Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1997 жылғы 13 тамыздағы N 134 бұйрығымен бекітілген Интернат үйлері туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O Бұйрық. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу басқармасы 2000 жылғы 17 наурызда өзгертулер мен толықтырулар енгізіліп тіркелді. Тіркеу N 1086. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2006 жылғы 31 мамырдағы N 140-ө бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2006 жылғы 31 мамырдағы N 140-ө бұйрығымен.
_________________________
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң құрамына кiретiн де, кiрмейтiн де орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк - органдардың нормативтiк құқықтық актiлерi мен жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдардың актiлерiн мемлекеттiк тiркеу ережесiнiң 13-тармағы 7-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-ө "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Интернат үйлерi туралы ережеге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" бұйрығының күшi жойылған деп танылсын...
4. Осы бұйрық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
____________________________
"Қазақстан Республикасының зейнетақы және әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 қарашадағы Заңына, "Ақылы қызмет көрсетулерден, демеушiлiк және қайырымдылық көмектерден, сондай-ақ мемлекеттiк мекемелердiң депозиттiк сомаларынан алынатын қаражаттарды қалыптастырудың, пайдаланудың және есепке алудың тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң 1999 жылғы 3 мамырдағы N 177  бұйрығына  сәйкес және Интернат үйлерi туралы ереженi жоғарыда аталған құжаттарға сәйкес келтiру қажеттiгiне байланысты  БҰЙЫРАМЫН
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң 1997 жылғы 13 тамыздағы N 134-ө бұйрығымен бекiтiлген Интернат үйлерi туралы ережеге ұсынылып отырған өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Әлеуметтiк даму департаментiнiң директоры А.М Әмiржановаға жүктелсiн.

О внесении изменений и дополнений в Положения о домах-интернатах, утвержденные приказом Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан N 134-п от 13.08.1997 года
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 января 2000 года N 21-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 17.03.2000 г. за N 1086. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31 мая 2006 года N 140-п
Извлечение из
приказа Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан от 31 мая 2006 года N 140-п
В соответствии с подпунктом 7-1) пункта 13 Правил государственной регистрации нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов как входящих, так и не входящих в состав Правительства Республики Казахстан, и актов местных представительных и исполнительных органов Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 января 2000 года N 21-п "О внесении изменений и дополнений в Положения о домах-интернатах, утвержденные приказом Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан N 134-п от 13 августа 1997 года", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1086 от 17 марта 2000 года.
...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
-----------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16.11.99г.  Z990482_  "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного и социального обеспечения", приказом Министерства финансов Республики Казахстана N 177 от 3 мая 1999 года  V990771_  "Об утверждении Правил о порядке формирования, использования и учета средств, получаемых от реализации платных услуг, от спонсорской и благотворительной помощи, а также депозитных сумм государственных учреждений" и в связи с необходимостью приведения Положения о домах-интернатах в соответствие с требованиями вышеназванных документов приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Положения о домах-интернатах, утвержденные приказом Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан N 134-п от 13.08.1997 года.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Директора департамента социального обеспечения Министерства труда и социальной защиты населения Амержанову А.М.

3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәтiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгiнiң
2000 жылғы 31 қаңтардағы
N 21 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң
1997 жылғы 13 тамыздағы N 134 бұйрығымен
бекiтiлген Интернат үйлерi туралы ережеге
енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң 1997 жылғы 13 тамыздағы N 134 бұйрығымен бекiтiлген Интернат үйлерi туралы ережеге мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгiдегi интернат үйлерi туралы  ережеде
7-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Интернат үйiнiң бюджеттiк қаражатынан басқа интернат үйiнiң "Ақылы қызмет көрсетулерден түсетiн қаражат" деген ағымдағы шотына аударылатын және мақсатты орны бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, тамаққа, медициналық көмек көрсетуге, әлеуметтiк-тұрмыстық және еңбекпен оңалтуға бағытталған шараларды жүзеге асыруға, мәдени-бұқаралық жұмыстар жүргiзуге, еңбекпен емдеу шеберханаларын, қосалқы шаруашылықты дамытуға, еңбек процестерiне белсендi қатысушы қамқорлықтағыларды мадақтауға, қосалқы шаруашылық, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметкерлерiне еңбекақы төлеуге жұмсалатын, жарғылық мақсаттарға сәйкес заңдарда белгiленген тәртiппен қосалқы шаруашылықтың, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметiнен, ақылы қызмет көрсетулерден алынатын қаражаттары болуы мүмкін";
7-тармақ мына мазмұндағы жаңа абзацпен толықтырылсын:
"Жеке және заңды тұлғалардан демеушiлiк және қайырымдылық көмегі ретiнде түсетiн қаражаттар интернат үйiнiң шотына демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсету үшiн аударылады және олар өз бағытында жұмсалады";
8-тармақта "астаналық, облыстық және Алматы қалалық әкiмшілiктердiң" деген сөздер "облыстардың, Астана және Алматы қалаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Интернат үйлерiнде тұратын адамдарға зейнетақылар мен жәрдемақылар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес төленедi";
24-тармақ мына мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Шеберханалар мен қосалқы шаруашылықтарда жұмыс істегенi үшiн мүгедектерге еңбек заңдарына сәйкес жалақы төленедi".
2. Ақыл-ойы кемiс балаларға арналған интернат үйлерi туралы  ережеде
7-тармақтың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосалқы шаруашылықтың, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметiнен, ақылы қызмет көрсетулерден түсетiн ақшалай қаражаттар интернат үйiнiң "Ақылы қызмет көрсетулерден түсетiн қаражат" деген ағымдағы шотына аударылады және мақсатты орны бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, тамаққа, медициналық көмек көрсетуге, әлеуметтiк-тұрмыстық және еңбекпен оңалтуға бағытталған шараларды жүзеге асыруға, мәдени-бұқаралық жұмыстар жүргiзуге, еңбекпен емдеу шеберханаларын, қосалқы шаруашылықты дамытуға, еңбек процестерiне белсендi қатысушы қамқорлықтағыларды мадақтауға, қосалқы шаруашылық, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметкерлерiне еңбекақы төлеуге жұмсалады";
7-тармақтың 3-абзацы мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"2000 жылдың 1 қаңтарынан бастап қамқорлықтағыларға жәрдемақылар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес төленедi";
15-тармақ мына мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тәрбиеленушiлердiң мүлiктiк мүдделерiн (жәрдемақы алу, мүлкiне ие болу және т.б.) қорғау үшiн қажет болған жағдайларда және заңдарда көзделген тәртiппен мүлiкке қамқоршы тағайындалуы мүмкiн";

