Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi мүлiктiк жалға беру нұсқаулықтарын бекiту туралы
Павлодар облысы әкімиятының қаулысы 2001 жылғы 7 тамыздағы N 48/5. Павлодар облысының әділет басқармасында 2001 жылғы 26 қыркүйекте N 888 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2008 жылғы 2 сәуірдегі N 70/4 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2008 жылғы 2 сәуірдегі N 70/4 қаулысымен.
Ескерту. Атауына өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2000 жылғы 21 шiлдедегi N 1095 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасында мемлекеттiк мүлiктi басқару және жекешелендiру тұжырымдамаларын» жүзеге асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2001 жылғы 7 наурыздағы "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру Ережелерiн бекiту туралы" N 336 қаулысына сәйкес облыс әкiмияты ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi мүлiктiк жалға берудiң қоса берiлiп отырған нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) бекiтiлсiн. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.
2. Қалалар мен аудандардың әкiмдерi және коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың уәкiлеттi органдары шаруашылық иелену немесе жедел басқару құқығында коммуналдық меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға берген кезде ведомстволық қарамағындағы коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың осы қаулымен бекiтiлген Нұсқаулық сақтауларын қамтамасыз етсiн. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.
3. Облыс коммуналдық меншiк департаментi ұйымдарды беру мен мемлекеттiк мекемелердiң коммуналдық меншiкке жататын мүлiктерiн сатып алу құқығынсыз жалға немесе сенiмдi басқаруға берудi реттейтiн ережелердi дайындасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары М.Н. Оспановқа жүктелсiн.
Облыс әкiмi
Облыс әкiмиятының
2001 жылғы 7 тамыздағы
N 48/5 қаулысымен бекiтiлдi
Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi мүлiктiк жалға беру бойынша Нұсқаулық <*>
Ескерту. Тақырыпқа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.

Об утверждении инструкции передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий.
Постановление Павлодарского областного акимата от 7 августа 2001 г. N 48/5. Зарегистрировано управлением юстиции Павлодарской области 26 сентября 2001 г. за N 888. Утратило силу - постановлением акимата Павлодарской области от 2 апреля 2008 года N 70/4.
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Павлодарской области от 2 апреля 2008 года N 70/4.
В целях реализации "Концепции управления государственным имуществом и приватизации в Республике Казахстан", одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2000 года N 1095, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2001 года N 336 "Об утверждении Правил передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении республиканских государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации" акимат области постановляет:
1. Утвердить прилагаемую инструкцию передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий (далее - Инструкция). <*>
2. Акимам городов, районов и уполномоченным органам коммунальных государственных предприятий на праве хозяйственного ведения или оперативного управления обеспечить при передаче объектов коммунальной собственности в имущественный наем соблюдение подведомственными коммунальными государственными предприятиями Инструкции, утвержденной настоящим постановлением. <*>
3. Департаменту коммунальной собственности области разработать правила, регламентирующие передачу организаций и имущества государственных учреждений, относящихся к коммунальной собственности, в аренду и доверительное управление без права выкупа.
4. Контроль за выполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Оспанова М.Н.
Аким области Г. Жакиянов
Сноска: В пункт 1, 2 внесено изменение -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.
Утверждены
постановлением акимата области
от 7 августа 2001 года N 48/5
Инструкция
по передаче в имущественный наем имущества,
находящегося в хозяйственном ведении или оперативном
управлении коммунальных государственных предприятий <*>
Сноска: В заголовок внесены изменения -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.

1. Жалпы қағидалар
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 7 наурыздағы "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру Ережелерiн бекiту туралы" N 336 қаулысына , Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне , Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк-құқықтық кесiмдерiне сәйкес дайындалды және коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн, мүлiктiк жалға берудiң ерекшелiктерiн реттейдi. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.
2. Осы Нұсқаулық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру тәртiбiн анықтайды. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.
3. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру, мына жағдайлардан басқа, тендерлiк негiзде жүзеге асырылады:
1) облыс әкімдігінің жекелеген қаулылары негізінде жүзеге асырылатын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың стратегиялық маңыздағы объектілерін мүліктік жалға беру;
2) алаңы 15 шаршы метрге дейiн, орындарды, баланстық құны төменгі есептік көрсеткішінен 150-еседен аспайтын құралдар мен оқу орындарын, спорттық мекемелерді, мәдени және бос уақытты өткізу ұйымдарын, сондай-ақ ғылыми ұйымдарды мемлекеттік басқару органдарының ұсынысы  бойынша уәкілетті органның жазбаша келісімімен жүзеге асырылатын курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер мен спорттық іс-шаралар өткізу үшін көп дегенде бір ай мерзімге беру. <*>
Ескерту. 3 тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 208/9 қаулысымен ; 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулыларымен.
3-1. Жалға алған мүлікті пайдаланғаны үшін ақшалай ақы төленеді.
Жалдау ақысының есептік мөлшері аймақтық жағдайларды ескере отырып анықталады және уәкілетті органның келісімі бойынша жалға беруші бекітеді. <*>
Ескерту. 3-1 тармағымен толықтырылды  - Павлодар облысы әкімиятының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 208/9 қаулысымен .

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2001 года N 336 "Об утверждении Правил передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении республиканских государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации", Гражданским кодексом Республики Казахстан, другими нормативно - правовыми актами Республики Казахстан и регламентируют особенности передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации. <*>
Сноска: В пункт 1 внесено изменение -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.
2. Настоящая Инструкция определяет порядок передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации. <*>
Сноска: В пункт 2 внесено изменение -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.
3. Передача в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации, производится на тендерной основе, за исключением случаев:
1) передачи в имущественный наем стратегически важных объектов коммунальных государственных предприятий, осуществляемой на основании отдельных постановлений акимата области;
2) передачи помещений площадью до 15 кв.м., оборудования балансовой стоимостью не более 150-кратного минимального расчетного  показателя и помещений учебных, спортивных заведений, организаций культуры и досуга, атакже научных оргнизации на срок не более одного месяца для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов и спортивных мероприятий, осуществляемой с письменного согласия уполномоченного органа по представлению органов государственного управления. <*>
Сноска: В пункт 3 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 24 сентября 2003 года N 208/9.
Сноска: В пункт 3 внесено изменение -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.
3-1. Плата за пользование нанятым имуществом осуществляется деньгами.
Расчетные ставки арендной платы определяются с учетом региональных условий и утверждаются наймодателем по согласованию с уполномоченным органом. <*>
Сноска: Дополнен пунктом 3-1 - постановлением акимата Павлодарской области от 24 сентября 2003 года N 208/9.

4. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн, мүлiктiк жалға беру кейiннен сатып алу құқығынсыз жүзеге асырылады.
2. Жалға берушi
5. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға берерде, мемлекеттiк кәсiпорындар жалға берушiлер болып табылады.
6. Коммуналдық кәсiпорынның шаруашылық иелiгiндегi мүлiктi мүлiктiк жалға үш жылға дейiн мерзiмге беру туралы шешiмдi кәсiпорын өз бетiмен қабылдай алады.
Кәсiпорын коммуналдық кәсiпорынның шаруашылық иелiгiндегi мүлiктi, сол сияқты коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың жедел басқаруындағы мүлiктi мүлiктiк жалға үш жылдан артық мерзiмге берудi мемлекеттік басқару органымен келістіргеннен кейін және уәкілетті органның жазбаша келісімінен кейін iске асыра алады. <*>
Ескерту. 6 тармаққа өзгеріс енгізілді  - Павлодар облысы әкімиятының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 208/9 қаулысымен .
7. Жалға берушi мына функцияларды атқарады:
1) мүлiктi мүлiктiк жалға беру туралы, тендер өткiзу туралы шешiмдердi қабылдайды;
2) тендердiң өту мерзiмi мен өту орнын, оның шарттарын, сол сияқты тендер жеңiмпазын таңдаудың өлшемдерiн анықтайды;
3) тендер құжаттамасын бекiтедi;
4) тендерлiк комиссияны қалыптастырады;
5) кепiлдiк жарналарды қабылдайды;
6) тендерлiк комиссия мәжiлiстерiнiң хаттамаларын бекiтедi;
7) тендер жеңiмпазымен мүлiктiк жал шартын жасасуды қамтамасыз етедi;
8) заңдық кесiмдермен бекiтiлген кейбiр жағдайлардан басқа, тендер аяқталысымен, оған қатысушылардың кепiлдiк жарналарын қайтарып бередi;
9) тендер өткiзуге қажет басқа да қызметтер.
8. Тендерлiк комиссия тендердi ұйымдастырушысы болып табылады немесе жалға берушi тендер ұйымдастырушысын өзi анықтайды.
9. Тендерлік комиссия жалға берушінің және уәкілетті органның өкілдерінен құралады. Тендерлік комиссияның құрамына сондай-ақ жалға берушінің мемлекеттік басқару органының өкілдері және өзге де мүдделі ұйымдар қосылуы мүмкін. <*>
Ескерту. 9 тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 208/9 қаулысымен .
10. Тендерлiк комиссия мына қызметтердi атқарады:
1) тендерлiк құжаттамаларды және басқа тендердi жариялауүүшiн қажеттi құжаттарды дайындайды;

