Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық жағдайын жақсарту жөнiндегi бiрiншi кезектi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы. 1998 жылғы 18 мамырдағы N 3956
Күрделi эпидемиологиялық жағдайды еңсеру, дәрiгерлiк қызмет көрсету сапасын түбiрiмен жақсарту, көрсетiлетiн қызметтер көлемiн ұлғайту және азаматтардың денсаулығын сақтауға конституциялық құқықтарын iске асыру мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi: R980097
1) бес жасқа дейiнгi балалардың жаппай иммунитетiн нығайтуға дереу кiрiсетiн болсын;
2) жаңа туған сәбилерге Б вирустық гепатитiне қарсы вакцина егу бағдарламасын iске асыруға, ал дерттену мейлiнше көп тараған аймақтарда - балаларға А вирустық гепатитiне қарсы вакцина егуге кiрiссiн;
3) 1998 жыл iшiнде туберкулезге шалдыққан науқастарды Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған әдiстеме бойынша емдеу бағдарламасын енгiзсiн;
4) жаңа туған сәбилердiң жыл сайын иммунитетiн нығайтумен толық қамтылуын қамтамасыз етсiн;
5) осы мақсаттарға арнап қажеттi қаражат бөлiнуiн көздейтiн болсын.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi , Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау  министрлiгi мүдделi мемлекеттiк органдардың қатысуымен 1998 жылғы 1 шiлдеге дейiн:
1) өнеркәсiп орындарының атмосфера мен суға тасталатын қалдықтарының жол берiлетiн деңгейiне қойылатын талаптарды қатайтуды;
2) халықты ауыз сумен жабдықтаудың дәйектi түрде жақсартылуын;
3) қоршаған орта мен азаматтардың денсаулығын сақтау жөнiндегi жұмыстарды үйлестiрудiң жетiлдiрiлуiн;
4) Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған туберкулездi емдеу стратегиясының енгiзiлуi мен iске асырылуын;
5) бес жасқа дейiнгi балалардың мiндеттi түрде иммунитетiн нығайтуды, оның iшiнде жаңа туған сәбилерге Б гепатитiне қарсы жаппай вакцина егудi;
6) ана мен баланың денсаулығын қорғау жөнiндегi қосымша шаралар кешенiн;
7) бөбектердi алты айға дейiн тек емшек сүтiмен ғана қоректендiруге ынталандыруды;
8) өмiр салтын сауықтыруға бағытталған ағарту жұмысын күшейтудi;
9) бастапқы дәрiгерлiк-санитарлық көмек сапасын жақсартуды;
10) аймақтық клиникалық оқу орталықтары желiсiн құруды;
11) емдеудiң стационарлық принципiнен амбулаторлық принциптерiне кезең-кезеңмен көшудi;
12) емдеу-профилактикалық мекемелерiнде, айрықша босануға жәрдем беру мекемелерiнде асептика мен антисептика шараларының бұлжымай сақталуын;
13) мемлекеттiк емдеу-профилактикалық мекемелерiн қазiргi заманғы жабдықпен қамтамасыз етудi;

О первоочередных мерах по улучшению состояния здоровья граждан Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 18 мая 1998 г. № 3956
В целях преодоления тяжелой эпидемиологической ситуации, коренного улучшения качества медицинского обслуживания, увеличения объема предоставляемых услуг и реализации конституционных прав граждан на охрану здоровья ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Правительству Республики Казахстан, акимам областей, городов Астана и Алматы: R980097
1) незамедлительно приступить к сплошной иммунизации детей в возрасте до пяти лет;
2) приступить к реализации программы вакцинации новорожденных против вирусного гепатита Б; а в регионах с наибольшей заболеваемостью - к вакцинации детей против вирусного гепатита А;
3) внедрить в течение 1998 года программу лечения больных туберкулезом по методике, рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения;
4) обеспечить ежегодный полный охват иммунизацией новорожденных;
5) предусмотреть на эти цели выделение необходимых финансовых средств.
2. Агентству по стратегическому планированию и реформам,  Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан с участием заинтересованных государственных органов до 1 июля 1998 года разработать и внести на утверждение Президенту Государственную программу "Здоровье народа", предусматривающую:
1) ужесточение требований к допустимым уровням выбросов промышленных предприятий в атмосферу и воду;
2) последовательное улучшение снабжения населения питьевой водой; P020093
3) совершенствование координации работ по охране окружающей среды и здоровья граждан;
4) внедрение и реализацию стратегии лечения туберкулеза, рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения;
5) проведение обязательной иммунизации детей в возрасте до пяти лет, в том числе всеобщей вакцинации новорожденных против гепатита В;
6) комплекс дополнительных мер по охране здоровья матери и ребенка;
7) поощрение исключительно грудного вскармливания детей до шести месяцев;
8) усиление просветительской работы, направленной на оздоровление образа жизни;
9) улучшение качества первичной медико-санитарной помощи;
10) создание сети региональных учебных клинических центров;
11) поэтапный переход от стационарных к амбулаторным принципам лечения;
12) неукоснительное соблюдение мер асептики и антисептики в лечебно-профилактических учреждениях, особенно в учреждениях родовспоможения;
13) обеспечение современным оборудованным государственных лечебно-профилактических учреждений;

14) дәрiгерлiк бiлiм беру, кадрларды, соның iшiнде әкiмшiлiк кадрларын даярлау және қайта даярлау жүйесiн жақсартуды;
15) денсаулық сақтау саласында ғылыми зерттеулер көлемiн ұлғайту мен оның сапасын арттыруды;
16) халық арасында профилактикалық жұмысты күшейтудi; P092295
17) денсаулық сақтау iсiн басқару жүйесiн жетiлдiрудi;
18) бәсекелес жекеше сектор құру, әлеуметтiк сақтандыру қорын қайта құру, мiндеттi және ерiктi медициналық сақтандырудың жеке нысандарына кезең-кезеңмен көшу жолымен денсаулық сақтау iсiнде экономикалық қатынастар жүйесiн реформалауды көздейтiн "Халық денсаулығы" Мемлекеттiк бағдарламасын әзiрлеп, Президенттiң бекiтуiне енгiзетiн болсын. P981387
3. Осы Жарлықтың атқарылуын бақылау Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

14) улучшение системы медицинского образования, подготовки и переподготовки кадров, в том числе административных;
15) увеличение объема и повышение качества научных исследований в области здравоохранения;
16) усиление профилактической работы с населением; P092295
17) совершенствование системы управления здравоохранением;
18) реформирование системы экономических отношений в здравоохранении, путем создания конкурентного частного сектора, реорганизации фонда социального страхования, поэтапного перехода на индивидуальные формы обязательного и добровольного медицинского страхования. P981387
3. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан