Сапа саласындағы байқаулардың кейбір ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті төрағасының 2001 жылғы 2 мамырдағы N 128 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 29 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1526. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2010 жылғы 12 шілдедегі № 153 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2010.07.12 № 153 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 26 наурыздағы "Сапа саласындағы байқаулар туралы" N 384 қаулысының 4 тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілiп отырған:
1) Сапа саласындағы жетістіктері үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Сапа саласындағы жетістіктері үшін" сыйлығын алу материалдарын рәсімдеу, ұсыну және сараптау ережелері;
2) <*>
3) "Қазақстанның ең жақсы тауарлары" Республикалық конкурсына ұсынылған өнімнің сараптамалық бағалауын ұйымдастыру және жүргізу ережелері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 139 бұйрығымен, ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
2. Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитетінің тіркеу және сапа жүйесі бөлімі осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2001 жылғы 1 сәуір күнінен бастап күшiне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Экономика және сауда
министрлігінің Стандарттау,
метрология және сертификаттау
жөніндегі комитетінің төрағасының
2001 жылғы 2 мамырдағы
N 128 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Сапа саласындағы жетістіктері үшін" сыйлығын алу материалдарын рәсімдеу,
ұсыну және сараптау ережелері
Ескерту. Ереженің атауы жаңа редакцияда жазылды;
барлық мәтін бойынша "Қазақстан Республикасы Үкіметінің сапа саласындағы жетістіктері үшін Сыйлығы" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Сапа саласындағы жетістіктері үшін сыйлығы" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан  қараңыз).

Об утверждении некоторых Правил проведения конкурсов в области качества
Приказ Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан от 2 мая 2001 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2001 года № 1526. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 12 июля 2010 года № 153
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра индустрии и новых технологий РК от 12.07.2010 № 153.
В соответствии с пунктом 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2001 года N 384  P010384_  "О конкурсах в области качества" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила оформления, представления и экспертизы материалов на соискание премии Правительства Республики Казахстан "За достижения в области качества";
2)  (подпункт утратил силу -   приказом Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 мая 2004 года  N 139 );
3) Правила организации и проведения экспертной оценки продукции, представляемой на Республиканский конкурс "Лучшие товары Казахстана".  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
2. Отделу аккредитации и систем качества Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего Приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий Приказ вступает в силу с 1 апреля 2001 года.
Председатель
"Утверждаю"
Председатель Комитета по
стандартизации, метрологии и
сертификации Министерства
экономики и торговли
Республики Казахстан
2 мая 2001 года N 128
<*>
Сноска. По тексту слова "Премии Правительства Республики Казахстан за достижения в области качества" заменены словами "премии Правительства Республики Казахстан "За достижения в области качества" - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
Правила оформления, представления и экспертизы
материалов на соискание премии
Правительства Республики Казахстан
"За достижения в области качества"  <*>
Сноска. Заголовок в редакции - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .

1. Кiрiспе
1. Осы құжат сапа саласындағы жетiстiктер үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Сыйлығын алуға (бұдан әрi - Сыйлық) материалдарды тапсыру, ресiмдеу, ұсыну және сараптау тәртiбiн белгiлейдi.
2. Сыйлық Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Сапа саласындағы конкурс туралы" 2001 жылғы 26 наурыздағы N 384  қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Сапа саласындағы жетістіктері үшін сыйлығын беру Ережесiмен" сәйкес берiледi. Конкурстың жеңiмпазына сапа саласындағы жетiстiктер үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметi Сыйлығының символы және диплом тапсырылады.
3. Осы Ережеде қолданылатын терминдер:
1) Сыйлық - сапа саласындағы жетiстiктер үшiн конкурс иегерлерiне сыйлыққа берiлетiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Сыйлығы;
2) конкурсқа қатысатындар - сыйлығын алуға конкурсқа қатысуға тiлек бiлдiрген және белгiленген нысанда өтiнiм берген кез келген меншiктi нысандағы заңды және жеке тұлғалар бола алады;
3) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң сыйлығын беру жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) - мемлекеттiк басқару органдарының басшылары, жетекшi ғалымдар мен мамандардың және қоғамдық бiрлестiктер өкiлдерiнiң iшiнен құрылған консультациялық-кеңесшi орган.
4) Жұмысшы орган - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті жанында сапа саласындағы жетекшi ғалымдар мен мамандардан, мемлекеттiк органдар өкiлдерiнен құрылған орган.
5) Сарапшылар тобы - қызметтiң әр түрлi салалары сарапшыларынан, әкiмшiлiк және қоғамдық бiрлестiктер өкiлдерiнен құрылған.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
2. Конкурсқа қатысу шарттары
4. Конкурсқа қатысуға қызметтер көрсетумен және өнiмнiң барлық түрiн өндiрумен айналысатын, қару-жарақ пен әскери техника өндiрiсiн қоспағанда, барлық меншiк нысандағы заңды және жеке тұлғалар үмiткер бола алады.
5. Үмiткерлердi iрiктеудi және Сыйлықты беру туралы шешiм қабылдауды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң сыйлықты беру жөнiндегi Комиссиясы жүргiзедi.
6. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң сыйлығын беру жөнiндегi Комиссия жыл сайын желтоқсан айында бұқаралық ақпарат құралдары арқылы кезектi конкурстың өткiзiлетiнi және осы конкурстың өткiзiлуi туралы хабарлайды.
7. Ұйымдардың сапа саласында конкурсқа ұсынатын жұмыстарының нәтижесi, конкурсқа қатысуға өтiнiмдер бергенге дейiн, бұл нәтижелер практикада кемiнде жарты жыл бұрын iске асырылған жағдайда ғана қарауға қабылданады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок оформления, представления материалов на соискание премии Правительства Республики Казахстан "За достижения в области качества" и их экспертизы.
2. Премия присуждается в соответствии с  P010384_  "Правилами присуждения премии Правительства Республики Казахстан за достижения в области качества", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан N 384 от 26 марта 2001 года "О конкурсах в области качества". Победителям конкурса вручаются символ премии Правительства Республики Казахстан "За достижения в области качества" и диплом.
3. Термины, употребляемые в настоящих Правилах:
1) Премия - Премия Правительства Республики Казахстан за достижения в области качества, присуждаемая лауреатам конкурса на соискание премии;
2) конкурсант - юридическое или физическое лицо, любой формы собственности, которое изъявило желание участвовать в конкурсе на соискание Премии и подало заявку, установленной формы;
3) Комиссия по присуждению премии Правительства Республики Казахстан - консультативно-совещательный орган, сформированный Правительством Республики Казахстан из числа руководителей органов государственного управления, ведущих ученых и представителей общественных объединений (далее - Комиссия);
4) Рабочий орган - орган, сформированный при Комитете по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан из ведущих ученых и специалистов в области качества, представителей государственных органов;
5) Экспертные группы - группы, сформированные из экспертов, различных областей деятельности, представителей акиматов и общественных объединений.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
2. Условия участия в конкурсе
4. На участие в конкурсе могут претендовать юридические и физические лица всех форм собственности, осуществляющие производство всех видов продукции и услуг за исключением производства вооружений и военной техники.
5. Отбор претендентов и принятие решения по присуждению Премии проводится Комиссией по присуждению Премии.
6. Комиссия по присуждению Премии ежегодно в декабре месяце объявляет через средства массовой информации об очередном конкурсе и условиях его проведения.
7. Результаты работы организаций в области качества представляемые на конкурс, принимаются к рассмотрению при условии, что эти результаты реализованы на практике не менее чем за полгода до подачи заявки на участие в конкурсе.

8. Сыйлық номинациялардың әрқайсысы бойынша жергiлiктi орындарында жүргiзiлетiн сараптаулардың және сараптық бағалаудың балын белгiлеу негiзiнде үмiткерлердiң iшiнен ең жақсы кәсiпорындарды анықтау жолымен конкурстық негiзде жыл сайын берiледi.
9. Конкурсқа қатысу үшiн мiндеттi түрде белгiленген нысанда өтiнiм беру керек (1-қосымша) түптеп тігілген, белгiленген құжаттар жинақтамасын Комиссияның жұмысшы органына тапсырады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
10. Сыйлық алуға конкурсқа қатысу үшін қажетті құжаттардың жиынтығы:
1) бекітілген нысанда (2-қосымша) толтырылған сауалнама-декларациясы 2 беттен кем емес;
2) конкурсанттың қызмет деңгейін өзіндік бағалауды көрсететін және сапа саласындағы нақты нәтижелердің есебі - 36 беттен кем емес;
3) есепке қосымша (диаграммалар, графиктер, кестелер, құжаттардың көшірмесі және тағы басқалары) - 30 беттен кем емес;
4) сапа саласында мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерінің Тіркелімінде N 2918 тіркелген, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 139 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Сапа саласындағы жетістіктер үшін" сыйақысына ізденуге конкурсқа қатысушыларды бағалау ережесінде жазылған әдістемелік ұсынымдардың 1а-дан 9б-ға дейінгі көрсеткіштер өлшемдерінің негізінде конкурсанттың қызметін бағалау (өзін-өзі бағалау) жөніндегі сауалнама (3-қосымша) - 2 беттен кем емес;
5) салық төлеуші куәлігінің көшірмесі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
10-1. Конкурсқа қатысуға арналған өтінім бір данада жіберіледі, ал жиынтық құжаттар бес данада (құжаттардың үш данасы өтінішпен бірге Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитетіне жіберіледі, ал екі данасы конкурсқа қатысушыға сарапшылық топтың есебімен бірге жергілікті жерлерде тексеру жүргізгеннен кейін Комиссияның жұмыс органына жіберіледі).
Конкурсқа қатысуға арналған материалдарды ұсыну мерзімі - конкурсты өткізетін ағымдағы жылдың 1-шілдесіне дейін.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).

8. Премия присуждается ежегодно на конкурсной основе путем определения победителей из числа претендентов по каждой номинации на основе проведения экспертизы на местах и установления экспертных балльных оценок.
9. Для участия в конкурсе необходимо подать заявку установленной формы (приложение 1), и сброшюрованный комплект определенных документов в рабочий орган Комиссии.  <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
10. Комплект документов, необходимый для принятия участия в конкурсе на соискание Премии:
1) заполненная анкета-декларация установленной формы (приложение 2) - не более 2 страниц;
2) отчет конкурсанта, представляющий собой самооценку уровня его деятельности и конкретных результатов в области качества - не более 36 страниц;
3) приложение к отчету (диаграммы, графики, таблицы, копии документов и тому подобное) - не более 30 страниц;
4) анкета по оценке (самооценке) деятельности конкурсанта в области качества, заполненная на основании показателей критериев с 1а по 9б, изложенных в Правилах оценки участников конкурса на соискание премии Правительства Республики Казахстан "За достижения в области качества", утвержденных  приказом  Председателя Комитета по стандартизации, метрологиии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 мая 2004 года N 139, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2918 (приложение 3) - не более 2 страниц;
5) копия свидетельства налогоплательщика.  <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
10-1. Заявка на участие в конкурсе направляется в одном экземпляре, а комплект документов в пяти экземплярах (три экземпляра документов направляются вместе с заявкой в Комитет по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан, а два экземпляра направляются в Рабочий орган только после проведения экспертной группой проверки конкурсанта на месте вместе с ее отчетом).
Срок представления материалов для участия в Конкурсе - до 1 июля года проведения конкурса.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 10-1 - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .

11. Конкурсқа қатысушының есебi мыналардан тұрады:
1) ұйым қызметтерiне қысқаша шолу;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Сапа саласындағы жетістіктері үшін" сыйлығын алуға конкурсқа қатысушыларды бағалау Ережесiнде" қаралған өлшемдi сипаттау.
12. Шолуда көлемi алтаудан көп емес машинкаға басылған беттер мыналарды қамту керек:
1) кәсiпорынның тарихын;
2) өнiмдердiң (қызмет көрсетудiң) негiзгi түрлерiн сипаттау;
3) ұйымдық құрылымды;
4)өнiмнiң (қызмет көрсету) сапасына қойылатын негiзгi талаптарды;
5) нарықтың негiзгi санаттарын (жергiлiктi, аймақтық, ұлттық, халықаралық);
6) негiзгi тұтынушылар сипаттамасы;
7) конкурсқа қатысушыны ұсынатын маңыздылықтар, басқа факторлар.
13. Конкурсқа қатысушы өлшемнiң әрқайсысы бойынша тиiстi ақпарат бередi. Ол қысқа, анық және есеп берудiң жағдайын растайтын нақты материал болуы керек.
14. Ұйымның мүмкiншiлiгiн сипаттайтын өлшемдер үшiн, ақпарат екi аспектiге тиiстi болуы керек:
1) өлшем сипаттайтын жұмыстардың әдiсi мен нысаны қызметтердiң шегiнде қаншалықты жүйелi түрде қолданылады;
2) ұйым қызметтерiнiң салаларында және басқару деңгейiнде бұл әдiстер мен нысандарды қаншалықты кеңiнен қолданады.
15. Нәтижелердi сипаттайтын өлшемдер үшiн, ақпаратта мынадай мәлiметтер болуы керек:
1) ұйымның өзiнiң нәтижелерiн бағалайтын көрсеткiштерi және осы көрсеткiштердiң жоспарланғанмен салыстырғанда ақырғы үш жылдағы өзгеру тенденциясы;
2) келтiрiлген көрсеткiштердiң ұйым қызметтерiнiң әр түрлi бағыттарын қаншалықты қамтитындығы жайында мәлiметтер.
16. Есеп А4 форматты қағазда басылуы тиіс. Мәтін қағаздың екі жағынан да мәтін редакторы "Word" N 14 шрифтінде терілуі тиіс. Есеп 36 беттен аспауы тиіс. Есептің мейлінше қажетті ережесін бөліп көрсету ұсынылады.
Көлемі 30 беттен кем емес диаграммалар, графиктер, сызбалар, кестелер және басқа да материалдар қосымша қоса беріледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
17. Жұмысшы органның мiндетi:
1) конкурсқа қатысу бойынша кәсiпорындарға басшылық жасау және шақыруларды тарату;
2) кәсiпорындардан конкурсқа қатысуға арналған материалдарды және өтiнiмдердi қабылдау, ресiмделулерiнiң дұрыстығын тексеру;
3) ұсынылған материалдарды сараптауды және жергiлiктi орнында сараптауды (қажет болғанда) ұйымдастыру;
4) алынған материалдарды талдау кезiнде сарапшылар тобында туындайтын даулы мәселелердi шешу;
5) Комиссияға материалдарды дайындау және ұсыну;

11. Отчет конкурсанта должен состоять из:
1) краткого обзора деятельности организации;
2) описания критериев, предусмотренных в "Правилах оценки участников конкурса на соискание премии Правительства Республики Казахстан "За достижения в области качества".
12. В обзоре, объемом не более 6 машинописных листов, должны содержаться:
1) история организации;
2) описание основных видов продукции (услуг);
3) организационная структура;
4) основные требования к качеству продукции (услуг);
5) категории основных рынков (местный, региональный, национальный, международный);
6) характеристика основных потребителей;
7) прочие факторы, представляющие важность для конкурсанта.
13. Конкурсант должен по каждой составляющей критериев привести соответствующую информацию. Она должна быть сжатой, четкой и содержать фактический материал.
14. Для критериев, характеризующих возможности организации, информация должна касаться двух аспектов:
1) описание форм и методов работы и насколько систематически применяются в рамках деятельности, которую характеризует критерий;
2) насколько широко по уровням управления и областям деятельности организации применяются эти формы и методы.
15. Для критериев, характеризующих результаты, информация должна содержать следующие данные:
1) показатели, которыми организация оценивает свои результаты, и тенденции изменения этих показателей за последние три года в сравнении с планируемыми;
2) данные о том, насколько приведенные показатели охватывают различные направления деятельности организации.
16. Отчет следует печатать на бумаге формата А4. Текст может печататься с обеих сторон листа в текстовом редакторе "Word" шрифтом N 14. Отчет не должен превышать 36 страниц. Наиболее важные положения отчета рекомендуется выделить.
Диаграммы, графики, чертежи, таблицы и другие материалы могут прилагаться дополнительно в объеме не более 30 страниц.  <*>
Сноска. Пункт 16 в редакции - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
17. Функции Рабочего органа:
1) распространение приглашений и руководств для предприятий по участию в конкурсе;
2) прием от предприятий и проверка правильности оформления заявок и материалов для участия в конкурсе;
3) организация экспертизы представленных материалов и экспертиза на местах (при необходимости);
4) разрешение спорных вопросов, которые возникают у экспертных групп при анализе исходных материалов;
5) подготовка и представление материалов в Комиссию;

6) дипломдарды ресiмдеу;
7) Сыйлық беру жөнiнде Комиссия қызметтерiмен байланысты оперативтiк мiндеттердi шешу.
18. Сарапшылар тобының мiндетi:
1) конкурсқа қатысушылардың материалдарын алдын ала сараптау;
2) алдын ала сарапталған материалдар бойынша тұжырымдар дайындау;
3) конкурсқа қатысушыларды жергiлiктi орындарында тексеру;
4) Комиссияның жұмысшы органына түпкiлiктi бағалауды баллмен көрсетiп тұжырым дайындау және конкурсқа қатысушылар үшiн ұсыныстар беру.
3. Конкурсқа қатысушылардың материалдарына
талдау жүргізу тәртiбi
19. Сапа саласында үмiткерлердің қызметтерiн бағалау мен талдау екi кезеңде жүзеге асырылады:
1) қаралғанның нәтижесi туралы өтiнiш берушiге хабарлаумен бiрге, одан әрi конкурсқа қатысу үшiн үмiткерлердi алдын ала iрiктеу және тапсырылған материалдарды талдау;
2) бiлiктi сарапшылардың күшiмен Сыйлық алуға үмiткер конкурсқа қатысушыларды сараптауды жүзеге асыру. Сараптау ұйыммен келiсiлген мерзiмде өткiзiлетiн болады.
20. Конкурсқа қатысушыларды бағалау мен талдаудың жүйелiлiгi 8-қосымшада белгiленген.
21. Бiрiншi кезең - конкурсқа қатысушылардың тапсырған материалдарына сараптау жүргiзу:
1) материалдарды алдын ала сараптау, Комиссияның жұмысшы органымен және сарапшылар тобымен жүзеге асырылады (4-қосымша).
2) алдын ала сараптау нәтижесi бойынша жасалған тұжырымдаманы және тапсырылған материалдарды жұмысшы орган Комиссияға бередi.
3) Комиссия жұмысшы орган дайындаған материалдарды қарайды және конкурсқа қатысушыларды анықтау бойынша шешiм қабылдайды.
4) Комиссия шешiмi хаттамамен ресiмделедi (6-қосымша).
5) конкурсқа қатысуға рұқсат алған кәсіпорындар тізімі дүркіндік баспасөзде конкурс өткізілетін жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірілмей жарияланады.
22. Екінші кезең - сыйлықты беру туралы шешім қабылдау.
1) Комиссияның жұмысшы органымен немесе сарапшылар тобымен алынған материалдарды талдау кезінде туындаған мәселелерді шешу және сауалдама бойынша өзін-өзі бағалаудың объективтілігін анықтау мақсатымен, бірінші кезеңнен өткен конкурсқа қатысушыны тексеру жергілікті орында жүзеге асырылады.
2) тексеру нәтижесі бойынша жұмысшы орган Комиссияға 5-қосымшадағы нысан бойынша тұжырымдама дайындап, жібереді.
23. Конкурсқа қатысушыны түпкілікті бағалау сапа саласындағы жетістіктер үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің сыйлығын беру жөніндегі Комиссиямен жүргізіледі.
24. Сыйлық беру туралы шешім көпшілік дауыспен қабылданады және 7-қосымшадағы нысан бойынша ресімделеді.
25. Сыйлықты беру туралы шешім Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің жарлығымен бекітілгеннен кейін күшіне кіреді және дүркіндік баспасөзде жарияланады.

6) оформление дипломов;
7) решение оперативных задач, связанных с деятельностью Комиссии по присуждению Премии.
18. Функции Экспертных групп:
1) предварительная экспертиза материалов конкурсантов;
2) подготовка заключения по предварительной экспертизе материалов;
3) проверка конкурсантов на местах;
4) подготовка заключений для рабочего органа Комиссии, с указанием окончательной оценки в баллах, и рекомендаций для участников конкурса.
3. Порядок проведения анализа материалов конкурсантов
19. Анализ и оценка деятельности претендентов в области качества осуществляется в два этапа:
1) Анализ предоставленных материалов и предварительный отбор претендентов для дальнейшего участия в конкурсе с уведомлением заявителей о результатах рассмотрения;
2) Осуществление экспертизы конкурсантов, претендующих на получение Премии силами квалифицированных экспертов. Экспертизы будут проводиться в сроки, согласованные с организацией.
20. Последовательность анализа и оценки конкурсантов установлена в приложении 8.
21. Первый этап - проведение экспертизы материалов, представленных конкурсантами:
1) предварительная экспертиза материалов, осуществляется рабочим органом Комиссии и экспертными группами (приложение 4);
2) заключения по результатам предварительной экспертизы и представленные материалы рабочий орган передает в Комиссию;
3) Комиссия рассматривает подготовленные рабочим органом материалы и принимает решение по определению участников конкурса;
4) решение Комиссии оформляется протоколом (приложение 6);
5) список предприятий, допущенных к участию в конкурсе, публикуется в периодической печати не позднее 1 сентября года проведения конкурса.
22. Второй этап - принятие решения о присуждении премии.
1) проверка на местах конкурсантов, прошедших первый этап, с целью определения объективности самооценки по анкете-вопроснику и разрешения вопросов, возникших при анализе исходных материалов, осуществляется рабочим органом Комиссии совместно с экспертными группами;
2) по результатам проверок рабочий орган подготавливает и направляет в Комиссию заключение по форме приложения 5.
23. Окончательная оценка участников конкурса проводится Комиссией по присуждении премии Правительства Республики Казахстан "За достижения в области качества".
24. Решение о присуждении премии принимается большинством голосов и оформляется по форме приложения 7.
25. Решение о присуждении премии вступает в силу после его утверждения распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан и публикуется в периодической печати.

26. Сыйлықты тапсыру Дүниежүзілік сапа күніне орайластырылған республикалық іс-шараларды өткізу уақытында арнаулы салтанатты рәсіммен жүзеге асырылады.
27. Сараптауды жүргізу кезіндегі сол орыннан алынғандар мен конкурстық материалдар жайындағы ақпарат, конкурсқа қатысушыны бағалаудан басқасы, құпия болып табылады және оның жазбаша келісімінсіз басқа мақсаттар үшін пайдалануға болмайды.
28. Конкурсқа қатысқан барлық ұйымдар мен кәсіпорындар сапа саласындағы қызметтеріне баға және оны жетілдіру туралы ұсыныстар алады.
29. Иегерлер мен мерейгерлер өз тілегімен және келісімімен сапаны басқару саласындағы өзінің іс-тәжірибесін таратуға, көмек көрсетуге міндетті.
1-қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің
2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
Тiркеу нөмiрі ______
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігінің
Техникалық реттеу және метрология
комитеті - Конкурстық комиссияның
Жұмыс органы
Сапа саласындағы жетістіктер үшін
Қазақстан Республикасы
Сыйлығын алуға конкурсқа қатысуға
ӨТІНІМ
1. Өтінішкер
Кәсіпорынның атауы (мемлекеттік және орыс тілдерінде көрсетіледі):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мекен-жайы:________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жұмыс істеу кезеңі:________________________________________________
2. Кәсіпорын басшысы
Тегі, аты, жөні:___________________________________________________
___________________________________________________________________
Атқаратын қызметі:_________________________________________________
___________________________________________________________________
Мекен-жайы:________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қызмет орнының телефоны, телефакс:_________________________________
___________________________________________________________________
3. Өтінішкер - кәсіпорынның сипаттамасы
Қызметкерлердің жалпы саны:________________________________________
___________________________________________________________________
Филиалдардың жалпы саны: __________________________________________
Қосымша:

26. Вручение премии осуществляется на специальной церемонии во время проведения республиканских мероприятий, приуроченных к Всемирному дню качества.
27. Информация, содержащаяся в конкурсных материалах и полученная в ходе экспертизы на местах, является конфиденциальной и не может быть использована для иных целей, кроме оценки конкурсанта, без его письменного согласия.
28. Все организации и предприятия, принявшие участие в конкурсе, могут получить оценку деятельности в области качества и рекомендации по еҰ совершенствованию.
29. Лауреаты и дипломанты, по собственному желанию и согласию могут распространять свой опыт в области управления качеством.
Сноска. В приложение 1 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
Регистрационный номер ____________________
Рабочий орган Конкурсной комиссии -
Комитет по техническому регулированию и метрологии
Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан
ЗАЯВКА
на участие в конкурсе на соискание премии Правительства
Республики Казахстан "За достижения в области качества"
1. Заявитель
Наименование предприятия ___________________________________________
(указывается на государственном и русском языках)
_________________________________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Период функционирования_____________________________________________
2. Руководитель предприятия
Фамилия, имя, отчество _____________________________________________
_________________________________________________________________________
Должность __________________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Служебный телефон, телефакс ________________________________________
3. Характеристика предприятия-заявителя
Общее количество работников ________________________________________
Количество филиалов ________________________________________________
Приложения:

1. Сауалдама-мәлімдеме - 1 дана.
2. Құжаттар жиынтығын беру - 5 дана.
3. Жарнаны төлегендігі туралы төлем тапсырмасының көшірмесі - 1 дана.
Басшының қолы
ж. "___"________
2-қосымша
Тiркеу нөмiрі _______
Сапа саласындағы жетістіктер үшін
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
Сыйлығын алуға конкурсқа қатысушының
САУАЛДАМА-МӘЛІМДЕМЕСІ
1. Конкурсқа қатысушы
Кәсіпорынның ресми атауы: _________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Заңды мекен-жайы: _________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Басшы
Тегі, аты, жөні:___________________________________________________
___________________________________________________________________
Атқаратын қызметі:_________________________________________________
___________________________________________________________________
Пошталық мекен-жайы: ______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қызмет орнының телефоны: ______________________________________
___________________________________________________________________
3. Кәсіпорын туралы мәлімет
Қызметкерлердің жалпы саны:
Филиалдар саны:
Шығарылған өнімнің (жұмыстар, қызмет көрсетулер) маңызды түрлерінің
үш атауы, СЭҚ ТН коды, ОКП:
4. Конкурсқа жауапты және уәкілетті тұлға
Тегі, аты, жөні:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Атқаратын
қызметі: __________________________________________________________
___________________________________________________________________
Телефон: __________________________________________________________
Телефакс: _________________________________________________________
5. Конкурсқа қатысу үшiн ақы төлегендiгi туралы мәлiмет:
___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________
6. Мәлiмдеме:
Кәсiпорын атынан өтiнемiн, бiз конкурсқа қатысушыларға
арналып белгiленген ереженi орындауға келiсемiз және сапа саласын.
дағы жетiстiктер үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Сыйлығын
беру туралы Кеңестiң шешiмiн түпкiлiктi қабылдайтын боламыз.
Сараптауды орынында өткiзу қажет болған жағдайда, бiз оның ашық
және күнiлгерi кесiп-пiшiлмей өткiзiлуiне көмек көрсетемiз.
Кәсiпорын осындай сараптаумен байланысты шығынды өзiне алуы
керектiгiн бiз түсiнемiз.
Басшы қолы
ж. "____"____________
Сауалдаманы толтыруға қойылатын талаптар

1. Анкета-декларация - 1 экз.
2. Комплект документов - 5 экз.
3. Копия платежного поручения об оплате взноса - 1 экз.
Подпись руководителя
"_____"____________г.
Приложение 2
Регистрационный номер _______________________
АНКЕТА-ДЕКЛАРАЦИЯ
конкурсанта на соискание премии Правительства Республики
Казахстан "За достижения в области качества"
1. Конкурсант
Официальное название предприятия ___________________________________
_________________________________________________________________________
Юридический адрес __________________________________________________
_________________________________________________________________________
2. Руководитель
Фамилия, имя, отчество _____________________________________________
_________________________________________________________________________
Должность __________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Почтовый адрес _____________________________________________________
_________________________________________________________________________
Служебный телефон __________________________________________________
3. Сведения о предприятии
Общее количество работников ________________________________________
Количество филиалов ________________________________________________
Три наименования важнейших видов выпускаемой продукции (работ,
услуг), коды ТН ВЭД, ОКП ________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
4. Лицо, уполномоченное и ответственное за конкурс
Фамилия, имя, отчество _____________________________________________
_________________________________________________________________________
Должность __________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Телефон _____________________Телефакс ______________________________
5. Сведения об оплате за участие в конкурсе ________________________
_________________________________________________________________________
6. Декларация
От имени предприятия заявляю, что мы согласны выполнять правила,
установленные для участников конкурса, и будем воспринимать решение
Совета по присуждению премии Правительства Республики Казахстан "За достижения в области качества" как окончательное. В случае необходимости
проведения экспертизы на месте, мы будем содействовать ее открытому и
непредвзятому проведению. Мы понимаем, что предприятие должно нести
расходы, связанные с такой экспертизой.
Подпись руководителя
"_____"________________г.
Требования к заполнению анкеты

1. Барлық талап етiлетiн ақпараттар анық басылған немесе айқын
жазылған болуы керек.
2. Тiркеу нөмiрiн Кеңес хатшылығы бередi.
3. Кәсiпорынның атауы және заңды мекен-жайы мемлекеттiк тiркеу
туралы куәлiкпен сәйкестендiрiлiп толығымен көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
"Сапа саласындағы
жетістіктері үшін"
сыйақысына ізденуге
конкурсқа
қатысушыларды бағалау
Ережесіне 3 қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің
2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
Сапа саласындағы конкурсанттың қызметін
бағалау (өзін-өзі бағалау) жөніндегі
САУАЛНАМА
Сыйақы
моделіне
сәйкес
өлшемдер
атауы
Балы
Өлшем-
дер
көр-
сет-
кіші
Бал бойынша бағалау
Ес-
керту
Өлшем-
дердің
барынша
көрсет-
кіші
Өзін-
өзі
бағалау
Са-
рап-
тама-
лық
ба-
ғалау
1
2
3
4
5
6
7
Басшылықтың
белсенділік
рөлі
100
1 а
25
1 б
25
1 в
25
1 г
25
Сапа
саласындағы
саясат және
стратегия
100
2 а
25
2 б
25
2 в
25
2 г
25
Персонал
100
3 а
20
3 б
20
3 в
20
3 г
20
3 д
20
Әріптестік
және
ресурстар
8
4 а
16
4 б
16
4 в
16
4 г
16
4 д
16
Ұйымдар
жүзеге
асыратын
процестер

1. Вся требуемая информация должна быть четко напечатана или
разборчиво написана.
2. Регистрационный номер присваивается секретариатом Совета.
3. Название предприятия и юридический адрес указываются полностью в
соответствии со свидетельством о государственной регистрации.
Приложение 3
к Правилам оформления, представления
и экспертизы материалов на соискание
премии Правительства Республики Казахстан
"За достижения в области качества"  <*>
Сноска. Приложение 3 в редакции - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
АНКЕТА
по оценке (самооценке) деятельности
конкурсанта в области качества
Наименование
критерия в
соответствии с
моделью Премии
Бал-
лов
Показа-
тели
критерия
Оценка в баллах
Приме-
чание
Максималь-
ная оценка
показателя
критерия
Само-
оценка
Эксперт-
ная
оценка
1
2
3
4
5
6
7
Лидирующая
роль
руководства
100
1 а
25
1 б
25
1 в
25
1 г
25
Политика и
стратегия в
области
качества
100
2 а
25
2 б
25
2 в
25
2 г
25
Персонал
100
3 а
20
3 б
20
3 в
20
3 г
20
3 д
20
Партнерство и
ресурсы
80
4 а
16
4 б
16
4 в
16
4 г
16
4 д
16
Процессы,
осуществляемые
организацией

120
5 а
24
5 б
24
5 в
24
5 г
24
5 д
24
Мүмкіндікті
бағалау
бар-
лығы
max
500 бал
Тұтынушының
өнім
сапасына
қанағаттануы
(кызметтер
көрсету)
200
6 а
150
6 б
50
Персонал
қанағаттануы
90
7 а
67,5
7 б
22,5
Ұйымның
қоғамға
ықпалы
70
8 а
40
8 б
30
Ұйымның
жұмыс
нәтижесі
140
9 а
70
9 б
70
Нәтиженің
бағалануы
бар-
лығы
max
500 бал
Барлық көрсеткіш бойынша жалпы саны
4-қосымша
Тіркеу нөмірі ___________
"Материалдарды сараптау" бірінші кезеңі бойынша
Комиссияның Жұмысшы органының
Тұжырымдамасы
___________________________________________________________________
КОНКУРСҚА           САРАПТЫҚ            Жұмысшы      ЕСКЕРТУ
ҚАТЫСУШЫНЫҢ         БАҒАЛАУ             органның
ҚҰЖАТТАРЫ                               БАҒАЛАУЫ
___________________________________________________________________
ӨТІНІМ
___________________________________________________________________
САУАЛДАМА-
МӘЛІМДЕМЕ
___________________________________________________________________
САУАЛДАМА
___________________________________________________________________
ЕСЕП БЕРУ
___________________________________________________________________
Тұжырымдар:
Ұсыныстар:
Жұмысшы орган басшысының қолы
______ж. "___"_______
5-қосымша
Тіркеу нөмірі _______________
Екінші кезең бойынша Жұмысшы органның
тұжырымдамасы
___________________________________________________________________
Өлшем         Конкурсқа            Баллмен          Баллмен
қатысушының          сараптық        түпкілікті
баллмен              бағалау          бағалау
өзін-өзі
__________________ бағалауы
Өлшемнің  Баллмен
атауы       ең
жоғарғы
бағалау
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тұжырымдар:
Ұсыныстар:
Жұмысшы орган басшысының қолы
_______ж. "___"_______
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Сыйлығын беру жөніндегі
Комиссияның N___ хаттамасы
_______ж. "___"_______
Комиссия ұсынылған материалдар мен Жұмысшы органның
тұжырымдамасының негізінде ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Конкурсқа
қатысушы_____________________________________________________
(ұйымның атауы, қабылданған шешім - жіберу/жібермеу)
___________________________________________________________________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮКІМЕТІНІҢ СЫЙЛЫҒЫН АЛУҒА
КОНКУРСҚА БҰДАН ӘРІ ҚАТЫСУҒА
Комиссияның төрағасы:__________________
Комиссия мүшелері:___________________
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Сыйлығын беру туралы
N___ шешім
_______ж. "___"_______
Конкурсқа
қатысушы_____________________________________________________
(ұйымның атауы)
1. Баллдық бағалау __________________________________________
(баллдар саны)
2. Экспортқа өнімнің жеткізілуі _____________________________
(өнімнің көлемі, қандай уақыт ішінде)

120
5 а
24
5 б
24
5 в
24
5 г
24
5 д
24
Возможности
оцениваются
Всего
max
500 баллов
Удовлетворен-
ность
потребителей
качеством
продукции
(услуг)
200
6 а
150
6 б
50
Удовлетворен-
ность
персонала
90
7 а
67,5
7 б
22,5
Влияние
организации
на общество
70
8 а
40
8 б
30
Результаты
работы
организации
140
9 а
70
9 б
70
Результаты
оцениваются
Всего
max
500 баллов
Общее количество баллов по всем
показателям
Приложение 4
Регистрационный номер___________________
Заключение
Рабочего органа Комиссии по первому этапу
"Экспертиза материалов"
-------------------------------------------------------------------------
ДОКУМЕНТЫ    ! ЭКСПЕРТНАЯ  !  ОЦЕНКА          !      ПРИМЕЧАНИЕ
КОНКУРСАНТА  ! ОЦЕНКА      !  Рабочего органа !
-------------------------------------------------------------------------
ЗАЯВКА       !             !                  !
-------------------------------------------------------------------------
АНКЕТА-      !             !                  !
ДЕКЛАРАЦИЯ   !             !                  !
-------------------------------------------------------------------------
АНКЕТА-      !             !                  !
ВОПРОСНИК    !             !                  !
-------------------------------------------------------------------------
ОТЧЕТ        !             !                  !
-------------------------------------------------------------------------
Выводы: _________________________________________________________________
Предложения: ____________________________________________________________
Подпись руководителя Рабочего органа
"___"________г.
Приложение 5
Регистрационный номер______________________
Заключение Рабочего органа по второму этапу
-------------------------------------------------------------------------
Критерии   ! Самооценка  ! Экспертная оценка !Окончательная оценка в
---------------! конкурсанта ! в баллах          ! баллах
Наиме- !Макси- ! в баллах    !                   !
нование!мальная!             !                   !
Крите- !оценка !             !                   !
рия    !       !             !                   !
-------------------------------------------------------------------------
!       !             !                   !
-------------------------------------------------------------------------
!       !             !                   !
-------------------------------------------------------------------------
Выводы: _________________________________________________________________
Предложения: ____________________________________________________________
Подпись руководителя Рабочего органа
"__"______г.
Приложение 6
Протокол N__
Комиссии по присуждению Премии
Правительства Республики Казахстан
"___"_____ г.
Комиссия на основании представленных материалов и заключения Рабочего органа ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Участника
конкурса ________________________________________________________________
(наименование организации, принятое решение - допустить/не
допустить)
_________________________________________________________________________
К ДАЛЬНЕЙШЕМУ УЧАСТИЮ В КОНКУРСЕ
НА СОИСКАНИЕ ПРЕМИИ ПРАВИТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Председатель Комиссии: _____________
Члены Комиссии:
___________________
___________________
___________________
___________________
Приложение 7
Решение N ______
о присуждении Премии Правительства
Республики Казахстан
"_____"_____________ г.
Участник
конкурса_________________________________________________________________
(наименование организации)
1. Оценка в баллах ______________________________________________________
(количество баллов)
2. Поставка продукции на экспорт ________________________________________
(объем продукции, в течение какого времени)

3. Сапа жүйесін бағалау______________________________________
(сертификатталған/сертификатталмаған)
4. Басқа конкурстағы қатысу _________________________________
(кәрілер үйіне, емдеу мекемелеріне,
балаларға т.б. қамқорлық көмек көрсетеді)
Қазақстан республикасы Үкіметінің Сыйлығын беру жөніндегі
Комиссиямен жоғарыда келтірілген мәліметтер негізінде
дауыстың көпшілігі шешімімен
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮКІМЕТІ СЫЙЛЫҚТЫ БЕРЕДІ
_______________________________________________
(ұйымның атауы)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮКІМЕТІНІҢ СЫЙЛЫҒЫН АЛАТЫН
КОНКУРС ИЕГЕРІНЕ
Комиссияның төрағасы:________________
8-қосымша
Конкурсты өткізудің құрылымдық схемасы
_____________________________________
Сыйлық беру жөніндегі Комиссия
_____________________________________
Конкурсты өткізу туралы хабарландыру
______________________________
Кәсіпорын және ұйымдар
______________________________
Конкурсқа қатысу үшін материалдар
және өтінімдер беру
Бірінші кезең
_______________________________________
Конкурстық Комиссияның Жұмысшы органы
_______________________________________
Конкурсқа қатысатындардың
материалдарын
қабылдау және сараптау
Комиссияға материалдар дайындау
және беру
__________________________________
Сыйлық беру жөніндегі Комиссия
__________________________________
Бұдан әрі конкурсқа қатысуға
үміткерлерді таңдау
Екінші кезең
________________________________
Сарапшылар тобы
________________________________
Жергілікті орнында үміткерлерді
тексеру және Комиссияға
тұжырымдаманы ұсыну
___________________________________
Сыйлық беру жөніндегі Комиссия
___________________________________
Сыйлық беру жөнінде шешім
қабылдау
________________________________
Қазақстан Республикасы Үкіметі
_______________________________
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
шешімді бекіту туралы Жарлық қабылдауы
Қазақстан Республикасы
Экономика және сауда
министрлігінің Стандарттау,
метрология және сертификаттау
жөніндегі комитетінің төрағасының
2001 жылғы 2 мамырдағы
N 128 бұйрығымен
бекітілген
Сапа саласындағы жетістіктер үшін
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
сыйлығын алуға конкурсқа
қатысушыларды бағалау
Ережесі
Ескерту. Ереженің күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 139  бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы
Экономика және сауда
министрлігінің Стандарттау,
метрология және сертификаттау
жөніндегі комитетінің төрағасының
2001 жылғы 2 мамырдағы
N 128 бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстанның жақсы тауарлары" Республикалық
конкурсына ұсынылатын өнімдерге сараптық бағалау
жүргізу және ұйымдастыру
Ережесі

3. Оценка системы
качества ________________________________________________________________
(сертифицированная/не сертифицированная)
4. Участие в других конкурсах ___________________________________________
(оказывает шефскую помощь детским, лечебным
учреждениям, домам престарелых и т.д.)
на основании вышеприведенных данных
Комиссии по присуждению Премии Правительства Республики
Казахстан решением большинства голосов
ПОСТАНОВЛЯЕТ:
ПРИСУДИТЬ ПРЕМИЮ ПРАВИТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_________________________________________________________________________
(НАИМЕНОВАНИЕ ОРГАНИЗАЦИИ)
ЛАУРЕАТУ КОНКУРСА НА СОИСКАНИЕ ПРЕМИИ ПРАВИТЕЛЬСТВА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Председатель Комиссии: _________________________
Приложение 8
Структурная схема проведения конкурса
______________________________________
Комиссия по присуждению Премии
______________________________________
Объявление о
проведении конкурса
______________________________________
Предприятия и организации
______________________________________
Представление
заявки и материалов для
участия в конкурсе
Первый этап
______________________________________
Рабочий орган Конкурсной Комиссии
______________________________________
Прием и экспертиза
материалов конкурсантов
подготовка и
представление материалов
в Комиссию
______________________________________
Комиссия по присуждению Премии
______________________________________
Отбор претендентов
для дальнейшего участия
в конкурсе
Второй этап
______________________________________
Экспертные группы
______________________________________
Проверка претендентов
на местах и представление
заключений в Комиссию
______________________________________
Комиссия по присуждению Премии
______________________________________
Принятие решения
о присуждении Премии
______________________________________
Правительство Республики Казахстан
______________________________________
Принятие Распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан об утверждении
решения
"Утверждаю"
Председатель Комитета по
стандартизации, метрологии и
сертификации Министерства
экономики и торговли
Республики Казахстан
2 мая 2001 года N 128
Правила оценки
участников конкурса на соискание
премии Правительства Республики Казахстан
"За достижения в области качества"
Сноска. Правила утратили силу (см. пп.2 п.1 приказа) -   приказом Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 мая 2004 года  N 139 .
"Утверждаю"
Председатель Комитета по
стандартизации, метрологии и
сертификации Министерства
экономики и торговли
Республики Казахстан
2 мая 2001 года N 128
Правила
организации и проведения экспертной
оценки продукции, представляемой на
Республиканский конкурс
"Лучшие товары Казахстана"
<*>

Ескерту. Мәтін бойынша "экономика" сөзі "индустрия" сөзімен ауыстырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 138  бұйрығымен ;
барлық мәтін бойынша "Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті", "Стандарттау, метрология және сертификаттау комитеті", "Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитетімен" деген сөздер "Техникалық реттеу және метрология комитеті", "Техникалық реттеу және метрология комитеті", "Техникалық реттеу және метрология комитетімен" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
1. Жалпы ереже
1. Осы ереже "Қазақстанның жақсы тауарлары" Республикалық конкурсына (бұдан әрi - Конкурс) ұсынылатын өнiмдерге сараптық бағалау жүргiзу және ұйымдастыру тәртiбiн реттемелейдi.
2. Конкурсқа ұсынылатын өнiмдерге сараптау жүргiзу және ұйымдастыру ережесi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Сапа саласындағы конкурс туралы" 2001 жылғы 26 наурыздағы N 384 қаулысымен сәйкес әзiрленген.
3. Конкурстың мақсаты мен мiндеттерi:
1) өндiрiске бәсекеге жарамды, жоғары сапалы отандық өнiмдер шығаруына көмек көрсету және Қазақстанның тұтынушылық рыногын сапалы отандық тауарлармен молықтыру;
2) жоғары сапалы отандық өнiмдердiң тұрақты шығарылуын ұйымдастыруда тәсiлдiң жүйелi - кешендi принциптерiн насихаттау;
3) сапалы өнiм өндiрушi қазақстандықтардың беделiн жоғары көтеру;
4) халық арасында сапа ұғымын түсiндiрiп тарату.
2. Конкурсқа қатысу шарттары
4. Конкурсқа қатысушылар кез келген меншiктi нысандағы заңды және жеке тұлғалар бола алады, бұлар:
1) тұтынушылық және азық-түлік тауарлары өндірісін жүзеге асырады;
2) өнiм сапасының жоғарғы деңгейiнiң тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша және оны жүйелi түрде жақсартуда болымды нәтижелерi болады;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және Сауда министрлiгiнiң Техникалық реттеу және метрология комитетіне өтiнiм және құжаттар беру.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
5. Заңды және жеке тұлғалар конкурсқа қатысу үшiн мынадай құжаттар мен материалдарды тапсырады:
1) сапа мен қауiпсiздiк туралы сертификаттар көшiрмесi және қорытындылар (сәйкестiк сертификаты, экологиялық сертификат, гигиеналық қорытынды-болған ретте);

Сноска. По тексту слово "экономики" заменено на слово "индустрии" - приказом Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 мая 2004 года  N 138 ;
по тексту слова "Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации", "Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации", "Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации" заменены словами "Комитет по техническому регулированию и метрологии", "Комитета по техническому регулированию и метрологии", "Комитетом по техническому регулированию и метрологии" - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
1. Общие положения
1. Настоящие правила регламентируют порядок организации и проведения экспертной оценки продукции, представляемой на Республиканский конкурс "Лучшие товары Казахстана" (далее - Конкурс).
2. Правила организации и проведения экспертной оценки продукции, представляемой на Конкурс разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан N 384 от 26 марта 2001 года  P010384_  "О конкурсах в области качества".
3. Целями и задачами Конкурса являются:
1) содействие производству конкурентоспособной высококачественной отечественной продукции и насыщение потребительского рынка Казахстана качественными отечественными товарами;
2) пропаганда принципов системно-комплексного подхода в организации устойчивого выпуска отечественной продукции высокого качества;
3) создание высокой репутации казахстанских производителей качественной продукции;
4) популяризация идеи качества среди населения.
2. Условия участия в Конкурсе
4. Участником Конкурса может быть юридическое и физическое лицо любой формы собственности, которое:
1) осуществляет производство промышленных и продовольственных товаров;
2) имеет положительные результаты по обеспечению стабильного высокого уровня качества продукции и систематическому его улучшению;
3) подало заявку и документы в Комитет по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
5. Юридическое или физическое лицо представляет для участия в конкурсе следующие документы и материалы:
1) копии сертификатов и заключений о качестве и безопасности (сертификат соответствия, экологический сертификат, гигиеническое заключение - при наличии);

2) сапа жүйесiне немесе өндiрiске арналған сертификат көшiрмесi (болған ретте);
3) өнiмдердiң негiзгi тұтыну қасиеттерiнiң сандық негiзгi мәнiн көрсете отырып, параметрлерiн және жай-жапсарын сипаттау.
6. Конкурсқа жалпы басшылықты және ақырғы түпкiлiктi қорытынды жасауды Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Техникалық реттеу және метрология комитеті жүзеге асырады.
3. Республикалық конкурсты өткiзу кезеңi
7. Конкурс жұмыстардың күнтiзбелiк жоспарымен сәйкес өткiзiледi және 4 кезең кiргiзiледi.
8. Бiрiншi дайындық кезеңi, желтоқсаннан бастап, қаңтарға дейiн өткiзiледi, ол мыналардан тұрады: әзiрлеу, конкурсты өткiзу және ұйымдастыру бойынша құжаттар пакетiн бекiту және келiсу.
9. Екінші кезең - сәуір айынан бастап маусымды қоса алғанға дейінгі аралықта өтеді.
Кезеңнің қамтитын мәселелері:
Аймақтық сараптау комиссиясының конкурсқа қатысушылардан өнімдер бойынша қажетті материалдарды қабылдауы;
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитетінің аумақтық бөлімшелердің инспекторларын қатыстыру арқылы Аймақтық сараптау комиссиясы конкурсқа қатысу үшін ұсынылған өнімдерді сынақтан өткізген және талдау жасаған жұмыстарды іріктеу;
Конкурсқа қатысушылардың өндірістерін қазіргі технологияны қолдануы, еңбек жағдайы, сапа жүйесін қолданысқа ендіруі және оларды Қазақстан Республикасы Техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесінде сертификаттауы, (республикадағы, сондай-ақ шет мемлекеттердегі) тұтынушылардың сын-пікірлері, Қазақстан нарығына және экспортына қатысу үлесі бойынша тексеру. <*>
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 138 бұйрығыменөзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы
24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
10. Үшiншi кезең, маусымнан бастап, қыркүйекке дейiн өткiзiлетiн аймақтық конкурстың түпкiлiктi қорытындысын шығаруға мыналар кiредi: аймақтық сараптау комиссиясы "Қазақстанның жақсы тауарлары" аймақтық конкурсының мерейгерлерi мен иегерлерiн белгiлейдi және қорытынды тiзiмiн бекiтедi. Аймақтық сараптау комиссиясы Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Техникалық реттеу және метрология комитеті ұйымдастырған Конкурстық комиссияға 1 тамыздан кешiктiрмей мынадай Құжаттарды жiбередi:
1) конкурсты өткiзу және қорытындысы жайында есеп (ерiктi түрде);

2) копии сертификатов на систему качества или производство (при наличии);
3) описание основных потребительских свойств продукции, с указанием численных значений основных параметров и характеристик.
6. Общее руководство Конкурсом и подведение окончательных итогов осуществляет Комитет по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан.
3. Этапы проведения Республиканского конкурса
7. Конкурс проводится в соответствии с календарным планом работ и включает 4 этапа.
8. Подготовительный первый этап, проводится с декабря по январь, состоит из: разработки, согласования и утверждения пакета документов по организации и проведению конкурса.
9. Второй этап проводится с апреля по июнь, включает в себя:
прием региональной экспертной комиссией необходимых материалов от участников конкурса по продукции;
отбор проб и анализ продукции представленной для участия в конкурсе региональной экспертной комиссией, с привлечением инспекторов территориальных подразделений Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан;
обследование производства участника конкурса (по решению региональной экспертной комиссии) на предмет применения современных технологий, условий труда, внедрения систем качества и их сертификации в  Государственной системе технического регулирования Республики Казахстан, отзывов потребителей (как по республике, так и за ее пределами), доли участия в рынке Казахстана и экспорте.  <*>
Сноска. Пункт 9 в новой редакции - приказом Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 мая 2004 года  N 138 ; внесены изменения - приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии МИТ РК от 24 августа 2005 года N  232 .
10. Третий этап, проводится с июня по сентябрь, включает в себя подведение окончательных итогов регионального конкурса: определение и утверждение региональной экспертной комиссией итогового списка лауреатов и дипломантов регионального конкурса. Региональная экспертная комиссия не позднее 1 августа направляет в Конкурсную комиссию, организованную Комитетом по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан следующие документы:
1) отчет о проведении и итогах конкурса (в произвольной форме);

2) конкурсқа қатысушы ұйымдар тiзiмiн;
3) конкурс мерейгерлерi және иегерлерi ұйымдарының тiзбесi (ерiктi түрде);
4) аймақтық конкурсты өткiзу және ұйымдастыру жөнiнде әдiстемелiк ұсыныстар (ерiктi түрде).
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 138 бұйрығымен.
11. Төртінші кезең қорытындылаушы.
Қыркүйектен қарашаға дейін жүргізіледі және мынадай мәселелерді қамтиды:
Республикалық Конкурсқа қатысушылардың тізімі Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология жөніндегі комитетімен бекітілген;
Конкурсқа қатысушылардың материалдарын сараптау топтарының қарауы;
Конкурсты ұйымдастыру және өткізу жөніндегі ақпараттық-жарнама жұмыстары;
Дүниежүзілік көрме күні аясында Конкурс өткізу;
Конкурсқа қатысушы сараптау топтың сараптық бағалауы және конкурстық комиссияның Конкурстық қортындысын шығару (лауреаттарды және дипломанттарды анықтау және оларды құттықтау);
Конкурс жеңімпаздарының тізімін жариялау;
"Қазақстанның үздік тауарлары" көрме-конкурсы лауреаттарының каталогын шығару.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 138 бұйрығымен, ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
4. Конкурстың номинациясы
12. Конкурстық комиссия қорытынды материалдар негiзiнде мынадай номинациялар бойынша мерейгерлер мен иегерлер бекiтедi:
1) азық-түлiк тауарлары (1-қосымша);
2) халыққа арналған өндiрiстiк тауарлар (2-қосымша);
3) өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдер (3-қосымша).
Ескерту. 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 138 бұйрығымен, ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
13. Аймақтық конкурстың мерейгерлерi немесе иегерлерi болған ұйымдар, аймақтық конкурстың жүлдесiмен және дипломымен марапатталады. Аймақтық конкурстың мерейгерлерi немесе иегерлерi "Қазақстанның жақсы тауарлары" көрмесiне қатысады. Көрме жеңiмпаздары "Қазақстанның жақсы тауарлары" Республикалық конкурсының дипломымен марапатталады.
Конкурстың әр номинациясы қосымша көрермендер көзайымы жүлдесімен белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 138 бұйрығымен, ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 24 тамыздағы N 232 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).

2) список организаций, участвовавших в конкурсе;
3) перечень организаций-лауреатов и дипломантов конкурса (в произвольной форме);
4) методические предложения по организации и проведению региональных конкурсов (в произвольной форме).  <*>
Сноска. Пункт 10 с изменениями - приказом Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 мая 2004 года  N 138 .
11. Четвертый этап заключительный.
Проводится с сентября по ноябрь и включает в себя:
утверждение Комитетом по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан списка участников Конкурса;
рассмотрение экспертными группами материалов участников Конкурса;
информационно-рекламную работу по организации и проведению Конкурса;
проведение Конкурса в рамках Всемирного дня качества;
экспертную оценку участников Конкурса экспертными группами и подведение итогов Конкурса Конкурсной комиссией (определение лауреатов и дипломантов и их награждение);
публикацию списка победителей Конкурса;
выпуск каталога лауреатов конкурса-выставки "Лучшие товары Казахстана".  <*>
Сноска. Пункт 11 в новой редакции - от 31 мая 2004 года  N 138 ; приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
4. Номинации конкурса
12. Конкурсная комиссия на основе итоговых материалов утверждают лауреатов и дипломантов по номинациям:
1) продовольственные товары (приложение 1);
2) промышленные товары для населения (приложение 2);
3) продукция производственно-технического назначения (приложение 3).  <*>
Сноска. В пункт внесены изменения - приказом от 31 мая 2004 года  N 138 ); приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .
13. Организации, ставшие лауреатами или дипломантами регионального конкурса награждаются дипломами и призами Регионального конкурса. Лауреаты и дипломанты региональных конкурсов участвуют в выставке "Лучшие товары Казахстана". Победители выставки награждаются дипломом Республиканского конкурса.
В каждой номинации Конкурса дополнительно может быть учрежден приз зрительских симпатий.  <*>
Сноска. Пункт 13 с дополнениями - приказом от 31 мая 2004 года  N 138 ; приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 24 августа 2005 года N  232 .

5. Конкурсты қаржыландыру
14. Конкурсты өткiзу және ұйымдастыру бойынша жұмсалатын шығынды жабуға көзделген жарналар сомасын аймақтық және Конкурстық комиссия белгілейдi.
15. "Қазақстанның жақсы тауарлары" көрмесiн өткiзуге жұмсалатын шығын жұмыстың көлемi мен мазмұны нақтыланғаннан кейiн конкурсқа қатысушымен өтеледi.
6. Сараптық бағалау тәртiбiн ұйымдастыру
16. Аймақтық сарапшылар тобының құрамы:
1) әкiмшiлiк өкiлi;
2) тәуелсiз зертханалар меңгерушiсi;
3) берiлген өнiмнiң сарапшы-аудиторы;
4) тұтынушылар құқын қорғау қоғамының өкiлi;
5) мемлекеттiк стандарттарды қадағалайтын мемлекеттiк қадағалау маманы;
6) мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау инспекторы.
17. Сараптық бағалау баллының тәртiбiн ұйымдастыру:
1) аймақтық сараптау топтың құрамын құрастыру барысында оны Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті облыстармен қалалардың әкімшілігімен келіседі; <*>
2) сарапшылар тобының сандық құрамы - 7 адамнан аз болмауы керек.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 138 бұйрығымен.
18. Сарапшылар тобының құқықтары:
1) қалыптамадағы әрбiр ұстаным бойынша өзiнiң бағасын қоюға құқы бар (оның алқалыққа қатысқанда бағаланатын өнiмдi талқылауына, тапсырылған материалдардың талдауына сүйенiп);
2) сарапшы өзiнiң құзырет деңгейi жеткiлiктi деп есептейтiн қалыптамадағы ұстанымда өзiнiң бағасын қоюға құқы бар, басқа ұстанымдарды сызып тастайды;
3) баллмен бағалауға қатысатын әрбiр сарапшы өзiнiң құзырет деңгейi анағұрлым жоғары деп есептейтiн ұстанымдарда өзiнiң бестен артық бағасын белгiлейдi.
19. Сарапшылардың толтырған қалыптамасы құрамындағы құжаттар жинақтамасымен Конкурстық комиссияға жiберiледi.
20. Пайдалылығы мен маңызын сараптау комиссиясы белгiлейтiн жекелеген өлшемдер, талаптар, көрсеткiштер бойынша алдын-ала жұмыстар жүргiзiледi.
21. Егер бір номинация аясында өнімнің бір түрі бойынша ең кемі екі үміткер қатысса конкурс өтті деп есептеледі. <*>
Ескерту. 21-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 138 бұйрығымен.

5. Финансирование конкурса
14. Сумму целевого взноса на покрытие расходов по организации и проведению Конкурса определяет региональная и Конкурсная комиссии.
15. Расходы на проведение выставки "Лучшие товары Казахстана" компенсируются участником конкурса после уточнения содержания и объемов работ.
6. Организация процедуры экспертной оценки
16. Состав региональной экспертной группы:
1) представитель акимата;
2) заведующий независимой лаборатории;
3) эксперт-аудитор данной продукции;
4) представитель общества защиты прав потребителей;
5) специалист государственного надзора за государственными стандартами;
6) специалист государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
17. Организация процедуры экспертной балльной оценки:
1) Комитет по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан   при формировании состава региональных экспертных групп согласовывает его с акиматами областей и городов. Республиканские экспертные группы формируются решением Конкурсной комиссии из представителей экспертных групп и специалистов Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан;
2) количественный состав группы экспертов - не менее 7 человек.  <*>
Сноска. Пункт 17 с изменениями - приказом Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 мая 2004 года  N 138 .
18. Права экспертных групп:
1) эксперт имеет право поставить свою оценку в матрице по каждой позиции (исходя из его участия в коллегиальном обсуждении оцениваемой продукции, анализа представленных материалов);
2) эксперт имеет право поставить свою оценку в матрице только в позициях, где он считает уровень своей компетентности достаточным, зачеркнув остальные позиции;
3) эксперт, участвующий в балльной оценке, выделяет не более пяти своих оценок в позициях, где он считает уровень своей компетентности наиболее высоким.
19. Заполненные матрицы экспертов в составе комплекта документов направляются в Конкурсную комиссию.
20. По отдельному критерию, требованию, показателю проводится предварительная работа, целесообразность и содержание которой определяет экспертная комиссия.
21. Конкурс считается состоявшимся, если в рамках номинации участвует не менее двух претендентов по одному виду продукции.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 21 - приказом Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 мая 2004 года  N 138 .

22. Конкурсқа үстем жағдайға ие және шетелдік заңды тұлғалардың өнімдері және сауда белгілерін шығаратын рынок субъектілері жіберілмейді. <*>
Ескерту. 22-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2004 жылғы 31 мамырдағы N 138 бұйрығымен.
1-қосымша
"АЗЫҚ-ТҮЛІК ТАУАРЛАР НОМИНАЦИЯСЫ"
Облыс _________________________________
Ұйым __________________________________
Өнім __________________________________
Бұйымның қорытынды баллы________________
САРАПТЫҚ БАҒАЛАУДЫҢ ҚАЛЫПТАМАСЫ
___________________________________________________________________
N     Өлшемдер, талаптар,                  Сарапшылар       Орташа
көрсеткiштер                                        балл
___________________________________________________________________
1    Тұтынушылық ерекшелiк      1  2  3  4  5  6  7  8  9  10
деңгейiн отандық
тәрiздiлермен салыстыруда
(1-10 балл)
2    Түйсiктiк ерекшелiк деңгейiн
шетелдiк тәрiздiлермен
салыстыру (1-10 балл)
3    қазақстан рыногындағы
әлеуметтiк бәсекеге
қабілеттiлiк деңгейi (қол
жететiндiктер және сол
тәрiздiлермен бағаны
салыстырғанда) (1-10 балл)
4    Сатып алушы ұйымдардың,
мем. бақылаушы органдар,
тұтынушылар тарапынан
сарапталып қуатталған
кiнарат-талаптардың болуы/
болмауы (0,10 балл)
5    Сатып алушы ұйымдардың,
тұтынушылардың болымды
әсерлерi (сатып алушы
ұйымдардың, тұтынушылардың
сын-пікірі негiзiнде)
6    қазақстандық және аймақтық
шикiзаттар мен материалдарды
пайдалану % (1-10 балл)
7    Сапа көрсеткішінiң
тұрақтылық деңгейi
(1-10 балл)
8    Маркетингілік саясат
тиiмдiлiгiнің  деңгейi,
бәсекеге қабiлеттiлiктi
басқару  (1-10 балл)
9    "Тамақ өнiмдерi.
Тұтынушыларға арналған
ақпарат. Жалпы талаптар"
туралы ҚР 1010-99 СТ
қадағалау/қадағаламау
(0,10 балл)
10   әрлеу, өнiмнің әсемдiк
ерекшелiгi, буылып-түйiлуi
(1-10 балл)
___________________________________________________________________
БҰЙЫМЫНЫҢ ҚОРЫТЫНДЫ БАЛЛЫ (ОРТ.БАЛЛЫ)
___________________________________________________________________
Жауапты тұлға (т.а.ж.)___________________________________
_________________________________________________________
Қолы__________________________
2-қосымша
"ХАЛЫҚҚА АРНАЛҒАН ӨНДІРІСТІК ТАУАРЛАР"
НОМИНАЦИЯСЫ
Облыс _________________________________
Ұйым __________________________________
Өнім __________________________________
Бұйымның қорытынды баллы_______________
САРАПТЫҚ БАҒАЛАУДЫҢ ҚАЛЫПТАМАСЫ
___________________________________________________________________
N     Өлшемдер, талаптар,                  Сарапшылар       Орташа
көрсеткiштер       _______________________________  балл
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10
___________________________________________________________________
1    Отандық тәрізділермен
салыстырғандағы техникалық
деңгейі (1-10 балл)
2    Шетелдік тәрізділермен
салыстырғандағы техникалық
деңгейі (1-10 балл)
3    Кепілдік міндеттеменің,
сенімділіктің, қауіпсіздіктің
деңгейi (1-10 балл)
4    Сатып алушы ұйымдардың,
мем. бақылаушы органдар,
тұтынушылар тарапынан
сарапталып қуатталған
кiнарат-талаптардың болуы/
болмауы (0,10 балл)
5    Сатып алушы ұйымдардың,
тұтынушылардың болымды
әсерлерi (сатып алушы
ұйымдардың, тұтынушылардың
сын-пікірі негiзiнде)
(1-10 балл)
6    қазақстандық және аймақтық
шикiзаттар мен материалдарды
пайдалану % (1-10 балл)
7    Сапа көрсеткішінiң
тұрақтылық деңгейi
(1-10 балл)
8    Маркетингілік саясат
тиiмдiлiгiнің  деңгейi,
бәсекеге қабiлеттiлiктi
басқару (1-10 балл)
9    Бұйымдарды дайындауда
пайдаланылатын  технологияның
үдемелілігі, жаңалықтар
("ноухау" болуы, өнертабыстар,
патенттер)
10   әрлеу, өнiмнің әсемдiк
ерекшелiктерi, буылып-түйiлуi
(1-10 балл)
___________________________________________________________________
БҰЙЫМЫНЫҢ ҚОРЫТЫНДЫ БАЛЛЫ (ОРТ.БАЛЛЫ)
___________________________________________________________________
Жауапты тұлға (т.а.ж.)___________________________________
_________________________________________________________
Қолы__________________________
3-қосымша
"ҚОЛДАНЫЛАТЫН ӨНДІРІСТІК-ТЕХНИКАЛЫҚ ӨНІМДЕР"
НОМИНАЦИЯСЫ
Облыс _________________________________
Ұйым __________________________________
Өнім __________________________________
Бұйымның қорытынды баллы________________
САРАПТЫҚ БАҒАЛАУДЫҢ ҚАЛЫПТАМАСЫ
____________________________________________________________________
N     Өлшемдер, талаптар,                  Сарапшылар         Орташа
көрсеткiштер          _______________________________  балл
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10
____________________________________________________________________
1    Отандық тәрізділермен
салыстырғандағы техникалық
деңгейі (1-10 балл)
2    Шетелдік тәрізділермен
салыстырғандағы техникалық
деңгейі (1-10 балл)
3    Кепілдік міндеттеменің,
сенімділіктің, қауіпсіздіктің
деңгейi (1-10 балл)
4    Сатып алушы ұйымдардың,
мем. бақылаушы органдар,
тұтынушылар тарапынан
сарапталып қуатталған
кiнарат-талаптардың болуы/
болмауы (0,10 балл)
5    Сатып алушы ұйымдардың,
тұтынушылардың болымды
әсерлерi (сатып алушы
ұйымдардың, тұтынушылардың
сын-пікірі негiзiнде)
(1-10 балл)
6    қазақстандық және аймақтық
шикiзаттар мен материалдарды
пайдалану % (1-10 балл)
7    Сапа көрсеткішінiң
тұрақтылық деңгейi
(1-10 балл)
8    Маркетингілік саясат
тиiмдiлiгiнің  деңгейi,
бәсекеге қабiлеттiлiктi
басқару  (1-10 балл)
9    Бұйымдарды дайындауда
пайдаланылатын  технологияның
үдемелілігі, жаңалықтар
("ноухау" болуы, өнертабыстар,
патенттер)
10   әрлеу, өнiмнің әсемдiк
ерекшелiктерi, буылып-түйiлуi
(1-10 балл)
____________________________________________________________________                  БҰЙЫМЫНЫҢ ҚОРЫТЫНДЫ БАЛЛЫ (ОРТ.БАЛЛЫ)
____________________________________________________________________
Жауапты тұлға (т.а.ж.)___________________________________
_________________________________________________________
Қолы__________________________
Тұтынушылық ерекшелiктерiн отандық тәрiздiлермен салыстырғандағы
деңгейдiң бағалануы
____________________________________________________________________
Макфа              "Макфа" үмiткер         "Спагетти" тәрiздi
____________________________________________________________________
Өндiрушi                ААҚ "Макфа"            ААҚ "Экстра М"
Сыртқы ресiмдеу         өте жақсы                  Жақсы
Сақталуы, айл.          өте жақсы                өте жақсы
Буып-түйілуі            өте жақсы               қанағаттанарлық

22. К конкурсу не допускаются субъекты рынка, занимающие доминирующее положение и юридические лица, выпускающие продукцию иностранных юридических лиц и торговых знаков.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 22 - приказом Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 мая 2004 года  N 138 .
Приложение 1
НОМИНАЦИЯ "ПРОДОВОЛЬСТВЕННЫЕ ТОВАРЫ"
Область ____________________________________________
Организация ________________________________________
Продукция __________________________________________
Итоговый балл изделия ______________________________
МАТРИЦА ЭКСПЕРТНОЙ ОЦЕНКИ
-------------------------------------------------------------------------
N ! Критерии, требования, !               эксперты               !Сред-
! показатели            !--------------------------------------!ний
!                       ! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 !10!балл
-------------------------------------------------------------------------
1 Уровень потребительских
св-в в сравнении с
отечественными аналогами
(1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
2 Уровень органолептических
св-в в сравнении с
зарубежными аналогами
(1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
3 Уровень социальной
конкурентоспособности
(цена в сравнении с
аналогами и доступность)
на казахстанском
рынке (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
4 Наличие/отсутствие
экспертно подтвержденных
претензий со стороны
потребителей, гос.
контролирующих органов,
закупающих организаций
(0, 10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
5 Положительная реакция
потребителей, закупающих
организаций (на основании
отзывов потребителей,
закупающих организаций)
-------------------------------------------------------------------------
6 % использования
казахстанского и
регионального сырья и
материалов (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
7 Уровень стабильности
показателей качества
(1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
8 Уровень эффективности
маркетинговой политики,
управления
конкурентоспособностью
(1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
9 Соблюдение/несоблюдение
СТ РК 1010-99 "Продукты
пищевые. Информация для
потребителей. Общие
требования" (0,10)
-------------------------------------------------------------------------
10 Дизайн, эстетические
свойства продукции,
упаковки (1-10
баллов)
-------------------------------------------------------------------------
ИТОГОВЫЙ БАЛЛ ИЗДЕЛИЯ (сумма ср. баллов)
-------------------------------------------------------------------------
Ответственное лицо (ф. и. о.) _____________________________________
Подпись __________________
Приложение 2
НОМИНАЦИЯ
"ПРОМЫШЛЕННЫЕ ТОВАРЫ ДЛЯ НАСЕЛЕНИЯ"
Область____________________________________________
Организация________________________________________
Продукция__________________________________________
Итоговый балл изделия _____________________________
МАТРИЦА ЭКСПЕРТНОЙ ОЦЕНКИ
-------------------------------------------------------------------------
N ! Критерии, требования, !               эксперты               !Сред-
! показатели            !--------------------------------------!ний
!                       ! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 !10!балл
-------------------------------------------------------------------------
1  Технический уровень в
сравнении с
отечественными
аналогами (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
2  Технический уровень в
сравнении с зарубежными
аналогами (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
3  Уровень безопасности,
надежности, гарантийных
обязательств (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
4  Наличие/отсутствие
экспертно-подтвержденных
претензий со стороны
потребителей, гос.
контролирующих органов,
закупающих организаций
(0, 10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
5  Положительная реакция
потребителей, закупающих
организаций (на основании
отзывов потребителей,
закупающих организаций)
-------------------------------------------------------------------------
6  % использования
казахстанского и
регионального сырья и
материалов (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
7  Уровень стабильности
показателей качества
(1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
8  Уровень эффективности
маркетинговой политики,
управления
конкурентоспособностью
(1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
9  Новизна, прогрессивность
технологий, используемых
при изготовлении изделия
(наличие "ноу-хау",
изобретений, патентов)
-------------------------------------------------------------------------
10 Дизайн, эстетические
свойства продукции,
упаковки (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
ИТОГОВЫЙ БАЛЛ ИЗДЕЛИЯ (сумма ср. баллов)
-------------------------------------------------------------------------
Ответственное лицо (ф.и.о.) _____________________________________
Подпись __________________
Приложение 3
НОМИНАЦИЯ
"ПРОДУКЦИЯ ПРОИЗВОДСТВЕННО-ТЕХНИЧЕСКОГО
НАЗНАЧЕНИЯ"
Область ____________________________________________
Организация ________________________________________
Продукция __________________________________________
Итоговый балл изделия ______________________________
МАТРИЦА ЭКСПЕРТНОЙ ОЦЕНКИ
-------------------------------------------------------------------------
N ! Критерии, требования, !               эксперты               !Сред-
! показатели            !--------------------------------------!ний
!                       ! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 !10!балл
-------------------------------------------------------------------------
1  Технический уровень в
сравнении с
отечественными
аналогами (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
2  Технический уровень в
сравнении с зарубежными
аналогами (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
3  Уровень безопасности,
надежности, гарантийных
обязательств (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
4  Наличие/отсутствие
экспертно подтвержденных
претензий со стороны
потребителей, гос.
контролирующих органов,
закупающих организаций
(0, 10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
5  Положительная реакция
потребителей, закупающих
организаций (на основании
отзывов потребителей,
закупающих организаций)
-------------------------------------------------------------------------
6  % использования
казахстанского
и регионального сырья и
материалов (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
7  Уровень стабильности
показателей качества
(1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
8  Уровень эффективности
маркетинговой политики,
управления
конкурентоспособностью
(1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
9  Новизна, прогрессивность
технологий, используемых
при изготовлении изделия
(наличие "ноу-хау",
изобретений, патентов)
-------------------------------------------------------------------------
10 Дизайн, эстетические
свойства продукции,
упаковки (1-10 баллов)
-------------------------------------------------------------------------
ИТОГОВЫЙ БАЛЛ ИЗДЕЛИЯ (сумма ср. баллов)
-------------------------------------------------------------------------
Ответственное лицо (ф. и. о.) _____________________________________
Подпись __________________
Оценка уровня потребительских свойств в сравнении с
отечественным аналогом
-------------------------------------------------------------------------
Макфа             !   "Макфа" претендент  !  "Спагетти" аналог
-------------------------------------------------------------------------
Производитель               ОАО "Макфа"            ОАО "Экстра М"
-------------------------------------------------------------------------
Внешнее оформление          отлично                хорошо
-------------------------------------------------------------------------
Хранение, мес.              отлично                отлично
-------------------------------------------------------------------------
упаковка                    отлично                удовлетворит.
-------------------------------------------------------------------------

Белоктар %                10,4                      10,6
Майлары %                  0,9                       1,1.
Көмiртегi %               75,1                      69,7
Нәрлiлiгi, нәр. мөлш.      332                       338
Ылғалдылығы, %            Жақсы                   өте жақсы
Қышқылдылық, град.      өте жақсы                 өте жақсы
Салмақтың ауытқуы, г      Жақсы                 қанағаттанарлық
Салмақтың
тұрақсыздығы, %           Жақсы                    өте жақсы
Өнiмнiң түрi              Жақсы                      жақсы
Түсi                      Жақсы                      жақсы
Бетi                    өте жақсы                  өте жақсы
Қалпы                   өте жақсы                  өте жақсы
Дәмi                    өте жақсы                  өте жақсы
Иiсi                    өте жақсы                    жақсы
____________________________________________________________________
Сараптық бағалау    жақсы/өте жақсы-(4.5)
(балл)              немесе 9 сарапшының
шешiмi бойынша
____________________________________________________________________                     Ұсынылатын бағалау салыстырымдылығы:
____________________________________________________________________
1 - адым  Деңгейдi     Қанағаттан. Қанағаттанар.   Жақсы   Өте жақсы
бастапқы     арлықсыз    лық
бағалау
2 - адым  Бес баллдық
шәкiл          1-2           3            4          5
3 - адым  Он баллдық
шәкiл          1,2,3        4,5,6         7,8       9,10
____________________________________________________________________                   САРАПТЫҚ БАҒАЛАУДЫҢ ҚАЛЫПТАМАСЫ
____________________________________________________________________
N     Өлшемдер, талаптар,                Сарапшылар           Орташа
көрсеткiштер            ______________________________ балл
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10
____________________________________________________________________
1    Отандық тәрізділермен
салыстырғандағы техникалық  5  6  7  7  5  4  8  8  Х   Х  6,25
деңгейі (1-10 балл)
2    Түйсiктiк ерекшелiк         Х  8  8  Х  Х  8  7  8  Х   Х   7,8
деңгейiн шетелдiк
тәрiздiлермен
салыстырғанда
(1-10 балл)
3    қазақстан рыногындағы       9  9  Х  10 10 8  Х  9  10  Х  9,2
әлеуметтiк бәсекеге
қабілеттiлiк (қол
жететiндiктер және сол
тәрiздiлермен бағаны
салыстырғанда) (1-10 балл)
4    Сатып алушы ұйымдардың,     10 10 10 10 Х  Х  10 10 Х   Х   10
мем. бақылаушы органдар,
тұтынушылар тарапынан
сарапталып қуатталған
кiнарат-талаптардың болуы/
болмауы (0,10 балл)
5    Сатып алушы ұйымдардың,
тұтынушылардың болымды      5  6  6  7  6  8  5  Х  8   7  6,44
әсерлерi (сатып алушы
ұйымдар, тұтынушылардың
сын-пікірі негiзiнде)
(1-10 балл)
6    қазақстандық және           7  8  9  8  9  9  8  9  Х   Х  8,38
аймақтық шикiзаттар
мен материалдарды
пайдалану % (1-10 балл)
7    Сапа көрсеткішінiң          Х  4  6  4  Х  5  4  3  Х   Х  4,33
тұрақтылық деңгейi
(1-10 балл)
8    Маркетингілік саясат
тиiмдiлiгiнің  деңгейi,     6  Х  7  6  5  6  Х  Х  8   Х  6,33
бәсекеге қабiлеттiлiктi
басқару  (1-10 балл)
9    "Тамақ өнiмдерi.
Тұтынушыларға арналған
ақпарат. Жалпы талаптар"    Х  0  0  Х  Х  0  0  Х  Х   Х   0
туралы ҚР 1010-99 СТ
қадағалау/қадағаламау
(0,10 балл)
10   әрлеу, өнiмнің әсемдiк      Х  7  Х  Х  6  Х  Х  9  6   7   7
ерекшеліктері,
буылып-түйiлуi
(1-10 балл)

Белки, %                    10,4                   10,6
-------------------------------------------------------------------------
Жиры, %                     0,9                    1,1
-------------------------------------------------------------------------
Углеводы, %                 75,1                   69,7
-------------------------------------------------------------------------
Калорийность, ккал          332                    338
-------------------------------------------------------------------------
Влажность, %                хорошо                 отлично
-------------------------------------------------------------------------
Кислотность, град.          отлично                отлично
-------------------------------------------------------------------------
Отклонение веса, г          хорошо                 удовлетворит.
-------------------------------------------------------------------------
Колебания веса, %           хорошо                 отлично
-------------------------------------------------------------------------
Вид продукта                хорошо                 хорошо
-------------------------------------------------------------------------
Цвет                        хорошо                 хорошо
-------------------------------------------------------------------------
Поверхность                 отлично                отлично
-------------------------------------------------------------------------
Форма                       отлично                отлично
-------------------------------------------------------------------------
Вкус                        отлично                отлично
-------------------------------------------------------------------------
запах                       отлично                хорошо
-------------------------------------------------------------------------
Экспертная оценка           хор/отл - 4, 5-8 или 9
(балл)                      по решению эксперта
-------------------------------------------------------------------------
Рекомендуемая пошаговая сопоставимость оценок:
-------------------------------------------------------------------------
шаг 1   ! Первоначальная !Неудовлет-  !удовлетво-! хорошая ! отличная
! оценка уровня  !ворительная !рительная !         !
-------------------------------------------------------------------------
шаг 2   ! Пятибалльная   !     1-2    !     3    !     4   !      5
! шкала          !            !          !         !
-------------------------------------------------------------------------
шаг 3   ! Десятибалльная !     1,2,3  !   4,5,6  !    7,8  !     9,10
! шкала          !            !          !         !
-------------------------------------------------------------------------
МАТРИЦА ЭКСПЕРТНОЙ ОЦЕНКИ
-------------------------------------------------------------------------
N ! Критерии, требования, !               эксперты               !Сред-
! показатели            !--------------------------------------!ний
!                       ! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 !10!балл
-------------------------------------------------------------------------
1  Уровень потребительских
св-в в сравнении с
отечественными
аналогами (1-10 баллов)  5   6   7   7   5   4   8   8   Х   Х  6,25
-------------------------------------------------------------------------
2  Уровень
органолептических св-в
в сравнении с
зарубежными аналогами
(1-10 баллов)            Х   8   8   Х   Х   8   7   8   Х   Х  7,8
-------------------------------------------------------------------------
3  Уровень социальной
конкурентоспособности
(цена в сравнении с
аналогами и доступность)
на казахстанском рынке
(1-10 баллов)            9   9   Х   10  10  8   Х   9   10  Х  9,2
-------------------------------------------------------------------------
4  Наличие/отсутствие
экспертно-подтвержденных
претензий со стороны
потребителей, гос.
контролирующих органов,
закупающих организаций
(0, 10 баллов)           10  10  10  10  Х   Х   10  10  Х   Х  10
-------------------------------------------------------------------------
5  Положительная реакция
потребителей, закупающих
организаций (на
основании отзывов
потребителей, закупающих
организаций)             5   6   6   7   6   8   5   Х   8   7  6,44
-------------------------------------------------------------------------
6  % использования
казахстанского и
регионального сырья и
материалов (1-10 баллов) 7   8   9   8   9   9   8   9   Х   Х  8,38
-------------------------------------------------------------------------
7  Уровень стабильности
показателей качества
(1-10 баллов)            Х   4   6   4   Х   5   4   3   Х   Х  4,33
-------------------------------------------------------------------------
8  Уровень эффективности
маркетинговой политики,
управления
конкурентоспособностью
(1-10 баллов)            6   Х   7   6   5   6   Х   Х   8   Х  6,33
-------------------------------------------------------------------------
9  Соблюдение/несоблюдение
СТ РК 1010-99 "Продукты
пищевые. Информация для
потребителей. Общие
требования" (0,10)       Х   0   0   Х   Х   0   0   Х   Х   Х  0
-------------------------------------------------------------------------
10 Дизайн, эстетические
свойства продукции,
упаковки (1-10 баллов)   Х   7   Х   Х   6   Х   Х   9   6   7  7
-------------------------------------------------------------------------

____________________________________________________________________                   БҰЙЫМЫНЫҢ ҚОРЫТЫНДЫ БАЛЛЫ (ОРТ.БАЛЛЫ)         65,73
____________________________________________________________________
Ескерту : Х - сараптық бағалауға қатысушы баллдық бағалаудан
қалыс қалады
7 - сараптық бағалауға қатысушы материалдармен зерделеуді және
алқалық талқылауды есепке алып, баллдық бағалауды беруге болады деп
септейді
8 - сараптық бағалауға қатысушы неғұрлым осы сала бойынша
(өз пікірі бойынша) білікті (өзінің бағалауына ерекше көңіл аударады)

ИТОГОВЫЙ БАЛЛ ИЗДЕЛИЯ (сумма ср. баллов)      65,73
-------------------------------------------------------------------------
Примечание: Х - участник экспертной оценки воздерживается от
балльной оценки
7 - участник экспертной оценки считает возможным дать
балльную оценку с учетом изучения материалов и
коллегиального обсуждения
8 - участник экспертной оценки наиболее компетентен (по
его мнению) в данной области (подчеркивает свою
оценку)