4. Передача в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации, осуществляется без права последующего выкупа.
2. Наймодатель
5. При передаче в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации, в качестве наймодателей выступают государственные предприятия.
6. Решение о передаче в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении коммунального предприятия, на срок до трех лет принимается предприятием самостоятельно.
Передача в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении коммунального предприятия, на срок свыше трех лет, а также имущества, находящегося в оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, может осуществляться предприятием после согласования с органом государственного управления и письменного согласия уполномоченного органа. <*>
Сноска: В пункт 6 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 24 сентября 2003 года N 208/9.
7. Наймодатель осуществляет следующие функции:
1) принимает решения о передаче имущества в имущественный наем, проведении тендера;
2) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
3) утверждает тендерную документацию;
4) формирует тендерную комиссию;
5) принимает гарантийные взносы;
6) утверждает протоколы заседаний тендерной комиссии;
7) обеспечивает заключение договора имущественного найма с победителем тендера;
8) по окончании тендера возвращает его участникам гарантийные взносы,
за исключением случаев, установленных законодательными актами;
9) иные функции, необходимые для проведения тендера.
8. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия либо наймодатель сам определяет организатора тендера.
9. Тендерная комиссия формируется из представителей наймодателя и уполномоченного органа. В состав тендерной комиссии  также могут быть включены представители органа государственного управления наймодателя и иных заинтересованных организаций. <*>
Сноска: В пункт 9 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 24 сентября 2003 года N 208/9.
10. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) готовит тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;

2) тендерге қатысушыларды тендерлiк құжаттамамен және тендер объектiсiмен таныстырады;
3) тендердiң өтуi жөнiнде хабарлама жариялайды;
4) қабылдау жүргiзедi, түскен өтiнiмдердi тiркейдi және сақтайды;
5) қабылдаудың және өтiнiмдердi тiркеудiң аяқталғаны жөнiнде хаттама дайындайды;
6) тендерлiк және басқа да қажеттi құжаттамаларды дайындау, өтiнiмдердi жинау мен талдау жұмыстарының барысында қажет жағдайда мамандар мен сарапшыларды қатыстырады;
7) тендер жеңiмпазын анықтайтын қорытындысы бар немесе тендер нәтижесi бойынша басқа шешiмдерi бар тендерлiк комиссия мәжiлiсiнiң хаттамасын ресiмдейдi.
11. Тендерлiк комиссияның шешiмдерi комиссия мүшелерiнiң дауыс беруi арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, тендерлiк комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
12. Тендерлiк комиссияның мәжiлiсi тендерлiк комиссия мүшелерiнiң кем дегенде 2/3 қатысқан уақытта құқықты болып есептеледi.
13. Тендер ұйымдастырушысы жалға берушi анықтаған жағдайда ол тендерлiк комиссия қызметiнiң осы Нұсқаулықтың 10 тармағындағы 1), 2), 3) және 6) тармақшаларында көрсетiлген бөлiктерiн орындайды. <*>
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.
3. Тендерлiк құжаттама
14. Тендерлiк құжаттаманы дайындаудың нақты тәртiбiн, құрамы мен шарттарын жалға берушi анықтайды.
15. Тендердi ұйымдастырушы тендердiң өтуiне 15 күннен кем емес уақыт қалғанда қазақ және орыс тiлiндегi облыстық ресми баспаларда тендердiң өтуiне туралы хабарламаны жариялауды қамтамасыз етуi керек.
16. Тендердiң өтуi туралы хабарламада мыналар көрсетiледi:
1) жалға берушiнiң аты;
2) мүлiктiк жалға берудiң мерзiмi туралы ақпарат және жалдау ақысының бастапқы мөлшерлемесі көлемінде (осы Ереженің 3-1 тармағына сәйкес жалға беруші бекіткен есептік көрсеткіштен кем болмайтын); <*>
3) тендердiң шарты мен жеңiмпазды таңдау өлшемдерi жөнiндегi ақпарат;
4) тендер объектiсiне қысқаша мiнездеме;
5) тендерге қатысуды ресiмдеудiң тәртiбi туралы мәлiметтер;
6) тендерге қатысу үшiн қажет құжаттардың тiзбесi;
7) мүлiктiк жалдау келiсiмiн жасасу мерзiмi туралы ақпарат;
8) мекенжай, тендерлiк құжаттарды алу шарты мен мерзiмi және тендер объектiсiмен танысқаны туралы мәлiмет;
9) тендердiң өту орны, уақыты және күнi туралы мәлiмет,
10) өтiнiмдердi қабылдаудың басталу және аяқталу уақыты, мерзiмi.
Ескерту. 16 тармақтың 2) тармақшасына өзгеріс енгізілді  - Павлодар облысы әкімиятының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 208/9 қаулысымен .
17. Тендерлiк құжаттама тендерге қатысушының жазбаша сұранымы бойынша тендерлiк комиссия анықтаған тәртiпте толық жинақпен берiледi.

