"Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 366 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
"Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында және "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 17-1-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Активтерді қайтару жөніндегі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) құрылсын.
2. Қоса берілген:
1) Комитет туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Қазақстан Республикасының Үкіметімен және мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдасын.
4. "Экономикалық ресурстардың заңсыз шоғырлануына қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 5 маусымдағы № 908 Жарлығының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 5 қазандағы
№ 366 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Активтерді қайтару жөніндегі комитеті туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Активтерді қайтару жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының активтерді қайтару жөніндегі қызметті мемлекеттің атынан және мүддесіне орай жүзеге асыратын ведомствосы – заңсыз иемденілген активтерді қайтару (бұдан әрі – активтерді қайтару) жөніндегі уәкілетті орган болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға, Қазақстан Республикасының заңдарына, Президенттің актілеріне және өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде және басқа тілдерде өз атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов"
Указ Президента Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 366.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" и в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать республиканское государственное учреждение "Комитет по возврату активов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан" (далее – Комитет).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комитете;
2) изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
3. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан совместно с Правительством Республики Казахстан и заинтересованными государственными органами в установленном законодательством порядке принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 5 июня 2022 года № 908 "О межведомственной комиссии по вопросам противодействия незаконной концентрации экономических ресурсов".
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 октября 2023 года
№ 366
ПОЛОЖЕНИЕ о Комитете по возврату активов
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Комитет по возврату активов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) является уполномоченным органом по возврату незаконно приобретенных активов (далее – возврат активов) – ведомством Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, осуществляющим от имени и в интересах государства деятельность по возврату активов.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О прокуратуре", международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке и других языках, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұған уәкілеттік берілген болса, оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен бекітіледі.
8. Комитеттің орналасқан жері: Астана қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы, 14.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Активтерді қайтару жөніндегі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен, сондай-ақ Арнаулы мемлекеттік қордан Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
12. Комитетке "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген жағдайларды қоспағанда, Комитеттің өкілеттігі болып табылатын міндеттіліктерді орындау тұрғысынан кәсіпкерлік субъектілермен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілерде кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің міндеттері, құқықтары мен міндеттіліктері
13. Міндеттері:
1) Заңда жүктелген міндеттер шегінде заңсыз иемденілген активтерді анықтау және мемлекетке қайтару;
2) заңсыз иемденілген, оның ішінде шығарылған активтерді мемлекетке қайтаруға бағытталған шараларды жүзеге асыру;
3) активтерді қайтару бойынша халықаралық-құқықтық ынтымақтастықты дамыту;
4) экономикалық ресурстардың заңсыз шоғырлануына, активтерді заңсыз шығаруға ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтау мен жою және олардың салдарын жою;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Құқықтары мен міндеттіліктері:
Құқықтары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен мемлекеттік, арнаулы мемлекеттік органдарға және құқық қорғау органдарына қылмыстық құқық бұзушылықты анықтау туралы және (немесе) қажетті тексеру, жедел-іздестіру іс-шараларын, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеп-тексерулерді жүргізу туралы сұрау салу (талап), жазбаша тапсырма, ақпарат немесе баянат жіберу;

4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: город Астана, проспект Мангилик Ел, 14.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Комитет по возврату активов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета, а также Специального государственного фонда в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон).
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) выявление и возврат государству незаконно приобретенных активов в пределах задач, возложенных Законом;
2) осуществление мер, направленных на возврат государству незаконно приобретенных, в том числе выведенных активов;
3) развитие международно-правового сотрудничества по возврату активов;
4) выявление и устранение причин и условий, способствовавших незаконной концентрации экономических ресурсов, незаконному выводу активов, и устранение их последствий;
5) осуществление иных задач в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан.
14. Права и обязанности:
Права:
1) в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан, направлять запрос (требование), письменное поручение, информацию или рапорт об обнаружении уголовного правонарушения и (или) о проведении необходимых проверочных, оперативно-розыскных мероприятий, а также досудебных расследований в государственные, специальные государственные и правоохранительные органы;

2) активтерді қайтару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, квазимемлекеттік сектор субъектілерінен және лауазымды тұлғалардан ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
3) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;
4) активтерді қайтару саласында және сабақтас салаларда нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу;
5) заңсыз иемденілген және шығарылған активтерді іздеу (ашып көрсету), олардың пайда болуын растау, алдын ала қамтамасыз ету шараларын, қамтамасыз ету шараларын қолдану, олардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды басқару, өткізу және мемлекетке қайтару бойынша шаралар қабылдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін комиссиялар мен жұмыс топтарын құру жөнінде ұсыныстар енгізу;
6) заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтаруға бағытталған қызметті жүзеге асыру үшін ғалымдарды, сарапшыларды, мамандарды, коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдарды, оның ішінде шетелдік ұйымдарды тарту;
7) "Прокуратура туралы" Конституциялық заңға, Заңға және Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес прокуратура актілерін енгізу, сондай-ақ Комитеттің ұйымдастыру мәселелерін және оның құзыретіне кіретін мәселелер жөніндегі қызметін реттейтін актілерді қабылдау;
8) заңсыз иемденілген, оның ішінде шығарылған активтерді іздеу (ашып көрсету), пайда болуын растау, қамтамасыз ету шараларын қолдану, оларды басқару, өткізу және мемлекетке қайтару бойынша жедел-іздестіру және арнаулы іс-шараларды жүргізуде Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарына жәрдемдесу;
9) халықаралық шарттарда көзделген және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жеке, заңды тұлғаларға және өзге де ұйымдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына заңсыз иемденілген және шығарылған активтерге қатысты, сондай-ақ активтерді заңсыз шығаруға қатысы бар жеке тұлғаларға, ұйымдарға және бенефициарлық меншік иелеріне, басқа да байланысты құқық бұзушылықтарға, ақшамен (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операцияларға қатысты ақпарат, мәліметтер және құжаттар беру, сондай-ақ шет мемлекеттердің құзыретті органдарынан түскен сұрау салуларды орындауға жәрдемдесу туралы сұрау салулар жіберу;
10) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен шетелдік соттарға, халықаралық төрелік ұйымдарына және шет мемлекеттердің өзге де құзыретті органдарына мемлекетке қайтарылуға жататын активтердің құқықтық мәртебесін немесе меншік құқығын анықтау туралы талап қою беру;

2) запрашивать и получать у государственных органов, организаций, субъектов квазигосударственного сектора и должностных лиц информацию и материалы в порядке, установленном законодательством о возврате активов;
3) принимать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
4) разрабатывать предложения по совершенствованию нормативных правовых актов в сфере возврата активов и смежных сферах;
5) вносить предложения по созданию комиссий и рабочих групп для осуществления деятельности по поиску (раскрытию), подтверждению происхождения, наложению предварительных обеспечительных мер, обеспечительных мер, принятию мер по обеспечению сохранности, управлению, реализации и возврату государству незаконно приобретенных и выведенных активов;
6) привлекать ученых, экспертов, специалистов, коммерческие и некоммерческие организации, в том числе зарубежные, для осуществления деятельности, направленной на возврат незаконно приобретенных активов государству;
7) вносить акты прокуратуры, а также принимать акты, регулирующие вопросы организации и деятельность Комитета по вопросам, входящим в его компетенцию, в соответствии с Конституционным законом "О прокуратуре", Законом и нормативными правовыми актами Генерального Прокурора Республики Казахстан;
8) содействовать уполномоченным органам Республики Казахстан в проведении оперативно-розыскных и специальных мероприятий по поиску (раскрытию), подтверждению происхождения, наложению обеспечительных мер, управлению, реализации и возврату государству незаконно приобретенных, в том числе выведенных активов;
9) в порядке, предусмотренном международными договорами и установленном законодательством Республики Казахстан, направлять физическим, юридическим лицам и иным организациям, а также государственным органам Республики Казахстан запросы о предоставлении информации, сведений и документов в отношении незаконно приобретенных и выведенных активов, а также в отношении физических лиц, организаций и бенефициарных собственников, причастных к незаконному выводу активов, других связанных правонарушений, операций с деньгами и (или) иным имуществом, а также содействия в исполнении таких запросов от компетентных органов иностранных государств;
10) предъявлять в иностранные суды, международные арбитражные организации и иные компетентные органы иностранных государств иски об установлении правового статуса или права собственности на активы, подлежащие возврату государству, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;

11) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және тиісті шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің соттарына немесе құзыретті органдарына тыйым салу, өзге де алдын ала қамтамасыз ету шараларын, қамтамасыз ету шараларын қабылдау және дәлелдемелерді алу туралы сұрау салулар жіберу;
12) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен халықаралық шарттарға және тиісті шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің соттарына немесе құзыретті органдарына тәркілеу нысанында (Қазақстан Республикасы сотының активтерді тәркілеу немесе мемлекеттің кірісіне айналдыру туралы шешімі болған кезде де, болмаған кезде де) құқықтық көмек туралы сұрау салулар жіберу;
13) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен халықаралық шарттарға және тиісті шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің соттарына немесе құзыретті органдарына Қазақстан Республикасы сотының активтерді іздеуге (ашып көрсетуге), пайда болуының заңдылығын растауға, алдын ала қамтамасыз ету шараларын, қамтамасыз ету шараларын қолдануға, олардың сақталуын, басқарылуын, өткізілуін және қайтарылуын қамтамасыз етуге қатысты шешімін немесе Қазақстан Республикасының соты шығарған өзге де сот актісін тану және орындау туралы арыз жіберу;
14) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, заңнамасына не тиісті шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес арыз иесінде осындай құқықтар болатындай шамада арыздың нысанасын немесе негізін өзгерту, арыздан бас тарту не орындау (тәркілеу) тәсілін өзгертуді сұрату;
15) тиісті шетелдік сотқа немесе шет мемлекеттің құзыретті органдарына Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыруға бағытталған әлеуметтік және экономикалық жобаларды қаржыландыруды не жәбірленушілерге тиісті құқыққа қарсы іс-әрекеттен келтірілген залалды өтеуді қоса алғанда, тәркіленген мүлік пайдаланылатын мақсаттар туралы мәлімдеу;
16) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен шет мемлекеттің соттарына немесе құзыретті органдарына сұрау салулар мен арыздарды жіберу кезінде азаматтық-құқықтық және қылмыстық-құқықтық тәркілеу арасында таңдауды жүзеге асыру;
17) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және тиісті шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің соттарына немесе құзыретті органдарына Қазақстан Республикасы сотының шешімін (үкімін) немесе Қазақстан Республикасының соты шығарған өзге де сот актісін тану және орындау туралы арыз жіберу;

11) направлять в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и законодательством соответствующего иностранного государства в суды или компетентные органы иностранного государства запросы об аресте, принятии иных предварительных обеспечительных мер, обеспечительных мер и получении доказательств, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
12) направлять в соответствии с международными договорами и законодательством соответствующего иностранного государства в суды или компетентные органы иностранного государства запросы о правовой помощи в форме конфискации (как при наличии, так и в отсутствие решения суда Республики Казахстан о конфискации или обращении активов в доход государства), в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
13) направлять в соответствии с международными договорами и законодательством соответствующего иностранного государства в суды или компетентные органы иностранного государства заявления о признании и приведении в исполнение решения суда Республики Казахстан в отношении поиска (раскрытия), подтверждения законности происхождения, применения предварительных обеспечительных мер, обеспечительных мер, обеспечения сохранности, управления, реализации и возврата активов или иного судебного акта, вынесенного судом Республики Казахстан, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
14) изменять предмет или основание заявления, отказываться от заявления либо запрашивать изменение способа исполнения (конфискации) в той мере, в какой такие права имеются у заявителя в соответствии с международными договорами, законодательством Республики Казахстан либо законодательством соответствующего иностранного государства, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
15) заявлять соответствующему иностранному суду или компетентным органам иностранного государства о целях, в которых будет использовано конфискованное имущество, включая финансирование социальных и экономических проектов, направленных на повышение благосостояния народа Казахстана, либо возмещение ущерба потерпевшим от соответствующего противоправного деяния;
16) осуществлять выбор при направлении запросов и заявлений в суды или компетентные органы иностранного государства между гражданско-правовой и уголовно-правовой конфискацией в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
17) направлять в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и законодательством соответствующего иностранного государства в суды или компетентные органы иностранного государства заявления о признании и приведении в исполнение решения (приговора) суда Республики Казахстан или иного судебного акта, вынесенного судом Республики Казахстан, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;

18) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен шет мемлекеттер соттарының немесе құзыретті органдарының Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негіздерге ұқсас негіздер бойынша азаматтық-құқықтық не қылмыстық-құқықтық тәркілеу бөлігінде құқықтық көмек туралы сұрау салуларын алу және орындау (не орындау үшін басқа құзыретті органдарға немесе соттарға беру);
19) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен құқықтық көмек туралы сұрау салуларды қарау жөніндегі сот талқылауларына қатысу;
20) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен шет мемлекеттердің құзыретті органдарына заңсыз иемденілген және шығарылған активтерге қатысты, сондай-ақ активтерді заңсыз шығаруға қатысы бар жеке тұлғаларға, ұйымдарға және бенефициарлық меншік иелеріне, басқа да байланысты құқық бұзушылықтарға, ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операцияларға қатысты ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру туралы сұрау салулар жіберу;
21) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен тиісті шет мемлекеттің заңнамасына немесе халықаралық шарттарға сәйкес берілуі мүмкін процестік құқықтарды жүзеге асыру;
22) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша халықаралық шарттардың жобаларын әзірлеу және келісу жөніндегі жұмысқа қатысу;
23) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен активтерді қайтару және мүлікті тәркілеу мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастық бағдарламаларын әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысу;
24) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен активтерді қайтару, оның ішінде қылмыстық жолмен табылған мүлікті тәркілеу саласындағы халықаралық ұйымдардың, бірлестіктердің және өзге де жұмыс топтарының қызметіне белгіленген тәртіппен қатысу;
25) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша активтерді қайтару саласындағы халықаралық шарттарға, сондай-ақ халықаралық шарттар болып табылмайтын өзге де халықаралық келісімдерге (меморандумдарға) қол қою, оларды ратификациялау, бекіту, қабылдау және оларға қосылу туралы ұсыныстар енгізу жөніндегі жұмысқа қатысу;
26) Қазақстан Республикасының активтерді қайтару туралы заңнамасына сәйкес Комиссияның талқылау күн тәртібіне мәселелер енгізу;
27) Қазақстан Республикасының активтерді қайтару туралы заңнамасына сәйкес құқық қорғау органдарының және арнаулы мемлекеттік органдардың, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың қызметкерлерін Комиссияның жұмысына қатысуға тарту;

18) получать и исполнять (либо передавать для исполнения другим компетентным органам или судам) запросы судов или компетентных органов иностранных государств о правовой помощи в части гражданско-правовой либо уголовно-правовой конфискации по основаниям, аналогичным основаниям, которые предусмотрены в законах Республики Казахстан, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
19) участвовать в судебных разбирательствах по рассмотрению запросов о правовой помощи в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
20) направлять компетентным органам иностранных государств запросы о предоставлении информации, сведений и документов в отношении незаконно приобретенных и выведенных активов, а также в отношении физических лиц, организаций и бенефициарных собственников, причастных к незаконному выводу активов, других связанных правонарушений, операций с деньгами и (или) иным имуществом в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
21) осуществлять процессуальные права, которые могут предоставляться в соответствии с законодательством соответствующего иностранного государства или международными договорами в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
22) принимать участие в работе по разработке и согласованию проектов международных договоров по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
23) участвовать в разработке и осуществлении программ международного сотрудничества по вопросам возврата активов и конфискации имущества в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
24) участвовать в установленном порядке в деятельности международных организаций, объединений и иных рабочих групп в сфере возврата активов, в том числе конфискации имущества, добытого преступным путем, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
25) принимать участие в работе по внесению предложений о подписании, ратификации, утверждении, принятии международных договоров в сфере возврата активов и о присоединении к ним, а также иных международных соглашений (меморандумов), не являющихся международными договорами, по вопросам, входящим в его компетенцию, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
26) вносить вопросы в повестку обсуждения Комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате активов;
27) привлекать к участию в работе Комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате активов работников правоохранительных и специальных государственных органов, а также иных государственных органов;

28) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестерді, семинарларды, конференцияларды, оның ішінде халықаралық тұрғыдағысын ұйымдастыру және өткізу;
29) Заңда көзделген негіздер бойынша жеке және заңды тұлғаларға қатысты әкімшілік, қылмыстық және азаматтық сот ісін жүргізуге, сол сияқты әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді жүргізуге мемлекет атынан бастама жасау;
30) қайтарылуға жататын активтерге үшінші тұлғаларды тарта отырып, бағалау жүргізуге, оның ішінде активтерді бағалаудың тәуелсіз сараптамасын жүргізуге бастама жасау;
31) Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасына сәйкес активтерді ерікті түрде қайтару туралы келісімдер, бітімгершілік келісімдер, Қазақстан Республикасының қылмыстық және қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес кінәні мойындау және активтерді қайтару туралы процестік келісімдер және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де келісімдер жасасу;
32) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп, активтерді ашып көрсету туралы декларацияны ұсыну нысаны мен тәртібін бекіту;
33) активтердің қайтарылуын қамтамасыз етуге бағытталған аудитке, ревизияға, активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығын тексеруге бастама жасау;
34) ақпаратты талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік органдардың тексерулер жүргізуіне бастама жасау;
35) Заңға сәйкес тізілімге енгізілген тұлғаларға қосымша сұрау салулар жіберу;
36) активтің нақты және заңды орналасқан жерін айқындау;
37) активтер мен активтерді иеленетін немесе бақылайтын тұлғалар арасындағы корпоративтік, нақты және өзге де схемаларды, байланыстарды және активтерді қайтаруға бағытталған одан арғы жұмысты жүргізуге қажетті өзге де ақпаратты анықтау;
38) активтердің қалыптастырылу (иемденілу), пайда болу, ұлғайтылу заңдылығын тексеру немесе қайта тексеру, мәліметтер мен дәлелдемелерге талдау және бағалау жүргізу;
39) Заңда көзделген негіздер бойынша соттарға алдын ала қамтамасыз ету шараларын, қамтамасыз ету шараларын қабылдау туралы арыздар, заңсыз иемденілген активтерді мемлекет кірісіне айналдыру туралы талап қою жіберу;
40) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен шетелдік және халықаралық соттарда, аралық соттарда (төрелік органдарында), сондай-ақ шет мемлекеттердің өзге де құзыретті органдарында және халықаралық ұйымдарда активтерді іздеу және қайтару мәселелері бойынша мемлекеттің мүддесін білдіру;
41) заңнамада белгіленген тәртіппен субъектілерден және (немесе) олардың үлестес тұлғаларынан, мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан және меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдардан қосымша ақпарат талап ету, активтерді иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығына тексеру және өзге де іс-шаралар жүргізу;

