Жыныстық жолмен жұғатын аурулармен (ЖЖЖА) күресу шараларын жетілдіру туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 27 маусымдағы N 695 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 14 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1630. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі N 311 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.04.29 N 311 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 мамырдағы "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы"  Заңының 16, 17, 19,  59-баптарын , Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Жыныстық жолмен жұғатын аурулардың алдын алу мен бақылау жөніндегі 1999-2000 жылдарға арналған Бағдарламаны бекіту туралы" 1999 жылғы 2 наурыздағы  N 193 және "Әлеуметтік-елеулі аурулар мен айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың Тізбесін бекіту туралы" 2000 жылғы 30 наурыздағы  N 468 қаулыларын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:  Қараңыз K090193,P092018
1. Қоса беріліп отырған:
1) Контингенттер үшін жыныстық жолмен жұғатын ауруларды (бұдан әрі - ЖЖЖА) анықтауға тексеру және ЖЖЖА-ға оң реакциялы стационардағы науқастарды қарау тәртібі жөніндегі нұсқаулық;
2) ЖЖЖА-ны бақылау жөніндегі емдеу-алдын алу ұйымдарының жұмысын ұйымдастыру туралы ережесі;
3) Венерологиялық ауруды басқа адамға жұқтыру және оларды заңнамада белгіленген тәртіппен қылмыстық жауапкершілікке тарту үшін тергеу органдарына беру фактілері бойынша материалдар ресімдеу ережелері;
4) Нәрестелердің соз ауруы мен бленореясын және туа біткен мерездің алдын-алу және туа біткен мерезбен ауыратын немесе жатырдағы жұқпалы жұқтырып алу қаупі бар нәрестелерді қарау туралы нұсқаулық;
5) Жұмысқа қабылданарда және кегендік дәрігерлік тексеруден өтерде ЖЖЖА міндетті түрде алдын ала дәрігерлік тексеруден өту туралы ережелер;
6) ЖЖЖА-мен ауыратын науқастарға көмек көрсететін медициналық ұйымдардағы міндетті микробиологиялық, зертханалық диагностика әдістерінің минимумы туралы нұсқаулық;
7) ЖЖЖА-мен ауыратын науқастардың құжаттарын жүргiзу тәртiбi туралы нұсқаулық.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
2. Облыстық, Астана және Алматы қалалық денсаулық сақтау органдарының басшыларына:
1) осы бұйрыққа сәйкес ЖЖЖА-мен ауыратын науқастармен алдын алу және емдеу жөнiндегi жұмыстарын ұйымдастырсын;
2) терi-венерологиялық ұйымдарды ЖЖЖА-ны анықтау және емдеуге арналған аппараттармен нығайту үшiн iшкi резервтер iздестiрiлсiн;

О совершенствовании мер борьбы с болезнями, передающимися половым путем (БППП)
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 27 июля 2001 года N 695. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2001 года N 1630. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 311.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.04.2010 № 311.
В целях реализации статей 16, 17, 19, 59 Закона Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" от 19 мая 1997 года, постановления Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года N 193 "Об утверждении Программы по профилактике и контролю болезней, передаваемых половым путем на 1999-2000 годы" и от 30 марта 2000 года N 468 "Об утверждении Перечня социально-значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих", приказываю: См.P092018
1. Утвердить прилагаемые:
1) Инструкцию по обследованию контингентов на наличие болезней, передающихся половым путем (далее - БППП) и о порядке ведения стационарных больных с положительной реакцией на БППП;
2) Правила организации деятельности лечебно-профилактических организаций по контролю за БППП;
3) Правила оформления материалов по фактам заражения другого лица венерической болезнью и передачи их в следственные органы для привлечения виновных в установленном законодательством порядке к уголовной ответственности;
4) Инструкцию по профилактике гонореи и бленореи у новорожденных, врожденного сифилиса и ведения новорожденных с врожденным сифилисом или риском заражения внутриутробной инфекцией;
5) Правила об обязательных предварительных медицинских обследованиях на БППП, при поступлении на работу и периодических медицинских осмотрах;
6) Инструкцию об обязательном минимуме методов микробиологической, лабораторной диагностики в медицинских организациях, оказывающих помощь больным БППП;
7) Инструкцию о порядке ведения медицинской документации на больных с БППП;
8) (подпункт исключен - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 ).
2. Руководителям органов здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы:
1) организовать работу по профилактике и ведению больных с БППП в соответствии с настоящим приказом;
2) изыскать внутренние резервы для укрепления кожно-венерологических организаций аппаратурой для выявления БППП;

3) халықтың арасындағы қауiп топтарымен жұмыс күшейтiлсiн;
4) бұйрықтың орындалу барысы туралы ақпаратты жыл сайын наурыздың 1-де Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiне ұсынсын.
3. Емдеу-алдын алу жұмыстары департаментi, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармалары (департаменттері):
1) әйелдер кеңесiнде және құрамында осындай бөлiмшелерi бар емдеу-профилактикалық ұйымдарында жүктiлiгiн тоқтату операциясына жiберiлген әйелдерге ЖЖБА мiндеттi медициналық тексеру жүргізсiн;
2) барлық жүктi әйелдердiң қанын КСР серологиялық реакциялар кешенiн пайдаланып ЖЖБА мiндеттi тексеру, соның iшiнде мерезге, әр үш ай сайын бiр рет мiндеттi түрде тексерiлсiн, әсiресе ауыспалы картасы жоқ тууға келген әйелдерге ерекше көңiл бөлiнсiн;
3) емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң зәр-жыныс органдарының қабынулық аурулармен ауыратын әйелдерде соз және хламидиозды анықтау, емдеу, нәрестелердiң бленореясы мен балалар созының, туа бiткен мерездiң алдын алу жөнiндегi жұмыстарын бақылап отыру қамтамасыз етiлсiн.
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
4. Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiне:
1) ЖЖЖА эпидемиясы кезiнде дермато-венерология бөлiмi бойынша зиянды, қауiптi және қолайсыз өндiрiстiк факторлардың әсерiне ұшыраған қызметкерлердi медициналық тексерулердiң эпидемиясы кезiнде тек терi-венерология диспансерлерiнде өткiзiлуiн;
2) мемсанэпидқызмет органдарына 089/Е үлгiсiмен ақпарат берiлуiн, эпидшаралар мен алдын алу жұмыстарының дер кезiнде жүргiзiлуiн қадағалап отырсын.
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен
5. Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерінің ұлттық орталығы, Астана және Алматы қалалары, облыстарының салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері орталықтарына, әртүрлі маман дәрігерлердің, сондай-ақ мұғалімдердің, психологтардың, мәдениет және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің күшін үйлестіре отырып, ЖЖЖА-ның алғашқы алдын алу, салауатты өмірді, қауіпсіз жыныстық қатынасты насихаттау жұмыстарын жандандыру тапсырылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
Төраға
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
2001 ж. 25 шілде
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау ісі
жөніндегі агенттігінің
2001 ж. 27 шілдедегі
N 695 бұйрығымен
бекітілген
Контингенттер үшін жыныстық жолмен жұғатын ауруларды
(бұдан әрі - ЖЖЖА) анықтауға тексеру және ЖЖЖА-ға оң
реакциялы стационардағы науқастарды қарау тәртібі жөніндегі
Нұсқаулық

3) усилить работу с группами риска среди населения;
4) информацию о ходе выполнения приказа предоставлять ежегодно к 1 марта в Агентство Республики Казахстан по делам здравоохранения.
3. Департаменту лечебно-профилактической работы, управлениям (департаментам) здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы проводить:
1) в женских консультациях и лечебно-профилактических организациях, имеющих в своем составе такие подразделения - обязательное обследование на БППП женщин, направляемых на операцию прерывания беременности;
2) обязательное обследование на БППП, в том числе крови на сифилис с использованием комплекса серологических реакций по одному разу в каждом триместре у всех беременных, обратив особое внимание на рожениц без обменных карт;
3) обеспечение контроля за работой лечебно-профилактических организаций по выявлению и лечению хронической гонореи и хламидиоза у женщин, страдающих воспалительными процессами мочеполовой сферы, профилактики детской гонореи и бленореи новорожденных, врожденного сифилиса. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
4. Комитету Государственного санитарно-эпидемиологического надзора установить контроль:
1) за проведением медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов по разделу дермато-венерологии на период эпидемии БППП только в кожно-венерологических диспансерах;
2) за своевременностью представления информации в органы госсанэпидслужбы по форме 089/у, проведением эпидемиологических мероприятий и профилактической работы. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
5. Национальному центру проблем формирования здорового образа жизни, Центрам проблем формирования здорового образа жизни областей, городов Астаны и Алматы усилить первичную профилактику БППП, работу по пропаганде здорового образа жизни, безопасного полового поведения, координируя усилия врачей разных специальностей, а также педагогов, психологов, работников культуры и правоохранительных органов.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
Председатель
Согласована                             Утверждены
Министр внутренних дел                   приказом Агентства
Республики Казахстан                    Республики Казахстан        от 25 июля 2001 г.                    по делам здравоохранения
от 27 июля 2001 г. N 695
Инструкция
по обследованию контингентов на наличие болезней,
передающихся половым путем (далее - БППП) и о порядке
ведения стационарных больных с положительной реакцией на БППП

1. Осы нұсқаулықта пайдаланылатын ұғымдар:
1) Клиникалық тексеру - науқастың сырқатын анықтау мақсатында
тексеру;
2) Байланысты адамдар - науқаспен тұрмыстық немесе жыныстық тығыз байланыста болатын адамдар;
3) қан плазмасы бар преципитацияның микрореакциясы-сифилиске тексеру кезiнде iрiктелген әдiс;
4) Мерезге серологиялық диагностика - қанды мерезге зерттеу;
5) серологиялық реакция кешенi (СРК): кардиолипиндік және трепонемдiк CKP+ кардиолипиндік антигенi бар преципитацияның микрореакциясы (VDRL үлгiсi);
6) Превентивтік емдеу - ЖЖЖА-мен ауыратын науқастармен байланыста болған адамдардағы сырқаттың алдын алу емі;
7) серорезистенттiк - сифилистi емдегеннен кейiн бiр жыл бойы дұрыс сақталатын серологиялық реакция;
8) Инкубациялық кезең - алғашқы клиникалық белгілердің пайда болу сәтіне дейінгі қоздырғыштың көбею уақыты.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
2. Тексеруден өтетін контингенттер:
Міндетті тәртіппен тексерілуге жататын контингенттер:
1) венерологиялық инфекциялардың көздері;
2) байланыстағы адамдар;
3) жасөспірімдерді уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтарына (бұдан әрі - ЖУОБОО), басқа да қабылдау - бөлу пункттеріне жеткізілетін адамдар;
4) медициналық айықтырғыштар.
3. Мерездің серологиялық диагностикасын жүргізу:
Преципитациялық микрореакцияны пайдаланып тексерілуге жататындар:
1) барлық амбулаториялық-емханалық ұйымдарға, оның ішінде, стоматологиялық, фельдшерлiк-акушерлiк пункттерге, жаңадан келген сайын дәрiгерлiк көмек сұрап келетiн 14-тен 65 жасқа дейiнгi пациенттер;
2) созылмалы процеспен диспансерлiк есепте тұратындардың бәрі тоқсан сайын;
3) жүктi әйелдерден басқа, ауруханаға жатқызылғандар, сондай-ақ барлық саладағы (кардиологиялық, ревматологиялық, пульмонологиялық, гастроэнтерологиялық, нефрологиялық, инфекциялық ж.б.) терапевтiк, психиатриялық, неврологиялық, наркологиялық стационарлардың науқастары әр жатқан кезде;
4) қабылдау-бөлу пункттерiнде, уақытша оқшау ұстайтын орындарда есепте тұрған және колонияда сотталған контингенттер - жылына екi рет;
5) дәрiгерлiк айықтырғышқа түскен адамдар.
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
4. Кардиолипиндiк және трепонемалдық антигендердi пайдаланып КБР серологиялық реакциялар кешенi және кардиолипин антигенiмен
микропреципитация реакциясымен сифилиске тексеруге жататындар:

1. Понятия, используемые в настоящей инструкции:
1) Клинический осмотр - осмотр больного с целью выявления заболевания;
2) Контактные лица - лица, находящиеся в тесном бытовом или половом контакте с больным;
3) микрореакция преципитации с плазмой крови - отборочный метод при обследовании на сифилис;
4) Серологическая диагностика на сифилис - исследование крови на сифилис;
5) комплекс серологических реакций (КСР): РСК с кардиолипиновым и трепонемным антигенами + микрореакция преципитации с кардиолипиновым антигеном (типа VDRL);
6) Превентивное лечение - лечение, предупреждающее возникновение заболевания у лиц, которые имели половые контакты с больными БППП;
7) серорезистентность - сохраняющиеся положительными серологические реакции после лечения сифилиса в течение одного года;
8) Инкубационный период - время размножения возбудителя до момента появления первых клинических проявлений. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
2. Контингенты, проходящие обследование.
Контингенты, подлежащие обследованию в обязательном порядке:
1) источники венерических инфекций;
2) контактные лица;
3) лица, доставляемые в центры временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних (далее - ЦВИАРН) и другие приемники-распределители;
4) медицинские вытрезвители.
3. Проведение серологической диагностики сифилиса.
Обследованию с использованием микрореакции преципитации подлежат:
1) пациенты в возрасте с 14 до 65 лет при каждом новом обращении за медицинской помощью во все амбулаторно-поликлинические учреждения, в том числе, стоматологические, а также фельдшерско-акушерские пункты;
2) все лица, стоящие на диспансерном учете по поводу хронического процесса - ежеквартально;
3) все госпитализированные больные, исключая беременных, а также больные терапевтических стационаров всех профилей (кардиологического, ревматологического, пульмонологического, гастроэнтерологического, нефрологического, инфекционного и др.), психиатрических, неврологических, наркологических, при каждой госпитализации;
4) контингенты, содержащиеся в приемниках-распределителях, изоляторах временного содержания, и осужденные в колониях - два раза в год;
5) лица, попадающие в медвытрезвители. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
4. Обследованию на сифилис с использованием комплекса серологических реакций РСК с кардиолипиновым и трепонемным антигеном + микрореакция преципитации с кардиолипиновым антигеном подлежат:

1) инфекция көздерi мен қатынаста болғандар;
2) екiқабат әйелдер (үш рет), жүктiлiктi тоқтату мақсатымен келген әйелдер (бiр рет);
3) мiндеттi түрде кезеңдік дәрiгерлiк тексеруден өтетiндер;
4) донорлар.
Ескерту: 4-тармақ толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
5. ЖЖЖА-диагнозын анықтау үшiн материалдар (жағындылар) алынады:
1) әр алғаш келген сайын, акушерлiк-гинекологиялық ұйымдарға және терi-венерологиялық диспансерлердiң гинекология кабинетiне келген әйелден, сондай-ақ ауруханаға жатқызылған барлық гинекологиялық аурулардан;
2) урологиялық кабинеттерге келген барлық еркектерден және зәр-жыныс мүшелерiнiң ауруымен ауруханаға жатқызылғандардың бәрiнен.
6. Тұратын жерi белгiсiз, әкімшілік түрде ұсталған, ЖЖЖА-мен ауыратындарға, жұқтырған инфекция көзi анықталмаған жағдайда,
превентивтiк ем жасалады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау iсi
жөнiндегi агенттiгiнiң
2001 ж. 27 шілде
N 695 бұйрығымен
бекiтiлген
ЖЖЖА-ны бақылау жөнiндегi емдеу-алдын алу ұйымдарының
жұмысын ұйымдастыру туралы ережесi
1. ЖЖЖА-ның профилактикасы:
1) Емдеу-алдын алу ұйымының дәрiгерi науқасқа клиникалық-зертханалық зерттеулермен дәлелденiп, венерологиялық аурудың диагнозы анықталған соң оған ауруының жұқпалы екенiн және емдеу, бақылаулық қадағалау кезiнде гигиеналық ережелердi сақтамаған жағдайда жыныстық немесе басқа жолмен ауруын басқа адамға жұқтыруы мүмкiндiгiн түсiндiредi. Дәрiгер науқас адамға жеке гигиеналық ережелердi, емдеу тәртiбiн және емдеу, бақылау кезiнде белгiлi режимдi ұстану қажеттiлiгiн, бұны өзiнiң жеке басының және қоғамның пайдасы үшiн орындауы керектiгiн түсiндiредi.
2) Дәрiгер науқас адамға венерологиялық ауруды емдеу мiндет екендiгiн, оны тек емдеу-алдын алу мекемесiнде емдеу керектiгiн және өзiн-өзi емдеудiң зияндығын түсiндiредi.
3) Сонымен қатар науқас адамға оның ЖЖЖА-ны емдеу бойынша, дәрiгердiң барлық нұсқауларын орындауын, бiр курстың немесе бiрнеше емдеу курстары щеңберiнде үзiлiс болдырмауын, дәрiгер тағайындаған мерзiмде уақытылы бақылауға келуi туралы ескертіледi.
4) Дәрiгер ауру адамға емдеу кезiнде емнiң тиiмдiлiгiн төмендететiн және әртүрлi асқынулардың дамуына себепкер болатын арақ-шарап iшпеуiн, емдеу және бақылау кезiнде жыныстық қатынасты тоқтатуға міндетті. Дәрігер науқасты ол басқа адамға венерологиялық ауруды жұқтырғаны үшін жауапты екенін ескертеді, сондай-ақ мерезбен науқастанғандар, емдеу кезiнде, емдеу-алдын алу мекемелерінiң есебiнен алынғаннан кейін де басқа адамдарға құю үшiн қанын өткiзуге тыйым салынатыны туралы ескертіледі.

1) источники инфекции и контактные лица;
2) беременные женщины (трехкратно), обращающиеся за медицинской помощью с целью прерывания беременности (однократно);
3) лица, подлежащие обязательным периодическим профилактическим осмотрам;
4) доноры. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
5. Материал для микроскопической диагностики на БППП (мазки) забираются:
1) у всех женщин при каждом первичном посещении акушерско-гинекологических учреждений и гинекологических кабинетов, кожно-венерологических учреждений, а также у всех госпитализированных гинекологических больных;
2) у всех мужчин, обращающихся в урологические кабинеты и госпитализируемых по поводу заболеваний мочеполовой системы.
6. Административно задержанные лица, не имеющие определенного места жительства, больные БППП, источник заражения которых не установлен, подлежат превентивному лечению.
Утверждены
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам здравоохранения
от 27 июля 2001 года N 695
Правила
организации деятельности лечебно-профилактических
организаций по контролю за болезнями, передающимися
половым путем (далее - БППП)
1. Профилактика БППП:
1) Врач лечебно-профилактической организации после установления диагноза БППП, подтвержденного клинико-лабораторными исследованиями, разъясняет больному инфекционный характер имеющегося у него заболевания и возможность передачи его другим лицам половым или иным путем при несоблюдении гигиенических правил во время лечения и контрольного наблюдения. Врач разъясняет больному правила личной гигиены, порядок лечения и необходимость соблюдения определенного режима во время лечения и контрольного наблюдения.
2) Врач разъясняет больному, что лечение БППП является обязательным и что проводить его следует только в лечебно-профилактической организации, при этом следует объяснить больному вред самолечения.
3) Больной предупреждается также, что по поводу БППП он должен выполнять все указания врача, не допускать перерывов в пределах одного или нескольких курсов лечения, своевременно являться на контроль после лечения в сроки, указанные врачом.
4) Врач предупреждает больного о том, что он во время лечения не должен употреблять спиртных напитков, снижающих эффективность лечения и способствующих возникновению различных осложнений, обязан прекратить половую жизнь на время лечения и контрольного наблюдения. Врач предупреждает больного, что он несет ответственность за заражение другого лица венерической болезнью, также, больные сифилисом предупреждаются, что им запрещена сдача крови для переливания другим лицам, как во время лечения, так и после снятия с учета лечебно-профилактической организации.

5) Балалар мекемелерiнде, әйелдер босанатын үйлерде және балаларға тiкелей қызмет ететiн адамдарға, сол сияқты тағам және коммуналдық кәсiпорындарында iстейтiн науқастар тек қана бақылаулық тексеру кезінде зертханалық емделуі туралы дәлелден кейін ғана жұмысқа жіберілуге тиісті.
6) Дәрiгер ауруды қай уақытта, қай жерде жұқтырғанын, ауру көзi туралы мәлiметтердi және онымен қатынаста болған кiсiлердi, ауру жұқтырудың басқа да жағдайлары туралы мәлiметтердi анықтайды. Көрсетiлген жолмен анықталған, науқас адаммен қатынасқан кiсiлер зертханалық зерттеулер көмегiмен медициналық тексеруден өтуi керектiгiн ауру адамға түсiндiредi, ал бұдан кейiн анықталған науқастардың емдеу-алдын алу ұйымдарында емделуi қамтамасыз етiледi. Науқаспен қатынаста болған кiсiлерге, егер олар аурудың дамуының инкубациялық кезеңде деп есептеуге негiз болса, дәрiгердiң тағайындауымен iс жүзiндегi нұсқауларға сай мерезге превентивтiк ем немесе создың алдын алу емi жасалады.
2. Емдеу тәртiбi және ЖЖЖА профилактика шаралары:
ЖЖЖА-мен ауыратын кiсiлер оларға аурудың диагнозын емдеу-алдын алу мекемесiнде қойған сәттен бастап, ем алып жүрген уақыттың бәрiнде, бақылау кезеңiнде, есептен шығарғанға дейiн науқас адам деп есептеледi.
Жүргізілген емнің тиімсіз болған жағдайда, қосымша ем қолданылады. Қосымша емнiң, қажеттiлiгi мен оның себебi туралы дәрiгер науқас адамның дәрігерлiк картасына курс санын, дәрi-дәрмектердi және емнiң қанша уақытқа созылатындығын көрсетiп жазады, таныстыру үшін науқас адамға бұл туралы дәрiгер ауызша айтады.
Бақылау кезеңiне емдеу процесi де кiретiндiгiн ескеру қажет, онсыз науқастың ауруынан айыққандығы туралы мәселенi шешу мүмкiн емес.
Мерезбен, созбен және басқа ЖЖЖА-мен ауыратын науқас адамдар, әдетте, емдi емдеу-алдын алу мекемелерiнде амбулаториялық жағдайда қабылдайды. Бұл науқастарды ауруханаға жатқызып емдеу процестiң ауырлығымен байланысты дәрiгерлiк көрсеткiштер бойынша жүзеге асырылады.
Науқас адамды емдеудiң жоспары дәрігермен анықталады, ол туралы стационарлық картаға немесе амбулаториялық медицина картасына жазылады да, науқас адамға ауызша айтылады.
Науқасқа емдеу-алдын алу мекемесіне келесi ем курсын қабылдау үшiн немесе бақылаулық талдауға қай күнi келетiндiгi туралы хабарланады.
ЖУОБОО-дан денсаулық сақтау органдарына жеткізілетін кәмелетке толмағандар, оларды венерологиялық аурулар анықталған жағдайда, медициналық стационар жағдайында міндетті емделуге жатады.
Стационарда емделіп жатқан науқастар бөлімшенің бас медициналық бикесі немесе палатадағы бике таныстырған және стационарлық науқастың картасында қол қойған ішкі тәртіп ережелеріне бағынуға тиіс.
Ішкі тәртіп ережелерінің барлық бұзылулары және ем тәртібін бұзу туралы науқастың дәрігерлік картасына жазылып қойылады.
Тері-венерология стационарларына (бөлімдеріне) негізгі психикалық ауруларын емдеуді қажет ететін нашақорларды, маскүнемдерді, жедел инфекциялық аурулары барларды, түкірігімен бацилла шығаратын құрт ауруларды немесе негізгі туберкулез процесі асқынған науқастар емді тиісті стационарларда территориялық тері-венерология мекемелерінің мамандарының бақылауымен алады.
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
2001 ж. 25 шілде
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау ісі
жөніндегі агенттігінің
2001 ж. 27 шілдедегі
N 695 бұйрығымен
бекітілген
Венерологиялық ауруды басқа адамға жұқтыру және оларды
заңнамада белгіленген тәртіппен қылмыстық жауапкершілікке тарту үшін тергеу органдарына беру фактілері бойынша материалдар ресімдеу ережесі
Қазақстан Республикасының ҚК  115 бабы бойынша жауапқа тартылатын адамдар туралы құқық қорғау органдары емдеу-алдын алу мекемелеріне өтініш жасаған жағдайда оларға ауру адамға қатысты қажетті медициналық құжаттар беріледі.
Көшірмеде емдеу режимін бұзғандығы, емдеуден және бақылаудан бас тартқаны, жыныстық байланыстары, жұқтыру көзі және басқалары туралы көрсетілуі қажет.
Венерологиялық аурумен ауырған, еркінен айыруға сотталған адамға үзіліссіз емдеуді және бақылауды қамтамасыз ету үшін, стационардағы науқас картасының (амбулаториялық науқастың дәрігерлік картасы) 2 данасының біреуін ішкі істер органы жаза мерзімін өтеп жүрген жердің құқықтық-атқару жүйесіндегі медицина мекемесіне жіберуі керек. Бас еркінен айырылуға сотталған венерологиялық аурумен ауыратын науқастардың ілеспе медициналық құжаттарын ресімдеудің, емдеудің, бақылаудың тәртібі қылмыстық атқарушы жүйенің нормативтік құқықтық келісімдермен регламенттеледі.
Емдеу-алдын алу мекемесінің тергеу органдарына бірге жіберген хатында адамның заңсыз әрекеттері нақты көрсетілуі керек: Қазақстан Республикасының ҚК  115 бабына сай жазалануы керектігі, сол сияқты дәрігерлік комиссияның қорытындысынан қысқаша үзінді.
Қолданылып жүрген заңдарға сүйеніп полиция қызметкерлері ауруды әдейі жұқтыру көзі болып табылатын және емдеуден, бақылаудан қашып жүрген науқас адамды шақыруға көмектеседі. Ол үшін ауру адамға емдеу-алдын алу мекемесі дәрігеріне келу керектігі туралы хабарлайды және оны емдеу-алдын алу мекемесін жазбаша түрде хабарлайды.
Әдейі жұқтыру көзі болып табылатын науқас емделуі және бақылау мерзімі бітпей емдеу-алдын алу мекемесінің бақылауынан өз бетiнше кетiп қалған жағдайда, емдеушi дәрiгер бұны полицияға хабарлайды.
Барлық қолға алған шаралар стационардағы науқастың картасына дәл күнiн және қолданылған шараны көрсетiп, жазылып қойылуы керек.
Барлық емдеу-алдын алу ұйымдары тергеу органдарына берiлетiн материалдарды мiндеттi түрде тiркеудi және олардан заңмен белгiленген мерзiм iшiнде қаралу нәтижелерi туралы жазбаша ақпаратты алуды қамтамасыз өту керек, өйткенi науқас адамға венерологиялық ауруларды әрi қарай таратуға тыйым салуға бағытталған емдеу-алдын алу шараларды дер кезiнде және жедел қолдану осыған байланысты.
Венерологиялық ауруы бар адамға қозғалған істi қарау барысында және сот үкiмi күшiне кiргенге дейiн емдеудi үзбеу мақсатымен емдеу-алдын алу ұйымы науқас адамды емдей бередi, ал мұндай адам қамауға алынған жағдайда сол жерде еммен қамтамасыз етiлгендiгi туралы ақпарат алуы қажет.
Венерологиялық аурулармен күресу туралы заңды орындау бойынша емдеу-алдын алу мекемелерiнiң жұмысын бақылау денсаулық сақтау органдары бағыныштылығы бойынша жүзеге асырады.
Денсаулық сақтау органдары кеген сайын емдеу-алдын алу мекемелерiнiң науқастың стационарлық картасын және басқа да дәрiгерлiк құжаттарды, сол сияқты қылмыстық жауапқа тартылатын адамға дайындалатын материалдардың толтыруының толықтығын, дұрыстығын, уақыттылығын және сапасын, материалдарды тергеу органдарына беру мерзiмiн және емдеу-алдын алу мекемесiнiң iс-қағаздарында осы материалдарды тергеу органдарында қарау нәтижелерi туралы мәлiметтердiң болуын тексерiп отырады. Олар қаланың (облыстың) емдеу-алдын алу мекемелерiнiң жетекшiлерiнен осы жұмыстарды жүйелi түрде талдап отыруын және оны жақсартуға қажеттi шараларды қолдануын талап етеді. Денсаулық сақтау органдары емдеу-алдын алу мекемелерiне, қажет болса, тергеу органдарының кейбiр қабылдаған шешiмi, олардың ойынша, дәлелсiз жағдайда шағым-арыз етуiне және заңды орындауға байланысты басқа да ведомствоаралық мәселелердi реттеуге ұдайы көмектесiп отырады. Көрсетiлген жұмыстарды атқаруда денсаулық сақтау органдары денсаулық сақтау бөлiмдерiнiң (басқармаларының) заңгерлерiне сүйену ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау ісі
жөніндегі агенттігінің
2001 ж. 27 шілдедегі
N 695 бұйрығымен
бекітілген
Нәрестелердің соз ауруы мен бленореясын және туа біткен
мерездің алдын-алу және туа біткен мерезбен ауыратын немесе іште жұқтырып алу қаупі бар нәрестелерді қарау туралы нұсқаулық

5) Больные, работающие в детских, родовспомогательных организациях и непосредственно обслуживающие детей, а также работающие в пищевых и коммунальных предприятиях, могут быть допущены к работе только после подтверждения лабораторной излеченности при контрольном обследовании.
6) Врач выясняет время, место заражения, сведения об источнике заражения и лицах, бывших в контакте с больным и других обстоятельств заражения. Доводит до сведения больных, что все выявленные указанным путем лица, бывшие в контакте с больным, подлежат медицинскому освидетельствованию с применением лабораторных исследований, а выявленные при этом больные обеспечиваются лечением в лечебно-профилактическом учреждении. Лицам, бывшим в контакте с больным, если есть основания предполагать, что эти лица могут находиться в инкубационном периоде развития болезни, по назначению врача проводится превентивное лечение сифилиса или профилактическое лечение гонореи в соответствии с действующими инструкциями.
2. Порядок лечения и меры профилактики БППП.
Лица, страдающие БППП, считаются больными с момента установления у них диагноза заболевания в лечебно-профилактической организации, на продолжении всего лечебного процесса, до снятия с учета.
Дополнительная терапия назначается в случае неэффективности проведенного лечения. О необходимости дополнительного лечения и причинах этого, врач делает соответствующую запись в медицинской карте больного с указанием количества курсов, медикаментов и длительности лечения, сообщает об этом больному в устной форме для ознакомления.
Период контрольного наблюдения включается в лечебный процесс, как неотъемлемая его часть, без которого невозможно решить вопрос об излеченности больного.
Больные разными формами сифилиса, гонореей и другими БППП, как правило, получают лечение в лечебно-профилактических учреждениях в амбулаторных условиях. Госпитализация этих больных осуществляется по медицинским показаниям в зависимости от тяжести процесса болезни.
План лечения больного определяется лечащим врачом, о чем делается соответствующая запись в карте стационарного больного или медицинской карте больного, которая доводится до сведения больного в устной форме.
Больной информируется о дне явки в лечебно-профилактическую организацию для получения следующего курса лечения или явки на контрольный анализ после окончания всего лечения.
Несовершеннолетние, доставляемые в органы здравоохранения из Центра временной изоляции адаптации реабилитации несовершеннолетних (ЦВИАРН), при выявлении у них венерического заболевания подлежат обязательному лечению в условиях медицинского стационара.
Больные, находящиеся на лечении в стационарах, должны соблюдать правила внутреннего распорядка, с которыми их знакомит старшая медицинская сестра отделения или палатная сестра под расписку в карте стационарного больного. Все нарушения правил внутреннего распорядка и режима лечения фиксируются в карте стационарного больного или медицинской карте больного.
В случае одновременного заражения венерическим заболеванием психических больных, в том числе страдающих наркоманией и хроническим алкоголизмом, нуждающихся одновременно в лечении основного психического заболевания, больных острыми инфекционными заболеваниями, больных туберкулезом - бацилловыделители или с обострением основного туберкулезного процесса, должно проводиться в соответствующих стационарах под наблюдением специалистов территориальной кожно-венерологической организации.
Согласованы                                Утверждены
Министр внутренних дел                      приказом Агентства
Республики Казахстан                       Республики Казахстан
______________________                  по делам здравоохранения
от 25 июля 2001 г.                       от 27 июля 2001 г.N 695
Правила
оформления материалов по фактам заражения другого лица
венерической болезнью и передачи их в следственные органы
для привлечения виновных в установленном законодательством
порядке к уголовной ответственности
В случае обращений правоохранительных органов в лечебно-профилактические организации по поводу привлечения лиц к уголовной ответственности по статье 115 УК Республики Казахстан, последним представляют необходимую медицинскую документацию на больного.
В выписке необходимо указывать также о нарушениях режима лечения, об уклонении от лечения и контроля, о половых контактах, источнике заражения и другие.
Для обеспечения непрерывного лечения и контроля над больным венерическим заболеванием, осужденного к лишению свободы, один из 2-х экземпляров выписки из карты стационарного больного (медицинской карты амбулаторного больного) должен быть направлен органами внутренних дел в медицинскую часть учреждения уголовно-исполнительной системы, где осужденный отбывает срок наказания.
Контроль, лечение и порядок оформления сопроводительных медицинских документов больного венерическим заболеванием, осужденного к лишению свободы, регламентируются нормативными правовыми актами Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
В сопроводительном письме лечебно-профилактической организации в следственные органы (органы дознания) указываются незаконные действия лица: подлежащего уголовному наказанию в соответствии со статьей 115 УК Республики Казахстан, а также краткое изложение заключения врачебной комиссии.
На основании действующего законодательства сотрудники полиции обеспечивают содействие в вызове больного, являющегося источником преднамеренного заражения и злостно уклоняющегося от лечения, и контроля в лечебно-профилактические организации путем уведомления его о необходимости явки к врачу, о чем сообщают в письменном виде в лечебно-профилактические организации.
В случаях, когда больной - источник преднамеренного заражения, не закончивший лечение и срока контрольного наблюдения - самовольно уходит из-под наблюдения лечебно-профилактического учреждения, лечащий врач сообщает об этом в органы внутренних дел.
Все принимаемые меры должны фиксироваться в карте стационарного больного или в медицинской карте больного с точным указанием даты и принятой меры.
Все лечебно-профилактические организации должны обеспечить обязательную регистрацию материалов, передаваемых в следственные органы (органы дознания), и получение от них письменной информации о результатах рассмотрения в установленные действующим законодательством сроки, так как от этого зависит своевременное и оперативное применение к больному лечебно-профилактических мер, направленных на пресечение дальнейшего распространения венерических заболеваний.
В целях обеспечения непрерывности лечения во время расследования дела, возбужденного на лицо, имеющее венерическое заболевание, и до вступления в законную силу приговора суда, лечебно-профилактическое учреждение осуществляет лечение больного, а в случае содержания такого лица под стражей должно иметь информацию об обеспечении его лечением по месту заключения.
Контроль над работой лечебно-профилактических организаций по исполнению законодательства по борьбе с венерическими заболеваниями осуществляется органами здравоохранения по подчиненности.
Органы здравоохранения периодически проверяют своевременность, полноту, правильность и качество оформления лечебно-профилактическими организациями медицинских карт стационарного больного и другой медицинской документации, а также материалов на лиц, подлежащих уголовной ответственности, сроки передачи материалов в следственные органы и наличие в делах лечебно-профилактического учреждения сведений о результатах рассмотрения этих материалов в следственных органах. Они требуют от руководства лечебно-профилактических организаций города (области) систематического анализа указанной работы и принятия необходимых мер по ее улучшению. Органы здравоохранения оказывают постоянную помощь лечебно-профилактическим учреждениям в обжаловании, в необходимых случаях, отдельных недостаточно обоснованных, по их мнению, решений следственных органов и урегулировании других межведомственных вопросов, связанных с выполнением законодательства. В проведении указанной работы органам здравоохранения рекомендуется опираться на юрисконсультов отделов (управлений) здравоохранения.
Утверждена
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам здравоохранения
от 27 июля 2001 года N 695
Инструкция
по профилактике гонореи и бленореи у новорожденных,
врожденного сифилиса и ведения новорожденных с врожденным
сифилисом или риском заражения внутриутробной инфекцией

1. Көз және гениталий созының алдын алу мақсатымен, баланы анасынан бөлмей тұрып барлық нәрестелердің көзіне (әр көзіне бөлек) қабағын ашып тұрып, мақта түйінімен, ал қыз балалардың сыртқы жыныс органдарына да, 30% сульфацил-натрий ерітіндісінің 2-3 тамшысын тамызады. Нәресте туылғаннан 2 сағат өткен соң екінші рет созбленореяның алдын алуы жасалады.
2. Балалар және бала туғызатын мекемелердің қызметкерлері жұмысқа тоқсанына бір рет тиісті тексеруден өткен соң жіберіледі.
3. Туа біткен мерезден сақтандыру үшін жүкті әйелдерді үш рет серологиялық тексеруден өткізу ұсынылады: жүктіліктің бірінші жартысында (акушер-гинекологқа жүктілік бойынша тіркеуге келгенде), екінші және 3-ші триместердің басында, бірақ босануға дейінгі демалысқа шығардан кешіктірмеу керек. Жүкті әйелдерде КСР оң нәтижелі болса, қанның сарысуын ТИР және ИФР-арқылы тексеру қажет. Бұл тесттер оң нәтиже көрсетсе жүкті әйел стационарда тексеріліп, анықталған диагнозға сәйкес ем алуы керек. ТИР және ИФР теріс нәтижелі болса жүкті әйел клиникалық-серологиялық бақылауда болып, босанғанға дейін ай сайын және босанған соң үш ай бойы КСР, ТИР және ИФР арқылы тексеріледі. Ерекше жағдайда ғана, ИФР және ТИР тексеру мүмкін болмаса, КСР аса оң нәтижелі жүкті әйелді КСР арқылы екінші рет тексеріп, екі рет оң нәтижелі болған жағдайда оған жасырын мерез диагнозы қойылады. Қайталап қойылған КСР әлсіз оң нәтиже көрсетсе жүктілікпен байланысты жалған биологиялық оң нәтижелі КСР ажырату үшін жүкті әйел клиникалық-серологиялық мұқият бақылауға алынады.
Бұрын мерезбен ауырған жүкті әйелдер есептен шығарғанға дейін әр жүкті болған кезінде арнайы сақтандыру емін қабылдайды. Егер жүкті болғанға дейін барлық серологиялық реакциялар теріс нәтижеге көшсе және әйел есептен шығарылған болса - онда сақтандыру емі жасалмайды.
Серорезистенттік реакциялары әйелдерге есептен шығарылған соң бірінші рет бала көтергенде ғана сақтандыру емі жасалады.
Мерезге қарсы первентивтік алдын-алу емін қабылдаған әйелдерге жүкті болған кезде сақтандыру емі жасалмайды.
4. Туа біткен мерезбен ауыратын нәрестені қарау венеролог-мамандар тартыла отырып мынадай түрде жүргізілуі керек:
бес күнге дейін - перзентханада (бөлімшелерде);
бес күннен кейін-бір айға дейін - балалар ауруханаларының жаңа туған нәрестелер патологиясы бөлімдерінде;
бір айдан кейін мерездің диагнозы анықталған соң - инфекциялық ауруханалардың балалар бөлімшелерінде.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау ісі
жөніндегі агенттігінің
2001 ж. 27 шілдедегі
N 695 бұйрығымен
бекітілген
Жұмысқа қабылданарда және кегендік дүркіндік медициналық
тексеруден өтерде ЖЖЖА міндетті түрде алдын ала медициналық
тексеруден өту туралы ереже

1. В целях профилактики гонореи глаз и гениталий всем новорожденным до отделения ребенка от матери, с помощью ватных тампонов (для каждого глаза отдельным), придерживая веки ребенка, закапывают в глаза, а девочкам и наружные половые органы по 2-3 капли раствора сульфацила-натрия 30%. Через два часа после рождения ребенка проводится вторично профилактика гонобленореи.
2. Допуск к работе персонала детских и родовспомогательных организаций осуществляется после соответствующего обследования один раз в квартал текущего года.
3. Для профилактики врожденного сифилиса рекомендуется трехкратное серологическое обследование беременных: в первой половине беременности (при явке к акушер-гинекологу для постановки на учет по беременности), во втором триместре и начале 3-го триместра, но не позднее оформления дородового отпуска. При получении у беременных положительных результатов классических серологических реакций (КСР), необходимо провести исследование сыворотки крови на реакцию иммунофлюоресценции (РИФ) и реакцию иммобилизации бледной трепонемы (РИТ). При положительных результатах этих тестов беременная подлежит стационарному обследованию и лечению в соответствии с установленным диагнозом. При отрицательных результатах РИТ и РИФ беременная должна находиться на клинико-серологическом контроле с ежемесячным исследованием КСР, РИФ и РИТ до родов и в течение 3-х месяцев после них. В исключительных случаях, при отсутствии возможности исследовать РИФ и РИТ, у беременной с резко положительным КСР повторяют исследование КСР и при резко положительном двукратном его результате ставят диагноз скрытого сифилиса. При повторно слабо положительных результатах КСР беременная подлежит тщательному клинико-серологическому наблюдению в динамике для дифференцирования биологически ложноположительных результатов КСР, обусловленных беременностью.
Беременные, болевшие сифилисом в прошлом, подлежат проведению, профилактического специфического лечения во время каждой беременности до снятия с учета. Если все серологические реакции (КСР, РИФ, РИТ) негативировались до наступления беременности и больная снята с учета, то профилактическое лечение не проводится.
После снятия с учета профилактическое лечение проводят при первой беременности женщинам с серорезистентностью.
Женщины, получившие превентивное противосифилитическое лечение, профилактическому лечению при беременности не подлежат.
4. Ведение новорожденных с врожденным сифилисом должно осуществляться с привлечением специалистов-венерологов; следующим образом:
до 5 дней - в родильных домах (отделениях);
после 5 дней до 1 месяца - в отделениях патологии новорожденных в детских больницах;
после 1 месяца и установления диагноза сифилис - в детских отделениях инфекционных больниц.
Утверждены
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам здравоохранения
от 27 июля 2001 года N 695
Правила
об обязательных предварительных медицинских обследованиях
на болезни, передающихся половым путем при поступлении на
работу и периодических медицинских осмотрах

1. Халықтың денсаулығын қорғау, жұқпалы және паразитарлық аурулардың таралуын тоқтату мақсатымен және Қазақстан Республикасының "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы"  Заңына сәйкес өнеркәсіптің тағамдық саласындағы, қоғамдық тамақтану, сауда кәсіпорындары, емдеу-алдын алу, балалар және жеткіншектер мекемелері, малшаруашылық фермалары, білім беру және кейбір басқа да кәсіпорындар, меншік түріне қарамастан ұйымдар мен мекемелер жұмыскерлері жұмысқа орналасар алдында және дүркіндік медициналық тексеруден міндетті түрде өтеді. Территориялық санэпидстанциялар әр нақты территория үшін, сол сияқты меншік түріне қарамай барлық салалар мен объектілер үшін медициналық тексеруден өтетін мамандықтар тізімі мен тәртібін бекітеді.
2. Денсаулық сақтау органдары медтексеруді ұйымдастыруды территориялық тері-венерология мекемелеріне, олар болмаса - басқа мемлекеттік емдеу-профилактикалық ұйымдарға, отбасылық дәрігерлік амбулаторияларға тапсырады.
3. Медтексеру тері-венерология диспансері дермато-венеролог дәрігермен, ол жоқ болса - жыныстық жолмен жұғатын инфекциялардың, жұқпалы тері және паразитарлық аурулардың диагнозын қою үшін арнайы дайындықтан өткен және лицензиясы бар басқа маман-дәрігермен жүзеге асырылады.
4. Қарап болған соң дәрігер тиісті тұжырымды береді. Анықталған науқастар немесе ауруға сезіктілер емделуге жіберіледі. Жұмысқа жіберу-жібермеуді аурудың даму барысына және науқастың жұмыс жағдайына байланысты емдеуші дәрігер шешеді. Тиісті ем жасау уақытында жұмыстан босату үшін уақытша жұмысқа жарамсыздық парағы беріледі.
5. Дәрігерлік тексеруден өтпеген адамдар туралы мәліметтер заңмен белгіленген шараларды қолдану үшін кәсіпорынның әкімшілігіне және территориялық санэпидстанцияға жолданады. Медициналық тексерудің сапасына оны жүргізетін емдеу-профилактикалық мекемесінің әкімшілігі жауапты.
6. Тексерудің бағасы, жұмыс тәртібі және еңбекақы барлық меншік түріндегі кәсіпорындар мен емдеу алдын алу мекемелері арасында жасалған келісім-шартпен белгіленеді.
7. Қамту толықтығы мен медтексерудің өз уақытында өткізілуін бақылау территориялық санэпидстанцияға жүктеледі.
8. ЖЖЖА-ға медициналық тексеруден өтуге 1-қосымшада көрсетілген барлық адамдар жатады.
Жұмысқа қабылданарда ЖЖЖА
міндетті түрде алдын ала
дәрігерлік тексеруден өту және
дүркіндік дәрігерлік тексеру
Ережелеріне 1 Тіркеме
Жұмысқа орналасарда және дүркіндік медициналық тексеруден
өтерде негізінен ЖЖЖА міндетті түрде дәрігерлік тексерілуден
өтуге тиісті контингенттердің тізімі

1. В целях охраны здоровья населения, предотвращения распространения инфекционных и паразитарных заболеваний и в соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" работники предприятий пищевых отраслей промышленности, общественного питания, торговли, лечебно-профилактических, детских и подростковых учреждений, животноводческих ферм, образования проходят обязательные предварительные при поступлении на работу и периодические медицинские осмотры. Территориальные санэпидстанции утверждают перечни профессий и порядок проведения медосмотров для каждой конкретной территории, а также отрасли, объекты всех форм собственности (Приложение к Правилам).
2. Территориальными органами здравоохранения организация осмотров поручается территориальным кожно-венерологическим организациям, а при их отсутствии - другим государственным лечебно-профилактическим организациям, семейным врачебным амбулаториям.
3. Медосмотр осуществляется врачом дерматовенерологом кожно-венерологического диспансера (КВД), отделения, кабинета, а при его отсутствии - врачом другой специальности, прошедшим специальную подготовку по диагностике болезней, передаваемых преимущественно половым путем, заразных кожных и паразитарных заболеваний и получившим лицензию.
4. После проведения осмотра врач выдает соответствующее заключение. Выявленные больные или лица с подозрением на заболевание направляются на лечение. Вопрос о допуске к работе решает лечащий врач в зависимости от динамики заболевания и условий работы больного. Отстранение от работы оформляется выдачей листка временной нетрудоспособности на период проведения соответствующего лечения.
5. Сведения о лицах, не прошедших медицинский осмотр, направляются в адрес администрации предприятия и территориальной санэпидстанции для принятия соответствующих мер, предусмотренных законодательством. Ответственность за качество медицинских осмотров несет администрация лечебно-профилактических организации, которое их проводит.
6. Стоимость осмотра, порядок работы и оплаты труда определяются договором между предприятиями всех форм собственности и лечебно-профилактическим учреждением (ЛПУ).
7. Контроль над полнотой охвата и своевременности медосмотров возлагается на территориальную санэпидстанцию.
8. Обязательному медицинскому обследованию на БППП подлежат все лица, указанные в приложении.
Приложение к Правилам
об обязательных предварительных
медицинских обследованиях на БППП
при поступлении на работу
и периодических медицинских осмотрах
Перечень контингентов, подлежащих обязательным медицинским
обследованиям на болезни, передающиеся половым путем при
поступлении на работу и периодических медицинских осмотрах

1. Өнеркәсіптік тағамдық сала кәсіпорындары, сүт фермаларының, сүт ас үйлерінің, таратып беретін пункттердің, тағамдық тауарлар базарлары мен қоймаларының, тағам өнімдерін шығарғанда, сақтағанда, өткізгенде, олармен жанасатын жұмысшылар, соның ішінде инвентарьды, жабдықтарды санитарлық өңдейтін, жөндейтін, сондай-ақ тағамдық тауарларды көліктің әр түрлерімен жеткізуге (автомобиль, өзен-теңіз, темір жол, авиакөлік) тікелей қатысатын жұмыскерлері тері-венерологиялық диспансерлерде жұмысқа орналасарда, ал содан кейін жылына кем дегенде екi рет дүркіндік медтексеруден өтеді.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
2. Қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының, сауда, буфеттер, барлық мекемелердің тамақтану орындарының, соның ішінде темір жол, авиакөлік жұмыскерлері, теңіз және өзен көліктеріндегі жол-серіктерін қоса, жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына кем дегенде екi рет тері-вендиспансерлерде медтексеруден өтеді.
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
3. Техникумдар, училищелер, жалпы білім беретін мектептердің оқушылар, ЖОО студенттері, қызметкерлері медициналық тексеруден өтетін ұйымдар мен мекемелерде, кәсіпорындарда өндірістік практика өтер алдында және өтіп жүргендер жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына бір рет тері-венерологиялық диспансерде медтексеруден өтеді.
4. Босану үйлерінің (бөлімдерінің), балалар ауруханаларының (бөлімдерінің), нәрестелер патологиясы бөлімінің, шала туғандар бөлімінің медициналық қызметкерлері жұмысқа орналасарда, содан кейін әр жарты жыл сайын бір рет тері-венерологиялық диспансерлерде медтексеруден өтеді.
5. Жалпы білім беру мекемелерінің, КТУ, ТУ, орта білім беретін және басқа оқу орындарының оқытушылары жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына бір рет тері-венерологиялық диспансерлерде медтексеруден өтеді.
6. Балалар және жеткіншектердің сауықтыру (мезгілдік) мекемелерінің, қызметкерлері жұмыс басталардың алдында дәрігерлік тексеруден өтеді.
7. Балалар мекемелері мен ұйымдарының (бала-бақшалардың, балалар үйінің, нәресте үйінің, мектеп-интернаттардың, жасөспірімдері уақытша оқшаулау, бейімдеу, ақтау орталығы, баспаналар, мектептер жанындағы интернаттардың, балалар санаторийлерінің) жұмысшылары - жұмысқа орналасу кезiнде, ал содан кейiн жарты жылда бiр рет тері-венерологиялық диспансерлерде дәрігерлік тексеруден өтеді.
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен

1. Работники предприятий пищевых отраслей промышленности, молочных ферм, молочных кухонь, раздаточных пунктов, баз и складов продовольственных товаров, имеющих контакт с пищевыми продуктами в процессе их производства, хранения, реализации, в том числе работники по санитарной обработке и ремонту инвентаря, оборудования, а также лица, имеющие непосредственный контакт с пищевыми продуктами при транспортировке на всех видах транспорта (автомобильный, речной, морской, железнодорожный, авиатранспорт) проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем периодически не менее двух раз в год. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
2. Работники предприятий общественного питания, торговли, буфетов, пищеблоков всех учреждений, в том числе железнодорожного, авиатранспорта, включая бортпроводников морского и речного транспорта, проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем не менее двух раз в год. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
3. Учащиеся техникумов, училищ, общеобразовательных школ, студенты ВУЗов перед началом и в период прохождения производственной практики на предприятиях, учреждениях и организациях, работники которых подлежат медицинским обследованиям проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем один раз в год.
4. Медицинские работники родильных домов (отделений) детских больниц (отделений), отделения патологии новорожденных, недоношенных проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем один раз в полугодие.
5. Работники учебно-воспитательных учреждений, общеобразовательных школ, ПТУ, ТУ, средних специальных учебных заведений, учителя школ-интернатов проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем один раз в год.
6. Работники детских и подростковых (сезонных) оздоровительных учреждений и организаций проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере перед началом работы.
7. Работники детских учреждений и организаций (детских яслей, детских садов, детских яслей-садов, домов ребенка, детских домов, школ-интернатов, центра временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, приютов, интернатов при школах, детских санаториев) проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем один раз в полугодие. <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .

8. Ересектерге арналған емдеу-алдын алу мекемелерінің, санаторийлердің, демалыс үйлерінің, пансионаттардың, қарттар мен мүгедектер үйлерінің пациенттерді тамақтандырумен тікелей байланысты қызметкерлері жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына кем дегенде екi рет медтексеруден өтеді.
Ескерту: 8-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен
9. Халыққа санитарлық-гигиеналық қызмет көрсететін кәсіпорын қызметкерлері (душ қызметкері, моншаны, шаштараз, маникюрші, педикюрші, косметичкалар, кір жуатын, кір қабылдайтын жерде химиялық тазарту орындарында істейтін жәрдемші жұмысшылар) жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына кем дегенде екi рет тері-венерологиялық диспансерлерде дәрігерлік тексеруден өтеді.
Ескерту: 9-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен
10. Жүзуге жаттықтыратын жаттықтырушылар, бассейндер мен емдік ванналардың процедуралар жасайтын қызметкерлері жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына кем дегенде екi рет тері-венерологиялық диспансерлерде дәрігерлік тексеруден өтеді.
Ескерту: 10-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
11. Қонақ үй кешендерінің қызметкерлері, жатақхана коменданттары, алысқа жүретін поездардың жолаушылар вагонындағы жолсеріктер жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына кем дегенде екi рет тері-венерологиялық диспансерлерде медтексеруден өтеді.
Ескерту: 11-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
12. Дәріхана және фармацевтикалық фабрикалар мен зауыттардың дәріні жасаумен, бөлшектеп салумен және сатумен айналысатын жұмыскерлері жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына бір рет тері-венерологиялық диспансерлерде дәрігерлік тексеруден өтеді.
13. Суды дайындауға тікелей қатысы бар сутартқыш құрылыстардың жұмыскерлері және сутартқыш жүйесінде қызмет ететіндер жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына бір рет тері-венерологиялық диспансерлерде дәрігерлік тексеруден өтеді.
14. Малшаруашылығы фермалары мен кешендерінің жұмыскерлері жұмысқа орналасарда, содан кейін жылына бір рет тері-венерологиялық диспансерлерде дәрігерлік тексеруден өтеді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау ісі
жөніндегі агенттігінің
2001 ж. 27 шілдедегі
N 695 бұйрығымен
бекітілген
ЖЖЖА-мен ауыратын науқастарға көмек көрсететін
медициналық ұйымдардағы міндетті микробиологиялық, зертханалық диагностика әдістерінің минимумы туралы
нұсқаулық
1. Бұл нұсқаулық ЖЖЖА-мен ауыратындарға медициналық көмек көрсететін меншік түрiне және ведомстволық бағыныштылығына байланыссыз барлық медицина мекемелерi мен кабинеттерiне қатысты.

8. Работники лечебно-профилактических организаций для взрослых, санаториев, домов отдыха, пансионатов, домов инвалидов и престарелых, непосредственно связанных с питанием пациентов проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем не менее двух раз в год. <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
9. Работники предприятий по санитарно-гигиеническому обслуживанию населения (банщики, работники душевых, парикмахеры, маникюрши, педикюрши, косметички, подсобный персонал прачечных, пунктов приема белья, химчисток) проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем не менее двух раз в год. <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
10. Тренеры, инструкторы по плаванию, работники бассейнов и лечебных ванн, отпускающих процедуры проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем не менее двух раз в год. <*>
Сноска. Пункт 10 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
11. Работники гостиничных комплексов, общежитий, коменданты общежитий, проводники пассажирских вагонов поездов проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем не менее двух раз в год. <*>
Сноска. Пункт 11 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 .
12. Работники аптек и фармацевтических заводов, фабрик, занятых изготовлением, расфасовкой и реализацией лекарственных средств проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем один раз в год.
13. Работники водопроводных сооружений, имеющих непосредственное отношение к подготовке воды, и лица, обслуживающие водопроводные сети проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем один раз в год.
14. Работники животноводческих ферм и комплексов проходят медосмотр в кожно-венерологическом диспансере при поступлении на работу, а затем один раз в год.
Утверждена
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам здравоохранения
от 27 июля 2001 года N 695
Инструкция
об обязательном минимуме методов микробиологической,
лабораторной диагностики в медицинских организациях,
оказывающих помощь больным болезнями, передающимися
половым путем (далее - БППП)
1. Настоящая Инструкция распространяется на все медицинские организации и кабинеты, оказывающие медицинскую помощь больным БППП вне зависимости от форм собственности и ведомственной подчиненности.

2. Зертханалық анализдердің міндетті түрде жасалатын минимумы қамтиды:
1) мерездiң зертханалық диагностикасы:
сифилидтерден алынған сұйықтықтан микроскоп арқылы бозғылт
трепонеманы табуды, сол сияқты зертханалық-диагностикалық тесттер (РИФ, РИТ, АСЛ, ПЦР, ИФТ, VDRL, МНА-ТР, РПГА, FТА-абс оң нәтижелерiн алу кезiндегi СРК, МР) тiзiмiн; <*>
2) создың зертханалық диагностикасы:
Грамм тәсiлiмен  боялған препараттарда микроскоп арқылы гонококтарды табу;
бактериологиялық тәсiлдi ПБР, ЛБР; <*>
3) трихомоноздың зертханалық диагностикасы:
микроскопия әдісі арқылы трихомонадтарды табуды; метилен көкпен бояуды;
4) хламидиоздың зертханалық диагностикасы:
микроскопия әдісі арқылы Гимзе-Романовский тәсiлiмен боялған
препараттарда хламидилердi табуды;
тікелей иммунофлюоресценция (ТИФ, ПБР, ЛБР, ИФТ); <*>
5) гарднереллездiң зертханалық диагностикасы:
микроскопия әдісі арқылы гемофильдiк-қынап таяқшасын табуды;
6) урогениталдық кандидоздың зертханалық диагностикасы:
микроскопия әдісі арқылы ашытқылы саңырауқұлақтарды табуды;
7) жұмсақ шанкрдың зертханалық диагностикасы:
микроскопия әдісі арқылы Дюкрей-Петерсон стрептобацилласын табуды;
8) уреамикоплазмоздың зертханалық диагностикасы:
бактериологиялық әдіспен микроплазмаларды табуды қамтиды.
Ескерту: 2-тармақ толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   бұйрығымен .
Ескерту: 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 16 маусымдағы N 479   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау ісі
жөніндегі агенттігінің
2001 ж. 27 шілдедегі
N 695 бұйрығымен
бекітілген
ЖЖЖА-мен ауыратын науқастардың құжаттарын жүргiзу
тәртiбi туралы нұсқаулық
1. Дәрiгерлiк құпиялықты сақтау мақсатымен жұмыс орнына беру үшiн ЖЖЖА-мен ауыратындарға берiлетiн еңбекке жарамсыздық парақтарында және басқа құжаттарда пациенттердiң қалауымен диагнозды кез-келген қолайлы тәсілмен шифрлайды.
2. Заңды негiз болмаса бұрын емделген немесе қазiр емделiп жүрген науқастар туралы, сол сияқты ЖЖЖА-ға тексерiлген фактiлерi туралы ешқандай жазбаша не ауызша анықтамалар беруге, бермеуге.
3. Мекеме бойынша бұйрықпен ЖЖЖА-мен ауыратын адам туралы мәлiметтi бiлiп алатын мүмкiндiгi бар қызметкерлердiң санын шектеу керек, ЖЖЖА-мен ауыратындарды тiркейтiн журналдарда, медициналық карталарда оның аты-жөнiнiң жанына науқастың коды (мысалы, реттік саны) жазылады.
4. Санитарлық-эпидемиологиялық станцияларға жолданатын хабарламаларда, статистикалық талондарда, зертханалық анализдерге жолдамаларда аты-жөнiнiң орнына пациенттiң коды жазылады.
5. Науқас адам туралы мәлiметтер алуға болатын құжаттарды, соның iшiнде архивтерде сақталатындарын да, емдеу-алдын алу ұйымның басшысының жазбаша рұқсатымен ғана көруге болады.

2. Обязательный минимум лабораторных анализов охватывает:
1) Лабораторная диагностика сифилиса:
обнаружение бледной трепонемы методом микроскопии отделяемого сифилидов, а также перечень лабораторно-диагностических тестов (КСР, МР, при получении положительных результатов РИФ, РИТ, АСЛ, ПЦР, ИФА, VDRL, MHA-TP, РПГА, FTA-aбc);
2) Лабораторная диагностика гонореи:
обнаружение гонококков методом микроскопии препаратов, окрашенных метиленовым синим и по Граму;
бактериологический метод, ПЦР, ЛЦР;
3) Лабораторная диагностика трихомоноза:
обнаружение трихомонад методом микроскопии, окраска метиленовым синим;
4) Лабораторная диагностика хламидиоза:
обнаружение хламидий в препаратах, окрашенных по Гимзе-Романовскому, методом микроскопии;
прямая иммунофлюоресценция (ПИФ), ПЦР, ЛЦР, ИФА;
5) Лабораторная диагностика гарднереллеза:
обнаружение гемофильно-вагинальной палочки методом микроскопии;
6) Лабораторная диагностика урогенитального кандидоза:
обнаружение дрожжевых грибков методом микроскопии;
7) Лабораторная диагностика мягкого шанкра:
обнаружение стрептобациллы Дюкрея-Петерсона методом
микроскопии;
8) Лабораторная диагностика уреа-микоплазмоза:
обнаружение микоплазм бактериологическим методом. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 ; от 16 июня 2004 года N 479 .
Утверждена
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам здравоохранения
от 27 июля 2001 года N 695
Инструкция
о порядке ведения медицинской документации на больных
болезнями, передающихся половым путем (далее-БППП)
1. В целях охраны врачебной тайны в листках нетрудоспособности, и другой документации, выдаваемой больным с БППП для предъявления по месту работы, по желанию пациентов зашифровывать диагнозы любым удобным способом.
2. Не выдавать, иначе как на предусмотренных действующим законодательством основаниях, никаких письменных или устных справок о больных, находящихся или находившихся ранее на лечении по поводу БППП, равно как и о фактах обследования на БППП.
3. Ограничить приказом по учреждению число лиц, которым может стать доступной информация о личности больных БППП, в журналах регистрации больных БППП, медицинских картах указывать наряду с фамилиями коды больных (порядковые номера).
4. В извещениях, направляемых в санитарно-эпидемиологические станции, статистических талонах, направлениях на лабораторные анализы вместо фамилии приводить код.
5. Доступ к документам, в том числе хранящимся в архивах, из которых можно извлечь информацию о личности больного, осуществлять только с письменного разрешения руководителя лечебно-профилактической организации.

6. Құқық қорғау органдарына науқас адам туралы мәлiметтер ол емделуден не тексерiлуден жалтарып жүрсе, сондай-ақ басқа адамдарға әдейi жұқтырғаны дәлелденген жағдайда оны ерiксiз емдеуге тарту және қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес басқа шаралар қолдану үшiн хабарланады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау ісі
жөніндегі агенттігінің
2001 ж. 27 шілдедегі
N 695 бұйрығымен
бекітілген
ЖЖЖА-мен ауыратын науқастарды емдеудің синдромдық тәсілі
туралы нұсқаулық
Ескерту: Нұсқаулық алынып тасталынды - ҚР Денсаулық сақтау
министрлігінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 280   қаулысымен .

6. Сведения о больном сообщаются при запросе правоохранительных органов в случае умышленного заражения других лиц с целью привлечения к принудительному лечению и принятия иных мер, в соответствии с действующим законодательством.
Утверждена
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам здравоохранения
от 27 июля 2001 года N 695
Инструкция
о синдромном подходе к ведению больных болезнями,
передающихся половым путем (далее - БППП) <*>
Сноска. Инструкция исключена - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 280 (см. пп.8 пункта 1 приказа).