Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келуінің және болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің тәртібін қолдану тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі 2000 жылғы 28 шілде N 422, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі 2000 жылғы 8 тамыз N 100 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 18 желтоқсан N 1337 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 9 сәуірдегі N 215, ҚР Сыртқы істер министрінің 2004 жылғы 14 сәуірдегі N 08-1/93, ҚР Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 14 сәуірдегі N 35-П (V042889) Бірлескен бұйрығымен.
Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келуін, болуын және кетуін бақылау жүйесін одан әрі жетілдіру мақсатында Бұйырамыз:
1. Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келуінің және болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің тәртібін қолдану тәртібі туралы Нұсқаулық бекітілсін және қолданысқа енгізілсін (қоса беріліп отыр).
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментінің директоры, Астана қаласы ІІБ-нің, Алматы қаласы ІІББ-нің, облыстардағы ІІББ-ІІБ-нің, көліктегі ІІБ-нің бастықтары шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келуін, болуы мен кетуін бақылауға және құжаттарын ресімдеуге қатысы бар қызметкерлердің Нұсқаулықты оқып үйренуін ұйымдастырсын және оның талаптарының орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Астана қаласы ІІБ-нің, Алматы қаласы ІІББ-нің, облыстардағы ІІББ-ІІБ-нің, көліктегі ІІБ-нің бастықтары көші-қон полициясы бөлімшелерін қажетті сауалнама-арыз, есепке алу карточкасының (қатаң есептегі бланкілерінен басқа) бланкілерімен және белгіленген үлгідегі мөртаңбамен қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 1994 жылғы 31 қазандағы N 286  V940113_  бұйрығының күші жойылды деп есептелсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне жүктелсін.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі -              Сыртқы істер министрі
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-лейтенант
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің төрағасы
генерал-майор
2000 жылғы 27 шілде
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрінің
2000 ж. 28 шiлдедегi
N 422 бұйрығымен және
Қазақстан Республикасының
Сыртқы iстер министрiнiң
2000 ж. 8 тамыздағы
N 100 бұйрығымен
БЕКIТIЛГЕН
Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасына келуiнiң
және болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан
кетуiнiң ережелерiн қолдану тәртiбi туралы
НҰСҚАУ

Об утверждении Инструкции о порядке применения Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 июля 2000 года N 422 и Министра иностранных дел Республики Казахстан от 8 августа 2000 года N 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 декабря 2000 года N 1337. Утратил силу - совместным приказом Министра внутренних дел РК от 9 апреля 2004 года N 215, Министра иностранных дел РК от 14 апреля 2004 года N 08-1/93 и Председателя Агентства РК по миграции и демографии от 14 апреля 2004 года N 35-п (V042889)
В целях дальнейшего совершенствования системы контроля за въездом, пребыванием и выездом иностранных граждан из Республики Казахстан приказываем:
1. Утвердить и ввести в действие Инструкцию о порядке применения Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан (прилагается).
2. Директору Департамента консульской службы МИД Республики Казахстан, начальникам УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей, УВД на транспорте организовать изучение Инструкции сотрудниками, имеющими отношение к оформлению документов и контролю за въездом, пребыванием и выездом из Республики Казахстан иностранных граждан и обеспечить выполнение ее требований.
3. Начальникам УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей, УВД на транспорте обеспечить подразделения миграционной полиции необходимыми бланками заявлений-анкет, учетных карточек, других документов (за исключением бланков строгой отчетности) и штампами установленного образца.
4. Считать утратившим силу приказ МВД Республики Казахстан от 31 октября 1994 года N 286   V940113_  .
5. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на Департамент миграционной полиции МВД Республики Казахстан и Департамент консульской службы МИД Республики Казахстан.
6. Настоящий Приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел                  Министр иностранных дел
Республики Казахстан -                  Республики Казахстан
Командующий внутренними
войсками
"Согласовано"
Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
27 июля 2000 года
Утверждена
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
28 июля 2000 года N 422 и
приказом Министра иностранных
дел Республики Казахстан
8 августа 2000 года N 100
Инструкция
о порядке применения Правил въезда и пребывания
иностранных граждан в Республике Казахстан,
а также их выезда из Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқау Қазақстан Республикасының Конституциясына  K951000_  , "Халықтың Көшi-қоны туралы"  Z970204_  Қазақстан Республикасының Заңына Қазақстан Республикасы Президентiнің "Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасында болуының құқықтық ережесi туралы"  U952337_  жарлығына, Қазақстан Республикасымен бекiтiлген халықаралық шарттарына, Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 136 қаулысымен (ары-заңымен) бекiтiлген "Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасына келуiнiң, болуының сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуiнің ережелерiне"  P000136_  сәйкес әзiрлендi.
2. Нұсқау мынадай тәртiптердi анықтайды:
1) шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасында уақытша болуы және тұрақты тұруы құқығына арналған құжаттарын ресiмдеу;
2) Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасы аумағында жүрiп-тұруы және транзиттiк өтуi;
3) Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасына келу мерзiмiн ұзарту және қысқарту;
4) Шетелдiк азаматтарды тартушы, лауазымды тұлғаны қабылдаушы ұйым немесе Қазақстан Республикасына шетел азаматын шақырушы ереженi бұзғаны үшiн жауапқа тартылады, сондай-ақ шетелдiк азамат Қазақстан Республикасынан қуылады;
5) Шетелдiк азаматтарды қабылдау және олардың өтiнiштерiн қарау;
6) Шетел азаматтарын есепке алуды жүргiзу;
3. Осы ереже, егер Қазақстан Республикасының заң кесiмдерiне өзгеше көзделмесе, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдарға да қолданылады.
4. Шетелдiк азаматтар Қазақстан Республикасына жарамды төлқұжатымен немесе оны алмастыратын құжаттарымен, егер сәйкес жақтардың шарттарында өзгеше көрсетiлмесе Қазақстан Республикасының өкiлеттi мемлекеттiк органдарымен берiлген Қазақстан Республикасының рұқсатнамасы болған жағдайда келiп кете алады.
Қазақстан Республикасының рұқсатнамасын беру және ресiмдеу тәртiбi виза беру мәселелерiн реттейтiн Қазақстан Республикасының арнайы нормативтiк құқықтық кесiмдермен реттеледi.
5. Шетелдiк азаматтардың және азаматтығы жоқ адамдардың келуiнiң, болуының Қазақстан Республикасында босқын мәртебесiн алуы туралы өтiнiштерi, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуiн босқындардың келуi мәселесiн реттейтiн Қазақстан Республикасының арнайы нормативтiк кесiмдерi реттейдi  Z970204_   Р001346_  .
6. Қазақстан Республикасында шетел азаматтары болып танылатын адамдар Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзге мемлекеттің азаматтығында екенiн дәлелдей алса;
Қазақстан Республикасының азаматы болып танылмайтын адамдар және басқа мемлекеттің де азаматтығында жоқ екенiн дәлелдей алмаған жағдайда азаматтығы жоқ тұлға болып табылады.

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с  K951000_  Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан  Z970204_  "О миграции населения", Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона,  U952337_  "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан", международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан,  P000136_  Правилами въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан (далее - Правила) от 28.01.2000 года N 136.
2. Инструкция определяет порядок:
1) оформления иностранным гражданам документов на право временного и постоянного жительства в Республике Казахстан;
2) передвижения и транзитного проезда иностранных граждан по территории Республики Казахстан;
3) продления и сокращения иностранным гражданам сроков пребывания в Республике Казахстан;
4) привлечения иностранных граждан, должностных лиц принимающих организаций и лиц, пригласивших иностранных граждан в Республику Казахстан к ответственности за нарушение Правил, а также выдворения иностранных граждан из Республики Казахстан;
5) приема и рассмотрения заявлений иностранных граждан;
6) ведения персонального учета иностранных граждан.
3. Действие настоящих Правил распространяется также на лиц без гражданства, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан.
4. Иностранные граждане въезжают и выезжают из Республики Казахстан по действительным паспортам или заменяющим их документам, при наличии виз Республики Казахстан, выданных уполномоченными на то государственными органами Республики Казахстан.
Порядок оформления и выдачи виз Республики Казахстан регламентируется отдельными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими вопросы выдачи виз.
5. Въезд и пребывание иностранных граждан и лиц без гражданства, ходатайствующих о получении статуса беженца в Республике Казахстан, а также их выезд из Республики Казахстан регламентируются законодательством в области миграции  Z970204_   Н980062_   Р001346_  .
6. Иностранными гражданами в Республике Казахстан признаются лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства.
Лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и не имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства, признаются лицами без гражданства.

7. Қазақстан Республикасына жеке iстерi бойынша, сондай-ақ iс мақсаттарымен, оқуға немесе турист ретiнде келген шетелдiк азаматтар Қазақстан Республикасы аумағында жұмысқа қабылданбауы мүмкiн, рұқсатнамада көрсетiлген Қазақстан Республикасының заң кесiмдерiнде көрсетiлген жағдайлардан басқа келу мақсатына байланысы жоқ басқа да қызметтермен айналысуға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн лицензиясыз тартуға (әкелуге), сондай-ақ уақытша келген шетелдiктердiң тиiстi рұқсатсыз еңбек қызметiн асыруына тыйым салынады.
8. Осы нұсқауда көрсетiлгендей Қазақстан Республикасында бекiткен егерде халықаралық шартта басқада заңдылықпен көрсетiлсе, халықаралық шарттың заңы қолданылады.
2. Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасына келуi және
Қазақстан Республикасынан кетуi
Шетелдiк азаматтар Қазақстан Республикасына туыстарының немесе
таныстарының, ұйымдардың, кәсiпорындардың және мекемелердiң
шақыруы бойынша келуiнiң тәртiбi
9. Шетелдiк азаматтарды Қазақстан Республикасына қызмет бабымен, оқуға, емделуге, жұмысқа, iс мақсаттарымен және турист ретiнде шақыру үшiн мемлекеттiк емес ұйымдар iшкi iстер органына азаматтың тұрғылықты жерi мен ұйымның орналасқан жерi көрсетiлген келесi құжаттарды тапсырады:
1) Шақырту хаты белгiленген үлгіде (1-шi қосымша) үш данада;
2) Мемлекеттiк баж салығын төлегенi туралы түбiртек.
Шетелдiк азаматты Қазақстан Республикасына оқуға шақырған жағдайда, мемлекеттiк емес оқу орны шақырту хатын орталық атқарушы облыстық бiлiм басқармасымен келiсуi қажет.
10. Шетелдiк азаматтарды жеке iстерiмен шақыру үшiн жеке тұлғалар мен шақырушы ұйымдар iшкi iстер органдарына олардың орналасқан жерi бойынша келесi құжаттарды көрсетуi қажет:
1. өз бетiнше үлгiдегi өтiнiш;
2. Өтiніш-анкета белгiленген үлгiде (2-шi қосымша) екi данада;
3. мемлекеттiк баж салығын төлегенi туралы түбiртек.
11. Шақырылған адамдар, ұйымдар мен шақырушы адамдардың есепке алынуын сақтау және сақталуын және белгiленген Ереженiң сақталуын талап етуi тексерiледi.
12. Материалдар мiндеттi түрде ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiсiледi.
Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнде оларды қарау мерзiмi үш тәулiктен аспауы тиiс.
13. Егер қалыпты жағдайда болса, өтiнiш берушiге:
1) жеке iстерiмен шақырылса - шақырту белгiленген үлгіде (3-шi қосымша);
2) басқа мақсаттармен шақырылса - iшкi iстер органының рұқсаты, "келуге рұқсат" белгiсiн қою арқылы ресiмделедi, екi данадағы шақырту хатына облыстық, қалалық iшкi iстер бас басқармасының (арғысын ҚIIББ-IIБ-ның) көшi-қон полиция басқармаларының бастығымен немесе олардың орынбасарларының қолы мен рұқсатнама мөртабанымен сендiрiледi. Шақырту - хатының бiр данасы шақырушы адаммен бiрге арғысын (Қазақстан Республикасының СIМ) консулдық қызметi Департаментiне, дипломатиялық өкiлеттiлiгiне немесе шетелдегi Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерiне рұқсатнама көмек көрсету үшiн ұсынылады.
Шақырту мен шақырту-хатының екiншi данасы шақырылған адамға Қазақстан Республикасының консулдық мекемесiне немесе дипломатиялық өкiлеттiлiгiне рұқсатнаманы ресiмдеуi үшiн жiбередi. Тәуелсiз мемлекеттер Достастығына қатысушы елдер келу үшiн визалық тәртiп сақталмаған, шақыру қағазы талап етiлмейдi.

7. Иностранные граждане, пребывающие в Республике Казахстан по частным делам, а также прибывшие с деловыми целями, на учебу и в качестве туристов, не могут быть трудоустроены на территории Республики Казахстан, заниматься иной деятельностью, не связанной с целью въезда, указанной в визе, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан  V001226_  .
Запрещено безлицензионное привлечение (ввоз) иностранной рабочей силы, а также осуществление трудовой деятельности иностранными гражданами, временно пребывающими в Республике Казахстан, без соответствующих разрешений.
8. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящей Инструкцией, применяются правила международного договора.
2. Въезд в Республику Казахстан и выезд из
Республики Казахстан иностранных граждан
Порядок въезда в Республику Казахстан иностранных граждан
по приглашениям родственников и знакомых, организаций,
предприятий и учреждений
9. Для приглашения иностранных граждан в Республику Казахстан по служебным делам, на учебу, лечение, работу, с деловыми целями и в качестве туристов, негосударственные организации представляют в органы внутренних дел, по месту жительства граждан и дислокации организации, следующие документы:
1) письмо-приглашение установленной формы (приложение 1) в трех экземплярах;
2) квитанцию об уплате государственной пошлины.
При приглашении иностранных граждан в Республику Казахстан на учебу, негосударственные учебные заведения согласовывают письмо-приглашение с центральным исполнительным органом в области образования.
10. Для приглашения иностранных граждан по частным делам, физические лица и приглашающие организации представляют в органы внутренних дел по месту их дислокации следующие документы:
1) ходатайство произвольной формы;
2) заявление-анкету установленной формы (приложение 2) в двух экземплярах;
3) квитанцию об уплате государственной пошлины.
11. Приглашаемые лица и приглашающие лица и организации проверяются по имеющимся учетам на предмет соблюдения и обеспечения соблюдения ими требований установленных Правил.
12. Материалы в установленном порядке согласовываются с органами национальной безопасности.
Срок рассмотрения их в органах национальной безопасности не должен превышать трех суток.
13. При положительном рассмотрении, заявителям выдаются:
1) при приглашении по частным делам - приглашения установленного образца (приложения 3);
2) при приглашении с другими целями - разрешения органов внутренних дел, которые оформляются путем проставления отметки "въезд разрешен", заверенной визовой печатью и подписью начальника или заместителя начальника Управления миграционной полиции Главного управления внутренних дел или Управления внутренних дел (далее - ГУВД-УВД) области на двух экземплярах письма-приглашения. Один экземпляр письма-приглашения представляется приглашающими лицами в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - МИД Республики Казахстан) для оказания визовой поддержки в дипломатическом представительстве или консульском учреждении Республики Казахстан за рубежом.
Приглашение и второй экземпляр письма-приглашения направляются непосредственно приглашаемым лицам для предъявления в дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом для оформления виз.
Для въезда граждан стран-участников Содружества Независимых Государств, с которыми сохранен безвизовый режим поездок, наличие приглашения не требуется.

14. Өтiнiш берушi шетелдiк азаматты Қазақстан Республикасына туысы ауыр халде жатқан жағдайда немесе қайтыс болғаны туралы медициналық мекемелермен сендiрiлген шақыруды телеграф арқылы хабарлайды. Осы жеделхат негiзiнде шетелдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлеттілiгi немесе консулдық мекемесi шетел азаматына келу-кету рұқсатнамасын кем дегенде бiр айға бередi.
15. Қазақстан Республикасына қызмет бабымен, жұмысқа, оқуға (тағлындана алуға) 6 айдан аса мерзiмге келген шетелдiк азаматтың өтiнiшi, Қазақстан Республикасына шақыру туралы туыстары мен таныстарының iшкi iстер органында қабылдаушы ұйымдардың жазбаша хаттары негiзiнде қаралады. Қабылдаушы ұйымдар жазбаша хаттармен бiрге шетелден өз туыстарын және таныстарын шақырушының, шетел азаматтарымен толтырылған өтiнiш-сауалнамасын көрсетуi тиiс. Шетел азаматтарына шақыру қағазы мұндай жағдайда осы ұйымдардың өкiлдерi арқылы көшi-қон полиция бөлiмшелерiмен берiледi.
16. Қазақстан Республикасы азаматының шетелдiк азаматты шетелден туысын, танысын шақыруы туралы өтiнiшi iшкi iстер органына барлық қажеттi құжаттарын тапсырған кезiнен бастап жетi күн iшiнде қаралады.
17. Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасында туыстарының бейiтiне бару мақсатында келуi туысының республика аумағында жерленгенi, жерленген жерінің әкiмшiлiгiнен немесе жергiлiктi атқарушы орынның растауы, қайтыс болғанын тiркеу туралы құжаттар, АХАТ органдары берген шетелдегi Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерi және дипломатиялық өкiлдiктерiмен берiлген келу-кету рұқсатнамасымен iске асырылады.
18. Қазақстан Республикасына шетелдiк азаматтарды шақыру үшiн мемлекеттiк ұйымдар, кәсiпорындар және мекемелер Қазақстан Республикасының СIМ-нiң консулдық қызметi Департаментiне (арғысын Қазақстан Республикасы СIМ КҚД) көрiнедi.
19. Шетелдiк азаматтарға Қазақстан Республикасында болу-кету тәртiбi мен ережесi туралы Шетелдегi Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерiмен, дипломатиялық өкiлдiктерi сондай-ақ iшкi iстер органдарының қызметкерлерi мiндеттi түрде түсiндiредi.
Қазақстан Республикасына шетелдiк азаматтардың
сотталғандармен кездесетiн келу тәртiбi
20. Шетелдiкке немесе Қазақстан Республикасында тұратын туыстарына және басқа да адамдарға заң күшi бар заңдылықтарға сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында түзету мекемелерiнде жазасын өтеушi шетелдiк азаматтармен кездесуге құқық берiледi.
Сотталған шетелдiк азаматтар кездесу туралы түзету мекемелерiнің әкiмшiлiгiне өтiнiштерiн бiлдiредi, осы өтiнiш туралы қабылданған шешiмдi Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi қылмыстық-атқару жүйесiнің Комитетiне хабарлайды (арғысын ҚАЖК).

14. В случае приглашения в Республику Казахстан иностранных граждан в связи с тяжелой болезнью родственников, знакомых или их смертью заявитель направляет им телеграфное сообщение, заверенное соответствующими медицинскими учреждениями. На основании этих телеграмм дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом выдают иностранным гражданам въездные-выездные визы сроком не более одного месяца.
15. Ходатайства иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан по служебным делам, на работу, учебу (стажировку) на срок более 6 месяцев, о приглашении в Республику Казахстан родственников и знакомых рассматриваются органами внутренних дел на основании письменных обращений принимающих организаций. Вместе с письменными обращениями принимающие организации представляют также заявления-анкеты, заполненные иностранными гражданами, приглашающими своих родственников и знакомых из-за границы. Приглашения в этом случае иностранным гражданам выдаются подразделениями миграционной полиции через представителей этих организаций.
16. Ходатайства граждан Республики Казахстан, иностранных граждан о приглашении родственников и знакомых из-за границы рассматриваются в течение семи дней с момента подачи в органы внутренних дел всех необходимых для рассмотрения документов. В эти же сроки рассматриваются обращения принимающих организаций.
17. Въезд в Республику Казахстан иностранных граждан с целью посещения могил родственников осуществляется по въездным-выездным визам, выдаваемым дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей при подтверждении документом о регистрации смерти, выданным органом ЗАГСа на территории Республики Казахстан.
18. Государственные организации, предприятия и учреждения, а также иностранные дипломатические и приравненные к ним представительства для приглашения иностранных граждан в Республику Казахстан обращаются непосредственно в Департамент консульской службы МИД Республики Казахстан и его представительства на территории Республики Казахстан (далее - ДКС МИД Республики Казахстан).
19. Работники дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Казахстан за границей, а также сотрудники органов внутренних дел обязаны разъяснять иностранным гражданам Правила въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан.
Порядок въезда в Республику Казахстан
иностранных граждан для встречи с осужденными
20. Иностранные граждане, отбывающие наказание в исправительных учреждениях на территории Республики Казахстан, имеют право на свидание с родственниками и иными лицами, проживающими как в Республике Казахстан, так и за границей.
Осужденные иностранные граждане с просьбой о свидании обращаются к администрации исправительных учреждений, которые о принятом решении по этим просьбам сообщают в Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - КУИС МВД Республики Казахстан).

21. Түзету мекемелерінің хабарламасы негiзiнде Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгінің ҚАЖК кездесу өткiзу туралы орны мен уақыты туралы шешiм қабылдайды және Қазақстан Республикасының СIМ консулдық қызметi Департаментiне хабарлайды, олар кездесуге рұқсат алушыға шетелдiк азаматқа келу-кету рұқсатнамасын беру туралы шетелдегi Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерiмен дипломатиялық өкiлдiктерiне нұсқау бередi.
Қазақстан Iшкi iстер министрлiгi ҚАЖК-нің кездесу өткiзу уақыты мен орны туралы ҚIIББ, IIБ шетелден келген шетелдiк азаматтың тұруы мен уақытында Қазақстан Республикасынан кетуiн кездесу тәртiбiн бақылау үшiн хабарланады.
22. Шетелдегi Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерi мен дипломатиялық өкiлдiктерi Қазақстан Республикасында жазасын өтеушiнiң туыстары мен таныс адамдарының өтiнiшi туралы Қазақстан Республикасының СIМ арқылы iшкi iстер органына немесе ұлттық қауiпсiздiк комитетiне хабарлайды. Органның қалыпты шешiмiн қабылданғаннан кейiн жазаны орындаушылар бұл туралы Қазақстан Республикасының СIМ-не хабарлайды, осының негiзiнде шетелдегi Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерi мен дипломатиялық өкiлдiктерi келу-кету рұқсатнамасын бередi.
Қазақстан Республикасына шетелдегi азаматтардың
тұрақты тұруға келуi
23. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келгiсi келетiн шетелде тұратын шетелдiк азамат, бұл мәселе жөнiнде шетелдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерiне өтiнiшiн бередi. Бұл өтiнiш екi данада толтырылған шетел азаматының кесiмiмен және Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерінің қорытындысымен бiрге Қазақстан Республикасының СIМ КҚД жiберiледi.
Осы көрсетiлген құжаттармен бiрге өтiнiшке қатысты басқа да материалдар жiберiледi. Олар қазақша немесе орысша жазылуы мүмкiн немесе аудармасымен болады.
24. Қазақстан Республикасының СIМ-нің КҚД Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк комитетiне (арғысын Қазақстан Республикасының ҰҚК-не және Қазақстан Республикасының көшi-қон және демография жөнiндегi Агенттiгiне) келiсу үшiн материалдар жiберiледi. Қазақстан Республикасының көшi-қон және демография жөнiндегi Агенттiгi оны жұмысқа тұрғызу, баспана және басқа да жайғастыру мүмкiндiктерi туралы аумақтық-әкiмшiлiк бiрлiк жөнiнде өз қорытындысын жасайды.
25. Қазақстан Республикасының көшi-қон және демография жөнiндегi Агенттiгi шешiм қабылдағаннан кейiн ол туралы Қазақстан Республикасының СIМ-не хабарлайды.
Осының негiзiнде шетелдегi Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерi мен дипломатиялық өкiлдiктерi тұрақты тұруға келу туралы рұқсатнама бередi.

21. На основании сообщений исправительных учреждений с мест КУИС МВД Республики Казахстан принимает решение о месте и времени проведения свиданий и сообщает в Департамент консульской службы МИД Республики Казахстан, который дает указание дипломатическим представительствам и консульским учреждениям Республики Казахстан за границей о выдаче въездных-выездных виз иностранным гражданам, получившим разрешение на свидания.
О месте и дате проведения свидания КУИС МВД Республики Казахстан информируется соответствующие ГУВД, УВД, которые осуществляют контроль за режимом свидания, проживанием и своевременным выездом из Республики Казахстан прибывших из-за границы иностранных граждан.
22. При обращении родственников и знакомых лица, отбывающего наказание в Республике Казахстан, дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан за границей через МИД Республики Казахстан информирует об этом органы внутренних дел и национальной безопасности. После принятия положительного решения органы, исполняющие наказание, сообщают об этом в МИД Республики Казахстан, на основании чего дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан за границей выдается въездная-выездная виза.
Въезд в Республику Казахстан иностранных
граждан на постоянное жительство
23. Иностранные граждане, проживающие за границей и желающие въехать в Республику Казахстан на постоянное жительство, заявления по этому вопросу подают в дипломатические представительства, консульские учреждения Республики Казахстан за границей. Эти заявления вместе с заполненными иностранными гражданами анкетами в двух экземплярах и заключениями дипломатических представительств или консульских учреждений Республики Казахстан по существу ходатайства заявителя направляются в ДКС МИД Республики Казахстан.
Наряду с перечисленными документами могут быть направлены и другие материалы, имеющие отношение к ходатайству. Они должны быть написаны на казахском или русском языке или снабжены переводом.
24. ДКС МИД Республики Казахстан направляет материалы на согласование в Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ Республики Казахстан) и Агентство Республики Казахстан по миграции и демографии. В своем заключении Агентство Республики Казахстан по миграции и демографии вносит предложение о возможности его трудового, жилищного и иного обустройства в соответствующей административно-территориальной единице.
25. После принятия решения Агентство Республики Казахстан по миграции и демографии сообщает о нем в МИД Республики Казахстан.
На основании этого решения дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Казахстан за границей выдают въездные визы на постоянное жительство.

26. Өтiнiштi қарау мерзiмi үш айдан аспауы тиiс.
27. Шетелдегi Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық өкiлдiктерi берген келу рұқсатнамалары iшкi iстер органында тiркеуге тұруға және белгiленген үлгiдегi ықтиярхатпен құжаттандыру үшiн негiзгi құжат болып саналады.
Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасына
келуiнен бас тарту негiздерi
28. Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасына келуiнен мына жағдайларда бас тартылуы мүмкiн:
1) Шетелдiктің және азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасына келуiне мемлекеттiк қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, қоғамдық тәртiптi және Қазақстан Республикасы халқының денсаулығын қорғау мүдделерiн көздеп бас тартылуы мүмкiн;
2) егер ол бейбiтшiлiкке және адамзат қауiпсiздiгiне қарсы қылмыс жасаса;
3) егер ол мемлекетаралық, ұлтаралық және дiни араздықты тұтандырса;
4) егер ол Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне саналы түрде қарсы шықса, оның бiрлiгi мен аумағының тұтастығын бұзуға шақырса;
5) егер ол террорлық әрекетi үшiн сотталса не бұрын жасаған ауыр немесе ерекше ауыр қылмысы үшiн соттылығы болса;
6) егер ол келу туралы өтiнiш қозғалған кезде өзi жөнiнде жалған мәлiметтер хабарласа немесе қажеттi құжаттар табыс етпесе;
7) егер ол бұрын Қазақстан Республикасынан қуып жiберiлсе;
8) егер Қазақстан Республикасында бұрын болған кезiнде оның Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайы туралы заңдарды  U952337_   Р000136_  , Қазақстан Республикасының кеден  Z952368_  , валюта  Z960054_   Z990009_  немесе өзге де заңдарын бұзған фактiлерi анықталса; жағдайда;
9) егер ол Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болса, рұқсат етiлмеуi мүмкiн.
Шетелдiк азаматтардың Қазақстан
Республикасынан шығару тәртiбi
29. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiк азаматтар Қазақстан Республикасынан уақытша шыққан кезде iшкi iстер органына өтiнiш және өтiнiш-сауалнама (2-шi қосымша) екi данада ұсынады. Тұрақты тұруға шыққан кезде, бұдан басқа, Қазақстан Республикасында тұратын адамдардан шығушылардан нәпақы алуға (ата-аналары және бұрынғы жолдасы, егер кәмелеттiк жасқа толмаған балалары бiрге тұрған некеден болса) нәпақы төлемдерiн iздестiру олар болмаған жағдайда нотариалды сендiрiлген өтiнiштi тапсыруы қажет. Даулы мәселелер сот тәртiбiмен шешiледi.
30. Барлық қажеттi құжаттарды қабылдағаннан кейiн белгiленген үлгiде өтiнiш берушiнi тексеру жүргiзiледi, ұлттық қауiпсiздiк органдарымен шығу туралы материалдары келiсiледi.
Егер материалдары дұрыс қаралса онда қазақстандық рұқсатнамамен ресiмделедi.

26. Срок рассмотрения ходатайств не должен превышать в совокупности трех месяцев.
27. Выданные дипломатическими представительствами или консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей въездные визы являются основанием для документирования прибывших иностранных граждан видами на жительство установленного образца и постановки на учет в органах внутренних дел.
Основания для отказа иностранным гражданам
во въезде в Республику Казахстан
28. Во въезде в Республику Казахстан иностранному гражданину может быть отказано:
1) в интересах обеспечения государственной безопасности, охраны общественного порядка или здоровья населения Республики Казахстан;
2) если он совершил преступление против мира и безопасности человечества;
3) если он разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду;
4) если он сознательно выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывает к нарушению единства и целостности ее территории;
5) если он осужден за террористическую деятельность, либо имеет судимость за ранее совершенное тяжкое или особо тяжкое преступление;
6) если он при возбуждении ходатайства о въезде сообщил о себе ложные сведения или не представил необходимые документы;
7) если он ранее выдворялся из Республики Казахстан;
8) если во время предыдущего пребывания в Республике Казахстан были установлены факты нарушения им законодательства о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан  U952337_   Р000136_  , таможенного  Z952368_  , валютного  Z960054_   Z990009_  или иного законодательства Республики Казахстан;
9) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц.
Порядок выезда из Республики Казахстан
иностранных граждан
29. При временном выезде из Республики Казахстан иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан, представляют в органы внутренних дел заявление произвольной формы и заявление-анкету (приложение 2) в двух экземплярах. При выезде на постоянное жительство, кроме этого, они представляют нотариально удостоверенное заявление от проживающих в Республике Казахстан лиц, имеющих по закону право на получение от выезжающих алиментов (родители и бывшие супруги, если имеются несовершеннолетние дети от совместного брака) об отсутствии у них требований по взысканию алиментных платежей. Спорные вопросы решаются в судебном порядке.
30. После приема всех необходимых документов производится в установленном порядке проверка заявителей, согласование материалов о выезде с органами национальной безопасности.
При положительном рассмотрении материалов, иностранным гражданам оформляются казахстанские визы.

31. Шетелдiк азаматтарға Қазақстан Республикасынан шығуға рұқсат етiлмейдi:
1) егер өндiрiстегi iс аяқталғанға дейiн қылмыстық жауапкершiлiкке тартылу негiздерi болған жағдайда;
2) егер ол қылмыс жасағаны үшiн сотталған болса - жазаны алғанға дейiн және жазадан босатылғанға дейiн;
3) егер ол сотпен жүктелген мiндеттемелердi атқарудан жалтарып жүрсе, мiндеттемелердi орындағанға дейін;
4) Қазақстан Республикасы заңдылықтарының, басқа да негiздерi бойынша.
32. Шетелдiк азаматтың Қазақстан Республикасынан шығуы оның мүлiктiк мiндетiн заңды, жеке тұлғалар алдындағы мiндеттемелерiн орындаған жағдайда.
3. Қазақстан Республикасына уақытша келген шетел
азаматтарының төлқұжаттарын тiркеу және оны есепке алу
33. Қазақстан Республикасына уақытша келген шетел азаматтарының төлқұжаттарын тiркеу, Қазақстан Республикасының сыртқы iстер Министрлiгiмен, оның өкiлдiктерiмен, iшкi iстер органдары өз құзырына сәйкес іске асырады.
34. Төлқұжаттар Қазақстан Республикасының сыртқы iстер Министрлiгi мен оның өкiлдiктерiнде тiркеледi:
1) Шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктер мен консулдық мекемелер басшыларының, дипломатиялық қызмет мүшелерiнiң, консулдық лауазым иелерінің, дипломатиялық өкiлдiктер мен консулдық мекемелердің әкiмшiлiк-техникалық және қызмет көрсететiн қызметшiлерінің, әскери атташе аппараты мен сауда өкiлдiктерi қызметкерлерiнiң және олардың отбасы мүшелерінің, сондай-ақ егер қонақтар көрсетiлген өкiлдiктер мен мекемелердің аумағында тұратын болса, шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктер мен консулдық мекемелер басшылары қонақтарының;
2) Қазақстан Республикасына қызметтiк iс бойынша келген дипломатиялық немесе қызметтiк төлқұжаты бар шетелдiк мемлекеттердің сыртқы iстер Министрлiктерi қызметкерлерi мен олардың отбасы мүшелерiнің;
3) Халықаралық ұйымдардың Қазақстан Республикасына қызмет бабымен келген лауазымды тұлғалары, көрсетiлген ұйымдардың Қазақстан Республикасындағы өкiлдiктерiнің қызметкерлерi, сондай-ақ халықаралық ұйымдар жанындағы елдердiң өкiлдерiнiң қызметкерлерi, Қазақстанда Штаб пәтерi бар халықаралық шарттарға сәйкес дипломатиялық артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдаланатын, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiнiң;
4) Шетел ұйымдарының жетекшi жұмысшылары мен басшылары инвесторларына рұқсатнамалар Қазақстан Республикасының сыртқы iстер Министрлiгiмен берiледi;
5) Қазақстан Республикасының сыртқы iстер Министрлiгiнiң шақыруы бойынша келген адамдардың құжаттары тiркеледi.
35. Iшкi iстер органында осы Нұсқаудың 34 тармағында көрсетiлмеген шетел азаматтарының төлқұжаттары тiркеледi.

31. Выезд из Республики Казахстан иностранному гражданину не разрешается:
1) если имеются основания для привлечения его к уголовной ответственности - до окончания производства по делу;
2) если он осужден за совершение преступления - до отбытия наказания или освобождения от наказания;
3) если он уклоняется от исполнения обязательств, наложенных на него судом, до исполнения обязательств;
4) по иным основаниям, установленным законодательством Республики Казахстан.
32. Выезд из Республики Казахстан иностранного гражданина может быть отсрочен до исполнения им имущественных обязательств, с которыми связаны существенные интересы граждан Республики Казахстан, других физических и юридических лиц.
3. Регистрация паспортов иностранных граждан, временно
пребывающих в Республике Казахстан и их учет
33. Регистрацию паспортов иностранных граждан, временно пребывающих в Республике Казахстан, осуществляют в соответствии со своей компетенцией Министерство иностранных дел Республики Казахстан, его представительства, органы внутренних дел.
34. В Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и его представительствах регистрируются паспорта:
1) глав иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, членов дипломатического персонала, консульских должностных лиц, административно-технического и обслуживающего персонала дипломатических представительств и консульских учреждений, работников аппарата военных атташе и торговых представительств и членов их семей, а также гостей глав иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, если гости проживают на территории указанных представительств и учреждений;
2) сотрудников Министерств иностранных дел зарубежных государств, прибывших в Республику Казахстан по служебным делам и имеющих дипломатические или служебные паспорта и членов их семей;
3) прибывших в Республику Казахстан по служебным делам должностных лиц международных организаций, сотрудников представительств указанных организаций в Республике Казахстан, а также сотрудников представительств стран при международных организациях, имеющих штаб-квартиру в Республике Казахстан, которые в соответствии с международными договорами пользуются дипломатическими привилегиями и иммунитетами, а также членов их семей;
4) глав или иных руководящих работников иностранных организаций - инвесторов, соответствующие визы которым выдаются Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
5) лиц, прибывших по приглашению Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
35. В органах внутренних дел регистрируются паспорта иностранных граждан, не указанных в пункте 34 настоящей Инструкции.

36. Тiркеудi ресiмдеу және оны ұзарту iшкi iстер органдарымен құжаттарды тапсырған күннен бастап бiр тәулiк iшiнде жүргiзiледi.
37. Қазақстан Республикасына 30 тәулiктен аспайтын мерзiмге келушiлердi қабылдайтын ұйымдар, қалалық, аудандық (арғысын ҚIIББ-IIБ) келген жерiндегi iшкi iстер бөлiмдерiнде, үш тәулiктiң iшiнде Қазақстан Республикасына келген уақыттан бастап, демалыс және мереке күндерiн есептемегенде, шетел азаматтардың төлқұжаттарын тiркеу қажет, ал Астана және Алматы қалаларында ҚIIББ-IIБ тiкелей тiркетедi. Құжаттары бар адамдар 30 тәулiк мерзiмге шыққанда ҚIIББ-IIБ тiркеледi.
38. Уақытша тұруға келген шетел азаматтарының тiркелгенi туралы көшi-қон полиция қызметкерлерi олардың тұратын жерлерiнiң жергiлiктi учаскелiк инспекторларына мерзiмi туралы ескертулерi қажет.
Үш тәулiк рұқсат мерзiмi өткеннен кейiн көшi-қон қызметкерлерi бұл адамдардың кеткенi туралы фактiнi тексеруге мiндеттi. Егер олардың кетпегенi анықталса, бұл туралы заң бұзушыларды қалалық аудандық iшкi iстер органдарына шақырту және осы ереженi бұзу себептерiн анықтау үшiн учаскелiк инспекторға хабарланады.
Қажеттi шаралар қабылданғаннан және кету құжаттары ресiмделгеннен кейiн төлқұжаты иесiне қайтарылады, көрсетiлген мерзiмде Қазақстан Республикасы территориясынан кетуi туралы ескертіледi. Учаскелiк инспекторға, елдi мекеннен бұзақы-шетел азаматының кеткенiн бақылау тапсырылады.
39. Шетелдiк азаматтарды тiркеу үшiн негiзiнен Қазақстан Республикасының рұқсатнамасы болып табылады.
Тiркеу төлқұжатқа тiркелгенi туралы мөртабан соғылған қосымша бет арқылы ресiмделедi (қосымша 4). Қосымша бет тек шетелдiк азаматтың бiрiншi тiркелген орнынан берiледi.
Туристiк топтарды тiркеу туралы мөртабан рұқсатнама мөрiмен сендiрілген ұжымдық топпен немесе топтық рұқсатнаманың артқы жағына қойылады.
Мөртабандағы жазу анық жүргiзiледi, түзету енгiзiлген жағдайда, ол айтылады.
Тiркеу оны ресiмдеген қызметкер қолымен сендiрiледi. Тiркеу туралы белгiленген үлгiде жорнал жүргiзiледi (қосымша 5).
40. Ұйымдарға қабылдануға келген шетелдiк азаматтарды есепке алу жорналы жүргiзiледi (қосымша 6), жорнал нөмiрленген, тiгiлген, қабылдаушы ұйым жетекшiсi қолы мен мөрiмен сендiрiлуi қажет. Түзетулер енгiзiлсе көрсетiледi.
41. Шетелдiк туристердi қабылдаушы ұйымдар, 24 сағаттан кешiктiрмей олардың келгенi және маршруты мен тұратын жерi туралы (қонақ үйде) iшкi iстер органына хабарлауға мiндеттi.

36. Оформление регистрации и ее продление осуществляется органами внутренних дел в течение суток с момента подачи документов.
37. Паспорта иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан по линии принимающих организаций на срок, не превышающий 30 суток, подлежат регистрации в городских, районных органах (далее - горрайорганы) внутренних дел по месту пребывания в течение трех суток с момента въезда на территорию Республики Казахстан, исключая выходные и праздничные дни, а в городах Астана и Алматы - непосредственно в УВД, ГУВД.
Паспорта лиц, въехавших на срок более 30 суток, регистрируются в ГУВД-УВД.
38. При регистрации иностранных граждан, прибывших для временного проживания, работники миграционной полиции должны ставить в известность участковых инспекторов полиции о сроках разрешенного им проживания в данной местности.
По истечении трех суток со времени окончания разрешенного срока проживания сотрудники миграционной полиции обязаны проверить факт выезда этих лиц. Если будет установлено, что они не выехали, об этом сообщается участковому инспектору полиции для вызова правонарушителей в горрайорган внутренних дел (за исключением больных) и выяснения причин нарушения настоящих Правил.
После принятия необходимых мер и оформления выездных документов они вместе с паспортом вручаются владельцу, который предупреждается о необходимости покинуть территорию Республики Казахстан в установленный срок. Участковому инспектору полиции поручается проследить за выездом иностранного гражданина-нарушителя из населенного пункта.
39. Основанием для регистрации паспортов иностранных граждан являются визы Республики Казахстан.
Регистрация оформляется путем выдачи соответствующего вкладыша к паспорту, на котором проставляется штамп о регистрации (приложение 4). Вкладыш выдается только по месту первого обращения иностранного гражданина.
Штамп о регистрации туристических групп, заверенные визовой печатью, проставляется на обратной стороне групповых виз или коллективных списков.
Запись в штампе производится разборчиво, а в случае внесения исправлений, они оговариваются.
Регистрация заверяется подписью сотрудника, оформившего ее. Запись о регистрации производится в журнале установленной формы (приложение 5).
40. Учет прибывших иностранных граждан в принимающих организациях ведется по журналу (приложение 6), который должен быть пронумерован, прошнурован, скреплен печатью и подписью руководителя принимающей организации. Внесенные исправления оговариваются.
41. Организации, принимающие иностранных туристов, обязаны заблаговременно, но не позднее, чем за 24 часа, сообщить в органы внутренних дел о их прибытии, маршрутах и предполагаемом месте проживания (гостинице).

42. Шетелдiк азаматтар қабылдаушы ұйымдарға әкiмшiлiгiне өз төлқұжаттарын тапсырады, тiркелгеннен кейiн iшкi iстер органы иесiне қайтарады.
Тiркеудi ресiмдеу қабылдаушы ұйымның, тұрақты шетелдiк өкiлдiк хатында көрсетiлген мерзiмiнде, бiрақ шетелдiк азаматтардың төлқұжаты мен рұқсатнамасы мерзiмiнен аспауы қажет.
43. Шетелдiк студенттер (оқушылар) бiр жылғы оқу жылына тiркеледi. Мұндай жағдайда рұқсатнаманы ресiмдеу талап етiлмейдi.
44. Шетелдiк азаматтарды жеке тұлғаларды қабылдаушы ұйымдар төлқұжатты тiркеудi ресiмдеу үшiн iшкi iстер органына келесi құжаттарды көрсетуi тиiс:
1) (жеке тұлғалар-өтiнiштi өзбетiнше) белгiленген үлгiдегi хаты (қосымша 7);
2) шетелдiк азаматтың төлқұжаты;
3) фотосуретi (33х43мм);
4) мемлекеттiк баж салығын төлегенi туралы түбiртегi.
Бiр жылдан аса уақытқа келген адамдар, бұдан басқа, оң жақ жоғарғы бұрышында "и" әрпi бар статистикалық талон және келу парағын тапсырады.
45. Шетелдiк азаматтарды тiркеген кезде iшкi iстер органы қызметкерлерiмен тiркеу карточкасы құрылады. (Қосымша 8) (карточкалар дұрыс ешқандай көшiрме қағазсыз жазу машенкесiнде толтырылады. Егер қолмен толтырылған жағдайда тегi, аты-жөнi машенке әрпiмен жазылады.)
46. Шетелдiк азаматтар Қазақстан Республикасы аумағының жергiлiктi орындарына шыққан кезде, жабық шетел азаматтары болуы үшiн қабылдаушы ұйымдар iшкi iстер органы арқылы сәйкес өтуге рұқсат қағазы ресiмделуi тиiс. Жабық аудандарға шығу туралы мәселелерi ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiсiледi.
47. Шетел азаматының оқуға, жаңа жұмыс орнына келгенi туралы қабылдаушы ұйым iшкi iстер органына жазбаша хабарлайды, осыған сәйкес жорналға тiркеу жүргiзiледi.
48. Шетелден демалысқа, каникулға кеткеннен бiр ай iшiнде қабылдаушы ұйымдар сондай-ақ барлық шетел азаматтары туралы хабарлайды.
49. Көп реттiк рұқсатнама бар шетелдiк азаматтар Қазақстан Республикасына келу мерзiмiнде өз төлқұжаттарын тiркетуге мiндеттi.
50. Қазақстан Республикасының шетелдiк азаматтарының рұқсатпен келу мерзiмi және олардың төлқұжаттарын тiркеу мына адамдарға тоқтатылады:
1) Қазақстан Республикасынан рұқсатнамасының соңғы бiткен күнi кетушiлер;
2) рұқсатнамасыз тәртiппен - тiркеу мерзiмінің соңына дейiн келушiлер.
Шетелдiк азаматтар төлқұжатының тiркеу мерзiмiн ұзарту осы Нұсқаудың 39 тармағында көрсетiлген тәртiпте мөртабан соғу арқылы iске асырылады.
4. Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасында
болу мерзiмiн ұзарту

42. Иностранные граждане сдают администрации принимающей организации свои паспорта, которые после регистрации в органах внутренних дел возвращаются владельцам.
Регистрация оформляется на сроки, указанные в письменных обращениях принимающих организаций, постоянных иностранных представительств, но не выше срока действия виз и паспортов иностранных граждан. Не допускается произвольное установление срока регистрации.
43. Паспорта иностранных студентов (учащихся) регистрируются на один учебный год. При этом оформление виз не требуется.
44. Для оформления регистрации паспорта иностранного гражданина принимающие организации и физические лица представляют в органы внутренних дел следующие документы:
1) письменное обращение установленного образца (приложение 7) (физические лица - заявление произвольной формы);
2) паспорт иностранного гражданина;
3) фотокарточку (33х43 мм);
4) квитанцию об уплате государственной пошлины.
На лиц, прибывших на срок свыше одного года, кроме этого представляются талоны статистического учета и листки прибытия, в которых в правом верхнем углу проставляется буква "И".
45. При регистрации паспортов иностранных граждан, сотрудником органов внутренних дел составляются учетные карточки (приложение 8) (карточки заполняются, как правило, на пишущей машинке без использования копировальной бумаги. В случае заполнения их от руки - фамилия, имя и отчество пишутся печатными буквами).
46. При выезде иностранных граждан в отдельные местности (территории) Республики Казахстан, закрытые для посещения иностранными гражданами, принимающие организации через органы внутренних дел оформляют им соответствующее разрешение-пропуск. Вопрос въезда в закрытые районы согласовывается с органами национальной безопасности.
47. При прибытии иностранного гражданина к новому месту работы, учебы принимающая организация письменно извещает об этом органы внутренних дел, о чем ими производится соответствующая запись в журнале регистрации.
48. Принимающие организации также информируют органы внутренних дел о всех иностранных гражданах, не возвратившихся из-за границы в течение месяца после окончания отпуска, каникул.
49. Иностранные граждане, имеющие многократные визы, обязаны зарегистрировать свои паспорта на срок фактического пребывания в Республике Казахстан.
50. Срок разрешенного пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан и действия регистрации их паспортов прекращается для лиц:
1) выезжающих из Республики Казахстан - в последний день срока действия виз;
2) въехавших в безвизовом порядке - в последний день срока действия регистрации.
Продление срока действия регистрации паспортов иностранных граждан осуществляется путем проставления штампа в порядке, предусмотренном пунктом 39 настоящей Инструкции.
24. Продление срока пребывания иностранным
гражданам в Республике Казахстан

51. Шетелдiк азаматтардың болу мерзiмiн ұзарту рұқсатнама беру арқылы iске асырылады.
52. Қазақстан Республикасында шетелдiк азаматтардың болу мерзiмiн ұзарту туралы шешiм жеке және заңды тұлғалардың өтiнiшi негiзiнде қабылданады.
Мұндай жағдайда Қазақстан Республикасына жеке iстерi бойынша келген шетелдiк азаматтардың болуын ұзарту мерзiмi үш айдан аспауы тиiс, оқуға келгендер - жыл сайын оқу жылына, емделуге келгендер - медициналық мекеме жетекшiлерiмен берiлген емделу кезеңiндегi медициналық қорытындысы, жұмысқа келгендерге - тұрақты мемлекеттiк мекемелермен берiлген қызмет кезеңiндегi лицензия мерзiмi тұруға қалдыру туралы өтiнiшiмен көрiнген адамдарға қажеттi құжаттарды ресiмдеу кезеңiнде.
Турист ретiнде келген шетелдiк азаматтарға болу мерзiмiн ұзарту айрықша жағдайда ( ауруына байланысты Қазақстан Республикасының азаматымен некеге тiркелуi ресiмдеуге байланысты) расталған құжаттар негiзiнде қажеттi мерзiмге.
Шетелдiк азаматтардың туристер ретiнде келудің мерзiмi, төлқұжаты мен рұқсатнамасы тек ерекше жағдайда ұзартылуы мүмкiн (Қазақстан Республикасы азаматымен некеге отырғанда, табиғи апаттарда, ауырғанына байланысты).
53. Iшкi iстер органдарымен шетел азаматтардың төлқұжаттағы рұқсатнамасы мен уақыт мерзiмi ресiмделедi:
1) Қазақстан Республикасына қабылдаушы ұйымдар арқылы келушiлер, Қазақстан Республикасында тұрақта шетелдiк өкiлдiктерi қызметкерлерiнің шақыруы бойынша келушiлер - осы ұйымдар мен өкiлдiктердің жазбаша хаты негiзiнде;
2) Қазақстан Республикасына жеке iстерi бойынша келушiлер - оларды шақырушы адамдардың өтiнiштерi және шетел азаматтарының жеке өтiнiшi негiзiнде;
Сондай-ақ көрсетiлгендерден басқа өтiнiштерi мен көрiнгендерiнен басқа iшкi iстер органдарына төлқұжаттарын және мемлекеттiк баж салығын төлегенi туралы құжаттарын тапсырады.
5. Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына шетел
азаматтарына құжаттар беру
54. Iшкi iстер органымен берiлген ықтиярхат алуға рұқсат алған Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары болып табылады.
Қазақстан Республикасына уақытша келген шетелдiк азаматтар оларды тұрақты тұрып қалуға өтiнiш жасауына болады.
55. Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқына құжаттар: шетел азаматтары үшiн - Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамдар үшiн - азаматтығы жоқ адамның куәлiгi, тұрақты тұруға қалдыруы бар iшкi iстер органымен берiлген.
56. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтiнiш Қазақстан Республикасына уақытша келушi шетел азаматтарының келген жерiнің iшкi iстер органына берiледi.
Шетелдiк азамат тұрақты тұруға рұқсат алу үшiн келген жерiнiң қалалық аудандық iшкi iстер органдарына, Астана, Алматы және облыстық орталықтарындағы ҚIIББ, IIБ көрсетулерi қажет:

51. Продление срока пребывания иностранных граждан осуществляется путем выдачи виз.
52. Решения о продлении сроков пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан на основании ходатайств физических и юридических лиц принимаются по месту регистрации иностранных граждан.
При этом срок пребывания иностранным гражданам, прибывшим в Республику Казахстан по частным делам, продлевается не более, чем на три месяца, на учебу - ежегодно на весь учебный год, на лечение - на период лечения на основании медицинского заключения, выданного руководителем медицинского учреждения, на работу - на период действия срока лицензии, выданной государственными учреждениями, лицам, обратившимся с ходатайством об оставлении на постоянное жительство - на период, необходимый для оформления документов.
Иностранным гражданам, прибывшим в качестве туристов, срок пребывания может быть продлен в исключительных случаях (в связи с болезнью, оформлением регистрации брака с гражданами Республики Казахстан, природные катаклизмы) на необходимый срок на основании подтверждающих документов.
53. Органами внутренних дел оформляется продление сроков действия виз и регистрации паспортов иностранных граждан:
1) прибывших в Республику Казахстан по линии принимающих организаций, а также въехавших по приглашению сотрудников постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан - на основании письменных обращений этих организаций и представительств;
2) прибывших в Республику Казахстан по частным делам - на основании личных обоснованных заявлений иностранных граждан и заявлений пригласивших их лиц.
Кроме указанных обращений и заявлений, в органы внутренних дел представляются паспорта и документы об уплате государственной пошлины.
5. Выдача иностранным гражданам документов на право
постоянного проживания в Республике Казахстан
54. Постоянно проживающими в Республике Казахстан признаются иностранные граждане, получившие на то разрешение, а также виды на жительство, выданные органами внутренних дел.
Временно пребывающие в Республике Казахстан иностранные граждане могут ходатайствовать об оставлении их на постоянное жительство.
55. Документами на право постоянного проживания в Республике Казахстан являются: для иностранного гражданина - вид на жительство в Республике Казахстан иностранного гражданина, для лица без гражданства - удостоверение лица без гражданства, которые выдаются органами внутренних дел при наличии оснований на оставление на постоянное жительство.
56. Заявления о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан подаются временно пребывающими в Республике Казахстан иностранными гражданами непосредственно в органы внутренних дел по месту пребывания.
Для получения разрешения на постоянное жительство иностранный гражданин предоставляет в горрайорганы внутренних дел по месту пребывания, а в городах Астана, Алматы и в областных центрах в ГУВД, УВД:

1) өтiнiш-сауалнама (қосымша 2);
2) оның азаматтығына мемлекеттiң жазбаша келiсiмi;
3) өмiрбаяны;
4) жарамды төлқұжаты және азаматтығы жоқ адам құжаты;
5) Бұрынғы тұрған жерiнен және елдердiң құзырлы органдарының (азаматтығы жоқ адам үшiн, сондай-ақ үшiншi елден келген шетел азаматына) Қазақстан Республикасының сыртқы iстер министрлiгiне сотталмағаны және өтелмеген мiндеттемелерінің жоқ екенi туралы анықтама;
6) Шетелдiк азаматпен оның отбасының белгiленген үлгiдегi куәландырылған медициналық анықтамасы;
7) Тұрақты тұру үшiн негізгi баспана алушыдан шетелдiк азаматтығы туралы анықтама.
57. Шетелдiк азаматты тұрақты тұруға қалдыру туралы iс қалалық аудандық органдардың оның келген жерiн тексеру қорытындысы бойынша ҚIIББ, облыстық IIБ-ның көшi-қон басқармасына жiберiледi, ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiлгеннен кейiн дәлелденген қорытынды жасалады.
58. Қазақстан Республикасындағы шетелдiк азаматқа Қазақстан Республикасына көшiп келу квотасына сәйкес келушiлерге тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтiнiш аумақтық Қазақстан Республикасының көшi-қон және демография жөнiндегi Агенттiгiнiң бөлiмшесiне бередi.
Қазақстан Республикасына квота бойынша көшiп келген шетел азаматы тұрақты тұруға рұқсат алу үшiн Қазақстан Республикасының көшi-қон және демография жөнiндегi Агенттiгiнің бөлiмшесiне келесi құжаттарды тапсырады:
1) жарамды төлқұжаты және оралуы туралы куәлiгi;
2) өтініш-сауалнама;
3) өмiрбаяны;
4) Шетелдiк азаматпен оның отбасының белгiленген үлгiдегi куәландырылған медициналық анықтамасы;
Қазақстан Республикасына квота бойынша көшiп келушiлер, шетел азаматтарына қатысты Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгiнің облыстық бөлiмшелерi iшкi iстер органдарына оларды жұмыспен, баспанамен және басқа да аумақтық-әкiмшiлiк бiрлiктерге сәйкес тұрақты тұруға оларға құжаттар беру үшiн қосымша iс жолдайды.
Оралмандардың бiр мезгiлде Қазақстан Республикасы азаматтығын қабылдау туралы өтiнiштерi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан Республикасы азаматтығына байланысты мәселелердi қарау тәртiбi туралы Жарлығына  U963120_  сәйкес келсе, тұрақты тұру құқығына құжаттарын тапсырмауларына болады.

1) заявление-анкету (приложение 2);
2) письменное согласие государства его гражданства;
3) автобиографию;
4) действительный паспорт или документ лица без гражданства;
5) легализованную в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан справку о судимости и об отсутствии неисполненных обязанностей, выданную компетентными органами страны гражданства или/и прежнего постоянного жительства (для лиц без гражданства, а также иностранных граждан, прибывших из третьих стран);
6) официальную справку установленного образца о медицинском освидетельствовании иностранного гражданина и членов его семьи;
7) справку от основного квартиросъемщика о наличии жилплощади для проживания иностранного гражданина.
57. Дело по оставлению на постоянное жительство иностранного гражданина, с заключением горрайоргана по результатам проверки по месту его пребывания, направляется в Управления миграционной полиции ГУВД, УВД областей, которые после согласования с органами национальной безопасности выносят мотивированное заключение.
При положительном решении иностранным гражданам выдаются документы на право постоянного проживания в Республике Казахстан.
58. Заявления о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан иностранными гражданами, въехавшими в Республику Казахстан в соответствии с квотой иммиграции, подаются непосредственно в территориальные подразделения Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии.
Для получения разрешения на постоянное жительство иностранный гражданин, прибывший в Республику Казахстан в соответствии с квотой иммиграции, предоставляет в подразделения Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии по месту пребывания следующие документы:
1) действительный паспорт или свидетельство на возвращение;
2) заявление-анкету;
3) автобиографию;
4) официальную справку установленного образца о медицинском освидетельствовании иностранного гражданина и членов его семьи.
В отношении иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан в соответствии с квотой иммиграции, областными подразделениями Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии представляется в органы внутренних дел заключение о возможности их трудового, жилищного и иного обустройства в соответствующей административно-территориальной единице, которое служит основанием для выдачи им документов на право постоянного проживания.
При одновременном обращении репатриантов (оралманов) с ходатайствами о приеме их в гражданство Республики Казахстан, подпадающих под действие Указа Президента Республики Казахстан  U963120_  "О порядке рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан", документы на право постоянного проживания могут не выдаваться.

59. Оралмандар тұрғылықты жерiн ауыстырған жағдайда Қазақстан Республикасы көшi-қон және демография Агенттiгiнен рұқсат алуы қажет.
60. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден мына жағдайларда бас тартылады:
1) көрiнеу жасырын көшiп келушiлерге, сондай-ақ жасаған қылмыстары үшiн өздерi шыққан елдердiң заңдары бойынша қуғында жүрген көшiп келушiлерге болып табылады;
2) қылмыс жасағанға дейiнгi тұрақты тұрғылықты жерi Қазақстан республикасынан шет жерлерде болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдар;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған немесе оған тiкелей не жанама қатысып, өз атына кiр келтiрген адамдарға;
4) Қазақстан Республикасынан денсаулық сақтау және басқа да уәкiлеттi органдарының қорытындысына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында iндет таратуына себеп болуы мүмкiн науқасы бар адамдарға;
5) Қазақстан Республикасындағы шетелдiк азаматтардың құқықтық жағдайы туралы  U952337_  заңдарды бұзған адамдарға iшкi iстер және Ұлттық қауiпсiздiк комитетi органдарының дәлелдi шешiмдерi негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен бас тартылуы мүмкiн.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тарту жоғарғы өкiлеттiк органдар, прокурор немесе сотқа шағымданады.
61. Қазақстан Республикасындағы шетел азаматына iшкi iстер органымен 16 жасқа толған тұрақты тұратын шетел азаматына 5 жылға ықтиярхат берiледi. Азаматтығы жоқ адамдарға 16 жасқа толғаннан кейiн келешекте 25 пен 45 жастағыларға азаматтығы жоқ адам куәлiгi берiледi.
62. Жаңа ықтиярхат беру туралы немесе оны ұзарту туралы шетел азаматы тұратын жерiнiң iшкi iстер органына ықтиярхаттың мерзiмi жеткенге дейiн 60 күн iшiнде, ал егер оны жоғалтқан жағдайда 3 күн iшiнде өтiнiш беруi тиiс.
Егер көрсетiлген мерзiмде ауырып қалуына байланысты ықтиярхатын ұзарта немесе ауыстыра алмаса аудандық қалалық iшкi iстер органының бастықтары IIБ дәлелденген анықтамаларын хабарлауға мiндеттi. Ықтиярхат және басқа да материалдары жiберiледi.
63. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары төлқұжаттарының мерзiмi бiткенге дейiн алты ай мерзiм iшiнде көрсетпесе iшкi iстер органдарының қорытындысы негiзiнде азаматтығы жоқ тұлға куәлiгi берiледi.

59. О перемене места жительства репатрианты (оралманы) обязаны уведомлять территориальные подразделения Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии.
60. В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан может быть отказано:
1) заведомо нелегальным иностранным гражданам, а также иностранным гражданам, преследуемым за совершение преступлений по законодательствам стран, выходцами из которых они являются;
2) иностранным гражданам, освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до совершения преступления было за пределами Республики Казахстан;
3) иностранным гражданам, совершившим преступления против человечества или запятнавшим себя прямым или косвенным соучастием в них;
4) иностранным гражданам, имеющим заболевание, которое может стать причиной эпидемии на территории Республики Казахстан в соответствии с заключением органов здравоохранения и других уполномоченных органов Республики Казахстан;
5) иностранным гражданам, нарушившим законодательство о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан на основании мотивированного решения органов внутренних дел и национальной безопасности  U952337_  .
Отказ в выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан может быть обжалован в вышестоящем уполномоченном органе, прокурору или в судебном порядке.
61. Вид на жительство в Республике Казахстан иностранного гражданина выдается органами внутренних дел по месту постоянного жительства иностранного гражданина по достижении 16-летнего возраста на срок действия паспорта, но не более чем на 5 лет. Лицам без гражданства удостоверения лица без гражданства выдаются по достижении 16 лет, а в дальнейшем по достижении 25 и 45-летнего возраста.
62. Заявления о продлении срока действия имеющегося или о выдаче нового вида на жительство должны подаваться иностранными гражданами в органы внутренних дел по месту их жительства не позднее 60 дней до истечения срока действия вида на жительство, а в случае его утраты - не позднее трех суток.
О лицах, которые не могут в установленный срок представить виды на жительство для продления или замены в связи с болезнью, начальники горрайорганов внутренних дел обязаны сообщить в УВД аргументированной справкой. Виды на жительство и другие материалы направляются по выздоровлению этих лиц.
63. Иностранным гражданам, постоянно проживающим в Республике Казахстан, которые в течение шести месяцев со дня окончания срока действия имеющихся у них паспортов не предъявят новых или продленных документов, органами внутренних дел на основании заключения выдаются удостоверения лица без гражданства.
Удостоверение лица без гражданства, если его владелец предъявит в органы внутренних дел действующий паспорт, заменяется видом на жительство в Республике Казахстан иностранного гражданина.

64. Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасындағы мекен-жайы өзгертiледi, егерде азаматтығы жоқ тұлға куәлiгiнің иесi iшкi iстер органына жарамды төлқұжатты ұсынса.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматы Қазақстан Республикасы азаматтарының заңдылықтарында   P000136_   көрсетiлген уақытша және тұрақты тiркелуге тиiс. Тұрғылықты жерiн ауыстырған жағдайда iшкi iстер органынан оның iсi сұратылады.
65. Шетел азаматтарының ықтиярхатын алу, ауыстыру үшiн iшкi iстер органына:
1) белгiленген үлгідегi өтiнiш (қосымша 9);
2) жарамды төлқұжаты (шетел азаматы үшiн);
3) төрт фотосуретi 33х43мм;
4) мемлекеттiк баж салығын төлегенi туралы түбiртек.
66. Ықтиярхатты ресiмдеу үшiн шетел азаматтарынан мынадай құжаттар қабылданады:
1) облыс орталықтарындағы ҚIIББ, ІІБ-да тұратындар;
2) басқа да жергiлiктi аудандық, облыстық iшкi iстер органдарында тұратындар (полиция бөлiмшелерiнде).
67. Қазақстан Республикасындағы шетел азаматын ықтиярхатпен және азаматтығы жоқ тұлға куәлiгiмен жеке басын куәландыратын құжаттар беру тәртiбiн реттейтiн Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнің құқықтық нормативтiк кесiмдерiне  V960279_  сәйкес ресiмделедi.
68. Ықтиярхатын жоғалтқан жағдайда, Қазақстан Республикасындағы шетел азаматы тұратын жерінің iшкi iстер органына ықтиярхаттың жаңасын беру туралы өтiнiшi қабылданады. Өтiнiште ықтиярхаттың жоғалтқан уақыты мен орны, жағдайы көрсетiлуi тиiс.
Ықтиярхатын ауыстырған немесе жоғалтқанының орнына құжат алған шетел азаматын тiркегенде алғашқы құжатында көрсетiлген тiркеу күнi қойылады.
69. Ықтиярхат пен азаматтығы жоқ тұлға куәлiгiн iшкi iстер органына тапсыру мына адамдарға жүргiзiледi:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған және Қазақстан Республикасының төлқұжатын алғандарға;
2) иесi қайтыс болған жағдайда (АХАТ органы оның құжаттарын Iшкi iстер органына жiбередi, қайтыс болған адам тiркеуде тұрған жерiнен);
3) ескi ықтиярхатты жаңасына айырбастаған кезде.
Ықтиярхат iшкi iстер органына иесi Қазақстан Республикасынан тыс жерге шыққанда тапсырылады.
6. Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша жүрiп-тұруы
70. Шетелдiк азаматтар Қазақстан Республикасының шетелдiк азаматтардың болуы үшiн ашық аумағы бойынша еркiн жүрiп-тұра алады.
71. Қазақстан Республикасына уақытша келген шетелдiк азаматтарының республиканың басқа аймақтарына сапары туралы оларды қабылдаушы жеке немесе заңды тұлға ескертедi. Қабылдаушы ұйымдар жорналды тiркегенi туралы белгi қойғаннан кейiн iшкi iстер органдарын шығу тармағын көрсетiп, осы тармақ мерзiмi мен келген мекен-жайын көрсетiп ескертедi. 10 күннен аса мерзiмге шықса онда тiркелу қосымша бетке .... Шықты деген белгi қойылады. (шыққан орны, мысалы Атырау облысы) көрсетiледi. Егер жабық аудандарға шықса (қосымша 10), ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiлген рұқсат қағаз берiледi (қосымша 11).
Шетелдiк азаматты жаңа орынға есепке алу жорнал бойынша жүргiзiледi (қосымша 5).
Шетелдiк азаматтар үшiн жабық жекелеген жерлерге (аймақтарға) баруына, сондай-ақ жеке немесе қызмет автокөлiгiнде шығуына iшкi iстер органымен ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiлген рұқсаты берiледi:

64. Иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан, подлежат регистрации по месту постоянного и временного жительства в порядке, предусмотренном законодательством для граждан Республики Казахстан  P000136_  . При перемене места жительства из органа внутренних дел, где иностранный гражданин состоял на учете, запрашивается его дело.
65. Для получения или замены вида на жительство иностранные граждане представляют в органы внутренних дел:
1) заявление установленной формы (приложение 9);
2) действительный паспорт (для иностранных граждан);
3) четыре фотокарточки размером 33х43 мм;
4) квитанцию об уплате государственной пошлины.
66. Документы для оформления видов на жительство принимаются от иностранных граждан:
1) проживающих в областных центрах - ГУВД, УВД;
2) проживающих в других местностях - горрайорганами внутренних дел (отделениями полиции).
67. Вид на жительство в Республике Казахстан иностранного гражданина и удостоверение лица без гражданства оформляются в соответствии с нормативными правовыми актами МВД Республики Казахстан, регулирующими порядок выдачи документов, удостоверяющих личность  V960279_  .
68. В случае утраты вида на жительство, органами внутренних дел по месту постоянного жительства иностранного гражданина в Республике Казахстан принимается заявление о выдаче нового вида на жительство. В заявлении должны быть указаны обстоятельства, время и место утраты вида на жительство.
При регистрации иностранных граждан, заменивших виды на жительство или получивших документы взамен утраченных, проставляется дата регистрации, указанная в первичных документах.
69. Виды на жительство и удостоверения лица без гражданства подлежат сдаче в органы внутренних дел лицами:
1) принятыми в гражданство Республики Казахстан при получении ими паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) в случае смерти владельца (орган ЗАГСа направляет его документы в органы внутренних дел, где умерший состоял на учете);
3) при замене старого вида на жительство на новый.
Вид на жительство сдается в органы внутренних дел также при выезде владельца за пределы Республики Казахстан.
26. Передвижение иностранных граждан
по территории Республики Казахстан
70. Иностранные граждане могут свободно передвигаться по территории Республики Казахстан, открытой для посещения иностранным гражданам.
71. Иностранные граждане, временно пребывающие в Республике Казахстан, уведомляют о поездке в другие регионы республики принимающих их юридических и физических лиц. Принимающие организации уведомляют об этом органы внутренних дел с указанием пункта выезда, срока и адреса пребывания в этом пункте. При выезде на срок более 10 дней на вкладыше регистрации производится отметка "выезд в ... (указывается место выезда, например: Атырауская область)". В случае выезда в закрытые районы (приложение 10), после согласования с органами национальной безопасности выдается пропуск (приложение 11).
Учет по месту нового пребывания иностранного гражданина осуществляется по журналу (приложение 5).
Разрешения на въезд иностранных граждан в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранными гражданами, в том числе на личном или служебном автотранспорте, выдаются органами внутренних дел по согласованию с органами национальной безопасности:

1) Қазақстан Республикасына қазақстандық қабылдаушы ұйымдарға келушiлерге - осы ұйымдардың жазбаша хаты негiзiнде;
2) тұрақты шетелдiк өкiлдiктерге келушiлер жеке iстерiмен, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратындар үшiн - жеке өтiнiштерi негiзiнде;
Негiздемесi болған жағдайда көп реттiк сапарға рұқсат ресiмделедi. Қазақстан Республикасындағы жеке iстерiмен қабылдаушы ұйымдар шетел азаматтарына жабық жекелеген жерлерге шығуына рұқсат жазбаша хат келiп түскеннен кейiн 20 күн iшiнде осы аудандарға келу мерзiмi көрсетiлiп берiледi.
Шұғыл (туысы қайтыс болған жағдайда, ауыр сырқаты-құжатпен расталған) жағдайда рұқсат ұлттық қауiпсiздiк органына хабарлау арқылы берiледi.
72. Жеке немесе қызмет автокөлiгiндегi шетел азаматы, сондай-ақ халықаралық автокөлiк тасымалдаушы, шетел азаматтары үшiн ашық жерлермен жүруiне аймақтық автокөлiк жолдарымен еркiн қатынасуына болады. Шетел азаматтары үшiн жабық жерлерге баруы үшiн iшкi iстер органдарының ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiлген рұқсаты болған жағдайда.
73. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары шетел азаматтарына жабық жерге көшкенде тұратын жерiнiң iшкi iстер органынан рұқсат алуы қажет. Көшуге рұқсат ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiледi. Жеке iсi жаңа қоныс аударған жерiне есепке алу үшiн iшкi iстер органына жiберiледi.
7. Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша транзиттiк өтуi
74. Шетелдiктердің баратын елiне әуе, темiр жол, автокөлiк және теңiз көлiгi арқылы транзиттiк өтуiне, оларда үшiншi елге кiруге жарамды құжаттар мен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан айлаққа, стансаға келген сәттен бастап 72 сағаттан кешiктiрiлмей Қазақстан Республикасының аумағындағы ауысып мiну мекенiнен кететiн күнi расталған тиiстi жол жүру құжаттары (билеттерi) болған жағдайда рұқсат етiледi.
75. Қазақстан Республикасы аумағы арқылы мемлекеттерге олардың азаматтығының рұқсатнамасыз келу туралы келiсiм бар елдерге транзитпен өтетiн шетелдiктерде Қазақстан Республикасының транзиттiк рұқсатнамасы болуы мiндеттi, егер Қазақстан Республикасының келiсiмдерi мен халықаралық шарттары көрсетiлмесе.

1) прибывшим в Республику Казахстан по линии казахстанских принимающих организаций - на основании письменных обращений этих организаций;
2) прибывшим по линии постоянных иностранных представительств, по частным делам, а также постоянно проживающим в Республике Казахстан - на основании их личных заявлений.
При наличии оснований могут быть оформлены разрешения на многократные поездки.
Разрешения (пропуски) на поездки в закрытые местности иностранным гражданам, прибывшим в Республику Казахстан по линии принимающих организаций и по частным делам, выдаются в течение 20 дней с момента поступления письменных обращений, с указанием сроков пребывания в этих районах.
В экстренных случаях (смерть родственников, тяжелая болезнь - подтверждение документально) разрешения выдаются незамедлительно с последующим информированием органов национальной безопасности.
72. Иностранные граждане, следующие на личном или служебном автотранспорте, а также осуществляющие международные автомобильные перевозки, свободно передвигаются по автомобильным дорогам на территории, открытой для посещения иностранными гражданами. Проезд их по автомобильным дорогам, пролегающим по территории, закрытой для посещения иностранными гражданами, осуществляется при наличии разрешения органов внутренних дел по согласованию с органами национальной безопасности.
73. Иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан, при переезде на постоянное жительство в местности закрытые для посещения иностранными гражданами должны получить разрешение органов внутренних дел по месту жительства. Разрешение на переезд согласовывается с органами национальной безопасности. Личные дела впоследствии направляются в органы внутренних дел по месту нового жительства для постановки на учет.
7. Порядок транзитного проезда иностранных граждан
через территорию Республики Казахстан
74. Транзитный проезд иностранных граждан через территорию Республики Казахстан в страну назначения воздушным, железнодорожным, автомобильным и морским транспортом разрешается при наличии у них документов, действительных для въезда в третью страну и соответствующих проездных документов (билетов) с подтверждением в них даты выезда из пункта пересадки на территории Республики Казахстан, не позднее 72 часов с момента прибытия в порт, станцию, аэровокзал, автовокзал, расположенный на территории Республики Казахстан.
75. Иностранные граждане, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом в страны, с которыми у государства их гражданства имеется соглашение о безвизовом въезде, обязаны иметь транзитную визу Республики Казахстан.

76. Қазақстан Республикасы арқылы транзитпен өтетін шетелдік азаматтар Қазақстан Республикасынан шығуы көрсетiлген жол бағыты бойынша шекаралық мекенiнен шығуы тиiс.
Егер транзиттiк өту туристiк мақсаттарда жеке автомобильде немесе топ құрамымен автобуста қолданылса онда шетелдiк азаматтар көрсетiлген жол бағытымен жүруi тиiс.
77. Қазақстан Республикасынан шығатын шекаралық мекен мен жол бағытын өзгерткiсi келген шетелдiк азамат мiндеттi түрде iшкi iстер органынан рұқсат алуға тиiс.
Шығушы жабық жерлер арқылы жол бағытты өзгертуiне Қазақстан Республикасының Ұлттық Қауiпсiздiк органымен келiсуi шарт.
Осы мәселе туралы көрiнген шетел азаматы ҚIIББ, IIБ-на Қазақстанның транзиттiк рұқсатнамасымен төлқұжатын және себебi жазбаша көрсетiлген өтiнiшiн, жол бағытын өзгертуiн қажеттi шығу БЖП-не.
78. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарымен транзитпен өтетiн, оның iшiнде тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiктер тек демалуға, тамақтануға жол бағытында орналасқан мекендерде аялдауларына болады.
79. Қазақстан Республикасы аймағы арқылы транзиттi поездбен өтетiн шетел азаматтары поезд тоқтаған кезде стансаларда шығуына құқығы бар. Оларға станса маңынан және вокзал алаңынан әрi кетуге тыйым салынған.
80. Қазақстан Республикасы аумағы арқылы транзитпен өтетiн және ерiксiз аялдауға мәжбүр шетел азаматтарына 72 сағат мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасында болуына рұқсатты ресiмдеу iшкi iстер органында жүргiзiледi.... Қазақстан Республикасы территориясында шетел азаматтарының ерiксiз аялдауын ресiмдеу келесi жағдайларда жүргiзiледi:
1) күтпеген жағдайда, поезд, автокөлiк құралдарының, ұшақ қозғалысының кiдiруi;
2) автокөлiк құралдарын жөндеу, оның бөлшектерi ақауы бұзылғанда немесе автокөлiк оқиғалары болған жағдайда;
3) ауырған жағдайда, дәрiгердiң қорытындысы бойынша ауруы денсаулығына қауiптi болса. Мұндай жағдайда науқаспен бiрге оның отбасы мүшелерi және оның қасындағы iлесушi адамдарының қалуына болады;
4) көлiк түрлерінің бiрiнен басқасына мiнгенде көп тоқтайтын түйiскен мекенде кiдiрген жағдайда.
Ерiксiз аялдау шетел азаматтарына қала мен елдi мекеннің шегiнде тоқтауына рұқсат етедi, ол тек ерiксiз аялдаған кемшiлiктердiң себептерiн жою үшiн.

76. Иностранные граждане, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом, следуют в пограничный пункт выезда из Республики Казахстан по установленному маршруту.
Если транзитная поездка используется в туристических целях на личном автомобиле или в составе группы на автобусе, иностранные граждане обязаны следовать по установленным маршрутам.
77. Иностранные граждане, желающие изменить маршрут следования и пограничный пункт выезда из Республики Казахстан, обязаны получить на это разрешение органов внутренних дел.
В случае пролегания предполагаемого маршрута следования через закрытые для посещения иностранными гражданами районы вопрос должен быть согласован с органами национальной безопасности.
При обращении иностранного гражданина по этому вопросу он представляет в ГУВД, УВД паспорт с казахстанской транзитной визой и письменное заявление с указанием причин, вызвавших необходимость изменения маршрута следования и КПП выезда, а также маршрут предполагаемого следования и КПП выезда.
78. Иностранные граждане, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом на автотранспортных средствах, в том числе осуществляющие международные автомобильные перевозки грузов, следуют только по дорогам, открытым для международного автомобильного сообщения.
79. Иностранные граждане, которые следуют на поездах, проходящих транзитом через территорию Республики Казахстан, имеют право схода на станциях во время стоянки поездов. Им не разрешается выход за пределы станции и привокзальной площади.
80. Иностранные граждане, проезжающие транзитом и сделавшие вынужденную остановку на территории Республики Казахстан на срок свыше 72 часов, обязаны в течение последующих суток с момента остановки оформить в органах внутренних дел разрешение на пребывание в Республике Казахстан. Оформление вынужденной остановки иностранных граждан на территории Республики Казахстан может быть осуществлено в следующих случаях:
1) при стихийных бедствиях, задерживающих движение поезда, автотранспортного средства, судна или самолета;
2) для ремонта автотранспортного средства, поврежденного в результате порчи каких-либо его частей или дорожно-транспортного происшествия;
3) в случае болезни, когда по заключению врача дальнейшее следование больного представляется опасным для его здоровья. В этом случае при больном могут оставаться члены семьи или сопровождающие лица, следующие вместе с ним;
4) при задержках пересадки с одного вида транспорта на другой в узловом пункте.
Вынужденная остановка дает иностранным гражданам право на пребывание только в черте города или другого населенного пункта, где она имеет место, на время до устранения причин, вызвавших вынужденную остановку.

81. Ерiксiз аялдаған шетел азаматтарын тiркеу көлiктегi iшкi iстер органдарымен жүргiзiледi.
Ерiксiз аялдауға ресiмделуi үшiн шетел азаматы iшкi iстер органына келесi құжаттарды көрсетуi тиiс:
1) жазбаша түрдегi аялдауға ресiмдеу туралы өтiнiшi;
2) рұқсатнамасымен төлқұжаты;
3) жол жүрудегi кiдiрiсiн растайтын қазақстандық ұйымдар мен мекемелердiң анықтамасы.
82. Ерiксiз аялдауға себепшi болған тiркеу мерзiмi оның уақытымен анықтайды.
Ауруханада болған шетел азаматтарының төлқұжаттарын тiркеу, ол емделiп шыққаннан кейiн ресiмделедi. Оның отбасымен iлесушi адамдарының төлқұжаттарын тiркеу ерiксiз аялдау мерзiмiнен медициналық мекеме анықтамасында көрсетiлген шетелдiк азаматтың ем қабылдауы үшiн тәулiк iшiнде ресiмделедi.
83. Қазақстан Республикасынан шығушы шетелдiк азамат республика аумағында ерiксiз аялдауға мәжбүр болғандар 72 сағаттан аспаған уақыт iшiнде iшкi iстер органдарының транзиттiк рұқсатнамасынсыз өтуiне болады.
8. Шетелдiк ұйымдарға қабылданушы лауазымды тұлғаларды,
шетел азаматтарын және басқа Қазақстан Республикасы
азаматтарын ереженi бұзғаны үшiн жауапкершiлiкке тарту
84. Қазақстан республикасындағы шетел азаматтарының болуының Ережесiн бұзғаны, құқықбұзушылық туралы 201, 201-1 баптарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
85. Қазақстан Республикасы азаматтары мен шетел азаматтарын қабылдаушы ұйымдардың лауазымды тұлғалары белгiленген үлгiдегi Ереженi бұзса, iшкi iстер органы қызметкерлерiмен әкiмшiлiк бұзушылық туралы хаттаманы толтырады (қосымша 12). Бұзушының жеке басын куәландыратын төлқұжаты туралы мәлiметтердi енгiзуi туралы, тiркеу туралы келесi мәлiметтерi көрсетiледi: нөмерi, iшкi iстер органы, тiркеу мерзiмi көрсетiледi.
Егер шетел азаматы мемлекеттiк тiлде немесе ұлтаралық тiлде нашар сөйлесе хаттаманы толтыру кезiнде мiндеттi түрде аудармашы қажет.
86. Қазақстан Республикасының заңдылықтарына сәйкес белгiленген ереженi бұзушы шетел азаматы келесi келу үшiн негiзi жоқ болған жағдайда, Қазақстан Республикасына келуiнiң анық мерзiмi қысқартылады.
Қазақстан Республикасына келу мерзiмiн қысқарту туралы шешiмi Iшкi iстер министрлігiнiң көшi-қон полиция бөлiмшелерiнің, ҚIIББ, IIБ бастықтары мен орынбасарларының қабылдаушы ұйымдарға жазбаша өтiнiш жасайды, Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарына немесе өз бастамасымен қолданылады.

81. Регистрацию иностранных граждан, сделавших вынужденную остановку, осуществляют органы внутренних дел на транспорте.
Для оформления вынужденной остановки иностранный гражданин обязан представить в органы внутренних дел следующие документы:
1) личное письменное заявление об оформлении разрешения на остановку;
2) паспорт с визой;
3) справку соответствующей казахстанской организации или учреждения, подтверждающую причины и продолжительность задержки в пути следования.
82. Срок действия регистрации определяется временем, необходимым для устранения причин, вызвавших вынужденную остановку.
Регистрация паспортов иностранных граждан, находящихся в больницах, оформляется после их выписки. Членам их семей или сопровождающим их лицам регистрация паспортов оформляется в течение суток с момента вынужденной остановки на срок, указанный в справке медицинского учреждения, необходимый для лечения больного иностранного гражданина.
83. Выезд из Республики Казахстан иностранных граждан, сделавших вынужденную остановку на территории республики на время не более 72 часов, может быть разрешен без продления транзитной визы в органах внутренних дел.
8. Привлечение иностранных граждан, должностных лиц
принимающих организаций и других граждан Республики Казахстан
к ответственности за нарушение Правил въезда и пребывания
иностранных граждан в Республике Казахстан
84. Нарушение Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан влечет предусмотренную законодательством ответственность  P000136_  .
85. На иностранного гражданина, должностное лицо принимающей организации или гражданина Республики Казахстан, допустившего нарушение Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, работником органов внутренних дел составляется протокол об административном правонарушении (приложение 12) с подробным изложением характера и обстоятельств нарушения. При внесении сведений о паспорте, удостоверяющим личность нарушителя, указываются следующие данные о регистрации: номер, орган внутренних дел, срок действия регистрации.
В тех случаях, когда иностранный гражданин не говорит или плохо говорит на государственном языке или языке межнационального общения, при составлении протокола в обязательном порядке привлекается переводчик.
86. Иностранным гражданам, нарушающим установленные Правила, а также в случае, когда у них нет оснований для дальнейшего пребывания, может быть сокращен определенный им срок пребывания в Республике Казахстан.
Решение о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан принимается начальниками подразделений миграционной полиции МВД, ГУВД, УВД или их заместителями по письменным ходатайствам принимающих организаций, по линии которых находятся в Республике Казахстан иностранные граждане, или по своей инициативе.

87. Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының болуының мерзiмiн қысқарту туралы және оларды қабылдайтын ұйымдар әкiмшiлiгi төлқұжаттарын жұмыстан шығару туралы бұйрық шыққаннан немесе шетел азаматтарын оқудан шығарғаннан кейiн 48 сағаттан кешiктiрмей жазбаша өтiнiштi көрсетедi.
88. Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының болу мерзiмiн қысқарту туралы шешiмi iшкi iстер органы мен қауiпсiздiк комитетi қызметкерлерiнің мәлiмдемелерi мен ұсынымдары негiзiнде қабылдануы мүмкiн және прокуратура органының нұсқамасы негiзiнде.
Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының болу мерзiмiн қысқарту негiзi тұрақты шетел өкiлдiктерiндегi, сондай-ақ осы өкiлдiктерi мен қазақстандық ұйымдардың жазбаша өтiнiштерi болады, осы өкiлдiктер тiркейдi.
89. Қазақстан Республикасында шетел азаматтарының болу мерзiмiн қысқарту туралы шешiмi қалалық, аудандық iшкi iстер органдары, ҚIIББ, IIБ, Iшкi iстер министрлігiнің көшi-қон полиция бөлiмшелерi бастықтары мен орынбасарларының жазбаша нұсқаулары негiзiнде ресiмдейдi.
90. Қазақстан Республикасында шетел азаматтарының болу мерзiмiн қысқарту уақыты қазақстандық қабылдаушы ұйымдар өтiнiштерiнде көрсетiлiп жүргiзiледi. Бұл мерзiм Қазақстан Республикасына жеке iстерiмен немесе Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетелдiк өкiлдiктер iшкi iстер органдарының есепке алу уақытымен анықталады.
БРП-ға дейiн қажеттi қайту жолына билет алу қажет.
91. Қазақстан Республикасынан шығу үшiн жарамды келу-кету рұқсатнамасы бар шетел азаматтары Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн қысқартуды ресiмдеу мөртабан соғу арқылы ресiмделедi (қосымша 13).
92. Шетел азаматына төлқұжатты тапсыру кезiнде (арқылы осы ұйымның өкiлдерi арқылы келгендердi қабылдаушы ұйымдарға), Қазақстан Республикасында болу мерзiмi қысқартылғаны және Қазақстан Республикасынан белгiленген мерзiмде шығуы мiндеттi түрде хабарланады, егер шықпаған жағдайда Қазақстан Республикасынан кетiрiледi.
93. Қазақстан Республикасының заңдылықтарына сәйкес шетел азаматы Қазақстан Республикасынан мынадай жағдайларда кетiрiлуi мүмкін:
1) егер оның қылықтары мемлекеттiк қауiпсiздiкпен қамтамасыз етуге немесе қоғамдық тәртiпке қайшы келсе;
2) егер денсаулық сақтау және халықтың тәртiбiмен Қазақстан республикалық заңдылық қызығушылықтары;
3) егер ол Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық ережелерi туралы заңдылықтарын  U952337_  , кедендiк  Z952368_  , валюталық  Z960054_   Z990009_  және басқа да Қазақстан Республикасының заңдылықтарын бұзса;

87. Письменные ходатайства о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан иностранных граждан и действия регистрации их паспортов администрация принимающих организаций представляет в ГУВД, УВД не позднее 48 часов после издания приказа об увольнении с работы или отчисления из учебного заведения иностранных граждан.
88. Решения о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан иностранных граждан могут приниматься на основании представлений и рапортов работников органов внутренних дел, национальной безопасности, а также на основании предписаний органов прокуратуры.
Основанием для сокращения срока пребывания в Республике Казахстан иностранных граждан, находящихся по линии постоянных иностранных представительств, также могут быть письменные ходатайства этих представительств или казахстанских организаций, при которых аккредитованы эти представительства.
89. Решения о сокращении срока пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан во всех случаях оформляются письменными указаниями начальников подразделений миграционной полиции МВД, ГУВД, УВД или их заместителями, руководителями горрайорганов внутренних дел.
90. Сокращение срока пребывания в Республике Казахстан иностранным гражданам производится на время, указанное в ходатайствах казахстанских организаций. Этот срок для лиц, прибывших в Республику Казахстан по частным делам или по линии постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан определяется органами внутренних дел с учетом времени, необходимого для приобретения билетов на обратный путь и для следования до КПП.
91. Иностранным гражданам, имеющим въездные-выездные визы, действительные для выезда из Республики Казахстан, оформление сокращения срока пребывания в Республике Казахстан производится путем проставления штампа (приложение 13).
92. При вручении паспортов иностранным гражданам объявляется (прибывшим по линии принимающих организаций - через представителей этих организаций), что срок их пребывания в Республике Казахстан сокращен, и они обязаны в установленный срок выехать из Республики Казахстан, а в случае невыезда будут выдворены из Республики Казахстан.
93. Иностранный гражданин может быть выдворен за пределы Республики Казахстан:
1) если его действия противоречат интересам обеспечения государственной безопасности или охраны общественного порядка;
2) если это необходимо для охраны здоровья и нравственности населения, защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан;
3) если он нарушил законодательство о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан  U952337_  , таможенное  Z952368_  , валютное  Z960054_   Z990009_  или иное законодательство Республики Казахстан.

94. Қазақстан Республикасына қабылданушы ұйымдарға келушiлер шетелдiк азаматты кетiру туралы жазбаша өтiнiштi Iшкi iстер министрлiгiнің ұйымдарына, ҚIIББ, IIБ, қауiпсiздiк комитетi органдарына Қазақстан Республикасының Заңдылықтарында көрсетiлген негiзде кешiктiрiлмей ұсынады  U952337_   Р000136_   V001100_  .
Қазақстан Республикасының заңдылықтарында көрсетiлген негiздемесi болған жағдайда мұндай шетелдiк азаматтарды кетiру iшкi iстер органдарымен ұлттық қауiпсiздiк комитетi материалдарымен ресiмделедi. Мұндай жағдайда Қазақстан Республикасынан шетелдiк азаматты кетiру тұрақты тұратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасында жеке iстерiмен немесе Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетелдiк өкілдiктердi кетiру туралы және осы органдардың мәлiмдемелерi мен ұсынымдары негiзiнде материалдары қаралып ресiмделедi.
95. Таратылатын iстермен айналысатын, материалдар тартушы, кедендiк, валюталық заңдылықтарды бұзушы шетел азаматтарын кетiру туралы шешiмдi, қылмыстық жауапкершiлiкке тартылу енгiзiп болған жағдайда Қазақстан Республикасының СIМ, Iшкi iстер министрлiгi куәландырылған шешiмiмен Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнде Бас прокуратура келiсiмiмен қабылданады.
96. Шетел азаматын кетiру мерзiмi кезiнде мыналар есептелiнсiн:
1) шетелдiк шығу және транзиттiк рұқсатнама мерзiмi;
2) оқу орнымен мекемелердің, кәсiпорындардың есебiнен кетушiлер;
3) Қазақстан Республикасынан әкетiлмейтiн мүлiгiн тарату немесе беру уақыты үшiн.
97. Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын кетiруінің отбасы Қазақстан Республикасынан кету туралы тiлек бiлдiрсе Қазақстан Республикасынан өзiнің кетуi туралы заңда белгiленген тәртiпте шешiледi. Мұндай мәселелер шетел азаматының кетiру мерзiмiне әсер етпейдi.
98. Қазақстан Республикасынан қуылушы шетел азаматына Қазақстан Республикасында уақытша болған кезiнде рұқсатнамасына "Кетiрiлсiн" деген жазу жүргiзiледi.
99. Шетел азаматына кетiрiлу туралы шешiм қабылданып, Қазақстан Республикасынан кетуден бас тартқан белгiленген iшкi iстер органдарымен немесе олардан жасырынушылар, прокуратурасымен рұқсат беру мерзiмге ұсталған.
100. Шетел азаматтарын ұстау және оларды кетiру мәжбүрлi түрде Iшкi iстер министрлiгi, ҚIIББ, IIБ, АIIБ-ның қаулысымен республика прокурорының, облыстық, аудандық (Алматы, Астана қалаларының прокурорлары) рұқсат беруiмен Қазақстан Республикасынан жергiлiктi келген жерiнен сот шешiмiмен қуылады. Бұдан басқа қуылуға және мемлекеттiк шекара арқылы өтуге қажеттi құжаттарды тапсыруы қажет:
1) Қазақстан Республикасынан қуылуы туралы қорытындысы 2 данада (қосымша 14);

94. Письменные ходатайства о выдворении иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан по линии принимающих организаций, представляются этими организациями непосредственно в МВД, ГУВД, УВД, органам национальной безопасности незамедлительно при наличии оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан  U952337_   Р000136_   V001100_  .
При наличии оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, материалы на выдворение таких иностранных граждан могут оформляться органами внутренних дел или органами национальной безопасности по своей инициативе. В этих случаях, а также в случае выдворения из Республики Казахстан иностранных граждан, постоянно проживающих, а также находящихся в Республике Казахстан по частным делам или по линии постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан, материалы на выдворение оформляются и рассматриваются на основании представлений и рапортов этих органов.
95. Решения о выдворении иностранных граждан, занимающихся разведывательной деятельностью, сбором, распространением материалов тенденциозной, клеветнической информации, нарушающих валютное и таможенное законодательство, либо допускающих иные действия, противоречащие интересам обеспечения государственной безопасности, в случаях, когда не имеется оснований для привлечения к уголовной ответственности, принимаются КНБ Республики Казахстан по согласованию с Генеральной прокуратурой с уведомлением об этих решениях МВД, МИД Республики Казахстан.
96. При определении срока выезда выдворяемых иностранных граждан должны быть учтены:
1) сроки действия иностранных выездных и транзитных виз;
2) необходимость производства выдворяемым расчета с предприятием, учебным заведением или учреждением;
3) время для реализации или передачи имущества, которое не может быть вывезено из Республики Казахстан.
97. Членам семей выдворяемых, являющимся гражданами Республики Казахстан, изъявившим желание выехать из Республики Казахстан с выдворяемым, разъясняется, что вопрос о своем выезде из Республики Казахстан они могут решить в установленном законом порядке. Рассмотрение таких вопросов не может влиять на сроки выдворения иностранных граждан.
98. На визах, выдаваемых выдворяемым из Республики Казахстан иностранным гражданам, находящимся в Республике Казахстан временно, производится запись "Выдворение".
99. Иностранные граждане, в отношении которых приняты решения о выдворении, уклоняющиеся от выезда из Республики Казахстан в срок, установленный органами внутренних дел, либо скрывающимися от них, с санкции прокурора подлежат задержанию на срок, необходимый для выдворения в принудительном порядке (под конвоем). Содержание лиц, подлежащих выдворению осуществляется в изоляторах временного содержания, приемниках для административно арестованных или приемниках-распределителях (независимо от наличия документов личности).
100. Задержание и выдворение иностранных граждан в принудительном порядке (под конвоем) производится по постановлению МВД, ГУВД, УВД, РОВД санкционированному прокурором республики, области, района (в городах Астана, Алматы - прокурорами городов) по месту пребывания выдворяемого из Республики Казахстан, либо по решению суда. Кроме того, на лиц, подлежащих выдворению и передаче через государственную границу, необходимо представлять следующие документы:
1) заключение о выдворении из Республики Казахстан в двух экземплярах (приложение 14);

2) рұқсатнама мөрiмен сендiрiлген (2 данадағы) белгiленген ереженi бұзғаны үшiн қуылушылардың тiзiмi;
3) жеке басын куәландыратын құжат;
4) жеке басын куәландыратын құжаты болмаған жағдайда жеке басын растайтын анықтама немесе Қазақстан Республикасының сыртқы iстер министрлiгiнiң елшiлiгiнен алынған оралуы туралы куәлiк;
Мұндайда қуылу туралы қорытынды Қазақстан Республикасының шегiнен шетел азаматын шығару үшiн шығу рұқсатнамасын ауыстыру негiзгi болып табылады.
101. Қуылу шығынын қуылушы шетел азаматы өзiне алады немесе қабылдаушы ұйымдар мен жеке тұлғалар iшкi iстер органы болмаған жағдайда.
102. Прокурор рұқсатымен қуылу туралы қаулыны рұқсат берушi шетелдiк елшiлiк және консулдықтардың өтiнiштерi олардың өкiлдерi республикадан жан-күзетпен қуылуға ұсталған шетел азаматтарымен кездесу ұйымдастыру туралы өтiнiштерi қанағаттандырылады. Мұндай кездесуге рұқсат туралы Iшкi iстер министрлiгiне, ҚIIББ, Қазақстан Республикасының СIМ-нен IIБ-на хабарлама түседi. Кездесу прокурор, Iшкi iстер министрлiгінің, ҚIIББ, IIБ-нiң және Қазақстан Республикасының СIМ-нің қызметкерлерiнiң қатысуымен, егер iсi қауiпсiздiк комитетiнiң құзырлы органдарына қатысты болса онда олардың өкiлдерiнің қатысуымен мiндеттi түрде әңгімелесу құрамы жазылып жүргiзiледi.
Дипломатиялық төлқұжаттары бар шетел азаматтары, Қазақстан Республикасының белгiленген заңдылықтарына немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының артықшылықтарымен және әкiмшiлiк юрисдикциялық иммунитеттерiне ие адамдар және оларға қатысты барлық мәселелер дипломатиялық жолмен өкiлдiктерi арқылы шешiледi.
9. Шетел азаматтарының төлқұжаты мен кету құжаттарын
жоғалтқаны туралы өтiнiштерiн қарау
103. Өзінің төлқұжаты мен оны алмастыратын құжаттарын жоғалтқан шетелдiк азамат аудандық, қалалық iшкi iстер органына төлқұжатын қашан, қайда нендей жағдайда жоғалтқаны туралы өтiнiш тапсыруы қажет. Осы өтiнiш негiзiнде қалалық, аудандық iшкi iстер органы шетелдiк азаматқа белгiленген үлгiдегi (қосымша 15) анықтама бередi.
Осы анықтама негiзiнде шетелдiк азамат өз азаматтығындағы мемлекеттiк өкiлдiктен қайтуға жаңа төлқұжат немесе құжат (куәлiк) алады, iшкi iстер органдарымен кету рұқсатнамасы ресiмделедi.
Қабылдаушы ұйымдар шақыруымен келген адамдар осы ұйымдар арқылы iшкi iстер органына көрiнедi.
10. Iшкi iстер органындағы шетел
азаматтарын дербес есепке алу

2) список лиц, выдворяемых за нарушение установленных Правил, заверенной визовой печатью (в 2-х экземплярах);
3) документ, удостоверяющий личность;
4) для лиц, не имеющих документов, удостоверяющих личность - справку, подтверждающую личность или свидетельство о возвращении, полученные из посольства иностранных государств через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
При этом, заключение о выдворении, заменяя выездную визу, является основанием для выезда иностранных граждан за пределы Республики Казахстан.
101. Расходы по выдворению несут сами выдворяемые иностранные граждане, либо принимающие организации или частные лица, а в исключительных случаях органы внутренних дел.
102. С разрешения прокурора, санкционировавшего постановление о выдворении, удовлетворяются просьбы иностранных посольств и консульств об организации встречи их представителей с задержанными иностранными гражданами, подлежащими выдворению из республики под конвоем. Сообщения о разрешении таких встреч поступают в МВД, ГУВД, УВД из МИД Республики Казахстан. Встречи проводятся с участием прокурора, работника МВД, ГУВД, УВД и сотрудника МИД Республики Казахстан, а по делам, относящимся к компетенции органов национальной безопасности - с участием их представителя, с обязательным составлением записи беседы.
Вопрос об ответственности за нарушение настоящих Правил иностранных граждан, пользующихся привилегиями и иммунитетами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными соглашениями Республики Казахстан, а также о сокращении срока их пребывания на территории Республики Казахстан, разрешается по дипломатическим каналам.
9. Рассмотрение заявлений иностранных граждан
об утрате паспортов и выездных документов
103. По поводу утраты своего паспорта или заменяющего его документа иностранный гражданин должен немедленно обратиться в горрайорган внутренних дел с заявлением, в котором подробно излагает, когда, где и при каких обстоятельствах произошла утрата паспорта. На основании заявления иностранного гражданина горрайорган внутренних дел выдает ему справку (приложение 15) установленного образца.
На основании выданной справки иностранный гражданин получает в представительстве государства своего гражданства новый паспорт или документ (свидетельство) на возвращение, в котором органом внутренних дел оформляется выездная виза.
Лица, прибывшие по приглашениям принимающих организаций, обращаются в органы внутренних дел через эти организации.
10. Персональный учет иностранных граждан
в органах внутренних дел

104. Шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы Қазақстан Республикасының заңдылық нормаларын сақтауға бақылауды iске асыру негiзiнде Iшкi iстер органдары өз құзырына сәйкес тiркелген шетел азаматтарына дербес есепке алуды жүргiзедi.
105. Шетелдiк азаматтарды дербес есепке алу Iшкi iстер министрлiгi, облыстық ҚIIББ, IIБ және қалалық, аудандық iшкi iстер көшi қон полиция бөлiмшелерi есепке алу карточкаларынан тұратын әлiпби-анықтама мен арнайы картотекалар арқылы iске асырылады. (қосымша 8 және 16).
106. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгіндегi шетел азаматтарын есепке алу мына жағдайларда жүргiзiледi:
1) әлiпби-анықтамалық картотекада - тұрақты тұратын және бұрын да тұрған шетел азаматтары, сондай-ақ босқындар мен репатриант (оралмандар);
2) арнайы картотекада, шетел азаматтарын - есепке алу карточкасынан тұратын, шетел мемлекетке қайтарылғандар, сотталғандармен Қазақстан Республикасы түзету мекемелерiнде отырғандар (қосымша 16).
107. Шетелдiк азаматтарды облыстық IIБ, ҚIIББ-да, Астана қаласының IIБ, Алматы қаласының ҚIIББ есепке алу былай жүргiзiледi:
1) әлiпби - анықтамалық картотекада - шетел азаматтары мен босқын мен репатрианттар, оралмандар, облыс, қала территорияларында тұрақты тұратын, сондай-ақ шетелден немесе республиканың басқа жерiнен жеке iстерiмен, қызмет бабымен, оқуға, өндiрiстiк тәжiрибе алмасуға, бiлiктiлiгiн арттыруға, үкiметаралық шарттарға сәйкес жұмысқа, демалуға, емделуге, уақытша тұруға келген шетел азаматтары, егер олардың төлқұжаты iшкi iстер органында тiркелсе;
2) арнайы картотекада - азаматтығы бойынша тұратын шетел азаматтары. Бұл картотека есепке алу карточкасынан құрылады:
шетелдiк азаматтарға - азаматтығы бойынша, азаматтығы жоқ адамға - бұрынғы азаматтығы бойынша, әлiпби бойынша әрбiр азаматқа санаты бойынша бөлек салынады;
3) арнайы картотекада - сотталған және бас бостандығынан айырылып жазаны өтеу жерiне жiберiлген, азаматтық жауапкершiлiкке тартылған шетелдiк азаматтарын, шетел мемлекетке қайтарылғандар, есепке алу карточкасынан жасалады (қосымша 16) тегi, азаматтығы әлiпби бойынша салынады).
108. Қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының (полиция бөлiмшелерiнде) көшi-қон полиция бөлiмшелерiнде қызмет көрсетiлетiн аумақта тұратын шетел азаматтарын есепке алу.
Келу мерзiмiн тексеру есепке алу карточкасы және арнайы жорнал арқылы iске асырылады. (қосымша 5).
Қазақстан Республикасында тұрақты адамдар, сондай-ақ 1 жылдан аса мерзiмге келушiлер карточка арқылы есептелiнедi. Уақытша бiр жыл мерзiмге келген адамдар тiркеу жорналы бойынша есептелiнедi.
Полиция учаскелiк инспекторы шетелдiк азаматтың келу мерзiмiн тексеру үшiн көрсетiлген есепке алуды қолданады, сондай-ақ қызмет көрсетiлетiн аумақта тұрақты тұратын және бiр жылдан аса мерзiмге шетелдiк азаматтарды тiзiмдiк есепке алуды жүргiзедi.
IIБ-на ай сайын мәлiметтер берiледi:

104. Органы внутренних дел ведут персональный учет зарегистрированных иностранных граждан, на основе которого осуществляется контроль за соблюдением норм законодательства Республики Казахстан о правовом положении иностранных граждан.
105. Персональный учет иностранных граждан подразделениями миграционной полиции МВД, ГУВД, УВД областей и горрайорганов внутренних дел осуществляется по алфавитно-справочным и специальным картотекам, создаваемым из учетных карточек (приложения 8 и 16).
106. Учет иностранных граждан в МВД Республики Казахстан ведется по:
1) алфавитно-справочной картотеке - на постоянно проживающих и ранее проживавших иностранных граждан, а также беженцев и репатриантов (оралманов);
2) специальной картотеке, создаваемой из учетных карточек - на иностранных граждан, выданных иностранному государству, осужденных и содержащихся в исправительных учреждениях Республики Казахстан (приложение 16).
107. Учет иностранных граждан в УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД, УВД областей ведется по:
1) алфавитно-справочным картотекам - на иностранных граждан, беженцев и репатриантов (оралманов), постоянно проживающих и проживавших на территории области, города, а также иностранных граждан, прибывших из-за границы или других мест республики на временное жительство по частным, служебным делам, для учебы, прохождения производственной практики, повышения квалификации, работы в соответствии с межправительственными соглашениями, а также на отдых, лечение, если их паспорта зарегистрированы в органах внутренних дел;
2) специальной картотеке - на фактически проживающих иностранных граждан по гражданству. Эта картотека создается из учетных карточек: на иностранных граждан - по гражданству, на лиц без гражданства - по бывшему гражданству, которые раскладываются по алфавиту раздельно на каждую категорию граждан;
3) специальной картотеке - на иностранных граждан, выданных иностранному государству, осужденных и направленных в места лишения свободы для отбытия наказания, а также иностранных граждан, привлеченных к административной ответственности, которая создается из учетных карточек (приложение 16), раскладываемых по алфавиту фамилий или гражданству.
108. В подразделениях миграционной полиции горрайорганов внутренних дел (отделений полиции) ведется учет иностранных граждан, фактически проживающих на обслуживаемой территории.
Контроль за сроками пребывания осуществляется по учетным карточкам (приложение 8) и специальным журналам (приложение 5).
Лица, проживающие в Республике Казахстан постоянно, а также прибывшие на срок свыше 1 года, учитываются по картотеке. Лица, временно прибывшие на срок до одного года, учитываются по журналу регистрации.
Участковые инспектора полиции для контроля за сроками пребывания иностранных граждан используют указанные учеты, а также ведут списочный учет иностранных граждан, постоянно проживающих на обслуживаемой территории и прибывших на срок свыше одного года.
Ежемесячно в УВД предоставляются сведения:

1) қалалық, аудандық органдарда тiркелген шетел азаматтарының есебi туралы;
2) аудан (қала) аумағында тұратын уақытша тұратын шетелдiк азаматтардың есебi туралы;
3) тұрақты тұратын азаматтардың есебi туралы;
4) қылмыстық және әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылған адамдар саны туралы.
109. Әлiпби-анықтамалық картотекада есепке алу карточкасы қатаң түрде әлiпби бойынша қойылады. Тегi бiрдей болған жағдайда карточка аты бойынша әлiпби ретiмен қойылады, ал аты, тегi бiрдей болған жағдайда қосымша әкесiнің аты әлiпби бойынша, тегi, аты-жөнi бiрдей болған жағдайда (үлкенiне кiшiсiне дейiн) туған жылы, айы, күнi, егер туған жылы, айы, күнi бiрдей болса онда әлiпби азаматтығы бойынша әлiпби құрылады, туған жерi-елi, қайда туғаны.
Тегiн өзгертушi адамдар, оның iшiнде тегiн өзгертушiлерге әрбір тегiне есепке алу карточкасы жүргiзiледi. Әрбiр карточкада әрбiр бағаны толық толтырылып, тегi, өзгертiлген тегiне - жаңа және ескi тегi көрсетiлiп жазылады.
Егер Шульц тегiндегi адам, ол Шмидт, ол - Гейман, үш карточка құрылуы тиіс:
Бiрiншiсi - Шульц, ол - Шмидт, ол - Гейман;
Екiншiсi - Шмидт, ол - Шульц, ол - Гейман;
Yшiншiсi - Гейман, ол - Шульц, ол - Шмидт;
Шетел азаматының тегi, аты-жөнi ұлттық төлқұжатында қалай көрсетiлсе, сол әлiпбимен есепке алу карточкасына жазылады. Мұндайда жазылу тәртiбi қатаң сақталады:
1. тегi, 2-аты, 3-әкесінің аты (әкесiнiң аты, екiншi аты). Шетел азаматтарын есепке алу карточкасына фотосуретi жапсырылады.
110. Астана қаласының IIБ, Алматы қаласының ҚIIББ, облыстық ҚIIББ-IIБ Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнде тiркелген адамдарға екi данада есепке алу карточкасы құрылады, бiреуi ресiмделгеннен - 72 сағат iшiнде Iшкi iстер министрлігiне жiберiледi, ал екiншiсi - ҚIIББ, IIБ-на кiргiзiледi.
Егер қосымша мәлiметтер мен берiлгенi өзгертулер есепке алуға көрсетiлуге жатқызылса, онда IIБ-ғы әлiпби және арнайы картотекаға сәйкесiнше жазулар енгiзiледi. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнiң есебiндегi адамдарға шетелдiк азаматтарды есепке алуды өзгерту туралы хабарланады (қосымша 17). Қазақстан Республикасына хабарлама жiберу есепке алу карточкасын жiберу тәртiбiмен iске асырылады.
Хабарлама жiберiледi:
1) Қазақстан Республикасы шегiнде тұрақты тұратын жерiн өзгертсе (аумаққа келген шетел азаматтары IIБ-нан Iшкi iстер министрлiгiне хабарлама жiбередi);
2) шетелдiк азаматтар шетел мемлекетiне қайтарылса, қылмыстық жауапкершiлiкке тартылса және айыпталса;

1) о количестве зарегистрированных в горрайоргане иностранных гражданах;
2) о количестве временно пребывающих иностранных граждан, фактически проживающих на территории района (города);
3) о количестве постоянно проживающих иностранных граждан;
4) о количестве иностранных граждан, привлеченных к уголовной и административной ответственности.
109. В алфавитно-справочных картотеках учетные карточки располагаются строго по алфавиту. На лиц, имеющих одинаковые фамилии, карточки располагаются по алфавиту имен, имеющие одинаковые фамилии и имена, дополнительно по алфавиту отчеств, имеющие одинаковые фамилии, имена и отчества - по датам рождения (от старшего к младшему), а если совпадают и даты рождения, то алфавит строится дополнительно по гражданству, месту рождения - стране, где родился.
На лиц, имеющих несколько фамилий, в том числе на лиц, изменявших фамилию, учетные карточки составляются на каждую фамилию. На каждой карточке должны быть заполнены все графы и указаны все фамилии, а на изменивших фамилию - старая и новая фамилии.
Например, на лицо, имеющее фамилии Шульц, он же Шмидт, он же Гейман, должны быть составлены три карточки:
первая - Шульц, он же Шмидт, он же Гейман;
вторая - Шмидт, он же Шульц, он же Гейман;
третья - Гейман, он же Шульц, он же Шмидт.
Фамилия, имя, отчество иностранного гражданина в учетную карточку заносятся так, как они указаны в национальных паспортах и тем же алфавитом. При этом строго соблюдается порядок записи: 1 - фамилия, 2 - имя, 3 - отчество (имя отца, второе имя).
На учетные карточки иностранных граждан приклеиваются фотографии.
110. УВД г.Астаны, ГУВД г.Алматы, ГУВД-УВД областей на лиц, учитываемых в МВД Республики Казахстан, составляют учетные карточки в двух экземплярах, одна из которых, в течение 72 часов с момента оформления, направляется в МВД, вторая - вливается в картотеку ГУВД, УВД.
При поступлении дополнительных сведений или изменении данных, подлежащих отражению в учете, в карточках алфавитных и специальных картотек УВД вносятся соответствующие записи. Одновременно на лиц, учитываемых в МВД Республики Казахстан, направляются извещения об изменениях в учете иностранных граждан (приложение 17). Направление извещений в МВД Республики Казахстан осуществляется в том же порядке, как и направление учетных карточек.
Извещения направляются:
1) при изменении места постоянного жительства в пределах Республики Казахстан (извещения в МВД направляются из УВД, на территорию которых прибыли иностранные граждане);
2) при выдаче иностранных граждан иностранному государству, привлечении к уголовной ответственности и осуждении;

3) шетелдiк азамат тегi мен аты-жөнiн, туған жылы мен айы. Күнiн өзгертсе;
4) шетелдiк азамат iздеу, iздеу қорытындысы туралы жарияланса;
5) есептен алынса.
111.Шетел азаматын iшкi iстер органынан есептен алу iшкi iстер органының аумағынан есептен алынғаны расталған құжаттар негiзiнде iске асырылады. Мұндай құжаттар болып:
1) шетелге тұрақты тұруға кетуi туралы құжатты ресiмдеушi учаскелiк полиция инспекторының өтiнiшi;
2) шетелден демалыстан, каникулдан оралмағаны туралы ұйымның шетелдiк азамат туралы хабарламасы;
3) басқа iшкi iстер органына шетелдiк азаматты есепке алу қою туралы хабарламасы;
4) Қазақстан Республикасы Президентiнiң шетелдiк азаматты Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы iшкi iстер органының шетелдiк азаматты Қазақстан Республикасы азаматы деп танылған қорытындысы.
5) Шетел азаматының қайтыс болғаны туралы АХАТ органының куәлiгi.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiк азаматтарды есепке алу карточкасына, есептен алынса алыну себебi туралы жазылуы тиiс, ал құжаты жазылуға негiз болған жеке iсiне тiгiледi.
112. Әрбiр бас бостандығынан айрылған шетел азаматына ҚIIББ, ІIБ-сы сотталушы есепке тұрған жерiнен, үкiм күшiне енгеннен кейiн бас бостандығынан айыру әкiмшiлiгіне арнайы хабарлама жiберуге мiндеттi (қосымша 18). Егер басқа IIБ қызмет көрсететiн аумақтан шетел азаматы сотталса, онда үкiм заң күшiне енгеннен кейiн сотталушы есепке алынған жердің IIБ-на хабарлауға мiндеттi.
Шетелдiк азамат сақшымен босатылған жағдайда бас бостандығынан айыру орнының әкiмшiлiгi босатылушы баратын аумақ IIБ-на босатылған күнi, айы, жылы, нөмiрi көрсетiлген анықтаманы хабарламаны жiберiледi.
Екiншi рет сотталған бас бостандығынан айырылған азаматтар туралы түзету мекемесінің әкiмшiлiгi IIБ-на хабарлауға мiндеттi, жолданған хабарламада азаматтың қандай баппен, қашан, қандай мерзiмге қайта сотталғаны көрсетiлуi тиiс.
Бас бостандығынан айыру кезiнде қайтыс болған шетел азаматтарына қайтыс болғаны туралы куәлiгiнің көшiрмесiмен бiрге сотталушы есепте тұрған жердің IIБ-на хабарламасы жiберiледi. Осындай тәртiптегi хабарлама шетелге шығушыға да жiберiледi.
Бас бостандығынан айыру орнындағылардың азаматтығын тексеру белгiленген үлгiде сотталушының келу орнының ІIБ көшi-қон полиция Басқармасымен жүргiзiледi.
Жаза алушы азаматтар шетел азаматтығында екендiгi жөнiнде өздерi хабарлайды, жеке iстерiнде сотталғанын қуаттау үшiн бас бостандығынан айыру орнының әкiмшiлiгi оның бұрынғы тұрған жерiнiң IIБ-на оның азаматтығын тексеру үшiн хабарлама жiберуге мiндеттi. Мұндай тексеру босатылғанға дейiн жүргiзiлуi тиiс.

3) при перемене фамилии, имени, отчества и года рождения иностранного гражданина;
4) при объявлении иностранных граждан в розыск, о результатах розыска;
5) при снятии с учета.
111. Снятие иностранных граждан с учета органов внутренних дел осуществляется на основании документов, подтверждающих их убытие с территории органа внутренних дел. Такими документами являются:
1) рапорт участкового инспектора полиции о выезде за границу на постоянное место жительства лица, оформившего документы на такой выезд;
2) сообщения организаций об иностранных гражданах, не возвратившихся из-за границы из отпуска, после каникул;
3) сообщение о постановке иностранных граждан на учет в других органах внутренних дел;
4) указы Президента Республики Казахстан о приеме иностранных граждан в гражданство Республики Казахстан, заключения органов внутренних дел о признании иностранных граждан гражданами Республики Казахстан;
5) свидетельство органов ЗАГСа о смерти иностранных граждан.
На учетных карточках постоянно проживающих в Республике Казахстан иностранных граждан, при снятии с учета должны записываться причины снятия с учета, а документы, послужившие основанием к производству записи, приобщаются к личным делам.
112. На каждого иностранного гражданина, осужденного к лишению свободы, УВД, ГУВД, где осужденный состоял на учете, обязаны после вступления приговора в законную силу направить администрации места лишения свободы специальное извещение (приложение 18). В случае, когда иностранный гражданин осужден на территории обслуживания других УВД, эти органы обязаны сообщить о его осуждении и вступлении приговора в законную силу в УВД, где осужденный состоит на учете.
При освобождении из-под стражи иностранного гражданина администрация места лишения свободы обязана указанное извещение направить в УВД, на территорию которого следует освобожденный, указав в нем дату освобождения и номер выданной справки.
О лицах, вторично осужденных в местах лишения свободы, администрация исправительного учреждения обязана сообщить УВД, направившему извещение, указав, когда, по какой статье и на какой срок вновь осуждено, указанное в извещении, лицо.
На иностранных граждан, умерших в местах лишения свободы, извещение вместе с копией свидетельства о смерти направляются в УВД, где осужденный состоял на учете. В таком же порядке направляется извещение на выехавших за границу.
Проверка гражданства лиц, содержащихся в местах лишения свободы производится Управлением миграционной полиции УВД по месту пребывания осужденного в установленном порядке.
О лицах, отбывающих наказание, которые заявляют о своей принадлежности к иностранному гражданству, при отсутствии в личных делах осужденных, подтверждающих это, документов, администрация мест лишения свободы обязана сообщить в УВД по месту постоянного жительства осужденного для проверки его гражданства. Такая проверка должна быть произведена до освобождения.

113. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын әрбiр шетел азаматына есепте тұрған жерінің IIБ көшi-қон полиция бөлiмшелерiнде осы адамға қатысты барлық материалдары жеке iсiнде тiгiледi.
Iсте тiгiлген құпия құжаттары, сондай-ақ жеке құжаттарымен пакетi мiндеттi түрде осы iстің құжаттар тiзiмiне қосылады.
Мұндай жағдайда iстің сыртына "Құпия" және жеке iстi есепке алу туралы белгiсi қойылады.
Шетел азаматтарының жеке және топтық iстерi жеке iстердi есепке алу кiтабында тiркеледi (қосымша 19).
Кiтаптың реттiк нөмiрi iстің де реттiк нөмiрi болып саналады, iстiң сыртындағы және есепке алу карточкасына да қойылады.
Шетел азаматтарының жеке iстерi сақталуы қамтамасыз етiлген жайларда сақталады.
Iстерi басқа органдарға берiлгенi туралы жеке iсiн тiркеу кiтабына және есепке алу карточкасына сәйкес белгiлер қойылады.
114. Қазақстан Республикасына уақытша келген шетел азаматтарына жеке iстерi ашылмайды. Мұндай адамдарға қатысты барлық хат жазысулар анық категориялы адамдарға арналған топтық iстерге тiгiледi. Топтық iстер келесi белгiлермен толтырылады:
1) Қазақстан Республикасына шетел азаматтарын қабылдаушы министрлiктер мен ведомстволар;
2) Шетел азаматтары келетiн елдер;
3) Қазақстан Республикасына келу мақсаттары бойынша;
4) шетел азаматтары келетiн әкiмшiлiк аудандары бойынша;
Топтық iстер жеке iстер сияқты есептелiп, сақталады.
115. Ауданды, қалалық iшкi iстер органдарында шетелдiк азаматтарға жеке iстер жүргiзiлмейдi. Осы адамдарға қатысты барлық материалдар IIБ-на жеке iсiне қосу үшiн жiберiледi.
Шетел азаматтары мәселелерiне қатысты ІІБ-мен хат жазысу үшiн қалалық, аудандық iшкi iстер органдарында оған арнайы iс жиынтығы бойынша нөмiр берiлген iс жүргiзiледi.
116. Шетел азаматтарының мұрағаттық жеке iстерi сақталады:
1) шетелге тұрақты тұруға шығушылар және қайтыс болғандар үшiн - 10 жыл;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан және одан тұрақты шыққан азаматтар;
3) Қазақстан Республикасынан қуылғандарға - 10 жыл;
4) Қазақстан Республикасы азаматтығына тұрақты қабылданғандарға;
5) азаматтығы iшкi iстер органдарымен тексерiлген адамдарға тұрақты.
Осы адамдардың есепке алу карточкалары тұрақты сақталады.
Қазақстан Республикасынан қуылған шетел азаматтарының есепке алу карточкалары 10 жыл сақталады.
Әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылған адамдардың есепке алу карточкасы шетелдiк азаматты әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартқан кезден бастап бiр жыл сақталады, жазасын өтеушiлерге сотталғанын өтеу кезiнен бастап бiр жыл.
Топтық iстер Қазақстан Республикасынан шыққаннан кейiн екi жыл сақталады.
Шетел азаматтарын есепке алу карточкаларын жүргiзуге қатысты топтық iстер екi жыл сақталады.
Қазақстан Республикасының азаматтарымен некеге тұрған шетел азаматтарының, Қазақстан Республикасында қайтыс болған барлық шетел азаматтарының есепке алу карточкасы әрдайым сақталады.

