Кеден баждары мен салықтарын төлеуді қамтамасыз ету сомаларын депозитке енгізудің және оларды қайтарудың тәртібін және өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін арналған импортталатын шикізаттар мен материалдарға кедендік баждар төлеуді кейінге қалдырудың немесе бөліп төлеудің ережесін бекіту туралы
Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 16 ақпандағы N 166 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 5 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1417. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 288 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
Кеден баждары мен салықтарын төлеудi қамтамасыз ету сомаларын депозитке енгiзудің және оларды қайтарудың тәртiбi;
Өнеркәсiптiк қайта өңдеу үшiн арналған импортталатын шикiзаттар мен материалдарға кедендiк баждар төлеудi кейiнге қалдырудың немесе бөлiп төлеудің ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
"Кедендiк баждарды төлеу бойынша кейiнге қалдыруды немесе бөлiп төлеудi берудің тәртiбi туралы" нұсқаулықты күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің жанындағы Кеден комитетiнің 1995 жылғы 25 тамыздағы N 88 бұйрығы ;
"Акцизделетiн тауарлар қатысында кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз етудің уақытша тәртiбiн күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 25 қыркүйектегi N 122 бұйрығы ;
"Қазақстан Республикасы кеден органдарының кепiлдi пайдалануы туралы" ережесiн күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 31 қазандағы N 95 бұйрығы .
3. Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Құқық департаментi (А. Базарбаева) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
4. Баспасөз қызметi (С. Мұқашев) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнің Төрағасы М. Нүкеновке жүктелсiн.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Келісілген                                   Бекітілген
Қазақстан Республикасының              Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі                            Мемлекеттік кіріс
министрінің
2001 жылғы "16" ақпан                 2001 жылғы "16" ақпандағы
N 166 бұйрығымен
Кеден баждары мен салықтарын төлеуді қамтамасыз ету
сомаларын депозитке енгізудің және оларды қайтарудың
тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) 138-бабына сәйкес кеден баждарын және (немесе) салықтарын қамтамасыз ету нысандарының бiрi Қазақстан Республикасы кеден органдарының депозитiне тиесiлi сомаларды енгiзу (бұдан әрi - депозит) болып табылады.
2. Осы Тәртiпте мынадай түсiнiктер пайдаланылады:
iшкi кеден органы - қызмет ету аймағында кедендiк ресiмдеудi жүргiзудің орны мен уақыты туралы Нұсқаулыққа сәйкес алушының (жөнелтушiнің) тауарына кедендiк ресiмдеу жүргiзiлуi тиiс Қазақстан Республикасының кеден органы;
жөнелтушi кеден органы - қызмет ету аймағында Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тауарларды нақты әкелу жүргiзiлетiн өткiзу пунктi орналасқан Қазақстан Республикасының кеден органы;
жiберiлген кеден органы - қызмет ету аймағында Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тауарларды нақты әкету жүргiзiлетiн өткiзу пунктi орналасқан Қазақстан Республикасының кеден органы;
жеткiзiлетiн тауарлар - оларды iшкi кеден органына жеткiзу үшiн Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн тауарлар, не оларды жiберiлген кеден органына жеткiзу үшiн Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкету үшiн арналған тауарлар;
транзиттiк тауарлар - Қазақстан Республикасының кедендiк аумағы арқылы тауарлардың транзитi кедендiк режимiне сәйкес тасымалданатын тауарлар.

Об утверждении Правил внесения на депозит сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов и их возврата и Правил предоставления отсрочки или рассрочки уплаты таможенных пошлин на импортируемое сырье и материалы, предназначенные для промышленной переработки
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 16 февраля 2001 года N 166. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2001 года N 1417. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 11.06.2003г. N 288
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
"В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов и приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного
контроля
Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
Перечень
некоторых приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
и приказов Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, утративших силу
...
11) Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 16 февраля 2001 года N 166 "Об утверждении Правил внесения на депозит сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов и их возврата и Правил предоставления отсрочки или рассрочки уплаты таможенных пошлин на импортируемое сырье и материалы, предназначенные для промышленной переработки"...".
----------------------------------------------------------------
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила внесения на депозит сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов и их возврата;
Правила предоставления отсрочки или рассрочки уплаты таможенных пошлин на импортируемые сырье и материалы, предназначенные для промышленной переработки.
2. Признать утратившими силу:
Приказ Таможенного Комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 25 августа 1995 года N 88-П "О вводе в действие Инструкции "О порядке предоставления отсрочек или рассрочек по уплате таможенных пошлин";
Приказ Таможенного Комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 25 сентября 1995 года N 122-П "О вводе в действие Временных правил обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов в отношении подакцизных товаров";
Приказ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 31 октября 1995 года N 95-П "О вводе в действие Положения "Об использовании залога таможенными органами Республики Казахстан".
3. Юридическому Департаменту Министерства государственных доходов Республики Казахстан (Базарбаева А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
4. Пресс-службе (Мукашев С.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан Нукенова М.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласованы                                   Утверждены
Министр финансов                              Приказом Министерства
Республики Казахстан                          государственных доходов
16 февраля 2001 г.                            Республики Казахстан
от 16 февраля 2001 года N 166
Правила
внесения на депозит сумм обеспечения уплаты таможенных
пошлин и налогов и их возврата
1. Общие положения
1. В соответствии со статьей 138 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) одной из форм обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов является внесение на депозит таможенных органов Республики Казахстан причитающихся сумм (далее - депозит).
2. В настоящих Правилах используются понятия, означающие следующее:
внутренний таможенный орган - таможенный орган Республики Казахстан, в регионе деятельности которого, в соответствии с Инструкцией о месте и времени производства таможенного оформления должно производиться таможенное оформление товаров получателя (отправителя);
таможенный орган отправления - таможенный орган Республики Казахстан, в регионе деятельности которого расположен пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, через который осуществляется фактический ввоз товара;
таможенный орган назначения - таможенный орган Республики Казахстан, в регионе деятельности которого расположен пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, через который осуществляется фактический вывоз товара;
доставляемые товары - товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан для их доставки во внутренний таможенный орган, либо товары, предназначенные для вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан, для их доставки в таможенный орган назначения;
транзитные товары - товары, перемещаемые через таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом транзита товаров.

3. Кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде депозитке сомаларды енгiзу тауарлар мен көлiк құралдарын Кеден iсi туралы заңның 165-бабына сәйкес және жекелеген кеден режимдерiнің шеңберiнде жеткiзу кезiнде қолданылады.
Кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде депозитке сомаларды енгiзу мынадай кеден режимдерiнде қолданылады:
1) Кеден iсi туралы заңның 35-бабына сәйкес тауарлардың транзитi;
2) Кеден iсi туралы заңның 56-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кедендiк аумағында тауарларды қайта өңдеу;
3) Кеден iсi туралы заңның 85-бабына сәйкес тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерде қайта өңдеу;
4) Кеден iсi туралы заңның 99-бабына сәйкес акцизделетiн тауарлардың керi экспорты;
5) тауарлардың экспорты. Сомаларды депозитке енгiзу Кеден iсi туралы заңның 96-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кедендiк аумағының шегiнен шығармау кезiнде төлеуге жататын салықтарды төлеудi қамтамасыз ету ретiнде қолданылады.
Кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде сомаларды енгiзу Кеден iсi туралы заңда және осы Тәртiпте қарастырылған тәртiппен жүзеге асырылады.
2. Кеден органының депозитiне ақшаларды
енгiзудiң тәртiбi
4. Тауарлар транзитi кеден режимiнен басқа, жеткiзiлетiн тауарларға және осы Тәртiптің 3-тармағында көрсетiлген кеден режимдерiнде ресiмделген тауарларға қатысты кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде ақшаларды енгiзу iшкi кеден органының депозитiне жүргiзiледi.
Транзиттiк тауарларға қатысты кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде ақшаларды енгiзу, егер өзгелер Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгінің Кеден комитетiмен рұқсат етiлмеген болса, жөнелтушi кеден органының депозитiне жүргiзiледi.
Егер кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде ақшалар кеден органының кассасына Қазақстан Республикасының резидентi емес адамнан нақты ақшалай енгiзiлген жағдайда, берiлген ақшалар сомасы үш банктiк күннен кешiктiрiлмей осы кеден органының депозитiне аударылуға тиiстi. Бұл ретте ақшаларды депозитке аудару кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету үшiн ақша енгiзген адам есебiнен жүргiзiледi.
5. Кеден органдарының валюталық шоты болмаған жағдайда кеден баждары мен (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде депозитке ақшаларды енгiзу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргізiледi.
6. Кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету үшiн қажеттi сомалардың көлемi, төлеуге тиесiлi кедендiк баждардың және (немесе) салықтардың сомасынан кем болмауы тиiс:
егер тауарлар, тауарларды еркiн айналысқа шығарған кезде тауарлардың транзитi кедендiк режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының кедендiк аумағы арқылы оларды тасымалдау үшiн әкелген жағдайда, не егер тауарлар, экспорт кезiнде шет мемлекеттің аумағы арқылы тауарлардың транзитi кедендiк режимiне сәйкес оларды тасымалдау үшiн әкетiлген жағдайда;
тауарларды еркiн айналысқа шығару кезiнде, тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағында қайта өңдеу кедендiк режимiне сәйкес әкелiнген тауарлар үшiн;
экспорттау кезiнде, тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерде қайта өңдеу кедендiк режимiне сәйкес әкетiлетiн тауарлар үшін;
тауарларды еркiн айналысқа шығару кезiнде, тауарлардың керi экспорты кедендiк режимiмен орналастырылатын акцизделетiн тауарлар үшiн;
тауарларды еркiн айналысқа шығару кезiнде не экспорт кезiнде, жеткiзiлетiн тауарлар үшiн тауарларды әкету кезiнде.

3. Внесение на депозит сумм в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов применяется при доставке товаров и транспортных средств в соответствии со статьей 165 Закона о таможенном деле и в рамках отдельных таможенных режимов.
В качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов внесение на депозит сумм применяется в следующих таможенных режимах:
1) транзит товаров в соответствии со статьей 35 Закона о таможенном деле;
2) переработка товаров на таможенной территории Республики Казахстан в соответствии со статьей 56 Закона о таможенном деле;
3) переработка товаров вне таможенной территории Республики Казахстан в соответствии со статьей 85 Закона о таможенном деле;
4) реэкспорт подакцизных товаров в соответствии со статьей 99 Закона о таможенном деле;
5) экспорт товаров. Внесение сумм на депозит в соответствии со статьей 96 Закона о таможенном деле, применяется в качестве обеспечения уплаты налогов, которые подлежали бы уплате при невывозе товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
Внесение сумм в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов осуществляется в порядке, предусмотренном Законом о таможенном деле и настоящими Правилами.
2. Порядок внесения денег на депозит таможенного органа
4. Внесение денег в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов в отношении доставляемых товаров и товаров, оформленных в таможенных режимах, указанных в пункте 3 настоящих Правил, за исключением таможенного режима транзита товаров, производится на депозит внутреннего таможенного органа.
Внесение денег в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в отношении транзитных товаров производится на депозит таможенного органа отправления, если иное не разрешено Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
В случае, если деньги в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов вносятся наличными деньгами через кассу таможенного органа нерезидентом Республики Казахстан, то данные суммы денег не позднее трех банковских дней должны быть зачислены на депозит этого таможенного органа. При этом зачисление денег на депозит производится за счет лица, внесшего деньги для обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов.
5. В случае отсутствия у таможенного органа валютного счета, внесение денег в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов на депозит производится в национальной валюте Республики Казахстан.
6. Размер сумм, необходимых для обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов, не может быть меньше сумм таможенных пошлин и (или) налогов, причитающихся к уплате:
при выпуске товаров для свободного обращения в случае, если товары, ввозятся для их перемещения через таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом транзита товаров, либо при экспорте, в случае, если товары, вывозятся для их перемещения в соответствии с таможенным режимом транзита товаров через территорию иностранного государства;
при выпуске для свободного обращения для товаров, ввозимых в соответствии с таможенным режимом переработки товаров на таможенной территории Республики Казахстан;
при экспорте для товаров, вывозимых в соответствии с таможенным режимом переработки товаров вне таможенной территории Республики Казахстан;
при выпуске для свободного обращения для подакцизных товаров, помещаемых под таможенный режим реэкспорта товаров;
при выпуске для свободного обращения при ввозе товаров, либо как при экспорте при вывозе товаров - для доставляемых товаров.

7. Жеткiзiлетiн акцизделетiн тауарлар қатысында депозитке ақшаларды енгiзу iшкi кеден органының уақытша кеден декларациясын қабылдауына дейiн немесе қабылдау сәтiнде жүргiзiледi.
Егер IТҚ-да (iшкi транзит құжаты) көрсетiлген қамтамасыз ету сомасы, аталған сомалар арасындағы айырма қамтамасыз ету сомалары есептелген шетел валютасы бағамының өзгеруiнiң нәтижесiнде пайда болған жағдайдан басқа да, iшкi кеден органының депозитiне нақты енгiзiлген сомадан асқан жағдайда, iшкi кеден органының депозитiне жетпейтiн сомаларды нақты енгiзуге дейiн тауарлар iшкi кеден органына бағыттауға жатпайды.
Осы Тәртiптің 3-тармағында көрсетiлген кеден режимдерiнің шегiнде тасымалданатын тауарларға қатысты депозитке ақша енгiзу кеден декларациясын қабылдауға дейiн немесе тапсырылған күнi жүргiзiледi.
8. Кеден баждары мен салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде депозитке енгiзiлген ақша өзге төлемдер бойынша есепке алуға жатпайды.
Әр түрлi кеден органдарында ресiмделетiн тауарлар бойынша төлемдi қамтамасыз ету жеке төлем қағаздарымен енгiзiледi.
9. Депозитке ақшаны аударуға төлем құжатының "Төлемдi тағайындау" бағанында:
"кеден баждары мен (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету"
____________________________________________________________________
(кеден режимiн немесе жеткiзу рәсiмiн көрсету)
қатысты саны________________________________________________________
200 жылғы "____"___________________________________өзара шарт/тары/
бойынша ______________________________________________кеденнің/кеден
басқармасының ____________________________________________________
өткiзу пунктi арқылы N____________________________шот-фактурасы/лар/
бойынша" көрсетiлуi тиiс.
Егер ақша кеден органының депозитiне үшiншi тұлғамен енгiзiлетiн болса, онда осы бағанда қандай тұлғаның мүддесiне ақша енгiзiлетiнi қосымша көрсетiлуi тиiс.
3. Кеден органының депозитiне енгізiлген
ақшаларға қожалық ету
10. Кеден органының депозитiне нақты ақша енгiзген төлеушi немесе тұлға, Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге транзиттiк тауарларды нақты әкеткенге дейiн не жеткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу аяқталғанға дейiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына тауарларды әкелуден бас тартқан жағдайдан басқа, осы Тәртiптің 3-тармағында көрсетiлген кедендiк режимдерде ресiмделетiн тауарларға қожалық етуге құқысыз.
11. Ішкi кеден органына жеткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде енгiзiлген ақша көрсетiлген кеден режимiне сәйкес кедендiк төлемдерге және (немесе) салықтарға айналдыруға жатады.
Бұл ретте iшкi кеден органына төлеушiнің осы ақшаны кеден төлемдерінің және (немесе) салықтарының осы Тәртiпке 1-қосымшамен келiсiлген сәйкесiнше түрлерiне айналдыру туралы жазбаша өтiнiшi тапсырылады.
Өтiнiш болмаған жағдайда, тауарлар таңдап алынған кеден режимiне сәйкес тек жүктiк кедендiк декларациясы (бұдан әрi - ЖКД) бойынша төлеуге жататын барлық кедендiк төлемдер мен салықтарды кеден органының депозитiне не Кеден iсi туралы заңның 136-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен бiрлескен айқындалған тәртiпте (бұдан әрi - Тәртiп) мемлекеттiк бюджетке енгiзiлгеннен кейiн ғана шығарылуы мүмкiн.
Бұл ретте кеден баждары мен (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде енгiзiлген ақша сомаларын төлеушiге не оның жазбаша өтiнiшi бойынша осы ақшаларды нақты енгiзген адамға қайтару тек ЖКД бойынша төлеуге жататын кедендiк төлемдер мен салықтарды iшкi кеден органының депозитiне не мемлекеттiк бюджетке Тәртiпке сәйкес енгiзгеннен кейiн ғана жүргiзiледi.

7. Внесение денег на депозит в отношении доставляемых подакцизных товаров производится до или в момент принятия внутренним таможенным органом временной таможенной декларации.
В случае, если сумма обеспечения, указанная в ВТД (внутренний транзитный документ), превышает сумму фактически внесенных на депозит внутреннего таможенного органа денег, ввозимые товары не подлежат направлению во внутренний таможенный орган до фактического внесения недостающих сумм на депозит внутреннего таможенного органа, за исключением случая, когда разница между указанными суммами образовалась вследствие изменения курса иностранной валюты, в которой исчислялась сумма обеспечения.
Внесение денег на депозит в отношении товаров, перемещаемых в рамках таможенных режимов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, производится до или в день представления таможенной декларации.
8. Деньги, внесенные на депозит в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов, не подлежат зачету по иным платежам.
По товарам, оформляемым в различных таможенных органах, обеспечение уплаты вносится отдельными платежными поручениями.
9. В платежном документе на перечисление денег на депозит в графе "Назначение платежа" должно быть указано: "Обеспечение уплаты таможенных пошлин и (или) налогов" в отношении __________ в качестве_________________
__________________________________________________________________________
(указать таможенный режим или процедура доставки)
по контракту/ам/ N____________________ от "_____"_________ 200___года
через _____________________ пункт пропуска ________ таможни/таможенного
управления по счету-фактуре/ам/ N ________________________.
В случае, если деньги вносятся на депозит таможенного органа третьим лицом, то в этой же графе дополнительно должно быть указано в интересах какого лица вносятся деньги.
3. Распоряжение деньгами, внесенными на депозит
таможенного органа
10. Плательщик или лицо, фактически внесшее деньги на депозит таможенного органа, не вправе распоряжаться ими до фактического вывоза транзитных товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан либо до завершения таможенного оформления доставляемых товаров, а также товаров, оформляемых в таможенных режимах, указанных в пункте 3 настоящих Правил, за исключением случая отказа от ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан.
11. При таможенном оформлении товаров, доставленных во внутренний таможенный орган, деньги, внесенные в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов, подлежат обращению в таможенные платежи и (или) налоги в соответствии с заявленным таможенным режимом.
При этом во внутренний таможенный орган подается письменное заявление плательщика об обращении этих денег в таможенные пошлины и (или) налоги соответствующих видов согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае отсутствия заявления, товары могут быть выпущены в соответствии с избранным таможенным режимом только после внесения всех подлежащих уплате по грузовой таможенной декларации (далее - ГТД) таможенных платежей и налогов на депозит таможенного органа либо в государственный бюджет в порядке, определяемом в соответствии со статьей 136  Закона о таможенном деле Министерством государственных доходов Республики Казахстан совместно с Министерством финансов Республики Казахстан (далее - Порядок).
При этом возврат сумм денег, внесенных в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов, производится плательщику либо по его письменному заявлению лицу, фактически внесшему эти деньги, только после внесения всех подлежащих уплате по ГТД таможенных платежей и налогов на депозит внутреннего таможенного органа или в государственный бюджет в соответствии с Порядком.

12. Егер кеден баждары мен салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде iшкi кеден органының депозитiне енгiзiлген сома ЖКД бойынша есептелген сомадан кем болған жағдайда, кеден төлемдерiнiң және (немесе) салықтарының жетпейтiн сомалары iшкi кеден органының депозитiне не мемлекеттiк бюджетке Тәртiпке сәйкес ЖКД-сын қабылдағанға дейiн немесе қабылдауымен бiр уақытта төленедi. Кеден төлемдерінің және (немесе) салықтарының жетiспейтiн сомаларын төлемеген кезде жеткiзiлген тауарлар шығаруға жатпайды.
Егер транзиттiк тауарлар қатысында кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде жөнелтушi кеден органының депозитiне енгiзiлген сома, төлеуге жататын сомадан кем болған жағдайда, егер тауарлар еркiн айналыс үшiн шығарылған болса, онда транзиттiк тауарлар жiберiлген кеден органына жөнелтуге жатпайды.
13. Егер кеден баждары мен салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде депозитке енгiзiлген сома ЖКД-сы бойынша есептелген сомадан артық болған жағдайда, iшкi кеден органы төлеушiнiң, нысаны осы Тәртiпке 2-қосымшада келтiрiлген жазбаша өтiнiшi бойынша, артық енгiзiлген ақшаны белгiленген тәртіппен төлеушiнің шотына немесе оның жазбаша өтiнiшi бойынша осы ақшаларды нақты енгiзген адамның шотына қайтаруды жүргiзедi не болашақ қамтамасыз етудің немесе болашақ кеден төлемдерi мен салықтарының шотына есептеудi жүргiзедi.
14. Жiберiлген кеден органына көрсетiлген мерзiмде транзиттiк тауарлар жеткiзiлген кезде, аталған тауарларға қатысты кедендік баждар мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету ретiнде жөнелтушi кеден органының депозитiне енгiзiлген сомаларды қайтару жөнелтушi кеден органымен осы соманы енгiзген адамның, нысаны осы Тәртiпке 3-қосымшада келтiрiлген жазбаша өтiнiшi бойынша жүргiзiледi.
Бұл ретте транзиттiк тауарлар бойынша кеден баждары мен салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде кеден органының кассасына нақты ақшалай Қазақстан Республикасының резидентi емес - заңды және жеке тұлғалармен енгiзiлген және оның депозитiне аударылған ақшалар сомасын қайтару, жөнелтушi кеден органымен Қазақстан Республикасының резидентi емес адамның, нысаны осы Тәртiпке 4-қосымшада келтiрiлген жазбаша өтiнiшi бойынша тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағымен, одан тысқары жерде ашылуы мүмкiн шотына жүргiзiледi. Кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеуді қамтамасыз ету сомасын қайтару үшiн ақшаларды аудару бойынша банктiк операцияларды жүргiзу ақшаны алушының есебiнен жүргiзiледi.
Транзиттiк тауарларға қатысты кеден баждары мен төлемдерiн төлеудi қамтамасыз ету ретiнде жөнелтушi кеден органының депозитiне енгiзiлген сомалар, өтiнiш болмаған жағдайда, он бес күнтiзбелiк күн iшiнде мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне аударылады.

12. В случае, если сумма, внесенная на депозит внутреннего таможенного органа в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов, меньше суммы, начисленной по ГТД, недостающие суммы таможенных платежей и (или) налогов уплачиваются на депозит внутреннего таможенного органа либо в государственный бюджет в соответствии с Порядком до или одновременно с принятием ГТД. При неуплате недостающих сумм таможенных пошлин и (или) налогов доставленные товары выпуску не подлежат.
В случае, если сумма, внесенная на депозит таможенного органа отправления в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов в отношении транзитных товаров, меньше суммы подлежащей уплате, если бы товары были выпущены для свободного обращения, то транзитные товары не подлежат направлению в таможенный орган назначения.
13. В случае, если сумма, внесенная на депозит в качестве обеспечения таможенных пошлин и налогов, превышает сумму, начисленную по ГТД, внутренний таможенный орган по письменному заявлению плательщика, форма которого приведена в приложении 2 к настоящим Правилам, производит возврат излишне внесенных денег на счет плательщика или по его письменному заявлению на счет лица, фактически внесшего эти деньги, в установленном порядке, либо производит зачет в счет будущего обеспечения или будущих таможенных платежей и налогов.
14. При доставке транзитных товаров в установленные сроки в таможенный орган назначения возврат сумм, внесенных на депозит таможенного органа отправления в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в отношении данных товаров, производится таможенным органом отправления по письменному заявлению лица, внесшего эту сумму, форма которого приведена в приложении 3 к настоящим Правилам.
При этом возврат сумм денег, внесенных юридическими или физическими лицами-нерезидентами Республики Казахстан в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов по транзитным товарам наличными деньгами через кассу таможенного органа и зачисленных на его депозит, производится таможенным органом отправления по письменному заявлению лица-нерезидента Республики Казахстан, форма которого приведена в приложении 4 к настоящим Правилам, на счет этого лица, который может быть открыт как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами. Проведение банковских операций по переводу денег для возврата сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов производится за счет получателя денег.
В случае отсутствия заявления, суммы, внесенные на депозит таможенного органа отправления в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в отношении транзитных товаров, перечисляются в доход государственного бюджета в течение пятнадцати календарных дней.

15. Тауарларды iшкi кеден органына жеткiзбеген не тауарлардың транзитi, тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерде қайта өңдеу, экспорт кеден режимдерiнде тасымалданатын тауарларды Кеден iсi туралы заңда белгiленген мерзiмде жiберiлген кеден органына жеткiзбеген жағдайда, кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде енгiзiлген сома он бес күнтiзбелiк күн iшiнде мемлекеттiк бюджеттің кiрiсiне аударылады.
Керi экспорт кедендiк режимiнде орналастырылған акцизделетiн тауарлардың әкелiнген күнiнен екi ай iшiнде Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге шығарылмауы жағдайында кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде енгiзiлген сома он бес күнтiзбелiк күн ішінде мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне аударылады. Бұл ретте декларантпен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң, керi экспортталатын тауарларды шығарудың Кеден iсi туралы заңмен белгiленген мерзiмi аяқталған күнiне қолданылған қайта қаржыландырудың 1,5 есе ресми ставкасы мөлшерiндегi өсу ақысы төленуi тиiс.
Мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне аударылған ақшаны қайтару мынадай:
жiберiлген кеден органының тауарлардың транзитi кедендiк режимiне сәйкес ресiмделген тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан iс-жүзiнде әкетiлгендiгiн не транзиттiк тауарлардың аварияның немесе жеңуге келмейтiн күштер әрекетiнің салдарынан жойылуын немесе қайтарымсыз жоғалуын куәландыруы, сондай-ақ органдардың немесе олардың лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша заңсыз iс-әрекетiнің салдарынан олардың иелiктен шығарылуы фактiлерiн тиiстi құжаттармен куәландыруы;
отандық тауарлардың қайта өңдеу өнiмдерiн оларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына еркiн айналысқа шығару үшiн не қайта өңдеу өнiмдерінің аварияның немесе жеңуге келмейтiн күштер әрекетiнің салдарынан жойылуын немесе қайтарымсыз жоғалуын Қазақстан Республикасының шетелдегi консулдық мекемелерiнің куәландыруы не Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша шетелдiк органдардың немесе олардың лауазымды адамдарының заңсыз iс-әрекетiнiң салдарынан иелiктен шығарылуы фактiлерiн тиiстi құжаттармен куәландыруы;
шетел тауарларының қайта өңдеу өнiмдерінің экспорты;
акцизделетiн тауарлардың керi экспорты;
әкелiнген тауарлардың iшкi кеден органына жеткiзiлуi не жiберiлетiн кеден органына әкету үшiн арналған тауарлардың жеткiзiлуi сәйкесiнше кеден органының депозитiне тиесілі соманы енгiзген күннен бастап бес жылдан кешiктiрмей жүргiзiледi.
Бұл ретте ақшаларды қайтару кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз етудің сомасын депозитке енгiзген адамның, айыппұлдарды төлеген соң, сондай-ақ жеткiзiлетiн тауарларға, тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағында қайта өңдеу, тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерде қайта өңдеу кеден режимдерiнде тасымалданатын тауарларға қатысты ЖКД-сы бойынша төлеуге жататын барлық кедендiк төлемдерiн және (немесе) салықтарын Тәртiпке сәйкес iшкi кеден органы депозитiне немесе мемлекеттiк бюджетке енгiзгеннен кейiн, жазбаша өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады.

15. В случае недоставки товаров во внутренний таможенный орган либо недоставки товаров, перемещаемых под таможенными режимами транзита товаров, переработки товаров вне таможенной территории Республики Казахстан, экспорта товаров, в таможенный орган назначения в установленные Законом о таможенном деле сроки сумма, внесенная в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов, перечисляется в доход государственного бюджета в течение пятнадцати календарных дней.
В случае невывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан в течение двух месяцев с даты ввоза подакцизных товаров, помещенных под таможенный режим реэкспорта, сумма, внесенная в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов, перечисляется в доход государственного бюджета в течение пятнадцати календарных дней. При этом декларантом должны быть уплачены пени в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей в день истечения установленного Законом о таможенном деле срока вывоза реэкспортируемых товаров.
Возврат денег, перечисленных в доход государственного бюджета, производится не позднее пяти лет со дня внесения причитающихся сумм на депозит соответствующего таможенного органа в следующих случаях:
подтверждения таможенным органом назначения фактического вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан товаров, оформленных в соответствии с таможенным режимом транзита товаров либо при подтверждении соответствующими документами фактов уничтожения или безвозвратной утери транзитных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы, а также их выбытия из владения вследствие неправомерных по законодательству Республики Казахстан действий органов или их должностных лиц;
ввоза продуктов переработки отечественных товаров для их выпуска в свободное обращение на таможенной территории Республики Казахстан либо при подтверждении консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей факта уничтожения или безвозвратной утраты товаров или продуктов переработки вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо выбытия из владения вследствие неправомерных по законодательству Республики Казахстан действий или должностных лиц иностранного государства;
экспорта продуктов переработки иностранных товаров;
реэкспорта подакцизных товаров;
доставки ввезенных товаров во внутренний таможенный орган, либо доставки товаров, предназначенных для вывоза, в таможенный орган назначения.
При этом возврат денег осуществляется по письменному заявлению лица, внесшего на депозит сумму обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов, после уплаты штрафов, а также в отношении доставляемых товаров, товаров, перемещаемых в таможенных режимах переработки товаров на таможенной территории Республики Казахстан, переработки товаров вне таможенной территории Республики Казахстан после внесения всех подлежащих уплате по ГТД таможенных платежей и (или) налогов на депозит внутреннего таможенного органа или в государственный бюджет в соответствии с Порядком.

