Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 9 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1568. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі   N 65   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбiр мәселелерi туралы" 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543  Жарлығын  iске асыру үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесi бекiтiлсiн және Ереже мен осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Монетарлық операциялар департаментi (Әлжанов Б.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап бес күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне жiберсiн;
3) 2002 жылдың 1 қаңтарына дейiнгi мерзiмде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң инвестициялық стратегиясын Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiне сәйкес келтiрсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Г.А.Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Үкіметімен мақұлданған
9 маусымның 2001 ж. N 787
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
20 маусымның 2001 жылғы
N 237 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру ережесi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң " Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры туралы " 2000 жылғы 23 тамыздағы N 402, " Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбiр мәселелерi туралы " 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543 Жарлықтарына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 18 мамырдағы N 655  қаулысына  сәйкес жасалды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын (бұдан әрi - Қор) сенiмдi басқарған кезде инвестициялық операцияларды жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi.

Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2001 года за N 1568. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года N 65
Сноска. Постановление Правления Национального Банка РК от 20 июня 2001 года N 237 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года  N 65  (вводится в действие с 1 октября 2006 года).
В целях реализации  Указа  Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543 "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан;
2) в пятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан до сведения Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в срок до 1 января 2002 года привести инвестиционную
стратегию Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с
Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда
Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко
Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены                            Одобрены
постановлением Правления         постановлением  Правительства
Национального Банка                Республики Казахстан
Республики Казахстан             от 9 июня 2001 года N 787
20 июня 2001 года N 237
Правила осуществления инвестиционных операций
Национального фонда Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Указами Президента Республики Казахстан от 23 августа 2000 года  N 402  "О Национальном фонде Республики Казахстан" и от 29 января 2001 года  N 543  "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан" и устанавливают порядок осуществления Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) инвестиционных операций при доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан (далее - Фонд).

2. Қорды сенiмдi басқарған кезде Ұлттық Банктiң инвестициялық операцияларды жүзеге асырудағы негiзгi мақсаттары:
1) Қор активтерiнің сақталуы;
2) Қор активтерi өтiмділігінің жеткiлiктi деңгейде болуын қолдау;
3) тәуекелдің деңгейi қалыпты болған жағдайда Қор активтерi түсiмділігінің перспективалы ұзақ мерзiмде жеткiлiктi түрдегi жоғары деңгейде болуын қамтамасыз ету болып табылады.
Қор активтерi кiрiстiлігінiң перспективалы ұзақ мерзiмде жеткiлiктi түрдегi жоғары деңгейде болуын қамтамасыз ету кiрiстіліктiң қысқа мерзiмге ауытқуын көздейдi.
2-1. Қорды сенімгерлік басқару жөніндегі қызмет Bloomberg L.P., Reuters (Eastern Europe) Lіmіted, Fіtch Ratіngs Ltd және қаржы нарықтары туралы деректерді ұсынатын басқа да ақпараттық жүйелер көрсететін қызметті сатып алуды қамтиды.
Ескерту: 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
2-тарау. Негiзгi ұғымдар
3. Портфельдi активтiк басқару - бұл портфель кiрiстілiгiнiң ауытқу өзгермелiлігінiң мәнi 0.5%-тең асқан жағдайда басқару түрi.
4. Негiзгi валюта - Қор активтерiн басқарудың кiрiстiлігін бағалау үшiн пайдаланылатын валюта.
5. Бағалы қағазды (портфельдi) өтеу кiрiстiлiгi - бағалы қағаздың (портфельдiң) процентпен көрсетiлген және оны өтегенге дейiн сатып алған және сақтаған жағдайда алынатын белгiленген кiрiспен қоса бағалы қағаздың (портфельдiң) кiрiстiлігі. Бағалы қағазды (портфельдi) өтеу кiрiстiлігін есептеу бағалы қағаз (портфельдің) купонының ставкасына, өтеу мерзiмiне және рыноктық құнына негiзделедi. Есептеген кезде купондық төлемдер бағалы қағазды (портфельдi) өтеу кiрiстілігiне тең проценттiк ставка бойынша қайта инвестициялануы мүмкiн.
6. Бағалы қағаздың (портфельдiң) белгiленген кiрiстілiгiмен қоса дюрациясы - бағалы қағазды (портфельдi) өтеу кiрiстiлігі жоғарылаған/төмендеген жағдайда бағалы қағаз (портфель) құнының шамамен алғанда қаншалықты төмендегенiн/жоғарылағанын көрсететiн көрсеткiш.
7. Кiрiстіліктiң ауытқуының өзгермелiлiгi (tracking еrrоr) - портфель кiрiстiлiгінің эталон портфелi (tracking еrrоr) кiрiстiлiгiнен ауытқуының өзгермелiлiгiн көрсететiн эталон портфелiне қатысты портфельдiң рыноктық тәуекелiнiң негiзгi көрсеткiшi.
8. MSCI World Index excluding Energy индексi - Morgan Stanley Capital International компаниясынан тұратын энергетикалық сектор компаниясынан басқа, әлем елдерi компанияларының акцияларынан тұратын индекс. Индекстегi бағалы қағаздар құрамы рыноктық капиталдандыру және өтiмділік негiзiнде тоқсан сайын жаңартылып отырады. Кiрiстiлiк пен тәуекел көрсеткiштерi күн сайын есептеледi.

2. Основными целями осуществления Национальным Банком инвестиционных операций при доверительном управлении Фондом являются:
1) сохранность активов Фонда;
2) поддержание достаточного уровня ликвидности активов Фонда;
3) обеспечение достаточно высокого уровня доходности активов Фонда в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска.
Обеспечение достаточно высокого уровня доходности активов Фонда в долгосрочной перспективе предусматривает краткосрочные колебания доходности.
2-1. Деятельность по доверительному управлению фондом включает приобретение услуг Bloomberg L.P., Reuters (Eastern Europe) Limited, Fitch Ratings Ltd и других информационных систем, предоставляющих данные о финансовых рынках.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 167 (дату введения в действие см.  V054032  (п. 2)
Глава 2. Основные понятия
3. Активное управление портфелем - это вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности портфеля (tracking error) может превышать 0.5%.
4. Базовая валюта - валюта, используемая для целей оценки доходности управления активами Фонда.
5. Доходность к погашению ценной бумаги (портфеля) - доходность ценной бумаги (портфеля) с фиксированным доходом, выраженная в процентах и получаемая в случае покупки и хранения ценной бумаги (портфеля) до ее (его) погашения. Расчет доходности к погашению ценной бумаги (портфеля) основывается на ставке купона, срока погашения и рыночной стоимости ценной бумаги (портфеля). При расчете предполагается, что купонные выплаты реинвестируются по процентной ставке, равной доходности к погашению ценной бумаги (портфеля).
6. Дюрация ценной бумаги с фиксированным доходом (портфеля) - показатель, указывающий насколько приблизительно понизится/повысится стоимость ценной бумаги (портфеля) в случае повышения/понижения доходности к погашению ценной бумаги (портфеля).
7. Изменчивость отклонения доходности (tracking error) - основной показатель рыночного риска портфеля по отношению к эталонному портфелю, отражающий изменчивость отклонения доходности портфеля от доходности эталонного портфеля (tracking еrrоr).
8. Индекс MSCI World Index excluding Energy - индекс, состоящий из акций компаний стран мира, за исключением компаний энергетического сектора, составляемый компанией Morgan Stanley Capital Intеrnаtiоnаl. Состав ценных бумаг в индексе обновляется ежеквартально на основе рыночной капитализации и ликвидности. Показатели доходности и риска рассчитываются ежедневно.

9. Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index индексі - өтеу мерзімі алты айға дейінгі АҚШ-тың қазынашылық вексельдерінен тұратын Merrill Lynch компаниясының индексі. Кірістілік және тәуекел көрсеткіштері күн сайын есептеледі.
Ескерту: 9-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2002 жылғы 24 қазандағы N 426   қаулысымен
10. Cіtіgroup World Government Bond ex Japan Index 50 пайыз USD hedged (90 пайыз) плюс Cіtіgroup World Government Bond Japan Index 50 пайыз USD hedged (10 пайыз) (бұдан әрі - customіzed Cіtіgroup WGB Index 50% USD hedged) индексі - Жапонияны қоспағанда, дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының 90 пайызынан және Жапонияның бір жылдан астам өтеу мерзімімен, АҚШ долларына қарсы 50 пайызға хеджирленген мемлекеттік облигацияларының 10 пайызынан тұратын Cіtіgroup компаниясының индексі. Осы индексте эталондық бөлуге оралу  күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүргізіледі. Индекстегі бағалы қағаздардың құрамы  нарықтық капиталдандыру негізінде ай сайын өзгеріп отырады. Кірістілік пен тәуекелдің көрсеткіштері күн сайын есептеліп отырады.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
10-1. Lehman Global Aggregate (LGA) индексі - мемлекеттік, агенттік, корпоративтік бағалы қағаздардан, сондай-ақ активтер кепілімен бағалы қағаздар мен жылжымайтын мүлік кепілімен бағалы қағаздардан тұратын Lehman Brothers компаниясының индексі.
Ескерту: 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен
11. Кредиттiк рейтинг - кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар эмитенттерiне Standard & Poors және Moody's кредиттiк рейтинг агенттiктерi беретiн қаржы құралдары бойынша кредиттiк тәуекел деңгейiнiң көрсеткiшi (кредиттiк тәуекелдiң өсуiне қарай кестеге орналастырылады):
____________________________________________________________________
Standard & Poors                        Мооdу's
____________________________________________________________________
Ұзақ мерзiмдiк кредиттiк рейтингтер
ААА                                       Ааа
АА+                                       Аа1
АА                                        Аа2
АА-                                       Аа3
А+                                        А1
А                                         А2
А-                                        А3
ВВВ                                       Ваа
Қысқа мерзiмдi кредиттік  рейтингтер

9. Индекс Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index -
индекс компании Merrill Lynch, состоящий из казначейских векселей
США со сроком до погашения до шести месяцев. Показатели доходности
и риска рассчитываются ежедневно.  <*>
Сноска. Пункт 9 в новой редакции -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 24 октября 2002 года N 426.
10. Индекс Citigroup World Government Bond ex Japan Index  50 процентов USD hedged (90 процентов) плюс Citigroup World Government Bond Japan Index 50 процентов USD hedged (10 процентов) (далее - customized CitigroupWGB Index 50 процентов USD hedged) - индекс компании Citigroup, состоящий на 90 процентов из государственных облигаций развитых стран, за исключением Японии, и на 10 процентов из государственных облигаций Японии со сроком погашения более одного года, на 50 процентов хеджированный против доллара США. Возврат к эталонному распределению в данном индексе производится в последний рабочий день календарного квартала. Состав ценных бумаг в индексе меняется ежемесячно на основе рыночной капитализации. Показатели доходности и риска рассчитываются ежедневно.
Сноска. Пункт 10 в новой редакции -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 167.
10-1. Индекс Lehman Global Aggregate (LGA) - индекс компании Lehman Brothers, состоящий из государственных, агентских, корпоративных ценных бумаг, а также ценных бумаг под залог активов и ценных бумаг под залог недвижимости.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 10-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322
11. Кредитный рейтинг - показатель уровня кредитного риска по
финансовым инструментам, присваиваемый эмитентам ценных бумаг с
фиксированным доходом кредитными рейтинговыми агентствами Standard
& Poors и Moody's (располагаются в таблице по мере увеличения
кредитного риска):
___________________________________________________________
|      Standard & Poors        |         Moody 's           |
|______________________________|____________________________|
|               Долгосрочные кредитные рейтинги             |
|___________________________________________________________|
|             ААА              |            Ааа             |
|______________________________|____________________________|
|             АА+              |            Aa1             |
|______________________________|____________________________|
|             АА               |            Аа2             |
|______________________________|____________________________|
|             АА-              |            Аа3             |
|______________________________|____________________________|
|             А+               |            А1              |
|______________________________|____________________________|
|             А                |            А2              |
|______________________________|____________________________|
|             А-               |            A3              |
|______________________________|____________________________|
|             ВВВ              |            Ваа             |
|______________________________|____________________________|
|               Краткосрочные кредитные рейтинги            |
|___________________________________________________________|

А-1+                                      Р-1
А-1                                       Р-2
А-2                                       Р-3
____________________________________________________________________
Ескерту: 11-тармақтың кестесі толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен
12. Портфельдi пассивтiк (индекстiк) басқару - бұл портфель кiрiстiлiгi ауытқуының (tracking еrrоr) өзгермелi мәнi 0.5%-тен аспайтын жағдайдағы басқару түрі.
13. Өкiлеттi өкiл - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының шешiмiмен белгiленетiн арнайы лауазымды тұлға (Ұлттық Банк Төрағасының орынбасарынан төмен емес деңгейдегi), оның өкiлеттiгiне Ұлттық Банктiң атынан Қорды сенiмдi басқару бойынша жедел шешiм қабылдау кiредi.
14. Портфель - қаржы құралдарының жиынтығы, оның iшiнде Қордың ақшасы.
15. Жинақ портфелi - мақсаты ұзақ мерзiмдi перспективадағы активтердiң кiрiстілігiн көбейту болып табылатын портфель. Жинақ портфелiне түсетiн барлық түсiмдер және жинақ портфелiндегi трансферттер тұрақтандыру портфелi арқылы жүзеге асырылады.
16. Тұрақтандыру портфелi - мақсаты қысқа мерзiмдi перспективадағы активтердiң өтiмдiлігін қамтамасыз ету және кiрiстілігiн көбейту болып табылатын портфель.
17. Құрылымдық өнiм - әр түрлi қаржы құралдарының қосылуы болып табылатын активтер мен мiндеттемелердiң әдiсi. Құрылымдық өнiмдi сатып алуға арналған шарт осы өнiмнің эмитентiмен - компаниямен жасалады.
18. Жинақ портфелiнiң активтерiн тактикалық бөлу (tactical asset allocation) - кiрiсi шектелген акциялар мен бағалы қағаздар үлесiнiң туынды қаржы құралдарын сатып алу және сату арқылы өзгеруi. Жинақ портфелiнің активтерi эталон портфелiмен салыстыру бойынша портфельдің кiрiстілігiн көтеру мақсатында тактикамен бөлiнедi.
19. Портфельдi валютаға қарсы хеджирлеу - осы валютаның айырбас бағамының өзгерiстерiнен түскен портфельдiң рыноктық құнының тәуелсiздiгiн қамтамасыз ету.
20. Активтерге кепiлге берiлген бағалы қағаздар (ABS) - эмитент кепiлдiк берген жылжымайтын мүлiктi қоспағанда, активтер сатып алу үшiн заемдарға кепiлдiкке берiлген борыштық мiндеттемелер.
21. Жылжымайтын мүлiкке кепiлге берiлген бағалы қағаздар (MBS) - эмитент кепiлдiк берген жылжымайтын мүлiктi сатып алу үшiн заемдарға кепiлдiкке берiлген борыштық мiндеттемелер.
22. Эталон портфелi - құрамы инвестордың мүддесiмен белгiленетiн бағалы қағаздар жиынтығы. Эталон портфелiнiң кiрiстiлiгi активтердiң басқару кiрiстiлігін бағалау кезiндегi шара болып табылады. Эталон портфелi ретiнде әлемдiк жетекшi қаржы компаниялары әзiрлеген және тексерген индекстер қолданылады.

|             А-1+             |            Р-1             |
|______________________________|____________________________|
|             А-1              |            Р-2             |
|______________________________|____________________________|
|             А-2              |            Р-3             |
|______________________________|____________________________|  <*>
Сноска. Пункт 11 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322
12. Пассивное (индексное) управление портфелем - это вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности портфеля (tracking error) не превышает 0.5%.
13. Полномочный представитель - специальное должностное лицо (на уровне не ниже заместителя Председателя Национального Банка), определяемое решением Правления Национального Банка Республики Казахстан, в полномочия которого входит оперативное принятие решений по доверительному управлению Фондом от имени Национального Банка.
14. Портфель - набор финансовых инструментов, в том числе деньги Фонда.
15. Сберегательный портфель - это портфель, целью которого является увеличение доходности активов в долгосрочной перспективе. Все поступления в сберегательный портфель и трансферты из сберегательного портфеля осуществляются через стабилизационный портфель.
16. Стабилизационный портфель - это портфель, целью которого является обеспечение ликвидности активов и увеличение доходности в краткосрочной перспективе.
17. Структурный продукт - комбинация активов и обязательств, являющаяся объединением различных финансовых инструментов. Договор на покупку структурного продукта заключается с компанией - эмитентом данного продукта.
18. Тактическое распределение активов (tactical asset allocation) сберегательного портфеля - изменение доли акций и ценных бумаг с фиксированным доходом путем покупок и продаж производных финансовых инструментов. Тактическое распределение активов сберегательного портфеля производится с целью повышения доходности портфеля по сравнению с эталонным портфелем.
19. Хеджирование портфеля против валюты - обеспечение независимости рыночной стоимости портфеля от изменений обменного курса данной валюты.
20. Ценные бумаги под залог активов (ABS) - долговые обязательства под залог займов для покупки активов, за исключением недвижимости, гарантированные эмитентом.
21. Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) - долговые обязательства под залог займов для покупки недвижимости, гарантированные эмитентом.
22. Эталонный портфель - набор ценных бумаг, состав которого определяется интересами инвестора. Доходность эталонного портфеля служит мерой при оценке доходности управления активами. В качестве эталонного портфеля используются индексы, разработанные и отслеживаемые ведущими мировыми финансовыми компаниями.

3-тарау. Тұрақтандыру және жинақ портфельдерiн
басқару жөнiндегi жалпы стратегия
23. Қор активтерi тұрақтандыру және жинақ портфельдерiне бөлiнедi.
24. Тұрақтандыру портфелінің рыноктық құны Қордың барлық активтерiнiң рыноктық құнының 600 млн. АҚШ долларынан аспайтын болуы тиiс.
Ескерту: 24-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен
25. Егер күнтiзбелiк тоқсанның соңғы күнiнде тұрақтандыру портфелiнiң рыноктық құны осы Ереженiң 24-тармағында белгiленген шектеудi қанағаттандырмайтын болса, Қор активтерiнiң бiр бөлiгi келесi тоқсанның басынан бастап 30 (отыз) күнтiзбелiк күн iшiнде жинақ портфелiнен тұрақтандыру портфелiне берiледi.
26. Қор активтерiн түрлерi және көлемi бойынша тұрақтандыру портфелiнен жинақ портфелiне аудару немесе керiсiнше осы Ереже шеңберiнде Өкiлеттi өкiлдiң тапсырмасы бойынша ғана жүзеге асырылады.
27. Қордың тұрақтандыру және жинақ портфельдерiнің активтерiн басқарудың кiрiстiлiгiн бағалау мақсатына арналған базалық валютасы АҚШ доллары болып саналады.
28. Қор активтерi инвестицияланатын қаржы құралдары мемлекеттiк және агенттiк бағалы қағаздармен, Халықаралық Қаржы Ұйымдарының (ХҚҰ) бағалы қағаздарымен, корпоративтiк бағалы қағаздармен, жылжымайтын мүлiкке кепiлге берiлген бағалы қағаздармен (MBS) және активтермен (АВS), акциялармен, репо және керi репо операцияларымен, депозиттермен (салымдармен), кепiлге берiлген қарызға бағалы қағаздар (securities lending) берумен, стандартты туынды қаржы құралдарымен, құрылымдық өнiмдермен, жинақ және тұрақтандыру портфелiне кiретiн елдердiң валюталарын сатып алумен және сатумен шектеледi. Кiрiсi белгiленген бағалы қағаздардың тұрақтандыру портфелiн және жинақ портфелiн сенiмгерлiк басқару кезiнде активтi де пассивтi де басқару қолданылуы мүмкiн.
29. Репо және кері репо операцияларын А1+ төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингтері бар - Standrd & Poor's/P1 - Moody's және АA- төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтері бар - Standard & Poor's/Aa- - Moody's қарсы әріптестер жүзеге асыруға тиіс. Кері репо операциялары үшін қамтамасыз ету ең төменгі кредиттік рейтингі ААА, нарықтық құны операция сомасының 100% кем болмайтын бағалы қағаздар болуы тиіс.
Ескерту: 29-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
30. Депозиттер (салымдар) А1+ - Standard & Рооrs\Р1 - Moody's - төмен болмайтын қысқа мерзiмдi кредиттiк рейтингi бар және АА- - Standard & Рооrs\Аа3 - Moody's - төмен болмайтын ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингi бар банктерге ғана орналастырылады. Барлық депозиттердiң (салымдардың) үлесi Қордың 5%-нен аспауы тиiс. Депозиттердiң (салымдардың) ең кеп мерзiмi - 1 ай.

Глава 3. Общая стратегия по управлению
стабилизационным и сберегательным портфелями
23. Активы Фонда делятся на стабилизационный и сберегательный портфели.
24. Рыночная стоимость стабилизационного портфеля должна составлять не более 600 млн.долларов США от рыночной стоимости всех активов Фонда.  <*>
Сноска. Пункт 24 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322
25. Если на последний день календарного квартала рыночная стоимость стабилизационного портфеля не удовлетворяет ограничению, установленному пунктом 24 настоящих Правил, производится передача части активов Фонда из сберегательного портфеля в стабилизационный портфель в течение 30 (тридцати) календарных дней с начала следующего квартала.
26. Перевод активов Фонда из стабилизационного в сберегательный портфель или обратно, их вид и объем, осуществляется только по поручению Полномочного представителя в рамках настоящих Правил.
27. Базовой валютой Фонда для целей оценки доходности управления активами стабилизационного и сберегательного портфелей считается доллар США.
28. Финансовые инструменты, в которые могут быть инвестированы активы Фонда, ограничиваются государственными и агентскими ценными бумагами, ценными бумагами Международных Финансовых Организаций (МФО), корпоративными ценными бумагами, ценными бумагами под залог недвижимости (МВS) и активов (АВS), акциями, операциями репо и обратного репо, депозитами (вкладами), предоставлением ценных бумаг взаймы под залог (securities lеnding), стандартными производными финансовыми инструментами, структурными продуктами, покупкой и продажей валют стран, входящих в эталонный портфель сберегательного и стабилизационного портфелей.
При доверительном управлении стабилизационным портфелем и сберегательным портфелем ценных бумаг с фиксированным доходом может применяться как активное, так и пассивное управление.
29. Операции репо и обратное репо должны осуществляться с контрпартнерами, имеющими краткосрочные кредитные рейтинги не ниже А1+ - Standard&Poor's /P1 - Moody's, и долгосрочными кредитными рейтингами не ниже АA- - Standard&Poor's/Aa- - Moody's. Обеспечением для операций обратного репо должны быть ценные бумаги с минимальным кредитным рейтингом ААА, рыночная стоимость которых составляет не менее 100 % от суммы операции.
Сноска. Пункт 29 в новой редакции -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 167 (дату введения в действие см.  V054032  (п. 2).
30. Депозиты (вклады) могут размещаться только в банки, имеющие краткосрочные кредитные рейтинги не ниже А1+ Standard & Рооrs/Р1- Мооdу's, и долгосрочные кредитные рейтинги не ниже АА- - Standard & Рооrs/Аа3 - Мооdу's. Доля всех депозитов (вкладов) не должна превышать 5% Фонда. Максимальный срок депозитов (вкладов) - 1 месяц.

31. Туынды құралдар Қор активтерiн хеджирлеу және тактикалық бөлу үшiн ғана пайдаланылады.
32. "Төлемге қарсы жеткізу" қағидаты бойынша мәмілелер қарсы әріптестер (немесе кастодиандар) арасында олардың кредиттік рейтингтеріне шектеу қоймастан активтерді бірдей уақытта жеткізген кезде жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту: 32-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
4-тарау. Тұрақтандыру портфелiнiң негiзгi өлшемдерi
33. Тұрақтандыру портфелiнiң мынадай индексi эталон портфелi болып саналады: Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Indех.
Ескерту: 33-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2002 жылғы 24 қазандағы N 426   қаулысымен
34. Тұрақтандыру портфелi кредиттiк рейтингi ААА\Ааа болатын елдердiң ақша рыногының өтiмдiлігі жоғары активтерiнен тұрады.
35. Тұрақтандыру портфелiнің кем дегенде 50%-i ААА\Ааа болатын елдердiң, агенттiктердiң, ХҚҰ-ның мемлекеттiк бағалы қағаздарынан тұрады.
36.  Тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен
37. Тұрақтандыру портфелiндегi корпоративтiк бағалы қағаздар және кепiлге берiлген активтердiң эмитенттерінің А1+ - Standard & Рооrs\Р1 - Moody's - төмен болмайтын қысқа мерзiмдi кредиттiк рейтингi және AA - Stаndаrd&Рооrs\Аа3 Moody's - төмен болмайтын ұзақ мерзiмдi кредиттік рейтингi болуы тиiс.
38. Екiншi деңгейдегi банктердiң депозитiне (салымына) тұрақтандыру портфелiнiң ең көп дегенде 10% орналастырылуы тиiс. Осы банктердiң қысқа мерзiмдi рейтингi А1+ - Standard & Рооrs\Р1 - Moody's - төмен болмайтын қысқа мерзiмдi кредиттiк рейтингiнен және АА - Stаndаrd&Рооrs\Аа3 - Moody's - төмен болмайтын ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингiнен төмен болмауы тиiс.
39. Тұрақтандыру портфелi активтерiнiң ең көбi 10%-i мемлекеттiк, агенттiк бағалы қағаздарды және ХВҚ-ның бағалы қағаздарын қоспағанда бағалы қағаздарға инвестициялануы және/немесе бiр эмитенттің депозиттерiне (салымдарына) орналастырылуы мүмкiн.
40. Бағалы қағазды өтеудiң ең жоғары мерзiмi 10 жылдан аспауы тиiс.
Ескерту: 40-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен
41. Тұрақтандыру портфелiнiң дюрациясы 1 көрсеткiшiнен аспауы тиiс.
Ескерту: 41-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен .
42. Тұрақтандыру портфелi активтерінің кемiнде 50%-i сыртқы басқаруға берiлуi мүмкiн.
42-1. Валюталық бөлу бөлінісінде тұрақтандыру портфелінің ең көп дегенде 30 процент активтері customized SWGB Index 60% USD hedged индексіне енетін елдердің АҚШ долларынан өзгеше валюталарына деноминацияланған активтерге инвестициялануы мүмкін.
Ескерту: 42-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен .

31. Использование производных инструментов возможно только для хеджирования или тактического распределения активов Фонда.
32. Сделки по принципу "поставка против платежа" могут осуществляться  при одновременной поставке активов между контрпартнерами (или кастодианами) без ограничений на их кредитный рейтинг.
Сноска. Пункт 32 в новой редакции -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 167.
Глава 4. Основные параметры стабилизационного портфеля
33. Эталонным портфелем стабилизационного портфеля считается следующий индекс: Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Indех.  <*>
Сноска. Пункт 33 с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 24 октября 2002 года N 426.
34. Стабилизационный портфель состоит из высоколиквидных активов денежного рынка стран с кредитным рейтингом ААА/Ааа.
35. Как минимум 50% стабилизационного портфеля должны состоять из государственных ценных бумаг стран, агентств и МФО с кредитными рейтингами ААА/Ааа.
36.  (Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322 ).
37. Эмитенты корпоративных ценных бумаг и ценных бумаг под залог активов в стабилизационном портфеле должны иметь краткосрочные кредитные рейтинги не ниже А1+ - Standard & Рооrs/Р1 - Moody's и долгосрочные кредитные рейтинги не ниже АА- - Standard & Рооrs/Аа3 - Мооdу's.
38. На депозиты (вклады) банков второго уровня может быть
размещено максимум 10% стабилизационного портфеля. Краткосрочный
кредитный рейтинг данных банков должен быть не ниже А1+ -
Standard & Рооrs/Р1 - Мооdу's, и долгосрочный кредитный рейтинг -
не ниже АА- - Standard & Рооrs/Аа3 - Мооdу's.
39. Максимум 10% активов стабилизационного портфеля может
быть инвестировано в ценные бумаги и/или размещены на депозиты
(вклады) одного эмитента, за исключением государственных, агентских ценных бумаг и ценных бумаг МФО.
40. Максимальный срок погашения ценной бумаги не должен быть
выше 10 лет.  <*>
Сноска. Пункт 40 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322
41. Дюрация стабилизационного портфеля не должна превышать
показателя 1.  <*>
Сноска. Пункт 41 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322 .
42. Не более 50% активов стабилизационного портфеля может
быть передано во внешнее управление.
42-1. Максимум 30 процентов активов стабилизационного портфеля в разрезе валютного распределения может быть инвестировано в активы, деноминированные в валютах стран, отличных от доллара США, входящих в индекс customized SWGB Index 60% USD hedged.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 42-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322

5-тарау. Жинақ портфелiнiң өлшемдерi
1. Жинақ портфелiнiң негiзгi өлшемдерi
43. Жинақ портфелi кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар портфелiне және акциялар портфелiне бөлiнедi.
44. Жинақ портфелi құрамындағы кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар портфелi мен акциялар портфелiнiң рыноктық құнының жол берiлетiн ауытқушылықтары мынадай: ____________________________________________________________________
Эталон      Ең аз          Ең көп
____________________________________________________________________
Кiрiсi белгiленген бағалы
қағаздар портфелi                75%         65%            85%
Акциялар портфелі                25%         15%            35%
____________________________________________________________________
Ескерту: 44-тармақтың кестесі өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2002 жылғы 24 қазандағы N 426   қаулысымен .
45. Жинақ портфеліне арналған эталондық портфель болып:
1) customіzed Cіtіgroup WGB Index 50 пайыз USD hedged 75 пайызынан және
2) MSCI World Index excludіng Energy 25 пайызынан тұратын индекс саналады.
Осы индексте эталондық бөлуге қайта оралу күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүргізіледі.
Ескерту: 45-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
46. Жинақ портфелi кiрiстiлігінiң эталон портфелi кiрiстiлiгiнен ауытқу өзгермелiлiгi (tracking еrrоr) 2.0%-тен аспауы тиiс.
2. Жинақ портфелiнiң кiрiсi белгiленген
бағалы қағаздар портфелiнiң өлшемдерi
47. Жинақ портфелінің белгіленген кірісі бар бағалы қағаздар портфелі үшін customized SWGB Index 60% USD hedged индексі эталондық портфель болып саналады.
Ескерту: 47-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен
48. Инвестициялар Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарын қоспағанда, customized SWGB Index 60% USD hedged және LGA индексі эталон портфелiне кiретiн елдерде айналымға түсетiн бағалы қағаздарға ғана рұқсат етiледi.
Ескерту: 48-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен .
49. Портфель дюрациясы эталон портфелiнiң дюрациясынан +20/-30% шегiнде болуы тиiс.
50. Кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар портфелiнiң кемiнде 80%-i сыртқы басқаруға берiлуi мүмкiн.
51. Кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар портфелiнiң секторлық бөлiнуi:
____________________________________________________________________
Ең аз      Ең көп
____________________________________________________________________
Мемлекеттiк және агенттiк бағалы қағаздар

Глава 5. Параметры сберегательного портфеля
Параграф 1. Основные параметры сберегательного портфеля
43. Сберегательный портфель делится на портфель ценных бумаг с фиксированным доходом и портфель акций.
44. Допустимые отклонения рыночной стоимости портфеля ценных
бумаг с фиксированным доходом и портфеля акций в составе
сберегательного портфеля следующие:
_________________________________________________________
|                           | Эталон | Минимум | Максимум |
|___________________________|________|_________|__________|
| Портфель ценных бумаг с   |  75%   |  65%    |   85%    |
| фиксированным доходом     |        |         |          |
|___________________________|________|_________|__________|
| Портфель акций            |  25%   |  15%    |   35%    |
|___________________________|________|_________|__________| <*>
Сноска. Пункт 44 с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 24 октября 2002 года N 426.
45. Эталонным портфелем для сберегательного портфеля считается  индекс, состоящий на:
1) 75 процентов из customized CitigroupWGB Index 50 процентов USD hedged и
2) 25 процентов из MSCI World Index excluding Energy.
Возврат к эталонному распределению в данном индексе производится в последний рабочий день календарного квартала.
Сноска. Пункт 45 в новой редакции -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 167.
46. Изменчивость отклонения доходности сберегательного
портфеля от доходности эталонного портфеля (tracking error) не
должна превышать 2.0%.
Параграф 2. Параметры портфеля ценных бумаг с
фиксированным доходом сберегательного портфеля
47. Эталонным портфелем для портфеля ценных бумаг с фиксированным доходом сберегательного портфеля считается индекс customized SWGB Index 60% USD hedged.  <*>
Сноска. Пункт 47 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322
48. Инвестиции допускаются только в ценные бумаги,
обращающиеся в странах, входящих в эталонный портфель customized SWGB Index 60% USD hedged и индекс LGA, за исключением ценных бумаг эмитентов Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 48 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322
49. Дюрация портфеля должна быть в пределах +20/-30% от
дюрации эталонного портфеля.
50. Не более 80% от портфеля ценных бумаг с фиксированным
доходом может быть передано во внешнее управление.
51. Секторное распределение портфеля ценных бумаг с
фиксированным доходом:
____________________________________________________________
|                                   |  Минимум  |  Максимум  |
|___________________________________|___________|____________|

және ХВҚ-ның бағалы қағаздары                       35%         100%
Корпоративтiк бағалы қағаздар және
жылжымайтын мүлiк немесе активтер
кепiлге берiлген бағалы қағаздар                     0%         30%
Оның iшiнде жылжымайтын мүлiк немесе
активтер кепiлге берiлген бағалы қағаздар            0%         20%
____________________________________________________________________
52. Бағалы қағаздың корпоративтік эмитентінің ең төмен ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі - А/А2-ден ВВВ-ға дейін. Ақша рыногы корпоративтік бағалы қағаздарының ең төмен қысқа мерзімді кредиттік рейтингі - А2/Р3. Портфельдің ең көп дегенде 2 проценті ВВВ-дан А- -ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар корпоративтік бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкін. Портфельдің ең көп дегенде 4 проценті А- -дан А+ -ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар корпоративтік бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкін. Портфельдің ең көп дегенде 6%-проценті А+ -дан АА- -ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар корпоративтік бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкін. Портфельдің ең көп дегенде 10 проценті АА- -дан жоғары ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар корпоративтік бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкін. Жылжымайтын мүлік (МВS) немесе активтер (АВS) кепілімен бағалы қағаздардың ААА-дан ВВВ -ға дейінгі - Standard & Poor's немесе Ааа-дан Ваа-ға дейінгі Moody's кредиттік рейтингі болуы тиіс.
Ескерту: 52-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен .
53. Портфельдiң кемiнде 5%-i мемлекеттiк бағалы қағаздарды, агенттiктердiң және ХВҚ-ның бағалы қағаздарын қоспағанда бiр эмитенттiң бағалы қағаздарына және портфельдiң кемiнде 2%-i жеке эмиссияға инвестициялануы мүмкiн. Бағалы қағаздардың бiр эмиссиясының 5%-нен астамын иеленуге рұқсат етiлмейдi.
3. Жинақ портфелiнiң акциялар портфелiнiң өлшемдерi
54. Жинақ портфелiнiң акциялар портфелi үшiн МSСI World Index excluding Energy индексi эталон портфелi болып саналады.
55. Жинақ портфелiнiң акциялар портфелiнің (бұдан әрi - акциялар портфелi) активтерi акциялар портфелiнiң эталон портфелiне енгiзiлген жай және артықшылық берiлген акцияларына ғана инвестициялануы мүмкiн.
56. Акциялар портфелiнің кемiнде 80%-iн инвестициялау Қор активтерiн сыртқы басқарушылардың көмегiмен жүзеге асырылуы тиiс.
57. Активтік басқарудағы акциялар портфелінің үлесі  акциялар портфелінің 50 пайызынан аспауға тиіс.
Ескерту: 57-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).

| Государственные и агентские       |   35%     |   100%     |
| ценные бумаги и ценные бумаги МФО |           |            |
|___________________________________|___________|____________|
| Корпоративные ценные бумаги и     |    0%     |    30%     |
| ценные бумаги под залог           |           |            |
| недвижимости или активов          |           |            |
|___________________________________|___________|____________|
| В том числе ценные бумаги под     |    0%     |    20%     |
| залог недвижимости или активов    |           |            |
|___________________________________|___________|____________|
52. Минимальный долгосрочный кредитный рейтинг корпоративного эмитента ценной бумаги - от А/А2 до BBB. Минимальный краткосрочный кредитный рейтинг корпоративных ценных бумаг денежного рынка - А2/P3. Максимум 2 процента портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом от BBB до A-. Максимум 4 процента портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом от A- до A+. Максимум 6 процентов портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом от А+ до AA-. Максимум 10 процентов портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом выше AA-. Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) или активов (ABS) должны иметь кредитные рейтинги от ААА до ВВВ - Standard&Poor's или от Ааа до Ваа - Moody's.  <*>
Сноска. Пункт 52 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322
53. Не более чем 5% портфеля может быть инвестировано в ценные бумаги одного эмитента и не более 2% портфеля на отдельную эмиссию, за исключением государственных ценных бумаг, ценных бумаг агентств и МФО. Не разрешается владение более 5% одной эмиссии ценных бумаг.
Параграф 3. Параметры портфеля акций
сберегательного портфеля
54. Эталонным портфелем для портфеля акций сберегательного портфеля считается индекс MSCI World Index excluding Еnеrgу.
55. Активы портфеля акций сберегательного портфеля (далее - портфель акций) могут быть инвестированы только в простые и привилегированные акции, включенные в эталонный портфель портфеля акций.
56. Инвестирование не менее 80% портфеля акций должно осуществляться с помощью внешних управляющих активами Фонда.
57. Доля портфеля акций, находящаяся в активном управлении, не должна превышать 50 процентов от портфеля акций.
Сноска. Пункт 57 в новой редакции -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 167 (дату введения в действие см.  V054032  (п. 2).

58. Бiр компанияның дауыс беру құқығы бар акциялардың 3%-нен астамын иеленуге рұқсат етiлмейдi.
6-тарау. Сыртқы басқарушыларды таңдау
кезiндегi шектеулер
59. Сыртқы басқарушыларды таңдаудағы негiзгi өлшемдер басқарудағы клиенттер активтерiнiң мөлшерi, жұмыс тәжiрибесi, портфельдiк менеджерлер мен талдаушылардың кәсiбилігі, кадрлардың ең аз тұрақтамауы, аймақтарда портфельдiк басқарушылардың және талдаушылардың болуы, тұрақты қаржы жағдайы, басқару процесiн автоматтандырудың жоғары деңгейi, тәуекелдердi басқарудың сенiмдi жүйесiнің болуы, тұрақты тарихы және Қазақстан Республикасымен ынтымақтастықтың оң тәжiрибесi болып табылады.
60. Сыртқы басқарушы мынадай талаптарға жауап беруi тиiс:
1) басқаруында клиенттердiң баламасы 50 миллиард АҚШ долларынан кем емес жиынтық активтерi, оның iшiнде Қор активтерiн инвестициялау болжанып отырған - баламасы 1 миллиард АҚШ долларынан кем емес қаржы құралдарының болуы;
2) әрбiр шарт бойынша ең төменгi мөлшерi 100 миллион АҚШ долларына балама активтерi бар кем дегенде әр түрлi үш клиенттiң үш шарты иелігінде болуы;
3) кем дегенде 5 жыл Қор активтерiн инвестициялау болжанып отырған қаржы құралдарымен жұмыс тәжiрибесi және оның осы кезең iшiнде басқаруының оң нәтижелерi болуы тиiс.
Ескерту: 60-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2002 жылғы 24 қазандағы N 426   қаулысымен .
61. Сыртқы басқарушы күн сайын Ұлттық Банкке және кастодианға есеп берiп отырған күнгi Нью-Йорк уақыты бойынша 20:00-ге дейiн жасалған мәмiлелер туралы толық ақпарат бередi.
62. Қордың бiр сыртқы басқарушыға беретiн активтерiнiң рыноктық құны 500 миллион АҚШ долларынан аспауы тиiс.
Ескерту: 62-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
63. Ұлттық Банк сыртқы басқарушыны хабардар еткеннен кейiн сыртқы басқарушымен жасасқан шартты мерзiмiнен бұрын бұзуға немесе сыртқы басқарудағы активтердiң бiр бөлiгiн алуға құқылы. Бұл сыртқы басқарушымен жасасқан шартта көзделген болуы тиiс.
7-тарау. Кастодиандарды таңдау кезiндегi шектеулер
64. Кастодианның ең төменгi кредиттiк рейтингi - АА-\Аа3.
65. Бiр кастодианның сақтауында ең төменгi сомасы 1 триллион АҚШ долларына балама болатын клиенттердiң активi болуы тиiс.
66. Кастодиан Ұлттық Банкке нақты уақыт режимiндегi активтер мониторингiне арналған жүйенi және осы Ережемен Қор активтерi көрсеткіштерiнiң сәйкестiгін тексерудi ұсынады.

58. Не разрешается владение более 3% акций с правом голоса одной компании.
Глава 6. Ограничения при выборе внешних управляющих
59. Основными критериями отбора внешних управляющих являются размер активов клиентов в управлении, опыт работы, профессионализм портфельных менеджеров и аналитиков, низкая текучесть кадров, присутствие портфельных управляющих и аналитиков в регионах, устойчивое финансовое положение, высокий уровень автоматизации процесса управления, наличие надежной системы управления рисками, стабильная история и положительный опыт сотрудничества с Республикой Казахстан.
60. Внешний управляющий должен отвечать следующим требованиям:
1) иметь в управлении совокупные активы клиентов не менее эквивалента 50 миллиардов долларов США, в том числе финансовые инструменты, в которые предполагается инвестировать активы Фонда, - не менее эквивалента 1 миллиарда долларов США;
2) иметь как минимум три договора с тремя разными клиентами с минимальным размером активов эквивалентным 100 миллионам долларов США по каждому договору;
3) иметь как минимум 5 лет опыта работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать активы Фонда, и положительные результаты управления ими за этот период.  <*>
Сноска. Пункт 60 с изменениями -  постановлением  Правления Национального Банка РК от 24 октября 2002 года N 426.
61. Внешний управляющий ежедневно представляет Национальному Банку и кастодиану полную информацию о совершенных сделках до 20:00 Нью-Йоркского времени отчетного дня.
62. Рыночная стоимость активов Фонда, передаваемых одному внешнему управляющему, не должна превышать 500 миллионов долларов США.  <*>
Сноска. Пункт 62 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322 .;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 167 (дату введения в действие см.  V054032  (п. 2).
63. Национальный Банк имеет право досрочно расторгнуть договор с внешним управляющим или изъять часть активов, находящихся во внешнем управлении, после уведомления внешнего управляющего, что должно быть предусмотрено в договоре, заключенном с внешним управляющим.
Глава 7. Ограничения при выборе кастодианов
64. Минимальный кредитный рейтинг кастодиана - АА-/Аа3.
65. Один кастодиан должен иметь на хранении активы клиентов на минимальную сумму эквивалентную 1 триллиону долларов США.
66. Кастодиан предоставляет Национальному Банку систему для мониторинга за активами в реальном режиме времени и проверки соответствия показателей активов Фонда настоящим Правилам.

67. Қордың бiр кастодианға беретiн активтерiнiң рыноктық құны баламасы 8 миллиард долларынан аспауы тиiс.
Ескерту: 67-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасы төрағасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322   қаулысымен 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
68. Ұлттық Банктiң есепшотындағы Қор ақшасының мөлшерi бiр кастодианда баламасы 50 миллион АҚШ долларынан аспауы тиiс. Осы шектен асқан жағдайда, осы тәртiп бұзушылық 1 (бiр) жұмыс күнi iшiнде жойылуы тиiс.
8-тарау. Құрылымдық өнiмдердi пайдалану
69. Құрылыидылық өнiмдер тәуекелдердi хеджерлеуге ғана пайдаланылуы мүмкiн.
70. АА-\Аа3-тен кем емес кредиттiк рейтингi бар компаниялар құрылымдық өнiмдердiң эмитенттерi бола алады.
71. Егер құрылық өнiмнің рыноктық құнын бағалауға мүмкiндiк бар болған жағдайда немесе эмитент құрылымдық өнiмнiң рыноктық құнын бағалау моделiн берген жағдайда құрылымдық өнiмдi сатып алуға рұқсат етiледi.
Құрылымдық өнiмнiң эмитентi соңғы 2 жылдағы құрылымдық өнiмнiң рыноктық құны жөнiндегi күнделiктi деректердi беруге мiндеттi.
72. Егер осы өнiмдi эмитентке кез-келген уақытта рыноктық құны бойынша сатуға мүмкiндiк болған жағдайда, құрылымдық өнiмдi сатып алуға рұқсат берiледi.
9-тарау. Есеп беру
73. Ұлттық Банк Қазақстан Республикасының Үкiметiне Ұлттық Банктiң Басқармасы бекiткен Қордың сенiмдi басқаруымен жүзеге асырылған инвестициялық операциялардың нәтижесi жөнiндегi мына есептердi кезең-кезеңмен берiп отырады:
Тоқсан сайын:
N 1 қосымшаға сай нысандағы "Есеп беру тоқсанының аяғындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн сыныптар және валюта түрлерi бойынша бөлудi";
N 2 қосымшаға сай нысандағы "Есеп беру тоқсанының аяғындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры портфелiнiң құрамын";
N 3 қосымшаға сай нысан бойынша есеп беру кезеңiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiмен жасалған мәмiлелер жөнiндегi есептi;
N 4 қосымшаға сай нысандағы "Есеп беру кезеңiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының портфелiн басқару нәтижелерiне талдау жасауды".
Жыл сайын:
1) тиiстi рыноктар жағдайы бойынша жазбаша есептi және олардың портфельге әсерiн, экономикалық шолуды;
2) стратегияға шолуды және портфель құрылымындағы ең маңызды өзгерiстерге түсiндiрменi, инвестициялаудың ағымдағы стратегиясын ұсынады.
Ұлттық Банк Қазақстан Республикасы Үкiметiмен келiсе отырып басқа есептердi және Қорды сенiмдi басқару кезiнде инвестициялық операцияларды жүзеге асыру нәтижелерi жөніндегі есепке түсіндірмелер ұсынады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 237 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесiне N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн
сыныптар және валюта түрлерi бойынша бөлу
_____________________
(күні)
____________________________________________________________________
Тұрақтандыру портфелі|  Жинақ портфелі
_________________________________________________|__________________
АҚШ долларында|  %   |АҚШ долларында | %
рыноктық құны |      |рыноктық құны  | ____________________________________________________________________
Акциялар                              -          0,00
USD
EUR
GBP
....
____________________________________________________________________
Акциялардың барлығы                   -          0,00
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Облигациялар
МБҚ
USD
EUR
GBP
...
____________________________________________________________________
МБҚ барлығы
____________________________________________________________________
ХҚҰ
USD
EUR
GBP
...
ХҚҰ барлығы
____________________________________________________________________
Агенттiк
USD
EUR
GBP
...
Агенттiктiң барлығы
____________________________________________________________________
Корпоративтiк облигациялар
USD
EUR
GBP
...
Корпоративтің барлығы
____________________________________________________________________
MBS ABS
USD
EUR
GBP
...
МВS, АВS барлығы
____________________________________________________________________
Облигациялардың барлығы
Туынды
USD
EUR
GBP
...
Туындының барлығы
____________________________________________________________________
Құрылымдық өнiмдер                    -          0,00
USD
EUR
GBP
...
Құрылымдық өнiмдердiң                 -          0,00
барлығы
____________________________________________________________________
Ақша және оның баламасы
Ақша
USD
EUR
GBP
...
Ақшаның барлығы
____________________________________________________________________
Басқа қысқа мерзiмдi активтер
USD
EUR
GBP
...
Басқа қысқа мерзiмдi
активтердiң барлығы
____________________________________________________________________
Ақшаның және оның
баламасының барлығы
___________________________________________________________________
Барлығы
____________________________________________________________________
Өкiлеттi өкiл
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 237 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесiне N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры портфелiнiң құрамы
_____________
(күнi)
____________________________________________________________________
Құралдың түрі                   АҚШ долларында рыноктық құны
____________________________________________________________________
І.  Тұрақтандыру портфелі
АҚШ-тың МБҚ
Германияның МБҚ
Депозиттер
Репо
...
Тұрақтандыру портфелi бойынша жиынтығы
II. Жинақ портфелі

67. Рыночная стоимость активов Фонда, передаваемых одному кастодиану, не должна превышать эквивалент 8 миллиарда долларов США.  <*>
Сноска. Пункт 67 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 322 .;  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 167 (дату введения в действие см.  V054032  (п. 2).
68. Размер денег Фонда на счете Национального Банка у одного кастодиана не должен превышать эквивалента 50 миллионов долларов США. В случае превышения данного предела, данное нарушение должно быть устранено в течение 1 (одного) рабочего дня.
Глава 8. Использование структурных продуктов
69. Структурные продукты могут использоваться только для хеджирования рисков.
70. Эмитентами структурных продуктов могут быть компании с кредитным рейтингом не ниже АА-/Аа3.
71. Покупка структурного продукта разрешена только в случае, если есть возможность оценить рыночную стоимость структурного продукта или в случае предоставления эмитентом модели оценки рыночной стоимости структурного продукта. Эмитент структурного продукта обязан предоставить ежедневные данные по рыночной стоимости структурного продукта за последние 2 года.
72. Покупка структурного продукта разрешена только в случае, если есть возможность продать этот продукт в любое время эмитенту по рыночной стоимости.
Глава 9. Отчетность
73. Национальный Банк периодически предоставляет Правительству Республики Казахстан утвержденные Правлением Национального Банка следующие отчеты по результатам осуществления инвестиционных операций при доверительном управлении Фондом:
Ежеквартально:
"Распределение активов Национального фонда Республики Казахстан по классам и видам валют на конец отчетного квартала по форме согласно приложению 1;
Состав портфеля Национального фонда Республики Казахстан на конец отчетного квартала по форме согласно приложению 2;
Отчет по заключенным сделкам с активами Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период по форме согласно приложению 3;
Анализ результатов управления портфелем Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период" по форме согласно приложению 4";
Ежегодно:
1) письменный отчет по состоянию соответствующих рынков и их влиянию на портфель, экономический обзор;
2) обзор стратегии и объяснение наиболее важных изменений в структуре портфеля, текущая стратегия инвестирования.
По согласованию с Правительством Республики Казахстан Национальный Банк предоставляет иную отчетность и пояснения к отчетности по результатам осуществления инвестиционных операций при доверительном управлении Фондом.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
20 июня 2001 г. N 237
"Утверждено постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от "__" _______ 2001 г. N_____
Распределение активов Национального фонда
Республики Казахстан по классам и видам валют
на______
(дата)
______________________________________________________________
|Стабилизационный портфель|Сберегатель-
!                         !ный портфель
!_________________________|____________
|Рыночная стоимость|  %   |Рыночная !
!в долларах США    !      !стоимость| %
|           |      |      !в долла- |
!                  !      !рах США  !
_______________________|__________________|______|_________!__
Акции                           -           0,00
USD
EUR
GBP
.....
Всего акций                     -           0,00
Облигации
ГЦБ
USD
EUR
GBP
.....
Всего ГЦБ
МФО
USD
EUR
GBP
.....
Всего МФО
Агентские
USD
EUR
GBP
.....
Всего агентских
Корпоративные облигации
USD
EUR
GBP
.....
Всего корпоративных
МВS, ABS
USD
EUR
GBP
.....
Всего МВS, ABS
Всего облигаций
Производные
USD
EUR
GBP
.....
Всего производных
Структурные продукты            -           0,00
USD
EUR
GBP
.....
Всего структурных
продуктов                       -           0,00
Деньги и их эквиваленты
Деньги
USD
EUR
GBP
.....
Всего денег
Другие краткосрочные
активы
USD
EUR
GBP
.....
Всего других
краткосрочных активов
Всего денег и их
эквивалентов
Всего
______________________________________________________________
Полномочный представитель"
Приложение N 2
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
20 июня 2001 г. N 237
"Утверждено постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от "__" _______ 2001 г. N_____
Состав портфеля Национального фонда
Республики Казахстан
на ______
(дата)
______________________________________________________________
Вид инструмента     |Рыночная стоимость в долл. США
_______________________________|______________________________
I. Стабилизационный портфель
ГЦБ США
ГЦБ Германии
Депозиты
Репо
...
Итого по Стабилизационному портфелю
II. Сберегательный портфель

1. Кірісі белгіленген БҚ
АҚШ
Еуроаймақ
Ұлыбритания
...
2. Акциялар
АҚШ
Еуроаймақ
Ұлыбритания
...
3. Туынды құралдар
4. Құрылымдық өнiмдер
Жинақ портфелі бойынша жиынтығы
ЖИЫНТЫҒЫ:
____________________________________________________________________
Өкілетті өкіл
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 237 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесiне N 3 қосымша
_______ бастап _______ дейінгі кезеңде
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiмен жасалған
мәмiлелер жөнiндегі есеп
____________________________________________________________________
Тұрақтандыру портфелі|    Жинақ портфелі
_______________________________________________|__________________
АҚШ долларында   |   АҚШ долларында
транзакциялар сомасы |транзакциялар сомасы
____________________________________________________________________
Валюталар бойынша пайда/шығын
Валюта
Валютаның бағамын жоғарылату
Валюта бойынша барлығы
Валюталар бойынша
пайда/шығынның барлығы
Сатып алынғандар
Акциялар
Акциялардың барлығы
Облигациялар
МБҚ
ХҚҰ
Агенттiк
Корпоративтiк облигациялар
МВS, ABS
Облигациялардың барлығы
Туынды
Туындының барлығы
Құрылымдық өнімдер
Құрылымдық өнiмдердiң барлығы
Валюта
Валютаның барлығы
Сатып алынғандардың барлығы
Сатылғандар
Акциялар
Акциялардың барлығы
Облигациялар
МБҚ
ХҚҰ
Агенттiк
Корпоративтiк облигациялар
МВS, ABS
Облигациялардың барлығы
Туынды
Туындының барлығы
Құрылымдық өнімдер
Құрылымдық өнiмдердiң барлығы
Валюта
Валютаның барлығы
Сатылғандардың барлығы
Депозиттер
Орналастырылған депозиттер
Депозиттердің барлығы
Репо
Тiкелей репо
Кері репо
Репо барлығы
Барлығы
____________________________________________________________________
Өкiлеттi өкiл
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 237 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесiне N 4 қосымша
_______ бастап _______ дейінгі кезеңде
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының портфелiн басқару
нәтижелерiне талдау жасау
Жинақ портфелiнiң эталон портфелi:
Тұрақтандыру портфелiнің эталон портфелi:
____________________________________________________________________
| АҚШ  |АҚШ долларында| Дюрациясы | Tracking
|долла.|  кiрiстілігі |           |  error
|рында |______________|___________|__________
|рынок.|      |Эталон |    |Эталон|     |Эта.
| тық  | Порт.|порт.  |Порт|порт. |Порт.|лон
| құны | фелі |фелі   |фелі|фелі  |фелі |порт.
|      |      |       |    |      |     |фелі
____________________________________________________________________
І  Тұрақтандыру портфелі
ІІ Жинақ портфелі

1. ЦБ с фикс, доходом
США
Еврозона
Великобритания
...
2. Акции
США
Еврозона
Великобритания
...
3. Производные инструменты
4. Структурные продукты
Итого по Сберегательному портфелю
______________________________________________________________
Итого:________________________________________________________
Полномочный представитель"
Приложение N 3
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
20 июня 2001 г. N 237
"Утверждено постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от "__" _______ 2001 г. N_____
Отчет по заключенным сделкам с активами
Национального фонда Республики Казахстан
за период с _________ по _________
______________________________________________________________
|Стабилизацион|Сберега-
|ный портфель |тельный
!             !портфель
______________________________________|_____________|_________
|Сумма        |Сумма
!транзакции в !транзакции
|долларах США |в долларах
______________________________________|_____________|США______
Прибыль/убыток по валютам
Валюта
Ревальвация валюты
Всего по валюте
Всего прибыли/убытка по валютам
Покупки
Акции                                          -
Всего акций                                    -
Облигации
ГЦБ
МФО
Агентские
Корпоративные облигации
МВS, ABS
Всего облигаций
Производные
Всего производных
Структурные продукты                           -
Всего структурных продуктов                    -
Валюта
Всего валюты
Всего покупок
Продажи
Акции                                          -
Всего акций                                    -
Облигации
ГЦБ
МФО
Агентские
Корпоративные облигации
МВS, ABS
Всего облигаций
Производные
Всего производных
Структурные продукты                           -
Всего структурных продуктов                    -
Валюта
Всего валюты
Всего продаж
Депозиты
Размещенные депозиты
Всего депозитов
Репо
Прямое репо
Обратное репо
Всего репо
Всего
_____________________________________________________________
Полномочный представитель"
Приложение N 4
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
20 июня 2001 г. N 237
"Утверждено постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от "__" _______ 2001 г. N_____
Анализ результатов управления портфелем
Национального фонда Республики Казахстан
за период с________ по ________
Эталонный портфель сберегательного портфеля:
Эталонный портфель стабилизационного портфеля:
______________________________________________________________
|             |Рыночная|Доходность в     |Дюрация |Тrаскing
|             |стои-   |долл. США        |        |error
|             |мость   |_________________|________|________
|             |в долл. |Портфель|Эталон- |Порт|Эта|Порт|Эта
|             |США     |        |ный порт|фель|лон|фель|лон
|             |        |        |фель    |    |ный|    |ный
|             |        |        |        |    |порт    |порт
|             |        |        |        |    |фель    |фель
___|_____________|________|________|________|____|___|____|____
I   Стабилиза-
ционный
портфель
II  Сберегатель-
ный портфель