28) организовывать и проводить совещания, семинары, конференции, в том числе международные по вопросам, входящим в его компетенцию;
29) инициирует от имени государства административные, уголовные и гражданские судопроизводства, а равно производства дел об административных правонарушениях в отношении физических и юридических лиц по основаниям, предусмотренным Законом;
30) инициировать оценку активов, в том числе экспертизу независимой оценки активов, подлежащих возврату, с привлечением третьих лиц;
31) заключать соглашения о добровольном возврате активов, мировые соглашения в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан, процессуальные соглашения о признании вины и возврате активов согласно уголовному и уголовно- процессуальному законодательству Республики Казахстан и иные соглашения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
32) совместно с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, утверждать форму и порядок представления декларации о раскрытии активов;
33) инициировать аудит, ревизию, проверку законности источников приобретения (происхождения) актива, направленные на обеспечение возврата активов;
34) по результатам анализа информации инициировать проведение проверок государственными органами;
35) направлять дополнительные запросы лицам, включенным в реестр в соответствии с Законом;
36) определять фактическое и юридическое местонахождение актива;
37) устанавливать корпоративные, фактические и прочие схемы, связи между активами и лицами, владеющими или контролирующими активы, и прочую информацию, необходимую для проведения дальнейшей работы, нацеленной на возврат активов;
38) проверять или перепроверять законность формирования (приобретения), происхождения, наращивания активов, проводить анализ и оценку сведений и доказательств;
39) направлять в суды заявления о принятии предварительных обеспечительных мер, обеспечительных мер, исков об обращении в доход государства незаконно приобретенных активов по основаниям, предусмотренным Законом;
40) представлять интересы государства по вопросам поиска и возврата активов в иностранных и международных судах, третейских судах (арбитражных органах), а также в иных компетентных органах иностранных государств и международных организациях в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
41) в установленном законодательством порядке истребовать у субъектов и (или) их аффилированных лиц, государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления и иных организаций независимо от форм собственности дополнительную информацию, проводить проверку законности источников приобретения (происхождения) активов и иные мероприятия;

42) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпті сақтай отырып, активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығына жүргізілетін тексеру мәселелері бойынша мәліметтер мен құжаттарды, материалдарды, қосымша материалдарды, сондай-ақ қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істерді, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді және атқарушылық іс жүргізуді талап ету және алу;
43) активтерді қайтару мәселелері бойынша шығарылған сот актілеріне жеке шағымдар, өтінішхаттар, апелляциялық, кассациялық шағымдар, апелляциялық өтінішхаттар, сот актілеріне кассациялық тәртіппен дау айту туралы өтінішхаттар беру және талапкердің немесе жауапкердің барлық құқықтарын пайдалану;
44) активтерді ерікті түрде беру рәсімінің барысында Заң субъектілерінен, олардың үлестес тұлғаларынан, сондай-ақ тізілімге енгізілмеген өзге де тұлғалардан қажетті ақпаратты сұрату;
45) Заңға, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне және осы Ережеге сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
Міндеттіліктері:
1) активтерді қайтару жөніндегі субъектілер тізілімінің толықтығы мен анықтығын қамтамасыз ету және оны жүргізуді жүзеге асыру;
2) құқық қорғау органдарына, арнаулы мемлекеттік органдарға және өзге де мемлекеттік органдарға заңнаманы бұзу фактісіне қатысты ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уақтылы беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің және Бас Прокурорының актілеріне сәйкес талап етілетін өзге де шараларды қабылдау;
3) алынатын, мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету;
4) активтерді қайтару жөніндегі шараларды жүзеге асыру кезінде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының, азаматтардың, заңды тұлғалардың және мемлекеттің заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз ету;
5) заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару саласында мемлекеттік органдармен заңнамада белгіленген тәртіппен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
6) өзге мемлекеттік органдармен бірлесіп, заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару саласындағы мемлекеттік саясат пен стратегияны әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
7) активтерді заңсыз иемдену, иелену және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығару саласындағы құқық бұзушылықтардың жай-күйі мен даму үрдістерін талдау, Заңда көзделген тәртіппен активтерді қайтару саласындағы стратегиялар мен мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылу барысы туралы ақпараттық-талдамалық материалдарды дайындау;

42) с соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка истребовать и получать по вопросам проводимой проверки законности источников приобретения (происхождения) актива сведения и документы, материалы, дополнительные материалы, а также уголовные, гражданские, административные дела, дела об административных правонарушениях и исполнительные производства;
43) подавать частные жалобы, ходатайства, апелляционные, кассационные жалобы, апелляционные ходатайства, ходатайства об оспаривании судебных актов в кассационном порядке на судебные акты, вынесенные по вопросам возврата активов, и пользоваться всеми правами истца или ответчика;
44) в ходе процедуры добровольной передачи активов запрашивать необходимую информацию у субъектов Закона, их аффилированных лиц, а также иных лиц, не включенных в реестр;
45) осуществлять иные права в соответствии с Законом, иными законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.
Обязанности:
1) обеспечивать полноту и достоверность реестра субъектов по возврату активов и осуществляет его ведение;
2) своевременно передавать правоохранительным органам, специальным государственным органам и иным государственным органам информацию, сведения и документы, относящиеся к факту нарушения законодательства, а также принимать иные меры, требуемые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента и Генерального Прокурора Республики Казахстан;
3) обеспечивать сохранность получаемых сведений, составляющих государственные секреты и охраняемые законом тайны;
4) при осуществлении мер по возврату активов обеспечивать соблюдение прав и свобод граждан, законных интересов граждан, юридических лиц и государства;
5) осуществлять в установленном законодательством порядке взаимодействие с государственными органами в сфере возврата государству незаконно приобретенных активов;
6) участвовать в разработке и реализации совместно с иными государственными органами государственной политики и стратегии в сфере возврата государству незаконно приобретенных активов;
7) анализировать состояние и тенденции развития правонарушений в сфере незаконного приобретения, владения и вывода активов за пределы Республики Казахстан, подготавливать информационно-аналитические материалы о ходе реализации стратегий и государственных программ в области возврата активов в порядке, предусмотренном Законом;

8) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен активтерді қайтару мақсатында қылмыстық-құқықтық, әкімшілік-құқықтық және азаматтық-құқықтық салаларда, заңсыз иемденілген активтерді іздеу (ашып көрсету), пайда болуын растау, алдын ала қамтамасыз ету шараларын, қамтамасыз ету шараларын қолдану және мемлекетке қайтару саласында халықаралық-құқықтық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен халықаралық шарттар бойынша міндеттемелердің орындалу жай-күйін құзыреті шегінде мониторингтеуді қамтамасыз ету;
10) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен халықаралық шарттар бойынша міндеттемелерді өз құзыреті шегінде орындау;
11) Заңда көзделген тәртіппен активтерді қайтару туралы заңнаманы қолдану практикасын талдау және қорыту;
12) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен заңсыз иемденілген активтерді іздеу және мемлекетке қайтару саласында жұмыс істеу үшін мамандарды оқытуды және олардың біліктілігін арттыруды өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп ұйымдастыру және оны үйлестіру;
13) Заңсыз иемденілген активтерді қайтару мәселелері жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз ететін жұмыс органының функцияларын жүзеге асыру;
14) активтерді қайтару мәселелері бойынша мемлекеттік, құқық қорғау органдарының және арнаулы мемлекеттік органдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылын және қызметінің үйлестірілуін қамтамасыз ету;
15) ден қою және қадағалау актілерін енгізу, сондай-ақ оларға жауаптар алу кезінде электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарында қамтылған мәліметтердің анықтығы мен толықтығын, оларды Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитет (бұдан әрі – ҚСжАЕК) айқындайтын тәртіппен ҚСжАЕК-тің ақпараттық жүйелеріне уақтылы енгізуді қамтамасыз ету;
16) Заңға, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне және осы Ережеге сәйкес өзге де міндеттіліктерді орындау.
15. Функциялары:
1) активтерді қайтару жөніндегі қызметті мемлекеттің атынан және мүддесіне орай жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры айқындайтын тәртіппен Заңда айқындалған субъектілердің және олардың үлестес тұлғаларының заңсыз шығарылған активтері туралы келіп түсетін ақпаратты іздеуге, жинауға, өңдеуге, қорытуға, бағалауға бағытталған активтерді заңсыз иемденуге, шығаруға қарсы іс-қимыл жасау және оларды қайтару үшін ақпаратқа мониторинг пен талдауды жүзеге асыру;
3) активтерді қайтару мәселелері бойынша мемлекеттік, құқық қорғау органдарының және арнаулы мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ведомствоаралық өзара іс-қимылын және қызметінің үйлестірілуін қамтамасыз ету;