113. На каждого иностранного гражданина, постоянно проживающего в Республике Казахстан, в подразделениях миграционной полиции УВД, где они состоят на учете, заводится личное дело, в которое подшиваются все материалы, касающиеся данного лица.
Секретные документы, подшитые в дело, а также пакеты с личными документами должны быть обязательно включены в опись документов, имеющихся в деле. В этом случае на обложке дела проставляется гриф "Секретно" и производится соответствующая отметка об этом в книге учета личных дел.
Личные и групповые дела на иностранных граждан должны быть зарегистрированы в книге учета личных дел (приложение 19).
Порядковый номер по книге одновременно является порядковым номером дела, который проставляется на обложке дела и на учетных карточках.
Личные дела на иностранных граждан хранятся в помещениях, обеспечивающих их сохранность.
О пересылке дел в другие органы производится соответствующая отметка в книге учета личных дел и на учетных карточках.
114. На иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан для временного проживания, личные дела не заводятся. Вся переписка, относящаяся к таким лицам, подшивается в групповые дела, заведенные на определенные категории граждан. Групповые дела могут заводиться по следующим признакам:
1) по министерствам, ведомствам, принимающим иностранных граждан в Республике Казахстан;
2) по странам, из которых прибывают такие иностранные граждане;
3) по целям въезда в Республику Казахстан;
4) по административным районам, в которые прибывают иностранные граждане.
Групповые дела учитываются и хранятся в том же порядке, как и личные дела.
115. В горрайорганах внутренних дел (отделениях полиции) личные дела на иностранных граждан не заводятся. Все материалы и документы, касающиеся этих лиц, направляются в УВД для приобщения к личным делам.
Для переписки с УВД, по вопросам касающимся иностранных граждан, в горрайоргане внутренних дел (отделении полиции) заводится специальное дело с присвоением ему номера по номенклатуре дел.
116. Архивные личные дела на иностранных граждан хранятся:
1) на выехавших на постоянное жительство за границу и на умерших - 10 лет;
2) на лиц, утративших гражданство Республики Казахстан или вышедших из него - постоянно;
3) на выдворенных из Республики Казахстан - 10 лет;
4) на принятых в гражданство Республики Казахстан постоянно;
5) на лиц, гражданство которых проверялось органами внутренних дел - постоянно.
Учетные карточки на этих лиц (кроме выдворенных из Республики Казахстан) хранятся постоянно. Учетные карточки на иностранных граждан, выдворенных из Республики Казахстан хранятся 10 лет.
Учетные карточки на лиц, привлеченных к административной ответственности, хранятся один год с момента привлечения иностранного гражданина к административной ответственности, а на лиц отбывающих наказание - один год с момента погашения судимости.
Групповые дела хранятся два года после выезда из Республики Казахстан лиц, на которых они заведены.
Учетные карточки на иностранных граждан, в отношении которых материалы велись по групповым делам, хранятся два года.
Учетные карточки на иностранных граждан, вступивших в брак с гражданами Республики Казахстан, а также на всех иностранных граждан, умерших на территории Республики Казахстан, хранятся постоянно.

117. Шетел азаматтарының жеке iсiн құрту ҚIIББ, IIБ бастықтары немесе оның орынбасарларымен бекiтiлген кесiм бойынша арнайы құрылған комиссиямен жүргiзiледi.
Бұл комиссияда мiндеттi түрде ұлттық қауiпсiздiк органдарының өкiлдерi болуы тиiс.
Жеке iстерiн құрту туралы кесiм әрдайым сақталады. Жеке iстерiн есеп кiтабы мен есепке алу карточкасында iстiң қашан және құртылғаны туралы кесiмнің қайда сақталғаны көрсетiлуi тиiс.
118. Шетел құжаттары бар iс, бiлiмi туралы, еңбек қызметi, әскер қатарында, қайтыс болғаны туралы құжаттары, кесiм мен құжаттары, осы адамның бағалыларды бергенiн қуаттауға арналған iстер ұлттық қауiпсiздiк органына сәйкес арнайы кесiмдерi қаралған жағдайда құртылады.
119. Тарихи заттары бар iстер мемлекеттiк мұрағаттарға адамның болған орнына анықтама қосымшасымен берiледi.
120. Өтiнiш-сауалнама баспа беттерi, есепке алу карточкалары мен басқа да құжаттар осы Нұсқауда көрсетiлген ықтиярхат пен шақыру қағазы баспа беттерiнен басқа ҚІІББ, IIБ-да дайындалады.
11. Шетел азаматтарының белгiленген келу және кету
Ереженi сақтауын iшкi iстер органдарының бақылауының
негiзгi бағыттары
121. Шетел азаматтары, азаматтығы жоқ тұлға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарының осы Ереженi сақтауын талап етудi бақылау ұлттық қауiпсiздiк органдарымен бiрге iшкi iстер органдарымен, сондай-ақ кәсiпорындармен, мекемелермен және шетел азаматтарын қабылдаушы және қызмет көрсетушi жеке тұлғалармен iске асырылады. Мұндай жұмысты ұйымдастыру аудандық, қалалық органдарда ҚIIББ, IIБ-ның бастықтарына, басқарма бастықтарының орынбасарларының бiрiне жүктеледi.
122. Iшкi iстер министрлiгi, IIБ, ҚIIББ және қала, аудандық iшкi iстер органдары ұлттық қауiпсiздiк органдарының бөлiмшелерiмен бiрге кәсiпорынның, ұйымдардың, оқу орындарының әкiмшiлiктерiмен Қазақстан Республикасына шетел азаматтарының келу жағдайларын қамтамасыз етумен және келесi негiзгi бағытта жұмыстарды ұйымдастырады:
1) Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы және оны бұзуына жауапты заңдылықтарын талап етудi әкiмшiлiк түсiндiру  U952337_  ;

117. Уничтожение личных дел на иностранных граждан производится по актам, составленным специально выделенной комиссией, утверждаемой начальником ГУВД, УВД или их заместителями.
В эту комиссию обязательно включается представитель органов национальной безопасности.
Акты об уничтожении личных дел хранятся постоянно. На учетных карточках и в книгах учета личных дел должно быть указано, когда уничтожены дела и где хранятся акты об уничтожении.
118. Дела, в которых имеются иностранные документы, документы об образовании, трудовой деятельности, службе в армии, о регистрации актов гражданского состояния, акты и документы, подтверждающие пересылку или передачу ценностей, принадлежащих лицам, на которых были заведены дела, уничтожаются только в исключительных случаях по отдельным актам после просмотра их в соответствующем органе национальной безопасности.
119. Дела, представляющие историческую ценность, подлежат передаче на хранение в соответствующие государственные архивы с приложением к ним справок о месте нахождения лиц, на которых они были заведены.
120. Бланки заявлений-анкет, учетных карточек и других документов, предусмотренных настоящей Инструкцией, за исключением бланков видов на жительство и приглашений, изготавливаются ГУВД, УВД.
11. Основные направления контроля органов внутренних дел
за соблюдением иностранными гражданами Правил въезда
и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан
121. Контроль за соблюдением требований Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан иностранными гражданами, лицами без гражданства, а также должностными лицами и гражданами Республики Казахстан осуществляют органы внутренних дел во взаимодействии с органами национальной безопасности, а также с предприятиями, учреждениями и частными лицами, принимающими и обслуживающими иностранных граждан. Организация этой работы в горрайорганах возлагается на начальников этих органов, в УВД, ГУВД соответственно на одного из заместителей начальника управления.
122. МВД, УВД, ГУВД и горрайорганы внутренних дел во взаимодействии с подразделениями органов национальной безопасности осуществляют контроль за обеспечением администрацией предприятий, организаций, учебных заведений условий пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан и организуют свою работу по следующим основным направлениям:
1) разъяснение администрации требований действующего законодательства о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан и ответственности за их нарушения  U952337_  ;

2) оқу орындарының шетел азаматтарымен жұмыс бойынша деканаттары, студенттiк қалашық коменданттары мен жатақханадағы шетел азаматтарын есепке алу мәселелерiне, кадр бөлiмi қызметкерлерiне кәсiпорындар мен ұйымдардың сыртқы байланыс топтарына практикалық және әдiстемелiк көмек көрсету, олардың Қазақстан Республикасына уақытында келуiн, Қазақстан Республикасына басқа да келу шарттарын сақтауды тексеру;
3) кәсiпорындармен, ұйымдардың және оқу орындарының олардың Қазақстан Республикасына келгенге дейiнгi жағдайын жұмыс орнымен келушi шетел азаматының тұратын орнында қоғамдық тәртiптi ұйымдастыруды тексерудi қамтамасыз ету;
4) әртүрлi құқықбұзушылық жiберген шетел азаматтары туралы бiрлескен ақпараттармен қамтамасыз ету, соның iшiнде ұлттық қауiпсiздiк органымен;
5) шетел азаматын қабылдаушы және қызмет көрсетушi ұйымдармен, кәсiпорындарды олардағы шетел азаматтарының есепке алынуын және тiркелуiн тексеру.
Тексерiс тоқсанына бiр рет тоқсан бойынша белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Қорытындысы iшкi iстер органы бастығына баяндалады және осы мәлiметтер ұйымдармен, мекеме жетекшiлерiне жiберілген бұзушылықты жою үшiн жеткiзiледi.
123. ҚIIББ, IIБ, көлiктегi IIБ аумақтарындағы қызмет көрсетiлетiн барлық шетел азаматтары Қазақстан Республикасының олардың құқықтық жағдайы туралы заңдылықтарынан шығатын мiндеттерiн орындауға мiндеттi, келген пункттерiне Қазақстан Республикасының СIМ мен оның мекемелерiнде немесе iшкi iстер органдарында белгiленген үлгiде тiркелген төлқұжаттарына рұқсаты бар, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары - ықтиярхатпен. Сондай-ақ шетел азаматтарының жүрiп-тұруы, Қазақстан Республикасында болу мерзiмi мен уақытында шетелге кету тәртiбiн сақтауды тексеру ұйымдастырылады. Бұл жұмыс келген шетел азаматтарының қоғамдық орындардағы құрамды бөлiгi болып табылады.
124. Шетел азаматтарының жеке пәтерлерiне бару тек iшкi iстер органдарының екiншi қызметкерiнің қатысуымен, немесе жеке пәтерлер кооператив өкiлi (ЖКӨ), жергiлiктi әкiмшiлiктен және басқа да қоғамдық өкiлi қатысуымен Қазақстан Республикасының заңындағы талаптарға сәйкес рұқсат етiледi.
Дипломатиялық агенттiктің адамдары және олардың жеке резиденциясы жағдайы мен ондағы басқа да бар мүлiктi қолдану.

2) оказание методической и практической помощи работникам отделов кадров, отделов (групп) внешних связей предприятий, организаций, деканатов по работе с иностранными гражданами учебных заведений, комендантам студенческих городков и общежитий в вопросах учета иностранных граждан, контроля за сроками их пребывания в Республике Казахстан, соблюдения других условий пребывания в Республике Казахстан;
3) проверка обеспечения предприятиями, организациями и учебными заведениями условий для приема иностранных граждан до их прибытия в Республику Казахстан с целью организации должного общественного порядка в местах работы и жительства пребывающих иностранных граждан;
4) обеспечение взаимной информацией, в том числе с органами национальной безопасности, об иностранных гражданах, допустивших различные правонарушения;
5) проверка предприятий, организаций и учебных заведений, принимающих и обслуживающих иностранных граждан, по вопросам своевременного их учета и регистрации.
Проверка осуществляется не реже одного раза в квартал по плану, в установленном порядке.
Результаты докладываются начальнику органа внутренних дел и о них доводится до сведения руководителей соответствующих учреждений и организаций для устранения причин и условий, способствующих нарушениям.
123. ГУВД, УВД, УВДТ и горрайорганы внутренних дел обязаны организовать контроль за тем, чтобы все находящиеся на обслуживаемой ими территории иностранные граждане выполняли обязанности, вытекающие из законодательства Республики Казахстан об их правовом положении, имели разрешение на пребывание в данном пункте и паспорта, зарегистрированные в установленном порядке в органах внутренних дел или в МИД Республики Казахстан и его учреждениях, а иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан - действующие виды на жительство. Организуется также контроль за соблюдением порядка передвижения иностранных граждан, их своевременным выездом за границу или продлением срока пребывания в Республике Казахстан. В целом эта работы является составной частью обеспечения общественного порядка в местах пребывания иностранных граждан.
124. Посещение квартир иностранных граждан с целью проверки по месту их жительства производится в присутствии второго работника органов внутренних дел, либо с участием представителей кооператива собственников квартир (КСК), местной администрации или другого представителя общественности с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
Личность дипломатических агентов и их частные резиденции, предметы обстановки и другое находящееся в них имущество пользуются неприкосновенностью и иммунитетом от обыска, реквизиции, ареста и исполнительных действий.

125. Шетел азаматтарын қабылдау көшi-қон полиция бөлiмшелерiнде арнайы оңашаланған жабдықталған жайда жүргiзiледi.
126. Iшкi iстер органы тексерудi ұйымдастыру үшiн шетел азаматтарының есебiмен келген орны туралы мәлiметтi бiлуi мiндеттi. Қалалық, аудандық iшкi iстер органына бұл мәлiметтер түсуi қажет:
1) IIБ-нан шетел азаматтары туралы;
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат етiлгендер;
- Қазақстан Республикасына жеке iстерiмен келушiлер;
- Қазақстан Республикасына жұмысқа келушiлер;
2) ұйымдармен, кәсiпорындар, оқу орындарынан:
Қазақстан Республикасына iс мақсаттарымен, оқуға, өндiрiстiк тәжiрибе өтуге, бiлiктiлiгiн арттыруға, демалуға және емделуге, тәжiрибе алмасуға келген шетел азаматтары туралы.
127. АХАТ органдарынан IIБ-на үш күн iшiнде шетел азаматының азаматтық жағдайы кесiмiнің тiркелгенi туралы хабарлама түседi. Егер шетел азаматы мен Қазақстан Республикасы азаматы арасындағы неке бұзылғаны туралы хабарлама түскен жағдайда шетел азаматын Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру шешiмi неке негiзiнде болса, IIБ Қазақстан Республикасындағы көрсетiлген шетел азаматының келешектегi келу мүмкiндiгi туралы мәселенi қарайды.
128. Қазақстан Республикасының заңдылықтарын, осы Ереженiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының және заңды тұлғалардың заңдық және құқықтық сақтау қатынастарының орындалуын бақылау прокуратура органдарымен iске асырылады.
12. Бақылауды iске асыру туралы қалалық, аудандық
iшкi iстер органдары бөлiмшелерiнiң негiзгi мiндеттерi
129. Тергеу және жедел қызмет бөлiмшелерінің қызметкерлерi:
1) жедел-iздестiру және тергеу шараларын жүргiзу, алдын-ала жүргiзiлген тексеру және басқа да қызметтiк мiндеттердi орындау кезiнде шетел азаматтарымен кездескенде, шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келуге рұқсаты бар ма осыны анықтау мақсатында елдi мекенде, ауданда жүрiп-тұрғанда өз ресми әрекетiн төлқұжатын және келу құжаттарын тексеруден бастайды. Жекелей алғанда тексерiлетiн:
- төлқұжаты және оның мерзiмi;
- рұқсатнамасының мерзiмi, Қазақстан Республикасына шақыру туралы куәлiгi немесе ықтиярхаты;
- келген елдi мекеннің немесе маршрутпен қозғалуы рұқсат етiлген жазуы бар төлқұжатының тiркелгенi туралы жапсырмасы. Егер шетелдiк азамат шетелден жеке iстерiмен шақырушы қабылдаушы қазақстандық ұйым, мекеме немесе азаматымен iлесiп жүрсе, онда тексерiс көрсетiлген адамдармен жүргiзiледi.
Егер шетел азаматының жеке басын куәландыратын құжаты жоқ болған жағдайда, белгiленген үлгіде оған тексерiс жүргiзiледi;

125. Прием иностранных граждан осуществляется в специально отведенных и оборудованных соответствующим образом помещениях подразделений миграционной полиции.
126. Для организации контроля органы внутренних дел обязаны иметь сведения о количестве и местах пребывания иностранных граждан. В горрайорганы внутренних дел эти сведения должны поступать:
1) из УВД об иностранных гражданах:
- которым разрешено постоянное жительство в Республике Казахстан;
- прибывающих в Республику Казахстан по частным делам;
- прибывающих в Республику Казахстан на работу;
2) из учебных заведений, организаций, предприятий:
- об иностранных гражданах, прибывших в Республику Казахстан с деловыми целями, для учебы, прохождения производственной практики, повышения квалификации, стажировки, на лечение и отдых.
127. Из органов ЗАГСа в течение трех дней в УВД поступают извещения о регистрации актов гражданского состояния иностранных граждан. При поступлении извещения о расторжении брака между иностранными гражданами и гражданами Республики Казахстан, если этот брак служил основанием для решения об оставлении иностранного гражданина на постоянное жительство в Республике Казахстан, УВД рассматривает вопрос о возможности дальнейшего пребывания указанного иностранного гражданина в Республике Казахстан.
128. Надзор за исполнением законодательства Республики Казахстан, настоящей Инструкции, а также в отношении соблюдения прав и законных интересов иностранных граждан и юридических лиц в Республике Казахстан осуществляется органами прокуратуры.
12. Основные обязанности подразделений горрайорганов
внутренних дел по осуществлению контроля
129. Работники оперативных служб и следственных подразделений:
1) при проведении оперативно-розыскных и следственных мероприятий, дознания и исполнения других служебных обязанностей, встречаясь с иностранными гражданами, начинают свои официальные действия с проверки его паспорта и въездных документов для выяснения, имеет ли этот иностранный гражданин разрешение на пребывание в Республике Казахстан, данном населенном пункте, районе или на передвижение по установленному маршруту. В частности, проверяются:
- наличие паспорта и срок его действия;
- сроки действия визы, свидетельства (телеграммы) о приглашении или вида на жительство в Республике Казахстан;
- наличие вкладыша о регистрации в паспорте, разрешительных записей органов внутренних дел на пребывание в данном населенном пункте или на маршруте движения. Если иностранный гражданин сопровождается представителями принимающих казахстанских организаций, предприятий или гражданином, пригласившим его из-за рубежа по частным делам, такая проверка проводится с помощью и участием указанных лиц.
В случае отсутствия документов, удостоверяющих личность иностранных граждан, в установленном порядке проводится проверка его личности;

2) егер шетелдiк азаматпен немесе оған қатысты қылмыс, қоғамдық тәртiптi бұзу iстелсе Қазақстан Республикасының заңдылықтарына сәйкес шара қолданылады. Егер артықшылығы мен сақтандыру қолданатын немесе оған қатысты қылмыс iстеген адамның шетелдiк азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттарынан берiлгендерi жазылады (хаттама құрылады), көрсетiлген адам ұсталады;
3) Шетелдiк азаматтың жоғалуы туралы өтiнiштерi мен хабарламаларын алған кезде белгiленген үлгiде уақытында қаралып, тергелуiне шұғыл шаралар қолданылады. Қазақстан Республикасының сыртқы iстер министрлiгi хабарланып, арғысын iшкi iстер органдарының басшылығымен iзтестiру бойынша ерекше материал дайындалып, тәртiппен бақылауға алынады;
4) Шетел азаматтарының мүлiктiк қауiпсiздiгiн, қоғамдық тәртiптегi күзеттi қамтамасыз ету үшiн тоқсан сайын және ағымдағы тексерiске қатысады, белгiленген ереженi және Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық жағдайын реттейтiн заңдық нормалардың орындалуын талап ету мақсатында шетел азаматтарын қабылдаушы және қызмет көрсетушi ұйымдар мен кәсiпорындардағы шетел азаматтарына қатысты және құқық бұзу мәселесiне көңiл бөлiнедi;
5) Қалалық, аудандық Көшi-қон полиция бөлiмшелерi немесе IIБ барлық анықталған Ережелердi бұзу және бұзушыларды есепке алу үшiн қабылданған шаралар туралы хабарлайды;
6) Шетел азаматтарын ұстаған және тұтқындаған жағдайда жедел қызмет және тергеу бөлiмшелерінің қызметкерлерi Қазақстан Республикасы аумағындағы шетел азаматтарының дипломатиялық өкілдiктерiне азаматтың ұсталғаны, тұтқындалғаны туралы мемлекет хабарлама туралы Нұсқауды басшылыққа алуы керек.
Қазақстан Республикасының ҚIЖК  Z970206_  нормаларына сәйкес, қылмыстық жауапкершiлiкке тарту үшiн iздеу салынған шетелдiк азаматтарын дәстүрлi тұтқынға алу, прокурордың қаулысымен қолданады. Өз елiнің аумағында қылмыстық қудалауға түскен шетелдiк азаматтарды, жауапкершiлiкке тарту үшiн қайтаруды орындау, тек Қазақстан Республикасы Бас прокурордың немесе уәкiлдi прокурордың нұсқауы негiзiнде жүргiзіледi.
130. Көшi-қон полиция бөлiмшелерінің қызметкерлерi:
1) Қазақстан Республикасындағы қала, аудан аумағында тұратын, сондай-ақ Ереженi бұзушы шетел азаматтарын есепке алуды жүргiзу;

2) при совершении иностранным гражданином, или в отношении него преступления, нарушения общественного порядка принимают меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Если преступление совершено лицом, пользующимся привилегиями и иммунитетами, или в отношении него, с документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина, записываются установочные данные (составляется протокол), при этом указанное лицо не задерживается;
3) при получении заявлений и сообщений об исчезновении иностранных граждан в установленном порядке принимают неотложные меры к их своевременному рассмотрению и расследованию. В порядке особого контроля докладывают материалы по розыску пропавших иностранных граждан руководству органов внутренних дел с последующим уведомлением Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
4) для обеспечения охраны общественного порядка, личной и имущественной безопасности иностранных граждан участвуют в ежеквартальных и текущих проверках, по выполнению требований законодательных норм, регламентирующих правовое положение иностранных граждан в Республике Казахстан и установленных Правил, предприятиями и организациями, принимающими и обслуживающими иностранных граждан, уделяя основное внимание вопросам профилактики правонарушений в отношении иностранных граждан и с их стороны;
5) сообщают в подразделения миграционной полиции горрайорганов внутренних дел или УВД о всех выявленных нарушениях Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан и принятых к ним мерах воздействия для учета нарушителей;
6) при задержании или аресте иностранных граждан работники оперативных служб и следственных подразделений должны руководствоваться требованиями Инструкции о порядке извещения дипломатических представительств иностранных государств на территории Республики Казахстан о задержаниях и арестах граждан представляемого государства.
В соответствии с нормами  Z970206_  УПК Республики Казахстан, экстрадиционный арест иностранных граждан, разыскиваемых для привлечения к уголовной ответственности, применяется по постановлению прокурора.
Исполнение выдачи иностранных граждан для осуществления уголовного преследования за преступления, совершенные на территории своей страны, производится исключительно на основании указания Генерального Прокурора Республики Казахстан или уполномоченного прокурора.
130. Работники подразделений миграционной полиции:
1) ведут учет иностранных граждан, проживающих на территории района, города, а также нарушающих Правила въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан;

2) Қазақстан Республикасындағы шетелдiк азаматтардың құқықтық жағдайы туралы  U952337_  заңдылықтарын және белгiленген Ереженi кәсiпорынның, мекеменің және ұйымның лауазымды тұлғаларына, темiржол, теңiз, өзен, әуе және автокөлiк кассаларының қызметкерлерiне, автошаруашылықтың жүргiзушi құрамына, сондай-ақ қонақ үй, кемпинг, санаторий, демалыс үйлерi, турбаз, сондай-ақ Қазақстан Республикасына шетелден қонақ шақырушы қазақстандық азаматтарға түсіндіру;
3) Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы белгiленген Ереженi және осы Нұсқаудың кейбiр керектi бөлiктерi туралы заңдылықтарды талап ету үшiн шетел азаматтарын қабылдаушы және қызмет көрсетушi мекемелердің, ұйымдар мен кәсiпорындардың лауазымды тұлғаларына тоқсандық тексерiс жүргiзiледi;
4) қабылдаушы ұйым өкiлдерiнің қатысуымен қонақ үй, кемпинг, санаторий, демалыс үйлерiн, студенттiк қалашықтарды, тұратын турбаз мәселелерiн және шетел азаматтарының келуiн тексеру және есепке алу жүргiзiледi;
5) полиция инспекторларымен бiрге тұрақты тұратын шетелдiк азаматтардың, сондай-ақ iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз келген, тiркеусiз тұратындарға тексерiс жүргiзiледi;
6) Қазақстан Республикасына келген шетелдiк азаматтардың төлқұжаттарын тiркеудi ресiмдейдi;
7) олардың Ереженi сақтауын және уақытында Қазақстан Республикасынан кетуiн сақтауды ұйымдастыру үшiн полиция учаскелiк инспекторын 48 сағат мерзiмге, Қазақстан Республикасында болуға шақырту алушыларды таныстырады;
8) қылмыс жасағандықтан мемлекетаралық iздеу салуға жарияланған және iшкi iстер органдарының тiркеуiнен жасырынушыларды шетелдiк азаматтарды iздеудi және оларды ұстауы, өз құзырының шегi Қазақстан Республикасының заңымен анықталған, криминалдық полициямен өзара әрекет жасап, әкiмшiлiк практиканы iске асыруға қатысады;
9) шетел азаматтарының келуiн тексерудi iске асыру туралы жұмыстарын қорытындылайды, әкiмшiлiк органдарға, Iшкi iстер министрлiгiне, ІІБ, сондай-ақ қабылдаушы ұйымдарға ақпарат үшiн материалдар дайындайды;
10) мемлекеттiк органдардың ресми сұрау бойынша сұратылған тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтығына тиiстiлiгi туралы мәлiмет ұсынады;
11) iшкi iстер органдарының басқа да қызмет қызметкерлерiне осы Нұсқаудың орындалуын тексерудi өз құзырына iске асырады.
131. Полиция учаскелiк инспекторы:
1) аумақта тұрақты тұратын және қызмет көрсетiлетiн шетел азаматтарының тiзiмдiк есепке алынуын жүргiзедi, тоқсанына бiр рет қоғамдық өкiлдермен бiрге олардың тұратын жерлерiн тексередi (қосымша 20). Қорытындысы туралы қалалық, аудандық органдар жетекшiлерiне тексеру күнi, айы, жылы, тексеру кiммен жүргiзiлгенi, тексерiлушi шетел азаматының тегi, аты-жөнi, тұратын мекен-жайы, ықтиярхатының нөмiрi, мерзiмi көрсетiлген мәлiмдеменi баяндайды. Тұратын шетел азаматтарының тексеру карточкаларында тексеру қорытындысы көрсетiледi;

2) разъясняют действующее законодательство  U952337_  о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан должностным лицам предприятий, учреждений и организаций, работникам железнодорожных, морских, речных, авиационных и автотранспортных касс, водительскому составу автохозяйств, а также администрации гостиниц, кемпингов, санаториев, домов отдыха, турбаз, а также казахстанским гражданам, пригласившим в Республику Казахстан гостей из-за границы;
3) осуществляют ежеквартальные проверки выполнения должностными лицами учреждений, предприятий и организаций, принимающих и обслуживающих иностранных граждан, требований законодательства о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан;
4) организуют и с участием представителей принимающих организаций, проводят проверки общежитий студенческих городков, гостиниц, кемпингов, санаториев, домов отдыха, турбаз по вопросу проживания, учета и контроля за пребыванием иностранных граждан;
5) проводят совместно с участковыми инспекторами полиции проверку постоянно проживающих иностранных граждан, а также иностранных граждан, прибывших без разрешения органов внутренних дел, проживающих без регистрации;
6) оформляют регистрацию паспортов иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан;
7) ознакамливают, в срок не более 48 часов, участковых инспекторов полиции со списками лиц, получивших приглашение посетить Республику Казахстан, для организации последующего контроля за соблюдением ими  P000136_  Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан и своевременным выездом из Республики Казахстан;
8) в пределах своей компетенции, определенных законодательством Республики Казахстан, во взаимодействии со службой криминальной полиции участвуют в осуществлении административной практики, розыске и задержании иностранных граждан, скрывшихся от учета органов внутренних дел, а также объявленных в межгосударственный розыск за совершение преступлений;
9) обобщают результаты работы по осуществлению контроля за пребыванием иностранных граждан, подготавливают материалы для информации в административные органы, МВД, УВД, а также в принимающие организации;
10) по запросам государственных органов представляют сведения о принадлежности к гражданству Республики Казахстан на запрашиваемых лиц;
11) осуществляют в пределах своей компетенции контроль за выполнением требований настоящей Инструкции сотрудниками других служб органов внутренних дел.
131. Участковые инспектора полиции:
1) ведут списочный учет иностранных граждан, проживающих постоянно на обслуживаемой территории, по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал, совместно с представителями общественности, проверяют их фактическое проживание. О результатах проверки докладывают руководству горрайоргана рапортом, в котором указывается дата проверки, с кем она проведена, фамилия, имя, отчество и адрес проживания проверяемого иностранного гражданина, номер и срок действия его вида на жительство. При значительном количестве проживающих иностранных граждан допускается отражение результатов проверки в контрольных карточках;

