Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметінің әскери нышандары туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы. 1996 жылғы 20 қарашадағы N 3228.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.10.2015 № 94 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Атауы мен мәтініндегі "Шекара әскерлерінің", "Шекара әскерлері" сөздері "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің", "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі" сөздерімен алмастырылды - ҚР Президентінің 2001.04.12. № 582 жарлығымен.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбында, мәтінінде, жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметінің (Республикалық ұлан) нышаны, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметі (Республикалық ұлан) бөлімдерінің жауынгерлік жалаулары бейнесінің сипаттамаларында "(Республикалық ұлан)" деген сөздер алып тасталды – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігін, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметін мемлекеттік сәйкестендірудің бірыңғай жүйесін енгізу мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.10.2015 № 94 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметінің (бұдан әрі - Объектілерді қорғау қызметі) әскери нышандары мыналар болып белгіленсін:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің туы (оның ішінде әскери-теңіз туы, корабльдер мен кемелердің жалаушалары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің лауазымды адамдарының тулары мен брейд-жалаушалары), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының тулары;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің құрамалары мен бөлімдерінің, Объектілерді қорғау қызметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының өңірлік қолбасшылықтарының, құрамалары мен әскери бөлімдерінің, жоғары әскери оқу орнының жауынгерлік жалаулары, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің және оған бағынысты органдардың жалаулары;

О воинских символах Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 20 ноября 1996 года № 3228.
Сноска. Заголовок в редакции Указа Президента РК от 01.10.2015 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
Сноска. По всему тексту Указа:
слова "Пограничных войск", "Пограничные войска" заменены соответственно словами "Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан", "Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" в соответствии с Указом Президента РК от 12.04.2001 № 582;
слова "(Республиканской гвардии)", "(Республиканская гвардия)" исключены в соответствии с Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
В целях введения единой системы государственной идентификации Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула в редакции Указа Президента РК от 01.10.2015 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить, что воинскими символами Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан (далее - Служба обороны объектов) являются:
1) флаги Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (в том числе военно-морской флаг, вымпелы кораблей и судов, флаги и брейд-вымпелы должностных лиц Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан), Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан;
2) боевые знамена соединений и частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Службы обороны объектов, региональных командований, соединений и воинских частей, высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан, знамена Министерства внутренних дел Республики Казахстан и подчиненных ему органов;

3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Объектілерді қорғау қызметінің нышандары.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.10.2015 № 94 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының туларының бейнесі мен сипаттамасы (түрлі-түсті және графикалық бейнелері мен сипаттамаларының мәтіндері қоса беріліп отыр);
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің құрамалары мен бөлімдерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының өңірлік қолбасшылықтарының, құрамалары мен әскери бөлімдерінің, жоғары әскери оқу орнының жауынгерлік жалауларының сипаттамасы (осы Жарлықтың 3-тармағы);
3) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі жалауының және Объектілерді қорғау қызметі бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының бейнесі мен сипаттамасы (түрлі-түсті және графикалық бейнесі мен сипаттама мәтіні қоса беріліп отыр);
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің нышандарының бейнесі мен сипаттамасы (түрлі-түсті бейнелері мен сипаттамаларының мәтіндері қоса беріліп отыр) бекітілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.10.2015 № 94 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының құрамалары мен бөлімдерінің жауынгерлік жалаулары - көлемі, пішімдік шешімі және дайындалған материалдары бойынша "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери нышандары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 18 шілдедегі № 3068 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрамалары мен бөлімдерінің жауынгерлік жалауларына сәйкес келеді, бірақ матаның ішкі жағының ортасына Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері нышанының орнына Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының тиісті нышаны, ал төменгі жиегіне Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы құрамасының, бөлімінің атаулары кестеленіп жазылады;

3) символы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов.
Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 01.10.2015 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Утвердить:
1) изображение и описание флагов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан (цветные и графические изображения и тексты описаний прилагаются);
2) описание боевых знамен соединений и частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, региональных командований, соединений и воинских частей, высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан ( пункт 3 настоящего Указа);
3) изображение и описание знамени Министерства внутренних дел Республики Казахстан и боевых знамен частей Службы обороны объектов (цветное и графическое изображение и текст описания прилагаются);
4) изображение и описание символов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан и Службы обороны объектов (цветные изображения и тексты описания прилагаются).
