Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 10 маусымдағы № 252 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің атауы "Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы" болып өзгертілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясының штат саны 55 бірлік болып белгіленсін.
3. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
4. Осы Жарлық:
1) 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағының жиырма екінші абзацын;
2) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағының он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші және он тоғызыншы абзацтарын;
3) 2024 жылғы 15 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы Жарлықтың 1 және 2-тармақтарын, өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағын, 2-тармағының оныншы, он бірінші абзацтарын, 3-тармағын, 4-тармағының қырық екінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші абзацтарын, 6-тармағының алтыншы, жетінші, сегізінші және он үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 10 маусымдағы
№ 252 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының саны туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 8 қаңтардағы № 3315 Жарлығында:
1-1-тармақ алып тасталсын.
2. "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өтуі туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өтуінің негізгі міндеттері жергілікті соттардағы жұмыстың ерекшеліктерін зерделеу, судья лауазымындағы жұмыс үшін қажетті практикалық және ұйымдастырушылық дағдыларды меңгеру болып табылады.
Тағылымдамадан өту судьялыққа кандидаттың іскерлік, кәсіби және адамгершілік қасиеттерін зерделеу және оның судья өкілеттіктерін жүзеге асыру перспективасын айқындау мақсатында жүзеге асырылады.
Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өтуі негізгі жұмыс орнынан қол үзе отырып, тұрақты негізде жүзеге асырылады.
Судьялыққа кандидат Жоғары Сот Кеңесінің бос лауазымға тағайындау туралы ұсынымын алғаннан кейін тағылымдамадан өте алады.
Тағылымдамадан өту кезеңінде судьялыққа кандидатқа еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен жалақысы сақталмайтын демалыс беріледі.
Тағылымдамадан өту кезеңінде судьялыққа кандидатқа бір жылға дейінгі еңбек өтілі бар аудандық және оған теңестірілген сот судьясының лауазымдық айлықақысының 70% мөлшерінде жалақының белгіленген сомасы төленеді.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясын (бұдан әрі – Сот төрелігі академиясы) аяқтаған адамдардың оқуды аяқтаған күнінен бастап төрт жыл бойы тағылымдамадан өтуі талап етілмейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 10 июня 2023 года № 252.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Переименовать республиканское государственное учреждение "Академия правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Академия правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан".
2. Установить штатную численность Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан в количестве 55 единиц.
3. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения (далее – изменения и дополнения), которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзаца двадцать второго пункта 4 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года;
2) абзацев одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого и девятнадцатого пункта 4 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года;
3) пунктов 1 и 2 настоящего Указа, пункта 1, абзацев десятого, одиннадцатого пункта 2, пункта 3, абзацев сорок второго, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого, семьдесят четвертого, семьдесят пятого пункта 4, абзацев шестого, седьмого, восьмого и тринадцатого пункта 6 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 15 июля 2024 года.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 10 июня 2023 года № 252
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 8 января 1997 года № 3315 "О численности Верховного Суда Республики Казахстан":
пункт 1-1 исключить.
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан":
в Положении о прохождении стажировки кандидатов в судьи, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основными задачами прохождения стажировки кандидатом в судьи являются изучение специфики работы в местных судах, приобретение необходимых практических и организаторских навыков для работы в должности судьи.
Прохождение стажировки осуществляется в целях изучения деловых, профессиональных и моральных качеств кандидата в судьи и определения перспектив осуществления им судейских полномочий.
Прохождение стажировки кандидатом в судьи осуществляется на постоянной основе с отрывом от основного места работы.
Кандидаты в судьи могут проходить стажировку после получения рекомендации Высшего Судебного Совета о назначении на вакантную должность.
В период прохождения стажировки кандидату в судьи предоставляется отпуск без сохранения заработной платы в порядке, установленном трудовым законодательством.
В период прохождения стажировки кандидату в судьи выплачивается фиксированная сумма заработной платы в размере 70% от должностного оклада судьи районного и приравненного к нему суда со стажем работы до одного года";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Лицам, окончившим обучение в Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан (далее – Академия правосудия), прохождение стажировки не требуется в течение четырех лет со дня окончания обучения.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Тағылымдамадан өту мерзімі аудандық және оған теңестірілген сотта (бұдан әрі – аудандық сот) сегіз айды, облыстық және оған теңестірілген сотта (бұдан әрі – облыстық сот) бір айды құрайды.
Жоғары Сот Кеңесінің бос лауазымға тағайындау туралы ұсынымын алған адамдар үшін тағылымдамадан өту мерзімі алты айды, оның ішінде аудандық сотта бес айды, облыстық сотта бір айды құрайды.
Заң мамандығы бойынша кем дегенде он жыл жұмыс өтілі бар адамдар үшін тағылымдамадан өту мерзімі алты айды, оның ішінде аудандық сотта бес айды, облыстық сотта бір айды құрайды.
Жоғары Сот Кеңесінің бос лауазымға тағайындау туралы ұсынымын алған және заң мамандығы бойынша кем дегенде он жыл жұмыс өтілі бар адамдар үшін тағылымдамадан өту мерзімі үш айды, оның ішінде аудандық сотта екі айды, облыстық сотта бір айды құрайды.
Заң мамандығы бойынша он бес жылдан астам жұмыс өтілі бар адамдар үшін тағылымдамадан өту мерзімі үш айды, оның ішінде аудандық сотта екі айды, облыстық сотта бір айды құрайды.
Жоғары Сот Кеңесінің бос лауазымға тағайындау туралы ұсынымын алған және заң мамандығы бойынша кем дегенде он бес жыл жұмыс өтілі бар адамдар үшін тағылымдамадан өту мерзімі екі айды, оның ішінде аудандық сотта бір айды, облыстық сотта бір айды құрайды.
Тізбесін Жоғарғы Соттың ұсынысы бойынша Жоғары Сот Кеңесі бекітетін құқықтың жекелеген салаларындағы мамандар болып табылатын адамдар үшін тағылымдамадан өту мерзімі облыстық сотта бір айды құрайды.
