Бағалы қағаздар рыногындағы инвесторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн қорғау жөніндегі кейбір шарлар туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы Директораты 2000 жылғы 12 қазан N 678. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 28 қарашада N 1310 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 117 қаулысымен.
--------------Қаулыдан үзінді-------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарымен сәйкестендіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қабылданған күннен бастап қолданысқа енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі агенттігі басқармасының
2005 жылғы 26 наурыздағы
N 117 қаулысына Қосымша
Қазақстан Республикасының күшi жойылды деп танылған
нормативтiк құқықтық актiлерiнiң тiзбесi
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясы Директоратының "Бағалы қағаздар рыногындағы инвесторлардың заңмен қорғалатын мүдделерiн және құқықтарын қорғау жөнiндегi кейбiр шаралар туралы" 2000 жылғы 12-қазандағы N 678 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1310 тiркелген, "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналында 2000 жылы жарияланған, N 12)...
------------------------------------
Бағалы қағаздар рыногындағы инвесторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету мақсатында, "Бағалы қағаздар рыногы туралы"  Z970077_  Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы заңы (бұдан әрi "Заң" деп аталады) 10-бабының алтыншы азатжолын және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755  U973755_  жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы туралы ереженiң 4-тармағының 17) тармақшасын орындау үшiн, Заңның 34-бабы 9-тармағының, аталған Ереженiң 4-тармағы 23) тармақшасының және 5-тармағы 11) тармақшасының, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 29 шiлдедегі N 944  P960944_  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында Бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргiзу туралы ереженiң 41-тармағы в) тармақшасының негізiнде Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты ҚАУЛЫ ЕТЕДI:

О некоторых мерах по защите прав и охраняемых законом интересов инвесторов на рынке ценных бумаг
Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 12 октября 2000 года N 678. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2000 года N 1310. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.03.2005г. N 117
Извлечение из постановления Правления Агентства РК
по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 26.03.2005г. N 117
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 26 марта 2005 года N 117
Перечень нормативных правовых актов
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
...
5. постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 12 октября 2000 года N 678 "О некоторых мерах по защите прав и охраняемых законом интересов инвесторов на рынке ценных бумаг"...".
--------------------------------------------------------------------
В целях обеспечения защиты прав и охраняемых законом интересов инвесторов на рынке ценных бумаг, во исполнение абзаца шестого статьи 10 Закона Республики Казахстан Z970077_ "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 года (далее именуемого "Закон") и подпункта 17) пункта 4 U973755_ Положения о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года N 3755, на основании пункта 9 статьи 34 Закона, подпункта 23) пункта 4 и подпункта 11) пункта 5 названного Положения, подпункта в) пункта 41 P960944_ Положения о ведении реестра держателей ценных бумаг в Республике Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 года N 944, Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") постановляет:

1. Тiркеушiнiң (ол Заңның 2-бабында айқындалған) ол қызмет көрсететiн эмитенттердiң мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмиссияларының жай-күйiне бақылау жасауды осы эмитенттердiң Ұлттық комиссияға бағалы қағаздарын шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептер беру мерзiмдерiн дербес есептеу арқылы:
1) эмитенттердiң Заңның 24-бабы 1-тармағында белгiленген мiндетiне;
2) эмитенттердiң бағалы қағаздардың эмиссиясына қатысты ұсынған құжаттарына (бағалы қағаздардың эмиссиясын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктерге, бағалы қағаздар эмиссияларының проспектiлерiне/шығарылым шарттарына, Ұлттық комиссияның бағалы қағаздардың эмиссияларына ұлттық бiрiздендiру нөмiрлерiн беру туралы хаттарына (куәлiктерiне) және өзге де ықтимал құжаттарға) сүйене отырып жүзеге асыруға мiндеттi белгіленсiн.
2. Тiркеушiнiң ол қызмет көрсететiн эмитенттерге Ұлттық комиссияға бағалы қағаздарын шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептер берудiң қажеттiлiгi туралы жазбаша ескертпе жiберуге мiндеттi екендiгі белгiленсiн. Аталған жазбаша ескертпе:
1) эмитентке Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Ұлттық комиссияға бағалы қағаздарды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептi берудiң соңғы күнi басталғанға дейiн кемiнде жиырма күнтiзбелiк күннен бұрын кешiктiрмей жiберiлуi керек;
2) жазбаша ескертпенiң мазмұнында эмитенттiң тiркеушiге Ұлттық комиссияға бағалы қағаздарды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептi бергендігін растайтын құжаттарды ұсынудың қажеттiлiгі туралы жазба болуы керек;
3) жазбаша ескертпенің мазмұнында тiркеушi эмитенттен Ұлттық комиссияға бағалы қағаздарды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептi бергендiгін растайтын қүжаттарды алмаған жағдайда, тiркеушiнiң осы Қаулының 3-тармағында белгiленген әрекеттердi қолданатындығы туралы жазба болуы керек. Аталған жазбаны енгiзудiң орнына жазбаша ескертпеге тиiстi сiлтеме енгiзе отырып жазбаша ескертпеге қосымша ретiнде осы Қаулының көшiрмесiн эмитентке жiберуге жол берiледi.
3. Тiркеушi эмитенттен Ұлттық комиссияға бағалы қағаздарды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептi бергендiгiн растайтын құжаттарды алмаған жағдайда, тiркеушiнiң Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Ұлттық комиссияға аталған есептi берудiң соңғы күнiнен кейiнгi күнi:
1) соттың заңды күшiне енген шешiмiн орындау жөнiндегi;
үзiндi-көшiрмелерге осы бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргiзудi тоқтата тұру туралы жазбаны мiндеттi түрде енгізе отырып бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмiнен үзiндi-көшiрмелер беру жөнiндегі операцияларды қоспағанда:
эмитентпен осы бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргізуге жасасқан шартты (бұдан әрi "Шарт" деп аталады) қолдануды бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар (оның iшiнде бағалы қағаздарды эмитенттiң эмиссиялық шотынан бағалы қағаздар ұстаушылардың дербес шотына аудару жөнiндегі операциялар) жүргiзу бөлiгiнде тоқтата тұруға;

1. Установить, что регистратор (как он определен статьей 2 Закона) обязан осуществлять контроль над состоянием эмиссий негосударственных эмиссионных ценных бумаг обслуживаемых эмитентов путем самостоятельного исчисления сроков представления Национальной комиссии отчетов этих эмитентов об итогах выпуска и размещения ценных бумаг исходя из:
1) обязанности эмитентов, установленной пунктом 1 статьи 24 Закона;
2) представленных эмитентами документов, относящихся к эмиссии ценных бумаг (свидетельств о государственной регистрации эмиссии ценных бумаг, проспектов эмиссий/условий выпуска ценных бумаг, писем (свидетельств) Национальной комиссии о присвоении национальных идентификационных номеров эмиссиям ценных бумаг и иных возможных документов).
2. Установить, что регистратор обязан направлять обслуживаемым эмитентам уведомления о необходимости представления Национальной комиссии отчетов об итогах выпуска и размещения ценных бумаг. Указанное уведомление должно:
1) быть направлено эмитенту не позднее чем за двадцать календарных дней до наступления последнего, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, дня представления Национальной комиссии отчета об итогах выпуска и размещения ценных бумаг;
2) содержать запись о необходимости предоставления эмитентом регистратору документов, подтверждающих представление Национальной комиссии отчета об итогах выпуска и размещения ценных бумаг;
3) содержать запись о том, что в случае неполучения регистратором от эмитента документов, подтверждающих представление Национальной комиссии отчета об итогах выпуска и размещения ценных бумаг, регистратор предпримет действия, установленные пунктом 3 настоящего Постановления. Вместо внесения указанной записи допускается отправка эмитенту копии настоящего Постановления в качестве приложения к уведомлению с включением в уведомление соответствующей ссылки.
3. Установить, что в случае неполучения от эмитента документов, подтверждающих представление Национальной комиссии отчета об итогах выпуска и размещения ценных бумаг, регистратор обязан в день, следующий за последним, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, днем представления указанного отчета:
1) приостановить действие заключенного с эмитентом договора на ведение реестра держателей данных ценных бумаг (далее именуемого "Договор") в части проведения операций по лицевым счетам держателей ценных бумаг (в том числе операций по переводу ценных бумаг с эмиссионного счета эмитента на лицевые счета держателей ценных бумаг), за исключением операций:
по исполнению вступившего в законную силу решения суда;
по предоставлению выписок из реестра держателей ценных бумаг с обязательным включением в такие выписки записи о приостановлении проведения операций по лицевым счетам держателей данных ценных бумаг;

2) эмитенттi;
тiркеушiнiң бас кеңсесiнде және филиалдарында осы бағалы қағаздарды ұстаушылар үшiн қолайлы орындарда тиiстi хабарландырулар орналастыру арқылы осы бағалы қағаздарды ұстаушыларды;
бағалы қағаздардың нақтылы ұстаушыларына жеке хабарлар жiберу арқылы (оларға өздерiне тиесiлi бағалы қағаздарын нақтылы ұстауға берген тұлғаларды олардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргiзудi тоқтата тұру туралы жазбаша ескерту мiндетiн жүктей отырып) бағалы қағаздардың нақтылы ұстаушыларын;
өздерiнiң трансфер-агенттерiн (оларға олардың трансфер-агенттiк қызметтi жүзеге асыруға қатысатын бөлiмшелерiнiң үй-жайларында тиiстi хабарламалар орналастыру мiндетiн жүктей отырып):
бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргізу бөлігінде Шартты қолдануды тоқтата тұру туралы жазбаша ескертуге;
3) бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргiзу бөлігінде Шартты қолдануды тоқтата тұру туралы және тiркеушiнiң қолданған әрекеттерi туралы Ұлттық комиссияға хабарлауға мiндеттi екендігі белгiленсiн.
4. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргізу бөлiгiнде Шартты қолдануды тоқтата тұрудың осы бағалы қағаздарды нақтылы ұстаушының олармен осы нақтылы ұстаушының клиенттерiнiң арасында, сондай-ақ нақтылы ұстаушының және оның клиенттерiнiң арасында операциялар жүргiзудi тоқтата тұруға әкеп соғатындығы белгiленсiн. Бұл ретте нақтылы ұстаушы тиiстi клиенттердi бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар жүргізу бөлiгiнде Шартты қолдануды тоқтата тұру туралы, сондай-ақ осы бағалы қағаздардың эмиссиясын Ұлттық комиссия Заңның 21-бабы 1-тармағының төртiншi азатжолына және 24-бабының 5-тармағына сәйкес болмаған деп тану мүмкiн екендігі туралы жазбаша ескертуi керек.
5. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша операциялар (оның iшiнде бағалы қағаздарды эмитенттiң эмиссиялық шотынан бағалы қағаздар ұстаушылардың дербес шотына аудару жөнiндегi операциялар) жүргізу бөлiгiнде Шартты қолдануды жаңартуды эмитенттiң бағалы қағаздарды шығарудың және орналастырудың қорытындылары туралы есептi Ұлттық комиссияға бергендігін растайтын құжаттардың негiзiнде тiркеушiнiң жүзеге асыратындығы белгiленсiн. Бұл ретте тiркеушi Шартты қолдануды жаңарту туралы эмитенттi, осы бағалы қағаздардың ұстаушыларын (оның iшiнде осы бағалы қағаздардың нақтылы ұстаушыларын), өздерiнiң трансфер-агенттерiн және Ұлттық комиссияны осы Қаулының 3-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгiленген тәртiпте жазбаша ескерту керек.

