Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 1999 жылғы 16 шілде N 173. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.10.12. N 201 жарлығымен.
Қазақстан Республикасында Мемлекеттік протоколдың бірыңғай нормаларын сақтау мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік протоколының негізгі ережелерін бекіту туралы" 1996 жылғы 12 маусымдағы N 3028 Жарлығының күші жойылған деп танылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1999 жылғы 16 шілдедегі N 173
Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік протоколы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколы қалыптасқан халықаралық тәжірибеге сәйкес Қазақстан Республикасының басшылығы қатысатын ресми іс-шараларды өткізудің рәсімдік ережелерін реттейді.
Мемлекеттік протокол бірыңғай протоколдық-ұйымдық нормаларды орнықтырады әрі қамтамасыз етеді, Қазақстан Республикасының мемлекетішілік және халықаралық іс-шараларын өткізген кезде протоколдық үлкендік реті принципін бекітеді (N 1 және N 2 қосымшалар) және протоколдық іс-шараларды жоспарлау мен жүзеге асыру кезінде барлық мемлекеттік органдардың, ұйымдардың орындауы үшін міндетті болып табылады.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Мемлекеттік протоколды сақтауын бақылауды Сыртқы істер министрлігі жүзеге асырады.
1-бөлім. Сайланған Қазақстан Республикасы Президентінің
қызметіне кірісуінің салтанатты рәсімін дайындау мен өткізудің
тәртібі
Ескерту. 1-бөліммен толықтырылды - ҚР Президентінің 2006.01.05 N  1694  жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Сайланған Қазақстан Республикасы Президентінің қызметіне кірісуінің салтанатты рәсімі (инаугурация) ол сайланған жылдан кейінгі жылғы қаңтардың екінші сәрсенбісінде өткізіледі.
Ұлықтау (инаугурация) Астана қаласында, Президенттің "Ақорда" Резиденциясында өткізіледі.
2-тарау. Ұлықтауға қатысатын адамдар
Қазақстан Республикасының  Конституциясына  сәйкес ұлықтау салтанатына Парламенттің қос Палатасының депутаттары, Конституциялық Кеңестің мүшелері, Жоғарғы Сот судьялары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының барлық бұрынғы Президенттері қатысады.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы және Президент Әкімшілігінің Басшысы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері, өзге де орталық мемлекеттік органдардың басшылары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, шет мемлекеттердің және үкіметтердің басшылары, Қазақстанда аккредиттелген дипломатиялық корпустың өкілдері, Қазақстанның және халықаралық қоғамдастықтың, отандық және шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысуға хақылы.

Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 16 июля 1999 года N 173. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2006 года N 201
Сноска. Указ Президента РК от 16 июля 1999 года N 173 утратил силу Указом Президента РК от 12 октября 2006 года N 201 .
В целях соблюдения единых норм Государственного протокола в Республике Казахстан постановляю:
1. Утвердить прилагаемый Государственный протокол Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 12 июня 1996 года № 3028 "Об утверждении Основных положений Государственного протокола Республики Казахстан".
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от 16 июля 1999 г. № 173
Государственный протокол Республики Казахстан
Государственный протокол Республики Казахстан, в соответствии со сложившейся международной практикой, регулирует процедурные правила проведения официальных мероприятий с участием руководства Республики Казахстан.
Государственный протокол устанавливает и обеспечивает единые протокольно-организационные нормы, закрепляет принцип протокольного старшинства при проведении внутригосударственных и международных мероприятий Республики Казахстан (приложения № 1 и № 2) и является обязательным для исполнения всеми государственными органами, организациями при планировании и осуществлении протокольных мероприятий.
Контроль за соблюдением Государственного протокола государственными органами Республики Казахстан осуществляется Министерством иностранных дел.
Раздел 1. Порядок подготовки и проведения торжественной
церемонии вступления в должность избранного
Президента Республики Казахстан <*>
Сноска. Протокол дополнен разделом 1 - Указом Президента РК от 5 января 2006 года N 1694 (вводится в действие со дня подписания).
Глава 1. Общие положения
Торжественная церемония вступления в должность избранного Президента Республики Казахстан (инаугурация) проводится во вторую среду января года, следующего за годом его избрания.
Инаугурация проводится в городе Астане, в Резиденции Президента "Акорда".
Глава 2.
Лица, присутствующие на инаугурации
В соответствии с Конституцией Республики Казахстан на инаугурации присутствуют депутаты обеих палат Парламента, члены Конституционного Совета, судьи Верховного Суда, а также все бывшие Президенты Республики Казахстан.
Также вправе присутствовать Премьер-Министр Республики Казахстан, Государственный секретарь Республики Казахстан и Руководитель Администрации Президента, члены Правительства Республики Казахстан, руководители иных центральных государственных органов, акимы областей, городов Астаны и Алматы, главы иностранных государств и правительств, представители дипломатического корпуса, аккредитованные в Казахстане, представители казахстанской и международной общественности, отечественных и иностранных средств массовой информации.

3-тарау. Ұлықтауды дайындау мен өткізудің тәртібі
Ұлықтауға дейінгі дайындық іс-шаралары сайланған Республика Президентін тіркегеннен кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін, сайланған Қазақстан Республикасы Президентінің қызметіне кірісуінің салтанатты рәсімін дайындау мен өткізудің іс-шаралар жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Салтанаттың басталғаны туралы диктор хабарлайды.
Содан кейін мерекелік фанфарлар шырқалады.
Республикалық ұланның әскери қызметшілерінің шерулік топтары марш әуенімен ұлықтау өткізілетін орынға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын, Президенттің байрағын және Қазақстан Республикасының Конституциясын әкеледі.
Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің төрағасы Қазақстан Республикасы Конституциясының  42-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан халқына ант берген сәттен бастап қызметіне кіріседі деп хабарлайды.
Сайланған Республика Президенті Қазақстан халқына ант берген кезде Қазақстан Республикасының Конституциясына оң қолын қойып, мемлекеттік тілде Конституцияда белгіленген анттың мынадай мәтінін оқиды: "Қазақстан халқына адал қызмет етуге, Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын қатаң сақтауға, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарына кепілдік беруге, Қазақстан Республикасы Президентінің өзіме жүктелген мәртебелі міндетін адал атқаруға салтанатты түрде ант етемін.".
Ант берілгеннен кейін қызметіне кіріскен Республика Президенті Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туына келіп, оны сүйеді.
Содан кейін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік гимні орындалады.
Президенттің "Ақорда" Резиденциясының үстінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы көтеріледі.
Орталық сайлау комиссиясының төрағасы өткен сайлау қорытындылары бойынша сайланған Қазақстан Республикасының Президентіне сөз арнайды және оған Қазақстан Республикасы Президентінің куәлігін, омырауға тағатын белгісін, байрағын және "Алтын қыран" орденін тапсырады.
Егер бір тұлға Республика Президенті болып екінші өкілеттік мерзіміне сайланған жағдайда Қазақстан Республикасы Президентінің омырауға тағатын белгісі, байрағы және "Алтын қыран" ордені оған қайталап тапсырылмайды.
Қызметіне кіріскен Қазақстан Республикасының Президенті сөз сөйлеп, ол аяқталған соң Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің рапортын қабылдайды.
Республика Президенті Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскерлерінің түрлері мен тектерінің шерулік топтарына ықылас білдіреді.
Қызметіне кіріскен Қазақстан Республикасы Президентінің алдынан Қарулы Күштер әскерлерінің түрлері мен тектерінің шерулік топтары салтанатты маршпен құрмет көрсетіп өтеді.
Ұлықтау салтанаты артиллериядан дүркіндете атумен қошеметтеліп тұрады.
Ұлықтаудың аяқталғаны туралы диктор хабарлайды.
1-1 бөлім. Шетелдік делегациялар
сапарларының жіктелуі
Шетелдiк ресми делегацияға протоколдық рәсiмдер мен сый-құрмет сапардың ауқымына немесе делегация басшысының (Мемлекет басшысы, Үкiмет басшысы, сыртқы саясат ведомствосының басшысы немесе басқа да лауазымды тұлға) мәртебесiне, екi жақты қатынастардың деңгейiне сәйкес көрсетiледi.
1 тарау. Шетелдiк делегациялар сапарларының
деңгейi мен ауқымы бойынша бөлiнуi
Шетелдiк делегациялардың деңгейiне байланысты сапарлар "аса жоғары деңгейдегi сапарларға" және "жоғары деңгейдегi сапарларға" бөлiнедi. "Аса жоғары деңгейдегi" сапарларға мемлекеттер немесе үкiметтер басшыларының, ал "жоғары деңгейге" - сыртқы саясат ведомстволары басшыларының, басқа да ресми адамдардың сапарлары жатады.
Ауқымына қарай олар: мемлекеттiк сапарларға, ресми сапарларға, жұмыс бабындағы сапарларға, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жеке мейманы ретiндегi сапарларға, ресми емес сапарларға, жол-жөнекей сапарларға бөлiнедi.
Мемлекеттiк сапарлар
Мемлекеттiк сапарлар Шет мемлекеттер басшыларының Қазақстан Республикасына сапарларының аса жоғары санатына жатады. Олар ерекше жағдайларда және Шет мемлекет басшысының осы лауазымда болған кезiнде (әдетте, бастапқы кезде) бiр рет қана жүзеге асырылады. Мемлекеттiк сапар кезiнде Мейманды қарсы алу мен шығарып салудың айрықша жоғары деңгейi қамтамасыз етiледi. Қазақстан Республикасының Президентi мейманды ресми қарсы алғанда (шығарып салғанда) президенттiк билiктiң рәмiздерiн қолданады. Сапар кезiнде, сондай-ақ елдi аралаған кезде Мейманға iлесiп жүру деңгейi жоғарылайды.
Мемлекеттiк сапардың бағдарламасы бойынша өткiзiлетiн рәсiмдiк, ресми iс-шаралар ресми сапарлардың ауқымына сәйкес келедi.
Ресми сапарлар
Белгiлi бiр саяси мәнi бар ресми сапарлар аса жоғары деңгейдегi сапарларға жатады және салтанаттылығымен ерекшеленедi. Осы санатқа жататын сапарлар барлық рәсiмдiк сый-құрмет көрсетудi өткiзумен жүзеге асырылады.
Ресми сапарлар барысында бағдарламаны құрастырған кезде шағын және кеңейтiлген құрамдағы саяси келiссөздер, екi жақты құжаттарға қол қою, бiрлескен баспасөз мәслихаты, сондай-ақ, гүл шоғын қою, ағаш отырғызу ресми қонақасы немесе таңертеңгiлiк ас, театрда немесе концертте болу, ел iшiнде сапарға шығу сияқты рәсiмдiк iс-шаралар көзделедi.
Жұмыс бабындағы сапарлар
Келiссөздер, консультациялар өткiзу көрменi немесе қандай да бiр объектiнi ашу көп жақты кездесулерге, халықаралық кеңестер мен конференцияларға қатысу, мерейтой күндерiн мерекелеу анағұрлым жоғары деңгейдегi сапарларды және басқа да осыған ұқсас iс-шараларды әзiрлеу сияқты нақты мақсатқа арналған сапарлар жұмыс бабындағы сапарларға жатады.
Қазақстан Республикасы Президентінің
жеке мейманы ретiндегi сапарлар
Президенттiң жеке мейманы ретiндегi сапарлар Қазақстан Республикасы Президентiнiң жеке шақыруы бойынша жүзеге асырылады және ұйымдық тұрғыдан тараптардың уағдаластығына сәйкес рәсiмделедi.
Мұндай сапарларды протоколдық қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Президентiнiң Протоколына жүктеледi.
Бейресми сапарлар
Бейресми сапарларға шетелдiк мемлекеттiк қайраткерлердiң жеке iстерi бойынша (демалысқа, туризм мақсатында және басқа да) келуi жатады.
Бейресми сапарлар кезiнде протоколдық iс-шаралар көзделмейдi.
Жол-жөнекей сапарлар
Жол-жөнекей сапарлар Қазақстан аумағы арқылы транзитпен сапар шегетiн ресми делегацияның немесе мәртебелi меймандардың (Мемлекет немесе Үкiмет басшысы, сыртқы саясат ведомствосының басшысы) Қазақстан Республикасында қысқа уақыт болуына байланысты.
Меймандардың өтiнiшi бойынша және тиiстi уағдаластыққа қол жеткен жағдайда Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарымен кездесулер және сұхбаттасулар ұйымдастырылады.
2 бөлім. Мемлекеттер басшылары қатысатын
іс-шараларды протоколдық-ұйымдық қамтамасыз ету
1 тарау. Шет мемлекеттер басшыларының сапарлары

