Қазақстан Республикасының мемлекеттік заем және мемлекеттік кепілдіктер жөніндегі заңдық баға (legal opinion) беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 16 мамырдағы N 68 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 27 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1864. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 27 мамырдағы № 171 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.05.27 № 171 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі туралы ереженің 14-тармағының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік заем және мемлекеттік кепілдіктер жөніндегі заңдық бағаны (legal opinion) ұйымдастыру және іске асыру тәртібін белгілеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2007.11.08. N 306, 2009.07.24 N 94 Бұйрықтарымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттік заем және мемлекеттік кепілдіктер жөніндегі заңдық бағаларды (legal opinion) беру ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық оны мемлекеттік тіркеген күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет вице-министрі Дулат Рашитұлы Құсдәулетовке жүктелсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2007.11.08. N 306 Бұйрығымен.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2002 жылғы 16 мамырдағы
N 68 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттік заемдары және
мемлекеттік кепілдіктері жөнінде заңдық баға
(legal opinion) беру
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1120 қаулысына, "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысына, заемдарды тарту процесін реттейтін және Қазақстан Республикасында қарыз алуды жүзеге асыру тәртібін белгілейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленген. Қараныз P090000220
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2007.11.08. N 306 Бұйрығымен.

Об утверждении Правил выдачи юридической оценки (legal opinion) по государственным займам и государственным гарантиям Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 мая 2002 года № 68. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2002 года № 1864. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2010 года № 171
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27.05.2010 № 171 (вводится в действие с 23.06.2010).
В целях реализации пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1120, а также определения порядка организации и осуществления юридической оценки (legal opinion) по государственным займам и государственным гарантиям Республики Казахстан, приказываю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.11.2007 N 306 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 24.07.2009 № 94 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи юридической оценки (legal opinion) по государственным займам и государственным гарантиям Республики Казахстан.
2. Настоящий Приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на вице-Министра юстиции Республики Казахстан Куставлетова Дулата Рашитовича.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 8 ноября 2007 года N 306 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Министр
Утверждены
Приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 16 мая 2002 года N 68
Правила
выдачи юридической оценки (legal opinion) по
государственным займам и государственным гарантиям
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан Бюджетным кодексом Республики Казахстан,  постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов", другими нормативными правовыми актами, регулирующими процесс привлечения займов и устанавливающими порядок осуществления заимствования в Республике Казахстан. См. P090000220
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 8 ноября 2007 года N 306 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

2. Осы Ереже Әділет министрлігінің заңдық баға беру тәртібін, нысаны мен мерзімін белгілейді.
3. Заңдық бағаны Әділет министрлігі заемды іске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар немесе өзге де ұйымдар арқылы кредит берушіге ұсынады.
2. Заңдық бағаның нысаны
4. Заңдық баға Әділет министрлігінің ресми бланкісінде ресімделетін хат тәртібінде әзірленеді және олардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік заемдары мен мемлекеттік кепілдіктерінің Заңдық қорытындысын қамтиды.
5. Заңдық баға мемлекеттік және/немесе орыс, сондай-ақ ағылшын тілдерінде ресімделеді.
6. Заңдық бағаға Қазақстан Республикасының Әділет министрі (бұдан әрі - Әділет министрі) не оның міндетін атқаратын адам қол қояды.
3. Заңдық бағаның мазмұны
7. Заңдық бағаның бірінші парағында құжаттың атауы, оның нөмірі, ресімделген күні, кредит берушінің деректемелері және бірнеше парақта болуы мүмкін қорытындының мәтіні қамтылуға тиіс.
Соңғы бетінде Әділет министрінің не оның міндетін атқаратын адамның қолы болуы тиіс және мөрмен бекітілуі мүмкін.
8. Әдетте Заңдық қорытындыда:
егер қорытынды мемлекеттік заемға қатысты берілетін болса, заем туралы шарттың (келісімнің) атауы және күні;
егер қорытынды мемлекеттік кепілдікке қатысты берілетін болса, мемлекеттік кепілдіктің атауы, нөмірі және күні;
халықаралық капитал рыноктарында орналасқан мемлекеттік бағалы қағаздардың эмиссиясы және айналым мерзімі;
заем немесе мемлекеттік кепілдік туралы шартта (келісімде) ескерілген жалпы сома, мемлекеттік кепілдік қолданылатын басқа да кепілдік міндеттемелер;
соларға сәйкес мемлекеттік заем тарту немесе мемлекеттік кепілдік беру туралы шешім қабылданған нормативтік құқықтық актілер және өзге де шешімдер;
мемлекеттік заемды тарту және Қазақстан Республикасының заңнамасына мемлекеттік кепілдік беру рәсімдеріне сәйкестілігі туралы қорытынды;
заем немесе мемлекеттік кепілдік туралы шарт (келісім) бойынша қарыз алушының немесе кепілгердің өкілеттіктері, олардың Заңды нақтылығы және орындау міндеттілігі туралы қорытынды қамтылуы тиіс.
4. Заңдық баға беру рәсімі мен шарттары
9. Заңдық бағаны дайындау оны беру туралы сұрау салу тіркелген күннен бастап бір ай мерзімде және осы Ережеге сәйкес тек қана Әділет министрлігінің функциялары және заем немесе мемлекеттік кепілдік туралы шарт (келісім) шарттарының негізінде жүзеге асырылады.

2. Настоящие Правила определяют порядок, форму и сроки выдачи юридической оценки Министерством юстиции.
3. Юридическая оценка предоставляется кредитору Министерством юстиции через государственные органы или иные организации, осуществляющие реализацию займа.
2. Форма юридической оценки
4. Юридическая оценка составляется в виде письма, оформляемого на официальном бланке Министерства юстиции и содержит юридическое заключение государственных займов и государственных гарантий Республики Казахстан на соответствие их законодательству Республики Казахстан.
5. Юридическая оценка оформляется на государственном и/или русском, а также на английском языках.
6. Юридическую оценку подписывает Министр юстиции Республики Казахстан (далее - Министр юстиции) либо лицо, исполняющее его обязанности.
3. Содержание юридической оценки
7. Первый лист юридической оценки должен содержать наименование документа, его номер, дату оформления, реквизиты кредитора и текст заключения, который может располагаться на нескольких листах.
Последний лист юридической оценки должен содержать подпись Министра юстиции, либо лица, исполняющего его обязанности, и скрепляется печатью.
8. Юридическое заключение, как правило, содержит:
название и дату Соглашения (Договора) о займе, в случае, если заключение выдается в отношении государственного займа;
название, номер и дату государственной гарантии, в случае, если заключение выдается в отношении государственной гарантии;
сумму эмиссии и срок обращения государственных ценных бумаг, размещенных на международных рынках капитала;
общую сумму, упоминаемую в Соглашении (Договоре) о займе или государственной гарантии, прочие гарантийные обязательства, на которые распространяется действие государственной гарантии;
нормативные правовые акты, согласно которым принималось решение о привлечении государственного займа или предоставлении государственной гарантии;
заключение о соответствии процедур привлечения государственного займа и предоставления государственной гарантии законодательству Республики Казахстан;
заключение о полномочиях заемщика или гаранта по Соглашению (Договору) о займе или государственной гарантии, их юридической действительности и обязательности выполнения.
4. Процедуры и условия выдачи юридической оценки
9. Подготовка юридической оценки осуществляется в месячный срок с момента регистрации запроса о его выдаче и исключительно на основании функций Министерства юстиции и условий государственного займа или государственной гарантии, в соответствии с настоящими Правилами.

10. Заңдық қорытынды беруге Әділет министрлігі мынадай құжаттар негізінде Заңдық қорытынды беруді жүзеге асырады:
заем туралы шарттың (келісімнің) және оның шет тілінен мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі аудармасының мүдделі органдар немесе ұйымдар куәландырған көшірмесі;
мемлекеттік кепілдік және оның шет тілінен мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі аудармасының мүдделі органдар немесе ұйымдар куәландырған көшірмесі;
заем және мемлекеттік кепіл туралы шартқа (келісімге) түзетулердің (толықтырулар мен өзгерістердің), егер ондай орын алған болса, және олардың шет тілінен мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі аудармасының мүдделі органдар немесе ұйымдар куәландырған көшірмесі;
бағалы қағаздар эмиссиясы туралы мәліметтер;
заем немесе мемлекеттік кепілдік туралы шартта (келісімде), соның ішінде кредит беруші ұйымның ішкі шарттарымен шектелмей сілтеме жасалған басқа да құжаттар.
11. Мемлекеттік кепілдікке қатысты Заңдық баға беру үшін Әділет министрлігіне осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген құжаттардан өзге:
бұрын мемлекеттік кепілдікпен алынған, төлеу мерзімі басталған мемлекеттік емес заемдарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөнінде берешегінің, сондай-ақ кредит берушілер алдында мерзімі өткен өзге де берешегінің жоғын растайтын;
жобаның жалпы құнын жаппайтын ұсынылып отырған инвестициялық жобаны қосымша қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді растайтын құжаттарды;
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі талаптарының орындалғанын растайтын басқа да қосымша құжаттар ұсынуға тиіс.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2007.11.08. N 306 Бұйрығымен.
12. Осы Ереженің 10 және 11-тармақтарында көрсетілген құжаттардың болмауы Заңдық баға дайындаудан және беруден бас тартуға негіз болып табылады.
13. Заңдық баға оған Әділет министрі немесе оның міндетін атқаратын адам қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
14. Заңды бағаның заем немесе мемлекеттік кепілдік туралы немесе халықаралық капитал рыноктарында орналасқан мемлекеттік бағалы қағаздардың айналымы тоқтатылған сәттен бастап шарттың (келісімнің) қолданылу, сондай-ақ заем немесе мемлекеттік кепілдікке түзетулер (толықтырулар немесе өзгерістер) туралы келісімге (Шартқа) немесе көрсетілген мемлекеттік бағалы қағаз айналымының шарттары өзгерген жағдайда Заңды күші жойылады.
Заем туралы шартқа (келісімге) немесе мемлекеттік кепілге түзету (толықтыру немесе өзгеріс) енгізілген немесе аталған мемлекеттік бағалы қағаздар айналымының шарттары өзгерген жағдайларда Заңдық баға осы Ережеде белгіленген тәртіппен қайта беруді қажет етеді.

10. Министерство юстиции осуществляет выдачу юридического заключения на основании следующих документов:
заверенной заинтересованными органами или организациями копии Соглашения (Договора) о займе и его перевода с иностранного языка на государственный и/или русский языки;
заверенной заинтересованными органами или организациями копии государственной гарантии и ее перевода с иностранного языка на государственный и/или русский языки;
заверенных заинтересованными органами или организациями копий поправок (дополнений или изменений) к Соглашению (Договору) о займе или государственной гарантии, если такие имели место и их перевода с иностранного языка на государственный и/или русский языки;
сведения об эмиссии ценных бумаг;
другие документы, на которые имеется ссылка в Соглашении (Договоре) о займе или государственной гарантии в том числе, документы кредитующей организации, регулирующие порядок предоставления займов.
11. Для выдачи юридической оценки в отношении государственной гарантии в Министерство юстиции должны быть представлены следующие дополнительные документы, помимо указанных в пункте 10 настоящих Правил:
подтверждающие отсутствие задолженности по погашению и обслуживанию ранее полученных под государственные гарантии негосударственных займов, сроки платежей по которым наступили, а также иной просроченной задолженности перед кредиторами;
подтверждающие обязательства по софинансированию предлагаемого инвестиционного проекта в случае привлечения займа, не покрывающего общую стоимость проекта;
другие документы, подтверждающие выполнение требований Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 8 ноября 2007 года N 306 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
12. Отсутствие документов, указанных в пунктах 10 и 11 настоящих Правил, является основанием для отказа в подготовке и выдаче юридической оценки.
13. Юридическая оценка вступает в силу со дня ее подписания Министром юстиции либо лицом, исполняющим его обязанности.
14. Юридическая оценка теряет свою юридическую силу с момента прекращения действия Соглашения (Договора) о займе или государственной гарантии или прекращения срока обращения государственных ценных бумаг, размещенных на международных рынках капитала, а также в случаях внесения в Соглашение (Договор) о займе или государственную гарантию поправки (дополнения или изменения) или изменения условий обращения указанных государственных ценных бумаг.
При внесении изменений и дополнений в Соглашение (Договор) о займе или государственную гарантию, юридическая оценка требует повторной выдачи в порядке, определяемом настоящими Правилами.