16. Егер тұлға кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету ретiнде ақша енгiзiлген тауарлар қатысында, оларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелуден не тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлердi қайта өңдеуден немесе тауарлардың экспортынан бас тартқан жағдайда, iшкi кеден органы төлеушінің нысаны осы Тәртiпке 5-қосымшада келтiрiлген жазбаша өтiнiшi бойынша көрсетiлген ақшаларды төлеушінің не оның жазбаша өтiнiшi бойынша осы ақшаларды нақты енгiзген адамның шотына, не болашақ кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеуді қамтамасыз ету шотына қайтаруды жүргізеді.
17. Қамтамасыз ету сомаларын депозитте сақтау уақыты үшін пайыздар есептелмейді. Көрсетілген сомаларды индекстеу жүргізілмейді.
Кеден баждары мен салықтарын
төлеудi қамтамасыз ету сомаларын
депозитке енгiзудiң және оларды
қайтарудың тәртiбiне
1-қосымша
______________________________
______________________________
(бас) кеден басқармасының
(кеденiнің) бастығы
Өтiнiш
_________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖЖ* коды, мекен-жайы)
200__ жылғы "____"_____________________________ N _________________
ЖКД-сы бойынша ресiмделген тауарларға қатысты кедендiк баждарды
және (немесе) салықтарды төлеудi қамтамасыз ету ретiнде
200__ жылғы "__" ______________ N _____________төлем құжатымен
___________________________________________________________________
(кеден органының атауы)
__________________________________________(бас) кеден басқармасының
(кеденінің) шотына енгiзiлген ақшаны айналымға салуыңызды сұрайды:
- Барлығы                - _____________________ /сомасы/,
оның iшiнде:
- импорттық кеден бажы    - ___________________ /сомасы/;
- акциз                   - ____________________ /сомасы/;
- қосылған құнға салынған - ____________________ /сомасы/.
салық
Ұйымның басшысы _______________(аты-жөнi)
(қолы)
Бас бухгалтер__________________(аты-жөнi)
(қолы)
"___"___________ 200__ ж.
* КҰЖЖ - кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы жiктеушiсi
Кеден баждары мен салықтарын
төлеудi қамтамасыз ету сомаларын
депозитке енгiзудің және оларды
қайтарудың тәртiбiне
2-қосымша
___________________________                                         ___________________________
(бас) кеден басқармасының
(кеденiнің) бастығы
Өтiнiш
_________________________________________________________________
(кеден органының атауы)
(бас) кеден басқармасында (кеденiнде) ресiмделген 200__ жылғы
"__" _________________ N ____________ЖКД бойынша 200___ жылғы
"___"________________N ________________төлем құжаты бойынша
кедендiк баждар мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету ретiнде кеден
органының шотына енгiзiлген ақшаның бiр бөлiгiн мынадай кеден
баждарына және (немесе) салықтарға:
- барлығы                     - __________________________
/сомасы/,
оның iшiнде:
- импорттық кеден бажы        - __________________________
/сомасы/;
- акциз                       - __________________________
/сомасы/;
- ҚҚСС                        - __________________________
/сомасы/
қаратылуына байланысты _____________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖЖ* коды, мекен-жайы)
____________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
_________________________________мөлшерiнде артық енгiзiлген ақшаны
_____________________________________________________банктегi
(банктің атауы, БИК**)
N___________________шотқа қайтаруды/ _________________________шотқа
(керексiзiн сызып тастаңыз)
есептеудi жүргiзудi сұрайды.
Ұйымның басшысы _______________(аты-жөнi)
(қолы)
М.О.
Бас бухгалтер__________________(аты-жөнi)
(қолы)
"__" _______________200__ ж.
* КҰЖЖ - кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жiктеушiсi.
** БИК - банктiк идентификациялық код.
Кеден баждары мен салықтарын
төлеудi қамтамасыз ету сомаларын
депозитке енгiзудің және оларды
қайтарудың тәртiбiне
3-қосымша
________________________
________________________
(бас) кеден басқармасының
(кеденiнің) бастығы
Өтiнiш
_________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖЖ* коды, мекен-жайы)
__________________________________________________________________
________________________________________________________байланысты
(қайтарудың себебiн көрсету)
ресiмделген 200__жылғы "____"____________ N ______________транзиттік
декларация бойынша кедендiк баждарды және (немесе) салықтарды
төлеудi қамтамасыз ету ретiнде кеден органының N __________________
(кеден органы шотының нөмiрi)
______________________________________________________________шотына
(банктiң атауы, БИК**)
200__жылғы "___" _______________N ___ төлем құжатымен енгiзiлген
_______________________________________________________мөлшерiндегi
(сомасы жазбаша)
ақшаны_____________________________________________________________
(ұйымның банктiк деректемелерi)
қайтаруды сұрайды.
Ұйымның басшысы _____________(аты-жөнi)
(қолы)
М.О.               Бас бухгалтер _____________(аты-жөнi)
(қолы)
"___"_____________200__ ж.
* КҰЖЖ - кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы жiктеушiсi.
** БИК - банктiк идентификациялық код.
Кеден баждары мен салықтарын
төлеудi қамтамасыз ету сомаларын
депозитке енгiзудің және оларды
қайтарудың тәртiбiне
4-қосымша
________________________
________________________                                           (бас) кеден басқармасының
(кеденiнің) бастығы
Өтiнiш
_________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының резидентi емес ұйымның/жеке
_________________________________________________________________
тұлғаның толық атауы, мекен-жайы)
________________________________________________________байланысты
(қайтарудың себебiн көрсету)
транзиттік режимде ресімделген 200 __жылғы "___"__________________
N____ декларация бойынша кедендік баждары мен салықтарды
төлеудi қамтамасыз ету ретінде 200__ жылғы "___" _________________
N ____кіріс кассалық  ордері бойынша есептелген
_________________________________________________ мөлшеріндегі
(сомасы жазбаша)
ақшаны __________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының резиденті емес ұйымның/жеке
__________________________________________________________________
тұлғаның банктік деректемелері)
қайтаруды сұрайды.
Ақшаны аударудың тәртібімен таныстым.
Ұйымның/жеке тұлғаның
өкілі________________________(аты-жөні)
(қолы)                              М.О.
"___"_____________200__ж.
Кеден баждары мен салықтарын
төлеудi қамтамасыз ету сомаларын
депозитке енгiзудің және оларды
қайтарудың тәртiбiне
5-қосымша
________________________
________________________
(бас) кеден басқармасының
(кеденiнің) бастығы
Өтiнiш
____________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖЖ* коды, мекен-жайы)
__________________________________________________________байланысты
(қайтарудың/есептеудiң себебiн көрсету)
200__ жылғы "___"_______________N ________төлем құжатымен
тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағында қайта
өңдеу режимiмен, тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк
аумағынан тыс жерлерде қайта өңдеу режимiмен, экспорт режимiмен
немесе керi экспорт режимiмен (керексiзiн сызып тастаңыз)
ресiмделген 200__ жылғы "___" ____________N__________________
уақытша (транзиттiк) декларация бойынша кедендiк баждарды және
(немесе) салықтарды төлеудi қамтамасыз ету ретiнде кеден органының
N _______________________________________________________________
(кеден органы шотының нөмiрi)
_________________________________________________________________
(банктің атауы, БИК**)
шотына енгiзiлген________________________________________________
(сомасы жазбаша)
мөлшерiндегi ақшаны_______________________________________________
(ұйымның банктiк деректемелерi)
__________________________________________________________________
қайтаруды/алдағы кедендiк баждардың және (немесе) салықтардың
есебiне есептеудi (керексiзiн сызып тастаңыз) жүргiзудi сұрайды.
М.О.             Ұйымның басшысы__________________(аты-жөнi)
(қолы)
Бас бухгалтер _________________(аты-жөнi)
(қолы)
"___"__________200__ ж.
*КҰЖЖ - кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы жiктеушiсi.
** БИК - банктiк идентификациялық код.
Келісілген                          Бекітілген
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі                      Мемлекеттік кіріс
министрінің
2001 жылғы 16 ақпан               2001 жылғы 16 ақпандағы N 166
бұйрығымен
Өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін арналған импортталатын
шикізаттар мен материалдарға кедендік баждар төлеуді
кейінге қалдырудың немесе бөліп төлеудің
ЕРЕЖЕСІ

