Мүлiктi жалға беру Ережелерiн бекiту туралы (жалдау)
Ақмола облысы әкімінің 2001 жылғы 25 желтоқсандағы N а-8/49 қаулысы. Ақмола облысының Әділет басқармасында 2002 жылғы 4 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 957. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2009 жылғы 02 сәуірдегі № А-4/164 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2009 жылғы 02 сәуірдегі № А-4/164 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Азаматтық  кодексiнiң 540 бабына, Қазақстан Республикасының 23 қаңтар 2001 жылғы N 148-II ҚРЗ "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"Заңының 27 бабындағы 1 тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 7 наурыз 2001 жылғы N 336  Қаулысының 3 тармағын орындау мақсаттарында облыс әкiмияты қаулы етедi:
1. Мемлекеттiк мекемелердiң баланстарындағы, жергiлiктi бюджетпен қаржыландырылатын, мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi, оның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн сатып алу құқығын бермей, мүлiктiк жалға беру Ережелерi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы әдiлет органдарында қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тiркелген сәттен бастап күшiне енедi.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары Ғ.Т. Сағиевке жүктелсiн.
Облыс әкімі
Ақмола облысы әкiмиятының
қаулысымен бекiтiлген
2001 ж. 25.12. N а-8/49
Ережелер
Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттiк
мекеме балансында тұрған және шаруашылық жүргiзуде
немесе мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың,
соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк
объектiлерiн сатып алу құқығынсыз
мүлiктiк жалға беру
(бұдан әрi - ереже)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiне және басқа нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес әзiрленген және жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттiк мекеме балансында тұрған және шаруашылық жүргiзуде немесе коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiнде, сонымен қатар өкiлеттi мемлекеттiк органдар қарамағындағы объектiлерiн сатып алу құқығынсыз жалға беру тәртiбiн, негiзгi мақсаттарын анықтайды.
2. Осы ережелерде мынандай түсiнiктер қолданылады.
1) Мүлiктiк жалға беру мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқаруындағы мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың мүлiктердi, оның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiне мүлiктiк жалға беруге (жалдауға) жататындар - жайлар, ғимараттар, құрылыстар, олардың аудандары, жабдық және басқа мүлiктер (бұдан әрi - объект).

Об утверждении Правил предоставления в имущественный наем (аренду)
Постановление Акимата Акмолинской области от 25 декабря 2001 года N а-8/49. Зарегистрировано Управлением юстиции Акмолинской области 4 февраля 2002 года N 957. Утратило силу постановлением Акимата Акмолинской области от 02 апреля 2009 года № а-4/164
Сноска. Утратило силу постановлением Акимата Акмолинской области от 02 апреля 2009 года № А-4/164.
В соответствии со ст. 540 Гражданского кодекса Республики Казахстан, п.1 ст. 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года N 148-II ЗРК, во исполнение пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2001 года N 336 акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила предоставления в имущественный наем (аренду) объектов без права последующего выкупа, находящиеся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета и находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации (прилагается).
2. Постановление вступает в силу с момента регистрации в органах юстиции согласно действующего законодательства.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Сагиева Г.Т.
Аким области
УТВЕРЖДЕНЫ
Постановлением акимата
Акмолинской области
N а-8/49 от 25.12. 2001 г.
ПРАВИЛА
предоставления в имущественный наем (аренду) объектов
без права последующего выкупа, находящихся на балансе
государственных учреждений, финансируемых из местного
бюджета и находящихся в хозяйственном ведении или
оперативном управлении коммунальных государственных
предприятий, в том числе объектов государственной
собственности, не подлежащих приватизации
(далее - Правила)
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами, и определяют основные принципы, порядок предоставления в имущественный наем (аренду) без права последующего выкупа объектов, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, и находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности не подлежащих приватизации, а также поступивших в распоряжение уполномоченного государственного органа.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) объекты имущественного найма (аренды) - помещения, здания, сооружения, их площади, оборудование и иное имущество, находящееся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, и находящееся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации (далее - Объект);

2) Мүлiктiк жалға беру - объектiлердi жалға берушi жалға алушыға уақытша және сатып алу құқығынсыз билiк етуiне бередi.
3) Жалдау ақысының мөлшерi - объектiлердi мүлiктiк жалға беру төлемiн, мемлекеттiк тұрғын емес қордың жалдау.
4) ақысын есептеу және коэффициент мөлшерiнің қолданылуын анықтайтын Нұсқаулық бойынша (Бұдан әрі - Нұсқаулық).
5) Мүлiктiк жалға беруді мақсатпен қолдану - объектiлердi мүлiктiк жалға беруде бір мақсат үшiн және нақты қызмет үшiн. <*>
Ескерту. 2-тармақ өзгертілді   -   Ақмола облысының әкімдігінің 2003 жылғы 15.04.   N а-4/124  қаулысымен .
3. Облыс әкiмиятымен бекiтiлген объектiлердi мақсатты тағайындау бойынша мүлiктiк жалға беру кезiнде, жалға беру төлемiнің қолданылатын коэффициенттерінің мөлшерiн, уәкiлеттi мемлекеттiк орган әзірлеген Нұсқаулық бойынша анықтайды.  <*>
Ескерту. 3-тармақ өзгертілді   -   Ақмола облысының әкімдігінің 2003 жылғы 15.04.   N а-4/124  қаулысымен .
4. Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы мүлiктiк жалға беру объектiлерiн баланс ұстаушы келiсiмi бойынша, уәкiлеттi мемлекеттiк органмен жүзеге асырады. Баланс ұстаушыға көрсетiлген үлгi бойынша анықтама берiледi. Мүлiктiк жалға беру объектiлерiн үш жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асырады. <*>
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді   -   Ақмола облысының әкімдігінің 2005 жылғы 31.03.   N а-4/91  қаулысымен .
5. Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттiк мекемелер ведомстволардан тәуелсiз, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы мүлiктiк жалға беру объектiлерiнiң төлемi нөлдiк мөлшерде коммуналдық қызметтiң жағдайына сәйкес, ағымдағы және негiзгi жөндеу, объектiлерге қызмет көрсету төлемiн жүзеге асырады.
6. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқаруындағы объектiлерiн мүлiктiк жалға беруде, жалға берушi ретiнде шаруашылық жүргiзу құқығындағы немесе жедел басқаруы мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар болып саналады. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқаруындағы объектiлердi мүлiктiк жалға беру шешiмiн үш жыл мерзiмге дейiн өздерi қабылдайды.
Шаруашылық жүргізуде немесе жедел басқаруындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың нысандарын 3 жылдан артық мерзімге мүліктік жалға беру мемлекеттік басқару органдарының және әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті әкімдігінің жазбаша келісімдерін алғаннан кейін ғана жүзеге асырылады. <*>

2) имущественный наем (аренда) - предоставление Объектов наймодателем во временное владение и пользование без права последующего выкупа нанимателю;
3) ставка арендной платы - плата за имущественный наем (аренду) Объекта, рассчитанная по Инструкции определения расчетных ставок арендной платы нежилого государственного фонда и размеры применяемых коэффициентов (далее - Инструкция);
4) имущественный наем (аренда) по целевому назначению - имущественный наем (аренда) Объекта для определенных целей и под конкретный вид деятельности;
Сноска. Пункт 2 изменен - постановлением Акимата Акмолинской области от 15.04.2003 года N а-4/124;
3. При передаче Объектов в имущественный наем (аренду) по целевому назначению расчетные ставки арендной платы и размеры применяемых коэффициентов определяются согласно Инструкции разработанной уполномоченным государственным органом и утвержденной акиматом области.
Сноска. Пункт 3 изменен - постановлением Акимата Акмолинской области от 15.04.2003 года N а-4/124;
4. Сдача в имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, осуществляется уполномоченным государственным органом (далее - Наймодатель) по согласованию с балансодержателем. При этом балансодержателем предоставляется справка установленного образца.
Предоставление в имущественный наем Объектов осуществляется на срок не более трех лет.
Сноска. Пункт 4 изменен - постановлением Акимата Акмолинской области от 31.03.2005 года N а-4/91;
5. Государственные учреждения, финансируемые из местного бюджета, осуществляют имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из бюджета по нулевой ставке арендной платы, на условиях оплаты коммунальных услуг, отчислений на текущий и капитальный ремонт, платежей за обслуживание объекта.
6. При сдаче в имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в качестве Наймодателя выступают коммунальные государственные предприятия на праве хозяйственного ведения или оперативного управления. Решение о передаче в имущественный наем Объектов, находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, на срок до трех лет, принимается ими самостоятельно.
Передача в имущественный наем Объектов, находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, на срок свыше трех лет может осуществляться предприятием только после согласования с органом государственного управления и письменного согласия акимата соответствующей административно-территориальной единицы.

Ескерту. 6-тармақ толықтырылды   -   Ақмола облысының әкімдігінің 2003 жылғы 15.04.   N а-4/124  қаулысымен .
7. Объектiлердi пайдалану төлемi ақшалай жүргiзiледi (төленедi).
2. Объектiлердi мүлiктiк жалға беру (жалдауға) өтiнiмдерi
8. Объектiлердi мүлiктiк жалға беру (жалдау) өтiнiмдерiн жеке және құқықты тұлғалар бере алады (бұдан әрi - Жалға алушы). Өтiнiмдер белгiленген үлгiмен жалға берушiге бередi.
9. Жалға алушылардың түскен өтiнiмдерiн қарастыруды, жалға берушiлер 5 күн мерзiм iшiнде мынандай құжаттар арқылы жүзеге асырады:
1) объектіге қажеттi техникалық-экономикалық негіздемесі
2) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларына - нотариалдық куәландырылған жарғы (ереженің) көшірмесі, заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркелу куәлігі, статистикалық карточкалар, өкілеттік өкілдің куәландырылған құжаттары.
3) шетел заңды тұлғаларына - нотариалдық куәландырылған құрылтай құжаттарының орыс тіліндегі аудармасы.
4) жеке тұлғаларына -төлқұжат, жеке басының куәлігі және олардың көшірмелері, жеке меншік кәсіпкерлеріне одан басқа сәйкестік құжаттар және олардың көшірмелері.
10. Жергілікті бюджетпен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің балансындағы, объектілерден мүліктік жалға беру (жалдау) өтінімдері түскен кезде, жалға беруші өтінімдері және тапсырған құжаттарды қарастыру нәтижесі бойынша, келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Объектіні мүліктік жалға беруде (жалдауға) мақсатпен қолдану. Объектіні мүліктік жалға беру келісімі үш жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асырылады;
2) Тендерді өткізу туралы;
3) Бас тартудың себебін жазбаша түрде көрсету.
4) Мәлімдеушіге қойылатын талапқа сәйкес екі немесе одан көп сұраныс болған жағдайда объекті мүліктік жалға беру тендердің қорытындысы бойынша беріледі. <*>
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді   -   Ақмола облысының әкімдігінің 2005 жылғы 31.03.   N а-4/91  қаулысымен .
11. Мүлікті жалға беру, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқаруындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың мүліктерді, оның ішінде жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік меншік, тендерлік негізде жүргізіледі: төмендегі жағдайлардан өзге кезде:
1) Қазақстан Республикасы үкіметінің жеке шешімдері негізінде іске асырылатын мемлекеттік кәсіпорындардың стратегиялық маңызды мүліктерін жалға беру;
2) Мемлекеттік басқару органының жазбаша келісімімен жүзеге асырылатын курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер және спорттық іс-шаралар өткізу үшін бір айдан ұзақ емес мерзімге оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың жайларын және баланстық бағасы ең аз есептік көрсеткіштен 150 еседен аспайтын құрал-жабдықтарды, ауданы 100 шаршы метрге дейін жайларды жалға беру.

Сноска. Пункт 6 дополнен - постановлением Акимата Акмолинской области от 15.04.2003 года N а-4/124;
7. Плата за пользование нанятым Объектом производится деньгами.
2. ЗАЯВКА НА ИМУЩЕСТВЕННЫЙ НАЕМ (АРЕНДУ) ОБЪЕКТА
8. Заявки на имущественный наем (аренду) Объектов подаются любыми физическими и юридическими лицами (далее - Наниматель). Заявки установленной формы подаются Наймодателю.
9. Рассмотрение поступивших заявок от Нанимателей и принятие решений по ним производится Наймодателем в пятидневный срок при наличии следующих документов:
1) технико-экономического обоснования потребности в Объекте;
2) для юридических лиц Республики Казахстан - нотариально заверенной копии устава (положения); копий свидетельства о государственной регистрации юридического лица и статистической карточки, а также документа, удостоверяющего полномочия их представителей;
3) для иностранных юридических лиц - копий учредительных документов с нотариально заверенным переводом на русском языке;
4) для физических лиц - паспорта или иного удостоверяющего личность документа и их копий, а для частных предпринимателей, кроме того, соответствующий документ и его копия;
10. При поступлении заявок на имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, Наймодатель по результатам рассмотрения заявок и представленных документов принимает одно из следующих решений:
1) о сдаче Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению. При этом договор имущественного найма (аренды) Объекта заключается на срок не более трех лет;
2) о проведении тендерного отбора;
3) об отказе с указанием причин в письменном виде.
4) При наличии двух и более заявок, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к заявителям, сдача Объекта в имущественный наем (аренду) возможна только по итогам тендера.
Сноска. Пункт 10 изменен - постановлением Акимата Акмолинской области от 31.03.2005 года N а-4/91;
11. Предоставление в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации, производится на тендерной основе, за исключением случаев:
1) предоставления в имущественный наем стратегически важных объектов государственных предприятий, осуществляемого на основании отдельных решений Правительства Республики Казахстан;
2) предоставления помещений площадью до 100 кв.м., оборудования балансовой стоимостью не более 150-кратного минимального расчетного показателя и помещений учебных заведений и научных организаций на срок не более одного месяца для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов и спортивных мероприятий, осуществляемого после согласования с органом государственного управления и письменного согласия акимата соответствующей административно-территориальной единицы;

3) Мемлекеттік мекемелердің«"Мемлекеттік сатып алу туралы"»Заңға сәйкес өткізетін мүлікті жалға беру бойынша қызмет көрсету құқығына ие болу конкурсына қатысуы  <*>
Ескерту. 11-тармақ 3 тармақшамен толықтырылды   -   Ақмола облысының әкімдігінің 2003 жылғы 15.04.   N а-4/124  қаулысымен; Жаңа редакция - Ақмола облысының әкімдігінің 2005 жылғы 31.03.   N а-4/91  қаулысымен .
3. Жалға берушінің функциялары
12. Жалға беруші мынандай функцияларды жүзеге асырады:
1) объектіні мүліктік жалға беру (жалдау), тендерді өткізу, не болмаса объектіні мүліктік жалға беруден (жалдаудан) бас тарту туралы шешім қабылдайды;
2) мүліктік жалға беру (жалдау) шартын қамтамасыз етеді;
3) тендердің өткізу уақытын, жерін, оның жағдайын, тендер жеңімпазын таңдау критериймен анықтайды;
4) тендерлік құжаттарды бекітеді;
5) кепілдік жарнасын қабылдайды;
6) тендерлік комиссия құрады;
7) тендерлік комиссияның мәжілісінің хаттамасын бекітеді;
8) осы ережелердің 32 тармағында көрсетілген жағдайларды есепке алмағанда, тендерге қатысқандардың кепілдік жарнасы, тендер аяқталған уақытта қайтарылып беріледі.
9) Тендерді өткізуге қажетті өзге функциялар.
4. Тендерлік комиссия
13. Тендерлік комиссия тендерді ұйымдастырушы болып саналады.
14. Тендерлік комиссияның құрамы Жалға берушінің өкілдерінен құрылады және оның бұйрығымен бекітіледі.
Тендерлік комиссиясына мыналар кіруі мүмкін:
1) баланс ұстаушы өкілдері;
2) өзге де мүдделі ұйымдардың өкілдері;
3) жалға беруші уәкілеттік органның өкілдері;
4) тәуелсіз мамандар мен сарапшылар;
Жалға берушінің өкілі комиссиясының төрағасы болады.
15. Тендерлік комиссия мынандай функцияларды жүзеге асырады:
1) Тендерге Жалға беруші мерзімделген уақытымен және олардың ұсынылған объект негізінде шарт жасайды, ең негізгісі жалдау төлемінің минимальный мөлшері, жалдау төлемінің мөлшерінен кен болмау керек, белгіленген ұқсас объектілерді белгілі бір мақсатпен мүліктік жалға береді (жалдайды).
2) Тендерлі хабарлау үшін тендерлік құжаттаманы, басқа да қажетті құжаттарды дайындайды.
3) Тендерге қатысушыларды тендерлік құжаттамамен және объектімен таныстыру жүргізеді;
4) Ұсынылған өтінімдерді қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізеді;
5) Қажет болған жағдайда тендерлік және басқа қажетті құжаттамаларды дайындау, өтінімдерді жинау және талдау бойынша жұмыстарды жүргізу жөнінде мамандар және сарапшылар тартады;
6) тендер өткізеді;
7) тендерлік комиссия отырысының тендер қорытындылары бойынша тендер жеңімпазын анықтаған тұжырымы немесе өзге шешімі бар хаттамасын ресімдейді;

3) участия в проводимых государственными учреждениями в соответствии с законодательством о государственных закупках конкурсах на приобретение услуг по имущественному найму.
Сноска. Пункт 11 дополнен подпунктом 3 - постановлением Акимата Акмолинской области от 15.04.2003 года N а-4/124; в новой редакции - постановлением Акимата Акмолинской области от 31.03.2005 года N а-4/91;
3. ФУНКЦИИ НАЙМОДАТЕЛЯ
12. Наймодатель осуществляет следующие функции:
1) принимает решение о сдаче Объектов в имущественный наем (аренду), о проведении тендера, либо об отказе в сдаче Объекта в имущественный наем (аренду);
2) обеспечивает заключение договора имущественного найма;
3) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
4) утверждает тендерную документацию;
5) принимает гарантийные взносы;
6) формирует тендерную комиссию;
7) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
8) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных пунктом 32 настоящих правил;
9) иные функции необходимые для проведения тендера.
4. ТЕНДЕРНАЯ КОМИССИЯ
13. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия.
14. Состав тендерной комиссии формируется из представителей Наймодателя и утверждается его приказом. В состав тендерной комиссии также могут быть включены:
1) представители балансодержателя;
2) представители иных заинтересованных организаций;
3) представители уполномоченного органа Наймодателя;
4) независимые специалисты и эксперты. Председателем комиссии является представитель Наймодателя.
15. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный Наймодателем срок и на основе представленных им данных об Объекте разрабатывает условия тендера, основным из которых является минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, устанавливаемой для аналогичных объектов при передаче в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) подготавливает тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит ознакомление участников тендера с тендерной документацией и Объектом тендера;
4) производит прием, регистрацию и хранение представленных заявок;
5) в случае необходимости привлекает специалистов и экспертов по подготовке тендерной и другой необходимой документации, проведению работ по сбору и анализу заявок;
6) проводит тендер;
7) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера;

8) осы ережелермен қарастырылған басқа да функциялары.
16. Тендерлік комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жәй көпшілік дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған ретте тендерлік комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
17. Тендерлік комиссияның отырыстары, егер оларға тендерлік комиссия мүшелерінің 2/3-сі қатысса, құқықты болып табылады.
5. Тендерді өткізу туралы хабарландыру
18. Тендер өткізу туралы хабарламаны тендер өткізуге дейін кемінде 15 күн бұрын жалға беруші бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялауын қамтамасыз етеді.
19. Тендер өткізу хабарламасына мынандай мәліметтер кіреді:
1) жалға берушінің атауы;
2) тендер объектісінің қысқаша сипаттамасы;
3) мүліктік жалдың мерзімі және жалдау ақысының алғашқы ставкасының мөлшері (осы Ережелердің 3-тармағына сәйкес анықтанылатын есептеу ставкасынан төмен болмауы); <*>
Ескерту. 3 тармақшамен толықтырылды   -   Ақмола облысының әкімдігінің 2003 жылғы 15.04.   N а-4/124  қаулысымен .
4) өтінімдер қабылдау басталатын және аяқталатын күн мен уақыты болуы тиіс;
5) кепілдік жарнаның қабылдау мөлшері, мерзімі, тәртібі;
6) тендердің шарттары және жеңімпазды таңдау өлшемдері;
7) кепілдік жарнаның қабылдау мекен жайы, мерзімі, тәртібі;
8) тендер өткізудің күні, уақыты, жері;
9) тендерге қатысуды ресімдеу тәртібі туралы мәлімет;
10) мүліктік жалға беру шартын жасау мерзімі;
11) тендерге қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесі;
12) тендерлік құжаттаманы алатын және тендер объектісімен танысатын мекен жайы, мерзімі, шарттары;
13) жалға берушінің басқа да ақпараты.
20. Тендер өткізу туралы хабарламаны жариялағаннан кейін, барлық ниет білдірген тұлғалардың, объектілер және тендер өткізу ережелері туралы ақпаратты еркін білулерін жалға беруші қамтамасыз етуге міндетті.
21. Тендерге қатысушылардың тіркелуі, тендер өткізу туралы хабарламаны жариялағаннан басталады және тендерді өткізуге бір күн қалғанда аяқталады.
6. Тендерлік құжаттама
22. Тендерлік құжаттаманы дайындаудың нақты тәртібін, құрамын және шарттарын жалға беруші белгілейді.
23. Тендерлік құжаттама тендерге қатысушының жазбаша сұрауы бойынша тендер комиссиясы белгілеген тәртіппен жиынтықта ұсынылады.
24. Тендерлік құжаттама мынандай негізгі бөлімдерден тұруы тиіс:
1) тендер объектісі туралы мәлімет;
2) өтінімнің және сонымен бірге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендер өткізудің шарттары мен тәртібі;
4) тендер жеңімпазын таңдау өлшемдері;
5) мүліктік жалға беру (жалдау) шартының жобасы;
6) тендерге қатысуға өтінімнің үлгісі.
7. Тендерге қатысуға құжаттамалар

8) иные функции, предусмотренные настоящими правилами.
16. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов членов комиссии, при равенстве голосов - голос председателя тендерной комиссии является решающим.
17. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствуют не менее 2/3 членов тендерной комиссии.
5. ОБЪЯВЛЕНИЕ О ПРОВЕДЕНИИ ТЕНДЕРА
18. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера в местной печати не менее чем за 15 дней до проведения тендера на государственном и русском языках.
19. Извещение о проведении тендера должно включать следующие сведения:
1) наименование Наймодателя;
2) краткую характеристику Объекта тендера;
3) срок имущественного найма (аренды) и размер стартовой ставки арендной платы (которая не может быть ниже расчетной ставки, определяемой в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил);
4) дату и время начала и окончания приема заявок;
5) размер, сроки и порядок внесения гарантийного взноса;
6) условия тендера и критерии выбора победителя;
7) адрес, сроки и порядок внесения гарантийного взноса;
8) дату, время и место проведения тендера;
9) сведения о порядке оформления участия в тендере;
10) срок заключения договора имущественного найма;
11) перечень документов необходимых для участия в тендере;
12) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера;
13) другая информация по усмотрению Наймодателя.
Сноска. Подпункт 3 пункта 19 дополнен - постановлением Акимата Акмолинской области от 15.04.2003 года N а-4/124;
20. После публикации извещения о проведении тендера Наймодатель обязан обеспечить свободный доступ всем желающим к информации об Объектах и правилах проведения тендера.
21. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за день до дня проведения тендера.
6. ТЕНДЕРНАЯ ДОКУМЕНТАЦИЯ
22. Конкретный порядок, состав и условия подготовки тендерной документации определяет Наймодатель.
23. Тендерная документация представляется в комплекте по письменному запросу участника тендера в порядке, определяемом тендерной комиссией.
24. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об Объекте тендера;
2) требования по содержанию заявки и представляемых вместе с ней документов;
3) условия и порядок проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора имущественного найма (аренды);
6) форма заявки на участие в тендере.
7. ДОКУМЕНТАЦИЯ НА УЧАСТИЕ В ТЕНДЕРЕ

25. Тендерге қатысуға үміткер жалға беруші белгілеген мерзіміне мыналарды ұсынуы тиіс:
1) үміткердің тендерге қатысуға келісімі және оның тендер шарттарын орындау мен мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасау жөніндегі міндеттемесі, көрсетілген өтінімі;
2) тендер шарттары жөнінде желімделген конвертке салынған ұсынысы;
3) объектіге қажетті техникалық-экономикалық негіздемесі;
4) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына нотариалдық куәландырылған жарға (ереженің) көшірмесі, заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркелу куәлігі, статистикалық карточкалар, өкілетті өкілдің куәландырылған құжаттары;
5) Шетел заңды тұлғалар өкілетті өкілдің нотариалдық куәландырылған құрылтай құжаттарының орыс тіліндегі аудармасының көшірмесі;
6) Жеке тұлғалар - төлқұжат және өз басының куәлігі, оның көшірмесі, ал жеке кәсіпкерлерге, бұдан басқа сәйкес құжат және оның көшірмесі;
7) Кепілдік жарнасын аударғанын растайтын құжаттаманың көшірмесі;
8) Бюджетке қарызы жоқ туралы мәлімет;
26. Үміткердің мүліктік жалға беру (жалдауға) объектісіне берілген өтінімі болғаннан кейін, осы ереженің 9 тармағының тәртібі бойынша, үміткердің тендерге қатысуға берілген өтінімінің құжаттарын тапсыруға босатылады, осы ереженің 25 тармағында, 3, 4, 5, 6 тармақшаларында көрсетілген.
27. Тендерге қатысуға ниет білдірген тұлғалардың өтінімін, тіркелуін, құжаттардың толық жиынтығымен қабылдайды. Егер құжаттар осы ереженің 25-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, тендерлік комиссия өтінімді қабылдау мен тіркеуден бас тартатыны туралы, бас тарту себебін көрсете отырып, сол күні үміткерге жазбаша хабарлайды.
8. Кепілдік жарнасы
28. Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес, тендер өткізу хабарламасы көрсеткендей, жалға берушінің есебіне, мөлшерге, мерзімге, тәртібіне сәйкес тендерге қатысушылар кепілдік жарнасын енгізеді. Кепілдік жарнаның мөлшері хабарлама шыққаннан кейін өзгерілмеуі керек. Кепілдік жарнасын алушы жалға беруші болып саналады.
29. Жалға беруші кепілдік жарнаның мөлшерін тағайындайды.
30. Кепілдік жарнасы тендерге қатысушылардың келесі міндеттемелерін қамтамасыз ету болып саналады:
1) Тендерде жеңіске жеткен жағдайда, тендер қорытындылары туралы хаттама жазады.
2) тендер нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес, мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасайды.
31. Тендерде жеңіп алған және мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасаған тендерге қатысушылардың кепілдік жарнасы, мүліктік жалға беру (жалдау) шарты бойынша ақы есебіне жатқызылады.
32. Жалға беруші кепілдік жарнасын қайтармайды:

25. Для участия в тендере претенденту в установленные Наймодателем сроки необходимо представить:
1) заявку на участие в тендере установленной формы, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма (аренды);
2) предложения по условиям тендера в запечатанном конверте;
3) технико-экономическое обоснование потребности в Объекте;
4) юридические лица Республики Казахстан - нотариально заверенные копии устава (положения); копий свидетельства о государственной регистрации юридического лица и статистической карточки, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителя;
5) иностранные юридические лица - копии учредительных документов с нотариально заверенным переводом на русском языке;
6) физические лица - паспорт или иной удостоверяющий личность документ и их копии, а для частных предпринимателей, кроме того, соответствующий документ и его копия;
7) копию документа, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
8) сведения об отсутствии задолженности перед бюджетом.
26. В случае подачи заявки на участие в тендере в порядке п. 9 настоящих Правил претендент освобождается от подачи документов, указанных в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 25 настоящих правил.
27. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, производится при наличии полного комплекта требуемых документов. В случае, если документы не соответствуют требованиям, указанным в п. 25 настоящих правил, тендерная комиссия в тот же день письменно уведомляет претендента об отказе в приеме и регистрации заявки с указанием причин отказа.
8. ГАРАНТИЙНЫЙ ВЗНОС
28. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера на счет Наймодателя и в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Получателем гарантийного взноса является Наймодатель.
29. Размер гарантийного взноса устанавливается Наймодателем.
30. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника тендера:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае победы на тендере;
2) заключить договор имущественного найма (аренды) в соответствии с протоколом о результатах тендера.
31. Гарантийный взнос участника тендера, победившего на тендере и заключившего договор имущественного найма (аренды), относится в счет причитающихся платежей по договору имущественного найма (аренды).
32. Гарантийный взнос не возвращается Наймодателем:

1) тендерге қатысушыға - тендерді өткізуге үш күн қалғанда, қатысуға жазбаша бас тартудан;
2) жеңімпазға - тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін шарттарда тендер объектісін мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасаудан жеңімпаз бас тартқан жағдайда;
Барлық қалған жағдайларда кепілдік жарнасы тендер біткен күннен бастап, 5 банкілік күндер мерзімінде қайтарылады, ал егер тендер өткеннен кейін жалға берушінің есебіне ақша түссе, 5 банкілік күндер арасында қайтарылады.
33. Тендерге қатысушылар кепілдік жарнасын әртүрлі шамада енгізсе, онда бір кепілдік жарнасы, бір объектіге, бір тендерге қатысуға құқық береді.
9. Тендерге қатысушы
34. Тендерге қатысушысы құқыққа болады:
1) тендерге өзі немесе ресімделген сенімхат негізіне сәйкес өздерінің өкілдері арқылы қатысады;
2) қойған объектіні нақтылау, қосымша мәліметтерді жай алады;       3) объектіні күн бұрын қарау;
4) құқықты бұзған уақытта сотқа беру;
5) жалға беруге жазбаша түрде хабарлау арқылы, тендердің басталуына 3 күн қалғанда, тендерге қатысуға өз өтінімін қайтып алу.
10. Тендер ресімі
35. Егер өтінімдер қабылдау мерзімінің аяқталу сәтінде бір ғана өтінім тіркелген болса (екінші және келесі тендерлерді қоспағанда), тендер өтпеді деп саналады.
36. Тендер өтетін күні отырыста тендерлік комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттерді ашады және олардың ұсыныстарын жариялайды. Конверттерді ашу алдында комиссия олардың бүтіндігін тексереді, бұл тендер комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетіледі. Конверттерді ашу және ұсыныстарды жариялау кезінде тендерге қатысушылардың немесе олардың тиісті дәрежеде уәкілеттік берілген өкілдерінің қатысуға құқықтары бар.
37. Тендерлік комиссия ұсынылып отырған ұсыныстардың тендерлік құжаттамада көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылып отырған ұсыныстар тендерлік құжаттамада көрсетілген талаптарға сәйкес болмаған жағдайда көрсетілген ұсыныстар одан әрі қарауға жатпайды және мұндай өтінім берген тұлға тендерге қатысушы мәртебесін жоғалтады, бұл тендерлік комиссия отырысының хаттамасында көрсетіледі.
38. Тендерлік комиссия конверттерді ашып, ұсыныстарды жариялағаннан кейін, ұсыныстарды талқылау және бағалау үшін кеңесуге кетеді. Тендерге қатысушылардың (олардың өкілдерінің) ұсыныстарды талқылау және бағалау кезінде қатысуға құқықтары жоқ.
39. Тендер объектісін пайдалану үшін ең жоғары ақы ұсынған, тендердің басқа да шарттарын орындау жөнінде өзіне міндеттемелер алған және ұсыныстары тендерлік құжаттамадағы барлық талапқа жауап беретін тендердің қатысушысы тендер жеңімпазы деп танылады.

1) участнику тендера - в случае письменного отказа от участия в тендере менее чем за три дня до его проведения;
2) победителю - в случае его отказа от заключения договора имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее 5 банковских дней со дня окончания тендера, а если деньги поступили на счет Наймодателя после проведения тендера, то в течение 5 банковских дней со дня их поступления.
33. Участники тендера вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право на участие в тендере на один Объект.
9. УЧАСТНИК ТЕНДЕРА
34. Участник тендера имеет право:
1) участвовать на тендере лично или через своих представителей на основании соответствующим образом оформленной доверенности;
2) бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выставляемому Объекту;
3) предварительно осматривать Объект;
4) обращаться в суд при нарушении его прав;
5) отозвать свою заявку на участие за три дня до начала тендера, сообщив об этом письменно Наймодателю.
10. ПРОЦЕДУРА ТЕНДЕРА
35. Если на момент окончания срока приема заявок (за исключением второго и последующих) зарегистрировано не более одной заявки, тендер признается не состоявшимся.
36. В день проведения тендера, на заседании тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает их предложения. Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии. При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их надлежащим образом уполномоченные представители.
37. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае если представленные предложения не соответствуют требованиям, содержащимся в тендерной документации, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
38. После вскрытия конвертов и оглашения предложений тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений. Участники тендера (их представители) не имеют права присутствовать при обсуждении и оценке предложений.
39. Победителем тендера признается участник тендера, предложивший по решению тендерной комиссии наибольшую сумму арендной платы за объект или наилучшие условия по использованию Объекта и отвечает всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.

40. Тендерлік комиссияның тендер қорытындылары бойынша тендер жеңімпазын анықтайтын тұжырымы немесе өзге шешімі тендерлік комиссия мүшелері қол қоятын және Жалға беруші бекітетін хаттамамен ресімделеді. Тендер жеңімпазын айқындайтын хаттамаға тендерді жеңіп алушы тұлға да қол қояды.
41. Хаттамада:
1) тендерлік комиссияның құрамы;
2) объектінің атауы;
3) объектінің техникалық сипаттамасы;
4) тендердің шарты;
5) тендерге қатысушылардың мәліметтері және ұсыныстары туралы;
6) тендерге қатысушылардың тізімі;
7) жалдау төлемінің ұсыну мөлшері;
8) тендер жеңімпазы;
9) мүліктік жалға беру (жалдау) шартына қол қою тараптарының
міндеттері;
42. Тендер жеңімпазына тендер қорытындылары туралы хаттаманың көшірмесі беріледі, мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасау
құқығын куәландырылатын құжат болып саналады.
43. Тендер нәтижелері туралы хаттама негізінде жеңімпазбен 5 күн ішінде (күні өткен кезде жеңімпаз құқығын жояды), тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін, шарттарда мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасайды.
11. Мүліктік жалға беру (жалдау) шарты
44. Мүліктік жалға беру (жалдау) 5 күнтізбе күндер мерзімінің ішінде, тендердің хаттамаға қол қойылған күнінен бастап, Жалға алушымен шарт жасайды немесе объектіні мүліктік жалға беру мақсатымен Жалға беруші шешім қабылдайды, содан кейін 10 күнтізбе күндер мерзімінің ішінде баланс ұстаушы объектіні жалға берушіге қабылдау - беру актісі бойынша береді.
45. Тендер жеңімпаздарының ұсыныстарына жауап беретін шарттарда тендер объектісін мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасаудан жеңімпаз бас тартқан жағдайда, Жалға беруші жеңімпазды тендерге қатысушылардың қалғандарының ішінде анықтауға не жаңадан тендер өткізу туралы шешім қабылдауға құқылы.
46. Мүліктік жалға беру (жалдау) шартында міндетті түрде мынадай ережелер болуы тиіс:
1) объектінің техникалық сипаттамасы;
2) жалға берілген мүліктің жалдаушыға тапсырылатын мерзімі және шарт мерзімінің іс - әрекеті;
3) жалдауға алынған мүлікті пайдалану ақысын енгізу тәртібі, мөлшері, мерзімдері;
4) жалдаушының міндеттері;
Баланс ұстаушы объектіні жалға алушыға қабылдау - беру актісі бойынша беруін, көрсетілген шарт мерзімін қамтамасыз етеді; шарттың тәртібі бойынша жалға алушыға объектіні иеленуге, пайдалануға кедергі әрекеттер жасамайды.
5) Жалға алушының міндеттері;
Объектіні тиісті тәртіпте ұстау, объектіге немесе оның орналасқан инженерлік коммуникацияларға зақым келтіруі мүмкін әрекеттер жасамау.
Объектіге өзінің кінәсі бойынша зақым келтірілген жағдайда, оны өз есебінен жөндеуді қамтамасыз ету;
Егер өзге заңдар мен шарттар белгіленбесе мүлікті жақсы қалыпта ұстау, өз есебінен ағымды жөндеу жасау және мүліктің шығынын ұстау. Жалға берушінің алдын - ала рұқсатынсыз объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта жоспарлауды немесе қайта жабдықтауды жүзеге асырмау;
Жалға берушінің, санитарлық қадағалау қызметінің және ғимараттарды пайдалану және ұстау-күту тәртібіне қатысты заңнама мен өзге де нормалардың сақталуын бақылайтын басқа да мемлекеттік органдар өкілдерінің объектіге және оған жақын орналасқан жер учаскесіне кіруіне рұқсат беру, көрсетілген олқылықтарды олар белгілеген мерзімде жою;
Объектіні қосалқы жалгерлікке бермеу, өздерінің құқықтарын және міндеттерін мүліктік жалға беру (жалдау) шарты бойынша өзге тұлғаға объектіні өтеусіз пайдалануға бермеу;
Мүліктік жалға беру шарты бойынша өздерінің құқықтарын кепілдікке бермеу, оларды шаруашылық серіктестіктердің, акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталына салым немесе өндірістік кооперативке жарна ретінде енгізбеу;
Жалдау төлем мөлшерін, мерзімін, тәртібін шарт бойынша енгізу;
Объектіні шарт мерзімі бойынша алған жағдайында қайтару;

40. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера, оформляется протоколом, подписанным всеми членами тендерной комиссии и утверждается Наймодателем. Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
41. В протоколе должны содержаться следующие данные:
1) состав тендерной комиссии;
2) наименование объекта;
3) техническая характеристика Объекта;
4) условия тендера;
5) сведения об участниках тендера и их предложения;
6) список участников тендера;
7) предлагаемые ставки арендной платы;
8) победитель тендера;
9) обязательства сторон по подписанию договора имущественного найма (аренды).
42. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю тендера и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора имущественного найма (аренды).
43. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор имущественного найма (аренды) в течение 5 дней (по истечению которого победитель теряет такое право) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
11. ДОГОВОР ИМУЩЕСТВЕННОГО НАЙМА (АРЕНДЫ)
44. Договор имущественного найма (аренды) с Нанимателем заключается в срок не более 5 календарных дней со дня подписания протокола тендера или принятия Наймодателем решения о предоставлении Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению, после чего в срок не более 10 календарных дней балансодержатель передает Объект Нанимателю по акту приема-передачи.
45. В случае отказа победителя заключить договор имущественного найма (аренды) Объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, Наймодатель вправе определить победителя из числа оставшихся участников тендера, либо принять решение о проведении нового тендера.
46. Договор имущественного найма (аренды) обязательно должен содержать следующие положения:
1) техническая характеристика Объекта;
2) срок представления Нанимателю сданного в наем имущества и срок действия договора;
3) порядок, размер и сроки внесения платы за пользование нанятым имуществом;
4) обязанности Наймодателя: обеспечить передачу балансодержателем Нанимателю по акту приема-передачи Объект в установленном договором срок; не совершать действий, препятствующих Нанимателю владеть и пользоваться Объектом в установленном договором порядке.
5) обязанности Нанимателя:
содержать Объект в надлежащем порядке, не совершать действий, способных вызвать повреждение Объекта или расположенных в нем инженерных коммуникаций;
в случае повреждения Объекта по своей вине, обеспечить его ремонт за свой счет;
поддерживать имущество в исправном состоянии, производить за свой счет текущий ремонт и нести расходы по содержанию имущества, если иное не установлено законодательством или договором;
не осуществлять без предварительного разрешения Наймодателя перепланировки или переоборудования Объекта, расположенных в нем сетей и коммуникаций;
допускать на Объект и на прилегающий к нему земельный участок представителей Наймодателя, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и эксплуатации зданий, в установленные ими сроки устранять зафиксированные нарушения;
не сдавать Объект в поднаем (субаренду), не передавать свои права и обязанности по договору имущественного найма (аренды) другому лицу (перенаем) и не предоставлять Объект в безвозмездное пользование;
не передавать свои права по договору имущественного найма (аренды) в залог или вносить их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных обществ или взноса в производственный кооператив;
вносить арендную плату в размере, сроки и порядке, установленных договором;
возвратить Объект в установленный договором срок в том состоянии , в каком его получил, с учетом нормального износа или в состоянии, обусловленном договором.

