"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені қолданудың тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы"
Ішкі істер министрлігінің 2001 жылғы 1 қаңтардағы N 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 12 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1398. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № 246 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.05.27 № 246 (ресми жарияланған күннен күнтізбелік он күндік мерзімге дейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені басшылыққа алуды және орындауды жариялай отырып, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 ; 2009.05.20 N 192 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені қолданудың тәртібі туралы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
2. Есірткі бизнесіне қарсы күрес және есірткі айналымын бақылау комитетінің төрағасы, Ішкіісминнің орталық аппараты Департаменттерінің, дербес департаменттерінің, Астана, Алматы қалалары, облыстардағы және көліктегі Ішкі істер департаменттерінің, Ішкіісминнің жоғары және орта арнаулы оқу орындарының бастықтары:
1) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені және Ішкі істер органдарының кәсіби дайындығы жүйесіндегі нұсқаулықты сынақтар қабылдау арқылы терең оқып-үйренуді;
2) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережеде және Нұсқаулықта жазылған талаптардың бұлжытпай орындалуын;
3) қызметтік үй-жайларды, клубтарды қызмет өткерудің жағдайлары, ішкі істер органдары қызметкерлерінің құқықтары мен міндеттері көрсетілген тақырыптық стендтермен жабдықтауды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 , 2008.03.15 N 97 Бұйрықтарымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Кадр жұмысы департаментіне, Астана, Алматы қалалары, облыстардағы және көліктегі ішкі істер департаменттерінің, Ішкіісминнің жоғары және орта арнаулы оқу орындарының бастықтарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 , 2008.03.15 N 97 Бұйрықтарымен.

Об утверждении Инструкции о порядке применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 января 2001 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.02.2001 г. за № 1398. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 246
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 27.05.2011 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Объявляя для руководства и исполнения Положение о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644 приказываю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п. 3); от 20.05.2009 N 192 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - Инструкция).
2. Председателю Комитета по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков, начальникам Департаментов, самостоятельных управлений центрального аппарата МВД, департаментов, управлений внутренних дел г.г. Астаны, Алматы, областей и на транспорте, высших и средних специальных учебных заведений МВД обеспечить:
1) глубокое изучение Положения о прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов внутренних дел и Инструкции в системе профессиональной подготовки органов внутренних дел с принятием зачетов;
2) неукоснительное выполнение требований, изложенных в Положении о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел и Инструкции;
3) оборудование служебных помещений, клубов тематическими стендами, отражающими условия прохождения службы, права и обязанности сотрудников органов внутренних дел.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2004 г. N 428 ; от 15 марта 2008 года N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
3. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадровой работы, начальников департаментов внутренних дел г.г. Астаны, Алматы, областей и на транспорте, учебных заведений МВД. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2004 г. N 428 ; от 15 марта 2008 года N 97 ((порядок введения в действие см. п.3 ).

4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі -
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-майор
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 01 қаңтардағы
N 1 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының
қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының
қызмет өткеруі туралы ережені
қолданудың тәртібі туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "ІІББ, ІІБ, КІІБ", "ІІБ, КІІББ", "ІІББ, ІІБ", "ІІББ, облыстардың ІІБ, көліктегі ІІБ" деген аббревиатуралар "ІІД, КІІД" деген аббревиатурамен, "ТЖА" деген аббревиатура "ТЖМ" деген аббревиатурамен, "бастапқы дайындық" деген сөздер "арнайы алғашқы оқыту" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Ескерту. Нұсқаулықтың және оның қосымшаларының бүкіл мәтіні бойынша "қызмет өткерген жылдары үшін проценттік үстемақы төлеу", "қызмет өткерген жылдарына проценттік үстеме ақы төлеу", "еңбек сіңірген жылдары үшін пайыздық үстемеақы төлеу", "еңбек сіңірген жылдарына пайыздық үстемеақы төлеу" деген сөздер "лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009.05.20 N 192 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені (бұдан әрі - Ереже) қолданудың тәртібін белгілейді.
Нұсқаулыққа енбей қалған кадр мәселелерін шешудің тәртібі  Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) жекелеген нормативтік кесімдерімен реттеледі.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009.05.20 N 192 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Жалпы ережелер
1. Ішкі істер органдарына қызметке қабылдаудың шарттары
1. Ішкі істер органдарына қызметке Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады. Қазақстан Республикасы азаматтығының болуы қолда бар паспортына немесе жеке куәлігіне сәйкес анықталады.
2. Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын үміткерлерді іріктеп алуды, оларды алдын ала зерттеуді ішкі істер органдары бөлімшелерінің мүдделі бастықтары мен кадр аппараттары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының азаматтарын ішкі істер органдарына қызметке іріктеп алу кезінде үміткерлердің іскерлік, жеке және моральдық қасиеттерінің ішкі істер органдары қызметкерлеріне қызметтік жұмыстың нақты учаскелерінде қойылатын талаптарға аса дәлдікпен сәйкес келуін анықтау іріктеп алудың негізгі мақсаты болып табылатындығын ескеру керек.

4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждена
приказом МВД РК
от 1 января 2001 года N 1
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке применения Положения о прохождении
службы лицами рядового и начальствующего состава
органов внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. По всему тексту аббревиатуры "ГУВД, УВД, УВДТ", "УВД, ГУВДТ", "ГУВД, УВД", "ГУВД, УВД областей, УВД на транспорте" заменены аббревиатурами "ДВД, ДВДТ"; аббревиатура "АЧС" заменена аббревиатурой "МЧС"; слова "первоначальная подготовка" заменены словами "специальное первоначальное обучение" приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п. 3 );
Сноска. По всему тексту слова "выплаты процентной надбавки за выслугу лет" заменены словами "определения размера должностного оклада" приказом Министра внутренних дел РК от 20.05.2009 N 192 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Настоящая Инструкция определяет порядок применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан (в дальнейшем - Положение), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644.
Порядок решения кадровых вопросов, не вошедших в Инструкцию, регламентируется отдельными нормативными актами Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД).
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 20.05.2009 N 192 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Общие положения
1. Условия приема на службу в органы внутренних дел
1. На службу в органы внутренних дел принимаются граждане Республики Казахстан. Принадлежность к гражданству Республики Казахстан определяется в соответствии с имеющимся паспортом или удостоверением личности.
2. Отбор кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел, их предварительное изучение осуществляются заинтересованными начальниками подразделений органов внутренних дел и кадровыми аппаратами.
При отборе на службу в органы внутренних дел граждан Республики Казахстан необходимо учитывать, что основной целью отбора является выявление с наибольшей точностью соответствия деловых, личных и моральных качеств кандидатов требованиям, предъявляемым к сотрудникам органов внутренних дел на конкретных участках служебной деятельности.

3. Қызметке үміткерлерге мынадай қасиеттер тән болуы тиіс:
1) заңдарды бұлжытпай сақтаудағы дамыған құқықтық сана-сезім мен өзіндік сенім, мемлекеттік және қызметтік құпияны қатаң сақтай білу, патриотизм мен интернационализм;
2) өзіне қатаң талап қою, ішкі істер органдарындағы өзінің болашақ қызметін зор мемлекеттік мәні бар іс ретінде саналы түрде түсіне білу, қызметтік жұмысының нәтижелерін объективті түрде бағалай білу;
3) ұйымдастырушылық қабілеті, адамдарға оң ықпал жасай білу, жоғары жұмыс қабілеттілігі мен шыдамдылық, әдеттегідей емес және төтенше жағдайларда жүктелген міндеттерге сәйкес тыңғылықты және табандылықпен қимылдау қабілеті, сондай-ақ ішкі істер органдарындағы қызметке байланысты қиындықтарға төзе білу.
2. Ішкі істер органдарына қызметке кадрларды іріктеу
4. Үміткерлерді іріктеп алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру жергілікті жерлердегі ішкі істер органдарының басшыларына және үміткерлерді пайдалану көзделіп отырған салалық бөлімшелердің басшыларына жүктеледі. Олар өз жұмыстарын кадр аппараттарымен тығыз қарым-қатынаста жүзеге асырады.
Бос лауазымдарға жасақтау жөніндегі жұмыс ішкі істер органдары мен бөлімшелерінің қызметтік жұмысы жоспарларында көрініс алады.
Үміткерді зерттеуді үміткерді пайдалану көзделіп отырған бөлімшенің қызметкері жүргізеді.
5. Ішкі істер органдарына қызметке қатардағы және кіші басшы құрамдағы лауазымдарға 32 жастан аспаған, орта және аға басшы құрамдағы лауазымдарға - егер де олардың қызметте болудың шекті жасына жету сәтіне қызмет өткерген жылдары үшін зейнетақыға құқығы бар болса, запастағы офицерлер мен арнайы және әскери атағы болған, ішкі істер органдарында қолданылатын мамандығы бойынша жоғары даярлығы мен жұмыс тәжірибесі бар, бұған дейін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа әскерлері мен әскери құрамаларында, сондай-ақ ішкі істер органдарында, ҰҚК-да, бұрынғы МТК-да, қаржы полициясында, кеден қызметінде қызмет өткерген адамдарды қоспағандағы 40 жастан аспаған азаматтар қабылданады.
Ерекше жағдайларда, жасы Ережеде көзделген жастан асатын адамды ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы мәселені шешу кезінде ІІД, КІІД-нің, Ішкіісмин оқу орындарының кадр аппараты Ішкіісминнің кадр аппаратына бірінші басшының қолы қойылған ұсынымды, қалыптастырылған жеке істі жібереді. Ішкіісминнің кадр аппараты ұсынылған материалдарды қарап шығып, Министр не оны ауыстырушы адам бекіткен дәлелді қорытынды шығарады. Оң шешім шығарылған жағдайда осы қорытынды үміткерді (егер де ол қатардағы, кіші немесе басшы құрамдағы лауазымға тағайындауға үміткер болып табылатын жағдайда) училищеге арнайы алғашқы оқытуға және үміткерді бұдан әрі ішкі істер органдарына қызметке қабылдауға негіз болып табылады. Үміткерді одан кейін алғашқы арнаулы атақ беруге немесе бұрын ішкі істер органдарының басшы құрамында болған адамдарды Ішкіісминнің кадрларына қабылдауға ұсыну кезінде Ішкіісминнің кадр аппаратына жіберілетін ұсынымхатқа көрсетілген қорытындының көшірмесі қоса тіркеледі.

3. Кандидатам на службу должны быть присущи следующие качества:
1) развитое правосознание и внутренняя убежденность в неукоснительном соблюдении законов, умение строго хранить государственную и служебную тайну, патриотизм и интернационализм;
2) высокая требовательность к себе, осознанное понимание своей будущей службы в органах внутренних дел, как дела большого государственного значения, умение объективно оценивать результаты служебной деятельности;
3) организаторские способности, умение оказывать положительное воздействие на людей, высокая работоспособность и выносливость, способность действовать в соответствии с возложенными обязанностями четко и решительно в нетипичных и экстремальных условиях, а также преодолевать трудности, связанные со службой в органах внутренних дел.
2. Отбор кадров на службу в органы внутренних дел
4. Организация работы по отбору кандидатов возлагается на руководителей органов внутренних дел на местах и руководителей отраслевых подразделений, в которых предполагается использовать кандидатов. Свою работу они осуществляют в тесном взаимодействии с кадровыми аппаратами.
Работа по комплектованию вакантных должностей отражается в планах служебной деятельности органов и подразделений внутренних дел.
Изучение кандидата проводится сотрудниками подразделения, в котором предполагается использовать кандидата.
5. На службу в органы внутренних дел на должности рядового и младшего начальствующего состава принимаются граждане не старше 32 лет, среднего и старшего начальствующего состава - не старше 40 лет, за исключением офицеров запаса и лиц, проходивших ранее службу в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях, а также в органах внутренних дел, КНБ, бывшего ГСК, финансовой полиции, таможни, имевших специальные и воинские звания, обладающих высокой подготовкой и опытом работы по специальности, применимой в органах внутренних дел, если они к моменту достижения предельного возраста состояния на службе будут иметь право на пенсию за выслугу лет.
В исключительных случаях, при решении вопроса о приеме на службу в органы внутренних дел лица, имеющие возраст, превышающий предусмотренный Положением, кадровый аппарат УВД, УВДТ, учебных заведений МВД направляет в кадровый аппарат МВД ходатайство, за подписью первого руководителя, сформированное личное дело. Кадровый аппарат МВД, рассмотрев представленные материалы, выносит мотивированное заключение, утверждаемое Министром, либо лицом его замещающим. В случае положительного решения данное заключение является основанием для направления кандидата (в случае, если он является кандидатом к назначению на должность рядового, младшего или среднего начальствующего состава) в училище на специальное первоначальное обучение и дальнейшего приема кандидата на службу в органы внутренних дел. При последующем представлении кандидата к присвоению первого специального звания или зачислению в кадры МВД бывших лиц начальствующего состава органов внутренних дел, к представлению, направляемому в кадровый аппарат МВД, прикладывается копия указанного заключения.

6. Ішкі істер органдарына қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарға алғаш рет орналасушы үміткерлер кадрға қабылданғанға дейін Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) оқу орындарында арнайы алғашқы оқытудан өтеді. Арнайы алғашқы оқытудан өтудің тәртібі мен шарттарын Министр белгілейді. Бұл ретте оқу мерзімі лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау және зейнетақы есептеу үшін қызмет өтіліне қоса есептеледі.
Ішкі істер органдарына (бұдан әрі - ІІО) аға және басшы құрамдағы лауазымдарға қызметке қабылданатын адамдар кадр аппаратының келісімі бойынша оны өтудің тәртібін белгілейтін тікелей бастықтың жетекшілігімен тағылымдамадан өту арқылы арнайы алғашқы оқыту бағдарламасын меңгереді.
ІІО-ның, басқа да құқық қорғау органдарының бұрынғы қызметкерлері мен әскери қызметшілер, сондай-ақ күндізгі нысан бойынша арнайы және әскери оқу орындарын бітірген адамдар арнайы алғашқы оқытудан өтпей қызметке қабылданады.
ІІО-ның, басқа да құқық қорғау органдарының бұрынғы қызметкерлерін және әскери қызметшілерін қызметке қабылдаған кезде, егер олар қызметтен босатылған күннен бастап кемінде үш ай өтпесе, көрсетілген кезеңде олар өзге заңды тұлғалармен және жеке адамдармен еңбек қатынасына түспеген жағдайда, арнайы тексерістің сауалнамалық деректері мен материалдары жаңартылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
6-1. Ішкі істер органдарында қызметке үміткер арнайы алғашқы даярлықтан өткенге дейін арнайы атақ берілмей және кадрға қабылданбай, тиісті лауазымға сынақ мерзімімен тағылымдамадан өтуші болып тағайындалады.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 26 наурыздағы N 114 бұйрығымен .
7. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің оқу орындарына оқуға түсу жылының 31 желтоқсанындағы ахуал бойынша 17 жасқа толған адамдар қабылданады.
8. Ішкі істер органдарына қызметке қабылданатындар олардың әскери қызметке жарамдылығын анықтау үшін міндетті түрде ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссияларында медициналық куәландырудан өтеді.
9. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
10. Қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарға азаматтар (қызметкерлер) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережеге сәйкес қабылданады (тағайындалады).
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

6. Кандидаты, впервые поступающие в органы внутренних дел на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава, до зачисления в кадры проходят специальное первоначальное обучение в учебных заведениях Министерства внутренних дел (далее - Министерство). Порядок и условия прохождения специального первоначального обучения определяется Министром. При этом срок обучения засчитывается в стаж службы для определения размера должностного оклада и начисления пенсии.
Лица, поступающие на службу в органы внутренних дел (далее - ОВД) на должности старшего и высшего начальствующего состава, осваивают программу специального первоначального обучения путем стажировки под руководством непосредственного начальника, который по согласованию с кадровым аппаратом определяет порядок ее прохождения.
Бывшие сотрудники ОВД, других правоохранительных органов и военнослужащие, а также лица, окончившие специальные и военные учебные заведения по очной форме, принимаются на службу без прохождения специального первоначального обучения.
При приеме бывших сотрудников ОВД, других правоохранительных органов и военнослужащих, если со дня их увольнения не прошло более трех месяцев, при условии отсутствия у них за указанный период трудовых отношений с иными юридическими и физическими лицами, анкетные данные и материалы специальной проверки обновляются.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15 марта 2008 года N 97 ((порядок введения в действие см. п.3 ).
6-1. Кандидат на службу в органы внутренних дел до прохождения специального первоначального обучения назначается стажером на соответствующую должность с испытательным сроком, без присвоения специального звания и зачисления в кадры.
Сноска. Глава 2 дополнено пунктом 6-1 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 марта 2007 года N 144 .
7. На учебу в учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан могут зачисляться лица, достигшие 17 лет по состоянию на 31 декабря в год поступления.
8. Принимаемые на службу в органы внутренних дел в обязательном порядке проходят медицинское освидетельствование в военно-врачебных комиссиях органов внутренних дел для определения их пригодности к военной службе.
9. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
10. На должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава принимаются граждане (назначаются сотрудники) в соответствии с Положением о прохождении служб лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644.
Сноска. Пункт 10 в редакции в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 ((порядок введения в действие см. п.3 ).

11. Аға және жоғары басшы құрамдағы лауазымдарға жоғары білімі бар адамдар қабылданады.
12. Медициналық қарсы көрсетулер бойынша бұрын мерзімді әскери қызмет өткермеген, кейіннен әскери қызметке жарамды деп танылған немесе бұрын құқық қорғау органдарынан науқастануы немесе денсаулық жағдайы бойынша босатылған үміткерді ішкі істер органдарына қызметке ресімдеу кезінде үміткер (немесе оның медициналық құжаттары) міндетті түрде Ішкіісминнің орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының бекітуіне жіберіледі, оның қорытындысы Ішкіісминнің кадр аппаратына жіберілетін алғашқы арнаулы атақ беру немесе Ішкіісминнің кадрларына қабылдау ұсынымхатына қоса тіркеледі.
3. Үміткерді зерттеу
13. Оларға қатысты лауазымға тағайындау туралы шешім қабылданған адамдар ІІО-ға қызметке қабылдау туралы өтініш жазады. Үміткердің жеке басын алдын ала зерделеу процесінде оның денсаулығының жағдайы, оның білімі мен арнайы дайындығының сәйкестігі, белгіленген нормативтерді тапсыру бойынша оның дене-күш дайындығының деңгейі (нәтижелері үміткердің жеке ісіне тігіледі), ол тағайындалатын лауазымға қойылатын талаптарға оның сәйкес болуы, үміткердің отбасы жағдайы және оның ортасы, мінез-құлқының негізгі сипаттары (үміткерлерді тұрғылықты жері бойынша сипаттайтын материалдарды үміткерді ресімдейтін қызмет жинақтайды) анықталады. Үміткер ішкі істер органдарының әкімшілік есептері бойынша тексеріледі. Зерттеу нәтижелері тексеруші адамның баянатында көрсетіледі.
Үміткерді пайдалану жоспарланып отырған ішкі істер органының немесе бөлімшесінің басшысы онымен жеке әңгімелеседі, алдын ала зерттеу процесінде алынған деректердің сәйкестігін анықтайды, алдағы жұмыстың сипатын түсіндіреді.
Үміткерлердің ата-аналарымен, әйелімен (күйеуімен) әңгіме өткізіледі. Үміткердің ішкі істер органдарына қызметке орналасуының себептері анықталады. Үміткердің және оның туысқандарының назары оның болашақ қызметінің сипатына, мезгілінен тыс уақытта, демалыс және мерекелік күндері жұмысқа тартылу мүмкіндігіне, сондай-ақ ішкі істер органдарында қызмет өткеру кезіндегі жеңілдіктер мен басымдықтарға аударылады. Оны Қызмет өткеру туралы ережемен таныстырады.
Кадр аппаратында үміткер жақын туысқандарын, оның ішінде бұрынғы жұбайларын көрсете отырып, өз қолымен жазылған және баспа түрінде терілген кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақты (Нұсқаулыққа N 1 қосымша), толық өмірбаянын (Нұсқаулыққа N 2 қосымша) толтырады.
Үміткер кадр аппаратына: еңбек кітапшасын (бар болса); білімі туралы дипломның (куәліктің) куәландырылған көшірмесін; әскери билетін немесе шақыру бөліміне есепке алу туралы куәлігін; соңғы жұмыс орнынан мінездемесін, түйіндемесін ұсынады. Сонымен қатар ішкі істер органдары қызметкерлерінің, басқа да лауазымды адамдардың ұсынымхатын ұсынуға болады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

11. На должности старшего и высшего начальствующего состава принимаются лица с высшим образованием.
12. В случае оформления на службу в органы внутренних дел кандидата, ранее не проходившего действительную военную службу по медицинским противопоказаниям, а впоследствии признанного годным к военной службе или ранее уволенного из правоохранительных органов по болезни или состоянию здоровья, кандидат (или его медицинские документы) в обязательном порядке направляются на утверждение центральной военно-врачебной комиссии МВД, заключение которой прикладывается к представлению к присвоению первого специального звания или зачислению в кадры МВД, направляемого в кадровый аппарат МВД.
3. Изучение кандидата
13. Лица, в отношении которых принято решение о назначении на должность, пишут заявление о приеме на службу в ОВД. В процессе предварительного изучения личности кандидата выясняется состояние его здоровья, соответствие имеющегося у него образования и специальной подготовки, уровень физического развития по сдаче установленных нормативов (результаты приобщаются к личному делу кандидата), соответствие требованиям, предъявляемым к должности, на которую он назначается, семейное положение и окружение кандидата, основные черты характера (материалы, характеризующие кандидата по месту жительства, собирает служба, в которую оформляется кандидат). Кандидат проверяется по административным учетам органов внутренних дел. Результаты изучения отражаются в рапорте проверяющего лица.
Руководитель органа или подразделения внутренних дел, в котором предполагается использовать кандидата, лично проводит с ним собеседование, выясняет соответствие полученных в процессе предварительного изучения данных, разъясняет характер предстоящей работы.
Проводится беседа с родителями, женой (мужем) кандидата. Выясняются мотивы поступления кандидата на службу в органы внутренних дел. Обращается внимание кандидата и его родственников на характер будущей деятельности, на возможное привлечение его к работе в неурочное время, выходные и праздничные дни, а также на льготы и преимущества при прохождении службы в органах внутренних дел. Ознакамливает его с Положением о прохождении службы.
В кадровом аппарате кандидат заполняет личный листок по учету кадров (Приложение N 1 к Инструкции), подробную автобиографию (Приложение N 2 к Инструкции) написанную собственноручно и в отпечатанном виде, с указанием близких родственников, в том числе бывших супругов.
Кандидат представляет в кадровый аппарат: трудовую книжку (при наличии); заверенную нотариально либо сотрудником кадрового аппарата копию диплома (свидетельство) об образовании; военный билет или удостоверение о приписке к призывному участку; характеристику с последнего места работы, резюме. Кроме того, при наличии, могут быть представлены рекомендации сотрудников ОВД, других должностных лиц.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 ((порядок введения в действие см. п.3 ).

14. Үміткерді зерттеуді жалғастырудың мақсатқа сай болатындығы туралы шешім қабылданған кезде салалық қызметтің, бөлімшенің жетекшісі үміткерді зерттеудің қорытындысы бойынша ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы қорытындының бірінші бөлімін (Нұсқаулыққа N 3 қосымша) толтырады. Әрі бұл бөлімде үміткерді зерттеген адамдардың тектері, зерттеу нәтижелері, үміткерді сипаттайтын деректер, үміткерді пайдалану көзделіп отырған лауазым мен жұмыс учаскесі, үміткерді ішкі істер органдарына жұмысқа кімнің ұсынғандығы және шешім қабылдау үшін едәуір мәні бар басқа да деректер көрсетіледі.
Қызметке қабылдау туралы қорытынды, кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ және өмірбаян лауазымға тағайындау құқығы бар ішкі істер органының немесе бөлімшесінің бастығына жіберіледі, ол келіп түскен материалдарды қарайды және оң шешім шығарылған кезде үміткерді арнайы тексеруді жүргізу үшін оларды кадр аппаратына жібереді.
15. Арнайы тексеру қызметке іріктеп алынатын адамдарды зерттеудің құралы болып табылады және үміткерлер мен олардың жақын туысқандарына (оның әкесі, шешесі, туған ағалары мен апалары, әйелі (күйеуі), оның әкесі, шешесі, туған ағалары мен апалары, үміткердің 14 жасқа толған балалары) қатысты мәліметтерді анықтау мақсатында жүргізіледі. Бұл ретте тізім (Нұсқаулыққа N 4 қосымша) толтырылады.
Арнайы тексеруге ішкі істер органдарына қызметке қатардағы және басшы құрамдағы лауазымдарға, оның ішінде Ішкіісминнің оқу орындарына оқуға қабылданатын адамдар жатады.
Егер де үміткердің, оның әйелінің (күйеуінің) жақын туысқандарының бірі ішкі істер органдарында қызметте тұрса, оған тексеру жүргізілмейді, отбасының қалған мүшелері жалпы негізде тексеруге жатады.
Арнайы тексеруге жататын адамдар ішкі істер органдарының, ҰҚК-ның жедел есептері бойынша тексеріледі. Арнайы тексеру туған жері мен тұрғылықты жері бойынша, ал үміткерлерді арнайы тексеру - сондай-ақ олардың үш жылдан астам тұрған барлық бұрынғы тұрғылықты жерлері бойынша жүзеге асырылады. Бір мезгілде, кадр аппараты Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және арнайы есептер комитетіне немесе аталған Комитеттің облыстық прокуратуралар жанындағы басқармаларына үміткерге арналған сұрау салуды толтырады.
Ішкі істер органдарына қызметке қабылданатын адамдарға мемлекеттік қызметке қабылданатын азаматтар ретінде арнайы тексеріс жүргізіледі.
Ұлттық қауіпсіздік органдарына жіберілетін, мемлекеттік органның кадр қызметіне ұсынылатын арнайы тексеріске жататын адамдар туралы материалдарда:

14. В случае принятия решения о целесообразности продолжить изучение кандидата руководитель отраслевой службы, подразделения по итогам изучения кандидата заполняет первый раздел заключения о приеме на службу в органы внутренних дел (Приложение N 3 к Инструкции). В этом же разделе указываются фамилии лиц, изучавших кандидата, результаты изучения, характеризующие кандидата данные, должность и участок работы, на которых предполагается использовать кандидата, кто рекомендовал кандидата для работы в органах внутренних дел и другие данные, имеющие существенное значение для принятия решения.
Заключение о приеме на службу, личный листок по учету кадров и автобиография направляются начальнику органа или подразделения внутренних дел, имеющему право назначения на должность, который рассматривает поступившие материалы и при положительном решении направляет их в кадровый аппарат для проведения специальной проверки кандидата.
15. Специальная проверка является средством изучения отбираемых на службу лиц и проводится в целях уточнения сведений, касающихся кандидата и его близких родственников (его (ее) отец, мать, родные братья и сестры, жена (муж), ее (его) отец, мать, родные братья и сестры, дети кандидата, достигшие 14-летнего возраста. При этом составляется список (Приложение N 4 к Инструкции).
Специальной проверке подлежат лица, принимаемые на службу в органы внутренних дел на должности рядового и начальствующего состава, в том числе на учебу в учебные заведения МВД.
Если кто-либо из близких родственников кандидата, его жены (мужа) состоит на службе в органах внутренних дел, на него проверка не производится, остальные члены семьи подлежат проверке на общих основаниях.
Лица, подлежащие специальной проверке, проверяются по оперативным учетам органов внутренних дел, КНБ. Специальная проверка осуществляется по месту рождения и месту жительства, а кандидатов - также и по всем прежним местам жительства, в которых они проживали более трех лет. Одновременно, кадровым аппаратом, составляется запрос на кандидата в Комитет по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан или управления, указанного Комитета при областных прокуратурах.
Лица, поступающие на службу в ОВД, подвергаются специальной проверке граждан, поступающих на государственную службу.
Материалы о лицах, подлежащих специальной проверке, направляемые в органы национальной безопасности и представляемые в кадровую службу государственного органа, должны содержать следующие сведения:

1) тексерілушінің және оның туған-туыстарының туған жылы мен жерін, жұмыс немесе оқу орнын, атқарып отырған лауазымы мен тұрғылықты жерін көрсете отырып, оларға (әйеліне, күйеуіне, әкесіне, шешесіне, аға-інілеріне, апа-қарындастарына, сіңлілеріне, 18 жасқа толған балаларына) толық анық деректері;
2) атқарған лауазымын, органның, ұйымның атауын және оның орналасқан жерін көрсете отырып, ресімделетін адамның еңбек қызметі туралы;
3) ресімделуші адамның шет елде туған-туысының бар-жоғы туралы мәліметтер болуы тиіс.
Мемлекеттік қызметке үміткер 1)-3) тармақтарда көрсетілген мәліметтерді сауалнамада (1-қосымша) және өмірбаянда (2-қосымша) жазады және оны ІІО кадр қызметінің басшысы қол қойып бекітеді.
Материалдарға:
1) кірістері мен мүліктері туралы декларацияны тапсыру туралы салық органдарынан алған анықтаманың көшірмесі;
2) білімі туралы құжаттардың көшірмелері;
3) 3,5 х 4,5 фотосуретінің 2 данасы қоса беріледі.
Белгіленген нысандағы талап қағазының бланкісінде (5-қосымша) адресатты және жіберушіні көрсетпей, осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мәліметтер ғана толтырылады.
Арнайы тексерудің нәтижелері ішкі істер органдарына қабылдау туралы қорытындының екінші бөлімінде көрініс алады, онда "Қызметке қабылдауға қайшы келетін мәліметтер жоқ" деген жазба жасалады және арнайы тексеруді жүргізген адамның қолы қойылады.
Жедел есептер бойынша тексеру талаптардың (Нұсқаулыққа N 5 қосымша) ескерілуімен, лауазымға тағайындау құқығы бар бастық бекіткен белгіленген нысандағы жоспар бойынша (Нұсқаулыққа N 6 қосымша) жүргізіледі. Үміткердің әйелінің (күйеуінің), олардың жақын туысқандарының сотталғандығы туралы мәліметтер, сондай-ақ теріс сипаттағы басқа да мәліметтер алынған кезде қорытындыда жасалған қылмыстың қоғамдық қауіптілігі, туысқандық дәрежесі, алдағы қызметінің сипаты, сотты болған туысқандарының үміткерге теріс ықпал етуі, үміткердің сотты болған туысқандарына материалдық және өзге де тәуелді болуы ескеріле отырып, үміткерді қызметке қабылдаудың мүмкіндігі негізделеді.
Арнайы тексеру аяқталғаннан кейін кадр аппаратының қызметкері арнайы тексерудің нәтижелері туралы қорытынды (Нұсқаулыққа N 7 қосымша) толтырады.
Арнайы тексерудің материалдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және арнайы есептер жөніндегі комитетінен немесе аталған Комитеттің облыстық прокуратуралар жанындағы басқармаларынан келген жауап лауазымға тағайындау құқығы бар бастыққа бекіту үшін баяндалады. Қызметке қабылдау туралы мәселе оң шешілген жағдайда нәтижелері үміткерді пайдалану жоспарланып отырған органның, салалық бөлімшенің басшысына хабарланады.
Үміткерді қызметке қабылдаудан бас тарту туралы шешімнің себептері оған хабарланады.
Арнайы тексеру жүргізудің жоспарын қамтитын арнайы тексерудің материалдары, арнайы тексеру жөніндегі талаптар, қорытынды, ішкі істер органдарының әкімшілік есептері бойынша зерттеу мен тексерудің рапорттары, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және арнайы есептер жөніндегі комитетінен немесе аталған Комитеттің облыстық прокуратуралар жанындағы басқармаларынан келген жауаптар жеке істің 5-бөлігіне тігіліп, нөмірленеді және осы бөліктегі құжаттардың тізбесіне енгізіледі.
Ішкі істер органдарына қызметке қабылданбаған үміткерлерге арналған арнайы тексеру материалдары бір жыл өткеннен кейін жойылады.
Одан кейін кадр аппаратының қызметкерлері 7-қосымшаға сәйкес тиісті қорытынды бекіте отырып, кем дегенде бес жылда бір рет арнайы тексеріс жүргізеді.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 , 2008.03.15 N 97 Бұйрықтарымен.

1) полные установочные данные на проверяемого и его близких родственников (жену, мужа, отца, мать, братьев, сестер, детей, достигших 18 лет) с указанием года и места рождения, места работы или учебы, занимаемой должности и места проживания;
2) о трудовой деятельности оформляемого лица с указанием занимаемой должности, наименования органа, организации и ее местонахождения;
3) о наличии у оформляемого лица родственников за границей.
Сведения, указанные в подпунктах 1)-3), излагаются кандидатом на государственную службу в личном листке по учету кадров (приложение 1) и автобиографии (приложение 2) и скрепляются подписью руководителя кадровой службы ОВД.
К материалам прилагаются:
копия справки из налоговых органов о сдаче декларации о доходах и имуществе;
копии документов об образовании;
фотографии 3,5 х 4,5 - 2 шт.
В бланке требования установленной формы (приложение 5) заполняются только сведения, указанные в подпункте 1 пункта 15 настоящей Инструкции, без указания адресата и отправителя.
Результаты специальной проверки отражаются во втором разделе заключения о приеме на службу в органы внутренних дел, где производится запись: "Сведений, препятствующих приему на службу, не имеется" и ставится подпись лица, производившего специальную проверку.
Проверка по оперативным учетам проводится с использованием требований (Приложение N 5 к Инструкции), по плану установленной формы, утвержденному начальником пользующимся правом назначения на должность (Приложение N 6 к Инструкции). При получении сведений о судимости жены (мужа) кандидата, их близких родственников, а также других сведений отрицательного характера в заключении обосновывается возможность приема кандидата на службу с учетом общественной опасности совершенного преступления, степени родства, характера предстоящей службы, отрицательного влияния на кандидата, материальной и иной его зависимости от родственников, имеющих судимость.
После окончания специальной проверки работник кадрового аппарата составляет заключение о результатах специальной проверки (Приложение N 7 к Инструкции).
Материалы специальной проверки, а также ответ из Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан или управлений, указанного Комитета при областных прокуратурах, докладываются на утверждение начальнику, пользующемуся правом назначения на должность. При положительном решении вопроса о приеме на службу результаты сообщаются руководителю органа, отраслевого подразделения, в котором предполагается использовать кандидата.
Мотивы решения об отказе в приеме на службу объявляются кандидату.
Материалы специальной проверки, включающие в себя План проведения спецпроверки, требования, заключение по спецпроверке, рапорта изучения и проверки по административным учетам органов внутренних дел, ответы из Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан или управлений, указанного Комитета при областных прокуратурах, подшиваются в 5-ую часть личного дела, пронумеровываются и вносятся в опись документов этой части.
Материалы специальной проверки на кандидатов, не принятых на службу в органы внутренних дел, по истечении одного года уничтожаются.
В последующем специальная проверка проводится сотрудниками кадрового аппарата не реже одного раза в пять лет, с утверждением соответствующего заключения согласно приложению 7 .
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 23.07.2004 N 428 ; от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

16. Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы қорытындының үшінші бөлімінде әскери-дәрігерлік комиссия, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру мен психофизиологиялық тексеруден өтудің нәтижелері туралы жазба жасалады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
16.1. ІІО қызметке үміткер арнайы алғашқы оқытудан өткенге дейін сынақ мерзімімен, арнаулы атақ берілмей және кадрға қабылданбай тиісті лауазымға тағайындалады.
Ескерту. 16-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
17. Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы қорытынды (оқуға үміткерлерді қоспағандағы) үміткерді зерттеуді жалғастыру үшін, оның ішінде көзделіп отырған лауазымда жұмыс істеуге қажет болатын қасиеттерді анықтау мақсатында нақты тапсырмалар беріле отырып, бөлімшеге жіберіледі.
Үміткерлерді нақты тапсырмалар арқылы зерттеуді салалық бөлімшенің аса білікті қызметкерлері жүргізеді.
Әрбір тапсырма бойынша үміткерге міндетті түрде оны орындаудың тәсілдері мен мінез-құлық таныта білу туралы нұсқама беріледі. Үміткерге берілетін тапсырмалар нақты, бөлімшенің құзыретіне енетін мәселелерді шешуге бағытталған, орындауға болатын және заңдылық талаптарына жауап беретін болуы тиіс. Тапсырмалар іс жүргізу қимылдарын өзінше жүргізумен және қызмет атқарумен байланысты болмауы керек. Тапсырмаларды орындау үміткердің моральдық, іскерлік және жеке қасиеттеріне, оның өзін пайдалану көзделіп отырған лауазым бойынша міндеттерін орындай білу қабілетіне баға беруге мүмкіндік беретін бастамашылығын, іс-қимыл белсенділігін қарастыруы керек.
Үміткерге оның өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін тапсырмалар беруге үзілді-кесілді тыйым салынады.
Үміткер міндетті түрде орындалған тапсырмалары туралы жазбаша есептер ұсынуы тиіс. Осы есептер бойынша зерттелетін адамның өз ойларын қисынды және бір ізді мазмұндай алуы, жинақталған ақпаратты бір жүйеге келтіре білуі, топтастырып, талдай білуі, дұрыс қорытынды жасап, ұсыныстар шығара білуі тексеріледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
18. Үміткерді зерттеу процесінде ішкі істер органдарына қызметке орналасатын адамдарға қойылатын жалпы талаптармен қатар нақты лауазымда жұмыс істеуге қажетті қасиеттері анықталады.
19. Зерттеудің нәтижелері ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы қорытындының төртінші бөлімінде мазмұндалады. Зерттеуді кімнің жүргізгендігі, үміткерге қандай нақты тапсырмалар берілгендігі, оларды қалай орындағандығы, өзінің болашақ жұмысына қажетті қандай қасиеттерді танытқандығы көрсетіледі, үміткерді қандай да бір лауазымда пайдалану мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды жасалады. Сонымен бірге, міндетті түрде үміткерді және оның жеке ерекшеліктерін сипаттайтын мәліметтер көрсетіледі.
Тексерілмеген оң да, теріс те деректерді көрсетуге, сондай-ақ үміткерді пайдалану жөніндегі ұсыныстарда оларға сүйенуге тыйым салынады.
20. Үміткерді зерттеу аяқталғаннан кейін ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы толтырылған қорытынды үміткерге арналған жеке істің материалдарын одан әрі ресімдеу үшін кадр аппаратына жіберіледі.
Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы қорытынды қызметке жетекшілік жасаушы орган бастығының орынбасарымен, үміткерді пайдалану көзделіп отырған салалық бөлімшенің басшыларымен және кадр аппаратымен келісіледі. Бір мезгілде аталған басшылардың үміткермен жеке кездесуі ұйымдастырылады.
Қорытындыны лауазымға тағайындау құқығы бар органның, бөлімшенің бастығы бекітеді.

16. В третьем разделе заключения о приеме на службу в органы внутренних дел делается запись о результатах прохождения военно-врачебной комиссии, сдачи нормативов по физической подготовке и психофизиологического обследования.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
16-1. Кандидат на службу в ОВД до прохождения специального первоначального обучения назначается стажером на соответствующую должность с испытательным сроком, без присвоения специального звания и зачисления в кадры.
Сноска. Пункт 16-1 дополнен приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008  N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
17. Заключение о приеме на службу в органы внутренних дел (за исключением кандидатов на учебу) передается в подразделение для продолжения изучения кандидата, в том числе и на конкретных поручениях, с целью выявления качеств, необходимых для работы в предполагаемой должности.
Изучение кандидата на конкретных поручениях проводится наиболее квалифицированными сотрудниками отраслевого подразделения.
По каждому поручению кандидат обязательно инструктируется о способах его выполнения и линии поведения. Поручения кандидату должны быть конкретными, направленными на решение вопросов, входящих в компетенцию подразделения, посильными для выполнения и отвечать требованиям законности. Поручения не должны быть связаны с самостоятельным производством процессуальных действий и несением службы. Выполнение поручений должно предполагать инициативу, активность действий кандидата, позволяющих оценить его моральные, деловые и личные качества, способность выполнять обязанности по должности, на которой предполагается его использовать.
Категорически запрещается давать кандидату поручения, связанные с риском для его жизни и здоровья.
Кандидат обязательно должен представлять письменные отчеты о выполненных поручениях. С помощью этих отчетов проверяется умение изучаемого логично и последовательно излагать свои мысли, систематизировать, обобщать и анализировать собранную информацию, делать правильные выводы и вырабатывать предложения.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
18. В процессе изучения кандидата наряду с общими требованиями, предъявляемыми к лицам, поступающим на службу в органы внутренних дел, выявляются качества, необходимые для работы в конкретной должности.
19. Результаты изучения излагаются в четвертом разделе заключения о приеме на службу в органы внутренних дел. Указывается, кто проводил изучение, какие конкретные поручения давались кандидату, как он их выполнил, какие проявил качества, необходимые для его будущей работы, делается вывод о возможности или невозможности использования кандидата в той или иной должности. Наряду с этим, в обязательном порядке указываются сведения, характеризующие кандидата и его индивидуальные особенности.
Запрещается указывать непроверенные данные как положительные, так и отрицательные, а также делать на них ссылку в предложениях по использованию кандидата.
По окончании изучения кандидата заполненное заключение о приеме на службу в органы внутренних дел направляется в кадровый аппарат для дальнейшего оформления материалов личного дела на кандидата.
Заключение о приеме на службу в органы внутренних дел согласовывается с заместителем начальника органа, курирующего службу, руководителями отраслевого подразделения, в котором предполагается использовать кандидата, и кадрового аппарата. Одновременно организуется личная встреча названных руководителей с кандидатом.
Заключение утверждается начальником органа, подразделения, пользующимся правом назначения на должность.

21. Оған қатысты лауазымға тағайындау туралы шешім қабылданған үміткер өз қолымен қызмет өткеру жағдайларымен, материалдық және зейнетақымен қамтамасыз етумен танысқандығы, қызметтік тәртіп пен заңдылықты бұзғаны үшін жауапкершілігі туралы ескертілгені туралы міндеттеме жазады. Бір уақытта ресімделетін адам мемлекеттік және қызметтік құпияларды құрайтын мәліметтерді жарияламау туралы, сондай-ақ "Сыбайлас жемқорлық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулер бойынша мемлекеттік қызметшінің міндеттемесін береді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
22. Қарулы Күштерден және басқа да әскери құрамалардан тікелей босатылғаннан кейін қызметке қабылданатын адамдарға әскери бөлім басшылығының мінездеме-ұсынымы сұратылады.
23. Жасақтаудың басқа да көздерінен қызметке қабылданатын адамдарға соңғы, ал қажет болғанда оның алдындағы жұмыс орнынан кәсіпорынның, ұйымның жетекшісі қол қойған мінездеме сұратылады.
24. Зерделеу материалдары жеке іске тігіледі, кадр аппараты үміткердің жеке ісін, қызмет берген ұсынымхатты және еңбек шартын оны лауазым бойынша үш айға дейінгі сынақ мерзімімен тағылымдамадан өтуге тағайындау үшін басшыға (тағайындау және босату құқығы бар) баяндайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
25. Сынақ мерзімі аяқталғаннан кейін лауазым бойынша тағылымдамадан өтуші болып тағайындалған үміткерлер және олардың жеке істері арнайы алғашқы оқытудан өту үшін Министрліктің оқу орнына жіберіледі. Алғашқы оқытуға жіберу тиісті бұйрықпен ресімделеді.
Алғашқы арнайы оқу курстарының тыңдаушылары қатарына қабылданған тағылымдамадан өтушілерге Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) қолданылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
26. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
27. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
28. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

21. Кандидат, в отношении которого принято решение о назначении на должность, пишет собственноручно обязательство о том, что он ознакомлен с условиями прохождения службы, материального и пенсионного обеспечения, предупрежден об ответственности за нарушение служебной дисциплины и законности. Одновременно оформляемое лицо дает обязательство о неразглашении сведений, составляющих государственную и служебную тайны, а также обязательство государственного служащего по ограничениям, установленным Законом Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией".
Сноска. Пункт 21 в редакции в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
22. На лиц, принимаемых на службу непосредственно после увольнения из Вооруженных Сил и других воинских формирований запрашиваются характеристики-рекомендации командования воинских частей.
23. На лиц, принимаемых на службу из других источников комплектования, запрашивается характеристика с последнего места работы, а при необходимости и с предыдущего, подписанная руководителем предприятия, организации.
24. Материалы изучения кандидата подшиваются в личное дело, которые вместе с представлением со службы и трудовым договором докладываются руководителю (имеющему право назначения и увольнения) для назначения кандидата стажером на должность с испытательным сроком до трех месяцев.
Сноска. Пункт 24 в редакции в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
25. По окончании испытательного срока кандидаты, назначенные стажерами на должности, и их личные дела направляются в учебные заведения Министерства для прохождения специального первоначального обучения. Направление на первоначальное обучение оформляется соответствующим приказом.
На стажеров, зачисленных в число слушателей курсов специального первоначального обучения, распространяется Положение о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644 (далее - Положение).
Сноска. Пункт 25 в редакции в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
26. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
27. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
28. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

28-1. Тағылымдамадан өтушіні жіберген орган оны арнайы алғашқы оқытуды аяқтағаннан кейін лауазымға қайта тағайындайды және арнаулы атақ беруге ұсынады.
Ескерту. 28-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
29. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
30. Қатардағы және басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалған немесе ІІО кадрына қабылданған әскери міндеттілер, ІІО жүйесі оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоса есептегенде, белгіленген тәртіппен әскери есептен шығарылады және министрліктің кадрларына есепке қойылады.
Ішкі істер органдарының кадрына қабылданған әскери міндетті әскерге шақырылушыларды, запастағы солдаттарды (матростарды), сержанттарды (старшиналарды), министрліктің оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоса алғанда, әскери есептен шығару үшін ІІО кадр аппараттары әскери міндеттілерді есепке алған жерлері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына дәлелді ұсынымдар, N 1 нысан бойынша жеке тізімдер (8-қосымша), әскери билеттер мен тіркеу куәліктерін жібереді.
Тиісті белгілер жасалған әскери билеттер ішкі істер органдарының кадр аппараттарына қайтарылуы тиіс.
Запастағы офицерлерді әскери есептен шығару үшін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының және Ішкіісмин оқу орындарының кадр аппараттары запастағы офицерлер есепке алынған жердегі жергілікті әскери басқару органдарына ұсынымдар жібереді. Ұсынымдарға запастағы офицерлердің N 2 нысан бойынша жеке тізімдері (Нұсқаулыққа N 9 қосымша) мен әскери билеттері қоса беріледі.
Тиісті белгілер жасалған әскери билеттер және жетондарымен бірге қысқартылған әскери істер офицерлерді әскери есептен шығару туралы ұсыным қозғаған ішкі істер органдарының кадр аппараттарына қайтарылады.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
31. Ішкі істер органдарында қызметте немесе олардың кадрларында тұрған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, әскери-тергеу бөлімшелері әскери қызметшілеріне (бұдан әрі - қызметкерлер) белгіленген үлгідегі қызметтік куәліктер беріледі, ал жоғары, аға және орта басшы құрамның арнаулы атақтары бар қызметкерлерге сондай-ақ оларға берілген жеке нөмірлері көрсетіле отырып жетондар беріледі.
Жеке нөмірлер беруді бір мезгілде орта немесе аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын беру арқылы Министр жүргізеді. Запастағы офицерлердің және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлері мен әскери құрамаларынан, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, қаржы полициясының, кеден органдарынан, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінен келген адамдардың, ішкі істер органдарының бұрынғы қызметкерлерінің, сондай-ақ ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің осыған ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарынан келген қызметкерлердің бұрын берілген жеке нөмірлері сақталады. Запастағы офицерлердің жеке нөмірлері бар жетондар әскери басқару органдарынан келіп түседі.
Жеке нөмір мен басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын беру кезінде қызметкерлерге қызмет орны бойынша есепке алу карточкалары толтырылады. Жоғары, аға немесе орта басшы құрамның арнаулы атақтары бар қызметкерлерді орталықтандырылған есепке алуды Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің кадр аппараты жүзеге асырады.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

28-1. Орган, направивший стажера по завершению им специального первоначального обучения, переназначает его на должность и представляет к присвоению специального звания.
Сноска . Инструкция дополнена пунктом 28-1 приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
29. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
30. Военнообязанные, назначенные на должности рядового и начальствующего состава или зачисленные в кадры ОВД, включая курсантов и слушателей учебных заведений системы ОВД, снимаются в установленном порядке с воинского учета и зачисляются в кадры Министерства.
Для снятия военнообязанных призывников, солдат (матросов), сержантов (старшин) запаса, зачисленных в кадры ОВД, включая курсантов и слушателей учебных заведений Министерства, с воинского учета кадровыми аппаратами ОВД направляются органам местного военного управления по месту учета военнообязанных мотивированные ходатайства, именные списки по форме N 1 (приложение 8), военные билеты и приписные свидетельства
Военные билеты с соответствующими отметками подлежат возврату в кадровые аппараты органов внутренних дел.
Для снятия с воинского учета офицеров запаса кадровые аппараты органов внутренних дел и учебных заведений МВД Республики Казахстан направляют ходатайства органам местного военного управления по месту учета офицеров запаса. К ходатайствам прилагаются именные списки по форме N 2 (Приложение N 9 к Инструкции) и военные билеты офицеров запаса.
Военные билеты с соответствующими отметками и сокращенные военные дела с жетонами возвращаются в кадровые аппараты органов внутренних дел, возбудивших ходатайства о снятии офицеров с воинского учета.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
31. Лицам рядового и начальствующего состава, военнослужащим военно-следственных подразделений состоящим на службе или в кадрах органов внутренних дел (в дальнейшем - сотрудники) выдаются служебные удостоверения, установленного образца, а сотрудникам, имеющим специальные звания высшего, старшего и среднего начальствующего состава, выдаются также жетоны с указанием на них присвоенных личных номеров.
Присвоение личных номеров производится Министром одновременно с присвоением первого специального звания среднего или старшего начальствующего состава. За офицерами запаса и лицами, прибывшими из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, органов Комитета национальной безопасности, финансовой полиции, таможенных органов, Министерства по чрезвычайным ситуациям, бывшими сотрудниками органов внутренних дел, а также прибывших из аналогичных структур и правоохранительных органов государств-участников СНГ сохраняются ранее присвоенные личные номера. Жетоны с личными номерами офицеров запаса поступают из органов военного управления.
При присвоении личного номера и первого специального звания начальствующего состава на сотрудников по месту службы заполняются карточки учета. Централизованный учет сотрудников, имеющих специальные звания высшего, старшего или среднего начальствующего состава, осуществляется кадровым аппаратом МВД Республики Казахстан. При прекращении службы сотрудники снимаются со специального учета МВД.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

32. Ішкі істер органдарының қызметкері отбасы жағдайы өзгерген, өзі немесе жақын туысқандары қылмыстық жауапкершілікке тартылған, олардың бірі шетелге тұрақты тұруға шыққан жағдайларда ол туралы үш күндік мерзімде тікелей бастығына рапортпен баяндауға міндетті. Рапорт орган, бөлімше басшысының қабылдаған шешімімен бірге кадр аппаратына беріледі және қызметкердің жеке ісіне қоса тіркеледі.
Егер де қызметкердің осы тармақтың бірінші абзацында мазмұндалған фактілерді біле тұра жасырғандығы анықталған болса, оған қатысты қызметтен босатуға дейінгі тәртіптік ықпал ету шаралары қолданылады.
Жаңа мән-жайлар туындағанда (некеге отыру, шетелге шығу, балаларының және басқа да жақын туысқандарының кәмелеттік жасқа толуы және т.с.с.) Нұсқаулықтың 15-тармағында көзделген қосымша тексеру іс-шаралары жүргізіледі. Нәтижелері туралы қорытынды толтырылады (Нұсқаулыққа N 7 қосымша), ол тиісті бастыққа баяндалады және арнайы тексерудің қосымша материалдарымен бірге арнайы тексеру материалдарына қоса тіркеледі.
4. Ішкі істер органдарына қызметке және Ішкіісминнің
оқу орындарына оқуға қабылдаудың келісім-шарттық нысаны
33. Ішкі істер органдарына қызметке және Ішкіісминнің оқу орындарына оқуға қабылданатын адамдар үшін қызмет өткерудің мерзімдері, тараптардың міндеттемелері мен жауапкершілігі келісім-шартта (Нұсқаулыққа N 10, 11 қосымшалар) айтылады.
34. Үміткерді ішкі істер органдарына қызметке және Ішкіісминнің оқу орындарына оқуға келісім-шарт бойынша қабылдау, сондай-ақ келісім-шарттың қолдану мерзімін ұзарту құқығы лауазымға тағайындау құқығы берілген бастықтарға беріледі.
35. Ішкі істер органдарына қызметке және Ішкіісминнің оқу орындарына оқуға келісім-шарт бойынша орналасқан үміткерлерге оны өткерудің Ережемен реттелетін жалпы тәртібі мен шарттары таралады. Келісім-шарт жасау кезінде тараптардың келісімі бойынша қызмет ерекшеліктері, сондай-ақ ішкі істер органының немесе бөлімшесінің материалдық және қаржылық мүмкіндіктері ескеріле отырып, қосымша шарттар белгіленуі мүмкін.
Егер де келісім-шартта қызметкердің басқа бір жерге қызметке ауысуы қарастырылса, тараптар қосымша кепілдіктер мен қолданыстағы  заңнамада көзделген мөлшерден төмен болмайтын өтемақыларды белгілейді.
Келісім-шарттың қосымша шарттары қызметкердің қызметтік немесе әлеуметтік жағдайын төмендетпеуі, қолданыстағы заңнамаға және Ережеге қайшы келмеуі тиіс.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

32. Сотрудник органов внутренних дел, в случаях изменения в семейном положении, привлечения его или близких родственников, к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное местожительство за границу, обязан доложить об этом рапортом непосредственному начальнику в трехдневный срок. Рапорт, с принятым решением руководителя органа, подразделения, передается в кадровый аппарат и приобщается к личному делу сотрудника.
Если выясняется, что сотрудник знал и скрыл факты, изложенные в первом абзаце данного пункта, к нему применяются меры дисциплинарного воздействия, вплоть до увольнения.
При возникновении новых обстоятельств (вступление в брак, выезд за границу, достижение детьми и другими близкими родственниками совершеннолетнего возраста и т.п.) проводятся дополнительно проверочные мероприятия, предусмотренные пунктом 15 Инструкции. О результатах составляется заключение (Приложение N 7 к Инструкции), которое докладывается соответствующему начальнику, и вместе с дополнительными материалами специальной проверки приобщаются к материалам специальной проверки.
4. Контрактная форма приема на службу в органы внутренних дел
и учебу в учебные заведения МВД
33. Сроки прохождения службы, обязательства и ответственность сторон для лиц, принимаемых на службу в органы внутренних дел и учебу в учебные заведения МВД, оговариваются в контракте (Приложение N 10, 11 к Инструкции).
34. Право приема кандидата на службу в органы внутренних дел и учебу в учебные заведения МВД по контракту, а также продление срока действия контракта предоставляется начальникам, которым предоставлено право назначения на должность.
35. На кандидатов, поступивших на службу в органы внутренних дел и учебу в учебные заведения МВД по контракту, распространяется общий порядок и условия ее прохождения, регулируемые Положением. При заключении контракта по соглашению сторон могут устанавливаться дополнительные условия, с учетом особенностей службы, а также материальных и финансовых возможностей органа или подразделения внутренних дел.
Если контрактом предусмотрено перемещение сотрудника на службу в другую местность, стороны определяют дополнительные гарантии и компенсации, выплачиваемые в размерах не ниже предусмотренных действующим законодательством.
Дополнительные условия контракта не могут ухудшать служебное или социальное положение сотрудника, противоречить действующему законодательству и Положению.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

36. Министрліктің оқу орындарына оқуға түсетін, сондай-ақ оқудың ақысын ІІО қаражаты есебінен төлей отырып, Министрліктің жолдамасы бойынша шетел мемлекеттері ІІО жоғары оқу орындарына түсетін адамдар оқу орындарында оқу мерзіміне және бір уақытта Қазақстан Республикасы ІІО-да, оқу орнын аяқтағаннан кейін әскери қызметші, орта және аға басшы құрамдағы лауазымдарда күнтізбелік есеппен бес жыл қызмет өткеру туралы келісім-шарт жасасады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
37. Келісім-шарт қабылдау комиссиясының министрліктің оқу орнына қабылдау туралы шешімі шыққаннан кейін жасалады. Ол жазбаша түрде толтырылады және оған үміткер (тыңдаушы, курсант), ІІО-ның және оқу орнының тиісті басшысы (лауазымға тағайындау құқығы бар) қол қояды. Келісім-шарт екі данада ресімделеді, оның біреуі жеке іске тігіледі (ІІІ бөлім), ал екіншісі қызметкерге (тыңдаушыға, курсантқа) беріледі.
18 жасқа толмаған үміткермен (тыңдаушымен, курсантпен) келісім-шарт жасалған жағдайда оның ата-анасының, асырап алушыларының немесе қамқоршыларының келісімі талап етіледі, ол заңнамалық тәртіппен ресімделеді.
Келісім-шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және тек тараптардың келісімі бойынша ғана өзгертілуі мүмкін. Ол қызметкерді лауазымға тағайындау туралы бұйрық шығару үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 37-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
38. Қызметкерді лауазымға тағайындау кезінде ішкі істер органының басшысы оны келісім-шарттың шарттары мен Ереженің талаптарына сәйкес қызметте пайдалануға міндетті.
Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызмет бабында келісім-шарттың шарттарымен көзделмеген ауыстырулар (аттестациялық тәртіпте қызметке сәйкес келмеуінен, сондай-ақ тәртіптік жазалау ретіндегіден басқа) олардың жеке мүмкіндіктері мен кәсіби дағдылары, жұмыс тәжірибесі, іскерлік және жеке қасиеттері, денсаулық жағдайы ескеріле отырып, тек қана олардың келісімі бойынша және Ереженің 60-тармағында белгіленген негіздер бойынша жүргізіледі.
Қызметкерді қызмет бабында ауыстыру кезінде жасалған келісім-шарттың шарттарына ауыстыру туралы бұйрық шығаруға негіз болып табылатын өзгерістер енгізілуі тиіс.
Қызметкерді оның келісімімен ол үшін жаңа мамандық бойынша лауазымға ауыстыру қажет болған жағдайда келісім-шарт кейіннен қызметкерді тиісті курстарда (жиындарда) қайта даярлау арқылы қайта жасалуы тиіс.
Ескерту. 38-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

36. Лица, поступающие на учебу в учебные заведения Министерства, а также лица, поступающие в высшие учебные заведения ОВД иностранных государств по направлению Министерства с оплатой обучения за счет средств ОВД, заключают контракт на срок обучения в учебном заведении и одновременно о прохождении службы в ОВД Республики Казахстан на пять лет в календарном исчислении, после окончания учебного заведения, на должностях военнослужащих, среднего и старшего начальствующего состава.
Сноска. Пункт 36 в редакции в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
37. Контракт заключается после вынесения приемной комиссии решения о зачислении в учебное заведение Министерства. Он составляется в письменной форме и подписывается кандидатом (слушателем, курсантом), соответствующим руководителем ОВД (имеющим право назначения на должности) и учебного заведения. Оформляется контракт в двух экземплярах, один из которых приобщается к личному делу (III часть), а другой выдается сотруднику (слушателю, курсанту).
В случае заключения Контракта с кандидатом (слушателем, курсантом), не достигшим 18-летнего возраста, запрашивается согласие его родителей, усыновителей или попечителей, которое оформляется в установленном законодательством порядке.
Контракт вступает в силу со дня его подписания и может быть изменен только по соглашению сторон. Он является основанием для издания приказа о назначении сотрудника на должность.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
38. При назначении сотрудника на должность руководитель органа внутренних дел обязан использовать его на службе в соответствии с условиями контракта и требованиями Положения.
Не предусмотренное условиями контракта перемещение по службе сотрудников органов внутренних дел (кроме, как по служебному несоответствию в аттестационном порядке, а также в порядке дисциплинарного взыскания) производится только с их согласия с учетом индивидуальных способностей и профессиональных навыков, опыта работы, деловых и личных качеств, состояния здоровья и по основаниям, установленным пунктом 60 Положения.
При перемещении сотрудника по службе в условия заключенного контракта должны быть внесены изменения, являющиеся основанием для издания приказа о перемещении.
В случае необходимости перемещения сотрудника с его согласия на должность по новой для него специальности контракт подлежит перезаключению с последующей переподготовкой сотрудника на соответствующих курсах (сборах).
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

39. Келісім-шарттың мерзімі аяқталғаннан кейін, егер де ол белгіленген тәртіппен бұзылмаған болса, қызметте болудың шекті мерзімі туындайтын жағдайларды қоспағанда, келісім-шарт дәл сол мерзімге ұзартылды деп есептеледі.
40. Келісім-шарт онда көрсетілген негіздер бойынша мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін. Келісім-шартты Ереженің 91-тармағының "к", "м", "н", "о" тармақшалары бойынша бұзуды есептемегенде, оны мерзімінен бұрын бұзуға мүдделі тарап екінші тарапты бір ай бұрын жазбаша ескертуге міндетті.
ІІО қызметкері Министрліктің оқу орнын бітіргеннен кейін ІІО-да одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан не болмаса келісім-шартты Ереженің 91-тармағының "д", "е", "ж", "з", "к", "л", "м", "н", "о", "п" тармақшалары бойынша мерзімінен бұрын бұзған жағдайда ол оқу кезінде стипендияға, тамаққа, киім-кешекке жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді. Ұстауға жататын сома келісім-шарттың мерзімі аяқталғанға дейін толық өткерілмеген әр айға тең есептеледі.
Министрліктің оқу орындары күндізгі оқу бөлімшелерінің әскерге шақыру жасына жеткен және үлгермегені, тәртіпсіздігі, сондай-ақ өз еркі бойынша оқудан шығарылған курсанттары (тыңдаушылары) оқу кезінде стипендияға, тамаққа, киім-кешекке жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді. Ұстауға жататын сома оқу орнында болған әр толық айға тең есептеледі.
Бюджет қаражатын мемлекет пайдасына алу заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
41. Тараптар арасында келісім-шарттың шарттарын орындауға байланысты даулар туындаған жағдайда мұндай тартыс қызметкер мен ішкі істер органының немесе Ішкіісмин оқу орнының басшысы арасындағы тікелей келіссөздер арқылы реттелуі, ал келісімге келмегенде - жоғары тұрған ішкі істер органында, сотқа шағымдану арқылы қаралуы тиіс.
5. Сынау мерзімі
42. Сынау мерзімін (үш айдан аспайтын) тағайындау туралы шешімді лауазымға тағайындау құқығы бар бастық қабылдайды. Сынау мерзімінің ұзақтығы қызметке қабылдау туралы бұйрықта көрсетіледі. Сынау кезеңінде өтілші лауазымға байланысты негізгі міндеттер мен тапсырмаларды орындаумен қатар тікелей бастығының және ішкі істер органы бастығының бұйрығымен бекітілген тәжірибелі қызметкерлер қатарындағы қосшысының жетекшілік етуімен қызмет орнындағы жеке үйренуден өтеді.

39. По окончании срока контракта, если он не был расторгнут в установленном порядке, контракт считается продленным на тот же срок, за исключением случаев, когда наступает предельный срок состояния на службе.
40. Контракт может быть расторгнут досрочно по основаниям, предусмотренным в нем. Сторона, заинтересованная в досрочном расторжении контракта, обязана письменно предупредить об этом другую сторону не позднее чем за один месяц, за исключением расторжения контракта по подпунктам "к", "м", "н", "о" пункта 91 Положения.
В случае отказа сотрудника ОВД от дальнейшего прохождения службы в ОВД после окончания им учебного заведения Министерства либо досрочного расторжения контракта по подпунктам "д", "е", "ж", "з", "к", "л", "м", "н", "о", "п" пункта 91 Положения, он возмещает государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный не дослуженный месяц до окончания срока контракта.
Курсанты (слушатели) очных отделений учебных заведений Министерства, достигшие призывного возраста и отчисленные по неуспеваемости, недисциплинированности, а также по собственному желанию возмещают государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в учебном заведении.
Взыскание в пользу государства бюджетных средств осуществляется в порядке, установленном законодательством.
Сноска. Пункт 40 в редакции в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
41. В случае возникновения между сторонами спора по выполнению условий контракта такой конфликт подлежит урегулированию путем непосредственных переговоров между сотрудником и руководителем органа внутренних дел, или учебного заведения МВД, а при недостижении соглашения - рассмотрению в вышестоящем органе внутренних дел, обращением в суд.
5. Испытательный срок
42. Решение об установлении испытательного срока (не более трех месяцев) принимается начальником, имеющим право назначения на должность. Продолжительность испытательного срока указывается в приказе о приеме на службу.
В период испытания стажер, наряду с выполнением основных обязанностей и поручений по должности, проходит индивидуальное обучение по месту службы под руководством непосредственного начальника и напарника из числа опытных сотрудников, утверждаемых приказом начальника органа внутренних дел.

43. Өтілшіге табельдік атыс қаруын және арнайы құралдарды алып жүру мен сақтауға рұқсат етілмейді. Өтілшіні оның өміріне қауіп төнетін не болмаса оның дербес іс-қимылдары кәсіби дайын болмауына байланысты заңдылықтың бұзылуына, азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін шектеуге әкеліп соғатын болса, жедел іс-шараларда пайдалануға тыйым салынады.
44. Сынау мерзімінің ұзақтығы біржақты тәртіппен де, тараптардың келісімі бойынша да ұзартылмайды.
Өтілшінің еңбекке уақытша жарамсыз болу кезеңі, сондай-ақ дәлелді себептер бойынша оның жұмыста болмаған уақыты сынау мерзіміне жатпайды.
45. Сынау мерзімі кезінде өтілшілерге атқаратын лауазымы бойынша кестемен көзделген лауазымдық жалақы төленеді, сондай-ақ арнаулы атақтары жоқ қызметкерлердің тиісті санаттары үшін белгіленген басқа да төлемдер жүргізіледі.
46. Өтілшіні босатуға байланысты мәселелерді шешу кезінде еңбек туралы заңнаманы басшылыққа алу керек.
47. Сынау мерзімі аяқталғаннан кейін өтілші сынау мерзімін өткен ішкі істер органының құрылымдық бөлімшесінің бастығы Нұсқаулыққа N 3 қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды жасайды.
Қорытындыны ішкі істер органдарының бастығы (тағайындау және қызметтен босату құқығы берілген) бекітеді және ол сынау мерзімінен өткен тағылымдамадан өтушіні арнайы алғашқы оқытуға жіберу не болмаса сынау мерзіміне шыдамаған адам ретінде қызметтен босату туралы бұйрық шығару үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 47-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
48. Өтілшімен еңбек қатынастары сынау мерзімі өткенге дейін, еңбек заңнамасында көзделген тәртіппен және негіздер бойынша тоқтатылуы мүмкін.
Сынау мерзіміне шыдамаған адамдар ретінде немесе осы кезеңдегі басқа да себептер бойынша ішкі істер органдарынан босатылған адамдардың еңбек кітапшаларында мынадай: "Ішкі істер органының атауы. Сынау мерзімі үш айға дейінгі лауазымға (лауазымы көрсетіледі) өтілші болып қабылданды. Мына негізде (еңбек туралы заңнаманың бабы көрсетіледі) босатылды" деген айыру белгілері бар жазба жасалады.
Ескерту. 48-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Құқықтар, міндеттер және жауапкершілік
6. Ішкі істер органдары қызметкерлерінің Ант қабылдау
тәртібі
49. Мыналар:
1) ішкі істер органдарына қызметке алғаш рет орналасушы адамдар - тек қана арнаулы атақ берілгеннен кейін;

43. Стажеру не разрешается ношение и хранение табельного огнестрельного оружия и специальных средств. Запрещается использовать стажера в оперативных мероприятиях, когда может возникнуть угроза его жизни либо когда его самостоятельные действия в силу профессиональной неподготовленности могут привести к нарушению законности, ущемлению прав, свобод и законных интересов граждан.
44. Продолжительность испытательного срока не может быть увеличена ни в одностороннем порядке, ни по соглашению сторон.
В испытательный срок не засчитываются периоды временной нетрудоспособности стажера, а также время его отсутствия на работе по уважительным причинам.
45. Стажерам за время прохождения испытания выплачивается должностной оклад, предусмотренный по занимаемой должности штатным расписанием, а также производятся другие выплаты, установленные для соответствующих категорий сотрудников, не имеющих специальных званий.
46. При решении вопросов, связанных с увольнением стажера, необходимо руководствоваться законодательством о труде.
47. По окончании испытательного срока начальник структурного подразделения органа внутренних дел, в котором стажер проходил испытательный срок, дает заключение по форме согласно приложению N 3 к Инструкции.
Заключение утверждается начальником органа внутренних дел (которому дано право назначения и увольнения) и является основанием для издания приказа о направлении стажера, прошедшего испытательный срок, на специальное первоначальное обучение либо его увольнения, как не выдержавшего испытательный срок.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
48. Со стажером трудовые отношения могут быть прекращены до истечения испытательного срока в порядке и по основаниям, предусмотренным трудовым законодательством.
В трудовых книжках лиц, уволенных из органов внутренних дел, как не выдержавших испытательный срок, или по другим в этот период причинам, делается запись, содержащая следующие реквизиты: "Наименование органа внутренних дел. Принят стажером на должность (указывается должность) с испытательным сроком до трех месяцев. Уволен на основании (указывается статья законодательства о труде)".
Сноска. Пункт 48 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Права, обязанности и ответственность
6. Порядок принятия Присяги сотрудниками органов внутренних дел
49. Присягу принимают:
1) лица, впервые поступившие на службу в органы внутренних дел, - только после присвоения специального звания;

2) Ішкіісминнің орындарының бұрын Ант қабылдамаған курсанттары, тыңдаушылары - оқуға қабылданғаннан кейін екі айдан кешіктірілмей;
3) бұған дейін қандай да бір себептер бойынша Ант қабылдамаған ішкі істер органдарының қызметкерлері Ант қабылдайды.
Ескерту. 49-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
50. Ант ішкі істер органы бастығының, бөлімше командирінің жетекшілік етуімен ішкі істер органдарының бөлімшелерінде салтанатты түрде қабылданады.
Рәсімді өткізудің уақыты мен орны, қызметкерлердің киім кию нысаны және басқа да мән-жайлар тиісті бұйрықта көрсетіледі. Ант қабылдау кезінде мемлекеттік рәміздер мен ішкі істер органдарының рәміздері (Жалау, Қазақстан Республикасының Туы, Мемлекеттік ән ұраны) пайдаланылады.
Тағайындалған уақытта ішкі істер органының жеке құрамы белгіленген тәртіппен сапқа тұрғызылады. Ант қабылдайтын қызметкерлер саптың бірінші қатарларында тұрады. Ішкі істер органының бастығы, бөлімше командирі Ант қабылдаудың мәнін, ішкі істер органдары қызметкерлерінің қызметтік борышын орындаудағы жоғары жауапкершілігін қысқаша айтып түсіндіреді. Сөзін аяқтағаннан кейін бастық (командир) Ант қабылдауға кірісуге команда береді.
Ант қабылдаушылар саптан кезек-кезек шақырылып, олардың әрқайсысы Анттың мәтінін (Нұсқаулыққа N 12 қосымша) дауыстап оқиды, содан соң Анттың мәтіні бар арнайы бланкіге өзінің қолын қойып, команда бойынша сапқа тұрады.
Ант қабылдау аяқталғаннан кейін бастық (командир) Ант қабылдағандарды құттықтайды, содан соң Қазақстан Республикасының Мемлекеттік ән ұраны орындалады және жеке құрам салтанатты маршпен өтеді.
Ескерту. 50-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
51. Қызметкер қолын қойған, Анттың мәтіні бар бланк жеке іске қосылады.
52. Қызметкерлерге дер кезінде Ант қабылдату жауапкершілігі, қызметкерлердің Ант қабылдауын ұйымдастыру мен есепке алу бөлімше басшыларына және кадр аппараттарына жүктеледі.
7. Ішкі тәртіп
53. Әрбір ішкі істер органында қызметтік жұмыстың ерекшеліктерімен және жедел жағдаймен, жыл мезгілімен, жергілікті жағдайлармен және басқа да нақты мән-жайлармен анықталатын, қатаң түрде реттелген күн тәртібі белгіленеді.
Күн тәртібі жұмыстың басталу және аяқталу уақытын, түскі үзілістің басталуы мен ұзақтығын, азаматтарды қабылдау уақытын (тұрғындарға аса тиімді болатын), қызметкерлердің жекелеген санаттарының қызмет атқару кезегін белгілейді. Қажет болғанда, ол жоғары тұрған органның бастығымен, тиісті билік органдарымен келісіледі және ішкі істер органы, Ішкіісминнің мекемесі, оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі.
ІІО-ның қызметтік үй-жайларында жұмыс уақытында жедел бөлімшелердің қызметкерлерінен басқа аттестацияланған құрам, міндетті түрде тек қана нысанды киімде болуы керек.
Ескерту. 53-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

2) курсанты, слушатели учебных заведений МВД, ранее не принимавшие Присягу, - не позднее двух месяцев после зачисления на учебу;
3) сотрудники органов внутренних дел, ранее по каким-либо причинам не принимавшие Присягу.
Сноска. Пункт 49 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
50. Присяга принимается подразделениях органов внутренних дел в торжественной обстановке под руководством начальника органа внутренних дел, командира подразделения.
Время и место проведения церемонии, форма одежды сотрудников и другие обстоятельства указываются в соответствующем приказе. При принятии Присяги используются государственные символы и символы органов внутренних дел (Флаг, Знамя, Государственный гимн Республики Казахстан).
В назначенное время личный состав органа внутренних дел выстраивается в установленном порядке. Сотрудники, принимающие Присягу, находятся в первых шеренгах строя. Начальник органа внутренних дел, командир подразделения в краткой речи разъясняет значение Присяги, высокую ответственность сотрудников органов внутренних дел за выполнение служебного долга. После окончания речи начальник (командир) подает команду приступить к принятию Присяги.
Принимающие Присягу поочередно вызываются из строя и каждый из них вслух зачитывает текст Присяги (Приложение N 12 к Инструкции), после чего собственноручно расписывается в специальном бланке с текстом Присяги и по команде становится в строй.
По окончании принятия Присяги начальник (командир) поздравляет принявших Присягу, после чего исполняется Государственный гимн Республики Казахстан, и личный состав проходит торжественным маршем.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
51. Бланк с текстом Присяги, подписанный сотрудником, приобщается к личному делу.
52. Ответственность за своевременное приведение сотрудников к Присяге, организация и учет принятия сотрудниками Присяги возлагаются на руководителей подразделений и кадровые аппараты.
7. Внутренний распорядок
53. В каждом органе внутренних дел устанавливается строго регламентированный распорядок дня, определяемый особенностями служебной деятельности и оперативной обстановки, временем года, местными условиями и другими конкретными обстоятельствами.
Распорядок дня определяет время начала и окончания работы, начало и продолжительность обеденного перерыва, часы приема граждан (наиболее удобные для населения), сменность в несении службы отдельных категорий сотрудников. При необходимости он согласовывается с начальником вышестоящего органа, соответствующими органами власти и утверждается приказом начальника органа внутренних дел, учреждения, учебного заведения МВД.
Обязательное нахождение в служебных помещениях ОВД в служебное время аттестованного состава исключительно в форменной одежде, кроме сотрудников оперативных подразделений.
Сноска. Пункт 53 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

54. Қызметкерлер, қажет болғанда, тек қана ішкі істер органы басшысының немесе оны ауыстырушы адамның жазбаша бұйрығы бойынша, тиісті өтемақылар беріле отырып, белгіленген уақыттан тыс қызметке тартылуы мүмкін.
Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне заңмен белгіленген уақыттан тыс, демалыс және мерекелік күндері қызметтік міндеттерін атқарғаны үшін, сондай-ақ түнгі уақыттағы қызметі үшін өтемақылар беру қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 54-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
54-1. ІІО қызметкерлеріне министрліктің медициналық мекемелерінде қызмет көрсетіледі. Қызмет орны немесе тұратын жері бойынша ІІО жүйесінің медициналық мекемелері болмаған жағдайда немесе оларда тиісті бөлімшелер, қажетті мамандар, не болмаса арнайы құралдар болмаса, сондай-ақ шұғыл жағдайларда оларға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық көмек көрсетіледі.
Қызметке уақытша жарамсыздығы кезінде қызметкер:
бір тәуліктен кешіктірмей емделу режимі мен емдеу мекемесін көрсете отырып, жұмысқа уақытша жарамсыздығы фактісі туралы тікелей басшысын (қарамағындағы қызметкерлер - кадр аппаратын) хабардар етеді;
емделу курсы ұзаққа созылған жағдайда (екі айдан астам) ұзарту туралы белгі қойып, жұмысқа уақытша жарамсыздығы туралы парақшаны тікелей басшыға (оның қарамағындағы қызметкерлер - кадр аппаратына) жібереді;
емделу аяқталғаннан кейін жұмысқа уақытша жарамсыздығы туралы парақшаға тікелей басшы қызметкердің өз қызметтік міндеттерін орындауға кіріскені туралы белгі қояды, қызметкер оны кадр аппаратына ұсынады. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мекемесі берген жұмысқа уақытша жарамсыздығы туралы парақшаны ІІО жүйесінің емдеу мекемесі растауы тиіс.
Ескерту. 54-1-тармақпен толықтырылсын - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
8. Ішкі істер органдарындағы қызметке, лауазымға қайта алу,
арнаулы атағын қайта беру
55. Белгіленген тәртіппен заңсыз түрде ішкі істер органдарынан босатылған, атқарып жүрген лауазымы мен арнаулы атағы төмендетілген деп танылған қызметкерлерді қызметке, лауазымына қайта алу, арнаулы атағын қайта беру тиісті бұйрықты лауазымға тағайындау құқығы берілген бастықтың жоюы арқылы не болмаса жоғары тұрған бастықтардың бұйрықтарымен жүргізіледі. Лауазымға тағайындалғаннан кейін аталған санаттағы қызметкерлердің материалдары министрліктің кадрына қабылдау үшін министрліктің кадр аппаратына жіберіледі.
Бұрын атқарған лауазымына қайта алу мүмкіндігі болмағанда (органды, бөлімшені, оқу орнын қайта ұйымдастыру, жою; лауазымды қысқарту; лауазымға қайта алуға қайшы келетін өзге де заңды негіздердің болуы) қызметкер лауазымдық жалақысы мен шекті арнаулы атағы бойынша тең лауазымға тағайындалады.
Соттың ақтау үкімі, сот шешімі, ақтайтын негіздер бойынша (іс-әрекеттерінде қылмыс құрамының болмауынан, қылмыс оқиғасының болмауынан, қылмыс жасағаны дәлелденбегендіктен) қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы, шешім қабылдаған органның немесе жоғары тұрған органның елтаңбалы мөрмен расталған, белгіленген тәртіппен бекітілген босату, қызмет бабында ауыстыру, атқарып жүрген лауазымынан шеттету, лауазымын төмендету, арнаулы атағын төмендету туралы шешімнің негізсіздігі не болмаса заңсыздығы туралы қорытындысы бар қызметтік тексерулерінің қорытындылары қызметкерлерді қайта алу туралы бұйрық шығаруға негіз болып табылады.
Арнаулы атағын заңсыз немесе негізсіз төмендету фактілері жөніндегі қорытындыларда және бұрынғы арнаулы атағын қайта беру туралы бұйрықтарда кезекті арнаулы атақты беру үшін қызмет өткерген жылдарына есептелетін кезеңдер көрсетіледі.
Ескерту. 55-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

54. Сотрудники могут при необходимости привлекаться к службе сверх установленного времени только по письменному приказу руководителя органа внутренних дел или лица, его замещающего, с предоставлением соответствующих компенсаций.
Предоставление компенсации сотрудникам органов внутренних дел за выполнение служебных обязанностей сверх установленного законом времени, в выходные и праздничные дни, а также за службу в ночное время осуществляется в соответствии с действующим с законодательством.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
54-1. Сотрудники ОВД обслуживаются в медицинских учреждениях Министерства. При отсутствии по месту службы или проживания медицинских учреждений системы ОВД или при отсутствии в них соответствующих отделений, необходимых специалистов, либо специального оборудования, а также в неотложных случаях медицинская помощь им оказывается в государственных организациях здравоохранения согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
При временной нетрудоспособности сотрудник должен:
в срок не позднее одних суток информировать непосредственного руководителя (находящийся в распоряжении - кадровый аппарат) о факте временной нетрудоспособности, с указанием режима лечения и лечебного учреждения;
при продолжительном курсе лечения (более двух месяцев) листок о временной нетрудоспособности с отметкой продления направлять непосредственному руководителю (сотрудники, находящиеся в распоряжении, в кадровый аппарат);
после окончания лечения, листок о временной нетрудоспособности с отметкой непосредственного руководителя о том, что сотрудник приступил к исполнению своих служебных обязанностей, представляется в кадровый аппарат. Листок о временной нетрудоспособности, выданный учреждением Министерства здравоохранения Республики Казахстан, должен заверяться в лечебных учреждениях системы ОВД.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 54-1 приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
8. Восстановление на службе в органах внутренних дел, в                           должности, специальном звании
55. Восстановление на службе, в должности и специальном звании сотрудников, признанных в установленном порядке незаконно уволенными из органов внутренних дел, пониженными в занимаемых должности и специальном звании, производится, путем отмены соответствующего приказа начальником, которым предоставлено право назначения на должность, либо приказами вышестоящих начальников. После назначения на должность материалы указанной категории сотрудников направляются в кадровый аппарат Министерства для зачисления в кадры Министерства.
При невозможности восстановления в ранее занимаемой должности (реорганизация, ликвидация органа, подразделения, учебного заведения; сокращения должности; наличие иных законных оснований, препятствующих восстановлению в должности) сотрудник назначается на должность, равную по должностному окладу и предельному специальному званию.
Основанием для издания приказа о восстановлении сотрудников являются оправдательный приговор суда, решение суда, постановление о прекращении уголовного дела по реабилитирующим основаниям (за отсутствием в деяниях состава преступления, за отсутствием события преступления, за недоказанностью в совершении преступления), заверенные гербовой печатью, утвержденные в установленном порядке заключения служебных проверок органа, принявшего решение, или вышестоящего органа с выводом о необоснованности либо неправомерности решения об увольнении, перемещении по службе, отстранении от занимаемой должности, понижении в должности, снижении в специальном звании.
В заключениях по фактам незаконного или необоснованного снижения в специальном звании и в приказах о восстановлении в прежнем специальном звании указываются периоды, засчитываемые в выслугу для присвоения очередного специального звания.
Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

56. Сот шешімдері, қызметтік тексерулердің қорытындылары мен материалдары, сондай-ақ лауазымына, ішкі істер органдарындағы қызметіне қайта алу, арнаулы атағын қайта беру туралы бұйрықтардың көшірмелері қызметкерлердің жеке істеріне қосылады.
57. Қызметкер қызмет бабында ауыстыру, лауазымынан шеттету, лауазымын төмендету, арнаулы атағын төмендету, ішкі істер органдарынан босату туралы шешіммен келіспегенде бұйрықтың көшірмесін талап етуге және мұндай шешім қабылдаған бастыққа не болмаса жоғары тұрған бастыққа келіспеуінің себептерін көрсетілген рапорт бойынша шағымдануға құқылы. Оның өтініші қанағаттандырылмаған жағдайда ол жоғары тұрған инстанцияға немесе сотқа шағымдануға құқылы.
58. Белгіленген тәртіппен заңсыз немесе негізсіз түрде ішкі істер органдарынан босатылған, қызмет бабында ауыстырылған, лауазымынан төмендетілген, арнаулы атағынан төмендетілген деп танылған және тиісінше қызметке, лауазымына қайта алынған, атағы қайта берілген қызметкерлерге келтірілген зиянды өтеу сот шешімдерінің, қайта алу туралы шешім қабылдаған бастықтардың қорытындылары мен бұйрықтарының негізінде жүргізіледі.
59. Қызметкерді ішкі істер органдарынан босату, лауазымынан төмендету, қызмет бабында ауыстыру, арнаулы атағын төмендету туралы заңсыз не болмаса негізсіз шешім қабылдаған немесе қызметке, лауазымына қайта алу, атағын қайта беру туралы аға бастықтың шешімін, соттың шешімін орындауды кешіктірген ішкі істер органдарының лауазым иесі тәртіптік жауапкершілікке тартылады, сондай-ақ қызметкерлерге олардың заңсыз немесе негізсіз түрде босатылуына, қызмет бабында ауыстырылуына не болмаса арнаулы атағының төмендетілуіне байланысты, қолданыстағы заңнамамен белгіленген көлемде төлемдер жасалуына байланысты ішкі істер органына келтірілген зиянды өтейді.
60. Заңсыз соттау, қылмыстық жауаптылыққа заңсыз тарту, бұлтартпау шарасы ретінде күзет қамауына алуды заңсыз қолдану нәтижесінде ішкі істер органдарының қызметкеріне келтірілген зиян тиісті анықтау, алдын ала тергеу, прокуратура органының елтаңбалы мөрмен расталған қаулысының, сот шешімінің немесе ұйғарымының негізінде анықтау, алдын ала тергеу, прокуратура және сот органдары лауазым иелерінің кінәсіне қарамастан толық көлемде өтеледі.
61. Зиянды өндіріп алу құқығы ақтау үкімі шығарылған, қылмыстық іс қылмыс оқиғасының болмауына, іс-әрекеттерінде қылмыс құрамының болмауына байланысты тоқтатылған жағдайларда туындайды.
Ескерту. 61-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

56. Решения судов, заключения и материалы служебных проверок, а также копии приказов о восстановлении в должности, специальном звании, на службе в органах внутренних дел приобщаются к личным делам сотрудников.
57. При несогласии сотрудника с решением о перемещении по службе, отстранении от должности, понижении в должности, снижении в специальном звании, увольнении из органов внутренних дел он вправе потребовать выписку из приказа и обратиться к начальнику, принявшему такое решение, либо к вышестоящему начальнику с рапортом о причинах несогласия. При неудовлетворении его просьбы он вправе обратиться в вышестоящую инстанцию или в суд.
58. Возмещение ущерба сотрудникам, признанным в установленном порядке незаконно или необоснованно уволенным из органов внутренних дел, перемещенным по службе, пониженным в должности, сниженным в специальном звании и восстановленным соответственно на службе, в должности, в звании, производится на основании решения судов, заключений и приказов начальников, принявших решение о восстановлении.
59. Должностное лицо органов внутренних дел, принявшее незаконное либо необоснованное решение об увольнении из органов внутренних дел сотрудника, понижении в должности, перемещении по службе, снижении в специальном звании или задержавшее исполнение решение старшего начальника, решение суда о восстановлении на службе, в должности, в специальном звании, несет дисциплинарную ответственность, а также возмещает ущерб, причиненный органу внутренних дел в связи с выплатами сотруднику, произведенными по причинам незаконного или необоснованного увольнения их, понижения в должности, перемещения по службе либо снижения в специальном звании, в размерах, установленных действующим законодательством.
60. Ущерб, причиненный сотруднику органов внутренних дел в результате незаконного осуждения, незаконного привлечения к уголовной ответственности, незаконного применения в качестве меры пресечения заключения под стражу, возмещается в полном объеме, независимо от вины должностных лиц органов дознания, предварительного следствия, прокуратуры и суда на основании заверенного гербовой печатью постановления соответствующего органа дознания, предварительного следствия, прокуратуры, решения или определения суда.
61. Право на возмещение ущерба возникает при условии оправдательного приговора, прекращения уголовного дела за отсутствием события преступления, за отсутствием в деяниях состава преступления.
Сноска. Пункт 61 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

62. Заңсыз күзет қамауында ұстау уақыты, заңсыз жаза өтеу уақыты, сондай-ақ заңсыз түрде қызметтен босатылуына, лауазымынан шеттетілуіне байланысты қызметкерлердің қызмет өткермеген уақыты тиісінше олардың:
1) зейнетақы тағайындау үшін ішкі істер органдарындағы қызмет өтіліне;
2) арнаулы атақтарындағы қызмет өткеру жылдарына;
3) лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау үшін қызмет өтіліне;
4) мамандығы бойынша жұмыс өтіліне есептеледі.
Бұл ретте:
5) егер де босатудың алдында жеңілдікті жағдайларда зейнетақы тағайындау үшін қызмет өткерген жылдарына есептеуге жататын ішкі істер органдарындағы қызметі болса, көрсетілген кезең дәл сол жеңілдікті жағдайларда зейнетақы тағайындау үшін қызмет өткерген жылдарына;
6) негізсіз қылмыстық жауаптылыққа тартылған, негізсіз қуғын-сүргінге ұшыраған және кейіннен ақталып шыққан қызметкерлердің, қамауда ұсталу уақыты, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеу уақыты - бір ай үш айға есептеледі.
Ескерту. 62-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
63. Ішкіісминнің оқу орындарынан заңсыз шығарылған не болмаса қылмыстық жауаптылыққа заңсыз тартылуына байланысты шығарылған тыңдаушылар мен курсанттар Нұсқаулықтың 55-тармағында көрсетілген тәртіппен және негіздер бойынша оқуға қайта алынады.
64. Тиесілік нормалары бойынша тиесілі, бірақ заңсыз сотталуына, қылмыстық жауаптылыққа заңсыз тартылуына, қызметтен заңсыз босатылуына байланысты қызмет өткеру кезеңінде алмаған заттай мүліктердің орнына аталған мақсаттарға ақшалай қаражат бөлінген жағдайда ақшалай өтемақы төленеді.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
9. Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне қызмет өткерген
жылдарын есептеу
65. Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау үшін өтілін есептеудің тәртібі Нұсқаулыққа N 13 қосымшада көрсетілген.
66. Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне зейнетақы тағайындау үшін қызмет өткерген жылдарын есептеу Нұсқаулыққа N 14 қосымшада көрсетілген тәртіппен жүргізіледі.
Арнаулы атақтар
10.  Арнаулы атақтарды берудің, төмендетудің және олардан
айыру тәртібі
67. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
68. Ішкіісминнің оқу орындарына оқуға қабылданған және запас бойынша әскери атағы жоқ адамдарға қабылдануымен бірге полицияның қатардағы қызметкері арнаулы атағы беріледі.
Ескерту. 68-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

62. Время незаконного содержания под стражей, время незаконного отбывания наказания, а также время, в течение которого сотрудники не проходили службу в связи с незаконным увольнением со службы, отстранением от должности, засчитывается им соответственно:
1) в стаж службы в органах внутренних дел для назначения пенсии;
2) в выслугу лет в специальном звании;
3) в стаж службы для определения размера должностного оклада ;
4) в стаж работы по специальности.
При этом:
5) если увольнению предшествовала служба в органах внутренних дел, подлежащая зачету в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, то указанный период засчитывается в выслугу лет для назначения пенсии на тех же льготных условиях;
6) один месяц за три месяца - время содержания под арестом, время отбывания наказания в местах лишения свободы, необоснованно привлеченных к уголовной ответственности, необоснованно репрессированных и впоследствии реабилитированных.
Сноска. Пункт 62 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
63. Слушатели и курсанты, незаконно отчисленные из учебных заведений МВД, либо отчисленные в связи с незаконным привлечением к уголовной ответственности, восстанавливаются на учебе в порядке и по основаниям, указанным в пункте 55 Инструкции.
64. Взамен вещевого имущества, которое положено по нормам положенности, но не получено в период прохождения службы в связи с незаконным осуждением, незаконным привлечением к уголовной ответственности, незаконном увольнением, сотрудникам выплачивается денежная компенсация при выделении денежных средств на указанные цели.
Сноска. Пункт 64 в редакции в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
9. Исчисление выслуги лет сотрудникам органов внутренних дел
65. Порядок исчисления стажа для определения размера должностного оклада сотрудникам органов внутренних дел указан в приложении N 13 к Инструкции.
66. Исчисление выслуги лет для назначения пенсии сотрудникам органов внутренних дел производится в порядке, указанном в приложении N 14 к Инструкции.
Специальные звания
10. Порядок присвоения, снижения и лишения специальных званий
67. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 )
68. Лицам, зачисленным на учебу в учебные заведения МВД и не имеющим воинского звания по запасу, одновременно с зачислением присваивается специальное звание рядовой полиции.
Сноска. Пункт 68 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

69. Бұрын ішкі істер органдарында қызмет өткерген адамдар қызметке қайта қабылданған (оқуға қабылданған) кезде лауазымға (оқуға қабылданады) оларда бар арнаулы атақпен тағайындалады.
70. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
71. Орта, аға және жоғары аға басшы құрамның лауазымдарына тағайындалатын адамдар оларға арнаулы атақ берілгенше немесе Ішкіісминнің кадрларына қабылданғанша қызметтік міндеттерді қызметшілер ретінде атқарады. Бұл ретте берілетін арнаулы атақтар запастағы атағынан төмен болмауы керек.
Ескерту. 71-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
72. Орта басшы құрамды даярлау курстарын немесе оқытудың қысқа бағдарламасы бойынша ішкі істер органдарының оқу орындарын аяқтаған және орта басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған қатардағы және кіші басшы құрамның адамдарына полиция кіші лейтенанты атағы беріледі.
Полиция кіші лейтенанты атағы сондай-ақ орта жалпы білімі бар және арнайы мақсаттағы бөлімшелердің әскери топтары мен жедел қызмет мамандарының лауазымдарына тағайындалған, тағайындалғаннан кейін 6 ай ішінде тесттер мен нормативтерді жақсы тапсырған адамдарға беріледі.
Ескерту. 72-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
73. Басшы құрамның кезекті арнаулы атақтарын беру туралы ұсыныстар қазіргі атақтағы мерзімнің өтуіне дейін 15 күннен кешіктірілмей ішкі істер органдарының кадр аппаратына жолданады.
Арнаулы атақтағы еңбек сіңген мерзімі күнтізбелік есептеу бойынша анықталады. Басшы құрамның алғашқы және кезекті арнаулы атақтарын беруде Министрдің құзыретіне кіретін ұсыныстар осы датаға дейін кезекті атақта еңбек сіңірген мерзімі аяқталмауынша әр айдың 10-на қарай Ішкіісминнің кадр аппаратына жіберіледі. Ішкіісминге, ІІД-не, КІІД-не тікелей бағынышты ішкі істер органдары аталған атақтарды беруге ұсыныстарды тиісінше Ішкіісминге, ІІД-не, КІІД-не, РМК-ға жібереді, ал соңғысы қарастырғаннан кейін - Ішкіісминнің кадр аппаратына жібереді.
Алынып тасталмаған тәртіптік жазалары бар қызметкерлер кезекті атақ беруге ұсынылмайды.
Ескерту: 73-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 бұйрығымен .
74. Кезекті арнаулы атақтарын беру туралы бұйрықтар айдың соңғы күндерінде шығарылады.
Кіші басшы құрамның арнаулы атақтарын беру, орта және жоғары басшы құрамның арнаулы атақтарын беру туралы бұйрықтар бөлек жасалады.
Бұйрықтың "Мазмұны" деген тарауында: "Жеке құрам бойынша" деп көрсетіледі. Бұйрықтың мәтіні: "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережеге сәйкес кіші (немесе орта және аға) басшы құрамның..... арнаулы атағы берілсін" деген тұжырымдамадан басталады.
Берілетін арнаулы атақтар бұйрықтың мәтінінде жоғарыдан төмен қарай түсу тәртібінде (жеке органдар мен мекемелер бойынша ұсыныстар көп болған жағдайда әрбір орган мен мекеме бойынша төмен қарай түсу тәртібінде) көрсетіледі. Ішкі істер органдарында бұрын қызмет өткерген және орта және жоғары басшы құрамның лауазымдарына қабылданғандарды Ішкіісминнің кадрларына қабылдау "Ішкіісмин кадрларына қабылдансын" деген тұжырымдама бойынша жүргізіледі. Ол басшы құрамның алғашқы және кезекті арнаулы атақтарын беру туралы мәтіннен кейін жазылады.
Арнаулы атақтарды беру және Ішкіісмин кадрларына қабылдау туралы бұйрықтардың шамамен алған үлгілері осы Нұсқаулықтың N 15 қосымшасында келтірілген.
Ескерту. 74-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

69. Лица, ранее проходившие службу в органах внутренних дел при приеме вновь на службу (зачислении на учебу) назначаются на должности (зачисляются на учебу) с имеющимся у них специальным званием.
70. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 )
71. Лица, назначаемые на должности среднего, старшего и высшего начальствующего состава, до присвоения им специального звания или зачисления в кадры МВД, исполняют служебные обязанности в качестве служащих. При этом присваиваемые специальные звания должны быть не ниже имеющихся званий по запасу.
Сноска. Пункт 71 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 )
72. Лицам рядового и младшего начальствующего состава, окончившим краткосрочные курсы подготовки среднего начальствующего состава или учебные заведения органов внутренних дел по сокращенной программе обучения и назначенным на должности среднего начальствующего состава присваивается звание младший лейтенант полиции.
Звания младший лейтенант полиции также присваиваются лицам со средним общим образованием и назначенным на должности специалистов боевых групп подразделений специального назначения и оперативной службы, успешно сдавшим тесты и нормативы в течение 6 месяцев после назначения на должность.
Сноска. Пункт 72 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 )
73. Представления о присвоении очередных специальных званий начальствующего состава направляются в кадровые аппараты органов внутренних дел не позднее чем за 15 дней до истечения срока выслуги в имеющемся звании.
Срок выслуги в специальном звании определяется в календарном исчислении.
Представления к присвоению первых и очередных специальных званий начальствующего состава, присвоение которых входит в компетенцию Министра, направляются в кадровый аппарат МВД к десятому числу каждого месяца с таким расчетом, чтобы к этой дате не истек срок выслуги в очередном звании. Органы внутренних дел, непосредственно подчиненные МВД, ДВД, ДВДТ, представления к присвоению указанных званий направляют соответственно в МВД, ДВД, ДВДТ, а последние после рассмотрения - в кадровый аппарат МВД.
Не представляются к очередным званиям сотрудники, имеющие неснятые дисциплинарные взыскания. <*>
Сноска. В пункт 73 внесены изменения - Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2004 г. N 428 .
74. Приказы о присвоении очередных специальных званий издаются в последних числах месяца.
Приказы о присвоении специальных званий младшего начальствующего состава и присвоении специальных званий среднего и старшего начальствующего состава составляются отдельно.
В разделе приказа "Содержание" указывается: "По личному составу". Текст приказа начинается с формулировки: "В соответствии с Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан присвоить специальные звания младшего (либо среднего и старшего) начальствующего состава...".
В тексте приказа присваиваемые специальные звания указываются в нисходящем порядке (при большом количестве представлений по отдельным органам и учреждениям в нисходящем порядке по каждому органу и учреждению). Зачисление в кадры МВД, ранее проходивших службу в органах внутренних дел и принятых вновь на должности среднего и старшего начальствующего состава, производится с формулировкой: "Зачислить в кадры МВД". Она приводится после текста о присвоении первых и очередных специальных званий начальствующего состава.
Примерные образцы приказов по присвоению специальных званий и зачислению в кадры МВД приведены в приложении N 15 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 74 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 )

75. Басшы құрамды арнаулы атақ беруге өз уақытында ұсыну үшін, сондай-ақ ұсыныстарда көрсетілген мәліметтердің анықтығы үшін жауапкершілік пен бақылау ішкі істер органдарына және кадр аппараттарының бастықтарына жүктеледі.
Бұл жағдайда кадр аппараты арнаулы атақ беру құқығы бар бастық бекіткен кезекті арнаулы атақты беруді кешіктіру себептері көрсетілген негізді қорытынды дайындайды.
76. Басшы құрамның алғашқы және кезекті арнаулы атақтарын беруге ұсыныс Нұсқаулыққа N 16 қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі. Кезекті арнаулы атақты мерзімінен бұрын беруге, штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бір саты жоғары атақты беруге, арнаулы атағын төмендетуге және қалпына келтіруге, сондай-ақ Ішкіісминнің кадрлар есебіне енгізуге ұсыныстар да осы нысанда жасалады.
Ішкі істер органдарына қызметке қабылданған орта және аға басшы құрамдағы адамдарға алғашқы арнаулы атақтарды беруге ұсыныстар оларды лауазымға тағайындағаннан кейін бір апта мерзімінде ресімделеді.
Ішкіісминнің кадр аппаратына Ішкіісмин кадрларына қабылдауға ұсынылатын адамдарға орта және жоғары басшы құрамның бірінші арнаулы атақтарын берумен қоса белгіленген үлгідегі алфавиттік карточкалар мен нөмірлері бойынша есепке алу карточкалары жіберіледі.
Ішкі істер органдарына қызметке қатардағы және басшы құрамдағы лауазымдарға қабылданған адамдарға қатардағы және басшы құрамның бірінші арнаулы атағын беру туралы ұсыныстар бір мезгілде Ішкіісминнің кадрларына қабылдау актісі болып табылады.
77. Басқа министрліктерден, ведомстволардан, әскерлер мен әскери құрамалардан қызмет өткеру үшін ауыстырылған адамдарды қайта аттестациялау аталған санаттағы қызметкерлерді министрліктің кадрларына қабылдай отырып, министрліктің бұйрықтарымен жүргізіледі.
Қайта аттестациялаудан кейін жаңа әскери (арнаулы) атақтағы қызмет өткерген мерзімі мұның алдындағы осыған тең әскери (арнаулы) атақты беру туралы бұйрық шыққан күннен бастап есептеледі.
Қайта аттестациялау кезінде қатардағы, кіші, орта және аға басшы құрамның адамдарына Нұсқаулықта көзделген шарттар сақталған кезде кезекті арнаулы атақтар берілуі мүмкін.
Ескерту. 77-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

75. Ответственность и контроль за своевременным представлением к присвоению специальных званий начальствующего состава, а также за достоверность указанных в представлениях сведений возлагаются на начальников органов внутренних дел и кадровые аппараты.
При неправомерной задержке присвоения очередного специального звания срок выслуги в специальном звании исчисляется с момента окончания срока выслуги в предыдущем специальном звании.
В этом случае кадровым аппаратом готовится мотивированное заключение с указанием причин задержки присвоения очередного специального звания, которое утверждается начальником, имеющим право присвоения специального звания.
76. Представление к присвоению первых и очередных специальных званий начальствующего состава производится по форме согласно приложению N 16 к Инструкции. По этой форме осуществляется представление к досрочному присвоению очередного специального звания, присвоения специального звания на ступень выше, предусмотренного штатом по занимаемой должности, к снижению и восстановлению в специальном звании, а также к зачислению в кадры МВД.
Представления к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава лицам, принятым на службу в органы внутренних дел, оформляются в недельный срок после назначения их на должность.
Вместе с представлением к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава лицам, представляемым к зачислению в кадры МВД, в кадровый аппарат МВД направляются алфавитные карточки и карточки пономерного учета установленного образца.
Приказ о присвоении первого специального звания рядового и начальствующего состава лицам, принятым на службу в органы внутренних дел на должности рядового и начальствующего состава, одновременно является актом зачисления в кадры МВД.
77. Переаттестование лиц, указанных в пункте 50 Положения, в специальных званиях производится начальниками, которым предоставлено право присвоения соответствующих специальных званий. Переаттестование лиц, переведенных для прохождения службы из других Министерств, ведомств, войск и воинских формирований, производится приказами Министерства, с зачислением указанной категории сотрудников в кадры Министерства.
После переаттестования срок выслуги в новом воинском (специальном) звании исчисляется со дня издания приказа о присвоении предыдущего равного воинского (специального) звания.
Лицам рядового, младшего, среднего и старшего начальствующего состава при переаттестовании могут присваиваться очередные специальные звания при соблюдении условий, предусмотренных Положением.
Сноска. Пункт 77 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 )

78. Басшы құрамдағы адамдарға - министрліктің жоғары оқу орындарының тыңдаушыларына, адъюнктерге, өзге де жоғары оқу орындарында (оның ішінде шетел) оқу кезеңінде резервке қабылданған ІІО қызметкерлеріне кезекті арнаулы атақ беру оқуға түскенге дейін олар атқарған штаттық лауазым бойынша арнаулы атағын ескере отырып жүргізіледі, басшы құрамдағы адамдар оқуға түскеннен кейін осы лауазым бойынша штатта арнаулы атаққа енгізілген өзгеріс (жоғарылату немесе төмендету) ескерілмейді.
Бұл ретте "полиция полковнигі" кезекті арнаулы атағы оқуға түскенге дейін атқарған тиісті штаттық лауазымында кемінде 6 ай қызмет өткерген адамдарға беріледі.
Министрліктің жоғары оқу орындарының тыңдаушыларына және адъюнктеріне арнаулы атақ беруді оқу орындары бастықтарының немесе министрліктің кадр аппараты басшысының ұсынымхаты бойынша Министр жүргізеді.
Өзге де жоғары оқу орындарында (оның ішінде шетел) оқу кезеңінде резервке қабылданған ІІО қызметкерлеріне арнаулы атақ беру олар қызметке шыққаннан және қызметтік жұмыста нәтижеге қол жеткізгеннен, алдыңғы атағында белгіленген қызмет өткеру мерзімі аяқталғаннан кейін, атқаратын лауазымы бойынша шекті атағына сәйкес келсе оларға кезекті арнаулы атақ беріледі, бұл ретте кезекті арнаулы атақ беруге ұсынымхатта және осы атақты беру туралы бұйрықта алдыңғы арнаулы атағында еңбек еткен мерзімінің аяқталған күні көрсетіледі.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
79. Полиция капитаны атағы бар қызметкерлерге ІІД, КІІД бастықтарының, оларға тең және жоғары тұрған бастықтардың бұйрығымен полиция майоры кезекті арнаулы атағы запасқа шығумен немесе қызметте болудың шекті жасына келуіне байланысты әскери есептен шығарумен, денсаулығының жағдайына немесе штаттардың қысқаруына байланысты, егер 25 жыл өтілі болса, берілген атақта белгіленген мерзімді өткерсе, полиция капитаны арнаулы атағы қарастырылған лауазымға ие болса және жақсы сипатталса, қоса берілуі мүмкін.
Ескерту. 79-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
80. Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрам санындағы 3 жасқа толғанша баланы қарау бойынша әлеуметтік демалыстағы әйелдерге осы уақыт арнаулы атақта қызмет өткерген мерзімге, сондай-ақ лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау және зейнетақы және үстемеақы тағайындау үшін есептеледі. Олар қызметке шығып, қызметтік жұмыста нәтижелерге жеткен соң, мұның алдындағы атақта белгіленген қызмет өткеруі аяқталған соң, атқаратын лауазымы бойынша шекті атағы сәйкес келгенде оларға кезекті арнаулы атақ беріледі, бұл ретте кезекті арнаулы атақты беру ұсынысында және осы атақты беру туралы бұйрықта мұның алдындағы арнаулы атақта қызмет өткерген мерзімінің аяқталу датасы көрсетіледі.
Ескерту. 80-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 ; 2009.05.20 N 192 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.

78. Присвоение очередного специального звания лицам начальствующего состава - слушателям высших учебных заведений Министерства, адъюнктам, сотрудникам ОВД, зачисленным в резерв на период обучения в иных (в том числе зарубежных) высших учебных заведениях, производится с учетом специального звания по штатной должности, которую они занимали до поступления на учебу, изменение в штате специального звания (повышения или понижения) по этой должности, внесенное после поступления лиц начальствующего состава на учебу, не учитывается.
При этом очередное специальное звание "полковник полиции" присваивается лицам, имеющим выслугу в соответствующей штатной должности, которую они занимали до поступления на учебу, не менее 6 месяцев.
Присвоение специальных званий слушателям высших учебных заведений Министерства и адъюнктам производится Министром по представлению начальников учебных заведений или руководителя кадрового аппарата Министерства.
Присвоение специальных званий сотрудникам ОВД, зачисленным в резерв на период обучения в иных (в том числе зарубежных) высших учебных заведениях, производится после выхода их на службу и достижения результатов в служебной деятельности, по истечении установленного срока выслуги в предыдущем звании. При соответствии предельного звания по занимаемой должности, им присваивается очередное специальное звание, при этом в представлении к присвоению очередного специального звания и в приказе о присвоении этого звания оговаривается дата истечения срока выслуги в предыдущем специальном звании.
Сноска. Пункт 78 в редакции в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
79. Сотрудникам, имеющим специальное звание капитан полиции приказом начальников ДВД, ДВДТ, им равных и выше, может быть присвоено очередное специальное звание майор полиции одновременно с увольнением в запас или с исключением с воинского учета по достижению предельного возраста состояния на службе, состоянию здоровья или сокращению штатов при условии, если они имеют выслугу 25 лет и более в календарном исчислении, учитываемую при назначении пенсии за выслугу лет, выслужили установленный срок службы в присвоенном звании, занимают должности, по которым установлены специальные звания капитана полиции и характеризуется положительно.
Сноска. Пункт 79 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
80. Женщинам из числа рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, находящимся в социальном отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста 3 лет, засчитывается это время в срок выслуги в специальном звании, а также для определения размера должностного оклада и назначения пенсии и пособий. После выхода их на службу и достижения результатов в служебной деятельности, по истечении установленного срока выслуги в предыдущем звании, при соответствии предельного звания по занимаемой должности, им присваивается очередное специальное звание, причем в представлении к присвоению очередного специального звания и в приказе о присвоении этого звания оговаривается дата истечения срока выслуги в предыдущем специальном звании.
Сноска. Пункт 80 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п. 3 ); от 20.05.2009 N 192 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

81. Ережеде көзделген шарттар сақтала отырып, ішкі істер органдарына қызметке қабылданатын запастағы офицерлер Ішкіісмин кадрларында бар әскери атақпен қабылданады.
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің кадрларына қабылдаудың көрсетілген тәртібі сондай-ақ бұрын ішкі істер органдарында орта және аға басшы құрамның арнаулы атақтарында қызмет өткерген және орта және аға басшы құрамның лауазымдарына қайтадан қабылданып жатқан адамдарға да таралады.
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің кадрларына алу кезінде запастағы офицерлерге егер Ішкіісминнің кадрлар есебіне енгізілетін күнге дейін олар нақты әскери қызмет өткеру уақытында берілген әскери атақтағы еңбек сіңіру мерзімін өткерсе немесе берілген әскери атақтағы еңбек сіңіру мерзімін запаста болып (яғни, нақты әскери қызметте белгіленген мерзімнен 1 жыл артық) өткерсе, бірақ тағайындалып жатқан лауазымы бойынша көзделген атақтан жоғары болмаса, алғашқы арнаулы атақ олардың әскери атағынан бір саты жоғары берілуі мүмкін.
Егер ішкі істер органдарындағы, МТК-дағы, қаржы полициясындағы, Төтенше жағдайлар министрлігінде бұрын қызмет өткерген кезеңде олар берілген атақта белгіленген мерзімді өткерген, ал жаңа атақ атқаратын лауазым бойынша шекті атақтан жоғары болмаса, Ішкі істер органдарында, бұрынғы МТК-да, қаржы полициясында, Төтенше жағдайлар министрлікте бұрын қызмет өткерген орта және аға басшы құрамның адамдарына Ішкіісмин кадрлары есебіне қайта енгізілген кезде оларда бар арнаулы атақтан бір саты жоғары атақ берілуі мүмкін.
Егер ІІО-ның, МТК-нің, қаржы полициясының, кеден органдарының, ТЖМ-нің бұрынғы қызметкерлерінің арнаулы атақтарын, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардың, ҰҚК немесе прокуратура органдары офицерлерінің әскери атақтарын беру мерзімі оларды министрліктің кадрларына қабылдағаннан кейін аяқталса, кезекті арнаулы атақ беруді жиынтық есептеу арқылы Ережеге сәйкес - министр, министрлік комитеттерінің төрағалары, облыстардың, Астана, Алматы қалалары, көліктегі ІІД-нің, министрліктің оқу орындарының бастықтары белгіленген тәртіппен жүргізеді.
Ескерту. 81-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
82. Қарулы Күштер қатарында, әскерлер мен әскери құрамаларда, ішкі істер органдарында, ҰҚК-де, бұрынғы МТК-да, қаржы полициясында, кеден органдарында, Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттікте бұрын қызмет өткеріп, запасқа немесе науқастануына, денсаулық жағдайына байланысты отставкаға шыққан адамдар міндетті түрде жергілікті жерлерде әскери-дәрігерлік комиссиядан өтеді. Әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы материалдарымен бірге Ішкіісминнің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясына бекітуге жіберіледі. Ішкіісминнің кадрлар есебіне енгізу туралы ұсынысқа аталған комиссияның қорытындысы туралы анықтама қоса беріледі.

81. Офицеры запаса, принимаемые на службу в органы внутренних дел с соблюдением условий, предусмотренных Положением, зачисляются в кадры МВД с имеющимся воинским званием.
Указанный порядок зачисления в кадры МВД Республики Казахстан распространяется также на лиц, проходивших ранее службу в органах внутренних дел в специальных званиях среднего и старшего начальствующего состава и вновь принимаемых на должности среднего и старшего начальствующего состава.
При зачислении в кадры МВД Республики Казахстан офицеров запаса первое специальное звание им может быть присвоено на ступень выше их воинского звания, если ко дню зачисления в кадры МВД они выслужили в период прохождения действительной военной службы сроки в присвоенных им воинских званиях, или сроки в присвоенных званиях при состоянии в запасе (то есть на 1 год больше, чем срок, установленный на действительной военной службе), но не выше звания предусмотренного по должности, на которую они назначаются.
Лицам, среднего и старшего начальствующего состава, ранее проходившим службу в органах внутренних дел, бывшем ГСК, финансовой полиции, Министерстве по чрезвычайным ситуациям, при зачислении вновь в кадры МВД может быть присвоено специальное звание на одну ступень выше имеющегося у них специального звания, если в период прежней службы в органах внутренних дел, ГСК, финансовой полиции, Министерства по чрезвычайным ситуациям они выслужили установленный срок в присвоенном звании, а новое звание не превышает предельного звания по занимаемой должности.
В случае, если срок присвоения специального звания у бывших сотрудников ОВД, ГСК, финансовой полиции, таможенных органов, МЧС, воинского звания у офицеров Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, органов КНБ или прокуратуры истекает после зачисления их в кадры Министерства, присвоение очередного специального звания производится по суммарному исчислению в соответствии с Положением - Министром, председателями комитетов Министерства, начальниками ДВД областей, городов Астаны, Алматы, на транспорте, учебных заведений Министерства в установленном порядке.
Сноска. Пункт 81 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
82. Лица, проходившие ранее службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, органах внутренних дел, КНБ, бывшего ГСК, финансовой полиции, таможенных органах, МЧС, уволенные в запас или отставку по болезни или ограниченному состоянию здоровья, в обязательном порядке проходят военно-врачебную комиссию на местах. Заключение ВВК с материалами направляются для утверждения в Центральную ВВК МВД. К представлению о зачислении их вновь в кадры МВД прилагается справка о выводах упомянутой комиссии.

83. Орта және аға басшы құрам лауазымдарына тағайындалған адамдардың арнаулы атақтағы қызмет өткеру мерзіміне олардың әскери қызмет өткеру кезеңіне сәйкес әскери офицерлік атақтарындағы, бұрынғы МТК-да, қаржы полициясында, кеден органдарында, Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттікте орта және басшы құрам атақтарында қызмет өткерген кезеңдегі, сонымен қатар Ереженің 45-тармағында белгіленген қызмет өткеру мерзімінің есебі бойынша ішкі істер органдарындағы қызметі кезеңіндегі орта және аға басшы құрамның арнаулы атақтарында болған мерзімі есептеледі.
84. Кезекті арнаулы атақты беруді кешіктіру туралы шешім осы Нұсқаулықтың N 17 қосымшасына сәйкес нысанда жасалады. Оған арнаулы атағы кешіктірілген қызметкердің қолы қойылып, таныстырылады және жеке ісінің материалдарына тіркеледі.
85. Кезекті арнаулы атақтың берілгені туралы қызметкердің тікелей немесе тура бастығы атақ беру туралы бұйрық (немесе оның көшірмесі) келіп түскеннен кейін қызметтік кеңестерде, жиындарда немесе жеке құрамның алдында жариялайды.
86. Қызметкерлер арнаулы атақтан бір саты төмендетілуі мүмкін. Бұл ретте кіші басшы құрам лауазымдарындағы қызметкерлер - қатардағы полиция қызметкеріне дейін, ал орта басшы құрам лауазымдарындағы қызметкерлер - полиция кіші лейтенанты дейін төмендетіледі.
Ескерту. 86-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
87. Кіші, орта және аға басшы құрамның арнаулы атақтарын төмендетуге ұсыныстарды тиісті тікелей немесе тура бастықтар дайындайды. Ұсыныста арнаулы атағын төмендетуге негіз болған себептер көрсетіледі. Ұсыныстар арнаулы атақты берген жоғары тұрған бастықтың шешіміне жіберіледі.
88. Қызметкерлер арнаулы атақтарынан сот үкімі бойынша қылмыс жасағаны үшін сотталғанда, сонымен қатар ішкі істер органдары қызметкерлерінің беделін түсіретін теріс қылықтар жасағаны үшін айырылуы мүмкін.
89. Кіші, орта және аға басшы құрам атақтарын төмендетуге (қалпына келтіруге), сондай-ақ атағынан айыруға негіз болған себептері көрсетілген өтініштер команда бойынша арнаулы атағын төмендету немесе тиісті арнаулы атағынан айыру құқығына ие бастықтың шешіміне жіберіледі.
Ішкі істер органдарынан 91-тармақтың к), м), н), о) тармақшалары бойынша қызметтен босатылған басшы құрамдағы адамдар тұрғылықты жері бойынша әскери есепке қою үшін жіберіледі. Бұл адамдарды ішкі істер органдарынан қызметтен босату туралы бұйрық біруақытта оларды жеке құрам тізімінен алып тастау актісі болып табылады.
Ескерту. 89-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

83. В срок выслуги в специальном звании лицам, назначенным на должности среднего и старшего начальствующего состава, засчитывается время их пребывания в соответствующих офицерских воинских званиях, званиях среднего и старшего начальствующего состава органов бывшего ГСК, финансовой полиции, таможенных органов, МЧС в период прохождения военной службы, службы в органах ГСК, финансовой полиции, таможенных органах, МЧС, а также в специальных званиях среднего и старшего начальствующего состава в период службы в органах внутренних дел с учетом сроков выслуги, установленных пунктом 45 Положения.
84. Решение о задержке представления к присвоению очередного специального звания составляется по форме согласно приложению N 17 к Инструкции. Оно объявляется под роспись сотруднику, в отношении которого представление задержано, и приобщается к материалам его личного дела.
85. Объявление о присвоении специального звания производится непосредственным или прямым начальником по поступлении соответствующего приказа (или выписки из него) на служебных совещаниях, собраниях или перед строем личного состава.
86. Сотрудники могут быть снижены в специальном звании на одну ступень. При этом сотрудники, состоящие в должностях младшего начальствующего состава, соответственно - до рядового полиции, а сотрудники, состоящие в должностях среднего начальствующего состава, соответственно - до младшего лейтенанта полиции.
Сноска. Пункт 86 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
87. Представления к снижению сотрудника в звании младшего, среднего и старшего начальствующего состава, готовят соответствующие непосредственные или прямые начальники. В представлении указываются причины, послужившие основанием для снижения в звании. Представление направляется на решение вышестоящего прямого начальника, присвоившего снижаемое звание.
88. Сотрудники могут быть лишены специальных званий при осуждении за совершенное преступление по приговору суда, а также за совершение проступков, дискредитирующих звание сотрудника органов внутренних дел.
89. Ходатайство о снижении (восстановлении) в звании младшего, среднего и старшего начальствующего состава, а также лишении звания, составленные с указанием причин, послуживших основанием для возбуждения, направляются по команде на решение начальника, пользующегося правом снижения (восстановления) или лишения соответствующего специального звания.
Лица начальствующего состава, увольняемые из органов внутренних дел по подпунктам к), м), н), о) пункта 91 Положения, направляются для постановки на воинский учет по месту жительства. Приказ об увольнении этих лиц из органов внутренних дел является одновременно актом исключения их из списков личного состава.
Сноска. Пункт 89 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3).

90. Штатта екі арнаулы атақ (полиция капитаны - полиция майоры) көзделген лауазымдарға тағайындалған жоғары білімі бар орта және аға басшы құрамдағы адамдар иеленген лауазымының жоғары кезекті арнаулы атағын беруге (бұл жерде полиция майоры арнаулы атағына) ие болған атақта болудың белгіленген мерзімі аяқталуына қарай, ал тиісті білімі жоқтар - Ереженің басқа да шарттарын сақтай отырып, иеленген қызметінде бір жыл қызмет өткергеннен кейін ұсынылады.
Ішкіісминнің оқу орындарындағы екі арнаулы атақ көзделген лауазымдар бойынша жоғары шекті атақты иеленген лауазымда бір жыл қызмет өткергеннен кейін берілуі мүмкін.
Осы тармақтың 1-абзацында көрсетілген тәртіп егер осындай атақтарды беру штаттық-ұйымдастыру бұйрықтарында айтылған бөлімнің (бөлімшенің) штаттық санына байланысты болмаған жағдайда ғана қолданылады.
Ескерту. 90-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
11. Арнаулы атақтарды беру материалдарын ресiмдеудiң тәртібі
91. Бірінші және кезекті арнаулы атақтарды беру ұсыныстары Нұсқаулықтың N 16 қосымшасында көрсетілген нысандағы бланкта ресімделеді.
Осы бланктерде кезекті арнаулы атақтарды мерзімінен бұрын беруге, иеленген штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бір саты жоғары атақ беруге және арнаулы атағын төмендетуге (қалпына келтіруге) ұсыныстар ресімделеді.
92. Арнаулы атақтарды беруге ұсыныстарды толтырғанда қосымша мыналарды ескеру қажет:
1) егер лауазым бойынша екі атақ белгіленген болса, "лауазым бойынша арнаулы атағы" деген бөлімде атақтардың екеуі де көрсетіледі;
2) "штаттық саны, лимит" деген бөлім: бөлімшелер, бөлімдер, қалалық ішкі істер бөлімдері, күзет бастықтарын және олардың орынбасарларын (әрбір жағдайда нақты бірліктегі саны) кезекті арнаулы атақ беруге ұсынғанда толтырылады;
3) қызметкер ұсынылып отырған арнаулы атақ туралы бөлімде осы атақтың атауы қысқартусыз, толық көрсетіледі.
Ішкі істер органдарының орта және аға басшы құрамының арнаулы атақтарында бұрын қызмет өткерген адамдар Ішкіісминнің кадрлар есебіне енгізуге ұсынылғанда "Арнаулы атағын беруге" деген сөздер сызылып тасталынады да, үстіне "Ішкіісминнің кадрлар есебіне енгізуге" деген сөздер жазылады, әрі қарай кадрға қандай арнаулы атақпен енгізілетіні көрсетіледі (мысалы: "Ішкіісминнің кадрлар есебіне полиция майорын енгізуге...").
Лауазым штаттық атауына сәйкес қысқартусыз көрсетіледі.
Орта және аға басшы құрамдағы қызметкерлерге кезекті арнаулы атақ беруге, сол сияқты бұрын ішкі істер органдарында, бұрынғы МТК-да, қаржы полициясында, кеден органдарында, Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттікте, Қарулы Күштерде, ҰҚК-да, ПКҚ, РҰ, ІӘ қатарында қызмет өткергендерді және запастағы офицерлерді Ішкіісминнің кадрлар есебіне енгізуге ұсыныстарды толтырғанда жеке нөмірлері әкесінің атынан кейін (әкесі болмаған жағдайда, атынан кейін) жазылады. Адамдарды Ішкіісминнің кадрлары есебіне енгізуге ұсыну кезінде лауазымның атауынан кейінгі жолда: "Ішкіісминнің кадрларына енгізуге" деп көрсетіледі;

90. Лица среднего и старшего начальствующего состава, имеющие высшее образование и назначенные на должности, по которым в штатах предусмотрены два специальных звания (капитан полиции-майор полиции и т.д.), представляются к присвоению очередного специального звания, высшего по занимаемой должности (в данном случае к специальному званию майор полиции) - по истечении установленного срока в звании, а не имеющее соответствующего образования - не ранее чем через год работы в занимаемой должности, при соблюдении других условий, предусмотренных Положением.
По должностям, по которым в штатах предусмотрены два специальных звания, в учебных заведениях МВД, высшие предельные звания могут быть присвоены лицам не ранее чем через год работы в занимаемой должности.
Указанный в первом абзаце данного пункта порядок существует в тех случаях, если условия присвоения таких званий не зависит от штатной численности отдела (отделения), что оговаривается организационно-штатными приказами.
Сноска. Пункт 90 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
11. Порядок оформления материалов к присвоению специальных званий
91. Представления к присвоению первых и очередных специальных званий оформляются на бланке по форме, указанной в приложении N 16 к Инструкции.
На этих же бланках оформляются представления к досрочному присвоению очередного специального звания, к присвоению очередного специального звания на одну ступень выше звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, и к снижению (восстановлению) в специальном звании.
92. При заполнении бланков представлений к присвоению специальных званий дополнительно необходимо учитывать:
1) если по должности установлены два звания, то в разделе "специальное звание по должности" указывается каждое из этих званий;
2) раздел "штатная численность, лимит" заполняется при представлении к присвоению очередных специальных званий начальникам: отделений, отделов, ГОРОВД, охраны и их заместителям (в каждом случае указывается конкретное количество единиц);
3) в разделе о специальных званиях, к присвоению которого представляется сотрудник, указывается полное наименование этого звания, без сокращений.
При представлении к зачислению в кадры МВД лиц, ранее проходивших службу в органах внутренних дел, в специальных званиях среднего и старшего начальствующего состава, слова "К присвоению специального звания" зачеркиваются и сверху печатается "К зачислению в кадры МВД", а далее в строке указывается, с каким специальным званием зачислить в кадры (например: "К зачислению в кадры МВД майора полиции...").
Должность указывается в строгом соответствии с ее штатным наименованием и без сокращений.
При заполнении представлений к присвоению очередных специальных званий сотрудникам из числа среднего и старшего начальствующего состава, а также к зачислению в кадры МВД лиц, ранее, проходивших службу в органах внутренних дел, бывшего ГСК, финансовой полиции, таможенных органах, МЧС, Вооруженных Силах, КНБ, СОП, Республиканской Гвардии, Внутренних войсках и офицерам запаса личные номера этих лиц проставляются после отчества (в случае если нет отчества, после имени). При представлении лиц к зачислению в кадры МВД в строке после наименования должности указывается: "С зачислением в кадры МВД";

4) жеке нөмір беру туралы бөлім офицерлік атағы жоқ немесе орта және басшы құрамның арнаулы атағы жоқ адамды орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын беруге ұсынғанда толтырылады;
5) білімі туралы бөлімде атақ беруге ұсынылып отырған адамның қандай білімі бар екені (орта, арнаулы орта немесе жоғары), сондай-ақ қай жылы қандай оқу орнын бітіргені көрсетіледі. Мысалы: "орта - 1970 жылы Мерке орта мектебін бітірген"; "арнаулы орта - 1972 жылы Талдықорған заң техникумын бітірген"; "жоғары - 1996 жылы Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Алматы жоғары техникалық училищесін бітірген". Егер атаққа ұсынылып отырған бірнеше оқу орнын бітірген болса (мысалы, орта мектепті, техникум және ЖОО), онда білімі деген бөлімде деңгейі жөнінде жоғары оқу орны көрсетіледі (бұл жерде ЖОО). Деңгейі бірдей екі оқу орнын бітірсе (мысалы, екі ЖОО) екі оқу орны да көрсетіледі. Осы бөлімде ғылыми деңгейі мен ғылыми атағы, сонымен қатар Ішкіісминнің Академиясын және әскери оқу орындарын бітіргені жөнінде жазба жасалады.
Егер атаққа ұсынылушы оқу орнында оқитын болса, білімі туралы бөлімде арнаулы орта немесе жоғары оқу орнының қай курсында, қандай факультетінде оқитындығы туралы жазба жасалады да, ұсынысқа оқу орнының анықтамасы тіркеледі;
6) "Ие болған атағы" деген бөлімде берілген арнаулы атағы, ал орта және аға басшы құрамның бірінші арнаулы атағын беруге ұсынылған кезде - офицерлік атақ көрсетіледі. Орта және аға басшы құрамның бірінші арнаулы атағын беруге ұсынылған кезде "Арнаулы атақ беруге" деген бөлімде "Кімге" деген сөзден кейін және "Ие болған атағы" деген бөлімде қатардағы және кіші басшы құрамның арнаулы атақтары мен қатардағы, сержанттық, старшиналық құрамның әскери атақтары көрсетілмейді. Атақ болмағанда "Ие болған атағы" деген бөлімде "берілмеген" деген жазба жасалады;
7) әскери есептен шығару, әскери қызметке жарамдылығы және арнаулы алғашқы оқытудан өткендігі туралы бөлімдер басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын беруге және Ішкіісминнің кадрлар есебіне енгізуге ұсынылғанда ғана толтырылады;
8) "Қысқаша сипаттама" деген бөлімде атаққа ұсынылушының іскерлік және моральдық қасиеттері, өз міндеттеріне жауапкершілігі, қызметтік істі жетілдіруі және қол жеткізген нақты нәтижелері, арнаулы атақты беруге қажетті басқа да деректер сипатталады. Басшы құрамның алғашқы арнаулы атағына ұсынылғанда сондай-ақ бұрынғы жұмыс орнынан (қызметінен) қалай мінезделетіні және міндетті түрде тәртіптік жазаларының жоқтығы көрсетіледі.
Кезекті арнаулы атақты мерзімінен бұрын беруге немесе штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бір саты жоғары атақ беруге ұсынылғанда қызметкердің атақ беруге қандай нақты еңбегі сіңгені немесе еңбекте қандай көрсеткіштерге жеткені, сондай-ақ мерзімінен бұрын немесе бір саты жоғары атақ бұрын берілмегендігі міндетті түрде көрсетілуі тиіс.
Кезекті атақты беруге ұсыныс кешіктірілгенде ұсыныста осыған негіз болған себептер көрсетіліп, ол туралы шешім ұсынысқа тіркеледі (Нұсқаулыққа N 17 қосымша).
Кезекті арнаулы атақ беруге байланысты даулы мәселелер туындаған кезде шешімді әрбір жағдайға байланысты аттестациялық комиссия шығарады. Қысқаша сипаттамаға, әдетте, атақ беруге ұсынылып жатқан қызметкердің тікелей бастығы қол қояды;

