Алғашқы көмек көрсетуге арналған (автокөліктік) дәрі жиынтығының құрамын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау істері жөніндегі агенттігіyің Төрайымының 2000 жылғы 18 сәуірдегі N 225 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 24 мамырда N 1138 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы N 876 (V043358)бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы "Қазақстан Республикасының жол қозғалысы Ережелерін бекіту туралы" N 1650 P971650_ қаулысын жүзеге асыру, жол-көлік оқиғаларында опат болғандар санын азайту, жол-көлік оқиғаларына қатысушылардың өзіне және өзара көмекті дер кезінде көрсете алуы мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берілген:
1) Алғашқы көмек көрсетуге арналған (автокөліктік) дәрі жиынтығының құрамы;
2) Жол-көлік оқиғаларына қатысушылар алғашқы көмек көрсетуге арналған (автокөліктік) дәрі жиынтығындағы дәрілік заттарды қолдануы, өзіне - және өзара көмек көрсетуі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігінің 1999 жылғы 2 сәуірдегі "Алғашқы көмек көрсетуге арналған (автокөліктік) дәрі жиынтығының құрамын бекіту туралы" N 172 V990739_ бұйрығы өз күшін жойды деп есептелсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын қадағалау Төрайымның Бірінші орынбасары С.Е. Ыбыраевқа жүктелсін.
Төрайым
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау істері
жөніндегі агенттігінің
2000 жылғы 18 сәуір
N 225 бұйрығымен бекітілген
Алғашқы көмек көрсетуге арналған
(автокөліктік) дәрі жиынтығының
құрамы
____________________________________________________________________
р/н                 Аталымы                             Саны
___________________________________________________________________
1                     2                                 3
____________________________________________________________________
Мертіккенде (соғылғанда, сынықта, буын тайғанда,
күйгенде), жарақаттарда, естен тану кезінде
қолданылатын ауруды басатын, қабынуға және естен
тануға қарсы дәрілік заттар
1) анальгин 0,5 N 10                                     1 орам
2) ацетилсалицил қышқылы (аспирин) 0,5 N 10              1 орам
3) 30% сульфацил натрий ерітіндісі - 5,0 (көз
тамшылары)                                            1 сауыт
Қан кетуді тоқтатуға, өңдеуге және жарақатты
таңуға арналған құралдар
4) эсмарх түріндегі қан тоқтататын бұрау                 1 дана
5) 10х5 стерилді бинт                                    1 дана
6) 10х5 стерилді емес бинт                               1 дана

Об утверждении состава аптечки первой помощи (автотранспортной)
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 18 апреля 2000 года N 225. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 24 мая 2000 года N 1138. Утратил силу - приказом Министра здравоохранения РК от 20 декабря 2004 года N 876 (V043358)
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 P971650_  "Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан", снижения числа погибших в дорожно-транспортных происшествиях, своевременного оказания само- и взаимопомощи участниками дорожно-транспортного происшествия, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Состав аптечки первой помощи (автотранспортной);
2) Инструкцию по применению лекарственных средств аптечки первой помощи (автотранспортной) и оказанию само- и взаимопомощи участниками дорожно-транспортного происшествия.
2. Считать утратившим силу приказ Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан от 02 апреля 1999 года N 172 V990739_  "Об утверждении состава аптечки первой помощи (транспортной)".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Ибраева С.Е.
Председатель
Утвержден
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам здравоохранения
от 18 апреля 2000 года N 225
Состав
аптечки первой помощи (автотранспортной)
__________________________________________________________________________
N  |                          Наименование                   |количество|
п/п |                                                         |          |
__________________________________________________________________________
Обезболивающие, противовоспалительные и противошоковые
лекарственные средства, применяемые при травмах (ушибы,
переломы, вывихи, ожоги), ранениях, шоке
1)  анальгин 0,5 N 10                                            1 уп.
2)  ацетилсалициловая кислота (аспирин) 0,5 N 10                 1 уп.
3)  сульфацила натрия раствор 30 % - 5,0 (глазные капли)         1 фл.
Средства для остановки кровотечения, обработки и
перевязки ран
4)  жгут кровоостанавливающий типа Эсмарха                       1 шт.
5)  бинт стерильный 10Х5                                         1 шт.
6)  бинт не стерильный 10Х5                                      1 шт.

7) 5х5 стерилді емес бинт                                1 дана
8) 65х43 мақта-дәке стерилді таңғыш                      1 дана
9) 2,5х7,2 немесе 6х10 бактерицидтік                     4 дана
жапсырғыш пластырь
10) стерилді дәке салфеткалары                           2 орам
11) 5% спиртті йод ерітіндісі немесе 1%                  1 сауыт
бриллиант жасылы ерітіндісі
12) 1х500, 2х500 немесе 1х250 медициналық                1 дана
жапсырғыш пластырь
13) N 1, 3, 6 медициналық түтікшелі эластикалық бинт     1 дана
14) 50 г стерилді емес гигроскопиялық мақта              1 дана
15) 3% сутегі пероксиді ерітіндісі (немесе гидроперит    1 сауыт
- 1 орам)
Жүрек ауырғанда қолданылатын дәрілер
16) N 40 нитроглицерин таблеткалары немесе N 20
капсулалары (тринитролонг)                           1 орам
17) Валидол таблеткалары немесе капсулалары              1 орам
Естен таңғанда (коллапста) қолданылатын дәрілер
18) 10% аммиак ерітіндісі (мүсәтір спирті) -             1 орам
сауыттарда немесе ампулаларда
Тамақтан уланғанда қолданылатын дәрілер
19) N 10 активтендірілген көмір                           2 орам
Стресс реакцияларында қолданылатын дәрілер            1 сауыт
20) Корвалол
Ескерту:
Дәрілік заттар қобдишада сақталады. Алғашқы көмек көрсетуге арналған (автокөліктік) дәрі жиынтығына дәріні қабылдауға арналған кішкене стақан мен өзіне - және өзара көмек көрсету жөніндегі нұсқаулық қоса беріледі.
Тізімде көрсетілген дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өз бетінше ауыстыруға және таңбасына нұқсан келген, жарамды мерзімі өткен дәрілік заттарды қолдануға жол берілмейді.
Алғашқы көмек көрсетуге арналған (автокөліктік) дәрі жиынтығы дер кезінде толықтырылып отыруға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау істері
жөніндегі агенттігінің
2000 жылғы 18 сәуір
N 225 бұйрығымен бекітілген
Жол-көлік оқиғаларына қатысушылар алғашқы көмек
көрсетуге арналған (автокөліктік) дәрі
жиынтығындағы дәрілік заттарды қолдануы,
өзіне - және өзара көмек көрсетуі жөніндегі
нұсқаулық
1. Мертігу: соғылу, сынықтар, буын таюлар
Мертігуде ауыруды басатын дәрілік заттар (анальгин) береді, аяқ-қолды (шиналармен, қолда бар құралдармен қысады немесе қолды денеге, аяқты аяққа қысып) иммобилизациялайды, мертіккен жерге суық басады.
2. Жарақаттар мен қан кетулер
Күре тамырдан қан кетуден (қан ашық қызыл түсті, ырғақты ағыспен шығады) - жарақаттан жоғарырақ жіппен қысып байлайды, байланған уақыты жазылған парақша қыстырылады, жарақатты таңады. Аяқ-қолды иммобилизациялап,жарылыға ауыруды басатын дәрілік зат (анальгин) береді.
Көк тамырдан қан кетуде (қан түсі қара қошқыл, ырғақсыз ағады) - жарақат бетіне стерильді салфетка бастырады және дәкемен үстінен таңып тастайды.
Ұсақ тамырдан қан кетуден - жарақатты стерильді таңғышпен таңады, ауыруды басатын дәрі (анальгин) береді. Ұсақ жарақаттар мен денеге түскен дақтарды бриллиант жасылы ерітіндісімен, йод немесе сутегі тотығымен өңдейді, бактерицидтік пластырь жапсырады.

7)  бинт не стерильный 5Х5                                       1 шт.
8)  повязка стерильная ватно-марлевая 65Х43                      1 шт.
9)  лейкопластырь бактерицидный 2,5Х7,2 или 6Х10                 4 шт.
10) салфетки марлевые стерильные                                 2 уп.
11) раствор йода спиртовый 5% или раствор бриллиантовой          1 фл.
зелени 1%
12) лейкопластырь медицинский 1Х500 или 2Х500 или 1Х250          1 шт.
13) бинт эластичный трубчатый медицинский N 1,3,6              по 1 шт.
14) вата гигроскопическая нестерильная 50 гр.                    1 шт.
15) пероксид водорода раствор 3% (или гидроперит - 1 уп.)        1 фл.
Средства при болях в сердце
16) нитроглицерин табл. N 40 или капс. N 20 (тринитролонг)       1 уп.
17) валидол таблетки или капсулы                                 1 уп.
Средства при обмороке (коллапсе)
18) аммиака раствор 10% (нашатырный спирт) - во флаконах         1 уп.
или ампулах
Средства при отравлениях пищей
19) уголь активированный N 10                                    2 уп.
Средства при стрессовых реакциях
20) корвалол                                                     1 фл.
__________________________________________________________________________
Примечание:
лекарственные средства хранятся в футляре.
К аптечке первой помощи (автотранспортной) прилагаются стаканчик для
приема лекарств и Инструкция по применению лекарственных средств и
оказанию само- и взаимопомощи.
Не допускается произвольная замена указанных в перечне лекарственных
средств и изделий медицинского назначения и применение лекарственных
средств с поврежденной маркировкой и истекшим сроком годности.
Аптечка первой помощи (автотранспортная) подлежит своевременному
пополнению.
Утверждена
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам здравоохранения
от 18 апреля 2000 года N 225
Инструкция
по применению лекарственных средств аптечки первой помощи
(автотранспортной) и оказанию само- и взаимопомощи
участниками дорожно-транспортного происшествия
1. Травма: ушибы, переломы, вывихи
При травмах дают обезболивающее средство (анальгин), иммобилизируют конечность (шинами, подручными средствами, или фиксируют руку к туловищу, ногу к ноге), накладывают холод на место травмы.
2. Раны и кровотечения
При артериальном кровотечении (кровь алая, вытекает пульсирующей струей) - наложить жгут выше раны, оставить записку с указанием времени наложения жгута, наложить на рану повязку. Конечность иммобилизировать, больному дать обезболивающее средство (анальгин).
При венозном кровотечении (кровь темная не пульсирует) - наложить на рану салфетку стерильную и сделать давящую повязку бинтом.
При капилярном кровотечении - на рану наложить стерильную повязку, дать обезболивающее средство (анальгин). Мелкие раны и ссадины обработать раствором бриллиантовой зелени, йода или перекиси водорода, заклеить бактерицидным пластырем.

3. Күйіктер
Жайылған күйікті стерильді таңғышпен таңады, ауыруды басатын дәрі (анальгин) беру керек. Бір стақан сілтілі су ішкізеді.
4. Жүрек ауыруы
Жүрек ауырғанда нитроглицерин немесе валидолдың бір таблеткасын тілінің астына салады немесе 50 мл суға 15-20 тамшы корвалол араластырып береді.
5. Естен тану
Жаралыны жерге жатқызады, аяқтарын сәл көтеріп, мақтаға тамызылған мүсәтір спиртін иіскетеді.
6. Стрестік реакциялар
50 мл суға 30 тамшы корвалол араластырып, науқасқа ішкізеді.
7. Жүрек-өкпе реанимациясы
Науқас естен таңғанда, тынысы мен күре тамырының соғу ырғағы білінбеген кезде жүргізіледі. Жүрекке тікелей емес массаж және "ауызға-ауыз" тәсілімен қолдан тыныс алдыру жасалады, бұл медицина қызметкері келгенше немесе тынысы мен тамыр соғуы қалпына келгенше жүргізіледі.
8. Улану
Асқазанын шайғызады. 2-3 таблетка активтендірілген көмір береді.
9. Көздің зақымдануы
Көзге бөгде заттар түскенде немесе жарақаттанғанда сумен жуып, 2-3 тамшы натрий сульфацилин тамызу қажет.

3. Ожоги
При обширных ожогах наложить стерильную повязку, дать обезболивающее средство (анальгин). Выпить стакан щелочной воды.
4. Боли в сердце
При болях в сердце положить нитроглицерин или валидол одну таблетку под язык или выпить 15-20 капель корвалола в 50 мл воды.
5. Обморок
При обмороке положить больного на пол, ноги приподнять, дать понюхать нашатырный спирт на ватке.
6. Стрессовые реакции
При стрессовой реакции развести 30 капель корвалола в 50 мл воды и дать выпить больному.
7. Сердечно-легочная реанимация
Сердечно-легочная реанимация проводится при отсутствии у больного сознания, дыхания и пульса на сонной артерии путем непрямого массажа  сердца и искусственного дыхания "рот в рот" до прибытия медработника или  восстановления дыхания и пульса.
8. Отравления
При отравлении промыть желудок. Дать принять 2-3 таблетки  активированного угля.
9. Поражение глаз
При попадании в глаза инородных тел и веществ или травме глаз  необходимо глаза промыть водой, закапать 2-3 капли сульфацила натрия.