6) Шартты мерзімінен бұрын бұзудың негізі және ережесі:
Құқықты тұлға ретінде жалға алушыны жою;
Мүліктік жалға беру (жалдау) шартының ережесін жалға алушының бұзуы; Заңдылық актілері немесе шарты көрсетілген жағдайлардың, жалға беруші немесе жалға алушының талаптары;
Егер жалға алушы екі рет шартпен көрсетілген мерзімде мүлікті пайдалануда төлемін енгізбесе;
Өзге жағдайларда, Қазақстан Республикасы заңдарында немесе шартта көрсетілген;
47. Мүліктік жалға беру (жалдау) бір жылдан кем емес шартқа отыруы, мемлекеттік тіркелуіне жатады. <*>
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақмола облысының әкімдігінің 2005 жылғы 31.03.   N а-4/91  қаулысымен .
48. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткіштерін мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде мүліктік жалға беру (жалдау) шартына объектіні сәулет, тарих және мәдениет ескерткіші ретінде сақтауға бағытталған ережелер қосымша қосылады.
49. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткіштерін мақсатпен мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде жалдау төлем мөлшері уәкілеттік органмен көрсетіліп, облыс әкімиятымен белгіленеді.
50. Мүлікті жалгерлікке бергенде, толық немесе бөлек әрбір оның бөлшектерінің құрамына төлем сомасын уақытында төлеу, мүліктік жалға беру (жалдау) шартында көрсетілгендей төлем белгіленеді. Төлем есебінде жалгерлік үшін жайлардың бөлігі ғимараттарды жалпы пайдалануға берілетін жерлерге, олардың аудандарын теңбе-тең пайдалануды ескеру.
51. Мүліктік жалға беру (жалдау) төлемін, коммуналдық қызметтер, объектіге қызмет ету, ағымдық жөндеу төлемдері кірмейді. Бұл төлемдерді жалға алушы күзет ведомствосы, коммуналдық, санитарлық және басқа қызметтерімен төленеді.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік емес ұйымдар мен мекемелердің (баланс ұстаушы) ғимараттарын жалға алған жағдайда мемлекеттік мекеме (жалға алушы) коммуналдық қызмет үшін төлемақыны баланс ұстаушының шотына аударады. <*>
Ескерту. 51-тармақ толықтырылды - Ақмола облысының әкімдігінің 2005 жылғы 31.03. N а-4/91  қаулысымен .
52. Жалдау төлемінің мөлшері мүлікті пайдалануда бір жылда бір рет өзгереді, егер мүліктік жалға беру өзге шарттар қарастырылмаса.
53. Мемлекеттік мекемелердің балансындағы, жергілікті бюджетпен қаржыландырылатын объектілерді мүліктік жалға беруде (жалдауға), жалдау төлемі жергілікті бюджет сәйкестігімен аударылады. Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқаруындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың объектілерді мүліктік жалға беруде (жалдауға), жалдау төлемі кәсіпорынның кірісіне кіреді.

6) Основания и условия досрочного расторжения договора:
ликвидация Нанимателя как юридического лица;
нарушения Наймодателем условий договора имущественного найма (аренды);
по требованию Наймодателя или Нанимателя, в случаях предусмотренных законодательными актами или договором;
если Наниматель более двух раз по истечении установленного договором срока платежа не вносит плату за пользование имуществом;
иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или договором.
47. Договор имущественного найма (аренды), заключенный на срок не менее одного года подлежит государственной регистрации.
Сноска. Пункт 47 изменен - постановлением Акимата Акмолинской области от 31.03.2005 года N а-4/91;
48. При передаче в имущественный наем (аренду) памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма (аренды) дополнительно включаются положения, направленные на сохранность Объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.
49. При передаче в имущественный наем (аренду) по целевому назначению памятников истории, архитектуры и культуры области, ставки арендной платы устанавливаются акиматом области по представлению уполномоченного государственного органа.
50. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, что оговаривается в договоре имущественного найма (аренды). При расчете платы за наем части помещений в здании необходимо учитывать доступ к местам общего пользования пропорционально долевому использованию Нанимателем этих площадей.
51. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий ремонт, платежи за обслуживание Объекта. Эти платежи оплачиваются Нанимателем непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам.
В случаях аренды государственными учреждениями зданий помещений, у организаций, не являющихся государственными учреждениями (балансодержатель), государственное учреждение (арендатор) средства на оплату за коммунальные услуги перечисляет на счет  балансодержателя.
Сноска. Пункт 51 дополнен - постановлением Акимата Акмолинской области от 31.03.2005 года N а-4/91;
52. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором имущественного найма.
53. При сдаче в имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, арендная плата перечисляется в соответствующий местный бюджет.
При сдаче в имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, арендная плата зачисляется в доход предприятий.

54. Егер жалға алушы өз қаражатын жалға берушінің келісімімен бөлінбейтін объектіні жақсартуға зиян келтірмей, жалға алушы шарт біткеннен кейін, жақсартуға кеткен құнды баланс ұстаушымен толтыруына құқықты, егер өзге шарт қаралмаса. Бөлінбейтін объектіні жақсартуға, жалға алушы іске асырса, және меншігі болып есептеледі, егер өзге шарт қаралмаса. Бөлінбейтін объекті жақсартулардың бағасы Жалға алушы, Жалға берушінің келісімісіз атқарылса, қайтарылуға жатпайды, егер өзге заңдар немесе шарттар қаралмаса.
55. Баланс ұстаушы объектіні Жалға алушыға бергенде, жалға берушінің қатысуымен қабылдау-беру актісімен береді.
1) актіні құру жері және күні;
2) құжаттар атауы және реквизиттері, қызығушы тараптардың өкілдерінің қатысуымен іске асады;
3) мүліктік жалға беру (жалдау) шартына қол қою, номері және күні, объектіні берумен сәйкестендіреді;
4) қабылдау - беру актісі үш данадан құрылады, әрбіреуі Жалға берушіде, баланс ұстаушыда, Жалға алушыда сақталады.
12. Даулардың шешімі
56. Осы Ережемен мүлікті жалға беру (жалдау) шартының тараптарының реттелмейтін мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
57. Объектіні мүліктік жалға беру (жалдауға) кезінде туындайтын даулар тараптардың өзара келісімі бойынша немесе заңнамада белгіленген тәртіпте қаралады.

54. В случае, если Наниматель произвел за счет собственных средств и с согласия Наймодателя улучшения, не отделимые без вреда для Объекта, Наниматель имеет право после прекращения договора на возмещение стоимости этих улучшений балансодержателем, если иное не предусмотрено договором.
Отделимые улучшения Объектов, произведенные Нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений, произведенных Нанимателем без согласия Наймодателя, возмещению не подлежит, если иное не предусмотрено законодательством или договором.
55. Передача Объекта производится балансодержателем Нанимателю с возможным участием Наймодателя по акту приема-передачи, в котором указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора имущественного найма (аренды), в соответствии с которым производится передача Объекта;
4) Акт приема-передачи составляется в трех экземплярах, каждый из которых хранится у Наймодателя, балансодержателя и Нанимателя.
12. РАЗРЕШЕНИЕ СПОРОВ
56. По всем неурегулированным настоящими правилами вопросам стороны договора имущественного найма (аренды) руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
57. Споры, возникающие при сдаче Объекта в имущественный наем по договору (аренды), рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.