2) знакомит участников тендера с тендерной документацией и объектом тендера;
3) осуществляет публикацию извещения о проведении тендера;
4) производит прием, регистрацию и хранение представленных заявок;
5) готовит протокол об окончании приема и регистрации заявок;
6) в случае необходимости привлекает специалистов и экспертов по подготовке тендерной и другой необходимой документации, проведению работ по сбору и анализу заявок;
7) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера, или иное решение по итогам тендера.
11. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя тендерной комиссии является решающим.
12. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 членов тендерной комиссии.
13. В случае определения наймодателем организатора тендера он выполняет часть функций тендерной комиссии, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 6) пункта 10 настоящей Инструкции. <*>
Сноска: В пункт 13 внесено изменение -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.
3. Тендерная документация
14. Конкретный порядок, состав и условия подготовки тендерной документации определяет наймодатель.
15. Организатор тендера не менее чем за 15 дней до проведения тендера должен обеспечить публикацию извещения о проведении тендера на русском и казахском языках в областной официальной печати.
16. Извещение о проведении тендера должно содержать:
1) название наймодателя;
2) информацию о сроках имущественного найма и размере стартовой ставки арендной платы (которая не может быть ниже расчетной ставки, утвержденной наймодателем в соотвествии с пунктом 3-1 настоящих Правил); <*>
3) информацию об условиях тендера и критериях выбора победителя;
4) краткую характеристику объекта тендера;
5) сведения о порядке оформления участия в тендере;
6) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
7) информацию о сроках заключения договора имущественного найма;
8) адрес, сведения о сроках и условиях получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера;
9) сведения о дате, времени и месте проведения тендера;
10) дату, время начала и окончания приема заявок.
Сноска: В подпункт 2) пункта 16 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 24 сентября 2003 года N 208/9.
17. Тендерная документация предоставляется в комплекте по письменному запросу участника тендера, в порядке, определяемом тендерной комиссией.

18. Тендерлiк құжаттама мына негiзгi бөлiмдерден тұруы керек:
1) тендер объектiсi туралы мәлiмет;
2) өтiнiмнiң мазмұны бойынша және онымен бiрге берiлетiн құжаттардың талаптары;
3) тендердiң өту тәртiбi мен шарты туралы мәлiметтер;
4) тендер жеңiмпазын таңдаудың өлшемдерi;
5) мүлiктiк жалдау келiсiмiнiң жобасы,
6) тендерге қатысуы туралы өтiнiмнiң түрi.
4. Тендерге қатысу үшiн өтiнiм
19. Тендерге қатысуға тiлек бiлдiрген тұлға тендер объектiсiн көруге, сол сияқты тендердiң шарты мен өту тәртiбi туралы ақпарат алуға құқылы.
20. Тендерге қатысуға тiлек бiлдiрген тұлға тендерлiк комиссияға мына құжаттарды ұсынуы керек:
1) тендерге қатысуына үмiткердiң келiсiмi және тендер шарттарын орындау жөнiндегi мiндеттерi, мүлiктiк жалдау келiсiмiн жасайтыны бар өтiнiмi;
2) нотариалды куәландырылған мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк пен жарғының көшiрмесi (заңды тұлғалар үшiн);
3) кепiлдiк жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсыр-масының көшiрмесi;
4) тендер шарты бойынша өз ұсыныстары (жабық конвертте);
5) ақпараттық хабарда көрсетiлген басқа да құжаттар.
21. Тендерге қатысу туралы өтiнiм тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптар мен шарттарға сай болуы керек. Өтiнiмдер қос бүктелiнген конвертте қабылданады. Сыртқы конвертте мыналар болуы керек:
1) өтiнiмнiң өзi;
2) нотариалды куәландырылған мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк пен жарғының көшiрмесi (заңды тұлғаларүүшiн);
3) кепiлдiк жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсыр-масының көшiрмесi;
4) ақпараттық хабарда көрсетiлген басқа да құжаттар.
Iшкi конвертте үмiткердiң өз ұсыныстары болады. Өтiнiм берiлген сәтте iшкi конверт жабық болуы тиiс, оны үмiткердiң өзi ашады және тендер комиссиясына үмiткердiң өзi беруiне болады.
22. Өтiнiм қабылдауда тендерлiк комиссия iшкi конверттегiден басқа қажеттi құжаттардың барлығын тексередi. Егер құжаттар осы Нұсқаулықтың 21 тармағында көрсетiлген талапқа сай болмаса, тендерлiк комиссия дәл сол күнi оның өтiнiмiн қабылдау мен тiркеуiнен бас тарту себебiн көрсетiп, жазбаша түрде хабардар етедi. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.
23. Барлық қажеттi құжаттар бар болған жағдайда тендерлiк комиссияның өтiнiмдi қабылдау уақытын көрсетiп тiркеуi мiндеттi. Мұнда iшкi конверт ашылмауы керек.
24. Тендерге қатысамын деп тiлек бiлдiрген тұлға өтiнiм қабылданғаннан кейiн, тендерге қатысушы болып есептеледi.

18. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявки и представляемых с ней документов;
3) сведения об условиях и порядке проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора имущественного найма;
6) форму заявки на участие в тендере.
4. Заявка на участие в тендере
19. Лицо, изъявившее желание принять участие в тендере, вправе производить осмотр объекта тендера, а также получать информацию об условиях и порядке проведения тендера.
20. Лицо, изъявившее желание принять участие в тендере, должно представить тендерной комиссии следующие документы:
1) заявку на участие в тендере, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма;
2) заверенные нотариально копии устава и свидетельства о государственной регистрации (для юридических лиц);
3) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
4) свои предложения по условиям тендера (в запечатанном конверте);
5) иные документы, указанные в информационном сообщении.
21. Заявка на участие в тендере должна быть подготовлена в соответствии с требованиями и условиями, указанными в тендерной документации. Заявки принимаются в двойных конвертах. Во внешнем конверте должны содержаться:
1) собственно заявка;
2) заверенные нотариально копии устава и свидетельства о государственной регистрации (для юридических лиц);
3) копия платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
4) иные документы, указанные в информационном сообщении.
Во внутреннем конверте должны содержаться собственно предложения претендента. Внутренний конверт на момент подачи заявки должен быть закрыт и опечатан претендентом и может подаваться лично претендентом комиссии на тендере.
22. При приеме заявки тендерная комиссия проверяет наличие необходимых документов за исключением содержащихся во внутреннем конверте. Если документы не соответствуют требованиям, указанным в пункте 21 настоящей Инструкции, тендерная комиссия в тот же день письменно уведомляет претендента об отказе в приеме и регистрации заявки с указанием причины отказа. <*>
Сноска: В пункт 22 внесено изменение -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.
23. При наличии всех необходимых документов тендерная комиссия обязана зарегистрировать заявку с указанием даты и часа приема. При этом внутренний конверт не распечатывается.
24. Лицо, изъявившее желание принять участие в тендере, после регистрации заявки становится участником тендера.

25. Тендерге қатысушы қосымша мәлiметтердi тегiн алуға, тендерге шығарылған объектi туралы нақтылауға құқықты.
26. Тендерге қатысушыларды тiркеу тендердiң өтуi туралы ақпараттық хабардың жариялану күнiнен бастап, тендер өтуге қалған бiр күннiң 17 сағатына дейiн созылады. Бұл мерзiм аяқталғаннан кейiн құжаттар мен өтiнiмдердi қабылдау доғарылады.
27. Өтiнiмдердi қабылдау мен тiркеу аяқталған күнi тендерлiк комиссия өтiнiмдi қабылдау мен тiркеудiң аяқталғаны туралы хаттамаға қол қояды.
Өтiнiмдердi қабылдау мен тiркеудiң аяқталғаны туралы хаттамада мыналар болуы керек:
1) тендер объектiсi туралы мәлiметтер;
2) тiркелген өтiнiмдердiң саны мен тiзбесi;
3) қайта шақырылған өтiнiмдердiң саны мен тiзбесi (олар болған жағдайда).
5. Тендер рәсiмi
28. Өтiнiмнiң қабылдау мерзiмiнiң аяқталған уақытына бiр өтiнiмнен (екінші және кейінгі тендерлерді есепке алмағанда) басқаөөтiнiм болмаса, тендер өткiзiлмейдi. <*>
Ескерту. 28 тармаққа өзгеріс енгізілді  - Павлодар облысы әкімиятының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 208/9 қаулысымен .
29. Тендер өткiзiлетiн күнгi мәжiлiсте тендерлiк комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттердi ашып, бұл ұсыныстардың мазмұнымен таныстырады. Конверттердi ашпас бұрын комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл тендерлiк комиссия мәжiлiсiнiң хаттамасында көрсетiледi. Конверттердi ашуда және ұсыныстарды оқығанда тендерге қатысушылар және олардың уәкiлеттi өкiлдерi қатысуға құқылы.
30. Тендерлiк комиссия айтылған ұсыныстардың тендерлiк құжаттама талаптарына сәйкестiгiн тексередi. Егер ұсынылған ұсыныстар бұл талаптарға сай емес болса, олар әрi қарай қарастырылуға жатпайды және мұндай өтiнiмдi тапсырған тұлға тендерге қатысушы мәртебесiнен айырылады, бұл тендерлiк комиссия мәжiлiсiнiң хаттамасында көрсетiледi.
31. Конверттер ашылып және ондағы ұсыныстар оқылғаннан кейiн тендерлiк комиссия ұсыныстарды талқылау және бағалау үшiн кеңесуге кетедi. Тендерге қатысушылар (олардың өкiлдерi) ұсыныстарды талқылаған және бағалаған кезiнде оған қатысып отыруға құқықтары жоқ.
32. Тендер объектiсiн пайдаланғаны үшiн неғұрлым көп ақы төлеген, тендерлiк құжаттардағы талаптардың барлығына жауап беретiн тендердiң басқа да ұсыныстарын орындау жөнiнде мiндеттеме қабылдаған қатысушы тендер жүлдегерi болып табылады.
6. Тендер нәтижелерiн ресiмдеу
33. Тендер жеңiмпазын анықтайтын тендерлiк комиссияның қорытындысы, не тендер нәтижелерi бойынша басқадай шешiм тендерлiк комиссияның мүшелерi қол қойған және жалға берушi бекiткен хаттамамен ресiмделедi.
Сонымен қатар тендер жеңiмпазын анықтайтын хаттамаға тендердi жеңiп алушы да қол қояды.

25. Участник тендера вправе бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выносимому на тендер объекту.
26. Регистрация участников тендера производится со дня публикации информационного сообщения о проведении тендера и заканчивается в 17 часов дня, предшествующего дню проведения тендера. По истечении установленного срока прием заявок и документов прекращается.
27. В день окончания приема и регистрации заявок тендерная комиссия подписывает протокол об окончании приема и регистрации заявок.
Протокол об окончании приема и регистрации заявок должен содержать:
1) сведения об объекте тендера;
2) количество и перечень зарегистрированных заявок;
3) количество и перечень отозванных заявок (в случае их наличия).
5. Процедура тендера
28. В случае регистрации на момент окончания срока приема заявок не более одной заявки (за исключением второго и последующих тендеров) тендер признается не состоявшимся. <*>
Сноска: В пункт 28 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 24 сентября 2003 года N 208/9.
29. На заседании в день проведения тендера тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает содержание этих предложений.
Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их уполномоченные представители.
30. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. Если представленные предложения не соответствуют этим требованиям, они не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
31. После вскрытия конвертов и оглашения предложений тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений.
Участники тендера (их представители) не имеют права присутствовать при обсуждении и оценке предложений.
32. Победителем тендера признается участник, предложивший наибольшую плату за пользование объектом тендера, взявший обязательства по выполнению других условий тендера, предложения которого отвечают всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
6. Оформление результатов тендера
33. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера, или иное решение по итогам тендера оформляется протоколом, подписываемым членами тендерной комиссии и утверждаемым наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.

34. Хаттамада:
1) тендер объектiсi туралы мәлiметтер;
2) тендер жеңiмпазы туралы мәлiметтер немесе жеңiмпаздың болмауының себебiн көрсететiн тендер нәтижелерi бойынша басқадай шешiм;
3) жеңiмпазды тендерде жеңiске жеткiзген жағдайлар көрсетiлуi керек.
35. Тендерлiк комиссия тендер нәтижелерi туралы қатысушыларды жазбаша хабардар етедi.
36. Тендердiң нәтижелерi шығарылғаннан кейiн жеңiмпаз аталмаса қатысушыларға кепiлдiк жарна қайтарылады.
37. Тендер нәтижелерi жөнiндегi хаттамаға сай тендер жеңiмпазы оның ұсыныстарына сай келетiн шарттар негiзiнде мүлiктiк жалдау келiсiмiн жасасуға мiндеттi.
38. Салынған кепiлдiк жарнаның сомасы жеңiмпазға жасалған мүлiктiк жалдау келiсiмi бойынша тендер объектiсiн пайдалануға төлем ретiнде алынады.
39. Тендер жеңiмпазының ұсынысына сай келетiн шарттар негiзiнде тендер объектiсiне мүлiктiк жалдау келiсiмiн жасасудан бас тартса, тендер жеңiмпазына кепiлдiк жарна қайтарылмайды.
40. Тендер жеңiмпазы өз ұсынысына сай келетiн шарттар негiзiнде тендер объектiсiн мүлiктiк жалдау келiсiмiн жасасудан бас тартқан жағдайда жалға берушi жеңiмпазды қалған тендерге қатысушылардан (егер қалғандардың саны екiден кем болмаса) анықтауға не жаңа тендер өткiзуге шешiм қабылдауға құқықты.
7. Мүлiктiк жалдау келiсiмiнiң мазмұны
41. Мүлiктiк жалдау келiсiмiне, тендердi өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мерзiмде екi жақ қол қоюлары керек.
42. Мүлiктiк жалдау келiсiмiнде:
1) мүлiктiк жалдауға берiлетiн объектiнiң техникалық мiнездемесi туралы деректер;
2) жалға берiлген мүлiктiң жалдаушыға берiлетiн мерзiмдерi туралы мәлiметтер;
3) жалданған мүлiктi пайдаланғаны үшiн төлем төлеу мерзiмдерi мен ретi туралы мәлiметтер;
4) келiсiмдi мерзiмнен бұрын бұзу негiздерi мен шарттары;
5) мыналарды қарастыратын жалдаушы мiндеттемелерiнiң тiзбесi: келiсiмнiң шарттарына сәйкес жалданған объектiнiң пайдалануы, жалдау құнының келiсiмде белгiленген мөлшер мен тәртiпте уақытында төленуi;
объектiнi тиiстi тәртiп бойынша, мемлекеттiк инспекторлық қызметтердiң талаптарына сәйкес жағдайда, объектiнiң сыртқы түрiн келiсiм бойынша мақсаттық бағытына сәйкес ұстау, объектiге немесе оның инженерлiк коммуникацияларына зиян келтiретiн әрекеттердi болдырмау;
жалданған объектiнi жеңiл-желпi жөндеуiн өткiзу, объектiнiң күрделi жөндеуiне және оған жататын территорияны өз қаражаттары есебiнен көрiктендiруге үлестiк қатысу;
өз кiнәсынан объектiге зиян келген жағдайда өз қаражатынан жөндеу жүргiзу;
объектiнiң және ондағы торап пен коммуникациялардың қайта жоспарлануын, қайта жабдықталуын, күрделi жөнделуiн жалға берушiнiң алдын ала жазған рұқсаты болғанда ғана iстеу;
объектi мен оның айналасындағы жер телiмiне жалға беру өкiлдерiнiң, ғимаратта жұмыс iстеу және пайдалануға беру, анықталған жөнсiздiктердi белгiленген уақытында жою тәртiбiне қатысты заңнамалар мен басқа ада нормалардың сақталуын қадағалаушы санитарлық қадағалау және басқа мемлекеттiк органдар қызметтерiнiң кiруi;
объектiнi жалға берушiнiң келiсуiмен ғана қайта жалға беру; жалданушының құқығы мен мiндеттерiн мүлiктiк жалдау келiсiм шарты бойынша басқа адамға (қайта жалдау) беруiне, сондай-ақ бұл құқықтарды кепiлдiк ретiнде беру мен оларды үлес ретiнде шаруашылық серiктестiктерiнiң, акционерлiк қоғамдардың жарғылық капиталына немесе өндiрiстiк кооперативтiң жарнасына енгiзуге тыйым салу;
баланс иесi мен (немесе) қызмет берушiлерге коммуналдық қызметтер мен объектiге қызмет көрсету мен ұстап тұру үшiн басқа да төлемдер ақысын уақытында өткiзу;
объектiнi баланс иесiне объектiнi мүлiктiк жалдау мерзiмi өткен соң немесе келiсiм мерзiмiнен бұрын бұзылған жағдайда, сонымен бiрге қарыздары мен басқа да мiндеттерi болмаған жағдайда қалыпты пайдалануға мүмкiндiк беретiн жағдайда қабылдау-тапсыру кесiмi бойынша қайтару туралы жазып көрсетiлуi керек.
Жалдау құнына коммуналдық қызметтер ақысы, күрделi жөндеуге арналған аударылымдар, жер телiмiн жалдау құны, басқа да мүлiкке қызмет көрсету және ұстау төлемдерi кiрмейдi. Оларды жалданушы өзi қосымша төлейдi.

34. В протоколе должны содержаться:
1) сведения об объекте тендера;
2) сведения о победителе тендера или иное решение по итогам тендера с указанием причины отсутствия победителя;
3) условия, при которых победитель выиграл тендер.
35. Тендерная комиссия письменно извещает участников о результатах тендера.
36. После подведения итогов тендера его участникам, не ставшим победителями, гарантийный взнос возвращается.
37. На основании протокола о результатах тендера победитель тендера обязан заключить договор имущественного найма на условиях, отвечающих его предложениям.
38. Сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается победителю тендера в счет платы за пользование объектом тендера по заключенному договору имущественного найма.
39. Гарантийный взнос не возвращается победителю тендера в случае его отказа заключить договор имущественного найма объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
40. В случае отказа победителя тендера заключить договор имущественного найма объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, наймодатель вправе определить победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух) либо принять решение о проведении нового тендера.
7. Содержание договора имущественного найма
41. Договор имущественного найма должен быть подписан сторонами в срок, указанный в извещении о проведении тендера.
42. Договор имущественного найма должен содержать:
1) данные о технических характеристиках объекта, передаваемого в имущественный наем;
2) сведения о сроках предоставления нанимателю сданного внаем имущества;
3) сведения о порядке и сроках внесения платы за пользование нанятым имуществом;
4) основания и условия для досрочного расторжения договора;
5) перечень обязанностей нанимателя, предусматривающих:
использование арендуемого объекта в соответствии с условиями договора, своевременное внесение арендной платы в размерах и порядке, установленных договором;
содержание объекта в надлежащем порядке, в состоянии, соответствующем требованиям государственных инспектирующих служб, поддержание внешнего вида объекта в соответствии с их целевым назначением по договору, предотвращение действий, способных вызвать повреждение объекта или его инженерных коммуникаций;
проведение текущего ремонта арендуемого объекта, принятие долевого участия в капитальном ремонте объекта и благоустройстве прилегающей к нему территории за счет собственных средств;
обеспечение ремонта за свой счет в случае повреждения объекта по своей вине;
осуществление перепланировки, переоборудования, капитального ремонта объекта и расположенных в нем сетей и коммуникаций только при наличии предварительного письменного разрешения наймодателя;
обеспечение доступа на объект и прилегающий к нему земельный участок представителей наймодателя, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и эксплуатации зданий, устранение в установленные ими сроки зафиксированных нарушений;
сдача объекта в поднаем только с согласия наймодателя;
запрет на передачу прав и обязанностей нанимателя по договору имущественного найма другому лицу (перенаем), а также передачу этих прав в качестве залога и внесение их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных обществ или взноса в производственный кооператив;
своевременное внесение балансодержателю и (или) поставщикам услуг платы за коммунальные услуги и других платежей за обслуживание и содержание объекта;
возврат объекта балансодержателю по акту приема-передачи в состоянии, позволяющем нормально эксплуатировать объект по окончании срока имущественного найма или в случае досрочного расторжения договора, а также свободным от долгов и иных обязательств.
В арендную плату не входят платежи за коммунальные услуги, отчисления на капитальный ремонт, стоимость аренды земельного участка, другие платежи за обслуживание и содержание имущества. Они оплачиваются нанимателем дополнительно.

43. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткiштерiн мүлiктiк жалға берген кезде мүлiктiк жалдау келiсiм шартына объектiнi сәулет, тарих және мәдениет ескерткiшi ретiнде сақтауға бағытталған қағида қосымша енгiзiледi.
44. Келiсiм оны жасасқан кездегi қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жасалады және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн келiсiлген мәмiлелердiң ерекшелiктерiн де көрсетуi мүмкiн.
45. Мүлiктiк жалдау келiсiмiнiң шарттары бұзылған болса екi жақ Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасы мен осы келiсiмге сәйкес жауап бередi.
46. Мемлекеттiк мекемелер облыс қаржы департаментi бекiткен нысандар бойынша тендердiң өтуi мен мүлiктi жалға беру нәтижелерi туралы есептi тоқсан сайын, есептiк кезеңнiң соңғы айының жиырма бесiне дейiн, облыс қаржы департаментi мен мемлекеттiк басқару органына ұсынып отырсын. <*>
Ескерту. 46 тармаққа өзгеріс енгізілді  - Павлодар облысы әкімиятының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 208/9 ; жаңа редакцияда - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулыларымен.
47. Жедел басқару (қазыналық) құқығындағы коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорынды жалдаудан түскен аударылымдар мемлекеттiк басқару органымен бекiткен "Жалдау құны" кiрiс көзi бойынша шығындар сметасында қарастырылған сома шеңберiнде кәсiпорын кiрiсiне жiберiледi. Сметаныңүүстiнде алынған кiрiстер жергiлiктi бюджетке аударылуы керек. <*>
Ескерту. 47-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.
48. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорынның шаруашылық иелену құқығында мүлiктi жалдаудан алған қаражаты кәсiпорын кiрiсiне жiберiледi және оны өздерi дербес пайдалана алады.
8. Қорытынды қағидалар
49. осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасымен реттеледi. <*>
Ескерту. 49-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 131/3 қаулысымен.
50. Объектiнi мүлiктiк жалға берген кезде туындаған даулар екi жақтың өзара түсiнiстiгiмен немесе Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген заңнамада белгiленген тәртiпте қаралатын болады.

43. При передаче в имущественный наем памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма дополнительно включаются положения, направленные на сохранность объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.
44. Договор заключается в соответствии с действующим законодательством на момент его заключения и может отражать особенности заключаемой сделки, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан.
45. За нарушение условий договора имущественного найма стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и договором.
46. Государственным предприятиям предоставлять ежеквартально, до двадцать пятого числа последнего месяца отчетного периода, в департамент финансов области и органу государственного управления отчет о результатах проведения тендера и передачи имущества в аренду по формам, утвержденным департаментом финансов области. <*>
Сноска: В пункт 46 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 24 сентября 2003 года N 208/9.
Сноска: В пункт 46 внесены изменения -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.
47. Перечисления от аренды имущества коммунального государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного) направляются в доход предприятия в пределах сумм, предусмотренных сметой расходов по источнику дохода "Арендная плата", утвержденной органом государственного управления. <*>
Сноска: В пункт 47 внесено изменение -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.
Доходы, полученные сверх сметы, подлежат перечислению в местный бюджет.
48. Денежные средства, полученные коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения от аренды имущества, направляются в доход предприятия и используются им самостоятельно.
8. Заключительные положения.
49. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска: В пункт 49 внесено изменение -   постановлением акимата Павлодарской области от 12 апреля 2005 года N 131/3.
50. Споры, возникающие при передаче объекта в имущественный наем, рассматриваются по взаимному согласию сторон или в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.