3. Настоявший приказ вступает в силу с момента регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министерства труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
N 21-п от 31 января 2000г.
Изменения и дополнения в Положения о
домах-интернатах, утвержденные приказом Министерства
труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
N 134-п от 13.08.1997 года
Внести в Положения о домах-интернатах, утвержденные приказом Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан N 134-п от 13 августа 1997 года следующие изменения и дополнения:
1.  V970379_  В Положении о доме-интернате для престарелых и инвалидов общего типа:
первый абзац пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Кроме бюджетных средств дом-интернат может иметь в установленном законодательством порядке в соответствии с Уставными целями средства от деятельности подсобного хозяйства, лечебно-трудовых мастерских, платных услуг, которые перечисляются на текущий счет дома-интерната "Средства от платных услуг" и расходуются по целевому назначению на материально-бытовое обеспечение, питание, оказание медицинской помощи, осуществление мероприятий, направленных на социально-бытовую и трудовую реабилитацию, проведение культурно-массовой работы, развитие лечебно-трудовых мастерских, подсобного хозяйства, поощрение опекаемых, активно участвующих в трудовых процессах, оплату труда работников подсобных хозяйств, лечебно-трудовых мастерских.";
дополнить пункт 7 новым абзацем:
"Средства, поступающие от физических и юридических лиц в виде спонсорской и благотворительной помощи перечисляются на счет дома- интерната для спонсорской и благотворительной помощи и расходуются по целевому назначению.";
в пункте 8 слова "столичной, областных и Алматинской городской администраций" заменить словами "областей, городов Астаны и Алматы";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"Лицам, проживающим в доме-интернате, пенсии и пособия выплачиваются в соответствии с действующим законодательством.";
пункт 24 дополнить абзацем следующего содержания:
"За работу в мастерских и подсобном хозяйстве престарелым и инвалидам начисляется и выплачивается заработная плата в соответствии с трудовым законодательством.".
2.  V973801_  В Положении о доме-интернате для умственно-отсталых детей:
второй абзац пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Денежные средства, поступившие от деятельности подсобного хозяйства, лечебно-трудовых мастерских, платных услуг перечисляются на текущий счет дома-интерната "Средства от платных услуг" и расходуются по целевому назначению на материально-бытовое обеспечение, питание, оказание медицинской помощи, осуществление мероприятий, направленных на социально-бытовую и трудовую реабилитацию, проведение культурно-массовой работы, развитие лечебно-трудовых мастерских, подсобного хозяйства, поощрение воспитанников, активно участвующих в трудовых процессах, оплату труда работников подсобных хозяйств, лечебно-трудовых мастерских.";
абзац 3 пункта 7 изложить в новой редакции: "С 1 января 2000 года пособие на опекаемых выплачивается в соответствии с действующим законодательством.";
пункт 15 дополнить абзацем следующего содержания:
"Для охраны имущественных интересов воспитанников в необходимых случаях и порядке, предусмотренном законодательством, назначается опекун над имуществом.";

16-тармақтағы "4 жастан 16 жасқа дейiн" деген сөздер "4 жастан 18 жасқа дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақтағы соңғы сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"18 жасқа толған тәрбиеленушiлер медициналық айғақтамалары мен жүйке аурулары ауруханасы ДКК-ның қорытындылары ескерiле отырып ересектер интернат үйлерiне ауыстырылады немесе ата-аналарының немесе жақындарының қалауымен үйiне шығарылады. Патологиялық жыныстық жағынан ерте есейген жағдайда медициналық айғақтамалары ескерiле отырып балалар 16 жастан бастап-ақ ересектер интернат үйлерiне ауыстырылуы мүмкін".
23, 26-тармақтардағы "мәдениет" деген сөз "ғылым" деген сөзбен ауыстырылсын;
29-тармақтағы 4-абзац алынып тасталсын;
3. Жүйке аурулары интернаты туралы  ережеде
7-тармақта: бiрiншi абзацтың бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Интернат үйiнiң бюджеттiк қаражатынан басқа интернат үйiнiң "Ақылы қызмет көрсетулерден түсетiн қаражат" деген ағымдағы шотына аударылатын және мақсаты орнымен материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, тамаққа, медициналық көмек көрсетуге, әлеуметтiк-тұрмыстық және еңбекпен оңалтуға бағытталған шараларды жүзеге асыруға, мәдени-бұқаралық жұмыстар жүргiзуге, еңбекпен емдеу шеберханаларын, қосалқы шаруашылықты дамытуға, еңбек процестерiне белсендi қатысушы қамқорлықтағыларды мадақтауға, қосалқы шаруашылық, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметкерлерiне еңбекақы төлеуге жұмсалатын, жарғылық мақсаттарға сәйкес заңдарда белгiленген тәртiппен қосалқы шаруашылық, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметiнен, ақылы қызмет көрсетулерден алынатын қаражаттары да болуы мүмкiн";
екiншi абзац алынып тасталсын;
18-тармақтағы "16 жастан асқан" деген сөздер "18 жастан асқан" деген сөздермен, "астаналық еңбек басқармасы" деген сөздер "Астана, Алматы қалаларының еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
21-тармақта "зейнетақы" деген сөзден кейiн "жәрдемақы" деген сөзбен толықтырылсын;
21-тармақ мына мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қамтамасыз етiлушiлер денсаулық жағдайына байланысты өздерiне тиесiлi зейнетақыны немесе жәрдемақыны ала алмайтын немесе қамқоршысы болмаған жағдайда интернат үйiнiң әкiмшiлiгi бұл туралы тиiстi еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау органына хабарлайды және солармен бiрлесiп интернатта тұратын адамды iс-әрекетке қабiлетсiз деп тану және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мүлкiне қамқоршы тағайындау туралы шаралар қолданады";
24-тармақтың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шеберханалар мен қосалқы шаруашылықтарда жұмыс істегенi үшiн мүгедектерге еңбек заңдарына сәйкес жалақы төленедi".

в пункте 16 слова "в возрасте от 4 до 16 лет" заменить словами "в возрасте от 4 до 18 лет";
в пункте 20 последнее предложение изложить в следующей редакции: "Воспитанники, достигшие 18 лет, переводятся во взрослые дома-интернаты с учетом медицинских показаний и заключения ВКК психиатрической больницы или, при желании родителей или близких родственников, выписываются домой. В случаях патологической гиперсексуальности и с учетом медицинских показаний возможен перевод детей во взрослые дома-интернаты с 16 лет.";
в пунктах 23, 26 слово "культуры" заменить словом "науки";
в пункте 29 абзац 4 исключить.
3.  V970382_  В Положении о психоневрологическом интернате:
в пункте 7: второе предложение первого абзаца изложить в следующей редакции:
"Кроме бюджетных средств дом-интернат может иметь в установленном законодательством порядке в соответствии с Уставными целями средства от деятельности подсобного хозяйства, лечебно-трудовых мастерских, платных услуг, которые перечисляются на текущий счет дома-интерната "Средства от платных услуг" и расходуются по целевому назначению на материально-бытовое обеспечение, питание, оказание медицинской помощи, осуществление мероприятий, направленных на социально-бытовую и трудовую реабилитацию, проведение культурно-массовой работы, развитие лечебно-трудовых мастерских, подсобного хозяйства, поощрение опекаемых, активно участвующих в трудовых процессах, оплату труда работников подсобных хозяйств, лечебно-трудовых мастерских.";
абзац второй исключить;
в пункте 18 слова "старше 16 лет" заменить словами "старше 18 лет", слова "и столичного управлений труда" заменить словами ", городов Астаны, Алматы управлений труда, занятости";
в пункте 21 после слов "пенсия" дополнить словом "пособие";
пункт 21 дополнить абзацем следующего содержания:
"В тех случаях, когда обеспечиваемые по состоянию здоровья не могут получать причитающуюся им пенсию или пособие и не имеют опекунов (попечителей), администрация интерната сообщает об этом в соответствующий орган труда, занятости и социальной защиты населения и совместно с ним принимает меры к признанию проживающего недееспособным и назначению опекуна над имуществом в соответствии с действующим законодательством.";
второй абзац пункта 24 изложить в следующей редакции:
"За работу в лечебно-производственных мастерских и подсобном хозяйстве проживающим назначается и выплачивается заработная плата в соответствии с трудовым законодательством.".