16. В случае, если лицо отказалось от ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан товаров либо от вывоза для переработки вне таможенной территории Республики Казахстан товаров или экспорта товаров, в отношении которых были внесены деньги на депозит в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов, внутренний таможенный орган по письменному заявлению плательщика форма которого приведена в приложении 5 к настоящим Правилам производит возврат указанных денег на счет плательщика либо по его письменному заявлению лицу, фактически внесшему эти деньги, либо зачет в счет будущего обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов.
17. За время хранения сумм обеспечения на депозите проценты не начисляются. Индексация указанных сумм не производится.
Приложение 1
к Правилам внесения на депозит
сумм обеспечения уплаты
таможенных пошлин и налогов и
их возврата
Начальнику (Главного) таможенного
управления (таможни)
____________________________
_____________________________
Заявление
_____________________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО*, адрес)
_____________________________________________________________________
просит обратить деньги, внесенные на счет (Главного) таможенного
управления (таможни)_________________________________________________
(наименование таможенного органа)
платежным документом N _____от "__"___________ 200_г. в качестве
обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов, в отношении
товаров, оформляемых по ГТД N ________ от "___"______________ 200__ г.:
- Всего                            -  _______________________
/сумма/,
в том числе:
- импортная таможенная пошлина     -  _______________________
/сумма/;
- акциз                            - ________________________
/сумма/;
- НДС                              - ________________________
/сумма/.
Руководитель организации __________________/Ф.И.О./
(подпись)
М. П.
Главный бухгалтер     __________________/Ф.И.О./
(подпись)
"___" ___________200_ г.
* ОКПО -общий классификатор предприятий и организаций
Приложение 2
к Правилам внесения на депозит
сумм обеспечения уплаты
таможенных пошлин и налогов и их
возврата
Начальнику (Главного)
таможенного управления (таможни)
_____________________________
_____________________________
Заявление
В связи с обращением части денег, внесенных на счет таможенного органа
в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов по платежному
документу N ___________ от "___" ________________ 200_ г., в следующие
таможенные пошлины и (или) налоги:
- Всего                                  - ________________________
/сумма/,
в том числе:
- импортная таможенная пошлина           - ________________________
/сумма/;
- акциз                                  - ________________________
/сумма/;
- НДС                                    - ________________________
/сумма/.
По ГТД N_________________ от "__" ______________ 200_ г., оформленной в
Главном (таможенном) управлении (таможне)_____________________________,
(наименование таможенного
_________________________________________________________________________
органа)
_________________________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО*, адрес)
_________________________________________________________________________
просит произвести возврат излишне внесенных денег в размере______________
_________________________________________________________________________
(сумма прописью)
на счет N___________________ в банке ____________________________________
(наименование Банка, БИК**)
/зачесть в счет ________________________________________________________
(ненужное зачеркнуть)
Руководитель организации __________________/Ф.И.О./
(подпись)
М.П.
Главный бухгалтер      ___________________/Ф.И.О./
(подпись)
"___" ___________200_ г.
*ОКПО - общий классификатор предприятий и организаций
** БИК - банковский идентификационный код
Приложение 3
к Правилам внесения на депозит
сумм обеспечения уплаты
таможенных пошлин и налогов и
их возврата
Начальнику (Главного) таможенного
управления (таможни)
________________________________
______________________________
Заявление
__________________________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО*, адрес)
___________________________________________________________________________
в связи с _________________________________________________________________
(указать причину возврата)
просит произвести возврат денег в размере _________________________________
(сумма прописью)
__________________________________________________________________________,
внесенных платежным документом N________от "_____" _____________200_г.
на счет таможенного органа N _____________________________________________
(номер счета таможенного органа)
__________________________________________________________________________
(наименование банка, БИК**)
в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов по
оформленной транзитной декларации
N_________от "_______" ______________200_г.
на __________________________________________________________________
(банковские реквизиты организации)
_____________________________________________________________________
Руководитель организации __________________/Ф.И.О./
(подпись)
М.П.     Главный бухгалтер  _______________________/Ф.И.О./
(подпись)
"___" ___________200_ г.
* ОКПО -общий классификатор предприятий и организаций
** БИК - банковский идентификационный код
Приложение 4
к Правилам внесения на депозит
сумм обеспечения уплаты
таможенных пошлин и налогов и
их возврата
Начальнику (Главного) таможенного
управления (таможни)
_______________________________
_______________________________
Заявление
__________________________________________________________________________
(полное наименование организации/физического лица-нерезидента
__________________________________________________________________________
Республики Казахстан, адрес)
в связи с ________________________________________________________________
(указать причину возврата)
просит произвести возврат денег в размере _______________________________,
(сумма прописью)
внесенных по приходному кассовому ордеру N______ от "___" ________200_г.
в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов по декларации,
оформленной в режиме транзита N__________ от "___" ________200_г. на
_________________________________________________________________________
(банковские реквизиты организации/физического лица-нерезидента Республики
Казахстан)
_________________________________________________________________________
С правилами перевода денег ознакомлен.
Представитель организации/физическое лицо ______________/Ф.И.О./
(подпись)
М.П.
"___" ___________200_ г.
Приложение 5
к Правилам внесения на депозит
сумм обеспечения уплаты
таможенных пошлин и налогов и
их возврата
Начальнику (Главного) таможенного
управления (таможни)
________________________________
________________________________
Заявление
________________________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО*, адрес)
_________________________________________________________________________
в связи с _______________________________________________________________
(указать причину возврата/зачета)
просит произвести возврат/зачет в счет будущих таможенных пошлин и (или)
налогов (ненужное зачеркнуть) денег в размере ___________________________,
(сумма прописью)
внесенных платежным документом N________от "_____" _____________200_г.
на счет таможенного органа N _____________________________________________
(номер счета таможенного органа)
__________________________________________________________________________
(наименование банка, БИК**)
в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов по
временной /транзитной/ декларации, оформленной в режиме переработки
товаров на таможенной территории Республики Казахстан, в режиме
переработки товаров вне таможенной территории Республики Казахстан, в
режиме экспорта товаров или в режиме реэкспорта товаров (ненужное
зачеркнуть) N________от "_____" _____________200_г.
на ________________________________________________________________________
(банковские реквизиты организации)
___________________________________________________________________________
Руководитель организации __________________/Ф.И.О./
(подпись)
М.П.      Главный бухгалтер ________________________/Ф.И.О./
(подпись)
"___" ___________200_ г.
* ОКПО - общий классификатор предприятий и организаций
** БИК - банковский идентификационный код
Согласованы                                    Утверждаю
Министр финансов                               Приказом Министерства
Республики Казахстан                           государственных доходов
16 февраля 2001 года                           Республики Казахстан
от 16 февраля 2001 года
Правила
предоставления отсрочки или рассрочки уплаты
таможенных пошлин на импортируемые сырье и материалы,
предназначенные для промышленной переработки

1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы"  Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 шiлдедегi Заңына (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң), Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына импортталатын шикiзаттар мен материалдарды кедендiк ресiмдеу кезiнде кедендiк баждарды төлеудi кейiнге қалдырудың немесе бөлiп төлеудің тәртiбiн айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын өнеркәсiптiк қайта өңдеу үшiн арналған шикiзаттарға және (немесе) материалдарға кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыруды немесе бөлiп төлеудi (бұдан әрi - кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) Кеден iсi туралы заңның 137-бабына сәйкес жүктiк кедендiк декларация (бұдан әрi - ЖКД) қабылданған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзiмде Қазақстан Республикасының кеден органдары бередi.
Шикiзаттар мен материалдарды өнеркәсiптiк қайта өңдеу ретiнде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Сыртқы экономикалық қызметiнiң тауарлық номенклатурасы (бұдан әрi - ТМД СЭҚ ТН) бойынша жiктеу коды бастапқы төрт белгiнiң кез-келгенiнің деңгейiндегi пайдаланылған шикiзаттардан және (немесе) материалдардан ерекшеленетiн өнiмдi (тауарды) алу үшiн оларды өндiрiсте пайдалану ұғылады. Бұл ретте:
қарапайым құрастыру операциялары (шегендеу, дәнекерлеу, желiмдеу, құрастыру және с.с.);
қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарының азық-түлiк тағамдарын қайта өңдеуi;
тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау (партияларды ұсақтау, жөнелтiлiмдердi қалыптастыру, сорттау, орау, қайта орау) жөнiндегi операциялар;
тауарларды (компоненттердi) алынған өнiмге оны ТМД СЭҚ ТН коды бойынша кез-келген бастапқы төрт белгінің деңгейiндегi бастапқы құраушыдан ерекшелендiрілетiн сипаттама берместен араластыру өндiрiстiк қайта өңдеуге жатпайды.
3. Кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) импорттаушының (бұдан әрi - төлеушiнің) Қазақстан Республикасының әкелiнетiн шикiзаттар мен материалдарды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органына жазбаша өтiнішінің негiзiнде берiледi. Бұл ретте өтiнiште кедендiк баж төлеудi және кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) берiлгенi үшiн пайыздар төлеудi қамтамасыз ететiндiгi туралы мәлiметтер болуы тиiс.
Төлеушi өтiнiшпен бiрге мынадай құжаттардың:
статистикалық тiркеу кәртішкесінің;
заңды тұлғаның жарғысының;
заңды тұлғаның бiрiншi басшысы және заңды тұлғаның бас бухгалтерi куәландырған әкелiнетiн тауарларды шикiзат пен материалдар ретiнде пайдалану арқылы өндiрiстiң (өндiрiстiң фрагментiнің) технологиялық схемасының нотариалдық расталған көшiрмелерiн ұсынады.
Төлеушi осы тармақта аталған құжаттардан басқа, өзiнде импортталатын шикiзаттарды және (немесе) материалдарды өнеркәсiптiк қайта өңдеуге арналған тиiстi өндiрiстiк алаңдар мен техникалық жағдайлардың бар екендiгi туралы заңды тұлғаның бiрiншi басшысы қол қойған құжатты ұсынады.

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июля 1995 года  "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле), Гражданским кодексом Республики Казахстан и определяют порядок предоставления отсрочки или рассрочки уплаты таможенных пошлин при таможенном оформлении импортируемых на таможенную территорию Республики Казахстан сырья и материалов.
2. Отсрочка или рассрочка уплаты таможенной пошлины на импортируемые на таможенную территорию Республики Казахстан сырье и (или) материалы, предназначенные для промышленной переработки (далее - отсрочка (рассрочка) уплаты таможенной пошлины), в соответствии со статьей 137 Закона о таможенном деле предоставляется таможенными органами Республики Казахстан на срок, не превышающий три месяца со дня принятия грузовой таможенной декларации (далее - ГТД) к таможенному оформлению.
Под промышленной переработкой сырья и материалов понимается их использование в производстве для получения продукта (товара), классификационный код которого по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств (далее - ТН ВЭД СНГ) отличается от кода по ТН ВЭД СНГ использованных сырья и (или) материалов на уровне любого из первых четырех знаков. При этом к промышленной переработке не относятся:
простые сборочные операции (клепка, сварка, склеивание, сборка и т.п.);
переработка продуктов питания предприятиями общественного питания;
операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партии, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка);
смешивание товаров (компонентов) без придания полученной продукции характеристик, отличающих ее от исходных составляющих на уровне любого из первых четырех знаков по коду ТН ВЭД СНГ.
3. Отсрочка (рассрочка) уплаты таможенной пошлины предоставляется на основании письменного заявления импортера (далее - плательщика) в таможенный орган Республики Казахстан, осуществляющий таможенное оформление ввозимых сырья и материалов. При этом в заявлении должны содержаться сведения об обеспечении уплаты таможенной пошлины и процентов за предоставление отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины.
Вместе с заявлением плательщик представляет нотариально заверенные копии следующих документов:
регистрационной статистической карточки;
устава юридического лица;
технологической схемы производства (фрагмента производства) с использованием в качестве сырья и материалов ввозимых товаров, заверенной первым руководителем юридического лица и главным бухгалтером юридического лица.
Кроме перечисленных в настоящем пункте документов, плательщик представляет документ о наличии у него соответствующих производственных площадей и технических условий для промышленной переработки импортируемого сырья и (или) материалов, подписанный первым руководителем юридического лица.

4. Кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыруды (бөлiп төлеудi) беру туралы шешiм (бұдан әрi - Шешiм) не оны беруден бас тарту төлеушiнің өтiнiшi алынған күннен бастап үш күннен кешiктiрiлмей қабылданады. Шешiм жазбаша нысанда екi данада жасалады және Қазақстан Республикасының тиiстi кеден органының бiрiншi басшысымен қол қойылады. Шешiмнің бiрiншi данасы кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыруды (бөлiп төлеудi) берген Қазақстан Республикасы кеден органының iс-қағазында қалады. Екiншi данасы Қазақстан Республикасының кеден органы Шешiм қабылдаған күннен кейiнгi күннiң аяқталуынан кешiктiрiлмей кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыруды (бөлiп төлеудi) алған төлеушiге жолданады.
Шешiм мынадай мәлiметтердi:
кедендiк бажды төлеу жөнiнде кейiнге қалдырулар (бөлiп төлеулер) берудiң мерзiмiн;
төлеушiнің өтiнiшiнде көрсетiлген кедендiк баждарды төлеудi қамтамасыз етудің тәсiлiн;
келiсiм-шарттың күнiн, нөмiрiн және төлеушi келiсiм-шарт жасасқан фирманың атауын;
оған қатысты кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) берiлетiн тауардың атауы мен көлемiн қамтуы тиiс.
Шешiмге тiркеу нөмiрi берiледi.
5. Кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыруды (бөлiп төлеудi) алған төлеушi туралы мәлiметтер осы Ережеге 1-қосымшада келтiрiлген нысан бойынша кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдырудың (бөлiп төлеудің) берiлуiн тiркеу журналына енгiзiледi.
6. Кейiнге қалдыруларды (бөліп төлеулердi) беруден бастарту туралы шешiм мұндай бастартудың себептерiн қамтуы тиiс.
Бастарту туралы шешiм жазбаша нысанда екi данада ресiмделедi және Қазақстан Республикасының тиiстi кеден органының басшысы қол қояды. Бастарту туралы шешiмнің бiрiншi данасы Қазақстан Республикасының кеден органы бастарту туралы шешiмдi қабылдаған күннен кейiнгi күннiң аяқталуынан кешiктiрiлмей төлеушiге жолданады, ал екiншi данасы Қазақстан Республикасы кеден органының iс-қағазына тiгiледi.
7. Кедендiк төлемдердi төлеу жөнiнде берешегi бар не кедендiк төлемдердi төлеуден жалтарушы тұлғаларға кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) берiлмейдi.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнің рұқсатымен:
акцизделетiн топқа жатқызылған;
олар бойынша төлеуге жататын кедендiк баждардың сомасы теңгемен алғанда 10 мың АҚШ долларына баламды сомадан асатын шикiзаттар мен материалдарға қатысты кеден баждарын төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) берiледi.
9. Кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыруларды (бөлiп төлеулердi) беру кезiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кедендiк бажды төлеу күнi қолданылған қайта қаржыландыру ресми ставкасы (бұдан әрi - қайта қаржыландырудың ставкасы) бойынша пайыздар алынады.

4. Решение о предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины (далее - Решение) либо решение об отказе в ее предоставлении принимается не позднее трех дней со дня получения заявления плательщика.
Решение составляется в письменной форме в двух экземплярах и подписывается начальником соответствующего таможенного органа Республики Казахстан. Первый экземпляр Решения остается в делах таможенного органа Республики Казахстан, предоставившего отсрочку (рассрочку) уплаты таможенной пошлины. Второй экземпляр, не позднее окончания следующего дня со дня принятия таможенным органом Республики Казахстан решения, направляется плательщику, получившему отсрочку (рассрочку) уплаты таможенной пошлины.
Решение должно содержать следующие сведения:
срок предоставления отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины;
способ обеспечения уплаты таможенной пошлины, указанный в заявлении плательщика;
дату, номер контракта и наименование фирмы, с которой у плательщика заключен контракт;
наименование и количество товара, в отношении которого предоставляется отсрочка (рассрочка) уплаты таможенной пошлины.
Решению присваивается регистрационный номер.
5. Сведения о плательщике, получившем отсрочку (рассрочку) уплаты таможенной пошлины, заносятся в Журнал регистрации предоставления отсрочек (рассрочек) уплаты таможенной пошлины по форме, приведенной в приложении 1 к настоящим Правилам.
6. Решение об отказе в предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины должно содержать мотивы такого отказа.
Решение об отказе оформляется в письменной форме в двух экземплярах и подписывается начальником соответствующего таможенного органа Республики Казахстан. Первый экземпляр решения об отказе, не позднее окончания следующего дня со дня принятия таможенным органом Республики Казахстан решения об отказе, направляется плательщику, а второй экземпляр подшивается в дела таможенного органа Республики Казахстан.
7. Лицам, имеющим задолженность по уплате таможенных платежей, либо уклоняющимся от уплаты таможенных платежей, отсрочка (рассрочка) уплаты таможенной пошлины не предоставляется.
8. С разрешения Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан предоставляется отсрочка (рассрочка) уплаты таможенных пошлин в отношении сырья и материалов:
отнесенных к подакцизной группе;
по которым сумма таможенной пошлины, подлежащая уплате, превышает сумму в тенге, эквивалентную 10 тысяч долларов США.
9. При предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины взимаются проценты по официальной ставке рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан (далее - ставка рефинансирования), действующей в день уплаты таможенной пошлины.

10. Берiлген кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) үшiн пайыздар (бұдан әрi - пайыздар) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында есептеледi. Бұл ретте пайыздарды есептеу дәйектiлiкпен екi кезеңде жүргiзiледi.
Бiрiншi кезеңде:
Кбс х Кс х Ққс1
Пай1 = _______________
365 х 100
формуласы бойынша кедендiк декларацияны қабылдау күнi қолданылған қайта қаржыландыру ставкасы бойынша пайыздарды* алдын ала есептеу жүргiзiледi, мұнда:
Пай1 - пайыздарды;
Кбс - кедендiк баждарды төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу)
берiлетiн кедендiк баждың сомасын;
Кс - кедендiк баждарды төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу)
берiлетiн күндердiң санын;
Ққс1 - кедендiк декларацияны қабылдау күнi қолданылған қайта
қаржыландырудың ставкасын;
365 - жылдағы күндердің санын бiлдiредi.
Екiншi кезеңде:
Кбс х Кс х Ққс
Пай = _______________
365 х 100
формуласы бойынша төлеушiнің төлеуiне жататын, кедендiк баждарды төлеу күнi қолданылған қайта қаржыландырудың ставкасы бойынша пайыздарды есептеу жүргiзiледi, мұнда:
Пай - пайыздарды;
Тбс - төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) берiлетiн кедендiк баждардың сомасын; ___________________________________
* Пайыздарды алдын ала есептеу кедендiк баждарды төлеудi қамтамасыз етудің сомасына кiргiзiлетiн пайыздарды айқындау үшiн жүргiзiледi.
Кс - кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) берiлетiн күндердің iс жүзiндегi санын;
Ққс - кедендiк баждарды төлеу күнi қолданылған қайта қаржыландырудың ставкасын;
365 - жылдағы күндердің санын білдiредi.
Мысал. Төлеушiге әкелiнетiн темекi шикiзатына 500 мың теңге сомасында кедендiк баж төлеу қажет. Бұл ретте төлеушiге кедендiк баждарды төлеудi кейiнге қалдыру берiлген және кедендiк ресiмдеуге кедендiк декларация қабылданған күннен бастап iс жүзiнде төлеу жүргiзілген күн аяқталғанға дейiнгi мерзім 60 күндi құрады. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасы ЖТД берiлген күнге 19%-ды, кедендiк бажды төлеу күнiне - 21%- ды құрайды.
Кедендiк бажды төлеудi қамтамасыз ету сомасына қосылатын пайыздарды айқындау үшiн кедендік декларация қабылданған күнi қолданылған қайта қаржыландырудың ставкасы бойынша мынадай тұрғыда оларды алдын ала есептеу жүргiзіледi:
500 000 х 60 х 19
Пай =  __________________________ = 15 616 теңге
365 х 100
Төлеушiнiң мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне төлеуiне жататын пайыздарды есептеу кейiнге қалдырудың iс жүзiндегi күндерiнiң негiзiнде, кедендiк бажды төлеу күнi қолданылған қайта қаржыландырудың ставкасы бойынша жүргiзiледi. Бұл ретте кедендiк баж кейiнге қалдыру мерзімi аяқталған күнi төленген жағдайда пайыздар мынадай тұрғыда есептеледi:
500 000 х 60 х 21
Пай = ____________________ = 17 260 теңге
365 х 100
Осылайша берiлген кейiнге қалдыру үшiн төлеушiнiң 17 260 теңге сомасында пайыздар төлеуi қажет.

10. Проценты за предоставленную отсрочку (рассрочку) уплаты таможенной пошлины (далее - проценты) исчисляются в национальной валюте Республики Казахстан. При этом расчет процентов производится последовательно в два этапа.
На первом этапе производится предварительный расчет процентов* по ставке рефинансирования, действующей на день принятия таможенной декларации, по формуле:
________________
*Предварительный расчет процентов производится для определения
процентов, которые включаются в сумму обеспечения уплаты таможенной пошлины
Стп х Кдн х Ср1
Пот1 = -----------------, где:
365 х 100
Пот1 - проценты;
Стп - сумма таможенной пошлины, на которую предоставляется отсрочка
(рассрочка) уплаты таможенной пошлины;
Кдн - количество дней, на которое предоставляется отсрочка
(рассрочка) уплаты таможенной пошлины;
Ср1 - ставка рефинансирования, действующая на день принятия
таможенной декларации;
365 - количество дней в году.
На втором этапе производится расчет подлежащих уплате в бюджет
роцентов по ставке рефинансирования, действующей в день уплаты таможенной
пошлины, по формуле:
Стп х Кдн х Ср
Пот = --------------, где:
365 x 100
Пот - проценты;
Стп - сумма таможенной пошлины, на которую предоставляется отсрочка
(рассрочка) уплаты таможенной пошлины;
Кдн - фактическое количество дней отсрочки (рассрочки) уплаты
таможенной пошлины;
Ср - ставка рефинансирования, действующая в день уплаты;
365 - количество дней в году.
Пример. Плательщику необходимо уплатить таможенную пошлину на ввозимое табачное сырье в сумме 500 тыс. тенге. При этом срок, на который плательщику предоставлена отсрочка уплаты таможенной пошлины и по истечении которого с даты принятия таможенной декларации к таможенному оформлению произведена фактическая уплата, составил 60 дней. Ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на дату подачи ГТД составляет 19%, в день уплаты таможенной пошлины - 21%.
Для определения процентов, включаемых в сумму обеспечения уплаты таможенной пошлины, производится их предварительный расчет по ставке рефинансирования, действующей на день принятия таможенной декларации, следующим образом:
500000 x 60 x 19
Пот1 = ---------------- = 15 616 тенге
365 x 100
Исчисление процентов, которые подлежат уплате плательщиком в доход
государственного бюджета, производится по ставке рефинансирования,
действующей в день уплаты таможенной пошлины, исходя из фактического
количества дней отсрочки. При этом в случае уплаты таможенной пошлины в
день истечения срока отсрочки, проценты исчисляются следующим образом:
500000 x 60 x 21
Пот = ---------------- = 17 260 тенге
365 x 100
Таким образом, за предоставление отсрочки плательщику необходимо
уплатить проценты в сумме 17 260 тенге.

11. Кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыру берiлген кезде Қазақстан Республикасының кеден органы төлеушiмен бiрлесiп кедендiк баждар мен пайыздарды төлеудiң кестесiн жасайды. Пайыздар есептеу осы Ереженiң 10-тармағында келтiрiлген тәртiппен кесте бойынша кедендiк бажды төлеу күнi қолданылған қайта қаржыландыру ставкасы бойынша жүргiзiледi. Бұл ретте одан кейiнгi төлемдер бойынша кедендiк декларация бойынша есептелген кедендiк баждардың сомасы iшiнара төленген кедендiк баждың сомасына шегерiледi, ал пайыздар кедендiк бажды төлеу күнi қолданылған қайта қаржыландыру ставкасы бойынша төленбеген және кестеге сәйкес төлеуге жататын кедендiк баждың сомасынан есептеледi. Кедендiк баждың сомалары мен пайыздары кесте бойынша төленбеген жағдайда Қазақстан Республикасының кеден органдары кедендiк баждың барлық сомасы мен пайыздарды өндiрiп алу шараларын қолданады.
12. Кедендiк баждар мен пайыздарды төлеудi кейiнге қалдыру мерзiмi не бөлiп төлеу кезiнде кесте бойынша кедендiк бажды төлеу күнi аяқталған күннің соңынан кешiктiрмей төлеушi жүргiзедi.
Егер кедендiк баждарды төлеу күнi қолданылған қайта қаржыландырудың ставкасы ЖКД қабылдаған күнге қолданылған қайта қаржыландыру ставкасына қатысты азайса не көбейсе төлеушi төлеуге жататын пайыздарды тиiсiнше азайюы немесе көбейуi жағына түзету жүргiзiледi.
Ақша қаражатын аударуға арналған төлем құжатында "Төлемнiң мақсаты" деген бағанда:
"200__ жылғы "___" _______________________N ___________________шарт (келiсiм-шарт) бойынша, N _____________ЖКД бойынша, саны_______________ импортталатын тауарға қатысты берiлген кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) үшiн кедендiк баждар мен пайыздарды төлеу" деп көрсетiлуi тиiс.
Егер төлеудi төлемшінің тапсыруы бойынша үшiншi тұлға жүргiзген жағдайда бұл бағанда қосымша ақшаның қай тұлғаның мүддесiнде енгiзiлгендiгi көрсетiлуi керек.
Уәкiлеттi банктiң төлем құжатындағы банктiк операциялардың жүргiзiлгендiгi туралы белгiсiнiң күнi ақшаның аударылған күнi болып саналады.
Банктiк операциялардың жүргiзілгендігі туралы банктің белгiсi бар төлем құжатының көшiрмесi мен ұйымның (кәсiпорынның) бiрiншi тұлғасының, оның бас бухгалтерінің қолымен және ұйымның банктiк және қаржылық құжаттарға арналған мөрiмен расталған банктен үзiндi көшiрме кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) мерзiмi аяқталған күннiң соңынан кешiктiрiлмей кейiнге қалдыруды берген Қазақстан Республикасының кеден органына көрсетiледi.
Кедендiк баждар мен пайыздардың төленуге тиiстi сомасын мезгiлiнен бұрын өтеуге жол берiледi. Бұл ретте осы Ереженің 10-тармағына сәйкес төлеуге жататын пайыздарды қайта есептеу жүргiзiледi.

11. При предоставлении рассрочки уплаты таможенной пошлины таможенным органом Республики Казахстан совместно с плательщиком составляется график уплаты таможенной пошлины и процентов. Расчет процентов производится в порядке, приведенном в пункте 10 настоящих Правил, по ставке рефинансирования, действующей на день уплаты таможенной пошлины по графику. При этом по последующим выплатам сумма таможенной пошлины, исчисленная по таможенной декларации, уменьшается на сумму частично уплаченной таможенной пошлины, а проценты исчисляются по ставке рефинансирования, действующей в день уплаты таможенной пошлины от суммы неуплаченной таможенной пошлины и подлежащей уплате согласно графику. В случае неуплаты сумм таможенной пошлины и процентов по графику, таможенные органы Республики Казахстан принимают меры к взысканию всей суммы таможенной пошлины и процентов.
12. Уплата таможенной пошлины и процентов производится плательщиком не позднее окончания дня истечения срока отсрочки либо уплаты таможенной пошлины по графику при рассрочке.
В случае, если ставка рефинансирования, действующая в день уплаты таможенной пошлины, уменьшилась либо увеличилась по отношению к ставке рефинансирования, действовавшей на день принятия ГТД, производится корректировка процентов, подлежащих уплате плательщиком, соответственно в сторону уменьшения или увеличения.
В платежном документе на перечисление денежных средств, в графе "Назначение платежа" должно быть указано:
"Уплата таможенной пошлины и процентов за предоставленную отсрочку (рассрочку) уплаты таможенной пошлины в отношении импортированного товара в количестве _____________по договору (контракту) от "_" _______ 200_ года N _____ по ГТД N __________________ ".
В случае, если уплата производится по поручению плательщика третьим лицом, то в этой же графе дополнительно должно быть указано, в интересах какого лица вносятся деньги.
Датой перечисления денег считается дата отметки уполномоченного банка на платежном документе о проведении банковской операции.
Копия платежного документа с отметкой банка о проведении банковской операции и выписка из банка, заверенная первым лицом организации (предприятия), ее главным бухгалтером и печатью организации для банковских и финансовых документов, предъявляются таможенному органу Республики Казахстан, предоставившему отсрочку, не позднее окончания дня истечения срока отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины.
Допускается досрочное погашение причитающейся к уплате суммы таможенной пошлины и процентов. При этом согласно пункту 10 настоящих Правил осуществляется перерасчет процентов, причитающихся к уплате.

13. Кедендiк баж төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) берiлген кезде Кеден iсi туралы заңның 138-бабына сәйкес кедендiк баждарды төлеудi қамтамасыз ету:
тауарлар мен көлiк құралдарының кепiлiмен;
уәкiлеттi банктің кепiлдiгiмен жүзеге асырылуы мүмкін.
14. Yшiншi тұлғаның мүлiк құқығынан бос, мыналардан:
1) азаматтық айналыстан алынып тасталған мүлiктен;
2) Қазақстан Республикасына әкелуге не Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған тауарлардан;
3) нарықтық бағасы кеден баждарын және (немесе) салықтарын төлеу жөнiндегi мiндеттемеден төмен тауарлардан басқа кез-келген мүлiк кедендiк баждарды және (немесе) салықтарды төлеудi қамтамасыз ету мақсатындағы кепiл заты бола алады.
15. Тауарларды тасымалдаушы тұлға не үшiншi тұлға кепiл берушi бола алады.
16. Қазақстан Республикасының кеден органы мен кепiл берушінің өзара қарым-қатынасы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған кепiл туралы шарттың негiзiнде құрылады.
17. Кепiл туралы шарт үш данада жасалады, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртiппен мемлекеттiк тiркеуге жатады және мынадай шарттарды:
1) тараптардың атаулары мен деректемелерiн;
2) кепiл затының атауын;
3) кепiл затының құны мен кепiлмен қамтамасыз етiлетiн мiндеттеменің мөлшерiн;
4) кепiлмен қамтамасыз етiлетiн мiндеттеменің орындалу мерзiмiн;
5) кепiл затын сатудың сотсыз мүмкіндiгін қамтуы тиiс.
18. Кепiл туралы шарттың мәлiметтерi Қазақстан Республикасы кеден органының кедендiк төлемдер бөлiмiнде жүргiзiлетiн осы Ережеге 2-қосымшада келтiрiлген нысан бойынша кепiл туралы шарттардың арнайы тiзiлiмiне енгiзiледi.
19. Кепiлге салынған мүлiк Қазақстан Республикасы кеден органының шешiмi бойынша кепiл берушінің иелiгiнде және пайдалануында қалады не кеден органдары құрған уақытша сақтау қоймаларына немесе кедендiк қоймаларға орналастырылады.
Егер кепiлге салынған мүлiктер кепiл берушінің иелiгiнде қалған жағдайда, Қазақстан Республикасының кеден органы құжаттар бойынша кепiл затының iс-жүзiнде болуын, мөлшерiн, сақталуының жай-күйі мен жағдайын тексеруге де құқылы.
20. Қазақстан Республикасының кеден органы кепiл берушiден кепiлге салынған мүлiкке меншiктiк құқығын растайтын құжаттарды ұсынуын талап етуге құқылы.
21. Кепiлге салынған мүлiк иелiгiндегi және пайдалануындағы тарап, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген кепiлге салынған мүлiктi ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды қабылдауға мiндеттi.
22. Қазақстан Республикасының кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепiл берушiде қалатын кепiлге салынған мүлiктi оның есебiнен авариялардың немесе жеңуге келмейтiн күштер әрекеттерінің, өзге де мемлекеттiк органдардың iс-әрекет жасауының немесе олардың кепiл берушінің шаруашылық қызметiн тоқтататын не оған кедергi келтiретiн немесе оған қолайсыз әсер ететiн (тәркiлеу және басқа) кесiмдер қабылдауының салдарынан, сондай-ақ кепiл берушi таратылған немесе дәрменсiз ден танылған жағдайларда кепiл затының жоғалуы, жеткiлiксiз болуы немесе зақымдануы жағдайына мүліктің толық құнына сақтандыруды талап етуге құқылы.

13. Обеспечение уплаты таможенной пошлины при предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины в соответствии со статьей 138  Закона о таможенном деле может осуществляться:
залогом товаров и транспортных средств;
гарантией уполномоченного банка.
14. Предметом залога в целях обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов может быть любое имущество, свободное от имущественных прав третьих лиц, за исключением:
1) имущества, изъятого из гражданского оборота;
2) товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан либо вывозу из Республики Казахстан;
3) товаров, рыночная стоимость которых ниже размера обязательства по уплате таможенных пошлин и (или) налогов.
15. Залогодателем может быть лицо, перемещающее товары, либо третье лицо.
16. Взаимоотношения таможенного органа Республики Казахстан и залогодателя строятся на основе договора о залоге, заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
17. Договор о залоге составляется в трех экземплярах, подлежит государственной регистрации в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, и должен содержать следующие условия:
1) наименования и реквизиты сторон;
2) наименование предмета залога;
3) стоимость предмета залога и размер обеспечиваемого залогом обязательства;
4) срок исполнения обеспечиваемого залогом обязательства;
5) возможность внесудебной реализации предмета залога.
18. Сведения из договора о залоге заносятся в специальный реестр договоров о залоге по форме, приведенной в приложении 2 к настоящим Правилам, который ведется в отделе таможенных платежей таможенного органа Республики Казахстан.
19. Заложенное имущество по решению таможенного органа Республики Казахстан может остаться во владении и пользовании залогодателя либо быть помещено на склады временного хранения или таможенные склады, учрежденные таможенными органами.
В случае, если заложенное имущество остается во владении у залогодателя, таможенный орган Республики Казахстан вправе проверять по документам и фактически наличие, размер, состояние и условия хранения предмета залога.
20. Таможенный орган Республики Казахстан вправе требовать от залогодателя представления документов, подтверждающих право собственности на заложенное имущество.
21. Сторона, в чьем владении и пользовании находится заложенное имущество, обязана принимать меры, предусмотренные гражданским законодательством Республики Казахстан, по содержанию и обеспечению сохранности заложенного имущества.
22. Таможенные органы Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан вправе требовать страхования заложенного имущества, остающегося у залогодателя, за его счет, на полную стоимость имущества на случай утраты, недостачи или повреждения предмета залога вследствие аварии или действия непреодолимой силы, совершения иными государственными органами действий или принятия ими актов, прекращающих хозяйственную деятельность залогодателя, либо препятствующих ей, или неблагоприятно влияющих на нее (конфискация и другое), а также в случае ликвидации или признания залогодателя несостоятельным.

23. Кепiл берушінің кепiл затына Қазақстан Республикасы кеден органының келiсiмiнсiз билiк етуге құқығы жоқ. Мүлiктi қайта кепiлге салуға жол берiлмейдi.
24. Кедендiк баждарды төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) арқылы кедендiк ресiмдеудi жүргiзу кезiнде кедендiк декларацияға кедендiк баждарды төлеуге кепiлмен кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) берiлгендiгi туралы тиiстi жазбамен берiлген кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) аяқталатын күн жазылады.
25. Қазақстан Республикасы кеден органының кедендiк төлемдер бөлiмi кепілмен қамтамасыз етiлген кедендiк баждар мен пайыздарды төлеу мiндеттемесiнің орындалуы бойынша бақылауды жүзеге асырады.
26. Төлеушi кедендiк баж бен пайыздарды белгiленген мерзiмдерде төлемеген жағдайда өндiрiп алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепiлдің мүлкiне қаратылады.
27. Кепiлге салынған мүлiктi соттан тыс сату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Егер кепiлдің затын сатудан алынған сома кепiлмен қамтамасыз етілген мiндеттеменiң сомасын, сондай-ақ сатуға байланысты шығыстарды жаппаған жағдайда, жетпейтiн сома Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасында көзделген тәртiппен кепiл берушiден өндiрiлiп алынады.
Егер кепiлдің затын сатудан алынған сома кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменің сомасынан артық болған жағдайда айырмасы үш күндiк мерзiмде кепiл берушіге қайтаруға жатады.
29. Кепiл:
1) кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменің тоқтауымен:
кедендiк баждар және (немесе) салықтар төленген жағдайда;
2) кепілге салынған мүлiк Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сатылған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де
жағдайларда тоқтатылады.
30. Уәкілеттi банктiң кепiлдiгi түрiнде кедендiк баждар мен
пайыздарды төлеудi кейiнге қалдыру (бөлiп төлеу) берiлген жағдайда
кедендiк баждардың төленуiн қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнің бекiтiлген бұйрығымен, уәкілеттi банктің кепiлдiгi түрiнде кедендiк баждар мен салықтарды төлеудi қамтамасыз етудің ережесi айқындайтын тәртiппен жүргізiледi.
Өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін
арналған импортталатын шикізаттар
мен материалдарға кедендік баждар
төлеуді кейінге қалдырудың немесе
бөліп төлеудің ережесіне
1-қосымша
_____________ облысы бойынша (Бас) Кеден басқармасының
(кеденінің) кедендік баждарда төлеу бойынша кейінге қалдырулар
(бөліп төлеулер) беруді тіркеу журналы
____________________________________________________________________
Р/б   Заңды     КҰСК  Келісім-    Кеден    Кейінге  Кедендік Кейінге
N   тұлғаның   коды  шарттың   органының  қалдыру. баждың   қалды.
импортшы.        N мен      кейінге    лардың   сомасы  рулар
ның атауы          күні     қалдырулар  (бөліп          (бөліп
(бөліп     төлеу.          төлеулер
төлеулер   лердің)          бергені
туралы    берілу             үшін
шешімінің   мерзімі          пайыз.
N мен күні                   дардың
сомасы
____________________________________________________________________
1      2          3      4           5         6        7      8 ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
________________________________________
Кедендік баждар мен кейінге
қалдырулар (бөліп төлеулер) бергені
үшін пайыздарды төлеуді қамтамасыз
етудің тәсілі
________________________________________
уәкілетті    Тиесілі    Тауарлар
банктің   сомаларды    мен көлік
кепілдігі  депозитке   құралдарының
(N, күні)   енгізу        кепілі
(төлем      (шарттың N
құжатының     мен күні,
N, мен күні)  кепілді
ұстаушы)
_______________________________________
9           10            11
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
Өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін
арналған импортталатын шикізаттар
мен материалдарға кедендік баждар
төлеуді кейінге қалдырудың немесе
бөліп төлеудің ережесіне
2-қосымша
Кепіл туралы жасалған шарттардың тізілімі
____________________________________________________________________
Р/б Кепіл   Кейін.   Міндет.  Кепіл  Кепіл.Кепіл  Кепіл  Шарт   Іс
N  беруші. ге       темені   туралы дің   заты.  заты.  бойын. жү
нің    қалды.   қамтама. шарт.   түрі  ның    ның    ша мін.зін
атауы,  руды      сыз     тың          атауы  құны   деттеме.де
оның   (бөліп   ету со.  жасал.        мен           лерді  ор.
мекен-  төлеуді  масы     ған          саны          орын.  дау
жайы,   алған             күні                        дау   мер
СТН-і   ұйымның                                      мерзі. зімі
(кәсіп                                        зімі
орынның)
атауы
____________________________________________________________________
1    2        3       4       5      6      7       8      9   10
____________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
________________________
Кепіл  Кепіл    Ескерт.
затын  затын    пелер
сату   сату
күні   кезінде
алынған
сома
_________________________
11      12       13
_________________________

23. Залогодатель не вправе распоряжаться предметом залога без согласия таможенного органа Республики Казахстан. Перезалог имущества не допускается.
24. При проведении таможенного оформления с отсрочкой (рассрочкой) уплаты таможенных пошлин в таможенную декларацию вносится соответствующая запись о представлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенных пошлин под залог и дата истечения представленной отсрочки (рассрочки).
25. Отдел таможенных платежей таможенного органа Республики Казахстан осуществляет контроль по исполнению обеспеченного залогом обязательства уплаты таможенной пошлины и процентов.
26. В случае, когда плательщик в установленные сроки не уплатил таможенную пошлину и проценты, взыскание обращается на предмет залога в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
27. Внесудебная реализация заложенного имущества осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
28. В случае, если вырученная от реализации предмета залога сумма не покрывает суммы обеспеченного залогом обязательства, а также расходов, связанных с реализацией, недостающие суммы взыскиваются с залогодателя в порядке, предусмотренном таможенным законодательством Республики Казахстан.
В случае, если вырученная от реализации предмета залога сумма больше суммы обеспеченного залогом обязательства, разница подлежит возврату залогодателю в трехдневный срок.
29. Залог прекращается:
1) с прекращением обеспеченного залогом обязательства:
при уплате таможенных пошлин и (или) налогов;
2) в случае реализации заложенного имущества в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
30. Обеспечение уплаты таможенной пошлины при предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты таможенной пошлины и процентов в виде гарантии уполномоченного банка производится в порядке, определяемом Правилами обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в виде гарантии уполномоченного банка, утвержденными приказом Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам предоставления
отсрочки или рассрочки уплаты
таможенных пошлин на импортируемые
сырье и материалы, предназначенные
для промышленной переработки
Журнал регистрации предоставления отсрочки (рассрочки) по
уплате таможенной пошлины
(Главного) Таможенного управления по ___________________области
(таможни)
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование  !Код !N и      !N и дата    !    Срок      !  Сумма
п/!юридического  !ОКПО!дата     !решения     !предоставления!таможенной
п !лица-импортера!    !контракта!таможенного !  отсрочки    ! пошлины
!              !    !         !органа пре- ! (рассрочки)  !
!              !    !         !доставлении !              !
!              !    !         !отсрочки    !              !
!              !    !         !(рассрочки) !              !
---------------------------------------------------------------------------
1 !      2       ! 3  !    4    !     5      !       6      !      7
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------
Сумма процентов  !Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин и %-ов
за предоставление!     представленную отсрочку (рассрочку)
отсрочки      !---------------------------------------------------
(рассрочки)     !   гарантия    !внесение на   !залог товаров и
!уполномоченного!депозит       !тран. ср-в (N и
!  банка (N и   !причитающихся !дата договора,
!    дата)      !сумм (N и дата!залогодержатель)
!               !платежного    !
!               !документа)    !
---------------------------------------------------------------------
8         !        9      !      10      !        11
---------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к Правилам предоставления
отсрочки или рассрочки уплаты
таможенных пошлин на импортируемые
сырье и материалы, предназначенные
для промышленной переработки
Реестр заключенных договоров о залоге
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование !Наименование !Сумма        !  Дата    !Вид   !Наименование
п/!залогодателя,!организации  !обеспечения  !заключения!залога!и количество
п !его адрес,   !(предприятия)!обязательства!договора  !      !предмета
!РНН          !получившего  !             !о залоге  !      !залога
!             !отсрочку     !             !          !      !
!             !(рассрочку)  !             !          !      !
---------------------------------------------------------------------------
1 !      2      !      3      !      4      !     5    !  6   !     7
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Стоимость!    Срок     !  Срок      !Дата      !Сумма,         !Примечание
предмета ! исполнения  !фактического!реализации!вырученная     !
залога   !обязательства!исполнения  !предмета  !при реализации !
!по договору  !            !залога    !предмета залога!
---------------------------------------------------------------------------
8     !      9      !     10     !    11    !     12        !   13
---------------------------------------------------------------------------