Глава 3.
Порядок подготовки и проведения инаугурации
До инаугурации осуществляются подготовительные мероприятия в соответствии с планом мероприятий по подготовке и проведению торжественной церемонии вступления в должность избранного Президента Республики Казахстан, утверждаемым постановлением Правительства Республики Казахстан после регистрации избранного Президента Республики.
О начале церемонии объявляет диктор.
Затем звучат праздничные фанфары.
Парадные расчеты военнослужащих Республиканской гвардии под звуки марша вносят в место проведения инаугурации Государственный флаг Республики Казахстан, штандарт Президента и Конституцию Республики Казахстан.
Председатель Конституционного Совета Республики Казахстан объявляет о том, что в соответствии со статьей 42 Конституции Республики Казахстан Президент Республики вступает в должность с момента принесения присяги народу Казахстана.
При принесении присяги народу Казахстана избранный Президент Республики ложит правую руку на Конституцию Республики Казахстан и произносит на государственном языке следующий установленный Конституцией текст присяги: "Торжественно клянусь верно служить народу Казахстана, строго следовать Конституции и законам Республики Казахстан, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на меня высокие обязанности Президента Республики Казахстан.".
После принесения присяги вступивший в должность Президент Республики подходит к Государственному флагу Республики Казахстан и целует его.
Затем исполняется Государственный гимн Республики Казахстан.
Над Резиденцией Президента "Акорда" поднимается Государственный флаг Республики Казахстан.
Председатель Центральной избирательной комиссии обращается к избранному по итогам состоявшихся выборов Президенту Республики Казахстан и вручает ему удостоверение, нагрудный знак, штандарт Президента Республики Казахстан и орден "Алтын Қыран" (Золотой Орел).
В случае, если лицо избрано Президентом Республики на второй срок полномочий, нагрудный знак, штандарт Президента Республики Казахстан и орден "Алтын Қыран" (Золотой Орел) ему повторно не вручаются.
Вступивший в должность Президент Республики Казахстан выступает с речью, по завершении которой принимает рапорт Министра обороны Республики Казахстан.
Президент Республики приветствует парадные расчеты видов и родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Перед вступившим в должность Президентом Республики Казахстан, отдавая честь, торжественным маршем проходят парадные расчеты видов и родов войск Вооруженных Сил.
Инаугурация сопровождается артиллерийскими залпами.
О завершении церемонии объявляет диктор.
<FONT color=#000080азделКлассификациявизитов
иностранных делегаций
Протокольные церемонии и почести оказываются иностранной официальной делегации в соответствии с форматом визита, статусом лица, возглавляющего делегацию (Глава государства, Глава Правительства, глава внешнеполитического ведомства или другое высокопоставленное лицо), уровня двусторонних отношений.
Глава 1. Подразделение визитов иностранных делегаций
по уровню и формату
В зависимости от уровня иностранных делегаций визиты подразделяются на "визиты на высшем уровне" и "визиты на высоком уровне". К визитам на "высшем уровне" относятся визиты Глав государств или правительств, на "высоком уровне" - визиты руководителей внешнеполитических ведомств, других официальных лиц.
По формату визиты подразделяются на: государственные визиты, официальные визиты, рабочие визиты, визиты в качестве личного гостя Президента Республики Казахстан, неофициальные визиты, визиты проездом.
Государственные визиты
Государственные визиты относятся к высшей категории визитов в Республику Казахстан Глав иностранных государств. Они осуществляются в особых случаях и не более одного раза за время пребывания Главы зарубежного государства в этой должности (обычно, в начале). Во время государственного визита обеспечивается подчеркнуто высокий уровень встречи и проводов Гостя. Президент Республики Казахстан при официальной встрече (проводах) Гостя использует символы президентской власти. Повышается уровень сопровождения Гостя в ходе программы визита, а также в его поездке по стране.
Проводимые церемониальные, официальные мероприятия по программе государственного визита соответствуют формату официальных визитов.
Официальные визиты
Официальные визиты относятся к визитам на высшем уровне, имеющим определенное политическое значение и отличаются торжественностью. Визиты данной категории осуществляются с проведением всех церемониальных почестей.
При официальных визитах в составлении программы предусматриваются переговоры в узком и расширенном составах, подписание двусторонних документов, совместная пресс-конференция, а также такие церемониальные мероприятия, как возложение венка, посадка дерева, официальный обед или завтрак, посещение театра или концерта и поездка по стране.
Рабочие визиты
К рабочим визитам относятся визиты с конкретным целевым назначением: проведение переговоров, консультаций, открытие выставок или какого-либо объекта, участие в многосторонних встречах, международных совещаниях и конференциях, праздновании юбилейных дат, подготовке визитов более высокого уровня и других подобных мероприятий.
Визиты в качестве личного Гостя
Президента Республики Казахстан
Визиты в качестве личного Гостя Президента осуществляются по личному приглашению Президента Республики Казахстан и организационно оформляются в соответствии с договоренностями сторон.
Протокольное обеспечение таких визитов возлагается на Протокол Президента Республики Казахстан.
Неофициальные визиты
К неофициальным визитам относится прибытие иностранных государственных деятелей в Республику Казахстан по частным делам (на отдых, с целью туризма и др.).
При неофициальных визитах протокольные мероприятия не предусматриваются.
Визиты проездом
Визиты проездом связаны с кратким пребыванием в Республике Казахстан официальной делегации или высоких гостей (Глава государства или Правительства, глава внешнеполитического ведомства), следующих транзитом через территорию Казахстана.
По просьбе гостей и в случае достижения соответствующей договоренности организуются встречи и беседы с должностными лицами Республики Казахстан.
Раздел 2. Протокольно-организационное обеспечение
мероприятий с участием Глав государств
Глава 1. Визиты Глав иностранных государств

1. Мемлекеттiк және ресми сапарлар
Шет мемлекеттер басшыларының мемлекеттiк және ресми сапарлары барысында мынадай протоколдық iс-шаралар көзделедi:
1) Қарсы алу (шығарып салу)
Мейманды әуежайда Мемлекеттiк хатшы (тапсырма бойынша Yкiмет мүшесi) және басқа да ресми адамдар қарсы алады (N 6 қосымша). Егер Мейман жұбайымен келетiн болса, жұбайын Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының (Yкiмет мүшесінің) жұбайы немесе Қазақстан Республикасының бекiтiлген лауазымды адамы қарсы алады.
Мейман әуежайдан Мемлекет хатшысымен (Yкiмет мүшесiмен) бiрге резиденцияға (қонақүйге) бағыт алады.
Сапардың ресми бөлiгi Президент Сарайында қарсы алу рәсiмiнен басталады.
Кейбiр жағдайларда ресми қарсы алу рәсiмi Қазақстан Республикасы Президентiнiң қатысуымен әуежайда өткiзілуi мүмкiн.
2) Келiссөздер, сұхбаттар, құжаттарға қол қою
Шет мемлекет басшысымен келiссөздердi Қазақстан Республикасының Президентi жүргiзедi.
Қазақстан тарапынан келiссөздер мен сұхбаттарға қатысушылардың құрамы жөніндегi ұсыныстарды Сыртқы iстер министрлiгi енгiзедi, белгiлi тәртiппен бекiтiледi және дипломатиялық арналар бойынша шетелдiк тарапқа хабарланады.
Қазақстан Республикасының Президентi жүргiзетiн келiссөздер мен сұхбаттарды өткiзу тәртiбiн келiсiм бойынша Президенттiң Протоколы анықтайды.
Сыртқы iстер министрлiгi сапарға дейiн кем дегенде 25 жұмыс күнi мерзiмiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлігіне сұхбаттар мен келiссөздерге қатысты материалдарды жiбередi (N 5 қосымша).
Бағдарламаға сәйкес, сапар шеңберiнде Мейман мен делегация мүшелерiнің Қазақстан Республикасының Премьер-Министрiмен, Республика Парламентi Сенаты мен Мәжiлiсiнiң Төрағаларымен және Қазақстан Республикасының басқа да ресми адамдарымен кездесулерi мен сұхбаттары өткiзілуi мүмкiн.
Мейман жұбайымен келген жағдайда, жұбайы үшiн жеке бағдарлама көзделедi.
3) Баспасөз конференциясы
Келiссөздер аяқталған соң, әдетте, сапар бағдарламасы бойынша
бiрлескен баспасөз конференциясы (журналистердiң сұрақтарына жауап берудi) өткiзу көзделедi.
4) Саяси куғын-сүргiн құрбандарының ескерткiш
мемориалына гүл шоғын қою рәсiмi
Саяси қуғын-сүргiн құрбандарының ескерткiш мемориалына гүл шоғын қою рәсiмiне Мейманның ресми делегациясының мүшелерi қатысады. Қазақстан тарапынан Мемлекеттiк хатшы (үкiмет мүшесi), астана әкiмi, Сыртқы iстер вице-министрi, Қазақстан Республикасының мейман елiндегi Елшiсi және Республикалық ұланның қолбасшысы қатысады (N 9 қосымша).
5) Мемлекет басшыларының Аллеясында ағаш
отырғызу рәсiмi
Мемлекет басшыларының Аллеясында ағаш отырғызу рәсiмiне Мейманның ресми делегациясының мүшелерi қатысады. Қазақстан тарапының сапар бағдарламасына сәйкес Мейманмен бiрге жүретiн Мемлекеттiк хатшы (Үкiмет мүшесi), астана әкiмi, Сыртқы iстер вице-министрi, Қазақстан Республикасының Мейман елiндегi Елшiсi қатысады.
Мейманды Аллеяда астана әкiмi қарсы алады. Бұл рәсiмге Мейманмен бiрге Мемлекеттiк хатшы (Үкiмет мүшесi), астана әкiмi қатысады. Ескерткiш тақтайша орнатылады.

1. Государственные и официальные визиты
При государственных и официальных визитах Глав иностранных государств предусматриваются следующие протокольные мероприятия:
1) Встреча (проводы)
В аэропорту Гостя встречают Государственный секретарь (член Правительства по поручению) и другие официальные лица (приложение № 6). В случае прибытия Гостя с супругой, ее встречает и сопровождает супруга Государственного секретаря (члена Правительства) или закрепленное должностное лицо Республики Казахстан.
Из аэропорта Гость направляется в резиденцию (гостиницу) в сопровождении Государственного секретаря (члена Правительства).
Официальная часть визита начинается с церемонии встречи у Дворца Президента.
В отдельных случаях возможно проведение официальной церемонии встречи в аэропорту столицы с участием Президента Республики Казахстан.
2) Переговоры, беседы, подписание документов
Переговоры с Главой иностранного государства ведет Президент Республики Казахстан.
Предложения по составу участников переговоров и бесед с казахстанской стороны вносятся Министерством иностранных дел Республики Казахстан, утверждаются в установленном порядке и доводятся до сведения иностранной стороны по дипломатическим каналам.
Порядок переговоров и бесед, проводимых Президентом Республики Казахстан, определяется Протоколом Президента по согласованию.
Министерство иностранных дел Республики Казахстан в срок не менее 25 рабочих дней до визита направляет в Администрацию Президента Республики Казахстан материалы к беседе и переговорам (приложение № 5).
В рамках визита, в соответствии с программой, могут проводиться встречи и беседы Гостя и членов делегации с Премьер-Министром, с Председателями Сената и Мажилиса Парламента республики и другими официальными лицами Республики Казахстан.
В случае прибытия Гостя с супругой для нее предусматривается отдельная программа пребывания.
3) Пресс-конференция
По завершении переговоров, как правило, программой визита предусматривается проведение совместной пресс-конференции (ответов на вопросы журналистов).
4) Церемония возложения венка к Мемориалу
памяти жертв политических репрессий
В церемонии возложения венка к Мемориалу памяти жертв политических репрессий участвуют члены официальной делегации Гостя. С казахстанской стороны принимают участие Государственный секретарь (член Правительства), аким столицы, вице-Министр иностранных дел, Посол Республики Казахстан в стране Гостя и Командующий Республиканской гвардией (приложение № 9).
5) Церемония посадки дерева на Аллее Глав государств
На церемонии посадки дерева на Аллее Глав государств участвуют члены официальной делегации Гостя. С казахстанской стороны принимают участие Государственный секретарь (член Правительства), сопровождающий Гостя в соответствии с программой визита, аким столицы, вице-Министр иностранных дел и Посол Республики Казахстан в стране Гостя.
На Аллее Гостя встречает аким столицы. Гостю ассистируют Государственный секретарь (член Правительства), аким столицы. Устанавливается памятная табличка.

6) Ресми қабылдау
Шет мемлекет басшысының Қазақстан Республикасына сапарының бағдарламасында Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан ресми қабылдауды (таңертеңгiлiк ас, қонақасы) ұйымдастыру көзделедi.
Қазақстан тарапынан және меймандар жағынан қабылдауға қатысушылардың тiзiмiн Сыртқы iстер министрлiгi жасайды және басшылықпен келiсе отырып Президент Әкiмшiлiгi бекiтедi. Қабылдауға қатысушыларды отырғызу сызбасын, концерттiк сүйемелдеу бағдарламасын Президент Әкiмшiлiгi жасайды.
Мейман жұбайымен келген жағдайда, ресми қабылдауға Қазақстан Республикасы Президентiнiң жұбайы қатысады.
Қабылдау кезiнде сөз сөйлеулер көзделiнедi.
7) Театрда, концертте болу
Театрдағы (концерттегi) құрметтi орындарға Мейман (жұбайымен бiрге) және осы iс-шараға Мейманмен бiрге келген Қазақстан Республикасының Президентi (жұбайымен бiрге) немесе Мемлекеттік хатшы (Үкiмет мүшесi) (жұбайымен бiрге) жайғасады.
Залда екi елдiң мемлекеттiк тулары және iзет транспаранты iлiнедi, спектакль (концерт) басталар алдында екi елдiң мемлекеттiк әнұрандары орындалады.
Спектакль (концерт) аяқталғаннан кейiн сахнаға екi себет гүл шығарылады (Қазақстан Республикасының Президентi мен Мейманның лебiз карточкаларымен бiрге).
Спектакльге (концертке) шақырылғандардың тiзiмiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi анықтайды.
8) Ел iшiне сапарға шығу
Мейманның тiлегi бойынша ресми сапар бағдарламасында ел iшiне сапарға шығу көзделуi мүмкiн (техникалық аялдауды қоспағанда, астанаға қайта айналып соқпастан).
Мейман мен делегация мүшелерiнiң Қазақстан Республикасында болуы, әдетте, 3 күннен аспайды.
Ел iшiндегi сапар барысында Шет мемлекеттің басшысына Мемлекеттiк хатшы (үкiмет мүшесi), Қазақстанның Мейман елiндегi Елшiсi, Президент Протоколының, Сыртқы iстер министрлiгiнiң және Президенттiң Күзет қызметiнiң қызметкерлерi iлесiп жүредi.
Барып-қайту бағдарламасын әзiрлеу және пысықтау үшiн облысқа құрамында Президент Протоколының Президент Баспасөз қызметiнiң, Сыртқы iстер министрлiгiнiң, Президенттiң Күзет қызметiнiң қызметкерлерi бар жұмыс тобы жiберіледi.
Мейманның сапар бағдарламасында облыстың көрiктi жерлерiнде болу, облыс әкiмi атынан қабылдау өткiзу көзделедi.
Әуежайда Мейманды облыс әкiмi (жұбайымен бiрге), облыстық маңызы бар қала әкiмi қарсы алады (шығарып салады).
Кездесу орнында екi елдiң мемлекеттiк тулары көтерiледi.
9) Естелiк сыйлықтар
Мемлекеттiк және ресми сапарлар кезiнде Мейманға және делегация мүшелерiне Қазақстан Республикасының Президентi атынан естелiк сыйлықтар тапсыру көзделедi. Делегация мүшелерiне сыйлықтар тапсыру екi елдiң протоколдық қызметтерi арқылы жүргiзiледi.

6) Официальный прием
Программой визита в Республику Казахстан Главы иностранного государства предусматривается организация официального приема (завтрака, обеда) от имени Президента Республики Казахстан.
Список участников приема с казахстанской стороны и со стороны гостей составляется Министерством иностранных дел и утверждается Администрацией Президента по согласованию с руководством. Схема рассадки участников приема, программа концертного сопровождения составляется Администрацией Президента.
В случае прибытия Гостя с супругой, в официальном приеме принимает участие супруга Президента Республики Казахстан. На приеме предусматривается обмен речами.
7) Посещение театра, концерта
В театре (на концерте) на почетных местах размещаются Гость (с супругой) и Президент Республики Казахстан (с супругой) или Государственный секретарь (член Правительства) (с супругой), сопровождающий Гостя на данное мероприятие.
В зале вывешиваются государственные флаги двух стран и приветственный транспарант, перед началом спектакля (концерта) исполняются государственные гимны двух стран.
После окончания спектакля (концерта) на сцену выносятся две корзины цветов (с визитными карточками Президента Республики Казахстан и Гостя).
Список приглашенных на спектакль (концерт) определяется Администрацией Президента Республики Казахстан.
8) Поездка по стране
По желанию Гостя, программой официального визита может предусматриваться поездка по стране (без повторного заезда в столицу, за исключением технических остановок).
Пребывание Гостя и членов делегации в Республике Казахстан, как правило, не превышает 3-х дней.
В поездке по стране Главу иностранного государства сопровождают Государственный секретарь (член Правительства), Посол Казахстана в стране Гостя, сотрудники Протокола Президента, Министерства иностранных дел и Службы охраны Президента.
Для подготовки и проработки программы посещения в область направляется рабочая группа, состоящая из сотрудников Протокола Президента, Пресс-службы Президента, Министерства иностранных дел, Службы охраны Президента.
Программой пребывания Гостя предусматривается посещение достопримечательностей области, проведение приема от имени акима области.
В аэропорту Гостя встречает (провожает) аким области (с супругой), аким города областного значения.
На месте встречи (проводов) поднимаются государственные флаги двух стран.
9) Памятные подарки
При государственных и официальных визитах предусматривается вручение Гостю и членам делегации памятных подарков от имени Президента Республики Казахстан. Вручение подарков членам делегации производится через протокольные службы двух стран.

2. Жұмыс бабындағы сапарлар
1) Қарсы алу (шығарып салу)
Әуежайда Мейманды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мүшесi, астана әкiмi, Сыртқы iстер вице-министрi, Сыртқы iстер министрлiгi Мемлекеттiк протокол басқармасының бастығы, Мейман елiнiң Елшiсi қарсы алады (шығарып салады).
Әуежайда және Президент Сарайында екi елдiң мемлекеттiк тулары көтерiледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметінің мүшесi автокөлiкпен Мейманды оған бөлiнген резиденцияға (қонақүйге) дейiн шығарып салады.
2) Келiссөздер, сұхбаттар, құжаттарға қол қою
Сыртқы iстер министрлiгi жұмыс бабындағы сапардың мақсаттарына орай, Қазақстан тарапынан ресми келiссөздер мен сұхбаттарға қатысушылардың құрамын Президент Әкiмшiлiгiмен келiседi, материалдарды және құжаттарды қол қоюға дайындайды (N 5 қосымша).
Бекiтiлген бағдарламаға сәйкес жұмыс бабындағы сапар шеңберiнде Қазақстан тарапы ресми адамдарының шетелдiк делегацияның Басшысымен және оның мүшелерiмен жекелеген келiссөздерi, бiрлескен құжаттарға қол қоюы, баспасөз конференциясы (журналистер сұрақтарына жауаптар) жүргiзiлуi мүмкiн.
3) Қабылдау
Жұмыс бабындағы сапардың бағдарламасында делегация құрметiне қабылдау (таңертеңгiлiк ас, қонақасы) көзделедi, оған келiссөздерге қатысатын Мейман делегациясының мүшелерi де келедi. Қазақстан тарапынан қатысушылардың тiзiмiн Сыртқы iстер министрлiгi Президент Әкiмшiлiгiмен келiсе отырып анықтайды.
Таңертеңгiлiк аста (қонақасында) қысқаша тост көтерумен алмасу көзделедi. Басқа да iс-шаралар (қастерлі орындарға) гүл шоқтарын қою, театрға бару ел iшiне сапарға шығу) сапар бағдарламасына Мейманның тiлегi бойынша енгiзiледi.
3. Жол-жөнекей сапарлар
Басқа елдерге бара жатқан жолында ұшағы Қазақстан Республикасының әуежайларында қонған кезiнде Шет мемлекеттiң басшысын Үкiмет мүшесi, Сыртқы iстер министрi, Мейман елiнiң Елшiсi қарсы алады.
Әуежайда екi елдiң мемлекеттiк тулары көтерiледi, Республикалық ұлан бөлiмi салтанатты сапқа тұрады.
Шет мемлекет басшысының осында болу ұзақтығына байланысты ол резиденцияға немесе қонақүйге орналастырылады.
Резиденцияның немесе қонақүйдiң төбесiне Мейманның Мемлекеттiк туы немесе жеке байрағы iлiнедi.
Жол-жөнекей сапар шеңберiнде Мейманның тiлегi бойынша әуежайда немесе қалаға келуi арқылы ел басшылығымен немесе Yкiмет мүшесiмен кездесу көзделедi.
Мейман мен делегацияның құрметiне қабылдау (таңертеңгілiк ас, қонақасы) ұйымдастырылуы мүмкiн.
4. Қазақстан Республикасы Президентiнiң жеке Мейманы
ретiндегi сапарлар
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жеке шақыруы бойынша келетiн шетелдiк мемлекеттiк, саяси, қоғамдық, мәдени және спорт саласындағы қайраткерлердің сапарларын протоколдық-ұйымдық қамтамасыз ету және олардың бағдарламасы Мемлекет басшысының өкiмiне орай айқындалады.
Әуежайда Мейманды Қазақстан Республикасы Президентiнiң өкiлi қарсы алады (шығарып салады).

2. Рабочие визиты
1) Встреча (проводы)
В аэропорту Гостя встречает (провожает) член Правительства Республики Казахстан, аким столицы, вице-Министр иностранных дел, начальник управления Государственного протокола Министерства иностранных дел, Посол страны Гостя.
В аэропорту и во Дворце Президента поднимаются государственные флаги двух стран.
Член Правительства Республики Казахстан сопровождает Гостя в автомашине до отведенной ему резиденции (гостиницы).
2) Переговоры, беседы, подписание документов
Министерство иностранных дел с учетом цели рабочего визита согласовывает с Администрацией Президента состав участников официальных переговоров и бесед с казахстанской стороны, готовит материалы и документы к подписанию (приложение № 5).
В рамках рабочего визита, в соответствии с утвержденной программой, могут проводиться отдельные переговоры официальных лиц с казахстанской стороны с Главой и членами зарубежной делегации, подписание совместных документов, пресс-конференция (ответы на вопросы журналистов).
3) Прием
Программой рабочего визита в честь Главы делегации предусматривается прием (завтрак, обед), где присутствуют члены делегации Гостя, принимающие участие в переговорах. Список участников с казахстанской стороны согласовывается Министерством иностранных дел с Администрацией Президента.
На завтраке (обеде) предусматривается обмен краткими тостами. Другие мероприятия (возложение венка к памятным местам, посещение театра, поездка по стране) включаются в программу визита по желанию Гостя.
3. Визиты проездом
При осуществлении посадки самолета в аэропортах Республики Казахстан по пути в другие страны Главу иностранного государства встречают член Правительства, Министр иностранных дел, Посол страны Гостя.
В аэропорту поднимаются государственные флаги двух стран, выстраивается парадный расчет Республиканской гвардии.
В зависимости от длительности пребывания Глава зарубежного государства размещается в резиденции или гостинице.
Над резиденцией или гостиницей вывешивается Государственный флаг или личный штандарт Гостя.
В рамках визита проездом, по желанию Гостя, предусматривается встреча с руководством страны или членом Правительства в аэропорту или с выездом в город.
В честь Гостя и сопровождающих лиц может быть устроен прием (завтрак, обед).
4. Визиты в качестве личного Гостя Президента
Республики Казахстан
Протокольно-организационное обеспечение и программа визитов иностранных государственных, политических, общественных, культурных и спортивных деятелей, прибывающих по личному приглашению Президента Республики Казахстан, определяются по распоряжению Главы государства.
В аэропорту Гостя встречает (провожает) представитель Президента Республики Казахстан.

1. Президент
2. Премьер-Министр
3. Парламент Сенатының Төрағасы
4. Парламент Мәжiлiсiнiң Төрағасы
5. Мемлекеттiк хатшы
6. Президент Әкiмшiлiгiнiң Басшысы
7. Конституциялық Кеңестiң төрағасы
8. Жоғарғы Соттың төрағасы
9. Бас Прокурор
10. Ұлттық Банк төрағасы
11. Премьер-Министрдiң орынбасары
12. Премьер-Министрдiң орынбасарлары-министрлер
(министрлiктер атауының әлiпби ретi бойынша)
12-1. Президенттiң көмекшiсi - Қауiпсiздiк Кеңесiнiң хатшысы
13.  алып тасталды
14. "Алтын Қыран" және "Халық Қаhарманы" ордендерiнiң иегерлерi
15. Орталық сайлау комиссиясының төрағасы
16. Жоғарғы Сот Кеңесiнiң төрағасы
17. Сенат Төрағасының орынбасары
18. Мәжiлiс Төрағасының орынбасары
19. Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасы
20. Республика Бюджетiнiң орындалуын бақылау жөнiндегi санақ
комитетiнiң төрағасы
21. Президенттің Іс басқарушысы
22. Президенттің көмекшілері
23. Премьер-Министр Кеңсесiнiң басшысы
24. Президент Әкiмшiлiгi Басшысының орынбасарлары
24-1.  Алып тасталды - ҚР Президентінің 2004.04.15. N 1348   жарлығымен .
25. Президент кеңесшiлерi
26. Сыртқы iстер министрi
27. Қорғаныс министрi
28. Iшкi iстер министрi
29. Министрлер (министрлiктердiң әлiпби ретi бойынша)
30.  Алып тасталды - ҚР Президентінің 2003.12.18. N 1252   жарлығымен .
31. Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес және мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасын сақтауы мәселелерi жөнiндегi комиссияның төрағасы
32. Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi агенттiктiң төрағасы
33. Президенттiң Күзет қызметiнiң бастығы
34. Республикалық ұланның қолбасшысы
35.  Алып тасталды - ҚР Президентінің 2001.11.13. N 720   жарлығымен.
36. Астана, Алматы қаласының және облыстардың әкiмдерi (облыс           аттарының әлiпби ретi бойынша)
37. Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкiлеттi Елшiлерi
(аты-жөнiнiң әлiпби ретi бойынша)
38. Парламент депутаттары (аты-жөндерiнiң әлiпби ретi бойынша)
39. Қазақстан мұсылмандары дiни басқармасының Бас мүфтиi және
Астана мен Алматы архиепископы
40. Парламент Палаталары аппараттарының жетекшiлерi
41. Үкiмет құрамына кiрмейтiн агенттiктердiң төрағалары
(агенттiктердiң әлiпби ретi бойынша)
42. Ұлттық компаниялардың басшылары
43. Конституциялық Кеңестiң мүшелерi
44. Премьер-Министрдiң Кеңсесi басшысының орынбасарлары
45. Президент Әкiмшiлiгi құрылымдық бөлiмшелерiнiң жетекшiлерi
46. Министрлердiң және мемлекеттiк органдар төрағаларының
орынбасарлары
47. Өзге де саяси және әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметшiлер
48. Қазақстандағы саяси партиялар мен басқа да қоғамдық
бiрлестiктердiң жетекшiлерi
49. Iскер топтардың белгiлi өкiлдерi, ғылым және мәдениет
қайраткерлерi
Жұбайы күйеуiнiң (әйелiнiң) үлкендiгiне сай
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2002.09.24. N  951 , 2003.12.18. N  1252 , 2004.04.15. N  1348 ,   2006.06.06. N  131  жарлықтарымен.
N 2 қосымша
Халықаралық іс-шараларды өткізу кезінде
Қазақстан Республикасы лауазымды адамдарының
протоколдық үлкендік реті

1. Президент
2. Премьер-Министр
3. Председатель Сената Парламента
4. Председатель Мажилиса Парламента
5. Государственный секретарь
6. Руководитель Администрации Президента
7. Председатель Конституционного Совета
8. Председатель Верховного Суда
9. Генеральный Прокурор
10. Председатель Национального Банка
11. Заместитель Премьер-Министра
12. Заместители Премьер-Министра - министры (в алфавитном порядке названий министерств)
12-1. Помощник Президента - Секретарь Совета Безопасности
13. (исключена)
14. Кавалеры орденов "Алтын Кыран" и "Халык Кахарманы"
15. Председатель Центральной избирательной комиссии
16. Председатель Высшего Судебного Совета
17. Заместитель Председателя Сената
18. Заместитель Председателя Мажилиса
19. Председатель Комитета национальной безопасности
20. Председатель Счетного комитета по контролю за исполнением Республиканского бюджета
21. Управляющий Делами Президента
22. Помощники Президента
23. Руководитель Канцелярии Премьер-Министра
24. Заместители Руководителя Администрации Президента
24-1. (исключена)
25. Советники Президента
26. Министр иностранных дел
27. Министр обороны
28. Министр внутренних дел
29. Министры (в алфавитном порядке названий министерств)
30. (исключена)
31. Председатель Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам борьбы с коррупцией и соблюдения служебной этики государственными служащими
32. Председатель Агентства по делам государственной службы
33. Начальник Службы охраны Президента
34. Командующий Республиканской гвардией
35. (Строка исключена указом Президента РК от 13 ноября 2001 года N 720 ).
36. Акимы областей, столицы, г. Алматы (в алфавитном порядке названия областей)
37. Чрезвычайные и Полномочные Послы Республики Казахстан (в алфавитном порядке фамилий)
38. Депутаты Парламента (в алфавитном порядке фамилий)
39. Главный муфтий Духовного Управления мусульман Казахстана и архиепископ Астанайский и Алматинский
40. Руководители аппаратов Палат Парламента
41. Председатели агентств, не входящих в состав Правительства (в алфавитном порядке названий)
42. Руководители национальных компаний
43. Члены Конституционного Совета
44. Заместители Руководителя Канцелярии Премьер-Министра
45. Руководители структурных подразделений Администрации Президента
46. Заместители министров и председателей государственных органов
47. Иные политические и административные государственные служащие
48. Руководители казахстанских политических партий и иных общественных объединений
49. Видные представители деловых кругов, деятели науки и культуры
Супруга (супруг) имеют старшинство своего мужа (жены).
Приложение № 2
Протокольное старшинство должностных лиц
Республики Казахстан при проведении
международных мероприятий <*>
Сноска. В приложение 2 внесены изменения - Указом Президента РК от 24 сентября 2002 г. N 951 ; от 18 декабря 2003 г. N 1252 ; от 15 апреля 2004 г. N 1348 ; от 6 июня 2006 года N 131 .

1. Шағын және кеңейтiлген құрамдағы келiссөздерге арналған тезистер (5 бетке дейiн)
2. Өмiрбаяны (өмiрбаяндары) (1 бет)
3. Саяси бет-бейнесi (3 бетке дейiн)
4. Ел туралы анықтама (10 бетке дейiн)
5. Екiжақты қатынастар туралы анықтама (15 бетке дейiн)
Онда қысқаша тарихи анықтама, ресми байланыстардың хронологиясы, саяси қатынастар, сауда-экономикалық қатынастар, мәдени, ғылыми-техникалық және гуманитарлық байланыстар, проблемалық блок қамтылады.
6. Елдiң экономикасы туралы анықтама (5 бетке дейiн)
7. Елдiң iшкі саяси және әлеуметтiк-экономикалық жағдайы туралы анықтама (5 бетке дейiн)
8. Елдiң сыртқы саясаты туралы анықтама (5 бетке дейiн)
9. Шарт-құқық базасының жай-күйi туралы анықтама (10 бетке дейiн). Оған анықтама жасалған келiсiмдердiң тiзбесi, қол жеткiзiлген уағдаластықтардың орындалуын талдау болашаққа арналған ұсыныстар кiредi
10. Сапар барысында қол қою жоспарланған құжаттардың тiзбесiнде ағымдағы уақытта құжаттардың жай-күйi туралы ақпарат тараптардың айқындамаларын бағалау қол қоюды (қажет болған жағдайда) "жақтаған" және "қарсы" дәлелдер болады
11. Бiрлескен екi жақты комиссияның жұмысы туралы анықтама (5 бетке дейiн)
12. Делегация туралы анықтама (делегация мүшелерi, күзет құрамы жөнiндегi мәлiметтер, әскери-техникалық жарақтануы жөнiндегi деректер, медициналық қызмет көрсету жөніндегі арнайы талаптар)
13. Делегация басшысы мен iлесушi адамдар келетiн көлiк құралдары жайлы деректер.
N 6 қосымша
Шет мемлекеттер басшыларын
қарсы алу рәсімі
Әуежайда екі елдің мемлекеттік тулары ілінеді. Әуежайдың ғимаратында қазақ тілінде және Мейманның тілінде ізет транспаранттары ілінеді.
Ұшақтың басқышынан бастап әуежайдың ғимаратына дейін Республикалық ұланның салтанатты киімдегі әскери қызметшілері сап түзейді. Әуежайда Мәртебелі Мейманды Мемлекеттік хатшы (Үкімет мүшесі) қарсы алады.
Ұшақ тоқтағаннан кейін сыртқы істер министрлігінің Мемлекеттік протокол басқармасының бастығы және Мейман елінің Елшісі ұшақтың бортына көтеріледі және Мәртебелі Мейманды шығар есікке шақырады. Ұшақтың басқышы алдында Мейманды Мемлекеттік хатшы (Үкімет мүшесі) қарсы алады, қазақтың ұлттық киімін киген қыз Мейманға (жұбайына) гүл ұсынады. Мемлекеттік хатшы (Үкімет мүшесі) Мейманға қарсы алуға келген қазақстандық адамдарды таныстырады. Содан кейін делегация қонақүйге бет алады. Мейманның жұбайымен қазақстандық тараптың делегациямен ілесіп жүретін ресми адамының жұбайы ілесіп жүреді. Кортеж мотоциклистердің құрметті эскортымен ілесіп жүруімен делегация орналасатын орындарға қарай бағыт алады (эскорттың ілесіп жүруі қолайлы ауа райы жағдайларында кортеждің әуежайдан резиденцияға, резиденциядан әуежайға, қонақүйден Қазақстан Республикасы Президентінің Сарайына және қайта жол жүрген кезде көзделеді).
Қонақүйде орналасқаннан кейін делегация басшысы Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшесімен бірге Президент Сарайындағы кездесудің ресми рәсіміне жол тартады. Делегация кешкісін немесе демалыс күні келген жағдайда кездесудің ресми рәсімі келесі күні таңертең өткізіледі.
Сапарда мейманға ілесіп жүрген ресми адамдар, Мейман елі Елшілігінің қызметкерлері, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері, егер жиналу мерзімі сапар бағдарламасында арнайы көрсетілмесе, Президент Сарайына рәсім басталардан 15 минут бұрын келеді.
Мейманның автокөлігі солтүстік қапталдан Президент Сарайының салтанатты кіреберісіне бет алады және Қазақстан Республикасы Президентінің (жұбайымен бірге) жанына тоқтайды. Өзара сәлемдесулерден кейін делегация басшыларының жұбайлары Президент Протоколы қызметкерімен бірге подиумның оң жағындағы арнайы бөлінген орынға өтеді.
Қазақстан Республикасының Президенті Мейманды подиумге өтуге шақырады. Мейман Қазақстан Республикасы Президентінің оң қапталына тұрады. Құрметті қарауыл бастығы рапорт береді. Республикалық ұланның оркестрі екі елдің мемлекеттік әнұрандарын орындайды. Әнұрандарды тыңдаған соң Мейман мен Президент сап түзеген Құрметті қарауылды бойлап тудан бастап оң қапталға дейін өтеді (Мейман сап түзеген қарауылға жақын жүреді). Тудың алдында Мейман тоқтайды және жеңіл-желпі тәжім етіп құрмет көрсетеді. Құрметті қарауыл олардың соңынан жүреді. Сапты бойлап өтуді аяқтағаннан кейін Президент пен Мейман екі ел делегацияларының жанына келеді. Президент қазақстандық ресми адамдарды таныстырады, Мейман өз делегациясының мүшелерімен таныстырады. Құрметті қарауыл салтанатты маршпен өткен кезде Мейман мен Президент Құрметті қарауылға қарсы беттегі подиумге тұрады, бұл жерде Мейман Қазақстан Республикасы Президентінің оң қапталынан орын алады. Құрметті қарауыл өтіп болғаннан кейін Президент Мәртебелі Мейманды Сарайға шақырады. Делегация мүшелері олардың соңынан ереді.
N 7 қосымша
Шет мемлекеттердің Үкімет басшыларын
қарсы алу рәсімі
Ұшақ тоқтағаннан кейін Сыртқы істер министрлігінің Мемлекеттік протокол басқармасының бастығы және Мейман елінің Елшісі Мейманды шақыру үшін ұшақтың бортына көтеріледі.
Басқыштың алдында Мәртебелі Мейманды Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі қарсы алады. Егер Мейман жұбайымен келсе, қарсы алу рәсіміне Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің жұбайы қатысады.
Қазақстан ұлттық киімін киген қыз Мейманға (жұбайына) гүл ұсынады.
Премьер-Министр Мейманды белгіленген орынға (кілемге) қарай өтуге шақырады, жұбайлары олардан кейін тұрады. Құрметті қарауыл бастығы рапорт беріп, оң қапталдан орын алады, екі елдің әнұрандары орындалады. Премьер-Министр мен Мейман қарауыл бастығымен бірге қарауылды қарап шығады, екі елдің ресми адамдарымен сәлемдеседі. Қайтадан белгіленген орынға өтіп, Құрметті қарауылдың шеруін қабылдайды. Осыдан кейін Меймандар орналасатын орнына жол жүру үшін автокөліктерге бет алады.
N 8 қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің
сарайындағы ресми рәсімдер залында құжаттарға қол
қою рәсімі
Ресми рәсімдер залында (оңтүстік қапталында) қол қоюға арналған үстел, екі кресло қойылған. Үстел үстінде құжаттарға қол қоюға арналған екі құрал, пресс-папье болады. Сол қапталда Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы, оң қапталда Мейман елінің Мемлекеттік туы тұрады.
Қоршау жүргізілген тағандардың арғы бетінде бұқаралық ақпаратқұралдарының өкілдері орналасады. Қазақстан Республикасы мен мейман елдің ресми делегацияларының мүшелері құжаттарға қол қояр алдында залдың солтүстік қапталында орналасқан есік арқылы алдын ала залға бет алады. Әрбір делегацияның мүшелері тиісінше өз туының жанында орналасады.
Қазақстан Республикасының Президенті мен Мәртебелі Мейман залдың оңтүстік қапталында орналасқан есіктерден залға кіреді.
Құжаттарға қол қояр алдында Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Шарт-құқық басқармасының қызметкері қол қойылатын құжаттардың атауын және құжаттарға қол қоюға уәкілетті адамдардың аты-жөнін қазақ және орыс тілдерінде, ал аудармашы - Мейман елінің тілінде хабарлайды.
Қазақстан Республикасының Президенті құжатқа қол қойған кезде оған Президент Протоколының бастығы жәрдемдеседі. Басқа ресми адамдар құжаттарға қол қойған кезде Сыртқы істер министрлігінің Шарт-құқық басқармасының қызметкері оларға жәрдемдеседі.
Қазақстан Республикасының Президенті мен Мәртебелі Мейман (үкімет мүшелері) қол қойған соң қол алысады.
Қол қою рәсімі аяқталғаннан соң бокалмен шампан ұсынылады.
Сосын Президент пен Мәртебелі Мейман журналистердің сұрақтарына жауап беру үшін залдың ортасына өтеді.
N 9 қосымша
Саяси қуғын-сүргін құрбандарының ескерткіш
мемориалына гүл шоғын қою рәсімі
Мемориалдың шыңында Құрметті күзетшілер тұрады. Орталық жолдың бойында Құрметті қарауыл сап түзейді.
Гүл шоғы Мемориалдың тұғырына алдын-ала орналастырылады. Оның төменгі деңгейінен бастап жолға кілемшелер және жоғары деңгейіне кілем төселеді. Діңгектерге екі елдің тулары ілінеді.
Автокөліктер кортежі қаланың орталық бөлігі жақтан алаңға келеді және белгіленген орынға тоқтайды.

1. Тезисы для переговоров в узком и расширенном составе (до 5 страниц)
2. Биография (биографии)(1 страница)
3. Политический портрет (до 3 страниц)
4. Справка о стране (до 10 страниц)
5. Справка о двусторонних отношениях (до 15 страниц)
Включает: краткую историческую справку, хронологию официальных контактов, политические отношения, торгово-зкономические отношения, культурные, научно-технические и гуманитарные связи, проблемный блок.
6. Справка об экономике страны (до 5 страниц)
7. Справка о внутриполитическом и социально-экономическом положении
страны (до 5 страниц)
8. Справка о внешней политике страны (до 5 страниц)
9. Справка о состоянии договорно-правовой базы (до 10 страниц)
Включает: перечень заключенных соглашений, анализ выполнения достигнутых договоренностей, предложения на перспективу.
10. Перечень документов, планируемых к подписанию в ходе визита      Содержит: информацию о состоянии документов на текущий момент, оценку позиций сторон, аргументы "за" и "против" подписания (в случае необходимости).
11. Справка о работе совместной двусторонней комиссии (до 5 страниц)
12. Справка о делегации (данные о членах делегации, составе охраны, сведения о военно-техническом снаряжении, особые требования по медицинскому обеспечению)
13. Сведения о транспортных средствах, на которых прибывают Глава делегации и сопровождающие лица.
Приложение № 6
Церемония встречи
Глав иностранных государств
В аэропорту вывешиваются государственные флаги двух стран. На здании аэропорта вывешивается приветственный транспарант на казахском языке и языке Гостя.
От трапа самолета до здания аэропорта выстраиваются военнослужащие Республиканской гвардии в парадной форме. В аэропорту Высокого Гостя встречает Государственный секретарь (член Правительства).
После остановки самолета начальник управления Государственного протокола Министерства иностранных дел и Посол страны Гостя поднимаются на борт самолета и приглашают Высокого Гостя к выходу. У трапа самолета Гостя встречает Государственный секретарь (член Правительства), девушка в казахском национальном костюме преподносит Гостю (супруге) цветы. Государственный секретарь (член Правительства) представляет Гостю встречающих казахстанских лиц. Затем делегация выезжает в гостиницу. Супругу Гостя сопровождает супруга сопровождающего делегацию официального лица с казахстанской стороны. Кортеж направляется в места размещения делегации в сопровождении почетного эскорта мотоциклистов (сопровождение эскортом предусматривается при благоприятных погодных условиях при следовании кортежа из аэропорта в резиденцию, из резиденции в аэропорт, из резиденции во Дворец Президента Республики Казахстан и обратно).
После размещения в гостинице глава делегации в сопровождении члена Правительства Республики Казахстан выезжает на официальную церемонию встречи во Дворец Президента. В случае прибытия делегации вечером или в выходной день, официальная церемония встречи проводится утром следующего дня.
Официальные лица, сопровождающие Гостя в поездке, сотрудники Посольства страны Гостя, представители средств массовой информации прибывают ко Дворцу Президента за 15 минут до начала церемонии, если время сбора не оговорено отдельно в программе визита.
Автомашина Гостя подъезжает к парадной лестнице Дворца Президента с северной стороны и останавливается около Президента Республики Казахстан (с супругой). После взаимных приветствий, супруги Глав делегаций в сопровождении сотрудника Протокола Президента проходят к специально отведенному месту с правой стороны от подиума.
Президент Республики Казахстан приглашает Гостя пройти на подиум. Гость становится с правой от Президента Республики Казахстан стороны. Начальник Почетного караула отдает рапорт. Оркестр Республиканской гвардии исполняет государственные гимны двух стран. Прослушав гимны, Гость и Президент проходят вдоль строя Почетного караула от знамени до правого фланга (Гость идет ближе к строю караула). Перед знаменем Гость останавливается и легким поклоном приветствует его. Начальник Почетного караула следует за ними. Завершив обход строя, Президент и Гость подходят к делегациям двух стран. Президент представляет казахстанских официальных лиц, Гость представляет членов своей делегации. При прохождении Почетного караула торжественным маршем, Гость и Президент становятся на подиум напротив Почетного караула, при этом, Гость с правой стороны от Президента Республики Казахстан. После прохождения Почетного караула Президент приглашает Высокого Гостя во Дворец. Члены делегаций следуют за ними.
Приложение № 7
Церемония встречи Глав правительств
иностранных государств
После остановки самолета начальник управления Государственного протокола Министерства иностранных дел и Посол страны Гостя поднимаются на борт самолета для приглашения Гостя.
У трапа Высокого Гостя в аэропорту встречает Премьер-Министр Республики Казахстан. В случае прибытия Гостя с супругой, в церемонии встречи принимает участие супруга Премьер-Министра Республики Казахстан.
Девушка в казахском национальном костюме вручает Гостю (супруге) цветы.
Премьер-Министр приглашает Гостя пройти к установленному месту (ковер), супруги становятся за их спинами. Начальник Почетного караула отдает рапорт и становится с правой стороны, звучат гимны двух стран.
Премьер-Министр и Гость в сопровождении Начальника караула проводят осмотр караула, приветствуют официальных лиц двух стран. Вновь проходят на установленное место и принимают парад Почетного караула. После этого Гости следуют к автомашинам для проезда к месту размещения.
Приложение № 8
Церемония подписания
документов в зале официальных церемоний
Дворца Президента Республики Казахстан
В Зале официальных церемоний (с южной стороны) расположен стол для подписания, два кресла. На столе находятся два прибора для подписания документов, пресс-папье. С левой стороны Государственный флаг Республики Казахстан, с правой - Государственный флаг страны Гостя.
За стойками ограждения находятся представители средств массовой информации. Члены официальной делегации Республики Казахстан и страны-гостя направляются в зал заблаговременно перед подписанием документов через дверь, расположенную с северной стороны зала. Члены каждой делегации располагаются соответственно возле своего флага.
Президент Республики Казахстан и Высокий Гость входят в зал из дверей, расположенных с южной стороны зала.
Перед подписанием документов сотрудник договорно-правового управления Министерства иностранных дел объявляет названия подписываемых документов и имена лиц, уполномоченных подписать документы на казахском и русском языках, переводчик - на языке страны гостя.
При подписании документа Президентом Республики Казахстан ему ассистирует Шеф Протокола Президента. При подписании документов другими официальными лицами - сотрудник договорно-правового управления Министерства иностранных дел.
После подписания Президент Республики Казахстан и Высокий Гость (члены правительств) обмениваются рукопожатиями.
По окончании церемонии подписания предлагается бокал шампанского.
Затем Президент и Высокий Гость выходят в центр зала для ответов на вопросы журналистов.
Приложение № 9
Церемония возложения венка
к Мемориалу памяти жертв политических репрессий
У пика Мемориала стоят Почетные часовые. Вдоль центральной дорожки выстроен Почетный караул.
Венок заблаговременно устанавливается у подножия Мемориала. Начиная с нижнего уровня расстилается ковровая дорожка и на верхнем уровне ковер. На флагштоках вывешиваются флаги двух стран. Кортеж автомашин прибывает на площадь со стороны центральной части города и останавливается на обозначенном месте.

Шет мемлекеттің басшысын алаңда астана әкімі, Республикалық ұланның қолбасшысы қарсы алады. Делегация сап түзеп Мемориалға бет алады, Құрметті қарауылдың қатарын бойлап өтіп, гүл шоғына келеді. Бір мезгілде жетекші офицер және гүл шоғын көтерген екі ұлан да Мемориалға бет алады. Олардан кейін 3-4 қадам аралықта Республикалық ұлан қолбасшысымен (оң жағынан) бірге Мәртебелі Мейман жүріп отырады, сосын ол Мемориалдың шыңында тоқтайды. Шет мемлекеттің басшысына ілесіп жүрген Қазақстан Республикасының ресми адамдары, шет мемлекеттің ресми делегациясының мүшелері баспалдақ алаңдарында тоқтап тұрады. Салтанатты рәсімдік музыка орындалады.
Ұландар Мемориалдың шыңына гүл шоғын орналастырады. Мәртебелі Мейман гүл шоғына келіп, лентаны түзейді, арнайы бөлінген орынға (кілемге) қайтып оралады және Мемориал шыңына бет түзеп тұрады. Бір минут үнсіздік. Оркестр әуелі Мейман елінің Мемлекеттік әнұранын, сосын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әнұранын орындайды. Әнұрандар орындалып болғаннан кейін Шет мемлекеттің басшысы және оған ілесіп жүрген адамдар Мемориал кешенін қарап шығуды бастайды. Астана әкімі Мәртебелі Мейманға кешенді таныстырады.
Гүл шоғын қою рәсімі аяқталған соң Мәртебелі Мейман және оған ілесіп жүрген адамдар айналма баспалдақпен төмен түседі, автокөліктердегі орындарға жайғасып, жүріп кетеді.
Ескерту: Ауа райы қолайсыз болған жағдайда (жауын-шашын) гүл шоғы Мемориалдың қабырғасына қойылады.
N 10 қосымша
Шет мемлекет елшісінің сенім грамоталарын
тапсыру рәсімі
Елшіні әуежайда Сыртқы істер министрлігі Мемлекеттік протокол басқармасының қызметкері қарсы алады.
Белгіленген уақытта Сыртқы істер министрлігі Мемлекеттік протокол басқармасының бастығымен бірге Елші Президент Сарайының салтанатты кіре берісіне Қазақстан тарапынан бөлінген өкілдік сыныптағы арнайы көлікпен келеді.
Салтанатты кіре берісте Елшіні Қазақстан Республикасы Президенті Протоколының бастығы қарсы алады және Сарайға шақырады. Сарай холында Құрметті қарауыл ротасының командирі Елшіге рапорт береді, содан кейін Ресми рәсімдер залының кіре берісіне дейін онымен бірге жүреді.
Елшіге аудармашы және Елшіліктің екі аға дипломатиялық қызметкері ілесіп жүруі мүмкін. Сенім грамоталарын тапсыру үшін Елші киімінің үлгісі қалауына қарай - еуропалық мәнерде (смокинг), ұлттық киім, ордендері бар салтанатты киім үлгісі болады.
Елші және оған ілесіп жүрген адамдар үшінші қабатқа көтеріледі. Елші мемлекеттік рәміздердің жанына тоқтайды, жеңіл-желпі тағзым етумен Қазақстан Республикасының мемлекеттік Елтаңбасына және мемлекеттік Туына қошамет білдіреді, сөйтіп Мәжіліс залының холына өтеді.
Бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері алдын ала бекітілген тізімге сәйкес залда болады.
Қазақстан Республикасының Президенті Президент Әкімшілігінің Басшысымен (орынбасарымен), Сыртқы істер министрімен (вице-министрмен) және Көмекшісімен бірге залдың оңтүстік қапталына орналасқан есіктерден Ресми рәсімдер залына өтеді.
Содан кейін Президент Протоколының қызметкері шет мемлекеттің Елшісін және оған ілесіп жүрген адамдарды солтүстік қапталда орналасқан есіктер арқылы залға кіруге шақырады.
Елші аудармашымен (оң жағында) бірге залдың ортасына бет алады және шамамен Президенттен 3 метр жерде тоқтайды. Елші қысқаша лебізін білдіреді, сосын Президентке келіп өзінің сенім грамоталарын және бұрынғы Елшінің кері шақырып алу грамоталарын тапсырады. Содан кейін Президент пен Елші қол алысады.
Қазақстан Республикасының Президенті Елшіге Президент Әкімшілігінің Басшысын, Сыртқы істер министрін және Көмекшісін таныстырады. Өз кезегінде Елші өзімен бірге жүрген адамдарды Президентке таныстырады. Содан соң Президент Елшіні Қазақстан Республикасының Елтаңбасы мен Туының тұсында ескерткішке суретке түсуге шақырады (Президент, Елші, Президент Әкімшілігінің Басшысы, Сыртқы істер министрі, Елшілік қызметкерлері). Осыдан кейін Президенттің және Елшінің жанында бірге жүрген адамдар, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері залдан шығады.

