"2001 жылдың шiлдесiне дейiн сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтар және қосылған құн салығы бойынша мәлiметтердi беру тәртiбi туралы" Нұсқаулықты бекіту туралы
Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 14 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1545. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" K010209_ Қазақстан Республикасының Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Z010210_ Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 65. "2001 жылдың 1 шiлдесiне дейiн сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтар және қосылған құн салығын есепке алу бойынша мәлiметтердi беру тәртiбi туралы" Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 V011545_ бұйрығы. ----------------------------------------------------- "Салық және бюджетке төленетін басқа да мiндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 3 мамырдағы Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: 1. "2001 жылдың 1 шiлдесіне дейін сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтарды және қосылған құн салығының шегерімін беру тәртібі туралы" қоса берілген Нұсқаулықты (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекiтсiн. 2. Әдістеме департаменті (Н.Д. Үсенова): аталған Нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келіссін; осы бұйрық мемлекеттік тіркеуге Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігіне жіберілсін. 3. Осы бұйрық 2001 жылдың 1 шілдесінен бастап күшіне енеді. Министр Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің міндетін атқарушы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 12 мамырда 2001 жылғы 11 мамырдағы Келісілді N 562 бұйрығымен Бекітілді 2001 жылдың шiлдесiне дейiн сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтар және қосылған құн салығы бойынша шегерiмге қалдықтар бойынша мәлiметтердi беру тәртiбi туралы Нұсқаулық
1. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Заңының 179-баптың 11-тармағына сәйкес заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлғалар, жеке тұлғалар, сондай-ақ тұрақты мекеме арқылы қызметiн жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент еместерi (бұдан әрi - салық төлеушiлер) 2001 жылдың 15 шiлдесiнен кешiктiрмей өзiнің тiркеу орны бойынша салық органдарына мынадай ақпаратты беруге мiндеттi:

Об утверждении Инструкции "О порядке представления сведений по остаткам товарно-материальных ценностей, приобретенных до 1 июля 2001 года, и зачета налога на добавленную стоимость"
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2001 года за N 1545. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562 "Об утверждении Инструкции "О порядке представления сведений по остаткам товарно-материальных ценностей, приобретенных до 1 июля 2001 года, и зачета налога на добавленную стоимость"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 3 мая 2001 года Z010183_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию "О порядке представления сведений по остаткам товарно-материальных ценностей, приобретенных до 1 июля 2001 года, зачета налога на добавленную стоимость" (далее - Инструкция). 2. Департаменту методологии (Усенова Н.Д.): согласовать указанную Инструкцию с Министерством финансов Республики Казахстан; направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию. 3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2001 года. Министр Согласовано Утверждена и.о. Министра финансов Приказом Министра Республики Казахстан государственных доходов от 12 мая 2001 г. Республики Казахстан от 11 мая 2001 г. N 562 Инструкция о порядке представления сведений по остаткам товарно-материальных ценностей, приобретенных до 1 июля 2001 года, и зачета налога на добавленную стоимость
1. В соответствии с пунктом 11 статьи 179 Закона Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Закон) юридические лица, физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, а также нерезиденты Республики Казахстан, осуществляющие деятельность через постоянное учреждение (далее - налогоплательщики), обязаны не позднее 15 июля 2001 года представить в налоговые органы по месту своей регистрации следующую информацию:

1) 2001 жылдың 1 шiлдесiндегi жағдай бойынша бар негiзгi қаражаттардың, материалдық емес активтердiң, тауарлық-материалдық емес қорлардың қалдықтары туралы мәлiметтер;
2) аталған күнге жауапты сақтауда бар негiзгi қаражаттар, тауарлық-материалдық қорлар туралы мәлiметтер;
3) жолда аталған күнде бар негiзгi-қаражаттар, тауарлық-материалдық қорлар туралы мәлiметтер;
4) өнеркәсiптiк ұқсатуға арналған импортталған шикiзат пен материалдар, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Заңның 71-1-бабының 1-тармағына сәйкес 2001 жылдың 1 шiлдесiндегi жағдай бойынша олар негiзiнде үш ай мерзiммен қосылған құн салығын төлеу жөнiндегi мұрсат берiлген және олар негiзiнде аталған күнге салықтың мұрсат берiлген сомалары бойынша берешектi өтеу жүргiзiлмеген импортталған су, газ және электроэнергиясы туралы мәлiметтер;
5) 2001 жылғы 1 шiлдедегi жағдай бойынша ұйымның бухгалтерлiк балансы. Мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын және оңайлатылған нысан бойынша қаржылық есеп беруiн құрайтын жеке тұлғалардың бухгалтерлiк балансты бермеуi мiндеттi емес.
2. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағында көрсетiлген мәлiметтер де Заңның 54-бабының 3-тармағына сәйкес қосылған құн салығын жеке төлеушiлер болып табылатын заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерi бередi.
Заңның 54-бабы 3-тармағына сәйкес қосылған құн салығын дербес төлеушi болып табылмайтын филиалдары мен құрылымдары бар заңды тұлғалар мәлiметтердi бас кәсiпорынның әрбiр филиалы мен құрылымдарының қимасында заңды тұлға бойынша бiртұтас алғанда жиынтық кестеге атаған мәлiметтердi бiрлестiрместен бере алады.
Ескерту: 2-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
2001 жылғы 29 маусымдағы N 872 бұйрығымен. V011613_
3. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағының ережесi мыналарға таралмайды:
Заңның 54-бабына сәйкес қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылмайтын салық төлеушiлер;
мемлекеттiк мекемелер;
Заңның 53-1-бабына сәйкес қосылған құн салығы бойынша салық салу объектiлерi жоқ, сондай-ақ Заңның 64-бабына сәйкес шегерiмге жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасы жоқ салық төлеушiлер;
егер мұндай ұйымдар балаларды, қарттарды және мүгедектердi қорғау мен әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, ғылым, дене тәрбиесi мен спорт саласындағы қызмет көрсетулер бойынша қызмет көрсетсе коммерциялық емес ұйымдар;
діни ұйымдар;
қосылған құн салығынан босатылған медициналық, бiлiм беру, қаржы қызмет көрсетулер қызметтің негiзгi түрi болып табылатын заңды және жеке тұлғалар.
оларды жүзеге асыру үшiн осы оңайлатылған салық салу режимiн қолдану құқығына патент алған қызмет түрлерi бойынша, - патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн қолданушы ауылшаруашылығы тауарларын өндiрушi - заңды тұлғалар;
оларды жүзеге асыру үшін осы оңайлатылған салық салу режимiн қолдану құқығына патент алған қызмет түрлерi бойынша, - патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн қолданушы жеке кәсiпкерлер.
Ескерту: 3-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
2001 жылғы 29 маусымдағы N 872 бұйрығымен. V011613_

1) сведения об остатках основных средств, нематериальных активов, товарно-материальных запасов, числящихся в наличии по состоянию на 1 июля 2001 года;
2) сведения об основных средствах, товарно-материальных запасах, находящихся на ответственном хранении на указанную дату. Указанные сведения представляют как налогоплательщики, отгрузившие товары на ответственное хранение, так и налогоплательщики, принявшие товары на ответственное хранение;
3) сведения об основных средствах, товарно-материальных запасах, находящихся на указанную дату в пути;
4) сведения об импортированных сырье и материалах, предназначенных для промышленной переработки, а также импортированных воде, газе и электроэнергии, по которым по состоянию на 1 июля 2001 года в соответствии с пунктом 1 статьи 71-1 Закона предоставлена отсрочка по уплате налога на добавленную стоимость сроком на три месяца, и по которым на указанную дату не произведено погашение задолженности по отсроченным суммам налога;
5) бухгалтерский баланс организации по состоянию на 1 июля 2001 года. Представление в налоговый орган бухгалтерского баланса физическими лицами, не подлежащими обязательной государственной регистрации и составляющими финансовую отчетность по упрощенной форме, не обязательно.
2. Сведения, указанные в пункте 1 настоящей Инструкции также представляются подразделениями юридического лица, являющимися самостоятельными плательщиками налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона.
Юридические лица, имеющие филиалы и подразделения, которые не являются самостоятельными плательщиками налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона, могут представлять сведения в разрезе головного предприятия, каждого филиала и подразделения без объединения указанных сведений в сводную таблицу в целом по юридическому лицу.
Сноска. Пункт 2 с дополнениями - приказом Министра государственных доходов РК от 29 июня 2001 года N 872 V011613_ .
3. Положения пункта 1 настоящей Инструкции не распространяются на:
налогоплательщиков, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 54 Закона;
государственные учреждения;
налогоплательщиков, не имеющих объекта обложения по налогу на добавленную стоимость в соответствии со статьей 53-1 Закона, а также не имеющих суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет в соответствии со статьей 64 Закона;
некоммерческие организации, если такие организации оказывают услуги по защите и социальному обеспечению детей, престарелых и инвалидов, услуги в области культуры, науки, физкультуры и спорта;
религиозные организации;
юридические и физические лица основным видом деятельности которых является оказание медицинских, образовательных, финансовых услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость;
юридических лиц - сельхозтоваропроизводителей, применяющих упрощенный режим налогообложения на основе патента, - по видам деятельности, на осуществление которых получен патент на право применения данного упрощенного режима налогообложения;
индивидуальных предпринимателей, применяющих упрощенный режим налогообложения на основе патента, - по видам деятельности, на осуществление которых получен патент на право применения данного упрощенного режима налогообложения.
Сноска. Пункт 3 с дополнениями - приказом Министра государственных доходов РК от 29 июня 2001 года N 872 V011613_ .

4. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағындағы 1)-4)-тармақшаларда көрсетiлген мәлiметтер қосылған құн салығымен сатып алынған негiзгi қаражаттар, материалдық емес активтер, тауарлық-материалдық емес қорлар бойынша берiледi, ол Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 2001 жылғы 26 наурызда мемлекеттiк тiркеуден өткен N 1434 V011434_ , Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 бұйрығымен бекiтiлген "Қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Нұсқаулығының 14-бөлiмiне сәйкес шегерімге жатады.
5. Негiзгi қаражаттар мен материалдық емес активтер бойынша мәлiметтерге мыналарды қоса, 2001 жылғы 1 шiлдедегi жағдай бойынша салық төлеушiлерде бар негізгi қаражаттар мен материалдық емес активтер бойынша мәлiметтер енгiзiледi: жаңғыртуға, консервацияға, техникалық қайта жарақтандырылуға бар, орнатылмаған жабдық, аяқталмаған құрылыс, жауапты сақтауға, жалға берiлген негiзгi қаражаттар.
Негiзгi қаражаттар бойынша мәлiметтер жалпы сомада көрсетiледi, оның iшiнде жалға берiлген негiзгi қаражаттар, сондай-ақ белгiленбеген жабдық бойынша мәлiметтер жеке көрсетiледi. Мәлiметтерде барлық негiзгi қаражаттардың жалпы алғашқы құны жеткiзушi төлеуге тиiс (немесе импорт кезiнде) және шегерiмге жатқызылған қосылған құн салығының сомасы, сондай-ақ олардың қалдық құны көрсетiледi.
6. Тауарлық-материалдық, оның iшiнде аяқталмаған өндiрiс бойынша мәлiметтер мынадай тәртiпте берiледi:
1) 2001 жылғы 1 шiлдедегi жағдай бойынша есептелген салық сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығының асуы жоқ салық төлеушiлер жалпы сомадағы мәлiметтердi бередi;
2) 2001 жылдың 1 шiлдесiнде көрсетiлген арттырулары бар салық төлеушiлер мәлiметтердi құнына, сұрыпына, санаттарына және өзге де өлшемдерi бойынша бөлместен тауарлық-материалдық қор топтары жөнiндегi қимада берiледi. Көмекшi материалдарға және өзге де шығыс материалдарына (кеңсе тауарлары, бланк өнiмдерi, арнайы киiм және басқалары) қатысты тауарлық-материалдық қалдықтар жөнiндегi мәлiметтер бiр сомамен берiледi. Бұл ретте, көмекшi материалдарға қалыпты өндiрiстiк процестi немесе басқа да өндiрiстiк және бiрлiк құны 50 АЕК артпайтын шаруашылық қажеттiлiгiнiң (ұстау, ағымды жөндеулер және үй-жай мен ғимарат жабдықтарын және басқа да негiзгi қаражаттарды пайдалану) шығыстарын қамтамасыз ету үшiн тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өндiру процесiнде пайдаланылатын материалдар жатады.
Өндiрiстiк қызметiн жүзеге асырушы салық төлеушiлер (оның iшiнде қызмет көрсетулер) атаулар бойынша бөлшектенбестен жалпы сомада көрсетiлетiн дайын өнiмдердің және аяқталмаған өндiрiс қалдықтары бойынша да мәлiметтер мәлiметтерде көрсетiледi. Бұл ретте, дайын өнiмнiң және аяқталмаған өндiрiс қалдықтары бойынша мәлiметтерден атаулар бойынша бөлiнбестен жалпы сомадан жеке дайын өнiмнiң және аяқталмаған өндiрiс қалдықтарының құнындағы олардың жеке үлесiнен ескеріліп айқындалатын құн дайын өнiмнiң және аяқталмаған өндiрiс қалдықтарының құрамына кiретiн шикiзат, материалдар және басқа да тауарлық-материалдық қалдықтар бойынша мәлiметтер бөлiнедi.
Мәлiметтерде салық төлеушінің бухгалтерлiк есебiнде қабылданған бағалау есебiнiң әдiсiн ескере отырып импорт кезiндегi немесе жеткiзушi төлеуге тиiс қосылған құн салығының сомасы мен тауарлық-материалдық қорлардың құны көрсетiледi.

4. Сведения, указанные в подпунктах 1)-4) пункта 1 настоящей Инструкции, представляются по основным средствам, нематериальным активам, товарно-материальным запасам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, который подлежит отнесению в зачет в соответствии с главой 14 инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан V011434_ "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость", утвержденной приказом Министра государственных доходов от 2 февраля 2001 года N 117, прошедшей государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2001 года за N 1434.
5. В сведения по основным средствам и нематериальным активам включаются сведения по основным средствам и нематериальным активам, числящимся у налогоплательщика по состоянию на 1 июля 2001 года, включая: основные средства, переданные в аренду, на ответственное хранение, находящиеся на реконструкции, консервации, техническом перевооружении, не установленное оборудование, незавершенное строительство.
Сведения по основным средствам указываются общей суммой, в том числе отдельно указываются сведения по основным средствам, переданным в аренду, а также не установленному оборудованию. В сведениях указывается общая первоначальная стоимость всех основных средств, сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате поставщикам (или при импорте) и отнесенная в зачет, а также их остаточная стоимость. В таком же порядке составляются сведения по нематериальным активам.
6. Сведения по товарно-материальным запасам, в том числе незавершенному производству представляются в следующем порядке:
1) налогоплательщики, у которых по состоянию на 1 июля 2001 года не имеется превышение налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, представляют сведения общей суммой;
2) налогоплательщики, имеющие по состоянию на 1 июля 2001 года указанное превышение, представляют сведения в разрезе наименований по группам товарно-материальных запасов без разделения по стоимости, сортности, категориям и иным критериям. Сведения по остаткам товарно- материальных запасов, относящихся к вспомогательным материалам и к прочим расходным материалам (канцелярские товары, бланочная продукция, специальная одежда и другие), представляются одной суммой. При этом к вспомогательным материалам относятся материалы, используемые в процессе производства товаров (работ, услуг) для обеспечения нормального производственного процесса, или расходуемые на другие производственные и хозяйственные нужды (содержание, текущий ремонт и эксплуатацию оборудования, зданий и сооружений и других основных средств), стоимость единицы которых не превышает 50 МРП.
Налогоплательщики, осуществляющие производственную деятельность (в том числе оказание услуг), указывают в сведениях также сведения по остаткам готовой продукции и незавершенного производства, которые указываются общей суммой без разбивки по наименованиям. При этом из сведений по остаткам готовой продукции и незавершенного производства отдельно общей суммой без разбивки по наименованиям выделяются сведения по остаткам сырья, материалов и других товарно-материальных запасов, входящих в состав остатков готовой продукции и незавершенного производства, стоимость которых определяется исходя из их удельного веса в стоимости остатков готовой продукции или незавершенного производства.
В сведениях указывается стоимость товарно-материальных запасов и сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате поставщикам или при импорте, исходя из метода учета оценки, принятого в бухгалтерском учете налогоплательщика.

Қосылған құн салығы мәлiметтерде әрбiр атау бойынша көрсетiлмеуi мүмкiн, есепке жатқызылған салықтың жиынтық шегi ретiнде көрсетiледi. Егер салық төлеушiде әртүрлi ставкалар бойынша есептелген, қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлық-материалдық қалдықтары бар болса, онда осындай қалдықтар бойынша мәлiметтер 2001 жылдың 1 шiлдесiне дейiн аталған тауарлық-материалдық қалдықтарға қатысты қолданылатын салық ставкасының шегiне байланысты топталуы мүмкiн. Әрбiр топ бойынша бұл жағдайда жеке жиынтықтар шығарылады, сондай-ақ олар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы және тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтары құнының жалпы шегi көрсетiледi.
Тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтары бойынша мәлiметтер толық көлемде бюджетке оларды төлеу жолымен жүргiзiлген мұрсат берiлген салық сомасын өтеу жағдайларынан басқа Заңның 71-1-бабындағы 1-тармаққа сәйкес мұрсат берумен бiрге 2001 жылдың 1 шiлдесiне дейiн Қазақстан Республикасына импортталған тауарлық-материалдық қорлар бойынша мәлiметтер енгiзiлмейдi. Сондай-ақ мәлiметке олар бойынша импортқа қосылған құн салығын төлеу есепке алу әдiсiмен жүргiзiлген импорт бойынша алынған тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтары енгiзiлмейдi.
Ескерту: 6-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
2001 жылғы 29 маусымдағы N 872 бұйрығымен. V011613_
7. Жауапты сақтауда бар негiзгi қаражаттар, тауарлық-материалдық қорлар бойынша мәлiметтер сақтауға берiлген бойынша да және сақтауға алынған бойынша да атаулар бөлшегiнде берiледi.
8. Жолда 2001 жылғы 1 шiлдедегi жағдай бойынша бар негiзгi қаражаттар, тауарлық-материалдық қорлар туралы мәлiметтердi аталған күннен кейiн оларды алуды күтетiн салық төлеушi бередi. Осы мәлiметтерге 2001 жылдың 1 шiлдесiнен кейiн импорт бойынша алуға жататын негiзгi қаражаттар мен материалдық-қорлар бойынша мәлiметтер енгiзiлмейдi.
9. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағындағы 4)-тармақшада көрсетiлген мәлiметтер 2001 жылғы 1 шілдедегi жағдай бойынша олар негiзiнде мұрсат бойынша берешек өтелмесе немесе толық көлемде емес өтелсе тауарлық-құндылық қорлар бойынша мәлiметтер енгiзiледi.
10. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағында көрсетiлген мәлiметтердi беру үшiн салық төлеушi Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiпте негiзгi қаражаттардың, материалдық емес активтердің, тауарлық-материалдық қорлардың нақты барлығын белгiлейдi.
11. Салық төлеушi осы Нұсқаулықтың 1-тармағында көрсетiлген мәлiметтердiң уақтылы және толық көлемде беруге мiндеттi.

Сумма налога на добавленную стоимость в сведениях может не указываться по каждому наименованию, а указываться как итоговая величина налога, отнесенного в зачет. Если у налогоплательщика имеются остатки товарно-материальных запасов, приобретенных с налогом на добавленную стоимость, исчисленным по разным ставкам, то сведения по таким остаткам могут быть сгруппированы в зависимости от величины ставки налога, применяемой в отношении указанных товарно-материальных запасов до 1 июля 2001 года. В этом случае по каждой группе выводятся самостоятельные итоги, а также указываются общие величины стоимости остатков товарно-материальных запасов и суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного по ним в зачет.
В сведения по остаткам товарно-материальных запасов не включаются сведения по товарно-материальным запасам, импортированным в Республику Казахстан до 1 июля 2001 года с предоставлением отсрочки в соответствии с пунктом 1 статьи 71-1 Закона, кроме случаев, когда погашение отсроченных сумм налога было произведено путем их уплаты в бюджет в полном объеме. Также в сведения не включаются остатки товарно-материальных запасов полученных по импорту, по которым уплата налога на добавленную стоимость на импорт произведена методом зачета.
Сноска. Пункт 6 с изменениями - приказом Министра государственных доходов РК от 29 июня 2001 года N 872 V011613_ .
7. Сведения по основным средствам, товарно-материальным запасам, находящимся на ответственном хранении, представляются в разрезе наименований как по переданным на хранение, так и по полученным на хранение.
8. Сведения об основных средствах, товарно-материальных запасах, находящихся по состоянию на 1 июля 2001 года в пути, представляются налогоплательщиками, ожидающими их получение после указанной даты. В данные сведения не включаются сведения по основным средствам и товарно-материальным запасам, подлежащим получению по импорту после 1 июля 2001 года.
9. В сведения, указанные в подпункте 4) пункта 1 настоящей Инструкции, включаются сведения по товарно-материальным запасам, по которым по состоянию на 1 июля 2001 года не погашена задолженность по отсрочке или погашена не в полном объеме.
10. Для представления сведений, указанных в пункте 1 настоящей Инструкции налогоплательщиком устанавливается фактическое наличие основных средств, нематериальных активов, товарно-материальных запасов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. Налогоплательщик обязан своевременно и в полном объеме представлять сведения, указанные в пункте 1 настоящей Инструкции.

12. Негiзгi қаражаттардың, материалдық емес активтердiң, тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтары туралы мәлiметтер осы Нұсқаулыққа 1-6-қосымшамен белгiленген нысандар бойынша берiледi.
13. Мәлiметтер салық органдарына екi данада берiледi, олардың бiреуi оны қабылдау туралы белгiмен бiрге салық төлеушiге қайтарылады. Мәлiметке басшы, бас бухгалтер материалды жауапты тұлға қол қояды және мөрмен куәландырылады. Аталған тұлғалар жоқ болған жағдайда мәлiметтер ұйым басшысының немесе оны ауыстыратын тұлғаның бұйрығына сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген тұлғалар қол қояды.
14. Қосылған құн салығы бойынша декларацияны және берiлген мәлiметтердi қабылдағаннан кейiн салық органдарының лауазымды тұлғалары берiлген мәлiметтердің растығын тексеруге құқылы. Тексеру процесінде бухгалтерлiк есеп деректерi мен берiлген мәлiметтердің сәйкестiгi белгiленедi және оларды нақты белгiлеу мақсатымен қалдықтарды алу жүргiзiледi.
15. 2001 жылғы 1 шiлдедегi жағдай бойынша есептелген салық сомасынан шегерiмге жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асуы (бұдан әрi - асу) осы Нұсқаулықтың 1-тармағында көрсетiлген мәлiметтерге енгiзiлген тауарлық-материалдық қорларды сату және (немесе) өндiрiстiк қызметте пайдалану шегi бойынша қосылған құн салығы жөнiндегi алдағы төлемдер есебiне бұл асуды есептейдi.
16. Осы Нұсқаулықтың 15-тармағында көрсетiлген салық төлеушiлер әрбiр есептi кезең үшiн қосылған құн салығы бойынша декларациямен бiр уақытта салық органдарына осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына белгiленген нысан бойынша осы Нұсқаулыққа 6-тармақта көрсетiлген мәлiметтерге енгiзiлген тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтарының пайдаланылуы туралы есеп беру (бұдан әрi - есеп беру) берiледi.
Есеп беруде сондай-ақ есеп беру жасалатын кезеңде қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебiне есептелетiн қосылған құн салығының асу сомасы көрсетiледi. Қосылған құн салығының асуы мынадай тәртiпте қосылған құн салығы бойынша алдағы төлемдер есебiне есептеледi:
1) егер өндiрiстiк мақсаттарда пайдалану үшiн тиеп жөнелтiлген немесе есептi кезең iшiнде сатылған тауарлық-материалдық қорлар бойынша 2001 жылдың 1 шiлдесiне дейiн шегерiмге жатқызылған қосылған құн салығының сомасы аталған есептi кезеңнiң басында бар асу сомасынан аспаса, онда мұндай асу сатылған тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтарына келетiн шегерiмге жатқызылған қосылған құн салығының мөлшерiнде осы есептi кезең үшiн төлеуге жататын қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебiне есептеледi;

12. Сведения об остатках основных средств, нематериальных активов, товарно-материальных запасов представляются по формам, установленным приложениями 1-6 к настоящей Инструкции.
13. Сведения представляются в налоговые органы в двух экземплярах, один из которых возвращается налогоплательщику с отметкой о его принятии. Сведения подписываются руководителем, главным бухгалтером, материально- ответственным лицом и заверяются печатью. В случае отсутствия указанных лиц сведения могут быть подписаны лицами, уполномоченными на это в соответствии с приказом руководителя организации или лица, его замещающего.
14. Должностные лица налоговых органов после приема деклараций по налогу на добавленную стоимость и представленных сведений вправе проверить достоверность представленных сведений. В процессе проверки устанавливается соответствие данных бухгалтерского учета и представленных сведений, производится снятие остатков с целью установления их фактического наличия.
15. Налогоплательщики, имеющие по состоянию на 1 июля 2001 года превышение сумм налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога (далее - превышение), зачитывают это превышение в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость по мере использования в производственной деятельности и (или) реализации товарно-материальных запасов, включенных в сведения, указанные в пункте 1 настоящей Инструкции.
16. Налогоплательщики, указанные в пункте 15 настоящей Инструкции одновременно с декларацией по налогу на добавленную стоимость за каждый отчетный период представляют в налоговые органы отчет об использовании остатков товарно-материальных запасов (далее - отчет), включенных в сведения, указанные в пункте 6 настоящей Инструкции, по форме, установленной в приложении 7 к настоящей Инструкции.
В отчете также указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, зачитываемая в счет платежей по налогу на добавленную стоимость в периоде, за который составляется отчет. Превышение налога на добавленную стоимость зачитывается в счет платежей по налогу на добавленную стоимость в следующем порядке:
1) если сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет до 1 июля 2001 года, по товарно-материальным запасам, реализованным в течение отчетного периода и (или) отгруженным для использования в производственных целях, не превышает сумму превышения, числящегося на начало указанного отчетного периода, то такое превышение зачитывается в счет платежей по налогу на добавленную стоимость, подлежащему уплате за данный отчетный период, в размере суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, приходящегося на реализованные остатки товарно-материальных запасов;

2) егер өндiрiстiк мақсаттарда пайдалану үшiн тиеп жөнелтiлген немесе есептi кезең iшiнде сатылған тауарлық-материалдық қорлар бойынша 2001 жылғы 1 шiлдеге дейiн шегерiмге жатқызылған қосылған құн салығының сомасы аталған есептi кезең басында бар асу сомасынан асса, онда мұндай асу толық көлемде осы есептi кезең үшiн төлеуге жататын қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебiне есептеледi.
17. Егер тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтарын сату жағдайында нөлдiк ставка бойынша салық салынса, онда осындай айналымға келетiн асу сомасы Заңның 69-бабындағы 1-тармаққа сәйкес салық төлеушiге қайтаруға жатады Z952235_ .
18. Тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтарын пайдалану туралы есеп екiншi жарты жылдық iшiнде берiледi. Егер аталған кезеңде тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтары өндiрiстiк қызметте толық сатылған немесе пайдаланылған жағдайда, онда осындай пайдаланудан кейiн есеп берiлмейдi.
19. Заңның Z952235_ 179-бабының 12-бабына сәйкес 2001 жылғы шiлдедегi жағдай бойынша жолда орналасқан негiзгi қаражаттар, тауарлық-материалдық қорлар бойынша олар негiзiндегi 2001 жылдың шiлдесiне дейiн, бiрақ аталған күннен кейiн алынған төлем жүргiзiлсе қосылған құн салығы 2001 жылдың 1 шiлдесiне дейiн қолданылған ставканы ескерiп есептелген мөлшерде шегерiмге жатады.
20. 2001 жылғы 1 шiлдедегi жағдай бойынша жолда орналасқан негiзгi қаражаттар, тауарлық-материалдық қорлар бойынша 2001 жылғы 1 шілдеден кейiн алынған аталған күнге дейiн олар бойынша төлем жүргiзiлмеген қосылған құн салығы 2001 жылғы 1 шілдеге дейiн қолданылған ставкадан ескерiп есептелген, бiрақ 16 проценттен астам емес мөлшерде шегерiмге жатқызылады:
10 проценттiк ставка бойынша қосылған құн салығымен салық салынған 2001 жылғы 1 шiлдеге дейiн оларды сату жөнiндегі тауарлар, айналымдар бойынша - 10 процент мөлшерiнде;
20 проценттiк ставка бойынша қосылған құн салығымен салық салынған 2001 жылғы 1 шiлдеге дейiн оларды сату жөнiндегi тауарлар, айналымдар бойынша.
21. Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерден жеткiзушiлермен 2001 жылғы 1 шiлдеге дейiн жасалған келiсiм-шарттар (шарттар) бойынша 2001 жылғы 1 шiлдеден кейiн қосылған құн салығын ескерiп бағалар негiзiндегi алынған тауарлар (Ресей Федерациясында сатып алынатын тұрақты газ конденсатын қоса табиғи газдан, мұнайдан басқа), жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығы шегерiмге жатқызылуға жатпайды.
22. Шегерiмге жатқызылған қосылған құн салығының сомасынан Қазақстан Республикасының аумағына осы Нұсқаулықтың 20-тармағында көрсетiлген тауарларды әкелу кезiнде кеден режимiнiң шарттарына сәйкес қайтаруға жатпайтын және Қазақстан Республикасының бюджетiне белгiленген тәртiпте төленген және де Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес рәсімделген жүк кеден декларациясында көрсетілген салық сомасы болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 Нұсқаулығына 1 қосымша
2001 жылғы 1 шілдеге арналған жағдай бойынша тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтары туралы МӘЛІМЕТ СТН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы _____________________________ Мекен-жайы және телефоны ____________________________________________ теңге ___________________________________________________________________________ Р\с ТМҚ атауы Саны ҚҚС-сыз ТМҚ құны, Есепке жатқызылуға тиісті N сатып алу ҚҚС сомасы __________________________ 10% 20% ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Жиынтығы ___________________________________________________________________________ Ұйымның басшысы ____________________ Қабылданғаны туралы салық (аты-жөні) органының белгісі Бас бухгалтер ______________________ Қабылданған тұлғаның аты-жөні (аты-жөні) немесе салық органының мөртабаны ______________________________ ______________________________ Материалдық жауапты тұлға____________ М.О. (аты-жөні)
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 Нұсқаулығына 2 қосымша

2) если сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет до 1 июля 2001 года, по товарно-материальным запасам, реализованным в течение отчетного периода и (или) отгруженным для использования в производственных целях, превышает сумму превышения, числящегося на начало указанного отчетного периода, то такое превышение в полном объеме зачитывается в счет платежей по налогу на добавленную стоимость, подлежащему уплате за данный отчетный период.
17. В случае если реализация остатков товарно-материальных запасов облагается по нулевой ставке, то сумма превышения, приходящаяся на такой оборот, подлежит возврату налогоплательщику в соответствии с пунктом 1 статьи 69 Закона.
18. Отчет об использовании остатков товарно-материальных запасов представляется в течение второго полугодия. В случае если за указанный период остатки товарно-материальных запасов будут полностью реализованы или использованы в производственной деятельности, то после такого использования отчет не представляется.
19. Согласно пункту 12 статьи 179 Закона по основным средствам, товарно-материальным запасам, находящимся в пути по состоянию на 1 июля 2001 года, оплата по которым произведена до 1 июля 2001 года, но полученным после указанной даты, налог на добавленную стоимость относится в зачет в размере, исчисленном исходя из ставки, действовавшей до 1 июля 2001 года.
20. По основным средствам, товарно-материальным запасам, находящимся в пути по состоянию на 1 июля 2001 года, оплата по которым не произведена до указанной даты, полученным после 1 июля 2001 года, налог на добавленную стоимость относится в зачет в размере, исчисленном исходя из ставки, действовавшей до 1 июля 2001 года, но не более 16 процентов:
по товарам, обороты по реализации которых до 1 июля 2001 года облагались налогом на добавленную стоимость по ставке 10 процентов - в размере 10-ти процентов;
по товарам, обороты по реализации которых до 1 июля 2001 года облагались налогом на добавленную стоимость по ставке 20 процентов - в размере 16-ти процентов.
21. По товарам (за исключением природного газа, нефти, включая стабильный газовый конденсат, приобретаемых в Российской Федерации), работам, услугам, полученным по ценам с учетом налога на добавленную стоимость после 1 июля 2001 года по контрактам (договорам), заключенным до 1 июля 2001 года с поставщиками из государств-участников Содружества Независимых Государств, налог на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет.
22. При ввозе товаров, указанных в пункте 20 настоящей Инструкции, на территорию Республики Казахстан суммой налога на добавленную стоимость, относимого в зачет является сумма налога, указанная в грузовой таможенной декларации, оформленной в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и уплаченная в установленном порядке в бюджет Республики Казахстан и не подлежащая возврату в соответствии с условиями таможенного режима.
Приложение 1
к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562
Сведения об остатках товарно-материальных запасов по состоянию на 01.07.2001 года РНН !__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__! Ф.И.О. или наименование налогоплательщика_________________________________ Адрес и телефон___________________________________________________________ тенге -------------------------------------------------------------------------- N Наименование ТМЗ Кол-во Стоимость Сумма НДС, подлежащая п/п приобретения ТМЗ отнесению в зачет без НДС 10% 20% --------------------------------------------------------------------------- 1 2 3 4 5 6 --------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------------------------- Итого --------------------------------------------------------------------------- Руководитель организации______________________ Отметка налогового органа (Ф.И.О.) о приеме Главный бухгалтер_____________________________ Ф.И.О. и должность (Ф.И.О.) принявшего лица или штамп налогового органа Материально-ответственное лицо________________ _________________________ (Ф.И.О.) _________________________ М.П.
Приложение 2
к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562

2001 жылғы 1 шілдеге арналған жағдай бойынша негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердің қалдықтары туралы МӘЛІМЕТ СТН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы _____________________________ Мекен-жайы және телефоны ____________________________________________ теңге ___________________________________________________________________________ Р/с Атауы Бастапқы құны ҚҚС сомасы Қалдық құны N ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 ___________________________________________________________________________ Негізгі құрал- __________________________________________________________ жабдықтар __________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Материалдық емес __________________________________________________________ активтер __________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Жиынтығы: ___________________________________________________________________________ Ұйымның басшысы ____________________ Қабылданғаны туралы салық (аты-жөні) органының белгісі Бас бухгалтер ______________________ Қабылданған тұлғаның аты-жөні (аты-жөні) немесе салық органының мөртабаны ______________________________ ______________________________ Материалдық жауапты тұлға____________ М.О. (аты-жөні)
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 Нұсқаулығына 3 қосымша
2001 жылғы 1 шілдеге арналған жағдай бойынша жауапты сақтауға берілген негізгі құрал-жабдықтардың, тауарлық-материалдық қорлардың және материалдық емес активтердің қалдықтары туралы МӘЛІМЕТ СТН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы ____________________________________________________________________ Мекен-жайы және телефоны ____________________________________________________________________ теңге ___________________________________________________________________________ Р\с НҚЖ, ТМҚ және Саны ҚҚС-сыз ҚҚС-ның сомасы Жауапты НҚЖ, ТМҚ және мате. N материалдық ТМҚ ______________ сақтау риалдық емес актив. емес активтер. құны, 10% 20% туралы терді алған салық дің атауы сатып шарттың төлеушінің атауы алу N және және СТН күні ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 7 8 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Жиынтығы ___________________________________________________________________________ Ұйымның басшысы ____________________ Қабылданғаны туралы салық (аты-жөні) органының белгісі Бас бухгалтер ______________________ Қабылданған тұлғаның аты-жөні (аты-жөні) немесе салық органының мөртабаны ______________________________ М.О. ______________________________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 Нұсқаулығына 4 қосымша
2001 жылғы 1 шілдеге арналған жағдай бойынша жауапты сақтауға алынған негізгі құрал-жабдықтардың, тауарлық-материалдық қорлардың және материалдық емес активтердің қалдықтары туралы МӘЛІМЕТ СТН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы ____________________________________________________________________ Мекен-жайы және телефоны ____________________________________________________________________ теңге ___________________________________________________________________________ Р\с НҚЖ, ТМҚ және Саны ҚҚС-сыз ҚҚС-ның сомасы Жауапты НҚЖ, ТМҚ және мате. N материалдық ТМҚ ______________ сақтау риалдық емес актив. емес активтер. құны, 10% 20% туралы терді алған салық дің атауы сатып шарттың төлеушінің атауы алу N және және СТН күні ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 7 8 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Жиынтығы ___________________________________________________________________________ Ұйымның басшысы ____________________ Қабылданғаны туралы салық (аты-жөні) органының белгісі Бас бухгалтер ______________________ Қабылданған тұлғаның аты-жөні (аты-жөні) немесе салық органының мөртабаны ______________________________ М.О. ______________________________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 Нұсқаулығына 5 қосымша

Сведения об остатках основных средств и нематериальных активов по состоянию на 1 июля 2001 года РНН !__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__! Ф.И.О. или наименование налогоплательщика _________________________________ Адрес и телефон____________________________________________________________ тенге --------------------------------------------------------------------------- N Наименование Первоначальная Сумма Остаточная п/п стоимость НДС стоимость --------------------------------------------------------------------------- 1 2 3 4 5 6 --------------------------------------------------------------------------- Основные средства Нематериальные активы Итого: -------------------------------------------------------------------------- Руководитель организации______________________ Отметка налогового органа (Ф.И.О.) о приеме Главный бухгалтер_____________________________ Ф.И.О. и должность (Ф.И.О.) принявшего лица или штамп налогового органа Материально-ответственное лицо________________ _________________________ (Ф.И.О.) _________________________ М.П.
Приложение 3
к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562
Сведения об основных средствах, товарно-материальных запасах и нематериальных активах, переданных на ответственное хранение по состоянию на 1 июля 2001 года РНН !__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__! Ф.И.О. или наименование налогоплательщика__________________________________ Адрес и телефон ___________________________________________________________ тенге --------------------------------------------------------------------------- N Наименование Кол-во Стоимость Сумма НДС N и дата Наименование и ОС, ТМЗ и не- приобретения договора об РНН налогоплатель материальных без НДС 10% 20% ответствен- щика, получившего активов ном ОС, ТМЗ и не- хранении материальные активы --------------------------------------------------------------------------- 1 2 3 4 5 6 7 8 --------------------------------------------------------------------------- Итого --------------------------------------------------------------------------- Руководитель организации______________________ Отметка налогового органа (Ф.И.О.) о приеме Главный бухгалтер_____________________________ Ф.И.О. и должность (Ф.И.О.) принявшего лица или штамп налогового органа М.П. ________________________ _________________________
Приложение 4
к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562
Сведения об основных средствах, товарно-материальных запасах и нематериальных активах, полученных на ответственное хранение по состоянию на 1 июля 2001 года РНН !__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__! Ф.И.О. или наименование налогоплательщика__________________________________________________________ Адрес и телефон ___________________________________________________________________________ тенге --------------------------------------------------------------------------- N Наименование Кол-во Стоимость Сумма НДС N и дата Наименование и ОС, ТМЗ и не- приобретения договора об РНН налогоплатель материальных без НДС 10% 20% ответствен- щика, передавшего активов ном ОС, ТМЗ и не- хранении материальные активы --------------------------------------------------------------------------- 1 2 3 4 5 6 7 8 --------------------------------------------------------------------------- Итого --------------------------------------------------------------------------- Руководитель организации______________________ Отметка налогового органа (Ф.И.О.) о приеме Главный бухгалтер_____________________________ Ф.И.О. и должность (Ф.И.О.) принявшего лица или штамп налогового органа М.П. ________________________ _________________________
Приложение 5
к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562

ҚҚС бойынша мерзіміне ұзарту бере отырып өндірістік қайта өңдеу үшін импорт бойынша алынған тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтары туралы МӘЛІМЕТ СТН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы ____________________________________________________________________ Мекен-жайы және телефоны ____________________________________________________________________ теңге ___________________________________________________________________________ Р\с ТМҚ атауы Мерзімін Мерзімі Өтелген сома 01.07.2001 жылға N ұзарту ұзартыл._______________________ арналған жағдай беріл. ған ҚҚС- Өткізу Нақты төленді бойынша мерзімін ген ның бойынша _______________ ұзарту бойынша күн сомасы өтелді Төлем Төлем берешек сома. тапсырма. сы сының күні және нөмірі ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 7 8 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Жиынтығы ___________________________________________________________________________ Ұйымның басшысы ____________________ Қабылданғаны туралы салық (аты-жөні) органының белгісі Бас бухгалтер ______________________ Қабылданған тұлғаның аты-жөні (аты-жөні) немесе салық органының мөртабаны ______________________________ М.О. ______________________________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 Нұсқаулығына 6 қосымша
2001 жылғы 1 шілдеге арналған жағдай бойынша жолда кездесетін негізгі құрал-жабдықтар, тауарлық-материалдық қорлар туралы МӘЛІМЕТ СТН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы ____________________________________________________________________ Мекен-жайы және телефоны ____________________________________________________________________ теңге ___________________________________________________________________________ N НҚЖ,ТМҚ-дың НҚЖ, ТМҚ Жеткізуші. ҚҚС-сыз ҚҚС-ның Төлеу атауы жеткізуге нің СТН құны сомасы шарт N және ____________________________ және күні атауы 10% 20% Төлеу Төлем сомасы тапсырма. сының N және күні ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Жиынтығы ___________________________________________________________________________ Ұйымның басшысы ____________________ Қабылданғаны туралы салық (аты-жөні) органының белгісі Бас бухгалтер ______________________ Қабылданған тұлғаның аты-жөні (аты-жөні) немесе салық органының мөртабаны ______________________________ М.О. ______________________________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 Нұсқаулығына 7 қосымша
2001 жылғы __________есепті кезең үшін тауарлық-материалдық (ай, тоқсан) қорлардың қалдықтарын пайдалану туралы ЕСЕП СТН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы _____________________________ Мекен-жайы және телефоны ____________________________________________ теңге ___________________________________________________________________________ Р ТМҚ-дың Есепті Есепті кезеңнің Өткізу мақсатымен Есепті кезеңнің / атауы кезең. басындағы ТМҚ ТМҚ тиелді және аяғындағы ТМҚ с нің қалдығы (немесе) жеке қалдығы N басында өндірістік қажетті. ҚҚС-ның лікке пайдаланылды асуы ______________________________________________________ ҚҚС-сыз ҚҚС-ның ҚҚС-сыз ҚҚС-ның ҚҚС-сыз ҚҚС-ның құны сомасы құны сомасы құны сомасы (4-баған (5-баған- -6-ба. 7-баған) ған) ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Жиынтығы: ___________________________________________________________________________ Таблицаның жалғасы _______________________________ ҚҚС-ның асуы _______________________________ Есепті Есепті кезеңде ҚҚС кезеңнің бойынша төлем аяғында есебіне есептелетін ҚҚС сомасы _______________________________ _______________________________ _______________________________ _______________________________ _______________________________ Ұйымның басшысы ____________________ Қабылданғаны туралы салық (аты-жөні) органының белгісі Бас бухгалтер ______________________ Қабылданған тұлғаның аты-жөні (аты-жөні) немесе салық органының мөртабаны ______________________________ М.О. ______________________________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 Нұсқаулығына 8 қосымша
Тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтарын
пайдалану туралы есептi жасаудың
тәртiбi

Сведения об остатках товарно-материальных запасов, полученных по импорту для промышленной переработки, с предоставлением отсрочки по НДС РНН !__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__! Ф.И.О. или наименование налогоплательщика__________________________________________________________ Адрес и телефон ___________________________________________________________________________ тенге --------------------------------------------------------------------------- N Наименование Дата Сумма Погашенная сумма п/ ТМЗ пред- отсрочен- п оставле- ного НДС Погашено Фактически уплачено ния по отсрочки реализации Сумма Дата и номер платежа платежного поручения --------------------------------------------------------------------------- 1 2 3 4 5 6 7 --------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------------------------- Итого --------------------------------------------------------------------------- Продолжение таблицы: ---------------- Задолженность ! по отсрочке по ! состоянию на ! 01.07.2001 г. ! ---------------- 8 ! ---------------- Руководитель организации______________________ Отметка налогового органа (Ф.И.О.) о приеме Главный бухгалтер_____________________________ Ф.И.О. и должность (Ф.И.О.) принявшего лица или штамп налогового органа М.П. ________________________ _________________________
Приложение 6
к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562
Сведения об основных средствах, товарно-материальных запасах, находящихся в пути по состоянию на 1 июля 2001 года РНН !__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__! Ф.И.О. или наименование налогоплательщика__________________________________________________________ Адрес и телефон ___________________________________________________________________________ тенге --------------------------------------------------------------------------- N Наименование N и дата РНН и Стоимость Сумма НДС Оплата ОС, ТМЗ договора наименование без НДС на поставку поставщика 10% 20% Сумма Дата и ОС и ТМЗ оплаты N плат. пор. --------------------------------------------------------------------------- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 --------------------------------------------------------------------------- Итого --------------------------------------------------------------------------- Руководитель организации______________________ Отметка налогового органа (Ф.И.О.) о приеме Главный бухгалтер_____________________________ Ф.И.О. и должность (Ф.И.О.) принявшего лица или штамп налогового органа М.П. ________________________ _________________________
Приложение 7
к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562
Отчет об использовании остатков товарно-материальных запасов за отчетный период _______________ 2001 года (месяц, квартал) РНН !__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__!__! Ф.И.О. или наименование налогоплательщика _________________________________________________________ Адрес и телефон ___________________________________________________________________________ тенге --------------------------------------------------------------------------- N Наименование ТМЗ Превышение Остаток ТМЗ на Отгружено ТМЗ с п/п НДС на начало отчетного целью реализации и начало периода (или) использовано на отчетного собственные периода производственные нужды Стоимость Сумма Стоимость Сумма без НДС НДС без НДС НДС --------------------------------------------------------------------------- 1 2 3 4 5 6 7 --------------------------------------------------------------------------- Итого --------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- N Остаток ТМЗ на конец Превышение НДС ! отчетного периода ! ! Стоимость Сумма На конец Сумма НДС, ! без НДС НДС отчетного зачитываемая в счет ! (гр.4-гр.6) (гр.5- периода платежей по НДС в ! гр.7) отчетном периоде ! --------------------------------------------------------- 8 9 10 11 ! --------------------------------------------------------- Руководитель организации______________________ Отметка налогового органа (Ф.И.О.) о приеме Главный бухгалтер_____________________________ Ф.И.О. и должность (Ф.И.О.) принявшего лица или штамп налогового органа М.П. ________________________ _________________________
Приложение 8
к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562
Порядок
составления отчета об использовании
остатков товарно-материальных запасов

Тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтарын пайдалану туралы есеп (бұдан әрi - ТМҚ) салық төлеушi 2001 жылғы 1 шiлдеге дейiн алынған сол тауарлық-материалдық қорлар бойынша және салық төлеушi осы Нұсқаулыққа 1 қосымшада белгiленген нысан бойынша мәлiмет бергенi бойынша жасалады.
1) 2-бағанда есептi кезеңнiң басындағы қалдықтарда салық төлеушiлерге есептелетiн және есептi кезең iшiнде өткiзу мақсатымен тиелген болмаса жеке өндiрiстiк қажеттiлiктерге пайдаланылған ТМҚ атауы көрсетiледi. Есептi кезеңнің басындағы қалдықтарда салық төлеушiлерге есептелетiн және есептi кезең iшiнде өткiзу мақсатымен тиелген болмаса жеке өндiрiстiк қажеттiлiктерге пайдаланылған ТМҚ атаулары бойынша таратып жазусыз "Басқадай" ретiнде көрсетiледi;
2) 3-бағанда осы жылдың 1 шiлдесi үшiн есеп жасау кезiнде 2001 жылғы 1 шiлдеге арналған жағдай бойынша құралған есептелген салық сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының асуы (бұдан әрi - асуы) көрсетiледi. Кейiнгi кезеңдер үшiн есеп жасау кезiнде осы бағанда 3-бағанда көрсетiлген осы жылдың шiлде айы үшiн есепте және бұрынғы есептi кезең үшiн қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебiне есептелмеген асып кету қалдығы көрсетiледi. Осы бағанның деректерi бұрынғы есептi кезең үшiн берiлген есептiң 10-бағанының деректерiмен сәйкес келуi қажет;
3) 4-бағанда атауы есептiң 2-бағанында көрсетiлген ТМҚ құны көрсетіледi. "Басқалай" ретiндегi есептiң 2-бағанында көрсетiлген ТМҚ бойынша жалпы құны көрсетiледi;
4) 5-бағанда ТМҚ қалдықтары бойынша есепке жатқызылған, атауы 2-бағанда көрсетiлген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi. "Басқалай" ретiндегi есептiң 2-бағанында көрсетiлген ТМҚ бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетiледi;
5) 6-бағанда өткiзу мақсатымен тиелген және (немесе) есептi кезеңде жеке өндiрiстiк қажеттiлiкке пайдаланылған ТМҚ құны көрсетiледi. Атаулары "Басқалай" ретiндегi есептiң 2-бағанында көрсетiлген ТМҚ бойынша құны көрсетiлмейдi;
6) 7-бағанда есептің 6-бағанында құны көрсетiлген ТМҚ бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
7) 8-бағанда 4 және 6-бағандардағы айқындалатын айырмашылық есептi кезең аяғындағы қалдықтарға есептелетiн ТМҚ құны көрсетiледi. 8-бағанда "Басқалай" ретiнде 2-бағанда көрсетiлген ТМҚ бойынша 4-бағанның деректерi көрсетiледi;
8) 9-баған 8-бағанды жасағанға ұқсас тәртiпте жасалады;

Отчет об использовании остатков товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ) составляется по тем товарно-материальным запасам, которые были получены налогоплательщиком до 1 июля 2001 года, и по которым налогоплательщиком были представлены сведения по форме, установленной в приложении 1 к настоящей Инструкции.
1) В графе 2 указывается наименование ТМЗ, числящихся у налогоплательщика в остатках на начало отчетного периода, и которые в течение отчетного периода были отгружены с целью реализации либо использованы на собственные производственные нужды. ТМЗ, числящиеся у налогоплательщика на начало отчетного периода в остатках, и которые в течение отчетного периода не были отгружены с целью реализации либо использованы на собственные производственные нужды указываются как "Прочие" без расшифровки по наименованиям;
2) в графе 3 при составлении отчета за июль месяц т.г. указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, над суммой начисленного налога (далее - превышение), сложившееся по состоянию на 1 июля 2001 года. При составлении отчета за последующие периоды в данной графе указывается остаток превышения, указанного в графе 3 отчета за июль месяц т.г. и который не был зачтен в счет платежей по налогу на добавленную стоимость за предыдущий отчетный период. Данные настоящей графы должны совпадать с данными графы 10 отчета, представленного за предыдущий отчетный период;
3) в графе 4 указывается стоимость ТМЗ, наименования которых указаны в графе 2 отчета. По ТМЗ, указанным в графе 2 отчета как "Прочие" указывается общая стоимость;
4) в графе 5 указывается сумма налога на добавленную стоимость, который был отнесен в зачет, по остаткам ТМЗ, наименования которых указаны в графе 2. По ТМЗ, указанным в графе 2 отчета как "Прочие" указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет;
5) в графе 6 указывается стоимость ТМЗ, которые были отгружены с целью реализации и (или) использованы на собственные производственные нужды в отчетном периоде. По ТМЗ, наименования которых указаны в графе 2 отчета как "Прочие" стоимость не указывается;
6) в графе 7 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по ТМЗ, по которым была указана стоимость в графе 6 отчета;
7) в графе 8 указывается стоимость ТМЗ, числящихся в остатках на конец отчетного периода, определяемая разница граф 4 и 6. По ТМЗ, указанным в графе 2 как "Прочие" в графе 8 указываются данные графы 4;
8) графа 9 составляется в порядке, аналогичном для составления графы 8;

9) 10-бағандағы деректер 3 және 7-бағандардағы айырмашылық ретiнде айқындалады; 10) 11-бағанда ағымдағы есепті кезең үшін қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебіне есептелетін асып кету сомасы көрсетіледі. Осы бағанның мөлшері мынадай тәртіпте айқындалады: егер есептің 7-бағанының мөлшері есептің 3-бағанының мөлшерінен кем болса, онда 11-бағанда есептің 7-бағанының мөлшері көрсетіледі; егер есептің 7-бағанының мөлшері есептің 3-бағанының мөлшерінен асып кетсе, онда 11-бағанда есептің 6-бағанының мөлшері көрсетіледі. Мамандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.

9) данные в графе 10 определяются как разница граф 3 и 7;
10) в графе 11 указывается сумма превышения, зачитываемая в счет платежей по налогу на добавленную стоимость за текущий отчетный период. Величина данной графы определяется в следующем порядке:
если величина графы 7 отчета меньше величины графы 3 отчета, то в графе 11 указывается величина графы 7 отчета; если величина графы 7 отчета превышает величину графы 3 отчета, то в графе 11 указывается величина графы 3 отчета. (Специалисты: Склярова И.В., Умбетова А.М.)