2) профилактикамен құқық бұзушылықты анықтау мақсатында кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар әкiмшiлiгi мен кадрлар бөлiмiмен тұрақты тұрып жұмыс iстейтiн шетел азаматтары туралы байланыста болады;
3) Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтiк қорғау және еңбек Министрлiгiнiң рұқсатынсыз келгендердi iшкi iстер органдарының жоспары бойынша мекемелер мен кәсiпорындардың кадр бөлiмi жұмысқа қабылданған шетелдiк азаматтарды анықтайды;
4) көшi-қон полиция қызметкерлерiмен бiрге қызмет көрсетiлетiн аумақта шетелдiк азаматтардың тiркелу тәртiбiн сақтауын қонақ үй, демалыс үйлерi, санаторийдің лауазымды тұлғаларымен келген шетел азаматтарын тексерудi жүргiзедi.
5) қызмет көрсетiлетiн аумақтың жай үйлерде тұратын шетел азаматтарын анықтау жұмыстарын, жеке iстерiмен шақырылушы шетелдiк азаматты және оның уақытында тiркелуiн, баспанамен қамтамасыз етушi және белгiленген Ереженi бұзуға басқа да көлiктер құралдарымен көмек берушi қызметтерi азамат. Осындай адамдарды анықтағанда әкiмшiлiк хаттама құрылады және оны қалалық, аудандық iшкi iстер органдары жетекшiлерiне баяндайды.
6) шетелдiк азаматтар тұратын студенттiк жатақханаларды көшi-қон полиция қызметкерлерi мен шетел азаматтары бойынша жұмыс деканатымен, студенттiк қалашықтар мен жатақханалардың коменданттары тексеруге қатысады;
7) әкiмшiлiк практиканы iске асырады және iшкi iстер органына есепке тұрудан жасырынушы шетел азаматтарын iздестiруге қатысады.
132. Жол полициясы қызметкерлерi:
1) Қазақстан Республикасы өкiлеттiлiгiндегi шетел азаматтарының көлiк құралдарын есепке алуды жүргiзедi, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арнайы сериалы нөмiр белгiлерi берiледi (қосымша 20);
2) жүк тасуға рұқсатын, жүкке көлiктiк құжаттамасы халықаралық жүк автотасымалына;
3) Әкiмшiлiк артықшылығы мен сақтандыруы жоқ жол ережесiн бұзған шетел азаматына жалпы жағдайдағы әкiмшiлiк жаза қолданылады  P971650_  .
133. Жол полиция қызметкерлерiнің аса көңiл бөлетiнi дипломатиялық артықшылығы мен сақтандыруы бар адамдар.
Өкiлдiктердің қызметкерлерiнің көлiктерiн жол жүру ережесiн бұзғаны үшiн тоқтатқан кезде қызметкер мәдениеттi, ұстамды және ІІО-ның нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде көрсетiлген қарым-қатынас ережесiн сақтауы тиiс.
Шетел азаматтары мен өкiлдiк қызметкерлерi жол полициясымен байланысқа тек қызметтiк мiндетi шегiнде ғана кiредi. (ЖЖЕ бұзған жағдайда, қозғалыс жағдайын түсiндiредi, автомобилдi техникалық...)
ЖЖЕ бұзған мемлекеттiк нөмiрлi серия белгiсi СМD және D автомобиль жүргiзушiсiн жол полиция қызметкерi тоқтатпайды. Мұндай жағдайда автомобильдің маркасы, мемлекеттiк нөмір белгiсi, орны, бұзу уақыты көрсетiлген мәлiмдеме құрылады, осы оқиға туралы Қазақстан Республикасының СIМ-не хабарланады.
ЖЖЕ өрескел бұзған жағдайда тоқтатса (мас күйiнде көлiк жүргiзсе, жол апат жағдайын жасаса, жүру жылдамдығын асырса, бағдаршам, ЖЖЕ бұзса, жол-көлiк уақиғасын жасаса) ЖЖЕ көлiк құралдарын жүргiзген бұзақы шетел азаматтарына шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкiлдiктерi мен халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнің қызметкерлерiн, жол полициясы қызметкерлерi тексередi:
1) белгiленген Ережелерге сәйкес тiркелген төлқұжаттарын, Қазақстан Республикасының сыртқы iстер Министрлiгiмен берiлген өкiлдiктер қызметкерлерi үшiн - дипломатиялық және қызмет төлқұжаттары немесе қызметтiк, консулдық карточкаларын;
2) автомобиль жүргiзу құқығы құжаттары - 1968 жылғы Жол қозғалысы туралы Конвенция талаптарына сай халықаралық немесе ұлттық жүргiзу куәлiгi, сондай-ақ олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi нотариалды сендiрiлген аудармасы;
3) көлiк құралдарының тiркелгенi туралы куәлiк немесе шыққан елiнде тiркелгенi туралы халықаралық куәлiк.
Жол жүру ережесiн өрескел бұзған автокөлiктi тоқтатып, жүргiзушiнiң дипломатиялық төлқұжаты, Қазақстан Республикасының СIМ-нің консулдық немесе дипломатиялық карточкасы, БҰҰ-ның және оның арнайы мекемелерiнің төлқұжатын көрсеткен жағдайда, олардан жүргiзу куәлiгi алынбайды, ал аткөлiгi жiберiледi. Мұндай жағдайда автомобилдiң маркасы, мемлекеттiк нөмiр белгiсi, бұзу орны, уақыты көрсетiлген мәлiмдеме құрылады. Бұл туралы Қазақстан Республикасының СIМ-не хабарланады.
Егер өкiлдiк қызметкерi автокөлiктi жүргiзу кезiнде мас болған жағдайда iшкi iстер органының қызметкерi оған медициналық куәландыруды ұсынады, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама құрылады, жүргiзу құжаттары өзiне қайтарылып берiледi. Егер өкiлдiк қызметкерi медициналық куәландырудан бас тартқан жағдайда iшкi iстер қызметкерi екi куәгердің қатысуымен хаттама толтырады. Материал толтырылғаннан кейiн iшкi iстер қызметкерi Iшкi iстер министрлiгiнiң, IIБ, ҚIIББ, АIIБ-ның кезекшiсi арқылы өкiлдiктің автомобилiн беру үшiн және хаттамамен танысу үшiн шақыртылады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының СIМ-нің өкiлi шақыртылуы мүмкiн. Егер шақыртылған өкiл келе алмаған жағдайда, iшкi iстер қызметкерi жүргiзушiге автомобилдi қалдырып, баратын жерiне басқа көлiкпен баруды ұсынады, автомобиль белгiленген тәртiпте ұсталған көлiктер тұратын автотұраққа қойылады.
ЖКО жасаған өкiлдiк қызметкерiне iшкi iстер органының қызметкерi көлiк уақиғасын айтып, қатысушы азаматты ұстау, куәгердi анықтау, жағдайды сақтау, заттай дәлелдеулерде жәбiрленушiге көмектесуге шара қолданады. Болған уақиға туралы жол полициясы құрылымдық бөлiмшенің кезекшi бөлiмiне немесе жақын сол маңдағы iшкi iстер органына хабарлайды.
Мүмкiндiк болған жағдайда уақиға болған жерге Қазақстан Республикасының СIМ немесе дипломатиялық өкiлеттiк өкiлi шақырылады.
Дипломатиялық өкiлеттiк қызметкерi жүргiзетiн автомобиль, оның жүргiзушiсi кiнәлi болған жағдайда да олардың келiсiмiнсiз ұсталмайды. Егер жүргiзушi немесе оның қасындағы жолаушылардың ЖКО материалдарын толтырудан бас тартса, iшкi iстер органының қызметкері уақиғаға қатысты мәлiметтердi жазады да кетуiне рұқсат бередi. Хаттамада жүргiзушi мен куәгердің қатыспау себебі туралы жазылады.
Өкiлеттiк қызметкерлерi кiнәсiнен болған ЖКО туралы хаттама ҚIIБ, IIБ басшыларына жiберiледi, сәйкес қаралулардан кейiн көшiрмесі Қазақстан Республикасының СIМ-не жiберiледi.

2) в целях профилактики и выявления правонарушений, поддерживают деловые контакты с администрацией и отделами кадров, расположенных на участке предприятий, учреждений и организаций, где работают постоянно проживающие иностранные граждане;
3) проверяют по плану органа внутренних дел отделы кадров учреждений и предприятий с целью выявления принятых на работу иностранных граждан, не имеющих разрешения на пребывание в данной местности и разрешения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
4) совместно с работниками миграционной полиции периодически осуществляют на обслуживаемой территории проверку соблюдения порядка регистрации иностранных граждан должностными лицами гостиниц, кемпингов, домов отдыха, санаториев и других мест пребывания иностранных граждан;
5) в жилом секторе на обслуживаемой территории проводят работу по выявлению иностранных граждан, проживающих без регистрации, а также граждан, пригласивших иностранных граждан по частным делам и не обеспечивших их своевременную регистрацию, предоставивших иностранным гражданам жилище, транспортные средства или оказавших им иные услуги в нарушение установленных Правил. При выявлении таких лиц составляют административные протоколы и докладывают их руководителям горрайорганов внутренних дел;
6) участвуют по мере необходимости в проверках студенческих общежитий, где проживают иностранные граждане, проводимых работниками миграционной полиции совместно с сотрудниками деканатов по работе с иностранными гражданами, комендантами студенческих городков и общежитий;
7) осуществляют административную практику и принимают участие в розыске иностранных граждан, скрывшихся от учета органов внутренних дел.
132. Работники дорожной полиции:
1) ведут учет транспортных средств, принадлежащих иностранным представительствам в Республике Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства, на которые выдаются номерные знаки специальных серий (приложение 20);
2) проверяют разрешение на право перевозки груза, транспортную накладную на груз у водителей международных грузовых автоперевозок;
3) к иностранным гражданам, не обладающим привилегиями и иммунитетом от административной юрисдикции, совершившим нарушения  P971650_  Правил дорожного движения (далее - ПДД), принимают меры административной ответственности на общих основаниях.
133. Особое внимание сотрудники дорожной полиции должны обращать на работу с лицами, обладающими дипломатическим иммунитетом и привилегиями.
При остановке транспортных средств сотрудников дипломатических и приравненных к ним представительств за нарушения ПДД, инспектор дорожной полиции обязан соблюдать должную корректность, сдержанность и соблюдать при этом правила взаимоотношений, предусмотренные нормативными правовыми актами ОВД.
В контакт с иностранными гражданами и сотрудниками дипломатических и приравненных к ним представительств инспектор дорожной полиции вступает только в пределах своих служебных обязанностей (пресечение случаев нарушения ПДД, разъяснение условий движения, о местах ночлега, заправки, технического обслуживания автомобиля).
При совершении нарушений ПДД водителем автомобиля с государственными номерными знаками серии "CMD" и "D", транспортное средство сотрудниками дорожной полиции не останавливается. В этом случае составляется рапорт с указанием марки автомобиля, государственного номерного знака, места, времени и характера нарушения. По данному факту информируется МИД Республики Казахстан.
В случаях остановки за совершение грубых (управление транспортом в состоянии алкогольного опьянения, создание аварийной ситуации, превышение установленной скорости движения, проезд перекрестка на запрещающий сигнал светофора, нарушение правил проезда железнодорожных переездов, а также нарушения ПДД, приведшие к совершению дорожно-транспортного происшествия (далее - ДТП) нарушений ПДД транспортных средств, управляемых иностранными гражданами, сотрудниками дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств и представительств международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, работники дорожной полиции проверяют наличие у них:
1) паспортов, зарегистрированных в соответствии с установленными Правилами, для сотрудников дипломатических и приравненных к ним представительств - дипломатических или служебных паспортов, либо дипломатическую, служебную или консульскую карточки, выдаваемые Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
2) документов на право управления автомобилем - международное или национальное водительское удостоверение, соответствующее требованиям Конвенции о дорожном движении 1968 года, а также их нотариально заверенный перевод на государственном или русском языке;
3) свидетельство о регистрации транспортного средства, либо международное свидетельство о регистрации автомобиля в стране выезда.
При остановке транспортного средства за совершение грубых нарушений ПДД и при предъявлении водителем дипломатического паспорта, дипломатической или консульской карточек МИД Республики Казахстан, или паспортов ООН и его специализированных учреждений, водительское удостоверение не изымается, а транспортное средство немедленно отпускается. В этом случае составляется рапорт с указанием марки автомобиля, государственного номерного знака, места, времени и характера нарушения. По данному факту информируется МИД Республики Казахстан.
В случае, когда сотрудник дипломатического и приравненного к нему представительства, допустивший грубое нарушение ПДД, не выполнил требование работника дорожной полиции об остановке транспортного средства, работник дорожной полиции обязан доложить сведения о месте и времени совершения нарушения, государственном номерном знаке, марке, цвете автомашины и существе нарушения рапортом командиру строевого подразделения дорожной полиции и далее в установленном порядке в МИД Республики Казахстан.
При совершении ДТП сотрудником дипломатического и приравненного к нему представительства, сотрудник органов внутренних дел принимает меры к оказанию помощи пострадавшим, задержанию участвовавших в происшествии транспортных средств и граждан, выявлению очевидцев, сохранению обстановки, следов и вещественных доказательств. Сообщает о случившемся происшествии в дежурную часть строевого подразделения дорожной полиции или ближайшего органа внутренних дел.
При возможности на место происшествия должен быть приглашен представитель дипломатического и приравненного к нему представительства или МИД Республики Казахстан.
Автомобили, которыми управляют сотрудники дипломатических и приравненных к ним представительств, не задерживаются без их согласия даже тогда, когда их водители окажутся виновными в происшествиях. Если водитель или кто-либо из пассажиров выражает нежелание присутствовать при составлении материалов по ДТП, сотрудник органов внутренних дел записывает необходимые сведения об участнике происшествия и разрешает уехать. В протоколе делается запись о причине отсутствия водителя и свидетелей.
Протокол о ДТП, совершенном по вине сотрудников дипломатических и приравненных к ним представительств, передается руководству УДП ГУВД, УВД, копия которого после проведения соответствующего расследования направляется в МИД Республики Казахстан.

134. Көлiктегi iшкi iстер органының қызметкерлерi:
1) Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасы аумағында темiржол, әуе, су көлiктерiмен болу, жүрiп-тұру ережелерiн тексерудi iске асырады;
2) Қазақстан Республикасы аумағы арқылы транзитпен өз еркiмен шығушы шетелдiк азаматтарды тоқтатуды алдын алады, поезд тоқтаған кезде станса маңында, стансадан шет кемелер (кемежайлар, айлақтар), шетелдiк азаматтарға-әуежайда әуе жолаушылар үшiн шеттен бөлiнетiн орын;
3) егер шетелдiк азамат поездан және ұшақтан қалып қойған жағдайда, сондай-ақ шетелдiк азаматтар поезда, стансада және аэровокзалдарда құқық бұзушылық жасаған желiлiк органның кезекшiсiне барлық жағдайды баяндайды. Хабарламаны алғаннан кейiн кезекшi болған уақиға туралы басшылыққа баяндайды және ұлттық қауiпсiздiк органына және басқада қызықтыратынға хабарлайды;
4) жабық жерлердегi құқық бұзушылық жiберген шетел азаматтарын тапқан жағдайда:
- оның төлқұжатын, рұқсатнамасын, шақырту туралы куәлiгiн (жеделхатын) Қазақстан Республикасы ықтиярхатын тексередi;
- Қазақстан Республикасында шетел азаматтарының болу заңдылықтарын, тiркелуiн, рұқсатнамасын, iшкi iстер органымен жол бағытқа рұқсат белгiленедi;
- желiлiк iшкi iстер органға тәртiп бұзушыны апарады.
5) "Қазақстан Республикасындағы азаматтардың құқықтық жағдайы туралы" және шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келiп, кетуi ережесi темiржол вокзалының, стансасының, теңiз, су айлақтарының және әуежай жұмысшыларына түсiндiрiледi, сондай-ақ шетелдiк азаматтардың жол жүру немесе отырғызу кезiнде құжаттарын тексередi.
135. Патрулдiк-күзет полиция наряды мiндеттi:
1) күзет орны аумағындағы шетел азаматтары тұратын орынның орналасқан ерекшелiгiн және мекен-жайын, патруль жол бағытын бiлу (оқу орындары, жатақхана, ұйымдар мен кәсiпорындар, қонақ үй, кемпинг, туристiк база), сондай-ақ олардың болатын орындарын (ресторан, бар, концерттiк зал, стадион, жаға-жай) көрсетiлген объектіде қоғамдық тәртiпте қамтамасыз етуге аса көңiл бөлу;
2) Құқық бұзушылық жiберген шетелдiк азамат анықталғанда, жан-жал жағдайға қатысушы және шетелдiк азаматтар үшiн жабық жерлерде пайда болса;
- шетелдiк азаматтың төлқұжатын, ықтиярхатын және басқа да жеке басын куәландыратын құжаттарын тексеру;
- тiркелу мерзiмiн көрсетiлген, елдi мекендегi Қазақстан Республикасындағы шетел азаматының болу заңдылығын тексеру;
- тәртiп бұзушыны қала, аудандық iшкi iстер органдарына жеткiзу (полиция бөлiмшесi);

134. Работники органов внутренних дел на транспорте:
1) осуществляют контроль за соблюдением иностранными гражданами, следующими железнодорожным, воздушным и водным транспортом,  P000136_  правил пребывания и передвижения по территории Республики Казахстан;
2) пресекают самовольные выходы иностранных граждан, следующих транзитом через территорию Республики Казахстан, во время остановок поездов, судов за пределы станции (портов, причалов) и иностранных граждан - авиапассажиров за пределы отведенных им мест в аэропортах;
3) немедленно докладывают дежурному линейного органа внутренних дел о всех случаях, когда иностранный гражданин отстал от поезда или самолета, а также о совершении в поездах, судах, на станциях и аэровокзалах правонарушений иностранными гражданами или в их отношении. При получении подобной информации дежурные докладывают о случившемся руководству отдела и информируют органы национальной безопасности и заинтересованные ведомства;
4) при обнаружении иностранного гражданина, допустившего правонарушение или находящегося в закрытой местности:
- проверяют у него паспорт, визу, свидетельство (телеграмму) о приглашении или вид на жительство в Республике Казахстан;
- устанавливают законность пребывания иностранного гражданина в Республике Казахстан и в данном пункте, наличие регистрации, визы, разрешения органа внутренних дел на следование по избранному маршруту;
- доставляют нарушителя в линейный орган внутренних дел;
5) разъясняют работникам железнодорожных вокзалов, станций, морских и речных портов и аэропортов требования Закона Республики Казахстан  U952337_  "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан" и  P000136_  Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также порядок проверки документов иностранных граждан при посадке или в пути следования.
135. Патрульно-постовые наряды полиции обязаны:
1) знать адреса и особенности расположения мест проживания иностранных граждан на территории поста, маршрута патрулирования (учебные заведения, общежития, предприятия и организации, гостиницы, кемпинги, турбазы), а также места возможного их появления - рестораны, бары, концертные залы, стадионы, пляжи), уделять особое внимание обеспечению общественного порядка на указанных объектах;
2) при установлении иностранного гражданина, допустившего правонарушение, участвующего в конфликтной ситуации или появившегося в местности, закрытой для посещения иностранными гражданами:
- проверить у иностранных граждан паспорт, вид на жительство или другой документ, удостоверяющий личность;
- проверить наличие и сроки регистрации, законность пребывания иностранного гражданина в Республике Казахстан и в данном населенном пункте;
- доставить нарушителя в горрайорган внутренних дел (отделение полиции);

3) Жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ, Қазақстан Республикасында болу заңдылықтары жеке басын белгiлеу үшiн оларды қала-аудандық iшкi iстер органдарына жеткiзедi (полиция бөлiмшесiне);
4) Спирттiк ішімдiктi шектен тыс көшеде, қоғамдық орындарда қолданған шетелдiк азаматтар медициналық айықтырғышқа, медициналық көмек көрсету - денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемелерiне жеткiзiледi. Сақтандыру мен артықшылықты қолданушы адамдар медициналық айықтырғышқа қабылданбайды.
136. Iшкi iстер органдарының кезекшiлерi:
1. Шетел азаматтарына байланысты немесе шетел азаматтары жағының құқық бұзуына қатысты барлық жағдайлар туралы iшкi iстер органдарының басшыларына баяндайды және шешiм қабылдауды орындауды ұйымдастырады.
2. Патрулдiк-күзет наряд полициясы азаматтардан шетел азаматтарына қатысты хабарламалар түссе, шұғыл түрде өзi шешiм қабылдайды, сосын осы туралы iшкi iстер органының басшысына баяндайды, шетел азаматтарымен жан-жал жағдай туындаса шетелдiк азаматтарды қабылдаушы қазақстандық ұйымның өкiлi шақыртылады.
3. Шетелдiк азаматтар iшкi iстер органдарына жеткiзiлген кезде Қазақстан Республикасында болу құқығы қуатталмаған және жеке басын куәландыратын өзiмен бiрге құжаттары болмаған жағдайда, соның iшiнде елдi-мекенде шетел азаматының жеке басын анықтауға, құжаттарын тексеруге шара қолданылады. Мұндай мақсатқа қабылданушы ұйымның және адамның, шетелден шетел азаматын жеке iстерiмен шақырушы өкiл көмектеседi.
4. Жеке тұлғаны анықтау мүмкiн болмаған жағдайда шетел азаматы қабылдап-тарату орнына жiберiледi.
5. Әрбiр ұсталған, тұтқындалған және аяқ астынан қайтыс болған шетел азаматы туралы кезекшi қала, аудандық орган бастығына баяндайды және бұл туралы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Сыртқы iстер министрлiгiне, Iшкi iстер министрлiгiне және Қазақстан Республикасының Ұлттық Қауiпсiздiк Комитетiне телеграфпен хабарлайды. Бұдан басқа заңның орындалуын бақылауды iске асырушы тұтқындау мен ұстауды жүргiзушi шетел азаматының ұсталғаны және тұтқындалғаны туралы жазбаша прокуратураға хабарланады.
137. Iшкi iстер органдарының кезекшi бөлiмдерiнде шетел азаматтарына қатысты қажеттi құжаттар болуы тиiс (қосымша 21).

3) при выявлении иностранных граждан, не имеющих документов, удостоверяющих их личность и законность пребывания в Республике Казахстан, доставлять их в горрайорган внутренних дел (отделение полиции) для установления личности;
4) при обнаружении иностранных граждан, находящихся в состоянии алкогольного опьянения средней и тяжелой степени на улице или в других общественных местах, доставлять их в медицинские вытрезвители, а при необходимости оказания медицинской помощи - в лечебные учреждения органов здравоохранения. Лица, пользующиеся привилегиями и иммунитетом, не могут быть помещены в медицинские вытрезвители.
136. Дежурные органов внутренних дел:
1) о всех случаях, связанных с обращением иностранных граждан или правонарушением в отношении их либо со стороны иностранных граждан, немедленно докладывают руководителям органов внутренних дел и организуют исполнение принятых решений;
2) по информации в отношении иностранных граждан, поступающей от патрульно-постовых нарядов полиции и граждан, в неотложных случаях принимают решения самостоятельно, а затем докладывают об этом руководителям органов внутренних дел. При возникновении конфликтных ситуаций с иностранными гражданами вызывают представителей казахстанских организаций, принимающих иностранных граждан;
3) при доставлении в орган внутренних дел иностранного гражданина, не имеющего при себе документа, удостоверяющего личность и подтверждающих правомерность его нахождения в Республике Казахстан, в том числе в данном населенном пункте, принимать меры к обязательному установлению личности иностранного гражданина и проверке документов. В этих целях использовать помощь представителей принимающих организаций или лиц, пригласивших иностранного гражданина из-за рубежа по частным делам;
4) в случае невозможности установления личности иностранного гражданина, последний помещается в приемник-распределитель;
5) о каждом задержании, аресте и случае внезапной смерти иностранных граждан дежурные немедленно докладывают начальнику горрайоргана и немедленно сообщают об этом телеграфно в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан, в Министерство иностранных дел, Министерство внутренних дел и Комитет национальной безопасности Республики Казахстан. Кроме того, о задержании или аресте иностранного гражданина письменно сообщается прокурору, осуществляющему надзор за исполнением законов органом, который произвел задержание или арест.
137. В дежурных частях органов внутренних дел должны иметься необходимые документы, касающиеся иностранных граждан (приложение 21).

13. Шетел азаматтарын iздеу
138. Iшкi iстер органдарының күшiмен Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын және республикаға уақытша келген шетел азаматтарына iздеу жүргiзiледi:
1) қылмыс жасағандықтан мемлекетаралық iздеу салуға жарияланғандар;
2) тұрақты тұратын орнынан кеткен, бiрақ Қазақстан Республикасының жаңа тұрақты тұратын орнына тiркелмегендерге;
3) уақытша кетiп, тұрақты тұратын орнына қайтып оралмағандарға;
4) түзету мекемелерiнен босатылғаннан кейiн көрсетiлген тұратын орнына келмегендер - босатылғаны туралы хабарлама түскеннен кейiн 5 тәулiктен аспағанда;
5) iшкi iстер органына есепке алынудан басқа жағдайлармен жасырынушы, IIБ, ҚIIББ көшi-қон полиция бөлiмшелерiнiң қорытындысы, сондай-ақ қала, аудандық iшкi iстер органына көшi-қон полиция ақпараты бойынша iздеу жарияланғандар.
139. Көрсетiлген санатты азаматқа iздеудi криминалдық полиция бөлiмшесi iске асырады.
Алғашқы iздестiру шаралары iздестiрiлушi шетел азаматының тұратын орнын анықтау бойынша iздестiру iсi жүргiзiлмей қала, аудандық көшi-қон полиция бөлiмшелерiмен iске асырылады, сондай-ақ олар iздестiрудің соңғы сатысына дейiн қатысады.
Басқа санатты шетел азаматтарын iздестiру ұлттық қауiпсiздiк органдарымен iске асырылады, тергеуден жасырынушы күдiктенушi және айыпталушы шетел азаматы алдын-ала тергеу органдарына, сондай-ақ iз-түссiз жоғалушылар қазақстандық азамат санатына сәйкес iздеу үшiн белгiленген тәртiпте iздестiрiледi.
140. Көшi-қон бөлiмшесiнің қызметкерлерi iздеудегi шетел азаматының тұратын орнын анықтаған жағдайда:
1) Айыпталушыдан iшкi iстер органына тiркелуден бас тартқан себебi туралы түсiнiктеме алынады;
2) Осы нұсқаудың 8 бөлiмiне сәйкес шара қабылдайды;
3) Оның жеке iсiн жаңадан қоныс аударған жерінің ҚIIББ, IIБ-на жiбередi.
Қазақстан Республикасының IIМ-гi        Қазақстан Республикасы
Көші-қон полициясы Департаментi         СIМ-нiң консулдық
қызмет Департаменті
Нұсқауға 1 қосымша
Шақыру-хаттың үлгiсi
1999 жылдың 17 сәуiрi
Алматы қаласының ҚIIБ
Көшi-қон полиция Басқармасы
Қазақстан Республикасының СIМ-нің
консулдық қызметi Департаментi
Астана қаласы
АҚ "Шелкопрядство" Қазақстан Республикасының Әдiлет Министрлiгiнде тiркелген шақыруды қабылдауды қуаттайды:
1. Тегi, Аты-жөнi                  Гуан Джин
2. жынысы:                         ер
3. туған жерi, жылы, айы, күнi:    1961 ж.15.11. Шанхай қ.(ҚХР)

13. Розыск иностранных граждан
138. Розыску силами органов внутренних дел подлежат иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан или временно прибывшие в республику:
1) объявленные в межгосударственный розыск за совершение преступлений;
2) выбывшие с постоянного места жительства, но не зарегистрировавшиеся по новому месту жительства в Республике Казахстан;
3) временно выехавшие и не возвратившиеся к постоянному месту жительства;
4) не прибывшие к назначенному месту жительства после освобождения из исправительных учреждений - не позднее 5 суток с момента поступления сообщения об освобождении;
5) скрывшиеся от учета органов внутренних дел при других обстоятельствах, объявленные в розыск по заключениям подразделений миграционной полиции ГУВД, УВД, а также аппаратов миграционной полиции горрайорганов внутренних дел.
139. Розыск указанных категорий граждан осуществляется подразделениями криминальной полиции органов внутренних дел.
Первоначальные розыскные мероприятия по установлению местонахождения разыскиваемых иностранных граждан без заведения розыскного дела осуществляют подразделения миграционной полиции горрайорганов внутренних дел, которые участвуют в розыске и на последующих стадиях.
Розыск иных категорий иностранных граждан осуществляется органами национальной безопасности. Подозреваемые и обвиняемые иностранные граждане, скрывшиеся от следствия, органов дознания и суда, а также пропавшие без вести, разыскиваются в порядке, установленном для розыска соответствующей категории казахстанских граждан.
140. При установлении местонахождения иностранного гражданина, находящегося в розыске, работники подразделений миграционной полиции:
1) отбирают у нарушителя объяснение о причинах уклонения от учета в органах внутренних дел;
2) принимают меры в соответствии с разделом 8 настоящей Инструкции;
3) направляют его личное дело в ГУВД, УВД по новому месту жительства.
Департамент миграционной               Департамент консульской
полиции МВД Республики                 службы МИД Республики
Казахстан                              Казахстан
Приложение 1
к Инструкции
Образец письма-приглашения
Исх. N 999
Дата: 17 апреля 2000 г.
Управление миграционной
полиции ГУВД г.Алматы
Департамент консульской службы
МИД Республики Казахстан
г. Астана
АО "Шелкопрядство", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан (N __ от "___"___________г.) подтверждает приглашение принять:
1. Фамилия, имя:                     Guan Jing (Гуан Джин)
2. Пол:                              муж
3. Дата и место рождения:            15.11.1961 г., г. Шанхай (КНР)

4. азаматтығы                      ҚХР
5. Төлқұжат                        РS 1234567
төлқұжат берiлген күнi, айы, жылы: 12. 12.1998 ж.
төлқұжат мерзiмi:                  12.12.2000 ж.
6. Жұмыс орны:                     Драгон команиясында менеджер
7. Тұрғылықты жерi:                ҚХР, Шанхай қаласы
8. Визаны алу орны:                ҚР-ның ҚХР-дағы елшiлiгi
9. Болу кезеңi:              2000 ж. 12.01-нан 2000 ж. 12.02-не
10. Виза:                          бiржолғы
11. келу сапары:                   iс (сөйлесу жүргiзу)
12. Бару пункттерi                 Астана, Алматы, Шымкент ққ
Президент   (қолы мен мөрi)    Б.Қазбеков
Ескерту:
1) шақыру-хат шақырушы ұйымның таза бланкiсiнде толтырылып, мекен-жайы, телефоны, факсi көрсетiледi;
2) 1 бағанда аты, тегi орысша ғибарада берiлуi мiндеттi;
3) 10 бағанда (бiр, екi, үш, одан да көп) ҚР-да болу кезеңi көрсетiлген визасы көрсетiледi;
4) 11 бағанда сапар мақсаты ҚР-да болу мерзiмi толық толтырылады, сұратылған визасы. Жұмысқа шақырылған жағдайда Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау және еңбекпен қамту Министрлiгiмен берiлген қосымша лицензия көшiрмесi жiберiледi.
Нұсқауға 2 қосымша
Өтiніш-анкета үлгісі
____________________________________________________________ ІІБ
____________________________________________________________
(Тегi, аты-жөнi, азаматтығы көрсетiледi)
______________________________________________________ тұратын
__________ үй _____________ қызмет __________ тел
Өтiніш-Анкета
_________________________________________________________________
(Маған өтiніштің мазмұны, келу мақсаты (келу) (шығу
жағдайында елдi, қаланы, сапар ұзақтығы көрсетiледi)
_________________________________________________________________
(Шақырылушы адам қандай мерзімге шығады)
Сiз құптайтын Қазақстан Республикасына шақырылушы және
шығушы адамның 16 жасқа дейiнгі балалары туралы мәліметi:
____________________________________________________________________
Тегі, аты-жөні ! Туыстық деңгейі !Туған жері, ! Шақырылушының
! Азаматтығы      ! жылы       ! тұрған жерінің
!                 !            ! мекен-жайы
___________________________________________________________________
_______________!_________________!____________!____________________
Қазақстан Республикасында немесе шетелде тұратын жақын
туыстары туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
Тегі, аты-жөні ! Туыстық деңгейі !Туған жері  ! Тұрғылықты
! Азаматтығы      ! және жылы  ! тұратын
!                 !            ! мекен-жайы
___________________________________________________________________
_______________!_________________!____________!____________________
Нұсқауға 2 қосымша
Өтiнiш-анкета үлгісінің керi жағы
Қазiргi кездегі жұмыс орны және қызметі:
___________________________________________________________________
Орналасқан !                                      !Кәсiп.
айы, жылы  ! кәсiпорынның, мекеменiң, фирманың    !орынның
! аталуы және атқару қызметі           !мекен-жайы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сауалнамада көрсетілген мәліметтер, еңбек кітапшасымен
салыстырылды
М.О.                              "_____"_____________ 20___ж.
_________________________________                                     (кәсіпорын қызметкерінің қолы,
аты-жөнi)
Сауалнамада көрсетілген мәліметтерді ұлттық төлқұжатымен,
__________________________________________________ берілген
(ұлттық төлқұжат берген мекеменің аталуы)
"_____"_________ 20____ж.  мерзiмге дейін "___"_______ 20___ж.
Қоныстану ықтиярхат сер. ________N ____________________________
_____________________________________________________ берiлген
(кiм бергенiн көрсету керек)
"____"___________20____ж.  мерзімге дейін "___"______ 20___ ж.
Өтiніштi салыстырып қабылдаған ________________________________
_______________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған қызметкердің лауазымы, атағы, аты-жөні)
"____"________20____ж.                     қолы ______________
Нұсқауға 3 қосымша
Жеке меншiк iсiмен шақырудың үлгiсi
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНА УАҚЫТША ШАҚЫРУ
Шақырушы адам:
Аты-жөнi, тегi: _____________________
_________________________________________________________________
Туған жылы: _________________________
Азаматтығы: _________________________
Мекен-жайы: _________________________
_________________________________________________________________
Шақырылушы адам:
Тегi, аты: ____________________________________
_________________________________________________________________
Туған жылы: ___________________
Туыстық жағы:__________________
Азаматтығы: ___________________
Мекен-жайы: ___________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Сапардың мақсаты: ________________
Сапардың мерзiмi: ________________
Шақыру фактiсiн қуат.  Лауазымды адамның қолы:      Шақырған адамның
таған мекеме:                                       жеке қолы:
-------------------     -------------------         ---------------
---------------- М.О.     "___"_______20__ ж.
_______________    _________      _______________   _______________
(Шақыруды ресiмдеген органға қайтарылуға жатады)
ШАҚЫРУДЫҢ ТЕКСЕРУ ТАЛОНЫ
N
Бастыққа ________________________________________________________
______________________________________________ туралы хабарланады
(шақырылғандардың азаматтығы, тегi, аты-жөнi)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Қазақстан Республикасына _________ келуге рұқсат берiлдi __ күнге
Келу мақсаты:____________________________________________________
Тұрақтану мекен-жайы:____________________________________________
Қазақстан Республикасына кiру, белгiленген тұрақтану ережелерiн
сақтау және дер кезiнде кетудi қамтамасыз ету керек.
М.О.                  ________________________________ бастығы
(шақыруды ресiмдеген органның аталуы)
Нұсқауға 3 қосымша
Жеке меншiк iсiмен шақыру
үлгiсiнiң керi жағы
ШАҚЫРЫЛУ ШАРТТАРЫ: Шақырушы жақ туған-туысқанының, танысының Қазақстан Республикасында болған мерзiмiнде: тұруын, тамақтануын, медициналық жәрдем көрсетiлуiне байланысты шығынын, келетiн адамның виза және тiркеу органдарында 72 сағат iшiнде тiркелуiнiң, Қазақстан Республикасынан дер кезiнде кету жөнiндегi мiндеттемелердi өз мойнына алады. Қазақстан Республикасында болу кезiнде шақырылған адамға еңбек етуге, коммерциялық қызметпен айналысуға, Қазақстан Республикасының оқу орындарына түсуге тыйым салынады. Шақыру, берiлген күннен бастап бiр жылға жарамды.
_____________ _____________ _______________ _____________
Iшкi iстер органның белгiлерi
Учаскелiк инспектор танысты___________________________________
"____"___________20___ж.
Келу туралы мәлiметтер________________________________________
Кету туралы мәлiметтер________________________________________
ҚIIБ-IIБ бастығы__________________________
"___"_________________________ 20 ___ ж.
Нұсқауға 4 қосымша
Төлқұжаттың қосымша бет үлгісі
___________________________________________
Төлқұжаттың тіркеу туралы қосымша беті
N ___________________
Тіркеу қалыпы
__________________________________________

4. Гражданство (подданство):         КНР
5. Паспорт N                         PS 1234567
дата выдачи паспорта:             12.12.1998 г.
срок действия паспорта:           12.12.2007 г.
6. Место работы:                     Менеджер компании "Dragon"
7. Место жительства:                 КНР, г. Шанхай
8. Место получения визы:             Посольство РК в КНР
9. Период пребывания:                с 12.01.2000г. по 12.02.2000г.
10. Кратность визы:                  однократная
11. Цель визита:                     деловая (проведение
переговоров)
12. Пункты посещения:                гг. Алматы, Астана, Шымкент
Президент          (подпись и печать)            Б. Казбеков
Исп. (лицо, ответственное за прием иностранца):
Светлана Семенченко тел: (3272) 321123
Примечание:
1) письмо-приглашение оформляется на титульном (фирменном) бланке приглашающей организации, где указан адрес, телефон, факс;
2) в графе 1 русская транскрипция фамилии и имени обязательна;
3) в графе 10 (одно, двух, трех, много) кратность визы означает кратность посещения РК за указанный период пребывания;
4) в графе 11 цель визита заполняется подробно с обоснованием срока пребывания в РК и особенно, кратности запрашиваемой визы. При приглашении на работу дополнительно направляется копия лицензии (разрешения) на работу, выданной Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Приложение 2
к Инструкции
Образец заявления-анкеты
УВД
____________________________________________________________________
от
_____________________________________________________________________
(указывается гражданство, фамилия, имя, отчество)
проживающего(щей)_______________________________________________________
тел._____________________________ дом.______________________________служ.
Заявление-анкета
Прошу разрешить мне ____________________________________________________
(содержание ходатайства, цель выезда (въезда)
________________________________________________________________________
(при выезде указать страну и город, продолжительность поездки,
________________________________________________________________________
на какой срок намерены въехать приглашаемые лица)
Сведения о детях до 16 лет, с которыми Вы ходатайствуйте о выезде, или
о лицах, приглашаемых в Республику Казахстан:
________________________________________________________________________
Фамилия, имя ! Степень родства,! Год и место ! Адрес места жительства
! гражданство     !  рождения   !    приглашаемых
_________________________________________________________________________
_____________!_________________!_____________!___________________________
_____________!_________________!_____________!___________________________
_____________!_________________!_____________!___________________________
Сведения о близких родственниках, проживающих в Республике Казахстан и за границей:
________________________________________________________________________
Фамилия, имя ! Степень родства,! Год и место ! Адрес места жительства
! гражданство     !  рождения   !
________________________________________________________________________
_____________!_________________!_____________!___________________________
_____________!_________________!_____________!___________________________
_____________!_________________!_____________!___________________________
Обратная сторона образца заявления-анкеты
Место работы и занимаемая должность в настоящее время:
_________________________________________________________________________
Месяц и год     ! Наименование предприятия, ! Адрес
поступления     ! учреждения, фирмы и       ! предприятия
! занимаемая должность      !
_________________________________________________________________________
____________________!___________________________!________________________
____________________!___________________________!________________________
Сведения, указанные в анкете, сверены с трудовой книжкой
М.П.                               "____"_________ 20 ___ г.
__________________________________
(подпись, ф.и.о. должностного лица,
предприятия)
Анкетные данные с национальным паспортом, выданным_______________________
(наименование
_________________________________________________________________________
учреждения, выдавшего нацпаспорт)
"____"______________ 20____г.  сроком по "___"___________________
20____г.
Вид на жительство сер. _____________ N _____________ выданный __________
________________________________________________________________________
(указать кем выдан)
"___"__________ 20 ___г. сроком по "___"_____________________ 20___г.
Сверил заявление и принял ______________________________________________
(должность, звание и ф.и.о. сотрудника,
________________________________________________________________________
принявшего документы)
"___"______________ 20 ___ г.      Подпись ____________________
Приложение 3
к Инструкции
Образец приглашения по частным делам
КАЗАКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНА УАКЫТША КЕЛУГЕ ШАКЫРУ           ----------!
ПРИГЛАШЕНИЕ НА ВРЕМЕННЫЙ ВЪЕЗД В РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН    !         !
INVITATION FOR TEMPORARY VISIT TO THE REPUBLIC OF        ! N       !
KAZAKSTAN                                                !---------!
Шакырушы адам/Приглашающий/Inviting реrsоn:
Аты-жонi, тегi/Фамилия, имя, отчество/Nаме:___________________________
______________________________________________________________________
Туган жылы/Дата рождения/Dаtе of birth:_______________________________
Азаматтыгы/Гражданство/Nаtiоnаliti:___________________________________
Мекен-жайы/Адрес/Аddrеss:_____________________________________________
______________________________________________________________________
Шакырылушы адам/Приглашаемый(е)/Invitеd реrsоn(s):
Тегi, Аты/Фамилия, имя/Nаме:__________________________________________
______________________________________________________________________
Туган жылы/Дата рождения/Dаtе of birth:_______________________________
Туыстык жагы/Степень родства/Dеgrее of rеlаtiоn:______________________
Азаматтыгы/Гражданство/Nаtiоnаliti:___________________________________
Мекен-жайы/Адрес/Аddrеss:_____________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Сапардын максаты/Цель поездки/Рurроsе of visitе:______________________
Сапардын мерзiмi/Срок поездки/Реriоd of visitе:_______________________
Шакыру фактiсiн куат-|Лаузымды адамнын колы:     |Шакырган адамнын
таган мекеме:        |Подпись должностного лица: |жеке колы:
Орган подтверждающий |Signаturе of the оffiсiаl: |Подпись пригла-
факт приглашения:    |                           |шающего:
The invation is      |                           |Signаturе of the
endersed bу:         |                           |inviting реrsоn:
|                           |
---------------------| ------------------------- |----------------
--------------- М.П. | "____"_________20   г.    |
__________    _________   ____________   __________   ____________
(Подлежит возврату в орган, оформивший приглашение)
----------!
КОНТРОЛЬНЫЙ ТАЛОН К ПРИГЛАШЕНИЮ         !         !
! N       !
!---------!
Начальнику____________________________________________________________
сообщается, что_______________________________________________________
(гражданство, фамилия, имя приглашенных)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
разрешен въезд из______________ в Республику Казахстан на _____ дней
Цель въезда___________________________________________________________
Проживание по адресу:_________________________________________________
Необходимо обеспечить контроль за въездом, соблюдением  установленных
правил пребывания и своевременным выездом из Республики Казахстан.
М.П.    Начальник______________________________________________
(наименование органа, оформившего приглашение)
Приложение 3
к Инструкции
Обратная сторона образца приглашения по частным делам
ШАКЫРЫЛУ ШАРТТАРЫ: (текст на государственном языке)
УСЛОВИЯ ПРИГЛАШЕНИЯ: Приглашающая сторона берет на себя обязательства по пребыванию родственника, знакомого в Республике Казахстан: проживание, питание, медицинские расходы, регистрация въезжающего в органах ВИР в течение 72 часов, своевременность выезда из Республики Казахстан. Во время пребывания в Республике Казахстан приглашаемому запрещается заниматься трудовой и коммерческой деятельностью, поступать в учебные заведения Республики Казахстан. Приглашение действительно 1 год со дня выдачи.
TERMS OF INVIТАТIОN: The inviting party undertakes all responsibilities for the sojourn of their rеlаtivs, friends in the Republic of Каzакhstаn: ассомоdаtiоn, меаls, medical ехреnsеs, registration of the visitor(s) at the Departament of the Visas and Registration within 72 hоurs, and the departure from the Republic of Kazakhstan in due tiме. During his visite to the Republic of Kazakhstan the visitor is not allowd to undertake any employment or business activities or enter any educational establishment in the Republic of Каzакhstаn. The invitation is valid 1 year from the date of issuе.
___________     ______________     _____________    _______________
Отметки органа внутренних дел
Ознакомлен участковый
инспектор___________________________________________
"___"____________________20____г.
Сведения о
прибытии_______________________________________________________
Сведения об
убытии________________________________________________________
Начальник ГО-РОВД_________________________________
"___"__________________20___г.
Приложение 4
к Инструкции
Образец вкладыша к паспорту
________________________________________
!             Вкладыш                  !
!     о регистрации к паспорту         !
!         N _____________              !
!                                      !
!  __________________________________  !
!  !      Штамп о регистрации        ! !
!  !                                 ! !
!  !_________________________________! !
!______________________________________!

Қосымша беттің мөлшері: 120х80 мм.
Шетел азаматын тіркеу қалыпының үлгісі
_____________________________________________________
Тіркеу N ______"_____"___________ 20 ж. дейін
___________________________________________________
(тіркеу ресімдеген орын)
___________________________________________________
(төлқұжат бойынша тегі)
"____"___________20___ж. _________________М.О.
қолы
___________________________________________________
Қалыптың мөлшері: 25 х 70 мм.
Толтыру үлгісі
N А 2374658 төлқұжаттың тіркеу қосымша беті
___________________________________________________
N 012 тіркеу 2000 жылдың 17 сәуіріне дейін
Алматы ҚІІБ Көші-қон полиция Басқармасы
(төлқұжат бойынша тегі)            М.О.
17 қаңтар 2000 ж.              Садықов
___________________________________________________
Нұсқауға 5 Қосымша
Ішкі істер органында шетел азаматтарының
төлқұжаттарын есепке алып тіркеу журналының формасы
____________________________________________________________________
Р/н ! Тегі, аты-жөні ! Туған айы,    ! Төлқұжат   ! Виза N
N  !                ! күні, жылы    !N азаматтығы! Оның мерзімі
____________________________________________________________________    ____!________________!_______________!____________!_______________
____________________________________________________________________
Тіркелген ! Тіркеу қандай ! Келу   ! Мына       ! Ескерту
күні      ! мерзімге      ! мақсаты! мекен-жайда!
! ресімделген   !        ! тұрады     !
____________________________________________________________________
__________!_______________!________!____________!___________________
Нұсқауға 6-шы қосымша
Ұйымдарға қабылданушы шетел азаматтарын
есепке алу журналының формасы
___________________________________________________________________
N  ! Келген!Тегі ! Туған   ! Қай   ! Виза N    ! Мына  ! ҚР-на !Кет-!Ес.
ол ! күні, !аты- !айы, кү. !елден  !катего.    !мекен- !келген.!кен !кер.
тір.! айы,  !жөні !ні, жылы ! келді !риясы оның !жайда  ! дегі  !айы, !ту
келу! жылы  !     !азаматты.!       !мерзімі    !тұрады !мақсаты!күні,!
нө. !       !     !ғы, төл. !       !виза бойын.!       !       !жылы !
мірі!       !     !құжат N  !       !ша тергеу  !       !       !     !
!       !     !         !       !маршруты   !       !       !     !
__________________________________________________________________________
Нұсқауға 7 қосымша
ҚАБЫЛДАУШЫ ҰЙЫМДАРДЫҢ ШЕТЕЛ АЗАМАТТАРЫН
ТIРКЕУ ТУРАЛЫ ЖАЗБАША КӨРIНУI
(Ұйым бланкiсi)
________________________
облысының IIБ көшi-қон
полиция басқармасы
бастығына
_________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
шетел азаматтарының төлқұжаттарын тiркеудi сұрайды:
_________________________________________________________________
(тегi, аты-жөнi, азаматтығы, төлқұжаты)
_____________________________мақсатпен келушi
_________________________________________________________________
(тәжiрибе алмасуға, тәжiрибе өтуге, туризммен, оқуға т.б.)
Тұратын
мекен-жайы __________________________________________________
Ұйымның мөрi      Ұйым жетекшiсi ____________________________
(аты-жөнi, қолы)
Нұсқауға 8 қосымша
Шетелдік азаматты есепке алу карточкасының
Үлгісі
________________________________________________________________________
Тегі, аты-жөні !                  ! Жынысы   Ә  Е  !  Фото жапсыратын
Ол        !    Азаматтығы    !        ұлты    !       орын
Туған жылы     !                  !                !
________________________________________________________________________
Төлқұжаты     !Кіммен берілген,  !Берілген күні   ! қызмет мерзімі
!ұзартылған,       !ұзартылғаны     !
!алмастырылған     !алмастырылғаны  !
________________________________________________________________________
Келу күні, айы,!   Келу  КРП      ! Виза жеделхат  !
жылы      !                  !
________________________________________________________________________
Келу мақсаты  ! тұрақты !жеке  ! оқуға ! қызмет ! үкімет ! туризм!басқа
ықтиярхат     ! тұруы   !сапары!       !        !аралық  !       !
беруші тіркеу.!    ықтиярхат сериясы тіркеу   мерзімі   Негізі
ші, ұзартушы        тіркеу нөмірі    беру               (нөмірі
ресімдеуші                           ұзарту күні        күні
ІІБ                                                     айы, жылы)
Қазақстан Республикасында тұратын мекен-жайы
Қабылаушы ұйым
жеке тұлға (аты-жөні, тегі, туған жылы)
Нұсқауға 8 қосымша
Шетелдік азаматты есепке алу карточкасының артқы жағы
ҚР-ғы оқу, жұмыс орны ___________________________________________
жұмысқа алу уақыты ______________________________________________
_________________________________________________________________
КПБ (КПБ) ІІБ күні, айы, жылы Мәлімет құжатымен салыстырылды
Қаладан шықты ___________________________________________________
Қалаға келді ____________________________________________________
Шығу ____________________________________________________________
Келу ____________________________________________________________
Есептен шығару үшін негізі: _____________________________________
Басқа да белгілері ______________________________________________
_________________________________________________________________

Размер вкладыша: 120 х 80 мм.
Образец штампа о регистрации иностранного гражданина
___________________________________________________
!   Регистрация N_____до "__"______________20____г. !
!   _____________________________________________   !
!            орган, оформивший регистрацию          !
!   _____________________________________________   !
!             (фамилия по паспорту)                 !
!   "____"________________20____г.____________М.П.  !
!                                    подпись        !
---------------------------------------------------
Размер штампа: 25 х 70 мм.
Образец заполнения
Вкладыш о регистрации к паспорту N А 2374658
________________________________________
!Регистрация N012 до 17 апреля 2000 г. !
!         УМП ГУВД г.Алматы            !
!   Nahosti Morta Zavi Shakram         !
!      (фамилия по паспорту)      М.П. !
!17 января 2000г.       Садыков        !
!______________________________________!
Приложение 5
к Инструкции
Форма журнала учета регистрации
паспортов иностранных граждан
в органах внутренних дел
_________________________________________________________________________
N  !Фамилия,!    Дата   !    N       !   N  визы, !КПП и
п/п !  имя,  ! рождения  ! паспорта,  !   срок ее  !дата пересечения
!отчество!           !гражданство !   действия !границы
!        !           !            !            !
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Дата      ! На какой срок  !   Цель    ! Проживает по!Примечание
регистрации!  оформлена     !пребывания !     адресу  !
! регистрация    !           !             !
_________________________________________________________________________
Приложение 6
к Инструкции
Форма журнала учета иностранных граждан
в принимающих организациях
_________________________________________________________________________
N пп!Дата!Фами!Дата !Из какой!Категория!Проживает!Цель!Дата!Примечание
(он !при-!лия,!рожде!страны  !и N визы,!по адресу!при-!убы-!
же  !бы- !имя,!ния, !прибыл  !срок ее  !         !езда!тия !
реги!тия !отче!граж-!        !действия,!         !в   !    !
стра!    !ство!дан- !Дата    !маршрут  !         !РК  !    !
цион!    !    !ство,!пере-   !следова- !         !    !    !
ный)!    !    !N    !сечения !ния по   !         !    !    !
!    !    !пас- !границы,!визе     !         !    !    !
!    !    !порта!наимено-!         !         !    !    !
!    !    !     !вание   !         !         !    !    !
!    !    !     !КПП     !         !         !    !    !
_________________________________________________________________________
Приложение 7
к Инструкции
ОБРАЗЕЦ ПИСЬМЕННОГО ОБРАЩЕНИЯ
ПРИНИМАЮЩЕЙ ОРГАНИЗАЦИИ О РЕГИСТРАЦИИ
ИНОСТРАННОГО ГРАЖДАНИНА
(Бланк организации)
Начальнику управления
миграционной полиции
УВД __________области
________________________________________________________________________
(наименование организации)
просит зарегистрировать с_________________ по___________________________
паспорта иностранных граждан:
1.______________________________________________________________________
(фамилия, имя, гражданство, паспорт)
2.______________________________________________________________________
3.______________________________________________________________________
4.______________________________________________________________________
прибывающих с целью_____________________________________________________
________________________________________________________________________
(обмен опытом, стажировка, туризм, учеба и т.п.)
Проживание по адресу:___________________________________________________
Печать организации
Руководитель организации___________________
(фамилия, инициалы, подпись)
Приложение 8
к Инструкции
Образец
учетной карточки на иностранного гражданина
________________________________________________________________________
Фамилия,                                               !                !
имя, отчество                                          !   место для    !
Он (она) же                            ! ПОЛ ! М ! Ж ! ! фотокарточки   !
---------------------------------------!---------------!                !
Дата рождения     Гражданство          !Национальность !                !
!               !                !
---------------------------------------!-------------- ------------------
N паспорта    ! Кем выдан,             !Дата выдачи,   ! Срок действия
!продлен, заменен        ! продления,    !
!                        !  замены       !
______________!________________________!_______________!_________________
______________!________________________!_______________!_________________
______________!________________________!_______________!_________________
Дата               ! КПП              !  Виза
въезда              ! въезда           ! телеграмма
-------------------------------------------------------------------------
Цель въезда ! постоян.! част.  ! учеба !слу- !межпра-! туризм! другие
! жит.    !поездка !       !жебн !вит.   !       !
-------------------------------------------------------------------------
УВД, оформившее! Номер регистра-! Дата реги- ! Срок  !Основание
регистрацию,вы-!ции, серия и N  ! страции,   ! дей-  !(номер и
давшее вид на  !вида на житель- !выдачи,     !ствия  !дата)
жительство,    !ство            !продления   !       !
продлившее     !                !            !       !
-------------------------------------------------------------------------
!                !            !       !
-------------------------------------------------------------------------
!                !            !       !
-------------------------------------------------------------------------
Адрес проживания в РК
-------------------------------------------------------------------------
Принимающая организация
Частное лицо (ф.и.о., год рождения)
-------------------------------------------------------------------------
Обратная сторона
образца учетной карточки на иностранного гражданина
-------------------------------------------------------------------------
Место работы, учебы в РК !             !               !
-------------------------------------------------------------------------
Время приема на работу   !             !               !
-------------------------------------------------------------------------
УМП (ОМП) УВД    Дата   Сведения с документами сверены  (ф.и.о.)
------------------------------------------------------------------------
Адрес проживания при переездах  !     Дата      ! Основание
по территории РК                !убытия,прибытия!и дата записи
-------------------------------------------------------------------------
Убыл в город                    !               !
-------------------------------------------------------------------------
Прибыл в город                  !               !
-------------------------------------------------------------------------
Убыл                            !               !
-------------------------------------------------------------------------
Прибыл                          !               !
------------------------------------------------------------------------
Основание для снятия с учета:
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
Прочие отметки
------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------

Карточка өлшемі 205х145 мм
Нұсқауға 9 қосымша
Ықтиярхат алу және алмастыру үшiн өтiнiш үлгiлерi
_________________ КПБ-на
Орган атауы                    өтiнiш берушiнің фотосын
Жапсыратын орны
_________________________________________________________________
(тегi, аты-жөнi)
ӨТIНIШ
Ықтиярхат беруiңiздi, ұзартуыңызды (керек емесiн сызыңыз) _______
өтiнемiн.
Өзiм туралы келесi мәлiметтердi хабарлаймын: ____________________
1. Азаматтығы ___________________________________________________
2. Туған күнi, айы, жылы ________________________________________
3. Туған жерi ___________________________________________________
4. Некеде тұрамын, тұрмаймын (керек емесiн сызыңыз)
5. 16 жасқа дейiнгi балаларының туған күнi, айы, жылы, аты,
азаматтығы ______________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Бiлiмi, қандай тiлдердi бiледi _______________________________
7. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қашан келдiңiз (ҚР
шекарасын қиып өткен орны, күнi, айы, жылы, виза кiм берген)
_________________________________________________________________
бiрiншi құжаттандырылғанда толтырылады
8. Мамандығы, жұмыс орны, Қазақстан Республикасында айналысатын
қызмет түрi) ____________________________________________________
9. Қазақстан Республикасындағы тұратын орны _____________________
1) төлқұжат _______________________ берiлген ____________________
кiм, қашан, қайда _______________________________________________
мерзiмге ________________________________________________________
2) ықтиярхат үшiн ________________ сериясы ______________________
берілген ________________________________________________________
(қашан және кiм) мерзiмге дейiн
1) фотосурет        (өтiнiш берушiнiң тегi, аты-жөнi) ____________
2) өтiнiш пен құжаттарды қабылдаған _____________________________
(лауазымы, қызметкердің қолы)
Әртүрлi белгiлер: ____________________________________________
Қазақстан Республикасында түратын және шетелдегi жақын
туыстары туралы мәлiметтер:
_________________________________________________________________
Тегi, аты-жөнi ! Туыстық деңгейi, !Туған жылы, жерi!Тұратын мекен-
! Азаматтығы       !                !жайы
_________________________________________________________________
Нұсқауға 10 қосымша
Қазақстан Республикасының шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ
адамдар үшiн уақытша жабық аудандар мен қалалар
ТIЗIМI

Размер карточки 205 х 145 мм.
Приложение 9
к Инструкции
Образец заявления для получения или замены
вида на жительство
В УМП
______________________                        Место для наклейки
(наименование органа)                     фотокарточки заявителя
от _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу о выдаче, продлении (ненужное зачеркнуть) вида на
жительство для___________________________________________________
(указать какого)
Сообщаю о себе следующие сведения:
1. Гражданство___________________________________________________
2. Дата рождения_________________________________________________
3. Место рождения________________________________________________
4. В браке состою, не состою (ненужное зачеркнуть)
5. Имя и год рождения детей до 16-летнего возраста, их гражданство
_________________________________________________________________
6. Образование, какими языками владеете__________________________
_________________________________________________________________
7. Когда прибыли на постоянное жительство в Республику Казахстан
(дата и место пересечения границы РК, N визы и кем
выдана)___________________________________________________________
(заполняется при первичном документировании)
8. Профессия, место работы, род занятий в Республике
Казахстан_________________________________________________________
9. Место жительства в Республике Казахстан _______________________
__________________________________________________________________
10. Прилагаю следующие документы:
1) паспорт N ___________, выданный_____________________________
(когда, кем и где)
___________сроком до_______________________________20_____г.
2) вид на жительство для__________________серия_______________
N______________от____________20____г., выданный_____________
____________________________________________________________
(кем и где)
сроком до___________________________________________________
3) фотокарточки_______________________________________________
__________________________________
(подпись и фамилия заявителя)
"_____"____________________20___г.
Заявление и документы принял________________________________
____________________________________________________________
(должность и подпись сотрудника)
"______"_______________20___г.
Разные отметки:_____________________________________________
Сведения о близких родственниках, проживающих в Республике
Казахстан и за границей:
_________________________________________________________________
Фамилия, имя!Степень родства! Год и место !Адрес места жительства
! гражданство   !  рождения   !
-----------------------------------------------------------------
____________!_______________!_____________!______________________
Приложение 10
к Инструкции
ПЕРЕЧЕНЬ
городов и районов Республики Казахстан,
временно закрытых для посещения иностранными
гражданами и лицами без гражданства
(утвержден постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан

(1992 жылғы 03.08 646-25 Қазақстан Республикасының Министрлер
кабинетiнiң қаулысымен бекiтiлген)
Ақтөбе облысы
Линиямен шектелген аумақ: Эмба-5 қаласы, Мұғаджар стансасы,
Жыланды поселкасы, Ақшолақ п-сы, Қарасу қаласы, Жарқамыс п-сы,
Құмжарған п-сы.
Жамбыл облысы
Темiр жолдан солтүстiк аумаққа қарай Отар-Бiрлiк участiгiне және
Шу өзенiнен бастап.
Бұрынғы Жезқазған облысы
Приозерск және Балқаш-9 қаласы
Қызылорда облысы
Ленинск қаласы және Байқоңыр ғарыш аймағының мемлекеттiк
шекарасына дейiн
Павлодар облысы
Май ауданы
Бұрынғы Семей облысы
Облыстың солтүстiк-батыс аумағы, Ертiс өзенiмен шектелген және
автомобиль трассасымен Қайнар п-сы, Вестамах п-сы, Саражал п-сы,
Знаменка п-сы, Алғабас п-сы, аталған пункттерден басқа Ертiс өзенi
және темiр жол стансасы Жалғыз-төбе, Солнечный п-сы, Георгиевка п-сы,
Жарма ауданы.
Бұрынғы Торғай ауданы
Державин қаласы
Батыс-Қазақстан облысы
Орда және Жаңақала ауданы
Нұсқауға 11 қосымша
Қазақстан Республикасы
(ел таңбасы)
РҰҚСАТНАМА
Ішкi iстер министрлiгi   _______________________ азаматқа рұқсат
(аты-жөнi, туған күнi)    берiледi
____________________
(облыс)
____________________     ________________________________________
(iшкi iстер органның     (қала, мекен анық аталады және қай
аталуы)             ________________________________________
облыс құрамына кiретiнi көрсетiледi)
_____________________ кiру және тұрақтау
Келу мақсаты ___________________________
16 жасқа толмаған балалар бiрге iлеседi
________________________________________
(әр баланың аты-жөнi, жасы көрсетiледi)
________________________________________
(төлқұжаттың сериясы, нөмiрi, кiммен,
қашан берiлген)
______________ төлқұжат ұсынғанда нақты
Рұқсатнаманың күшi бар мерзiмi _________
Бастық _________________________________
ЕРЕЖЕЛЕР
1. Көрсетiлген мекенге кiруге, рұқсатнама құқық бередi.
2. Рұқсатнамада көрсетiлген мекенге келген адам, келгеннен бастап үш
күннiң iшiнде өзiнiң рұқсатнамасын және төлқұжатын тiркеуге
жауапкершiлiктi тұлғаға (үй басқарушы, жатақхана коменданты,
санаторий, демалыс үй, қонақ үй әкiмшiлiгi, немесе арнайы уәкiл)
iшкi iстер органына тiркеуге табыс ету үшiн мiндеттi түрде тапсыру
қажет.

от 03.08.1992 года N 646-25)
Актюбинская область
Территория, ограниченная линией: г. Эмба-5, ст. Мугоджарская,
п. Жиланда, п. Акшолак, г. Карасу, п. Жаркамыс, п. Кумжарган.
Жамбылская область
Территория к северу от железной дороги на участке ст. Отар -
Берлик и от р. Чу.
Бывшая Жезказганская область
Города Приозерск и Балхаш-9.
Кзыл-Ординская область
Город Ленинск и территория в границах Государственного
испытательного космодрома "Байконур".
Павлодарская область
Майский район.
Бывшая Семипалатинская область
Северо-западная территория области, ограниченная с востока
рекой Иртыш и автомобильной трассой: п. Кайнар, п. Вестамах, п. Саражал,
п. Знаменка, п. Алгабас, за исключением названных пунктов и р. Иртыш,
а также жд. станция Жингиз-Тобе, п. Солнечный, п. Георгиевка-4
Жарминского района.
Бывшая Торгайская область
Город Державинск.
Западно-Казахстанская область
Урдинский и Джангалинский районы.
Приложение 11
к Инструкции
Республика Казахстан                          П Р О П У С К
(герб)
Разрешается гражданину(ке)__________
Министерство внутренних дел                       (фамилия,имя,отчество и
дата рождения)
___________________________          Въезд и проживание__________________
(область)                                  (указывается точное
____________________________________
___________________________          название города, селения и в состав
(наименование органа              ____________________________________
внутренних дел)                 какой области этот пункт входит)
"  "_________20____г.                Цель поездки_______________________
Вместе следуют дети не старше 16 лет
-----------------                __________________________________
!               !                (указывается имя, возраст каждого
!               !                __________________________________
-----------------                           ребенка)
Действителен при предъявлении документа
М.О.                            ___________________________________
(серия, номер документа, кем, когда
____________________________________
выдан)
Срок действия пропуска______________
Начальник_____________________
ПРАВИЛА
1. Пропуск дает право на въезд в тот населенный пункт, который в нем указан.
2. Лицо, прибывшее к месту, указанному в пропуске, обязано в трехдневный срок с момента прибытия сдать свой пропуск и паспорт ответственному за прописку (регистрацию) лицу (управляющему домом, коменданту общежития, администрации гостиницы, санатория, дома отдыха или специально на то уполномоченному) для представления в орган внутренних дел на прописку.

3. Рұқсатнаманы жоғалтқан жағдайда, келген жерiндегi iшкi iстер
органына кешiкпей хабарлау қажет.
4. Рұқсатнама алған, бiрақ кейбiр себеппен көрсетiлген мекенге
бармаған тұлға, мiндеттi түрде рұқсатнаманы iшкi iстер органына
тапсыру керек.
5. Шекаралық аумаққа немесе шекаралық сызыққа кiру ережелерiн
және тұрақтану немесе тiркеу ережелерiн бұзу, заң бойынша
жауапкершiлiкке тартылады.
Ережелермен таныстым _______________________
(қолы)
Нұсқауға 12 қосымша
N____ХАТТАМА
шетел азаматтардың Қазақстан Республикасына
келу және тұрақтау Ережелерiн бұзу жөнiнде
"_____"_________________ 20 _____ ж.
_________________________________________________________________
(қызметi, полиция органының аталуы)
_________________________________________________________________
(хаттама құрастырушының аты-жөнi)
_________________________________________________________________
(қай жерде, қашан, кiммен бұзақылық жасалғанын және оның мәнiн
_________________________________________________________________
анықтап көрсету керек)
_________________________________________________________________
Бұзақылық оқиғасын куәгерлер растайды:
1. ________________ тұрады ______________________________________
2. ________________ тұрады ______________________________________
Құрастырушының қолы ______________________
Хаттамамен таныстым ______________________
БҰЗАҚЫ ТУРАЛЫ МӘЛIМЕТ
1. Аты-жөнi _____________________________________________________
2. Туған жылы ________________ азаматтығы _______________________
3. Жеке басын куәландiру төлқұжаты ______________________________
4. Тұрғылықты жерi, мекен-жайы ___________________________________
5. Жұмыс, қызмет немесе оқу орны _______________________________
6. Әкiмшiлiк жазаға тартылған ба және не үшiн ____________________
_________________________________________________________________
БҰЗАҚЫНЫҢ ТҮСIНДIРУI
Мен, ____________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Берiлген мәлiметтер және түсiнiктiру менiң айтқаным бойынша дұрыс
жазылды.
Бұзақының қолы ______________________
Қызметкердiң қолы ___________________
Өтiнiш бойынша, егерде өтiнiш берiлсе полиция органы бастығының
шешiмi __________________________________________________________
Қолы _______________
N ҚАУЛЫ
хаттамада көрсетiлген Ережелердi
бұзған үшiн әкiмшiлiк жаза белгiлеу
_________________________________________________________________
(жаза белгiлеу түрi және мөлшерi ӘБК бабы бойынша)
_________________________________________________________________
(шешiм шығарған органның аталуы, қызметкердiң қолы)
"______"________________ 20 ___ ж.
Нұсқауға 13 қосымша
Қазақстан Республикасында
болу мерзімін қысқарту жөнінде
шетел азаматының төлқұжатына
қосымша бет үлгісі
_____________________________________________
N 0000 тіркеу мерзімі "_____" ________20___ ж.
дейін қысқартылды
Алматы облыстық ІІБ-ің Көші-қон полициясы
______________________________________ М.О.
қолы           тегі
"____"____________________________ 20 ____ ж.
_____________________________________________

3. В случае утраты пропуска об этом должно быть немедленно заявлено в ближайший орган внутренних дел по месту пребывания.
4. Лицо, получившее пропуск, но по каким-либо причинам не выехавшее в указанный в нем населенный пункт, обязано сдать его в орган внутренних дел.
5. Нарушение правил въезда в пограничную зону или пограничную полосу, а также правил проживания или прописки в них влечет за собой ответственность по закону.
С правилами ознакомлен(а)_______________
(подпись)
Приложение 12
к Инструкции
ПРОТОКОЛ N___
о нарушении Правил въезда и пребывания
иностранных граждан в Республике Казахстан
"___"____________________20___г.
_________________________________________________________________________
(должность, наименование органа полиции)
_________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы составителя протокола)
_________________________________________________________________________
(подробно указать: где, когда и кем допущено нарушение
_________________________________________________________________________
и в чем его существо)
_________________________________________________________________________
Факт нарушения удостоверяют свидетели:
1.___________________________прож._______________________________________
2.___________________________прож._______________________________________
Подпись
составителя_________________________
С протоколом
ознакомлен_____________________
Сведения о нарушителе
1. Фамилия, имя, отчество_______________________________________________
2. Год рождения___________________гражданство___________________________
3. Документ, удостоверяющий личность____________________________________
4. Место жительства, адрес______________________________________________
5. Место работы, службы или учебы_______________________________________
6. Подвергался ли административным взысканиям и за что__________________
________________________________________________________________________
Объяснение нарушителя
Я,______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Данные сведения и объяснения с моих слов записаны правильно.
Подпись нарушителя_________________
Подпись должностного лица__________
Решение начальника органа полиции по ходатайству, если оно заявлено_________________________________________________________________
Подпись_________________________________________
Постановление N ______
о наложении административного взыскания
за нарушение указанных в протоколе Правил
________________________________________________________________________
(указать вид и меру взыскания согласно ст. КАП   K841000_  )
________________________________________________________________________
(наименование органа, подпись лица, вынесшего решение)
"____"______________________________20___г.
Приложение 13
к Инструкции
Образец вкладыша к паспорту
иностранного гражданина о
сокращении срока пребывания
в Республике Казахстан
___________________________________________
!Срок регистрации N 0000 сокращен          !
!    до "___"______________________20___г. !
!      УМП УВД Алматинской области         !
!                                          !
!____________________________________ М.П. !
!    подпись      фамилия                  !
!                                          !
!  "___"____________________________20___г.!
!__________________________________________!

Қосымша беттің мөлшері: 25 х 70 мм.
Нұсқауға 14 қосымша
"БЕКIТЕМIН"
Бастық ________________________
_______________________________
(қолы)                   (тегі)
"______"_______________ 2000 ж.
Қазақстан Республикасынан кетіру жөнiнде
ҚОРЫТЫНДЫ
"______"_______ 2000 ж.                  _________________ қ.
Мен, ____________________________________________________________
(қорытынды шығарған қызметкердің лауазымы, тегі)
___________________________ түскен материалдарын қарап,
Анықтадым:
________________________________Қазақстан Республикасына
"____"____________2000 ж. келген осы уақытта мына мекен-жайда тұрады.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(кетiру туралы өтініш шығару негiзiнің себептерін көрсету керек)
Қазақ ССР-нің әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 201-1,
201 баптарын қолдана отырып,
Ұйғарар едім:                                      _________________________________________________________________
_______________________________________ Қазақстан Республикасынан
кетiру туралы өтініш қозғау _____________________________________
(қуылушының тегі, аты-жөнi)
_________________________________________________________________
(қорытындыны құрастырушының тегi, лауазымы)
"КЕЛIСЕМIН"
ІІБ КПБ бастығы _____________________________________
қолы                  тегі
Нұсқауға 15 қосымша
Құжаттарын жоғалтуына немесе құжаттарын алмастыруға қатысты
шетел азаматтарына берiлген анықтамалардың
YЛГIЛЕРI
Анықтама
Азамат __________________________________________________________
(тегi, аты-жөнi, азаматтығы)
ол 2000 жылдың __________________________________________________
(қала, аудандық iшкi iстер органы, полиция бөлiмшесi аталуы)
______________________________ жоғалтқаны туралы өтiнiшпен көрiндi
(құжаттарының аталуы)
Қала, аудандық iшкi iстер органдарының
(полиция бөлiмшесiнің) бастығы
_________________________________________________________________
қолы
анықтама үшiн мөрi
__________ 2000 ж.
Нұсқауға 16 қосымша
Қазақстан Республикасынан қуылған немесе
әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылған шетелдiк азаматтың
ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
_____________________________________________________________________

Размер вкладыша: 25 х 70 мм.
Приложение 14
к Инструкции
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник____________________
_____________________________
(подпись)      (фамилия)
"___"______________ 20 ____ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о выдворении из Республики Казахстан
"___"______20___г.                                 г.____________________
Я,__________________________________________________________________
(должность, фамилия работника, составившего заключение)
рассмотрев материалы, поступившие на ____________________________________
_________________________________________________________________________
Установил
что,______________________________________ прибыл в Республику Казахстан
(фамилия выдворяемого)
"___"_______20____г. и в настоящее время проживает по адресу:
_________________________________________________________________________
Проживая в Республике Казахстан,_____________________________________
(фамилия выдворяемого)
_________________________________________________________________________
(указать причины, послужившие основанием к возбуждению
_________________________________________________________________________
ходатайства о выдворении)
Руководствуясь статьями 201, 201-1   K841000_   Кодекса Казахской ССР об административных правонарушениях
Полагал бы:
Возбудить ходатайство о выдворении (выдворить)______________________
__________________________________________________из Республики Казахстан
(фамилия, имя, отчество выдворяемого)
_________________________________________________________________________
должность, фамилия, составившего заключение и подпись
"СОГЛАСЕН"
Начальник УМП УВД_____________________________________________________
___________________________    ______________________
(подпись)                     (фамилия)
Приложение 15
к Инструкции
Образец
справки, выдаваемой иностранным гражданам по поводу
утраты ими паспортов или заменяющих их документов
Справка
Выдана гражданину________________________________________________________
(гражданство, фамилия, имя, отчество)
в том, что он (она) "____"_________________20____г. обращался в
_________________________________________________________________________
(наименование горрайоргана внутренних дел, отделения полиции)
гор._____________________________с заявлением по поводу утраты им
_________________________________________________________________________
(наименование документа)
_________________________________________________________________________
Начальник горрайоргана
внутренних дел (отделения полиции)
__________________________________________
(подпись)
М.П.
(печать для справок)
"____"__________________20___г.
Приложение 16
к Инструкции
Учетная карточка
на иностранного гражданина (лицо без гражданства), привлеченного
к административной ответственности или выдворенного из Республики
Казахстан
-------------------------------------------------------------------------

1. Тегi, аты-жөнi                        !   1   !
_____________________________________________________________________
2. Жынысы                                !   2   !
_____________________________________________________________________
3. Туған жылы                            !   3   !
_____________________________________________________________________
4. Төлқұжат нөмiрi                       !   4   !
_____________________________________________________________________
5. Азаматтығы                            !   5   !
_____________________________________________________________________
6. Келу мақсаты                          !   6   !
_____________________________________________________________________
7. Шетел азаматы қайда тiркелген         !   7   !
_____________________________________________________________________
8. Оқу, жұмыс орны                       !   8   !
_____________________________________________________________________
9. Бұзу мiнездемесi                      !   9   !
_____________________________________________________________________
10. Бұзушылық кiммен анықталған          !   10  !
_____________________________________________________________________
11. Бұзу күнi, айы, жылы                 !   11  !
_____________________________________________________________________
12. Шешiм қабылданды                     !   12  !
_____________________________________________________________________
13. IIБ шешiм қайда қабылдады            !   13  !
_____________________________________________________________________
14. Шешiм қабылдаған күнi, айы, жылы     !  14   !
_____________________________________________________________________
15. Карточка толтырылған күнi, айы, жылы !  15   !
_____________________________________________________________________
В 2, 6, 10 керектi белгiнi түрлi-түстi қарандашпен белгiлеу
8 Реквизиттi оқу, жұмыс орны (министрлiктiң, ведомствоның және оқу
орынның, ұйымның аталуы қысқаша көрсетiледi)
9 Реквизиттi бұзушылық мiнездемесi (Қазақстан Республикасы
Президентiнiң заң күшi бар Қазақстан Республикасындағы шетелдiк
азаматтарының құқықтық жағдайы туралы   U952337_     Р000136_   және басқа
да заң актiлерi).
12 Реквизит Қабылданған шешiм:
1. Ескерту                         2. Келу мерзiмiнің қысқартылуы
3. Айыппұл (теңге сомасында)       4. Қуылу
5. Қылмыстық iс қозғалды           6. Конвоймен қуылды
Карточка өлшемi 205 х 145 мм.
Нұсқауға 17 қосымша
Ықтиярхатпен жоғалтқаны туралы және шетелдік азамат пен
азаматтығы жоқ тұлғаны есепке алу
Хабарламасы                                             _________________________________________________________________
(азаматтығы, бұрынғы азаматтығы)

1. Фамилия,имя,отчество! 1: !
-------------------------------------------------------------------------
2. Пол 3. Дата рождения! 2: !  Муж. Жен       ! 3: !
------------------------------------------------------------------------
4. Номер паспорта      ! 4: !
------------------------------------------------------------------------- 5. Гражданство         ! 5: !
------------------------------------------------------------------------- 6. Цель въезда         ! 6: !
------------------------------------------------------------------------- 7. Где зарегистрирован ! 7: !
иностранный гражданин !    !
------------------------------------------------------------------------- 8. Место работы, учебы ! 8: !
------------------------------------------------------------------------- 9. Характер нарушения  ! 9: !
-------------------------------------------------------------------------10. Кем выявлено наруш-е!10: !
-------------------------------------------------------------------------11. Дата нарушения      !11: !
-------------------------------------------------------------------------12. Принято решение     !12: !
-------------------------------------------------------------------------13. УВД, где принято    !13: !
решение             !    !
-------------------------------------------------------------------------14. Дата принятия       !14: !
решения             !    !
15. Дата заполнения     !15: !
карточки            !    !
-------------------------------------------------------------------------    В N 2, 6, 10 нужные значения обвести цветным карандашом.
Реквизит N 8 - "Место работы, учебы" (указывается сокращенное наименование министерства, ведомства и конкретное учебное заведение,  организации).
Реквизит N 9 - "Характер нарушения" (в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона   U952337_   "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан" и другими законодательными актами   P000136_  .
Реквизит N 12 - "Принятое решение":
1) предупреждение;              2) сокращен срок пребывания;
3) штраф (сумма в тенге);       4) выдворение;
5) возбуждено уголовное дело;   6) выдворение под конвоем.
Размер карточки 205 х 145 мм.
Приложение 17
к Инструкции
Извещение
об утрате видов на жительство и изменений
в учетах иностранных граждан и лиц без гражданства
_________________________________________________________________________                (гражданство, бывшее гражданство)

1. Тегі _________________________________________________________
2. Аты-жөні _____________________________________________________
3. Туған жері, жылы _____________________________________________
4. Тіркеу нөмірі, қандай органмен тіркелген _____________________
_________________________________________________________________
ІІБ Көші-қон полиция басқармасы
Бастығы _______________________
ІІБ карточкасында белгі жүргізілді ______________________________
2000 жылдың ____________________        ________________________
Ескерту : Өзгертулер жазу машинасында немесе сиямен толтырылады.
Хабарламаны қолмен толтырғанда тегі, аты-жөні машинка әріппен
жазылады. Хабарлама мәтінін екінші бетке тасымалдауға рұқсат
етілмейді.
Нұсқауға 18 қосымша
ПО-ның бұрыштық мөрi                _________________ бастығына
Сотталған шетел азаматына (азаматтығы жоқ адамға)
ХАБАРЛАМА
1. Тегi------------------------------------------
2. Аты-жөнi------------------------------------
3. Туған жерi----------------------------------------------------
4. Азаматтығы (бұрынғы азаматтығы)-------------------------------
5. IIБ-да есепте тұрады------------------------------------------
Осы хабарлама сотталушының жеке iсiне жапсырылады.
Сотталушы жазасын өтеп немесе тезарада босатылғаннан кейiн IIБ-на
жолданады, Қазақстан Республикасына тұруға құжаттарын
ресiмдеу үшiн сотталушы баруға мiндеттi.
Сотталушы қайтыс болған жағдайда хабарлама қайтыс болу
куәлiгiмен бiрге сотталушы есепте тұрған ІІБ-на жiберiледi.
IIБ КПБ бастығы-----------------------------------------------
(шенi, қолы, тегi)
Бас бостандығынан
айыру орынның
бұрыштық мөрi                        IIБ КПБ бастығына
_________________________________________________________________
Сотталған шетел азаматы (азаматтығы жоқ) тұлға туралы
ХАБАРЛАМА
1. Тегi------------------------------------------
2. Аты-жөнi------------------------------------
2000 жылдың----------------- бас бостандығынан айырудан босатылады
жазаны өтеудің мерзiмi және босатылуы туралы анықтамаға сәйкес
--------------------------------IIБ-на баруға  мiндеттi----------
--------------------------------ҚР-на ықтиярхатына ресiмдеу үшiн

1. Фамилия______________________________________________________________
2. Имя, отчество________________________________________________________
3. Год и место рождения_________________________________________________
________________________________________________________________________
4. N регистрации, каким органом зарегистрирован_________________________
________________________________________________________________________
5.______________________________________________________________________
Начальник Управления миграционной
полиции УВД____________________________
В картотеке УВД отметка произведена_______________________________________
"___"_____________________20___г.     __________________________________
Примечание: изменения заполняются на пишущей машинке или чернилами. При заполнении извещения от руки фамилия, имя, отчество пишутся печатными буквами. Переносить текст сообщения на оборотную сторону извещения не разрешается.
Приложение 18
к Инструкции
Угловой штамп                Начальнику_______________________
органов внутренних дел          _________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ
на осужденного иностранного гражданина (лицо без гражданства)
1. Фамилия_______________________________________________________
2. Имя, отчество_________________________________________________
3. Год и место рождения__________________________________________
_________________________________________________________________
4. Гражданство (бывшее гражданство)______________________________
5. Состоит на учете в УВД________________________________________
_________________________________________________________________
Настоящее извещение подлежит приобщению к личному делу осужденного. После отбытия осужденным срока наказания или досрочного освобождения извещение подлежит немедленному направлению в УВД, куда освобожденный будет обязан явиться для оформления документов на жительство в Республике Казахстан.
В случае смерти осужденного извещение вместе с копией свидетельства о смерти подлежит направлению в УВД, где осужденный состоял на учете.
Начальник УМП УВД____________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
Угловой штамп                            Начальнику УМП УВД
места лишения свободы                        ____________________
____________________
СООБЩЕНИЕ
об осужденном иностранном гражданине (лице без гражданства)
1. Фамилия_______________________________________________________
2. Имя, отчество_________________________________________________
"____"___________20____г. из мест лишения свободы освобождается
по отбытии срока наказания (досрочно) и согласно справке об освобождении
N  ___________  обязан явиться в УВД ________________________________для
оформления вида на жительство в РК
_ _ _ _ _ _ _ _ _

1. Тегi-------------------------------------------
2. Аты-жөнi---------------------------------жазаны өтеу кезiнде--
--------------------қайтыс болды.
АХАЖ-да, қайтыс болғаны туралы куәлiктің көшiрмесi көрсетiледi.
Қосымша: қайтыс болғаны туралы куәлiктің көшiрмесi.
Арнайы бөлiмнiң бастығы-----------------
-----------------------------------------------------------------
(шенi, қолы, тегi)
Нұсқауға 19 қосымша
Азаматтығы жоқ тұлғалар мен шетел азаматтарының жеке ісін және
басқа да істерді есепке алу кітабының
Формасы
_________________________________________________________________
Р/н! Жеке ісі   ! Істі        ! Істі   ! Істің      !Ескерту
! жүргізілген!толтырған    ! толтыру! құртылғаны !
! адам тегі, !күні, айы,   ! негізі ! жіберілген !
! аты-жөні   !жылы         !        !туралы белгі!
_________________________________________________________________
___!____________!_____________!________!____________!____________
Нұсқауға 20 қосымша
Қазақстан Республикасындағы шетел өкiлеттiлiктерiнiң шетел
азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалардың автокөлiктерiнiң нөмiр
белгiлерiнiң сериясы
СМD - шетел дипломатиялық өкiлдiктерi басшыларының қызметтiк
және жеке көлiктерi;
D - шетел дипломатиялық өкiлдiктерi, басқа да елшiлiкке теңестiрiлген халықаралық ұйымдары басшыларының автокөлiктерiне, сондай-ақ осы өкiлдiк рангысындағы дипломатиялық қызметкерлерiмен отбасы мүшелерiнің автокөлiктерiне;
Т - дипломатиялық өкiлдіктердің әкiмшiлiк-техникалық және қызмет көрсететiн қызметшiлерi мен олардың отбасы мүшелерiнiң көлiктерiне;
М - Қазақстан Республикасы ашық аумағында шетел фирмалар өкiлдiктерiмен, банктер, әуекомпаниялары және басқа да ұйымдар, сондай-ақ осы өкiлдiктің отбасы мүшелерi үшiн белгiленген тәртiпте автокөлiктерiне;
К - Шетел ақпарат құралдары өкiлдiктерi мен осы өкiлдiк қызметкерлерi мен олардың отбасы көлiктерiне;
Н - Қазақстан Республикасына қызмет, жеке iстерiмен, оқуға келген шетел азаматтарының 10 пайызы қатысқан, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын ықтиярхатпен, азаматтығы жоқ тұлға автокөлiктерiне;
Р - шетелге шығу мерзiмi келуiне байланысты есептен алынған немесе аумақтан қызмет көрсетуге тiркелген пунктiнен кеткен, Қазақстан Республикасы аумағындағы мерзiмi 30 тәулiк автокөлiктерiне;
Мемлекеттiк белгідегi нөмiр сериясы СМD  және D автокөлiктерi шетел мемлекетiнің дипломатиялық өкiлдiктерiне жатқызылатын халықаралық ұйымдар өкiлдерiне шетел мемлекетiнің дипломатиялық корпус қызметкерлерiне және ҚР-да аккредивтелген халықаралық ұйымдар көлiктерi алынбайды.
Нұсқауға 21 қосымша
Ішкi істер органдарында болуға тиiс шетел азаматтарына қатысты
қажетті құжаттар
ТIЗIМI
1) Ережеге сәйкес үзінді;
2) Ішкі істер органдарының шетел азаматтарының көрінуі туралы осы
Нұсқаудан үзiнді;
3) Кезекшiге шетелдік азаматтарды ұстау туралы және Iшкi істер
органдары мен полиция оның қызметі туралы Жаднама;
4) Шетел азаматтарын бiлетiн қазақстандық азаматтардың тізім,
олардың тұратын орнымен, телефон нөмiрлері, оларды аудармашы
ретінде қолдану мүмкіндігi үшін;
5) Қазақстан Республикасына келетін шетел азаматтарының, Қазақстан
Республикасы аумағында жүріп-тұратын құжаттарының үлгілері
(ҚР СIМ-нің дипломатиялық, виза, консулдық және қызмет карточкалары,
тiркеу штамптары, келген жеріне рұқсат етілген жазулары);

1. Фамилия_______________________________________________________
2. Имя, отчество_________________________________________________
отбывая наказание "___"___________19___г. умер.
Смерть зарегистрирована в _______________________________________
в ЗАГСе, копия свидетельства о смерти прилагается.
Приложение: копия свидетельства о смерти.
Начальник спецотдела_____________
____________________________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
Приложение 19
к Инструкции
Форма
книги учета личных дел на иностранных граждан и лиц без
гражданства, а также других дел
_________________________________________________________________________
N !Фамилия, имя и отчес! Дата ! Основание ! Отметка о ! Примечание
п/п !тво лица, на которое!заведе!к заведению!пересылке  !
!заведено дело       !ния   !   дела    !или уничто-!
!                    !дела  !           !жении дела !
-------------------------------------------------------------------------
!                    !      !           !           !
!                    !      !           !           !
!                    !      !           !           !
!                    !      !           !           !
!                    !      !           !           !
-------------------------------------------------------------------------
Приложение 20
к Инструкции
Серии номерных знаков на транспортные средства,
принадлежащие иностранным представительствам в Республике Казахстан,
иностранным гражданам и лицам без гражданства
"CMD" - на служебные и личные транспортные средства глав иностранных дипломатических представительств;
"D" - на транспортные средства иностранных дипломатических представительств, других международных организаций, приравненных к рангу посольства, а также на личные транспортные средства сотрудников дипломатического ранга этих представительств, организаций и членов семей их сотрудников;
"T" - на транспортные средства административно-технического и обслуживаемого персонала дипломатических представительств и международных организаций, приравненных к рангу посольств, и членов семей их сотрудников;
"М" - на транспортные средства, принадлежащие открытым на территории Республики Казахстан в установленном порядке представительствам иностранных фирм, банков, авиакомпаний и других организаций, а также сотрудникам этих представительств и членам их семей;
"К" - на транспортные средства представительств зарубежных средств массовой информации, сотрудникам этих представительств и членам их семей;
"Н" - на транспортные средства предприятий с иностранным участием не менее 10%, иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан по служебным, личным делам, на учебу, иностранных граждан, постоянно проживающих в Республике Казахстан по виду на жительство, или лиц без гражданства;
"Р" - на транспортные средства, снимаемые с учета в связи с окончательным вывозом за границу или убытием за пределы территории обслуживания регистрационным пунктом, срок их действия на территории Республики Казахстан - 30 суток.
Государственные номерные знаки серии "CMD" и "D" с транспортных средств, принадлежащих дипломатическим представительствам иностранных государств, представительствам международных организаций (приравненных к рангу дипломатических представительств), сотрудникам дипломатического корпуса иностранных государств и международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, не снимаются.
Приложение 21
к Инструкции
Перечень необходимых документов,
касающихся иностранных граждан, которые должны
иметься в дежурных частях органов внутренних дел
1) соответствующие выписки из Правил;
2) выписка из настоящей Инструкции о порядке обращения работников органов внутренних дел с иностранными гражданами;
3) памятка дежурному по органу внутренних дел о его действиях при задержании иностранных граждан или обращении их в полицию;
4) список казахстанских граждан, знающих иностранные языки, адреса их проживания и номера телефонов для возможного использования этих лиц в качестве переводчиков;
5) образцы документов, по которым иностранные граждане въезжают в Республику Казахстан, проживают и передвигаются по территории Республики Казахстан (визы, дипломатические, консульские и служебные карточки МИД Республики Казахстан, штампы регистрации, разрешительные записи на пребывание в данной местности);

6) Халықаралық автомобилдер хабарламасы үшiн жол учаскелерiнің тiзiмі,
республика зоналары.

6) список участков автодорог, зон республики, закрытых для международного автомобильного сообщения.