8) осуществлять международно-правовое сотрудничество в уголовно-правовой, административно-правовой и гражданско-правовой сферах в целях возврата активов, в сфере поиска (раскрытия), подтверждения происхождения, применения предварительных обеспечительных мер, обеспечительных мер и возврата государству незаконно приобретенных активов в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
9) обеспечивать мониторинг за состоянием выполнения в пределах компетенции обязательств по международным договорам в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
10) исполнять в пределах своей компетенции обязательства по международным договорам в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
11) анализировать и обобщать практику применения законодательства о возврате активов в порядке, предусмотренном Законом;
12) организовывать совместно с иными государственными органами и координировать обучение и повышение квалификации специалистов для работы в сфере поиска и возврата государству незаконно приобретенных активов в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
13) осуществлять функции рабочего органа, обеспечивающего деятельность Комиссии по вопросам возврата незаконно приобретенных активов;
14) обеспечивать межведомственное взаимодействие и координацию деятельности государственных, правоохранительных и специальных государственных органов по вопросам возврата активов;
15) при внесении актов реагирования и надзора, а также получении ответов на них обеспечивать достоверность и полноту сведений, содержащихся в электронных информационных учетных документах, своевременность их ввода в информационные системы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее – КПСиСУ) в порядке, определяемом КПСиСУ;
16) выполнять иные обязанности в соответствии с Законом, иными законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.
15. Функции:
1) осуществление от имени и в интересах государства деятельности по возврату активов;
2) осуществление мониторинга и анализа информации для противодействия незаконному приобретению, выводу активов и их возврата, направленные на поиск, сбор, обработку, обобщение, оценку поступающей информации о незаконно выведенных активах субъектов и их аффилированных лиц, определенных Законом, в порядке, определяемом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
3) обеспечение межведомственного взаимодействия и координации деятельности государственных, правоохранительных и специальных государственных органов, организаций, субъектов квазигосударственного сектора по вопросам возврата активов;

4) Қазақстан Республикасының активтерді қайтару туралы заңнамасына сәйкес Комиссияның жұмыс органының функциясын жүзеге асыру;
5) қайтарылуға жататын активтерге, оның ішінде үшінші тұлғаларды тарта отырып, аудит, бағалау жүргізуді қамтамасыз ету;
6) Заңға сәйкес жүргізілетін активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығына тексеру жүргізу;
7) активтерді қайтару мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, соттардың жеке қаулылары мен ұйғарымдарын қарау;
8) Заңда көзделген негіздер бойынша соттарға алдын ала қамтамасыз ету шараларын қабылдау туралы арыздар, заңсыз иемденілген активтерді мемлекет кірісіне айналдыру туралы талап қою жіберу;
9) Заңның ережелеріне сәйкес тізілімге енгізілген тұлғаларды хабардар ету;
10) Заңның ережелеріне сәйкес тізілімге енгізілген тұлғалардан активтерді ашып көрсету туралы декларацияны қабылдау және қарау;
11) тізілімге енгізілген тұлғалардан оларға тиесілі активтерді (немесе олардың бір бөлігін) кез келген нысанда иеліктен шығару, кез келген нысанда ауыртпалық салу, сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі ниеті туралы хабарламаларды қабылдау және қарау;
12) активтерді қайтару саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, квазимемлекеттік сектор субъектілерінен және лауазымды адамдардан ақпарат пен материалдарды сұрату;
14) талданатын, тексерілетін және өзге де іс-шаралардың басымдығын айқындау;
15) Заңда көзделген әлеуетті субъектілер мен олардың үлестес тұлғаларына қатысты және басқа да қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша заңда белгіленген тәртіппен сотқа дейінгі тергеп-тексерулерді тіркеу және (немесе) жүзеге асыру;
16) осы Ережеде көзделген, Комитетке берілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының шет мемлекеттердің құзыретті органдарында және халықаралық ұйымдарда – қылмыстық қудалау мәселелері бойынша, шетелдік және халықаралық соттарда (төреліктерде) прокуратураның активтерді қайтару саласындағы құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттің мүддесін білдіру жөніндегі функцияларын жүзеге асыру;
17) қайтарылуға жататын активтер туралы келіп түсетін ақпаратты іздеуді, жинауды, өңдеуді, қорытуды және бағалауды жүзеге асыру, қайтарылуға жататын активтердің пайда болуы туралы мәліметтерді талдау;
18) қайтарылуға жататын активтерді іздеу және айқындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру;

4) осуществление функции рабочего органа Комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате активов;
5) обеспечение проведения аудита, оценки активов, подлежащих возврату, в том числе путем привлечения третьих лиц;
6) проведение проверки законности источников приобретения (происхождения) актива, проводимой в соответствии с Законом;
7) рассмотрение обращений физических и юридических лиц, частных постановлений и определений судов по вопросам возврата активов;
8) направление в суды заявлений о принятии предварительных обеспечительных мер, исков об обращении в доход государства незаконно приобретенных активов по основаниям, предусмотренным Законом;
9) уведомление лиц, включенных в реестр в соответствии с положениями Закона;
10) прием и рассмотрение декларации о раскрытии активов от лиц, включенных в реестр в соответствии с положениями Закона;
11) прием и рассмотрение уведомлений от лиц, включенных в реестр, о намерении по отчуждению в любой форме, обременению в любой форме, передаче в доверительное управление принадлежащих им активов (или их части);
12) разработка предложений по совершенствованию нормативной правовой базы в сфере возврата активов, а также принятие в установленном законодательством Республики Казахстан порядке нормативных правовых актов в пределах своей компетенции;
13) запрос у государственных органов, организаций, субъектов квазигосударственного сектора и должностных лиц информации и материалов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
14) определение приоритетности анализируемых, проверочных и иных мероприятий;
15) регистрация и (или) осуществление досудебных расследований в отношении потенциальных субъектов и их аффилированных лиц, предусмотренных Законом, и по другим уголовным правонарушениям в установленном законом порядке;
16) осуществление предусмотренных настоящим положением делегированных Комитету функций Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по представлению интересов государства в компетентных органах иностранных государств и международных организациях по вопросам уголовного преследования, в иностранных и международных судах (арбитражах) по вопросам, относящимся к компетенции прокуратуры в сфере возврата активов;
17) осуществление поиска, сбора, обработки, обобщения и оценки поступающей информации об активах, подлежащих возврату, анализ сведений о происхождении активов, подлежащих возврату;
18) осуществление деятельности по поиску и определению активов, подлежащих возврату;

19) жеке және заңды тұлғалардың активтерді ерікті түрде қайтару туралы арыздарын қарау және олар бойынша Заңда көзделген тәртіппен шешімдер қабылдау;
20) Қазақстан Республикасының активтерді қайтару туралы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
21) мүлікті тәркілеудің және активтерді қайтарудың халықаралық тәжірибесі мен практикасын зерделеу;
22) активтерді қайтару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен активтерді қайтару немесе қылмыстық жолмен табылған мүлікті тәркілеу саласындағы халықаралық ұйымдардың, бірлестіктердің және өзге де жұмыс топтарының қызметіне қатысу;
23) активтерді қайтару туралы заңнамада регламенттелген нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау;
24) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп, активтерді ашып көрсету туралы декларацияны ұсыну нысаны мен тәртібін бекіту;
25) активтерді қайтару жөніндегі қызмет нәтижелерінің заңдылығы мен ашықтығын қамтамасыз ету;
26) Қазақстан Республикасының активтерді қайтару туралы заңнамасына сәйкес Комиссияның тиімді қызметін қамтамасыз ету;
27) активтерді қайтару мәселелері бойынша мемлекеттік, құқық қорғау органдарының және арнаулы мемлекеттік органдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылын және қызметінің үйлестірілуін қамтамасыз ету;
28) активтерді заңсыз иемденуге және шығаруға қарсы іс-қимыл, сондай-ақ қабылданған жүйелі шаралар жөніндегі жыл сайынғы ақпаратты дайындау және Комитеттің интернет-ресурсында жариялау;
29) Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Комитет басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Комитетке басшылық етуді Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын төрағасы жүзеге асырады.
17. Комитет төрағасын Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Комитет төрағасында Комитет төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын орынбасарлар болады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 27.05.2024 № 560 Жарлығымен.
19. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) Комитеттің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық етеді;
2) өз орынбасарларының және Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің міндеттіліктері мен өкілеттіктерін айқындайды;