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 01.10.2015 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Установить, что:
1) боевые знамена соединений и частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан по размерам, стилистике решения и материалам изготовления соответствуют боевым знаменам соединений и частей Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 18 июля 1996 года № 3068 "О воинских символах Вооруженных Сил Республики Казахстан", но на обратной стороне полотнища, в его центре, взамен символа Вооруженных Сил Республики Казахстан вышивается соответствующий символ Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, а по нижнему краю - наименование соединения, части Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан;

2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, көліктегі ішкі істер департаменттерінің, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жоғары оқу орындарының жалаулары көлемі, пішімдік шешімі мен дайындалған материалдары бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жалауына сәйкес келеді, бірақ матаның бет жағының төменгі жиегіне ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің, жоғары оқу орнының атауы кестеленіп жазылады;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің құрамалары мен бөлімдерінің жауынгерлік жалауларын, сондай-ақ өздеріне бағынысты органдардың жалауларын сақтау, ұстау және алып шығу тәртібінің мәселелерінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жалпы әскери жарғыларының тиісті ережелерін басшылыққа алады деп белгіленсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.10.2015 № 94 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Мыналар:
1) әскердің қай түріне қатысты екеніне қарамастан, әскери қызметшілер, сондай-ақ әскери жиынға шақырылған азаматтар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің құрамалары мен бөлімдерінің туларын, жауынгерлік жалауларын, нышандарын құрмет тұтуы, ұрыс қимылдары кезінде жауынгерлік жалауларды жанқиярлықпен қорғауы және олардың қарсыластың қолына түсіп кетуіне жол бермеуі қажет;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің нышандарының қорлануына кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады деп белгіленсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.10.2015 № 94 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының тулары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының кабинеттерінде орнатылады, әскерлердің шеруіне және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының қатысуымен байланысты басқа да қажетті жағдайларда алып шығарылады (тігіледі);

2) знамена департаментов внутренних дел областей, города республиканского значения и столицы, на транспорте, департаментов уголовно-исполнительной системы областей, города республиканского значения и столицы, а также высших учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан по размерам, стилистике решения и материалам изготовления соответствуют знамени Министерства внутренних дел Республики Казахстан, но по нижнему краю на лицевой стороне полотнища вышивается наименование департамента внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, высшего учебного заведения;
3) Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Национальная гвардия Республики Казахстан и Служба обороны объектов в вопросах порядка хранения, содержания и выноса боевых знамен соединений и частей, а также знамен подчиненных органов руководствуются соответствующими положениями общевоинских уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции Указа Президента РК от 01.10.2015 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Установить, что:
1) военнослужащим, независимо от воинской принадлежности, а также гражданам, призванным на военные сборы, необходимо чтить флаги, боевые знамена соединений и частей, символы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан и Службы обороны объектов, самоотверженно защищать боевые знамена во время военных действий и не допускать их захвата противником;
2) лица, виновные в надругательстве над символами Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан и Службы обороны объектов, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 01.10.2015 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Установить, что:
1) флаги Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан устанавливаются в кабинетах заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы, Министра внутренних дел Республики Казахстан, заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией, выносятся (выставляются) на парады войск и в других необходимых случаях, связанных с участием Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің корабльдері мен кемелерінің әскери-теңіз туы, лауазымды адамдарының жалаушалары, тулары мен брейд-жалаушалары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жалпы әскери (корабльдік) жарғыларында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің корабльдері мен кемелеріне тігіледі;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Объектілерді қорғау қызметінің нышандары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Объектілерді қорғау қызметінің орталық аппаратының, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы штабтарының, сондай-ақ олардың ведомстволық бағынысты органдарының, бөлімдер мен құрамалар штабтарының, әскери-оқу, оқу және өзге де орындардың ғимараттарында тігіледі;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының бұйрықтарымен немесе өзге де актілерімен Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің нышандарының бейнелерін міндетті түрде жаңғыртудың басқа да жағдайлары көзделуі мүмкін деп белгіленсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 22.11.2021 № 693 Жарлығымен.