4) раздел о присвоении личного номера заполняется в случае представления к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава лицам, не имеющим офицерских званий или специальных званий среднего и старшего начальствующего состава;
5) в разделе об образовании указывается образование, которое имеет представляемый к присвоению звания (среднее, среднее специальное или высшее), а также в каком году и какое учебное заведение окончил. Например: "среднее - в 1970 г. окончил Меркенскую среднюю школу"; "среднее специальное - в 1972 г. окончил Талдыкорганский юридический техникум"; "высшее - в 1996 году окончил Алматинское высшее техническое училище МВД Республики Казахстан". Если представляемый к званию окончил несколько учебных заведений (например, среднюю школу, техникум и ВУЗ), то в разделе об образовании указывается только высшее по уровню учебное заведение (в данном примере ВУЗ). При окончании двух одинаковых по уровню учебных заведений (например, двух ВУЗов) указываются оба этих учебных заведения. В этом же разделе производится запись о наличии ученой степени и ученого звания, а также об окончании Академии МВД, и военных учебных заведений.
Если представляемый к званию учится в учебном заведении, об этом производится запись в разделе об образовании с указанием, на каком курсе и факультете среднего специального или высшего учебного заведения он учится, к представлению прикладывается справка из учебного заведения;
6) в разделе "Имеющееся звание" указываются присвоенные специальные звания, а при представлении к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава - офицерские звания. При представлении к присвоению первого специального звания среднего и старшего начальствующего состава в разделе "К присвоению специального звания" после слов "Кому" и в разделе "Имеющееся звание" специальные звания рядового и младшего начальствующего состава и воинские звания рядового, сержантского, старшинского состава не указываются. При отсутствии звания в разделе "Имеющееся звание" производится запись: "не присваивалось";
7) разделы о снятии с воинского учета, годности к военной службе и прохождение специального первоначального обучения заполняются только при представлении к присвоению первого специального звания начальствующего состава и к зачислению в кадры МВД;
8) в разделе "Краткая характеристика" описываются деловые и моральные качества представляемого к званию, отношение к своим обязанностям, совершенствование служебной деятельности и конкретные достигнутые результаты, другие данные, необходимые для решения вопроса о присвоении специального звания. В представлении к присвоению первого звания начальствующего состава указывается также, как характеризовался представляемый по прежнему месту работы (службы), и в обязательном порядке отсутствие у него дисциплинарных взысканий.
В представлении к присвоению очередного специального звания досрочно или на ступень выше предусмотренного штатом по занимаемой должности указывается, за какие конкретно заслуги или показатели в работе сотрудник представляется к присвоению звания, при этом в обязательном порядке указывается, что ранее звание досрочно или на ступень выше не присваивалось.
В случае задержки представления того или иного лица к очередному званию в представлении указываются причины, послужившие основанием к этому и прикладывается решение (Приложение N 17 к Инструкции).
При возникновении спорных вопросов, связанных с присвоением очередного специального звания, решение по каждому случаю выносит аттестационная комиссия.
Краткая характеристика подписывается, как правило, непосредственным начальником сотрудника, представляемого к присвоению звания;

9) "Жоғары бастықтардың қорытындысы" деген бөлімде ұсынылушы оған басшы құрамның арнаулы атағын берудің лайықтығы туралы қорытындылар көрсетіледі.
Адамдарды арнаулы атақтар беруге ұсынатын, сондай-ақ түскен ұсыныстар бойынша қорытындылар беретін бастықтар тиісті қызметтер басшыларының көзқарасын ескереді;
10) ұсынысқа тек қана ұсыныс бланкісінің тиісті бөлімдерін толтыру кезінде лауазымдары көрсетілген бастықтар ғана қол қояды;
11) "Қарулы Күштердегі, ҰҚК-дағы, ҰҚК-да, ПҚК, РҰ, ІӘ МТК-дағы, Ішкіісминдегі, қаржы полициясындағы, кеден органдарындағы ТЖМ-дағы қызмет" деген бөлім жеке істің қызметтер тізімінің тиісті бөлімін толтыру үшін белгіленген тәртіпке сәйкес кезекті атақтар беру кезінде толтырылады.
Бірінші атақ беру немесе ішкі істер органдарының бұрынғы қызметкерлерін кадр есебіне енгізу кезінде бұл бөлімде барлық еңбек қызметі көрсетіледі, бұл ретте 3 айдан астам үзілістердің себептері көрсетіледі.
Ескерту. 92-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 , 2008.03.15 N 97 Бұйрықтарымен.
Лауазымға тағайындау, қызмет бабында ауыстыру және жылжыту
12. Лауазымға тағайындаудың, қызмет бабында ауыстырудың
және жылжытудың тәртібі
93. Қызметкерлерді лауазымға тағайындау Министрліктің лауазымдар номенклатурасының тізбесіне және Министрдің, вице-министрдің, министрліктің есепке алу-бақылау, министрлік комитеттері төрағаларының және департаменттері бастықтарының, ІІД-КІІД бастықтарының, ІІМ оқу орындарының номенклатуралары бойынша лауазымдарға тағайындау тәртібіне сәйкес жүргізіледі. Тағайындау тәртібін министр белгілейді.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
94. Қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында ауыстыру, әдетте, қаланың немесе ауданның шегінде не олар және олардың отбасы мүшелері тұрғын үй көлемімен қамтамасыз етілетін ерекше жағдайларда - облыс (республика) шегінде де жүргізіледі.
Қатардағы және кіші басшы құрамның адамдарын бір облыстан басқа облысқа ауыстыру осы облыстардың ішкі істер органдары басшыларының келісімі бойынша жүргізілуі мүмкін.
Қатардағы және кіші басшы құрам адамдары қызмет бабында ауыстыру кезінде жұмыс тәжірибесі мен даярлығы, жеке және іскерлік қасиеттері, денсаулық жағдайы мен жасы ескеріледі.
Қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында ауыстыру құқығы оларды лауазымдарға тағайындау құзыретіне ие бастықтарға және жоғары тұрған тура бастықтарға беріледі.
Ескерту. 94-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

9) в разделе "Заключение старших начальников" указываются выводы о том, что представляемый достоин присвоения специального звания начальствующего состава.
Начальники, представляющие лиц к присвоению специальных званий, а также дающие заключения по поступившим представлениям, учитывают мнение руководителей соответствующих служб;
10) представление подписывается только теми начальниками, должности которых проставлены при заполнении соответствующих разделов бланка представления;
11) раздел "Служба в Вооруженных Силах, КНБ, СОП, РГ, ВВ, ГСК, МВД, финансовой полиции, таможенных органах, МЧС" заполняется при присвоении очередных званий применительно к порядку, установленному для заполнения соответствующего раздела послужного списка личного дела.
В случае присвоения первых званий или зачислении в кадры бывших сотрудников органов внутренних дел в разделе указывается вся трудовая деятельность, при этом оговариваются причины перерывов в ней более 3-х месяцев. <*>
Сноска. Пункт 92 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23.07.2004 N 428 ; от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Назначение на должность, перемещения и продвижения по службе
12. Порядок назначения на должность, перемещения
и продвижения по службе
93. Назначение на должности сотрудников производится в соответствии с перечнем должностей номенклатуры Министерства и порядка назначения на должности по номенклатуре Министра, вице-министра, учетно-контрольной номенклатуре Министерства, председателей комитетов и начальников департаментов Министерства, начальников ДВД(Т), учебных заведений МВД. Порядок назначения определяется Министром.
Сноска. Пункт 93 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23.07.2004 N 428 ; от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
94. Перемещения по службе лиц рядового и младшего начальствующего состава должны производиться, как правило, в пределах города или района либо в исключительных случаях при обеспечении их и членов их семей жилой площадью - в пределах области (республики).
Перевод лиц рядового и младшего начальствующего состава из одной области в другую может производиться по согласованию руководителей органов внутренних дел этих областей.
При перемещении по службе лиц рядового и младшего начальствующего состава учитываются опыт их работы и подготовка, личные и деловые качества, состояние здоровья и возраст.
Правом перемещения по службе лиц рядового и младшего начальствующего состава пользуются начальники, к компетенции которых относится назначение их на должности, и вышестоящие прямые начальники.
Сноска. Пункт 94 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

95. Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында ауыстыруға ұсынуды команда бойынша аудандық (қалалық) ішкі істер органының бастығы, оларға тең және тура жоғары бастықтар жүргізеді.
Басшы құрамдағы адамдарды ауыстыруға ұсынатын, сондай-ақ ұсыныстар бойынша шешім қабылдайтын бастықтар кадр аппараттары мен мүдделі қызмет бастықтарының, ауыстырылушы адамдардың пікірін ескереді.
Ауыстыру туралы ұсыныс белгіленген үлгідегі бланкте толтырылады (Нұсқаулыққа N 18 қосымша). Ұсыныстың мәтінінде кадр резервінде болғаны туралы (жоғары лауазымға ауыстырған жағдайда), соңғы аттестация бойынша (үш жылдың ішінде) қорытындысы мен әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы Ереженің 61-тармағының а), в)-тармақшаларына сәйкес қызмет бабында ауыстырған жағдайда, сондай-ақ д)-тармақшасы денсаулық жағдайы бойынша және қосымша арнайы тексерудің нәтижелері (қажет болғанда), құпия жұмыстар мен құжаттарға рұқсаттың берілгендігі, үміткерді ұсынған лауазым иесінің тегі (жоғары лауазымға ауыстырған жағдайда), ал қажет болғанда, тағайындауға облыс әкімдерінің келісімі берілгені туралы мәліметтер жөнінде деректер көрсетіледі.
Ұсыныстармен бірге жоғары тұрған инстанцияға:
1) Министрліктің номенклатурасы бойынша қызметкердің жеке ісі міндетті түрде жіберіледі;
2) қызметкердің баянаты (жеке өтініші бойынша тең немесе төмен лауазымдарға ауыстырғанда);
3) ұсынымхат (18-қосымша);
4) жоғарыда тұрған лауазымдарға ауыстыруға немесе аттестациялық тәртіпте төменгі лауазымдарға ұсынылатын адамдарға қызметтік мінездеме және аттестациялық парақ (Ереженің 23 және 23-1-қосымшалары);
5) екі ұсыныс-пікір (жоғары тұрған лауазымдарға ұсынылатын адамдарға);
6) қызметтік тексеру материалдары немесе тәртіптік комиссияның ұсыныстары (тәртіптік жаза ретінде ауыстыруға ұсынылатын адамдарға);
7) әскери-дәрігерлік комиссияның психофизиологиялық тексеріс нәтижелері бар қорытындысы (жоғары тұрған лауазымдарға ауыстыру немесе басшы құрамдағы адамдардың немесе олардың отбасы мүшелерінің денсаулығына байланысты ауыстыру ұсынылғанда);
8) қызметтік тізім (19-қосымша)
9) (алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15  N 97 Бұйрығымен)
Ескерту. 95-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
96. Ішкі істер органдарының қарамағына қабылдау штаттық-ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу кезінде, сондай-ақ қызметкерлерді не ішкі істер органдарының қарамағына қабылдау штаттық-ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу кезінде, сондай-ақ қызметкерді неғұрлым рационалды пайдалануды, қызметте бос орындар болған кезде оны қарамағына қабылдау жағдайларынан басқа анықтауды қажет ететін өзге де жағдайларда жүргізіледі. Ішкі істер органдарының қарауына қабылдау бұйрық арқылы ресімделеді.
Қарамағындағы қызметкер оны лауазымға тағайындау туралы мәселе шешілгенге дейін өзі оның қарамағында болып табылатын ішкі істер органының, бөлімшесінің қызмет жөніндегі бастығының тапсырмаларын орындайды және еңбекпен қамту мәселесі бойынша кадр аппаратымен күнделікті байланыста болуы тиіс. Қызметте дәлелсіз себептермен болмаған және өзінің жүрген жері туралы кадр аппаратын ақпараттандырмаған жағдайда қарамағында болу мерзімі аяқталғаннан кейін осы санаттағы қызметкерлер Ережеге сәйкес қызметтен босатуға жатады.

95. Представление лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава к перемещению по службе производится по команде их прямыми начальниками, от начальника районного (городского) отдела внутренних дел, им равных и выше.
Начальники, представляющие лиц начальствующего состава к перемещению, а также принимающие решения по представлениям, учитывают мнение кадровых аппаратов и руководителей заинтересованных служб, перемещаемых лиц.
Представление к перемещению составляются на бланке установленного образца (Приложение N 18 к Инструкции). В тексте представления отражаются данные о пребывании в кадровом резерве (при перемещении на вышестоящие должности), выводы по последней (в течение трех лет) аттестации, результаты прохождения военно-врачебной комиссии (при перемещении по службе согласно подпунктов а), в), а также по состоянию здоровья - подпункта д) пункта 61 Положения) и дополнительной специальной проверки (при необходимости), наличие допуска к секретным работам и документам, фамилии должностных лиц, рекомендующих кандидата (в случае перемещения на вышестоящую должность), а в необходимых случаях сведения о согласовании назначения с акимами областей.
Вместе с представлениями в вышестоящую инстанцию направляются:
1) по номенклатуре Министерства в обязательном порядке направляется личное дело сотрудника;
2) рапорт сотрудника (при перемещении на равнозначные или нижестоящие должности по личной просьбе);
3) представление (приложение 18);
4) служебная характеристика и аттестационный лист (приложение 23 и 23-1 Положения) на представляемых к перемещению на вышестоящие должности или в аттестационном порядке на низшие должности;
5) две рекомендации-отзыва (на представляемых к перемещению на вышестоящие должности);
6) материалы служебного расследования или рекомендации дисциплинарной комиссии (на представляемых к переводу в порядке дисциплинарного взыскания);
7) заключение военно-врачебной комиссии с результатами психофизиологического обследования (при перемещении на вышестоящую должность или представляемых к переводу по состоянию здоровья лиц начальствующего состава или членов их семей);
8) послужной список (приложение 19);
9) (исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Сноска. Пункт 95 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
96. Зачисление в распоряжение органов внутренних дел производится при проведении организационно-штатных мероприятий, а также в иных случаях, требующих определения наиболее рационального использования сотрудника, за исключением случаев зачисления его в распоряжение при наличии вакансий в службе. Зачисление в распоряжение органа внутренних дел оформляется приказом.
Сотрудник, находящийся в распоряжении, до принятия решения вопроса о назначении на должность, выполняет поручения по службе начальника органа, подразделения внутренних дел, в распоряжении которого он находится, и должен поддерживать ежедневную связь с кадровым аппаратом по вопросу трудоустройства. При отсутствии на службе без уважительной причины и не информирования кадрового аппарата о месте своего нахождения по истечении срока нахождения в распоряжении данная категория сотрудников подлежит увольнению в соответствии Положением.

Өте қажет болғанда, ішкі істер органдарының әйел-қызметкерлері бала 3 жасқа толғанша оны күту бойынша ақшалай ұстау сақталмайтын қосымша демалыстар ресімдеу кезінде, олар келіскен жағдайда, ішкі істер органдарының қарамағына қабылдануы мүмкін. Бұл ретте Ереженің 59-тармағындағы талаптар қатаң сақталуы тиіс.
Босаған лауазымдарға (әлеуметтік демалыс кезеңіне) аттестацияланған қызметкерлер рапортында қызметкер әлеуметтік демалысынан шыққан кезде ол міндетті түрде ұсынылған қандай да болсын басқа бос лауазымға ауысатындығы көрсетіле отырып тағайындалады. Әлеуметтік демалыстан шыққанда қызметкер 14 күннің ішінде бұрын атқарған лауазымына не оның келісімімен тең лауазымға тағайындалуы тиіс.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамның жүктілігі және босануы бойынша демалыста, бала асырап алған әйелдерге (еркектерге) берілетін демалыста, үш жасқа дейінгі балалары бар аналарға, бала асырап алған әйелдерге (еркектерге) еңбекақысы сақталмай берілетін қосымша демалыста, емдеуде болу кезеңі бұрынғы қызмет орнынан тиісті ІІО орналасқан жерге дейін жолда болған уақыты; жоғары және орта кәсіби оқу орындарының сырттай, кешкі бөлімшелерінің оқу-емтихан сессияларында болу уақыты; қылмыстық іс тоқтатылған немесе ақтау үкімі шыққан жағдайда қамауға алынған күннен бастап босатылған күнін қоса алғанда, қылмыстық жауапкершілікке тартуға байланысты қамауда болған уақыты қарамағында болу мерзіміне есептелмейді.
Ескерту. 96-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2007.03.26 N 114 , 2008.03.15 N 97 Бұйрықтарымен.
97. Қызметкерлерді қызмет бабында жылжыту, әдетте, кадр резервінде тұрған қызметкерлер санынан жүргізіледі. Кадр резервін құру тәртібі Министрдің жеке бұйрығымен белгіленеді.
Ескерту. 97-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
98. Ішкіісмин оқу орындарының оқу бітірушілерін тағайындау мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ оқу орнынан кеткен күнінен бір айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
ІІМ жоғары оқу орындарының, сондай-ақ шет елдердің оқу орындары магистратурасының, докторантурасының түлектері бір уақытта кадр резервіне қабылдана отырып, оқуға жіберген ішкі істер органдарының тиісті қызметтерінің кез келген бос лауазымына оқыту бейіні бойынша тағайындалады.
Магистранттар мен докторанттарды тағайындау дербес бөлу хаттамасына сәйкес оқу орындарынан қызметке жіберілген күннен бастап бір ай мерзім ішінде жүргізіледі.

В случае крайней необходимости, женщины-сотрудники органов внутренних дел при оформлении ими дополнительных отпусков без сохранения денежного содержания по уходу за ребенком до достижения им возраста 3 года, в случае их согласия, могут быть зачислены в распоряжение органа внутренних дел. При этом должны быть строго соблюдены требования пункта 59 Положения.
На высвободившиеся должности (на период социального отпуска) назначаются аттестованные сотрудники с обязательным указанием в их рапорте обязательства, что при выходе сотрудника из социального отпуска он (она) обязуется перейти на предложенную любую другую вакантную должность. При выходе из социального отпуска сотрудник в течение 14 дней должен быть назначен на ранее занимаемую должность, либо равнозначную должность с его согласия.
В срок пребывания в распоряжении не засчитывается период нахождения лиц рядового и начальствующего состава в отпуске по беременности и родам, отпуске женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, дополнительном отпуске без сохранения заработной платы матерям, имеющим детей в возрасте до трех лет, женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, на лечении время нахождения в пути следования от места прежней службы к месту дислокации соответствующего ОВД; время нахождения на учебно-экзаменационных сессиях заочных, вечерних отделениях высших и средних профессиональных учебных заведений; время нахождения под арестом в связи с привлечением к уголовной ответственности, в случаях прекращения уголовного дела или вынесения оправдательного приговора со дня ареста и по день освобождения включительно.
Сноска. Пункт 96 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 26.03.2007 N 144 .; от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
97. Продвижение по службе сотрудников производится, как правило, из числа сотрудников, состоящих в кадровом резерве. Порядок формирования кадрового резерва определяется отдельным приказом Министра.
Сноска. Пункт 97 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
98. Назначение выпускников учебных заведений МВД производится в возможно короткий срок, но не позже месяца со дня откомандирования из учебного заведения.
Выпускники магистратуры, докторантуры высших учебных заведений МВД, а также учебных заведений зарубежных стран назначаются на вакантные должности по профилю обучения в соответствующие службы органов внутренних дел, откуда были направлены на обучение с одновременным зачислением в кадровый резерв.
Назначение магистрантов и докторантов производится согласно протоколу персонального распределения, в течение месяца со дня откомандирования из учебных заведений.

Ескерту. 98-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.05.20 N 192 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
99. Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдарды ішкі істер органдарынан Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасының басқа әскерлері мен әскери құрамаларына, ҰҚК-ға, қаржы полициясы, кеден органдарында, Төтенше жағдайлар министрлігінің, Министрдің бұйрығымен ресімделеді. Қызметкерді қызметке ауыстыру туралы бұйрық бір мезгілде Ішкіісминнің кадрларынан шығару туралы акт болып табылады.
Қызметкерлерді қызмет бабында жоғары аталған құрылымдардан Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына ауыстыру ІІД, КІІД-нің, Қазақстан Республикасының Ішкіісмині оқу орындарының негізделген ұсынымхаттары бойынша Ішкі істер министрлігі арқылы жүргізіледі.
Қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарды ішкі істер органдарынан Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құрамаларына, ҰҚК, қаржы полициясы, кеден органдарына, Төтенше жағдайлар министрлігіне қызметке жіберу тиісті ведомстволардың сұраулары бойынша қызметкердің және оның тікелей бастығының келісімін ескере отырып жүргізіледі және осы санаттағы қызметкерлерді тағайындау және қызметтен босату құқығы берілген ішкі істер органының бөлімшесі басшысының бұйрығымен ресімделеді.
Ескерту. 99-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 , 2008.03.15 N 97 Бұйрықтарымен.
99-1. Қызметкерлерді тағайындауды, ауыстыруды және қызметтен босатуды оларға тағайындау, ауыстыру және қызметтен босату құқығы берілген басшылар министр белгілеген лауазымдар номенклатурасына сәйкес жүргізеді.
Министрдің номенклатурасы бойынша қызметкерлерді тағайындау, ауыстыру және қызметтен босату бұйрықтары, сондай-ақ облыстардың, Астана, Алматы қалаларының, көліктегі ІІД-нің, министрліктің оқу орындарының, министрге бағынысты бөлімшелердің ІІО қызметкерлерін босату немесе қызметтен босату туралы бұйрықтар министрлік бұйрығының шыққан күнін көрсете отырып, осы санаттағы қызметкерлер штатында тұрған бөлімше басшыларының бұйрықтарымен қайта жасалады. Жеке құрам бойынша бұйрықтар тиісті есептер жүргізу үшін органның қаржы қызметіне жіберіледі.
Қызметтік тексерудің, Тәртіптік комиссия ұсынымдарының және жедел кеңес шешімдерінің нәтижелері бойынша қызметкерлерді босату және қызметтен босату туралы бұйрықтар жеке құрам бойынша тіркеледі, бұл ретте қызметтен босату кезінде міндетті түрде қызметтен босатудың тиісті тармақшасы мен тармағы, сондай-ақ қызметте еңбек еткен жылдары көрсетіледі.
Ескерту. 99-1-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

Сноска. Пункт 98 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 20.05.2009 N 192 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
99. Откомандирование лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава из органов внутренних дел в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, органы КНБ, финансовой полиции, таможни, Министерства по чрезвычайным ситуациям, с учетом согласия сотрудника и его непосредственного начальника и оформляется приказом Министра. Приказ об откомандировании сотрудника одновременно является актом исключения из кадров МВД.
Перемещение сотрудников по службе из вышеперечисленных структур в органы внутренних дел Республики Казахстан осуществляется через Министерство внутренних дел по мотивированному ходатайству ДВД, ДВДТ, учебных заведений МВД Республики Казахстан.
Откомандирование лиц рядового и младшего начальствующего состава из органов внутренних дел в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, органы КНБ, финансовой полиции, таможни, Министерства по чрезвычайным ситуациям производится по запросам соответствующих ведомств, с учетом согласия сотрудника и его непосредственного начальства и оформляется приказом руководителя подразделения органа внутренних дел, наделенного правом назначения и увольнения сотрудников данной категории.
Сноска. Пункт 99 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2004 г. N 428 ; от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
99-1. Приказы о назначении, перемещении и увольнении сотрудников производятся руководителями, имеющими право назначения, перемещения и увольнения в соответствии с номенклатурой должностей, определяемой Министром.
Приказы назначения, перемещения и увольнения сотрудников по номенклатуре Министерства, а также приказы об освобождении или увольнении сотрудников ОВД ДВД областей, городов Астаны, Алматы, на транспорте, учебных заведений Министерства и подразделений, подчиненных Министерству, дублируются приказами руководителей подразделений, в чьих штатах состоит данная категория сотрудников с оговоркой даты издания приказа Министерства. Приказы по личному составу направляются в финансовую службу органа для производства соответствующих расчетов.
Приказы об освобождении или увольнении сотрудников по результатам служебных расследований, рекомендаций Дисциплинарных комиссий и решений оперативных совещаний регистрируются по личному составу, при этом при увольнении в обязательном порядке указывается соответствующий подпункт и пункт увольнения, а так же выслуга лет состояния на службе.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 99-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

13. Қызметкерлерді қызмет бабында басқа жерлерге ауыстыру
100. Қызметкерді қызмет бабында ауыстыру, оның ішінде ішкі істер органдары мен бөлімшелердің орын ауыстыруына байланысты, егер ол келісім-шарт бойынша көзделмесе, оның келісімі бойынша ғана мүмкін болады.
Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында басқа жерлерге ауыстырудың олардың денсаулық жағдайы немесе олардың отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайлары бойынша мақсатқа сәйкестілігі туралы қорытындыны ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссиясы береді.
101. Қызметкерді қызмет бабында өз бастамасы бойынша ауыстыру тиісті ішкі істер органдары (бөлімшелері) бастықтарының келісімі бойынша ғана мүмкін болады.
102. Қызмет бабында басқа жерлерге ауыстырылған қызметкерлерге белгіленген үлгідегі жолдама беріледі (Нұсқаулыққа N 20 қосымша).
Жолдама 4 бөлшектен тұрады:
1) жолдаманың түбіршегі (оны берген кадр аппаратында қалады);
2) жолдаманың бір бөлігі (жаңа қызмет орнындағы қаржы қызметі үшін);
3) жолдаманың бір бөлігі (жаңа қызмет орнындағы кадр аппараты үшін);
4) келіп жетуін растау туралы түбіршек (қызметкер келіп жеткен органның кадр аппаратына жіберіледі).
Жолдаманың бірінші үш бөлігін толтыруды қызметін ауыстыру туралы бұйрық шыққаннан кейін кадр аппаратының қызметкері жүргізеді.
Жолдамаға реттік сан беріледі, оған қызметін ауыстырған адамның арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты жазылады, қызметкер қай органға, қалаға қызметке жіберілгені көрсетіледі, негіздемеде қызметін ауыстыру туралы бұйрықтың нөмірі мен датасы, қызметке жіберілген адаммен бірге келе жатқан адамдардың саны және оның жаңа қызмет орнына келіп жету датасы жазылады. Жолдаманың толтырылған үш бөлігіне кадр аппаратының бастығы қол қояды және мөрмен растайды.
Қызметкер жаңа қызмет орнына келгенде, оны тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін, жолдаманың екінші бөлігі қаржы қызметіне, ал үшінші және төртінші бөліктері кадр аппаратына беріледі. Кадр аппаратының қызметкері жолдаманың үшінші бөлігін келген қызметкердің жеке ісінің IV бөліміне тігеді, ал кадр аппаратының бастығы қол қойған және мөрмен растаған келіп-жетуін растайтын толтырылған құжат қызметкер келген органға жіберіледі.
14. Лауазымынан шеттету
103. ІІО-ның қызметкері ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық іс тоқтағанша немесе айыптау үкімі заңды күшіне енгенше, сондай-ақ Тәртіптік комиссияның ұсынысы бойынша қызметтік тексеру материалдары бойынша шешім қабылданғанға дейін лауазымнан уақытша шеттетілуі мүмкін. Сонымен қатар ІІО қызметкері оның сауығуға дейін ұзақ емделу кезеңінде (екі айдан астам) лауазымнан уақытша шеттетілуі мүмкін.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

13. Перемещение сотрудников по службе в другую местность
100. Перемещение сотрудника по службе, в том числе в связи с передислокацией органов и подразделений внутренних дел, допускается с учетом его согласия, если иное не предусмотрено контрактом.
Заключение о целесообразности перемещения по службе в другую местность лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава по состоянию их здоровья или по состоянию здоровья членов их семей дается военно-врачебными комиссиями органов внутренних дел.
101. Перемещение сотрудника по службе по его инициативе допускается лишь по согласованию с начальниками соответствующих органов (подразделений) внутренних дел.
102. Сотрудникам, перемещенным по службе в другую местность, выдается путевка установленного образца (Приложение N 20 к Инструкции).
Путевка состоит из 4-х частей:
1) корешок путевки (остается в кадровом аппарате, выдавшем его);
2) часть путевки (для финансовой службы по месту новой службы);
3) часть путевки (для кадрового аппарата по месту новой службы);
4) корешок подтверждения о прибытии (высылается в кадровый аппарат органа, откуда прибыл сотрудник).
Заполнение первых трех частей путевки производится работником кадрового аппарата сразу после издания приказа об откомандировании.
Путевке присваивается порядковый номер, заносится специальное звание, фамилия, имя, отчество откомандированного, указывается в какой орган, город сотрудник откомандирован, в основании пишется номер и дата приказа об откомандировании, количество людей, следующих совместно с откомандированным и дата прибытия его к новому месту службы. Заполненные три части путевки подписываются начальником кадрового аппарата и скрепляются печатью.
По прибытии сотрудника к новому месту службы, после издания приказа о его назначении, вторая часть путевки передается в финансовую службу, а третья и четвертая части в кадровый аппарат. Работник кадрового аппарата третью часть путевки подшивает в IV часть личного дела прибывшего сотрудника, а заполненное подтверждение о прибытии, подписанное руководителем кадрового аппарата и скрепленное печатью, высылается в орган, откуда прибыл сотрудник.
14. Отстранение от должности
103. Сотрудник ОВД может быть временно отстранен от должности до прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или до вступления обвинительного приговора в законную силу, а также по рекомендации Дисциплинарной комиссии до принятия решения по материалам служебного расследования. Кроме того, сотрудник ОВД может быть временно отстранен от должности на период его длительного излечения (более двух месяцев) до выздоровления.
Сноска. Пункт 103 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

104. Лауазымынан шеттету тек шектен шыққан, кешіктіруге болмайтын жағдайларда (жасаған теріс қылығының ауырлығы, осы лауазымда одан әрі болуы мүмкін еместігі), сондай-ақ қылмыстық істі тергеудің немесе қызметтік тексерудің толықтығы мен объективтігі мақсатында қолданылады.
Қылмыстық процесті жүргізуші органның қаулысы (айыпталушыны лауазымнан уақытша шеттету туралы) немесе ішкі істер бөлімшесі басшысының бұйрығы (Тәртіптік комиссияның шешімі) қызметтік тексеру жүргізу немесе стационарлық емделу кезеңінде лауазымнан шеттету туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылады.
Лауазымнан шеттету лауазымға тағайындау құқығы берілген ішкі істер органы, бөлімшесі бастығының бастамасы және тергеушінің немесе анықтаушының қаулысы бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
105. Лауазымынан шеттетілген қызметкер лауазымға тағайындау туралы мәселе шешілгенге дейін ішкі істер органы, бөлімшесі бастығының қызметтік тапсырмаларын орындайды (тұтқында ұстау бұлтартпау шарасын қолданған қылмыс жасағаны үшін айыпталушы ретінде тартылған қызметкерлерден басқа). Күн сайын қызмет орны бойынша кадр аппаратына келу керек.
Қызметкер лауазымынан уақытша шеттетілген кезде ол лауазым бос деп саналмайды және оған басқа қызметкерлер тағайындалмайды.
Ескерту. 105-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Аттестациялау
Ескерту. Тарау жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
15. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары
қызметкерлерін аттестациялаудың тәртібі мен шарттары
106. Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын аттестациялауды жүргізудің тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
106-1. ІІО қызметкерлерін аттестациялау (бұдан әрі - аттестациялау) олардың кәсіби даярлығының, құқықтық мәдениетінің және азаматтармен жұмыс істеу қабілетінің деңгейін анықтау жөніндегі кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын рәсім.
Қызметкерлердің оларға жүктелген міндеттерді орындау қабілеті аттестациялау кезінде бағалау өлшеміне негіз болып табылады.
107. ІІО қызметкерлері (бұдан әрі - қызметкерлер) ішкі істер органдарындағы қызметте үздіксіз болған кейінгі әр үш жыл өткен сайын аттестациялаудан өтеді. Бұл ретте аттестация көрсетілген мерзім күнінен бастап алты айдан кешіктірмей жүргізілуі тиіс.
Егер аттестациядан өтетін қызметкерлер жаңа лауазымға тағайындалса, тағайындалғаннан кейін бір жыл өткеннен кейін аттестациядан өтеді. Тең дәрежедегі лауазымдарға тағайындау кезінде егер ол қызметтік міндеттерінің өзгеруіне әкеп соқпаса, бұл мерзім ескерілмейді.
Қызметкер ішкі істер органдарындағы қызметтен босатылған күннен бастап және оны ІІО-ға қабылдаған күнге дейін үш айдан көп уақыт өтпесе, аталған кезеңде оның өзге заңды тұлғалармен (мемлекеттік органдарды есептемегенде) және жеке адамдармен еңбек қатынасы болмаған жағдайда ІІО-да қызметте болуы үздіксіз деп есептеледі.

104. Отстранение от должности применяется в крайних, не терпящих отлагательства случаях (тяжесть совершенного проступка, невозможность дальнейшего пребывания в данной должности), а также в целях полноты и объективности расследования уголовного дела или служебного расследования.
Основанием для принятия решения об отстранении от должности является постановление органа, осуществляющего расследование уголовного дела (о временном отстранении обвиняемого от должности), или приказ руководителя подразделения внутренних дел (решение Дисциплинарной комиссии) на период проведения служебного расследования или стационарного лечения.
Отстранение от должности производится как по инициативе начальника органа, подразделения внутренних дел, которому предоставлено право назначения на должность, так и по постановлению следователя или дознавателя.
Сноска. Пункт 104 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
105. Сотрудник, отстраненный от должности, до принятия решения вопроса о назначении на должность выполняет поручения по службе начальника органа, подразделения внутренних дел (кроме сотрудников, привлекаемых в качестве обвиняемых в совершении преступления с применением меры пресечения - содержание под арестом). Ежедневно прибывать в кадровый аппарат по месту службы.
После временного отстранения сотрудника от должности она не считается вакантной, и назначение на нее других сотрудников не производится.
Сноска. Пункт 105 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Аттестация
Сноска. Глава "Аттестация" в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
15. Порядок и условия проведения аттестации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан
106. Порядок и условия проведения аттестации лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел регулируется законодательством Республики Казахстан.
106-1. Аттестация сотрудников ОВД (далее - аттестация) - периодически осуществляемая процедура по определению уровня их профессиональной подготовки, правовой культуры и способности работать с гражданами.
Основным критерием оценки при аттестации является способность сотрудников выполнять возложенные на них обязанности.
107. Сотрудники ОВД (далее - сотрудники) проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет непрерывного пребывания на службе в органах внутренних дел. При этом аттестация должна быть проведена не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока.
В случаях, если аттестуемые сотрудники назначены на новые должности, они проходят аттестацию через один год после назначения. При назначении на равнозначные должности, если это не повлекло изменений функциональных обязанностей, данный срок не учитывается.
Пребывание на службе в ОВД считается непрерывным, когда со дня увольнения сотрудника со службы в органах внутренних дел и до дня его приема на службу в ОВД не прошло более трех месяцев, при условии отсутствия у него за указанный период трудовых отношений с иными юридическими (за исключением государственных органов) и физическими лицами.

108. Жүкті болу және балаларға қарау бойынша демалыстағы әйел қызметкерлер аттестациялауға жатпайды. Олар қызметке шыққаннан кейін алты айдан кейін және бір жылдан кешіктірмей аттестацияланады.
109. Аттестация бірқатар бірізді кезеңдерден тұрады:
1) аттестациядан өткізуге дайындық;
2) дене шынықтыру даярлығы бойынша белгіленген нормативтерді тапсыру және медициналық куәландырудан өту (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда);
3) аттестациялауға жататын қызметкерді Қазақстан Республикасының заңнамасын білуіне және логикалық ойлау қабілетіне компьютерлік тестілеу;
4) аттестациялық комиссия өткізетін қызметкерлерді әңгімелесуге жіберу, олармен әңгімелесу;
5) аттестациялық комиссияның шешімдерін шығару.
16. Аттестациялауды өткізуге дайындықты ұйымдастыру
110. Аттестациялауды өткізу мерзімі басталған кезде кадр қызметтері аттестациялауды өткізуге дайындықты ұйымдастырады.
Дайындыққа мынадай іс-шаралар енгізіледі:
1) аттестациялауды өткізу кестесін әзірлеу;
2) аттестациялауды өткізудің мақсаттары мен тәртібі туралы түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру;
3) тестілеу мерзімдерін және оларды өткізу орындарын анықтау;
4) аттестацияланатын қызметкерлерге қажетті құжаттар дайындау.
Тестілеу өткізудің тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ лауазымдар санаттары үшін өту маңызын (бұдан әрі - өту маңызы) ІІО белгілейді.
111. ІІО-ның кадр қызметі алты айда бір рет осы Нұсқаулықтың 107-тармағына сәйкес аттестацияланатын қызметкерлерді анықтайды.
Бастық кадр қызметінің ұсынымы бойынша бұйрық шығарады, онда аттестацияланатын қызметкерлердің тізімі, аттестациялық комиссияның құрамы, оның жұмыс кестесі бекітіледі, аттестация өткізудің мерзімі белгіленеді.
Кадр қызметі оны өткізудің басталуына дейін бір айдан кешіктірмей аттестация өткізудің мерзімі туралы қызметкерлерді жазбаша хабарландырады.
112. Аттестацияланатын қызметкердің тікелей басшысы осы Нұсқаулыққа 23-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның қызметтік мінездемесін ресімдейді және оны аттестациялық комиссияның отырысына дейін үш аптадан кешіктірмей кадр қызметіне жібереді.
Қызметтік мінездемеде аттестацияланатын қызметкердің кәсіби, жеке қасиеттеріне және осы Нұсқаулықтың 107-тармағына сәйкес оның құқық қорғау органдары жүйесіндегі қызметте үш жыл үздіксіз болуынан және одан кейін өткізілетін аттестацияға дейінгі мерзімнен тұратын кезең ішіндегі қызметтік жұмысының нәтижелеріне объективті және негізделген баға берілуі тиіс.
Кадр қызметі аттестациялық комиссияның отырысына дейін екі аптадан кешіктірмей, қызметкерді оған берілген қызметтік мінездемемен таныстырып, қол қойдыруға міндетті.
Қызметкер оған ұсынылған қызметтік мінездемеге өзінің келіспейтінін білдіруге және оған мінездеме беретін қосымша ақпаратты кадр қызметіне ұсынуға құқылы.

108. Не подлежат аттестации женщины из числа сотрудников в период их беременности и отпуска по уходу за детьми. Они аттестуются после выхода на службу не ранее чем через шесть месяцев и не позднее одного года.
109. Аттестация включает в себя ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) сдача установленных нормативов по физической подготовке и прохождение медицинского освидетельствования (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан);
3) компьютерное тестирование сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление;
4) допуск к собеседованию, собеседование с сотрудником, проводимые аттестационной комиссией;
5) вынесение решения аттестационной комиссией.
16. Организация подготовки к проведению аттестации
110. При наступлении срока проведения аттестации кадровыми службами организуется подготовка к проведению аттестации.
Подготовка включает в себя следующие мероприятия:
1) разработку графика проведения аттестации;
2) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации;
3) определение сроков и места проведения тестирования;
4) подготовку необходимых документов на аттестуемых сотрудников.
Порядок и условия прохождения тестирования, а также пороговые значения для категорий должностей (далее - пороговые значения) устанавливаются ОВД.
111. Кадровая служба ОВД один раз в течение шести месяцев определяет сотрудников, подлежащих аттестации соответствии с пунктом 107 настоящей Инструкции.
Начальник по представлению кадровой службы издает приказ, которым утверждается список сотрудников, подлежащих аттестации, состав аттестационной комиссии, график ее работы, устанавливаются сроки проведения аттестации.
Кадровая служба письменно уведомляет сотрудников о сроках проведения аттестации не позднее, чем за месяц до начала ее проведения.
112. Непосредственный руководитель сотрудника, подлежащего аттестации, оформляет его служебную характеристику по форме согласно приложению 23-1 к настоящей Инструкции и направляет ее в кадровую службу в срок не позднее чем за три недели до заседания аттестационной комиссии.
Служебная характеристика должна содержать объективную и обоснованную оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого сотрудника за период, состоящий из его трехлетнего непрерывного пребывания на службе в системе правоохранительных органов и срока, прошедшего после этого до проводимой аттестации, в соответствии с пунктом 107 настоящей Инструкции.
Кадровая служба обязана ознакомить сотрудника с представленной на него служебной характеристикой под роспись в срок не позднее чем за две недели до заседания аттестационной комиссии.
Сотрудник вправе заявить о своем несогласии с представленной на него служебной характеристикой и предоставить в кадровую службу дополнительную информацию, характеризующую его.

113. Кадр қызметі жиналған аттестация материалдарын аттестациялық комиссияға оның отырысына дейін үш күннен кешіктірмей жібереді.
17. Аттестациялық комиссия
114. Аттестациялық комиссия министрліктің комитеттерінде, департаменттерінде, дербес басқармаларында, бөлімшелерінде, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың, көліктегі ІІД-де, қалалық және аудандық ішкі істер басқармаларында, бөлімдерінде (желілік бөлімдерде) басшының бұйрығымен құрылады. Аттестациялық комиссия мүшелерінің қатарынан басшы болып төраға сайланады.
Аттестациялық комиссияның құрамында кем дегенде бес адам болуы тиіс.
Аттестациялық комиссия мүшелерінің болмағандарын ауыстыруға жол берілмейді.
Аттестациялық комиссияның басшысы белгілейтін кадр қызметінің өкілі оның хатшысы болып табылады.
Аттестациялық комиссияның хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады және дауыс беруге қатысу құқығы жоқ.
115. ІІО жұмысының бағыттарына қарай бірнеше аттестациялық комиссия құрылуы мүмкін.
116. Аттестациялық комиссияның төрағасы мен оның мүшелері аттестацияланатын қызметкердің лауазымына тең немесе одан да жоғары лауазым атқаруы тиіс.
117. Аттестациялық комиссияның құрамына әртүрлі бөлімшелердің басшылары, кадр және заң қызметтерінің өкілдері (не болмаса оларға осы қызметтер есеп беретін адамдар), сондай-ақ аттестациядан өтетін қызметкерлерді есептемегенде, өзге де қызметкерлер қосылады.
118. Егер аттестациялық комиссияның отырысына оның құрамының кем дегенде үштен екісі қатысса, отырыс заңды болып саналады.
119. Аттестациялық комиссияның қорытындысы ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оған аттестациялық комиссия мүшелерінің отырысына қатысқандардың көбі дауыс берсе, ол қабылданған болып саналады. Берілген дауыстар тең болған жағдайда, аттестациялық комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі.
18. Аттестациялауды өткізу
120. Аттестациялық комиссия ұсынылған материалдарды зерделеп, қызметкерді әңгімелесуге жіберу туралы шешім қабылдайды.
Дене шынықтыру даярлығы бойынша белгіленген нормативтерді тапсырмаған және медициналық куәландырудан өтпеген (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда) не болмаса тестілеуден өту кезінде бастапқы мәннен төмен баға алған қызметкерлер әңгімелесуге жіберілмейді және аттестациялық комиссияның шешімімен осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен қайта аттестациядан өтуге жатады.
121. Аттестациялық комиссияның отырысында аттестацияланатын қызметкермен әңгіме өткізіледі.
Аттестациялық комиссияның отырысында дәлелді себептер бойынша болмаған қызметкерлер әңгімелесуден жұмысқа шыққаннан кейін өтеді.
Қызметкер аттестациялық комиссиясының отырысына дәлелсіз себептермен келмеген жағдайда аттестациялық комиссия осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен қызметкерді қайта аттестациялау туралы шешім қабылдайды.
Аттестациялық комиссия әңгімелесу қорытындылары бойынша мынадай шешімдердің бірін шығарады:

113. Кадровая служба направляет собранные аттестационные материалы в аттестационную комиссию в срок не позднее чем за три дня до ее заседания.
17. Аттестационная комиссия
114. Аттестационная комиссия создается приказом руководителя в комитетах, департаментах, самостоятельных управлениях, подразделениях Министерства, ДВД городов Астаны, Алматы областей, на транспорте, в городских и районных управлениях, отделах (линейных отделах) внутренних дел. Из числа членов аттестационной комиссии руководителем назначается председатель.
В состав аттестационной комиссии должно входить не менее пяти членов.
Замещение отсутствующих членов аттестационной комиссии не допускается.
Секретарем аттестационной комиссии является представитель кадровой службы, который определяется ее руководителем.
Секретарь аттестационной комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы и не вправе принимать участие в голосовании.
115. В зависимости от направлений работы ОВД, может быть создано несколько аттестационных комиссий.
116. Председатель аттестационной комиссии и ее члены должны занимать такую же или более высокую должность, чем сотрудники, подлежащие аттестации.
117. В состав аттестационной комиссии включаются руководители различных подразделений, представители кадровой и юридической служб (либо лица, которым подотчетны данные службы), а также иные сотрудники, за исключением сотрудников, проходящих аттестацию.
118. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее состава.
119. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов из числа присутствовавших на заседании членов аттестационной комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель аттестационной комиссии.
18. Проведение аттестации
120. Аттестационная комиссия, изучив представленные материалы, принимает решение о допуске сотрудников к собеседованию.
Сотрудники, не сдавшие установленные нормативы по физической подготовке и не прошедшие медицинское освидетельствование (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан) либо получившие при прохождении тестирования оценку ниже порогового значения, к собеседованию не допускаются и решением аттестационной комиссии подлежат повторной аттестации в порядке, определенном настоящей Инструкцией.
121. На заседании аттестационной комиссии проводится собеседование с аттестуемым сотрудником.
Сотрудники, отсутствовавшие на заседании аттестационной комиссии по уважительным причинам, проходят собеседование после выхода на работу.
В случае неявки сотрудника на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин аттестационная комиссия принимает решение о повторной аттестации сотрудника в порядке, определенном настоящей Инструкцией.
По итогам собеседования аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:

1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді және арнаулы атақты мерзімімен бұрын беру немесе жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылдау үшін ұсынылады;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
3) қайта аттестациялауға жатады;
4) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді және лауазымын немесе арнаулы атағын бір деңгейге төмендетуге ұсынылады.
122. Қайта аттестациялау осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен алғашқы аттестациядан өткен күнінен бастап кем дегенде үш айдан кейін және алты айдан кешіктірмей жүргізіледі.
Алғашқы немесе қайта аттестациялау кезінде дене шынықтыру даярлығы бойынша белгіленген нормативтерді тапсырған және медициналық куәландырудан өткен (Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген жағдайларда), тестілеуден өту кезінде бастапқы мәннен жоғары баға алған қызметкерлер әңгімелесуге жіберіледі.
Қайта аттестациялау кезінде дене шынықтыру даярлығы бойынша белгіленген нормативтерді тапсырмаған және медициналық куәландырудан өтпеген (Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген жағдайларда) немесе тестілеуден өту кезінде бастапқы мәннен төмен баға алған, сондай-ақ аттестациялық комиссияның отырысына дәлелсіз себептермен келмеген қызметкерлер аттестациялық комиссияның шешімі бойынша лауазымын төмендетуге немесе Ережеде белгіленген тәртіппен қызметтен босатуға ұсынылады.
Аттестациялық комиссия қайта аттестация өткізе отырып, мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді және лауазымын немесе арнаулы атағын бір деңгейге төмендетуге ұсынылады;
3) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді және қызметке сәйкес келмеуі бойынша ІІО-дан қызметтен босатуға ұсынылады.
Аттестациялық комиссияның қызметтен босатуды ұсына отырып, қызметкердің атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейтіні туралы шешім қабылдауы аттестацияның теріс нәтижесі болып табылады.
123. Аттестациялық комиссияның шешімі үш жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді, оған аттестациялық комиссия мүшелері, оның отырысына қатысушылар және хатшы қол қояды.
Кадр қызметі аттестациялық комиссияның шешімін қызметкердің аттестациялық парағына енгізеді, шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қол қойдырып, қызметкерді шешіммен таныстырады (Нұсқаулыққа 23-қосымша).
124. Аттестациялық комиссияның шешімі қызметкерге мерзімінен бұрын арнаулы атақ беру, қызметкерді жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылдау, оның лауазымын төмендету немесе оны қызметтен босату үшін негіз болып табылады.

1) соответствует занимаемой должности и рекомендуется для досрочного присвоения специального звания или зачисления в кадровый резерв для занятия вышестоящей должности;
2) соответствует занимаемой должности;
3) подлежит повторной аттестации;
4) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности или специальном звании на одну ступень;
122. Повторная аттестация проводится в срок не ранее трех месяцев и не позднее шести месяцев со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящей Инструкцией.
К собеседованию допускаются сотрудники, сдавшие при первоначальной или повторной аттестации установленные нормативы по физической подготовке и прошедшие медицинское освидетельствование (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан), получившие при прохождении тестирования оценку выше порогового значения.
При повторной аттестации сотрудники, не сдавшие установленные нормативы по физической подготовке и не прошедшие медицинское освидетельствование (в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан) либо получившие при прохождении тестирования оценку ниже порогового значения, а также в случае неявки на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин по решению аттестационной комиссии рекомендуются к понижению в должности или увольнению в порядке, определенном Положением.
Аттестационная комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности или специальном звании на одну ступень;
3) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к увольнению из ОВД по служебному несоответствию.
Принятие аттестационной комиссией решения о несоответствии сотрудника занимаемой должности с рекомендацией об увольнении является отрицательным результатом аттестации.
123. Решение аттестационной комиссии в течение трех рабочих дней оформляется протоколом, который подписывается членами аттестационной комиссии, присутствовавшими на ее заседании, и секретарем.
Кадровая служба заносит решение аттестационной комиссии в аттестационный лист сотрудника, который знакомится с решением под роспись в течение трех рабочих дней со дня его принятия (приложение 23 к Инструкции).
124. Решение аттестационной комиссии является основанием для досрочного присвоения сотруднику специального звания, зачисления сотрудника в кадровый резерв для занятия вышестоящей должности, понижения сотрудника в должности или его увольнения.

19. Аттестациялық комиссияның шешіміне шағымдану
125. Қызметкер аттестациялық комиссияның шешімін басшыға немесе жоғары тұрған лауазымды адамға шағымдануға немесе сотқа өтініш білдіруге құқылы.
126. Басшы немесе жоғары тұрған лауазымды адам қайта аттестация тағайындай алады, оның қорытындылары бойынша соңғы шешім қабылданады. Мұндай аттестация осы Нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
Демалыстар 20. Бастықтардың демалысты беру жөнiндегi құқығы,
демалыстарды ресiмдеу тәртiбi
127. Iшкi iстер Вице-министрлерiне, Комитет төрағасына, министрлiк Департаменттерiнiң, дербес басқармаларының бастықтарына, облыстардағы, республикалық мәнi бар қалалар мен республика астанасындағы, ІІД, КІІД-нiң, Академияның, Iшкiiсминнiң жоғары және орта арнайы оқу орындарының, IIМ-нiң акционерлік қоғамдарының бастықтарына демалысты, оның iшiнде кезектi демалысты Iшкіісминнiң кадр аппараты дайындаған кестеге сәйкес Министр бередi. Қалалық, аудандық, желiлiк органдарының, облыстардағы, республикалық мәнi бар қалалар мен республика астанасындағы, ІІД, КІІД қызметтерiнiң бастықтарына тиiсiнше облыстардағы, республикалық мәнi бар қалалар мен республика астанасындағы, ІІД, КІІД-нiң бастықтары бередi. Осы санаттағы iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне демалыс жеке құрам жөнiндегi бұйрықпен ресiмделедi, онда демалыстың қанша уақытқа берiлетiндiгi және оның қызметтiк мiндетiнiң орындалуы кiмге жүктелетiндiгi, сондай-ақ демалыстың берiлу негiзi көрсетiледi.
Басқа қызметкерлерге демалыстар (кезектi және қосымша еңбек сiңiрген жылдарын қоспағанда) осы лауазымдардан босататын және тағайындайтын құқығы бар бастықтардың жеке құрам жөнiндегi бұйрықтарымен берiледi. Бұйрықта демалыстың түрi, оның қанша уақытқа берiлетiндiгi, демалыстың берiлу негiзi көрсетiледi.
Ескерту. 127-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 , 2008.03.15 N 97 Бұйрықтарымен.
128. Кезекті демалыстарды беруге қызмет бастығы бекiткен кесте және демалыс кестесiн бекiткен қызмет бастығының атына жазылған рапорт негiз бола алады. Рапортта демалысты өткiзетiн орны, онымен бiрге баратын жанұя мүшелерiнiң тегi, сондай-ақ қызметкердiң (нұсқаулықтың 127-тармағында көрсетiлген қызметкерлер де рапортында қызметтiк мiндетiнiң орындалуының кiмге жүктеу керек екендiгiн көрсетедi) қай кезден бастап демалысқа баратындығы көрсетiледi. Жыл сайын желтоқсан айында және келесi жылдың 15-қаңтарына дейiн жасалынған, тиiстi бастықтармен бекiтiлген кезектi еңбек демалысының кестесi мәлiмет үшiн жеке құрамға дер кезiнде жеткiзiледi.

19. Обжалование решения аттестационной комиссии
125. Сотрудник имеет право обжаловать решение аттестационной комиссии у руководителя или вышестоящего должностного лица либо обратиться в суд.
126. Руководитель или вышестоящее должностное лицо может назначить повторную аттестацию, по итогам которой принимается окончательное решение. Данная аттестация проводится в соответствии с настоящей Инструкцией.
Отпуска
20. Права начальников по предоставлению отпусков, порядок оформления отпусков
127. Вице-министрам внутренних дел, председателю Комитета, начальникам Департаментов, самостоятельных управлений министерства, начальникам ГУВД, УВД областей, города республиканского значения и столицы республики, на транспорте, Академии, высших и средних специальных учебных заведений МВД, Акционерных обществ МВД отпуска, в том числе очередные предоставляются Министром в соответствии с графиком отпусков составленных кадровым аппаратом МВД. Начальникам горрайлинорганов, служб ГУВД, УВД областей, города республиканского значения и столицы республики, на транспорте, учреждений МВД отпуска предоставляются соответственно начальниками ГУВД, УВД областей, города республиканского значения и столицы республики, на транспорте. Предоставление отпуска данной категории сотрудников органов внутренних дел оформляется приказом по личному составу, в котором отражается вид отпуска, на какой период он предоставляется и на кого возлагается исполнение служебных обязанностей, а также основание предоставления отпуска.
Остальным сотрудникам отпуска (за исключением очередных и дополнительных за выслугу лет) предоставляются приказами по личному составу начальников, имеющим право назначать и освобождать от данных должностей. В приказе отражается вид отпуска, на какой период он предоставляется, основание предоставления отпуска. <*>
Сноска. Пункт 127 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 23.07.2004 N 428 ; от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
128. Основанием для предоставления очередных отпусков являются график, утвержденный начальником службы, и рапорт сотрудника, на имя начальника, утвердившего график отпусков, в котором должно быть указано место проведения отпуска и фамилия совместно выезжающего с ним члена семьи, а также с какого числа сотрудник предполагает убытие в отпуск (сотрудники, перечисленным в пункте 127 Инструкции, в рапорте также отражают, на кого возложить исполнение служебных обязанностей). График очередных отпусков службы, подразделения, составляемый ежегодно в декабре и до 15 января следующего года утверждаемый соответствующими начальниками, своевременно доводится до сведения личного состава.

Кезектi демалыстар қызметкерлерге бiрқалыпта барлық жыл күнпарағында ай сайынғы демалыс есебiмен, тәртiп ретiнде, нақты бөлiмшенiң, органның, барлық Iшкiiсминi оқу органдарының жеке құрамының 10-15 пайызына берiледi. Демалыс беруге құқығы бар бастықтарға қызметтегi қызу жұмыс кезеңiнде осы қалыбын азайтуға және ағымдағы жылдың басқа кезеңiнде көбейтуге болады.
Кезектi демалыстарды беру кестесi кадр аппаратында және қызметтердiң арнайы жүргiзiлген iстерiнде сақталады (сақтау мерзiмi 5 жыл).
Аталған органға, бөлiмшелерге, оқу орындарында кезектi демалыс кестесiн бекiтiп қойған соң келген және бұрынғы қызмет атқарған орнынан кезектi демалысын пайдаланбаған, сонымен қатар iшкi iстер органына қызметке қайтадан қабылданған қызметкерлер үшiн қосымша кесте жасалынады, ол кезектi демалыс берудiң негiзгi кестесiне қосылып қойылады.
Кезектi демалыс қызметкерге ағымдағы жыл iшiнде берiлуi керек.
Органдардың, бөлiмшелердiң, оқу орындарының бастықтары қызметкерлерге уақытында демалыс бермегенi үшiн тәртiптiк жауапкершiлiкке тартылады.
Демалысқа құқығы бар басшы және қатардағы құрамдағы адамдарға олардың тiлектерi бойынша оны бөлiп пайдалануға рұқсат етiледi. Жолға есептелетiн уақыт демалыстың бiр бөлiгiнде ғана берiледi. Қызметкер демалысқа баратын көлiктiң түрiн (ұшақ, поезд, жеке көлiк және т.б.) өзiнiң рапортында көрсетедi.
Ескерту. 128-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
129. Кезектi демалысқа шығатын қызметкерлерге Iшкiiсминнiң оқу орындарының, органдар мен бөлiмшелерiнiң кадр аппараттары, ал кадр аппараттары жоқ жерлерде қажеттi жағдайларда, осыған арнайы уәкiлеттiк берiлген адамдармен демалыс куәлiктерi берiледi (Нұсқаулыққа 25-қосымша).
Демалыстан келген соң қызметкерлер органның кадр аппаратына демалыс куәлiгiн (демалыс өткiзген орнына келген күндерiмен кеткенi белгiленген және жұмысқа шыққан мерзiмi туралы белгiсiмен) және барған, келген жолақы құжаттарын тапсырады.
130. Демалысқа баратын қызметкерлер табельдiк қаруларын тапсырады, қызметтiк мiндеттерiнде ескерiлген барлық iстерi мен материалдарын өздерiнiң тiкелей бастықтарына немесе олардың нұсқаулары бойынша басқа қызметкерлерге тапсырады.
21. Демалысқа қажеттi уақытты есептеу
131. Демалыс өткiзетiн жерге барып және қайтып келетiн қажеттi уақыт сол немесе өзге көлiк түрiнiң қозғалыс кестесi бойынша есептеледi.
Демалыс өткiзетiн жерге ұшақпен барған кезде жол уақыты демалыс өткiзетiн жерге баруы мен қайтуы бiр тәулiк есебiнен есептеледi.
Қызметкерлер демалысқа тез жүретiн көлiк түрiмен барған жағдайларда, оған қарағанда, оларға жолға қосылған қосымша бөлiнген күндер демалыс өткiзетiн жерге баруы және қайтып келуiнiң нақты шыққан уақыты бойынша есептеледi. Ал бұл тұлғалардың жалпы демалысының ұзақтығы демалыс өткiзетiн жерге барып және қайтып келу уақытының есебiмен сәйкес қызметте қысқартылады.
Қызметкерлер кезектi демалыстарына жеке көлiктерiмен барған жағдайда, демалыс өткiзетiн жерге барып және қайтып келуге қажет уақыт темiр жол көлiгiнiң кестесi бойынша есептеледi. Бiрнеше пункттерде кезектi демалыс өткiзген кезде қызметкерлерге тек бiр пунктке (алыстау) ғана баруға және қайтып келуге уақыт берiледi.

Очередные отпуска предоставляются сотрудникам равномерно в течение всего календарного года с расчетом ежемесячного нахождения в отпусках, как правило, 10-15 процентов личного состава конкретного подразделения, органа, учебного заведения МВД в целом. Начальникам, имеющим право предоставления отпусков, разрешается уменьшать эти нормы в напряженные периоды службы и, соответственно, увеличивать в другие периоды текущего календарного года.
Графики предоставления очередных отпусков хранятся в кадровом аппарате и службе в специально заведенных делах (срок хранения пять лет).
На сотрудников, прибывших в данный орган, подразделение, учебное заведение после утверждения графика предоставления очередных отпусков и не использовавших очередные отпуска по прежнему месту службы, а также вновь принятых на службу в ОВД, составляются дополнительные графики, которые приобщаются к основному графику предоставления очередных отпусков.
Очередной отпуск должен быть предоставлен сотруднику в течение текущего года.
Начальники органов, подразделений, учебных заведений несут дисциплинарную ответственность за несвоевременное предоставление сотрудникам очередных отпусков.
Лицам рядового и начальствующего состава, имеющим право на отпуск разрешается по их желанию, его использование по частям. Время на путь следования предоставляется только на одну часть отпуска. Вид транспорта следования в отпуск сотрудник указывает в своем рапорте (самолетом, поездом, на личном транспорте и т.д.).
Сноска. Пункт 128 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
129. Сотрудникам, убывающим в очередные отпуска, кадровыми аппаратами органов и подразделений, учебных заведений МВД, а там, где нет кадровых аппаратов, в необходимых случаях, - специально уполномоченными на то лицами, выдаются отпускные удостоверения (Приложение N 25 к Инструкции).
После возвращения из отпуска сотрудники сдают в кадровый аппарат органа отпускное удостоверение (с отметками дней прибытия и убытия с места проведения отпуска и отметкой о дате выхода на работу) и проездные документы на проезд в оба конца.
130. Сотрудники, убывающие в отпуск, сдают табельное оружие, передают своим непосредственным начальникам все дела и материалы, предусмотренные служебными обязанностями, либо по их указанию другим сотрудникам.
21. Исчисление времени, необходимого на отпуск
131. Время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, исчисляется по расписанию движения того или иного вида транспорта.
При следовании к месту проведения отпуска самолетом время на проезд исчисляется из расчета одни сутки к месту проведения отпуска и обратно.
В тех случаях, когда сотрудники следуют в отпуск более быстрым видом транспорта, чем тот, для проезда которым им выделены дополнительные дни, время для проезда к месту проведения отпуска и обратно исчисляется по фактически затраченному, а общая продолжительность отпуска с учетом времени проезда к месту проведения отпуска и обратно этих лиц на службе соответственно сокращается.
В случае, когда сотрудники следуют в очередной отпуск личным транспортом (автомототранспортом и др.), время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, исчисляется по расписанию железнодорожного транспорта.
При проведении очередного отпуска в нескольких пунктах сотрудникам предоставляется время для проезда только к одному пункту и обратно (к наиболее отдаленному).

132. Қызметкерлерге зиянды жағдайдағы еңбек жұмысы үшiн, биiк таулы жерлердегi ауыр және қолайсыз климат жағдайларындағы қызметi үшiн, қызметтiң ерекше сипаты үшiн, 30 тәулiктен тұратын кезектi демалысқа қосымша демалыс және еңбек сiңiрген жылдары үшiн берiлетiн қосымша демалыс қолданыстағы нормативтiк актiлерге сәйкес берiледi. Демалыс өткiзетiн жерге бару және қайту уақытын есептемегенде демалыста болу ұзақтығы 55 күнпарақ күндерiнен аспау керек (демалыс өткiзетiн жерге бару және қайту уақытын есептемегенде).
133. Қызметкерлердiң қызмет бойынша ауысуы кезiнде, осы ауысуға дейiн кезектi демалыстарын пайдаланбағандарға, ауысу жылында жаңа жұмыс орны бойынша демалыс берiледi.
Қызметкерлер бұрынғы қызмет орны бойынша зиянды жағдайлардағы жұмыс үшiн қосымша демалысты да қолданбаған жағдайларда, бұл демалыс оларға жаңа қызмет орны бойынша кезектi демалысымен қатар берiледi және зиянды жағдайлардағы жұмыс уақытымен пропорционалды есептеледi.
Ауа райы қолайсыз жерлерден басқа жерлерге және аудандарға ауыстырылған қызметкерлерге және кезектi демалыстарын алмаған, оның iшiнде өткен және ағымдағы жылдардағы уақытты қосқанда жаңа жұмыс орнындағы демалыс мынадай есептеп ауа райы қолайсыз жерден ауысқанға дейiн қызмет атқарған уақыты, осы жерлер мен аудандарда (қосымша демалыс есептерiмен) қызмет атқарған уақытта пропорционалды түрде, демалыс жалпы негiз есебiнде берiледi.
134. Қызметкерлерге алғашқы жылда (жұмысқа қайта алған кезде) кезектi демалыс берген кезде Iшкіісминiнiң кадры қатарына алу немесе арнайы атақ берiлу мерзiмiне қарамастан, оларды қатардағы немесе басшы құрамының лауазымына тағайындаған күні ескерiледi.
Қызмет атқарған бiрiншi күнтiзбелiк жылдағы кезектi демалыс күнiнiң ұзақтығын санағанда, демалыстың жарты күнi толық күнге айналдырылады. Мысалы, 1-наурызда лауазымға тағайындалған және сол жылы 1-тамызда кезектi демалыс алу туралы рапорт жазған, бiрiншi күнтiзбелiк жылда толық бес айға 13 тәулiк демалыс күнi (2,5 күн х 5 ай = 12,5) берiлуге тиiстi. Бұл жағдайда мынаны ескерген жөн, осындай кезектi демалыс беру тәртiбi бұрын iшкi iстер органында iстеген, жаңадан жұмысқа тағайындалған қызметкерлерге қатысты болады. Сонымен қатар, осы сияқты төлеу еңбек сiңiрген жылдары үшiн қосымша демалысқа да есептеледi. Мысалы, бұрын iстеген қызметкерге, қайтадан 1-наурызда iшкi iстер органына алынғанда 11 жыл сiңiрген еңбегi бар, кезектi демалысын рапортпен осы жылдың 1-тамызынан бастап сұрағанда, демалыс бiрiншi күнтiзбелiк жылда толық бес айға, ұзақтығы 18 тәулiк (2,5 күн х 5 ай + 5 күн қосымша демалысы) берiледi.
Қызметкерге кезектi демалыс берiлген соң қосымша демалыс (не оны ұзарту) алуға құқығы пайда болса, қосымша демалыс еңбек сiңiрген жылы үшiн осы жылдың басқа күндерiнде немесе келесi жылдың кезектi демалысына демалыс беруге құқығы бар бастықпен келiсiп қосылады.

132. Сотрудникам за работу с вредными условиями труда, за службу в высокогорных местностях, с тяжелыми и неблагоприятными климатическими условиями, особый характер службы, дополнительный отпуск сверх 30 суток очередного отпуска и дополнительного отпуска за выслугу лет предоставляется в соответствии с действующими нормативными актами. При этом общая непрерывная продолжительность нахождения в отпуске не должна превышать 55 календарных дней (без учета времени к месту проведения отпуска и обратно).
133. При перемещениях по службе сотрудников, не использовавших очередной отпуск до этого перемещения, отпуск предоставляется по новому месту службы в году перемещения.
В тех случаях, когда сотрудники по прежнему месту службы не использовали также и дополнительный отпуск за работу с вредными условиями труда, этот отпуск им предоставляется по новому месту службы одновременно с очередным отпуском и исчисляется пропорционально времени работы с вредными условиями труда.
Сотрудникам, переведенным из местностей с неблагоприятными климатическими условиями в другие районы и местности и неиспользовавшим очередной отпуск, в том числе соединенный за истекший и текущий годы, отпуск предоставляется по новому месту службы из расчета: за период службы до перевода из местностей с неблагоприятными климатическими условиями - пропорционально времени, прослуженному в этих районах и местностях (с учетом дополнительных отпусков), после перевода - на общих основаниях.
134. При предоставлении сотрудникам очередного отпуска в первом календарном году службы (при приеме вновь на службу) принимается во внимание время со дня назначения их на должность рядового или начальствующего состава, независимо от даты присвоения специального звания или зачисления в кадры МВД.
При подсчете продолжительности очередного отпуска в первом календарном году службы половина дня отпуска округляется до целого дня. Так, например, сотруднику, назначенному на должность 1 марта и обратившемуся с рапортом о предоставлении очередного отпуска в том же году с 1 августа, за полные пять месяцев в первом календарном году следует предоставить отпуск продолжительностью 13 суток (2,5 дня х 5 мес. = 12,5). При этом следует учитывать, что данный порядок предоставления очередных отпусков распространяется также и на бывших сотрудников органов внутренних дел, вновь принятых на службу. При этом аналогичный расчет производится также и на дополнительный отпуск за выслугу лет. Так, например, бывшему сотруднику, принятому вновь на службу в органы внутренних дел 1 марта, имеющему выслугу 11 лет и обратившемуся с рапортом о предоставлении очередного отпуска в том же году с 1 августа, за полные 5 месяцев в первом календарном году следует предоставить отпуск продолжительностью 18 суток (2,5 дня х 5 мес. + 5 дней дополнительного отпуска).
Если право на дополнительный отпуск (или на его увеличение) возникло после момента предоставления сотруднику очередного отпуска, дополнительный отпуск за выслугу лет предоставляется в другое время до конца текущего года, или присоединяется к очередному отпуску в следующем году, по согласованию с начальником, имеющим право предоставления отпуска.

135. Демалыс кезiнде қызметкерлердiң ауырып қалуына байланысты кезектi демалысты ұзарту қызметкерлер жұмысқа келгеннен кейiн және емдеу орындарынан олардың уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жұмыстан босату туралы куәлiгiн тапсырса, оны демалысты беруге құқығы бар бастық ұзарта алады. Бұл жағдайда осы қызметкерлердiң кезектi демалысы үзiлiп қалмауға тиiс. Қызметкердiң рапорты мен ауырғаны туралы куәлiк қағазы бойынша тиiстi бұйрықпен пайдаланылмаған демалыс күндерi ұзартылады.
Кезектi демалыс кезiнде өзiнiң ауырып қалғаны жөнiнде қызметкер бастығына демалыс мерзiмi бiтпей тұрып хабарлауы тиiс (телефонмен, телеграфпен және т.б.).
136. Қарамағында тұрған және кезектi демалыстарын алмаған қызметкерге, бұл демалыс лауазымдарынан босатылғаннан кейiн тез арада берiлуi керек.
Ескерту. 136-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
137. Күндізгі және сырттай оқу нысандары бойынша ІІМ-нің оқу орындарына түсетін қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға оқуға түсу емтихандарына дайындық және оларды тапсыру үшін ақшалай қаражаты сақтала отырып, ал басқа оқу орындарына түсушілерге оқуға түсу емтихандарын тапсыру үшін ақшалай қаражаты сақталмай оқу демалысы беріледі.
Күндiзгi оқу бөлiмiнiң емтиханына рұқсат алған үмiткерлерге кезектi демалыс оқу орнына барар алдында демалыста болып келу есебiмен берiледi.
Сырттай оқитын және адъюнкттiк даярлау жеке жоспарын сәттi орындайтын адъюнкттарға үмiткерлiк емтихандарын тапсыру және диссертация бойынша жұмыстарын орындау үшiн қызмет орны бойынша оқуға байланысты демалыс берiледi (ақшалай қаражаты сақталады). Оқу орнының, ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң орналасқан жерiне баратын және қайтатын жолы үшiн демалысына қосымша уақыт берiледi және қайтадан ақша қаражаты сақталып, тасымал құжаттары берiледi немесе жолына ақша берiледi.
Бiлiм алу әрекетiне лицензиясы бар басқа оқу орындарында сырттай оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге жалақысы сақталмай қосымша демалыс берiледi.
Қызметтік немесе педагогикалық қызметті ғылыми жұмыспен табысты байланыстыратын қызметкерлерге, адъюнктурада немесе докторантурада дайындықтан өтіп жатқандардан басқа, Ғылыми және Педагогикалық кеңестің, ЖОО басшыларының ұсыныстары бойынша ғылым кандидаты ғылыми дәрежесіне ізденуге диссертациялық жұмыстарды аяқтау үшін бір айға дейінгі мерзімге, оқулықтар және оқу құралдары мен бағдарламалар жазу, сондай-ақ ғылым докторы ғылыми дәрежесіне ізденуге диссертациялық жұмыстарды аяқтау үшін үш айға дейінгі мерзімге төленетін шығармашылық демалыс беріледі.
Ескерту. 137-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

135. Продление очередного отпуска сотрудникам в связи с заболеванием во время отпуска производится начальником, предоставившим отпуск, после возвращения этих лиц к месту службы и представления документов лечебного учреждения, удостоверяющих получение ими освобождения по временной нетрудоспособности. При этом время нахождения в очередном отпуске у этих лиц, не должно прерываться. Отпуск продлевается на число неиспользованных дней по рапорту сотрудника и больничному листу и оформляется соответствующим приказом.
О заболевании в период очередного отпуска сотрудник обязан сообщить соответствующему начальнику (по телеграфу, телефону и т.п.) до окончания срока, на который им предоставлен отпуск.
136. Сотрудникам, находящимся в распоряжении и не использовавшим очередной отпуск, этот отпуск должен предоставляться, сразу же после освобождения от должностей (зачисления в распоряжение.
Сноска. Пункт 136 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
137. Лицам рядового и начальствующего состава, поступающим в учебные заведения МВД по очной и заочной формам обучения, для подготовки и сдачи вступительных экзаменов предоставляются учебные отпуска с сохранением денежного содержания, а поступающим в другие учебные заведения для сдачи вступительных экзаменов - без сохранения денежного содержания.
Очередной отпуск кандидатам, допущенным к вступительным экзаменам на дневное обучение предоставляется с таким расчетом, чтобы он был ими использован до командирования в учебное заведение.
Адъюнктам, обучающимся заочно и успешно выполняющим индивидуальный план адъюнктской подготовки, предоставляется по месту службы для сдачи кандидатских экзаменов и выполнения работ по диссертации отпуск в связи с обучением (с сохранением денежного содержания). К отпуску дается дополнительное время на проезд к месту нахождения учебного заведения, научно-исследовательского учреждения и обратно с сохранением денежного содержания и выдачей перевозочных документов или денег на проезд.
Сотрудникам, обучающимся по заочной форме обучения в других учебных заведениях, имеющих лицензию на образовательную деятельность, предоставляются дополнительные отпуска без сохранения заработной платы.
Сотрудникам, успешно сочетающим служебную или педагогическую деятельность с научной работой, кроме обучающихся в адъюнктуре или проходящих подготовку в докторантуре, по рекомендации Ученого и педагогического Совета, руководителей ВУЗов предоставляются творческие оплачиваемые отпуска на срок до одного месяца для завершения диссертационных работ на соискание ученой степени кандидата наук и на срок до трех месяцев для написания учебников, учебных пособий и программ, а также для завершения диссертационных работ на соискание ученой степени доктора наук.
Сноска. Пункт 137 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

138. Iшкiiсминi оқу орындарының, бөлiмшелердiң, органдарының кадрлар аппараты қызметкерлерге барлық демалыс түрлерiнiң өз уақытында берiлуi үшiн жыл бойы тұрақты бақылауды жүзеге асыруы керек. Барлық анықталған кемшiлiктердi тез арада өздерiнiң тiкелей бастықтарына мәлiмдеуi керек.
Кезектi демалыстан шақырту шектен тыс қажеттiлiк жағдайда ғана, демалыстарды беруге құқығы бар бастықтың жазбаша түрдегi рұқсатымен және пайдаланбаған демалыс күндерiнiң қалғаны көрсетiлген бұйрығымен жарияланады. Демалыстар беру кестесiне тиiстi белгi қойылады.
Қызметкер демалыста өзiне байланысты емес себептермен жүрiп қалса, ол осы туралы тез арада бастыққа хабарлауы керек және жүрiп қалғандығын дәлелдейтiн тиiстi құжатын көрсетуi керек.
22. Оқу орнын бiтiрген және босатылған жылында демалыс беру
тәртiбi
139. Ереженiң 91-тармағының б, в, г тармақшалары мен 92-тармақтың а, б тармақшаларының негiздемелерi бойынша өздерiнiң тiлегiмен қызметтен босатылған қызметкерлерге кезектi демалыс осы жылдағы нақты жұмыс iстеген уақытына және 45 тәулiктен артпайтын қызмет атқарған күндерiне қатысты ақшалай өтемақы төленедi.
140. Ереженiң 91-тармағының а, д, е, ж, з, и, к, л, м тармақшаларының негiздемелерi бойынша қызметтен босаған қызметкерлерге кезектi және қосымша демалыс берiлмейдi, оларға осы жылдағы пайдаланбаған демалысына 45 тәулiктен аспайтын қызмет атқарған күндерiне қатысты ақшалай өтемақы төленедi.
141. Iшкiiсминi оқу орындарын күндiзгi оқу нысаны бойынша бiтiрген шыққан қызметкерлерге оларды лауазымға тағайындаған соң 30 тәулiк мерзiмге дейiн демалыс берiледi.
23. Қысқа мерзiмдi демалыстардың берiлуi
142. Қысқа мерзiмдi ақылы демалыстар қызметкерлерге қауырт әлеуметтiк-тұрмыс мәселелерiн шешуде, туыстық борышын орындауда, сонымен бiрге басқа да iзеттi себептерге байланысты 10 күнге дейiн берiледi.
1) жақын туысқанының (өзiнiң, әйелiнiң әкесi, шешесi, туған аға-iнiлерi, балалары) немесе қызметкердi тәрбиелеген адамның денсаулығының нашар кезiнде немесе қайтыс болған жағдайда;
2) қызметкердiң жанұясының немесе жақын туысқанының (өзінің, әйелiнiң әкесi, шешесi, туған аға-iнiлерi, балалары) өрт жағдайына немесе басқа зiлзала апатына ұшыраған жағдайда;
3) Iшкіісминi оқу орындарының, бөлiмшелердiң, орган бастығының шешiмi бойынша қызметкердiң отбасында болуы қажет болған басқа жағдайларда берiледi.

138. Кадровые аппараты органов, подразделений, учебных заведений МВД обязаны регулярно в течение года осуществлять контроль за своевременным предоставлением сотрудникам всех видов отпусков, о всех выявленных недостатках немедленно докладывать своим непосредственным начальникам.
Отзыв из очередного отпуска допускается лишь в случае крайней необходимости, с письменного разрешения начальника, имеющего право предоставления отпусков и объявляется приказом, с указанием в нем оставшихся неиспользованными дни отпуска. В графике предоставления отпусков делается соответствующая отметка.
В случае задержки сотрудника в отпуске по причинам, от него не зависящим, он обязан сообщить об этом непосредственному начальнику и в последующем представить соответствующий документ, удостоверяющий причину задержки.
22. Порядок предоставления отпусков в году увольнения и окончания учебных заведений
139. Сотрудникам, увольняемым со службы по основаниям, предусмотренным подпунктами "б", "в", "г" пункта 91 и подпунктами "а", "б" пункта 92 Положения, по их желанию, в году увольнения предоставляется очередной отпуск за фактически отработанное ими в том году время, им за неиспользованный в году увольнения очередной отпуск выплачивается денежная компенсация пропорционально прослуженному в этом году времени, но не более чем за 45 суток.
140. Сотрудникам, увольняемым со службы по основаниям, предусмотренным в подпунктах "а", "д", "е", "ж", "з", "и", "к", "л", "м" пункта 91 Положения, очередной и дополнительный отпуск не предоставляется, им за неиспользованный в году увольнения отпуск выплачивается денежная компенсация пропорционально прослуженному в этом году времени, но не более, чем за 45 суток.
141. Выпускникам учебных заведений МВД по очной форме обучения после назначения на должность предоставляется очередной отпуск, продолжительностью 30 суток.
23. Предоставление краткосрочных отпусков
142. Краткосрочные оплачиваемые отпуска для решения неотложных социально-бытовых вопросов, выполнения родственного долга, а также по другим уважительным причинам на срок до 10 суток предоставляются сотрудникам:
1) в случае тяжелого состояния здоровья или смерти (гибели) близкого родственника сотрудника (его (ее) отца, матери, родных братьев и сестер, детей) или лица, на воспитании которого находился сотрудник;
2) в случае пожара или другого стихийного бедствия, постигшего семью или близкого родственника сотрудника (его (ее) отца, матери, родных братьев и сестер, детей);
3) в других случаях, когда по решению начальника органа, подразделения, учебного заведения МВД присутствие сотрудника в семье необходимо.

143. Өмiрiне қауiп төндiрген, қару қолданылған жедел iс-шараларға қатысқан, артық дене күшін жұмсаған және психикалық-эмоционалдық жағдайда жұмыс iстеген басқа да экстремалдық жағдайларда, басқа қысылтаяң жағдайларда қызметкерлерге сауықтандыру демалысы үшiн 3-тәулiктен 7 тәулiкке дейiн қысқа мерзiмде ақылы демалыс берiледi.
144. Қызметкерлер арасынан қан тапсырушыларға әрбiр қан тапсырған сайын бiр күндiк демалыс берiледi.
Қызметтен босату
24. Iшкi iстер органдарынан босату тәртiбi
145. Iшкi iстер органдарында қызметiн тоқтатудың барлық жағдайында қызметкерлердi iшкi iстер органдарынан шығару туралы немесе Қазақстан Республикасы азаматтығынан айырылған, соттық шешiмi бойынша қайтыс болған (қаза тапқан), ұшты-күйлi жоғалған, хабар-ошарсыз кеткен деп ұйғарған адамдар тiзiмiнен шығару бастықтардың бұйрықтарымен ресiмделедi.
Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдарды қызметтен босатуды осы лауазымдарға қызметкерлерді қабылдау және тағайындау құқығы берілген лауазымды адамдар жүргізеді.
1) алынып татсалды - Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 , 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
2) алынып татсалды - Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 , 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Ескерту. 145-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 , 2008.03.15 N 97 Бұйрықтарымен.
146. Ереженiң 91-тармағының "б", "в", "г" тармақшаларында ескерiлген негiздер бойынша өз еркiнен тыс негiздермен қызметтен шығарылуға тиiс қатардағы және басшы құрамдағы адамдар бiр ай бұрын ескертiлiп, белгiленген нысандағы (нұсқаулыққа N 26 қосымша) жазбаша хабарламамен ресiмделедi, ол қызметкердiң жеке iсiнiң екiншi бөлiмiне тiгiледi.
Аталған негiздер бойынша шығарылу қызметкердiң тiлегi бойынша бiр айға дейiн де жүзеге асырылуы мүмкiн.
Ескерту. 146-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
147. Қызметкерлердi еңбек сiңiрген жылдары бойынша немесе өз еркiмен қызметтен босату (Ереженiң 91-тармағының "а", "ж" тармақшалары) рапорт берген күннен бастап бiр айға дейiнгi мерзiмде шығарылады.
Ескерту. 147-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
148. Төмендегi көрсетiлген жағдайлардан басқа кездерi, еңбек демалысында және емдеу мекемелерiнде емделiп жүрген уақыт аралығында қызметкерлер қызметтен шығарылмайды.
Емдеу мекемесi ауруына байланысты демалыста немесе емдеу мекемесiнде ұзақ емдеуде жүргенде төрт ай мерзiмнен соң (туберкулезбен ауырғандар 10 айдан соң) емдеу мекемесi ол уақытты ұзартуға құқылы қызметкердiң бастығына емдеу толық аяқталатын уақыт туралы қорытындысын жолдайды.
Емдеу мекемесiнiң қорытындысы негiзiнде аталған бастық емдеу уақытын ұзарту жөнiнде немесе әскери қызметке жарамдылығы мәселесiн шешу үшiн әскери-дәрiгерлiк комиссияға куәландыруға жiберу жөнiнде шешiм қабылдайды.
Егер ұзартылған уақыт аралығында емдеу аяқталмаса, аталған бастық қызметкердiң емдеуде болу мерзiмiн ұзартуды немесе әскери-дәрiгерлiк комиссияға куәландыруды қайтадан жiберудi қарайды.
Әскери-дәрiгерлiк комиссияға куәландыруға тиiстi шешiм қабылданған қызметкерлер, бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз немесе науқасы анықталып әскери қызметiне жарамсыз болғандықтан әскери есептен шығарылсын деп табылған жағдайда емдеу мекемесiнен шыққанға дейiн де қызметтен шығарылуы (шығаруға жiберiлуi) мүмкiн.
Қызмет мiндетiн атқару кезiнде жарақат алған, контузия немесе жарымжан болған қызметкерлердi әскери-дәрiгерлiк комиссиямен куәландыру емдеу мекемесiнде емдеу аяқталғаннан кейiн ғана жүзеге асырылады.
Егер қалаған жағдайда, емдеуде жүрген қызметкерлер iшкi iстер органдарынан емдеу аяқталғанға дейiн шығарылуы мүмкiн, ол жөнiнде қызметтен шығу рапортында көрсетуге тиiстi.

143. При необходимости сотрудникам, принимавшим участие в оперативных мероприятиях, сопряженных с риском для жизни, применением оружия, в иных экстремальных ситуациях с повышенной физической и психо-эмоциональной нагрузкой, предоставляются краткосрочные оплачиваемые отпуска для оздоровительного отдыха от трех до семи суток.
144. Донорам из числа сотрудников непосредственно после каждой сдачи крови для переливания предоставляется день отдыха.
Увольнение со службы
24. Порядок увольнения из органов внутренних дел
145. Во всех случаях прекращение службы в органах внутренних дел оформляется приказами соответствующих начальников об увольнении сотрудников из органов внутренних дел либо исключении из списков личного состава лиц, утративших гражданство Республики Казахстан или признанных судом безвестно отсутствующими или пропавшими безвести, а также умерших (погибших).
Увольнение лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава производится должностными лицами, которым предоставлено право приема и назначения сотрудников на эти должности.
Сноска. Пункт 145 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 23.07.2004 N 428 ; от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
146. Лица рядового и начальствующего состава, увольняемые со службы не по своей инициативе по основаниям, предусмотренными подпунктами "б", "в", "г" пункта 91 Положения ставятся в известность об этом, как правило, не позднее, чем за один месяц до увольнения, что оформляется уведомлением установленной формы (Приложение N 26 к Инструкции), которое подшивается во вторую часть личного дела сотрудника.
По желанию сотрудника, его увольнение по указанным основаниям может производиться и до истечения месячного срока.
Сноска. Пункт 146 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
147. Увольнение сотрудников по выслуге лет или собственному желанию (подпункты "а", "ж" пункта 91 Положения) производится в месячный срок со дня подачи рапорта об увольнении.
Сноска. Пункт 147 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
148. Увольнение сотрудников в период нахождения их в отпусках и на излечении в лечебных учреждениях не производится, за исключением случаев, предусмотренных ниже.
По истечении четырехмесячного срока непрерывного нахождения на излечении в лечебном учреждении или в отпуске по болезни (для больных туберкулезом после 10 месяцев) лечебное учреждение представляет начальнику, пользующемуся правом продления этого срока, свое заключение об ориентировочном времени, в течение которого может быть закончено лечение.
На основании заключения лечебного учреждения указанным начальником принимается решение о продолжении срока непрерывного нахождения на излечении либо об освидетельствовании его на военно-врачебной комиссии для решения вопроса о годности к военной службе.
Если лечение не будет закончено до истечения продленного срока, указанный начальник повторно рассматривает вопрос о дальнейшем продлении срока непрерывного нахождения сотрудника на излечении или об освидетельствовании в военно-врачебной комиссии.
Сотрудники, в отношении которых принято решение об освидетельствовании в военно-врачебных комиссиях, в случае признания их при освидетельствовании негодными к военной службе в мирное время или негодными к военной службе с исключением с воинского учета, при определившемся исходе заболевания, могут быть уволены (представлены к увольнению) до выписки из лечебного учреждения.
Освидетельствование в военно-врачебных комиссиях для определения годности к военной службе сотрудников, получивших ранение, контузию или увечье при исполнении служебных обязанностей, производится только по окончании лечения в лечебном учреждении.
Сотрудники, находящиеся на излечении, могут быть уволены из органов внутренних дел, если настаивают на увольнении до излечения, о чем указывают в рапорте на увольнение.

149. Белгiленген жастан артық мерзiмге қызметте қалдырылған қызметкерлер, сол мерзiм жеткен кезде iшкi iстер органдарынан Ереженiң 91-тармағының "б" тармақшасы бойынша (жасы бойынша) немесе осы тармақтың "а" тармақшасы бойынша (еңбек сiңiрген жылдары), ал әскери қызметке жарамсыз немесе жарамдылығының шектеулiлiгi туралы әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы бар жағдайда Ереженiң 91-тармағының "в" тармақшасы бойынша (денсаулық жағдайы бойынша) шығарылады. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметте қалдырылған мерзiмнiң бәрiнде қызмет етпесе жоғарыда аталған негiздер бойынша шығарылуы мүмкiн.
Ескерту. 149-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
150. Алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15  N 97 Бұйрығымен.
151. Запастағы әскери офицерлiк шенi бар орта, аға және жоғарғы басшы құрамдағы адамдарды шығару:
1) ереженiң 91-тармағының "б" тармақшасы бойынша (жасы бойынша қарулы күштер запасына). Бұл жағдайда орта және аға басшы құрамдағы адамдар, подполковниктi қоса алғанда, қызметте тұрудың шектi жасына жетуiне байланысты - 45 жас, полиция полковнигi арнаулы атағы бар адамдар қызметте тұрудың шектi жасына жетуiне байланысты - 53 жас, жоғарғы басшы құрамдағы адамдар, полиция генерал-лейтенантын қоса алғанда, шектi жасына жетуiне - 58 жас - байланысты жүзеге асырылады.
2) (алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15  N 97 Бұйрығымен)
Ескерту. 151-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
152. Қатардағы және кiшi басшы құрамдағы адамдар iшкi iстер органдарында 45 жасқа дейiн қызметте болуы мүмкiн.
Қызмет мерзімі ұзартылған кезде аталған адамдарды қызметтен босату Ереженің 91-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 152-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
153. Қызметкерлердi келiсiм-шарттың бұзылуына не болмаса келісім-шарт мерзімінің аяқталуына байланысты қызметтен шығару кезiнде оны мерзiмiнен бұрын бұзуға мүдделi тараптар шығаруға дейiнгi бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей, өз ниетi туралы екiншi жақты хабардар етуi тиiс (Ереженiң 91-тармағының "е" тармақшасы).
Егер бұл босату қызметкердiң өз бастамасымен жүзеге асырылатын болса, ол келiсiм-шарт жасауға құқы бар Iшкiiсминi органының, бөлiмдерiнiң, оқу орнының бастығының атына берген рапортында, келiсiм-шарттың баптары мен тармақтарын бұзған нақты деректердi баяндауы тиiс. Бастық онда көрсетiлген мағлұматтарды екi апта мерзiм iшiнде тексерiп және өзiне берiлген құзырет шегiнде келесi шешiмдердiң бәрiн қабылдауға мiндеттi:

149. Сотрудники, оставленные на службе сверх установленных для них возрастов, при наступлении срока, до которого они оставлены на службе, подлежат увольнению из органов внутренних дел по подпункту "б" пункта 91 Положения (по возрасту), либо по подпункту "а" этого же пункта (по выслуге лет), а при наличии заключения военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к военной службе по подпункту "в" пункта 91 Положения (по состоянию здоровья). Лица рядового и начальствующего состава, не выслужившие срока, до которого они оставлены на службе, могут быть уволены на тех же основаниях.
Сноска. Пункт 149 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
150. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
151. Увольнение лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава, имеющих по запасу воинское офицерское звание, производится:
1) по подпункту "б" пункта 91 Положения (в запас Вооруженных Сил по возрасту). При этом лица среднего и старшего начальствующего состава до подполковника включительно увольняются при достижении ими предельного возраста состояния на службе - 45 лет, имеющие специальные звания полковник полиции при достижении ими предельного возраста состояния на службе - 53 лет, лица высшего начальствующего состава до генерал-лейтенанта полиции включительно при достижении возраста 58 лет;
2) (исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Увольнение сотрудников-женщин, ранее до службы в органах внутренних дел не состоявших на воинском учете, производится без направления их в запас Вооруженных Сил, а также без снятия с воинского учета.
Сноска. Пункт 151 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
152. Лица рядового и младшего начальствующего состава могут состоять на службе в органах внутренних дел до 45-летнего возраста.
При продлении срока службы увольнение указанных лиц производится в соответствии с пунктом 91 Положения.
Сноска. Пункт 152 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
153. При увольнении сотрудников в связи с расторжением контракта, либо истечением срока контракта (подпункт "е" пункта 91 Положения), сторона, заинтересованная в досрочном его расторжении, должна не позднее, чем за один месяц до срока предполагаемого увольнения, уведомить о своем намерении другую сторону.
Если данное увольнение осуществляется по инициативе сотрудника, то последний в рапорте на имя начальника органа, подразделения, учебного заведения МВД, имеющего право заключения контракта, должен изложить конкретные факты нарушений тех или иных статей и пунктов контракта. Начальник обязан в двухнедельный срок провести проверку содержащихся в нем сведений и в пределах предоставленных полномочий принять одно из следующих решений:

1) келiсiм-шарттың бұзылған шарттарын жою туралы шаралар даярлауға, қабылданған шаралармен келiсетiндiгi туралы қызметкерге рапорт жаздыруға, қызметiн жалғастыруға және алдыңғы рапортын қайтарып алуға;
2) Iшкіісмин органының, құрылымдарының, оқу орындарының лауазымды адамдарының кiнәсiнен орындауға немесе жоюға болмайтын келiсiм-шарттың шарттарының бұзылуына байланысты қызметкердi қызметтен оның келiсiмi бойынша шығаруға, егер шығару жөнiндегi мәселе бастықтың құзыретi шегiнен асатын болса, ол кiдiрместен тексеру материалы мен рапортты жоғары тұрған құқы бар бастыққа жолдауға мiндеттi.
Ескерту. 153-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
154. Қызметкердi аттестациялық тәртiппен қызметiне сәйкес еместiгi бойынша шығару кезiнде (Ереженiң 91-тармағы "л" тармақшасы) оның кәсiби жарамсыздығын жан-жақты және объективтi негiздейтiн қызметтік мінездеме жазылады. Мұндай қорытынды аталған қызметкердiң iске қарым-қатынасынан, iс-қызметiнiң нәтижесiнен, заңдылықтар нормасы мен тәртiбiн сақтау тәжiрибесiнен, оның жеке басының қасиеттерiн талдаудан, кәсiби даярлық деңгейiнен туындауы қажет.
Сонымен қатар, Ереженiң 91-тармағының "л" тармақшасы бойынша шығарылған қызметкер аттестациямен танысып, қол қоюға тиiстi. Ол бас тартқан жағдайда, хаттамада және аттестацияда жазбаша тiркелiп, аттестациялық комиссияның хатшысы мен аттестациялық комиссияның кем дегенде екі мүшесі қол қоюлары қажет.
Ескерту. 154-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
155. Қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны үшін қызметкерлерді шығару кезінде (Ереженің 91-тармағының "к" тармақшасы) ұсынымда қызметкер жасаған тәртіп бұзушылықтың мәні мен сипаты, сондай-ақ оған жүктелген міндеттерді орындау тәртібі мен шарттарын реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талабын орындамауы толық қамтылады, бұл ретте Ереженің "Қызметтік тәртіп" деген 9-бөлімін басшылыққа алу керек.
Қызметтік тәртіпті өрескел бұзуға: бір жұмыс күнінің ішінде үш және одан да көп сағат жұмыстан себепсіз қалу; айналасындағылар үшін айқын көрінетін алкогольдік, нашақорлық, уытқұмарлық (оларға ұқсас) мас күйінде қызметке келу; өрт қауіпсіздігі немесе ауыр салдарларға (жарақаттар, апаттар және тағы басқа салдарлар) әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін көліктегі жол қозғалысы ережелерін бұзу жатады.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

1) разработать меры по устранению нарушений условий контракта, предложить сотруднику написать рапорт о его согласии с принятыми мерами, продолжении службы и отзыве предыдущего рапорта;
2) уволить сотрудника со службы с его согласия в связи с нарушением по вине должностных лиц органа, подразделения, учебного заведения МВД условий контракта, которые не могут быть соблюдены или устранены. Если решение вопроса об увольнении выходит за пределы компетенции начальника, то он обязан незамедлительно направить рапорт и материалы проверки вышестоящему начальнику, имеющему такое право.
Сноска. Пункт 153 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
154. При увольнении сотрудников по служебному несоответствию в аттестационном порядке (подпункт "л" пункта 91 Положения) составляется служебная характеристика, которая должна содержать объективное и всестороннее обоснование его профессиональной непригодности. Такой вывод должен вытекать из результатов служебной деятельности, отношения к делу данного сотрудника, практики соблюдения им дисциплины и норм законности, анализа его личных качеств, поведения, степени профессиональной подготовленности.
При этом сотрудник уволенный по подпункту "к" пункта 91 Положения должен быть под роспись ознакомлен с аттестацией. В случае его категорического отказа в протоколе и аттестации об этом делается запись, которая подписывается секретарем аттестационной комиссии и не менее, чем двумя членами этой комиссии.
Сноска. Пункт 154 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
155. При увольнении сотрудника за грубое нарушение служебной дисциплины (подпункт "к" пункта 91 Положения) в представлении подробно отображается сущность и характер совершенного сотрудником нарушения, а так же несоблюдение требований нормативных правовых актов, регулирующих порядок и условия выполнения возложенных на него обязанностей, при этом необходимо руководствоваться разделом 9 Положения "Служебная дисциплина".
К грубым нарушениям служебной дисциплины относятся: прогул в течение трех и более часов подряд за один рабочий день без уважительной причины; появление на службе в состоянии алкогольного, наркотического, токсикологического опьянения (их аналогов), очевидного для окружающих; нарушение правил пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия (травмы, аварии и другие последствия).
Сноска. Пункт 155 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008  N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

156. Ереженің 91-тармағының "и", "к", "л", "м", "н", "о" тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша қызметкерді қызметтен босатқан жағдайда, қызметкердің оны өз еркімен қызметтен босату туралы баянат беруі қызметтен босатуға тоқтау бола алмайды және қызметтен босату үшін негіздемеге өзгеріс енгізбейді.
Ішкі істер органдары қызметкерінің беделін түсіретін теріс қылық жасағаны үшін Ереженің 91-тармағының "м" тармақшасына сәйкес әрекет жасаған, оның ішінде қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты емес, бірақ азаматтардың алдында мемлекеттік қызметтің беделін және қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін, атап айтқанда, ішкі істер органдары қызметкерлерінің қоғамдық орындарда мас күйінде болғаны (айналасындағыларға айқын көрінетін); тергеудегі, сотталған адамдармен рұқсат етілмеген байланыста болғаны; тергеуге зиян келтіретін жедел сипаттағы ақпараттарды жария еткені; заңсыз әрекеттер жасаған азаматтарға көмектескені; қызмет жағдайын жеке пайдакүнемдік мақсатта пайдаланғаны; қызметкерлердің, оқу орындарының тыңдаушылары мен курсанттарының арасында қоғамдық резонанс тудырған жарғыдан тыс өзара қарым-қатынас жасағаны; кәсіпкерліктің кез-келген түрімен, оның ішінде коммерциялық делдалдықпен айналысқаны; сондай-ақ қызметтік жағдайын пайдалана отырып, жұмыстар орындағаны және қызмет көрсеткені үшін қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметтен босатылады.
Жоғарыда аталған негіздер бойынша қызметтен босатылған адамдар ішкі істер органдарына қызметке қайта қабылданбайды.
"к", "м", "н" тармақшалары бойынша ішкі істер органдарынан қызметтен босату жүргізілген қызметтік тексерістің нәтижелері және Тәртіптік комиссияның тиісті шешімдері бойынша не болмаса атқаратын лауазымға тағайындауға құқық берілген орган бастығының жанындағы ішкі істер бөлімшесінің қызметін тексеру нәтижелерін қарау қорытындылары бойынша Алқа немесе жедел кеңестің шешіміне сәйкес жүргізіледі.
Қызметкерді Ереженің 91-тармағының "к", "м", "н" тармақшалары бойынша қызметтен босату кезінде жасалған теріс қылықтың мазмұны, сипаты және ауырлығы, нысаны және айып деңгейі; оны жасаудың мән-жайы; теріс қылық әкеп соқтырған немесе әкеп соқтыруы мүмкін келеңсіз салдарлар; оны жасаған адамның бұрынғы мінез-құлқы; еңбек өтілі; қызметкердің жеке басын сипаттайтын өзге де мән-жайлар ескерілуі тиіс.
Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
157. Қызметкерлердi басқа мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға жұмысқа ауысуына байланысты (Ереженiң 91-тармағының "з" тармақшасы) шығару тиiстi министрлiктердiң, ұйымдар мен ведомстволардың өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 157-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

156. 156. В случае увольнения сотрудника по основаниям, предусмотренным подпунктами "и", "к", "л", "м", "н", "о" пункта 91 Положения, подача рапорта сотрудника об увольнении его по собственному желанию не приостанавливает увольнение и не влечет за собой изменение оснований для увольнения.
За совершение проступка, дискредитирующего звание сотрудника органов внутренних дел, в соответствии с подпунктом "м" пункта 91 Положения увольняются со службы лица рядового и начальствующего состава, совершившие действия, в том числе не связанные с исполнением служебных обязанностей, но явно подрывающие в глазах граждан достоинство и авторитет государственной службы, а именно: вступление в недозволенные связи с лицами, находящимися под следствием, осужденными; разглашение информации оперативного характера, причинившее вред следствию; пособничество гражданам, совершившим незаконные действия; использование служебного положения в личных корыстных целях; неуставные взаимоотношения между сотрудниками, слушателями и курсантами учебных заведений, вызвавшие негативный общественный резонанс; занятие любыми видами предпринимательской деятельности, в том числе коммерческое посредничество, а также выполнение работ и оказание услуг с использованием служебного положения.
Лица, уволенные по перечисленным основаниям, восстановлению на службе в органах внутренних дел не подлежат.
Увольнение из органов внутренних дел по пунктам "к", "м", "н" производится по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим выводам Дисциплинарной комиссии либо в соответствии с решением Коллегии или оперативного совещания по итогам рассмотрения результатов проверки деятельности подразделения внутренних дел при начальнике органа, который наделен правом назначать на занимаемую должность.
При увольнении сотрудника по подпунктам "к", "м", "н" пункта 91 Положения должны учитываться содержание, характер и тяжесть совершенного проступка, форма и степень вины; обстоятельства, при которых он совершен; негативные последствия, которые повлекли или могли повлечь проступок; прежнее поведение лица, его совершившего; стаж службы; иные обстоятельства, характеризующие личность сотрудника.
Сноска. Пункт 156 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008  N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
157. Увольнение сотрудников в связи с переходом на работу в другие государственные органы и организации (подпункт "з" пункта 91 Положения) производится по мотивированному ходатайству соответствующего министерства, ведомства или организации.
Сноска. Пункт 157 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

158. Қызметкерлердi штат қысқаруына және органдар мен құрылымдардың қайта құрылуына байланысты (Ереженiң 91-тармағының "г" тармақшасы) шығару басқа лауазымда пайдалану мүмкiн болмаған немесе қызмет бабымен басқа жерге ауысудан бас тартқан жағдайда жүзеге асырылады (Ереженiң 91-тармағының "г" тармақшасы).
159. Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының тыңдаушылары мен курсанттары, сонымен қатар IIМ жолдамасымен шет елдердегi оқу орнында оқитындар, үлгерiмi нашар болуына, қызмет тәртiбiн бұзғаны үшiн, оқуға ынтаның болмауы және басқа да негiздер бойынша оқудан шығарылғандар келiсiм-шартты бұзғандар iшкi iстер органдарының арнаулы есебiнен алынады. Бұл ретте, оқудан шығарылған тыңдаушылар мен курсанттарды кадр аппараттары тұрғылықты орны бойынша әскери есепке тұрғызу үшiн және оларды белгiленген тәртiп бойынша әскери қызметке шақыру үшiн әскери басқару органдарына ұсыным хат жiбередi.
Ескерту. 159-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
160. Iшкi iстер органдарынан шығарылуға тиiстi қызметкерлердiң анықтаудан бұрын және тиiстi шешiм қабылдау үшiн тiкелей бастық кадр аппаратына әрбiр қызметкердiң шығарылатын күнге дейiнгi еңбек сiңiрген жылдары есептелген анықтама сұрауы мiндеттi, себебi, олардың iшкi iстер органдарында iстеген жылдарына аз мөлшердегi зейнетақы тағайындауға шамалы уақыттың жетпеуi жағдайын болдырмау үшiн керек.
Сонымен бiрге, еңбек сiңiрген жылдары бойынша зейнетақы алуға құқық беретiн, қызметте болудың шектi жасына жеткен және органдар мен құрылымдардың қайта құрылуына байланысты басқа лауазымда пайдалануға болмайтын жағдайда шығарылуға тиiстi қызметкерлермен (Ереженiң 91-тармағының "а", "б", "в", "г" тармақшалары) шығарылуға дейiнгi бiр айдан кешiктiрмей шығарылу алдында әңгiме өткiзiледi.
Өз еркiмен (Ереженiң 91-тармағының "ж" тармақшасы), (Ереженiң 91-тармағының "е" тармақшасы), басқа мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға жұмысқа ауысуына, келiсiм-шарттың бұзылуына байланысты (Ереженiң 91-тармағының "з" тармақшалары) шығарылатын қызметкерлермен жағдайға қарай әңгiме басқа уақытта да өткiзiлуi мүмкiн.
Сынақ мерзiмi аралығында қызметке жарамсыздығы анықталған жағдайда, аттестациялық тәртiппен қызметiне толық сәйкес еместiгi бойынша, қызмет тәртiбiн өрескел бұзғаны үшiн, беделiн түсiретiн қылық iстегенi үшiн, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауға байланысты соттық айыптау үкiмi күшiне енуiне байланысты шығарылатын қызметкерлер (Ереженiң 91-тармағының "и", "к", "л", "м", "н", "о" тармақшалары) оларды тiкелей шығаруға ұсыным алдында ғана хабардар етiледi.
Әңгiменi тағайындайтын инстанциямен алдын-ала босату мәселесiн келiскеннен кейiн босатуға материалдар ұсынушы бастықтар немесе олардың орынбасарлары жүргiзедi.
Қажет болған жағдайда әңгiмеге кадр және қаржы-экономика (зейнет) аппараты өкiлдерi қатысады.
Әңгiме барысында қызметкерге оның алдағы босатылғандығы туралы ұсыным жөнiнде, оның негiздерi жайлы айтылып, жеңiлдiктер мен жұмысқа орналасу және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудегi артықшылықтары түсiндiрiледi, әрi басқа мәселелер бойынша да қажеттi түсiнiктер берiледi.
Ескерту. 160-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

158. Увольнение сотрудников в связи с сокращением штатов или реорганизацией органов и подразделений (подпункт "г" пункта 91 Положения) может производиться в случае невозможности использования в другой должности, или при их отказе от перемещения по службе в другую местность (подпункт "г" пункта 91 Положения).
159. Курсанты и слушатели учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, а также обучающиеся по направлению МВД в учебных заведениях зарубежных стран, отчисленные по неуспеваемости, за нарушение служебной дисциплины, нежелание учиться и другим основаниям, а также расторгнувшие контракт снимаются со специального учета органов внутренних дел, при этом кадровыми аппаратами учебных заведений МВД отчисленные курсанты и слушатели с предписаниями направляются для постановки на воинский учет в органы военного управления по месту жительства, для последующего их призыва на военную службу в установленном порядке.
Сноска. Пункт 154 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
160. Непосредственный начальник перед определением сотрудников, подлежащих увольнению из органов внутренних дел и принятием соответствующего решения обязан запросить из кадрового аппарата справку на каждого такого сотрудника с точным подсчетом его выслуги лет на день предполагаемого увольнения, чтобы избежать случаев увольнения сотрудников, у которых не хватает до полного года работы в органах внутренних дел незначительного срока, и повлечет установление им меньшего размера пенсии.
При этом с сотрудниками, подлежащими увольнению по выслуге лет, дающей право на пенсию, по достижении предельного возраста пребывания на службе, по состоянию здоровья, в связи с сокращением штатов или реорганизацией органов и подразделений в случае невозможности использования в другой должности (подпункты "а", "б", "в", "г" пункта 91), проводятся беседы, как правило, не позднее, чем за один месяц перед представлением к увольнению.
С сотрудниками, увольняемыми в связи с переходом на работу в другие государственные органы и организации (подпункт "з" пункта 91 Положения), в связи с расторжением контракта (подпункт "е" пункта 91 Положения), по собственному желанию (подпункт "ж" пункта 91 Положения), беседы могут проводиться и в другие сроки, если это вызывается обстоятельствами увольнения.
Сотрудники, увольняемые в случае обнаружившейся непригодности к службе в течение испытательного срока, по служебному несоответствию в аттестационном порядке, за грубое нарушение служебной дисциплины, за совершение дискредитирующего проступка, в связи с совершением коррупционного правонарушения, в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора (подпункты "и", "к", "л", "м", "н", "о" пункта 91 Положения), о предстоящем увольнении ставятся в известность непосредственно перед представлением их к увольнению.
Беседы проводят начальники, представляющие материалы на увольнение, либо их заместители после предварительного согласования вопроса об увольнении с назначающей инстанцией.
К участию в беседе при необходимости привлекаются представители кадровых и финансово-экономических (пенсионных) аппаратов.
В беседах сотрудникам сообщается о предстоящем представлении к увольнению и его основаниях, разъясняются льготы и преимущества по трудовому устройству и материально-бытовому обеспечению и даются необходимые разъяснения по другим вопросам.
Сноска. Пункт 160 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

161. Босатуға ұсынылған қызметкерлер өздерiнiң тиiстi бастықтары әңгiме өткiзген соң қажеттi жағдайда жауынгерлік қызметке жарамдылығын анықтау үшiн әскери-дәрiгерлiк комиссияға жiберiледi. Босату кезiнде комиссияның қорытындысы оның себебiн анықтауда ескерiледi.
Ереженiң 91-тармағының "б", "д", "е", "ж", "з", "и", "к", "л", "м", "н", "о" тармақшалары бойынша шығарылуға тиiстi қатардағы және кiшi басшы құрамдағы адамдар, егер еңбек сiңiрген жылдары бойынша зейнетке шығу құқын беретiн еңбек жылдары болса, онда әскери-дәрiгерлiк комиссияға куәландыруға жiберiлмейдi. Бас еркiнен айырылған, түрлi жаза шараларына сотталған, соттың айыптау үкiмi күшiне енуiне байланысты шығарылғандардан басқа адамдар өз өтiнiштерi бойынша iшкi iстер органдарынан шығарылғаннан кейiн дәрiгерлiк куәландыруға жiберiлуi мүмкiн.
Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдар шығарылатын кезде мына жағдайларда әскери-дәрiгерлiк комиссияға куәландыруға жiберiлмеуi мүмкiн:
1) еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетке шығу құқын беретiн, еңбек сiңiрген жылдары бар болса, жасы бойынша;
2) егер де олар еңбек сiңiрген жылдары үшiн ең жоғары зейнетақы алуға құқығы бар болса, Ереженiң 90-тармағының "б" тармақшасында көрсетiлген жасқа жеткенде;
3) Ереженiң 91-тармағының "м", "о" тармақшалары бойынша iшкi iстер органдарынан шығарылуға ұсынылғандар.
Бұл адамдарды медициналық куәландыруға олар iшкi iстер органдарынан босатылғаннан кейiн, тек жұмыстан бас бостандығынан айыруға сотталғандығына байланысты, сот үкiмiнiң заңды күшiне енген адамдардан басқасы берiлуi мүмкiн.
Ескерту. 161-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
162. Босатуға тиiстi қатардағы және кiшi басшы құрамдағы адамдарға сәйкес тiкелей бастықтары қатардағы және кiшi басшы құрамдағы адамдарды шығаруға құқы бар бастықтың атына команда бойынша, тағайындалған үлгiдегi ұсыным (Нұсқауға N 27 қосымша) жiбередi, онда шығу себептерi мен негiздерi, қызметке жарамдылық деңгейi, еңбек сiңiрген жылдары көрсетiлiп, оған деген нұсқаулық және сипаттаушы деректер қысқаша баяндалады.
Ұсынымға:
1) iшкi iстер органдарынан шығару туралы өтiнiш бiлдiрген қатардағы және кiшi басшы құрамдағы адамдардың рапорты (еңбек сiңiрген жылдары бойынша зейнетке шығу құқығы бар, еңбек сiңiрген жылдары бойынша, өз еркi бойынша, келiсiм-шартының мерзiмi аяқталуына байланысты шығарылуға ұсынылғандар);

161. Сотрудники, представляемые к увольнению, после беседы с ними соответствующего начальника в необходимых случаях направляются на освидетельствование в военно-врачебные комиссии для определения годности их к воинской службе. Заключение комиссии учитывается при определении причины (основания) увольнения.
Лица рядового и младшего начальствующего состава, увольняемые по подпунктам "б", "д", "е", "ж", "з", "и", "к", "л", "м", "н", "о" пункта 91 Положения, при наличии выслуги, дающей право на пенсию за выслугу лет, на освидетельствование в военно-врачебные комиссии не направляются. По просьбе этих лиц они могут быть направлены на медицинское освидетельствование после увольнения из органов внутренних дел, за исключением лиц, увольняемых в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда, осужденным к мерам наказания, связанным с лишением свободы.
Лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава при увольнении могут не направляться на освидетельствование в военно-врачебные комиссии в случаях:
1) увольнения их по возрасту, при наличии выслуги, дающей право на пенсию за выслугу лет;
2) достижения указанных в подпункте "б" пункта 90 Положения возрастов, если они имеют право на пенсию за выслугу лет в максимальных размерах;
3) представления к увольнению из органов внутренних дел по подпунктам "м", "о" пункта 91 Положения. Направление этих лиц на медицинское освидетельствование может производиться по их просьбе после увольнения из органов внутренних дел, за исключением лиц, увольняемых в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда, осужденным к лишению свободы.
Сноска. Пункт 161 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
162. На лиц рядового и младшего начальствующего состава, подлежащих увольнению, соответствующим прямым начальником направляется по команде на имя начальника, пользующегося правом увольнения лиц рядового и младшего начальствующего состава, представления установленного образца (Приложение N 27 к Инструкции), в которых кратко излагаются установочные и характеризующие данные на увольняемого, указывается его выслуга лет, степень годности к службе, мотивы и основания (формулировки) увольнения.
К представлениям прилагаются:
1) рапорт лица рядового и младшего начальствующего состава с просьбой об увольнении из органов внутренних дел (на представляемых к увольнению по окончании срока контракта, по собственному желанию, по выслуге лет, дающей право на пенсию);

2) Әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы (денсаулығына байланысты шығарылуға ұсынылғандар);
3) сот үкiмiнiң көшiрмесi (соттың айыптау үкiмi заңда күшiне енуiне байланысты шығарылуға ұсынылғандар) қоса жiберiледi.
Аттестациялық тәртiпте қызметiне сәйкес еместiгi бойынша шығарылуға тиiстi қатардағы және кiшi басшы құрамдағы адамдарға ұсынымдармен бiрге команда бойынша аға басшының қорытындысы бар аттестация жiберiледi.
Iшкi iстер органдарынан шығарылатын орта, аға және басшы құрамдағы адамдарға да Нұсқаудың N 27 қосымшасында көрсетiлген формадағы ұсыным жасалынады.
25. Iшкi iстер органдарынан босату кезiндегi құжаттарды
ресiмдеу тәртiбi
163. Орта, аға және басшы құрамдағы адамдарды iшкi iстер органдарынан шығару үшiн ұсынымға Iшкіісминнiң органдары, бөлiмшелерi және оқу орындарының бастықтары қол қояды және команда бойынша жiберiледi.
164. Ұсынымда мынадай:
1) бiлiмi туралы - қызмет өтеу тiзiмiндегi толтыру үшiн белгiленген сәйкес жолдардағы тұжырымдамаға;
2) еңбек сiңiрген жылдары - қызмет жылдарының, айлары мен күндерiнiң саны; еңбек сiңiрген жылдары бойынша зейнетке шығу құқы бар болса, қызмет өтiлi белгiленген тәртiп бойынша жасалып, рәсiмделген еңбек сiңiрген жылдарын есептелуiне дәл сәйкес көрсетiледi;
3) "Мазмұны" бөлiмiнде шығарылушының IIМ жүйесiнде iстеген барлық мерзiмдерiн сипаттайтын деректер Ереженiң 91-тармағының "в", "г", "ж", "з", "и", "к", "л", "м", "н", "о" тармақшалары бойынша мерзiмiнен бұрын шығару қажеттiлiгiн дәлелдейтiн аттестацияда көрсетiлмеген себептер мен жағдайлар қысқаша баяндалады;
4) әңгiме кiммен және қашан өткiзiлдi, әңгiме барысында қызметкерлерге алдағы шығару ұсынымы туралы, оның негiздерi, еңбекке орналастыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету бойынша берiлетiн жеңiлдiктер туралы және басқа да мәселелер бойынша қажеттi түсiнiктер бередi;
5) қызметке жарамдылық дәрежесi туралы - қашан және қай әскери дәрiгерлiк комиссия куәландырған, науқасы туралы қашан және кiм куәландырған, науқасы бойынша бекiтiлген куәландыру негiзiнде жауынгерлік қызметке даярлық дәрежесiнiң сөзбе-сөз тұжырымы. Егер шығарылушы дәрiгерлiк куәландыруға жiберiлмесе оның себебi көрсетiледi;
6) әскери есепке тұруға жiберу туралы - тиiстi жергілікті әскери басқару органының атауы;
7) мадақтау шаралары туралы - шығарылушыны мадақтау жөнiндегi ұсыныс (қолдаухат) және оны кiмнiң құқымен орындаған лайықты екенi туралы деректер көрсетiледi.
Ескерту. 164-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

2) заключение военно-врачебной комиссии (на представляемых к увольнению по состоянию здоровья);
3) копия приговора суда (на представляемых к увольнению в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда).
На лиц рядового и младшего начальствующего состава, подлежащих увольнению по служебному несоответствию в аттестационном порядке, вместе с представлением по команде направляется аттестация с заключением старших начальников.
На лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава, увольняемых из органов внутренних дел также составляется представление по форме, указанной в приложении N 27 к Инструкции.
25. Порядок оформления документов при увольнении
из органов внутренних дел
163. Представление лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава к увольнению из органов внутренних дел оформляется в органе, подразделении, учебном заведении МВД, подписывается начальником и направляется по команде.
164. В представлении указываются сведения:
1) об образовании - в формулировках, установленных для заполнения соответствующих строк в послужном списке;
2) о выслуге лет - количество лет, месяцев и дней службы; при наличии у увольняемого права на пенсию за выслугу лет стаж службы указывается в точном соответствии с расчетом выслуги лет, составленным и оформленным в установленном порядке;
3) в разделе "Содержание" кратко излагаются характеризующие данные на увольняемого за весь период его службы в системе МВД, мотивы и обстоятельства, не изложенные в прилагаемой аттестации, подтверждающие необходимость досрочного увольнения по подпунктам "в", "г", "ж", "з", "и", "к", "л", "м", "н", "о" пункта 91 Положения;
4) с кем проведена беседа и когда, в беседах сотрудникам сообщается о предстоящем представлении к увольнению и его основаниях, разъясняются льготы и преимущества по трудовому устройству и материально-бытовому обеспечению и даются необходимые разъяснения по другим вопросам;
5) о степени годности к службе - когда и какой военно-врачебной комиссией освидетельствован, когда и кем утверждено свидетельство о болезни, дословная формулировка степени годности к воинской службе из утвержденного свидетельства о болезни. Если увольняемый на медицинское освидетельствование не направлялся, указывается причина этого;
6) о направлении на воинский учет - наименование соответствующего органа местного военного управления;
7) о мерах поощрения - предложение (ходатайство) о поощрении увольняемого и чьими правами целесообразно это сделать.
Сноска. Пункт 164 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

165. Ұсынымның "Аға басшылардың қорытындысы" бөлiмiне жоғары тұрған тiкелей басшылардың шешiмi өз кезегiмен енгiзiледi.
Шығару туралы ұсыныспен аға басшы келiссе, ол өз шешiмiн баяндайды, сондай-ақ оны мадақтау туралы қолдаухат бередi (егер шығарылушыны жоғары тұрған басшының құқымен мадақтау қажет болса).
Шығарылу туралы ұсыныммен келiспесе, ол шығаруды қабыл алмайды немесе егер шығаруды қабыл алмау немесе тоқтату туралы шешiмдi жоғары тұрған басшы қабылдайтын болса, онда шешiмдi белгiлi бiр мерзiмге дейiн тоқтатады.
Барлық жағдайда тиiстi басшының шығаруды қабыл алмауы немесе тоқтатуы туралы соңғы шешiмi, оның ондай шешiмге келуге мәжбүр еткен негiздерi себептерi туралы шығарылатын адамға орган, құрылымдар, оқу орны бастығы арқылы хабарланады.
166. Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдарды шығаруды қабыл алмау немесе тоқтату туралы шешiмдi өзiне берiлген құқы шегiнде шығаруға байланысты сұрақтарды қарастыру және шешудiң белгiленген тәртiбiн сақтай отырып, өзiне берiлген құқы шегiнде тiкелей бастығы қабылдайды.
167. Қызметкердi шығаруға ұсынған бастықтар және ұсыным бойынша қорытынды беретiн тiкелей басшылар кадр аппаратымен, тиiстi қызмет басшыларының пiкiрiн ескередi.
168. "Ұсыным бойынша шешiм" бөлiмiне кадр аппараты шығаруға немесе белгiлi бiр мерзiмге тоқтата тұруға құқы бар бастық қабылдаған ұсыным бойынша шешiмнiң мазмұны туралы жазба енгiзедi.
169. Ұсыныммен бiрге шығарылушы адамның мынадай құжаттары жiберiледi:
1) орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдардың iшкi iстер органдарынан шығару туралы өтiнiш бiлдiрген рапорты (келiсiм-шарт мерзiмi аяқталған, өз еркiмен, зейнетке шығуға құқық беретiн еңбек сiңiрген жылдары бойынша, денсаулығы бойынша, белгiленген тәртiп бойынша басқа мемлекеттiк органға жұмысқа ауысуына байланысты шығарылуға ұсынылғандар);
2) Әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы (жоғарыда көрсетiлген жағдайларда қызметкерлердiң ӘДК жiберiлгендiгi туралы жолдамасы);
3) қызметтiк тексеру қорытындысы (Ереженiң 91-тармағының "к", "л" тармақшасы бойынша қызметкердi қызмет тәртiбiн өрескел бұзғаны және Ереженiң 91-тармағының "л" тармақшасы бойынша беделiн түсiретiн қылық iстеген қызметкерлердi шығару кезiнде);
4) аттестация (Ереженiң 91-тармағының "л" тармақшасы бойынша аттестациялық тәртiпте қызметiне сәйкес еместiгi бойынша шығарылғанда);
5) сот үкiмiнiң көшiрмесi (соттың айыптау үкiмi заңды күшiне енуiне байланысты шығарылуға ұсынылғандар).
Ескерту. 169-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

165. В раздел представления "Заключение старших начальников" вносятся последовательно решения вышестоящих прямых начальников.
При согласии старшего начальника с представлением об увольнении он излагает свое решение, а также ходатайство о поощрении (если увольняемого необходимо поощрить правами вышестоящего начальника).
При несогласии с представлением об увольнении начальник отказывает в увольнении или задерживает его на определенный срок, если решение об отказе или задержании увольнения должно быть принято вышестоящим начальником.
Во всех случаях окончательное решение соответствующего начальника об отказе в увольнении или задержке увольнения и причины, послужившие основанием для такого решения объявляются лицу, представленному к увольнению, через начальника органа, подразделения, учебного заведения.
166. Решение об отказе и задержке увольнения лица среднего, старшего или высшего начальствующего состава принимаются прямым начальником в пределах предоставленных ему прав и с соблюдением установленного порядка рассмотрения и решения вопросов, связанных с увольнением.
167. Начальники, представляющие сотрудника к увольнению и прямые начальники, дающие заключение по представлению, учитывают мнения кадрового аппарата и начальников соответствующих служб.
168. В раздел "Решение по представлению" кадровым аппаратом вносится запись о содержании решения по представлению, принятому начальником, пользующимся правом увольнения или задержки увольнения на определенный срок.
169. Вместе с представлением направляются следующие документы на увольняемых лиц:
1) рапорт лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава с просьбой об увольнении из органов внутренних дел (на представляемых к увольнению по окончании срока контракта, по собственному желанию, по выслуге лет, дающей право на пенсию, по состоянию здоровья, в связи с переходом в установленном порядке на работу в другие государственные органы);
2) заключение военно-врачебной комиссии (при указанных выше случаях направление сотрудников на ВВК);
3) заключение служебного расследования (при увольнениях сотрудника за грубое нарушение служебной дисциплины по подпункту "к" пункта 91 Положения и за совершение дискредитирующего проступка по подпункту "м" пункта 91 Положения);
4) аттестация (при увольнении по служебному несоответствию в аттестационном порядке по подпункту "л" пункта 91 Положения);
5) копия приговора суда (на представляемых к увольнению в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда).
Сноска. Пункт 169 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

170. Орта, аға және басшы құрамдағы адамдарды аттестациялық тәртiппен қызметке сәйкес еместiгi бойынша қызметтен босатқанда команда бойынша ұсыныммен қатар аға бастықтың қорытындысы жазылған аттестация қоса жiберiледi.
Бұдан басқа, осы Нұсқаулықта белгiленген жағдайларда, шығарылуға ұсынылған полиция капитанына шығарылуымен қатар кезектi арнаулы полиция майоры шенiн беру туралы ұсыным жолданады.
Ескерту. 170-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
171. Ішкi iстер органдарынан қызметкерлердi шығару туралы бұйрықтарда Ережеде қамтылған шығару тұжырымдары көрсетiледi.
Жағымды аттестацияланған қызметкердi шығаруда қолдануға негiз боларлық екi тұжырым болса, онда оған жеңiлдiктер мен артықшылықтар алуға құқық беретiн түрi көрсетiледi.
Органдардың, құрылымдардың, оқу орны және кадр аппараты басшыларына қызметкерлердi Ішкі iстер органдарынан шығаруда тұжырымдарды дұрыс анықтау жауапкершiлiгi жүктеледi.
Қызметкерлердi шығару туралы бұйрық, сол шыққан немесе қызмет орны бойынша алған күнi қол қойдыра отырып хабарланады.
Қызметкердi шығару туралы бұйрық, оларды сол уақыттан бастап IIМ кадрларынан шығару актiсi болып табылады.
172. Арнаулы шен беру, лауазымға тағайындау, iшкi iстер органдарынан шығару және қызметкерлердiң қызмет өтеуге қатысты басқа да мәселелерi туралы жеке құрама бойынша бұйрық осы сұрақтарды шешу құқы берiлген бастықтың қол қоюымен шығарылады.
Бастықтың уақытша болмауы кезiнде, жеке құрам бойынша бұйрық, егер бастықтың қызметiн уақытша атқару мiндетi бұйрықпен бекiтiлсе, бастық қызметiн уақытша атқарушы адамның қолымен шығарылады.
173. Қызметкерлердi iшкi iстер органдарынан шығару туралы бұйрық шыққаннан кейiн (жеке құрам тiзiмiнен шығару) шығаруға байланысты (тiзiмiнен шығарылуымен) жаңа деректер табылмаса және қолданыстағы заңдылықтар бұзылуына жол берiлмесе, онда мұндай актiнiң негiздерi өзгертуге жатпайды.
174. Қызметкер сотқа шағым жiберместен бұрын Ереженiң 40-тармағының тағайындалған тәртiп бойынша қызметке қайта қабылдау туралы мәселенi шешу үшiн немесе түсiнiк алу үшiн жоғары тұрған органға өтiнiшпен баруы мiндеттi.
Қызметкердiң босатылуына байланысты мәселелер бойынша сотқа арыздану үшiн қолхат арқылы берiлген босату туралы бұйрықтың көшiрмесi негiз болып табылады.
175. Iшкi iстер органдарынан шығарылған қызметкерлерге тиiстi кадр аппараттары шығарылған күнi, шығарылғаны туралы жазу енгiзiлген еңбек кiтапшасын бередi, әскери билетiн қайтарады және тұрғылықты жерi бойынша әскери есепке тұруға мiндеттеу үшiн үш күн мерзiмде әскери комиссариатқа келуi туралы нұсқама тапсырылады, ол запастағы офицерлер бойынша кадр аппараттары олардың тұрғылықты жерi бойынша әскери комиссариатына қысқартылған әскери iсiн жiбередi. Мұнда, жеке iсiнiң қабының екiншi жағына (жеке құжаттар сақтауға арналған конверт желiмделген тұсқа) жеке құжаттары берiлгенi жөнiнде жазба жазылып, ол алған қызметкердiң қолымен расталады.
Iшкi iстер органдарында қызметке дейiн әскери есепте тұрмаған әйел қызметкерлерге iшкi iстер органдарынан қызметтен шығарылғаннан кейiн оларды әскери комиссариаттарға жiберiп, әскери есепке қою туралы нұсқама берiлмейдi.

170. На лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава, подлежащих увольнению по служебному несоответствию в аттестационном порядке, вместе с представлением по команде направляется аттестация с заключением старших начальников.
Кроме того, в установленных настоящей Инструкцией случаях, вместе с представлением к увольнению капитанов полиции высылается представление на присвоение им одновременно с увольнением очередного специального звания майор полиции (внутренней службы).
Сноска. Пункт 169 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
171. В приказах об увольнении сотрудников из органов внутренних дел указываются формулировки увольнения, предусмотренные Положением.
При наличии оснований для применения двух формулировок увольнения положительно аттестуемого сотрудника указывается та из них, которая дает право на получение наибольших льгот и преимуществ.
Руководители органов, подразделений, учебных заведений и кадровых аппаратов несут ответственность за правильное определение формулировок при увольнении из органов внутренних дел сотрудников.
Приказы об увольнении объявляются сотрудникам в день их издания или получения по месту службы увольняемого под роспись.
Приказ об увольнении сотрудников является одновременным актом исключения их из кадров МВД.
172. Приказы по личному составу по вопросам присвоения специальных званий, назначения на должности, увольнения из органов внутренних дел и по другим вопросам прохождения службы сотрудниками издаются за подписью начальника, которому предоставлено право решения этих вопросов.
При временном отсутствии начальника приказы по личному составу издаются за подписью лица, временно исполняющим его обязанности, если о временном исполнении обязанностей начальника объявлено в приказе.
173. После издания приказов об увольнении сотрудников из органов внутренних дел (исключении из списков личного состава) основания таких актов изменению не подлежат, если при этом не были допущены нарушения действующего законодательства и не вскрыты новые обстоятельства, связанные с увольнением (исключением из списков).
174. Сотрудник обязан до направления жалобы в суд обратиться в порядке, установленном пунктом 40 Положения, в вышестоящий орган за разъяснением или решением вопроса о восстановлении на службе.
Документом для обращения в суд по вопросам, связанным с увольнением сотрудника, является выписка из приказа об увольнении, вручаемая ему под расписку.
175. Сотрудникам, уволенным из органов внутренних дел, соответствующие кадровые аппараты в день увольнения выдают трудовые книжки с внесенной в них записью об увольнении, возвращают военные билеты и вручают предписание обязывающее этих лиц в трехдневный срок явиться в военный комиссариат по месту жительства для постановки на воинский учет, а по офицерам запаса кадровый аппарат направляет их сокращенные воинские дела в военные комиссариаты по месту жительства.
При этом, на второй внутренней стороне обложки личного дела (где приклеен конверт для хранения личных документов) делается запись о выдаче личных документов, которая заверяется подписью получившего сотрудника.
Сотрудникам-женщинам, ранее до службы в органах внутренних дел не состоявших на воинском учете, после увольнения со службы из органов внутренних дел предписания о направлении для постановки на воинский учет в военные комиссариаты не выдаются.

176. Қызметкерлердi олар үшiн белгiлеген шектi жасынан ары қарай қызметте қалдыру жөнiндегi шешiмдер, ол қызметкерлердi лауазымға тағайындау құқына ие бастықтарымен дербес тiзiмдердi бекiту жолымен қабылданады. Тiзiм кадр аппаратымен жыл сайын 1-қаңтарға дейiн аталған нұсқаудың 28-қосымшасындағы нысанға сәйкес жасалынады. Олар номенклатура бойынша қызметкердiң рапорттары және тiкелей басшылардың өтiнiштер негiзiнде бөлек жасалынады.
177. Қолдаухатқа соңғы аттестацияның дәйектерi баяндалып, онда қызметкердiң адамгершiлiк қасиеттерi және iскерлiк сипаты, шешiм қабылдауға себебi тиетiн басқа да деректер мен дәйектер (жағдайлар) баяндалады, сонымен қатар қызметкердi iшкi iстер органдарында қай уақытқа (айы, жылы) дейiн қызметке қалдыруды ұсынатыны көрсетiледi.
178. Қызметкерлердi олар үшiн белгiленген жастан артық уақытқа қызметте қалдыру немесе қалдырмау туралы қабылданған шешiмдi оларға тiкелей және тура бастықтары арқылы хабарланады.
179. Бекiтiлген дербес тiзiмдер қызметкерлердiң қызмет орны бойынша кадр аппаратына жiберiледi және 10 жыл бойы сақталады.
Қызмет мерзiмi қай уақытқа дейiн ұзартылғаны көрсетiлген қолдаухат пен қызметкердiң рапорты оның жеке iсiне тiркеледi (мұрағат бөлiмiне).
Қатардағы және басшы құрам кейбiр санаттағы адамдарының
қызмет өткiзу ерекшелiктерi
180. Iшкi iстер органдарының орта, аға және басшы құрамдағы лауазымдарына бұрын Ішкіісмин кадрында тұрмаған мемлекеттiк орган мамандары, ғылыми қызметкер және жоғары оқу орындарының оқытушылары қатарынан адамдарды тағайындау қажет болған кезде iшкi iстер органдарының органы және бөлiмшелерi министрдiң атына негiзделген қолдау хат, олардың жинақталған жеке iсiн жiбередi. Тәрбие және кадр жұмыстары департаментi Iшкіісминнiң мүдделi қызметтерiмен келiскеннен кейiн қолдаухаттың қаралғандығы туралы Министр бекiтетiн қорытынды шығарады, егерде мәселе оң шешiмiн тапса, ол аталған адамдардың iшкi iстер органдарының лауазымдарына тағайындалуына негiз бола алады. Кейiннен, оған алғашқы арнайы атақ беру туралы ұсыным жiберген кезде, ұсынымның мәтiнiнде Iшкіісмин кадр аппаратының қорытындысына және оның бекiтiлген датасына мiндеттi түрде сiлтеме жасалу керек.
Ескерту. 180-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004.07.23 N 428 Бұйрығымен.
181. Қарамағындағы қызметкер қызметтік тәртіпті бұзған жағдайда бастық оны мұндай іс-әрекеттерге жол бермеу керектігі туралы ескертеді, ал қажет болған жағдайда жасалған теріс қылықтың ауырлығына және айыптың деңгейіне байланысты қызметтік тексеріс жүргізеді, кінәліні тәртіптік жазаға тартады немесе теріс қылық туралы материалдарды Тәртіптік комиссияның қарауына береді.
Ескерту. 181-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

176. Решения об оставлении сотрудников на службе сверх установленного для них предельного возраста принимаются начальниками, имеющими право назначения этих сотрудников на должности, путем утверждения персональных списков. Списки составляются кадровыми аппаратами ежегодно к 1 января по форме согласно приложению N 28 к настоящей Инструкции. Они составляются раздельно по номенклатуре на основании рапортов сотрудников и ходатайств непосредственных начальников.
177. В ходатайствах излагаются выводы последней аттестации, краткая характеристика деловых и нравственных качеств сотрудника, иные сведения и обстоятельства, которые могут иметь значение для принятия решения, а также указывается, до какого времени (месяц, год) предлагается оставить сотрудника на службе в органах внутренних дел.
178. Принятые решения об оставлении сотрудников на службе сверх установленного для них предельного возраста или отказе в этом объявляются сотрудникам лично непосредственными и прямыми начальниками.
179. Утвержденные персональные списки направляются в кадровые аппараты по месту службы сотрудников и хранятся в течение 10 лет.
Ходатайство с указанием до какого времени продлен срок службы и рапорт сотрудника приобщаются к его личному делу (в архивную часть).
Особенности прохождения службы отдельными категориями
лиц рядового и начальствующего состава
180. При необходимости назначения на должности среднего, старшего и высшего начальствующего состава органов внутренних дел граждан из числа специалистов государственных органов, научных работников и преподавателей высших учебных заведений, ранее не состоявших в кадрах МВД, органы и подразделения органов внутренних дел направляют на имя Министра мотивированное ходатайство, сформированное личное дело. Департамент воспитательной и кадровой   работы, после согласования с заинтересованными службами МВД, выносит заключение о результатах рассмотрения ходатайства, утверждаемое Министром, которое в случае положительного решения вопроса будет являться основанием для назначения указанных граждан на должности в органы внутренних дел. В последующем, при направлении представлений к присвоению первого специального звания, в тексте представления обязательно делается ссылка на заключение в кадровый аппарат МВД и дату его утверждения. <*>
Сноска. В пункт 180 внесены изменения - Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2004 г. N 428 .
181. При нарушении служебной дисциплины подчиненным сотрудником начальник предупреждает его о недопустимости таких действий, а при необходимости, в зависимости от тяжести совершенного проступка и степени вины, проводит служебную проверку, передает материалы о проступке на рассмотрение Дисциплинарной комиссии, налагает на виновного дисциплинарное взыскание.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 181 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

182. Арнаулы атағы және лауазымы бойынша үлкен, ал лауазымдары тең болғанда арнаулы атағы бойынша үлкен қызметкерлер барлық жағдайларда арнаулы атағы бойынша кіші қызметкерлерден тәртіп, киім нысаны және ар-намыс ережелерін сақтауды талап етеді.
Ескерту. 182-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
183. Бірнеше адам бірлесіп тәртіп бұзған жағдайда кінәлі адамдардың әрқайсысы жеке және тек өзі жасаған тәртіп бұзушылық (теріс қылық жасаған қызметкердің айып деңгейін ескере отырып) үшін ғана тәртіптік жазаға тартылады.
Ескерту. 183-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
184. Ішкі істер органдарынан қызметтен босату тәртіптік жазаның соңғы шарасы болып табылады.
Ескерту. 184-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
185. Кезекшілік уақытында, патрульдік-бекеттік қызмет атқару кезінде жасалған теріс қылықтары үшін тәртіптік жазаға тарту кінәлі қызметкер кезекшіліктен, қарауылдан, бекеттен ауысқаннан кейін немесе оны басқа адамдар ауыстырғаннан кейін жүргізіледі.
Ескерту. 185-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
186. Қызметкерді қызметке мас күйінде келгені үшін тәртіптік жауапқа тарту кезінде медициналық куәландырудың нәтижелерін, ал қызметкер куәландырудан бас тартқан жағдайда кем дегенде екі куәгердің айғағын басшылыққа алу қажет. Мас күйіндегі қызметкерден қандай да бір түсініктеме алуға жол берілмейді.
Ескерту. 186-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
187. Сотқа не болмаса бағыныстылығына қарай жоғары тұрған бастыққа шағымданған жағдайда салынған тәртіптік жазаны орындау тоқтатылмайды.
Ескерту. 187-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
188. Тәртіптік жазасы бар қызметкерлерге көтермелеу шарасы ретінде бұрын салынған тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 188-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.

182. Старшие по специальному званию и по должности, а при равных должностях старшие по специальному званию во всех случаях требуют от младших по специальному званию соблюдения ими дисциплины, формы одежды и правил отдания чести.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 182 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
183. При нарушении дисциплины совместно несколькими лицами дисциплинарные взыскания налагаются на каждого виновного в отдельности и только за совершенное им нарушение (с учетом степени вины сотрудника в совершенном проступке).
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 183 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
184. Увольнение из органов внутренних дел является крайней мерой дисциплинарного взыскания.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 184 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
185. Наложение дисциплинарного взыскания за проступки, совершенные во время дежурства, несения патрульно-постовой службы, производится только после смены виновного сотрудника с дежурства, караула, поста или после его замены другими лицами.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 185 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
186. При привлечении сотрудника к дисциплинарной ответственности за пребывание на службе в нетрезвом состоянии необходимо руководствоваться результатами медицинского освидетельствования, а в случае отказа сотрудника от освидетельствования - показаниями не менее двух свидетелей. Получение каких-либо объяснений от сотрудника, находящегося в нетрезвом состоянии не допускается.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 186 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
187. Обжалование наложенного дисциплинарного взыскания в случае подачи жалобы вышестоящему в порядке подчиненности начальнику либо в суд не приостанавливает его исполнение.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 187 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
188. К сотрудникам, имеющим дисциплинарные взыскания, в качестве меры поощрения может применяться досрочное снятие ранее наложенного дисциплинарного взыскания.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 188 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).

189. Егер қызметкер тәртіптік жаза салынған күннен бастап алты ай ішінде жаңа тәртіптік жазаға тартылмаса, ол алынған болып саналады.
Ескерту. 189-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
190. Тура бастық салған тәртіптік жазаны алу үшін тікелей бастық инстанция бойынша тиісті өтініш қозғайды.
Ескерту. 190-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
191. Тәртіптік жазаларды, Тәртіптік комиссияның шешімдерін есепке алуды кадр бөлімшесінің қызметкерлері жүргізеді. Бұйрықта жарияланған тәртіптік жазалар, Тәртіптік комиссия мен офицерлер және полицейлік жиналыстардың шешімдері сонымен қатар қызметкердің жеке ісіндегі қызметтік тізімге енгізіледі.
Ескерту. 191-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
192. Бастықтар тәртіптік жазаларды министр белгілеген оларға берілген құқықтар шегінде қолданады.
Ескерту. 192-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
1-қосымша
Фотосуретке                                                      арналған
орын
Кадр есебі жөніндегі жеке
ІС ПАРАҒЫ
1. Тегі__________________________________________________
аты  ____________________________________________________
әкесінің аты_____________________________________________
2. Жынысы_____3. Туған жылы, айы, күні___________________
4. Туған жері____________________________________________
(ауыл, қала, аудан, облыс, республика)
_________________________________________________________
5. Ұлты ___________6. Азаматтығы ________________________
7. Білімі _______________________________________________
________________________________________________________
Оқу орнының атауы Факультеті Түскен  Бітірген Бітірмесе
оның тұрған жері   немесе    жылы    немесе     қай
бөлімі            шыққан   курстан
жылы     кетті
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
таблицвның жалғасы
___________________
Оқу орнын бітірген
соң қандай білікті.
лік алып шықты,
диплом не куәлік
нөмерін көрсету
керек.
___________________

189. Дисциплинарное взыскание, наложенное на сотрудника, считается снятым, если в течении шести месяцев со дня его наложения этот сотрудник не был подвергнут новому дисциплинарному взысканию.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 189 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
190. Для снятия дисциплинарного взыскания, наложенного прямым начальником, непосредственный начальник возбуждает соответствующее ходатайство по инстанции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 190 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
191. Учет дисциплинарных взысканий, решений Дисциплинарной комиссии ведется сотрудниками кадрового подразделения. Кроме того, дисциплинарные взыскания по решению Дисциплинарной комиссии, офицерских и полицейских собраний объявленные приказом, заносятся в послужные списки личных дел сотрудников.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 191 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
192. Дисциплинарные взыскания применяются начальниками в пределах предоставленных им прав, определяемых Министром.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 192 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Приложение 1
Место для
фотокарточки
ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК
по учету кадров
1. Фамилия ______________________________________________________
имя _____________________________________________________________
отчество_________________________________________________________
2. Пол_________ 3. Год, число и м-ц рождения ____________________
4. Место рождения _______________________________________________
(село, деревня, город, район, область, республика)
_________________________________________________________________
5. Национальность ____________ 6. Гражданство ___________________
7. Образование __________________________________________________
------------------------------------------------------------------
Название       !Факуль-  !Год   !Год  !Если не !Какую квалификацию
учебного заве- !тет или  !поступ!окон-!оконч.то!получил в результате
дения и его    !отделение!ления !чания!с какого!окончания учебного
местонахождение!         !      !или  !курса   !заведения, указать
!         !      !ухода!ушел    !N диплома или
!         !      !     !        !удостоверения
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

8. Ана тіліңіз, басқа қандай тілдерді және қай дәрежеде білесіз
___________________________________________________________
(оқи аласыз ба әлде сөздікпен аудара аласыз ба, оқи аласыз ба
__________________________________________________________________
әлде түсіне аласыз ба, еркін сөйлейсіз бе)
9. Ғылыми дәрежеңіз, атағыңыз ____________________________________
10. Қандай ғылыми еңбектеріңіз бен ғылыми жаңалықтарыңыз
бар_______________________________________________________________
11. Сіз және сіздің жақын туысқандарыңыз* сотты болғансыздар
ма________________________________________________________________
(қашан және не үшін кім соттады, жазалау шарасы)
12. Еңбек жолын бастағаннан бері істеген жұмыстары (жоғары және
арнаулы орта оқу орындарында оқыған жылдарын, әскери қызметін,
қоса атқарған жұмысын, т.б. қоса есептегенде)
Бұл тармақты толтырғанда мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындар
кезінде қалай аталса, сол қалпында берілсін, әскери қызмет,
лауазымы округімен қоса көрсетілсін.
__________________________________________________________________
Айы және жылы   Қызметі, мекеме, ұйым, кәсіпорын, Мекеме, ұйым,
_______________  сондай-ақ министрлік (ведомство)  кәсіпорынның
Келген  Кеткен           қоса көрсетілсін          тұрған жері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
* Жақын туысқандары: жұбайлар, олардың ата-аналары, аға-інілері,
апа-қарындастары (сіңлілері), балалары
13. Жеке іс парағын толтырған кездегі отбасы жағдайы, Сіздің жақын
туысқандарыңыз*
___________________________________________________________________
Туысқандық Тегі, аты, әкесінің Туған жері, жылы, Жұмыс орны, Тұрғы.
дәрежесі        аты              айы, күні      лауазымы    лықты
мекен-
жайы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
*Жақын туысқандары: жұбайлар, олардың ата-аналары, аға-інілері, апа-
қарындастары (сіңлілері), балалары Егер осы адамдар заңмен белгі.
ленген тәртіпте  тегін, атын, әкесінің атын  өзгертсе, олардың
бұрынғы тегі, аты, әкесінің аты, сондай-ақ бұрынғы жұбайлар туралы
деректер де көрсетілсін.
14. Шетелдерде болуы (жұмыс, қызметтік іссапар, делегация
құрамында бару)
___________________________________________________________________
Жылы мен айы
_________________________         Қай елде      Шетелге келу себебі
Қай уақыттан  Қай уақытқа
бастап         дейін
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

8. Родной язык, какими другими языками владеете и в какой степени
____________________________________________________________________
(читаете и переводите со словарем, читаете и можете объясняться,
владеете свободно)
9. Ученая степень, ученое звание____________________________________
10. Какие имеете научные труды и изобретения _______________________
11. Имеете Вы и Ваши близкие родственники* судимость________________
____________________________________________________________________
(кем, когда и за что осужден, мера наказания)
* Близкие родственники: супруги, их родители, братья, сестры, дети.
12. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших и средних специальных учебных заведениях, военную службу, работу по совместительству и др.)
При заполнении данного пункта учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в свое время, военную службу записывать с указанием должности, округа
--------------------------------------------------------------------
Месяц и год !Должность с указанием учреждения,!Местонахождение
------------!организации, предприятия, а также!учреждения,
Вступ-!ухода!министерства (ведомства)         !организации,
ления !     !                                 !предприятия
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
13. Семейное положение в момент заполнения личного листка, Ваши близкие
родственники*
-------------------------------------------------------------------
Степень!Фамилия, имя,!Дата и место рождения!Место работы,!Домашний
родства! отчество    !                     !долж.        !   адрес
-------------------------------------------------------------------
* Близкие родственники: супруги, их родители, братья, сестры, дети.
Указать и прежние фамилии, имена и отчества этих лиц, если они изменили их в установленном порядке, а также данные на бывших супругов.
14. Пребывание за границей (работа, служебная командировка, поездка с делегацией)
--------------------------------------------------------------------
Месяц и год      ! В какой стране      !Цель пребывания за границей
-----------------!                     !
С какого!По какое!                     !
времени ! время  !                     !
--------------------------------------------------------------------

15. Сайланбалы органдарға сайлады немесе сайланды (қайда, қандай
органдарға және қашан)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
16. Әскери қызметке қатысы ________________________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес)
___________________________________________________________________
(әскери-есепке алу мамандығы, әскери атағы, әскери билетінің нөмірі
___________________________________________________________________
және жеке нөмірі)
17. Қандай мемлекеттік наградаларыңыз бар__________________________
(қашан, кім немен наградтады)
___________________________________________________________________
18. Паспорты_______________________________________________________
(сериясы, нөмірі, кім және қашан берген, тіркелген
___________________________________________________________________
мекен-жайы)
19. Тұрғылықты мекен-жайы__________________________________________
200___ ж.______________                 Өзінің қолы _______________
___________________________________________________________________
(толтырылған мезгілі)
(Жеке іс парағы толтырушы қызметкер кейінгі өзгерістер туралы: (білімі,
ғылыми дәреже, атақ алуы т.с.с. қызмет орнына хабарлауға міндетті. Бұл
мағлұматтар жеке іс қағазына түсіріледі).
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің
2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Өмірбаянды үміткер өз
қолымен, еркін түрде,
түзетулерсіз, төмендегі
мәліметтерді міндетті түрде
көрсете отырып жазады:
- тегі, аты, әкесінің аты,
туған күні, айы, жылы мен
жері, ұлты, ана тілі, тағы
қандай тілдерді біледі;
- қашан, қайда, қандай оқу
орындарында оқыды, білімі
бойынша мамандығы;
- кім болып, қашан және
қайда жұмыс істеді,
кәсіпорынның, мекеменің
немесе ұйымның толық атауы
мен мекенжайы, бір жұмыстан
басқа жұмысқа ауысу себебі
көрсетілсін, тәртіптік,
материалдық немесе қоғамдық
ықпал ету шаралары
қолданылды ма (қашан, кім
қолданды, не үшін, ықпал
ету шарасы);
- әскери міндеттілікке
қатысы, мерзімді әскери
қызметке қашан және қандай
әскери комиссариат шақырды
(егер шақырылмаса, себебі
көрсетілсін), қандай әскери
бөлімдерде (нөмірлері
көрсетілсін) және кім болып
қызмет атқарды, Қарулы
Күштерден запасқа қашан
және қандай лауазымнан
босатылған, әскери атағы;
- отбасы жағдайы, қашан
некеге тұрды, әйелінің
(ерінің) тегі, аты,
әкесінің аты, туған күні
мен жері, ұлты, жұмыс орны
мен лауазымы, тұрғылықты
жері (сондай-ақ үміткер мен
оның әйелінің (ерінің)
жақын туысқандары; әкесі,
шешесі, аға-інілері,
апа-қарындастары (сіңлілері) мен балалары,
сондай-ақ бұрынғы әйелдері
(ерлері) және олардың жақын
туысқандары, ажырасу
себептері көрсетіле отырып,
некені бұзу туралы
куәліктерінің нөмірлері,
оларды қандай орган қашан
бергені туралы мәліметтер;
егер үміткер, оның әйелі
(ері) немесе жақын
туысқандары тегін, атын,
әкесінің атын өзгерткен
болса, олардың бұрынғы анық
деректері көрсетіледі,
туысқандарынан кім ішкі
істер органдарында немесе
ішкі әскерлерде қызмет
етеді (туысқандық дәрежесі,
тегі, аты, әкесінің аты,
қайда, лауазымы, арнаулы
немесе әскери атағы);
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе жақын
туысқандарынан біреу шетел
азаматтығында тұрды ма
(кім, туысқандық дәрежесі),
олардың ішінде кім
шетелдерде болды (қашан,
қайда, қандай мақсатпен)
немесе тұрақты тұруға
шетелге шығу үшін өтініш
білдірді (қашан, қандай
себеппен), шетелдерде
тұратын қазақстандық
азаматтардың ішінде туысқандары немесе таныстары бар ма (тегі,
аты, әкесінің аты,
туысқандық дәрежесі, немен
айналысады, қайда тұрады),
олармен байланысы немен
көрінеді;
- үміткер, оның әйелі
(ері) немесе олардың жақын
туысқандарынан біреу
қылмыстық не әкімшілік
жауапкершілікке тартылған
ба (қашан, не үшін, жазалау
шарасы), осы адамдардың
құқық қорғау органдары
қызметіне қатысы, олардың
қоғамдық тәртіпті қорғау
мен қылмысқа қарсы күреске
қатысу дәрежесі;
- соңғы жұмыс орны мен
лауазымы, тұрғылықты
мекенжайы, егер бір жерден
екінші жерге көшуге тура
келсе, бұрынғы мекенжайлары.
ӨМІРБАЯН
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
3-қосымша
БЕКІТЕМІН
_______________________________
(лауазымға тағайындау құқы бар
________________________________
ішкі істер органының бастығы)
Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
___________________________________________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты табыс септігінде)
___________________________________________________________________

15. В какие выборные органы избирался или избрали (где, в какие и когда)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
16. Отношение к воинской обязанности________________________________
(военнообязанный, невоеннообязанный)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(военно-учетная специальность, воинское звание,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
номер военного билета и личный номер)
17. Какие имеете государственные награды____________________________
(когда, кем и чем награждены)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
18. Паспорт_________________________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан, адрес прописки)
____________________________________________________________________
19. Место жительства________________________________________________
200___ г. "_____"_______________    Личная подпись__________________
____________________________________________________________________
(дата заполнения)
(Работник, заполняющий личный листок, обязан о всех последующих изменениях (образовании, присвоении ученой степени, ученого звания и т.п.) сообщить по месту работы для внесения этих изменений в его личное дело).
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008  N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Өмірбаянды үміткер өз қолымен,
еркін түрде, түзетулерсіз, төмендегі
мәліметтерді міндетті түрде көрсете
отырып жазады:
Автобиография пишется кандидатом
собственноручно, в произвольной
форме, без помарок и исправлений, с
обязательным указанием следующих
сведений:
- тегі, аты, әкесінің аты, туған
датасы мен жері, ұлты, ана тілі,
тағы қандай тілдерді біледі;
- фамилия, имя, отчество, дата и
место рождения, национальность, родной
язык, какими языками еще владеет;
- қашан, қайда, қандай оқу
орындарында оқыды, білімі бойынша
мамандығы;
- когда, где, в каких учебных
заведениях учился, специальность по
образованию;
- кім болып, қашан және қайда жұмыс
істеді, кәсіпорынның, мекеменің немесе
ұйымның толық атауы мен мекен-жайы,
бір жұмыстан басқа жұмысқа ауысу
себебі кәрсетілсін, тәртіптік,
материалдық немесе қоғамдық ықпал ету
шаралары қолданылды ма (қашан, кім
қолданды, не үшін, ықпал ету шарасы);
- кем, когда и где работал с
указанием полного наименования и
адреса предприятия, учреждения или
организации, причины перехода с одной
работы на другую, применялись ли меры
дисциплинарного, материального или
общественного воздействия (когда, кем,
за что, мера воздействия);
- әскери міндеттілікке қатысы,
мерзімді әскери қызметке қашан және
қандай әскери комиссариат шақырды
(егер шақырылмаса, себебі
көрсетілсін), қандай әскери бөлімдерде
(номерлері көрсетілсін) және кім болып
қызмет атқарды, Қарулы Күштерден
запасқа қашан және қандай лауазымнан
босатылған, әскери атағы;
- отношение к воинской обязанности,
когда и каким военкоматом призван на
действительную военную службу (если не
призвался, указать причину), в каких
воинских частях (указать номера) и в
качестве кого проходил службу, когда
и с какой должности уволен в запас
Вооруженных Сил, воинское звание;
- отбасы жағдайы, қашан некеге
тұрды, әйелінің (ерінің) тегі, аты,
әкесінің аты, туған датасы мен жері,
ұлты, жұмыс орны мен лауазымы,
тұрғылықты жері (сондай-ақ үміткер
мен оның әйелінің (ерінің) жақын
туысқандары; әкесі, шешесі, аға-
інілері, апа-қарындастары (сіңлілері)
мен балалары, сондай-ақ бұрынғы
әйелдері (ерлері) және олардың жақын
туысқандары, ажырасу себептертері
көрсетіле отырып, некені бұзу туралы
куәліктерінің номерлері, оларды қандай
орган қашан бергені туралы мәліметтер;
егер үміткер, оның әйелі (ері) немесе
жақын туысқандары тегін, атын,
әкесінің атын өзгерткен болса,
олардың бұрынңы бағыттық деректері
көрсетіледі, туысқандарынан кім ішкі
істер органдарында немесе ішкі
әскерлерде қызмет етеді (туысқандық
дәрежесі, тегі, аты, әкесінің аты,
қайда, лауазымы, арнайы немесе әскери
атағы);
- семейное положение, когда вступил
в брак, фамилия, имя, отчество, дата и
место рождения, национальность; место
работы и должность, место жительства
жены (мужа); такие же сведения на
близких родственников кандидата и его
жены (мужа); отца, мать, братьев,
сестер и детей, а также на бывших жен
(мужей) и их близких родственников с
указанием причин развода, номера
свидетельств о расторжении брака,
когда и каким органом оно выдано;
если кандидат, его жена (муж) или их
близкие родственники изменяли фамилию,
имя, отчество, то указывается и их
прежние установочные данные; служит
ли кто из родственников в органах
внутренних дел или во внутренних
воисках (степень родства, фамилия,
имя, отчество, где, должность,
специальное или воинское звание);
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе
жақын туысқандарынан біреу шетел
азаматтылығында тұрды ма (кім,
туысқандық дәрежесі), олардың ішінде
кім шетелдерде болды (қашан, қайда,
қандай мақсатпен) немесе тұрақты
тұруға шетелге шығу үшін өтініш
білдірді (қашан, қандай себеппен),
шетелдерде тұратын қазақстандық
азаматтардың ішінде туысқандары бар ма
(тегі, аты, әкесінің аты, туысқандық
дәрежесі, немен айналысады, қайда
тұрады), олармен байланыс немен
көрінеді;
- состоял ли кандидат, его жена
(муж) или кто-нибудь из их
родственников  в иностранном
гражданстве (кто, степень родства),
кто из них был за границей (когда,
где, с какой целью) или ходатайствовал
о выезде за границу на постоянное
место жительства (когда, по какой
причине), имеются ли родственники,
проживающие за границей (фамилия, имя,
отчество, степень родства, род
занятий, где проживают), в чем
выражается связь с ними;
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе
олардың жақын туысқандарынан біреу
қылмыстық не әкімшілік жауапкершілікке
тартылған ба (қашан, не үшін, жазалау
шарасы), осы адамдардың құқық қорғау
органдары қызметіне қатысы;
- привлекался ли кандидат, его жена
(муж) или кто-либо из их близких
родственников к уголовной или
административной  ответственности
(когда, за что, мера наказания);
- соңғы жұмыс орны мен лауазымы,
тұрғылықты мекен-жайы, егер бір жерден
екінші жерге көшуге тура келсе,
бұрынғы мекен-жайларын көрсетеді.
- место последней работы и
должность, место жительства, если
приходилось переезжать с одного места
жительства на другое, то указываются
прежние места жительства.
ӨМІРБАЯН
АВТОБИОГРАФИЯ ___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты/
фамилия, имя, отчество) ____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
Приложение 3
УТВЕРЖДАЮ
_______________________________________________________
(начальник органа внутренних дел, пользующийся
_______________________________________________________
правом назначения на должность)
_______________________________________________________
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
о приеме на службу в органы внутренних дел
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество кандидата в родительном падеже)
________________________________________________________________

1. Үміткерді алдын-ала зерттеп білу нәтижелері туралы анықтама
___________________________________________________________________
(нұсқаулықтың 19 тармағына сәйкес)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(органның, бөлімшенің бастығы, арнайы атағы)
____________________ Қолы _________________________________________
(тегі, аты-жөні)
200___ ж.___________
2. Арнайы тексеріс нәтижелері_________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________Қолы___________________________
(лауазымы, арнайы атағы)                     (тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________________
200____ж.__________
3. Үміткердің ішкі істер органдарында қызмет етуге жарамдылығы
туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы __________________
___________________________________________________________________
Үміткерді психофизиологиялық тексеру қорытындылары_________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
______________________________________Қолы_________________________
(лауазымы, арнайы атағы)              (тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________________
200 ___ж.______________
4. Үміткерді зерттеп білу нәтижелері__________________________
___________________________________________________________________
(нұсқаулықтың 3, 4, 61 тармақтарына сәйкес)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1. ______________________________________    ______________________
(органның, салалық бөлімшенің бастығы,           (тегі, аты-жөні)
_________________________________________
арнайы атағы)
200___ж._________________________________
2. ______________________________________    ______________________
(орган, салалық бөлімше бастығының              (тегі, аты-жөні)
_________________________________________
әлеуметтік және тәрбие жұмысы
_________________________________________
жөніндегі орынбасары, арнайы атағы)
200 ___ж.______________
3. _____________________________________     ______________________
(орган, салалық бөлімше бастығының              (тегі, аты-жөні)
________________________________________
жетекшілік ететін қызмет бойынша
________________________________________
орынбасары, арнайы атағы)
200___ж._________________________________
4._______________________________________     _____________________
(Басқарма кадр аппаратының бастығы,              (тегі, аты-жөні)
_________________________________________
арнайы атағы)
200___ж._________________________________
5. ______________________________________     _____________________
(Басқарма бөлімінің бастығы, арнайы              (тегі, аты-жөні)
________________________________________
атағы)
200___ж._________________________________

1. Справка о результатах предварительного изучения кандидата
________________________________________________________________
(в соответствии с п. 19 инструкции)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(начальник органа, подразделения, специальное звание)
_______________________Подпись__________________________________
(инициалы, фамилия)
200___ г. "__" _____________
2. Результаты специальной проверки _____________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
_______________________________Подпись__________________________
(должность, специальное звание)             (инициалы, фамилия)
________________________________________________________________
200___ г. "__" _____________
3. Заключение военно-врачебной комиссии о годности кандидата
к службе в органах внутренних дел ______________________________
________________________________________________________________
Результаты психофизиологического обследования кандидата
________________________________________________________________
________________________________________________________________
_______________________________Подпись__________________________
(должность, специальное звание)           (инициалы, фамилия)
________________________________________________________________
200___ г. "__" _____________
4. Результаты изучения кандидата _______________________________
________________________________________________________________
(в соответствии с пунктами 3, 4, 61 инструкции)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Вывод по результатам изучения кандидата ________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(назначить на конкретную должность с указанием органа внутренних дел;
________________________________________________________________
направить на учебу с указанием учебного заведения МВД РК; продолжить
________________________________________________________________
изучение кандидата с указанием причин, времени на дополнительное
________________________________________________________________
изучение, должностного лица, ответственного за изучение кандидата;
________________________________________________________________
включить в резерв на пополнение; исключить из кандидатов на службу ________________________________________________________________
в органы внутренних дел)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
1. ____________________________     ____________________________
(начальник органа, отраслевого       (инициалы, фамилия)
подразделения, спец. звание)
______________________________________
200_____ г. "____" ___________________
2. ____________________________________    ___________________
(зам. начальника органа, отраслевого    (инициалы, фамилия)
подразделения по социальной и
воспитательной работе, спец. звание)
200_____ г. "____" _________________
3. ___________________________________    __________________
(зам. начальника органа, отраслевого    (инициалы, фамилия)
подразделения по курируемой службе,
специальное звание)
200_____ г. "____" __________________
4. ________________________________   __________________________
(начальник кадрового аппарата       (инициалы, фамилия)
Управления, спец. звание)
____________________________________
200_____ г. "____" _________________
5. ______________________________   ___________________________
(начальник отдела Управления,       (инициалы, фамилия)
специальное звание)
200_____ г. "____" _________________

6. _____________________________________      _____________________
(Жетекшілік ететін қызмет бойынша               (тегі, аты-жөні)
________________________________________
Басқарма бастығының орынбасары, арнайы
________________________________________
атағы)
200___ж._________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Үміткерді зерттеп білу нәтижелері бойынша қорытынды________________
___________________________________________________________________
(ішкі істер органын көрсете отырып, нақты лауазымға тағайындау; ҚР
___________________________________________________________________
Ішкіісминінің оқу орнын көрсете отырып оқуға жіберу; себебін, қосымша
___________________________________________________________________
зерттеу уақытын, үміткерді зерттеуге жауапты лауазымды адамды көрсете
___________________________________________________________________
отырып, үміткерді зерттеуді жалғастыру; толықтыру үшін резервке қосу;
___________________________________________________________________
ішкі істер органдарындағы қызметке үміткерлер қатарынан алып тастау)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4-қосымша
Құпия
(толтырылғаннан кейін)
ресімделушінің_____________________________________________________
және оның туысқандарының
ТІЗІМІ
___________________________________________________________________
р/р  Туыс- Тегі, аты, әкесінің  Туған жылы мен  Жұмыс орны мен Тұр.
N  қандық         аты                жері          лауазымы   ғы.
дәре                                                      лықты
жесі                                                      жері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Формат 150х210
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің
2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Құпия
(толтырылғаннан кейін)
ТАЛАП
20___ жылғы "___"_________
N __________
____________________________________________________________________
(талап жіберілген органның атауы)
1. Тегі
2. Аты
3. Әкесінің аты
4. Туған күні:
күні        айы            жылы
5. Туған жері:________________________________________________
облыс
_______________________________ ____________________________________
аудан                              елді мекен
Сауалнамалық деректер айтуы бойынша, жеке басын куәландыратын құжат бойынша
______________________________________________________________
қажетсіз сызылсын
___________________________________________________________енгізілді
6. Тіркелген мекенжайы:_______________________________________
7. Тексеру себебі:____________________________________________
8. Қандай анықтама қажет:_____________________________________
Орындаушы:____________________________________________________
лауазымы, тегі
Тексеруге рұқсат етемін:______________________________________
Орган басшысының қолы, тегі
М.О.__________________________________________________________
Жіберушінің мекенжайы:________________________________________
Индекс, елді мекен, аудан, облыс
Орган
______________________________________________________________
Назар аударыңыз! Тексеріліп отырған адамның сауалнамалық деректерін бұрмалау бұрыс мәлімет берілуіне әкеп соқтырады. Тазарту және түзетуге болмайды. Талаптың барлық деректемелері міндетті толтырылуға жатады (мөлшері 150х210)
6-қосымша
"БЕКІТЕМІН"                                           Құпия
__________________________
(лауазымы, арнаулы атағы,
__________________________
аты-жөні, тегі және
__________________________
қолы)
2001 ж. __________________
__________________________жедел есептер бойынша арнайы тексеру жүргізудің
(үміткердің тегі, аты-жөні)
ЖОСПАРЫ
___________________________________________________________________
р/рҮміткердің, оның  Туған датасы Тұрғылықты Жедел есептер  Тексеру
N жақын туысқандары.   мен жері     жері    бойынша тексеру нәтиже
ның тегі, аты,                            талаптары қайда лері
әкесінің аты,                             және қашан
туысқандық                                жіберілді
дәрежесі
___________________________________________________________________
1         2                  3            4     5            6
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Жоспардың сыртқы беті)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жоспарды толтырған адамның лауазымы, арнаулы атағы,
___________________________________________________________________
аты-жөні, тегі және қолы)
7-қосымша
БЕКІТЕМІН
____________________________                         Құпия
(кадр аппаратының бастығы)                  (толтырылғаннан кейін)
200__ж.____________________
Өмірбаянын қосымша тексеру жөніндегі
қорытынды
Мен, __________________________________200__ ж.______________
__________________________________________________________________
(ішкі істер органдары қызметкерінің
__________________________________________________________________
арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
күйеуінің (әйелінің) өмірбаянын қосымша тексеру материалдарын қарап
шығып, мыналарды АНЫҚТАДЫМ:
Күйеуінің (әйелінің) тегі, аты, әкесінің аты _________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Туған жылы ______________Туған жері___________________________
___________________________________________________________________
Жедел есептер бойынша тексерілетін туысқандары_____________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты және туысқандық дәрежесі көрсетіледі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мынадай деректер келіп түсті_______________________________________
(бұл мәліметтердің мазмұны және олардың
___________________________________________________________________
келіп түскен жері әрбір адамға қатысты нақты, жеке-жеке көрсетіледі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(сыртқы жағы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Айтылғандардың негізінде___________________________________________
___________________________________________________________________
(жұмысқа жіберу, бас тарту және т.б.)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
деп ойлаймын.
__________________________________
(қолы)
КЕЛІСЕМІН                  Бастық ___________________________
8-қосымша
N 1 нысан
Ішкі істер органдарында қызмет өткеріп жатқан,
әскери комиссариаттардан әскери есептен шығаруға
және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің арнайы есебіне
беруге жататын әскери міндеттілердің
ЖЕКЕ ТІЗІМІ
___________________________________________________________________
р/р   тегі,   туған    запас   әскери-    әскери есептен    әскери
N    аты,    жылы    бойынша  есепке    шығарудың негізі   есептен
әкесінің          әскери    алу        (ішкі істер      шығару
аты              атағы   маманды-    органдарына      туралы
ғының N      қабылдау        белгі
туралы
бұйрықтың
датасы мен
N)
___________________________________________________________________
1     2        3        4        5            6                7
___________________________________________________________________
9-қосымша
N 2 нысан
Ішкі істер органдарына жоғары, аға және орта басшы
құрамның штаттық лауазымдарына қабылданған,
________________облысының ________________
аудандық (қалалық) әскери комиссариатынан әскери
есептен шығарылуға жататын запастағы офицерлердің
ЖЕКЕ ТІЗІМІ
__________________________________________________________________
р/р      тегі,     туған   запас    әскери-    әскери      әскери
N       аты,      жылы   бойынша есепке алу   есептен    есептен
әкесінің аты          әскери  мамандығы.  шығарудың    шығару
атағы    ның N       негізі     туралы
(ішкі істер   белгі
органдарына
қабылдау
туралы
бұйрықтың
датасы мен
N
___________________________________________________________________
1         2          3       4          5            6      7
___________________________________________________________________
10-қосымша
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына қызметке
қабылдау туралы үлгілік  келісім-шарт
Осы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына қызметке
қабылдау туралы келісім-шарт (бұдан әрі - келісім-шарт)____________
(лауазымы, арнаулы
__________________________________________________________________
(әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің)
тұлғасындағы _____________________________________________________
(заңды тұлғаның - ішкі істер органының толық атауы және оның
__________________________________________________________________
орналасқан жері, заңды тұлғаның - жұмыс берушінің құрылтайшы құжаттарын
__________________________________________________________________
мемлекеттік тіркеу нөмірі мен датасы)
бір тараптың  және _______________________________________________
мекен-жайында тұратын,  "____________",___________________________
(ӘЖК нөмірі)             (СТН нөмірі)
__________________________________________________________________
(үміткердің Т.А.Ә., жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі,
берілу датасы) тұлғасындағы қызметке үміткердің (қызметкердің)
арасында жасалды.

6. _______________________________   ___________________________
(заместитель начальника            (инициалы, фамилия)
____________________________________
Управления по курируемой службе,
специальное звание)
200_____ г. "____" _________________
Приложение 4
Секретно
(по заполнении)
С П И С О К
на оформляемого_____________________________________________
и его родственников
----------------------------------------------------------------
N !Степень!Фамилия, имя, отчество!Год и место!Место работы!Место
п/!родства!                      !рождения   !и должность !житель-
п !       !                      !           !            !ства
-----------------------------------------------------------------
Приложение 5 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008  N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Секретно
(по заполнению)
ТРЕБОВАНИЕ
"____" __________ 20___ г.
N __________________________________________________________________
(наименование органа, куда направлено требование)
1. Фамилия  |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
2. Имя      |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
3. Отчество |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
4.   Дата
рождения:    |_|_|    |_|_|    |_|_|_|_|
Число    Месяц       Год
5.   Место
рождения: _______________________________________________________
Область
_________________________________    _______________________________
Район                            населенный пункт
____________________________________________________________________
Анкетные данные внесены Со слов/с документа, удостоверяющую личность
___________
ненужное зачеркнуть
6. Адрес регистрации: ______________________________________________
7. Чем вызвана проверка ____________________________________________
8. Какая нужна справка: ____________________________________________
Исполнитель: _______________________________________________________
должность,                     фамилия
_________________________________________________
Проверку разрешаю:
М.П.               _________________________________________________
подпись руководителя органа, Фамилия
Адрес отправителя: _________________________________________________
индекс, населенный пункт, район, область
Орган
____________________________________________________________________
Внимание! Искажение анкетных данных проверяемого лица влечет выдачу
неверных сведений. Подчистки и исправления не допускаются. Все
реквизиты требования обязательны к заполнению (размер 150х210)
Приложение 6
"УТВЕРЖДАЮ"                                            Секретно
_________________________                              (по заполнении)
(должность, специальное
___________________________
звание, инициалы, фамилия и
_____________________________
подпись)
"___" __________ 2000 г
П Л А Н
проведения специальной проверки по оперативным учетам на_____________
___________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы кандидата)
---------------------------------------------------------------------------
N !Фамилия, имя, отчество !Дата и  !Место     !Куда и когда  !Результаты
п/п!кандидата, ближайших   !место   !жительства!направлены    !проверки
!родственников, степень !рождения!          !требования на !
!родства                !        !          !проверку      !
!                       !        !          !по оперативным!
!                       !        !          !учетам        !
---------------------------------------------------------------------------
1 !          2            !   3    !     4    !      5       !    6
---------------------------------------------------------------------------
(оборотная сторона Плана)
___________________________________________________________________________
(должность, специальное звание, инициалы, фамилия и подпись лица,
составляющего план)
Приложение 7
УТВЕРЖДАЮ
____________________________                Секретно
(начальник кадрового аппарата)            (по заполнении)
"__"___________200 __ г.
Заключение
по дополнительной автобиографической проверке
200__ г.  "_____" __________________ я, _________________________________
рассмотрев материалы дополнительной автобиографической проверки мужа
(жены) ___________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество работника
___________________________________________________________________________
органов внутренних дел)
___________________________________________________________________________
НАШЕЛ:
Фамилия, имя, отчество мужа (жены)_________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Год рождения _____________ Место рождения _________________________________
___________________________________________________________________________
Проверкой по оперативным учетам проверяемых родственников _________________
___________________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество и степень родства)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Поступили следующие данные ________________________________________________
(указать конкретно, раздельно
___________________________________________________________________________
на каждое лицо содержание этих сведений и откуда они поступили)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(оборотная сторона)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
На основании изложенного полагал бы возможным _____________________________
___________________________________________________________________________
(допустить к работе, отказать и т.д.)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
______________________________
(подпись)
СОГЛАСЕН
Начальник _______________________________
Приложение 8
форма N 1
Именной список
военнообязанных, проходящих службу в органах внутренних дел,
подлежащих снятию с воинского учета в военных комиссариатах
и передаче на специальный учет в МВД Республики Казахстан
--------------------------------------------------------------------------
N !Фамилия, !год    !воин-  !N военно- !Основание     !Отметка
п/п!Имя,     !рожде- !ское   !учетной   !для снятия    !о снятии
!Отчество !ния    !звание !специаль- !с воинского   !с воин-
!         !       !по за- !ности     !учета (дата и !ского
!         !       !пасу   !          !N приказа о   !учета
!         !       !       !          !зачислении в  !
!         !       !       !          !органы внут-  !
!         !       !       !          !ренних дел)   !
--------------------------------------------------------------------
1 !    2    !   3   !   4   !    5     !       6      !      7
--------------------------------------------------------------------
Приложение 9
форма N 2
Именной список
офицеров запаса, зачисленных на штатные должности
высшего, старшего и среднего начальствующего состава
в органы внутренних дел, подлежащих снятию с воинского
учета в __________________________ районном (городском)
военном комиссариате  ________________________  области
--------------------------------------------------------------------------
N  !Фамилия, !год    !воин-  ! N военно- !Основание     !  Отметка
п/п! Имя,    !рожде- !ское   ! учетной   !для снятия    !  о снятии
!Отчество !ния    !звание ! специаль- !с воинского   !  с воин-
!         !       !по за- ! ности     !учета (дата и !  ского
!         !       !пасу   !           !N приказа о   !  учета
!         !       !       !           !зачислении в  !
!         !       !       !           !органы внут-  !
!         !       !       !           !ренних дел,   !
!         !       !       !           !наименование  !
!         !       !       !           !должности)    !
---------------------------------------------------------------------------
1 !   2     ! 3     ! 4     !  5        !   6          !    7
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 10
Типовой контракт
о приеме на службу в органы внутренних дел Республики
Казахстан
Настоящий контракт о приеме на службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан (далее - контракт) заключен между работодателем
___________________________________________________________________________
(полное наименование органа внутренних дел - юридического лица и его
___________________________________________________________________________
местонахождение, номер и дата государственной регистрации учредительных
___________________________________________________________________________
документов работодателя - юридического лица)
в лице ____________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество)
с одной стороны, и кандидатом на службу (сотрудником) в лице ______________
(Ф.И.О.
___________________________________________________________________________
кандидата, наименование, номер, дата выдачи документа, удостоверяющего его
___________________________________________________________________________
личность)
"____________", _______________ проживающим по адресу_____________________
(номер СИК)     (номер РНН)
___________________________________________________________________________

1. Жұмыс беруші үміткерге арнайы алғашқы оқытудан өткеннен кейін
мынадай қызмет жағдайларын _______________________________________
(қызмет жағдайларының сипаты,
__________________________________________________________________
оның ауырлығы, зияндығы мен қауіптілігі көрсетіледі.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қызметкерге сынау мерзімі белгіленгенде оның датасы көрсетіледі)
жасай отырып, ____________________________________________мерзімге
егер мерзімі көрсетілмесе, ол белгісіз мерзімге жасалған деп
есептеледі)
__________________________________________________________________
(лауазымының атауы,
__________________________________________________________________
құрылымдық бөлімше)
жұмыс ұсынады.
__________________________ бастап қызметтік міндеттерін атқаруға
кірісті.
2. Жұмыс берушінің:
1) осы келісім-шартты заңнамамен белгіленген тәртіпте өзгертуге және бұзуға;
2) өзінің өкілеттілігі шегінде жұмыс берушінің актілерін шығаруға;
3) қызметкерді көтермелеуге, оны заңнамамен және Ішкі істер органдарының тәртіптік жарғысымен белгіленген тәртіпте тәртіптік және материалдық жауапкершілікке тартуға;
4) қызметкер келтірген зиянды төлетуге;
5) қызметкерге жалақысының сақталуымен немесе сақталмауынсыз оқу демалыстарын беруге;
6) қызметкерге сынау мерзімін белгілеуге;
7) жұмыстағы кемшіліктері мен олқылықтары, жеке тәртіпсіздігі үшін немесе оның жеке тілегі бойынша қызметкердің лауазымын төмендетуге, сондай-ақ қызметкердің келісімі бойынша, осы келісім-шарттың қолданылу мерзімінде, Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың қызмет өткеруі туралы ережеге және Ішкі істер органдарының тәртіптік жарғысына сәйкес оны басқа тең және жоғары тұрған лауазымға қосымша келісім-шарт жасамай-ақ ауыстыруға;
8) қажет болғанда, жазбаша өкім бойынша, қызметкерді қызметтік міндеттерін атқаруға белгіленген уақыттан тыс, сондай-ақ түнгі уақытта, демалыс және мерекелік күндері тартуға;
9) қызметкерді үш айдан аспайтын мерзімде республиканың өзге де аймақтарындағы қоғамдық тәртіпті сақтауға немесе төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз етуге қатысуға және төтенше жағдайлардың зардаптарын жоюға тартуға құқығы бар.
3. Жұмыс беруші:
1) қызметкерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек жағдайларымен қамтамасыз етуге;

1. Работодатель предоставляет кандидату, после прохождения им
первоначальной подготовки, работу в качестве ______________________________
(наименование должности,
___________________________________________________________________________
структурное подразделение)
___________________________________________________________________________
на срок ___________________________________________________________________
(если срок не оговорен, то он считается заключенным на
___________________________________________________________________________
неопределенный срок)
при создании следующих условий для службы__________________________________
___________________________________________________________________________
(указать характеристики условий службы, ее тяжести, вредности и опасности.
___________________________________________________________________________
При  установлении сотруднику испытательного срока указать дату)
Начало осуществления служебных обязанностей с ____________________________
2. Работодатель имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать данный контракт;
2) издавать в пределах своих полномочий акты работодателя;
3) поощрять сотрудника, привлекать его к дисциплинарной и материальной ответственности в порядке, установленном законодательством и Дисциплинарным уставом органов внутренних дел;
4) на возмещение вреда, нанесенного сотрудником;
5) на предоставление сотруднику учебного отпуска с сохранением или без сохранения заработной платы;
6) устанавливать сотруднику испытательный срок;
7) понижать сотрудника в должности за недостатки и упущения в работе, личную недисциплинированность или по личной просьбе, а также перемещать сотрудника с его согласия на другие равнозначные и вышестоящие должности без заключения дополнительного контракта, на срок действия настоящего контракта, в соответствии с Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава и Дисциплинарным уставом органов внутренних дел;
8) в случае необходимости, по письменному распоряжению, привлекать сотрудника к выполнению служебных обязанностей сверх установленного времени, а также в ночное время, в выходные и праздничные дни;
9) привлекать сотрудника для охраны общественного порядка в иных регионах республики или для участия в обеспечении правового режима чрезвычайного положения и ликвидации последствий чрезвычайных обстоятельств, но не более трех месяцев.
3. Работодатель обязан:
1) обеспечить сотруднику условия труда в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) қызметкерге ай сайын Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен белгіленген жалақысын төлеуге. Жалақы көлемі қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзгертілуі мүмкін;
3) еңбек туралы заңнамамен белгіленген көлемде мерзімнен тыс жұмысқа, мерекелік, демалыс күндердегі және түнгі уақыттағы жұмысқа ақы төлеуге________________________________
(ақы төлеу жеке-жеке көрсетіледі)
Жұмыста уақытша болмаған қызметкердің лауазымын ауыстыру немесе міндеттерін атқару үшін қосымша ақы көлемі қызметкермен келісім жасау арқылы қосымша белгіленеді.
__________________________________________________________________
(бұйрыққа сілтеме жасалады немесе қосымша ақының көлемі көрсетіледі)
4) ___ күндік жұмыс аптасында ___ демалыс күні, түскі асқа ____сағат үзілісі бар, ұзақтығы күніне ______ сағат болатын жұмыс режимінің уақытын қамтамасыз етуге;
5) қызметкерді Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тиесілік нормалары бойынша нысандық және арнайы жабдықпен ақысыз қамтамасыз етуге;
6) Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережеге сәйкес жыл сайын ақылы кезекті демалыс, сондай-ақ демалыстардың басқа да түрлерін беруге;
7) еңбектің қалыпты жағдайларын жасауға және қызметкерді тиесілігі бойынша қажетті жеке қорғану құралдарымен (ЖҚҚ), табельдік қарумен қамтамасыз етуге;
8) қызметкерге күрделі, зиянды немесе қауіпті жағдайларда жұмыс істегені үшін
___________________________________________________________
(керек емесі сызылады, үстеме ақының көлемі мен түрлері
__________________________________________________________________
көрсетіледі сызба жасалады) түріндегі өтемақы төлеуге;
9) қызметкерді еңбектің күрделі, зиянды, қауіпті жағдайлары туралы ескертуге және егер де жұмысты жалғастыру қызметкердің өміріне немесе денсаулығына қауіп төндіретін болса, оны тоқтатуға;
10) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесімдерімен көзделген тәртіппен және жағдайларда қызметкерге қызметтік міндеттерін атқаруға байланысты келтірілген зиянды өтеуге;
11) мемлекеттік мұрағатқа қызметкердің қызметтік жұмысын растайтын құжаттарды және жинақтау зейнетақы қорындағы оның шотына ақша аудару туралы мәліметтерді тапсыруға;
12) әскери билетінің, сондай-ақ еңбек кітапшасының сақталуын қамтамасыз етуге және оған қажетті жазбалар енгізуге міндетті.
13) ерекше жағдайлар:
___________________________________________________________________
(жұмыс берушінің қосымша міндеттемелері көрсетіледі немесе сызба жасалады)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

2) выплачивать сотруднику ежемесячно причитающуюся ему заработную плату, установленную Указом Президента Республики Казахстан. Размер заработной платы может быть изменен в соответствии с действующим законодательством;
3) оплачивать сверхурочные работы, работу в праздничные, выходные дни и в ночное время, в размере установленном законодательством о труде______________________________________________________________________
(кратность оплаты указать по отдельности)
Размер доплаты за совмещение должностей или выполнение обязанностей временно отсутствующего сотрудника устанавливается дополнительно по соглашению с сотрудником
___________________________________________________________________________
(сделать ссылку на приказ или указать размер доплаты)
4) обеспечить режим рабочего времени: продолжительностью ______ часов в день с перерывом ___ час(а) на обед, при ___ дневной рабочей неделе с __ выходными днями;
5) обеспечить сотрудника бесплатно форменным и специальным обмундированием по нормам положенности, установленными Правительством Республики Казахстан;
6) предоставлять ежегодно оплачиваемый очередной отпуск, а также другие виды отпусков в соответствии с Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел;
7) создать нормальные условия труда и обеспечить сотрудника необходимыми средствами индивидуальной защиты (СИЗ), табельным оружием по положенности;
8) компенсировать сотруднику за работу, выполняемую в сложных, вредных или опасных условиях в виде ______________________________________
(ненужное зачеркнуть, указать размер и виды надбавки, ___________________________________________________________________________
сделать прочерк)
9) предупреждать сотрудника о сложных, вредных, опасных условиях труда и приостанавливать работу, если ее продолжение создает угрозу жизни или здоровью сотрудника;
10) возмещать за причиненный сотруднику вред в связи с исполнением служебных обязанностей в порядке и условиях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
11) сдавать в государственный архив документы, подтверждающие служебную деятельность сотрудника и сведения об отчислении денег на его счет в накопительном пенсионном фонде;
12) обеспечить хранение военного билета, а также трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей;
13) особые условия:__________________________________________________
(указать дополнительные обязательства
___________________________________________________________________________
работодателя или сделать прочерк)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

4. Қызметкердің:
1) еңбек туралы заңнамамен белгіленген тәртіпте осы келісім-шартты өзгертуге және бұзуға;
2) қандай да болсын кемсітусіз бірдей еңбек үшін бірдей еңбекақы алуға;
3) қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін еңбек жағдайларына;
4) қызметтік міндеттерін атқаруға байланысты денсаулығына немесе мүлкіне келтірілген зиянның өтелуіне;
5) кепілдіктер мен өтемақылар алуға;
6) еңбек дауларын тараптардың келісімі бойынша немесе сот арқылы шешуге;
7) жұмыс берушінің актілерін әзірлеуге қатысуға және онымен танысуға;
8) кәсіби мамандығын өз қаражаты есебінен жоғарылатуға құқығы бар.
5. Қызметкер:
1) жұмыс берушінің актілерінде қарастырылған қызметтік міндеттерін адал орындауға;
2) қызметтік тәртіпті сақтауға;
3) қызмет барысында жұмыс берушіге мүліктік зиянның келтірілуіне жол бермеуге;
4) еңбекті қорғау жөніндегі, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелерінің талаптарын орындауға;
5) лауазымына сәйкес өзіне сеніп тапсырылған қызметтік, коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жарияламауға;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына, жұмыс берушінің және қызметкерлер мүліктерінің сақталуына қауіп төндіретін жағдайлар туралы хабарлауға;
7) қызметке қабылдау кезінде кадр аппаратына еңбек кітапшасын, әскери билетін (олар бар болса) және басқа да жеке құжаттарын ұсынуға;
8) отбасы жағдайы өзгергенде, өзі немесе жақын туысқандары қылмыстық жауапқа тартылғанда, олардың кез-келгені шетелге тұрақты тұруға шыққан жағдайларда ол туралы үш күндік мерзімде тікелей бастығына рапорт арқылы баяндауға;
9) келісім-шарт Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ереженің 91-тармағындағы "д" (келісім-шарт қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың кінәсінен қызмет мерзімі аяқталғанға дейін бұзылған кезде), "е", "ж", "з", "и", "к", "л", "м" тармақшаларында көзделген негіздер бойынша мерзімінен бұрын бұзылған жағдайларда киім-кешекпен және жеке пайдалануында болатын басқа да мүлікпен қамтамасыз ету шығындарын киім-кешекті кию мен мүлікті пайдалану мерзімдерінің мөлшеріне қарай есептелетін сомада, сондай-ақ оқу шығындарын (егер де оқу орнын Қазақстан Республикасының Ішкіісмині белгілеген тәртіппен ақы төлеу арқылы бітіргеннен кейін 10 жыл мерзім өтпеген болса) көрсетілген мерзімге дейін өткерілмеген уақытының мөлшеріне қарай есептелетін сома көлемінде өтеуге міндетті.
Мүлік (қару, арнайы техника, қызметтік куәлік және т.б.) қызметкердің кінәсінен жоғалған кезде оған Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің осыны белгілейтін нормативтік кесімдеріне сәйкес материалдық жауапкершілік жүктеледі.

4. Сотрудник имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством о труде, изменять и расторгать данный контракт;
2) на равную оплату за равный труд без какой-либо дискриминации;
3) на условия труда, отвечающие требованиям безопасности и гигиены;
4) на возмещение вреда, причиненного его здоровью или имуществу в связи с исполнением им служебных обязанностей;
5) на предоставление гарантий и компенсаций;
6) на разрешение трудовых споров по соглашению сторон или в судебном порядке;
7) участвовать в разработке и знакомиться с актами работодателя;
8) повышать свою профессиональную квалификацию за счет собственных средств.
5. Сотрудник обязан:
1) добросовестно выполнять служебные обязанности, обусловленные актами работодателя;
2) соблюдать служебную дисциплину;
3) не допускать в процессе службы нанесения имущественного вреда работодателю;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности и производственной санитарии;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным положением сведения, составляющие служебную, коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей, сохранности имущества работодателя и сотрудников;
7) при приеме на службу представлять в кадровый аппарат трудовую книжку, военный билет (при их наличии) и другие личные документы;
8) в случаях изменения в семейном положении, привлечения его или близких родственников, к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное местожительство за границу, доложить об этом рапортом непосредственному начальнику в трехдневный срок;
9) в случаях досрочного расторжения контракта по основаниям, предусмотренным подпунктами "д" (при расторжении контракта до истечения сроков службы по вине лиц рядового и начальствующего состава), "е", "ж", "з", "и", "к", "л", "м" пункта 91 Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, возместить расходы на обеспечение его обмундированием и другим имуществом, находящимся в личном пользовании, в сумме, исчисляемой пропорционально срокам носки обмундирования и использования имущества, а также расходы на его обучение (в случае если не истек 10-летний срок после окончания учебного заведения с оплатой в установленном МВД Республики Казахстан порядке) в размере суммы, исчисляемой пропорционально времени, не отработанного до указанного срока.
За утрату имущества (оружия, спецтехники, служебного удостоверения и т.д.) по вине сотрудника, он несет материальную ответственность в соответствии с нормативными актами МВД Республики Казахстан, определяющими таковую;

10) ерекше жағдайлар:
_______________________________________________
(қызметкердің қосымша міндеттемелері көрсетіледі
__________________________________________________________
немесе сызба жасалады)
Келісім-шартты өзгертудің, бұзудың және оның мерзімін
ұзартудың негіздері
6. Келісім-шарт тараптардың келісімі немесе тараптардың біреуінің бастамасы бойынша, сондай-ақ заңнамалық кесімдермен және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережемен көзделген өзге де негіздер бойынша мерзімі аяқталғанға дейін бұзылуы мүмкін.
Келісім-шарт тараптардың біреуінің бастамасы бойынша егер де бұл тарап екінші тарапты оның мерзімі аяқталғанға дейін 30 күн қалғанда жазбаша түрде ескерткен болса, бұзылуы мүмкін.
7. Тараптар келісім-шарттың шарттарын дербес өзгерте алмайды.
8. Келісім-шарт үміткердің (қызметкердің) таңдауы бойынша әрқайсысының заңды күші тең болатын мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде 2 данада жасалды.
Осы келісім-шартқа
___________________________________________________________
(қызметкерлердің ішкі істер органына
___________________________________________________________
тапсырған жеке құжаттарының тізбесі)
___________________________________________қоса беріледі.
9. Келісім-шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін тараптардың келісімі бойынша ол ұзартылуы немесе жаңа мерзімге жасалуы мүмкін.
10. Егер де қандай да бір тарап келісім-шартта белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін оның тоқтатылуын талап етпеген болса, келісім-шарт тура сондай мерзімге ұзартылды деп есептеледі.
11. Жұмыс берушінің:
үміткерді (қызметкерді) қызметке қабылдау туралы ____ N ___ М.О.
келісім-шарттың мерзімін ұзарту туралы __________________ N ____М.О.
келісім-шартты бұзу немесе тоқтату туралы   ____________  N ___ М.О.
бұйрықтары шықты.
Келісім-шартты бұзудың негізі   ______________________________
______________________________________________________________
12. Осы келісім-шартпен көзделген міндеттемелерді орындамағаны және тиісті түрде орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауап береді.
Үміткер (қызметкер)                       Жұмыс беруші
_____________________________        _____________________
(қолы, датасы)                        (қолы, датасы)
20 ___ ж. "___" ______________       20__ ж. "____"________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 11-қосымша
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің
2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің  білім беру ұйымдарында
мамандар даярлауға арналған
ҮЛГІ КЕЛІСІМ-ШАРТ
Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарында мамандар даярлау туралы келісім-шарт (бұдан әрі - келісім-шарт)
____________________________________________________________________
(заңды тұлға - білім беру ұйымының толық атауы және орналасқан
жері, заңды тұлға - білім беру ұйымының құрылтай
____________________________________________________________________
құжаттарын мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні)
__________________________________________білім беру ұйымының атынан
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
және________________________________________________________________
мекенжайында тұратын оқуға түскен тыңдаушы (курсант)________________
____________________________________________________________________
(тыңдаушының (курсанттың) Т.А.Ә., жеке басын куәландыратын
құжаттың атауы, нөмірі, берілген уақыты)
"____________________",_____________________________________________
(ӘЖК нөмірі)                        (СТН нөмірі)
___________________________________________________арасында жасалды.

10) особые условия: _________________________________________________
(указать дополнительные обязательства работника
__________________________________________________________________________
или сделать прочерк)
___________________________________________________________________________
Основания изменения, расторжения и пролонгации контракта
6. Контракт, до истечения его срока, может быть расторгнут по соглашению сторон или инициативе одной из сторон, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами и Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан.
Контракт по инициативе одной из сторон может быть расторгнут, если эта сторона предупредила другую сторону письменно за 30 дней до истечения его срока.
7. Условия контракта не могут быть изменены сторонами в одностороннем порядке.
8. Контракт составлен в 2-х экземплярах, на государственном или русском языках по выбору кандидата (сотрудника), каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
К настоящему контракту прилагается___________________________________
(опись личных документов сотрудника,
___________________________________________________________________________
переданных им в орган внутренних дел)
___________________________________________________________________________
9. По окончании срока действия контракта по соглашению сторон он может быть продлен или заключен на новый срок.
10. Если ни одна из сторон не потребовала прекращения контракта по истечении установленного в нем срока, то контракт считается продленным на тот же срок.
11. Изданы приказы работодателя:
о приеме кандидата (сотрудника) на службу N _____ от _____________________
М.П.
о продлении срока контракта N _____ от ___________________________________
М.П.
о расторжении или прекращении контракта N ______ от ______________________
М.П.
Основание расторжения контракта __________________________________________
__________________________________________________________________________
12. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств, предусмотренных настоящим контрактом, стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Кандидат (сотрудник)                           Работодатель
_______________________                       ____________________
(подпись, дата)                                (подпись, дата)
"___"___________20 ___ г.                   "____"__________20__ г.
Приложение 11 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приложение 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
ТИПОВОЙ КОНТРАКТ
на подготовку специалистов в организации образования
МВД Республики Казахстан
Настоящий контракт на подготовку специалистов в организации
образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее -
контракт) заключен между организацией образования
__________________________________________________________________________
(полное наименование учебного заведения - юридического лица и его
__________________________________________________________________________
местонахождение, номер и дата государственной регистрации учредительных
__________________________________________________________________________
документов организации образования - юридического лица)
в лице ___________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество)
с одной стороны, и поступившим на учебу слушателем (курсантом)
__________________________________________________________________________
Ф.И.О. слушателя (курсанта), наименование, номер, дата выдачи документа,
__________________________________________________________________________
удостоверяющего его личность)
"_____________", ___________________ проживающим по адресу _______________
(номер СИК)        (номер РНН)
__________________________________________________________________________

1. Білім беру ұйымы тыңдаушыға (курсантқа)____________________
______________________________________________________мерзім ішінде
_____________________________________________________________бойынша
(мамандықтың атауы мен шифрі)
білім алуына қажетті жағдайлар жасайды.
Оқыту_____________________________________________________басталады.
2. Білім беру ұйымы:
1) осы келісім-шартты заңнамада белгіленген тәртіппен өзгертуге және бұзуға;
2) 18 жасқа толмаған тыңдаушылармен (курсанттармен) келісім-шарт жасалған жағдайда ата-анасының, асырап алушыларының  немесе қамқоршыларының келісімін алуға;
3) тыңдаушыны (курсантты) көтермелеуге, оны заңнамада және Қазақстан Республикасының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеру туралы ережесінде белгіленген тәртіппен материалдық және тәртіптік жауапкершілікке тартуға;
4) тыңдаушы (курсант) білім беру ұйымының мүлкіне келтірген зиянды өтетуге;
5) үлгермеушілік, тәртіпсіздік, өз еркі бойынша оқудан шығару фактілері бойынша келісім-шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайларда, сондай-ақ оқу орнын бітіргеннен кейін ішкі істер органдарында қызмет өткеруден бас тартқан немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша келісім-шарт бұзылған жағдайда тыңдаушыға (курсантқа) стипендия төлеуді, олардың оқу кезеңінде тамақтануы мен заттай үлесті қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын қайтаруға;
6) тыңдаушыға (курсантқа) каникулярлық демалыстар және демалыстардың басқа да түрлерін беруге;
7) қажет болған жағдайда, жазбаша өкім бойынша, тыңдаушыны (курсантты) белгіленген уақыттан тыс, сондай-ақ түнгі уақытта, демалыс және мерекелік күндері қызметтік міндеттерді атқаруға тартуға;
8) тыңдаушыны (курсантты) үш айдан аспайтын мерзімге заңда белгіленген жағдайларда республиканың өзге өңірлерінде қоғамдық тәртіпті сақтауға немесе төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз етуге және төтенше жағдайлардың салдарларын жоюға қатысу үшін тартуға құқылы.
3. Білім беру ұйымы:
1) тыңдаушыны (курсантты) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес тыңдаушыны (курсантты) білім алу жағдайларымен қамтамасыз етуге;
2) тыңдаушыға (курсантқа) ай сайын Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен белгіленген мөлшерде лауазымдық жалақы (стипендия) төлеуге. Оның мөлшері қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзгертілуі мүмкін;

1. Организация образования предоставляет слушателю (курсанту) необходимые
условия для получения образования по
__________________________________________________________________________
(наименование и шифр специальности, форма обучения)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
на срок __________________________________________________________________
Начало обучения с
__________________________________________________________________________
2. Организация образования имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать
данный контракт;
2) получить согласие родителей, усыновителей или попечителей в случае
заключения контракта со слушателями (курсантами) не достигшими 18-ти летнего
возраста;
3) поощрять слушателя (курсанта), привлекать его к дисциплинарной и
материальной ответственности в порядке, установленном законодательством и
Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава
органов внутренних дел Республики Казахстан;
4) на взыскание вреда, нанесенного слушателем (курсантом) имуществу
организации образования;
5) на взыскание бюджетных средств, затраченных на обучение, включая
выплату стипендий слушателю (курсанту), питание и вещевое довольствие в
период обучения в случаях досрочного расторжения контракта по фактам
отчисления по неуспеваемости, недисциплинированности, собственному желанию,
а также в случае отказа проходить службу в органах внутренних дел после
окончания учебного заведения или расторжения контракта по основаниям,
предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
6) на предоставление слушателю (курсанту) каникулярных отпусков и
других видов отпусков;
7) в случае необходимости, по письменному распоряжению, привлекать
слушателя (курсанта) к выполнению служебных обязанностей сверх
установленного времени, а также в ночное время, в выходные и праздничные
дни;
8) привлекать слушателя (курсанта) для охраны общественного порядка
в иных регионах республики или для участия в обеспечении правового режима
чрезвычайного положения и ликвидации последствий чрезвычайных обстоятельств,
на срок не более трех месяцев, в случаях, установленных законодательством.
3. Организация образования обязана:
1) обеспечить слушателю (курсанту) условия получения образования в
соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и требованиями
государственных общеобязательных стандартов образования Республики Казахстан;
2) выплачивать слушателю (курсанту) ежемесячно причитающийся ему
должностной оклад (стипендию) в размере установленной Указом Президента
Республики Казахстан. Размер может быть изменен в соответствии с действующим
законодательством;

3) тыңдаушыны (курсантты) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тиесілік нормалары бойынша тыңдаушыны (курсантты) нысандық және арнайы киім-кешекпен тегін қамтамасыз етуге;
4) оқу үшін нормативтік актілермен белгіленген жағдайлар жасауға және тыңдаушыны (курсантты) қажетті жеке қорғану құралдарымен (ЖҚҚ) қамтамасыз етуге;
5) тыңдаушыны (курсантты) заңнамада белгіленген тәртіппен медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда тыңдаушыға (курсантқа) қызметтік міндеттерін атқаруға байланысты келтірілген зиянды өтеуге;
7) тыңдаушының (курсанттың) оқу кезеңдерін растайтын құжаттарды және жинақтау зейнетақы қорындағы оның шотына ақша аудару туралы мәліметтерді мемлекеттік мұрағатқа тапсыруға;
8) әскери билетінің (тіркеу куәлігінің), сондай-ақ еңбек кітапшасының сақталуын қамтамасыз етуге және оған қажетті жазбалар енгізуге;
9) тыңдаушының (курсанттың) жеке ісіне оның оқуына жұмсалған шығын туралы анықтаманы тіркеуге;
10) ерекше жағдайлар:_________________________________________
____________________________________________________________________
(білім беру ұйымының қосымша міндеттемелері көрсетіледі
немесе сызба жасалады)
___________________________________________________________міндетті.
4. Тыңдаушы (курсант):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы келісім-шартты өзгертуге және бұзуға;
2) оқу, қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін тұру және медициналық қамтамасыз ету жағдайларына;
3) қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты денсаулығына немесе мүлкіне келтірілген зиянның өтелуіне;
4) қолданыстағы заңнамада көзделген кепілдіктер мен өтемақылар алуға____________________________________________________
____________________________________________________________________
(кепілдіктер мен өтемақылардың қосымша түрлері көрсетілсін)
5) өз қаражаты есебінен кәсіби біліктілігін жоғарылатуға құқылы.
5. Тыңдаушы (курсант):
1) осы келісім-шартта көрсетілген мамандық мен мамандану бойынша кәсіби қызметтің барлық түрлерін дұрыс меңгеруге;
2) қызметтік тәртіпті сақтауға;
3) білім беру ұйымының мүлкін күтіп ұстауға;
4) еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі ережелері мен санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындауға;
5) оның лауазымына сәйкес өзіне сеніп тапсырылған қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жарияламауға;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына, білім беру ұйымы мен білім алушылар мүліктерінің сақталуына қауіп төндіретін жағдайлардың туындауы туралы хабарлауға;

3) обеспечить слушателя (курсанта) бесплатно форменным и специальным
обмундированием по нормам положенности, установленным Правительством
Республики Казахстан;
4) создать установленные нормативными актами условия обучения и
обеспечить слушателя (курсанта) необходимыми средствами индивидуальной
защиты (СИЗ);
5) обеспечить слушателя (курсанта) медицинским обслуживанием в порядке,
определяемом законодательством;
6) возмещать за причиненный слушателю (курсанту) вред в связи с
исполнением служебных обязанностей в порядке и условиях, предусмотренных
законодательством Республики Казахстан;
7) сдавать в государственный архив документы, подтверждающие периоды
обучения слушателя (курсанта) и сведения об отчислении денег на его счет
в накопительный пенсионный фонд;
8) обеспечить хранение военного билета (приписного свидетельства),
а также трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей;
9) приобщить к личному делу слушателя (курсанта) справку о расходах
на его обучение;
10) особые условия: _______________________________________________________
(указать дополнительные обязательства работодателя
__________________________________________________________________________
или сделать прочерк)
__________________________________________________________________________
4. Слушатель (курсант) имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать
данный контракт;
2) на условия обучения, проживания и медицинского обеспечения,
отвечающие требованиям безопасности и гигиены;
3) на возмещение вреда, причиненного его здоровью в связи
с исполнением им служебных обязанностей;
4) на предоставление гарантий и компенсаций, предусмотренных
действующим законодательством
__________________________________________________________________________
(указать дополнительные виды гарантий и компенсаций)
5) повышать свою профессиональную квалификацию за счет собственных
средств.
5. Слушатель (курсант) обязан:
1) добросовестно овладевать всеми видами профессиональной деятельности
по указанной в настоящем контракте специальности и специализации;
2) соблюдать служебную дисциплину;
3) относиться бережно к имуществу организации образования;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности
и санитарно-гигиенических норм;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным
положением сведения, составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и
здоровью людей, сохранности имущества организации образования и обучаемых;

7) оқуға қабылдау кезінде кадр аппаратына еңбек кітапшасын, әскери билетін (олар бар болса) және басқа да жеке құжаттарын ұсынуға;
8) отбасы жағдайы өзгергенде, өзі немесе жақын туысқандары қылмыстық жауапкершілікке тартылғанда, олардың біреуі шетелге тұрақты тұруға кеткен жағдайларда бұл туралы үш күн мерзім ішінде баянат арқылы тікелей бастығына баяндауға;
9) оқу орнын бітіргеннен кейін тиісті органда кемінде бес жыл қызмет өткеруге және жіберілген жерге үш күн мерзім ішінде баруға;
10) тыңдаушы (курсант) үлгермеушілігі, тәртіпсіздігі, өз еркі бойынша оқудан шығарылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көздеген негіздер бойынша келісім-шартты мерзімінен бұрын бұзған жағдайда тыңдаушы (курсант) стипендия төлеуді, оның оқу кезеңінде тамақтануы мен заттай үлесін қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтаруға міндетті. Ұстауға жататын сома оқу орнында болған әр толық айға тең есептеледі.
11) тыңдаушы (курсант) оқу орнын бітіргеннен кейін ішкі істер органдарында қызмет өткеруден бас тартқан немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша келісім-шартты бұзған жағдайда стипендия төлеуді, оның оқу кезеңінде тамақтануы мен заттай үлесін қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтаруға міндетті. Ұстауға жататын сома келісім-шарт мерзімінің аяқталуына дейін қалған қызмет етпеген әрбір толық айға тең есептеледі.
Тыңдаушының (курсанттың) кінәсінен жоғалған немесе бүлінген мүлік (қару-жарақ, арнайы техника, қызметтік куәлік және т.б.) үшін оған Қазақстан Республикасының осыны белгілейтін нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес материалдық жауапкершілік жүктеледі.
12) ерекше жағдайлар:_________________________________________
(тыңдаушының (курсанттың)  қосымша
____________________________________________________________________
міндеттемелері көрсетіледі немесе сызба жасалады)
___________________________________________________________міндетті.
Келісім-шартты өзгертудің, бұзудың және оның мерзімін ұзартудың негіздері
6. Келісім-шарт тараптардың келісімі немесе тараптардың біреуінің бастамасы бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де негіздер бойынша мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
Келісім-шарт тараптардың біреуінің бастамасы бойынша, егер де бұл тарап екінші тарапты оның мерзімі аяқталғанға дейін 30 күн қалғанда, жазбаша түрде ескерткен болса, Ереженің "к", "м", "н", "о" тармақтарын қоспағанда, бұзылуы мүмкін.
7. Келісім-шарттың шарттарын біржақты өзгертуге болмайды.

7) при приеме на учебу представлять в кадровый аппарат трудовую
книжку, военный билет (при их наличии) и другие личные документы;
8) в случаях изменения в семейном положении, привлечения его или
близких родственников, к уголовной ответственности, выезда кого-либо из
них на постоянное местожительство за границу, доложить об этом рапортом
непосредственному начальнику в трехдневный срок;
9) отслужить в соответствующем органе не менее пяти лет после
окончания учебного заведения и прибыть к месту распределения в трехдневный
срок;
10) слушатель (курсант), отчисленный по неуспеваемости,
недисциплинированности, по собственному желанию, а также в случаях
досрочного расторжения контракта по основаниям, предусмотренным
законодательством Республики Казахстан, возместить государству бюджетные
средства, затраченные на обучение, включая выплату стипендий, питание и
вещевое довольствие в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию,
рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в учебном
заведении;
11) в случае отказа слушателя (курсанта) проходить службу в органах
внутренних дел после окончания учебного заведения или расторжения контракта
по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан,
возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение включая
выплату стипендии, питание и вещевое довольствие в период его обучения.
Сумма, подлежащая удержанию, рассматривается пропорционально за каждый
полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.
За утрату и порчу имущества (оружия, спецтехники, служебного
удостоверения и т.д.) по вине слушателя (курсанта), он несет материальную
ответственность в соответствии с нормативными правовыми актами Республики
Казахстан, определяющими таковую.
12) особые условия: ________________________________________________
(указать дополнительные обязательства слушателя
__________________________________________________________________________
(курсанта) или сделать прочерк)
Основания изменения, расторжения и пролонгации контракта
6. Контракт, до истечения его срока, может быть расторгнут по
соглашению сторон или инициативе одной из сторон, а также по иным
основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
Контракт по инициативе одной из сторон может быть расторгнут, если
эта сторона предупредила другую сторону письменно за 30 дней до истечения
его срока, за исключением подпунктов "к", "м", "н", "о" пункта 91 Положения.
7. Условия контракта не могут быть изменены в одностороннем порядке.

8. Келісім-шарт 2 данада жасалады, олардың біреуі тыңдаушының (курсанттың) жеке ісінде сақталады.
Осы келісім-шартқа _________________________________________________
(тыңдаушының (курсанттың) оқу орнына тапсырған
____________________________________________________________________
жеке құжаттарының тізбесі)
____________________________________________________________________
______________________________________________________қоса беріледі.
9. Келісім-шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін жас маманды қызметке тағайындаған жердегі ішкі істер органымен жаңа келісім-шарт жасалады.
10. Егер тараптардың бірі келісім-шартта белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін оның тоқтатылуын талап етпеген болса, ол сондай мерзімге ұзартылды деп есептеледі.
11. Осы келісім-шарттың тараптары арасында оның шарттарын орындау бойынша туындаған даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен шешіледі.
12. Білім беру ұйымының:
оқуға қабылдау туралы ________200__ жылғы "___"_________N_____
МО
келісім-шарттың мерзімін ұзарту туралы __________200__ жылғы
"____"___________N______
МО
келісім-шартты бұзу немесе тоқтату туралы _________200__ жылғы
"____"___________N_____
МО
бұйрықтары шықты.
Келісім-шартты бұзудың негізі_________________________________
____________________________________________________________________
13. Осы келісім-шартта көзделген міндеттемелерді орындамағаны және тиісті түрде орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес  жауап береді.
Тыңдаушы (курсант)             Білім беру ұйымы
__________________________      ________________________
(қолы, күні)                        (қолы,  күні)
200_____ жылғы "____"________      200_______жылғы "___" _____
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 12-қосымша
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің
2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары
қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының
АНТЫ
Мен, Қазақстан Республикасының азаматы _______________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
ішкі істер органдарына қызметке қабылдана отырып:
Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын қатаң сақтауға, бастықтардың, командирлердің бұйрықтары мен нұсқауларын және өзіме жүктелген қызметтік міндеттерді адал атқаруға;
Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық құқықтарын және бостандықтарын шектеуге жол бермеуге, оларды құқыққа қарсы әрекеттерден қорғауға;
Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарында белгіленген қоғамдық тәртіпті өз өмірімді аямастан қорғауға;
қызметке байланысты қиындықтарға шыдамдылықпен төзе білуге, адал, батыл, қырағы қызметкер болуға;
мемлекеттік және қызметтік құпияны сақтауға салтанатты түрде ант етемін.
Егер де мен осы антты бұзсам, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікті көтеруге әзірмін.
20__ жылғы "___" ____________          _______________
13-қосымша
Лауазымдық жалақысын анықтау үшін қатардағы және басшы
құрамдағы адамдардың өтілін есептеу тәртібі

8. Контракт составляется в 2-х экземплярах, один из которых хранится
в личном деле слушателя (курсанта).
К настоящему контракту прилагается__________________________________
(опись личных документов слушателя
__________________________________________________________________________
(курсанта), переданных им в учебное заведение)
__________________________________________________________________________
9. По окончании срока действия контракта заключается новый контракт
с органом внутренних дел по месту назначения на службу молодого специалиста.
10. Если ни одна из сторон не потребовала прекращения контракта по
истечении установленного в нем срока, то контракт считается продленным на
тот же срок.
11. Споры между сторонами настоящего контракта, возникшим по поводу
исполнения его условий, разрешаются в предусмотренном законодательством
Республики Казахстан порядке.
12. Изданы приказы организации образования:
о приеме на учебу от "____" ____________ 200__ г. N _________
М.П.
о продлении срока контракта "____" ___________200__ г. N ________
М.П.
о расторжении или прекращении контракта "___" _____ 200__ г. N _____
М.П.
Основание расторжения контракта __________________________________________
__________________________________________________________________________
13. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств,
предусмотренных настоящим контрактом, стороны несут ответственность в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Слушатель (курсант)                        Организация образования
_________________________                    _____________________________
(фамилия, имя, отчество)                       (фамилия, имя, отчество)
_________________________                    _____________________________
слушателя (курсанта) или                       руководителя организации
_________________________                    _____________________________
законных представителей)                             образования)
_________________________                    _____________________________
(подпись, дата)                                 (подпись, дата)
"___" ______________ 20 ___ г.                 "____" ____________ 20__ г.
Приложение 12 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приложение 12 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Присяга
лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел
Республики Казахстан
Я, гражданин Республики Казахстан _________________________________,
(фамилия, имя, отчество)
поступая на службу в органы внутренних дел, торжественно клянусь:
строго соблюдать Конституцию и законодательство Республики Казахстан,
добросовестно выполнять приказы и указания начальников, командиров и
возложенные на меня служебные обязанности;
не допускать ограничения конституционных прав и свобод граждан
Республики Казахстан, защищать их от противоправных посягательств;
не щадя своей жизни, охранять установленный Конституцией и законами
Республики Казахстан общественный порядок;
достойно переносить связанные со службой трудности, быть честным,
мужественным, бдительным сотрудником;
хранить государственную и служебную тайны.
Если я нарушу принятую мною присягу, то готов нести ответственность,
установленную законодательством Республики Казахстан.
"___"_____________ 200_ г.                              __________________
(подпись)
Приложение 13
Порядок исчисления стажа для определения размера
должностного оклада лицам рядового и начальствующего состава

Ескерту. 13-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.05.20 N 192 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау үшін өтілді есептеу күнтізбелік тәртіпте жүргізіледі (қызметтің бір айы үшін бір ай).
Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау үшін өтіліне қызметтегі үзілістерге қарамастан:
лауазымға тағайындалған күнінен бастап ішкі істер органдарындағы қатардағы және басшы құрам лауазымдардағы қызмет уақыты;
Ішкіісминнің, бұрынғы МТК-ның оқу орындарында және ішкі істер органдарының басшы құрамын даярлау, қайта даярлау және жетілдіру жөніндегі оқу бөлімшелерінде, оның ішінде әскери-оқу орындары жанындағы ішкі істер органдарының басшы құрамын даярлау жөніндегі бөлімшелерде (факультеттерде) оқу уақыты, сондай-ақ, егер де оларды аяқтағаннан кейін белгіленген тәртіппен арнаулы атақтар бере отырып, ішкі істер органдарына қызметке қабылданса, ішкі істер органдарының өтілші-қызметкерлерінің бастапқы оқу және сынау мерзімінің уақыты;
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің органдары мен оқу орындарындағы: 1955 жылдың 1 қазанына дейін - штаттық мемлекет бюджетіндегі лауазымдардағы; 1955 жылдың 1 қазанынан кейін - қатардағы, кіші және офицерлік құрам лауазымдарындағы қызмет уақыты;
Әскери-оқу орындарында оқу кезеңін қосқандағы Қарулы Күштердегі (майдандағы, Армиядағы, Әскери-Теңіз Флотындағы, Республикалық гвардиядағы, ішкі әскерлердегі, басқа әскери құрылымдардағы) қызмет уақыты;
Әскери қызметтің басқа кезеңдері қолданыстағы ережелер бойынша олар Қарулы Күштердің әскер қызметшілерінің сондай өтіліне есептелетін жағдайларда қосылады.
Басшы құрамдағы адамдардың Ішкіісмин жүйесінің тағайындаушы инстанциясы бастығының қарамағында (резервінде) болу уақыты;
егер де бұрын қолданыста болған Ережеге сәйкес белгіленген тәртіппен қызметкерлердің еңбек сіңірген жылдарына 1992 жылғы 1 қаңтарға дейін есептелген болса - партия, кеңес, кәсіподақ және комсомол органдарында, прокуратура мен сотта жұмыс істеу кезеңдері;
егер де басшы және офицерлік құрамдағы адамдар мемлекеттік, атқарушы органдарға және басқа министрліктер мен ведомстволарға немесе оларға ведомстволық бағыныстағы мекемелерге, кәсіпорындар мен ұйымдарға арнайы жұмыстар немесе арнайы міндеттер орындау үшін белгіленген тәртіппен қызметке жіберілген болса - олардың Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кадрларында болу уақыты;
қаржы полициясы (салық полициясы (милициясы) органдары мен оқу орындарының қатардағы және басшы құрам лауазымдарындағы қызмет уақыты;
мамандардың өкілетті және атқарушы органдарда, прокуратура, әділет органдарында, ішкі істер органдарының кадрларында бұрын болмаған және Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі істер органдарының басшы және жоғарғы басшы құрам лауазымдарында жұмыс істеуге жіберген ғылыми қызметкерлер мен оқу орындары оқытушыларының жұмыс істеген кезеңдері. Бұл ретте жұмыстың көрсетілген кезеңдерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді;
әйелдердің жүктілікке және босануға байланысты демалыста және бала үш жасқа толғанға дейін баланың күтіміне байланысты жалақы сақталмайтын қатардағы және басшы құрам адамдарының демалыста болу кезеңдері;
сайланатын лауазымға ауысуына байланысты ішкі істер органдарынан босатылған және өкілеттік мерзімі аяқталған соң ішкі істер органдарына қызметке қайта оралған басшы құрамдағы адамдардың сайланатын лауазымдағы жұмыс кезеңі;
мемлекеттік қызметте болу уақыты;
қылмыстық жауапкершілікке негізсіз тартылған, негізсіз қуғын-сүргінге ұшыраған, зорлап көшірілген және кейіннен ақталған әскери қызметшілердің, ішкі істер органдары, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті қызметкерлерінің қамауда ұсталу, бас бостандығынан айыру орындарында жаза өтеу және жер аударылу уақыты есептеледі.
Әскери қызметте болудың шекті жасына толғанға дейін қызметтен негізсіз шығарылған, ал кейіннен денсаулық жағдайына байланысты қызметке шектеулер болмаған соң Қорғаныс министрінің, Ішкі істер министрінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының шешімі бойынша қызметтен босатылуы заңсыз деп танылуына байланысты қызметке қайта қабылданған ішкі істер органдары, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті қызметкерлерінің, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құрамалар әскери қызметшілерінің және Қазақстан Республикасының басқа әскерлер мен әскери құрамаларындағы лауазымды адамдарының еңбек сіңірген жылдарын анықтау кезінде зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына сол кезеңде олар жұмыс істемеген қызметтегі үзілістер уақыты есептелуі мүмкін.
Қатардағы және басшы құрам адамдарына лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау үшін өтілін белгілеуді Ішкіісминнің, Астана, Алматы қалаларының, облыстардағы және көліктегі ішкі істер департаменттерінің, Қазақстан Республикасының Ішкіісмині оқу орындары мен Республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының комиссиялары жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің орталық аппаратында комиссиялар кадр және қаржы аппараттары бар комитеттерде, департаменттерде және дербес басқармаларда, сондай-ақ оларға бағынышты мекемелер мен бөлімшелерде құрылады.
Ішкі істер министрлігінде орталық комиссия құрылады. Оған қызмет өтілі туралы тиісті комиссиялар шеше алмаған даулы мәселелерді қарау жүктеледі. Комиссиялар ІІД, КІІД, ОО және РМК бастығының орынбасары (комиссия төрағасы), кадр және қаржы аппараттары өкілдерінің (комиссия мүшелері) құрамында құрылады.
Комиссияның дербес құрамы тиісінше Министрдің, ІІД, КІІД, ОО және РМК бастықтарының бұйрығымен белгіленеді.
Комиссияның шешімі қорытынды ретінде ресімделеді және ішкі істер органы бастығының бұйрығымен жарияланады. Қорытынды бір данада жасалады және қызметкердің жеке ісінің бірінші бөлігінде сақталады.
Комиссияның қорытындысын жариялайтын бұйрықтың негізінде, қызмет тізімінің 12-бөлімінде мынадай мазмұндағы жазба жасалады:

Сноска. Приложение 13 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 20.05.2009 N 192 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Исчисление стажа для определения размера должностного оклада лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел производится в календарном порядке (один месяц службы за один месяц).
В стаж для определения размера должностного оклада сотрудникам органов внутренних дел, независимо от перерывов в службе засчитывается:
время службы в органах внутренних дел на должностях рядового и начальствующего состава со дня назначения на должность;
время учебы в учебных заведениях МВД, бывшего ГСК и учебных подразделениях по подготовке, переподготовке и усовершенствованию начальствующего состава органов внутренних дел, в том числе на отделениях (факультетах) по подготовке начальствующего состава органов внутренних дел при военно-учебных заведениях, а также время первоначального обучения и испытательного срока стажеров-сотрудников органов внутренних дел, если по окончании которого они были приняты на службу в органы внутренних дел с присвоением им в установленном порядке специального звания;
время службы в органах и в учебных заведениях Комитета национальной безопасности: до 1 октября 1955 года - на штатных госбюджетных должностях; после 1 октября 1955 года - на должностях рядового, младшего и офицерского состава;
время службы в Вооруженных Силах (в действующей Армии, Военно-Морском Флоте, Республиканской гвардии, внутренних войсках, других воинских формированиях), включая периоды учебы в военно-учебных заведениях.
Другие периоды военной службы включаются в случаях, когда по действующим положениям они засчитываются в такой стаж военнослужащим Вооруженных Сил:
время нахождения лиц начальствующего состава в распоряжении (резерве) начальника назначающей инстанции системы МВД;
периоды работы в партийных, советских, профсоюзных и комсомольских органах, прокуратуре и суде - сотрудникам, если им в установленном порядке до 1 января 1992 года было засчитано в выслугу лет согласно действовавшего ранее Положения;
время нахождения начальствующего и офицерского состава в кадрах Министерства внутренних дел Республики Казахстан, если они в установленном порядке прикомандированы к государственным, исполнительным органам и другим министерствам и ведомствам или подведомственным им учреждениям, предприятиям и организациям, для выполнения специальных работ или специальных обязанностей;
время службы в органах и в учебных заведениях финансовой полиции (налоговой полиции (милиции) на должностях рядового и начальствующего состава;
периоды работы специалистов в представительных и исполнительных органах, органах прокуратуры, юстиции, научных работников и преподавателей учебных заведений, ранее не состоявших в кадрах органов внутренних дел и направленных Правительством Республики Казахстан для работы в органах внутренних дел на должностях старшего и высшего начальствующего состава. При этом указанные периоды работы определяются Правительством Республики Казахстан;
периоды нахождения женщин в отпуске по беременности и родам и в отпуске без сохранения заработной платы лиц рядового и начальствующего состава по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
период работы на выборной должности лиц начальствующего состава, уволенных из органов внутренних дел в связи с переходом на выборную должность и возвратившимся после окончания срока полномочий на службу в органы внутренних дел;
время пребывания на государственной службе;
время содержания под стражей, время отбывания наказания в местах лишения свободы и нахождения в ссылке военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, бывшего Государственного следственного комитета, необоснованно привлеченных к уголовной ответственности, необоснованно репрессированных, насильственно переселенных и впоследствии реабилитированных.
При определении выслуги лет сотрудникам органов внутренних дел, бывшего Государственного следственного комитета, военнослужащим Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, которые были необоснованно уволены со службы до достижения ими предельного возраста состояния на военной службе, а в последующем при отсутствии ограничений к службе по состоянию здоровья восстановлены на службе в связи с признанием увольнения незаконным по решению Министра обороны, Министра внутренних дел, Председателя Комитета национальной безопасности и должностных лиц других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в выслугу лет для назначения пенсии может быть засчитано время перерыва в службе, в течение которого они не работали.
Определение стажа для определения размера должностного оклада лицам рядового и начальствующего состава производится комиссиями МВД, Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте , учебных заведений и Республиканских государственных предприятий МВД Республики Казахстан.
В центральном аппарате Министерства внутренних дел Республики Казахстан комиссии создаются в комитете, департаментах и самостоятельных управлениях, имеющих кадровые и финансовые аппараты, а также в подчиненных им учреждениях и подразделениях.
В Министерстве внутренних дел создается центральная комиссия. На нее возлагается рассмотрение спорных вопросов о стаже службы, которые не могут быть решены соответствующими комиссиями. Комиссии создаются в составе заместителя начальника ДВД, ДВДТ , УЗ и РГП (председателя комиссии), представителей кадрового и финансового аппаратов (члены комиссии).
Персональный состав комиссии определяется соответственно приказом Министра, начальников ДВД, ДВДТ , УЗ и РГП.
Решение комиссии оформляется в виде заключения и объявляется приказом начальника органа внутренних дел. Заключение составляется в одном экземпляре и хранится в первой части личного дела сотрудника.
На основании приказа, объявляющего заключение комиссии, в разделе 12 послужного списка делается запись следующего содержания:

"Лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау үшін өтілі 200____ "__"_______ жағдай бойынша ____жыл ___ай ____күнді құрайды. 200___ жылғы "___"__________ N ______ бұйрық".
Ішкі істер органдары бастықтарының лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау үшін өтілін жоғары тұрған ішкі істер органының комиссиясы белгілейді.
Бұрын белгісіз болған негіздер анықталған жағдайда өтілді оны белгілеген комиссия немесе жоғары тұрған ішкі істер органының комиссиясы қайта қарауы мүмкін.
14-қосымша
Зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген
жылдарын есептеу
Ескерту. 14-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.05.20 N 192 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
1. Еңбек сiңiрген жылдарын, оның iшiнде зейнетақы тағайындау үшiн жалпы еңбек өтiлiн ескере отырып есептеудi iшкi iстер органдарының кадр аппараттары жүргiзедi.
2. Iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiне құқық беретiн еңбек сiңiрген жылдарын күнтiзбелiк және жеңiлдiктi түрде есептеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 26 тамыздағы N 803 қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары әскери қызметшiлерiнiң, қызметкерлерiнiң еңбек сiңiрген жылдарын есептеудiң, бiржолғы жәрдемақылар тағайындау мен төлеудiң тәртiбiмен" белгiленген.
Iшкi iстер органдарындағы қызмет басшы және қатардағы құрам лауазымдарына тағайындалған күннен бастап, оларға кезектi арнаулы атақ берiлген датаға қарамастан еңбек сiңiрген жылдарға есептеледi.
3. Зейнетақы төлемдерiн тағайындау кезiнде "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабындағы 1-тармақтың 1 және 2-тармақшаларына сәйкес кемiнде 25 жыл қызметке iшкi iстер органдарындағы қызметте тiкелей болу кезеңдерi (толық, қызметтегi үзiлiстерге қарамастан), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Yкiметi зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарына есептеген жұмыс кезеңдерi енедi. Есепке тек қана еңбек сiңiрген толық жылдары көбею жағына жинақтаусыз алынады.
4. Зейнетақы төлемдерiн тағайындау кезiнде "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабындағы 1-тармақтың 3-тармақшасына сәйкес кемiнде 12 жыл 6 айды құрайтын үзiлiссiз қызметке ол адамның лауазымға тағайындалған не болмаса әскери қызметте болған күнiнен бастап (күнтiзбелiк және жеңілдік есеп бойынша) қатардағы және басшы құрамдағы лауазымда тiкелей болған кезеңдерi ғана енедi. Жалпы 25 жылдық өтiлге осы Заңның 11-бабына сәйкес жұмыстардың барлық түрлерi енедi (сондай-ақ күнтiзбелiк және жеңілдік есеп бойынша). Есепке тек қана еңбек сiңiрген толық жылдары көбею жағына жинақтаусыз алынады.

"Стаж для определения размера должностного оклада по состоянию на "___" ___________ 200 __ года составляет ____ лет ____ месяцев ___ дней Приказ ______________ N ______ от "____" _____________ 200 ___ года".
Стаж для определения размера должностного оклада начальникам органов внутренних дел определяется комиссией вышестоящего органа внутренних дел.
При выявлении ранее неизвестных оснований стаж может быть пересмотрен комиссией, определившей его, либо комиссией вышестоящего органа внутренних дел.
Приложение 14
Исчисление выслуги лет для начисления пенсии
1. Исчисление выслуги лет, в том числе с учетом общего трудового стажа, для назначения пенсии производится кадровыми аппаратами органов внутренних дел.
2. Порядок календарного и льготного исчисления выслуги лет, дающей право на пенсионные выплаты за выслугу лет сотрудникам внутренних дел определен P980803_ "Правилами исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел Республики Казахстан, назначения и выплаты единовременных пособий", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1998 года N 803.
Служба в органах внутренних дел засчитывается в выслугу лет со дня назначения на должности начальствующего и рядового состава независимо от даты последующего присвоения им специального.
3. При назначении пенсионных выплат в соответствии с подпунктами 1 и 2 пункта 1 статьи 60 Закона Республики Казахстан Z970136_ "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", в службу не менее 25 лет включаются периоды непосредственного состояния на службе в органах внутренних дел (суммарно, независимо от имеющихся перерывов в службе), а также периоды работы, зачтенные постановлением Правительства Республики Казахстан в выслугу лет для назначения пенсий. В расчет принимаются только полные годы выслуги без округления в сторону увеличения.
4. При назначении пенсионных выплат в соответствии с подпунктом 3 пункта 1 статьи 60 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", в непрерывную службу не менее 12 лет и 6 месяцев включаются только периоды непосредственного состояния лица в должности рядового и начальствующего состава со дня назначения его на должность либо нахождения на военной службе (в календарном и в льготном исчислении). В общий 25-летний трудовой стаж включаются все виды трудовой деятельности, в соответствии со статьей 11 этого же Закона (также в календарном и в льготном исчислении). В расчет принимаются только полные годы выслуги без округления в сторону увеличения.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 20.05.2009 N 192 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

5. Iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң еңбек сiңiрген жылдарына олардың әскери бөлiмдердiң тәрбиеленушiлерi мен юнгалары ретiнде, әскери (даярлық) арнаулы мектептер мен училищелердiң курсанттары (оқушылары) ретiнде болған уақыты, сондай-ақ 16 жасқа толғанға дейiн ерiктiлер қатарындағы қызмет уақыты есептелмейдi, бұл ретте көрсетiлген адамдардың жалпы еңбек өтiлi республиканың заңнамасына сәйкес есептеледi.
6. Iшкi iстер министрлiгi (Iшкi iстер халық комиссариаты, Қоғамдық тәртiптi сақтау министрлiгi), Қорғаныс министрлiгi және Ұлттық қауiпсiздiк комитетi (Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi), Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiк училищелерiнде, мектептерiнде, курстарында және басшы, офицерлiк, сержанттық құрамды даярлау, қайта даярлау мен жетiлдiру жөнiндегi басқа да оқу орындарында оқу кезеңдерi оқу кезеңiнде арнаулы атағының болуына қарамастан зейнеткерлiкке шығу үшiн еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.
7. Iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң зейнеткерлiкке шығу үшiн еңбек сiңiрген жылдарына iшкi iстер органдарындағы қызметтiң жекелеген кезеңдерiн есепке алу туралы мәселелердi шешу кезiнде бұрынғы КСРО Iшкіісминiнiң 1973 жылғы 13 тамыздағы N 0480 бұйрығына қосымша генералдардың, офицерлердiң, басшы, сержанттық және қатардағы құрамның лауазымдары тiзбесiн, сондай-ақ бұрынғы КСРО Iшкi iстер халық комиссариатының 1945 жылғы 6 тамыздағы N 329 бұйрығын, бұрынғы КСРО Iшкіісминiнiң кейiннен өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген 1946 жылғы 30 қыркүйектегi N 0310 және 1968 жылғы 28 қазандағы N 0606 бұйрықтарына қосымша тарифтiк тiзбелердi не болмаса бекiтiлген штаттарды басшылыққа алу керек.
Бiр мезгiлде басшы және қатардағы құрамның кейбiр лауазымдарын жұмысшылар мен қызметшiлер ауыстыра алатын лауазымдар санатына ауыстыру жүргiзiлгендiгiн ескеру керек (КСРО Iшкіісминiнiң 1955 жылғы 31 тамыздағы N 0440, 1958 жылғы 12 қарашадағы N 925, 1958 жылғы 22 желтоқсандағы N 999 бұйрықтары, сондай-ақ бұрынғы одақтық республикалар Iшкіісминiнiң 1960 жылғы 13 қаңтардан бастап 1966 жылғы 22 шiлдеге дейiнгi кезеңдегi бұйрықтары).
Лауазымның басшы немесе қатардағы құрам лауазымдар санатына жататындығын сол жерде анықтау мүмкiндiгi болмағанда мәселенi шешу Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң кадр аппаратына жiберiлуi тиiс.
8. Басшы және қатардағы құрам адамдарының зейнеткерлiкке шығу үшiн еңбек сiңiрген жылдарына жекелеген аппараттардағы, iшкi iстер органдары мен мекемелерiндегi:
- 1934 жылғы 10 шiлдеден бастап бұрынғы КСРО Iшкi iстер
халық комиссариатының орталық аппаратындағы және оған
тiкелей бағынышты мекемелердегi;

5. Не засчитывается в выслугу лет сотрудникам органов внутренних дел время их пребывания в качестве воспитанников и юнг воинских частей, в качестве курсантов (учащихся) военных (подготовительных) специальных школ и училищ, а также время службы добровольцами до достижения 16-летнего возраста, при этом указанным лицам общий трудовой стаж исчисляется в соответствии с законодательством республики.
6. Периоды обучения в училищах, школах, на курсах и в других учебных заведениях МВД (НКВД, МООП), МО и КНБ (КГБ), МЧС по подготовке, переподготовке и усовершенствованию начальствующего, офицерского, сержантского состава засчитывается в выслугу лет на пенсию независимо от наличия в период обучения специального звания.
7. При решении вопросов о зачете отдельных периодов службы в органах внутренних дел в выслугу лет на пенсию сотрудникам органов внутренних дел следует руководствоваться перечнем должностей генералов, офицеров, начальствующего, сержантского и рядового состава, к приказу бывшего МВД СССР от 13 августа 1973 года N 0480, а также приказом бывшего НКВД СССР от 6 августа 1945 года N 329, тарифными перечнями к приказам бывшего МВД СССР от 30 сентября 1946 года N 0310 и от 28 октября 1968 года N 0606 с последующими изменениями и дополнениями к ним либо утвержденными штатами.
Одновременно следует учитывать производившийся перевод некоторых должностей начальствующего и рядового состава в категорию должностей подлежащих замещению рабочими и служащими (приказы бывшего МВД СССР от 31 августа 1955 года N 0440, от 12 ноября 1958 года N 925, от 22 декабря 1958 года N 999, а также приказы МВД бывших союзных республик в период с 13 января 1960 года по 22 июля 1966 года).
При отсутствии возможности установить на месте, относилась ли должность к категории должностей начальствующего или рядового состава, решение вопроса должно быть передано в кадровый аппарат МВД Республики Казахстан.
8. Служба в отдельных аппаратах, органах и учреждениях внутренних дел в выслугу лет на пенсию лицам начальствующего и рядового состава засчитывается:
- в центральном аппарате бывшего НКВД СССР и непосредственно подчиненных учреждениях - с 10 июля 1934 года;

- 1945 жылғы 6 тамыздан бастап бұрынғы одақтық және
автономиялық республикалардың Iшкi iстер халық
комиссариаттары аппараттарындағы, аймақтың және
облыстардың Iшкi iстер халық комиссариаттары
басқармаларындағы инспектор, уәкiл, уәкiлдiң көмекшiсi
(жедел уәкiл), инженер, оларға тең және олардан жоғары
лауазымдардағы, ал жедел аппараттарда сондай-ақ өтiлшi
мен практикант лауазымдарындағы;
- 1934 жылғы 10 шiлдеден 1950 жылғы 5 қазанға дейiн Iшкi
iстер халық комиссариатының (Iшкiiсминнiң) ауданаралық,
аудандық, қалалық, уездiк, болыстық және округтiк
аппараттарындағы;
- 1968 жылғы 19 қарашадан бастап округтiк, қалалық және
аудандық Халық депутаттары кеңестерi атқару
комитеттерiнiң iшкi iстер бөлiмдерiндегi
(бөлiмшелерiндегi);
- 1956 жылғы 3 шiлдеден бастап Мемлекеттiк автомобильдiк
инспекцияда;
- 1930 жылғы 15 желтоқсаннан бастап 1935 жылғы 5 қазанға
дейiн визалар және шетелдiктердi тiркеу бөлiмдерiндегi;
- 1939 жылғы 26 қаңтардан бастап оларды әскери
комиссариаттарға берген күнге дейiн (1951 ж.) милиция
аппараттары жанындағы әскери-есепке алу столдарындағы;
- 1934 жылғы 1 қазаннан бастап 1956 жылғы 31 желтоқсанға
дейiн азаматтардың хал-ахуал актiлерi бөлiмдерiндегi
(АХАБ) (бөлiмшелерiндегi) және аудандар АХАБ-ның
нұсқаушылары лауазымдарындағы;
- 1949 жылғы 1 қарашадан бастап (оларды Денсаулық сақтау
халық комиссариатынан Iшкi iстер халық комиссариатына
берген күннен бастап) айықтырғыштардағы;
- 1934 жылғы 27 қазаннан бастап 1961 жылғы 1 қаңтарға
дейiн еңбекпен түзеу жұмыстары инспекцияларындағы
(бюроларындағы) бастықтардың, аға инспекторлардың,
инспекторлардың, қадағалаушылардың лауазымдарындағы;
- 1964 жылға дейiн арнайы комендатуралардағы
(еңбекқоныстары мен еңбек поселкелерi
комендатураларындағы) коменданттардың, комендант
орынбасарларының, комендант көмекшiлерiнiң, аға жедел
уәкiлдердiң, жедел уәкiлдердiң, аға инспекторлардың,
инспекторлардың, аға қадағалаушылардың және
милиционерлердiң лауазымдарындағы;
- қаланы әскерилендiрiлген өрт күзетiне қабылдаған күннен
бастап, бiрақ 1932 жылғы 23 наурыздан кейiнгi қалалардың
әскерилендiрiлген өрт күзетiндегi;
- объектiнiң әскерилендiрiлген өрт күзетiнде болу
кезеңiнде - объектiлердiң осындай күзетiндегi;
- 1932 жылғы 23 наурыздан бастап аудандық өрт
инспекторларының лауазымдарындағы;
- еңбекпен түзеу мекемелерi КСРО Әдiлет министрлiгiнiң
қарамағында болған 1953 жылғы 28 наурыздан бастап 1954
жылғы 21 қаңтарға дейiнгi кезеңде осы мекемелердегi -
егер де көрсетiлген кезеңнiң алдында және тiкелей одан
кейiн есепке алуға жататын қызмет жалғасатын болса;
- 1946 жылғы 1 қазанға дейiн Темiржол құрылысының
лагерьлерi бас басқармасының (ТҚЛББ) және Тау-кен
металлургиялық кәсiпорындарының лагерьлерi бас
басқармасының (ТМКЛББ орталық аппаратындағы
инспекторлардың, инженерлердiң және одан жоғары
лауазымдардағы (1941 жылғы 1 қаңтарға дейiн инспектор
көмекшiсiнiң лауазымындағы);
- 1945 жылғы 6 тамыздан бастап ТҚЛББ-ТМКЛББ жүйесiнiң
құрылыстары мен мекемелерiндегi, 1952 жылғы 25 сәуiрден
бастап темiржол жобасының жобалау-зерттеу
экспедицияларындағы және филиалдарындағы;
- 1945 жылғы 6 тамыздан бастап Тас жолдар бас
басқармасының (ТЖББ) орталық аппаратындағы және оның
бөлiмшелерiндегi;
- басшы құрамдағы адамдар КСРО Iшкіісминi кадрларынан
босатылғанға дейiн, бiрақ 1954 жылғы 31 желтоқсаннан
кешiктiрiлмей ТҚЛББ, ТМКЛББ, ТЖББ жүйесiнiң, арнайы
бас басқарманың (АББ), Металл арнайы бас басқармасының,
Слюда өнеркәсiбiнiң лагерьлерi бас басқармасының,
Гидроқұрылыс бас басқармасының, Гидроволгодон-құрылыс
бас басқармасының, Гидроволгобал-құрылыс бас
басқармасының, "Енисей құрылыс" бас басқармасының
барлық салалық өндiрiстiк-шаруашылық мекемелерiндегi;
- 1953 жылғы 2 сәуiрге дейiн Мұнай құрылыс арнайы бас
басқармасындағы;
- 1945 жылғы 6 тамызға дейiн Орман өнеркәсiбiнiң
лагерьлерi бас басқармасының (ОӨЛББ) орталық
аппаратындағы инспектордың, инженердiң және одан жоғары
лауазымдардағы (1941 жылғы 1 қаңтарға дейiн инспектор
көмекшiсiнiң лауазымындағы); ОӨЛББ және оның
бөлiмшелерi КСРО Орман өнеркәсiбi министрлiгiнiң
қарамағында болған 1953 жылғы 18 наурыздан бастап
1956 жылғы 4 маусымға дейiнгi кезеңде - егер де
көрсетiлген кезеңдердiң алдында және тiкелей одан кейiн
есепке алуға жататын қызмет жалғасатын болса;
- 1960 жылғы 13 қаңтарға дейiн Мұрағат бас басқармасындағы
және орталық мемлекеттiк мұрағаттардағы, 1961 жылғы
1 қаңтарға дейiн РСФСР Iшкіісминiнiң Мұрағат
басқармасындағы қызмет есепке алынады.

- в аппаратах НКВД бывших союзных и автономных республик, УНКВД краев и областей - до 6 августа 1945 года на должностях инспектора, уполномоченного, помощника уполномоченного (оперуполномоченного), инженера, им равных и выше, а в оперативных аппаратах также на должностях стажера и практиканта;
- в межрайонных, районных, городских, уездных, волостных и окружных аппаратах НКВД (МВД) - с 10 июля 1934 года по 5 октября 1950 года;
- в отделах (отделениях) внутренних дел исполкомов окружных, городских и районных Советов народных депутатов - с 19 ноября 1968 года;
- в Государственной автомобильной инспекции - с 3 июля 1956 года;
- в отделах виз и регистрации иностранцев - до 15 декабря 1930 года и с 5 октября 1935 года;
- в военно-учетных столах при аппаратах милиции с 26 января 1939 года до дня передачи их в военные комиссариаты (1951 год);
- в отделах (отделениях) актов гражданского состояния (ОАГС) и на должностях инструкторов ОАГС районов - с 1 октября 1934 года по 31 декабря 1956 года;
- в вытрезвителях - с 1 ноября 1949 года (со дня передачи их в НКВД из Наркомздрава);
- в инспекциях (бюро) исправительно-трудовых работ - с 27 октября 1934 года по 1 января 1961 года на должностях начальников, старших инспекторов, инспекторов и надзирателей;
- в спецкомендатурах (комендатурах трудпоселений и трудпоселков) до 1964 года на должностях комендантов, заместителей комендантов, помощников комендантов, старших оперуполномоченных, оперуполномоченных, старших инспекторов, инспекторов, старших надзирателей и милиционеров;
- в военизированной пожарной охране городов - со дня принятия города под военизированную пожарную охрану, но не ранее 23 марта 1932 года;
- в военизированной пожарной охране объектов - за период нахождения объекта под этой охраной;
- на должностях районных пожарных инспекторов - с 23 марта 1932 года;
- в исправительно-трудовых учреждениях за период с 28 марта 1953 года по 21 января 1954 года, когда эти учреждения находились в ведении Министерства юстиции СССР, - засчитывается, если указанному периоду предшествовала и за ним непосредственно следовала служба, подлежащая учету;
- в центральном аппарате Главного управления лагерей железнодорожного строительства (ГУЛЖДС) и Главного управления лагерей горно-металлургических предприятий (ГУЛГМП) - до 1 октября 1946 года - на должностях инспекторов, инженеров и выше (на должности помощника инспектора - до 1 января 1941 года);
- на строительствах и учреждениях системы ГУЛЖДС, ГУЛГМП - с 6 августа 1945 года, в проектно-изыскательских экспедициях и филиалах желдорпроекта - с 25 апреля 1952 года;
- в центральном аппарате Главного управления шоссейных дорог (ГУШОСДОР) и его подразделениях - с 6 августа 1945 года;
- во всех отраслевых производственно-хозяйственных учреждениях системы ГУЛЖДС, ГУЛГМП, ГУШОСДОР, специального главного управления (СГУ), Главспецмета, Главного управления лагерей слюдяной промышленности (Главслюда), Главгидростроя, Главгидроволгодонстроя, Главгидроволгобалстроя, Главного управления "Енисейстрой" - до увольнения лиц начальствующего состава из кадров МВД СССР, но не позднее 31 декабря 1954 года; в Главспецнефтестрое - до 2 апреля 1953 года;
- в центральном аппарате Главного управления лагерей лесной промышленности (ГУЛЛП) до 6 августа 1945 года - на должностях инспектора, инженера и выше (на должности помощника инспектора - до 1 января 1941 года); за периоды нахождения ГУЛЛП и его подразделений в ведении Министерства лесной промышленности СССР с 18 марта 1953 года и с 4 июня 1956 года по 29 октября 1957 года - засчитывается, если указанному периоду предшествовала и за ним непосредственно следовала служба, подлежащая зачету;
- в Главном архивном управлении и центральных государственных архивах - до 13 января 1960 года, в Архивном управлении МВД РСФСР - до 1 января 1961 года.

9. Iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң жеңiлдiктi жағдайларда зейнеткерлiкке шығу үшiн еңбек сiңiрген жылдарына қызметтiң жекелеген кезеңдерiн есепке алу жүргiзiледi:
1) ұшу жұмыстарындағы қызмет үшiн белгiленген жеңiлдiктi жағдайларда iшкi iстер органдарының авиация бөлiмдерiнде, авиациялық әскери-оқу орындарында, ғылыми-зерттеу ұйымдарында Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi-Iшкi әскерлер қолбасшысы белгiлеген ұшу құрамының лауазымдарындағы қызмет есептеледi. Ішкi iстер органдарының және Қазақстан Республикасының Iшкіісминi iшкi әскерлерiнiң бөлiмшелерi ұшу құрамының мұндай лауазымдарының тiзбесi Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң 2000 жылғы 28 наурыздағы N 159 бұйрығымен белгiленген. Бұл ретте көрсетiлген лауазымдардағы қызмет ұшақтарда (тiкұшақтарда):
1960 ж. 1 қаңтарына дейiн - жылына кемiнде 25 сағат;
1960 ж. 1 қаңтарынан бастап - кемiнде ұшу сағаттарының белгiленген жылдық нормасындағы (Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң 2000 жылғы 28 наурыздағы N 159 бұйрығы) ұшу сағаттары бар iшкi iстер органдары қызметшiлерiнiң, қызметкерлерiнiң жеңiлдiктi жағдайлардағы еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.
Iшкi iстер органдарының әскери қызметшiлерi, қызметкерлерi ұшу жұмысында толық емес күнтiзбелiк жыл болған жағдайларда еңбек сiңiрген жылдарын жеңiлдiктi түрде есептеуге құқық беретін ұшу сағаттарының нормасы ұшу жұмысында нақты болу уақытының мерзiмiне қарай анықталады.
Дәл осындай тәртiппен (ұшу жұмысында нақты болу уақытының мерзiмiне қарай) күнтiзбелiк жылдың бiр бөлiгiн реактивтiк немесе турбовинттiк қозғағыштары бар, ал екiншi бiр бөлiгiн поршеньдiк қозғағыштары бар ұшақтарда ұшу жұмыстарын орындаған iшкi iстер органдарының әскери қызметшiлерiне, қызметкерлерiне қатысты тиiстi еңбек сiңiрген жылдарын жеңiлдiктi түрде есептеуге құқық беретiн ұшу сағаттарының нормасы анықталады. Бұл ретте, егер де көрсетiлген iшкi iстер органдарының әскери қызметшiлерi, қызметкерлерi жылдың тиiстi бөлiгiнде реактивтiк немесе турбовинттiк қозғағыштары бар ұшақтардағы ұшу жұмыстарының нормасын орындамаған болса, бұл ұшақтардағы нақты ұшу сағаттары поршеньдiк қозғағыштары бар ұшақтардағы ұшу сағатына жатқызылады және ұшудың жылдық нормасын орындаған жағдайда қызметтiң осы күнтiзбелiк жылы жеңiлдiктi жағдайдағы еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.
Күнтiзбелiк жыл iшiнде аралас ұшу сағаттары бар, яғни ұшу жұмысын реактивтiк немесе турбовинттiк қозғағыштары бар ұшақтарда және поршеньдiк қозғағыштары бар ұшақтарда алма-кезек орындаған iшкi iстер органдарының әскери қызметшiлерiне, қызметкерлерiне, егер де олардың реактивтiк немесе турбовинттiк қозғағыштары бар ұшақтарда кемiнде белгiленген жылдық нормадағы ұшу сағаттары болса, осы күнтiзбелiк жылы жеңiлдiктi жағдайдағы еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi. Ұшақтардың көрсетiлген типтерiндегi ұшу сағаттары аз болған кезде iшкi iстер органдары әскери қызметшiлерiнiң, қызметкерлерiнiң нақты ұшу сағаттары олардың поршеньдiк қозғағыштары бар ұшақтардағы ұшу сағаттарына жатқызылады және ұшудың жылдық нормасын орындаған жағдайда қызметтiң осы күнтiзбелiк жылы олардың жеңiлдiктi жағдайдағы еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.
Ұшақтардың басқа типтерiнде қайта үйренiп жатқан ұшу құрамындағы iшкi iстер органдарының әскери қызметшiлерiне, қызметкерлерiне қайта үйрену уақыты (бiрақ бiр жылдан аспайтын) олардың ұшу сағаттарының белгiленген нормасын орындауына қарамастан тиiстi жеңiлдiктi жағдайдағы еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi. Бұл ретте, егер де iшкi iстер органдарының әскери қызметшiлерi, қызметкерлерi қайта үйренуге дейiн реактивтiк немесе турбовинттiк қозғағыштары бар ұшақтарда ұшу жұмыстарын орындаса және дәл осындай қозғағыштары бар ұшақтарда қайта үйренген болса, қайта үйрену уақыты жеңiлдiктi жағдайдағы еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.
Ұшу құрамындағы iшкi iстер органдары әскери қызметшiлерiнiң, қызметкерлерiнiң авиациялық әскери-оқу орындарындағы қайта даярлауда немесе бiлiмiн жетiлдiруде болған уақыты, егер де олар оқуға әскери бөлiмiнде штаттық лауазымының сақталуымен жiберiлсе, оқыту кезеңiнде ұшу жұмыстарын орындаса және оқуды аяқтағаннан кейін ұшу құрамының лауазымдарына қайта тағайындалған болса, тиiстi жеңiлдiктi жағдайдағы еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.
Ұшу жұмыстарынан шеттетiлген iшкi iстер органдарының әскери қызметшiлерiне, қызметкерлерiне ұшу жұмыстарын нақты тоқтатқан күнiнен басталатын қызмет уақыты күнтiзбелiк есептеу бойынша еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi;

9. Зачет отдельных периодов службы сотрудникам органов внутренних дел в выслугу лет на пенсию на льготных условиях производится:
1) на льготных условиях, установленных за службу на летной работе, засчитывается служба на должностях летного состава, определенных Министром внутренних дел Республики Казахстан - Командующим внутренними войсками в авиационных частях органов внутренних дел, в авиационных военно-учебных заведениях, научно-исследовательских организациях. Перечень таких должностей летного состава подразделений органов внутренних дел и внутренних войск МВД Республики Казахстан определен приказом МВД РК N 159 от 28 марта 2000 года. При этом служба в указанных должностях засчитывается в выслугу лет на льготных условиях тем военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, которые имеют налет часов на самолетах (вертолетах):
до 1 января 1960 г. - не менее 25 часов в год;
с 1 января 1960 г. - не менее установленной годовой нормы налета часов (приказ МВД РК N 159 от 28.03.2000 года).
Норма налета часов, дающих право на льготное исчисление выслуги лет, в случаях, когда военнослужащий, сотрудник органов внутренних дел находился на летной работе неполный календарный год, определяется пропорционально времени фактического нахождения на летной работе.
В таком же порядке (пропорционально времени фактического нахождения на летной работе) определяется норма налета часов, дающая право на соответствующее льготное исчисление выслуги лет в отношении военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, которые одну часть календарного года выполняли летную работу на самолетах с реактивными или турбовинтовыми двигателями, а другую - на самолетах с поршневыми двигателями. При этом, если указанные военнослужащие, сотрудники органов внутренних дел не выполнили норму налета часов на самолетах с реактивными или турбовинтовыми двигателями за соответствующую часть года, фактический налет часов на этих самолетах включается в налет часов на самолетах с поршневыми двигателями и при условии выполнения годовой нормы налета данный календарный год службы засчитывается в выслугу лет на льготных условиях.
Военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, которые имеют смешанный налет часов в течение календарного года, то есть выполняли летную работу попеременно на самолетах с реактивными или турбовинтовыми двигателями и на самолетах с поршневыми двигателями, данный календарный год службы засчитывается в выслугу лет на льготных условиях, если они имеют налет часов на самолетах с реактивными турбовинтовыми двигателями не менее установленной годовой нормы. При меньшем налете часов на указанных типах самолетов, фактический налет часов военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел включается в их налет часов на самолетах с поршневыми двигателями и при условии выполнения годовой нормы налета данный календарный год службы засчитывается им в выслугу лет на льготных условиях.
Военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел летного состава, переучивающимся на других типах самолетов, время переучивания (но не более одного года) засчитывается в выслугу лет на соответствующих льготных условиях независимо от выполнения ими установленной нормы налета часов. При этом на льготных условиях время переучивания засчитывается в выслугу лет в том случае, если военнослужащий, сотрудник органов внутренних дел до переучивания выполнял летную работу на самолетах с реактивными и турбовинтовыми двигателями и переучивался на самолетах с такими же двигателями.
Время нахождения военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел летного состава на переподготовке или усовершенствовании в авиационных военно-учебных заведениях засчитывается в выслугу лет на соответствующих льготных условиях, если они направлены на учебу с сохранением за ними в воинской части штатной должности, в период обучения выполняли летную работу и по окончании учебы вновь назначены на должности летного состава.
Военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, отстраненным от летной работы, время службы со дня фактического прекращения летной работы засчитывается в выслугу лет в календарном исчислении;

2) шалғайдағы және биiк таулы жерлердегi қызмет жеңiлдiктi жағдайдағы еңбек сiңiрген жылдарына iшкi iстер органдарының әскери қызметшiлерi, қызметкерлерi шалғайдағы және биiк таулы жерлерге келiп жеткен күнiнен бастап есептеледi (келiп жеткен датасы бұйрықта көрсетiледi);
Шалғайдағы және биiк таулы жерлерге, ауыр климаттық жағдайлары бар жерлерге (бұдан әрi - шалғайдағы және биiк таулы жерлер) келiп жеткен күнi болып:
- жеке тәртiппен келiп жеткен Қазақстан Республикасы iшкi
iстер органдарының қызметкерлерi үшiн - iшкi iстер
органы бастығының бұйрығымен жеке құрамның тiзiмiне
енгiзiлген күні;
- iшкi iстер органдарының құрамында келiп жеткен
Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының
қызметкерлерi үшiн - бөлiмшенiң iшкi iстер органы
бастығының бұйрығымен жарияланған орналасу пунктiне
келiп жеткен күнi есептеледi.
Шалғайдағы және биiк таулы жерлерден кеткен күнi болып:
- жеке тәртiппен кеткен Қазақстан Республикасы iшкi iстер
органдарының қызметкерлерi үшiн - iшкi iстер органы
бастығының бұйрығымен жеке құрамның тiзiмiнен
шығарылған күнi;
- бөлiмшенiң құрамында кеткен Қазақстан Республикасы iшкi
істер органдарының қызметкерлерi үшiн - бөлiмшенiң iшкi
iстер органы бастығының бұйрығымен жарияланған
шалғайдағы және биiк таулы жерде тұрақты орналасу
пунктiнен кеткен күнi есептеледi.
Бұл ретте iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң шалғайдағы және биiк таулы жерлерден қызмет орнындағы штаттық лауазымының сақталуымен уақытша кету - емделу, демалыс (кезектi, қысқа мерзiмдi, науқастануы бойынша), iссапар, ұзақтығы 6 айдан аспайтын оқу жиындары мен курстар кезеңдерi де, емделуге, демалысқа, iссапарға немесе оқуға баратын және керi қайтатын жолы еңбек сiңiрген жылдарына жеңiлдiктi жағдайларда есептеледi.
Шалғайдағы және биiк таулы жерлерде қызмет өткерiп жатқан iшкi iстер органдарының қызметкерiне iшкi iстер органдарынан босату кезiнде босатылуына байланысты кейiннен iшкi iстер органы жеке құрамының тiзiмiнен шығару арқылы демалыс берiлген жағдайда бұл демалыс уақыты оның өткiзiлген жерiне қарамастан күнтiзбелiк есеп бойынша еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi. Көрсетiлген адамдар еңбек сiңiрген жылдары жеңiлдiктi жағдайда есептелетiн жерлерден еңбек сiңiру жылдарын есептеудiң өзге жағдайлары белгiленген басқа аудандарға ауыстырылған кезде олардың жолда болу уақыты қызметтiң бiр айы бiр жарым ай болып есептеледi.
3) су астындағы жоғары қысымда немесе барокамераларда жұмыс iстейтiн барлық мамандықтардағы сүңгуiрлер лауазымдарындағы қызмет мұндай жұмысты күнтiзбелiк жыл iшiнде кемiнде 30 сағат атқарған iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң жеңiлдiктi жағдайдағы еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.

2) служба в отдаленных и высокогорных местностях засчитывается в выслугу лет на льготных условиях со дня прибытия сотрудников органов внутренних дел в отдаленные или высокогорные местности (дата прибытия указывается в приказе).
Днем прибытия в отдаленную или высокогорную местность, в местности с тяжелыми климатическими условиями (далее - отдаленная и высокогорная местность) считается:
- для сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, прибывших в одиночном порядке - день зачисления в списки личного состава приказом начальника органа внутренних дел;
- для сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, прибывших в составе органа внутренних дел - день прибытия подразделения в пункт дислокации, объявленный приказом начальника органа внутренних дел.
Днем убытия из отдаленной или высокогорной местности считается:
- для сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, убывших в одиночном порядке - день исключения из списков личного состава приказом начальника органа внутренних дел;
- для сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, убывших в составе подразделения - день убытия подразделения из пункта постоянной дислокации в отдаленной или высокогорной местности, объявленный приказом начальника органа внутренних дел.
При этом на льготных условиях засчитываются в выслугу лет и периоды временного убытия сотрудников органов внутренних дел из отдаленных и высокогорных местностей с сохранением штатной должности по месту службы - на излечение, в отпуска (очередной, краткосрочный, по болезни), в командировку, на учебные сборы и курсы, продолжительностью не более 6 месяцев, в пути следования на излечение, в отпуск, командировку или учебу и обратно.
В случае предоставления проходящему службу в отдаленной или высокогорной местности сотруднику органов внутренних дел, при увольнении из органов внутренних дел, отпуска с последующим исключением из списков личного состава органа внутренних дел в связи с увольнением, время этого отпуска независимо от места его проведения, засчитывается в выслугу лет в календарном исчислении. При перемещении указанных лиц из местностей со льготными условиями исчисления выслуги лет в другие районы, где установлены иные условия исчисления выслуги лет, время пребывания в пути следования засчитывается из расчета один месяц службы за полтора месяца;
3) служба в должностях водолазов всех специальностей, выполняющих работу под повышенным давлением под водой или в барокамерах, засчитывается в выслугу лет на льготных условиях, сотрудникам органов внутренних дел, занятым на этой работе не менее 30 часов в течение календарного года;

4) майдандағы армияның әскери бөлiмдерiнiң, штабтары мен мекемелерiнiң әскери қызметшiлерi, Ұлы Отан соғысы кезеңiнде қызмет өткерген немесе тұтқында болған, Чернобыль АЭС-тағы апаттың зардаптарын жою жөнiндегi жұмыстарға қатысқан және Семей ядролық сынақ полигонына жалғасып жатқан аудандарда қызмет өткерген не болмаса қылмыстық жауаптылыққа негiзсiз тартылған немесе қуғын-сүргiнге ұшыраған әскери қызметшiлер үшiн көзделген жеңiлдiк жағдайда еңбек сiңiрген жылдарына есептеуге жататын кезеңдерден басқа нақты мерзiмдi әскери қызмет зейнетақы тағайындау үшiн күнтiзбелiк есеп бойынша еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.
10. Қызметтiң бiр ғана кезеңiн жеңiлдiк жағдайда еңбек сiңiрген жылдарға есептеу үшiн екi және одан да көп негiздер болғанда еңбек сiңiрген жылдары көбiрек жеңiлдiк беретiн бiр негiз бойынша есептеледi.
11. Iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдары олардың iшкi iстер органдарына қабылданған күнiнен бастап қызметтен босатылған күнiне дейiн есептеледi.
1) iшкi iстер органдарына қызметке қабылданған күнi болып:
- iшкi iстер органдарының басшы және қатардағы құрамның
лауазымдарына тағайындалған күнi;
- Iшкi iстер министрлiгiнiң оқу орындарына түсушi
азаматтық жастар қатарындағы адамдар үшiн - Iшкi
iстер министрлiгiнiң оқу орын бастығының бұйрығымен
курсант немесе тыңдаушы ретiнде қабылданған күнi
есептеледi.
Егер де iшкi iстер органы қызметкерiнiң жеке
iсiнде және басқа да құжаттарында iшкi iстер
органдарына қызметке қабылдаудың тура датасы
белгiленбей, тек қана жылы мен айы көрсетiлген болса,
iшкi iстер органдарына қабылдау күнi болып тиiстi
айдың 15-күнi алынады.
2) iшкi iстер органдарынан босатылған күнi болып:
- тiкелей бөлiмшеден босатылған iшкi iстер органдарының
қызметкерлерi үшiн - iшкi iстер органы қызметкерiнiң
бөлiмше жеке құрамының тiзiмiнен iшкi iстер органы
бастығының бұйрығымен шығарылған күнi;
- тiкелей босатылуының алдында iшкi iстер органдарында
қалдыру арқылы өкiлеттi және атқару органдарында,
мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген iшкi iстер
органдарының қызметкерлері үшін - жоғары тұрған
бастықтың iшкi iстер органдарынан босату туралы
бұйрыққа қол қойған күнi есептеледi.
12. Зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарын есептеу iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң еңбек кiтапшасы, жеке iсiндегi қызмет тiзiмi немесе өзге де құжаттары бойынша жүргiзiледi.
Күнтiзбелiк немесе жеңiлдiктi есептеу бойынша еңбек сiңiрген жылдары есебiне жатқызылатын iшкi iстер органдарындағы қызметтiң жекелеген кезеңдерiн растайтын негiзгi құжаттар:

4) действительная срочная военная служба, кроме периодов, подлежащих зачету в выслугу лет на льготных условиях, предусмотренных для военнослужащих воинских частей, штабов и учреждений действующей армии, военнослужащих, проходивших службу или находившихся в плену в период Великой Отечественной войны, принимавших участие в работах по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС и проходивших службу в районах, примыкающих к Семипалатинскому испытательному ядерному полигону, либо необоснованно привлеченных к уголовной ответственности или репрессированных, засчитывается в выслугу лет для назначения пенсий в календарном исчислении.
10. При наличии двух и более оснований для зачета в выслугу лет на льготных условиях одного и того же периода службы, выслуга исчисляется по одному основанию, дающему наибольшую льготу.
11. Выслуга лет для назначения пенсий сотрудникам органов внутренних дел исчисляется со дня приема их на службу в органы внутренних дел по день увольнения со службы:
1) днем приема на службу в органы внутренних дел считается:
- день назначения на должности начальствующего и рядового состава органов внутренних дел;
- день зачисления курсантом или слушателем приказом начальника учебного заведения Министерства внутренних дел, - для лиц из числа гражданской молодежи, поступавших в учебные заведения Министерства внутренних дел.
Если в личном деле и других имеющихся документах сотрудника органа внутренних дел указаны только год и месяц принятия на службу в органы внутренних дел, без обозначения точной даты, то за день принятия в органы внутренних дел принимается 15-е число соответствующего месяца;
2) днем увольнения из органов внутренних дел считается:
- день, с которого сотрудник органа внутренних дел приказом начальника органа внутренних дел исключен из списков личного состава подразделения - для сотрудников внутренних дел, уволенных непосредственно из подразделения;
- день подписания приказа вышестоящего начальника об увольнении из органов внутренних дел - для сотрудников органов внутренних дел, работавших непосредственно перед увольнением в представительных и исполнительных органах, учреждениях и организациях с оставлением в органах внутренних дел.
12. Исчисление выслуги лет для назначения пенсии производится по трудовой книжке, послужному списку личного дела или иным документам сотрудников органов внутренних дел.
Основными документами, подтверждающими отдельные периоды службы в органах внутренних дел, подлежащие зачету в выслугу лет в календарном или в льготном исчислении, являются:

1) мұрағаттық және әскери-емдеу мекемелерiнiң анықтамалары;
2) Ұлы Отан соғысы кезеңiндегi партизан қозғалысы штабтарының не болмаса республикалық, аймақтық және облыстық КОКП комитеттерiнiң партиялық мұрағаттарының анықтамалары;
3) Бұрынғы КСРО аумағындағы КА мен ӘТФ әскери бөлiмдерiнiң, құрамаларының, армияларының, фронттарының, флоттары мен флотилияларының, шетелдiк құрамалардың, Ұлы Отан соғысы кезеңiндегi және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 26 тамыздағы N 803 қаулысында көрсетiлген кезеңдерде майдандағы армия құрамына енетiн партизан қозғалысы, фронттар мен армиялар штабтарының тiзбелерi;
4) ұшу жұмыстарын, жүзу өтiлiн, парашютпен секiрулердi, сүңгуiрлердiң су астындағы жұмысын есепке алу парақтары;
5) әскери қызметшiлердiң жаңа топтардың құрамында қорғаныс позицияларының құрылыстарындағы жауынгерлiк кезекшiлiк атқаруға тарту арқылы шалғайдағы және биiк таулы жерлерде, бекiнiс аудандарында қызмет өткеру уақыты туралы әскери бөлiмдердiң командирлерi бұйрықтарының көшiрмелерi не болмаса әскери бөлiмдердiң, тиiстi штабтардың кадр басқармаларының (бөлiмдерiнiң) немесе ұйымдық мобилизация бөлiмдерiнiң хабарламалары;
6) iшкi iстер органдары мен ұлттық қауiпсiздiк комитетi кадр аппараттарының күнтiзбелiк немесе жеңiлдiктi есептеу бойынша еңбек сiңiрген жылдар есебiне жатқызылатын осы органдардағы қызметi туралы анықтамалары;
7) дипломдардың көшiрмелерi және азаматтық жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқу уақыты (1998 жылғы 01 қаңтарға дейiн еңбек сiңiрген жылдар үшiн зейнетақыға өзiнiң құқығын тiркеген адамдар үшiн бес жылдан аспайтын) туралы осы оқу орындарының басқа да құжаттары.
Еңбек кiтапшалары, дипломдардың көшiрмелерi мен азаматтық жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқу уақыты туралы осы оқу орындарының басқа да құжаттары, анықтамалар мен еңбек өтiлiн ескере отырып, зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарға енгiзiлуге жататын еңбек қызметiн растайтын басқа да құжаттар ("Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңының 12-бабы) жалпы еңбек өтiлiн растайтын негiзгi құжаттар болып табылады.
13. Еңбек сiңiрген жылдар үшiн зейнетақы төлеу оны алу үзiлiсiнен кейiн қайта басталған кезде қызметтен босатылған күнi қолданыста болған заңнамаға сәйкес 1998 жылғы 01 қаңтарға дейiн босатылған iшкi iстер органдарының қызметкерiне бұған дейiн есептелген еңбек сiңiрген жылдары зейнетақы тағайындау үшiн қайта қарауға жатпайды.
14. Басшы және қатардағы құрам адамдарының ауыр және қолайсыз климаттық жағдайлары бар жерлердегi, экологиялық апат аймақтарындағы, Семей ядролық сынақ полигонына жалғасып жатқан аудандардағы, сондай-ақ биiк таулы жерлердегi (Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тiзбе бойынша) қызметi жеңiлдiктi жағдайдағы зейнетақы төлемдерiн тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарына олардың осы аудандар мен жерлерге басқа аудандардан келiп жеткен күнiнен бастап есептеледi (келiп жету датасы бұйрықта көрсетiледi). Олардағы қызмет жеңiлдiктi жағдайдағы зейнетақы төлемдерiн тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарына есептелетiн жерлерде қызмет өткерiп жатқан адамдардың еңбек сiңiрген жылдарын есептеудiң тәртiбi олар көрсетiлген аудандар мен жерлерден тысқары болған мынадай жағдайларда: медициналық мекемелерде емделуде және науқастануы бойынша демалыста; кезектi және қысқа мерзiмдi демалыста; iссапарда, ұзақтығы 6 айдан аспайтын оқу жиындарында және курстарда; емделуге, демалысқа, iссапарға немесе оқуға бару және керi қайту жолында болған кезде сақталады.

1) справки архивных и военно-лечебных учреждений;
2) справки штабов партизанского движения периода Великой Отечественной войны либо партийных архивов республиканских, краевых и областных комитетов КПСС;
3) перечни воинских частей, соединений, армий, фронтов, флотов и флотилий СА и ВМФ, иностранных формирований на территории бывшего СССР, штабов партизанского движения, фронтов и армий, входивших в состав действующей армии в периоды Великой Отечественной войны и периоды, указанные в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1998 г. N 803 P980803_ ;
4) листы учета летной работы, стажа плавания, выполнения прыжков с парашютом, работы водолазов под водой;
5) выписки приказов командиров воинских частей либо сообщения воинских частей, управлений (отделов) кадров или оргмоботделов соответствующих штабов о времени прохождения военнослужащими службы в отдаленных или высокогорных местностях, в укрепрайонах с привлечением к несению боевого дежурства в сооружениях оборонительных позиций в составе новых расчетов;
6) справки кадровых аппаратов органов внутренних дел и Комитета национальной безопасности о службе в этих органах, подлежащих зачету в выслугу лет в календарном или льготном исчислении;
7) копии дипломов и другие документы гражданских высших и средних специальных учебных заведений о времени обучения в этих учебных заведениях (но не более пяти лет, для лиц, зарегистрировавших свое право на пенсию за выслугу лет до 01.01 1998 года).
Основными документами, подтверждающими общий трудовой стаж, являются трудовые книжки, копии дипломов и другие документы гражданских высших и средних специальных учебных заведений о времени обучения в этих учебных заведениях, справки и другие документы, подтверждающие трудовую деятельность (статья 12 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года Z970136_ "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"), подлежащую включению в выслугу лет для назначения пенсии с учетом трудового стажа.
13. При возобновлении выплаты пенсии за выслугу лет после перерыва в ее получении, выслуга лет для назначения пенсии, исчисленная ранее сотруднику органов внутренних дел, уволенному до 1 января 1998 года, в соответствии с законодательством, действовавшим на день его увольнения со службы, пересмотру не подлежит.
14. Служба лиц начальствующего и рядового состава, в местностях с тяжелыми и неблагоприятными климатическими условиями, зонах экологического бедствия, районах, прилегающих к Семипалатинскому испытательному ядерному полигону, а также в высокогорных местностях (по перечню определяемому Правительством Республики Казахстан) засчитывается в выслугу лет для пенсионных выплат на льготных условиях со дня прибытия в эти районы и местности из других районов (дата прибытия указывается в приказе). Лицам, проходящим службу в местностях, в которых служба засчитывается в выслугу лет для назначения пенсионных выплат на льготных условиях, сохраняется порядок исчисления выслуги лет в следующих случаях пребывания их за пределами указанных районов и местностей: на излечении в медицинских учреждениях и в отпуске по болезни; в очередном и краткосрочном отпусках; в командировке, на учебных сборах и курсах продолжительностью не более 6-ти месяцев; в пути следования на излечение, в отпуск, командировку или учебу и обратно.

15. Зейнетақы төлемiне құқық беретiн еңбек сiңiрген жылдарға тек тағайындау туралы бұйрықтармен расталған кезеңдер ғана есептеледi. Егер де жекелеген кезеңдерде тікелей немесе жанама түрде қызмет өткеруді растайтын құжаттар бар болса, тағайындаушы инстанциялардың бұйрықтары туралы мәлiметтер болмаған кезде қызметтi растау туралы қорытындыларды толтыруға жол берiледi. Барлық мұндай құжаттар қорытындыда тiзiп жазылады және содан соң орган бойынша бұйрық шығарылады.
16. "Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне, ішкі істер, қаржы полициясы, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қызметкерлеріне еңбек сіңірген жылдарын есептеудің, бір жолғы жәрдемақылар тағайындау мен оны төлеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 26 тамыздағы N 803 қаулысына сәйкес зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын жеңілдік жағдайларда есептегенде жеке істің 10-бөлімінде мынадай мазмұндағы жазу жазылады: "Зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдары ____________ бастап ______________ дейін жеңілдік жағдайда есептелсін: бір ай қызметі ____ айға есептелсін.
Негіз:______________________________________________________________
(Ішкі істер органдары бастықтарының (әскери бөлімдері командирлерінің) бұйрықтары).
17. Зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарға қызметтiң жекелеген кезеңдерiн есепке алу жөнiндегi (күнтiзбелiк есептеу немесе жеңiлдiктi жағдайларда) даулы мәселелердi: министрлiк аппаратының және оған тiкелей бағынышты бөлiмшелердiң басшы және қатардағы құрам адамдарына қатысты - Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң тиiстi комиссиясы; облыстардағы iшкi iстер органдарының басшы және қатардағы құрам адамдарына қатысты - ІІД, КІІД-нiң, Қазақстан Республикасының Iшкіісминi оқу орындарының және РМК-ның комиссиялары шешедi. Көрсетiлген комиссиялардың даулы мәселелердi шешуi мүмкiн болмаған жағдайда материалдарды Iшкіісминнiң комиссиясына жiберу керек.
15-қосымша
Ескерту. 15-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер
министрінің 2008.03.15 N 97 ; 2009.05.20 N 192 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
Жеке құрам бойынша бұйрықтарды толтыру жөнiндегi
әдiстемелiк нұсқаулар
1. Жеке құрам бойынша бұйрықтар осы бұйрықтарды шығарушы бастықтардың атынан тұжырымдалады. Олардың мынадай реквизиттерi болуы керек:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы;
2) бұйрықтың мазмұнын ашатын тақырыбы;
3) бұйрықтың қабылданған жерi мен датасы;

15. В выслугу лет, дающую право на пенсионную выплату, засчитываются только периоды, подтвержденные приказами о назначении. Допускается составление заключений о подтверждении службы при отсутствии сведений о приказах назначающих инстанций, если имеются документы, подтверждающие прямо или косвенно прохождение службы в отдельные периоды. Все эти документы перечисляются в заключении и затем издается приказ по органу.
16. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1998 года № 803 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, финансовой полиции, противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, назначения и выплаты единовременных пособий" при исчислении выслуги лет на льготных условиях для назначения пенсионных выплат, в разделе 10 послужного списка личного дела производится запись следующего содержания: "Период службы в выслугу лет для назначения пенсии с __________________ по ______________ считать на льготных условиях: один месяц службы за ___________ месяца. Основание ____________________________________________________________________
(приказы начальников органов внутренних дел (командиров воинских частей).
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.05.2009 N 192 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
17. Спорные вопросы по зачету в выслугу лет на пенсию отдельных периодов службы (в календарном исчислении или на льготных условиях) разрешаются: соответствующей комиссией МВД Республики Казахстан - в отношении лиц начальствующего и рядового состава аппарата министерства и непосредственно подчиненных ему подразделений; комиссиями ГУВД-УВД, УВДТ, учебных заведений и РГП МВД Республики Казахстан в отношении лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел областей. В случае невозможности решения спорных вопросов указанными комиссиями материалы следует направлять в комиссию МВД.
Приложение 15
Сноска. Приложение 15 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п. 3 ); от 20.05.2009 N 192 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Методические указания
по составлению приказов по личному составу
1. Приказы по личному составу формулируются от имени начальников, издающих эти приказы. Они должны иметь следующие реквизиты:
1) Государственный герб Республики Казахстан;
2) заголовок, раскрывающий содержание приказа;
3) место и дату принятия приказа;

4) бұйрықтың тiркеу нөмiрi;
5) бұйрық шығарушы адамның не болмаса оның мiндеттерiн атқарушы адамның қолы.
Оларда iшкi iстер органының, мекеменiң, оқу орнының атауы, бұйрыққа қол қойылған дата, оның нөмiрi, орналасу пунктi және бұйрықтың мазмұны көрсетiледi.
Мысалы:
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫНЫҢ
IШКI IСТЕР ДЕПАРТАМЕНТІ
Бұйрық
2001 ж. 11 наурызы                                   N 39 ж/қ
Талдықорған қ.
Жеке құрам бойынша
2. Әдетте, бұйрыққа әртүрлi мазмұндағы (тағайындау, ауыстыру, отқызметке жiберу, қызметiн растау, қарамағына алу (резервке қою), iшкi iстер органдарынан босату туралы және т.б.) бiрнеше тармақтар енедi. Төтенше жағдайларды қоспағанда бiр ғана адамға жеке бұйрық шығаруға болмайды.
3. Бұйрықтардың ұйғарымдары әмiр ету түрiнде жазылады.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға қатысты шығарылатын бұйрықтарда дәйектi түрде қысқартуларсыз мынадай деректер көрсетiледi: қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың арнаулы атағы, тегi, аты және әкесiнiң аты, олардың жеке нөмiрлерi, бұйрық шығатын уақытта атқаратын лауазымдары.
Iшкi iстер органдарына қызметке қабылданатын адамдарға қатысты шығарылатын бұйрықтарда тегi, аты және әкесiнiң аты толық көрсетiледi. Бұл ретте олардың запас бойынша әскери атақтары, сондай-ақ басшы құрамның арнаулы атақтары (егер де бұл адамдар бұған дейiн iшкi iстер органдарында басшы құрамның арнаулы атақтарында қызмет өткерген болса) көрсетiлмейдi. Кәсiби даярлық училищесiн бiтiргеннен кейiн келген адамдарға қатысты оның тағайындалатын лауазымы (егер сынау мерзiмi тағайындалса, оның ұзақтығы) және тағайындау датасы көрсетiле отырып, лауазымдық жалақысы көрсетiледi, ал сынау мерзiмiнен өткен адамдарға қатысты - тағайындау датасы көрсетiле отырып, лауазымы мен лауазымдық жалақысы (егер келiсiм-шарт бойынша болса - келiсiм-шарттың мерзiмiн көрсете отырып) көрсетiледi.
Тағайындау (ауыстыру) жүргiзiлетiн лауазымдарға тағайындау (ауыстыру) туралы барлық бұйрықтарда iшкi iстер органдарының атауы қысқартусыз көрсетiледi.
Басшы құрамдағы адамдарға берiлген ғылыми дәрежелер, ғылыми және құрметтi атақтар әдетте, жеке құрам бойынша бұйрықтарда айтылмайды. Қажет болған жағдайларда олар басшы құрамдағы адамның арнаулы атағының алдында көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң оқу орындарын бiтiру туралы бұйрықтарда оқу бiтiрушiлер олардың қарамағына жiберiлген iшкi iстер органдары тiзiлiп жазылады.
4. Қажет болғанда жеке құрам бойынша бұйрықтарда лауазымға тағайындау, қарамағына алу (резервке қою), қызметке жiберу, iшкi iстер органдарынан босату немесе жеке құрамның тiзiмiнен шығару даталары қойылады.

4) регистрационный номер приказа;
5) подпись лица, издающего приказ, либо лица, исполняющего его обязанности.
В них указывается наименование органа внутренних дел, учреждения учебного заведения, дата подписи приказа, его номер, пункт дислокации и содержание приказа.
Например:
Департамент внутренних дел
Алматинской области
11.03.2001                   Приказ                N 39 л/с
г. Талдыкорган
По личному составу
2. В приказ, как правило, включается несколько пунктов различного содержания (о назначении, перемещении, откомандировании, подтверждении службы, зачислении в распоряжение (резерв), увольнении из органов внутренних дел и т.д.). Издание отдельных приказов на одно лицо нецелесообразно, за исключением экстренных случаев.
3. Предписания приказов излагаются в повелительной форме.
В приказах, издаваемых в отношении лиц рядового и начальствующего состава, в последовательном порядке без сокращений указываются следующие данные: специальные звания, фамилии, имена и отчества лиц рядового и начальствующего состава, их личные номера, должности, занимаемые ко времени издания приказа.
В приказах, издаваемых в отношении принимаемых на службу в органы внутренних дел, указываются полностью фамилии, имена и отчества. При этом имеющиеся у них по запасу воинские звания, а также специальные звания начальствующего состава (если эти лица ранее проходили службу в органах внутренних дел со специальными званиями начальствующего состава) не указываются. В отношении лиц, прибывших после окончания Училища профессиональной подготовки, указываются должность, на которую назначается (если назначен испытательный срок, то продолжительность его), и должностной оклад с указанием даты назначения, а в отношении лиц, прошедших испытательный срок, - должность и должностной оклад (если по контракту - с указанием срока контракта) с указанием даты назначения.
Во всех приказах о назначениях и перемещениях должности, на которые производится назначение (перемещение), и наименования органов внутренних дел указываются без сокращений.
Ученые степени, ученые и почетные звания, присвоенные лицам начальствующего состава, в приказах по личному составу, как правило, не упоминаются. В случае надобности они указываются перед специальным званием лица начальствующего состава.
В приказах об окончании учебных заведений МВД Республики Казахстан перечисляются органы внутренних дел, в распоряжение которых направляются выпускники.
4. При необходимости в приказах по личному составу определяются даты назначения на должности, зачисления в распоряжение (резерв), откомандирования, увольнения из органов внутренних дел или исключения из списков личного состава.

5. Көтермелеу және тәртiптiк жазалау туралы бұйрықтар, әдетте, жеке жасалады. Мұндай бұйрықтардың кiрiспе бөлiгiнде тиiсiнше көтермеленетiн адамдардың сiңiрген еңбегi және қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың терiс қылықтары қысқаша сипатталуы тиiс. Оларда көтермелеулер мен жазалардың түрлерi Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының тәртiптiк практикасы ережелерiнде көзделген көтермелеулер мен жазалардың түрлерiне қатаң сәйкестiкте төменгi дәрежеден бастап тiзiлiп жазылады.
Тәртiптiк жазалауларды алу туралы бұйрықтарда жазалау туралы бұйрыққа сiлтеме жасалады, сондай-ақ жазалауға және оны алуға негiз болған себептер көрсетiледi.
6. Қажеттi жағдайларда бұйрық ұйғарымының тiкелей төменгi жағында мыналар:
1) жоғары лауазымдардан төменгi лауазымдарға ауыстыру кезiнде - ауыстыру негiздерi;
2) қатардағы және басшы құрамдағы адамдар тегiн, атын, әкесiнiң атын және туған датасын өзгерткен кезде - куәлiктiң атауы, оның нөмiрi, датасы және оны қай АХАЖ органы бергенi;
3) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға азаматтық оқу орнындағы емтихандарға дайындалу және оларды тапсыру үшiн, дипломдық жобаны (жұмысты) қорғау үшiн қосымша демалыстар беру кезiнде - тиiстi оқу орнының шақыру-анықтамасы, оның берiлген датасы мен нөмiрi;
4) қатардағы және басшы құрамдағы ақшалай үлестiң сақталуынсыз нәресте 3 жасқа толғанға дейiн қосымша демалыс беру кезiнде - қатардағы және басшы құрамдағы адамның рапорты және оның датасы, баланың тууы туралы куәлiгi;
5) жеке құрамның тiзiмiнен:
өлгендердi шығару кезiнде - куәлiктiң атауы, оның нөмiрi, датасы және оны қай АХАЖ органы бергенi;
басшы құрамның арнаулы атағынан айырылған адамдарды шығару кезiнде - қай соттың шешiмiмен және қай күнi арнаулы атағынан айырылғандығы немесе кiмнiң бұйрығымен, қай күнi және қай нөмiрмен кiшi басшы құрамның арнаулы атағынан айырылғандығы көрсетiледi.
7. Жеке құрам бойынша бұйрықтар анық және қысқаша түрде жазылуы тиiс, қажет болғанда Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруi туралы ереженiң тиiстi тармақтарына немесе солардың негiзiнде шығарылған басшылыққа алынатын басқа да құжаттарға сiлтемелер жасалады.
8. Жеке құрам бойынша бұйрықтар қол қоюға ұсынылғанға дейiн есепке алу құжаттарымен мұқият салыстырылуы (есептелуi) тиiс және оларға: екiншi данасына - орындаушы, бiрiншi данасына - кадр аппаратының бастығы виза қоюы керек.
9. Жеке құрам бойынша бұйрықтарды ұзақ уақыт сақтауға келетiн қатты қағаздан әзiрлеген стандарт парақтарға жазу керек.
Жұмыста ыңғайлы болу үшiн бұйрықтардың бiрiншi бетiнiң бланкiлерi типографиялық тәсiлмен алдын ала әзiрленiп қойылады.
Төменде жеке құрам бойынша бұйрықтардың жиi кездесетiн үлгiлiк мәтiндерi келтiрiлген.
Жеке құрам бойынша бұйрықтардың үлгiлерi
___________________________________________________________________
Тұжырымдамалар                    Қандай жағдайларда
___________________________________________________________________
1                                     2
___________________________________________________________________

5. Приказы о поощрении и наложении дисциплинарных взысканий составляются, как правило, отдельно. Вводная часть таких приказов должна содержать соответственно краткое описание заслуг поощряемых или проступков лиц рядового и начальствующего состава. Виды поощрений или взысканий перечисляются в них по нисходящей степени в строгом соответствии с видами поощрений и взысканий, предусмотренными Правилами дисциплинарной практики в органах внутренних дел Республики Казахстан.
В приказах о снятии дисциплинарных взысканий делается ссылка на приказ о наложении взыскания, а также указываются мотивы, послужившие основанием для наложения взыскания и для его снятия.
6. В необходимых случаях непосредственно под предписанием приказа указываются:
1) при перемещениях с высших должностей на низшие - основания для перемещения;
2) при изменении фамилии, имени, отчества и даты рождения лиц рядового и начальствующего состава - наименование свидетельства, его номер, дата и каким органом ЗАГСа выдано;
3) при предоставлении лицам рядового и начальствующего состава дополнительных отпусков для подготовки и сдачи экзаменов, защиты дипломного проекта (работы) в гражданском учебном заведении - справка-вызов соответствующего учебного заведения, дата ее выдачи и номер;
4) при предоставлении лицам рядового и начальствующего состава дополнительного отпуска без сохранения денежного содержания до достижения ребенком возраста 3 лет - рапорт лица рядового или начальствующего состава и его дата, свидетельство о рождении ребенка;
5) при исключении из списков личного состава:
умерших - наименование свидетельства, его номер, дата и каким органом ЗАГСа оно выдано;
лиц, лишенных специального звания начальствующего состава, - решением какого суда и от какого числа лишен специального звания или чьим приказом, от какого числа и за каким номером лишен специального звания младшего начальствующего состава.
7. Приказы по личному составу должны формулироваться четко и кратко, при необходимости содержать ссылки на соответствующие пункты Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан или на другие руководящие документы, на основании которых они издаются.
8. До представления на подпись приказы по личному составу должны быть  тщательно сверены (считаны) с учетными документами и завизированы: второй экземпляр - исполнителем, первый экземпляр - начальником кадрового аппарата.
9. Приказы по личному составу следует печатать на стандартных листах плотной бумаги, пригодной для длительного хранения.
Для удобства в работе бланки первой страницы приказов изготавливаются заблаговременно типографским способом.
Ниже приводятся примерные тексты наиболее характерных приказов по личному составу.
Примерные образцы приказов по личному составу
---------------------------------------------------------------------------
Формулировки                               В каких случаях
---------------------------------------------------------------------------
1                                             2
---------------------------------------------------------------------------

1. Лауазымға тағайындау бойынша
___________________________________________________________________
Тағайындалсын: - Iшкіісминнiң кәсiби даярлық Қызметке сынау мерзі.
училищесiн (Астана қ.)        мімен алғаш рет қабыл.
бітіргеннен кейiн келген      данатын азаматтарды
Петров Александр Сергеевич    қатардағы және кіші
2001 жылдың 20 қаңтарынан     басшы құрам лауазым.
бастап 3 ай сынау мерзiмiмен  дарына тағайындау
лауазымдық жалақысы           кезінде.
_____теңгенi құрайтын Тылдық
қамтамасыз ету басқармасы жеке
күзет ротасының қатардағы
полицейi лауазымына;
- Қабанбаев Қазбек            Сынау мерзiмiнен өткен.
Ақтойкенұлы полиция сержанты  дердi арнаулы атақ бере
арнаулы атағы берiле отырып,  отырып, қатардағы және
2001 жылдың 20 қаңтарынан     кiшi басшы құрам лауа.
бастап 3 жыл мерзiмге келi.   зымдарына келiсiм-шарт
сiм-шарт жасасу арқылы лауа.  бойынша тағайындау
зымдық жалақысы ____теңгенi   кезінде.
құрайтын Тылдық
қамтамасыз ету басқармасы жеке
күзет ротасының қатардағы
полицейi лауазымына;
- Iшкіісминнiң кәсiби даярлық
училищесiн (Алматы қ.)
бiтiргеннен кейiн келген       Қызметке алғаш рет
Қошқарбаев Асығат Исатайұлы    қабылданатын азамат.
лауазымдық жалақысы ____       тарды қатардағы және
теңгенi құрайтын Алматы қаласы кіші басшы құрам
IIД-нiң Алмалы АIIБ қоғамдық  лауазымдарына
қауiпсiздiк бөлiмшесiнiң поли. тағайындау кезінде.
ция учаскелiк инспекторы
лауазымына;
- Iшкіісминнiң кәсiби даярлық
училищесiн (Астана қ.) бiтiрген.
нен кейiн келген Кан Игорь
Брониславович 2001 жылғы 10     Қызметке сынау мерзі.
ақпаннан бастап, 2 ай сынау     мімен алғаш рет
мерзiмiмен лауазымдық жалақысы  қабылданатын азамат.
теңгенi құрайтын Алматы         тарды орта және аға
қаласы IIД-нiң Талғар АIIБ     басшы құрам лауазым.
анықтау бөлiмшесiнiң            дарына тағайындау
анықтаушысы лауазымына;         кезінде.
Сынау мерзiмiнен өткен Кан
Игорь Брониславович 2001
жылғы 10 ақпаннан бастап, 5 жыл
мерзiмге келiсiм-шарт жасасу
арқылы лауазымдық
жалақысы____ теңгенi             Сынау мерзiмiнен
құрайтын Алматы қаласы IIД-нiң  өткендердi орта және
Талғар АIIБ анықтау бөлiмшесiнiң аға басшы құрам
анықтаушысы лауазымына;          лауазымдарына
келiсiм-шарт бойынша
тағайындау
кезiнде.
Қызметке келісім-шарт
бойынша алғаш рет қабыл.
данатын азаматтарды орта
және аға басшы құрам
лауазымдарына тағайындау
кезінде.
Ішкіісминнің кәсiби даярлық
Тағайын училищесiн (Темiртау қ.)         Қызметкерді қызмет бабында
далсын: бiтiргеннен кейiн келген         төмен тұрған лауазымға
Досымбеков Серiк Сұлтанұлы       ауыстыруға байланысты
2001 жылғы 8 ақпаннан бастап,    тағайындау кезінде (төмен
3 жыл мерзiмге келiсiм-шарт      тұрған лауазымға ауыстыру.
асасу арқылы лауазымдық          дың себебі көрсетіледі).
жалақысы______теңгені
құрайтын
Қарағанды облысы IIД-нiң Жездi
АIIб кадр тобының инспекторы
лауазымына;

1. По назначению на должность
Назначить:   - Петрова Александра Сергеевича,          При назначении на
прибывшего после окончания Училища        должности рядового и
МВД профессиональной подготовки           младшего началь-
(г.Астана), на должность полицейского     ствующего состава
отдельной роты охраны Управления          граждан, впервые
тылового обеспечения, с испытательным     принимаемых на
сроком 3 месяца, с должностным окладом    службу, с испытатель
________ тенге, с 20 января 2001 года.    ным сроком.
- Кабанбаева Казбека Ахтойкеновича на     При назначении по
должность полицейского отдельной роты     контракту, прошедших
охраны Управления тылового обеспечения,   испытательный срок,
по контракту сроком на 3 года, с 20       на должности рядо-
января 2001 года, с должностным окладом   вого и младшего
____ тенге, присвоив специальное звание   начальствующего
сержант полиции.                          состава с прис-
воением специаль-
ного звания.
- Кошкарбаева Асхата Исатаевича,          При назначении на
прибывшего после окончания Училища        должности рядового
МВД профессиональной подготовки           и младшего началь-
(г.Алматы) на должность участкового       ствующего состава
инспектора полиции отделения              граждан, впервые
общественной безопасности Алмалинского    принимаемых на
РУВД ГУВД г.Алматы, с должностным         службу.
окладом ____ тенге.
- Кана Игоря Брониславовича,              При назначении на
прибывшего после окончания Училища        должности среднего
МВД профессиональной подготовки           и старшего началь-
(г.Астана) на должность дознавателя       ствующего состава
отделения дознания Талгарского РУВД       граждан, впервые
УВД Алматинской области, с                принимаемых на
испытательным сроком 2 месяца, с          службу, с
должностным окладом ___ тенге, с 10       испытательным
февраля 2001 года.                        сроком.
- Кана Игоря Брониславовича,              При назначении по
прошедшего испытательный срок, на         контракту на дол-
должность дознавателя отделения           жности среднего и
дознания Талгарского РУВД УВД             старшего началь-
Алматинской области, по контракту         ствующего состава,
сроком на 5 лет, с должностным            прошедших
окладом ___ тенге, с 10 апреля            испытательный срок.
2001 года.
- Досумбекова Серика Султановича,         При назначении на
прибывшего после окончания Училища        должности среднего
МВД профессиональной подготовки           и старшего началь-
(г.Темиртау) на должность инспектора      ствующего состава,
группы кадров Жездинского РОВД ГУВД       граждан, впервые
Карагандинской области, по контракту      принимаемых на
сроком на 3 года, с должностным           службу по
окладом ___ тенге, с 8 февраля            контракту.
2001 года.

2. Қызмет бабында ауыстыру
бойынша
- Полиция аға лейтенанты
Балғаниязов Маулен Төлеуұлы      Қызметкерді қызмет бабында
(Н-403609) Алматы облысы IIД-    өзге арнаулы атақ көзделе.
нің Қапшағай ҚIIб қоғамдық       тін төмен тұрған лауазымға
қауiпсiздiк бөлiмшесiндегi       денсаулық жағдайына
полицияның аға учаскелiк         байланысты немесе жеке
инспекторы лауазымынан           өтініші бойынша ауыстыру
босатылып, лауазымдық жалақысы   кезінде.
________ теңгенi құрайтын сол
жердегi полицияның учаскелiк
инспекторы лауазымына;
Төмендетiле отырып
(тәртiптiк жазалау (бұйрықтың
N датасы); (немесе) аттестация
қорытындысымен анықталған
қызметке сәйкес келмеуi бойынша
(хаттаманың датасы мен N);)
тағайындалады.
- Полиция майоры Бекасов         Қызметкерді бөлімшені
Мұхаметжан Жұмағалиұлы (Н-       нығайту үшін тағайындау
111777) Жамбыл облысы ІІД-нің    кезінде.
Криминалдық полиция қызметі 4-
Басқармасының аса маңызды iстер
жөнiндегi аға жедел уәкiлi
лауазымынан босатылып, 2001
жылғы 10 қаңтардан бастап, "iшкi
қызмет майоры" арнаулы атағы
берiле отырып, лауазымдық
жалақысы_____ теңгені құрайтын
сол жердегі Кадр және тәрбие
жұмысы басқармасы талдау
тобының аға инспекторы
лауазымына;
Төмендетіле отырып (әскери-
дәрігерлiк комиссияның
қорытындысына сәйкес денсаулық
жағдайына байланысты
(анықтаманың датасы мен N);
жеке өтініші бойынша (рапорттың
датасы) тағайындалады.
- Iшкі қызмет подполковнигі
Сатынский Иван Павлович (Е-      Қызметкерді қызмет бабында
555333) Қазақстан                басқа жерге ауыстыруға
Республикасының Iшкiiсминi Кадр  байланысты лауазымға
және тәрбие жұмысы департа.      тағайындау кезінде.
ментiнің ерекше тапсырмалар
жөнiндегі аға инспекторы
лауазымынан босатыла отырып,
бұрынғы лауазымы бойынша
____ теңге көлеміндегі жалақы.
сын сақтау арқылы Астана
қаласының ІІД Алматы АІІБ-ның
кадр бөлімшесі бастығының
лауазымына;
Қызметтi нығайту тәртібiнде
төмендетіле отырып
тағайындалады.
- Семей облысының ІІД-нен
келген полиция аға лейтенанты    Басшы құрамдағы адамдарды
ІІД-нiң Жахин Қанат Жанайұлы (Ц-         лауазымынан босату және
қарама  403609) 2001 жылғы 15 қаңтардан  тиісті ішкі істер органының
ғында   бастап лауазымдық жалақысы       қарамағында қалдыру
(резер. теңгенi құрайтын Ақмола          кезінде.
вiнде)  облысы IIД-нiң Сандықтау ауданы
қалды.  iшкi iстер бөлiмiнiң тергеушiсi
рыла    лауазымына;
отырып  - полиция лейтенанты Иванов
боса.   Сергей Иванович (М-674723)
тылсын: Қостанай облысының IIД Жол
полициясы басқармасының жол
полициясы батальоны 3-
взводының жол полициясы аға
инспекторы лауазымынан (босату
датасы көрсетiлуi мүмкiн).
Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң 2000 жылғы 12 ақпандағы N 31
бұйрығына сәйкес және ұйымдық-штаттық өзгерiстерге байланысты
Тағайындалсын: - iшкi қызмет лейтенанты         Қызметкерді ұйымдық-
Исаев Серiк Қалиұлы              штаттық өзгерістерге
(М-248347) лауазымдық            байланысты лауазымы
жалақысы теңгенi құрайтын        өзгермейтін лауазымға
Тыл департаментiнiң              тағайындау кезінде.
мүлiктiк үлес бөлiмi
инспекторы лауазымына;
- iшкi қызмет лейтенанты         Қызметкерді ұйымдық-
Исаев Серiк Қалиұлы              штаттық өзгерістерге
(М-248347) Тыл                   байланысты лауазымы
департаментi мүлiктiк үлес       төмендейтін лауазымға
бөлiмiнiң аға инспекторы         тағайындау кезінде.
лауазымынан босатыла отырып,
________ теңгенi құрайтын
бұрынғы лауазымдық
жалақысының сақталуы арқылы
сол жердегi инспектор
лауазымына;

2. По перемещению по службе
Назначить:   - старшего лейтенанта полиции             При назначении в
Балганиязова Маулена Тулеевича            связи с пере-
(Н-403609) на должность участкового       мещением сотрудника
инспектора полиции отделения              по службе на ниже-
общественной безопасности                 стоящую должность
Капчагайского ГОВД УВД Алматинской        (указывается причина
области, с должностным окладом ___        перемещения на ниже-
тенге, освободив от должности             стоящую должность).
старшего участкового инспектора
полиции там же.
Назначается с понижением в порядке
(или) (дисциплинарного взыскания (N
приказа, дата); по служебному не-
соответствию, выявившемуся по итогам
аттестации (дата и N протокола);).
- майора полиции Бекасова Мухаметжана     При перемещении со-
Жумагалиевича (Н-111777), на должность    трудника по службе
старшего инспектора группы анализа        по состоянию
Управления кадровой и воспитательной      здоровья или по
работы УВД Жамбылской области, с 10       личной просьбе на
января 2001 года, освободив от            нижестоящую
должности старшего оперуполномоченного    должность, по
по особо важным делам 4 Управления        которой преду-
Службы криминальной полиции там же, с     смотрено иное специ-
окладом в размере _____ тенге, присвоив   альное звание.
ему специальное звание "майор
внутренней службы".
Назначается с понижением (по
состоянию здоровья, в соответствии с
заключением военно-врачебной комиссии
(дата и N справки); по личной просьбе
(дата рапорта).
- подполковника внутренней службы         При назначении со-
Сатынского Ивана Павловича (Е-555333),    трудника для
на должность начальника отделения         укрепления под-
кадров Алматинского РУВД УВД г.Астаны,    разделения.
освободив от должности старшего
инспектора по особым поручениям
Департамента кадровой и воспитательной
работы МВД Республики Казахстан, с
сохранением оклада по прежней должности
в размере ____ тенге.
Назначается с понижением в порядке
укрепления службы.
- старшего лейтенанта полиции Жахина      При назначении со-
Каната Жанаевича (Ц-403609), прибывшего   трудника на
из УВД Семипалатинской области, на        должность в связи
должность следователя отдела внутренних   с его перемещением
дел Сандыктауского района УВД Акмолинской по службе в другую
области, с 15 января 2001 года, с         местность.
должностным окладом ____ тенге.
Освободить,  - лейтенанта полиции Иванова Сергея       При освобождении
оставив в    Ивановича (М-674723), от должности        лиц начальствующего
распоряжении старшего инспектора дорожной              состава от
(резерве)    полиции 3 взвода батальона дорожной       должности и
УВД:         полиции Управления дорожной полиции       оставлении в
УВД Костанайской области (возможно с      распоряжении со-
указанием даты освобождения).             ответствующего
органа внутренних
дел.
В соответствии с приказом МВД Республики Казахстан N 31 от 12 февраля
2000 года и в связи с организационно-штатными изменениями
Назначить:   - лейтенанта внутренней службы            При назначении со-
Исаева Серика Калиевича                   трудника на
(М-248347) на должность инспектора        должность, когда в
отдела вещевого довольствия               связи с оргштатными
Департамента тыла, с должностным          изменениями
окладом ____ тенге.                       должность не
изменяется.
- лейтенанта внутренней службы            При назначении со-
Исаева Серика Калиевича                   трудника на
(М-248347) на должность инспектора        должность, когда в
отдела вещевого довольствия               связи с оргштатными
Департамента тыла, освободив от           изменениями
должности старшего инспектора             должность
там же, с сохранением оклада              понижается.
по прежней должности в размере
______ тенге.

3. Қызметке жiберу бойынша
Ақмола облысы  - Полиция лейтенанты       Қызметкердi қызмет бабында
IIД-нiң        Алексеева Татьяна Юрьевна    басқа жерге ауыстыру
қарамағына     (М-374629) Атырау облысының      кезінде.
қызметке       IIД қоғамдық қауiпсiздiк
жiберiлсiн:    қызметiнiң кәмелетке
толмағандардың iсi жөнiн.
дегi инспекторы
лауазымынан босатыла
отырып, 2001 жылғы 12
наурыздан бастап;
Негiз: Ақмола облысы
IIД-нiң 2001 жылғы 10
наурыздағы N 3/3-345 хаты.
Қостанай заң   - полиция кiшi сержанты        Қызметкердi оқу орнына
институтының   Котова Елена Викторовна        күндiзгi оқуға түсуiне
қарамағына     Жедел-техникалық қызмет         байланысты ауыстыру
қызметке       департаментi мұрағат жұмысы      кезiнде.
жiберiлсiн:    бөлiмiнiң техник-мұрағатшы
лауазымынан босатыла отырып,
2001 жылғы 12 наурыздан бастап;
Негiз: ҚР IIМ ҚЗИ-ның 2001
жылғы 28 тамыздағы N 6/6-452
хаты.
4. Қызметтен босату бойынша
1. Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруi туралы ережеге сәйкес әскери есепке алу арқылы iшкi iстер органдарынан Қарулы Күштердiң запасына босатылсын.
әскери есеп    күрделi құрылыс бөлiмiнiң      Қызметкерді ішкі істер
91-тармақтың   бастығы iшкi қызмет подпол органдарынан оның қызметте
"б" тармақша.  ковнигi Әбiлдаев Қайрат        болудың шекті жасына
сы бойынша     Нұрымжанұлы (М-065775)      жетуіне байланысты босату
(жасына        2001 жылғы 15 наурыздан              кезінде.
байланысты)    бастап Бiржолғы жәрдемақы төлеу
үшiн ІІО-дағы еңбек сiңiрген
жылдары 2001 жылғы 15
наурызда 27 жыл 03 ай
13 күндi құрады.
Негiз: Қ.Н.Әбiлдаевтың 2001
жылғы 10 ақпандағы рапорты.
91-тармақтың   - Алматы қаласы ІІД-нің       Қызметкерді ішкі істер
"в" тармақшасы Медеу АIIБ қоғамдық қауiпсiз.  Органдарынан денсаулық
бойынша        дiк бөлiмшесiнiң полиция аға    жағдайына байланысты
(денсаулық     учаскелiк инспекторы полиция     босату кезінде.
жағдайына      майоры Коваленко Сергей
байланысты)    Матвеевич (Р-564737) 2001
жылғы 26 ақпаннан бастап;
Бiржолғы жәрдемақы төлеу
үшiн ІІО-дағы еңбек сiңiрген
жылдары 2001 жылғы 26
ақпанда 28 жыл 05 ай 13 күндi
құрады.
Негiз: С.М.Коваленконың
рапорты, ӘДК-ның 2001 жылғы 20
ақпандағы N 14 анықтамасы.
91-тармақтың   - Қоғамдық қауiпсiздiк        Қызметкердi штаттардың
"г" тармақша.  департаментi арнайы мекеме. қысқартылуына немесе iшкi
сы бойынша     лерге басшылық жасау жөнiн. iстер органдарын қайта
(штаттардың    дегi бөлiмiнiң инспекторы   құруға байланысты басқа
қысқартылуына  iшкi қызмет лейтенанты       лауазымда пайдалану
немесе iшкi    Еркiнбаев Амангелдi Нұрмұ.     мүмкіндігі болмаған
iстер          ханбетұлы (К-472487) 2001    жағдайда оған босатуға
органдарын     жылы пайдаланылмаған 10      дейін бір ай қалғанда
қайта құруға   өтемақы төлеу арқылы өтем.   хабарлау арқылы пайда.
байланысты):   ақы төлеу арқылы 2001 жылғы  ланылмаған демалыс үшін
04 мамырдан бастап; Қызметтен өтемақы төлей отырып,
босарда алатын жәрдемақы       ішкі істер
төлеу үшiн ІІО-дағы         органдарынан қызметтен
еңбек сiңiрген жылдары 2001    босату кезінде.
жылғы 04 мамырда 02 жыл 03 ай
14 күнді құрады.
91-тармақтың   Тылдық қамтамасыз ету          Қызметкерді ішкі істер
"д" тармақша.  басқармасы автошаруашылығы.    органдарынан келісім-
сы бойынша     ның жүргiзушi-қызметкерi   шарт мерзімінің аяқталуына
(келiсiм-шарт. полиция старшинасы Қасенов байланысты босату кезінде.
тың бұзылуына  Болат Имантайұлы 2001 жылғы
байланысты):   01 ақпаннан бастап;
Негiз: Б.И.Қасеновтың 2001
жылғы 20 қаңтардағы рапорты.
91-тармақтың   - Алматы қаласы ІІД-нің       Қызметкерді ішкі істер
"е" тармақша.  Алмалы АІІБ анықтау бөлімшесі.органдарынан өз өтініші
сы бойынша     нің аға анықтаушысы полиция   бойынша босату кезінде.
(өз өтiнiшi    капитаны Мұқашев Мұрат
бойынша):      Ошпанбайұлы (М-186417) 2000
жылғы 15 қаңтардан бастап;
Негіз: М.О. Мұқашевтың 2001
жылғы 15 желтоқсандағы
рапорты.
91-тармақтың   - Ішкі қауіпсіздік басқармасы  Қызметкерді ішкі істер
"ж" тармақша.  ұйымдық-әдістемелік бөлімшесі.   органдарынан басқа
сы бойынша     нің аға жедел уәкілі ішкі        мемлекеттік органға
(басқа         қызмет майоры Коваленко Сергей  (ұйымға) жұмысқа
мемлекеттiк    Иванович (К-832117) 2001 жылғы   ауысуына байланысты
органға        22 наурыздан бастап;             босату кезінде.
(ұйымға)         Негіз: Әл-Фараби атындағы

3. По откомандированию
Откоманди-   - лейтенанта полиции Алексееву            При перемещении со-
ровать в     Татьяну Юрьевну (М-374629), освободив     трудника по службе
распоряжение от должности инспектора по делам          в другую местность.
УВД          несовершеннолетних службы общественной
Акмолинской  безопасности УВД Атырауской области, с
области:     12 марта 2001 года.
Основание: письмо УВД Акмолинской
области от 10 марта 2001 года N 3/3-345.
Откомандиро  - младшего сержанта полиции Котову        При перемещении со-
вать в рас-  Елену Викторовну, освободив от должности  трудника в связи с
поряжение    техника-архивиста отдела архивной работы  поступлением на
Кустанайс-   Департамента оперативно-технической       на учебу на очное
кого юриди-  службы с 1 сентября 2001 года.            обучение в учебное
ческого        Основание: письмо КЮИ МВД РК от 28      заведение.
института:   августа 2001 года N 6/6-452.
4. По увольнению со службы
1. В соответствии с Положением о прохождении службы лицами рядового и
начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан
уволить из органов внутренних дел в запас Вооруженных Сил, с постановкой
на воинской учет
по п.91 п/п  - подполковника внутренней службы         При увольнении со-
"б" (по        Абильдаева Кайрата Нурумжановича        трудника из органов
возрасту)      (М-065775), начальника отдела           внутренних дел по
капитального строительства, с 15        достижении им
марта 2001 года.                        предельного
возраста пребывания
на службе.
Выслуга лет в ОВД для выплаты
единовременного пособия на 15 марта
2001 года составляет 27 лет 3 месяца
13 дней.
Основание: рапорт Абильдаева К.Н.
от 10 февраля 2001 года.
по п.91      - майора полиции Коваленко Сергея         При увольнении со-
п/п "в"      Матвеевича (Р-564737), старшего           трудника из органов
(по          участкового инспектора полиции            внутренних дел по
состоянию    отделения общественной безопасности       состоянию здоровья.
здоровья)    Медеуского РУВД ГУВД г.Алматы, с
26 февраля 2001 года.
Выслуга лет в ОВД для выплаты
единовременного пособия на 26 февраля
2001 года составляет 28 лет 5 месяцев
13 дней.
Основание: рапорт Коваленко С.М.,
справка ВВК N 14 от 20 февраля 2001
года.
по п. 91     - лейтенанта внутренней службы            При увольнении со-
п/п "г"      Еркенбаева Амангельды Нурмуханбетовича    трудника из органов
(в связи     (К-472487), инспектора отдела по          внутренних дел в
с сокраще-   руководству специальными учреждениями     связи с сокращением
нием штатов  полиции Департамента общественной         штатов или реоргани-
или ре-      безопасности, с 4 мая 2001 года, с        зацией органов
организацией выплатой денежной компенсации за          внутренних дел в
органов      неиспользованный в 2001 году отпуск в     случае невозможности
внутренних   количестве 10 суток.                      использования в
дел)                                                   другой должности с
выплатой компенсации
за неиспользованный
отпуск, с уведомле-
нием за один месяц
до увольнения
Выслуга лет в ОВД для выплаты
выходного пособия на 4 мая 2001 года
составляет 2 года 3 месяца 14 дней.
по п.91      - старшину полиции Касенова Булата        При увольнении со-
п/п "д"      Имантаевича, водителя-сотрудника Авто-    трудника из органов
(в связи     хозяйства Управления тылового             внутренних дел в
с растор-    обеспечения, с 1 февраля 2001 года.       связи с окончанием
жением                                                 срока контракта.
контракта)
Основание: рапорт Касенова Б.М. от
20 января 2001 года.
по п.91      - капитана полиции Мукашева Мурата        При увольнении со-
п/п "е"      Ошпанбаевича (М-186417), старшего         трудника из органов
(по соб-     дознавателя отделения дознания            внутренних дел по
ственному    Алмалинского РУВД ГУВД г.Алматы, с        собственному
желанию)     15 января 2000 года.                      желанию.
Основание: рапорт Мукашева М.О. от
15 декабря 2001 года.
по п.91      - майора внутренней службы Коваленко      При увольнении со-
п/п "ж"      Сергея Ивановича (К-832117), старшего     трудника из органов
(в связи     оперуполномоченного организационно-       внутренних дел в
с переходом  методического отделения Управления        связи с переходом
на работу    внутренней безопасности, с 22 марта       на работу в другие
в другие     2001 года.                                государственные
государст-                                             органы (организации)
венные
органы
(организа-
ции)
Основание: письмо КазГНУ им. Аль-
Фараби от 11 марта 2001 года N 3/65.
по п.91      - капитана полиции Ахметова Серика        При увольнении со-
п/п "и"      Ризаевича (И-546732), участкового         трудника из органов
(за система- инспектора полиции отделения              внутренних дел за
тические     общественной безопасности Жетысуского     систематическое
нарушения    РУВД ГУВД г.Алматы, с 18 марта 2001       нарушение служебно-
служебно-    года.                                     воинской дисциплины
воинской                                               (при наличии двух
дисциплины)                                            действующих
взысканий).
Основание: представление Жетысуского

жұмысқа        ҚазМҰУ-дың 2001 жылғы 11 нау.
ауысуына       рыздағы N 3/65 хаты.
байланысты):
91-тармақтың   - Алматы қаласы ІІД-нің       Қызметкерді ішкі істер
"и" тармақша.  Жетісу АІІБ қоғамдық қауіпсіз.  органдарынан әскери-
сы бойынша     дік бөлімшесінің полиция     қызметтік тәртіпті ұдайы
(әскери        учаскелік инспекторы полиция    бұзғаны үшін босату
қызметтік      капитаны Ахметов Серік         кезінде (қатарына екі
тәртіпті       Ризаұлы (И-546732) 2001 жылғы     жазасы болғанда).
ұдайы          18 наурыздан бастап;
бұзғаны үшін):   Негіз: Жетісу АІІБ-ның 2001
жылғы 11 наурыздағы ұсынымхаты.
91-тармақтың   Паспорт және виза жұмысы       Қызметкерді ішкі істер
"к" тармақша.  басқармасы шетелдермен жұмыс  органдарынан аттестация
сы бойынша     жөнiндегi бөлiмiнiң инспекторы  қорытындылары бойынша
(аттестация    полиция капитаны Омаров Ермек     анықталған қызметке
қорытындыла.   Сейiтұлы (П-112346) 2001 жылғы    сәйкес келмеуіне
ры бойынша     23 қаңтардан бастап;              байланыс.ы босату
анықталған       Негіз: аттестациялық              кезінде.
қызметке       комиссияның 2000 ж. 18 қаңтар.
сәйкес         дағы шешімі.
келмеуiне
байланысты):
91-тармақтың   - Жол полициясы басқармасы жол Қызметкерді ішкі істер
"л" тармақша.  полициясы жеке батальонының жол  органдарынан ішкі
сы бойынша     полициясы инспекторы полиция    істер органдарының
(iшкi iстер    сержанты Пак Евгений Игоревич     қызметкері атағының
органдарының   2001 жылғы 05 наурыздан бастап;   беделін түсіретін
қызметкерi       Негіз: 2001 жылғы 02 наурыз.   теріс қылық жасағаны
атағының       дағы қызметтік тексеру материал. үшін босату кезінде.
беделiн        дары.
түсiретiн
терiс қылық
жасағаны
үшiн):
91-тармақтың   - Жол полициясы департаментінің   Қызметкерді соттың
"м" тармақша.  жол полициясы жеке батальоны      заңды күшіне енген
сы бойынша     1-взводының жол полициясы аға     айыптау үкімінің
(соттың заңды  инспекторы полиция капитаны       іске асырылуына
күшiне енген   Ыбраев Марат Әметұлы (Н-659264)   байланысты ішкі
айыптау        2001 жылғы 13 наурыздан бастап;   істер органдарынан
үкiмiнiң iске    Негіз: Алмалы аудандық соты.    босату кезінде.
асырылуына     ның 2001 жылғы 10 қаңтардағы
байланысты):   үкімі.
2. Iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы
адамдарының қызмет өткеруi туралы ережеге сәйкес әскери
есептен шығару арқылы iшкi iстер органдарынан босатылсын
92-тармақтың   - Алматы қаласы ІІД-нің кадр     Қызметкерді әскери
"а" тармақша.  басқармасы бастығының орынбасары  есептен шығару
сы бойынша     ішкі қызмет подполковнигі         арқылы жасына
(жасына        Жылқыбаев Қанат Қойшыбекұлы       байланысты ішкі
байланысты):   (Л-867321) 2001 жылғы 18 наурыз.  істер органдарынан
дан бастап;                       босату кезінде.
Біржолғы жәрдемақы төлеу
үшін ІІО-дағы еңбек сіңірген
жылдары 2001 жылғы 18 наурызда
29 жыл 01 ай 12 күні құрады.
Негіз: Қ.Қ.Жылқыбаевтың 2001
жылғы 18 ақпандағы рапорты.
92-тармақтың   - Алматы қаласы ІІД-нің Әуезов   Қызметкерді әскери
"б" тармақша.  АІІБ бастығының орынбасары        есептен шығару
сы бойынша     полиция подполковнигі Козлов      арқылы, пайдала.
(науқастануы.  Игорь Александрович (К-184321)    нылмаған демалыс
на байланыс.   2001 жылы пайдаланылмаған 10      үшіна ақшалай
ты):           тәулік демалысы үшін ақшалай      өтемақы төлей
өтемақы төлеу арқылы 2001 жылғы   отырып, ішкі істер
06 сәуірден бастап;               органдарынан
Біржолғы жәрдемақы төлеу үшін   босату кезінде.
ІІО-дағы еңбек сіңірген жылдары
2001 жылғы 06 сәуірде 27 жыл
07 ай 13 күнді құрады.
Негіз: И.А.Козловтың рапорты,
ӘДК-ның 2001 жылғы 2 сәуірдегі
N 15 анықтамасы.

РУВД от 11 марта 2001 года.
по п.91      - капитана полиции Омарова Ермека         При увольнении со-
п/п "к"      Сеитовича (П-112346), инспектора          трудника из органов
(по слу-     отдела по работе с иностранцами           внутренних дел по
жебному      управления паспортной и визовой           служебному несоот-
несоответст- работы, с 23 января 2001 года.            ветствию, выявив-
вию, выявив- Основание: решение аттестационной         шемуся по итогам
шемуся по    комиссии от 18.01.2000 г.                 аттестации.
итогам
аттестации):
по ст.91     - сержанта полиции Пака Евгения           При увольнении со-
п/п "л"      Игоревича, инспектора дорожной            трудника из органов
(за со-      полиции отдельного батальона              внутренних дел за
вершение     дорожной полиции Управления дорожной      совершение про-
проступка,   полиции, с 5 марта 2001 года.             ступка, дискредити-
дискредити-  Основание: материалы служебной проверки   рующего звание со-
рующего      от 2 марта 2001 года.                     трудника органов
звание со-                                             внутренних дел.
трудника
органов
внутренних
дел):
по ст.91     - капитана полиции Ибраева Марата         При увольнении со-
п/п "м" (в   Аметовича (Н-659264), старшего            трудника из органов
связи с со-  инспектора дорожной полиции 1 взвода      внутренних дел в
стоявшимся   отдельного батальона дорожной полиции     связи с состоявшимся
обвинитель-  Департамента дорожной полиции, с 13       обвинительным при-
ным при-     марта 2001 года.                          говором суда, всту-
говором                                                пившим в законную
суда,        Основание: приговор Алмалинского          силу.
вступив-     районного суда от 10 января 2001 года.
шим в
законную
силу):
2. В соответствии с Положением о прохождении службы лицами рядового и
начальствующего состава органов внутренних дел уволить из органов
внутренних дел со снятием с воинского учета
по п.92      - подполковника внутренней службы         При увольнении со-
п/п "а"      Жилкибаева Каната Койшибековича           трудника из органов
(по          (Л-867321), заместителя начальника        внутренних дел по
возрасту):   управления кадров ГУВД г.Алматы, с        возрасту со снятием
18 марта 2001 года.                       с воинского учета.
Выслуга лет в ОВД для выплаты
единовременного пособия на 18 марта
2001 года составляет 29 лет 1 месяц
12 дней.
Основание: рапорт Жилкибаева К.К.
от 18 февраля 2001 года.
по п.92      - подполковника полиции Козлова Игоря     При увольнении со-
п/п "б"      Александровича (К-184321), заместителя    трудника из органов
(по          начальника Ауэзовского РУВД ГУВД          внутренних дел по
болезни):    г.Алматы, с 6 апреля 2001 года, с         болезни, со снятием
выплатой денежной компенсации за          с воинского учета,
неиспользованный в 2001 году отпуск в     с выплатой денежной
количестве 10 суток.                      компенсации за не-
использованный
Выслуга лет в ОВД для выплаты едино-    отпуск.
временного пособия на 6 апреля 2001
года составляет 21 год 7 месяцев 13
дней.
Основание: рапорт Козлова И.А.,
справка ВВК N 15 от 2 апреля 2001
года.

5. Жеке құрамның тiзiмiнен шығару бойынша
Өлiмiне        Маңғыстау облысы IIД-нiң          Қызметкердi өлiмiне
байланысты     Бейнеу АIIб қоғамдық қауiпсiздiк  байланысты жеке
жеке құрамның  бөлiмшесiнiң бастығы полиция аға  құрамның тiзiмiнен
тiзiмiнен      лейтенанты Бакин Сергей           шығарған кезде.
шығарылсын:    Петрович (К-457383) 2001 жылғы
23 наурыздан бастап;
Негiз: 2001 жылғы 24 наурызда
Маңғыстау облысы Бейнеу
ауданының АХАЖ бөлiмi берген I-
МЮ N 541077 өлiмi туралы
куәлiк.
Хабар-ошарсыз  - Батыс Қазақстан
жоғалуына      IIД анықтау бөлiмiнiң инспекторы  Хабар-ошарсыз
байланысты     полиция лейтенанты Шиязов         жоғалған қызмет.
жеке құрамның  Марат Әбiлұлы (Н-546838) 2001     кердi жеке
тiзiмiнен      жылғы 05 ақпаннан бастап;         құрамның тiзiмiнен
шығарылсын:      Негiз: N 34 iс бойынша соттың   шығарған кезде.
2001 жылғы 05 ақпандағы хабар-
ошарсыз жоғалған деп тану туралы
шешiмi.
6. Арнаулы атақтар беру бойынша
1) Қазақстан Республикасы iшкi iстер        Қатардағы және кiшi
органдарының қатардағы және басшы құрамдағы      басшы құрам бойынша
адамдарының қызмет өткеруi туралы ережеге сәйкес бұйрықтар орта
кiшi басшы құрамның арнаулы атақтары берiлсiн:   және ағабасшы
құрам бойынша
полиция кiшi сержанты               бұйрықтардан бөлек
әзiрленедi.
- Абай қаласы iшкi iстер бөлiмiнiң полицейi
полицияның қатардағы қызметкерi Қожахметов
Серiк Жақыпбекұлына.
Кiшi басшы құрамның
алғашқы арнаулы атағын
беру кезiнде.
iшкi қызмет сержант
- Ақмола облысы IIД-нiң Қылмыстық-атқару жүйесi  Кiшi басшы құрамның
басқармасы ЕЦ-166/10 мекемесiнiң бақылаушысы  кезектi арнаулы атағын
iшкi қызмет кiшi сержанты Смирнов Михайл            беру кезінде.
Ивановичке.
2) Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдары.
ның қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының
қызмет өткеруi туралы ережеге сәйкес орта және
аға басшы құрамның арнаулы атақтары берiлсiн:
полиция подполковнигi
- Алматы қаласының IIД Түрксiб АIIБ-ның
бастығы полиция майоры Семенов Петр
Давыдовичке (Ц-456789).
Кезектi арнаулы атақ
берiлген кезде. Атақ
берiлген нақты күнi
көрсетiлуi мүмкiн.
полиция майоры
- Ішкіісминнiң кадрларына қабылдау арқылы
Қарағанды облысының IIД Iшкi қауiпсiздiк
басқармасының аға жедел уәкiлi полиция капитаны
Гурьев Иван Степановичке (Ц-450001);№№№№№    Ішкіісминнiң кадрларына
қабылдау арқылы кезектi
арнаулы атақтар беру
кезiнде ие болған арнаулы
- Iшкіісминнiң кадрларына қабылдау арқылы  немесе әскери атақтарында
Ақмола облысы IIД-нiң Шортанды АIIб анықтау    белгiленген мерзiмде
бөлiмшесiнiң бастығы әдiлет (салық полициясы)  қызмет өткерген және
капитаны Төлебаев Мұхтарға (У-564783).         одан жоғары арнаулы
атақ көзделетiн лауазымға
тағайындалған ҚК-тың,
ҰҚК-тың, IӘ-нiң,
Республикалық ұланның
және басқа да әскерлер мен
әскери құрамалардың
офицерлерiне, салық
полициясы, кеден қызметi
органдарының, бұрынғы
МТК-ның орта және аға
басшы құрамы адамдарына
берiледi (Қазақстан
Республикасы Iшкіісминiнiң
бұйрықтарымен).
iшкi қызмет капитаны
- Iшкіісминнiң кадрларына қабылдау арқылы      Запастағы офицерлерді
Жамбыл облысының IIД Қылмыстық-атқару жүйесi Ішкіісминнің кадрларына

5. По исключению из списков личного состава
исключить    - старшего лейтенанта полиции Бакина      При исключении со-
из списков   Сергея Петровича (К-457383), начальника   трудника из списков
личного      отделения общественной безопасности       личного состава за
состава      Бейнеуского РОВД УВД Мангистауской        смертью.
за смертью:  области, с 23 марта 2001 года.
Основание: свидетельство о смерти
I-МЮ N 541077, выданное отделом ЗАГС
Бейнеуского района Мангистауской
области 24 марта 2001 года.
Исключить    - лейтенанта полиции Шиязова Марата       При исключении из
из списков   Абиловича (Н-546838), инспектора отдела   списков личного
личного      дознания Западно-Казахстанского УВД на    состава безвестно
состава в    транспорте, с 5 февраля 2001 года.        отсутствующего
связи с        Основание: решение суда о признании     сотрудника.
безвестным   безвестно отсутствующим от 5 февраля
отсутствием: 2001 года по делу N 34.
6. По присвоению специальных званий
1) В соответствии с Положением о прохождении      Приказы по рядовому
службы лицами рядового и начальствующего состава       и младшему началь-
органов внутренних дел Республики Казахстан            ствующему составу
присвоить специальные звания младшего                  готовятся отдельно
начальствующего состава:                               от приказов по
среднему и старшему
начальствующему
составу.
младший сержант полиции
рядовому полиции Кожахметову Серику               При присвоении пер-
Жакипбековичу, полицейскому отдела внутренних          вого специального
дел г.Абая.                                            звания младшего
начальствующего
состава.
сержант внутренней службы
- младшему сержанту внутренней службы             При присвоении оче-
Смирнову Михаилу Ивановичу, контролеру Учреждения      реднего специального
ЕЦ-166/10 Управления уголовно-исполнительной           звания младшего
системы УВД Акмолинской области.                       начальствующего
состава.
2) В соответствии с Положением о прохождении
службы лицами рядового и начальствующего состава
органов внутренних дел Республики Казахстан
присвоить специальные звания среднего и старшего
начальствующего состава:
подполковник полиции
- майору полиции Семенову Петру Давыдовичу        В случае присвоения
(Ц-456789), начальнику Управления внутренних дел       очередного специ-
Турксибского района ГУВД г.Алматы.                     ального звания.
Допускается указа-
ние конкретного
числа, с которого
присваивается
звание.
майор полиции
- капитану Гурьеву Ивану Степановичу              При присвоении оче-
(Ц-450001), старшему оперуполномоченному Управления    редных специальных
внутренней безопасности ГУВД Карагандинской области,   званий, с зачис-
с зачислением в кадры МВД;                             лением в кадры МВД,
офицерам ВС, КНБ,
ВВ, Республиканской
гвардии, других
войск и воинских
формирований, лицам
среднего и старшего
- капитану юстиции (налоговый полиции)            начальствующего
Тулебаеву Мухтару (У-564783), начальнику               состава органов
отделения дознания отдела внутренних дел               налоговой полиции,
Шортандинского района УВД Акмолинской области,         таможни, бывшего
с зачислением в кадры МВД.                             ГСК, выслужившим
установленный
срок в имеющемся
специальном или
воинском звании
и назначенным на
должность, по
которой преду-
смотрено более
высокое специальное
звание (приказами
МВД Республики
Казахстан).
капитан внутренней службы
- Осетрову Юрию Ивановичу (И-544113),             В случае зачисления

басқармасының ЖД-158/2 мекемесi бастығының       қабылдау кезінде
орынбасары Осетров Юрий Ивановичке (И-544113).      (Қазақстан
Республикасы
Ішкіісминінің
бұйрықтарымен).
полиция аға лейтенанты
- Iшкіісминнiң кадрларына қабылдау арқылы      Қызметке қабылданған
Атырау облысының IIД Штаб-бөлiмiнiң инспекторы   бұрынғы МТК-ның,
әдiлет (салық полициясы, милиция, iшкi қызмет)   салық полициясы,
аға лейтенанты Садуақасова Майра Фазылқызына     кеден қызметі
(Ц-563786).                                      органдарының орта
және аға басшы
құрамы адамдарына,
ҚК-тың, ҰҚК-тың,
Республикалық
ұланның  және
басқа да әскерлер
мен әскери құрама.
лардың офицерле.
ріне тең арнаулы
атақ беру кезінде
(Қазақстан Рес.
публикасы
Ішкіісминінің
бұйрықтарымен).
№ішкі қызмет лейтенанты
- Ц-567898 жеке нөмiрi берiле отырып, Қаржымен Арнаулы немесе әскери
қамтамасыз ету департаментiнiң инспекторы     атақтары жоқ адамдарға
Бубнов Игорь Степановичке.                      кіші және аға басшы
құрамның алғашқы арнаулы
атақтарын беру кезінде
Iшкіісминнiң кадрларына қабылдансын:    (Iшкiiсминнiң
бұйрықтарымен).
- Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi жедел
бөлiмiнiң аға жедел уәкiлi iшкi қызмет капитаны
Мұхтаров Пернебек Матайұлы (Ц-456321).           Iшкіісминнiң
кадрларына бұған
дейiн iшкi істер
органдарында қызмет
өткерген адамдарды
оларда бар орта
немесе аға басшы
құрамның арнаулы
атақтарымен не
болмаса кезекті
арнаулы атақтар
беру арқылы
қабылдау
кезiнде (Қазақстан
Республикасы
Iшкіісминiнiң
бұйрықтарымен).
7. Көтермелеу бойынша
1. Қазақстан Республикасы iшкіісминiнiң Құрмет   Көтермелеулер мен
кiтабына енгiзiлсiн:                           тәртіптік жазалаулар
- "Күзет" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының туралы бұйрықтар
1-санаттағы "Алматы" еншiлес мемлекеттiк         қызметкерлерді
кәсіпорны полиция ротасының полицейi полицияның  көтермелеу немесе
қатардағы қызметкерi Алехин Николай Иванович.    көтермелеу
бастықтармен
келiсiлген ұсыным.
хаттардың негiзiнде
шығарылады.
2. "Iшкіісминнiң еңбек сiңiрген қызметкерi"
деген N 113 омырау белгiсiмен наградталсын:
- Солтүстiк Қазақстан облысының IIД бастығының
орынбасары полиция полковнигi Ысқақов Берiк
Мұхамедұлы.
3. Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң Құрмет
грамотасымен наградталсын:
- Медициналық басқарманың аға инспекторы iшкi
қызмет майоры Плотников Сергей Антонович.
4. "Iшкіісминдегi үздiк қызметi үшiн" деген
омырау белгiсiмен наградталсын:
Ақмола облысы IIД-нiң Жол полициясы басқармасы
жол полициясы жеке батальонының аға инспекторы
полиция капитаны Сләмқұлов Кеңесбек Нұрпейiсұлы.

заместителю начальника Учреждения ЖД-158/2             в кадры МВД
Управления уголовно-исполнительной системы УВД         офицеров запаса
Жамбылской области, с зачислением в кадры МВД.         (приказами МВД
Республики
Казахстан).
старший лейтенант полиции
- старшему лейтенанту юстиции (налоговой          При присвоении
полиции, милиции, внутренней службы) Садвакасовой      равного специаль-
Майре Фазыловне (Ц-563786), инспектору Штаба-отдела    ного звания лицам
УВД Атырауской области, с зачислением в кадры МВД.     среднего и старшего
начальствующего
состава органов
бывшего ГСК,
налоговой полиции,
таможни, офицерам
ВС, КНБ,
Республиканской
гвардии, других
войск и воинских
формирований,
принятым на службу
(приказами МВД
Республики
Казахстан).
лейтенант внутренней службы
- Бубнову Игорю Степановичу, инспектору           При присвоении пер-
Департамента финансового обеспечения, присвоив         вых специальных
личный номер Ц-567898.                                 званий среднего и
старшего началь-
ствующего состава,
не имеющим
специальных или
воинских званий
(приказами МВД).
Зачислить в кадры МВД:
- капитана внутренней службы Мухтарова            При зачислении в
Пернебека Матаевича (Ц-456321), старшего               кадры МВД лиц,
оперуполномоченного оперативного отдела                ранее проходивших
Комитета уголовно-исполнительной системы.              службу в органах
внутренних дел, с
имеющимся у них
специальным званием
среднего или
старшего началь-
ствующего состава,
либо с присвоением
очередного
специального звания
(приказами МВД
Республики
Казахстан).
7. По поощрению
1. Занести в Книгу почета МВД Республики          Приказы о
Казахстан:                                             поощрениях и
- рядового полиции Алехина Николая                наложении
Ивановича, полицейского роты полиции Дочернего         дисциплинарных
государственного предприятия "Алматы" 1                взысканий издаются
категории Республиканского государственного            на основании
предприятия "Кузет".                                   представлений,
2. Наградить нагрудным знаком "Заслуженный        согласованных с
работник МВД" N 113:                                   начальниками,
правами которых
поощряются или
наказываются
сотрудники.
- полковника полиции Искакова Берика
Мухамедовича, заместителя начальника УВД Северо-
Казахстанской области.
3. Наградить Почетной грамотой МВД
Республики Казахстан:
- майора внутренней службы Плотникова
Сергея Антоновича, старшего инспектора
Медицинского управления.
4. Наградить нагрудным знаком "За отличную
службу в МВД":
- капитана полиции Сламкулова Кенесбека
Нурпеисовича, старшего инспектора отдельного
батальона дорожной полиции Управления дорожной
полиции УВД Акмолинской области.

5. Алматы қаласы IIД-нiң грамотасымен
наградталсын:
- Жол полициясы басқармасы тiркеу-емтихан алу
бөлiмiнiң мемлекеттiк автоинспекторы полиция
капитаны Кәрiмбаев Тәттiбек Бейiсұлы.
6. Құны_____ теңгенi құрайтын бағалы
сыйлықпен (қандай) наградталсын:
Оңтүстiк Қазақстан облысы IIД-нiң Қоғамдық
қауiпсiздiк басқармасы бастығының орынбасары iшкi
қызмет подполковнигi Құдайбергенов Асқар.
7. _____теңге көлемiндегi ақшамен
наградталсын:
Қарағанды облысының IIД Жедел-техникалық қызмет
басқармасының есепке алу жөнiндегi.
8. Тәртiптiк жазалаулар қолдану бойынша
- Батыс Қазақстан облысы IIД-нiң Қаржымен
қамтамасыз ету басқармасы бақылау-ревизиялау
бөлiмiнiң бастығы полиция майоры Потапов Георгий
Тимофеевич қызметке толық сәйкес келмеуi туралы
ескертiлсiн;
- Жамбыл облысының IIД күрделi құрылыс бөлiмiнiң
бастығы iшкi қызмет подполковнигi Ткач Виталий
Павловичке қатаң сөгiс жариялансын.
9. Басқа да тұжырымдамалар
Қызметтiк мiндеттерiн атқарудан шеттетiлсiн:
Алматы облысының IIД
анықтау бөлiмшесiнiң
бастығы полиция майоры
Досаев Ғабдолла
Сейiтжанұлы (Ц-746530)
2001 жылғы 02 наурыздан
бастап;
Негiз: тергеушiнiң 2001
жылғы 26 ақпандағы N 456
қаулысы.
(Ереженiң 64-тармағы
негiзiнде қызметтiк
Iшкіісминнiң кадрларында қалдыра отырып,      мiндеттерiн атқарудан
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Аппаратына  шеттетiлген кезде.)
қызметке жiберiлсiн:
- Штаб-Департаментiнiң
бас инспекторы
лауазымынан босатыла
отырып, полиция полковнигi
Пискалев Сергей
Анатольевич (Л-345678)
2001 жылғы 17 наурыздан
бастап;
Негiз: Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң
2001 жылғы 10 наурыздағы
N 1451 қаулысы.
(Республиканың
мемлекеттiк, үкiмет және
атқару органдарына
қызметке жiберу кезде.)
Қазақстан      Штаб-Департаменттiң           лауазымдық жалақысының
Республика.    инспекторы полиция капитаны       мөлшерін анықтау
сы iшкi        Медеуов Фархат Кәрiмұлына (К-   үшін өтілін белгілеу
iстер          098765) - 08 жыл 11 ай 14 күн;    кезінде.
органдары.       Негiз: Қазақстан
ның қатардағы  Республикасының Iшкіісминi
және басшы     комиссиясының 2001 жылғы 14
құрамдағы      қаңтардағы қорытындысы.
адамдарының
қызмет өткеруі "Iшкi iстер органдарының
туралы ереже.  жекелеген санаттарының лауазым.
ге сәйкес 2001 дық жалақыларына үстемеақылар
жылғы 01 қаң.  белгілеу туралы" Қазақстан
тардағы        Республикасы Ішкіісминінің

5. Наградить Грамотой ГУВД г. Алматы:
- капитана полиции Каримбаева Таттибека
Беисовича, госавтоинспектора регистрационно-
экзаменационного отдела Управления дорожной
полиции.
6. Наградить ценным подарком - (каким),
стоимостью ______ тенге:
- подполковника внутренней службы Кудай-
бергенова Аскара, заместителя начальника
Управления общественной безопасности ГУВД
Южно-Казахстанской области.
7. Наградить деньгами в размере ______
тенге:
- рядового полиции Петрову Ольгу Михайловну,
техника по учету Управления оперативно-технической
службы ГУВД Карагандинской области.
8. Объявить благодарность:
- лейтенанту полиции Салимбаеву Рахимгали
Рахимовичу, старшему инспектору отделения по связи
с общественными объединениями УВД Мангистауской
области.
9. Досрочно снять ранее наложенное взыскание:
- с лейтенанта внутренней службы Сидорова
Виктора Петровича, инспектора Комитета уголовно-
исполнительной системы - "выговор", объявленный
приказом Председателя КУИС от 12 сентября 2000
года N 246.
8. По наложению дисциплинарных взысканий
- майора полиции Потапова Георгия Тимофеевича,
начальника контрольно-ревизионного отдела Управления
финансового обеспечения УВД Западно-Казахстанской
области - предупредить о неполном служебном
соответствии;
- подполковнику внутренней службы Ткачу
Виталию Павловичу, начальнику отдела капитального
строительства УВД Жамбылской области - объявить
строгий выговор.
9. Прочие формулировки
Отстранить   - майора полиции Досаева Габдуллу         При отстранении от
от           Сейтжановича (Ц-746530), начальника       исполнения
исполнения   отделения дознания УВД Алматинской        служебных обязан-
служебных    области, с 02 марта 2001 года.            ностей на основании
обязан-                                                пункта 64 Положения.
ностей:        Основание: постановление следователя
N 456 от 26 февраля 2001 года.
Прикоманди-  - полковника полиции Пискалева Сергея     В случае прикоман-
ровать к Ап- Анатольевича (Л-345678), освободив от     дирования к госу-
парату       должности главного инспектора Штаба-      дарственным,
Прези-       Департамента с 17 марта 2001 года.        правительственным
дента          Основание: постановление Правительства  и исполнительным
Республики   Республики Казахстан N 1451 от 10 марта   органам республики.
Казахстан,   2001 года
с остав-
лением в
кадрах МВД:
В соответствии с Положением о прохождении службы  При установлении
лицами рядового и начальствующего состава органов      стажа для определения
внутренних дел Республики Казахстан установить стаж    размера
для определения размера должностного оклада по      должностного оклада .
состоянию на 1 января 2001 года:
- капитану полиции Медеуову Фархату Каримовичу
(К-098765), инспектору Штаба-Департамента - 8 лет
11 месяцев 14 дней.
Основание: заключение комиссии МВД Республики
Казахстан от 14 января 2001 года.
В соответствии с приказом МВД Республики

жағдай бойын.  1998 жылғы 18 мамырдағы N 080
ша лауазымдық  бұйрығына сәйкес лауазымдық
жалақысының    жалақысына 30 % көлемінде үстеме.
мөлшерін       ақы белгіленсін:
анықтау үшін   - Қазақстан Республикасы Ішкі.
өтілі          ісминінің "Сұңқар" арнайы мақсат.
белгіленсін:   тағы бөлімшесі тыл қызметінің
жүргізуші-қызметкері полиция
старшинасы Әлімбаев Бекболат
Мақанұлына;
- Штаб-Департаменттiң әскери-
Инспектордың   мобилизациялау жұмысы мен       Бос лауазымы бойынша
бос лауазымы   азаматтық қорғаныс бөлiмiнiң аға  қосалқы қызметке
бойынша        инспекторы iшкi қызмет аға       рұқсат ету кезінде.
қосалқы        лейтенанты Өтепов Ербол
қызметке       Мәдиұлына (К-123098) атқаратын
рұқсат         қызметi бойынша жалақысының 50
етiлсiн:       % төлеу арқылы 2001 жылғы 01
ақпаннан бастап;
Негiз: Штаб-Департаменттiң
2001 жылғы 28 қаңтардағы
ұсынымхаты.
ҚР IIМ-нiң     Жедел-техникалық қызмет        Қызметкердi оқу орнына
Қарағанды      департаментi мұрағаттық жұмыс      күндiзгi оқуға
заң            бөлiмiнiң мұрағатшы-технигi    қабылдау емтихандарын
институтына    полиция кiшi сержанты            тапсыру үшiн жiберу
күндiзгi       Моисеевская Елена Викторовна           кезiнде.
оқуға          2001 жылғы 31 шiлдеден
қабылдау       бастап 31 тамызға дейiн;
емтихандарын     Негiз: ҚР IIМ Қарағанды заң
тапсыру үшiн   институтының 2001 жылғы 28
демалыс        маусымдағы N 1/1-333 хаты.
берiлсiн:
Лаборатория.   - Қостанай заң институтының       Лабораториялық-
лық-емтихан.   сырттай оқу бөлімі 3-курсының    емтихандық сессияға
дық сессияға   тыңдаушысы, Астана қаласының     қатысу үшін қосымша
қатысу үшiн    ІІД Жол полициясы басқармасының  ақылы оқу демалы.
қосымша        жол полициясы жеке батальоны      сын беру кезінде.
ақылы оқу      командирінің орынбасары полиция
демалысы       майоры Саин Тимур Асқарұлына
берiлсiн:      (С-463782) 2001 жылғы 15 ақпан.
нан бастап 26 наурызға дейін;
Негіз: 2001 жылғы 24 қаңтар.
дағы N 23/8-180 шақыру-анықтама.
Отбасы         - "Ақпараттық-өндірістік          Отбасы жағдайына
жағдайына      орталық" республикалық мемлекет.  байланысты қысқа
байланысты     тік кәсіпорнының халықты құжат.   мерзімді демалыс
қысқа          тандыру орталығы ақпарат енгізу   беру кезінде.
мерзiмдi       бөлімінің ЭЕМ технигі полиция
демалыс        старшинасы Абдулов Аслан
берiлсiн:      Шамсутдиновичке 2001 жылғы 08
ақпаннан 16 ақпанға дейін;
Негіз: А.Ш.Абдуловтың 2001
жылғы 07 ақпандағы рапорты.
Науқастану.    - Алматы қаласы ІІД-нің Ішкі     Отбасы жағдайына
ына байланыс.  қауіпсіздік басқармасы қызметтік  байланысты кезекті
ты 2000 жылғы  тексерулер бөлімінің аға жедел    демалысын ұзарту
кезектi        уәкілі полиция старшинасы             кезінде.
демалысы       Тойбеков Ерлан Серікұлына
ұзартылсын:    (К-223785) 2001 жылғы 17 ақпан.
нан бастап 22 ақпанға дейін;
Негіз: 2000 жылғы 31 желтоқсан.
дағы N 5491 еңбекке уақытша
жарамсыздығы жөніндегі жұмыстан
босату парағы.
Баласы үш      - Атырау облысының ІІД кәмелетке Қатардағы және басшы
жасқа          толмағандардың ісі жөніндегі      құрамдағы ақшалай
толғанға       инспекциясының инспекторы поли.   үлестің сақта.
дейiн          ция лейтенанты Батаева Назымгүл   луынсыз баласы
ақшалай        Ахметқызына (Е-567432) 2001       үш жасқа толғанға
үлесiнiң       жылғы 05 қаңтардан бастап 2002    дейін қосымша
сақталмауын.   жылғы 05 маусымға дейін;           демалыс беру
сыз демалыс      Негіз: Н.А.Батаеваның 2001         кезінде.
берiлсiн:      жылғы 05 қаңтардағы рапорты және
2000 жылғы 08 желтоқсандағы ІІ-РБ
N 889123 тууы туралы куәлік.
Кезектi        Тыл департаментi күрделi құрылыс
демалыстан     бөлімінің бас инспекторы ішкі
шақырылсын:    қызмет подполковнигі Соколов
Юрий Васильевич (Е-452378) 2001
жылғы 22 наурыздан бастап;
Демалысының пайдаланылмаған
16 күні кейіннен берілсін.

Казахстан N 080 от 18 мая 1998 года "Об установлении
надбавок к должностным окладам отдельным категориям
работников органов внутренних дел" установить надбавку
к должностному окладу в размере 30%:
- старшине полиции Алимбаеву Бекболату Макановичу,
водителю-сотруднику службы тыла подразделения
специального назначения "Сункар" МВД Республики
Казахстан.
Разрешить совмещение по вакантной должности       При разрешении
инспектора:                                            совмещения по
вакантной должности.
- старшему лейтенанту внутренней службы
Утепову Ерболу Мадиевичу (К-123098), старшему
инспектору отдела военно-мобилизационной работы и
гражданской обороны Штаба-Департамента, с выплатой
50% оклада по занимаемой должности, с 1 февраля
2001 года.
Основание: представление Штаба-Департамента
от 28 января 2001 года.
Предоставить - младшему сержанту полиции Моисеевской   При направлении со-
отпуск для   Елене Викторовне, технику-архивисту       трудника для сдачи
сдачи        отдела архивной работы Департамента       вступительных
вступитель-  оперативно-технической службы, с 31       экзаменов на очное
ных          июля по 31 августа 2001 года.             обучение в учебное
экзаменов      Основание: письмо Карагандинского       заведение.
на очное     юридического института МВД РК от 28
обучение в   июня 2001 года N 1/1-333.
Караган-
динский
юридический
институт
МВД РК:
Предоставить  - майору полиции Саину Тимуру            При предоставлении
дополнитель-  Аскаровичу (С-463782), заместителю       дополнительного
ный оплачи-   командира отдельного батальона           оплачиваемого
ваемый учеб-  дорожной полиции Управления дорожной     учебного отпуска
ный отпуск    полиции УВД г.Астаны, слушателю 3-го     для участия в
для участия   курса заочного обучения                  лабораторно-
в лаборо-     Кустанайского юридического института,    экзаменационной
торно-        с 15 февраля по 26 марта 2001 г.         сессии.
экзаменаци-    Основание: справка-вызов от 24 января
онной сессии: 2001 года N 23/8-180.
Предоставить - старшине полиции Абдулову Аслану        При предоставлении
кратко-      Шамсутдиновичу, технику ЭВМ отдела        краткосрочного
срочный      ввода информации центра документирования  отпуска по семейным
отпуск       населения Республиканского государствен-  обстоятельствам.
по семейным  ного предприятия "Информационно-
обстоятель-  производственный центр", с 8 по 16
ствам:       февраля 2001 года.
Основание: рапорт Абдулова А.Ш. от
7 февраля 2001 года.
Продлить     - старшине полиции Тойбекову Ерлану       При продлении
очередной    Сериковичу (К-223785), старшему           очередного отпуска
отпуск       оперуполномоченному отдела служебных      в связи с болезнью
за 2000 год  расследований Управления внутренней       сотрудника.
в связи с    безопасности ГУВД г.Алматы, с 17 по
болезнью:    22 февраля 2001 года.
Основание: листок освобождения по
временной нетрудоспособности от 31
декабря 2000 года N 5491.
Предоставить - лейтенанту полиции Батаевой Назымгуль   При предоставлении
отпуск без   Ахметовне (Е-567432), инспектору          лицам рядового и
сохранения   инспекции по делам несовершеннолетних     начальствующего
денежного    УВД Атырауской области, с 5 января 2001   состава отпуска
содержания   года по 5 июня 2002 года.                  без
до достиже-    Основание: рапорт Батаевой Н.А. от       сохранения
ния ребенком  5 января 2001 года и свидетельство о      денежного
возраста     рождении II-РБ N 889123 от 8 декабря       содержания до
трех     2000 года.                                     достижения ребенком
лет:                                                    возраста трех
лет.
Отозвать     - подполковника внутренней службы         При отзыве из
из очеред-   Соколова Юрия Васильевича (Е-452378),     очереднего отпуска.
ного         главного инспектора отдела капитального
отпуска:     строительства Департамента тыла, с
22 марта 2001 года.
Неиспользованные 16 дней отпуска
предоставить в более поздний срок.
Основание: рапорт (Ф.И.О.
непосредственного начальника) от

Негіз: 2001 жылғы 20 наурызда.
ғы рапорт (тікелей бастығының
Т.А.Ә.).
Есепке алу     Шығыс Қазақстан IIД жедел-
құжатта.       техникалық қызметінің ЭЕМ
рына           технигі полиция кіші сержанты
өзгерiстер     Сорокина Валентина
енгiзiлсiн:    Алексеевна бұдан былай В.А.
Бекқадамова болып есептелсiн;
Негiз: 2000 жылғы 25
наурыздағы N 000457823 жеке
куәлiгi, 2000 жылғы 29 сәуiрде
Зыряновск қаласының АХАЖ
бөлiмi берген И-РБ N 413546
неке қию туралы куәлiгi.
Лауазымы бойынша арнаулы атағы
16-қосымша
Ескерту. 16-қосымшаға өзгерту енгізілді - Ішкі істер
министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
_________________________________
ҚР IIМ-нiң 200_ ж. "__" _________
N___бұйрығымен бекiтiлген
_________________________________
(аттестацияланған құрамның штаттық
саны, лимит, режим)
ҰСЫНЫМХАТ
____________________________________________________________
(орган, мекеме, оқу орны, лауазымы,
____________________________________________________________
(атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты, жеке нөмiрi)
____________________________________________________________
_______________________________________ жеке нөмiрi берiле отырып,
(жеке нөмiр берiлгенде толтырылады)
__________________________________арнаулы атағын беруге ұсынылады.
(қандай)
Туған күнi, айы, жылы________________________________________
Бiлiмi (жалпы, арнаулы, жоғары, әскери)______________________
_____________________________________________________________
(қашан және қандай оқу орнын бiтiрген)
Ие болған атағы______________________________________________
(қандай, жаңадан қабылданушылар үшiн запас бойынша
_____________________________________________________________
офицерлiк атағы көрсетiледi)
___________ж."___"__________N___________ бұйрықпен берiлген.
(кімнің бұйрығы)
Әскери есептен 200__ ж. "__"______шығарылған.*
ӘДК-ның 200__ж. "__"_________қорытындысы бойынша* әскери қызметке
_____________________________________________________________
(әскери-дәрiгерлiк комиссияның тұжырымдамасы көрсетiледi)
_____________________________________________ деп танылған.
Арнайы алғашқы оқытудан *_______________________________________
________________________________________________________өттi.
Қысқаша мiнездеме
Бастық (командир)**____________________
(лауазымы,
_______________________________________
арнаулы атағы, тегi, қолы)
200__ ж. "__" _________________________
Аға бастықтардың қорытындысы
_____________________________
(лауазымы, атағы, тегi, қолы)
200__ж. "__" _____________
ҚК-тегi, ҰҚК-тағы, IIМ-дегi, МТК-дағы, салық полициясындағы, ТЖМ-дағы, кеден қызметiндегi қызметi ***
__________________________________________________________________
Қай айдан және       Қай айға және  Лауазымдардың, бөлімдердің,
жылдан бастап        жылға дейін    құрамалардың, органдардың,
мекемелердiң, оқу
орындарының атауы
__________________________________________________________________
!                     !
__________________________________________________________________
Ескертпе:
Егер де ұсынымхатта құпия мәлiметтер болса, оларға құпиялық грифi берiледi.
* Алғашқы арнаулы атақтар беру, Iшкіісмин кадрларына қабылдау кезiнде толтырылады.
** Алғашқы немесе кезектi полиция подполковнигi, iшкi қызмет подполковнигi және одан жоғары арнаулы атақтарға ұсыну кезiнде ІІД, КІІД-нiң, оқу орындарының бастықтары қол қояды.
*** Алғашқы арнаулы атаққа немесе полиция полковнигi, iшкi қызмет полковнигi атағына ұсыну, сондай-ақ Iшкiiсминнiң кадрларына қабылдауға бұған дейiн iшкi iстер органдарында қызмет өткерген адамды ұсыну кезiнде бұл бөлiмде 2 айдан артық үзiлiстердiң және қызмет өткеру кезеңiндегi лауазымын төмендетудiң себептерi түсiндiрiле отырып, еңбек жолының басынан барлық атқарған жұмыстары, сондай-ақ азаматтық жоғары және арнаулы орта оқу орындарының күндiзгi бөлiмдерiндегi оқуы көрсетiледi.
17-қосымша
Лауазымы бойынша арнаулы атағы
_______________________________
ҚР IIМ-нiң 200__ ж."__"________
N___ бұйрығымен бекiтiлген.
ШЕШIМ
______________________________________________________________
(орган, мекеме, оқу орны, лауазымы, арнаулы атағы,
______________________________________________________________
тегi, аты, әкесiнiң аты, жеке нөмiрi)
_______кезектi арнаулы атағын беруге ұсынымхатты тоқтату туралы
(қандай)
Туған жылы______Бiлiмi (жалпы, арнаулы, әскери, жоғары)_______
______________________________________________________________
(қашан және қандай оқу орнын бiтiрген)
Ие болған атағы_______________________________________________
____________200__ж."__"________________N___бұйрығымен берілген.
(кiмнiң бұйрығы)
Кезектi арнаулы атақ беруге ұсынымхатты тоқтатудың негiздерi*_
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Бастық (командир)______________________
(лауазымы,
_______________________________________
арнаулы атағы, тегi, қолы)
200__ж. "__"_____________
Тоқтату туралы маған 200__ж."__"_____________жарияланды.
______________________________________________________________
(кезектi арнаулы атақты беруге ұсынымхатты тоқтату туралы
______________________________________________________________
шешiм қабылданған адамның лауазымы, атағы, тегi, қолы)
Ескертпе:

20 марта 2001 года.
Внести       - младшего сержанта полиции Сорокину      При изменении
изменения    Валентину Алексеевну, техника ЭВМ         фамилии, имени,
в учетные    оперативно-технической службы УВД         отчества или даты
документы:   Восточно-Казахстанской области, впредь    рождения лиц
числить по фамилии Беккадамова В.А.       рядового и началь-
Основание: удостоверение личности N       ствующего состава.
000457823 от 25 марта 2000 года,
свидетельство о заключении брака
И-РБ N 413546, выданное 29 апреля
2000 года отделом ЗАГС
г.Зыряновска.
Приложение 16
Сноска. Приложение 16 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Специальное звание по должности
________________________________
утверждено приказом МВД РК от
"___" __________200 __ г.  N ____
_________________________________
(штатная численность аттестованного
состава, лимит, режим)
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
к присвоению специального звания ________________________________________
(какого)
кому_____________________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество, личный номер, должность,
_________________________________________________________________________
орган, учреждение, учебное заведение)
______________________________присвоив личный номер______________________
_________________________________________________________________________
(заполняется при присвоении личного номера)
число, месяц, год рождения ______________________________________________
Образование (общее, специальное, высшее, военное)________________________
_________________________________________________________________________
(когда и какое учебное заведение окончил)
_________________________________________________________________________
Имеющееся звание ________________________________________________________
(какое, для вновь зачисляемых указывается офицерское
_________________________________________________________________________
звание по запасу)
присвоено приказом _______________ от "___"______________200__ г. N _____
(чей приказ)
С воинского учета снят * "___" _____________________ 200 ____ г.
По заключению ВВК * от "___" _____________________ 200 ____ г. к военной
службе признан ___________________________________________________________
(указывается формулировка военно-врачебной комиссии)
___________________________________________________________________________
Первоначальную подготовку прошел *_________________________________________
___________________________________________________________________________
Краткая характеристика
Начальник (командир)** ___________________________
(должность,
_________________________________________________
специальное звание, фамилия, подпись)
"___" ____________ 200 ____ г.
Заключение старших начальников
___________________________________
(должность, звание, фамилия, подпись)
"___" _____________ 200 __ г.
Служба в ВС, КНБ, МВД, ГСК, налоговой полиции, АЧС, таможни***
---------------------------------------------------------------------------
С какого месяца !По какой месяц ! Наименование должностей,
и года     !   и год       ! частей, соединений, органов,
!               ! учреждений, учебных заведений
---------------------------------------------------------------------------
Примечание:
Если представление содержит сведения секретного характера, им присваивается гриф секретности.
* Заполняется при представлении к присвоению первых специальных званий, зачислению в кадры МВД.
** При представлении к первому или очередному специальному званию подполковника полиции, подполковника внутренней службы и выше подписывается начальником ДВД, ДВДТ, учебного заведения.
*** При представлении к присвоению первого специального звания, звания полковника полиции, полковника внутренней службы, а также к зачислению в кадры МВД лица, ранее проходившего службу в органах внутренних дел, в разделе указывается вся выполняемая работа с начала трудовой деятельности с объяснением причин перерыва свыше 2 месяцев и понижения в должности в период прохождения службы, а также учебы на очных отделениях гражданских высших и средних специальных учебных заведений.
Приложение 17
Специальное звание по должности
________________________________
утверждено приказом МВД РК от
"___" _________200 __ г. N______
Р Е Ш Е Н И Е
о задержке представления к присвоению очередного
специального звания
______________________________кому ____________________________________
(какого)                        (специальное звание,
___________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, личный номер, должность, орган,
___________________________________________________________________________
учреждение, учебное заведение)
___________________________________________________________________________
Год рождения _______ Образование (общее, специальное, военное, высшее)____
___________________________________________________________________________
(когда и какое учебное заведение окончил)
___________________________________________________________________________
Имеющееся звание ________________________________________________ присвоено
Приказом __________________ от "___" ______________ 200 ___ г. N ________
(чей приказ)
Основания задержки представления к присвоению очередного специального
звания * __________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Начальник (командир) __________________________
(должность,
_______________________________________________
специальное звание, фамилия, подпись)
"____" ___________________ 200 __ г.
Решение о задержке мне объявлено "_____"______________________ 200 _____ г.
___________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, подпись лица, в отношении которого принято
___________________________________________________________________________
решение о задержке представления к присвоению очередного специального
___________________________________________________________________________
звания)
___________________________________________________________________________
Примечание:

* Ереженiң 43, 54-тармақшаларында тiзiлген себептер көрсетiледi.
Бұл ретте 54-тармақта айтылған себептер тиiстi материалдармен
(аттестациясы, қызметтiк мiнездемесi, жедел кеңестiң, офицерлiк
жиналыстың шешiмдерi және т.б.) негiзделуi тиiс.
18-қосымша
ҰСЫНЫМ
I. ___________________________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты жеке N.
______________________________________________________________
лауазымы)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
__________________________________________________ұсынылады.
Туған жылы ________________Туған жері_________________________
______________________________________________________________
Білімі________________________________________________________
(қашан, қандай оқу орнын)
______________________________________________________________
_____________________________________________________бітірген.
Білімі бойынша мамандығы______________________________________
Қандай тілдерді біледі________________________________________
______________________________________________________________
Отбасы жағдайы (отбасы құрамы)________________________________
ІІ. Негіздеме
______________________________________________________________
(тағайындау, босату, ауыстыру)
_________________________________________________________үшін
Бастық _______________________________________________________
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, қолы)
200__ж. "___"__________
№№№№ІІІ. Аға тура бастығының қорытындысы
"Келісемін"
Вице-министр__________________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, қолы)
200__ж. "____"____________
№ІV. Ішкіісмин кадр аппаратының қорытындысы
Кадр аппаратының бастығы______________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, қолы)
200__ж."__"__________
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 19-қосымша
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - Ішкі істер
министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Қызметтік тізім
Атағы _____________________________________________     __________
Атақ берілген күні 20__ ж. "___"_______  N_________    |          |

* Указываются причины, перечисленные в п.п. 43, 54 Положения. При
этом мотивы, изложенные в п. 54 должны быть обоснованы соответствующими
материалами (аттестация, служебная характеристика, решение оперативного
совещания, офицерского собрания и т. п.).
Приложение 18
П Р Е Д С Т А В Л Е Н И Е
1.___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество, личный N,
должность)
__________________________________________________________________________
представляется к _________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Год рождения _________________________Место рождения_______________________
Образование __________________________Окончил______________________________
(когда и что)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Специальность по образованию ______________________________________________
Какими языками владеет ____________________________________________________
Семейное положение (состав семьи)__________________________________________
II. Основание
для________________________________________________________________________
(назначения, освобождения, перемещения)
___________________________________________________________________________
Начальник ________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, подпись)
"___"__________ 200___ г.
III. Заключение старшего прямого начальника
"Согласен"
Вице-министр _______________________________________________________
(специальное (воинское) звание, подпись)
"___"_____________ 200__ г.
____________________________________________________________________
IV. Заключение кадрового аппарата
Начальник кадрового аппарата__________________________________________
(специальное (воинское) звание, подпись)
"___"___________ 200__ г.
____________________________________________________________________
Приложение 19 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приложение 19 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Послужной список
Звание __________________________________________________     ___________
Дата присвоения звания "_____"___________ 200___г. N_____    |           |
Фамилия, имя, отчество, личный номер ____________________    |           |
____________________________________________________________ |           |
Занимаемая должность _______________________________________ |    фото   |

Тегі, аты, әкесінің аты, жеке нөмірі_______________    | 3,5х4,5  |
___________________________________________________    | фотосурет|
Атқаратын лауазымы_________________________________    |          |
___________________________________________________    |          |
___________________________________________________    |__________|
Тағайындалған күні және бұйрықтың нөмірі 20__ ж. "___"______N_______
Туған күні, айы және жылы___________________________________________
Туған жері__________________________________________________________
Ұлты_______________________ Білімі__________________________________
(қашан және қандай оқу орнын бітірген)
____________________________________________________________________
Білімі бойынша мамандығы____________________________________________
Ғылыми дәрежесі_____________________________________________________
Қандай тілдерді біледі______________________________________________
Қарулы күштер қатарындағы қызметі___________________________________
Қай уақыттан бері құқық қорғау органдарында_________________________
Мемлекеттік наградалардың болуы_____________________________________
Соңғы аттестация қорытындысы________________________________________
БҰРЫНҒЫ ЖҰМЫСЫ
(барлық еңбек қызметінің өтілін қосқанда)
Барлық көтермелеулер және алынбаған жазаларының мән-жайы көрсетілген олардың саны
Кадр аппаратының басшысы____________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20-қосымша
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі             Ішкі істер министрлігі
Астана қаласы                      Астана қаласы
____________________________________________________________________
N___ұйғарымның түбіршегі                      N_______ЖОЛДАМА
200__ж. "____"_________________            200__ж. "____"___________
_______________________________            _________________________
_______________________________            _________________________
_______________________________            _________________________
____________________қаласына               _______________қаласына
_______________________________            _________________________
_______________________________            _________________________
лауазымына тағайындау үшін                лауазымына тағайындау үшін
_______________________________            _________________________
_______________________________            _________________________
қарамағына жіберіледі.                       қарамағына жіберіледі.
Негіз:_________________________            Негіз:___________________
_______________________________            _________________________
_______________________бірге               ___________________бірге
_______________________________            _________________________
_______________________________            _________________________
_______________________________            _________________________
_______________________барады.             __________________барады.
Белгіленген жерге келіп жету            Белгіленген жерге келіп жету
мерзімі                                 мерзімі
200__ж."__"____________________         200__ж."__"_____________
КБ (Кб) бастығы                            КБ (Кб) бастығы
Қазақстан Республикасының             Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі                     Ішкіісминінің
Астана қаласы                    Кадр басқармасы (бөлімі)
Астана қаласы
___________________________________________________________________
N_______ЖОЛДАМА                      КЕЛІП ЖЕТУІ ТУРАЛЫ
РАСТАУ ҚАҒАЗ
200__ж. "____"_________________            Сіздер 200__ж."__"______
_______________________________       N____жолдама бойынша жіберген
_______________________________            ________________________
_______________________________            _________________мырза
____________________қаласына               200__ж."___"____________
_______________________________            ________________________
_______________________________            ________________________
лауазымына тағайындау үшін                 және____________________
_______________________________            ________________________
_______________________________            лауазымына тағайындалды.
қарамағына жіберіледі.
Негіз:_________________________            КБ (Кб) бастығы
_______________________________            _________облысының ІІД
_______________________бірге
_______________________________            ________________________
_______________________________
_______________________барады.             200 __ж. "__"___________
Белгіленген жерге келіп жету
мерзімі
200__ж."__"____________________
КБ (Кб) бастығы
21-қосымша
"БЕКІТЕМІН"
______________________________
(ішкі істер органының бастығы
______________________________
арнаулы атағы, аты-жөні
______________________________
тегі, қолы)
200__ж."___"__________________
200 ___ жылы ________________________________
(ішкі істер органының атауы)
қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын аттестациялаудың
ЖОСПАРЫ
___________________________________________________________________
Арнаулы атағы,     Соңғы   Аттестация.  Аттестациялық  Қорытынды
тегі, аты, әкесі.  аттеста. ны әзірлеу    комиссияға     жасауға
нің аты, атқара.    цияның    мерзімі    ұсыну датасы     және
тын лауазымы       бекітіл.                              бекітуге
ген                                  ұсыну
датасы                                датасы
___________________________________________________________________
1               2          3             4             5
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
________________________________
Бекіту  Аттестация.   Ескертпе
туралы  ны жариялау
белгі    туралы
белгі№
________________________________
6       7             8
________________________________
22-қосымша
"БЕКІТЕМІН"
______________________________
(ішкі істер органының бастығы)
______________________________
арнаулы  атағы, аты-жөні,
______________________________
тегі, қолы)
200__ж."___"_________________
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды аттестациялау
СХЕМАСЫ
______________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
___________________________________________________________________
Аттестация. Аттестация.  Аттестацияны Аттестация Аттестация  Аттес
ланушы    ны толтырған   қарайтын     бойынша    кіммен    тация
лауазымының  және оған    аттестация.  қорытынды  келісілді  бекі.
атауы     қол қоятын  лық комиссия. жасайтын              тетін
кім        ның атауы     кім                  кім
___________________________________________________________________
Ескертпе: Қазақстан Республикасының Ішкіісмині номенклатурасының басшыларын аттестациялаудың схемасы Қазақстан Республикасының Ішкіісмині аппаратының лауазымды адамдарын көрсетусіз (бұл бөлікті Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің кадр аппараты толтырады) жеке жасалады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы

____________________________________________________________ |  3,5х4,5  |
____________________________________________________________ |           |
Дата назначения и номер приказа "____"______ 200___г. N_____ |           |
Число, месяц и год                                           |___________|
рождения ___________________________________________________
Место рождения ___________________________________________________________
Национальность ________________ Образование ______________________________
Окончил___________________________________________________________________
(когда и что)
__________________________________________________________________________
Специальность по образованию _____________________________________________
Ученая степень ___________________________________________________________
Какими языками владеет ___________________________________________________
Служба в рядах Вооруженных сил ___________________________________________
С какого времени в правоохранительных органах ____________________________
Наличие государственных наград ___________________________________________
Вывода последней аттестации ______________________________________________
РАБОТА В ПРОШЛОМ
(включая стаж всю трудовую деятельность)
Количество поощрений и взысканий всего с указанием фабулы действующих
взысканий.
Руководитель кадрового аппарата _______________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
Приложение 20
Министерство внутренних            Министерство внутренних
дел Республики Казахстан           дел Республики Казахстан
г. Астана                         г. Астана "__" ___200__г.
------------------------------------------------------------
Корешок предписания N___         Путевка N__________
"_____"__________200_____г.        "____"____________200____г.
___________________________        ___________________________
___________________________        ___________________________
___________________________        ___________________________
направляется в распоряжение        направляется в распоряжение
___________________________        ___________________________
___________________________        ___________________________
город _____________________        город______________________
для назначения на должность        для назначения на должность
___________________________        ___________________________
___________________________        ___________________________
Основание:_________________        Основание:_________________
___________________________        ___________________________
С тов._____________________        С тов._____________________
следуют:___________________        следуют:___________________
___________________________        ___________________________
___________________________        ___________________________
___________________________        ___________________________
Срок прибытия к месту              Срок прибытия к месту
назначения                         назначения
"____"____________200____г.        "_____"___________200____г.
Начальник УК (ОК)                  Начальник УК (ОК)
Министерство внутренних дел          Управление (отдел) кадров МВД
Республики Казахстан                 Республики Казахстан
г. Астана                            г. Астана
"____" __________ 200 __ г.
----------------------------------------------------------------------
Путевка N_____                 Подтверждение о прибытии
"____"________200____г.            Командированный Вами по путевке N____
_____________________________      от "_____"_________________200_____г.
_____________________________      _____________________________________
_____________________________      тов._________________________________
направляется в распоряжение        _____________________________________
_____________________________      _____________________________________
_____________________________      от "_____"__________________200____г.
город _______________________      и назначен на должность
для назначения на должность        _____________________________________
_____________________________      _____________________________________
_____________________________      _____________________________________
Основание: __________________      Начальник УК (ОК)
_____________________________      УВД __________________________области
С тов. ______________________      _____________________________________
следуют: ____________________      "______"______________________200___г.
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Срок прибытия к месту
назначения
"___"_______________ 200 __ г.
Начальник УК (ОК)
Приложение 21
"УТВЕРЖДАЮ"
________________________________
(начальник органа внутренних
________________________________
дел, специальное звание, инициалы,
________________________________
фамилия, подпись)
"___" ________________ 200 __ г.
П Л А Н
аттестования лиц рядового и начальствующего состава
_____________________________________ в 200 __ году
(наименование органа внутренних дел)
---------------------------------------------------------------------------
Специальное     !Дата       !Срок      !Дата            !    Дата
звание, фамилия,!утверждения!подготовки!представления на! представления
имя, отчество,  !последней  !аттестации!аттестационную  ! на заключение
занимаемая      !аттестации !          !комиссию        ! и утверждение
должность       !           !          !                !
---------------------------------------------------------------------------
1          !     2     !    3     !        4       !        5
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------
Отметка    !Отметка   !Примечание !
об         !об        !           !
утверждении!объявлении!           !
!аттестации!           !
----------------------------------!
6      !     7    !     8     !
-----------------------------------
Приложение 22
"УТВЕРЖДАЮ"
________________________________
(начальник органа внутренних
________________________________
дел, специальное звание, инициалы,
________________________________
фамилия, подпись)
"___" __________________ 200 __ г.
С Х Е М А
аттестования лиц рядового и начальствующего состава
___________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
---------------------------------------------------------------------------
Наиме-   !Кто        !Наименование  !Кто дает  !С кем   !Кто
нование  !составляет,!аттестационной!заключение!согласо-!утверждает
должнос- !подписывает!комиссии, рас-!по аттес- !вана ат-!аттестацию
ти аттес-!аттестацию !сматривающей  !тации     !тестация!
туемого  !           !аттестацию    !          !        !
---------------------------------------------------------------------------
Примечание: схема аттестования руководителей номенклатуры МВД
Республики Казахстан составляется отдельно, без указания должностных лиц
аппарата МВД Республики Казахстан (эта часть составляется кадровым
аппаратом МВД Республики Казахстан).
Приложение 23 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приложение 23 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
АТТЕСТАЦИОННЫЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество ________________________________________________
2. Дата рождения "____" __________________________________________________
3. Образование ___________________________________________________________
4. Специальность _________________________________________________________
5. Занимаемая должность на момент аттестации _____________________________
__________________________________________________________________________
6. Звание (классный чин) _________________________________________________
7. Решение аттестационной комиссии _______________________________________
__________________________________________________________________________
8. Иные сведения _________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии          _____________
Секретарь аттестационной комиссии             _____________
Дата проведения аттестации                    "____" ________ 200__ года.
С аттестационным листом ознакомился ______________________________________
МП

N 1 бұйрығына 23-қосымша
Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда - Ішкі істер
министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
АТТЕСТАЦИЯЛЫҚ ПАРАҚ
1. Тегі, аты, әкесінің аты__________________________________________
2. Туған күні_______________________________________________________
3. Білімі___________________________________________________________
4. Мамандығы________________________________________________________
5. Аттестация сәтінде атқарып отырған лауазымы______________________
____________________________________________________________________
6. Атағы (дәрежелік шені)___________________________________________
7. Аттестациялық комиссияның шешімі_________________________________
____________________________________________________________________
8. Өзге де мәліметтер_______________________________________________
Аттестациялық комиссия төрағасы               ______________________
Аттестациялық комиссия хатшысы                ______________________
Аттестацияның өткізілген күні                 20__ жылғы "__"_______
Аттестациялық парақпен таныстым               ______________________
МО
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 23-1-қосымша
Ескерту. 23-1-қосымшамен толықтырылды - Ішкі істер
министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
ҚЫЗМЕТТІК МІНЕЗДЕМЕ
Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты________________________________
Лауазымы____________________________________________________________
Тағайындалған күні _________________________________________________
Атағы (дәрежелік шені)______________________________________________
1. Лауазымдық міндеттерін атқаруы (қызметкер шешуге қатысқан негізгі мәселелердің тізбегі көрсетіледі; қызметтік міндеттерді орындаудағы тиімділігі және адалдығы, шығармашылық бастамашылығы азаматтармен жұмысы және т.б. бағаланады).
2. Заңдылықты, соның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерінің Ар-намыс кодексін, сондай-ақ қызметтік тәртіпті сақтауы (тәртіптік жазалар, заңдылықты, соның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерінің Ар-намыс кодексін, сондай-ақ қызметтік тәртіпті, ішкі қызметтік тәртіпті сақтауы туралы мәліметтер және т.б. көрсетіледі).
3. Жеке қасиеттері (қызметкердің коммуникабелділік, азаматтармен жұмыс істеу қабілеті, өзін-өзі жетілдіру қабілеті, ұйымдастырушылық қабілеттері және т.б. жеке қасиеттері сипатталады).
4. Қызметкер қызметінің қорытынды бағасы (қызметкер туралы тікелей басшысының пікірі көрсетіледі: атқарып отырған лауазымына сай немесе сай емес, жоғары немесе төмен лауазымға ұсынылуы мүмкін және т.б.).
5. Өзге де мәліметтер.*
Жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты__________________________________
Лауазымы____________________________________________________________
Атағы_______________________________________________________________
Жылы, айы, күні_____________________________________________________
____________________________________________________________________
*Қызметтік мінездемеге ішкі істер органдары бөлімшелерінің ерекшеліктері ескеріле отырып, толықтыру енгізілуі мүмкін.
24-қосымша
Аттестациялық комиссия отырысының
N _____ХАТТАМАСЫ
______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Төраға________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері:____________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
Хатшы:                 _______________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
______________________________________________________________
Аттестацияланушының лауазымы,    Аттестациялық комиссияның
арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің      аттестация бойынша
аты                 қорытындысы мен нұсқаулары
______________________________________________________________
Төраға _________________
(қолы)
Хатшы _________________
(қолы)
200__ж."___"______________
25-қосымша
демалыс куәлігінің қаржылық-жоспарлау     Қазақстан Республикасының
ТҮБІРШЕГІ          бөліміне (бухгалтерияға) Ішкі істер министрлігі
N_________         N_____________         200__."___"__________
_________________       20__ж."__"_________бастап _____________қ.
_______________мырзаға  20__ж."__"_________дейін
20__ж."__"_______бастап                            Демалыс куәлігі
20__ж."__"________дейін  ________________________   _______________
(арнаулы атағы, тегі)
_______________________  кезекті демалысқа кетіп __________________
_______________________  бара жатқан            (аты, әкесінің аты)
бару үшін           _________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты, 20__ж."__"_____бастап
20__ж. үшін кезекті _________________________  20__ж."__"______дейін
демалыс берілді.     әкесінің аты, атқаратын
лауазымы)
ақшалай үлесі мен жол құжат.  _______________
тарын беруді сұраймыз.       бару үшін кезекті
Инспектор______________                             демалыс берілді.
20__ж."__"___________     ________________
Жеке куәлігін, пас.
портын немесе
Кадр аппаратының бастығы     қызметтік куәлігін
көрсеткенде жарамды
Кадр аппаратының
бастығы
М.О.
___________________________________________________________________
Келгені және кеткені туралы белгі
20__ж."___"_____________________         Егер қатардағы және басшы
құрамдағы адамдар демалысқа
_________________________келді.          жол жүру үшін берілген жол
құжаттарына қарағанда көліктің
М.О.____________________________      жүрдек түрімен баратын болса,
(қолы)                олардың демалыс өткізетін жерге
20__ж."___"_____________________   баратын және кері қайтатын уақыты
нақты жұмсалған уақыт бойынша
________________________кетті.        есептеледі, ал бұл адамдардың
жұмыста болмауының жалпы
М.О.____________________________     ұзақтығы тиісінше қысқартылады.
(қолы)
Ескерту. Демалыс куәлігі мен жол
құжаттары демалыстан оралғаннан
кейін 3 күндік мерзім ішінде кадр
аппаратына тапсырылады.
(қолы)
___________________________________________________________________
26-қосымша
Ішкі істер органдарынан босату туралы
ХАБАРЛАМА
______________________________________________________________
(қызметкердің арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамы адамдарының қызмет өткеруі туралы ереженің 95-тармағына сәйкес Сіздің алдағы уақытта Ереженің 91-тармағындағы_______ тармақшасы негізінде ішкі істер органдарынан босатылатындығыңыз туралы ескертеміз және Сіз әскери-дәрігерлік комиссиядан өтуге жіберілесіз.
Бастық:       _______________________________________
(қызметкердің тікелей)
_________________________________________
бастығының лауазымы, арнаулы
_________________________________________
атағы, тегі, қолы)
200__ж."___"______________
Келісілді
Кадр аппаратының
басшысы:        _________________________________________
(лауазымы, арнаулы атағы,
_________________________________________
тегі, қолы)
200__ж."___"_____________
Маған алдағы уақытта босатылуым туралы шешім жарияланды
200__ж."___"__________   ________________________________
(қызметкердің тегі, қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 26-1-қосымша
Ескерту. 26-1-қосымшамен толықтырылды - Ішкі істер
министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Ішкі істер органдарынан қызметтен босату туралы
ХАБАРЛАМА
____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты)
200___жылғы "___"_____________бастап Сіз______________________
қарамағындасыз. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ереженің 59-тармағына сәйкес_____________________қарамағында болу мерзімі кемінде 15 күнді құрайды (Ішкі істер министрінің рұқсатымен кемінде екі ай). Сіз Ережеге сәйкес ішкі істер органдарынан келешекте қызметтен босатылатыныңыз туралы хабардар етілесіз.
Бастық:_____________________________________________________________
(қызметкердің тікелей бастығының лауазымы,
____________________________________________________________________
арнаулы атағы, тегі, қолы)
200___жылғы "_____"_______________________
Келісілді
Кадр аппаратының басшысы:___________________________________________
(лауазымы, арнаулы атағы, тегі, қолы)
____________________________________________________________________
200___жылғы "_____"_______________________
Келешекте қызметтен босатылатыным туралы шешіммен таныстым
____________________________________________________________________
(тегі және қолы)
Қызметкердің тұрғылықты жері бойынша 200__жылғы "___"_______________
алғаны туралы белгі қойылған хабарлама жіберілген хаттың шығыс N
___________және күні 200__жылғы "_____"____________
27-қосымша
Ескерту. 27-қосымша жаңа редакцияда - Ішкі істер
министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы
және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы
ереженің _________ тармағы бойынша
____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты,
____________________________________________________________________
әкесінің аты, жеке нөмірі, атқаратын лауазымы)
____________________________________________________________________
ішкі істер органдарынан_____________________________________________
(запасқа немесе әскери есептен шығару арқылы)
___________________________________________________________босатуға
ҰСЫНЫМХАТ
Туған күні, айы мен жылы ___________________________________________
Білімі: а) жалпы жоғары_____________________________________________
б) арнаулы__________________________________________________________
в) әскери___________________________________________________________
Запас бойынша әскери атағын көрсете отырып, Қарулы Күштердегі, ҰҚК-дағы, ІӘ-дегі, ІІМ-дегі, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардағы қызметі_______________________________________________
____________________________________________________________________
Еңбек сіңірген жылдарының есебіне сәйкес 20__ жылғы "____"__________
еңбек сіңірген жылдары:
күнтізбелік ______________, жеңілдікпен есептегенде ________________
МАЗМҰНЫ
Әскери қызметке жарамдылық дәрежесі_________________________________
______________________________________________________________
(Ұсынымхаттың сыртқы жағы)
Басшы құрамдағы адамға қатысты босату туралы әңгімені кім және қашан жүргізді______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________әскери есепке қою үшін жіберіледі.
Көтермелеу шаралары туралы ұсыныстар________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасы жағдайы (балаларының жасы көрсетілген отбасы құрамы) ________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бастық (командир) __________________________________________________
20__ жылғы "___"___________
Кадр аппаратының қорытындысы
Ұсынымхат бойынша шешім
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 1 қаңтардағы
N 1 бұйрығына 28-қосымша
Ескерту. 28-қосымша жаңа редакцияда - Ішкі істер
министрінің 2008.03.15 N 97 Бұйрығымен.
БЕКІТЕМІН
____________________________________
(ішкі істер органының бастығы,
____________________________________
арнаулы атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20____ жылғы "____" ________________
______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)

Приложение 23-1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приказ дополнен приложением 23-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
СЛУЖЕБНАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА
Ф.И.О. сотрудника ________________________________________________________
Должность ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Дата назначения __________________________________________________________
Звание (классный чин) ____________________________________________________
1. Исполнение должностных обязанностей (приводится перечень ocнoвныx
вопросов, в решении которых принимал участие сотрудник; оценивается
эффективность и добросовестность исполнения служебных обязанностей,
творческая инициатива, работа с гражданами и др.).
2. Соблюдение законности, в том числе антикоррупционного
законодательства, Кодекса чести сотрудника органа внутренних дел Республики
Казахстан, а также служебной дисциплины (указываются сведения о
дисциплинарных взысканиях, соблюдении законности, в том числе
антикоррупционного законодательства, Кодекса чести сотрудника органа
внутренних дел, а также служебной дисциплины, внутреннего служебного
распорядка и др.).
3. Личностные качества (характеризуются личностные качества
сотрудника: коммуникабельность, способность работать с гражданами,
способность к самосовершенствованию, организаторские способности и др.).
4. Итоговая оценка деятельности сотрудника (указывается мнение
непосредственного руководителя о сотруднике: соответствует занимаемой
должности либо не соответствует, может быть рекомендован на вышестоящую
или нижестоящую должность и др.).
5. Иные сведения.*
Ф.И.О. руководителя _____ __________________
Должность _______________ __________________
Звание __________________ __________________
Дата    "___" ___________ 200_ года
___________________________
* В служебную характеристику могут быть включены дополнения с учетом
специфики подразделений органов внутренних дел.
Приложение 24
П Р О Т О К О Л  N ____
заседания аттестационной комиссии
__________________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Председатель _____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы)
Члены комиссии:   ________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы)
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Секретарь         ________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы)
--------------------------------------------------------------------------
Должность, специальное звание,         Вывод и рекомендации по
фамилия, имя, отчество                 аттестации аттестационной
аттестуемого                           комиссии
--------------------------------------------------------------------------
Председатель __________________________
(подпись)
Секретарь   __________________________
(подпись)
"_____" ___________________ 200 ___ г.
Приложение 25
Корешок               в финансово-плановый    Министерство внутренних дел
отпускного            отдел (бухгалтерию)     Республики Казахстан
удостоверения
N _________           N __________            "____"__________20___г.
Госп.__________       Просим выдать денежное  гор._________________
_______________       содержание и проездные
документы
Отпускное удостоверение
предоставлен          _____________________    Выдано________________
очередной              (специальное звание,       (специальное звание,
отпуск за            фамилия, имя, отчество,   ______________________
20____ год            _____________________    фамилия, имя, отчество)
занимаемая должность)
с "___"______20__г.
по "___"_____20__г.   _____________________    _______________________
_____________________    _______________________
с пребыванием в ___   убывающему в очередной
отпуск                   в том, что ему разрешен
___________________                            очередной отпуск
___________________   с "____"_______20__г.    с "____"_________20__г.
Инспектор__________   по "____"_______20__г    по "____"__________20__г
в____________________    с пребыванием в________
"___"_________20___г.    _______________________
Действительно при
предъявлении
удостоверения личности,
паспорта или служебного
удостоверения
Начальник кадрового аппарата   Начальник кадрового аппарата
М.П.
Отметка о прибытии и убытии
Предупрежден о том, что в случаях
Прибыл в ____________________
когда лица рядового и начальствую-
"____"_______________20____г.
щего состава следуют в отпуск более
быстрым видом транспорта, чем тот,
М.П._________________________
для проезда которым им выданы про-
(подпись)
ездные документы, время для проезда
Убыл из ______________________
к месту проведения отпуска и обратно
"____"________________20____г.
исчисляется по фактически затраченному,
М.П.__________________________
а общая продолжительность отсут-
(подпись)                  ствия этих лиц на службе соответст-
венно сокращается.
Примечание. Отпускное удостовере-
ние и проездные документы в 3-днев-
ный срок после возвращения из от-
пуска сдаются в кадровый аппарат.
(подпись)
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 26
У В Е Д О М Л Е Н И Е
об увольнении из органов внутренних дел
__________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество сотрудника)
В соответствии с пунктом 95 Положения о прохождении службы лицами
рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики
Казахстан Вы ставитесь в известность о предстоящем увольнении из органов
внутренних дел на основании подпункта ______ пункта 91 Положения и
направляетесь для прохождения военно-врачебной комиссии.
Начальник:              ________________________________________
(должность непосредственного
________________________________________
начальника сотрудника, специальное
________________________________________
звание, фамилия, подпись)
"_____" _____________________ 200 __ г.
Согласовано
Руководитель кадрового
аппарата:               ___________________________________________
(должность, специальное звание,
___________________________________________
фамилия, подпись)
___________________________________________
"___" ____________________________ 200 __ г.
Решение о предстоящем увольнении мне объявлено
"___" _______________ 200 __ г.___________________________________
(фамилия, подпись сотрудника)
Приложение 26-1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приказ дополнен приложением 26-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
УВЕДОМЛЕНИЕ
об увольнении из органов внутренних дел
__________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество сотрудника)
С "___"________ 200___г. Вы находитесь в распоряжении
_________________________ В соответствии с пунктом 59 Положения о
прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов
внутренних дел Республики Казахстан срок нахождения в распоряжении
составляет не более 15 дней (с разрешения Министра внутренних дел не более
двух месяцев). Вы ставитесь в известность о предстоящем увольнении из
органов внутренних дел в соответствии с Положением.
Начальник: _______________________________________________________________
(должность непосредственного начальника
_______________________________________________________________
сотрудника, специальное звание, фамилия, подпись)
"_____" _____________________ 200__ г.
Согласовано
Руководитель кадрового аппарата:
_______________________________________________________________
(должность, специальное звание,
_______________________________________________________________
фамилия, подпись)
"_____" ______________________ 200__ г.
С решением о предстоящем увольнении ознакомлен ___________________________
(фамилия и роспись)
N исх. письма _______ и дата "___"_______ 200__ г. направления уведомления
по месту жительства сотрудника с отметкой о получении "___"_______ 200__ г.
Приложение 27 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приложение 27 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
к увольнению из органов внутренних дел ___________________________________
(в запас или со снятием с воинского учета)
по пункту __________________________________ Положения о прохождении
службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел
Республики Казахстан _____________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество, личный
__________________________________________________________________________
номер, занимаемая должность)
Число, месяц и год рождения ______________________________________________
Образование: а)общее высшее ______________________________________________
б) специальное ______________________________________________
в) военное __________________________________________________
Служба в ВС, КНБ, ВВ, МВД, других войсках и воинских формированиях с
указанием воинского звания по запасу______________________________________
__________________________________________________________________________
Выслуга лет согласно расчету выслуги на "____" ______________ 200_ года:
календарная_____________________, в льготном исчислении__________________.
СОДЕРЖАНИЕ
Степень годности к военной службе___________________________________
__________________________________________________________________________
(оборотная сторона представления)
Когда и кем проведена беседа об увольнении в отношении лица
начальствующего состава
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Подлежит направлению на воинский учет в___________________________________
__________________________________________________________________________
Предложения о мерах поощрения
_______________________________________________
Семейное положение (состав семьи с указанием возраста детей)
___________________________________
__________________________________________________________________________
Начальник (командир)____________________________
__________________________________________
"____" ____________ 200__ года
Заключение кадрового аппарата
Решение по представлению
Приложение 28 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 января 2001 года N 1
Сноска. Приложение 28 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 15.03.2008 N 97 (порядок введения в действие см. п.3 ).
УТВЕРЖДАЮ
______________________________________
(начальник органа внутренних дел,
______________________________________
специальное звание, инициалы, фамилия,
подпись)
"_____" ____________ 200__ года
СПИСОК
лиц рядового и начальствующего состава
____________________________________________________,
(наименование органа внутренних дел)