Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымының жарғылық және меншiктi капиталдарының ең аз мөлшерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 117 қаулысы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 18 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1513. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 257 (V043105) қаулысымен (Қаулы 2005 жылғы 1 желтоқсаннан бастап күшiне енедi).
"Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қайта құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшiн 2001 жылғы 1 шiлдеден бастап жарғылық капиталдың мынадай ең аз мөлшерi белгiленсiн:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде - 130 (жүз отыз) миллион теңге;
"өмiрдi сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде - 150 (жүз елу) миллион теңге;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензия және қайта сақтандыру лицензиясын алған кезде - 150 (жүз елу) миллион теңге;
"өмiрдi сақтандыру" саласы бойынша лицензия және қайта сақтандыру лицензиясын алған кезде - 170 (жүз жетпiс) миллион теңге;
қайта сақтандыруды қызметтiң ерекше түрi ретiнде жүзеге асыра отырып қайта сақтандыру лицензиясын алған кезде - 230 (екi жүз отыз) миллион теңге.
2. 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап осы қаулының 1-тармағында белгiленген жаңадан құрылатын сақтандыру ұйымының жарғылық капиталының ең аз мөлшерi сақтандыру сыныптарына сәйкес, сақтандыру ұйымы өзiнiң сақтандыру қызметiн жүзеге асыруды жоспарлау шеңберiнде осы қаулының 6-тармағында көрсетiлген көлемдегi сомаға арттырылуға тиiс.
3. Жұмыс iстеп тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшiн 2001 жылғы 1 шiлдеден бастап жарғылық капиталдың мынадай ең аз мөлшерi белгiленсiн:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы болса - 100 (жүз) миллион теңге;
"өмірдi сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы болса - 130 (жүз отыз) миллион теңге;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және қайта сақтандыру лицензиясы болса - 120 (жүз жиырма) миллион теңге;
"өмiрдi сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және қайта сақтандыру лицензиясы болса - 150 (жүз елу) миллион теңге;
қайта сақтандыруды қызметтің ерекше түрi ретiнде жүзеге асыратын лицензиясы болса - 200 (екi жүз) миллион теңге.
4. 2002 жылдың 1 мамырынан бастап осы қаулының 3-тармағында белгiленген жұмыс iстеп тұрған сақтандыру ұйымы үшiн меншiктi капитал сақтандыру сыныптарына сәйкес, сақтандыру ұйымы өзiнің сақтандыру қызметiн жүзеге асыруды жоспарлау шеңберiнде осы қаулының 6-тармағында көрсетiлген көлемдегi сомаға арттырылуға тиiс.

Об утверждении минимальных размеров уставного и собственного капиталов страховой и перестраховочной организаций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 117. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.05.2001 г. N 1513. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года N 257 (V043105)(вводится в действие с 1 декабря 2005 года)
В целях реализации Закона  Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить минимальный размер уставного капитала для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации с 1 июля 2001 года:
при получении лицензий по отрасли "общее страхование" - 130 (сто тридцать) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" - 150 (сто пятьдесят) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "общее страхование" и лицензии по перестрахованию - 150 (сто пятьдесят) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" и лицензии по перестрахованию - 170 (сто семьдесят) миллионов тенге;
при получении лицензии по перестрахованию с осуществлением перестрахования как исключительного вида деятельности - 230 (двести тридцать) миллионов тенге.
2. С 1 января 2002 года минимальный размер уставного капитала, установленный для вновь создаваемой страховой организации пунктом 1 настоящего постановления, подлежит увеличению на сумму величин, указанных в пункте 6 настоящего постановления, в соответствии с классами страхования, в рамках которых страховая организация планирует осуществлять свою страховую деятельность.
3. Установить минимальный размер собственного капитала для действующей страховой (перестраховочной) организации с 1 июля 2001 года:
имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 100 (сто) миллионов тенге;
имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 130 (сто тридцать) миллионов тенге;
имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" и лицензию по перестрахованию - 120 (сто двадцать) миллионов тенге;
имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" и лицензию по перестрахованию - 150 (сто пятьдесят) миллионов тенге;
имеющей лицензию на осуществление перестрахования как исключительного вида деятельности - 200 (двести) миллионов тенге.
4. С 1 мая 2002 года минимальный размер собственного капитала, установленный для действующей страховой организации пунктом 3 настоящего постановления, подлежит увеличению на сумму величин, указанных в пункте 6 настоящего постановления, в соответствии с классами страхования, в рамках которых страховая организация осуществляет свою страховую деятельность.

5. 2003 жылғы 1 шілдеден бастап жұмыс істеп тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін меншікті капиталдың мынадай ең аз мөлшері белгіленсін:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы болса - 100 (жүз) миллион теңге плюс осы қаулының 6-тармағында көрсетілген сақтандыру кластарына сәйкес көлемдегі сома, сақтандыру ұйымы сол шеңберде өзінің сақтандыру қызметін жүзеге асырады, не 100 (жүз) миллион теңге плюс сақтандыру сыйлықақылары жиынтық сомасының кемінде 16%-ін шығару, оған қоса осы қаулының 5-1-тармағына сәйкес есептелетін түзету коэффициентіне қарай өткен қаржы жылында есептеліп қайта сақтандыруға берілген және қабылданған сақтандыру сыйлықақылары (комиссиялық сыйақыларды қоспағанда), не 100 (жүз) миллион теңге плюс сақтандыру төлемдері жиынтық сомасының кемінде 23%-ін шығару, оған қоса осы қаулының 5-1-тармағына сәйкес есептелетін түзету коэффициентіне қарай өткен қаржы жылында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі - осы келтірілген көлемнің қайсысының көбірек болуына байланысты;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы болса - 130 (жүз отыз) миллион теңге плюс осы қаулының 6-тармағында көрсетілген сақтандыру кластарына сәйкес көлемдегі сома, сақтандыру ұйымы сол шеңберде өзінің сақтандыру қызметін жүзеге асырады, не 130 (жүз отыз) миллион теңге плюс қалыптастырылған сақтандыру резервтері сомасының кем дегенде 4%-і - осы келтірілген көлемнің қайсысының көбірек болуына байланысты;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және қайта сақтандыру лицензиясы болса - 120 (жүз жиырма) миллион теңге плюс осы қаулының 6-тармағында көрсетілген сақтандыру кластарына сәйкес көлемдегі сома, сақтандыру ұйымы сол шеңберде өзінің сақтандыру қызметін жүзеге асырады, сақтандыру сыйақылары жиынтық сомасының кемінде 16%-ін шығару, оған қоса осы қаулының 5-1-тармағына сәйкес есептелетін түзету коэффициентіне қарай өткен қаржы жылында есептеліп қайта сақтандыруға берілген және қабылданған сақтандыру сыйлықақылары (комиссиялық сыйақыларды қоспағанда), не 120 (жүз жиырма) миллион теңге плюс сақтандыру төлемдері жиынтық сомасының кемінде 23%-ін шығару, оған қоса осы қаулының 5-1-тармағына сәйкес есептелетін түзету коэффициентіне қарай өткен қаржы жылында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі - осы келтірілген көлемнің қайсысының көбірек болуына байланысты;

5. С 1 июля 2003 года установить минимальный размер собственного капитала для действующей страховой (перестраховочной) организации:
имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 100 (сто) миллионов тенге плюс сумма величин, указанных в пункте 6 настоящего постановления, в соответствии с классами страхования, в рамках которых страховая организация осуществляет свою страховую деятельность, либо 100 (сто) миллионов тенге плюс произведение не менее 16% от совокупной суммы страховых премий, включая страховые премии, переданные и принятые на перестрахование, начисленных за предыдущий финансовый год (за исключением комиссионных вознаграждений), на поправочный коэффициент, рассчитываемый в соответствии с пунктом 5-1 настоящего постановления, либо 100 (сто) миллионов тенге плюс произведение не менее 23% от совокупной суммы страховых выплат, включая долю перестраховщика в страховых выплатах, начисленных за предыдущий финансовый год, на поправочный коэффициент, рассчитываемый в соответствии с пунктом 5-1 настоящего постановления - в зависимости от того, какая из приведенных величин является наибольшей;
имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 130 (сто тридцать) миллионов тенге плюс сумма величин, указанных в пункте 6 настоящего постановления, в соответствии с классами страхования, в рамках которых страховая организация осуществляет свою страховую деятельность, либо 130 (сто тридцать) миллионов тенге плюс не менее 4% от суммы сформированных страховых резервов - в зависимости от того, какая из приведенных величин является наибольшей;
имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" и лицензию по перестрахованию - 120 (сто двадцать) миллионов тенге плюс сумма величин, указанных в пункте 6 настоящего постановления, в соответствии с классами страхования, в рамках которых страховая организация осуществляет свою страховую деятельность, либо 120 (сто двадцать) миллионов тенге плюс произведение не менее 16% от совокупной суммы страховых премий, включая страховые премии, переданные и принятые на перестрахование, начисленных за предыдущий финансовый год (за исключением комиссионных вознаграждений), на поправочный коэффициент, рассчитываемый в соответствии с пунктом 5-1 настоящего постановления, либо 120 (сто двадцать) миллионов тенге плюс произведение не менее 23% от совокупной суммы страховых выплат, включая долю перестраховщика в страховых выплатах, начисленных за предыдущий финансовый год, на поправочный коэффициент, рассчитываемый в соответствии с пунктом 5-1 настоящего постановления - в зависимости от того, какая из приведенных величин является наибольшей;