6. Қазақстан Республикасының Үкiметi өз актiлерiн, сондай-ақ орталық атқарушы органдардың актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрудi қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 қарашадағы
N 3228 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Шекара қызметінің нышанының
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Қосымша өзгерді - ҚР Президентінің 2001.04.12. N 582 жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің нышаны - көк жасыл түстi түзу бес бұрышты жұлдыз бедерленген жасыл түстi дөңгелек. Жұлдыздың диаметрi дөңгелектiң диаметрiне тең. Жұлдыздың ортасында шұғыла шашқан күннiң сарғыш-алтын түстi мәнерлi бейнесi (Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туының элементi) орналасқан. Дөңгелек пен жұлдыз сарғыш-алтын түстi жиекпен әдiптелген әрi жұлдыздың әдiптелген ұштары дөңгелек жиегiнен шығыңқы. Дөңгелектiң жиегi жұлдыздың жиегiнiң 0,75 бөлiгiн құрайды.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 қарашадағы
N 3228 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Шекара қызметінің туының
СИПАТТАМАСЫ

2) военно-морской флаг кораблей и судов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, вымпел, флаги и брейд-вымпелы должностных лиц выставляются на кораблях и судах Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в случаях, предусмотренных общевоинскими (корабельным) уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан;
3) символы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов устанавливаются на зданиях центрального аппарата Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Службы обороны объектов, штабов Национальной гвардии Республики Казахстан, а также подведомственных органов, штабов частей и соединений, военных учебных, учебных и иных заведений;
4) приказами или иными актами заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы, Министра внутренних дел Республики Казахстан, заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией и Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан могут предусматриваться и другие случаи обязательного воспроизведения изображений символов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан и Службы обороны объектов.
Сноска. Пункт 5 - в редакции Указа Президента РК от 22.11.2021 № 693.
6. Правительству Республики Казахстан обеспечить приведение в соответствие с настоящим Указом своих актов, а также актов центральных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 06.10.2014 № 922.
7. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
Описание
символа Пограничной службы Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Сноска. Описание с изменениями, внесенными указами Президента РК от 12.04.2001 № 582.
Символ Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой круг зеленого цвета с вписанной в него правильной пятиконечной звездой изумрудно-голубого цвета. Диаметр звезды равен диаметру круга. В центре звезды располагается стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами (элемент Государственного флага Республики Казахстан), выполненное в золотисто-желтом цвете. Круг и звезда окаймлены контуром золотисто-желтого цвета при этом окаймленные концы звезды выступают за контур круга. Контур круга составляет 0,75 контура звезды.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
Описание
флага Пограничной службы Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан

Ескерту. Қосымша өзгерді - ҚР Президентінің 2001.04.12. N 582 жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің туы - тiгiнен үш бөлiкке бөлiнген, үш түстi тiк бұрышты екi жақты мата. Тудың екi жақ қапталы - жасыл түстi, ортасы - көк жасыл түстi. Тудың ортасында шұғыла шашқан күнмен оның астында алтын түстес қалықтап ұшқан қыранның мәнерлi бейнесi (Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туының элементтерi) орналасқан. Тудың бет жағының жоғарғы сол жақ бұрышында және сырт жағының жоғарғы оң жақ бұрышында сарғыш-алтын түстес түзу бес бұрышты жұлдыздың бейнесi бар. Қапталы мен орта бөлiктерi бiр-бiрiнен сарғыш-алтын түстi жолақтармен бөлiнген. Тудың жалпы енi мен ұзындығының қатынасы 1:2. Тудың жекелеген элементтерiнiң дәлме-дәл қатынастары мен көлемi қоса ұсынылып отырған графикалық бейнесiнде берiлген.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 қарашадағы
N 3228 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің корабльдерi мен кемелерi әскери-теңiз туларының
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Қосымша өзгерді - ҚР Президентінің 2001.04.12. N 582 жарлығымен.
А. Кеменiң артқы жағындағы тулар мен жалаушалар
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Шекара қызметінің корабльдерi мен кемелерiнiң әскери-теңiз туы - шетiнде Қазақстан Республикасының әскери-теңiз туының бейнесi бар жасыл мата.
Тудың енiнiң ұзындығына қатынасы - 1:2 Қазақстан Республикасы әскери-теңiз туының көлемi күллi матаның 4/1 бөлiгiн құрайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің корабльдерiнiң жалаушасы - шкаторина тұсында Қазақстан Республикасы әскери-теңiз туының бейнесi бар жасыл түстi бұрымшасы бар жiңiшке жолақ.
Жалауша ұзындығының тудың енiне қатынасы - 30:1 (катерлерде - 12:1). Бұрымша кесiндiлерiнiң ұзындығы - жалаушаның ұзындығының 7/1, бұрымшаларының тарқатылған күйi ту енiнiң 2/1 тең.
В. Лауазымды адамдардың тулары мен брейд-жалаушалары
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi төрағасының туы - тiгiнен теңдей екi: зеңгiр көк (шкаторина тұсында) және жасыл бөлiкке бөлiнген мата. Матаның зеңгiр көк түстi жартысында - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк туының нышаны, жасылында жұлдыз бейнеленген.
Тудың енiнiң ұзындығына қатынасы - 1:2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк туының нышаны (алтын күн мен қыран) биiктiгi жөнiнен ту 2/1 тең және ол - матаның зеңгiр көк түстi жартысының орта тұсына, диаметрi ту енiнiң 3/1 тең жұлдыз оның жасыл түстi жартысына орналасқан.

Сноска. Описание с изменениями, внесенными указами Президента РК от 12.04.2001 № 582.
Флаг Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой трехцветное прямоугольное двухстороннее полотнище, разделенное по вертикали на три части. Боковые части флага - зеленого цвета, средняя - изумрудно-голубого цвета. В центре флага расположено стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами, и парящего под ним орла (элементов Государственного флага Республики Казахстан) золотистого цвета. В верхнем левом углу флага с лицевой стороны и в верхнем правом углу с обратной стороны находится изображение правильной пятиконечной звезды золотисто-желтого цвета. Боковые и средние части отделены друг от друга полосами золотисто-желтого цвета. Соотношение общей ширины и длины флага - 1:2. Точное соотношение и размеры отдельных элементов флага даны в прилагаемом графическом изображении.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
Описание
военно-морских флагов кораблей и судов
Пограничной службы Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Сноска. Описание с изменениями, внесенными указами Президента РК от 12.04.2001 № 582.
А. Кормовые флаги и вымпелы
1. Военно-морской флаг кораблей и судов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой полотнище зеленого цвета, имеющее в крыже изображение военно-морского флага Республики Казахстан.
Отношение ширины флага к длине - 1:2. Размер военно-морского флага Республики Казахстан составляет 1/4 часть всего полотнища.
2. Вымпел кораблей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой узкую полосу зеленого цвета с косицей, имеющую у шкаторины изображение военно-морского флага Республики Казахстан.
Отношение длины вымпела к ширине флага - 30:1 (на катерах 12:1). Длина выреза косиц равна 1/7 длины вымпела, растворение косиц - 1/2 ширины флага.
В. Флаги и брейд-вымпелы должностных лиц
3. Флаг заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - Директора Пограничной службы представляет собой полотнище, разделенное по вертикали на две равные части: бирюзовую (у шкаторины) и зеленую. На бирюзовой половине полотнища изображен символ Государственного флага Республики Казахстан, на зеленой-звезда.
Отношение ширины флага к длине - 1:2. Символ Государственного флага Республики Казахстан (золотые солнце и орел) по высоте равен 1/2 ширины флага и расположен по центру бирюзовой половины, звезда диаметром, равным 1/3 высоты ширины флага, - по центру зеленой половины полотнища.

4. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі Бас штабы Бастығының туы - тiгiнен тең екi: зеңгiр көк (шкаторина тұсында) және жасыл бөлiкке бөлiнген мата. Матаның көгiлдiр түстi жартысында - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк туының нышаны, жасылында екi жұлдыз орналасқан.
Тудың енiнiң ұзындығына қатынасы - 1:2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк туының нышаны (алтын күн мен қыран) биiктiгi жөнiнен ту енiнiң 2/1 тең және матаның зеңгiр көк түстi жартысының орта тұсына орналасқан, диаметрi ту енiнiң 4/1 тең жұлдыздар матаның ширектерiнiң жасыл түстi жартысының орта тұсына орналасқан.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Теңiз басқармасы бастығының туы - шетiнде Қазақстан Республикасының әскери-теңiз туының бейнесi бар жасыл түстi мата. Тудың тiк жасыл түстi жартысына екi жұлдыз орналасқан.
Тудың енiнiң ұзындығына қатынасы - 1:2. Қазақстан Республикасы әскери-теңiз туының көлемi шетiнде күллi матаның 4/1 бөлiгiне тең. Диаметрi мата енiнiң 4/1 тең жұлдыздар матаның ширектерiнiң жасыл түстi жартысының орта тұсына орналасқан.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің корабльдер құрамалары командирiнiң туы - шетiнде Қазақстан Республикасының әскери-теңiз туының бейнесi бар жасыл түстi мата. Тудың тiк жасыл түстi жартысында бiр жұлдыз орнатылған.
Тудың енiнiң ұзындығына қатынасы - 1:2. Қазақстан Республикасының әскери-теңiз туының көлемi күллi матаның 4/1 бөлiгiне тең. Диаметрi мата енiнiң 4/1 тең жұлдыз матаның тiк жасыл түстi жартысының ортасында орналасқан.
7. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің корабльдер құрамалары командирiнiң брейд-жалаушасы - жасыл түстi бұрымшалары бар конус iспеттi матадан тұратын кiшiрейтiлген көлемдегi Қазақстан Республикасының әскери-теңiз туы.
Брейд-жалаушаның тудың енiне қатысты - 5:1. Бұрымша кесiндiлерiнiң ұзындығы тудың ұзындығына тең. Бұрымшаларының тарқатылған күйi тудың енiнiң жартысына тең.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 қарашадағы
N 3228 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi жалауының
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жалауы - көк жасыл түстi тiк бұрышты екi жақты мата. Жалаудың бет жағының ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк елтаңбасының сарғыш-алтын түстi бейнесi орналасқан. Елтаңбаның үстiңгi жағында матаның жоғары жиегiн бойлай қазақ тiлiнде "Қазақстан Республикасы" деп жазылған, елтаңбаның астыңғы жағына қазақ тiлiнде "IШКI IСТЕР МИНИСТРЛIГI" деп жазылған. Матаның сырт жағының орта тұсында - нышанның түрлi-түстi бейнесi бар. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi нышанының үстiңгi жағында "МIНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛIК" деген ұран жазылған. Барлық жазулар сарғыш-алтын түспен жазылған. Жалаудың шет-шетi сарғыш-алтын түстi оқамен көмкерiлген. Жалаудың жалпы енi мен ұзындығының қатынасы - 1:1,5.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1996 жылғы 20 қарашадағы
№ 3228 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi туының
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 20.11.2023 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң туы – көгілдір зүбәржат түстес тiк бұрышты екі жақты мата, ортасында шұғыла шашқан күн мен оның астында қалықтап ұшқан қыранның (Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы элементтерiнің) сары алтын түстес мәнерлi бейнесi орналасқан. Тудың бет жағының сол жақ жоғарғы бұрышында және сырт жағының оң жақ жоғарғы бұрышында Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi нышанының алтын, көгілдір зүбәржат және көкшіл жасыл түстi түрлi-түстi схемалық бейнесi бар. Тудың жалпы енi мен ұзындығының қатынасы – 1:2.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1996 жылғы 20 қарашадағы
№ 3228 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі нышанының
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 20.11.2023 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің нышаны үш түсті – алтын, көгілдір зүбәржат түстес және көкшіл жасыл.
Нышанның бүкіл композициясы екі шеңбермен қоршалған, олардың жиектері алтын түстес арқан түрінде жасалған.
Композицияда ішкі шеңберде (көкшіл жасыл түсті) орналастырылған қалықтап ұшқан қыран (алтын түстес етіп жасалған) басты орын алады.
Қыранның артындағы фонда Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметінің негізгі қағидаттары – заңдылықты, бірлікті, азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауды және құрметтеуді, ашықтық пен айқындықты білдіретін дөңгелек қалқан (алтын түстес элементтері бар көгілдір зүбәржат түстес), семсер және лавр гүлдестесі (алтын түстес) бейнеленген.
Үлкен және кіші шеңберлердің жиектерінің арасында көкшіл жасыл фонда "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі" деген жазу (алтын түстес) орналастырылып, сөздердің арасында екі жағынан бес бұрышты екі жұлдыз бейнеленген.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 қарашадағы
N 3228 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы нышанының
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Нышанның сипаттамасы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.10.2015 № 94 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының нышаны төменгі жағынан көк түсті қалықтаған қыранның кескінді бейнесімен (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туының элементі) қамтылған күн шұғылалары бейнесін білдіреді, сәулелердің ортаңғы бөлігінде алтын-сары түстес шаңырақтың бейнесі (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының элементі) орналасқан, оның үстінде атпен шауып келе жатқан, қолында теңбіл түсті сабы бар ту ұстаған салт атты адам бейнеленген. Күн сәулелері мен қалықтаған қыранның кескінді бейнесінің арасында қазақ тілінде "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН" деген жазу орналасқан. Жазу, сәулелердің бейнесі мен қыранның кескінді сұлбасы алтын-сары түспен көмкерілген.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 қарашадағы
N 3228 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы туының
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Тудың сипаттамасы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.10.2015 № 94 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының туы - ортасында Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының нышанының бейнесі орналасқан - көк түсті тік бұрышты екі жақты мата.
Тудың жалпы ені мен ұзындығының арақатынасы 1:2. Тудың жекелеген элементтерінің дәлме-дәл арақатынастары мен өлшемдері қоса беріліп отырған графикалық бейнеде берілген.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 қарашадағы
N 3228 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентiнiң
Күзет қызметi нышанының
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттама алып тасталды - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 қарашадағы
N 3228 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметі нышанының бейнесі
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметі нышанының сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметі нышаны шеңберге орналастырылған салт атты сақ жауынгерінің бейнесі бар (Есік "алтын адамы") бес ұшты көгілдір түсті жұлдыздан тұрады. Жұлдыз сұлбасы алтын-сары түспен көмкерілген. Салт атты жауынгердің бейнесі де, шеңбердің сұлбасы да алтын сары түспен орындалған.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 қарашадағы
N 3228 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметі бөлімдерінің жауынгерлік жалаулары
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
0112 әскери бөлімінің жауынгерлік жалауы
("АЙБЫН" Президенттік полкі)
Беткі жағы
Сыртқы жағы
0111 әскери бөлімінің жауынгерлік жалауы
("БАТЫР" Президенттік полкі)
Беткі жағы
Сыртқы жағы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметі бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметі бөлімдерінің жауынгерлік жалауы екі жақты жалпақ матадан, сабынан және білезікті баудан тұрады.

4. Флаг Начальника Главного штаба Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой полотнище, разделенное по вертикали на две равные части: бирюзовую (у шкаторины) и зеленую. На бирюзовой половине полотнища помещен символ Государственного флага Республики Казахстан, на зеленой - две звезды.
Отношение ширины флага к длине - 1:2. Символ Государственного флага Республики Казахстан (золотые солнце и орел) по высоте равен 1/2 ширины флага и расположен по центру бирюзовой половины звезды диаметром, равным 1/4 ширины флага, расположены по центру четвертей полотнища на зеленой половине.
5. Флаг начальника морского управления Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой полотнище зеленого цвета, имеющее в крыже изображение военно-морского флага Республики Казахстан. На вертикальной зеленой половине флага помещены две звезды.
Отношение ширины флага к длине - 1:2. Размер военно-морского флага Республики Казахстан к крыже равен 1/4 всего полотнища. Звезды диаметром, равным 1/4 ширины полотнища, расположены по центру четвертей полотнища на зеленой половине.
6. Флаг командира соединения кораблей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой полотнище зеленого цвета имеющее в крыже изображение военно-морского флага Республики Казахстан. На вертикальной зеленой половине флага помещена одна звезда.
Отношение ширины флага к длине - 1:2. Размер военно-морского флага Республики Казахстан равен 1/4 всего полотнища. Звезда диаметром, равным 1/4 ширины полотнища, расположена в центре вертикальной зеленой половины полотнища.
7. Брейд-вымпел командира соединения кораблей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой военно-морской флаг Республики Казахстан уменьшенного размера с коническим полотнищем зеленого цвета с косицами.
Отношение длины брейд-вымпела к ширине флага - 5:1. Длина выреза косиц равна длине флага. Растворение косиц равно половине ширины флага.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
Описание
знамени Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Знамя Министерства внутренних дел Республики Казахстан представляет собой прямоугольное двухстороннее полотнище изумрудно-голубого цвета. В центре знамени с лицевой стороны расположено изображение Государственного герба Республики Казахстан золотисто-желтого цвета. Над гербом вдоль верхнего края полотнища - надпись на казахском языке "КАЗАКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", под гербом - надпись на казахском языке "IШКI IСТЕР МИНИСТЕРЛIГI". По центру с обратной стороны полотнища - цветное изображение символа. Над символом Министерства внутренних дел Республики Казахстан - девиз "МIНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛIК". Все надписи выполнены в золотисто-желтом цвете. Знамя окаймлено по краю бахромой золотисто-желтого цвета. Соотношение общей ширины и длины флага - 1:1,5.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
ОПИСАНИЕ флага Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Описание флага - в редакции Указа Президента РК от 20.11.2023 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Флаг Министерства внутренних дел Республики Казахстан представляет собой прямоугольное двухстороннее полотнище изумрудно-голубого цвета, в центре которого расположено стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами, и парящего под ним орла (элементов Государственного Флага Республики Казахстан) золотисто-желтого цвета. В верхнем левом углу флага с лицевой стороны и верхнем правом углу с обратной стороны находится цветное схематичное изображение символа Министерства внутренних дел Республики Казахстан золотистого, изумрудно-голубого и сине-зеленого цветов. Соотношение общей ширины и длины флага - 1:2.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
ОПИСАНИЕ символа Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Описание символа - в редакции Указа Президента РК от 20.11.2023 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Символ Министерства внутренних дел Республики Казахстан представлен в трех цветах - золотистом, изумрудно-голубом и сине-зеленом.
Вся композиция символа заключена в два круга, окантовка которых выполнена в форме каната золотистого цвета.
Центральное место композиции занимает парящий орел (выполненный в золотистом цвете), расположенный во внутреннем круге (сине-зеленого цвета).
На заднем фоне орла изображены круглый щит (изумрудно-голубого цвета с золотыми элементами), меч и лавровый венок (в золотистом цвете), символизирующие основные принципы деятельности органов внутренних дел Республики Казахстан - законность, единство, соблюдение и уважение прав, свобод и законных интересов граждан, открытость и прозрачность.
Между контурами большого и малого кругов расположена надпись "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі" (золотистого цвета) с изображением двух пятиконечных звезд, расположенных между словами с двух сторон на сине-зеленом фоне.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
ОПИСАНИЕ
символа Национальной гвардии Республики Казахстан
Сноска. Описание символа в редакции Указа Президента РК от 01.10.2015 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Символ Национальной гвардии Республики Казахстан представляет собой изображение лучей солнца с охваченными снизу силуэтным изображением парящего орла (элемент Государственного Флага Республики Казахстан) голубого цвета, в средней части лучей располагается изображение шанырака (элемент Государственного Герба Республики Казахстан), выполненное в золотисто-желтом цвете, поверх которого размещен силуэт всадника, скачущего на коне, в руках держащего древко с флагом, в краповом цвете. Между лучами солнца и силуэтным изображением парящего орла располагается надпись на казахском языке "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН". Надпись, изображение лучей и силуэтные очертания орла выполнены в золотисто-желтом цвете.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
ОПИСАНИЕ
флага Национальной гвардии Республики Казахстан
Сноска. Описание флага в редакции Указа Президента РК от 01.10.2015 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Флаг Национальной гвардии Республики Казахстан представляет собой прямоугольное двухстороннее полотнище голубого цвета, в центре которого расположено изображение символа Национальной гвардии Республики Казахстан.
Соотношение общей ширины и длины флага - 1:2. Точное соотношение и размеры отдельных элементов флага даны в прилагаемом графическом изображении.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
Описание символа
Службы охраны Президента
Республики Казахстан
Сноска. Описание символа исключено Указом Президента РК от 06.10.2014 № 922.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
Изображение символа Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан
Изображение
символа Службы обороны объектов
Службы государственной охраны Республики Казахстан
Сноска. Описание символа в редакции Указа Президента РК от 06.10.2014 № 922.
Символ Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан представляет собой пятиконечную звезду голубого цвета, в центре которой расположено заключенное в круг изображение сакского воина на коне (иссыкского "Золотого человека"). Звезда окаймлена контуром золотисто-желтого цвета. Контур круга и изображение воина на коне также выполнены в золотисто- желтом цвете.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
Боевые знамена частей Службы обороны объектов
Службы государственной охраны Республики Казахстан
Сноска. Заголовок в редакции Указа Президента РК от 06.10.2014 № 922.
Флаг Республиканской гвардии представляет собой прямоугольное двухстороннее полотнище изумрудно-голубого цвета. В центре флага расположено стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами, и парящего под ним орла (элементов Государственного флага Республики Казахстан) золотисто-желтого цвета. В верхнем левом углу флага с лицевой стороны и в верхнем правом углу с обратной стороны находится схематичное изображение символа Республиканской гвардии золотисто-желтого цвета. Под ним - надпись золотисто-желтыми буквами на казахском языке "УЛАН". Соотношение общей ширины и длины флага - 1:2. Точное соотношение и размеры отдельных элементов флага даны в прилагаемом графическом изображении.
Боевые знамена частей Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан
Боевое знамя воинской части 0112
(Президентский полк "АЙБЫН")
Лицевая сторона
Оборотная сторона
Боевое знамя воинской части 0111
(Президентский полк "БАТЫР")
Лицевая сторона
Оборотная сторона
ОПИСАНИЕ
боевых знамен частей Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан
Боевое знамя части Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.

Ұзындығы 145 см және ені 115 см жалаудың жалпақ матасы қос қабатталған көгілдір түсті фаядан дайындалған және жиегінің үш жағынан алтын түсті жібекті шашақпен зерленген.
Жалпақ матаның бет жағының ортасында алтын түсті жібекпен 50 см көлемде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы кестеленген. Жалпақ матаның жоғарғы жағынан "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" жазуы алтын түсті жібекпен кестеленген, астыңғы жағынан "ОТАН ҮШІН" жазуы, жазудың әріпінің биіктігі - 7,5 см.
Жалпақ матаның сыртқы жағының ортасында аппликация: ортасында шеңберге орналастырылған салт атты сақ жауынгерінің стилидендірілген бейнесі бар бес шетті көгілдір түсті (көгілдір ақық) жұлдыз. Жұлдыздың пішіні, шеңбер және салт атты жауынгердің бейнесі алтын түстес етіп жасалған. Жұлдыз көлемі жалау ұзындығының 1/3.
Аппликацияныі үстінен жалаудың жоғарғы шетімен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ" жазуы алтын түсті жібекпен кестеленген, ал аппликацияның астынан жалаудың төменгі шетімен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметі бөлімінің атауы. Жазудың әріптерінің көлемі – 6 см.
Жалаудың сапты жағы диаметрі 4 см және ұзындығы 250 см сабқа кигізуге мүмкінді беретін тігіспен тігілген. Сап қою-қоңыр түспен боялған, лакталған. Саптың жоғарғы жағында әшекейленген ұштық. Жалаудың баулары ширатылған, алтын түсті жібекпен дайындалған, соңында екі шашағы бар. Баудың ұзындығы 270-285 см.

Полотнище знамени прямоугольное длиной 145 см и шириной 115 см, изготовленное из сложенного вдвое голубого фая и обшитое по кайме с трех сторон золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в центре полотнища нашит золотистым шелком Государственный Герб Республики Казахстан размером 50 см. По верхнему краю полотнища вышита золотистым шелком надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", по нижнему краю надпись "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи - 7,5 см.
На оборотной стороне в центре полотнища аппликация: пятиконечная звезда голубого (бирюзового) цвета, в центре которой расположено заключенное в круг стилизованное изображение сакского воина на коне. Контур звезды, круга и изображения воина на коне выполнены в золотистом (желтом) цвете. Размер звезды 1/3 длины знамени.
Над аппликацией по верхнему краю знамени золотым шелком вышита надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ", а под аппликацией по нижнему краю полотнища знамени наименование части Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан. Размер букв надписи - 6 см.
Древковая часть знамени прошита швом, позволяющим надеть знамя на древко диаметром 4 см и длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано. В верхней части древка фигурное навершие. Шнур знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями на концах. Длина шнура 270 - 285 см.
Сноска. Изображения и описание дополнено Указом Президента РК от 06.10.2014 № 922.