Судьялыққа кандидат ұзақтығы екі айдан артық уақытша еңбекке жарамсыз болған жағдайда сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) басшысы тағылымдаманы тоқтатады.
Осы Ереженің 26-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, судьялыққа кандидаттың өтініші бойынша уәкілетті органның басшысы белгіленген мерзім өткенге дейін тағылымдаманы тоқтатады.
Кейіннен судьялыққа кандидат осы Ережеде белгіленген тәртіппен тағылымдамадан өтуге жіберілуі мүмкін.
Уәкілетті орган бос лауазымға тағайындау туралы ұсынымды алған адамдардың тағылымдамасы тоқтатылғаны туралы мәліметті шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Жоғары Сот Кеңесіне жолдайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Аппараты судья лауазымына біліктілік емтиханын сәтті тапсырған және Жоғары Сот Кеңесінің бос лауазымға тағайындау туралы ұсынымын алған адамдардың тізімдерін уәкілетті органға жолдайды.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы уәкілетті орган басшысының ұсыныстары негізінде жыл сайын жергілікті соттарда тағылымдамадан өту үшін бос орындарды бөлуді жүзеге асырады.
Тағылымдамадан өтуге арналған орындар облыста, астанада және республикалық маңызы бар қалаларда судьялардың болжанатын бос орындарының саны негізінде, бірақ әрбір облыс, астана және республикалық маңызы бар қала үшін кемінде үш орыннан бөлінеді.
Судья лауазымына кандидаттар бос орындардың бөлінуіне сәйкес тағылымдамаға қабылданады.
Тағылымдамадан өту судья лауазымына кандидаттың тұрғылықты жері бойынша тіркелген облыс, астана және республикалық маңызы бар қалалар аумағындағы жергілікті соттарда жүзеге асырылады. Тұрғылықты жері бойынша тағылымдамадан өту үшін бос орындар болмаған жағдайда кандидат басқа облыста, астанада және республикалық маңызы бар қалаларда бос орындар болған жағдайда тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтінішпен Тағылымдамадан өтуге адамдарды іріктеу жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) жүгінуге құқылы.
Жоғары Сот Кеңесінің бос лауазымға тағайындау туралы ұсынымын алған адамдарға тағылымдамадан өтуге рұқсат беру тағылымдамадан өтуге бос орындардың бөлінуіне қарамастан жүзеге асырылады.
Жоғары Сот Кеңесінің ұсынымын алған адамның тағылымдамадан өтуі осы Ереженің 4-тармағының талаптарын ескере отырып, бос лауазымға тағайындауға ұсыным келіп түскен сотта жүзеге асырылады.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган жергілікті соттарда тағылымдамадан өту үшін бос орындар туралы хабарландыруды тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтініштерді қабылдау басталғанға дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын мемлекеттік және орыс тілдерінде Жоғарғы Соттың және Жоғары Сот Кеңесінің интернет-ресурстарында жариялайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.Тағылымдамадан өтуге ниет білдірген адам тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтінішпен хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде Комиссияға жүгінеді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса берілуге тиіс:

"4. Прохождение стажировки составляет восемь месяцев в районном и приравненном к нему суде (далее – районный суд), один месяц в областном и приравненном к нему суде (далее – областной суд).
Срок прохождения стажировки для лиц, получивших рекомендацию Высшего Судебного Совета о назначении на вакантную должность, составляет шесть месяцев, из них пять месяцев – в районном суде, один месяц – в областном суде.
Срок прохождения стажировки для лиц, имеющих юридический стаж работы не менее десяти лет, составляет шесть месяцев, из них пять месяцев – в районном суде, один месяц – в областном суде.
Срок прохождения стажировки для лиц, получивших рекомендацию Высшего Судебного Совета о назначении на вакантную должность и имеющих юридический стаж работы не менее десяти лет, составляет три месяца, из них два месяца – в районном суде, один месяц – в областном суде.
Срок прохождения стажировки для лиц, имеющих юридический стаж работы свыше пятнадцати лет, составляет три месяца, из них два месяца – в районном суде, один месяц – в областном суде.
Срок прохождения стажировки для лиц, получивших рекомендацию Высшего Судебного Совета о назначении на вакантную должность и имеющих юридический стаж работы свыше пятнадцати лет, составляет два месяца, из них один месяц – в районном суде, один месяц – в областном суде.
Срок прохождения стажировки для лиц, являющихся специалистами в отдельных отраслях права, перечень которых по предложению Верховного Суда утверждается Высшим Судебным Советом, составляет один месяц в областном суде.
В случае временной нетрудоспособности кандидата в судьи продолжительностью более двух месяцев стажировка прекращается руководителем уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования (далее – уполномоченный орган).
По заявлению кандидата в судьи руководителем уполномоченного органа стажировка прекращается до истечения установленного срока, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 5) пункта 26 настоящего Положения.
В последующем кандидат в судьи может быть допущен к прохождению стажировки в порядке, предусмотренном настоящим Положением.
Уполномоченный орган направляет сведения о прекращении стажировки кандидатов, получивших рекомендацию о назначении на вакантную должность, в Высший Судебный Совет в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан направляет в уполномоченный орган списки лиц, успешно сдавших квалификационный экзамен на должность судьи, и лиц, получивших рекомендацию Высшего Судебного Совета о назначении на вакантную должность.
Председатель Верховного Суда Республики Казахстан ежегодно на основании предложений руководителя уполномоченного органа осуществляет распределение вакантных мест для прохождения стажировки в местных судах.
Места для прохождения стажировки распределяются исходя из количества прогнозируемых в области, столице и городах республиканского значения вакансий судей, но не менее трех мест для каждой области, столицы и городов республиканского значения.
Кандидаты на должность судьи принимаются на стажировку в соответствии с распределением вакантных мест.