"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және қайта сақтандыру лицензиясы болса - 150 (жүз елу) миллион теңге плюс осы қаулының 6-тармағында көрсетілген сақтандыру кластарына сәйкес көлемдегі сома, сақтандыру ұйымы сол шеңберде өзінің сақтандыру қызметін жүзеге асырады, не 150 (жүз елу) миллион теңге плюс қалыптастырылған сақтандыру резервтері сомасының кем дегенде 4%-і - осы келтірілген көлемнің қайсысының көбірек болуына байланысты;
қайта сақтандыруды қызметтің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын лицензиясы болса - 200 (екі жүз) миллион теңге, не 180 (жүз сексен) миллион теңге плюс сақтандыру сыйлықақылары жиынтық сомасының кемінде 16%-ін шығару, оған қоса осы қаулының 5-1-тармағына сәйкес есептелетін түзету коэффициентіне қарай өткен қаржы жылында есептеліп қайта сақтандыруға берілген және қабылданған сақтандыру сыйлықақылары (комиссиялық сыйақыларды қоспағанда) және "өмірді сақтандыру" саласындағы сақтандыру кластары бойынша қалыптастырылған сақтандыру резервтері сомасының кем дегенде 4%-і - осы келтірілген көлемнің қайсысының көбірек болуына байланысты.
Ескерту: 5-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 13 қарашадағы N 452 қаулысымен .
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі Басқарамысының 2003 жылғы 29 мамырдағы N 175 қаулысымен.
5-1. Түзету коэффициенті өткен қаржы жылында есептелген сақтандыру төлемдерінің жиынтық сомасына қайта сақтандырушының өткен қаржы жылында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі үлесін шегергенде сақтандыру төлемдерінің жиынтық сомасының қатынасы ретінде есептеледі. Мұндай қатынас 0,5-тен кем болмауға тиіс. Егер түзету коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған көлем 0,5-тен кем болса, онда есептеу үшін 0,5 қабылданады.
Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өткен қаржы жылында  сақтандыру төлемдерін есептемеген болса, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншік капиталының мөлшерін есептеген кезде түзету коэффициенті қолданылмайды.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі Басқарамысының 2003 жылғы 29 мамырдағы N 175 қаулысымен.
6. Жаңадан құрылатын сақтандыру ұйымы үшiн жарғылық капиталдың және жұмыс iстеп тұрған сақтандыру ұйымы үшiн меншiктi капиталдың ең аз мөлшерi сыныптардың мынадай көлемi ескерiле отырып ұлғайтылуға тиіс:
1) сақтандырудың ерiктi нысаны:
өмiрдi сақтандыру - 15 (он бес) миллион теңге;
аннуитеттiк сақтандыру - 20 (жиырма) миллион теңге;
жазатайым жағдайдан және аурудан сақтандыру - 5 (бес) миллион теңге;
медициналық сақтандыру - 10 (он) миллион теңге;
автомобиль көлiгiн сақтандыру - 5 (бес) миллион теңге;
темiржол көлiгiн сақтандыру - 5 (бес) миллион теңге;
әуе көлiгiн сақтандыру - 10 (он) миллион теңге;
су көлiгiн сақтандыру - 5 (бес) миллион теңге;
жүктi сақтандыру - 7 (жетi) миллион теңге;
осы тармақшаның алтыншы - оныншы азатжолдарында көрсетiлген сыныптарды қоспағанда, мүлiктi сақтандыру - 10 (он) миллион теңге;
кәсiпкерлiк тәуекелдi сақтандыру - 10 (он) миллион теңге;
автомобиль көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру - 5 (бес) миллион теңге;
темiр жол көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру - 5 (бес) миллион теңге;
әуе көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін сақтандыру - 10 (он) миллион теңге;
су көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру - 5 (бес) миллион теңге;
тасымалдаушылардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігiн сақтандыру - 5 (бес) миллион теңге;
шарт бойынша иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiліктi сақтандыру - 5 (бес) миллион теңге;
осы тармақшаның он үшiншi - он сегiзiншi азатжолдарында көрсетiлген сыныптарды қоспағанда, зиян келтiргенi үшiн азаматтық-құқықтық жауапкершiліктi сақтандыру - 10 (он) миллион теңге;

имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" и лицензию по перестрахованию - 150 (сто пятьдесят) миллионов тенге плюс сумма величин, указанных в пункте 6 настоящего постановления, в соответствии с классами страхования, в рамках которых страховая организация осуществляет свою страховую деятельность, либо 150 (сто пятьдесят) миллионов тенге плюс не менее 4% от суммы сформированных страховых резервов - в зависимости от того, какая из приведенных величин является наибольшей;
имеющей лицензию на осуществление перестрахования как исключительного вида деятельности - 200 (двести) миллионов тенге, либо 180 (сто восемьдесят) миллионов тенге плюс произведение не менее 16% от совокупной суммы страховых премий, включая страховые премии, переданные и принятые на перестрахование, начисленных за предыдущий финансовый год (за исключением комиссионных вознаграждений), на поправочный коэффициент, рассчитываемый в соответствии с пунктом 5-1 настоящего постановления и плюс 4% от суммы сформированных страховых резервов, по классам страхования в отрасли "страхование жизни" - в зависимости от того, какая из приведенных величин является наибольшей. <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 ноября 2002 года N 452; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 175 .
5-1. Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение совокупной суммы страховых выплат за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленной за предыдущий финансовый год к совокупной сумме страховых выплат, начисленной за предыдущий финансовый год. Данное отношение не может быть менее 0,5. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,5, то для расчета принимается 0,5.
Поправочный коэффициент не применяется при расчете размера собственного капитала страховой (перестраховочной) организации, если за предыдущий финансовый год страховой (перестраховочной) организацией не начислялись страховые выплаты. <*>
Сноска. Постановление дополнено новым пунктом 5-1 -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 175 .
6. Минимальный размер уставного капитала для вновь создаваемой страховой организации и собственного капитала для действующей страховой организации подлежит увеличению с учетом следующих величин по классам:
1) в добровольной форме страхования:
страхование жизни - 15 (пятнадцать) миллионов тенге;
аннуитетное страхование - 20 (двадцать) миллионов тенге;
страхование от несчастного случая и болезней - 5 (пять) миллионов тенге;
медицинское страхование - 10 (десять) миллионов;
страхование автомобильного транспорта - 5 (пять) миллионов тенге;
страхование железнодорожного транспорта - 5 (пять) миллионов тенге;
страхование воздушного транспорта - 10 (десять) миллионов тенге;
страхование водного транспорта - 5 (пять) миллионов тенге;
страхование грузов - 7 (семь) миллионов тенге;
страхование имущества, за исключением классов, указанных в абзацах шестом-десятом настоящего подпункта - 10 (десять) миллионов тенге;
страхование предпринимательского риска - 10 (десять) миллионов тенге;
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта - 5 (пять) миллионов тенге;
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев железнодорожного транспорта - 5 (пять) миллионов тенге;
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта - 10 (десять) миллионов тенге;
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта - 5 (пять) миллионов тенге;
страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика - 5 (пять) миллионов тенге;
страхование гражданско-правовой ответственности по договору - 5 (пять) миллионов тенге;
страхование гражданско-правовой ответственности за причинение вреда, за исключением классов, указанных в абзацах тринадцатом-восемнадцатом настоящего подпункта - 10 (десять) миллионов тенге;

2) сақтандырудың мiндеттi нысанындағы әрбiр сынып бойынша - 10 (он) миллион теңге.
7. 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап жұмыс iстеп тұрған сақтандыру ұйымы лицензия алу үшiн өз капиталының осы қаулының 6-тармағында көзделген талаптарды ескере отырып ұлғайтылған меншiктi капиталының ең аз мөлшерi болғанда ғана мiндеттi және ерiктi нысандағы сақтандырудың жаңа сыныптарын енгiзе отырып өтiнiш беруге құқылы.
8. Осы қаулы 2001 жылдың 1 шiлдесінен бастап күшiне енгiзiледi.
9. Осы қаулы қабылданған күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының жарғылық және меншiктi капиталдарының ең аз мөлшерi туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 355 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
10. Сақтандыруды қадағалау департаментi (Құрманов Ж.Б.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жiберсін.
11. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы

2) по каждому классу в обязательной форме страхования - 10 (десять) миллионов тенге.
7. С 1 января 2002 года действующая страховая организация вправе обратиться за получением лицензии с включением в нее новых классов страхования в обязательной и добровольной форме только при наличии минимального размера собственного капитала, увеличенного с учетом требований, предусмотренных пунктом 6 настоящего постановления.
8. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2001 года.
9. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 355 "О минимальных размерах уставного и собственного капиталов страховых и перестраховочных организаций".
10. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка