Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 3 қарашадағы N 1093 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 19 қаңтардағы № 106 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
Сот әкімшілігінің жаңа жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметі мен сот жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы" 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) туралы ереже бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 3 қарашадағы
№ 1093 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 03.10.2013 № 660 Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелері бар (соттар әкімшілері бар) жергілікті және басқа да соттардың (бұдан әрі - соттар әкімшілері) қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.01.2015 № 165 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, осы Ережеге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының өкімдеріне сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

Об утверждении Положения о Департаменте по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарате Верховного Суда Республики Казахстан)
Указ Президента Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 1093.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 19.01.2023 № 106.
В целях обеспечения функционирования новой системы судебного администрирования и реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 августа 2010 года № 1039 "О мерах по повышению эффективности правоохранительной деятельности и судебной системы в Республике Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарате Верховного Суда Республики Казахстан).
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 3 ноября 2010 года № 1093
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по обеспечению деятельности судов при
Верховном Суде Республики Казахстан
(аппарате Верховного Суда Республики Казахстан)
Сноска. Положение в редакции Указа Президента РК от 03.10.2013 № 660.
1. Общие положения
1. Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) (далее - Департамент) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим организационное и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов, с территориальными подразделениями (администраторами судов) в областях, столице и городах республиканского значения (далее - администраторы судов).
Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 11.01.2016 № 165 (вводится в действие с 01.01.2016).
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан", законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, настоящим Положением, а также распоряжениями Председателя Верховного Суда Республики Казахстан.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және өкімдерімен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат кестесін Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен штат саны лимитінің шегінде Департамент басшысының ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы бекітеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 05.04.2019 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
8. Заңды мекенжайы: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл өзенінің сол жақ жағалауы, Дінмұхамед Қонаев көшесі, 39.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 10.09.2019 № 151 Жарлығымен.
9. Департаменттің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты)" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау жөнінде кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
2. Департаменттің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Департаменттің миссиясы сот төрелігін жүзеге асыруды қамтамасыз етуге жағдай жасау болып табылады.
14. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету негізгі міндеті болып табылады.
15. Функциялары:
1) соттардың қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
2) судьялардың сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі қызметін ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
3) алып тасталды - ҚР Президентінің 11.01.2015 № 165 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі);
3-1) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Халықаралық кеңестің қызметін қамтамасыз ету;
4) сот приставтарының қызметіне ұйымдық және әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне сот төрелігін жүзеге асырудың, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз етудің жай-күйі туралы ақпарат дайындау;
6) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты органдарының жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз ету;

4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами и распоряжениями Руководителя Департамента.
7. Структура и штатное расписание Департамента утверждаются Председателем Верховного Суда Республики Казахстан по представлению Руководителя Департамента в пределах лимита штатной численности, утвержденного Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 в редакции Указа Президента РК от 05.04.2019 № 16 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Юридический адрес: 010000, город Нур-Султан, левый берег реки Ишим, улица Динмухамеда Кунаева, 39.
Сноска. Пункт 8 в редакции Указа Президента РК от 10.09.2019 № 151.
9. Полное наименование Департамента - Государственное учреждение "Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан)".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
2. Миссия, основные задачи, функции,
права и обязанности Департамента
13. Миссия Департамента заключается в создании условий для осуществления правосудия.
14. Основной задачей Департамента является организационное и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов.
15. Функции:
1) материально-техническое обеспечение деятельности судов;
2) организационное обеспечение деятельности судей по отправлению правосудия;
3) исключен Указом Президента РК от 11.01.2016 № 165 (вводится в действие с 01.01.2016);
3-1) обеспечение деятельности Международного совета при Верховном Суде Республики Казахстан;
4) осуществление организационного и методического руководства деятельностью судебных приставов;
5) подготовка информации в Администрацию Президента Республики Казахстан о состоянии отправления правосудия, организационного, материально-технического и иного обеспечения деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов;
6) организационное обеспечение работы Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, органов Верховного Суда Республики Казахстан;

7) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы және кеңейтілген жалпы отырыстары қабылдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз ету;
8) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына жергілікті және басқа да соттарды құру, қайта ұйымдастыру не тарату туралы ұсыныстар енгізу;
9) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен штат саны лимиті шегінде әрбір жергілікті және басқа да соттың судьяларының санын белгілеу туралы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына ұсынымдар енгізу;
9-1) судьялыққа кандидаттардың тағылымдамадан өтуі үшін бос орындарды бөлу жөніндегі ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына енгізу;
10) судьялар мен сот қызметкерлері жүктемелерінің нормативтерін әзірлеу;
11) соттардың, Департаменттің және соттар әкімшілерінің ғимараттарын, үй-жайларын салуды, жөндеуді және техникалық жабдықтауды ұйымдастыру;
12) соттар әкімшілерінің, Департаментке ведомстволық бағынысты ұйымдардың бюджет қаражатын жұмсауына бақылауды жүзеге асыру, олардың қаржы-шаруашылық қызметіне бақылау жасау;
12-1) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының бюджеттік шығыстарын қарау, келісу және бекіту;
12-2) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды келісу;
13) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға құқықтық статистикалық құжатталған ақпарат ұсыну;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ведомстволық құқықтық статистикалық бақылаулар жүргізу және қызметтік іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған ведомстволық есепке алуды жүргізу;
15) судьялар мен сот қызметкерлерінің жеке есебін жүргізу;
16) судьяларды, оның ішінде орнынан түскен судьяларды заңнамаға сәйкес материалдық және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
17) нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге және оларға құқықтық сараптама жасауға өз құзыреті шегінде қатысу;
18) сот жүйесін ақпараттық-құқықтық қамтамасыз ету, заңнаманы жүйелеу және кодификациялау;
19) іс қағаздарын жүргізуді және соттар мұрағаттарының жұмысын ұйымдастыру;
20) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының басқа да мемлекеттік
органдармен, басқа мемлекеттердің соттарымен, халықаралық және өзге де ұйымдармен өзара байланысын ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
21) сот органдарында мемлекеттік құпиялар мен ақпараттық қауіпсіздікті қорғау жөніндегі жұмысты қамтамасыз ету;
22) сот органдарынан шығатын ресми құжаттарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес апостиль қою;

7) обеспечение исполнения решений, принятых Председателем Верховного Суда Республики Казахстан, пленарным и расширенным пленарным заседаниями Верховного Суда Республики Казахстан;
8) внесение Председателю Верховного Суда Республики Казахстан предложений по образованию, реорганизации либо упразднению местных и других судов;
9) внесение Председателю Верховного Суда Республики Казахстан представлений об установлении количества судей для каждого местного и другого суда в пределах лимита штатной численности, утвержденного Президентом Республики Казахстан;
9-1) внесение Председателю Верховного Суда Республики Казахстан предложений по распределению вакантных мест для прохождения стажировки кандидатами в судьи;
10) разработка нормативов нагрузки судей и работников судов;
11) организация строительства, ремонта и технического оснащения зданий и помещений судов, Департамента и администраторов судов;
12) осуществление контроля за расходованием администраторами судов, подведомственными организациями Департамента бюджетных средств, проведение контроля их финансово-хозяйственной деятельности;
12-1) рассмотрение, согласование и утверждение бюджетных расходов Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан;
12-2) согласование цен на товары (работы, услуги) Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан;
13) предоставление правовой статистической документированной информации уполномоченному органу в сфере правовой статистики и специальных учетов;
14) проведение ведомственных правовых статистических наблюдений и ведение ведомственного учета, предназначенного для обеспечения служебной деятельности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
15) ведение персонального учета судей и работников судов;
16) организация в соответствии с законодательством материального и социального обеспечения судей, в том числе пребывающих в отставке;
17) участие в разработке и правовой экспертизе проектов нормативных правовых актов в пределах своей компетенции;
18) информационно-правовое обеспечение судебной системы, систематизация и кодификация законодательства;
19) организация делопроизводства и работы архивов судов;
20) организационное обеспечение взаимодействия Верховного Суда Республики Казахстан с другими государственными органами, судами других государств, международными и иными организациями;
21) обеспечение работы по защите государственных секретов и информационной безопасности в судебных органах;
22) в соответствии с законодательством Республики Казахстан проставление апостиля на официальных документах, исходящих из судебных органов;

23) соттардың шешімдері мен өзге де ресми құжаттарын орындауға байланысты Қазақстан Республикасы соттарының, шетелдік мемлекеттер соттарының тапсырмалары, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар шегінде құқықтық көмек көрсетуді ұйымдастыру;
24) сот оқуы, судьялардың, сот қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және олардың тағылымдамадан өтуі жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
24-1) судьялыққа кандидаттардың ақысы төленетін тағылымдамадан өтуін ұйымдастыруға мониторинг жүргізу;
25) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
26) өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 11.01.2015 № 165 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 18.02.2016 № 198; 22.02.2016 № 201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 05.04.2019 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
16. Өз құзыретінің шегінде құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан және лауазымды адамдардан қажетті құжаттар мен материалдарды белгіленген тәртіппен сұрату;
2) соттар әкімшілерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарда тексеру жүргізу;
3) заң жобалау, сараптама, зерттеу жұмыстарын орындау және консультациялар беру үшін белгіленген тәртіппен ғылыми ұйымдарды, мемлекеттік және өзге де органдардың, мекемелер мен ұйымдардың қызметкерлерін, мамандар мен сарапшыларды тарту;
4) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасымен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне судьялар мен сот қызметкерлерінің еңбегін қорғау, оларды материалдық және әлеуметтік қамтамасыз ету мәселелері бойынша ұсыныстар енгізу;
5) мемлекеттік органдардың иелігіндегі ақпараттық дерекқорды заңнамада белгіленген тәртіппен пайдалану;
6) Департаментке жүктелген міндеттер мен функциялардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау бойынша жұмысты
қамтамасыз ету;
9) ұйымдар мен азаматтардың өтініштерін қабылдау және қарау;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 11.01.2015 № 165 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
17. Департаментке басшылықты Басшы жүзеге асырады, ол Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапкершілік алады.

23) организация оказания правовой помощи в рамках международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, по поручениям судов Республики Казахстан, судов иностранных государств, ходатайствам физических и юридических лиц, связанным с исполнением решений и иных официальных документов судов;
24) организация работы по судебному образованию, повышению квалификации судей, работников судов и прохождению ими стажировки;
24-1) мониторинг организации прохождения оплачиваемой стажировки кандидатами в судьи;
25) рассмотрение обращений физических и юридических лиц;
26) осуществление иных функций, возложенных на него законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 11.01.2016 № 165 (вводится в действие с 01.01.2016); от 18.02.2016 № 198; от 22.02.2016 № 201 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 05.04.2019 № 16 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Права и обязанности в рамках своей компетенции:
1) запрашивать в установленном порядке у государственных органов, организаций и должностных лиц необходимые документы и материалы;
2) проводить проверки в администраторах судов, подведомственных организациях;
3) привлекать в установленном порядке для выполнения законопроектных, экспертных, исследовательских работ и дачи консультаций научные организации, работников государственных и иных органов, учреждений и организаций, специалистов и экспертов;
4) вносить в Правительство Республики Казахстан по согласованию с Председателем Верховного Суда Республики Казахстан предложения по вопросам охраны труда, материального и социального обеспечения судей и работников судов;
5) в установленном законодательством порядке пользоваться информационными банками данных, имеющимися в распоряжении государственных органов;
6) обеспечивать реализацию возложенных на Департамент задач и функций;
7) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
8) обеспечивать работу по противодействию коррупции;
9) принимать и рассматривать обращения организаций и граждан;
10) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 11.01.2016 № 165 (вводится в действие с 01.01.2016).
3. Организация деятельности Департамента
17. Руководство Департаментом осуществляется Руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.

18. Департамент басшысын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысымен және Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесімен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
19. Департамент басшысының Қазақстан Республикасы Президентінің
Әкімшілігі Басшысымен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын орынбасарлары болады.
20. Департамент басшысының өкілеттіктері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен қызметкерлерін, ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларын, соттар әкімшілерінің басшылары мен олардың орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
2) Департаментте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қабылданған шаралар үшін дербес жауапкершілік алады;
3) Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен қызметкерлерінің, соттар әкімшілерінің басшылары мен олардың орынбасарларының лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
4) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына өзінің орынбасарларына қатысты көтермелеу, оларға материалдық көмек көрсету туралы ұсыныстар енгізеді, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен оларды тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселесін көтереді;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен өзге қызметкерлерін, соттар әкімшілерінің басшылары мен олардың орынбасарларын көтермелеу немесе оларға тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
6) заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен өзге қызметкерлеріне материалдық көмек көрсету мәселелерін шешеді;
7) мемлекеттік органдармен, жеке және заңды тұлғалармен өзара қарым-қатынаста Департамент атынан өкілдік етеді;
8) Департаменттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді және соттар әкімшілері туралы үлгілік ережені бекітеді;
8-1) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының штат кестесін келіседі;
8-2) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекітеді;
9) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасын, Қазақстан
Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысын Департаменттің жұмысы
туралы хабардар етеді;

18. Руководитель Департамента назначается на должность и освобождается от должности Председателем Верховного Суда Республики Казахстан по согласованию с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан и Высшим Судебным Советом Республики Казахстан.
19. Руководитель Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей Председателем Верховного Суда Республики Казахстан по согласованию с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
20. Полномочия Руководителя Департамента:
1) в установленном законодательством порядке назначает и освобождает руководителей структурных подразделений и работников Департамента, руководителей подведомственных организаций и их заместителей, администраторов судов и их заместителей;
2) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Департаменте, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
3) утверждает должностные инструкции руководителей структурных подразделений и работников Департамента, администраторов судов и их заместителей;
4) вносит Председателю Верховного Суда Республики Казахстан предложения о поощрении, оказании материальной помощи в отношении своих заместителей, а также инициирует вопрос о привлечении их к дисциплинарной ответственности в порядке, установленном законодательством;
5) в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения или наложения дисциплинарных взысканий на руководителей структурных подразделений и иных работников Департамента, администраторов судов и их заместителей;
6) в установленном законодательством порядке решает вопросы оказания материальной помощи руководителям структурных подразделений и иным работникам Департамента;
7) представляет Департамент во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
8) утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и типовое положение об администраторах судов;
8-1) согласовывает штатное расписание Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан;
8-2) утверждает Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг);
9) информирует Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан о работе Департамента;

10) соттар мен Департаментті қаржыландыру мәселесі жөнінде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасымен келісілген ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді;
10-1) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
11) заңнамада және осы Ережеде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 11.01.2015 № 165 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 18.02.2016 № 198; 05.04.2019 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
21. Департамент басшысы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасымен келісім бойынша өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Департаменттің мүлкі
22. Департаменттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен иелік етуге құқылы емес.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Департаменттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 11.01.2015 № 165 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Алып тасталды - ҚР Президентінің 11.01.2015 № 165 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты әкімшілік ғимаратының дирекциясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Департаменттің қарамағындағы аумақтық органдардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 09.08.2022 № 973 Жарлығымен.
1. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Абай облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі,
2. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Ақмола облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.

10) вносит в Правительство Республики Казахстан согласованные с Председателем Верховного Суда Республики Казахстан предложения по вопросу финансирования судов и Департамента;
10-1) в пределах своей компетенции принимает нормативные правовые акты;
11) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством и настоящим Положением.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 11.01.2016 № 165 (вводится в действие с 01.01.2016); от 18.02.2016 № 198; от 05.04.2019 № 16 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
21. Руководитель Департамента по согласованию с Председателем Верховного Суда Республики Казахстан определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
22. Департамент на праве оперативного управления имеет обособленное имущество.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
25. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень
организаций, находящихся в ведении Департамента
1. Исключен Указом Президента РК от 11.01.2016 № 165 (вводится в действие с 01.01.2016).
2. Исключен Указом Президента РК от 18.07.2018 № 717.
Перечень
территориальных органов, находящихся в ведении Департамента
Сноска. Перечень - в редакции Указа Президента РК от 09.08.2022 № 973.
1. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по области Абай Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
2. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Акмолинской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".

3. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Ақтөбе облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Алматы облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Атырау облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
6. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Батыс Қазақстан облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Жамбыл облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Жетісу облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Қарағанды облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Қостанай облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Қызылорда облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
12. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Маңғыстау облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
13. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Павлодар облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.

3. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Актюбинской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
4. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Алматинской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
5. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Атырауской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
6. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Западно-Казахстанской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
7. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Жамбылской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
8. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по области Жетісу Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
9. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Карагандинской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
10. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Костанайской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
11. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Кызылординской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
12. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Мангистауской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
13. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Павлодарской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".

14. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
15. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Түркістан облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
16. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Ұлытау облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
17. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Шығыс Қазақстан облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
18. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Нұр-Сұлтан қаласы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
19. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Алматы қаласы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
20. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Шымкент қаласы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
21. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Әскери соттың әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі.

14. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Северо-Казахстанской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
15. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Туркестанской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
16. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по области Ұлытау Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
17. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по Восточно-Казахстанской области Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
18. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по городу Нур-Султану Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
19. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по городу Алматы Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
20. Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по городу Шымкенту Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
21. Республиканское государственное учреждение "Администратор Военного суда Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".