1995 жылғы 27 маусымдағы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің N 34 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық Мемлекеттік кіріс министрлігі 2000 жылғы 14 ақпан N 134. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1101. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
55. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң 1995 жылғы 27 маусымдағы N 34 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 2000 жылғы 14 ақпандағы N 134 V001101_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
"Салық салу мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z990485_ 1999 жылғы 22 қарашадағы, "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z990492_ 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Заңдарының қабылдануымен байланысты
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1995 жылғы 27 маусымдағы N 34 V950075_ "Жер салығын есептеу мен төлеудiң тәртiбi туралы бұйрығына" мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
осы бұйрығында белгіленген "Жер салығын есептеу мен төлеудің тәртiбi туралы" N 34 Нұсқауда:
мынадай мазмұндағы 28-1-тармағымен толықтырылсын:
"28-1. Көп қабатты тұрғын үйдегi жеке меншіктегi үй-жай иелерiнен жер салығы осы үйдегi тұрғын үй-жайдың жалпы көлемiнiң және осындай иесiне тиесiлi тұрғын үй-жай көлемiнiң 1 шаршы метрiне тең жер салығының мөлшерi ескерілiп, айқындалады.
Мұның өзiнде:
Тұрғын үй-жайларының 1 шаршы метр шаршы көлемiне жер салығының мөлшерi жалпы үйдiң тұрғын үй-жайларының жалпы көлемiне жер учаскесiнiң жалпы көлемiнен жер салығы сомасын бөлумен есептеледi;
жер учаскесiнiң жалпы көлемiне тұрғын үйге бөлiнген учаскелер және жалпы тұрақты жер пайдалану құқығындағы тұрғын үй-жайларының иелерiне тиесілi учаскелер енгiзiледi. Жер учаскесiнiң көлемi Жер ресурстарын басқару жөнiндегi Қазақстан Республикасы агенттiгiнiң аумақтық органы берген тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер учаскесiне жеке меншiк құқығы актiсінде көрсетiледi.
Мысал.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 1995 года N 34
Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 14 февраля 2000 года N 134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2000г. N 1101. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 14 февраля 2000 года N 134 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 1995 года N 34"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
В связи с принятием Законов Республики Казахстан от 22 ноября 1999 года Z990485_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", от 10 декабря 1999 года Z990492_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" приказываю:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 1995 года N 34 V950075_ "Об утверждении инструкции о порядке исчисления и уплаты земельного налога" следующие изменения и дополнения:
в Инструкции N 34 "О порядке исчисления и уплаты земельного налога", утвержденной указанным приказом:
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Земельный налог с собственника жилого помещения в многоэтажном жилом доме определяется исходя из размера земельного налога, который приходится на 1 кв. метр общей площади жилых помещений данного дома, и площади жилого помещения, принадлежащего такому собственнику.
При этом:
размер земельного налога на 1 кв. метр общей площади жилых помещений рассчитывается делением суммы земельного налога с общей площади земельного участка на общую площадь жилых помещений всего дома;
в общую площадь земельного участка включаются участки, отведенные под жилой дом, и участки, принадлежащие собственникам жилых помещений на праве общего постоянного землепользования. Площадь земельного участка указывается в акте на право собственности на земельный участок, право постоянного землепользования, выданный территориальным органом Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами.
Пример.

Астана қаласында орналасқан бес қабатты тұрғын үй көлемi 1000 шаршы метр жер учаскесiн алады. Жалпы тұрақты жер пайдалану құқығындағы тұрғын-үй жайлары иелерiне тиесiлi жер учаскесiнiң көлемi 1500 шаршы метр құрайды. Жалпы үй 2500 шаршы метр көлемдегi (1000+1500) жер учаскесiн алады.
1999 жылы Астана қаласы бойынша тұрғын-үй қорына арналған жерге жер салығының ставкасы 1 шаршы метр үшiн 0,785 теңге (0,5 теңге х 1,57) құрады. Осыдан келiп, тұрғын-үй арналған жерге жер салығының сомасы, яғни 1000 шаршы метр үшiн 785 теңге (1000 шаршы метр х 0,785 теңге) құрайды.
1999 жылы Астана қаласы үшiн 0,06 га-ға дейiнгi көлем кезiнде үй жанындағы жер учаскесiне жер салығының ставкасы 31,4 теңге (20 теңге х 1,57), ал 0,06 га-дан астам үй жанындағы жер учаскесi көлемiне 942 теңге құрады. 1500 шаршы метр үй жанындағы жер учаскесi көлемi бойынша жер салығының сомасы 8666,4 теңге ((0,06: 0,01 х 31,4) + (0,09:0,01 х 942)) құрайды.
Жалпы жер салығының сомасын 9451,4 теңге (785 + 8666,4) құрайды. Жалпы үйдiң тұрғын-үй жайларының жалпы көлемi 4000 шаршы метр құрайды, мұның өзiнде 1 шаршы метр үй көлемiне 2,36 теңгедегi (9451,4 теңге: 4000 шаршы метр) жер салығы келедi. Мысалы, егер бiр бөлмелi үйдiң 32 шаршы метр көлемi бар болса, онда оған 75,52 теңгедегi (32 шаршы метр х 2,36 теңге) жер салығының сомасы келедi; жалпы көлемдегi 65 шаршы метр үш бөлмелi үйге 153,40 теңге (65 шаршы метр х 2,36 теңге) келедi.
Жер салығын есептеу кезiнде осы нұсқаудың 52-тармағына сәйкес салықтың жалпы сомасы тұтас теңгеге дейiн дөңгеленедi, 50 тиыннан аз сома есептен алып тасталады, ал 50 тиын және одан астам сома 1 теңгеге дейiн дөңгеленедi. Жер салығының сомасы сәйкесiнше 76 және 153 теңге құрайды.";
62-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1)-тармақшасымен толықтырылсын:
"6-1) "Байқоңыр" кешенiне енгiзiлген жер учаскелерi бойынша "Байқоңыр" кешенi объектілерiнiң мүлкi базасында құрылған республикалық мемлекеттiк кәсiпорыны";
8)-тармақшадағы "Нақты мерзiмдер" деген сөздерден кейiн "және өлшемдер" деген сөздер алып тасталсын,
64-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ғимараттың бөлшегiн олар жалға беруi кезiнде жер салығы жер салығы мөлшерi ескере отырып есептеледi, ол ғимараттағы үй-жайлардың жалпы көлемi мен ғимараттың жалға берiлетiн көлемiнiң 1 шаршы метрiне тең.
Мысал.
Астана қаласындағы кiтапхана (мемлекеттiк мекеме) 150 шаршы метрдегi ғимарат көлемiн жалға бередi. Кiтапхана ғимаратының жалпы көлемi 600 шаршы метр. Кiтапхана ғимаратына және оған қызмет көрсетуге арналған жер учаскесiнiң көлемi 1000 шаршы метр. 1999 жыл үшiн төленуге тиiстi жер салығының мөлшерi мынадай жолмен айқындалады: 1) 1000 шаршы метр көлемдегi жер учаскесi бойынша жер салығының сомасы: 1000 шаршы метр х 10 теңге х 1,57 = 15700 теңге, онда: 10 теңге - оларды ұстап тұру үшiн қажеттi тұрғын үй емес үй-жайлар, ғимараттар, учаскелерге арналған жерге, сондай-ақ осы нұсқаудың 4-қосымшасына сәйкес Астана қаласы бойынша объектiлердiң санитарлық-қорғау зоналарының, техникалық және өзге де зоналарға жер салығының базалық ставкасы; 1,57 - 1999 жылға арналған Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген коэффициент. 2) кiтапхана ғимаратының 1 шаршы метр үшiн жер салығының сомасын айқындаймыз: 15700: 600 = 26,17 теңге 3) кiтапхана көлемiне жалға берілетiн жер салығы сомасын айқындаймыз: 150 шаршы метр х 26,17 теңге = 3925 5 теңге

Жилой пятиэтажный дом, расположенный в г.Астане занимает земельный участок площадью 1000 кв. метров. Площадь земельного участка, принадлежащего собственникам жилых помещений на праве общего постоянного землепользования составляет 1500 кв. метров. Всего дом занимает земельный участок площадью 2500 кв. метров (1000 + 1500).
Ставка земельного налога на земли, занятые жилищным фондом, по г.Астане в 1999 году составила 0,785 тенге за 1 кв. метр (0,5 тенге х 1,57). Следовательно, сумма земельного налога за землю, занятую жилым домом, т.е. за 1000 кв. метров составит 785 тенге (1000 кв. м. х 0,785 тенге).
Ставка земельного налога на придомовые земельные участки при площади до 0,06 га для г.Астана в 1999 году составила 31,4 тенге (20 тенге х 1,57), на придомовые земельные участки площадью свыше 0,06 га - 942 тенге (600 тенге х 1,57). Сумма земельного налога по придомовому земельному участку площадью 1500 кв. метров составит 8666,4 тенге ((0,06 : 0,01х31,4)+(0,09 : 0,01х942)).
Всего, сумма земельного налога составит 9451,4 тенге (785+8666,4). Общая площадь жилых помещений всего дома составляет 4000 кв. метров, при этом на 1 кв. метр площади дома приходится земельного налога 2,36 тенге (9451,4 тенге : 4000 кв. м.). Например, если однокомнатная квартира имеет 32 кв.метра общей площади, то на нее приходится сумма земельного налога 75,52 тенге (32 кв. м х 2,36 тенге); на трехкомнатную квартиру общей площадью 65 кв. метра - 153,40 тенге (65 кв. м х 2,36 тенге).
Согласно п. 52 настоящей инструкции при исчислении земельного налога общая сумма налога округляется до целых тенге, сумма менее 50 тиын из расчета исключается, а сумма 50 тиын и более округляется до 1 тенге. Суммы земельного налога соответственно составят 76 и 153 тенге.";
в пункте 62:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) республиканское государственное предприятие, созданное на базе имущества объектов комплекса "Байконур", по земельным участкам, включенным в комплекс "Байконур";"; в подпункте 8) после слов "Конкретные сроки" слова "и размеры" исключить; пункт 64 дополнить абзацами следующего содержания: "При сдаче ими в аренду части здания земельный налог рассчитывается исходя из размера земельного налога, который приходится на 1 кв. метр общей площади помещения здания, и площади части здания, сдаваемой в аренду. Пример. В г.Астане библиотека (государственное учреждение) сдает в аренду часть здания площадью 150 кв. метров. Общая площадь помещения библиотеки - 600 кв. метров. Площадь земельного участка, занятого зданием библиотеки и предназначенного для его обслуживания - 1000 кв. метров. Размер земельного налога, подлежащего уплате за 1999 год, определяется следующим образом: 1) сумма земельного налога по земельному участку площадью 1000 кв.м.: 1000 кв.м х 10 тенге х 1,57 = 15700 тенге где: 10 тенге - базовая ставка земельного налога на земли, занятые нежилыми строениями, сооружениями, участками, необходимыми для их содержания, а также санитарно-защитными зонами объектов, техническими и иными зонами по г.Астане согласно приложению 4 к настоящей инструкции; 1,57 - коэффициент, установленный Правительством Республики Казахстан на 1999 год; 2) определяем сумму земельного налога за 1 кв.метр площади помещения библиотеки: 15700:600=26,17 тенге 3) определяем сумму земельного налога, приходящуюся на сдаваемую в аренду площадь библиотеки: 150 кв.м. х 26,17 тенге = 3925,5 тенге

Жер салығын есептеу кезiнде осы нұсқаудың 52-тармағына сәйкес салықтың жалпы сомасы тұтас теңгеге дейiн дөңгеленедi, 50 тиыннан аз сома есептен алып тасталады, ал 50 тиын және одан астам сома 1 теңгеге дейiн дөңгеленедi. Жер салығының сомасы осыдан келiп 3926 теңге құрайды.".
2. Өндiрiстiк емес төлемдер департаментi:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiссiн; 2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге жiберсiн. 3. Осы бұйрықты орындауға бақылау Өндiрiстiк емес төлемдер департаментiнiң директоры Д.Қ. Баймұрзинге жүктелсiн. 4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеу күнiнен бастап күшiне енгiзiледi. Министрдің міндетін атқарушы "Келісілді" Қазақстан Республикасының Қаржы министрдің м.а. 2000 жылғы 1 наурыз Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.

Согласно п. 52 настоящей инструкции при исчислении земельного налога общая сумма платежа округляется до целых тенге, сумма менее 50 тиын из расчета исключается, а сумма 50 тиын и более округляется до 1 тенге. Сумма земельного налога, следовательно, составит 3926 тенге.".
2. Департаменту непроизводственных платежей:
1) согласовать настоящий приказ с Министерством финансов Республики Казахстан; 2) направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию. 3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Директора Департамента непроизводственных платежей Баймурзина Д.К. 4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан. И.о. Министра "Согласовано" И.о. Министра финансов Республики Казахстан (Специалисты: Цай Л.Г. Мартина Н.)