19) рассмотрение заявлений физических и юридических лиц о добровольном возврате активов и принятие решений по ним в порядке, предусмотренном Законом;
20) разработка и осуществление мероприятий по предупреждению нарушений законодательства Республики Казахстан о возврате активов;
21) изучение международного опыта и практики конфискации имущества и возврата активов;
22) участие в установленном законодательством о возврате активов порядке в деятельности международных организаций, объединений и иных рабочих групп в сфере возврата активов или конфискации имущества, добытого преступным путем;
23) разработка и принятие нормативных правовых актов, регламентированных законодательством о возврате активов;
24) совместно с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, утверждение формы и порядка представления декларации о раскрытии активов;
25) обеспечение законности и прозрачности результатов деятельности по возврату активов;
26) обеспечение эффективной деятельности Комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате активов;
27) обеспечение межведомственного взаимодействия и координации деятельности государственных, правоохранительных и специальных государственных органов по вопросам возврата активов;
28) подготовка ежегодной информации по противодействию незаконному приобретению и выводу активов, а также принятым системным мерам и опубликование ее на интернет-ресурсе Комитета;
29) осуществление иных функций, предусмотренных Законом, иными законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Комитета
16. Руководство Комитета осуществляется председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Генерального Прокурора Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности Генеральным Прокурором Республики Казахстан по представлению председателя Комитета.
Сноска. Пункт 18 – в редакции Указа Президента РК от 27.05.2024 № 560.
19. Полномочия председателя Комитета:
1) организует работу Комитета и руководит им;
2) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и структурных подразделений Комитета;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитеттің қызметкерлері мен жұмыскерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитеттің қызметкерлері мен жұмыскерлерін көтермелеу, оларға материалдық көмек көрсету, тәртіптік жаза қолдану және оны алып тастау мәселелерін шешеді;
5) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
6) Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына және Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының активтерді қайтару және халықаралық-құқықтық ынтымақтастық мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына Комитеттің қызметі туралы баяндайды;
7) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
8) бекітілген құрылым мен сан шегінде Комитеттің штат кестесін бекітеді;
9) өз құзыреті шегінде заңнамада белгіленген тәртіппен нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
10) активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығына тексеру жүргізу туралы шешім қабылдайды;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 27.05.2024 № 560 Жарлығымен.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
20. Комитеттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады. Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүліктің, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүліктің (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздердің есебінен қалыптастырылады.
21. Комитетке бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Комитет өзіне бекітіп берілген мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
23. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 5 қазандағы
№ 366 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 29 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлыққа 2-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Президентінің
1999 жылғы 22 қаңтардағы
№ 29 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы прокуратурасының
ЖАЛПЫ ШТАТ САНЫ
Қазақстан Республикасының прокуратурасы, оның ішінде: Бас прокуратура, Құқық қорғау органдарының академиясы, прокуратура органдары, Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитет, Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің аумақтық және оларға теңестiрiлген органдары, Активтерді қайтару жөніндегі комитет

3) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников и работников Комитета;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы поощрения сотрудников и работников Комитета, оказания им материальной помощи, наложения и снятия дисциплинарных взысканий;
5) представляет Комитет в государственных органах, иных организациях;
6) докладывает о деятельности Комитета Генеральному Прокурору Республики Казахстан и заместителю Генерального Прокурора Республики Казахстан, курирующему вопросы возврата активов и международно-правового сотрудничества;
7) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
8) утверждает штатное расписание Комитета в пределах утвержденной структуры и численности;
9) принимает в установленном законодательством порядке нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
10) принимает решение о проведении проверки законности источников приобретения (происхождения) актива;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 27.05.2024 № 560.
Глава 4. Имущество Комитета
20. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
22. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация Комитета
23. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 октября 2023 года
№ 366
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан":
приложение 2 к вышеназванному Указу изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 января 1999 года
№ 29
ОБЩАЯ ШТАТНАЯ ЧИСЛЕННОСТЬ
прокуратуры Республики Казахстан
Прокуратура Республики Казахстан, в том числе: Генеральная прокуратура, Академия правоохранительных органов, органы прокуратуры, Комитет по правовой статистике и специальным учетам, территориальные и приравненные к ним органы Комитета по правовой статистике и специальным учетам, Комитет по возврату активов

5866
".
2. Қызмет бабында пайдалану үшін.
3. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы ережеде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бас прокуратура) – Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей есеп беретін мемлекеттік құқық қорғау органы, ол өз өкілеттігін басқа мемлекеттік органдардан және лауазымды адамдардан тәуелсіз жүзеге асырады.
Бас прокуратура Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының бірыңғай орталықтандырылған жүйесіне (бұдан әрі – прокуратура органдарының жүйесі) басшылықты жүзеге асырады, мемлекет атынан заңда белгіленген шектерде және нысандарда Қазақстан Республикасының аумағында заңдылықтың сақталуын жоғары қадағалауды жүзеге асырады, сотта мемлекеттің мүддесін білдіреді және мемлекет атынан қылмыстық қудалауды жүзеге асырады.
Бас прокуратура, оған бағынысты ведомстволар, білім беру ұйымы, әскери прокуратураның және көлік прокуратурасының органдары, облыстардың прокуратуралары және оларға теңестірілген (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) прокуратуралар, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратуралар прокуратура органдарының бірыңғай орталықтандырылған жүйесін құрайды.
2. Бас прокуратураның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитет) және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Активтерді қайтару жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Активтерді қайтару жөніндегі комитет) болады.";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) құқықтары:
прокуратура органдарының функцияларды тиімді түрде орындауын қамтамасыз ету мақсатында прокуратура органдарына жүктелген функциялар мен өкілеттіктер шегінде олардың қызметін ұйымдастыру және үйлестіру;
заңдардың қолданылуын, заңдылықтың жай-күйін қадағалау практикасын, оның ішінде құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесіне интеграцияланған ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтерді пайдалана отырып талдау;
шет мемлекеттердің құзыретті органдарында және халықаралық ұйымдарда – қылмыстық қудалау, заңсыз иемденілген активтерді анықтау және мемлекетке қайтару (бұдан әрі – активтерді қайтару) мәселелері бойынша, шетелдік және халықаралық соттарда (төреліктерде) прокуратураның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттің мүддесін білдіру;
халықаралық шарттар жасасу, қылмыстық-құқықтық саладағы және активтерді қайтару саласындағы халықаралық шарттардың жобаларын келісу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектерде жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметін, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді, оның ішінде жасырын тергеу әрекеттерін жүзеге асыратын органдармен өзара іс-қимыл жасау;
заңдылықтың сақталуына тексеру, заңдылықтың жай-күйіне талдау, күшіне енген актілерге бағалау жүргізу;
активтерді заңсыз иемденуге, шығаруға қарсы іс-қимыл жасау және оларды қайтару үшін активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығына тексеру, ақпаратқа мониторингтеу мен талдау жүргізу;
Конституциялық заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында айқындалатын, сондай-ақ Бас Прокурор айқындайтын тәртіппен прокуратура актілерін енгізу;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, өзге де мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мекемелердің және олардың лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне қайшы келетін құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектерде наразылық білдіру;
меншік нысандарына қарамастан ұйымдардың Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне қайшы келетін актілеріне, егер бұл актілер физиологиялық ерекшеліктеріне, психикалық ауытқуларына және өзге де мән-жайларға байланысты өз құқықтарын қорғауды өз бетінше жүзеге асыра алмайтын адамдарға, кәмелетке толмаған адамдарға, сондай-ақ тұлғалардың шектелмеген тобына қатысты болса, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектерде наразылық білдіру;
жоғары тұрған сотқа заңды күшіне енбеген сот актісін қайта қарау туралы өтінішхат келтіру;
Қазақстан Республикасының заңында көзделген негіздер болған кезде және тәртіппен тыйым салу немесе шектеу сипатындағы шаралардың дереу күшін жоюды, заңсыз актінің қолданысын толығымен немесе ішінара тоқтата тұруды талап ету;
прокуратура органдарындағы материалдар, жолданымдар бойынша сараптамаларды тағайындау, уәкілетті органдардан тексеру жүргізуді талап ету және олардың нәтижелері туралы хабарлауды міндеттеу;
өзге де органдар мен ұйымдардың мамандарын заңдылықтың сақталуын тексеруге қатысуға және қорытынды беруге тарту;
қауіпсіздікті және қадағалау қызметін қамтамасыз ету үшін басқа құқық қорғау органдарының қызметкерлерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен заңдылықтың сақталуын тексеруді жүзеге асыруға тарту;
жүргізілетін заңдылықтың сақталуын тексеру, заңдылықтың жай-күйін талдау, күшіне енген актілерді бағалау және қаралатын жолданым мәселелері бойынша лауазымды адамдарды, жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін шақырту және олардан түсініктер алу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпті сақтай отырып, жүргізілетін заңдылықтың сақталуын тексеру, заңдылықтың жай-күйін талдау, күшіне енген актілерді бағалау, сондай-ақ жолданымды қарау мәселелері бойынша ақпаратты, материалдар мен құжаттарды, сондай-ақ қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істерді, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді және атқарушылық іс жүргізуді талап ету және алу;
дербес деректерді және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғау бойынша талаптарды сақтай отырып, ақпаратқа, мәліметтер мен құжаттарға, қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істерге, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерге, атқарушылық іс жүргізуге және өзге де материалдарға, сондай-ақ құқық қорғау органдарының және өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелері мен ресурстарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолжетімділік алу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтай отырып, қадағалау қызметін жүзеге асыру барысында техникалық тіркеу құралдарын қолдану;
сотқа дейінгі тергеп-тексеру, жедел-іздестіру қызметі және жасырын тергеу әрекеттері мәселелері бойынша, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді, жедел-іздестіру қызметін, жасырын тергеу әрекеттерін жүзеге асыратын органдардың басшылары мен қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті болатын нұсқаулар беру;
қылмыстық құқық бұзушылықтар жасады деген күдік бойынша адамдарды, әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған адамдарды жеткізудің, ұстап алудың заңдылығын, сондай-ақ күзетпен ұстауда отырған не бас бостандығы өзгеше түрде шектелген адамдарды ұстау тәртібі мен шарттарын тексеру;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері әкімшілігінің күзетпен ұстауда отырған, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдардың құқықтық жағдайына әсер ететін актілерінің заңдылығын тексеру, заңсыз шешімдерінің күшін жою;
қылмыстық-атқару жүйесі органдарының сотталғандарды басқа мекемеге ауыстыру туралы актілерін Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасына сәйкес қарау;
тергеп-тексеру органдарының күдікті адамдарға қатысты бұлтартпау шарасын таңдау туралы өтінішхаттарын Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес қарау;
қадағалауды жүзеге асыру кезінде жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуіне бастамашылық жасау;
қадағалауды жүзеге асыру кезінде құпия көмекшілердің және штаттағы жасырын қызметкерлердің жеке басы туралы мәліметтерді қоспағанда, жасырын тергеу әрекеттерінің, жедел есепке алудың істерін, материалдарды, құжаттарды, ведомстволық нормативтік құқықтық актілерді, басқа да қажетті мәліметтерді сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда, жедел-іздестіру және қарсы барлау іс-шараларын жүргізуге санкция беру, арнаулы жедел-іздестіру іс-шараларын, оның ішінде байланыс желілерінде жүзеге асыру заңдылығының сақталуына тексеру жүргізу;
қадағалауды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының жедел-іздестіру қызметі туралы заңнамасына сәйкес жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыру барысында заңдылықты бұзушылықтарды анықтау және олардың жолын кесу мақсатында арнаулы техникалық құралдарды пайдаланатын прокуратура органдарының мамандарын және өзге де мамандарды тарту;
заңдылықты бұзушылықтарды жою мақсатында жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың басшыларынан оларға бағынысты органдарда тексеру жүргізуді талап ету;
әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау және тоқтату;
атқарушылық құжаттарды жазып берудің және орындаудың заңдылығын тексеру;
активтерді қайтару мақсатында халықаралық-құқықтық ынтымақтастық жөніндегі қызметті үйлестіру және жүзеге асыру;
адамдарды ұстап беру, қылмыстық істер бойынша, активтерді қайтару туралы істер бойынша өзара құқықтық көмек көрсету, сотталғандарды не психикасының бұзылуынан (аурулардан) зардап шегетін адамдарды беру туралы халықаралық шарттарды, сондай-ақ оларға байланысты құқықтық актілерді орындау, прокуратура органдарының құзыретіне жататын қылмыстық-құқықтық саладағы халықаралық шарттардың жобаларын келісу;
Конституциялық заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;";
15-тармақта:

5866
".
2. Для служебного пользования.
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан":
в Положении о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Государственное учреждение "Генеральная прокуратура Республики Казахстан" (далее – Генеральная прокуратура) – непосредственно подотчетный Президенту Республики Казахстан правоохранительный государственный орган, осуществляющий свои полномочия независимо от других государственных органов и должностных лиц.
Генеральная прокуратура осуществляет руководство единой централизованной системой органов прокуратуры Республики Казахстан (далее – система органов прокуратуры), от имени государства осуществляет в установленных законом пределах и формах высший надзор за соблюдением законности на территории Республики Казахстан, представляет интересы государства в суде и от имени государства осуществляет уголовное преследование.
Единую централизованную систему органов прокуратуры образуют Генеральная прокуратура, подчиненные ей ведомства, организация образования, органы военной прокуратуры и транспортной прокуратуры, прокуратуры областей и приравненные к ним прокуратуры (городов республиканского значения и столицы), районные и приравненные к ним (городские, межрайонные, а также специализированные) прокуратуры.
2. Генеральная прокуратура имеет ведомства – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет по правовой статистике и специальным учетам) и Комитет по возврату активов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет по возврату активов).";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) права:
организовывать и координировать деятельность органов прокуратуры в пределах возложенных на них функций и полномочий в целях обеспечения эффективного выполнения функций органами прокуратуры;
анализировать практику надзора за применением законов, состоянием законности, в том числе с использованием сведений, содержащихся в информационных системах, интегрированных с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
представлять интересы государства в компетентных органах иностранных государств и международных организациях по вопросам уголовного преследования, выявления и возврата государству незаконно приобретенных активов (далее – возврат активов), в иностранных и международных судах (арбитражах) по вопросам, относящимся к компетенции прокуратуры;
заключать международные договоры, согласовывать проекты международных договоров в уголовно-правовой сфере и сфере возврата активов;
взаимодействовать с органами, осуществляющими оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность, досудебное расследование, в том числе негласные следственные действия, в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
проводить проверку соблюдения законности, анализ состояния законности, оценку актов, вступивших в силу;
проводить проверку законности источников приобретения (происхождения) актива, мониторинг и анализ информации для противодействия незаконному приобретению, выводу активов и их возврата;
вносить в порядке, определяемом Конституционным законом и иными законами Республики Казахстан, а также Генеральным Прокурором, акты прокуратуры;
опротестовывать противоречащие Конституции Республики Казахстан, законам Республики Казахстан, международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан, и актам Президента Республики Казахстан правовые акты Правительства Республики Казахстан, иных государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления, учреждений и их должностных лиц в пределах, установленных законами Республики Казахстан;
опротестовывать противоречащие Конституции Республики Казахстан, законам Республики Казахстан, международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан, и актам Президента Республики Казахстан акты организаций независимо от форм собственности, если данные акты касаются лиц, которые в силу физиологических особенностей, психических отклонений и иных обстоятельств не могут самостоятельно осуществлять защиту своих прав, несовершеннолетних лиц, а также неограниченного круга лиц, в пределах, установленных законами Республики Казахстан;
приносить ходатайство в вышестоящий суд о пересмотре судебного акта, не вступившего в законную силу;
требовать незамедлительной отмены мер запретительного или ограничительного характера, приостановления полностью или частично действия незаконного акта при наличии оснований и в порядке, предусмотренном законом Республики Казахстан;
назначать экспертизы, требовать от уполномоченных органов производства проверок по находящимся в органах прокуратуры материалам, обращениям и обязывать сообщать об их результатах;
привлекать специалистов иных органов и организаций к участию в проверке соблюдения законности и даче заключения;
в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, привлекать к осуществлению проверки соблюдения законности сотрудников других правоохранительных органов для обеспечения безопасности и надзорной деятельности;
вызывать и получать пояснения от должностных, физических лиц и представителей юридических лиц по вопросам проводимой проверки соблюдения законности, анализа состояния законности, оценки актов, вступивших в силу, и рассматриваемого обращения;
с соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка истребовать и получать по вопросам проводимой проверки соблюдения законности, анализа состояния законности, оценки актов, вступивших в силу, а также рассмотрения обращений информацию, материалы и документы, а также уголовные, гражданские, административные дела, дела об административных правонарушениях и исполнительные производства;
в установленном законодательством Республики Казахстан порядке получать доступ к информации, сведениям и документам, уголовным, гражданским, административным делам, делам об административных правонарушениях, исполнительным производствам и иным материалам, а также к информационным системам и ресурсам правоохранительных и иных государственных органов и организаций с соблюдением требований по защите персональных данных и иной охраняемой законом тайны;
с соблюдением установленных законодательством Республики Казахстан требований применять технические средства фиксации в ходе осуществления надзорной деятельности;
давать указания по вопросам досудебного расследования, оперативно-розыскной деятельности и негласных следственных действий, обязательные для исполнения руководителями и сотрудниками органов, осуществляющих досудебное расследование, оперативно-розыскную деятельность, негласные следственные действия;
проверять законность доставления, задержания лиц по подозрению в совершении уголовных правонарушений, лиц, совершивших административные правонарушения, а также порядок и условия содержания лиц, находящихся под стражей либо иным ограничением свободы;
проверять законность актов, отменять незаконные решения администрации учреждений уголовно-исполнительной системы, влияющие на правовое положение лиц, содержащихся под стражей, отбывающих наказание в местах лишения свободы;
рассматривать акты органов уголовно-исполнительной системы о переводе осужденных в другое учреждение в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан;
рассматривать ходатайства органов расследования об избрании меры пресечения в отношении подозреваемых лиц в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
при осуществлении надзора инициировать проведение оперативно-розыскных мероприятий органами, занимающимися оперативно-розыскной деятельностью;
при осуществлении надзора запрашивать и получать дела негласных следственных действий, оперативного учета, материалы, документы, ведомственные нормативные правовые акты, другие необходимые сведения, за исключением сведений о личности конфиденциальных помощников и штатных негласных сотрудников;
в случаях, установленных законами Республики Казахстан, санкционировать проведение оперативно-розыскных и контрразведывательных мероприятий, проводить проверки соблюдения законности осуществления специальных оперативно-розыскных мероприятий, в том числе на сети связи;
при осуществлении надзора привлекать специалистов органов прокуратуры и иных специалистов с использованием специальных технических средств в целях выявления и пресечения нарушений законности в ходе осуществления оперативно-розыскной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности;
требовать от руководителей органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, проведения проверок в подчиненных им органах в целях устранения нарушений законности;
возбуждать и прекращать производство по делу об административном правонарушении;
проверять законность выписки и приведения в исполнение исполнительных документов;
координировать и осуществлять деятельность по международно-правовому сотрудничеству в целях возврата активов;
исполнять международные договоры о выдаче лиц, оказании взаимной правовой помощи по уголовным делам, по делам о возврате активов, передаче осужденных либо лиц, страдающих психическими расстройствами (заболеваниями), а также связанные с ними правовые акты, согласовывать проекты международных договоров в уголовно-правовой сфере, относящихся к компетенции органов прокуратуры;
осуществлять иные права, предусмотренные Конституционным законом и иными законами Республики Казахстан;";
в пункте 15:

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) заңсыз иемденілген активтерді анықтау және мемлекетке қайтару;";
5), 6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) шет мемлекеттердің құзыретті органдарында және халықаралық ұйымдарда – қылмыстық қудалау, активтерді қайтару мәселелері бойынша, шетелдік және халықаралық соттарда (төреліктерде) прокуратураның құзыретіне жататын мәселелер бойынша, оның ішінде шетелдік соттарға активтерді қайтаруға байланысты азаматтық талап қоюды беру бойынша мемлекеттің мүддесін білдіру;
6) заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, қылмыстық-құқықтық саладағы және активтерді қайтару саласындағы халықаралық шарттардың жобаларын келісу;
7) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеуге қатысу, қылмыстық-құқықтық саладағы және активтерді қайтару саласындағы халықаралық шарттардың жобаларын келісу;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) қарудың, оқ-дәрілердің және арнаулы құралдардың айналымын үйлестіру және бақылау, прокуратураның органдарында, ведомстволарында, мекемелерінде және білім беру ұйымында жұмылдыру дайындығы және ведомстволық есепке алу жөніндегі қызметті ұйымдастыру;";
41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"41) тексерілетін субъектілердің, оның ішінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтарын заңсыз тексерулерден, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік бақылаудың, сондай-ақ қадағалаудың басқа да нысандарынан оларды Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетте тіркеуді жүзеге асыру барысында қорғауды қамтамасыз ету;";
19-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының Президентіне прокуратура органдары ведомстволарының ережелерін бекіту туралы ұсыныстар енгізеді;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының Президентіне Бас Прокурордың бірінші орынбасарын, орынбасарларын, прокуратура органдары ведомстволарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босату туралы ұсыну енгізеді;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен прокуратура органдарының құрылымы мен штат санының шегінде әскери прокуратураның және көлік прокуратурасының органдарын, облыстардың прокуратураларын және оларға теңестірілген (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) прокуратураларды, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратураларды, прокуратура органдарының мекемелерін құрады, қайта ұйымдастырады және таратады.
Қазақстан Республикасының Президентіне Бас прокуратураның ведомстволарын және Бас прокуратураның жанындағы білім беру ұйымын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыну енгізеді;";
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) прокуратура органдарының, ведомстволарының, мекемелері мен білім беру ұйымының барлық прокурорлары мен жұмыскерлерінің орындауы үшін міндетті актілерді шығарады, прокуратура органдарының жүйесінде қабылданған актілердің күшін жояды;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) прокуратура органдарында, ведомстволарында, мекемелерінде және білім беру ұйымында қаруды, оқ-дәрілерді және арнаулы құралдарды сатып алу, есепке алу, сақтау, алып жүру, беру, тасымалдау тәртібін айқындайды;";
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) мыналарды:
Бас прокуратураның жұмыс регламентін;
Бас прокуратура алқасының жұмыс регламентін бекітеді және алқаның құрамын айқындайды;
прокуратура органдары рәміздерінің сипаттамасын;
Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін ережелерді қоспағанда, прокуратура органдары жүйесінің мемлекеттік мекемелері мен білім беру ұйымының ережелерін (жарғыларын);
ведомстволардың, білім беру ұйымының, әскери прокуратура және көлік прокуратурасы органдарының, облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) прокуратуралардың, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратуралардың құрылымдық бөлімшелерінің, сондай-ақ прокуратура органдарының жүйесіне кіретін мемлекеттік мекемелер мен өзге де ведомстволық бағынысты ұйымдардың құрылымдары мен штаттарын;
Бас әскери прокуратураның және Бас көлік прокуратурасының, облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген (республикалық маңызы бар қалалар және астана) прокуратураларының жанынан құрылатын үйлестіру кеңестері туралы ережелерді;
Прокуратура органдары жүйесінің прокурорлары лауазымдарының тізілімінде санаттар бойынша көрсетілген лауазымдарға теңестірілген прокуратура органдары жүйесі прокурорларының үлгілік емес лауазымдарының тізбесін;
Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерін;
кадрлық қамтамасыз ету нәтижелерін және прокуратура органдары жүйесінің кадр саясаты субъектілерінің жұмыс сапасын бағалау әдістемесін;
кәсіптік құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін есептеу тәртібі мен әдістерін;
прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдерін;
қызметтік куәліктердің сипаттамасын, сондай-ақ оларды беру тәртібін;
мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша прокуратура органдары жүйесі лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын;
мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Бас прокуратураның "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын;
прокуратура органдары жүйесінің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесін;
прокуратура органдары жүйесінде жұмыс стандарттарын белгілеу тәртібін (алгоритм, қағидалар және жұмыстың нақты учаскесіндегі қызметкер қызметінің нәтижелеріне қойылатын талаптар);
прокуратура органдары жүйесінде кадрлық болжамды жүзеге асыру әдістемесін;
прокуратура органдары жүйесінің басшы лауазымдарының тізбесін;
ротацияға жататын басшы лауазымдардың тізбесін және оларды прокуратура органдары жүйесінде ауыстыру тәртібін;
конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдардың тізбесін және прокуратура органдары жүйесінің жоғары тұрған басшы лауазымдарына конкурс өткізу тәртібін;
кадр резервін қалыптастыру тәртібін, кадр резервіне алынатын прокуратура органдары жүйесі қызметкерлерінің біліктілігіне қойылатын талаптарды және прокуратура органдары жүйесінің кадр резервіне алынған қызметкерлердің ведомстволық деректер банкімен жұмыс тәртібін;
прокуратура органдары жүйесінің қызметкерлерін кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асырудың мазмұны мен тәртібін;
әскери прокуратура органдары прокурорларының кәсіптік деңгейін арттыруды жүзеге асыру тәртібін;
прокуратура органдары жүйесіндегі еңбек тәртібі қағидаларын;
прокуратура органдары жүйесінің жеке құрамымен тәрбиелік, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру тәртібін;
прокуратура органдары жүйесінің бөлімшелерінде моральдық-психологиялық ахуалдың жай-күйіне жыл сайынғы әлеуметтанушылық мониторингті жүргізу тәртібі мен әдістемесін;
прокуратура органдары жүйесінің қызметкерлеріне қызмет өткерудің ерекше шарттары үшін үстемеақылар, сондай-ақ басқа да үстемеақылар, қосымша ақылар белгілеу тәртібін;
прокуратура органдары жүйесінде (әскери прокуратура органдарын қоспағанда) қызмет өткерген қызметкерлерге еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру тәртібін;
прокуратура органдары көрсететін мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін;
құқықтық статистика есептерінің нысандарын және оларды қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықтарды;
жедел және ведомстволық есепке алуды қоспағанда, арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау тәртібін;
мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асыратын тексерулерді тағайындау, олардың нәтижелері туралы актіні (хабарламаларды) қоспағанда, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген мемлекеттік бақылау актілерінің, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актілердің және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың нысандарын;
қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу тәртібін, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу тәртібін;
Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімін жүргізу тәртібін;
бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актілерді тіркеу, оларды тіркеуден және күшін жоюдан бас тарту тәртібін, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің мерзімдерін тоқтата тұру, қайта бастау, ұзарту, қатысушылардың құрамын өзгерту және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру және олардың нәтижелері туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну туралы хабарламаларды тіркеу тәртібін;
мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу тәртібін, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық талдау жүйесін жүргізу тәртібін;
құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен алынатын мәліметтерді қалыптастыру, пайдалану, сақтау, қорғау және жою тәртібін;
Қазақстан Республикасы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарының және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарының жасырын тергеу әрекеттері мен жедел-іздестіру қызметін жүргізуге, сондай-ақ өздеріне жүктелген өзге де міндеттерді шешуге қажетті ақпаратты Бас Прокурордың, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің және Қазақстан Республикасы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдары бірінші басшыларының бірлескен нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен алу тәртібі мен негіздерін;
өзге де органдардың өздеріне жүктелген міндеттерді шешуге қажетті ақпаратты Бас Прокурордың және өзге де органдардың бірінші басшыларының бірлескен нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен алу тәртібі мен негіздерін;
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің архив жұмысы бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдауы, беруі, танысуы, сақтауы және жоюы жөніндегі нұсқаулықты;
прокуратура органдары жүзеге асыратын міндеттерді орындауға қажетті және жеткілікті дербес деректердің тізбесін;
құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетуі жөніндегі нұсқаулықты;
активтерді заңсыз иемденуге және шығаруға қарсы іс-қимыл, сондай-ақ қабылданған жүйелі шаралар жөніндегі жыл сайынғы ақпаратты дайындау және оны жариялау тәртібін;
активтерді заңсыз иемденуге, шығаруға қарсы іс-қимыл жасау және оларды қайтару үшін ақпаратқа мониторинг және талдау жүргізу қағидаларын;
активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығына тексеруді тағайындау және жүргізу қағидаларын бекітеді;";
Бас прокуратура мен оның ведомствосының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Бас прокуратура мен оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі";

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) выявление и возврат государству незаконно приобретенных активов;";
подпункты 5), 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"5) представление интересов государства в компетентных органах иностранных государств и международных организациях по вопросам уголовного преследования, возврата активов, в иностранных и международных судах (арбитражах) по вопросам, относящимся к компетенции прокуратуры, в том числе по предъявлению в иностранные суды гражданских исков, связанных с возвратом активов;
6) в установленном законодательством порядке заключение международных договоров Республики Казахстан, согласование проектов международных договоров в уголовно-правовой сфере и в сфере возврата активов;
7) участие в разработке проектов международных договоров Республики Казахстан, согласование проектов международных договоров в уголовно-правовой сфере и в сфере возврата активов;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) координация и контроль оборота оружия, боеприпасов и специальных средств, организация деятельности по мобилизационной подготовке и ведомственному учету в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры;";
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
"41) обеспечение защиты прав проверяемых субъектов, в том числе субъектов частного предпринимательства от незаконных проверок, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и других форм государственного контроля, а также надзора, предусмотренных законами Республики Казахстан, в ходе осуществления их регистрации в Комитете по правовой статистике и специальным учетам;";
в пункте 19:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) вносит предложения Президенту Республики Казахстан об утверждении положений ведомств органов прокуратуры;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) вносит представление Президенту Республики Казахстан о назначении на должность и освобождении от должности первого заместителя, заместителей Генерального Прокурора, первых руководителей ведомств органов прокуратуры;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) в пределах утвержденной Президентом Республики Казахстан структуры и штатной численности органов прокуратуры образует, реорганизует и ликвидирует органы военной и транспортной прокуратур, прокуратуры областей и приравненные к ним прокуратуры (городов республиканского значения и столицы), районные и приравненные к ним (городские, межрайонные, а также специализированные) прокуратуры, учреждения органов прокуратуры.
Вносит Президенту Республики Казахстан представление об образовании, реорганизации и ликвидации ведомств Генеральной прокуратуры и организации образования при Генеральной прокуратуре;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) издает обязательные для исполнения всеми прокурорами и работниками органов, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры акты, отменяет акты, принятые в системе органов прокуратуры;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) определяет порядок приобретения, учета, хранения, ношения, передачи, перевозки оружия, боеприпасов и специальных средств в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры;";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) утверждает:
Регламент работы Генеральной прокуратуры;
Регламент работы коллегии Генеральной прокуратуры и определяет состав коллегии;
описание символов органов прокуратуры;
положения (уставы) государственных учреждений и организации образования системы органов прокуратуры, за исключением положений, утверждаемых Президентом Республики Казахстан;
структуры и штаты структурных подразделений ведомств, организации образования, органов военной и транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (городов республиканского значения и столицы), районных и приравненных к ним (городских, межрайонных, а также специализированных) прокуратур, а также государственных учреждений и иных подведомственных организаций, входящих в систему органов прокуратуры;
положения о координационных советах, образуемых при главных военной и транспортной прокуратурах, прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах (городов республиканского значения и столицы);
перечень нетиповых должностей прокуроров системы органов прокуратуры, приравненных к должностям, указанным в Реестре должностей прокуроров системы органов прокуратуры по категориям;
правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры Республики Казахстан;
методику оценки результатов кадрового обеспечения и качества работы субъектов кадровой политики системы органов прокуратуры;
порядок и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности;
порядок и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры;
описание служебных удостоверений, а также порядок их выдачи;
квалификационные требования к категориям должностей системы органов прокуратуры по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы;
квалификационные требования к категориям административных государственных должностей корпуса "Б" Генеральной прокуратуры по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы;
методику оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" системы органов прокуратуры;
порядок установления стандартов работ (алгоритм, правила и требования к результатам деятельности сотрудника на конкретном участке работы) в системе органов прокуратуры;
методику осуществления кадрового прогноза в системе органов прокуратуры;
перечень руководящих должностей системы органов прокуратуры;
перечень руководящих должностей, подлежащих ротации, и порядок их перемещения в системе органов прокуратуры;
перечень руководящих должностей, замещаемых на конкурсной основе, и порядок проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности системы органов прокуратуры;
порядок формирования кадрового резерва, требования к квалификации сотрудников системы органов прокуратуры, зачисляемых в кадровый резерв, и порядок работы с ведомственным банком данных сотрудников, зачисленных в кадровый резерв системы органов прокуратуры;
содержание и порядок осуществления профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников системы органов прокуратуры;
порядок осуществления повышения профессионального уровня прокуроров органов военной прокуратуры;
правила трудового распорядка в системе органов прокуратуры;
порядок организации воспитательной, психологической и идеологической работы с личным составом системы органов прокуратуры;
порядок и методику проведения ежегодного социологического мониторинга состояния морально-психологического климата в подразделениях системы органов прокуратуры;
порядок установления сотрудникам системы органов прокуратуры надбавок за особые условия прохождения службы, а также других надбавок, доплат;
порядок назначения и осуществления пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам, проходившим службу в системе органов прокуратуры (за исключением органов военной прокуратуры);
порядок оказания государственных услуг, оказываемых органами прокуратуры;
формы отчетов правовой статистики и инструкции по их формированию;
порядок ведения, использования и хранения сведений специальных учетов, за исключением оперативных и ведомственных учетов;
формы актов государственного контроля, о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и предписаний об устранении выявленных нарушений, предусмотренные Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, за исключением акта (уведомлений) о назначении, результатах проверок, осуществляемых органами государственных доходов;
порядок приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также порядок ведения Единого реестра досудебных расследований;
порядок ведения Единого реестра административных производств;
порядок регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, отказа в их регистрации и отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и их результатах;
порядок регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения";
порядок формирования, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, доступа к ним;
порядок и основания получения правоохранительными, специальными государственными органами Республики Казахстан и органами военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан информации, необходимой для проведения негласных следственных действий и оперативно-розыскной деятельности, а также для решения иных возложенных на них задач, из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, определенных совместными нормативными правовыми актами Генерального Прокурора, Министра обороны Республики Казахстан и первых руководителей правоохранительных, специальных государственных органов Республики Казахстан;
порядок и основания получения иными органами информации, необходимой для решения возложенных на них задач, из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, определенных совместными нормативными правовыми актами Генерального Прокурора и первых руководителей иных органов;
инструкцию по приему, выдаче, ознакомлению, хранению и уничтожению прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам;
перечень персональных данных, необходимых и достаточных для выполнения осуществляемых органами прокуратуры задач;
инструкцию по информационно-справочному обслуживанию физических и юридических лиц органами правовой статистики и специальных учетов;
порядок подготовки ежегодной информации по противодействию незаконному приобретению и выводу активов, а также принятым системным мерам и ее опубликования;
правила проведения мониторинга и анализа информации для противодействия незаконному приобретению, выводу активов и их возврата;
правила назначения и проведения проверки законности источников приобретения (происхождения) актива.";
в Перечне государственных учреждений, находящихся в ведении Генеральной прокуратуры и ее ведомств:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Генеральной прокуратуры и ее ведомств";

"Бас прокуратура" деген бөлім мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) "Бас прокуратураның Активтерді қайтару жөніндегі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі";
жоғары аталған Жарлықпен бекітілген сыныптық шендер берілетін прокуратура органдары жүйесі лауазымдарының тізбесі, сондай-ақ оларға сәйкес келетін шекті сыныптық шендер осы өзгерістер мен толықтыруларға 2-қосымшаға ("Қызметтік пайдалану үшін" деген белгісі бар) сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. Қызмет бабында пайдалану үшін.
5. Құпия.

раздел "Генеральная прокуратура" дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) Республиканское государственное учреждение "Комитет по возврату активов Генеральной прокуратуры";";
перечень должностей системы органов прокуратуры, которым присваиваются классные чины, а также соответствующие им предельные классные чины, утвержденные вышеназванным Указом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящим изменениям и дополнениям (с пометкой "Для служебного пользования").
4. Для служебного пользования.
5. Секретно.