Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгінiң 2000 жылғы 27 мамырдағы N 550 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2001 жылғы 9 қараша тіркелді. Тіркеу N 1668 Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 21 желтоқсандағы N 536 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР-ның Білім және ғылым министрінің 2011.12.21 N 536 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 10 мамырдағы N 685 P000685_ қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 5 ақпандағы N 188 P010188_ қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үздiк ғылыми зерттеулерге сыйлықтар және жас ғалымдарға үздiк ғылыми жұмыстары үшiн сыйлықтар берудiң тәртiбi жөнiндегi Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм мен ғылым министрлiгiнiң 2000 жылғы 27 мамырдағы N 550 V001168_ бұйрығына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар бойынша үздiк ғылыми зерттеулер үшiн сыйлықтар берудiң тәртiбi туралы Ережеге (N 1-қосымша):
2-тармақ мынадай мазмұнда 3) және 4) тармақшаларымен толықтырылсын:
"3) Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн А.И. Бараев атындағы (бiрiншi, екiншi және үшiншi) сыйлықтар айтарлықтай теориялық және практикалық маңызы бар ашқан жаңалықтары, жаңа өнер табыстар шығарған және қабылданған ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сорттары мен будандары, тұқымдары, мал мен балық типтерi, құс кростары, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндіру, сақтау және қайта өндiру салаларындағы технологиялық және техникалық әзiрлемелерi, агроөнеркәсiптiк кешен саласындағы экономикалық әзiрлемелерi үшiн";
"4) Педагогика саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн Ы.Алтынсарин атындағы (бiрiншi, екiншi және үшiншi) сыйлықтар айтарлықтай теориялық және практикалық маңызы бар, бiлiм беру ұйымдары практикасында және технология, педагогика ғылымына қосқан ерекше жетiстiктерi, өзектiлiгi мен жаңашылдығының ерекшелiктерi, бiлiм беру жүйесiндегi ұлттық идеяның көрiнiстерi, жеке адам шығармашылығын дамытуды қалыптастыру мен тәрбиелеудiң мүмкiндiктерi үшiн";
5-тармақта "бiрiншi және екiншi" деген сөздер "бiрiншi, екiншi және үшiншi" деген сөздермен ауыстырылсын, "200 және 150" деген сандар "200, 150 және 100" деген сандармен ауыстырылсын;
10-тармақтағы "немесе" деген жалғау үтiрмен "," ауыстырылсын, "гуманитарлық ғылымдар бойынша зерттеулер" деген сөздерден кейiн "Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн А.И.Бараев атындағы сыйлықтар алуға", "Педагогика саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн Ы.Алтынсарин атындағы сыйлықтар алуға" деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақта "Ғылым департаментi" деген сөзден кейiн мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"және Жалпы орта және бастауыш кәсiптiк бiлiм департаментi (бұдан әрi - Департаменттер) конкурс туралы хабарландыруға сәйкес. Конкурстық құжаттар Департаменттерде тiркеледi және қабылдау мерзiмi аяқталған соң қарау үшiн Конкурстық комиссияға берiледi";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министерства образования и науки Республики Казахстан от 27 мая 2000 года № 500
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2001 г. № 761. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2001 г. № 1668. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 декабря 2011 года № 536
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 21.12.2011 № 536 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2001 года N 188 P010188_ "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года N 685" приказываю:
1. Внести в приказ Министерства образования и науки Республики Казахстан от 27 мая 2000 года N 500 V001168_ "Об утверждении Правил о порядке присуждения премий за лучшие научные исследования и премий молодым ученым за лучшие научные работы" следующие изменения и дополнения:
в Правила о порядке присуждения премий за лучшие научные исследования по естественным и гуманитарным наукам (приложение 1):
пункт 2 дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
"3) премии имени А.И.Бараева (первая, вторая и третья) за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки - за имеющие большое теоретическое и практическое значение открытия, изобретения, выведенные и апробированные сорта и гибриды сельскохозяйственных растений, породы, типы, линии животных и рыб, кроссы птиц, технологические и технические разработки в области производства, хранения и переработки сельскохозяйственной продукции, экономические разработки в области агропромышленного комплекса;
4) премии имени И.Алтынсарина (первая, вторая и третья) за лучшие научные исследования и работы в области педагогики - за работы, имеющие большое теоретическое и практическое значение, вносящие значительный вклад в педагогическую науку, технологию и практику организации образования, отличающиеся актуальностью и новизной, отражающие идеи национальной системы образования, способствующие воспитанию и становлению творчески развитой личности.";
в пункте 5 слова "первой и второй" заменить словами "первой, второй и третьей", цифры "200 и 150" заменить цифрами "200, 150 и 100";
в пункте 10 союз "либо" заменить знаком препинания ",", после слов "исследования по гуманитарным наукам" дополнить словами "На соискание премий имени А.И.Бараева за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки", "На соискание премий имени И.Алтынсарина за лучшие научные исследования и работы в области педагогики";
пункт 12 после слов "Департамент науки" изложить в следующей редакции:
"и Департамент среднего общего и начального профессионального образования Министерства (далее - Департаменты) согласно объявлению о конкурсе. Конкурсные документы регистрируются в Департаментах и по окончании срока приема передаются для рассмотрения в Конкурсную комиссию";

16-тармақтың 2-абзацы мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"Белгiленген талаптарға сәйкес материалдарды Конкурстық комиссия секцияларда (ғылым салалары бойынша) жұмыстардың ғылыми және практикалық маңыздылығын бағалау үшiн жiбередi, сондай-ақ:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым Академиясына (бұдан әрi - Ұлттық Ғылым Академиясы) - жаратылыстану ғылымдары бойынша үздiк ғылыми зерттеулерi үшiн Қ.И.Сәтпаев атындағы және гуманитарлық ғылымдар бойынша үздiк ғылыми зерттеулерi үшiн Ш.Ш.Уәлиханов атындағы сыйлықтар бойынша;
Қазақстан Республикасының Ұлттық академиялық аграрлық зерттеу орталығына (бұдан әрi - Академиялық орталық) - Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн А.И.Бараев атындағы сыйлық бойынша;
Ы.Алтынсарин атындағы Қазақ Бiлiм академиясы (бұдан әрi - Қазақ Бiлiм академиясы) - педагогика саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн Ы.Алтынсарин атындағы сыйлық бойынша";
16-тармақтың 3-абзацы мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"Ұлттық Ғылым Академиясының, Академиялық орталықтың, Қазақ Бiлiм академиясының секцияларының ұсыныстық шешiмдерi Конкурстық комиссияға берiледi";
18-тармақта "секциялар ұсыныстары" деген сөздерден кейiнгi "және" деген сөз үтiрмен "," ауыстырылсын, "Ұлттық Ғылым академиясының" деген сөздерден кейiн "Академиялық орталықтың, Қазақ Бiлiм академиясының" деген сөздермен толықтырылсын";
19-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Егер, жасырын дауыс берудiң қорытындысы бойынша аграрлық ғылымдар бойынша үш жұмыстан артық және педагогика бойынша үш жұмыстан артық жұмысқа сыйлықтар беруге шешiм қабылданса, онда сыйлықтар осы салалардағы ең көп дауыс санын жинаған (бiрiншi, екiншi және үшiншi сыйлықтар) үш жұмысқа берiледi";
22-тармақ мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"Конкурстық комиссия Департаментке мынадай материалдарды ұсынады: Конкурстық комиссияның хаттамасын, Конкурстық комиссияның мүшелерi қол қойған және дауыс берген бюллетеньдер салынған мөр қойылған конвертiн, сыйлықтар беруге кепiлденетiн жұмыстар бойынша салалық секциялар мен Академиялық орталықтың қорытындылары, сондай-ақ осы Ереженiң 9-тармағына сәйкес құжаттар";
24-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн А.И.Бараев атындағы сыйлықты беру туралы "Қазақстанның ауыл шаруашылық ғылымының хабаршысы" және "Жаршы" журналдарында хабарланады, онда сыйлыққа лайықты жұмыстар туралы қысқаша түсiнiктемелер жарияланады";
27-тармақта "жаратылыстану ғылымдары бойынша" деген сөздерден кейiнгi "және" деген жалғау үтiрмен "," ауыстырылсын, "гуманитарлық ғылымдар бойынша" деген сөздерден кейiн "Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн А.И.Бараев атындағы, педагогика саласындағы
үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн Ы.Алтынсарин атындағы" деген
сөздермен толықтырылсын, " _________ " жылы Ш.Уәлиханов атындағы сыйлық
берiлген" деген сөзден кейiн "_______ жылы А.И.Бараев атындағы сыйлық
берiлген", " ________ жылы Ы.Алтынсарин атындағы сыйлық берiлген" деген
сөздермен толықтырылсын.

абзац 2 пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Материалы, соответствующие установленным требованиям, направляются Конкурсной комиссией для оценки научной и практической значимости работ в секции (по отраслям науки), а также:
в Национальную Академию наук Республики Казахстан (далее - Национальная Академия наук) - по премиям имени К.И.Сатпаева за лучшие научные исследования по естественным наукам и имени Ч.Валиханова за лучшие научные исследования по гуманитарным наукам;
в Национальный академический центр аграрных исследований Республики Казахстан (далее - Академический центр) - по премии имени А.И.Бараева за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки;
в Казахскую академию образования имени И.Алтынсарина (далее - Казахская академия образования) - по премии имени И.Алтынсарина за лучшие научные исследования и работы в области педагогики.";
абзац 3 пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Рекомендательные решения секций, Национальной Академии наук, Академического центра, Казахской академии образования передаются в Конкурсную комиссию.";
в пункте 18 после слов "рекомендаций секций" союз "и" заменить знаком препинания ",", после слов "Национальной Академии наук" дополнить словами "Академического центра, Казахской академии образования";
пункт 19 дополнить абзацем следующего содержания:
"Если по итогам тайного голосования рекомендуются к присуждению премий более трех работ по аграрным наукам и трех работ по педагогике, то они присуждаются трем работам в данных областях, набравшим наибольшее число голосов (первая, вторая и третья премии).";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"Конкурсная комиссия представляет в Департамент следующие материалы: протокол Конкурсной комиссии, запечатанный и подписанный членами Конкурсной комиссии конверт с бюллетенями голосования, заключения секций, Национальной Академии наук, Академического центра, Казахской академии образования соответственно по работам, рекомендуемым к присуждению премий, а также документы в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.";
пункт 24 дополнить вторым абзацем следующего содержания:
"О присуждении премий имени А.И.Бараева за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки сообщается также в журналах "Вестник сельскохозяйственной науки Казахстана" и "Жаршы", в которых публикуются краткие аннотации о работах, удостоенных премий.";
в пункте 27 после слов "по естественным наукам" союз "и" заменить знаком ",", после слов "по гуманитарным наукам" дополнить словами "имени А.И.Бараева за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки, имени И.Алтынсарина за лучшие научные исследования и работы в области педагогики", после слов "имени Ч.Валиханова за ___ год" дополнить
словами "Удостоена премии имени А.И.Бараева за ____ год", "Удостоена
премии имени И.Алтынсарина за____ год".

2. Ғылым департаментi (В.В.Могильный) нормативтiк-құқықтық кесiмдi
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-Министр Е.Е. Ерғожинге
жүктелсiн.
Министр
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Қасымбеков Б.А.

2. Департаменту науки (Могильный В.В.) представить нормативный
правовой акт на регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-Министра Ергожина Е.Е.
Министр
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Умбетова А.М.)