2) уведомить о приостановлении действия Договора в части проведения операций по лицевым счетам держателей ценных бумаг:
эмитента;
держателей данных ценных бумаг путем размещения соответствующих объявлений в легкодоступных для них местах в помещениях головного офиса и филиалов регистратора;
номинальных держателей ценных бумаг путем направления им индивидуальных сообщений (с возложением на них обязанности уведомить лиц, передавших принадлежащие им ценные бумаги в номинальное держание, о приостановлении проведения операций по их лицевым счетам);
своих трансфер-агентов (с возложением на них обязанности разместить соответствующие объявления в помещениях их подразделений, участвующих в осуществлении трансфер-агентской деятельности);
3) сообщить Национальной комиссии о приостановлении действия Договора в части проведения операций по лицевым счетам держателей ценных бумаг и о предпринятых регистратором действиях.
4. Установить, что приостановление действия Договора в части проведения операций по лицевым счетам держателей ценных бумаг влечет за собой приостановление номинальным держателем данных ценных бумаг проведения операций с ними между клиентами этого номинального держателя, а также между самим номинальным держателем и его клиентами. При этом номинальный держатель должен уведомить соответствующих клиентов о приостановлении действия Договора в части проведения операций по лицевым счетам держателей ценных бумаг, а также о том, что эмиссия данных ценных бумаг может быть признана Национальной комиссией несостоявшейся в соответствии с абзацем четвертым пункта 1 статьи 21 и пунктом 5 статьи 24 Закона.
5. Установить, что возобновление действия Договора в части проведения операций по лицевым счетам держателей ценных бумаг (в том числе операций по переводу ценных бумаг с эмиссионного счета эмитента на лицевые счета держателей ценных бумаг) осуществляется регистратором на основании документов, подтверждающих представление в Национальную комиссию эмитентом отчета об итогах выпуска и размещения ценных бумаг. При этом регистратор должен уведомить о возобновлении действия Договора эмитента, держателей данных ценных бумаг (в том числе и номинальных держателей данных ценных бумаг), своих трансфер-агентов и Национальную комиссию в порядке, аналогичном установленному подпунктами 2) и 3) пункта 3 настоящего Постановления.

6. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап күшiне енетiндігі белгiленсiн.
7. Тiркеушiлер осы Қаулы күшiне енгiзiлгеннен бастап алпыс күн iшiнде өздерiнiң бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргізу жөнiндегі қызметтi жүзеге асыру тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдерiне оларды осы Қаулымен белгіленген нормаларға сәйкес келтiру мақсатында өзгерiстер мен толықтырулар енгізуге мiндеттелсiн.
8. Тiркеушiлерге осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) олар қызмет көрсететiн эмитенттердiң назарына жеткiзу жөнiндегi мiндет жүктелсiн.
9. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқарммасы:
1) осы Қаулыны (ол күшiне енгізiлгеннен кейiн) бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын және "Қазақстан Тiзiлiм ұстаушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiнiң мүшелерi болып табылмайтын ұйымдардың назарына жеткiзсiн;
2) осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегі қызметтi жүзеге асыру үшiн лицензия алуға ниет бiлдiрген ұйымдардың назарына жеткiзсiн.
10. Осы Қаулының орындалысына бақылау жасау Ұлттық комиссия орталық аппаратының корпоративтiк қаржылар басқармасына және Лицензиялау және қадағалау басқармасына жүктелсiн.
Ұлттық комиссияның Төрағасы

6. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации его Министерством юстиции Республики Казахстан.
7. Обязать регистраторов в течение шестидесяти дней со дня введения настоящего Постановления в действие внести изменения и дополнения в свои нормативные акты, регламентирующие порядок осуществления деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, в целях их приведения в соответствие с нормами, установленными настоящим Постановлением.
8. Возложить на регистраторов обязанность довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения обслуживаемых ими эмитентов.
9. Управлению лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения организаций, осуществляющих деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг и не являющихся членами Объединения юридических лиц "Казахстанская Ассоциация Реестродержателей";
2) доводить настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения организаций, намеренных получить лицензию на осуществление деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг.
10. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на Управление корпоративных финансов и Управление лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии.
Председатель
Национальной комиссии