Прохождение стажировки осуществляется в местных судах на территории области, столицы и городов республиканского значения, где кандидат на должность судьи зарегистрирован по месту жительства. В случае отсутствия вакантных мест для прохождения стажировки по месту жительства кандидат вправе обратиться с заявлением о допуске в Комиссию по отбору лиц на прохождение стажировки (далее – Комиссия) при условии наличия вакантных мест в другой области, столице и городах республиканского значения.
Допуск лиц к прохождению стажировки, получивших рекомендацию Высшего Судебного Совета о назначении на вакантную должность, осуществляется независимо от распределения вакантных мест для прохождения стажировки.
Прохождение стажировки лицом, получившим рекомендацию Высшего Судебного Совета, осуществляется в суде, в который получена рекомендация о назначении на вакантную должность, с учетом требований пункта 4 настоящего Положения.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Объявление о вакантных местах для прохождения стажировки в местных судах публикуется уполномоченным органом на интернет-ресурсах Верховного Суда и Высшего Судебного Совета на государственном и русском языках не менее чем за пятнадцать календарных дней до начала приема заявлений о допуске к прохождению стажировки.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Лицо, изъявившее желание пройти стажировку, обращается в Комиссию с заявлением о допуске к прохождению стажировки в течение пятнадцати календарных дней со дня опубликования объявления.
К заявлению должны быть приложены следующие документы:

1) кадрларды есепке алу бойынша жеке парақ;
2) өмірбаян;
3) диплом мен оның қосымшасының көшірмелері;
4) біліктілік емтиханын тапсырғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
5) соңғы жұмыс орнынан қызметтік мінездеме. Дәлелді себептермен мінездеме беру мүмкін болмаған жағдайда жазбаша түсініктеме ұсынылады;
6) құжаттарды тапсырған күнге дейін берілгеніне бір жыл өтпеген, судьяның кәсіби міндеттерін орындауға кедергі болатын аурулардың жоқтығын растайтын, медициналық куәландырудан өткені туралы құжат.
Жоғары Сот Кеңесінің бос лауазымға тағайындау туралы ұсынымын алған адам уәкілетті органның сұрау салуы бойынша осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.";
10-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Комиссия Жоғары Сот Кеңесінен бос лауазымға тағайындау туралы ұсыным алған адамдардың тізімі келіп түскеннен кейін бос лауазымға тағайындау туралы ұсыным алған адамдарға тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы шешім қабылдайды.";
11-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тағылымдамадан өтуге рұқсат алған адам интернет-ресурстарда мәліметтер жарияланғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде тағылымдамаға кірісуге міндетті.";
14-тармақ мынадай мазмұндағы он үшінші, он төртінші және он бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жоғары Сот Кеңесі бос лауазымға тағайындау туралы ұсыным беру кезінде кандидаттардың осы тармақтың жоғарыда аталған талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Комиссия отырысқа дейін адамның моральдық-этикалық бейнесін жағымсыз жағынан сипаттайтын мәліметтер келіп түскен жағдайда тағылымдамадан өтуге рұқсат беруден бас тарту туралы шешім шығаруға құқылы.
Тағылымдамадан өтуге рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылданған кезде Комиссия кандидатты бос лауазымға тағайындау туралы ұсынымның күшін жою жөнінде мәселені қарау үшін материалдарды Жоғары Сот Кеңесіне жолдайды.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27.Тағылымдама нәтижелері туралы теріс қорытынды алған жағдайда судьялыққа кандидат қайтадан тағылымдамадан өтуге оны алған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін ғана жіберіледі.
Осы Ереженің 26-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тағылымдама нәтижелері туралы теріс қорытынды алған жағдайда медициналық куәландыру нәтижелері бойынша судьяның кәсіби міндеттерін орындауға кедергі болатын ауруларының жоқтығы кейіннен расталған жағдайларды қоспағанда, судьялыққа кандидат қайтадан тағылымдамадан өтуге жіберілмейді.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссия туралы ережеде:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) личный листок по учету кадров;
2) автобиография;
3) копии диплома и приложения к диплому;
4) копия документа, подтверждающего сдачу квалификационного экзамена;
5) служебная характеристика с последнего места работы. При невозможности по уважительным причинам представить характеристику представляются письменные объяснения;
6) документ о прохождении медицинского освидетельствования, подтверждающий отсутствие заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи, выданный не позднее одного года до дня сдачи документов.
Документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) настоящего пункта представляются лицом, получившим рекомендацию Высшего Судебного Совета о назначении на вакантную должность, по запросу уполномоченного органа.";
пункт 10 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Решение о допуске к прохождению стажировки лиц, получивших рекомендацию о назначении на вакантную должность, принимается Комиссией после получения от Высшего Судебного Совета списка лиц, получивших рекомендацию о назначении на вакантную должность.";
пункт 11 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Лицо, допущенное к прохождению стажировки, обязано приступить к стажировке в течение семи рабочих дней после публикации сведений на интернет-ресурсах.";
пункт 14 дополнить частями тринадцатой, четырнадцатой и пятнадцатой следующего содержания:
"Проверку кандидатов на соответствие вышеперечисленным требованиям настоящего пункта осуществляет Высший Судебный Совет при даче рекомендации о назначении на вакантную должность.
Комиссия вправе вынести решение об отказе в допуске к стажировке в случае поступления до заседания сведений, характеризующих морально-этический облик лица с отрицательной стороны.
При вынесении решения об отказе в допуске к стажировке Комиссия направляет материалы в Высший Судебный Совет для рассмотрения вопроса об отмене рекомендации о назначении кандидата на вакантную должность.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. В случае получения отрицательного заключения об итогах стажировки кандидат в судьи допускается к прохождению повторной стажировки не ранее чем через один год со дня его получения.
В случае получения отрицательного заключения об итогах стажировки по основаниям, предусмотренным подпунктом 5) пункта 26 настоящего Положения, кандидат в судьи к прохождению повторной стажировки не допускается, за исключением случаев последующего подтверждения по результатам медицинского освидетельствования отсутствия заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи.";
в Положении о Комиссии по качеству отправления правосудия при Верховном Суде, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Комиссияның қызметін қамтамасыз ететін сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) құрылымдық бөлімшесі судьяның кәсіби қызметіне бағалау жүргізу үшін ақпарат жинауды жүзеге асырады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Кәсіби қызметті бағалау нәтижелері бойынша судьяны кәсіби жарамсыздығына байланысты атқаратын лауазымына сай келмейді деп тану туралы Комиссияның шешімі Жоғары Сот Кеңесінің судьяны атқарып отырған лауазымынан босату туралы мәселені қарауы үшін негіз болып табылады.
Кәсіби қызметті мерзімді бағалау нәтижелері бойынша судьяны басқа сотқа ауыстыру туралы Комиссияның шешімі Жоғары Сот Кеңесінің судьяны басқа сотқа ауыстыру туралы, ал ауысудан бас тартқан жағдайда судьяны атқарып отырған лауазымынан босату туралы мәселені қарауы үшін негіз болып табылады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Судьяның бір жыл мерзім өткеннен кейінгі жұмыс нәтижелері бойынша Комиссияның хаттамалық шешімдерінің көшірмелері келіп түскен материалдармен бірге кейіннен Жоғары Сот Кеңесіне ұсыну үшін Жоғарғы Сот Төрағасына бекіту үшін жолданады.
Судьяны кәсіби жарамсыздығына байланысты атқаратын қызметіне сай келмейді деп тану, басқа сотқа ауыстыру туралы Комиссияның хаттамалық шешімдерінің көшірмелері Жоғары Сот Кеңесіне жолданады.";
40 және 41-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Комиссия Жоғары Сот Кеңесі жіберген материалдар негізінде судьяның отставкаға құқығын растау туралы мәселені қарауды жүзеге асырады.
41. Аудандық соттың судьясына, төрағасына және облыстық соттың судьясына қатысты Комиссия Регламентінде көзделген құжаттарды Комиссияға облыстық соттың төрағасы, облыстық соттың төрағасына және сот алқасы төрағасына, Жоғарғы Соттың судьясы мен сот алқасының төрағасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің оларды лауазымға тағайындауына байланысты өз өкілеттіктерін бұрын тоқтатқан судьяларға қатысты Жоғарғы Сот Төрағасы ұсынады.";
44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Судьяның отставкасы Конституциялық заңның 35-бабының 3-тармағында көзделген негіздер бойынша тоқтатылады.
Комиссия Жоғары Сот Кеңесі жіберген материалдар негізінде отставканы тоқтатуды қарайды.
45. Комиссия судьяның отставкаға құқығын растау және отставканы тоқтату туралы материалдарды қарау нәтижесі бойынша мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) отставкаға құқығын растау туралы;
2) отставкаға құқығын растаудан бас тарту туралы;

"25. Сбор информации для проведения оценки профессиональной деятельности судьи осуществляется структурным подразделением уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования (далее – уполномоченный орган), обеспечивающим деятельность Комиссии.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Решение Комиссии о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности по результатам оценки профессиональной деятельности является основанием для рассмотрения Высшим Судебным Советом вопроса об освобождении судьи от занимаемой должности.
Решение Комиссии о переводе судьи в другой суд по результатам периодической оценки профессиональной деятельности является основанием для рассмотрения Высшим Судебным Советом вопроса о переводе судьи в другой суд, а в случае отказа от перевода – об освобождении судьи от занимаемой должности.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Копии протокольных решений Комиссии по результатам работы судьи по истечении годичного срока вместе с поступившими материалами направляются Председателю Верховного Суда для последующего представления в Высший Судебный Совет для утверждения.
Копии протокольных решений Комиссии о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности, переводе в другой суд направляются в Высший Судебный Совет.";
пункты 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"40. Рассмотрение вопроса о подтверждении права судьи на отставку осуществляется Комиссией на основе материалов, направленных Высшим Судебным Советом.
41. Документы, предусмотренные Регламентом Комиссии в отношении судьи, председателя районного суда и судьи областного суда представляются в Комиссию председателем областного суда, в отношении председателя и председателя судебной коллегии областного суда, судьи и председателя судебной коллегии Верховного Суда, а также судей, ранее прекративших свои полномочия в связи с назначением их Президентом Республики Казахстан на должности, – Председателем Верховного Суда.";
пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Отставка судьи прекращается по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 35 Конституционного закона.
Прекращение отставки рассматривается Комиссией на основе материалов, направленных Высшим Судебным Советом.
45. Комиссия по результатам рассмотрения материалов о подтверждении права судьи на отставку и прекращении отставки выносит одно из следующих решений:
1) о подтверждении права на отставку;
2) об отказе в подтверждении права на отставку;

3) отставканы тоқтату туралы;
4) отставканы тоқтатудан бас тарту туралы.
Комиссияның шешімі Жоғары Сот Кеңесіне қарау үшін жіберіледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Жоғары Сот Кеңесінің судьяны атқарып отырған лауазымынан босату туралы ұсыным беруден бас тартуы Комиссия шығарған шешімнің күшін жояды. Жоғары Сот Кеңесінің Комиссия шешімін жоюы Жоғары Сот Кеңесінің не Комиссияның Конституциялық заңның 44-бабында көзделген өзге шешімді қабылдауы үшін негіз болып табылады.
Жоғары Сот Кеңесінің Конституциялық заңның 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген шешімді қабылдауы Жоғары Сот Кеңесінің судьяны басқа сотқа, басқа мамандануға ауыстыру туралы мәселені қарауы үшін негіз болып табылады.".
3. "Жоғары оқу орындарына ерекше мәртебе беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 5 шілдедегі № 648 Жарлығында:
1-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясына;".
4. "Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің қызметін жетілдіру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 137 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты туралы ережеде:
"1. Жалпы ережелер" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Аппарат өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Аппарат басшысының өкімдерімен ресімделетін шешімдер қабылдайды.";
"2. Аппараттың миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Аппараттың міндеттері мен өкілеттіктері";
13-тармақ алып тасталсын;
15-тармақта:
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Кеңестің аудандық және оған теңестірілген сот (бұдан әрі – аудандық сот) судьясының, облыстық және оған теңестірілген соттың (бұдан әрі – облыстық сот) сот алқасы төрағасының, судьясының, Жоғарғы Сот судьясының бос лауазымына орналасуға конкурстық іріктеуді өткізуін ұйымдастыру;
8) аудандық сот судьясының, облыстық соттың сот алқасы төрағасының, судьясының, Жоғарғы Сот судьясының бос лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын адамдардың құжаттарын қойылған талаптарға сәйкестігі тұрғысынан алдын ала қарау;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) Кеңестің аудандық соттар төрағаларының бос лауазымдарына кандидаттарды өз кандидатурасын дербес ұсынған адамдар және (немесе) кадр резервінде тұрған адамдар қатарынан іріктеуін ұйымдастыру;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Кеңестің қарауына шығарылатын ұйымдық-кадрлық және басқа да мәселелер бойынша, оның ішінде Кеңестің:
облыстық соттар төрағаларының, Жоғарғы Соттың сот алқалары төрағаларының бос лауазымдарына кандидатураларға қатысты Жоғарғы Сот Төрағасының ұсыныстарын;
аудандық соттар төрағаларының бос лауазымдарына сайланған адамдарға қатысты облыстық соттардың кеңейтілген жалпы отырыстарының қорытындыларын;
Жоғарғы Сот Төрағасының бос лауазымына кандидатураларды;
конкурстан тыс тәртіппен Жоғарғы Сот судьясының бос лауазымына кандидатураларды;
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңында көзделген жағдайларда судьялардың бос лауазымдарына кандидаттарды конкурссыз тағайындау мәселелерін;
Жоғарғы Сот Төрағасының, сот алқалары төрағаларының және судьяларының, жергілікті және басқа соттар төрағаларының, сот алқалары төрағаларының және судьяларының отставка нысанында өкілеттіктерін тоқтату, отставканы тоқтату мәселелерін;
сот қайта ұйымдастырылған, таратылған, тиісті сот судьяларының саны азайтылған жағдайларда, егер жергілікті және басқа соттардың судьялары басқа соттағы судьяның бос лауазымына орналасуға келісім бермесе, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда судья басқа сотқа, басқа мамандануға ауысудан бас тартса, оларды атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
сот қайта ұйымдастырылған, таратылған, өкілеттіктер мерзімі өткен жағдайларда, егер жергілікті және басқа соттардың төрағалары, сот алқаларының төрағалары басқа соттағы судьяның бос лауазымына орналасуға келісім бермесе, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда сот төрағасы, сот алқасының төрағасы басқа сотқа, басқа мамандануға ауысудан бас тартса, оларды атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
Жоғарғы Сот судьяларының саны азайтылған жағдайда, егер Жоғарғы Соттың судьялары басқа соттағы судьяның бос лауазымына орналасуға келісім бермесе, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда Жоғарғы Соттың судьясы басқа сотқа, басқа мамандануға ауысудан бас тартса, оларды атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
өкілеттіктер мерзімі өткен жағдайларда, егер Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағалары басқа соттағы судьяның бос лауазымына орналасуға келісім бермесе, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда Жоғарғы Соттың сот алқасының төрағасы басқа сотқа, басқа мамандануға ауысудан бас тартса, оларды атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
судья лауазымына алғаш рет тағайындалған, сайланған адамның бір жыл мерзім өткеннен кейінгі жұмыс нәтижелерін және Жоғарғы Сот жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссия) судьяның кәсіби қызметін оң бағалаған кезде Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуы бойынша оны бекіту туралы мәселенің шешімін;
Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағаларын және судьяларын, жергілікті және басқа соттардың төрағаларын, сот алқаларының төрағаларын және судьяларын, Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның шешімі негізінде кәсіби жарамсыздығына орай, сондай-ақ судья өкілеттіктерін өз тілегі бойынша тоқтатқан, судья басқа лауазымға тағайындалған, сайланған және оны басқа жұмысқа ауыстырған, зейнеткерлік жасқа немесе судья лауазымында болудың шекті жасына толған жағдайларда атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
медициналық қорытындыға сәйкес кәсіби міндеттерін одан әрі атқаруға кедергі келтіретін денсаулық жағдайына байланысты судья өкілеттіктерін тоқтатқан, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану не оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы соттың шешімі, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген, қылмыстық іс ақталмайтын негіздер бойынша сотқа дейінгі сатыда тоқтатылған, Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған, судья қайтыс болған немесе оны қайтыс болды деп жариялау туралы соттың шешімі заңды күшіне енген жағдайларда Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағаларын және судьяларын, жергілікті және басқа соттардың төрағаларын, сот алқаларының төрағаларын және судьяларын атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
тәртіптік теріс қылықтар жасағаны үшін немесе "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының талаптарын орындамағаны үшін Сот жюриі шешімінің негізінде Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағаларын және судьяларын, жергілікті және басқа соттардың төрағаларын, сот алқаларының төрағаларын және судьяларын атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;
зейнеткерлік жасқа немесе шекті жасқа толғаннан кейін судья лауазымында болу мерзімін ұзарту мәселелерін;
сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган басшысының лауазымына кандидатты тағайындауға және оны лауазымынан босатуға келісім беру туралы Жоғарғы Сот Төрағасының ұсыныстарын;
Сот жюриі және Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның шешімдеріне судьялардың шағым жасау туралы өтініштерін;
Қазақстан Республикасының Президентіне судьяны ұстап алуға, күзетпен ұстауға не үйқамаққа алуға, оны күштеп әкелуге, оған сот тәртібімен белгіленетін әкімшілік жазалау шараларын қолдануға, судьяны қылмыстық жауаптылыққа тартуға келісім беру туралы мәселені шешу үшін қорытынды ұсыну туралы мәселелерді;
судьялардың жалпы штат санын, әрбір жергілікті және басқа соттың судьялар санын белгілеуге келісім беру туралы мәселелерді;
аудандық сот төрағасының, облыстық сот төрағасының, сот алқалары төрағаларының және судьясының, Жоғарғы Соттың сот алқалары төрағаларының және судьясының лауазымына кадр резервін (бұдан әрі – кадр резерві) жасақтау мәселелерін қарауы бойынша талдамалық және өзге де материалдарды дайындау;";
10-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1) Сот жюриінің, Кадр резерві жөніндегі комиссияның, Біліктілік комиссиясының, Конкурстық іріктеу жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз ету;";
12) тармақшада:
"судья лауазымына орналасу үшін біліктілік емтихандарын тапсырған," деген сөздерден кейін "Кеңестің ұсынымын алған," деген сөздермен толықтырылсын;
"Жоғарғы Сот" деген сөздер "Кеңес" деген сөзбен ауыстырылсын;
14-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14-1) Кеңестің:
кадр резервін қалыптастыру және онымен жұмысты ұйымдастыру тәртібін;
Кеңес жанындағы Кадр резерві жөніндегі комиссия төрағасының кандидатурасы мен комиссия құрамын;
Кеңес жанындағы Сот жюриі құрамын бекіту жөніндегі жұмысын ұйымдастыру;";

3) о прекращении отставки;
4) об отказе в прекращении отставки.
Решение Комиссии направляется для рассмотрения в Высший Судебный Совет.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Отказ Высшего Судебного Совета в даче рекомендации об освобождении судьи от занимаемой должности отменяет вынесенное Комиссией решение. Отмена Высшим Судебным Советом решения Комиссии является основанием для принятия Высшим Судебным Советом либо Комиссией иного решения, предусмотренного статьей 44 Конституционного закона.
Принятие Высшим Судебным Советом решения, предусмотренного подпунктом 4) пункта 1 статьи 44 Конституционного закона, является основанием для рассмотрения Высшим Судебным Советом вопроса о переводе судьи в другой суд, на другую специализацию.".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 5 июля 2001 года № 648 "О присвоении особого статуса высшим учебным заведениям":
подпункт 12) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"12) Академия правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан;".
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 137 "О мерах по совершенствованию деятельности Высшего Судебного Совета Республики Казахстан":
в Положении об Аппарате Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "1. Общие положения" изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями руководителя Аппарата.";
строку "2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Аппарата" изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Задачи и полномочия Аппарата";
пункт 13 исключить;
в пункте 15:
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) организация проведения Советом конкурсного отбора на занятие вакантной должности судьи районного и приравненного к нему суда (далее – районный суд), председателя судебной коллегии, судьи областного и приравненного к нему суда (далее – областной суд), судьи Верховного Суда;
8) предварительное рассмотрение документов лиц, участвующих в конкурсе на занятие вакантной должности судьи районного суда, председателя судебной коллегии, судьи областного суда, судьи Верховного Суда, на предмет их соответствия предъявляемым требованиям;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) организация проведения Советом отбора кандидатов на вакантные должности председателей районных судов из числа лиц, самостоятельно выдвинувших свою кандидатуру, и (или) лиц, состоящих в кадровом резерве;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) подготовка аналитических и иных материалов по организационно-кадровым и другим вопросам, выносимым на рассмотрение Совета, в том числе по рассмотрению Советом:
представлений Председателя Верховного Суда в отношении кандидатур на вакантные должности председателей областных судов, председателей судебных коллегий Верховного Суда;
заключений расширенных пленарных заседаний областных судов в отношении лиц, избранных на вакантные должности председателей районных судов;
кандидатур на вакантную должность Председателя Верховного Суда;
кандидатур на вакантную должность судьи Верховного Суда во внеконкурсном порядке;
вопросов назначения кандидатов на вакантные должности судей без конкурса в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
вопросов прекращения полномочий Председателя, председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов в форме отставки, прекращения отставки;
вопросов освобождения от занимаемых должностей судей местных и других судов в случаях реорганизации, упразднения суда, уменьшения числа судей соответствующего суда, если они не дают согласия на занятие вакантной должности судьи в другом суде, а также в случае отказа судьи от перевода в другой суд, на другую специализацию в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1, частью второй пункта 5 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей, председателей судебных коллегий местных и других судов в случаях реорганизации, упразднения суда, истечения срока полномочий, если они не дают согласия на занятие вакантной должности судьи в другом суде, а также в случае отказа председателя суда, председателя судебной коллегии от перевода в другой суд, на другую специализацию в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1, частью второй пункта 5 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
вопросов освобождения от занимаемых должностей судей Верховного Суда в случае уменьшения числа судей Верховного Суда, если они не дают согласия на занятие вакантной должности судьи в другом суде, а также в случае отказа судьи Верховного Суда от перевода в другой суд, на другую специализацию в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1, частью второй пункта 5 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий Верховного Суда в случаях истечения срока полномочий, если они не дают согласия на занятие вакантной должности судьи в другом суде, а также в случае отказа председателя судебной коллегии Верховного Суда от перевода в другой суд, на другую специализацию в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1, частью второй пункта 5 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
результатов работы лица, впервые назначенного, избранного на должность судьи, по истечении годичного срока и при положительной оценке профессиональной деятельности судьи Комиссией по качеству правосудия при Верховном Суде (далее – Комиссия по качеству правосудия), решения по представлению Председателя Верховного Суда вопроса о его утверждении;
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов в силу профессиональной непригодности на основании решения Комиссии по качеству правосудия, а также в случаях прекращения полномочий судьи по собственному желанию, назначения, избрания судьи на другую должность и его перехода на другую работу, достижения им пенсионного или предельного возраста пребывания в должности судьи;
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов в случаях прекращения полномочий судьи по состоянию здоровья, препятствующему дальнейшему исполнению профессиональных обязанностей, в соответствии с медицинским заключением, вступления в законную силу решения суда о признании недееспособным или ограниченно дееспособным либо применения к нему принудительных мер медицинского характера, обвинительного приговора суда за совершение уголовного правонарушения, прекращения уголовного дела на досудебной стадии по нереабилитирующим основаниям, прекращения гражданства Республики Казахстан, смерти судьи или вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим;
вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов за совершение ими дисциплинарных проступков или за невыполнение требований Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" на основании решения Судебного жюри;
вопросов продления срока пребывания в должности судьи по достижении пенсионного или предельного возраста;
представлений Председателя Верховного Суда о даче согласия на назначение кандидата на должность руководителя уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования и на его освобождение от должности;
обращений судей об обжаловании решений Судебного жюри и Комиссии по качеству правосудия;
вопросов о представлении Президенту Республики Казахстан заключения для решения вопроса о даче согласия на задержание, содержание под стражей либо домашним арестом судьи, его приводе, применении к нему мер административного взыскания, налагаемых в судебном порядке, привлечении судьи к уголовной ответственности;
вопросов о даче согласия на установление общей штатной численности судей, количества судей каждого местного и другого суда;
вопросов формирования кадрового резерва на должности председателя районного суда, председателя, председателей судебных коллегий и судьи областного суда, председателей судебных коллегий и судьи Верховного Суда (далее – кадровый резерв);";
подпункт 10-1) изложить в следующей редакции:
"10-1) обеспечение деятельности Судебного жюри, Комиссии по кадровому резерву, Квалификационной комиссии, Комиссии по конкурсному отбору;";
в подпункте 12):
после слов "сдавших квалификационные экзамены для занятия должности судьи," дополнить словами "получивших рекомендацию Совета,";
слова "Верховном Суде" заменить словом "Совете";
подпункт 14-1) изложить в следующей редакции:
"14-1) организация работы Совета по утверждению:
порядка формирования и организации работы с кадровым резервом;
кандидатуры председателя Комиссии по кадровому резерву при Совете и состава комиссии;
состава Судебного жюри при Совете;";

мынадай мазмұндағы 15-1), 15-2) және 15-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) Кеңес жанындағы Сот төрелігі академиясының бюджеттік шығыстарын қарау, келісу және бекіту;
15-2) Кеңес жанындағы Сот төрелігі академиясының тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды келісу;
15-3) сот оқуы, судьялардың біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;";
"3. Аппараттың қызметін ұйымдастыру" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Аппарат басшысының мәртебесі, өкілеттіктері";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Аппаратқа басшылықты басшы жүзеге асырады, ол Аппаратқа жүктелген міндеттердің орындалуы және оның функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
Аппарат басшысы лауазымы бойынша Кеңестің хатшысы болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Аппарат басшысының орынбасарлары болуы мүмкін, оларды Аппарат басшысы лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Аппарат басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Аппарат басшысының өкілеттіктері:
1) Аппараттың қызметін ұйымдастырады;
2) Кеңес мүшелерінің ұсынысы бойынша алдағы отырыстың қарауына шығарылатын мәселелердің тізбесін қалыптастырады және бұл туралы Төрағаға күні бұрын баяндайды;
3) отырыс хаттамаларының, Кеңес қабылдаған ұсынымдардың, қорытындылар мен хаттамалық шешімдердің үзінді көшірмелеріне қолын қойып растайды;
4) қажет болған кезде тексеру ұйымдастырады;
5) Кеңес отырысына шақырылатын адамдардың тізімін айқындайды және олардың келуін қамтамасыз етеді;
6) Төрағаның өкімдерін және Кеңестің шешімдерін орындайды;
7) Кеңестің ғалым заңгерлер және адвокаттар қатарынан мүшелерінің лауазымдық айлықақысын белгілеуге құқық беретін жұмыс өтілін есептеу қағидаларын бекітеді;
8) Аппаратқа басшылықты жүзеге асырады: оның бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
9) Аппараттың қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
10) Кеңес Төрағасымен келісу бойынша Аппараттың құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
11) Аппаратта атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуын бақылайды;
12) Кеңестің мемлекеттік сатып алу саласына басшылықты жүзеге асырады, оның ішінде төлем шоттарына қол қояды;
13) Кеңес жанындағы Сот төрелігі академиясының штат кестесін келіседі;
14) Кеңес жанындағы Сот төрелігі академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекітеді;

дополнить подпунктами 15-1), 15-2) и 15-3) следующего содержания:
"15-1) рассмотрение, согласование и утверждение бюджетных расходов Академии правосудия при Совете;
15-2) согласование цен на товары (работы, услуги) Академии правосудия при Совете;
15-3) организация работы по судебному образованию, повышению квалификации судей;";
строку "3. Организация деятельности Аппарата" изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Статус, полномочия руководителя Аппарата";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Руководство Аппаратом осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат задач и осуществление им своих функций.
Руководитель Аппарата является по должности секретарем Совета.";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Руководитель Аппарата может иметь заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности руководителем Аппарата.
