию)
Андриасян                   - художественный руководитель
Рубен Суренович               Республиканского государственного
казенного предприятия «Государственный
академический русский театр драмы имени
М. Лермонтова» Министерства культуры и
спорта Республики Казахстан, народный
артист Республики Казахстан, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Аравин                      - музыковед, заслуженный деятель
Юрий Петрович                 Казахстана (по согласованию)
Аубакирова                  - ректор Государственного учреждения
Жания Яхияевна                «Казахская национальная консерватория
имени Курмангазы» Министерства
образования и науки Республики
Казахстан, профессор, народная
артистка Республики Казахстан, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Ахмадиев                    - народный артист Казахстана, депутат
Мурат Абдуреимович            Мажилиса Парламента Республики
Казахстан (по согласованию)
Ашимов                      - народный артист КазССР и СССР,
Асанали                       лауреат государственных премий
КазССР и СССР (по согласованию)
Вовнянко                    - председатель общественного
Игорь Александрович           объединения «Союз кинематографистов
Казахстана», заслуженный деятель
Казахстана, лауреат Государственной
премии Республики Казахстан
(по согласованию)
Жаманкулов                  - председатель Республиканского
Тунгышбай                     общественного объединения «Союз
театральных деятелей Казахстана»,
народный артист Республики Казахстан,
лауреат Государственной премии СССР (по
согласованию)
Кыдырбек                    - председатель общественного
Балнур Балгабеккызы           объединения «Қазақстан композиторлар
қауымдастығы», композитор
(по согласованию)
Мусаходжаева                - ректор Государственного учреждения
Айман Кожабековна             «Казахский национальный университет
искусств» Министерства образования
и науки Республики Казахстан,
профессор, народная артистка КазССР,
лауреат Государственной премии
Республики Казахстан
(по согласованию)
Нарымбетов                  - кинорежиссер, заслуженный деятель
Сатыбалды Джалелович          Республики Казахстан, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Сыгай                       - театровед, профессор, заслуженный
Аширбек Торебаевич            деятель искусств Казахстана, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Тарази (Ашимов)             - писатель, драматург, заслуженный
Аким Уртаевич                 деятель Казахстана, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Тлеухан                     - заслуженный артист Республики
Бекболат Канайулы             Казахстан, лауреат Государственной
премии Республики Казахстан
(по согласованию)
Туткибаева                  - балетмейстер, народная артистка
Гульжана Усамбековна          Казахстана (по согласованию)
Усенбаева                   - народная артистка Казахстана, лауреат
Нуржамал Пернебековна         Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Канапьянов                  - поэт, писатель, переводчик,
Бахытжан Мусаханович          кинодраматург, член правления Союза
писателей Казахстана, член Союза
кинематографистов Казахстана, член
правления Европейского конгресса
литераторов, академик Крымской
литературной академии, почетный
профессор Семипалатинского
государственного университета имени
Шакарима, заслуженный деятель
Казахстана (по согласованию)
Сарай                       - писатель, историк, журналист,
Анес Тулендиевич              лауреат Государственной премии
Казахстана, заслуженный деятель
Казахстана (по согласованию)
Салгараулы Койшагар         - писатель, историк-этнограф, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан, лауреат премии Культегин,
заслуженный деятель Казахстана,
профессор Евразийского национального
университета имени Л.Н. Гумилева, член
Государственной ономастической комиссии
при Правительстве Республики Казахстан
(по согласованию)
Нусипжанова                 - директора республиканского
Бибигуль Нургалиевна          государственного казенного предприятия
"Республиканский эстрадно-цирковой
колледж имени Ж. Елебекова",
заслуженного деятеля Казахстана,
кандидата педагогических наук (по
согласованию)
секция изобразительного искусства и архитектуры
Рустембеков                 - президент Республиканского
Акмурза Исаевич               общественного объединения «Союз
архитекторов Казахстана», заслуженный
деятель Республики Казахстан,
почетный архитектор Казахстана,
председатель секции (по согласованию)
Алиев                       - живописец, лауреат Государственной
Дулат Капбарович              премии КазССР имени Ч. Валиханова
(по согласованию)
Дузелханов                  - живописец, заслуженный деятель
Агымсалы                      Республики Казахстан, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Ергалиева                   - заведующая отделом изобразительного
Райхан Абдешовна              искусства Республиканского
государственного казенного предприятия
«Институт литературы и искусства имени
М.О. Ауэзова» Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан, доктор
искусствоведения, член Международной
ассоциации художественных критиков при
ЮНЕСКО (по согласованию)
Заурбекова                  - художник-гобеленщик, лауреат
Батима Есмуратовна            Государственной премии КазССР имени
Ч. Валиханова (по согласованию)
Кумарова                    - искусствовед, заслуженный деятель
Сабила Бекжановна             искусств Республики Казахстан, член
Союза художников Республики Казахстан
(по согласованию)
Сергебаев                   - художник-скульптор, заслуженный
Ескен Аманжолович             деятель искусств Республики Казахстан,
лауреат Государственной премии КазССР
имени Ч.Валиханова (по согласованию)
Сулейменов                  - президент Республиканского
Тимур Бимашевич               общественного объединения
«Казахстанский союз дизайнеров»,
заслуженный деятель искусств
Республики Казахстан, художник-дизайнер
(по согласованию)
Татыгулов                   - председатель Совета директоров
Абдысагит                     товарищества с ограниченной
Шаймуханбетович               ответственностью «Проектная академия
«KAZGOR», лауреат Государственной
премии Казахстана (по согласованию)
Твердохлебов                - художник-монументалист, заслуженный
Владимир Сергеевич            деятель Казахстана, член Союза
художников Республики Казахстан
(по согласованию)
Толепбай                    - художник, заслуженный деятель
Ерболат Тогысбаевич           искусств КазССР, лауреат
Государственной премии Республики
Казахстан (по согласованию)
Белович                     - архитектора, председателя правления
Александр Якубович            товарищества с ограниченной
ответственностью "Корпорация "Базис-А",
председателя Совета директоров
товарищества с ограниченной
ответственностью "Строительная компания
"Базис", лауреата Государственной
премии Республики Казахстан (по
согласованию)
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года N 381
ОПИСАНИЕ
диплома и нагрудного знака лауреата
Государственной премии Республики Казахстан

1. Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы:
1) көлемі 330 х 115 мм қатты мұқабадан;
2) көлемі 320 х 110 мм жапсырма беттен тұрады.
Дипломның мұқабасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы түстес былғарыдан жасалады.
Мұқабада алтын түспен батыңқы түсірілген:
1) үстіңгі жағында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбаның төменгі жағында – мемлекеттік тілде:
«Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ»
деген жазу орналасады (1-қосымша).
2. Жапсырма бет баспаханалық әдіспен арнайы, қорғау дәрежелері бар, көк түсті қағазда басылып шығарылады.
Жапсырманың сыртқы жағында:
1) үстіңгі жағында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбаның төменгі жағында – мемлекеттік тілде:
«Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ»
деген жазу орналасады (2-қосымша).
Жапсырма беттің ішкі екі жағының ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының фондық бейнесі салынған.
Жапсырма беттің ішкі сол жағында мемлекеттік тілде:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы           N    Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ АТЫ ӘКЕСІНІҢ АТЫ
__________________САЛАСЫНДАҒЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ______ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ"
деген мәтін жазылған.
Төменде:
"Қазақстан Республикасының
Президенті                          Н.Назарбаев"
деген сөздер орналасқан.
Оның төменгі сол жағында дипломның нөмірі көрсетілген.
Қосымша беттің ішкі оң жағында орыс тілінде:
"Указом Президента Республики Казахстан
от         года N
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ_________________ ____________ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ ИМЯ ОТЧЕСТВО
ученая степень"
деген сәйкес мәтін жазылған.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы лауреатының омырау белгісі төрт бұрышты планкаға ілгішпен бекітілген, диаметрі 25 мм, қалыңқығы 2 мм шеңбер түрінде алтындатқан жезден дайындалған.
25 мм х 15 мм көлеміндегі планкаға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы түстес қатқыл лента, планканың сыртқы жағында - визорлы кілтті түйреуіш бекітілген.
Омырау белгісінің шығыңқы бедерлі жылтырақ үстіңгі бетінде: төменде - шарықтаған қыран, ортасында - күн шапағы аясындағы»алтын адам» бейнелері бар. Омырау белгісінің сыртқы жағында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" деген бедерлі жазу және нөмір орналасқан (3-қосымша).
Қазақстан Республикасы Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
N 381 Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
дипломы мен омырау белгісінің
сипаттамасына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
сыйлығы лауреаты дипломының бейнесі
(қатты мұқаба)
(кестені қағаз мәтінде қараңыз)
Қазақстан Республикасы Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
N 381 Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
дипломы мен омырау белгісінің
сипаттамасына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
сыйлығы лауреаты дипломының бейнесі
(қосымша беттің үстіңгі беті)
(кестені қағаз мәтінде қараңыз)
2-қосымша жалғасы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
дипломына жапсырма беттің ішкі жағының бейнесі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
жылғы       N    Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ АТЫ ӘКЕСІНІҢ АТЫ
_____________________САЛАСЫНДАҒЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
_________ЖЫЛҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК
СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Президенті          Н.Назарбаев
N 000
Указом Президента
Республики Казахстан
от          года N
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН В
ОБЛАСТИ_________ГОДА_________
за работу "наименование
работы"
ФАМИЛИЯ ИМЯ ОТЧЕСТВО
ученая степень
Қазақстан Республикасы Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
N 381 Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
дипломы мен омырау белгісінің
сипаттамасына
3-ҚОСЫМША
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты" омырау белгісінің сызықпен түсірілген бейнесі
(кестені қағаз мәтінде қараңыз)

1. Диплом лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства состоит из:
1) твердой обложки размером 330 х 115 мм;
2) вкладыша размером 320 х 110 мм.
Обложка диплома изготавливается из кожи цвета Государственного флага Республики Казахстан.
На обложке размещаются выполненные тиснением золотого цвета:
1) сверху – Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом – надпись на государственном языке:
«Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ» (приложение 1).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 28.12.2011 № 211.
2. Вкладыш печатается типографским способом на специальной, со степенями защиты, бумаге голубого цвета.
На лицевой стороне вкладыша размещаются:
1) сверху – Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом – надпись на государственном языке:
«Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ» (приложение 2).
На обеих внутренних сторонах вкладыша в центре выполнены фоновые изображения Государственного Герба Республики Казахстан.
На левой внутренней стороне вкладыша напечатан текст на государственном языке:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы        N   Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ АТЫ ӘКЕСІНІҢ АТЫ
______________________САЛАСЫНДАҒЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ".
Внизу расположены слова:
"Қазақстан Республикасының
Президенті              Н.Назарбаев".
Слева под ними указан номер диплома.
На правой внутренней стороне вкладыша напечатан идентичный текст на русском языке:
"Указом Президента Республики Казахстан
от           года N"
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ _______________
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ ИМЯ ОТЧЕСТВО
ученая степень ".
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 28.12.2011 № 211.
3. Нагрудный знак лауреата Государственной премии Республики Казахстан изготовлен из латуни с золочением в виде круга, диаметр которого 25 мм, толщина 2 мм, прикреплен подвеской к четырехугольной планке.
На планке размером 25 мм х 15 мм прикреплена муаровая лента цвета Государственного флага Республики Казахстан, на оборотной стороне планки -булавка с визорным замком.
На лицевой стороне нагрудного знака с блестящей поверхностью имеется выступающий рельеф с изображениями: внизу - парящего орла, по центру -находящегося в лучах солнца "золотого человека". На оборотной стороне нагрудного знака расположены рельефная надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" и номер (приложение 3).
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к описанию диплома и нагрудного
знака лауреата Государственной
премии Республики Казахстан,
утвержденному Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года N 381
Изображение диплома лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
(твердая обложка)
см. бумажный вариант
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к описанию диплома и нагрудного
знака лауреата Государственной
премии Республики Казахстан,
утвержденному Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года N 381
(продолжение следует)
Изображение диплома лауреата
Государственной премии Республики Казахстан
(лицевая сторона вкладыша)
см. бумажный вариант
Изображение внутренней стороны вкладыша диплома
лауреата Государственной премии Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы
Президентінің
жылғы          N     Жарлығымен " жұмыстың атауы "
жұмысы үшін ғылыми дәрежесі
ТЕГІ АТЫ ӘКЕСІНІҢ АТЫ ________________ САЛАСЫНДАҒЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
___ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ Қазақстан Республикасының Президенті          Н.Назарбаев N000
Указом Президента
Республики Казахстан
от           года N ПРИСУЖДЕНА ГОСУДАРСТВЕННАЯ
ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ _______________
_____ ГОДА за работу "наименование работы" ФАМИЛИЯ ИМЯ ОТЧЕСТВО
ученая степень
^
|
|
|
|
110
мм
|
|
|
|
|
v
<-------------------- 320 мм -------------------->
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к описанию диплома и нагрудного знака
лауреата Государственной премии
Республики Казахстан, утвержденному
Указом Президента Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года N 381
Графическое изображение нагрудного знака "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты"
см. бумажный вариант