Главу иностранного государства на площади встречает аким столицы, Командующий Республиканской гвардией. Делегация выстраивается, начинает движение к Мемориалу, проходит вдоль строя Почетного караула и подходит к венку. Одновременно, ведущий офицер и два гвардейца, несущие венок, начинают движение к Мемориалу. За ними на расстоянии 3-4-х шагов следует Высокий Гость в сопровождении Командующего Республиканской гвардией (справа), который затем останавливается у пика Мемориала. Сопровождающие Главу иностранного государства официальные лица Республики Казахстан, члены официальной делегации иностранного государства останавливаются на лестничных площадках. Звучит торжественно-церемониальная музыка.
Гвардейцы устанавливают венок у пика Мемориала. Высокий Гость подходит к нему, поправляет ленту, возвращается на специально отведенное место (ковер) и становится лицом к пику Мемориала. Минута молчания. Оркестр исполняет Государственный гимн страны Гостя, затем Гимн Республики Казахстан. После исполнения гимнов Глава иностранного государства и сопровождающие лица начинают осмотр комплекса Мемориала. Аким столицы знакомит Высокого Гостя с комплексом.
По завершении церемонии возложения венка Высокий Гость и сопровождающие лица спускаются по круговой лестнице, занимают места в автомобилях и отбывают.
Примечание: В случае неблагоприятной погоды (дождь, снег) венок возлагается к стене Мемориала.
Приложение 10
Церемония вручения верительных грамот
Послом иностранного государства
В аэропорту Посла встречает сотрудник управления Государственного протокола Министерства иностранных дел.
В назначенное время Посол в сопровождении начальника управления Государственного протокола Министерства иностранных дел приезжает к парадному входу Дворца Президента на спецавтомобиле представительского класса, предоставленном казахстанской стороной.
У парадного входа Посла встречает Шеф Протокола Президента Республики Казахстан и приглашает во Дворец. В холле Дворца командир роты Почетного караула отдает рапорт Послу, после чего сопровождает его до входа в Зал официальных церемоний.
Посла могут сопровождать переводчик и 2 старших дипломатических сотрудника посольства. Форма одежды Посла для вручения верительных грамот по желанию - европейский стиль (смокинг), национальная одежда, парадная форма с орденами.
Посол и сопровождающие его лица поднимаются на 3-й этаж. Около государственных символов Посол останавливается, легким поклоном приветствует Государственный герб и Государственный флаг Республики Казахстан и проходит в холл Зала совещаний.
Представители средств массовой информации находятся в зале в соответствии с заранее утвержденным списком.
Президент Республики Казахстан входит в Зал официальных церемоний из дверей, расположенных с южной стороны зала в сопровождении Руководителя Администрации Президента (заместителя), Министра иностранных дел (вице- Министра) и помощника.
Затем, сотрудник Протокола Президента приглашает Посла иностранного государства и сопровождающих его лиц войти в зал через двери, расположенные с северной стороны.
Посол в сопровождении переводчика (справа) направляется к центру зала и останавливается примерно в 3-х метрах от Президента. Посол произносит краткое приветствие, затем подходит к Президенту и вручает ему верительные грамоты и отзывные грамоты предыдущего посла. Затем Президент и Посол обмениваются рукопожатиями.
Президент Республики Казахстан представляет Послу Руководителя Администрации Президента, Министра иностранных дел, помощника. В свою очередь Посол представляет Президенту сопровождающих его лиц. Затем Президент приглашает Посла сфотографироваться на память на фоне Герба и Флага Республики Казахстан (Президент, Посол, Руководитель Администрации Президента, Министр иностранных дел, сотрудники Посольства). После этого сопровождающие Президента и Посла лица, представители средств массовой информации выходят из зала.

Президент Елшіні оңаша сұхбатқа шақырады. Сұхбаттың ұзақтығы 15-20 минуттан аспайды.
Сұхбат аяқталған соң Президент Елшімен қоштасады және оң қапталдағы есіктер арқылы залдан шығады. Елшіні шығарып салу тәртібі оны қарсы алу сипатында жүргізіледі.
Елші Сыртқы істер министрлігінің Мемлекеттік протокол басқармасының бастығымен бірге Сарайдан шығады.
Ескертпе: Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысына Қазақстан Республикасында қызметін қоса атқарушы ретінде тіркелген Елшілердің сенім грамоталарын тапсыру рәсімі осыған ұқсас сипатта және осы залда жүргізіледі, Мемлекеттік хатшыға Сыртқы істер вице-министрі мен Мемлекеттік хатшының халықаралық мәселелер жөніндегі кеңесшісі ілесіп жүреді.
N 11 қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
наградаларын тапсыру рәсімі
Наградтау рәсіміне қатысатын ресми адамдар тізім бойынша шақырылады және Ресми рәсімдер залының оңтүстік қанатында Қазақстан Республикасы Президентінің Протоколы қызметкері көрсеткен орындарға жайғасады.
Наградталатын адамдар Президент Сарайына 20 минут бұрын шақырылады және рәсім басталардан 5 минут бұрын залдың солтүстік қанатындағы өз орындарына жайғасады.
Алдын ала бекітілген тізімге сәйкес бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері рәсім басталардан 5 минут бұрын Протокол қызметкері көрсеткен залдағы орында болады.
Қазақстан Республикасының Президенті залдың оңтүстік қанатында орналасқан есіктер арқылы залға кіреді және Қазақстан Республикасының Елтаңбасы мен Туының тұсына тоқтайды.
Қазақстан Республикасының Президенті қысқаша кіріспе сөз сөйлейді.
Президент Әкімшілігінің қызметкері Мемлекет басшысының Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтау туралы Жарлығын жария етеді.
Осыдан кейін Қазақстан Республикасының Президенті наградталған адамдарға (алатын награда маңызының азаюы дәрежесі бойынша) Республиканың мемлекеттік наградаларын кезекпен тапсырады.
Әрбір адамды наградтау рәсімі суретке түсіріледі, сурет рәсім
аяқталған соң наградталушыға тапсырылады.
Әрбір наградталушыға гүл ұсынылады. Рәсім аяқталған соң Президент наградталушыларға арнап қысқаша құттықтау сөз сөйлейді.
Содан кейін наградталушылар атынан жауап сөзге кезек беріледі.
Жауап сөздер аяқталғаннан кейін бокалмен шампан ұсынылады.
Осыдан соң Президент наградталғандармен бірге Қазақстан Республикасының Елтаңбасы мен Туы тұсында ескерткішке суретке
түседі және оңтүстік есіктер арқылы залдан шығып кетеді.
Наградталған адамдар Протокол қызметкерімен бірге солтүстік есіктер арқылы залдан шығады.

Президент приглашает Посла к беседе один на один. Продолжительность беседы не превышает 15-20 минут.
По завершении беседы Президент прощается с Послом и покидает зал через южные двери. Порядок проводов Посла такой же, как и при встрече.
Посол в сопровождении начальника управления Государственного протокола Министерства иностранных дел отбывает из Дворца.
Примечание: Церемония вручения верительных грамот Государственному секретарю Республики Казахстан Послами, аккредитованными в Республике Казахстан по совместительству, проводится аналогично и в этом же зале, при этом Государственного секретаря сопровождают вице-Министр иностранных дел и советник Государственного секретаря по международным вопросам.
Приложение № 11
Церемония вручения государственных наград
Республики Казахстан
Официальные лица, принимающие участие в церемонии награждения, приглашаются по списку и занимают места, указанные им сотрудником Протокола Президента Республики Казахстан в Зале официальных церемоний с южной стороны.
Награждаемые лица приглашаются во Дворец Президента за 20 минут и занимают свои места в зале с северной стороны за 5 минут до начала церемонии.
Представители средств массовой информации, в соответствии с заранее утвержденным списком, находятся на указанном им сотрудником Протокола месте в зале за 5 минут до начала церемонии.
Президент Республики Казахстан входит в зал через двери, расположенные с южной стороны зала и останавливается на фоне Герба и Флага Республики Казахстан.
С кратким вступительным словом выступает Президент Республики Казахстан.
Сотрудник Администрации Президента оглашает Указ Главы государства о награждении государственными наградами Республики Казахстан.
После этого Президент Республики Казахстан поочередно вручает государственные награды Республики награжденным лицам (по степени убывания важности получаемой награды).
Церемония награждения каждого лица запечатлевается на фото, которое по завершении вручается награжденному.
Каждому награжденному вручаются цветы. По завершении церемонии Президент обращается к награжденным с кратким поздравлением.
Затем следует ответное слово от имени награжденных. По окончании ответного слова предлагается бокал шампанского.
После этого Президент фотографируется с награжденными на память на фоне Герба и Флага Республики Казахстан и покидает зал через южные двери.
Награжденные лица в сопровождении сотрудника Протокола покидают зал через северные двери.