Руководитель Аппарата определяет полномочия своих заместителей.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Полномочия руководителя Аппарата:
1) организует деятельность Аппарата;
2) формирует по предложению членов Совета перечень вопросов, выносимых для рассмотрения на предстоящем заседании, и заблаговременно докладывает о них Председателю;
3) заверяет своей подписью выписки из протоколов заседаний, рекомендаций, заключений и протокольных решений, принятых Советом;
4) организует при необходимости проверки;
5) определяет список лиц, приглашаемых на заседание Совета, и обеспечивает их явку;
6) выполняет распоряжения Председателя и решения Совета;
7) утверждает правила исчисления стажа членов Совета из числа ученых-юристов и адвокатов, дающего право на установление должностного оклада;
8) осуществляет руководство Аппаратом: организует, координирует и контролирует работу его подразделений;
9) организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Аппарата;
10) по согласованию с Председателем Совета утверждает положения о структурных подразделениях Аппарата;
11) контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины в Аппарате;
12) осуществляет руководство в сфере государственных закупок Совета, в том числе подписывает счета к оплате;
13) согласовывает штатное расписание Академии правосудия при Совете;
14) утверждает Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правосудия при Совете и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг);

15) Кеңес қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырады және оның өткізілуіне жауап береді;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Аппарат қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
17) Аппараттың құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
18) Аппарат қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу мен сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
19) Аппарат қызметкерлерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелерін шешеді;
20) бюджеттік өтінімді дайындауды, бюджеттік өтінімді Кеңес Төрағасына ұсынуды, сондай-ақ бюджеттік процестің өзге де рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
21) Кеңес органын қаржыландыру жоспарларын және қаржылық есептілігін әзірлеуді қамтамасыз етеді және бекітеді;
22) мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара қарым-қатынаста өз құзыреті шегінде Кеңестің атынан өкілдік етеді;
23) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын өз құзыреті шегінде қамтамасыз етеді;
24) Кеңес жұмысының ұйымдастырылуын жақсартуға бағытталған шараларды қолданады, Кеңес шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
25) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерімен жұмысты ұйымдастырады;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де ұйымдастырушылық-өкімдік функцияларды орындайды.
Аппарат басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.";
"4. Аппараттың мүлкі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Аппараттың мүлкі";
"5. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату".
5. "Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
"Мемлекеттік саяси лауазымдар" деген 1-тарауда:
"Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің басшысы, оның орынбасарлары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің басшысы, оның бірінші орынбасары және орынбасарлары";
"Мемлекеттік әкімшілік лауазымдар" деген 2-тарауда:
"Б корпусы" деген бөлімде:
В санаттарының тобында:
В-3 санатында:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының сектор меңгерушісі" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің сектор меңгерушісі".

15) организует и отвечает за проведение государственных закупок по материально-техническому обеспечению деятельности Совета;
16) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке назначает на должности и освобождает от должностей работников Аппарата;
17) утверждает должностные инструкции руководителей структурных подразделений и работников Аппарата;
18) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Аппарата;
19) решает вопросы дисциплинарной ответственности работников Аппарата;
20) обеспечивает подготовку бюджетной заявки, представление бюджетной заявки Председателю Совета, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
21) обеспечивает разработку и утверждает планы финансирования органа и финансовую отчетность Совета;
22) представляет Совет во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями в пределах своей компетенции;
23) в пределах своей компетенции обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции;
24) принимает меры, направленные на улучшение организации работы Совета, осуществляет контроль за исполнением решений Совета;
25) организует работу с обращениями физических и юридических лиц;
26) выполняет иные организационно-распорядительные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Аппарата в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.";
строку "4. Имущество Аппарата" изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Имущество Аппарата";
строку "5. Реорганизация и упразднение Аппарата" изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Реорганизация и упразднение Аппарата".
5. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150 "Об утверждении Реестра должностей политических и административных государственных служащих":
в Реестре должностей политических и административных государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 1 "Политические государственные должности":
строку "Руководитель Судебной администрации Республики Казахстан, его заместители" изложить в следующей редакции:
"Руководитель Судебной администрации Республики Казахстан, его первый заместитель и заместители";
в главе 2 "Административные государственные должности":
в разделе "Корпус Б":
в группе категорий В:
в категории В-3:
после строки "Заведующий сектором Аппарата Правительства Республики Казахстан" дополнить строками следующего содержания:
"Заведующий сектором аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан
Заведующий сектором Судебной администрации Республики Казахстан".

6. "Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 19 қаңтардағы № 106 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі туралы ережеде:
14-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жергілікті және оларға теңестірілген соттарды құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту не тарату жөніндегі ұсынысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасымен келісу, сондай-ақ облыстық және оларға теңестірілген соттарды құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту не тарату, судьялыққа кандидаттардың тағылымдамадан өтуі үшін бос орындарды бөлу жөніндегі ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына енгізу;";
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"сот қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және олардың тағылымдамадан өтуі, оның ішінде судьялыққа кандидаттардың ақылы тағылымдамадан өтуі жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;";
отыз жетінші және отыз сегізінші абзацтар алып тасталсын;
18-тармақта:
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Президентіне Жоғарғы Сот Төрағасымен және Жоғары Сот Кеңесімен келісілген аудандық және оларға теңестірілген соттарды құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы ұсыныс енгізеді;";
аудандық және оларға теңестірілген, облыстық және оларға теңестірілген соттарда және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотында іс жүргізу қағидаларын бекітеді;";
он төртінші және он бесінші абзацтар алып тасталсын.

6. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 января 2023 года № 106 "О некоторых вопросах Судебной администрации Республики Казахстан":
в Положении о Судебной администрации Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 14:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"согласовывает с Председателем Верховного Суда Республики Казахстан представление по образованию, реорганизации, переименованию либо упразднению районных и приравненных к ним судов, а также вносит предложения Председателю Верховного Суда Республики Казахстан по образованию, реорганизации, переименованию либо упразднению областных и приравненных к ним судов, распределению вакантных мест для прохождения стажировки кандидатами в судьи;";
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"организация работы по повышению квалификации работников судов и прохождению ими стажировки, в том числе оплачиваемой стажировки кандидатами в судьи;";
абзацы тридцать седьмой и тридцать восьмой исключить;
в пункте 18:
дополнить абзацами четвертым и пятым следующего содержания:
"вносит Президенту Республики Казахстан представление об образовании, реорганизации, переименовании и упразднении районных и приравненных к ним судов, согласованное с Председателем Верховного Суда и Высшим Судебным Советом;
утверждает правила делопроизводства в районных и приравненных к ним судах, областных и приравненных к ним судах и Верховном Суде Республики Казахстан;";
абзацы четырнадцатый и пятнадцатый исключить.