Сезіктілер мен айыпталушыларды айдап алып жүрудің тәртібін бекіту туралы
Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы N 387 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 12 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1879. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 1122 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2016 № 1122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған сезіктілер мен айыпталушыларды айдап алып жүрудің тәртібі бекітілсін.
2. Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер бас басқармалары, облыстардағы Ішкі істер бас басқармалары - Ішкі істер басқармаларының көліктегі Ішкі істер бас басқармасының айдап алып жүру тәртібінің орындалуын қамтамасыз ететін қызметкерлерден сынақтар қабылдау арқылы жеке құрамның осы бұйрықпен бекітілген Тәртіпті оқып-үйренуін ұйымдастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі ішкі қызмет генерал-майоры Н.А.Власовқа, Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігінің Сезіктілер мен тергеу қамауындағыларды алдын ала оқшаулау департаментіне (М.М.Баймұхамбетов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден
өткен күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
3-дәрежелі мемлекеттік
әділет кеңесшісі
2002 ж. 6 мамыр
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушы
2002 ж. 26 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 387 бұйрығымен бекітілген
СЕЗІКТІЛЕР МЕН АЙЫПТАЛУШЫЛАРДЫ АЙДАУЫЛДАУ ТӘРТІБІ
1. Жалпы ережелер
1. Сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдаудың осы Тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) жаяу және әр түрлі көліктерде айдауылдау тәртібін реттейді, алға қойылған тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ететін тәсілдерді анықтайды.
2. Сезіктілерді және айыпталушыларды айдауылдау жөніндегі міндеттерді орындау мақсатында ішкі істер органдарының құрамында, сондай-ақ тікелей Ішкі істер министрлігінде, Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер бас басқармаларында, облыстық Ішкі істер басқармалары - Ішкі істер бас басқармаларында, көліктегі Ішкі істер бас басқармаларында полицияның айдауылдау бөлімшелері (бөлімшелер, взводтар, роталар, батальондар, полктар) құрылады.
Олардың міндеттері:

Об утверждении Правил конвоирования подозреваемых и обвиняемых
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года N 387. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2002 года N 1879. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 1122.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.12.2016 № 1122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Во исполнение Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила конвоирования подозреваемых и обвиняемых.
2. Начальникам Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел - Управлений внутренних дел областей, Управлений внутренних дел на транспорте организовать изучение утвержденных настоящим приказом Правил с личным составом, обеспечивающим исполнение конвоирования подозреваемых и обвиняемых.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора внутренней службы Власова Н.А., Департамент предварительной изоляции подозреваемых и следственно-арестованных Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Баймухамбетов М.М.).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано:
Генеральный прокурор                            И.о. Министра транспорта
Республики Казахстан                            и коммуникаций
6.05.2002 г.                                    Республики Казахстан
26.04.2002 г.
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 июня 2002 года N 387
Правила конвоирования
подозреваемых и обвиняемых
1. Общие положения
1. Настоящие Правила конвоирования подозреваемых и обвиняемых (далее - Правила) регламентируют порядок конвоирования на различных видах транспорта и пешим порядком, определяют способы, обеспечивающие выполнение поставленных задач.
2. Для выполнения задач по конвоированию подозреваемых и обвиняемых в составе органов внутренних дел, а также непосредственно в Министерстве внутренних дел, Главных управлениях внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлениях внутренних дел - Управлениях внутренних дел областей, Управлениях внутренних дел на транспорте создаются конвойные подразделения полиции (отделения, взводы, роты, батальоны, полки).
В их задачу входит:

1) Сезіктілерді және айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторларынан; тергеу изоляторларына медициналық мекемелерге амбулаторлық куәландыру және тексеру үшін, санөткізгіштерге (жалпы пайдалану моншаларына) ішкі істер органдарынан ауданаралық немесе қала аралық уақытша ұстау изоляторларына айдауылдау;
2) Сезіктілер мен айыпталушыларды тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде, стационарлық емдеу кезінде күзету;
3) Уақытша ұстау изоляторларынан сезіктілер мен айыпталушыларды облыстық, қалалық, аудандық соттардың көшпелі мәжілісіне айдауылдау, сот мәжілісі кезінде оларды күзету;
4) Сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторынан айдауылдың жоспарлы бағыттарының алмастыру пункттеріне айдауылдау.
3. Айдауылдау бөлімшелерінің типтік штаттық саны құрылымы, оларды құру мақсаттарын, бағыныстылық сатысын және дислокация орындарын анықтайтын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бұйрығымен бекітіледі.
4. Сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау ішкі істер органдарының қамауда ұстау орындарының әкімшілігі әзірлейтін белгілі бағыттар бойынша (негізгі, қосалқы) жүзеге асырылады, қажет болған жағдайда жедел қызметтермен бірлесе әзірленеді.
Қызмет көрсетілетін объектілер қолайлы жағдайда орналасса және көлік жүретін жолдар болған кезде уақытша ұстау изоляторлары, тергеу изоляторлары, соттар мен алмастыру пункттері аралығында шеңберлі айдауылдау ұйымдастырылады.
Шеңберлі айдауылдау күштердің, көлік құралдарының ұтымды пайдаланылуына және кесте бойынша ең қысқа қозғалыс бағыттарын белгілеу және арнайы автомобильдер камераларын қарастырылған нормаларға дейінгі толтыру есебінен рейстер санын қысқартуды қарастырады.
Айдауылдаудың осындай қозғалыс кестесі жоспарланған темір жол, автожолдардың бағытында айдауылдаудың ішкі әскер қарауылының қозғалыс кестесіне сәйкес әзірленеді.
5. Ішкі істер министрлігі, Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер бас басқармалары, облыстық Ішкі істер басқармасы - Ішкі істер бас басқармасы және көліктегі Ішкі істер бас басқармасы жоспарлы бағыттарды әзірлеуге қатысады және ішкі әскер бөлімшелерінің штабтарымен Ішкі істер министрлігінің арнайы тасымалдау бөлімдерімен (бөлімшелерімен) бірігіп, темір жолдағы жоспарлы қарауыл рейстерінің санын, айырбастау пункттерін (станцияларды, пристандарды, әуежайларды, ішкі істер органдарының орналасу пункттерін), сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау (өткізу) үшін осы пункттерге айдауылдаушыларды жіберуге міндетті полиция айдауылдау бөлімшелерін (ішкі істер органдарының) анықтайды.

1) конвоирование подозреваемых и обвиняемых из изоляторов временного содержания; в следственные изоляторы, медицинские учреждения для амбулаторного освидетельствования и обследования, в санпропускники (бани общего пользования) из органов внутренних дел в межрайонные или городские изоляторы временного содержания;
2) охрана подозреваемых и обвиняемых во время производства следственных действий, стационарного лечения;
3) конвоирование подозреваемых и обвиняемых из изоляторов временного содержания в областные, городские, районные суды на их выездные сессии, их охрана во время судебных заседаний;
4) конвоирование подозреваемых и обвиняемых из изоляторов временного содержания на обменные пункты плановых маршрутов конвоирования.
3. Типовая штатная численность конвойных подразделений утверждается приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан, которые определяют цели формирования, их подчиненность и места дислокации.
4. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых осуществляется по определенным маршрутам (основным, запасным), которые разрабатываются администрацией мест содержания под стражей органов внутренних дел, при необходимости маршруты разрабатываются совместно с оперативными службами.
При компактном расположении обслуживаемых объектов и наличии автомобильных дорог организуется кольцевое конвоирование между изоляторами временного содержания, следственными изоляторами, обменными пунктами и судами.
Кольцевое конвоирование предполагает рациональное использование сил, транспортных средств и сокращение количества рейсов за счет установления кратчайших маршрутов движения по графикам и заполнения камер специальных автомобилей до предусмотренных норм.
Графики движения таких конвоев разрабатываются с учетом расписания движения караулов внутренних войск на плановых железнодорожных, автодорожных маршрутах конвоирования.
5. Министерство внутренних дел, Главные управления внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главные управления внутренних дел - Управления внутренних дел областей, Управления внутренних дел на транспорте принимают участие в разработке плановых маршрутов и совместно со штабами воинских частей внутренних войск, отделами (отделениями) специальных перевозок Министерства внутренних дел на железных дорогах определяют количество рейсов плановых караулов, обменные пункты (станции, пристани, аэропорты, пункты размещения органа внутренних дел), конвойные подразделения полиции (органов внутренних дел), которые обязаны направлять на эти пункты конвои для приема (сдачи) подозреваемых и обвиняемых.

6. Сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау арнайы автомобильдерде жүзеге асырылады. Арнайы көлік болмаған кезде, таяу қашықтыққа ішкі істер орган бастығы рұқсатымен қызметтік жеңіл немесе ашық, жабық жүк автомобильдерінде жүзеге асырылады.
7. Ұшақтарда (тік ұшақтарда) сезіктілер мен айыпталушылар Ішкі істер басқармасы, Ішкі істер бас басқармасы бастықтарының рұқсатымен, жедел жағдайда немесе басқа көліктер болмаған кезде, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің әуе көлігі кәсіпорындарына бұл туралы хабар беріле отырып, айдауылданады.
8. Сезіктілер мен айыпталушыларды теңіз және өзен кемелерінде, поездардың жолаушылар вагондарында тасымалдау осы жолдарда айдауылдаудың жоспарлы бағыттары болмаған кезде немесе өзге тәсілмен белгіленген орынға айдауылданушыларды жеткізуге мүмкіндік болмағанда және тек Ішкі істер бас басқармасы, қалалық, облыстық Ішкі істер басқармасы, көліктегі Ішкі істер бас басқармасы бастықтарының рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.
Сезіктілер мен айыпталушыларды қала маңы поездарында, қала аралық және қалалық автобустарда, троллейбустарда және трамвайларда айдауылдауға қатаң тыйым салынады.
9. Сезіктілер мен айыпталушыларды жаяу айдауылдау мынадай кездерде:
1) теміржол станцияларында, пристандарда, әуежайларда-арнаулы автомобильдерден (айырбастау пункттерінің үй-жайларынан) егер олардың арасында көлік жолдары болмаса вагондарға, кемелерге, ұшақтарға (тік ұшақтарға) дейін;
2) арнаулы автомобильдерден соттар ғимараттарындағы сотталушыларды ұстауға арналған камераларға немесе көшпелі сот сессияларындағы осы үшін бөлінген үй-жайларға, тергеу изоляторларының режимді аймағына, тергеу әрекеттерін жүргізу орындарына, емдеу мекемелеріне, санөткізгіштерге (жалпы пайдаланылатын моншаларға) дейін;
Уақытша ұстау изоляторынан қашқандарды ұсталған немесе айдауылданған жерден егер де көлікті пайдалану мүмкін болмаса, оларды өткізудің жақын маңдағы пунктіне дейін жүргізіледі.
Жаяу алып жүру тәртібімен сезіктілер мен айыпталушыларды жолаушылар қалаларда және басқа да елді мекендерде плотформалары (пристандар) бойынша жолаушыларды поездарға (кемелерге) отырғызу және түсіру кезінде, вокзал үй-жайлары және басқа да азаматтар жиналатын орындар арқылы айдауылдауға тыйым салынады.
Сезіктілер мен айыпталушыларды елді мекендер арасында жаяу алып жүру тәртібімен және ат көлікпен айдауылдауға тек қана басқа көлік түрінің қозғалысы болмағанда жол беріледі.

6. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых осуществляется в специальных автомобилях. В исключительных случаях, при отсутствии специального автомобиля, на небольшие расстояния, легковом служебном или открытом, закрытом грузовом автотранспорте только с разрешения начальника органа внутренних дел.
7. В самолетах (вертолетах) подозреваемые и обвиняемые конвоируются с разрешения начальника Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел - Управлений внутренних дел областей, Управлений внутренних дел на транспорте, в случаях особой срочности или из отдаленных районов, при отсутствии других видов транспорта с уведомлением организаций воздушного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
8. Перевозка подозреваемых и обвиняемых на морских и речных судах, в вагонах пассажирских поездов может осуществляться лишь при отсутствии на этих путях сообщения плановых маршрутов конвоирования или невозможности доставки конвоируемых к месту назначения иным способом, и только с разрешения начальника Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел - Управлений внутренних дел областей, Управлений внутренних дел на транспорте.
Конвоировать подозреваемых и обвиняемых в пригородных поездах, междугородних и городских автобусах, троллейбусах и трамваях категорически запрещается.
9. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых пешим порядком производится:
1) на железнодорожных станциях, пристанях, в аэропортах - от специальных автомобилей (помещений обменных пунктов) к вагонам, судам, самолетам (вертолетам), если между ними отсутствуют подъездные пути;
2) от специальных автомобилей - к камерам для содержания подсудимых в зданиях судов или к отведенным для этого помещениям на выездных сессиях судов, в режимную зону следственных изоляторов, к месту производства следственных действий, лечебные учреждения, санпропускники (бани общего пользования);
3) от места задержания бежавших из изолятора временного содержания или конвоя - до ближайшего пункта их сдачи, если не представляется возможным использовать транспортные средства.
Запрещается конвоирование подозреваемых и обвиняемых пешим порядком в городах и других населенных пунктах по пассажирским платформам (пристаням) во время посадки и высадки пассажиров на поезда (на судна), через помещения вокзалов и другие места скопления граждан.
Конвоирование подозреваемых и обвиняемых пешим порядком и на гужевом транспорте между населенным пунктами допускается лишь при невозможности движения других видов транспорта.

10. Айдауылдау бастығы (аға айдауыл) жүру жолдарында айдауылды күшейту қажет болғанда немесе кері айдауылдау үшін сезіктілер мен айыпталушылардың едәуір санын қабылдаған жағдайда, жақын маңдағы ішкі істер органына өтініш жасайды, оның бастығы өз иелігінде бар күштермен және құралдармен айдауылды күшейтуге тиісті шаралар қолдануға міндетті. Айдауылдау бастығы (жетекшісі) өтініш жасаған орган бастығы қосымша айдауылдаушыларды бөлу мүмкін болмағанда, айдауылданушылардың бір бөлігін өзіне бағынышты уақытша ұстау изоляторында қалдырады.
11. Айдауылданушылардың жүріп-тұруының қауіпсіздігін және сенімді күзетілуін қамтамасыз ету жұмысында тиімділікті арттыру мақсатында арнаулы автомобильдер радиостанциялармен, жарқылдағыш маяктармен және кабина мен кузов арасындағы сөйлесу құрылғыларымен жабдықталады. Айдауылдау кезінде сонымен қатар жиналатын металл дәліздер пайдаланылады (сезіктілер мен айыпталушыларды соттардың көшпелі сессияларында отырғызу-түсіру немесе айыпталушыларды сот мәжілісі залдарында күзету кезінде).
12. Айдауылдау қозғалысын үздіксіз бақылауды ішкі істер органының кезекшісі белгіленген радио арналары және желілі (телеграфты, телефонды) байланыстар бойынша жүзеге асырады.
2. Айдауылды тағайындау, қамтамасыз ету, қаруландыру
және оның міндеттері
13. Айдауыл бөлімшесінің командирі (ішкі істер органының бастығы) айдауылды тағайындау кезінде: нақты тапсырмаларды, оларды орындау тәсілі мен мерзімдерін, айдауылдың полицияның айдауыл бөлімшелерімен (ішкі істер органдары) байланыс тәртібін және жүру жолдарында басқа да ішкі істер органдарымен өзара іс-қимылды, айдауылдардың ерекше міндеттерін белгілеуге міндетті. Осы орайда бағытты кесте анықталады, айдауылға тиісті құжаттарды, көлікті, жанар-жағар май материалдарды, қажетті күзет құралдарын, байланыстар мен белгі беру құралдарын, қаруландыруды және жабдықтауды, жүру жолындағы айдауыл мен айдауылданушыларға, сондай-ақ қызметтік иттерге арналған жолдық азық-түлікті әзірлеуге жол беріледі; айдауылды нұсқамадан өткізу және олардың қызмет жасауын бақылау ұйымдастырылады.
14. Айдауылға сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдаудан басқа міндеттер жүктеуге тыйым салынады.
Барлық айдауыл құрамы белгіленген киім үлгісінде және қаруланған болуы тиіс. Айдауылдаушыларды қаруландыру түрін берілген тапсырманың орындалу түріне және тәртібіне, шартына байланысты айдауылды тағайындаған айдауыл бөлімшесінің командирі (ішкі істер органының бастығы) белгілейді.
Қаруды алып жүру тәртібін айдауылдау бастығы (аға айдауыл) бекітеді. Автоматты "арқаға салып" ұстауға тыйым салынады.
Камераларды, арнаулы автомобильдерді, көліктерді және айдауылданушыларды ұстайтын немесе оларды орналастыру жүргізілетін үй-жайларды тексеру кезінде қарулар айдауыл бастығына (жетекшісіне) өткізіледі.
Айдауылды басқа ішкі істер органдарына немесе полиция басқа айдауыл бөлімшесіне уақытша орналастырған кезде, қару мен оқ-дәрілер осы органның (бөлімшенің) кезекшісіне берілуі тиіс.

10. При необходимости усиления конвоя в пути следования или в случае приема для обратного конвоирования большого количества подозреваемых и обвиняемых, начальник (старший) конвоя обращается в ближайший орган внутренних дел, начальник которого обязан принять соответствующие меры к усилению, имеющимися в его распоряжении силами и средствами. При невозможности выделить дополнительных конвоиров, начальник органа, к которому обратился за содействием начальник (старший) конвоя, оставляет часть конвоируемых в подчиненном ему изоляторе временного содержания.
11. В целях повышения эффективности в работе, обеспечения безопасности движения и надежной охраны конвоируемых, специальные автомобили оборудуются радиостанциями, проблесковыми маячками и переговорными устройствами между кабиной и кузовом. При конвоировании используются также складывающиеся металлические коридоры (при посадке-высадке подозреваемых и обвиняемых, на выездных заседаниях судов или охраны обвиняемых в залах судебных заседаний).
12. Контроль за передвижением конвоев осуществляется непрерывно, дежурным органа внутренних дел по установленным каналам радио и проводной (телеграфной, телефонной) связи.
2. Назначение, обеспечение, вооружение
конвоя и его обязанности
13. Командир конвойного подразделения (начальник органа внутренних дел) при назначении конвоя обязан: определить ему конкретные задачи, способы и сроки их выполнения, порядок связи конвоя с конвойными подразделениями полиции (органом внутренних дел) и взаимодействия с другими органами внутренних дел в пути следования, особые обязанности конвоиров. При этом определяется маршрутное расписание, отдается распоряжение о подготовке для конвоя соответствующих документов, транспорта, горюче-смазочных материалов, необходимых средств охраны, связи и сигнализации, вооружения и снаряжения, путевого довольствия на конвой и конвоируемых, а также на служебных собак; организуется инструктаж конвоя и контроль за несением их службы.
14. Запрещается возлагать на конвой обязанности, не связанные с конвоированием подозреваемых и обвиняемых.
Весь личный состав конвоя должен быть в установленной форме одежды и вооружен. Вид вооружения конвоиров определяет командир конвойного подразделения (начальник органа внутренних дел), назначивший конвой, в зависимости от условий, порядка и вида выполнения поставленной задачи.
Порядок ношения оружия устанавливается начальником (старшим) конвоя. Держать автомат в положении "за спину" запрещается.
На время осмотра камер, специального автомобиля, других транспортных средств и помещений, где содержатся конвоируемые или производится их размещение, оружие сдается начальнику (старшему) конвоя.
При временном размещении конвоя в другом органе внутренних дел или в расположении другого конвойного подразделения полиции оружие и боеприпасы должны быть сданы на хранение дежурному по этому органу (подразделению).

15. Қажет болғанда жылдың суық мезгілінде айдауыл құрамы жабдықтау нормаларымен қарастырылған жылы киіммен қамтамасыз етіледі. Әрбір айдауыл өзімен бірге полицейлік типтегі ысқырық, жеке таңу пакетін, ал айдауыл бастығы (жетекшісі) сонымен қатар-құжаттарға арналған сөмке, айдауылданушылардың саны бойынша кісендерді алып жүруі тиіс. Сезіктілер мен айыпталушыларды теміржол көлігімен айдауылдау кезінде айдауыл вагондардың арнаулы кілттерімен қамтамасыз етіледі.
Айдауылдау шарттарымен және тәртібімен байланысты айдауылдарға сондай-ақ алып жүретін қабылдағыш-жеткізгіш радиостанциялар, электромегафондар, электрофонарлар, топографиялық карталар, компастар, жалаулар, жарық шашқыш патрондары бар белгі бергіш тапаншалар және полиция айдауылдау бөлімшесіндегі (ішкі істер органы) басқа да техникалық құралдар берілуі мүмкін.
16. Айдауылды (айдауылданушыларды) іссапарлық құжаттармен және барар жерге бару жол ақысына (тұрғын үй, азық ақылары, тұрғын үй жалдау және тәуліктік ақы) ақшалай аванспен қамтамасыз ету қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүргізіледі.
17. Полиция айдауыл бөлімшесінің кезекшісі (ішкі істер органы) айдауылды жедел басқаруды қамтамасыз етеді және олардың қылмыс жасауда сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау жөніндегі тапсырмаларды орындауы үшін жауапкершілікте болады.
Ол:
1) айдауылдың қызметті өткеруін бөлімше командирінің шешіміне (орган бастығының) қатаң түрде сәйкес ұйымдастыруға;
2) айдауылдаудың бағыттарындағы және айдауылданушылар уақытша ұсталынатын объектілердегі жедел жағдайды ұдайы біліп отыруға;
3) оларды күзету жағдайының өзгеруін қадағалауға, осы мақсатта айдауылдармен байланыста болуға;
4) оларды қауырт жағдай туындаған жерлерде күшейтуге шұғыл шаралар қолдануға, бұл жөнінде бөлімше командиріне (ішкі істер органының бастығына) баяндауға;
5) бөлімшенің жеке құрамын және техникалық құралдарын пайдалану жөнінде, соттар мен айдауылданушылар уақытша ұсталынатын басқа объектілердің орналасуы туралы мәліметтерді білуге;
6) нарядтарды уақытында дайындауды нұсқамадан өткізуді және айдауылдау бағыттарына жібереді, көліктің, байланыстың және басқа да техникалық құралдардың дұрыс пайдаланылуын және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
7) арнаулы автомобильдердің шығуы мен қайта келуін бақылап отыруға, жүргізушілер құрамын тексеруге;
8) нарядтардың қызметін бақылауды жүзеге асыруға;
9) қарулардың, оқ-дәрілердің және басқа мүліктің сақталуын, сондай-ақ полиция айдауыл бөлімшесінде (ішкі істер органында) ішкі тәртіп ережелерінің орындалуын қамтамасыз етуге, қызмет ету аяқталған соң нарядтардың қаруларды, оқ-дәрілерді және басқа да оларға берілген арнаулы және техникалық құралдарды өз уақытында және толық тапсыруын қадағалауға міндетті.

15. В холодное время года, при необходимости, состав конвоя обеспечивается теплой одеждой, предусмотренной нормами снабжения. Каждый конвоир обязан иметь при себе свисток полицейского типа, индивидуальный перевязочный пакет, а начальник (старший) конвоя, кроме того, - сумку для документов, наручники по количеству конвоируемых. При конвоировании подозреваемых и обвиняемых железнодорожным транспортом, конвой обеспечивается специальными ключами от дверей вагонов.
В зависимости от условий и порядка конвоирования, конвоям могут придаваться также носимые приемо-передающие радиостанции, электромегафоны, электрофонари, топографические карты, компасы, флажки, сигнальные пистолеты с набором осветительных патронов и другие технические средства, имеющиеся в конвойном подразделении полиции (органе внутренних дел).
16. Обеспечение конвоя (конвоируемых) командировочными документами и денежным авансом (по оплате за проживание, расходы на питание, найма жилого помещения, суточными на проезд к месту назначения) производится в соответствии с действующим законодательством.
17. Дежурный по конвойному подразделению полиции (органу внутренних дел) обеспечивает оперативное руководство конвоя и несет ответственность за выполнение ими задач по конвоированию подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений.
Он обязан:
1) организовать несение службы конвоя строго в соответствии с решением командира конвойного подразделения (начальника органа);
2) постоянно знать оперативную обстановку на маршрутах конвоирования и на объектах, где временно содержатся конвоируемые;
3) следить за изменением условий их охраны, поддерживать в этих целях связь с конвоями;
4) принимать неотложные меры к усилению их в местах, где сложилась напряженная обстановка, с последующим докладом об этом командиру подразделения (начальнику органа внутренних дел);
5) иметь сведения об использовании личного состава и технических средств подразделения, о дислокации судов и других объектов, где временно содержатся конвоируемые;
6) обеспечивать своевременную подготовку, инструктаж и направление нарядов на маршруты конвоирования, правильное использование и бесперебойную работу транспорта, связи и других технических средств;
7) контролировать выезд специальных автомобилей и их возвращение, проверять готовность водительского состава;
8) осуществлять контроль за деятельностью нарядов;
9) обеспечить сохранность оружия, боеприпасов и другого имущества, а также выполнение правил внутреннего распорядка в конвойном подразделении полиции (органе внутренних дел), следить за своевременной и полной сдачей нарядами, по окончании несения службы, оружия, боеприпасов и других выдаваемых им специальных и технических средств.

18. Айдауыл бастығы (жетекшісі) сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау бойынша берілген тапсырмалардың дәл және өз уақытында орындалуын және бағыныштылардың заңдылықты сақтауы, қызметтік құжаттың, айдауылданушылардың жеке істерінің, қару-жарақтың, арнаулы, техникалық және басқа да айдауыл пайдаланатын материалдық құралдардың сақталуы үшін жауапкершілікте болады.
Ол:
1) айдауылдау бағытындағы жағдайды және оның ерекшеліктерін, айдауылданушылар туралы негізгі мәліметтерді білуге;
2) тапсырмалардың орындауға айдауылды дайындауға, айдауылдар арасындағы өзара іс-қимыл тәртібін орнатуға; қажетті құжаттарды (1-қосымша), ақшалай аванс, азық-түліктер, қару-жарақ, айдауылға берілетін арнаулы техникалық құралдарды және басқа да материалдық заттарды алуға, олардың дұрыс пайдаланылуын ұйымдастыруға;
3) жол журналын (2-қосымша) және азық-түлік дәптерін жүргізуге (3-қосымша);
4) барар жерге айдауылданушыларды өз уақытында жеткізу бойынша айдауылдың іс-әрекетін білікті және сауатты басқаруға, соттарда және тергеу іс-әрекетін жүргізу кезінде оларды күзетуді қамтамасыз етуге, түнейтін орындарда, аялдайтын орындарда, теміржол станцияларында, пристандарда, әуежайларда оларды қадағалауды күшейтуге шаралар қабылдауға;
5) оқиға бола қалған жағдайда айдауылдың іс-әрекет тәсілдерін белгілеуге; айдауылдаудың негізгі бағытындағы жағдай асқынғанда, қосалқы бағытқа ауысуға; қашу кезінде қашып кеткендерді дереу қудалау мен ұстауды ұйымдастыруға;
6) айдауылданушылардың және айдауыл құрамының санитарлық және гигиеналық тәртіпті сақтауын бақылауға; жол бойында бір тәуліктен астам уақыт болған жағдайда, айдауылдарға кезекпен демалыс беруге, осы орайда айдауылданушыларды күзетусіз қалдырмауға;
7) полиция айдауыл бөлімшесіне (ішкі істер органына) қайтып келген соң жұмсалынған ақша қаражаттары үшін есеп беруге міндетті.
19. Айдауылдың бастығына (жетекшісіне):
1) сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау тәртібін өзгертуге;
2) жағдай қажет етпегенде, айдауылды уақытша қалдыруға тыйым салынады.
20. Айдауыл бастығының көмекшісі айдауыл бастығына бағынады және айдауылданушыларды
күзету мәселелері бойынша оның барлық нұсқауларын орындайды.
Ол:
1) пайдаланылатын материалдық-техникалық құралдардың жағдайын бақылауға;
2) айдауылданушыларды жеке тінтуді жүргізуге; осы орайда табылған ақшалардың, бағалы заттардың, нәрселер мен бұйымдардың сақталуын қамтамсыз етуге;
3) айдауылдардың барлық құрамына тиесілі азық-түлік үлестерін беруге;
4) айдауыл бастығы ауырып қалған жағдайда, оның барлық міндеттерін өзіне қабылдап алуға міндетті.

18. Начальник (старший) конвоя несет ответственность за точное и своевременное выполнение поставленной задачи по конвоированию подозреваемых и обвиняемых и соблюдение законности подчиненными, за сохранность служебных документов, личных дел конвоируемых, вооружения, специальных, технических и других материальных средств, находящихся в пользовании конвоя. Он обязан:
1) знать обстановку на маршруте конвоирования и ее особенности, основные сведения о конвоируемых;
2) подготовить конвой к выполнению задачи, установить порядок взаимодействия между конвоирами; получить необходимые служебные документы (приложение 1), денежный аванс, продовольствие, вооружение, специальные технические средства и другие материальные средства, выдаваемые конвою, организовать их правильное использование;
3) вести путевой журнал (приложение 2) и продовольственную тетрадь (приложение 3);
4) умело и грамотно управлять действиями конвоя по своевременной доставке конвоируемых к месту назначения, обеспечить охрану их в судах и во время производства следственных действий, принимать меры к усилению наблюдения за ними на ночлегах, привалах, на железнодорожных станциях, пристанях, в аэропортах;
5) определять способы действий конвоя на случай происшествий; при осложнении обстановки на основном маршруте конвоирования, переходить на запасной; при побеге организовывать немедленное преследование и задержание бежавших;
6) следить за соблюдением конвоируемыми и составом конвоя правил санитарии и гигиены; при нахождении в пути свыше одних суток, предоставлять поочередной отдых конвоирам, не допуская при этом оставления конвоируемых без охраны;
7) по возвращении в конвойное подразделение полиции (орган внутренних дел) отчитываться за израсходованные денежные средства.
19. Начальнику (старшему) конвоя запрещается:
1) изменять порядок конвоирования подозреваемых и обвиняемых;
2) оставлять на время конвой, если того не требует обстановка.
20. Помощник начальника конвоя подчиняется начальнику конвоя и
выполняет все его указания по вопросам охраны конвоируемых.
Он обязан:
1) следить за состоянием используемых материально-технических средств;
2) производить личный осмотр конвоируемых, обеспечивать сохранность обнаруженных при этом денег, ценностей, предметов и вещей;
3) выдавать всему составу конвоя положенное довольствие;
4) в случае болезни начальника конвоя, принимать на себя выполнение его обязанностей.

21. Айдауыл айдауыл бастығына (аға айдауылға) және оның көмекшісіне бағынады.
Ол:
1) өз міндетін мықты білуге және оларды дәл орындауға;
2) айдауыл бастығы (аға айдауыл) белгілеген жерде болуға және оның рұқсатынсыз кетіп қалмауға;
3) қаруын ақаусыз және іс-әрекетке ұдайы әзір ұстауға;
4) айдауылданушылармен сөйлесу барысында талапты және сыпайы болуға және оларды ұдайы қадағалауды жүргізуге;
5) айдауыл бастығының (жетекшісінің) нұсқауы бойынша айдауылданушыларды тінтуді жүргізуге, олардан сақтауға тыйым салынған нәрселер мен заттарды алып қоюға және айдауыл бастығына (айдауыл жетекшісіне) беруге;
6) аялдау орындарында, түнеу орындарында және басқа да айдауылданушыларды уақытша ұстау объектілерінде бекетшінің міндеттерін орындауға міндетті.
22. Айдауылға:
1) қызметін өткеру кезінде басқа жайларға алаңдауға;
2) айдауылданушылармен сөйлесуге, тек айдауылдау кезінде тәртіпті сақтау және қозғалыс тәртібі туралы нұсқау беру қажет болған жағдайлардан басқа кездерде;
3) олардан немесе оларға бөтен адамдардан қандайда бір заттарды, хаттарды, азық-түлік өнімдерін қабылдауға және беруге;
4) айдалу қозғалысының бағытын және оның соңғы пунктін жариялауға тыйым салынады.
23. Арнаулы автомобильдің полицей-жүргізушісі айдауыл құрамына кіреді, айдауыл бастығына (жетекшісіне), оның көмекшісіне бағынады және автомобильді апатсыз пайдалану үшін жауапкершілікте болады.
Ол:
1) айдауылдаудың бағытын және оның ерекшеліктерін жақсы білуге;
2) автомобильдің пайдалануға дайындығын ұдайы қамтамасыз етуге, жол қозғалысы Ережесін қатаң қадағалауға;
3) бағыт бойындағы қозғалыс жылдамдығы туралы айдауыл бастығының (жетекшісінің) нұсқауларын дәл орындауға, оның әмірі бойынша немесе мұндай белгіні кузовтағы айдауылдардан алған кезде дереу автомобильді тоқтатуға;
4) кабинадан түскен кезде оталдыруды өшіруге, оталдыру құлпының кілтін өзінде сақтауға; тоқтап тұру кезінде, айдауылданушыларды отырғызу (түсіру) кезінде арнаулы автомобильдің моторлы бөлігінің алдында отыруға және олардың іс-қимылын мұқият қадағалауға;
5) белгіленген құжаттарды өзімен бірге алып жүруге (автомобильді жүргізу құқығына куәлік, жол жүру немесе бағыт парағы, ал қажет болғанда-арнаулы автомобильге тіркеу құжаттары) міндетті.
24. Арнаулы автомобильдің жүргізушісіне:
1) өзінің атына бекітілген автомобильді қараусыз қалдыруға;
2) автомобильді жүргізуді басқа адамға беруге тыйым салынады.
25. Айдауыл бастығы (жетекшісі) айдауылданушылар қашқан жағдайда өзіне бағынышты адамдардан міндеттері дереу қашқындарды ізіне түсу және оларды ұстау болып табылатын арнайы топ тағайындайды. Ізге түсу тобына бөлінген айдауылдарға қашқындардың қозғалыс бағыты және жасырынуы әбден мүмкін орындары мен ұстаудың әдістерін білу туралы нұсқау берілуі керек.

21. Конвоир подчиняется начальнику (старшему) конвоя и его помощнику.
Он обязан:
1) твердо знать свои обязанности и точно их выполнять;
2) находиться в определенном начальником конвоя (старшим конвоиром) месте и не отлучаться без его разрешения;
3) иметь исправное и в постоянной готовности к действию оружие;
4) быть требовательным и вежливым в обращении с конвоируемыми и вести за ними постоянное наблюдение;
5) производить по указанию начальника (старшего) конвоя обыск конвоируемых, изымать у них и передавать начальнику конвоя (старшему конвоиру) запрещенные к хранению предметы и вещи;
6) выполнять на привалах, ночлегах и других объектах временного содержания конвоируемых обязанности постового.
22. Конвоиру запрещается:
1) отвлекаться от несения службы;
2) вступать с конвоируемыми в разговоры, кроме случаев, когда необходимо дать указания о порядке движения и соблюдении правил поведения при конвоировании;
3) принимать от них или передавать им от посторонних какие-либо предметы, записки, продукты питания;
4) разглашать маршрут движения конвоя и конечный его пункт.
23. Полицейский-водитель специального автомобиля входит в состав конвоя, подчиняется начальнику (старшему) конвоя, его помощнику и несет ответственность за безаварийную эксплуатацию автомобиля.
Он обязан:
1) хорошо изучить маршрут конвоирования и его особенности;
2) обеспечивать постоянную готовность автомобиля к эксплуатации, строго соблюдать Правила дорожного движения;
3) точно выполнять указания начальника (старшего) конвоя о скорости движения на маршруте, немедленно останавливать автомобиль по его команде или при получении такого сигнала от конвоиров в кузове;
4) при выходе из кабины выключать зажигание, ключ от замка зажигания хранить у себя; во время стоянки, при посадке (высадке) конвоируемых находиться впереди моторной части специального автомобиля и внимательно наблюдать за их поведением;
5) иметь при себе установленные документы (удостоверение на право управления автомобилем, путевой или маршрутный лист, а при необходимости - регистрационные документы на специальный автомобиль).
24. Водителю специального автомобиля запрещается:
1) оставлять закрепленный за ним автомобиль без надзора;
2) передавать управление автомобилем другому лицу.
25. Начальник (старший) конвоя на случай побега конвоируемых назначает из числа подчиненных ему лиц специальную группу, обязанности которой состоят в немедленном преследовании и задержании бежавших. Конвоиры, выделенные в группу преследования, должны быть проинструктированы о наиболее вероятных направлениях движения и возможных местах укрытия бежавших, владеть приемами задержания.

26. Айдауылдаудың құрамына енген адамдар тәртіптік жазаларға сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау жөніндегі тапсырмаларды орындағаннан кейін ғана тартылуы мүмкін.
Егер істеген қылығының сипаты бойынша айдауылды бұдан әрі қызмет өткеруге жіберу мүмкін болмаса, айдауыл бастығы (жетекшісі) оны міндеттерін орындаудан босатады, қаруын алады, жақын маңдағы органның бастығына жазбаша рапортпен баяндайды. Бұл жағдайда Ішкі істер органының бастығы айдауылды тұрақты қызмет орнына жібереді, содан кейін айдауыл құрамын толықтырады.
3. Сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау үшін негіздер
27. Сезіктілер мен айыпталушыларды тергеу іс-әрекетін жүргізу немесе істі сотта қарау үшін айдауылдау тергеушілердің, анықтау істерін жүргізетін адамдардың, соттар мен уақытша ұстау изоляторы, тергеу изоляторы бастықтарының жазбаша тапсырысы негізінде жүргізіледі.
28. Тергеушілердің, анықтау жұмыстарын жүргізетін адамдардың және соттардың тапсырыстарында:
1) сезікті және айыпталушының тегі, аты-жөні, туған жылы, айы, күні, қандай қылмысты жасауда сезікті екені немесе айыпталатыны);
2) сезікті немесе айыпталушының қамауда отырған орны (уақытша ұстау изоляторының, тергеу изоляторларының атауы);
3) істі сотта қарау немесе тергеу іс әрекетін жүргізу орны;
4) айыпталушыны жеткізу мерзімі (датасы, сағаты), сот мәжілісінің немесе тергеу іс-әрекетінің жүргізу ұзақтығы (шамамен);
5) сезіктілерді немесе айыпталушыларды оларды айдауылдаудың барлық уақыттарында ұстау (оқшаулау) режимі бойынша талаптар көрсетіледі.
Егер де сот, прокурор, тергеуші немесе анықтау органы бұрынырақ шығарған қаулының негізінде, куә ретінде басқа іс бойынша өтетін уақытша ұстау изоляторында немесе тергеу изоляторында ұсталынып отырған адам бір уақытта шақырылса, бұл жөнінде де өтініште көрсетіледі.
Тергеуші, анықтаушы, сот қол қойған айдауылдауға берілген тапсырыстар елтаңбалы мөрмен бекітіледі. Анықтау жүргізген адамдар қол қойған тапсырыстарды тиісті анықтау органдарының бастықтары бекітуі тиіс.
29. Сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауға берілген тергеушінің, анықтау жүргізетін адамның немесе соттың тапсырысы, оларды ұстау орнына (уақытша ұстау изоляторына, тергеу изоляторына), тергеу іс-әрекеті немесе сот мәжілісін жүргізу басталғанға дейін үш тәулік бұрын қолға тиетіндей есеппен, бірақ айдауылдаудың жоспарлы бағыты бойынша кезекті қарауылды жіберуге дейін бір тәуліктен кешіктірілмей жолданады.
30. Уақытша ұстау изляторы немесе тергеу изоляторының бастығы бір, екі тәулік ішінде бөлімше командиріне (ішкі істер органы бастығына) айдауыл бөлу туралы өтініш (4-қосымша) жолдайды.

26. Дисциплинарные взыскания на лиц, входящих в состав конвоя, могут быть наложены только после выполнения ими задачи по конвоированию подозреваемых и обвиняемых.
Если по характеру совершенного поступка конвоир не может быть допущен к дальнейшему несению службы, начальник (старший) конвоя отстраняет его от выполнения обязанностей, изымает оружие, докладывает письменным рапортом начальнику ближайшего органа. В этом случае начальник органа внутренних дел направляет конвоира к месту постоянной службы, после чего пополняет состав конвоя.
3. Основания для конвоирования
подозреваемых и обвиняемых
27. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых для производства следственных действий или рассмотрения дела в суде производится на основании письменных заявок следователей, лиц, производивших дознание, судов и заявок начальников изоляторов временного содержания, следственных изоляторов.
28. В заявках следователей, лиц, производивших дознание, и судов указывается:
1) фамилия, имя, отчество, год рождения обвиняемого и подозреваемого, в совершении какого преступления подозревается или обвиняется;
2) место содержания подозреваемого или обвиняемого (наименование изолятора временного содержания, следственного изолятора);
3) место рассмотрения дела в суде или производства следственного действия;
4) срок доставки обвиняемого (дата, часы), продолжительность судебного заседания или производства следственного действия (ориентировочно);
5) требования по режиму содержания (изоляции) подозреваемых или обвиняемых на все время их конвоирования.
Если на основании ранее вынесенного судом, прокурором, следователем или органом дознания постановления, в качестве свидетелей одновременно вызываются лица, содержащиеся в изоляторе временного содержания или следственном изоляторе, проходящие по другому делу, об этом также указывается в заявке.
Заявки на конвоирование, подписанные следователем, дознавателем, судом скрепляются гербовой печатью. Заявки, подписанные лицами, производящими дознание, должны утверждаться соответствующими начальниками органов дознания.
29. Заявка следователя, лица, производившего дознание или суда на конвоирование подозреваемых и обвиняемых, направляется по месту их содержания (в изолятор временного содержания, следственный изолятор), с учетом получения ее за трое суток до начала производства следственных действий или судебного заседания, но не позднее, чем за сутки до отправления очередного караула по плановому маршруту конвоирования.
30. Начальник изолятора временного содержания или следственного изолятора за одни, двое суток направляет командиру конвойного подразделения (начальнику органа внутренних дел) заявку на выделение конвоя (приложение 4):

1) егер сот мәжілісіне (тергеу әрекеттерін жүргізу үшін) бір уақытта куәгер ретінде бұрын сотталған немесе қамауда болған адамдар шақырылса, онда бұл туралы 4 бағанға "сотталған" деген белгі қойылады.
2) егер сот мәжілісіне (тергеу әрекеттерін жүргізу үшін) басқа іс бойынша қамауда отырған адам жіберілсе, тергеу изоляторының әкімшілігі, уақытша ұстау изоляторы немесе ішкі істер органының бастығы сот мәжілісінде төрағалық етуші айдауыл бастығына жазбаша анықтама беруі керек (тергеу әрекеттерін жүргізген адамға);
3) сұраныстың сақталу мерзімі - бір жыл.
Өтініш сондай-ақ айдауыл бастығына (жетекшісіне) оның сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау үшін уақытша ұстау изоляторына, тергеу изоляторына келген кезінде тапсырылуы мүмкін.
31. Ерекше жағдайларда және қарау мерзімі бірталай қысқарған істер бойынша айдауылдау тапсырысы уақытша ұстау изоляторы немесе тергеу изоляторы бастығы, сонымен қатар бөлімше командирі (орган бастығы) бір тәуліктен кем емес уақытта алатындай есеппен жіберіледі, бірақ міндетті түрде айдауылдау бағытының қарауыл қозғалысының кестесі ескерілуі тиіс.
32. Егер сот, прокуратура, тергеу немесе анықтау ғимараттары, тергеу изоляторының және уақытша ұстау изоляторының үй-жайлары, айдауылмен қамтамасыз ететін полиция бөлімшелері (ішкі істер органы) әр түрлі елді мекендерде орналасса, арасында жоспарлы бағыт бойынша қарауыл қозғалысы белгіленбесе, сезіктілер мен айыпталушыларды жеткізу тапсырысы, уақытша ұстау изоляторының, тергеу изоляторының бастықтарына, сонымен қатар айдауыл бөлімшесінің командиріне (орган бастығына) жолданады. Осы орайда сезіктілер мен айыпталушыларды талап етілген барар пунктке жеткізу үшін жұмсалатын уақытты есепке алу керек, бірақ айдауылдың жолға шығуына дейін бір тәулік уақыттан кешіктірмей орындалуы тиіс.
33. Уақытша ұстау изоляторы, тергеу изоляторының бастықтарының атына жолданған өтініштер сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылға беруге, ал бөлімше командирінің (ішкі істер органы бастығының) атына жолданған өтініштер айдауыл бөлуге негіздеме болып табылады.
34. Полицияның айдауыл бөлімшесі болмаған жағдайда, егер уақытша ұстау изоляторында сезіктілер мен айыпталушыларды беру туралы шешімді орган бастығы қабылдаса, ол сонымен бірге осы мақсатқа айдауыл бөледі. Мұндай уақытша ұстау изоляторынан анықтау жүргізген адамдардың және ішкі істер органы тергеушілерінің өтініші бойынша сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау осы органның айдауылдары арқылы іске асырылады.

1) если на судебное заседание (для производства следственных действий) одновременно вызываются в качестве свидетелей (обвиняемых) лица, ранее осужденные и содержащиеся под стражей, то об этом в графе 4 заявки на выделение конвоя делается отметка "осужденный";
2) если лицо, направленное в судебное заседание (для производства следственных действий), содержится под стражей еще по другому делу, администрация следственного изолятора, изолятора временного содержания или начальник органа внутренних дел должны выдать начальнику конвоя соответствующую письменную справку для председательствующего в судебном заседании (лица, производящего следственные действия);
3) срок хранения заявки - один год.
Заявка может вручаться также начальнику (старшему) конвоя по прибытии его в изолятор временного содержания, следственный изолятор для приема подозреваемых и обвиняемых.
31. В исключительных случаях и по делам, сроки рассмотрения которых значительно сокращены, заявка на конвоирование может быть направлена из расчета получения ее начальником изолятора временного содержания или следственного изолятора, а также командиром подразделения (начальником органа) не позднее чем за сутки, но обязательно с учетом расписания движения караулов по плановым маршрутам конвоирования.
32. Если здание суда (прокуратуры, следствия или органа дознания) и помещения изолятора временного содержания, следственного изолятора, обслуживаемые конвойным подразделением полиции (органом внутренних дел), находятся в разных населенных пунктах, между которыми движение караулов по плановым маршрутам не установлено, заявка на доставку подозреваемых и обвиняемых направляется начальнику изолятора временного содержания, следственного изолятора, а также командиру конвойного подразделения (начальнику органа внутренних дел). При этом должно быть учтено время, необходимое для доставки подозреваемых и обвиняемых в требуемый пункт назначения, но не позже чем за сутки до выезда конвоя.
33. Заявка на имя начальника изолятора временного содержания, следственного изолятора является основанием для выдачи подозреваемых и обвиняемых конвою, а на имя командира подразделения (начальника органа внутренних дел) - для выделения конвоя.
34. При отсутствии конвойного подразделения полиции, и если решение о выдаче из изолятора временного содержания подозреваемых и обвиняемых принимает начальник органа внутренних дел, то он же одновременно выделяет в этих целях и конвой. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых из таких изоляторов временного содержания для производства следственных действий по заявкам лиц, производивших дознание, и следователей других органов внутренних дел осуществляется конвоями этих органов.

35. Сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауға тапсырыстардан басқа:
1) тиісті прокурор санкциялаған қаулы немесе айдауылдау туралы соттың қаулысы;
2) прокурордың, тергеушінің, анықтау жүргізген адамның қаулысы немесе соттың жекелеген тергеу әрекеттерін жүргізу туралы қаулысы (мысалы, соттық-психиатриялық сараптама);
3) Уақытша ұстау изоляторында айыпталушыларды ұстау мерзімі өткенде, прокурордың бекітілген қаулысы немесе соттың қамауда ұстау туралы қаулысының бар болуы, сонымен қатар бас бостандығынан айыру жөніндегі үкім (тергеу изоляторына айдауылданады);
4) сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдаудың жоспарлы бағытындағы емдеу мекемелеріне, жалпы пайдаланудағы (моншаларға), санөткізгіш орындарына немесе алмастыру пункттеріне жіберу туралы Уақытша ұстау изоляторы бастығының бұйрығы.
36. Сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау үшін құрамында айдауыл тобының бастығы (жетекшісі) және айдауылдар бар айдауыл тобы тағайындалады.
Айдап алып жүру қауіпсіздігінің үш деңгейі белгіленеді: кәдімгі, күшейтілген, ерекше:
1) қарапайым айдауыл құрамы бірден-екіге дейінгі айдауылданушыларға - екі айдауыл; үштен-алтыға дейінгі айдауылданушыларға - үш айдауыл; жетіден-онға дейінгі айдаулданушыларға - жеті айдауыл есебінде тағайындалады. Егер де айдауыл құрамында бес және одан да көп айдауыл бар болса, айдауыл бастығының көмекшісі тағайындалады;
2) күшейтілген айдауыл, қандай да бір айдауылданушының қашуға әрекет жасағалы жүргені, күзетке шабуыл жасауы, өзіне және жан-жағындағыларға зиян тигізу ниеті бар екені туралы мәліметтер қолда бар болғанда, айдауылдау бағытының өте ұзақ болуына, ұшақта (тік ұшақта) айдауылдау үшін күрделі географиялық және климаттық жағдайлармен байланысты тағайындалуы мүмкін. Күшейтілген айдауыл саны бір айдауылданушыға - үш айдауыл; екі-төрт айдауылданушыға - алты айдауыл; бес-алты айдауылданушыға - сегіз айдауыл; жеті-сегіз айдауылданушыға - он айдауыл; тоғыз-он айдауылданушыға - он екі айдауыл есебімен тағайындалады. Күшейтілген айдауыл бастығы болып орташа басшылық құрамның қызметкері тағайындалады.
3) ерекше айдауыл:
Қазақстан Республикасы Қылмыстық заңнамасы бойынша қылмысы үшін айрықша жазалау шарасы - өлім жазасы немесе өмір бойы бас бостандығынан айыру анықталып қылмыстық жауапкершілікке тартылған;
олардың әрекеттерін сот аса қауіпті қылмыстың рецидив деп таныған;
ауыр, аса ауыр қылмыс жасаған қашуға, айдауылдар мен қамауда ұстау орындарының персоналына шабуыл жасауға бейім;
үлкен қоғамдық резонанс тудырған қылмыстар үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылған сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау кезінде.
Айдауылдау бағыты жедел қызметтермен бірлесе әзірленеді және облыстардағы және көліктегі ІІББ-ІІБ-нің басшыларымен келісіледі.
Айдауыл бір айдауылданушыға кемінде 4 айдауыл есебінен тағайындалады (уақытша ұстау изоляторынан тергеу изоляторларына, тергеу амалдарын жүргізуге, медициналық мекемелерге, сотқа, айырбастау пункттеріне және олардан кері қарай басқа сезіктілер мен айыпталушылар тобымен қосып айдауылдау рұқсат етілмейді).
Ерекше айдауыл бастығы (аға айдауыл) офицерлік құрам қатарынан полиция қызметкерін тағайындайды. Айдауыл құрамы міндетті түрде бронежилетпен жарақтанады; атыс қаруымен қаруланады; өзімен бірге арнайы құралдары: газды қару, кісендер, резина таяқтар, сондай-ақ байланыс құралдары (радиостанция); белгі беру тапаншасы, металліздегіш болуы тиіс. Айдауылдау қызметтік иттерді пайдалану арқылы жүргізіледі.

35. Кроме заявок, основаниями конвоирования подозреваемых и обвиняемых является:
1) санкционированное соответствующим прокурором постановление или постановление суда о конвоировании;
2) постановление прокурора, следователя, лица, производящего дознание, или постановление суда о производстве отдельных следственных действий (например, стационарной судебно-психиатрической экспертизы);
3) истечение срока задержания подозреваемого в изоляторе временного содержания, при наличии санкционированного прокурором постановления или постановления суда о содержании под стражу, а также приговора об осуждении к лишению свободы (конвоируются в следственный изолятор);
4) распоряжение начальника изолятора временного содержания о направлении подозреваемого и обвиняемого в лечебное учреждение, санпропускник (баню) общего пользования или обменный пункт на плановом маршруте конвоирования.
36. Для конвоирования подозреваемых и обвиняемых назначается конвой в составе начальника (старшего) конвоя и конвоиров. Устанавливается три уровня безопасности конвоирования: обыкновенный, усиленный, особый. Состав, вид, численность и вооружение наряда определяется командиром конвойного подразделения (начальником органа внутренних дел):
1) обыкновенный конвой назначается из расчета на одного-двух конвоируемых - два конвоира; на три-шесть конвоируемых - три конвоира; на семь-десять конвоируемых - семь конвоиров. Если в составе конвоя пять и более конвоиров, назначается помощник начальника конвоя;
2) усиленный конвой может назначаться при наличии информации о намерении кого-либо из конвоируемых совершить побег, нападение на охрану, причинить вред себе или окружающим, в связи с большой протяженностью маршрута конвоирования, сложными географическими и климатическими условиями, для конвоирования в самолете (вертолете). Усиленный конвой назначается из расчета: на одного конвоируемого - три конвоира; на два-четыре конвоируемых - шесть конвоиров; на пять-шесть конвоируемых - восемь конвоиров; на семь-восемь конвоируемых десять конвоиров; на девять-десять конвоируемых - двенадцать конвоиров. Начальником усиленного конвоя назначается сотрудник из числа среднего начальствующего состава;
3) особый конвой назначается при конвоировании подозреваемых и обвиняемых:
привлекаемых к уголовной ответственности за преступления, по которым уголовным законодательством Республики Казахстан установлена исключительная мера наказания - смертная казнь, либо пожизненное лишение свободы;
действия которых признаны судом особо опасным рецидивом преступлений;
совершивших тяжкие, особо тяжкие преступления, склонных к побегу, нападению на конвоиров и персонал мест содержания под стражей;
привлекаемых к уголовной ответственности за преступления, вызвавших большой общественный резонанс.
Маршрут конвоирования разрабатывается совместно с оперативными службами и согласовывается с руководством ГУВД-УВД областей и на транспорте.
Конвой назначается из расчета на одного конвоируемого не менее 4-х конвоиров (конвоирование из изоляторов временного содержания в следственные изоляторы, на следственные действия, в медицинские учреждения, суды, на обменные пункты и обратно не допускается в группе с другими подозреваемыми и обвиняемыми).
Начальником (старшим) особого конвоя назначается сотрудник полиции из числа офицерского состава. Состав конвоя в обязательном порядке экипируется в бронежилеты; вооружается огнестрельным оружием; имеет при себе специальные средства: газовое оружие, наручники, резиновые палки, а также средства связи (радиостанции); сигнальный пистолет, металлоискатель. Конвоирование производится с использованием служебных собак.

Айдауылданушының еркін жүріп-тұруына шек қою үшін: кәдімгі айдауылдау кезінде "Нежность-1", "Нежность-2" кісендері; күшейтілген айдауылдау кезінде "Нежность-2", "Букет" кісендері пайдаланылады; ерекше айдауылдау кезінде айдауылданушының қозғалысын шектеу қажет болғанда "Букет", "Прикол" типтес шынжыр кісендер, қолдарды қозғалту мен аяқ басып жүруді шектеу үшін аяқ-қолға салынатын аралас біріктірілген шынжыр кісендер мен білезіктер пайдаланылуы мүмкін.
Айдауылданушыларды күзету сенімділігін арттыру мақсатында, айдауыл құрамына қызметтік итімен полиция қызметкері қосылуы мүмкін.
Ескерту. 36-тармаққа өзгерістер мен толықтыру енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 4 наурыздағы N 162 бұйрығымен .
4. Сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау
үшін қабылдау тәртібі
37. Тергеу изоляторының немесе уақытша ұстау изоляторының бастығы сезіктілер мен айыпталушыларды аттандыру күні қарсаңында олардың әр біріне қажетті құжаттар дайындайды.
38. Тапсырмаларды орындауға бұйрық алған айдауыл, сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау пунктіне барады. Ол жерде айдауыл бастығы (жетекшісі):
1) Уақытша ұстау изоляторының кезекшісіне сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау және өткізу құқығына берілген ұйғарымды көрсетуге (5-қосымша);
2) дайындалған құжаттарды алуға және олардың дұрыс ресімделуін тексеруге; сезіктілер мен айыпталушыларды арнайы автомобильдердің камералары бойынша орналастыру тәртібін белгілеуге; күшейтілген қадағалауды талап ететін сезіктілер мен айыпталушылар туралы айдауылдарды хабардар етуге;
3) сезіктілер мен айыпталушыларды оларды айдауылдау үшін қабылдау кезінде жеке тінту мен күзету үшін айдауыл құрамының есебін белгілеп, орналастыруға тінтуді жүргізуге және айдауылданушыларды арнаулы автомобильдердің камераларына орналастыру үшін бөлінген айдауылдардың қаруын уақытша қабылдауға;
4) сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау жүргізілетін үй-жайды қарауға, және қашуға немесе шабуыл жасауға пайдаланылуы мүмкін құралдарды алып тастауға міндетті.
Сезіктілердің құжаттары және айыпталушылардың жеке істері жабық пакеттермен айдауыл бастығына (жетекшісіне) тапсырылады. Оларға осы адамның жеке ісі бойынша анықтамаларымен бірге суреті желімденеді (6-қосымша).
Егер айдауылдауға жатқызылған сезікті немесе айыпталушы қашуға немесе айдауылға шабуыл жасауға бейім болса, ауыр, ерекше ауыр қылмысы үшін немесе айрықша жазалау шарасы-өлім жазасына кесілген сотталған болса, жеке ісі бойынша анықтамасында "ҚБ" жазба белгісі болуы керек (қашуға бейім).
Айдауылдануға жіберілген сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау бір-бірден жүргізіледі және оларға сұраулар қоюмен (оның ішінде денсаулығы туралы, шағым немесе өтініштерінің болуы), сұрау нәтижелерін құжатпен салыстырумен, жеке тінтумен, олардың заттарын тексерумен аяқталады.

Для ограничения свободы движения конвоируемого используются: при обыкновенном конвое наручники типа "Нежность-1", "Нежность-2"; при усиленном конвое типа "Нежность-2", "Букет"; при особом конвое для необходимости фиксирования конвоируемого могут быть использованы наручники с цепочкой типа "Букет", "Прикол", комбинированные соединенные цепью наручники и браслеты, ограничивающие свободу движения рук и длину шага.
В целях повышения надежности охраны конвоируемых, в состав конвоя может включаться сотрудник полиции со служебной собакой. <*>
Сноска. Пункт 36 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 марта 2004 года N 162 .
4. Порядок приема подозреваемых и обвиняемых
для конвоирования
37. Начальник следственного изолятора или изолятора временного содержания накануне дня отправки подозреваемых и обвиняемых готовит на каждого из них необходимые документы.
38. Конвой, получив приказ на выполнение задачи, следует в пункт приема подозреваемых и обвиняемых, где начальник (старший) конвоя обязан:
1) предъявить дежурному по изолятору временного содержания предписание (приложение 5) на право приема и сдачи подозреваемых и обвиняемых;
2) получить подготовленные документы и проверить правильность их оформления; определить порядок размещения подозреваемых и обвиняемых по камерам специального автомобиля, проинформировать конвоиров о лицах, подозреваемых и обвиняемых, за которыми требуется усиленный надзор;
3) произвести расчет и расстановку состава конвоя для личного обыска и охраны подозреваемых и обвиняемых на время приема их для конвоирования, принять на временное хранение оружие конвоиров, выделенных для производства обыска и размещение конвоируемых по камерам специального автомобиля;
4) осмотреть помещение, где будет производиться прием подозреваемых и обвиняемых, и убрать предметы, которые могут быть использованы для побега или нападения.
Документы на подозреваемых и личные дела обвиняемых передаются начальнику (старшему) конвоя в опечатанных пакетах. На них наклеиваются справки по личным делам (приложение 6) с фотокарточками этих лиц.
В случаях, если подлежащий конвоированию подозреваемый или обвиняемый склонен к совершению побега или нападению на конвой, является осужденным за тяжкие, особо тяжкие преступления либо осужденным к исключительной мере наказания - смертной казни, на справке по личному делу должна быть надпись "склонен к побегу".
Прием подозреваемых и обвиняемых, направляемых для конвоирования, производится по одному и заключается в их опросе (в том числе о состоянии здоровья, наличии жалоб и заявлений), сверке результатов опроса с документами, личном обыске, досмотре их вещей.

39. Айдауылдануға жіберілетін сезіктілер мен айыпталушылар қабылданатын үй-жайларда оларды айдауылдауға қабылдаушылар мен тапсырушылар ғана болуы тиіс.
Сезіктілер мен айыпталушылардың жеке басына күмән туған жағдайларда айдауыл бастығы (жетекшісі) тиісті түсініктемелер алу үшін уақытша ұстау изоляторы немесе тергеу изоляторы кезекшісіне, қарауыл бастығына өтініш жасайды және алдағы уақытта алынған түсініктемелерге сәйкес әрекет етеді. Ауру адамдарды дәрігер (фельдшер) қарайды. Тексерудің нәтижесі бойынша сезіктілер мен айыпталушылардың жеке ісі бойынша анықтамасына тиісті жазба жүргізіледі.
Айдауылдауға сезіктілер мен айыпталушыларды қажетті растаулар мен түсініктемелер алғанға дейін қабылдауға тыйым салынады.
Туберкулез ауруымен ауыратын айдауылданушыларды айдауылдаудың барлық жағдайларында айдауылдар мен айдауылданушыларға беттеріне тағатын дәке таңғыштар беріледі.
40. Айдауылға қабылданатын адамдар олардың құжаттарына сәйкес жол журналдарына тіркеледі, осыдан кейін оларды жеке тінту, ал олардың заттары мен азық-түліктерін тексеру жүргізіледі. Осы мақсатта айдауыл құрамынан 4-6 сезікті мен айыпталушыға бір тінтуші есебімен айдауыл тағайындалады.
Тінту және тексеру нәтижелері туралы айдауыл бастығы (жетекшісі) жол журналына тінту жүргізген қызметкердің тегін көрсетіп, жазба жүргізеді.
Тінтілушілерден табылған сақтауға тыйым салынған азық-түліктер, құралдар мен бағалы заттар белгіленген тәртіп бойынша алып қойылады және жөнелтуші-органның әкімшілігіне тапсырылады.
41. Айдауылдауға қабылдауға:
1) құжаттары дұрыс ресімделмеген және құжаттары жоқ адамдар;
2) дәрігердің (фельдшердің) қорытындысы бойынша айдауылдауға жатпайтын аурулар;
3) айдауылдау болатын туралы дәрігердің анықтамасы жоқ жүкті әйелдер;
4) белгіленген норма бойынша жол жүру уақытына азық-түлікпен қамтамасыз етілмегендер немесе маусымға сай киінбегендер;
5) бұрын жұқпалы аурулармен ауырған адамдармен байланыста болған, медициналық куәландырудан және зертханалық тексеруден өтпегендер теріс нәтижелер алғанға дейін;
6) белгіленген мерзімде санитарлық өңдеуден өтпегендер жатпайды.
42. Бөтен адамның көмегі қажет мүгедек сезіктілер мен айыпталушылар айдауылдауға тек тергеу изоляторы немесе уақытша ұстау изоляторы мекемелері өз қызметкерлері арасынан бөлген еріп жүретін адамдармен ғана қабылданады. Соңғы барар пункттен әрі қарай мұндай сезіктілер мен айыпталушылар бұл жайында алдын ала хабардар етілген аумақтық ішкі істер органы бөлген еріп жүретін адамдардың көмегімен айдауылданады. Есі ауысқан және туберкулездің ашық түрімен ауыратын адамдар еріп жүретін адамдарымен бірге айдауылдауға тек дәрігердің жазбаша нұсқауы бойынша ғана қабылданады. Жүктілігі алты айдан жоғары әйелдер және жасы екі айға дейінгі балалары бар әйелдер айдауылдауға уақытша ұстау изоляторы, тергеу изоляторы немесе денсаулық сақтау органының емдеу-профилактикалық мекемесі бөлген бірге еріп жүретін медицина қызметкерімен қабылданады.

39. В помещении, где производится прием подозреваемых и обвиняемых, должны находиться только лица, сдающие и принимающие их для конвоирования.
В случае сомнения в личности подозреваемого и обвиняемого, начальник (старший) конвоя обращается за соответствующими разъяснениями к дежурному изолятора временного содержания, либо следственного изолятора, начальнику караула и в дальнейшем действует согласно полученным разъяснениям. Лица, заявившие о болезни, осматриваются врачом (фельдшером). О результатах осмотра производится соответствующая запись в справках по личным делам подозреваемых и обвиняемых.
Запрещается принимать подозреваемых и обвиняемых для конвоирования до получения необходимых подтверждений и разъяснений.
Во всех случаях конвоирования лиц, больных туберкулезом, конвоирам и конвоируемым выдаются марлевые повязки на лицо.
40. Принимаемые для конвоирования лица регистрируются согласно имеющимся на них документам в путевом журнале, после чего подвергаются личному обыску, а их вещи и продукты питания - досмотру. В этих целях из состава конвоя назначаются конвоиры из расчета один обыскивающий на 4-6 подозреваемых и обвиняемых.
О результатах обыска и досмотра начальник (старший) конвоя делает записи в путевом журнале с указанием фамилии сотрудника, производившего обыск.
Обнаруженные у обыскиваемых запрещенные к хранению продукты питания, предметы и ценности, в установленном порядке, изымаются и сдаются администрации органа-отправителя.
41. Приему для конвоирования не подлежат:
1) лица с неправильно оформленными на них документами и без документов;
2) больные, не подлежащие, по заключению врача (фельдшера), конвоированию;
3) беременные женщины без справки врача о возможности их конвоирования;
4) не обеспеченные, по установленной норме, продовольствием на путь следования или одетые не по сезону;
5) бывшие в контакте с инфекционными больными, не прошедшие необходимого медицинского освидетельствования и лабораторного обследования, до получения отрицательных результатов;
6) не прошедшие, в установленные сроки, санитарную обработку.
42. Подозреваемые и обвиняемые инвалиды, для передвижения которых требуется посторонняя помощь, принимаются для конвоирования только с сопровождающими, выделяемыми следственным изолятором или изоляторами временного содержания из числа сотрудников этих учреждений. В конечном пункте назначения такие подозреваемые и обвиняемые конвоируются далее с помощью сопровождающих, выделяемых территориальным органом внутренних дел, который об этом должен быть заблаговременно поставлен в известность. Душевнобольные и лица, больные открытой формой туберкулеза, принимаются для конвоирования с сопровождающими только при наличии письменного указания врача. Женщины с беременностью сроком свыше шести месяцев и женщины с детьми в возрасте до двух месяцев принимаются для конвоирования в сопровождении медицинского работника, выделяемого следственным изолятором, изолятором временного содержания или лечебно-профилактическим учреждением здравоохранения.

43. Айдауылдауға жатқызылған сезіктілер мен айыпталушыларды жөнелтуші орган белгіленген норма бойынша жол жүру кезінде бірінші алмастыру пунктіне дейін, егер де олар алмастырусыз тасымалданса, онда жоспарлы бағыттың соңғы пунктіне дейін азық-түлікпен (құрғақ паекпен) қамтамасыз етеді. Тергеу изоляторында немесе уақытша ұстау изоляторында әр айдауылданушыға немесе олардың бір барар пунктке жіберілген тобына азық-түлік аттестаты жазылып беріледі, онда олар қай күннен бастап және қандай азық-түлікпен қамтамасыз етілгені көрсетіледі (7-қосымша), көрсетілген азық-түлік беру тәртібі соттардың көшпелі сессиясына айдаланушыларға да қатысты. Жас балалары бар әйелдерге сонымен бірге, бала күтіміне қажетті азық-түліктер мен заттарды өз ақшаларына сатып алуға рұқсат етіледі. Жол жүру кезінде айдауылданушылар тәулігіне кемінде екі реттен қайнаған сумен қамтамасыз етіледі. Бұдан басқа сезіктілер мен айыпталушыларға өзімен бірге қолдарына беруге рұқсат етілген азық-түліктерді, дәрі-дәрмектерді, бұйымдар мен заттарды, қылмыстық іске қатысты құжаттар мен жазбаларды, олардан ақшалар мен бағалы заттарды алып қойғаны туралы түбіртектерді алып жүруге болады.
44. Айдауылданушылардың қажетті киім-кешектері мен аяқ киімдерін (оның ішінде маусымдық) болмаған жағдайда және оларды сезіктілер мен айыпталушылардың туыстары арқылы сатып алу мүмкіндігі болмағанда, ішкі істер органында бар заттардың есебінен осы адамдарға киім-кешек беру үшін негіз болып табылатын акті жасалады (қамауда ұстау орындарының қоры немесе құрылған алмастыру қоры есебінен).
45. Айдауыл медициналық қобдишамен қамтамасыз етіледі, әрбір айдауыл адам жарақаттанғанда, сәтсіз оқиғаларға ұшырағанда және аяқ астынан ауырып қалған кезде алғашқы медициналық жәрдем көрсетуді білуі керек. Олар айдауылданушылардың санитарлық және гигиеналық ережелерді сақтауын бақылауға міндетті. Сонымен қатар айдауыл наряды жұқпалы аурулармен ауыратындарды айдауылдау кезінде профилактикалық шаралар туралы нұсқамадан өткізіледі. Мұндай сезіктілер мен айыпталушыларды тасымалдаған көлік залалсыздандырылады.
46. Айдауылданушы жол үстінде ауырып қалған кезде, айдауыл бастығы (аға айдауыл) ауруды заттарымен бірге жақын жерде орналасқан денсаулық сақтау органының емдеу мекемесіне қажетті жағдайда жолай кездескен көлікті немесе жергілікті ішкі істер органы автомобилін пайдаланып жеткізуді ұйымдастырады, бұл туралы жол жүру журналына белгі жасайды, ауырған адам тиісті ішкі істер органы күзетіне тапсырылады.
Эпидемиологиялық аурулармен ауырғандар бар елді мекендерде тоқтаған кезде, осы Ережелерде қарастырылған талаптармен шара қолданылады.

43. Питанием (сухим пайком) подозреваемые и обвиняемые, подлежащие конвоированию, обеспечиваются на путь следования органом-отправителем по установленным нормам до первого обменного пункта, а если они перевозятся без пересадок, то до конечного пункта планового маршрута. Одновременно, в следственном изоляторе или изоляторе временного содержания, на каждого конвоируемого или группу их, направляемую в один пункт назначения, выписывается продовольственный аттестат (приложение 7), в котором указывается, по какое число и какими продуктами они обеспечены, указанный порядок довольствия распространяется и на лиц, конвоируемых на выездные сессии суда. Для женщин с малолетними детьми, кроме того, разрешается на их личные деньги покупать продукты питания и необходимые предметы ухода за детьми. В пути следования конвоируемые, не менее двух раз в сутки, обеспечиваются кипятком. Помимо этого подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе продукты питания, а также медикаменты, предметы и вещи, разрешенные для передачи им на руки, документы и записи, относящиеся к уголовному делу, квитанции на изъятые у них деньги и ценности.
44. При отсутствии у конвоируемых необходимой одежды и обуви (в том числе по сезону), и невозможности приобретения их через родственников подозреваемых и обвиняемых, составляется акт, который является основанием для выдачи этим лицам указанных предметов, из числа имеющихся в органах внутренних дел (за счет ресурсов мест содержания под стражей или образованного обменного фонда).
45. Конвой обеспечивается медицинской аптечкой, каждый из конвоиров должен быть обучен способам оказания первой медицинской помощи при ранениях, несчастных случаях и внезапных заболеваниях. Они обязаны следить за соблюдением конвоируемыми правил санитарии и гигиены. Конвойный наряд инструктируется также о мерах профилактики при конвоировании инфекционных больных. Транспорт, на котором осуществлялась перевозка таких подозреваемых и обвиняемых, подвергается дезинфекции.
46. При заболевании конвоируемого в пути следования, начальник (старший) конвоя организует доставку больного с его вещами в ближайшее лечебное учреждение органов здравоохранения, используя в необходимых случаях попутный транспорт или автомобили местного органа внутренних дел, о чем делает отметку в путевом журнале, заболевший передается под охрану соответствующего органа внутренних дел.
При остановке конвоя в местности, где обнаружены эпидемические заболевания, принимаются меры, предусмотренные требованиями настоящих Правил.

47. Айдауылданушы жол үстінде қайтыс болған жағдайда айдауыл бастығы (жетекшісі) қайтыс болған адамның мәйітін, сонымен қатар оның заттарын қолхатпен жақын жердегі ішкі істер органына тапсырады, атқарушы билік органының және өзін-өзі басқару органдарының, өзге де мүдделі лауазымды адамдардың (тергеушінің, медициналық қызметкердің, туыстарының) келісімімен ішкі істер органы бастығы оны туыстарына тапсыруға немесе жерлеуді ұйымдастыруға міндетті.
Осы факт бойынша, прокуратураның және аумақтық органның, немесе көліктегі ішкі істер органы өкілдерінің міндетті түрде қатысуымен 3 дана хаттама жасалады, онда зорлықпен өлтірілген белгілердің болуы (жоқтығы) көрсетіледі және жол жүру журналына тиісті жазба жүргізіледі. Хаттаманың бір данасы қайтыс болған адамның туыстарына хабар беруі және оның қай жерге жерленгені туралы хабардар ету үшін ішкі істер органы бастығына, екіншісі-прокуратураға беріледі, үшіншісі-айдауыл бастығында қалады. Хаттамаға міндетті түрде сот-медициналық сараптамасының қорытындысы қосылады.
5. Сезіктілер мен айыпталушыларды автомобильдерде айдауылдау
48. Айдауылданушыларды арнайы автомобильдерге отырғызу алдында айдауыл бастығы (жетекшісі) оның кузовының жағдайын, жарық түсіру, байланыс құралдарының, сөйлеу құрылғыларының, желдеткіштің, есіктер мен камера құлыптарының, орындықтар мен басқа да жабдықтардың беріктігін тексереді; анықталған кемшіліктерді қалпына келтіруге және қашу немесе шабуыл жасау үшін пайдаланылуы мүмкін заттарды алып тастауға шара қабылдайды. Арнайы автомобильге жанар-жағар май материалдары құйылып қойылуы керек.
Айдауыл бастығы (жетекшісі) белгілі бір жағдайда ішкі істер органы немесе тергеу изоляторының бастығына айдауылданушыларды отырғызу (түсіру) кезінде күзетті күшейту қажет екені туралы мәлімдейді, ол қосымша наряд бөлуге тиісті.
49. Айдауылданушыларды арнаулы автомобильге отырғызу полицей-жүргізушінің жүруге дайындығы туралы баяндауынан кейін жүргізіледі. Автомобиль мүмкіндігіне қарай сезіктілер мен айыпталушылар отыратын үй-жайлардың шығу есігіне (қақпасына) тақалып қойылады. Қолда бар болғанда жиналмалы металл дәліздер қойылады.
Айдауылданушылар бір қатар бойынша (екеуден) автомобиль кузовының есігіне әкелінеді: айдауыл бастығы (жетекшісі) оларды кезекпен тегімен тексеріп және дауыстап санау арқылы автомобиль кузовына жіберіп тұрады. Кузовта қарусыз айдауылдардың біреуі айдауыл бастығының (жетекшісінің) нұсқауына сәйкес сезіктілер мен айыпталушылардың санын дауыстап қайталай отырып, камералар бойынша орналастырады, басқа айдауылдар айдауылданушылардың автомобильге отырғызылу тәртібін бақылайды. Айналаға бөтен адамдардың жиналуына жол берілмейді.

47. В случае смерти конвоируемого в пути следования, начальник (старший) конвоя передает труп умершего или погибшего, а также бывшие при нем вещи под расписку в ближайший орган внутренних дел, начальник которого, по согласованию с местными исполнительными органами, иными заинтересованными лицами (следователем, медработником, родственниками), обязан передать его родственникам или организовать захоронение.
По данному факту, при обязательном участии представителей прокуратуры и территориального органа внутренних дел, либо органа внутренних дел на транспорте, составляется протокол в трех экземплярах, с указанием наличия (отсутствия) внешних признаков насильственной смерти и производится соответствующая запись в путевом журнале. Один экземпляр протокола передается начальнику органа внутренних дел, который обязан известить родственников умершего о месте его захоронения, второй - в прокуратуру, третий остается у начальника конвоя. В последующем, к протоколу в обязательном порядке прилагается заключение судебно-медицинской экспертизы.
5. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых
автомобильным транспортом
48. Перед посадкой конвоируемых в специальный автомобиль, начальник (старший) конвоя проверяет состояние его кузова, исправность освещения, переговорного устройства, средств связи, вентиляции, дверей и замков камер, прочность крепления скамеек и другого оборудования; принимает меры к удалению предметов, которые могут быть использованы для побега или нападения и устранению выявленных недостатков. Специальный автомобиль должен быть заправлен горюче-смазочными материалами.
В определенных случаях начальник (старший) конвоя докладывает начальнику органа внутренних дел или следственного изолятора о необходимости усиления охраны конвоируемых во время посадки (высадки), который должен выделить дополнительный наряд.
49. Посадка конвоируемых в специальный автомобиль производится после доклада полицейского-водителя о готовности к движению. Автомобиль подается, по возможности, вплотную к входным дверям (воротам) здания, где содержатся подозреваемые и обвиняемые, и откуда будет осуществляться их выход. При наличии, устанавливается складывающийся металлический коридор.
Конвоируемые в колонне по одному (по два) подводятся к двери кузова автомобиля: начальник (старший) конвоя поочередно направляет их в кузов, проверяя пофамильно и вслух по счету. В кузове один из конвоиров без оружия, в соответствии с указаниями начальника (старшего) конвоя, размещает подозреваемых и обвиняемых по камерам, повторяя счет вслух, остальные конвоиры наблюдают за соблюдением порядка посадки в автомобиль. Скопления вокруг посторонних граждан не допускается.

50. Сезіктілер мен айыпталушыларды арнайы автомобильдер камераларына айдауылданушылардың жеке істеріндегі жеке анықтамаларда көрсетілген немесе айдауылдау алдында айдауыл бөлімшесінің командирі (ішкі істер орган бастығы) міндеттер қойған кезде айқындалған оларды ішкі оқшаулау талаптарын сақтай отырып орналастырылады.
Сезікті және айыпталушы ерлер мен әйелдерді сонымен қатар кәмелетке толмағандарды бір-бірінен тиісті түрде оқшауламай айдауылдауға тыйым салынады. Өкпе туберкулезінің ашық түрімен ауыратындар ақыл-есі ауысқандар және жұқпалы аурулары барлар өзара оқшауланады және басқалардан бөлек оқшауланады.
51. Айыпталушыларды отырғызғаннан кейін, айдауыл бастығы (жетекшісі) оларды оқшаулау талаптарының сақталуына бақылау тексерісін жүргізеді, айдауылдардың орналасуы жөнінде нұсқау береді және өзі автомобиль кабинасынан орын алады. Камера құлпының кілті айдауыл бастығында (жетекшісінде) сақталады. Арнайы автомобиль камералары сезіктілер мен айыпталушылар отырған барлық уақытта жарық болуы керек. Кузовта екі айдауыл болғанда, оның біреуі жетекші болып тағайындалады.
52. Арнайы автомобильдің камерасындағы айдауыл айдауылданушылардың тәртібіне ұдайы қадағалау жүргізуге міндетті: бақылау торларын іштен көлегейлеуге, шулауға, темекі шегуге, кузов жабдықтарын бүлдіруге, сонымен қатар басқа камерада отырғандармен сөйлесуге немесе тықылдатуға рұқсат бермеуге; бұл талаптарды орындамаған кезде тоқтау туралы кабинаға дабыл беруге және айдауыл бастығымен бірге тәртіп бұзушылықтың жолын кесуге шаралар қабылдауға (белгіленген тәртіппен екі данадан акті жасалынады, біріншісі - қылмыстық іс материалдарына қосып тіркеу үшін, екіншісі - айдауылданушының жеке ісіне); камераның есігін ашуға тек айдауыл бастығын (жетекшісін) жіберуге тиіс.
53. Әрбір 2-3 сағат қозғалыстан кейін, ұзақтығы 10-15 минуттық аялдамалар жасалады. Аялдама жасауға ашық жерлер таңдалып алынады. Аялдама кезінде айдауыл бастығы (жетекшісі) арнайы автомобильдің сыртынан күзетуді ұйымдастырады, қажет болғанда айдауылданушыларды түзге шығару бір-бірден, екі полиция қызметкерінің еріп баруымен жүргізіледі. Камера есіктерінің құлыптары сезіктілер мен айыпталушыларды әрбір шығарғаннан кейін жабылуы керек. Айдауылдаудың бағытындағы автомобильге жанар май құю кезінде (жанар май құйғанға дейін), сезіктілер мен айыпталушыларды машинадан түсіру жүргізілмейді. Жүрер алдында айдауыл бастығы (жетекшісі) тағы да айдауылданушыларды түгендейді, олардың орналасу тәртібін және оқшаулау сенімділігін тексереді.
54. Ауаның температурасы -30 градус төмендеген кезде, жолда екі сағаттан артық болған жағдайда, сонымен қатар боран, қатты қарлы борасын және жолдың езілуі кезінде, жүру қиындаған жағдайда, айдауыл бастығы (жетекшісі), айдауылданушыларды ауа-райы жағдайы жақсарғанға дейін жақын жердегі уақытша ұстау изоляторына тапсырады, бұл жөнінде айдауылдарды тағайындаған бөлімше командиріне (ішкі істер органы бастығына) баяндалады.

50. Подозреваемых и обвиняемых размещают по камерам специального автомобиля с соблюдением требований их внутренней изоляции, указанных в отдельных справках в личных делах конвоируемых или определенных, при постановке задачи на конвоирование, командиром конвойного подразделения (начальником органа внутренних дел).
Конвоирование подозреваемых и обвиняемых мужчин и женщин, а также несовершеннолетних без соответствующей изоляции друг от друга запрещается. Отдельно от других подозреваемых и обвиняемых и изолированно между собой, конвоируются больные открытой формой туберкулеза легких, душевнобольные и инфекционные больные.
51. После посадки конвоируемых, начальник (старший) конвоя производит контрольную проверку соблюдения требований их изоляции, дает указания о размещении конвоя и занимает место в кабине автомобиля. Ключи от замков камер хранятся у начальника (старшего) конвоя. Камеры специального автомобиля должны быть освещены на все время содержания в них подозреваемых и обвиняемых. При наличии в кузове двух конвоиров, один из них назначается старшим.
52. Конвоир у камер специального автомобиля обязан вести постоянное наблюдение за поведением конвоируемых: не разрешать заслонять изнутри смотровые решетки, шуметь, курить, портить оборудование кузова, а также переговариваться или перестукиваться с лицами, содержащими в других камерах; при несоблюдении этих требований подавать в кабину сигнал об остановке и принимать, вместе с начальником (старшим) конвоя, меры к пресечению нарушений (акт составляется в установленном порядке в двух экземплярах: первый - для приобщения к материалам уголовного дела, второй - к личному делу конвоируемого); к открыванию дверей камер допускать только начальника (старшего) конвоя.
53. Через каждые два-три часа движения делаются остановки продолжительностью десяти-пятнадцати минут. Места остановки выбираются на открытой местности. Во время остановок начальник (старший) конвоя организует наружную охрану специального автомобиля, в случае необходимости, вывод конвоируемых на оправку производится по одному, в сопровождении двух работников полиции. Замки дверей камер после каждого вывода из них подозреваемых и обвиняемых, должны закрываться. Во время заправки (дозаправки) автомобиля на маршруте конвоирования, высадка подозреваемых и обвиняемых не производится. Перед началом движения начальник (старший) конвоя вновь проверяет наличие конвоируемых, порядок их размещения и надежность изоляции.
54. При понижении температуры воздуха до минус тридцати градусов по Цельсию и нахождении в пути более двух часов, а также при буранах, сильных снежных заносах и во время распутицы, когда движение затруднено, начальник (старший) конвоя сдает конвоируемых в ближайший изолятор временного содержания для содержания их до улучшения погодных условий, о чем докладывает командиру подразделения (начальнику органа внутренних дел), назначившему конвой.

55. Айдауылданушыларды соңғы барар пунктте түсіру кезінде, айдауыл бастығының (жетекшісінің) нұсқауы бойынша полицей-жүргізуші автомобильді алдын ала белгіленген орынға, мүмкіндігіне қарай бөтен адамдар жіберілмейтіндей орынға тоқтатады. Жағдайлар болған кезде, жиналмалы металл дәліздер орнатылады. Сезіктілер мен айыпталушылар бір-бірден қатарға тұрғызылады (екеуден) және айдауыл бастығының (жетекшісінің) әмірі бойынша үй-жайға қарай жылжиды.
56. Жеңіл қызметтік автомобильде тек бір сезікті немесе айыпталушы адам, артқы орынға екі айдауылдың ортасына отырғызылып айдауылданады. Жолда оның қолдарын алдына қаратып немесе айдауылдың (екі айдауылдың) қолдарына біріктіріліп кісен салынады. Автомобиль есіктері кілттеледі, терезе әйнектері ашылмайды.
57. Сезіктілер мен айыпталушыларды ашық жүк автомобильдерінде тасымалдауға тек бортын көтергеннен кейін (кем дегенде 30 см ) және кузовтың алдыңғы, соңғы бөлігі айдауылдау үшін берік орнықтырылған орындықтармен жабдықталғаннан соң ғана рұқсат беріледі. Жабық жүк автомобильдерінде айдауылдар жерді шолып қарап отыру және кабинаға дабыл беру мүмкіндігімен қамтамасыз етіледі. Жүк көтерімділігі 1,5-2 тонналық жүк автомобильдерінде айдауылданушыларды тасымалдау нормасы 12 адамнан, 2,5-3 тонналықта 22 адамнан, 5 және одан жоғары тонналықтарда 30 адамнан аспауы керек.
58. Ашық жүк автомобильдерінде айдауылданушылар кузов еденіне қатармен (жабылған автомобильде-орындықтарда) және бетімен қозғалысқа қарама-қарсы (ең соңғы қатардан басқасы) орналастырылады. Орнынан тұруға немесе басқа айдауылданушымен орын ауыстыруына тыйым салынады. Ортаңғы қатардағылар ерекше қадағаланатын адамдарға қарсы отырғызылады. Айдауылдар айдауыл бастығының басшылығымен алдыңғы және соңғы орындықтарға, ал бір айдауыл кабинаға орналасады.
59. Арнайы автомобильдерде сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау кезінде айдауыл тобының барлық құрамы тапаншамен қаруланады; ашық немесе жабық жүк автомобильдерінде айдауыл тобының бастығы (жетекшісі) тапаншамен, айдауылдар автоматпен қаруланады.
60. Айдауыл тобының бастығы (жетекшісі) жүргізушімен бірге дабылдарды нақтылағаннан кейін, айдауылдардың, айдауылданушылардың орналасуын және борт ілмектері мен шынжырларының жарамдылығын тексергеннен кейін ғана автомобильдердің жүруіне рұқсат береді. Автомобильдердің жүру жылдамдығы 50 км/сағаттан аспауы керек.
Сезіктілер мен айыпталушыларды жабдықталмаған немесе жүк тиелген автомобильдерде, сондай-ақ төңкерілетін кузовтары бар автомобильдер мен мотоциклдарда (мопедтерде, мотороллерлерде) тасымалдауға тыйым салынады.

55. При высадке конвоируемых в конечном пункте назначения, полицейский-водитель, по указанию начальника (старшего) конвоя, останавливает автомобиль в заранее определенном месте, по возможности, исключающем доступ посторонних лиц. При наличии условий, оборудуется складывающийся металлический коридор. Подозреваемые и обвиняемые выстраиваются в колонну по одному (по два) и по команде начальника (старшего) конвоя следуют в помещение.
56. В легковом служебном автомобиле конвоируется только один подозреваемый или обвиняемый, который помещается на заднем сиденье между двумя конвоирами. В пути следования на него надеваются наручники в положении спереди или за руку одного (двух) конвоиров. Двери автомобиля фиксируются в закрытом положении, стекла окон не открываются.
57. Перевозка подозреваемых и обвиняемых в открытом грузовом автомобиле допускается только после наращивания бортов (не менее чем на тридцать сантиметров) и оборудования в передней и задней частях кузова жесткозакрепляемых скамеек для конвоиров. В крытых грузовых автомобилях для конвоиров обеспечивается обзор местности и возможность подачи сигналов в кабину. Нормы перевозки конвоируемых на грузовых автомобилях грузоподъемностью 1,5-2 тонны не должны превышать двенадцати человек, 2,5-3 тонны - двадцати двух человек, 5 и более тонн - тридцать человек.
58. Конвоируемые размещаются в открытом грузовом автомобиле рядами на полу кузова (в крытом - на скамейках) и лицом (за исключением последнего ряда) в сторону, противоположную движению. В средние ряды помещаются лица, за которыми установлен особый надзор. Вставать с места или менять его конвоируемым запрещается. Конвой, во главе с начальником (старшим) конвоя, располагается на скамейках в передней и задней частях кузова, а один конвоир - в кабине.
59. При конвоировании подозреваемых и обвиняемых в специальных автомобилях, весь состав конвоя вооружается пистолетами; на открытом или закрытом грузовом автотранспорте: начальник (старший) конвоя - пистолетом, конвоиры - автоматами.
60. Начальник (старший) конвоя разрешает отправление автомобиля после уточнения сигналов с водителем, проверки размещения конвоиров, конвоируемых и прочности крепления бортовых крюков или цепей. Скорость движения автомобиля не должна превышать пятидесяти километров в час.
Перевозка подозреваемых и обвиняемых в необорудованных или груженых автомобилях, а также в автомобилях с опрокидывающим кузовом и на мотоциклах (мопедах, мотороллерах) запрещается.

61. Ауыр және өте ауыр қылмыстары үшін сотталған қылмыстық ортаның көшбасшыларын, "беделді" айдауылдау, сонымен қатар арнайы автомобиль толық толтырылғанда барар пунктке дейін полиция символикасы бар автомобиль міндетті түрде бірге еріп жүреді.
62. 50 км-ден астам қашықтыққа айдауылдау кезінде арнайы автомобиль жүрісінің бағытын облыстық Ішкі істер басқармасының басшылығы бекітеді, онда түнейтін және жанар-жағар май материалдарын құю орындары белгіленеді. Айдауыл қозғалысының бағыты бақылауға алынады.
63. Айдауылдау құрамына айдауыл тобының бастығын (жетекшісі) және полицей-жүргізушіні қосқанда кем дегенде үш айдауыл бөлінеді.
64. Айдауыл жіберуші айдауыл бөлімшесінің командирі (ішкі істер органы бастығы) арнайы автомобильдің шыққан күні, уақыты туралы соңғы барар пунктінің, сонымен қатар аралық ішкі істер органы бастықтарына хабарлауға міндетті.
65. Айдауыл бастығы (жетекшісі) жол үстінде барар пунктке жеткенге дейін ішкі істер органы кезекшісімен үзбей байланыста болуға міндетті.
6. Сезіктілер мен айыпталушыларды ұшақта (тік ұшақта) айдауылдау
66. Айдауылданушыларды айдауылдау бағытының қашықтығы ұзақ болған жағдайда, немесе әуекөліктері жалғыз қатынас құралы болып табылса әуе кемелерінде тасымалдауға рұқсат етіледі. Сезіктілер мен айыпталушылар әуе көліктерінде жиі тасымалданатын болса, ең қолайлы рейстер таңдалады.
Сезіктілер мен айыпталушыларды әуе көліктерінде айдауылдау кезінде, мынадай талаптарды есте сақтау қажет:
1) эксплуатантқа (меншік иесі, жалгер т.б.) және әуе кемесінің командиріне әуе кемесінің ұшуынан үш сағат бұрын тұтқында отырғандарды тасымалдау туралы хабар беруі керек;
2) айыпталушылар және айдауылдар отыратын орындар қалай болғанда жолаушылар бөлігінің соңғы бөлігіне жақын орналасу керек, бірақ демалу аймағында немесе шығатын жерге қатар немесе қарама-қарсы болмауы керек;
3) айдауылдарға әуе кемесінің бортына жас ағызғыш газ контейнерлерін (баллондар) немесе ол тектес қатардан шығарылатын құрылғыларды алып кіруге болмайды;
4) айдауылдар берілген ақпараттың алынғанын растауға тиіс қауіпсіздік қызметінің қызметкерлеріне, әуежайдағы полиция органының кезекшісіне және борт жолсерігіне өзін таныстыруы керек.
67. Жерге қону алдында полиция қызметкерлері авиация қауіпсіздігі қызметінің мамандарымен бірге айдауылданушылар орналастырылатын ұшақ (тік ұшақ) салондарына (бөліктеріне) тексеру жүргізеді, жеке тінтуді, сонымен қатар олардың қол жүктерін тексеруді жүзеге асырады. Шылымдары қол жүктерімен бірге алынып, ұшақтың жүк бөлімшесіне тапсырылады. Бір айдауылданушы жүгінің салмағы 20 кг-дан аспауы керек (киім-кешектері, санитарлық-гигиеналық заттары мен азық-түліктері).

61. При конвоировании лидеров уголовно-преступной среды, "авторитетов", осужденных за тяжкие и особо тяжкие преступления, а также при полной загрузке специального автомобиля, обязательно сопровождение до пункта назначения автомашиной сопровождения с полицейской символикой.
62. При конвоировании на расстояние более пятидесяти километров, маршрут движения специального автомобиля утверждается руководством области Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел - Управлений внутренних дел областей, Управлений внутренних дел на транспорте с определением места ночевок и дозаправки горюче-смазочным материалом. Маршрут движения конвоя берется на контроль.
63. В конвой выделяется не менее трех конвоиров, включая начальника конвоя (старшего конвоира) и полицейского-водителя.
64. Командир конвойного подразделения (начальник органа внутренних дел), направляющий конвой, обязан сообщить о дате и времени выезда специального автомобиля начальнику органа конечного пункта прибытия, а также промежуточным органам внутренних дел.
65. Начальник (старший) конвоя обязан поддерживать связь с дежурным органа внутренних дел в пути следования до пункта назначения.
6. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых
в самолетах (вертолетах)
66. Перевозка конвоируемых на воздушных судах допускается в случаях большой протяженности маршрута конвоирования, либо когда воздушный транспорт является единственным средством сообщения. При систематических перевозках подозреваемых и обвиняемых воздушным транспортом определяются наиболее оптимальные рейсы.
При конвоировании подозреваемых и обвиняемых авиатранспортом, необходимо учесть следующие требования:
1) эксплуатант (собственник, арендатор и так далее) и командир воздушного судна должны быть уведомлены о перевозке пассажиров, содержащихся под стражей за три часа до вылета воздушного судна;
2) места, занимаемые конвоируемыми и конвоем должны находиться как можно ближе к хвостовой части пассажирского салона, но не в зоне места отдыха или рядом с выходом, или прямо напротив последнего, а также люков аварийного выхода;
3) конвоирам запрещается проносить на борт воздушного судна контейнеры (баллончики) со слезоточивым газом или аналогичные выводящие из строя газогенерирующие устройства;
4) конвоиры должны представиться персоналу службы авиационной безопасности, дежурным органа внутренних дел на транспорте в аэропорту, командиру воздушного судна и бортпроводникам, которые должны подтвердить получение данной информации.
67. Перед посадкой сотрудники полиции, совместно со специалистами службы авиационной безопасности и членом экипажа производят осмотр салона (отсека) самолета (вертолета), где будут размещены конвоируемые, осуществляют их личный обыск, а также досмотр принадлежащей им ручной клади. Курительные принадлежности изымаются и вместе с ручной кладью сдаются в багажное отделение самолета. Вес багажа одного конвоируемого не должен превышать двадцати килограммов (одежда, предметы санитарно-гигиенического предназначения и продукты питания).

68. Айдауылданушыларды ұшаққа (тік ұшаққа) отырғызу жалпы жолаушыларды отырғызғанға дейін, ал түсіру-тек барлық жолаушылар түсіп болғаннан кейін жүргізіледі.
69. Айдауылданушылар ұшаққа әкелінген кезде арнайы автомобиль ұшақ тарапына әкелінеді, отырғызу аяқталғаннан кейін, әуе кемесі ұшып кеткенге дейін, автомобиль тұраққа қойылады. Айдауылданушылар отырғызылған арнаулы автомобильдің тоқтау орны және оның ұшақ ұшып кеткенге дейінгі тұрағы әуежай әкімшілігімен келісіледі.
70. Сезіктілер мен айыпталушыларды ұшаққа (тік ұшаққа) отырғызуды және түсіруді тағайындалған айдауыл тобы, ішкі істер органы қосымша бөлген айдауылды жөнелтуші, қарсы алушы нарядтардың, сонымен қатар осы әуежайда орналасқан желілік ішкі істер органдары қатыса отырып жүзеге асырады. Осыған сәйкес айдауыл және қосымша наряд екі қатарға дәліз түрінде айдауылданушылардан 2 және 15м қашықтықта тұрғызылады. Айдауылдар міндетті түрде ұшақтың (тік ұшақтың) шығу есігі жанында, ұшақтың (тік ұшақтың) ішінде және қарама қарсы сап түзейді. Отырғызу және түсіру кезінде айдауылдау бір-бірден, кісенмен, айдауыл тобы бастығының және айдауылдардың еріп жүруімен жүзеге асырылады.
71. Сезіктілер мен айыпталушыларды әуе кемесінде тасымалдау тек қолдарын алдына қаратып кісендеумен жүргізіледі.
Айдауылданушылар ұшақтарда (тік ұшақтарда) орналастыру бір салонда орналастырылады. Айдауылдар алдыңғы, бүйірдегі және олардың артындағы орындықтарға орналасады.
Ұшып шыққаннан кейін және әуе кемесі қонғанға дейін айдауылдардың біреуі айдауылданушылар орналасқан бірінші қатардағы креслолар жанында түрегеп тұрып, қызмет өткереді. Айдауылдың ауысуын әр 30 минут сайын айдауыл тобының бастығы (жетекшісі) жүргізеді.
72. Сезіктілер мен айыпталушыларды әжетханаға шығару бір-бірден жүргізіледі, айдауыл бастығы мен айдауыл екіге бөлініп, айдауылданушының алдында және артында еріп жүреді. Айдауылданушы әжетхана ішінде болған уақытта есік жартылай ашық қалпында қалады, кісендері шешіледі.
Әйелдерді айдауылдау кезінде, айдауыл құрамына ішкі істер органының әйел қызметкерлері кіреді.
73. Айдауылдың барлық құрамы тапанша немесе автоматпен қаруланады. Барлық қабылданған шаралар адамдар өміріне төнген қауіп-қатерді жоюдың барлық шаралары жеткіліксіз болғанда, айдауыл ұшақ ұшқанға дейін және отырғызылғаннан кейін ғана қару қолдана алады.
Ұшу кезінде қаруды қолдануға және пайдалануға тыйым салынады.
74. Жазалаудың ең жоғарғы шарасына сотталған немесе өлім жазасына кесілуі мүмкін адамдарды айдауылдау үшін күшейтілген айдауыл бастығы ішкі істер органының орта және жоғары басшы құрамынан, айдауылдау тәжірибесі бар адамдарды тағайындайды.
Күзетті күшейту мақсатында қосымша екі полиция қызметкері бөлінеді, айдауылданушыларға кигізілген екі пар кісенді өзіне тіркеп алып жүреді.

68. Посадка конвоируемых в самолет (вертолет) производится до общей посадки пассажиров, а высадка - только после всех пассажиров.
69. При доставлении конвоируемых к самолету, специальный автомобиль подается к трапу самолета, а при окончании посадки, автомобиль отводится на стоянку, где находится до взлета воздушного судна. Место остановки специального автомобиля с конвоируемыми и его стоянки до взлета заранее оговаривается с администрацией аэропорта и службой авиационной безопасности.
70. Посадка и высадка из самолета (вертолета) подозреваемых и обвиняемых осуществляется назначенным конвоем, при участии дополнительно выделенных нарядов от органов внутренних дел, отправляющих конвоирование, встречающих в аэропорту назначения, а также линейных отделов внутренних дел, и сотрудника службы авиационной безопасности аэропорта. При этом конвой и дополнительный наряд выстраивается коридором в две линии: в двух и пятнадцати метрах от конвоируемых. В обязательном порядке выстраиваются конвоиры у входной двери самолета (вертолета), с противоположной стороны и внутри самолета (вертолета). Конвоирование во время посадки и высадки осуществляется в наручниках по одному, в сопровождении начальника конвоя и конвоиров.
71. Перевозка подозреваемых и обвиняемых на воздушных судах производится только в наручниках в положении "спереди".
Размещение конвоируемых в самолете (вертолете) производится в одном салоне. Конвоиры располагаются на сидениях впереди, сбоку и позади них.
После вылета и до посадки воздушного судна один из конвоиров несет службу, стоя на линии первого ряда кресел, на которых размещены конвоируемые, лицом к ним. Смена конвоира производится начальником (старшим) конвоя каждые тридцать минут.
72. Вывод подозреваемых и обвиняемых в туалет производится по одному начальником конвоя и конвоиром, следующими впереди и позади конвоируемого. Дверь туалета, при нахождении в нем конвоируемого, остается приоткрытой, наручники снимаются. Конвоирам необходимо осматривать туалет до и после его посещения конвоируемыми.
При конвоировании женщин, в состав конвоя включаются сотрудники органов внутренних дел - женщины.
73. Весь личный состав конвоя вооружается пистолетами или автоматами. Конвой может применять оружие только до взлета и после посадки, когда все принятые меры для устранения угрозы безопасности жизни людей оказались недостаточными.
Применение или использование оружия во время полета запрещается.
74. Для конвоирования лиц, приговоренных к высшей мере наказания или в отношении которых может быть вынесен смертный приговор, начальником усиленного конвоя назначается лицо из числа среднего и старшего начальствующего состава органа внутренних дел, имеющее опыт конвоирования.
В целях усиления охраны, дополнительно выделяется два сотрудника полиции, которые двумя парами наручников, надетыми на руки конвоируемого, присоединяют его к себе.

75. Сезіктілер мен айыпталушыларға әуе кемесінің жолаушыларына берілетін тағамдар беріледі, оны айдауыл бастығы жүзеге асырады. Тағам әр кезекте екі айдауылданушыға ғана беріледі. Тамақ ішер алдында кісендері алынады. Пышақ және шанышқылар берілмейді. Айдауылдар тек айдауылданушылар тамақ ішіп болғаннан соң кезекпен тамақтанады.
76. Жөнелтуші пункттің ішкі істер органы бастығы (орынбасары):
1) әуежай әкімшілігіне сезіктілер мен айыпталушыларды әуе көліктерінде тасымалдауға уақытымен өтініш жіберуге, айдауылданушы адамдар құрамының санын анықтауға, айдауыл бастығын тағайындауға, барлық айдауылданушылар мен айдауылдарға авиабилеттерді сатып алуды ұйымдастыруға;
2) барар пункттің ішкі істер органы бастығына рейстің нөмірі, ұшудың күні және уақыты, айдауылданушылар мен айдауылдардың саны көрсетілген жеделхат (жеделхабар) жіберуге, қарсы алатын айдауылды, арнаулы автокөлікті жіберу қажеттілігі туралы хабарлауға;
3) айдауыл жабдықтарын, қаруларын, кісендерін, ысқырықтарын, фонарларын, қызметтік құжаттарын, оның ішінде айдауылданушылардың жеке іс парағын тексеруге. Айдауылдарға ұшаққа отырғызу, ұшу, қону кезіндегі күзеттің ерекшелігі туралы және олардың төтенше жағдайлар кезінде әрекет етуіне жеке өзі нұсқау беруге;
4) Уақытша ұстау изоляторларында айдауылданушыларды жеке тінтуді, олардың жеке заттары мен жүктерін қарауды, арнайы автомобильдің дайындығын тексеруді кузовтан қашу немесе шабуыл жасау кезінде пайдаланылуы мүмкін заттарды алып тастауды ұйымдастыруға;
5) айдауылданушыларды ұшаққа (тік ұшаққа) отырғызғанға дейін айдауылмен бірге еріп жүру үшін, полиция қызметкерлерінің қосымша нарядын бөлуге, қажет болған жағдайда оның құрамына қызметтік итімен бірге кинологты кіргізуге;
6) бір тәуліктен кешіктірмей айдауылдың ұшып шығу уақыты және айдауылданушылардың саны, әуежайға жеткізетін көлік түр туралы әуежайдағы желілік ішкі істер органы басшысын жазбаша түрде ескертуге;
7) барар пункттің ішкі істер органына айдауылданушыларды тапсырған сәтке дейін айдауыл қозғалысы жайлы ақпарат алып отыруды ұйымдастыруға міндетті.
77. Барар пункттің ішкі істер органы бастығы (орынбасары):
1) қарсы алу айдауылы үшін наряд тағайындауға, оның қарулануын, жабдықталуын тексеруге, айдауылданушыларды күзетудің ерекшелігі туралы нұсқау беруге;
2) айдауылдарды қарсы алу үшін арнайы автомобиль жіберуге, уақытша ұстау изоляторларына айдауылданушыларды орналастыру мен күзетуді ұйымдастыруға;
3) келген айдауылдардың жеке құрамына орналасу, демалу, материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету жағынан қажетті көмек көрсетуге міндетті.

75. Передача подозреваемым или обвиняемым питания, предоставляемого пассажирам воздушного судна, осуществляется начальником конвоя, но не более двум конвоируемым. Наручники на время приема пищи снимаются. Ножи и вилки не выдаются. Конвоиры принимают пищу поочередно и только после конвоируемых.
76. Начальник органа внутренних дел (заместитель) пункта отправления обязан:
1) своевременно направлять заявку в администрацию аэропорта на перевозку воздушным транспортом подозреваемых и обвиняемых, определить численный состав конвоя, назначить начальника конвоя, организовать приобретение авиабилетов на всех конвоируемых и состав конвоя;
2) направить телеграмму (телефонограмму) начальнику органа внутренних дел пункта назначения с указанием номера рейса, даты и времени вылета, количества конвоируемых и конвоиров, необходимости высылки встречного конвоя, подачи специального автотранспорта;
3) проверить экипировку конвоя, наличие оружия, наручников, свистков, фонариков, служебных документов, в том числе личных дел конвоируемых. Лично проинструктировать конвой об особенностях охраны во время посадки, полета, приземления и их действиях при чрезвычайных обстоятельствах;
4) организовать в изоляторе временного содержания личный обыск конвоируемых, досмотр их личных вещей и багажа: проверку исправности специального автомобиля, удаление из кузова предметов, которые могут быть использованы при нападении или побеге;
5) для сопровождения конвоя, вплоть до посадки конвоируемых в самолет (вертолет), направить дополнительный наряд сотрудников полиции, при необходимости включить в него кинолога со служебной собакой;
6) не позднее, чем за сутки, письменно предупредить руководителя линейного органа внутренних дел в аэропорту о времени вылета конвоя и количестве конвоируемых, виде транспорта, на котором они будут доставлены в аэропорт;
7) организовать получение информации о передвижении конвоя до момента сдачи конвоируемых в орган внутренних дел пункта назначения.
77. Начальник органа внутренних дел (его заместитель) пункта назначения обязан:
1) назначить наряд для встречного конвоя, проверить его вооружение, экипировку, проинструктировать об особенностях охраны конвоируемых;
2) направить для встречи конвоя спецавтомобиль, организовать охрану и размещение конвоируемых в изолятор временного содержания;
3) оказать личному составу прибывшего конвоя необходимую помощь в размещении, отдыхе, материально-бытовом обеспечении.

78. Әуежайдағы ішкі істер органы бастығы (оның орынбасары):
1) Айдауылданушылар ұшаққа (тік ұшаққа) отырғызылғанға дейін олар тұрған орындарға қоғамдық тәртіпті және қауіпсіздікті сақтауды күшейту жөнінде қажетті шараларды қолдануға;
2) ұшаққа (тік ұшаққа) жолаушыларды жалпы отырғызуға дейін, айдауылданушыларды отырғызуды ұйымдастыруға;
3) айдауыл бастығына (жетекшісіне) билеттерді сатып алуға, айдауылданушыларды бақылап тінтуге және олардың жүктері мен қол жүктерін қарауға көмек көрсетуге;
4) аралық әуежайларынан әуе кемелерінің ұшуы ұзақ уақыт кешіктірілген кезде (1,5 сағатқа немесе одан да көп) айдауылға айдауылданушыларды ұшақ (тік ұшақ) бортынан желілік ішкі істер органы немесе әуежай әкімшілігі ұсынған жолаушылардан бөлек үй-жайға ауыстыруға көмек көрсетуге;
5) әуе кемесі түнгі уақытта тұрып қалған кезде, аумақтық ішкі істер органы бастығымен байланысып, айдауылданушыларды жақын жердегі уақытша ұстау изоляторларына орналастыру туралы мәселелерді шешуге міндетті.
79. Ішкі істер органы жөнелту пунктіндегі кезекшісі:
1) айдауылды жөнелту (қарсы алу) кезінде осы Нұсқаулықтағы талаптарды қатаң түрде жетекшілікке алуға;
2) айдауылға қару, арнаулы құралдар, жабдықтауға қажетті заттарды беруге;
3) Уақытша ұстау изоляторы бастығымен және айдауыл бастығымен бірге айдауылданушыларды жөнелту кезінде жеке тінту жүргізуге; олардан тыйым салынған заттарды, оның ішінде шылым тарту бұйымдары алып алуға;
4) айдауылды жөнелту кезінде ішкі істер органы бойынша әуежайдағы кезекшіні хабардар етуге және онымен ұдайы байланысты үзбеуге;
5) айдауылдың ұшып шығатын дәл уақыты немесе кешігуі жөнінде белгіленген пункттегі ішкі істер органы кезекшісіне дереу хабарлауға міндетті.
80. Ішкі істер органының әуежайдағы кезекшісі:
1) айдауылдың айдауылданушылармен келуі туралы ақпаратты алғаннан кейін, нарядқа қызметті өткеру кезінде қырағылықты күшейту туралы нұсқау беруге;
2) айдауылданушыларды ұшаққа отырғызу (түсіру) кезінде қоғамдық тәртіпті сақтау үшін, айдауылданушыларды күзету үшін айдауылға көмекке полиция қызметкерлерін бөлуге;
3) айдауыл айдауылданушылармен әуежайға келген кезде оларды қарсы алуды қамтамасыз етуге;
4) арнайы автомобиль кешіккен жағдайда, айдауылданушыларды арнайы бөлінген бөлмеге (үй-жайға) жеткізуді ұйымдастыруға;
5) аумақтық ішкі істер органы кезекшісіне айдауылдың ұшып шығуы туралы (ұшып келуі) хабарлауға;
6) ұшақ (тік ұшақ) ұшып шыққаннан кейін бұл жайлы белгіленген әуежайдағы ішкі істер органы кезекшісіне хабар жіберуге міндетті.
81. Айдауыл бастығы (жетекшісі):
1) әуежайға келгеннен кейін ішкі істер органы бойынша кезекшіні ұшып шығу уақыты, рейстің нөмірі және айдауылданушылардың саны туралы хабардар етуге;

78. Начальник органа внутренних дел в аэропорту (его заместитель) обязан:
1) принять необходимые меры по усилению охраны общественного порядка и безопасности в месте нахождения конвоируемых до их посадки в самолет (вертолет);
2) организовать посадку конвоируемых лиц в самолет (вертолет) до общей посадки пассажиров;
3) оказать помощь начальнику (старшему) конвоя в приобретении билетов, в контрольном обыске конвоируемых и досмотре багажа и ручной клади;
4) при длительных задержках вылета воздушного судна из промежуточных аэропортов маршрута (на 1,5 часа и более), оказать помощь конвою в переводе конвоируемых с борта самолета (вертолета) в изолированное от пассажиров помещение, предоставляемое линейным органом внутренних дел или администрацией аэропорта;
5) при задержке воздушного судна на ночь, связаться с начальником территориального органа внутренних дел и решить с ним вопрос о водворении конвоируемых в ближайший изолятор временного содержания.
79. Дежурный органа внутренних дел пункта отправки обязан:
1) при отправке (встрече) конвоя строго руководствоваться требованиями настоящих Правил;
2) выдать конвою оружие, специальные средства, предметы необходимой экипировки;
3) совместно с начальником изолятора временного содержания и начальником (старшим) конвоя, при отправке провести тщательный личный обыск конвоируемых, изъять у них запрещенные предметы, в том числе курительные принадлежности;
4) об отправке конвоя проинформировать дежурного по органу внутренних дел в аэропорту и поддерживать с ним постоянную связь;
5) о точном времени вылета конвоя или о его задержке немедленно сообщить дежурному органа внутренних дел пункта назначения.
80. Дежурный органа внутренних дел в аэропорту обязан:
1) при получении информации о прибытии конвоя с конвоируемыми, проинструктировать наряды об усилении бдительности при несении службы;
2) выделить в помощь конвою сотрудников полиции для охраны конвоируемых, для поддержания общественного порядка при посадке (высадке) конвоируемых;
3) по прибытии конвоя с конвоируемыми в аэропорт, обеспечить его встречу;
4) в случае опоздания специального автомобиля, организовать сопровождение конвоируемых в специально отведенную комнату (помещение);
5) сообщить дежурному по территориальному органу внутренних дел о вылете (прилете) конвоя;
6) после вылета самолета (вертолета) передать информацию дежурному органа внутренних дел аэропорта назначения.
81. Начальник (старший) конвоя обязан:
1) по прибытии в аэропорт проинформировать дежурного по органу внутренних дел о времени вылета, номере рейса и количестве конвоируемых;

2) арнайы автомобильде айдауылданушылармен бірге әуежайдағы ішкі істер органы қызметкерінің ертуімен қауіпсіздік қызметінің бекеті арқылы әуе кемесі тұрған жерге барып, тексеру жүргізуші полиция қызметкерінің немесе авиация қауіпсіздік қызметінің шақыруын күтуге;
3) айдауылданушыларды ұшаққа (тік ұшаққа) отырғызғанға дейін жолаушылар салонын қарап шығуға және барлық бөтен заттарды алып тастауға; Әуе кемесіне отырғызу алдында қосымша нарядтың көмегімен осы Тәртіптегі талаптарға сәйкес айдауылданушыларды күзетуді ұйымдастыруға;
4) айдауылданушыларға кісендерін кигізуге, олардың ұшақ ішіндегі (тік ұшақта) ереже тәртібін сақтауын ескертуге, жеке тінтуді, сонымен қатар жүктері мен қол жүктерін қарауды жүргізуге, қол жүктерін әуе кемесінің жүк бөлімшесіне тапсыруға;
5) айдауылданушыларды ұшаққа (тік ұшаққа) отырғызу жолаушылардың жалпы отырысына дейін жүргізіледі. Әуе кемесінің салонына бірінші айдауылданушыны екі айдауыл және айдауыл бастығы (жетекшісі) айдауылдайды. Ұшақ салонына айдауылданушыны орналастырғаннан кейін, оны күзету үшін екі айдауыл қалады да, ал айдауыл бастығы (жетекшісі) келесі айдауылданушыны енгізу үшін сыртқа беттейді. Екінші және одан кейінгі айдауылданушыларды айдауыл және айдауыл бастығы (жетекшісі)алып кіреді;
6) әуе кемесінде айдауылдау кезіндегі барлық күзету мәселелері бойынша ұшақ (тік ұшақ) экипажымен байланысты үзбеуге және айдауылданушылар мен айдауылдың жеке құрамының борттағы жолаушылар үшін белгіленген міндетті ережелерді орындауды қамтамасыз етуге;
7) ұшақтардың (тік ұшақтардың) аралық пункттердегі тұру уақытының ұзақтығы 1,5 сағатқа созылған жағдайда айдауылданушыларды жолаушылардан оқшауландырылған үй-жайларға, ал түнгі кезде ұшуда қосымша кідіріс болғанда жақын маңдағы аумақтық ішкі істер органының уақытша ұстау изоляторына ауыстыруға;
8) Сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторына (тергеу изоляторына) тапсырғаннан кейін айдауылдың жеке құрамының қаруларды уақытша сақтауға ішкі істер органы кезекшісіне бергендігін хаттамалауға, бұдан әрі болатын жері туралы оны хабардар етуге;
9) тапсырмаларды орындағаны туралы өз ішкі істер органы бастығына баяндауға, бұдан әрі оның нұсқауы бойынша, егер де ол алдын ала келісіліп қойылмаса, әрекет етуге міндетті.
82. Айдауыл айдауыл бастығына (жетекшісіне) бағынады. Ол:
1) осы Тәртіп талаптарын білуге және қатаң сақтауға;
2) ұшақ (тік ұшақ) ішінде жолаушылар үшін белгіленген барлық ережелерді қатаң сақтауға. Әуе кемелерінің қызметтік үй-жайларына кіруге қатаң тыйым салынады.

2) в сопровождении сотрудника органа внутренних дел аэропорта, на специальном автомобиле вместе с конвоируемыми проследовать через пост службы безопасности к месту стоянки воздушного судна, где ожидать вызова сотрудника полиции и сотрудника службы авиационной безопасности, производящего досмотр;
3) до посадки конвоируемых в самолет (вертолет), совместно с сотрудником службы авиационной безопасности и членом экипажа воздушного судна осмотреть пассажирский салон. Перед посадкой в воздушное судно, с учетом дополнительного наряда, организовать охрану конвоируемых, в соответствии с требованиями настоящих Правил;
4) надеть на конвоируемых наручники, предупредить их о соблюдении правил поведения в самолете (вертолете), произвести контрольный личный обыск, а также досмотр багажа и ручной клади. Ручную кладь сдать в багажное отделение воздушного судна;
5) произвести посадку конвоируемых в самолет (вертолет) до общей посадки пассажиров. Первого конвоируемого в салон воздушного судна конвоируют два конвоира и начальник (старший) конвоя. После размещения конвоируемого, в салоне самолета для его охраны остаются двое конвоиров, а начальник (старший) конвоя возвращается за следующим. Второго и последующих конвоируемых сопровождают конвоир и начальник (старший) конвоя;
6) по всем вопросам охраны при конвоировании на воздушных судах поддерживать связь с экипажем самолета (вертолета) и обеспечивать выполнение личным составом конвоя и конвоируемых всех обязательных правил, установленных на борту для пассажиров;
7) в случае посадки самолета (вертолета) на промежуточных пунктах с продолжительностью стоянки более 1,5 часов, переводить конвоируемых в изолированное от пассажиров помещение, а при дополнительной задержке вылета на ночь - в изолятор временного содержания ближайшего территориального органа внутренних дел;
8) после передачи подозреваемых и обвиняемых в изолятор временного содержания (следственный изолятор) протоколировать сдачу оружия личным составом конвоя на временное хранение дежурному по органу внутренних дел, поставить его в известность о месте своего дальнейшего нахождения;
9) доложить начальнику своего органа внутренних дел о выполнении задания, действовать далее по его указанию, если оно не было оговорено заранее.
82. Конвоир подчиняется начальнику (старшему) конвоя. Он обязан:
1) знать и строго соблюдать требования настоящих Правил;
2) в самолете (вертолете) строго соблюдать все правила поведения, установленные для пассажиров. Категорически запрещается входить в служебные помещения воздушного судна;

3) айдауылданушылардың тәртіптерін ұдайы бақылауды жүзеге асыруға, олардың орындарынан тұруына, жолаушылармен сөйлесуіне және әр түрлі байланысқа түсуіне рұқсат бермеуге міндетті.
7. Сезіктілер мен айыпталушыларды жолаушылар поездарының
вагондарында, өзен және теңіз кемелерінде айдауылдау
83. Теміржол көлігімен айдауылдау Қазақстан Республикасы теміржол көлігі саласындағы уәкілетті органдар басшылығы бекіткен жолаушылар және пошталық-жүк поездарымен жүру кестесінің жинағы негізінде жүргізілетін арнайы вагондар кестелері жинағының негізінде жүріп тұратын арнайы вагондарда жүзеге асырылады.
84. Жекелеген жағдайларда жолаушылар поездарының купелік вагондарында айдауылдау рұқсат етіледі. Айдауылданушылар вагонның соңғы купесіне бөлек орналастырылады. Айдауылдау бағыты полицияның көліктегі желілік бөлімдерімен келісіледі. Айдауылданушыларды плацкарт вагондарда тасымалдауға тыйым салынады.
85. Полиция қызметкерлері айдауылданушыларды отырғызудан бұрын олар орналастырылатын поездың вагоны мен купесіне тексеру жүргізеді.
86. Айдауылданушы адамдарды купелік вагондарға отырғызу жолаушыларды жалпы отырғызуға дейін, ал түсіру - барлық жолаушылардан кейін жүргізіледі.
87. Айдауылданушыларды поезға жеткізген кезде, арнайы автомобиль вагон тамбурына тақап қойылады, ал отырғызу аяқталғаннан кейін автомобиль поезд жүріп кеткенге дейін тұратын тұраққа апарып қойылады. Арнайы автомобильдің тұрақ орны теміржол вокзалы әкімшілігімен алдын ала келісіледі.
88. Сезіктілер мен айыпталушыларды вагонға отырғызуды және түсіруді айдауылдауды жөнелтетін, баратын пунктте қарсы алушы ішкі істер органдарының, сондай-ақ көліктегі желілік полиция бөлімдері бөлген қосымша нарядтардың қатысуымен тағайындалған айдауыл жүзеге асырады. Осы кезде айдауыл және қосымша наряд, айдауылданушылардан 2 және 15 метр ара қашықтықта екі қатарлық сап түзеп, дәліздер жасап тұрады. Вагонның кірер есігінің алдына және қарама-қарсы жағына, сондай-ақ вагонның ішіне міндетті түрде айдауылдар тұрғызылады. Айдауылданушыларды отырғызу және түсіру кезіндегі айдауылдау бір-бірден, кісен салынып, айдауыл бастығы мен айдауылдардың еріп жүруімен жүзеге асырылады.
89. Сезіктілер мен айыпталушыларды жолаушылар поезының купелік вагонында тасымалдау қолдарына "алдынан" кісендер тағу жағдайында ғана жүзеге асырылады, осы орайда купедегі терезе берік жабылған жағдайда болады.
90. Сезіктілер мен айыпталушыларды әжетханаға шығару бір-бірден жүргізіледі, айдауыл бастығы мен айдауылдар оның алдында және соңында жүріп отырады. Әжетхана есігі айдауылдану онда болған кезде сәл ашық қалады, кісендері шешіледі, терезе жабық жағдайда болады.
Әйелдерді айдауылдау кезінде айдауыл құрамына ішкі істер органдарының әйел қызметкерлері қосылады.

3) осуществлять постоянное наблюдение за поведением конвоируемых, не разрешать им вставать с мест, разговаривать и вступать в любые контакты с пассажирами.
7. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых
в вагонах пассажирских поездов,
на речных и морских судах
83. Конвоирование железнодорожным транспортом осуществляется в специальных вагонах, движение которых осуществляется на основании свода расписания движения вагонов с пассажирскими и почтово-багажными поездами, утверждаемого руководством уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта Республики Казахстан.
84. В отдельных случаях допускается конвоирование в купейных вагонах пассажирских поездов. Конвоируемые лица размещаются отдельно в последнем купе вагона. Маршрут конвоирования согласовывается с линейными отделами полиции на транспорте. Перевозка конвоируемых в плацкартных вагонах запрещается.
85. Перед посадкой конвоируемых в купейный вагон пассажирского поезда сотрудники полиции, производят осмотр вагона и последнего купе, где будут размещены конвоируемые.
86. Посадка конвоируемых лиц в купейный вагон производится до общей посадки пассажиров, а высадка - только после всех пассажиров.
87. При доставлении конвоируемых к поезду, специальный автомобиль подается к тамбуру вагона, а при окончании посадки, автомобиль отводится на стоянку, где находится до отправки поезда. Место стоянки специального автомобиля, заранее оговаривается с администрацией железнодорожной станции.
88. Посадка и высадка из купейного вагона пассажирского поезда подозреваемых и обвиняемых осуществляется назначенным конвоем, при участии дополнительно выделенных нарядов от органов внутренних дел, отправляющих конвоирование, встречающих в пункте назначения, а также линейных отделов полиции на транспорте. При этом конвой и дополнительный наряд выстраивается коридором в две линии: в двух и пятнадцати метрах от конвоируемых. В обязательном порядке выстраиваются конвоиры у входной двери вагона, с противоположной стороны и внутри вагона. Конвоирование во время посадки и высадки осуществляется в наручниках по одному, в сопровождении начальника конвоя и конвоиров.
89. Перевозка подозреваемых и обвиняемых в купейном вагоне пассажирского поезда осуществляется только в наручниках в положении "спереди", при этом окно в купе фиксируется в закрытом положении.
90. Вывод подозреваемых и обвиняемых в туалет производится по одному начальником конвоя и конвоиром, следующими впереди и позади конвоируемого. Дверь туалета, при нахождении в нем конвоируемого, остается приоткрытой, наручники снимаются, окно фиксируется в закрытом положении.
При конвоировании женщин, в состав конвоя включаются сотрудники органов внутренних дел - женщины.

91. Айдауылдаудың барлық жеке құрамы тапаншалармен немесе автоматтармен қаруланады. Айдауыл адамдар өміріне төнген қауіпті барлық шаралар жеткіліксіз болған кезде қару қолдануы мүмкін.
92. Жоғарғы жазаға кесілген немесе өлім жазасы үкімі шығарылуы мүмкін адамдарды айдауылдау үшін, күшейтілген айдауылдың бастығы ішкі істер органдарының орта және аға басшы құрамы қатарынан айдауылдаудан тәжірибесі бар адам тағайындалады.
Күзетті күшейту мақсатында, айдауылданушының қолына кигізілген кісеннің екі жұбын өздерінің қолындағы кісенге тағып алып жүретін полицияның екі қызметкері қосымша бөлінеді.
93. Ішкі істер органының жөнелту пунктінің бастығы (орынбасары):
1) теміржол вокзалының әкімшілігіне сезіктілер мен айыпталушыларды теміржол көлігімен тасымалдау туралы тапсырысты жолдауға, айдауылдың сандық құрамын анықтауға, айдауыл бастығын тағайындауға, барлық айдауылданушылар мен айдауыл құрамына билеттер алуды ұйымдастыруға;
2) барар жердің ішкі істер органының бастығына поездың нөмірі, жүру және белгіленген пунктке келу күні мен уақыты, айдауылданушылар мен айдауылдардың саны, қарсы алушы айдауылдарды, арнайы автокөлікті жіберу қажеттігі көрсетілген жеделхатты (жеделхабарлама) жолдауға;
3) айдауылдың жабдықталуын, қарудың, кісендердің, ысқырғыштардың, фонарлардың, қызметтік құжаттардың, оның ішінде айдауылданушылардың жеке істерінің бар-жоғын тексеруге. Айдауылданушыларды поезға отырғызу кезінде күзетудің ерекшеліктері және төтенше жағдайлар кезіндегі айдауылдардың іс-әрекеттері туралы айдауылға жеке өзі нұсқау беруге;
4) Уақытша ұстау изоляторында айдауылданушыларды жеке тінтуді, олардың жеке заттары мен жүктерін тексеруді, арнайы автомобильдің жүруге дайындығын тексеруді, шабуыл жасау немесе қашып кету кезінде қолданылуы мүмкін заттарды кузовтан алып тастауды ұйымдастыруға;
5) айдауылданушыларды вагонның купесіне отырғызуға дейін айдауылдардың еріп жүруі үшін полиция қызметкерлерінің қосымша нарядын жолдауға, қажет болған кезде оған қызметтік иті бар кинологты қосып беруге;
6) көліктегі полицияның желілік бөлімі басшысын айдауылдың шығу уақыты және айдауылданушылардың саны, оларды теміржол вокзалына жеткізетін көлік түрі туралы бір тәуліктен кешіктірмей жазбаша түрде алдын ала ескертуге;
7) айдауылданушыларды барар жердің ішкі істер органына тапсырғанға дейін айдауылдың қозғалысы туралы ақпараттар алуды ұйымдастыруға міндетті.
94. Барар жердің ішкі істер органы бастығы (оның орынбасары):
1) қарсы алушы айдауыл нарядын тағайындауға, оның қарулануын, жабдықталуын тексеруге, айдауылданушыларды күзетудің ерекшеліктері туралы нұсқау беруге;

91. Весь личный состав конвоя вооружается пистолетами или автоматами. Конвой может применять оружие, когда все принятые меры для устранения угрозы безопасности жизни людей оказались недостаточными.
92. Для конвоирования лиц, приговоренных к высшей мере наказания или в отношении которых может быть вынесен смертный приговор, начальником усиленного конвоя назначается лицо из числа среднего и старшего начальствующего состава органов внутренних дел, имеющее опыт конвоирования.
В целях усиления охраны, дополнительно выделяется два сотрудника полиции, которые двумя парами наручников, надетыми на руки конвоируемого, присоединяют его к себе.
93. Начальник органа внутренних дел (заместитель) пункта отправления обязан:
1) своевременно направлять заявку в железнодорожную администрацию на перевозку железнодорожным транспортом подозреваемых и обвиняемых, определить численный состав конвоя, назначить начальника конвоя, организовать приобретение билетов на всех конвоируемых и состав конвоя;
2) направить телеграмму (телефонограмму) начальнику органа внутренних дел пункта назначения с указанием номера поезда, даты и времени отправления и прибытия, количества конвоируемых и конвоиров, необходимости высылки встречного конвоя, подачи специального автотранспорта;
3) проверить экипировку конвоя, наличие оружия, наручников, свистков, фонариков, служебных документов, в том числе личных дел конвоируемых. Лично проинструктировать конвой об особенностях охраны во время посадки, следования в пути, высадки и их действиях при чрезвычайных обстоятельствах;
4) организовать в изоляторе временного содержания личный обыск конвоируемых, досмотр их личных вещей и багажа; проверку исправности спец. автомобиля, удаление из кузова предметов, которые могут быть использованы при нападении или побеге;
5) для сопровождения конвоя, вплоть до посадки конвоируемых в купе вагона, направить дополнительный наряд сотрудников полиции, при необходимости включить в него кинолога со служебной собакой;
6) не позднее, чем за сутки, письменно предупредить руководителя линейного отдела полиции на транспорте о времени выезда конвоя и количестве конвоируемых, виде транспорта, на котором они будут доставлены на железнодорожный вокзал;
7) организовать получение информации о передвижении конвоя до момента сдачи конвоируемых в орган внутренних дел пункта назначения.
94. Начальник органа внутренних дел (его заместитель) пункта назначения обязан:
1) назначить наряд для встречного конвоя, проверить его вооружение, экипировку, проинструктировать об особенностях охраны конвоируемых;

2) айдауылды күтіп алу үшін арнайы автомобильді жіберуге, айдауылданушыларды уақытша ұстау изоляторында күзету мен орналастыруды ұйымдастыруға;
3) келіп жеткен айдауылдың жеке құрамын орналастыруға, демалдыруға, материалдық-тұрмыстық жағынан қамтамасыз етуге қажетті көмек көрсетуге міндетті.
95. Полицияның желілік бөлімінің бастығы (оның орынбасары):
1) айдауылданушылар поезға отырғызылғанға дейін болатын жерде қоғамдық тәртіпті және қауіпсіздікті сақтауды күшейту жөніндегі қажетті шараларды қабылдауға;
2) айдауылданушыларды бақылап-тінтуге және заттары мен қол жүктерін тексеруде көмек көрсетуге;
3) жолаушы поезының түнгі кешігуі кезінде, айдауылданушыларды желілік ішкі істер органының уақытша ұстау изоляторына орналастыру туралы мәселелерді шешуге міндетті.
96. Жөнелту пункітінің ішкі істер органы кезекшісі:
1) айдауылды жөнелту (қарсы алу) кезінде осы Тәртіптің талаптарын қатаң басшылыққа алуға;
2) айдауылға қаруды, арнайы құралдарды, жабдықтауға қажет заттарды беруге;
3) Уақытша ұстау изоляторы бастығы және айдауыл бастығымен (жетекшісімен) бірлесе отырып, жөнелту кезінде айдауылданушыларды жеке тінтуді мұқият жүргізуге, олардан тыйым салынған заттарды алып қоюға;
4) көліктегі желілік ішкі істер органының кезекшісіне айдауылдың жүріп кеткендігі туралы хабар беруге және онымен ұдайы байланыста болуға;
5) айдауылдың жүріп кеткен дәл уақыты туралы немесе оның кідіріп қалуы туралы барар жердегі ішкі істер органының кезекшісіне дереу хабарлауға міндетті.
97. Көліктегі полицияның желілік бөлімінің кезекшісі:
1) айдауылданушылармен бірге айдауылдың келіп жетуі туралы хабарды алғаннан кейін нарядтарға қызметті атқару кезінде қырағылықты күшейту туралы нұсқау беруге;
2) айдауылданушыларды күзету, отырғызу (түсіру) кезінде қоғамдық тәртіпті сақтау үшін айдауылға көмекке полиция қызметкерлерін бөлуге;
3) айдауыл айдауылданушылармен бірге вокзалға келіп жеткенде, оны қарсы алуды қамтамасыз етуге;
4) арнайы автомобиль кешіккен жағдайда, айдауылданушыларды арнайы бөлінген бөлмеге (үй-жайға) айдап апаруды ұйымдастыруға;
5) аумақтық ішкі істер органының кезекшісіне айдауылдың жүріп кетуі (келіп жетуі) туралы хабарлауға;
6) жолаушылар поезы жөнелтілгеннен кейін барар жердегі көліктік полицияның желілік органының кезекшісіне ақпарат жіберуге міндетті.
98. Айдауыл бастығы (жетекшісі):
1) вокзалға келіп жеткен соң ішкі істер органы кезекшісін поездың жүру уақыты, вагондардың нөмірлері, орындары және айдауылданушылардың саны туралы хабардар етуге;
2) айдауылданушыларды вагонға отырғызғанға дейін жолаушылар салонын тексеруге және барлық бөтен заттарды алып тастауға. Жолаушылар поезына отырғызу алдында қосымша нарядты есепке ала отырып, осы Тәртіптің талаптарына сәйкес айдауылданушылардың күзетілуін ұйымдастыруға;

2) направить для встречи конвоя специальный автомобиль, организовать охрану и размещение конвоируемых в изоляторе временного содержания;
3) оказать личному составу прибывшего конвоя необходимую помощь в размещении, отдыхе, материально-бытовом обеспечении.
95. Начальник линейного отдела полиции (его заместитель) обязан:
1) принять необходимые меры по усилению охраны общественного порядка и безопасности в месте нахождения конвоируемых до их посадки;
2) оказать помощь в контрольном обыске конвоируемых и досмотре багажа и ручной клади;
3) при задержке пассажирского поезда на ночь, решить вопросы о водворении конвоируемых в изолятор временного содержания линейных органов внутренних дел.
96. Дежурный органа внутренних дел пункта отправки обязан:
1) при отправке (встрече) конвоя строго руководствоваться требованиями настоящих Правил;
2) выдать конвою оружие, специальные средства, предметы необходимой экипировки;
3) совместно с начальником изолятора временного содержания и начальником (старшим) конвоя при отправке провести тщательный личный обыск конвоируемых, изъять у них запрещенные предметы;
4) об отправке конвоя проинформировать дежурного линейного органа внутренних дел на транспорте и поддерживать с ним постоянную связь;
5) о точном времени отправления конвоя или о его задержке немедленно сообщить дежурному органа внутренних дел пункта назначения.
97. Дежурный линейного отдела полиции на транспорте обязан:
1) при получении информации о прибытии конвоя с конвоируемыми, проинструктировать наряды об усилении бдительности при несении службы;
2) выделить в помощь конвою сотрудников полиции для охраны конвоируемых, для поддержания общественного порядка при посадке (высадке) конвоируемых;
3) по прибытии конвоя с конвоируемыми на вокзал, обеспечить его встречу сотрудниками полиции;
4) в случае опоздания специального автомобиля, организовать сопровождение конвоируемых в специально отведенную комнату (помещение);
5) сообщить дежурному по территориальному органу внутренних дел об убытии (прибытии) конвоя;
6) после отправления пассажирского поезда передать информацию дежурному линейного органа полиции на транспорте пункта назначения.
98. Начальник (старший) конвоя обязан:
1) по прибытии на вокзал проинформировать дежурного по органу внутренних дел о номерах пассажирских поездов, с которыми будет отправлен специальный или купейный вагон, времени их отправления, количестве конвоируемых и составе конвоя;
2) до посадки конвоируемых в купейный вагон, осмотреть вагон и последнее купе, где будут размещены конвоируемые. Перед посадкой в вагон, с учетом дополнительного наряда, организовать охрану конвоируемых, в соответствии с требованиями настоящих Правил;

3) айдауылданушыларға кісендер кигізуге, оларды поездағы жүріс-тұрыс ережелерін сақтау туралы ескертуге, бақылау жеке тінтуін, сонымен қатар жүктерін қарауды жүргізуге;
4) жолаушыларды жалпы отырғызуға дейін айдауылданушыларды поезға отырғызуды жүргізуге. Бірінші айдауылданушыны вагон салонына екі айдауыл және айдауыл бастығы (жетекшісі) кіргізеді. Айдауылданушыны вагонның салонына орналастырғаннан кейін оны күзету үшін екі айдауыл қалады, ал айдауыл бастығы келесі айдауылданушыны айдап алып келуге қайтып барады. Екінші және келесі айдауылданушыларды айдауыл және айдауыл бастығы (жетекшісі) ертіп алып жүреді.
5) айдауылданушыларды жолаушылар поезында айдауылдау кезіндегі күзетудің барлық мәселелері бойынша жолаушылар поезына еріп жүрген көліктегі полицияның желілік бөлімі нарядымен байланыста болуға және айдауылдың жеке құрамы мен айдауылданушылардың жолаушылар үшін белгіленген барлық міндетті ережелерді орындауын қамтамасыз етуге;
6) жолаушылар поезының түнгі уақытта ұзақ кідіруі кезінде айдауылданушыларды жолаушылардан оқшауланған үй-жайларға, желілік ішкі істер органының немесе жақын жердегі аумақтық ішкі істер органының уақытша ұстау изоляторына ауыстыруға;
7) айдауыл бастығы (жетекшісі) вагонның ақаулануы және оның жолда тіркеуден ағытылуы жағдайында поезд бастығының келісімі бойынша осы поездың басқа купелік вагонына айдауылданушылар мен айдауылдарды ауыстыру шараларын қабылдайды. Бұл жағдайда да вагонның жеке (соңғы) купесі беріледі;
8) сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторына (тергеу изоляторына) өткізілгеннен кейін айдауылдың жеке құрамының қару жарақты уақытша сақтауға ішкі істер органдары кезекшісіне тапсыруын хаттамалауға, оны өзінің бұдан әрі болатын орны туралы хабардар етуге;
9) тапсырманың орындалғаны туралы өз ішкі істер органының бастығына баяндауға, бұдан әрі оның нұсқауы бойынша, егер ол алдын ала келісілмесе, әрекет етуге;
10) сезіктілерді немесе айыпталушыларды әжетханаға шығару кезінде вагонның тамбурында күзет орнын ұйымдастыруға міндетті.
99. Айдауыл айдауыл бастығына (аға айдауылға) бағынады.
Ол:
1) осы Тәртіптегі талаптарды білуге және қатаң сақтауға;
2) жолаушылар поезында жолаушылар үшін белгіленген барлық ереже тәртіптерін қатаң сақтауға;
3) айдауылданушылардың тәртібін ұдайы бақылауды жүзеге асыруға, оларға орнынан тұруға, сөйлесуге және жолаушылармен кез-келген байланысқа түсуіне рұқсат бермеуге міндетті.
100. Сезіктілер мен айыпталушыларды өзен немесе теңіз кемелерінде айдауылдау үшін, әдетте, құрамы тапанша және автоматпен қаруланған, күшейтілген айдауыл тағайындалады.

3) надеть на конвоируемых наручники, предупредить их о соблюдении правил поведения в купейном вагоне пассажирского поезда, произвести контрольный личный обыск, а также досмотр багажа;
4) произвести посадку конвоируемых в вагон до общей посадки пассажиров. Первого конвоируемого в салон вагона конвоируют два конвоира и начальник (старший) конвоя. После размещения конвоируемого, в купе вагона для его охраны остаются двое конвоиров, а начальник (старший) конвоя возвращается за следующим. Второго и последующих конвоируемых сопровождают конвоир и начальник (старший) конвоя;
5) по всем вопросам охраны при конвоировании в пассажирских поездах поддерживать связь с нарядом полиции на транспорте, сопровождающего пассажирский поезд и обеспечивать выполнение личным составом конвоя и конвоируемых всех обязательных правил, установленных для пассажиров;
6) при длительной задержке пассажирского поезда на ночь, перевести конвоируемых в изолированное от пассажиров помещение, в изолятор временного содержания органа внутренних дел на транспорте или ближайшего территориального органа внутренних дел;
7) в случае неисправности вагона, его отцепки и замены в пути следования, начальник (старший) конвоя, по согласованию с начальником поезда, принимает меры для перевода конвоируемых и конвоя в другой купейный вагон этого же поезда. В этом случае также предоставляется отдельное (последнее) купе вагона;
8) после передачи подозреваемых и обвиняемых в изолятор временного содержания (следственный изолятор) протоколировать сдачу оружия личным составом конвоя на временное хранение дежурному по органу внутренних дел, поставить его в известность о месте своего дальнейшего нахождения;
9) доложить начальнику своего органа внутренних дел о выполнении задания, действовать далее по его указанию, если оно не было оговорено заранее;
10) на время вывода в туалет подозреваемых или обвиняемых, в тамбуре вагона установить пост охраны.
99. Конвоир подчиняется начальнику (старшему) конвоя.
Он обязан:
1) знать и строго соблюдать требования настоящих Правил;
2) в купейном вагоне пассажирского поезда строго соблюдать все правила поведения, установленные для пассажиров;
3) осуществлять постоянное наблюдение за поведением конвоируемых, не разрешать им вставать с мест, разговаривать и вступать в любые контакты с пассажирами.
100. Для конвоирования подозреваемых и обвиняемых на речных или морских судах, как правило, назначается усиленный конвой, состав которого вооружается пистолетами или автоматами.

101. Айдауылды жіберуші айдауыл бөлімшесінің командирі (орган бастығы) өзен және теңіз кемелеріне айдауылданушыларды отырғызу кезінде оларды күзетуді күшейту шараларын қолдануға, сондай-ақ, соңғы белгіленген пункттегі ішкі істер органы бастығына айдауылдың келіп жету уақыты және оған көрсетілуі қажет көмектің сипаты туралы күні бұрын хабарлауға міндетті.
102. Сезіктілер мен айыпталушылар пристаньға жолаушыларды жаппай отырғызуға дейін бір-екі сағат бұрын және мүмкіндік бойынша тікелей кеме трапына жеткізіледі. Оларды арнайы автомобильден түсіргенге дейін, айдауыл бастығы (жетекшісі) айдауыл мен айдауылданушыларға оқшауланған үй-жайлар бөлу туралы кеме капитанымен мәселені жеке шешеді (айдауылданушыларды ашық палубаларға орналастыруға жол берілмейді), айдауылданушыларды ұстауға арналған үй-жайларды (каюталар, трюмдар) қарап шығады, олардың терезелерін (иллюминаторлар) жабады, жарықты, желдеткіштің дұрыс жұмыс істеуін тексереді; есіктердің алдына оған бағынышты айдауылдар арасынан күзет орындарын қояды.
103. Сезіктілер мен айыпталушылар кемеге топ алдында жүретін айдауыл бастығының (жетекшісінің) соңынан жіберіледі. Осы орайда полиция қосымша нарядтары кеменің алдыңғы және артқы бөліктеріне қарама-қарсы жағалауда қызмет өткереді.
Отырғызу аяқталған соң айдауылданушылар саны қайтадан санаумен және ілеспе құжаттар бойынша тексеріледі. Отырғызу (түсіру) кезінде олардың жүріс-тұрысына жол берілмейді.
104. Айдауылданушыларды күзету нүктелері терезелердің (иллюминаторлардың) және есіктердің (люктердің) алдына қойылады.
105. Сезіктілер мен айыпталушыларды әжетханаға шығарып келу айдауылданушының алдынан және артынан еріп жүретін айдауыл бастығының (жетекшісінің) және айдауылдың күзетуімен бір-бірден жүргізіледі. Әжетхана алдын ала тексеріледі, терезелер (иллюминаторлар) жабылады; айдауыл бастығы (жетекшісі) жартылай ашық тұруы тиіс (әйелдерді апарған жағдайдан басқа) дәретхана есігінің жанында, ал айдауыл тиісті бөлікке немесе палубаға кіретін (шығатын) жерде тұрады. Әжетханаға апарылатын айдауылданушы әйелдерді қадағалау үшін кеме капитанының келісімімен кемедегі қызмет көрсету персоналы арасынан әйелдер тартылуы мүмкін.
106. Кеме тұрақтарында жолаушыларды отырғызу (түсіру), кеме қатынасына қауіпті учаскелерден өту кезінде айдауыл сезіктілер мен айыпталушылардың іс-әрекетін бақылауды күшейтеді.Теңіз дауылы кезінде айдауылға шабуыл жасау әрекеттеріне және айдауыл құрамымен және айдауылданушылармен кездейсоқ оқиғалардың болуына жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға ерекше көңіл бөлінеді.

101. Командир конвойного подразделения (начальник органа внутренних дел), направляющий конвой, обязан принять меры к усилению охраны конвоируемых при посадке их на речное или морское судно, а также заблаговременно информировать начальника органа внутренних дел в конечном пункте назначения о времени прибытия конвоя и характере помощи, которую ему следует оказать.
102. Подозреваемые и обвиняемые доставляются на пристань не менее чем за один-два часа до общей посадки пассажиров и, по возможности, непосредственно к трапу судна. До высадки их из специального автомобиля, начальник (старший) конвоя лично решает вопрос с капитаном судна о выделении изолированных помещений для конвоя и конвоируемых (размещение последних на открытых палубах не допускается), осматривает помещения (каюты, трюмы), предназначенные для содержания конвоируемых, закрывает в них окна (иллюминаторы), проверяет исправность освещения, вентиляции; выставляет у дверей постового (постовых) из числа подчиненных ему конвоиров.
103. Подозреваемые и обвиняемые направляются на судно по одному- двое в сопровождении начальника (старшего) конвоя, следующего впереди группы. Дополнительные наряды полиции при этом несут службу на берегу, напротив носовой и кормовой частей судна.
По окончании посадки наличие конвоируемых проверяется пересчетом и по сопроводительным документам. Всякое передвижение их во время посадки (высадки) пассажиров запрещается.
104. Посты по охране конвоируемых устанавливаются у окон (иллюминаторов) и дверей (люков) в доступном для этого месте, которые соответствующим образом закрываются.
105. Вывод подозреваемых и обвиняемых в туалет производится по одному под охраной начальника (старшего) конвоя и конвоира, следующих впереди и позади конвоируемого. Туалет предварительно осматривается, окна (иллюминаторы) закрываются; начальник (старший) конвоя занимает место у двери туалета, которая должна оставаться полуоткрытой, а конвоир - у входа (выхода) в соответствующий отсек или на палубу. Для наблюдения за конвоируемыми женщинами, выводимыми в туалет, могут с согласия капитана судна привлекаться женщины из числа обслуживающего персонала судна.
106. На стоянках судна, при посадке (высадке) пассажиров, а также прохождении опасных для судоходства участков, конвой усиливает контроль за поведением подозреваемых и обвиняемых. Во время шторма особое внимание обращается на принятие мер по недопущению возможных попыток нападения на конвой и несчастных случаев с личным составом конвоя и конвоируемыми.

107. Айдауыл бастығы (жетекшісі) осылармен қатар: кеменің негізгі белгі беру жүйесін білуге және олардың мағынасын қарамағындағыларға түсіндіруге, кеме капитанымен оқиғалар және апат болған жағдайдағы айдауылдың іс-әрекетін келісуге; айдауылдың жеке құрамының және айдауылданушылардың кеме жолаушылары үшін бекітілген тәртіптерді қатаң сақтауын қамтамасыз етуге; сезіктілер мен айыпталушыларды күзетумен және оларды айдауылдау бойынша тапсырмаларды орындаумен тікелей байланысты мәселелерді шешуден басқа жағдайларда айдауылды ұдайы басқаруға міндетті.
8. Сезіктілер мен айыпталушыларды арбалы көлікпен және жаяу алып жүру
тәртібімен айдауылдау
108. Сезіктілер мен айыпталушыларды арбалы көлікпен айдауылдау қысылтаяң жағдайларда, бір ат жегілген арбаға төрт адамнан аспайтын есеппен жүргізіледі. Мұндай көлікті жалдауды жөнелту пунктінде айдауылды тағайындаған айдауыл бөлімшесінің командирі (ішкі істер органы бастығы), ал жүру жолында айдауыл бастығы (жетекшісі) жүзеге асырады. Айдауыл бастығынан (жетекшісінен) басқа айдауыл құрамы автоматпен қаруланады. Делбеші айдауыл құрамына кірмейді.
Айдауылданушылар арбада беттері қозғалыс бағытына қаратылып орналастырылады, айдауылдар олардың артына жайғасады.
109. Сезіктілер мен айыпталушыларды жаяу алып жүру тәртібімен айдауылдау кезінде олардың саны мен жолдың еніне қарай 2-4 адамнан сапқа тұрғызады.
Айдауыл қою мынадай түрде жүргізіледі:
1) екі айдауыл болса, біреуі айдауылданушылардың сол жағында 1-1,5 метр жерде және сәл артта, келесісі (аға айдауыл) - олардың артынан осындай ара қашықтықта оң жағынан жүріп отырады;
2) үш айдауыл болғанда екі айдауыл айдауылданушылардың екі жағынан, айдауыл бастығы (жетекшісі) барлық топтың артында жүреді;
3) төрт және оданда көп айдауылдар болғанда, олардың біреуі айдауылданушылардың алдында, қалғандары жан-жағында, айдауыл бастығы саптың артында жүреді. Жағдайларға қарай, айдауыл бастығы (жетекшісі) айдауылдар және айдауылданушылар арасындағы ара қашықтықты қысқартады немесе ұзартады.
Қызметтік иті бар полиция қызметкері (егерде ол айдауылға берілетін болса) айдауылданушылардың оң (сол) жағынан немесе артында оларға итті тым жақындатпай жүріп отырады.
110. Жолға шығар алдында, айдауыл бастығы (жетекшісі): "Айдауылданушылар! Сіздер айдауылға бағынуға тиістісіздер. Жүріп келе жатқанда бір қатардан екінші қатарға ауысуға, дауыстап сөйлесуге, темекі шегуге, бөтен адамдармен қандайда бір байланысқа түсуге, тоқтауға немесе қозғалыс қарқынын жеделдетуге тыйым салынады. Ескертемін: қашқан немесе айдауылға шабуыл жасаған жағдайда қару қолданылады",-деп ескертеді.

107. Начальник (старший) конвоя помимо этого обязан: знать основные судовые сигналы и разъяснить их значение подчиненным, согласовать с капитаном судна действия конвоя при происшествиях и на случай аварии; обеспечить строгое соблюдение личным составом конвоя и конвоируемыми правил, установленных для пассажиров судна; постоянно руководить конвоем, отлучаясь только для решения вопросов, непосредственно связанных с охраной подозреваемых и обвиняемых и выполнением задачи по их конвоированию.
8. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых
на гужевом транспорте и пешим порядком
108. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых на гужевом транспорте производится в крайних случаях, из расчета не более четырех человек на одну одноконную повозку. Наем такого транспорта осуществляется командиром конвойного подразделения (начальником органа внутренних дел), назначившим конвой, в пункте отправления, а в пути следования - начальником (старшим) конвоя. Состав конвоя, за исключением начальника (старшего) конвоя, вооружается автоматами. Ездовой в состав конвоя не входит.
Конвоируемые размещаются в повозке лицом в сторону движения, конвоиры располагаются позади них.
109. При конвоировании пешим порядком, подозреваемых и обвиняемых, в зависимости от их количества и ширины дороги, выстраивают в колонну по 2-4 человека.
Расстановка конвоя производится следующим образом:
1) при наличии двух конвоиров - один - 1-1,5 метрах с левой стороны и несколько позади конвоируемых, другой (старший конвоя) - справа, на таком же расстоянии позади них;
2) при наличии трех конвоиров - два конвоира по обе стороны конвоируемых, начальник (старший) конвоя - позади всей группы;
3) при наличии четырех и более конвоиров - один из них впереди, остальные по сторонам, начальник (старший) конвоя - позади колонны конвоируемых. В зависимости от условий, начальник (старший) конвоя сокращает или увеличивает дистанцию между конвоирами и конвоируемыми.
Сотрудник полиции со служебной собакой (если он придается конвою) располагается справа (слева) или позади конвоируемых на расстоянии, исключающем возможность приближения к ним собаки вплотную.
110. Перед началом движения, начальник (старший) конвоя объявляет: "Конвоируемые! Вы переходите в подчинение конвоя. Во время движения запрещается переходить из одного ряда в другой, громко разговаривать, курить, вступать в какие-либо контакты с посторонними лицами, останавливаться или ускорять темп движения. Предупреждаю: в случае побега или нападения на конвой будет применено оружие!".

118. Ұзақ аялдаулар мен түнеулер айдауылға полицияның учаскелік инспекторы, аудандардың, қалалардың және басқа да елді мекендердің жергілікті өзін-өзі басқару органдарының лауазымды адамдары қажетті көмек көрсетуі мүмкін елді мекендерде ұйымдастырылады.
119. Қалаларда жаяу айдауылдау кезінде, айдауылдар тапаншалармен, ал елді мекендерден тыс жерлерде - автоматтармен қаруланады.
9. Айдауылданушыларды алмастыру пункттеріне
қабылдау және тапсыру тәртібі
120. Айдауыл айдауылданушыларды қабылдау (тапсыру) үшін айдауыл бөлімшесінің командирі (ішкі істер органы бастығы) бекіткен кестеге сәйкес алмастыру пунктіне барады. Тапсыруға жататын адамдар сақтауға тыйым салынған заттарды табу және алып қою мақсатында мұқият тінтуден өткізіледі.
121. Сезіктілер мен айыпталушылар алмастыру пунктіне жоспарлы қарауыл келіп жеткенге дейін жеткізілуі тиіс. Қажет болған жағдайда бөлімше командирі (ішкі істер органы бастығы) айдауылды алмастыру пунктіне жіберуден бұрын, станция (пристаньдар, әуежайлар) әкімшілігі арқылы жоспарлы қарауыл келетін поездың (ұшақтың, тік ұшақтың, теңіз немесе өзен кемесінің) келу кестесіндегі болуы мүмкін өзгерістерді анықтайды.
122. Алмастыру пунктінде айдауыл бастығы айдауылдаудың бағытты жоспары бойынша жүріп тұратын арнайы вагонның (автомобильдің, ұшақтың, тік ұшақтың, кеменің) тоқтайтын орны мен тұру ұзақтығын анықтайды және осыған байланысты сезіктілер мен айыпталушыларды келіп жеткен қарауылға жеткізудің бұдан кейінгі тәртібін белгілейді. Арнайы автомобильдің тұрағы арнайы вагонның аялдамасына мүмкіндік бойынша 5-10 метр қашықтықтан таңдап алынады. Сезіктілер мен айыпталушыларды аталған көлік аялдайтын жерге уақытынан бұрын жеткізуге поезд қысқа уақытқа аялдайтын темір жол станцияларында ғана рұқсат беріледі.
123. Арнайы автомобильден түсірілгеннен кейін айдауылданушылар бір-бірден сапқа тұрғызылады және айдауылдардың күзетуімен отырғызу жүргізілетін жерге барады. Ерекше қадағалау белгіленген, сондай-ақ басқа барлық сезіктілер мен айыпталушылардан оқшаулауға жататын айдауылданушылар бөлек айдауылданады.
Темір жол станцияларында айдауылдарды алмастыру тәртіп бойынша, жолаушыларды вагонға отырғызатын (түсіретін) жердің қарама-қарсы жағынан жүргізіледі. Айдауылданушыларды күзету екі желіде жүзеге асырылады. Арнайы вагонның жұмыс тамбурындағы айдауыл сезіктілер мен айыпталушыларды отырғызудың (түсірудің) қарама-қарсы жағынан станцияға поездың келуіне дейін алдын ала қойылады.
124. Айдауыл бастығы (жетекшісі) келіп жеткен ішкі әскер қарауылы бастығынан өз қызметтік куәлігін және сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау (тапсыру) құқығын беретін ұйғарымды көрсетеді, дәл осындай ұйғарымның қарауыл бастығында да бар екеніне көз жеткізіп, оны күзетіліп отырған айдауылданушылар туралы хабардар етеді және оларды алмастыруды бастайды.
Сезіктілер мен айыпталушылар және олардың жеке істері (анықтамалар жапсырылған пакеттермен), жалпы тізім және азық-түлік аттестаттары қолхат арқылы қарауыл бастығына тапсырылады.
Айдауылданушыларды тапсырғаннан кейін, айдауыл бастығы (жетекшісі) қарауылдан сезіктілер мен айыпталушыларды бұдан әрі айдауылдау үшін осы Тәртіптің талаптарына сәйкес қабылдап алады.
Сезікті және айыпталушы олардың реттік нөмірін қабылдаушы дауыстап қайталап айтқаннан кейін күзетілуге қабылданған болып есептеледі.

118. Большие привалы и ночлеги организуются в населенных пунктах, где конвою может быть оказано необходимое содействие участковым инспектором полиции, должностными лицами органов местного самоуправления районов, городов и иных населенных пунктов.
119. При конвоировании пешим порядком в городах, конвоиры вооружаются пистолетами, вне населенных пунктов - автоматами.
9. Порядок приема и сдачи конвоируемых
на обменных пунктах
120. Для приема (сдачи) конвоируемых конвой убывает на обменный пункт согласно графику, утвержденному командиром конвойного подразделения (начальником органа внутренних дел). Подлежащие сдаче лица подвергаются тщательному личному обыску с целью обнаружения и изъятия запрещенных к хранению предметов.
121. Подозреваемые и обвиняемые должны быть доставлены на обменный пункт до прибытия на него планового караула. В случаях необходимости, командир конвойного подразделения (начальник органа внутренних дел) перед направлением конвоя на обменный пункт, через администрацию станции (пристани, аэропорта), уточняет возможные изменения в расписании прибытия поезда (самолета, вертолета, морского или речного судна), с которым следует плановый караул.
122. На обменном пункте начальник (старший) конвоя уточняет продолжительность и место остановки (стоянки) специального вагона (автомобиля, самолета, вертолета, судна), курсирующего по плановому маршруту конвоирования, и, в зависимости от этого, определяет дальнейший порядок доставки подозреваемых и обвиняемых прибывшему караулу. Стоянка специального автомобиля выбирается по возможности в пяти-десяти метрах от остановки специального вагона. Заблаговременная доставка подозреваемых и обвиняемых к месту остановки указанного транспорта разрешается только на железнодорожных станциях с непродолжительной стоянкой поезда.
123. После высадки из специального автомобиля, конвоируемые выстраиваются в колонну по одному и, под охраной конвоиров, следуют к месту посадки. Конвоируемые, за которыми установлен особый надзор, а также подлежащие изоляции от всех других подозреваемых и обвиняемых, конвоируются отдельно.
На железнодорожных станциях обмен конвоируемыми производится, как правило, с противоположной стороны посадки (высадки) пассажиров в вагоны. Охрана конвоируемых осуществляется в две линии. Конвой у рабочего тамбура специального вагона, с противоположной стороны посадки (высадки) подозреваемых и обвиняемых, выставляется заблаговременно до прибытия поезда на станцию.
124. Начальник (старший) конвоя предъявляет прибывшему начальнику караула внутренних войск свое служебное удостоверение и предписание на право приема (сдачи) подозреваемых и обвиняемых, убеждается в наличии такого же предписания у начальника караула, информирует его о находящихся под охраной конвоируемых и приступает к их обмену. Подозреваемые и обвиняемые и личные дела на них (в пакетах с приклеенными к ним справками), общий список и продовольственные аттестаты сдаются начальнику караула под расписку.
После сдачи конвоируемых, начальник (старший) конвоя принимает для последующего конвоирования подозреваемых и обвиняемых от караула согласно требованиям настоящих Правил.
Подозреваемый и обвиняемый считается принятым под охрану после повторения его порядкового номера вслух принимающим.

125. Айдауыл бастығы (жетекшісі) алмастыру пунктінде сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдап алғандығы туралы қарауыл бастығының жол журналына қол қояды. Қолхат мастикалық мөртаңбаны қолданумен ресімделеді: қабылдау (тапсыру) датасы, алмастыру пунктінің атауы; айдауыл тағайындаған ішкі істер органы; айдауылдауға қабылданған адамдардың саны (санмен және жазумен); айдауыл бастығының атағы, тегі және жазбаша ұйғарымның нөмірі көрсетіледі. Дәл осындай тәртіпте айдауыл бастығының (жетекшісінің) жол журналында жоспарлы қарауыл бастығының тиісті қолхаты ресімделеді.
126. Айдауыл бастығы (жетекшісі) сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау кезінде бас тарту болғанда немесе алмастыру болмай қалған жағдайда жол журналына себептерді және тапсырылмаған (қабылданбаған) адамдар санын көрсете отырып, белгі жасайды. Тапсырылмаған адамдар кері айдауылданады. Бұл жөнінде айдауыл бастығы (жетекшісі) айдауылды тағайындаған айдауыл бөлімшесінің командиріне (ішкі істер органы бастығына) келген бетте баяндайды.
Жоспарлы бағыттар іске қосылғанда немесе поездардың (теңіз немесе өзен кемелерінің, ұшақтардың, тік ұшақтардың) қозғалыс кестесінде өзгерістер болғанда, ішкі әскери бөлімдер штабтары ішкі әскерлердің жоспарлы қарауылдарының бағытты қозғалыс кестесінің көшірмелерін полицияның тиісті айдауыл бөлімшесіне (ішкі істер органы) жібереді.
Полиция айдауыл бөлімшесінің командирі (ішкі істер органы бастығы) ішкі әскердің жоспарлы қарауылдарының бағытты қозғалыс кестесі көшірмелерінің негізінде сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау (тапсыру) үшін айдауылдардың алмастыру пунктіне жүруінің кестесін әзірлейді. Бөлімше командирі (орган бастығы) алмастыру пунктіне айдауылдауға 15 және одан да көп сезіктілер мен айыпталушылар жататын болған жағдайда ішкі әскерлердің айдауылдау бөлімінің командирімен осындай санды айдауылдау мүмкіндігін алдын ала келіседі.
127. Облыстардағы Ішкі істер бас басқармалары - Ішкі істер басқармасы қылмыстар жасауда сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауда күштер мен құралдарды үнемдеу және оларды сенімді күзетуді қамтамсыз ету мақсатында жөнелтуші органдар мен қабылдаушы органдардың сезіктілер мен айыпталушыларды республика, облыс шегінде айдауылдаудың жоспарлы бағыттары бойынша жібергені туралы өзара хабардар етудің тәртібін белгілейді.
Сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторында ұстаудың Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер бас басқармалары, облыстардағы Ішкі істер бас басқармалары - Ішкі істер басқармалары бекіткен мерзімдерін сақтау үшін ішкі әскер бөлімдерінің штабтарымен бірлескен түрде жоспарлы бағыттарға қажетті өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар әзірлейді.

125. О приеме подозреваемых и обвиняемых на обменном пункте начальник (старший) конвоя расписывается в путевом журнале начальника караула. Расписка оформляется с применением мастичного штампа. В ней указывается: дата приема (сдачи), наименование обменного пункта; орган внутренних дел, от которого назначен конвой; количество лиц принятых для конвоирования (цифрой и прописью); звание, фамилия и номер предписания начальника конвоя. В таком же порядке оформляется в путевом журнале начальника (старшего) конвоя соответствующая расписка начальника планового караула.
126. В случае несостоявшегося обмена или отказа в приеме подозреваемых и обвиняемых, начальник (старший) конвоя делает отметку в путевом журнале с указанием причин и количества несданных (непринятых) лиц. Несданные лица конвоируются обратно, о чем начальник (старший) конвоя по прибытии докладывает командиру конвойного подразделения (начальнику органа внутренних дел), назначившему конвой.
С введением в действие плановых маршрутов или при изменении графика движения поездов (морских или речных судов, самолетов, вертолетов), штабами воинских частей внутренних войск высылаются в соответствующие конвойные подразделения полиции (орган внутренних дел) выписки из маршрутных расписаний движения плановых караулов внутренних войск.
На основании выписки из маршрутного расписания движения плановых караулов внутренних войск командир конвойного подразделения полиции (начальник органа внутренних дел) разрабатывает график движения конвоев на обменный пункт для приема (сдачи) подозреваемых и обвиняемых. В тех случаях, когда конвоированию на обменный пункт подлежат пятнадцать и более подозреваемых или обвиняемых, командир подразделения (начальник органа) заблаговременно согласовывает с командиром конвойной части внутренних войск, возможности конвоирования этого количества.
127. В целях экономии сил и средств, при конвоировании подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений и обеспечения надежной их охраны Главные управления внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главные управления внутренних дел - Управления внутренних дел областей, Управления внутренних дел на транспорте устанавливают порядок взаимного уведомления органов-отправителей и органов-получателей о направлении подозреваемых и обвиняемых по плановым маршрутам конвоирования в пределах республики, области.
Для соблюдения установленных сроков содержания подозреваемых и обвиняемых в изоляторах временного содержания Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главного управления внутренних дел - Управления внутренних дел областей, Управления внутренних дел на транспорте совместно со штабами частей внутренних войск разрабатывают предложения по внесению необходимых изменений в плановые маршруты.

128. Жаңа алмастыру пункттері облыстардағы Ішкі істер бас басқармалары - Ішкі істер басқармаларының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскер қолбасшысы Бас басқармасының шешімімен ашылады. Қорытындыда: алмастыру пункттерін ашу қажет орын (станция, пристань, әуежай, ішкі істер органының орналасу пункті); қандай жоспарлы бағытта және қандай ішкі істер органының мүддесінде алмастыру пункті ашылып жатқандығы; полиция айдауылы айдауылданушыларды қабылдау (тапсыру) үшін жіберу көзделіп отырған полиция ішкі істер органы айдауылдау бөлімшесінің толық атауы, осы бөлімшенің (органның) пошталық мекен-жайы, кезекші бөлім телефонының нөмірі, сондай-ақ оның орналасқан жерінен сезіктілер мен айыпталушыларды алмастыру орнына дейінгі қашықтық километр есебімен көрсетіледі.
Облыстардағы Ішкі істер бас басқармалары - Ішкі істер басқармасы алмастыру пунктін жабу қажеттігі туралы жоспарлы қарауыл жасақталатын айдауылдау бөлімінің командирін хабардар етеді.
10. Айыпталушыларды соттарға айдауылдау
129. Қалалық және аудандық соттарға айыпталушыларды айдауылдау Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер бас басқармаларының, облыстардағы, қалалардағы Ішкі істер бас басқармалары - Ішкі істер басқармаларының, және көліктегі Ішкі істер бас басқармалары бастықтарының тиісті нұсқаулары және бұл мекемелерді қызмет көрсетуге қабылдағандары туралы бекітілген құжаттардың негізінде жүзеге асырылады. Осындай нұсқаулар болғанда, құрамында полиция (Ішкі істер органы) айдауылдау бөлімшесінің және бұл жөнінде өтініш жазған сот өкілдері бар ведомствоаралық комиссия құрылады.
Комиссия құрамына кіретін полиция қызметкерлері қызмет көрсетудің көлемі мен шартын оқып-үйренуге, айдауылданушылардың қажетті санын, сезіктілер мен айыпталушыларды күзету жүйесін және тергеу изоляторынан (уақытша ұстау изоляторынан) оларды айдауылдаудың негізгі және қосалқы бағыттарын, жергілікті немесе басқа да ішкі істер органдары және соттармен өзара іс-қимылдың тәртібін анықтауға міндетті.
130. Сотты қызмет көрсетуге қабылдау:
1) соттың және полиция (ішкі істер органы) айдауылдау бөлімшесінің атауы, олардың нақты мекен-жайы;
2) сот мәжілісі залдарына, айыпталушыларды күзетуге және ұстауға арналған үй-жайлардың сипаттамасы, оларды қашып кетуге қарсы жабдықтармен, инвеньтармен (жиһазбен), байланыс және дабыл беру құралдарымен қамтамасыз ету;

128. Новые обменные пункты на плановых маршрутах конвоирования открываются решением Главного управления Командующего внутренними войсками Министерства внутренних дел Республики Казахстан по представлению Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главного управления внутренних дел - Управления внутренних дел областей, Управления внутренних дел на транспорте. В заключении указываются: место, где необходимо открыть обменный пункт (станция, пристань, аэропорт, пункт размещения органа внутренних дел); на каком плановом маршруте и в интересах каких органов внутренних дел открывается обменный пункт; полное наименование конвойного подразделения полиции (органа внутренних дел), от которого предусматривается направление конвоя полиции для приема (сдачи) конвоируемых, почтовый адрес этого конвойного подразделения полиции (органа внутренних дел), номер телефона дежурного органа внутренних дел, а также расстояние в километрах от места его расположения до места обмена подозреваемых и обвиняемых.
О необходимости закрытия обменного пункта Главные управления внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главные управления внутренних дел - Управления внутренних дел областей, Управления внутренних дел на транспорте уведомляют командира конвойной части, от которой наряжается плановый караул.
10. Конвоирование обвиняемых в суды
129. Конвоирование обвиняемых в городские и районные суды осуществляется на основании установленных документов о принятии этих учреждений под обслуживание и соответствующих указаний начальников Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел - Управлений внутренних дел областей, Управлений внутренних дел на транспорте. При наличии такого указания, образуется межведомственная комиссия в составе представителей конвойного подразделения полиции (органа внутренних дел) и суда, подавшего об этом заявление.
Сотрудники полиции, входящие в состав комиссии, обязаны изучить объем и условия несения службы, определить необходимую численность конвоев, систему охраны подозреваемых и обвиняемых, основной и запасной маршруты их конвоирования из следственного изолятора (изолятора временного содержания), порядок взаимодействия с местным или другими органами внутренних дел и судами.
130. Прием суда под обслуживание оформляется актом межведомственной комиссии, в котором указываются:
1) наименование суда и конвойного подразделения полиции (органа внутренних дел), их точные адреса;
2) характеристика залов судебных заседаний, помещений для конвоя и содержания обвиняемых, обеспечение их необходимым оборудованием для предотвращения побега, инвентарем (мебелью), средствами связи и сигнализации;

3) таспаға түсіру жабдықтарын дайындау, айыпталушыларды ұстау үшін үй-жай бөлу және осы соттың көшпелі сессияларын өткізу орындарына күзет қою тәртібі;
4) арнайы автомобильдерден айыпталушыларды ұстауға арналған камераларға дейін, сот мәжілісі залдарына және кері айдауылдау бағыттары;
5) сот басшыларымен өзара іс-қимыл тәртібі;
6) сот үй-жайларының жабдықтарындағы кемшіліктер, оларды орнату мерзімдері және осыған жауапты лауазымды адамдар көрсетілетін ведомствоаралық комиссияның актісімен ресімделеді.
Актінің сот төрағасы және бөлімше командирі (ішкі істер органы бастығы) бекіткен бір данасы сотты қызмет көрсетуге қабылдау туралы бұйрық шығатын ішкі істер органына, ал екіншісі - көрсетілген кемшіліктерді қалыпқа келтіруді бақылау үшін тиісті сот органдарына жолданады.
Сотқа қызмет көрсету күзетілетін үй-жайлардың, сот мәжілісі залдарының және басқа да айыпталушылар күзетілетін немесе айдауылданатын сот үй-жайларының жабдықтары мен техникалық құралдарының жетіспеушіліктері қалыпқа келтірілмеген кезде Ішкі істер министрлігі, Ішкі істер бас басқармалары, Ішкі істер басқармалары, көліктегі Ішкі істер бас басқармалары және қалалық, аудандық ішкі істер органдарының бастамасы бойынша тоқтатылады. Мұндай шешімді қабылдаудан бұрын нақты мерзімдер көрсетілген, жетіспеушіліктерді қалыпқа келтірудің қажеттілігі туралы жазбаша ескерту сот қарауына енгізіледі.
Осы соттың көшпелі сессиясының орнын оның төрағасы анықтайды. Оларды қызмет көрсетуге қабылдау туралы акті жасалмайды. Қызмет көрсету сот төрағасы бұл жөнінде бөлімше командирін (ішкі істер органы бастығын) хабардар еткеннен кейін тоқтатылады.
Айыпталушыларды тергеу изоляторынан уақытша ұстау изоляторына ауыстыруға соттың талабы негіз болып табылады.
131. Әрбір қызмет көрсетілетін сотқа арнап, полиция (ішкі істер органы) айдауылдау бөлімшесі күзет схемасы, бекеттердің табелі және оқиға бола қалған жағдайда жеке құрамның есебі бар күзет жоспарын әзірлейді. Соттың көшпелі сессияларында сотталушыларды күзету жоспарын сессияны өткізу орнына шығудың алдында күзет бастығы (жетекшісі) әзірлейді, күзет жоспарын айдауылдау бөлімшесінің командирі (ішкі істер органының бастығы) бекітеді. Айыпталушыларды әжетханалары және айдауылданушылар мен айдауылды орналастыруға арналған оқшауланған үй-жайлары, сондай-ақ айдауылдау бөлімшелерімен ішкі істер органының телефон байланысы жоқ үй-жайларға айдауылдауға жол берілмейді.
132. Кейбір жағдайларда, ауыр және аса ауыр қылмыстар туралы, сондай-ақ ұйымдасқан қылмыстық топқа және ұйымдарға қатысушылар жасаған қылмыстар туралы істерді қарау кезінде, сот тұрған жердегі тәртіпсіздіктің немесе айыпталушыларға қастандық жасаудың алдын алу мақсатында, қызмет атқарудың күшейтілген нұсқасын, оның ішінде сот төрағасымен (сот мәжілісінде төрағалық етушілермен) келісе отырып, сот мәжілісі залында отырған адамдар арасына штаттық киімдегі полиция қызметкерлерін орналастыру алдын ала ескерілген арнайы жоспар әзірленеді.
Тергеу изоляторы әкімшілігінің келісімі бойынша осы процестер сезіктілер мен айыпталушыларды ұстау орны бойынша жеке үй-жайларда өткізілуі мүмкін.

3) порядок изготовления съемного оборудования, выделения помещения для содержания обвиняемых и размещения конвоя на местах проведения выездных заседаний этого суда;
4) маршруты конвоирования от специальных автомобилей до камер для содержания обвиняемых, в залы судебных заседаний и обратно;
5) порядок взаимодействия с руководителями суда;
6) недостатки в оборудовании помещений суда, сроки их устранения и ответственные за это должностные лица.
Один экземпляр акта, утвержденного председателем суда и командиром подразделения (начальником органа), направляется в орган внутренних дел, где издается приказ о принятии суда под обслуживание, а другой - в соответствующие органы суда для контроля за устранением отмеченных недостатков.
Обслуживание суда прекращается по инициативе Министерства внутренних дел, Главных управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел и городских, районных отделов внутренних дел при неустранении недостатков в техническом оснащении и оборудовании конвойных помещений, залов судебных заседаний и других помещений суда, где охраняются или конвоируются обвиняемые. Принятию такого решения предшествует внесение в суд письменного предупреждения о необходимости устранения недостатков, с указанием конкретных сроков.
Место выездных заседаний данного суда определяется его председателем. Акт о приеме их под обслуживание не составляется. Обслуживание прекращается после уведомления председателем суда об этом командира подразделения (начальника органа внутренних дел).
Основанием перевода обвиняемых из следственного изолятора в изолятор временного содержания является требование суда.
131. На каждый обслуживаемый суд конвойное подразделение полиции (орган внутренних дел) разрабатывает план охраны, включающий схему охраны, табель постов и расчет личного состава на случай чрезвычайных происшествий. План охраны подсудимых на выездных заседаниях суда разрабатывается предварительно с выездом на место проведения сессии, начальником (старшим) конвоя, план охраны утверждается командиром конвойного подразделения (начальником органа внутренних дел). Конвоирование обвиняемых в помещения, где нет туалетов и изолированных помещений для размещения конвоя и конвоируемых, а также телефонной связи с конвойным подразделением полиции (органом внутренних дел) не допускается.
132. В отдельных случаях, при рассмотрении дел о тяжких и особо тяжких преступлениях, а также о преступлениях, совершенных участниками организованных преступных групп и организаций, в целях предупреждения беспорядков в месте нахождения суда, или покушений на обвиняемых, разрабатывается специальный план, предусматривающий усиленный вариант несения службы, в том числе, размещение работников полиции в штатской одежде среди лиц, находящихся в зале судебного заседания, который согласовывается с председателем суда (председательствующим в судебном заседании).
По согласованию с администрацией следственного изолятора, данные процессы могут проводиться в отдельных помещениях по месту содержания подозреваемых и обвиняемых.

133. Айыпталушыларды тергеу изоляторынан немесе уақытша ұстау изоляторынан сотқа және кері айдап алып жүру бағыттары көлік және азаматтар қозғалысы мейлінше аз көше бойынша белгіленеді.
134. Айдауыл полиция айдауылдау бөлімшесінен (ішкі істер органы) айдауылданушыларды тергеу изоляторынан (уақытша ұстау изоляторынан) қабылдап алып, оларды белгіленген орынға сот мәжілісінің басталуына дейін 30 минуттан кешіктірмей жеткізу есебімен шығуы тиіс.
Сотқа келген соң айдауыл бастығы (жетекшісі) айыпталушыларды жеткізгені туралы сот мәжілісінде төрағалық етушіге хабарлауға, оларды ұстауға арналған камералардың жағдайын тексеруге, сот мәжілісі залын (залдарын), дәліздерді және баспалдақты торларды қарап шығуға міндетті.
Егер де іс бір уақытта бірнеше залдарда тыңдалатын болса, қызметтің жүру тәртібі туралы естіп біліп отыратын аға айдауыл тағайындалады. Сот мәжіліс залында бір айыпталушыны күзету үшін екеуден кем емес күзетші бөлінеді, қажет болғанда сол мезгілде айыпталушыларды ұстауға арналған камералардың жанына күзет (күзет орындары) қойылады.
Айыпталушыларға арналған камералар әртүрлі санаттағы сезіктілер мен айыпталушыларды бөлек ұстау талаптарына сай болуы, еденге бекітілген орындықтармен, металл терезе торларымен, ауа тазартқышпен, жарықпен, құлыпталатын есіктерімен және есіктердегі қарау тесіктерімен ("көздерімен") жабдықталуы тиіс. Жарық көздері мен желдеткіш тесіктер металл сеткамен немесе тормен қоршалады, оларды қосқыш тетіктер камералардың сыртына орнатылады. Сот мәжілісінде төрағалық етушіге айыпталушыларды жеткізгені туралы баяндалған сәттен бастап, оларды бұдан әрі күзетуге байланысты оның барлық нұсқаулары күзет бастығы (жетекшісі) үшін міндетті болып табылады.
Сезiктiлер мен айыпталушыларды
айдауылдау Тәртiбiне 1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгiнiң
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 387 бұйрығымен бекiтiлген
Айдауыл бастығына берiлетiн қызметтiк құжаттардың
ТIЗБЕСI
1. Iшкi iстер органдарында әзiрленетiн құжаттар
1.1. Қала, аудан iшiнде айдауылдау кезiнде:
- Сезiктiлер мен айыпталушылардың тiзiмi;
- Әрбiр сезiктi мен айыпталушының пакетке салынып, мөрмен бекiткен жеке iстерi мен құжаттары.
Ескертпе: Сотқа айдауылдау кезiнде сезiктiлер мен айыпталушылардың тiзiмi ғана жазылады.
1.2. Қаладан, ауданнан тыс жерлерге айдауылдау кезiнде:
- Сезiктiлер мен айыпталушылардың тiзiмi 3 данада;
- Әрбiр айыпкер мен күдiктiлердiң пакетке салынып, мөрмен бекiткен жеке iстер мен олардың құжаттары, пакеттерге әр айыпталушының жеке iсi бойынша тiркелген анықтамалары;
- Айдауыл бастығына сезiктiлер мен айыпталушыларды қабылдауға (өткiзуге) құқық беретiн ұйғарым (айдауылдың жеке құрамының тiзiмiмен бiрге);
- Жол жүру құжаттары;
- Бағыттық парақ;
- Жол жүру журналы;
- Азық-түлiк аттестаты;
- Азық-түлiк дәптерi.
Ескертпе:
А) Айдауылмен бiрге қылмыстық iстердi, заттай айғақтарды, сезiктiлер мен айыпталушылардың ақшасын, құнды заттарын бiрге жiберуге рұқсат етiлмейдi.
2. Тергеу изоляторлары және түрмелердiң әкiмшiлiгi
дайындайтын құжаттар
1. Қала, аудан iшiнде айдауылдау кезiнде:
- Қамаудағы адамдардың тiзiмi.

133. Маршруты конвоирования обвиняемых из следственного изолятора или изолятора временного содержания в суд и обратно устанавливаются по улице с наименьшей интенсивностью движения транспорта и граждан.
134. Конвой должен убыть из конвойного подразделения полиции (органа внутренних дел) с таким расчетом, чтобы принять обвиняемых в следственном изоляторе (изоляторе временного содержания) и доставить их по назначению не позднее, чем за тридцать минут до начала судебного заседания.
По прибытии в суд, начальник (старший) конвоя обязан доложить председательствующему в судебном заседании о доставке обвиняемых, проверить состояние камер для их содержания, осмотреть зал (залы) для судебных заседаний, коридоры и лестничные клетки.
Если дела будут слушаться одновременно в нескольких залах, назначаются старшие конвоиры, которые инструктируются о порядке несения службы. Для охраны одного обвиняемого в зале судебного заседания выделяется не менее двух конвоиров; при необходимости, одновременно выставляется пост (посты) у камер для содержания обвиняемых.
Камеры для обвиняемых должны отвечать требованиям раздельного содержания различных категорий подозреваемых и обвиняемых, быть оборудованы скрепленными с полом скамейками, металлическими решетками на окнах, вентиляцией, освещением, замками на дверях и смотровыми отверстиями ("глазками") в них. Источники света и вентиляционные ниши ограждаются металлической сеткой или решеткой, выключатели устанавливаются снаружи камер.
С момента доклада председательствующему в судебном заседании о доставке подсудимых, все его указания по поводу их дальнейшего конвоирования, являются для начальника (старшего) конвоя обязательными.
Приложение 1
к Правилам конвоирования подозреваемых
и обвиняемых
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 387
Перечень
служебных документов, выдаваемых начальнику конвоя
1. Подготавливаемые в органах внутренних дел
1. При конвоировании в пределах города, района:
1) список подозреваемых и обвиняемых;
2) опечатанные пакеты с документами и личные дела на каждого
подозреваемого и обвиняемого;
3) при конвоировании в суд составляется только список подозреваемых и обвиняемых.
2. При конвоировании за пределы города, района:
1) список подозреваемых и обвиняемых в трех экземплярах;
2) опечатанные пакеты с документами на каждого подозреваемого и личные дела в опечатанных пакетах с наклеенными на них справками по личным делам на каждого обвиняемого;
3) предписание начальнику конвоя на право приема (сдачу) подозреваемых и обвиняемых (со списком личного состава конвоя);
4) проездные документы;
5) маршрутный лист;
6) путевой журнал;
7) продовольственный аттестат;
8) продовольственная тетрадь;
9) пересылка с конвоем уголовных дел, вещественных доказательств, а также денег и иных ценностей, подозреваемых и обвиняемых не разрешается.

2. Қаладан, ауданнан тыс жерлерге айдауылдау кезiнде:
- Қамаудағы адамдардың тiзiмi 3 данада;
- Әрбiр қамаудағы адамның пакетке салынып, мөрмен бекiткен жеке iстерi, пакеттерге
жеке iстерi бойынша анықтамалары тiркелген;
- Қамаудағы адамдарға азық-түлiк аттестаты;
- Айдауыл бастығына қамауда ұсталатындарды қабылдауға (өткізуге) құқық беретін
ұйғарым (айдауылдың жеке құрамының тiзiмiмен бiрге).
Сезiктiлер мен айыпталушыларды
айдауылдау Тәртiбiне 2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгiнiң
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 387 бұйрығымен бекiтiлген
АЙДАУЫЛДЫҢ ЖОЛ ЖҮРУ ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(айдауыл бөлімшесінің атауы)
Ескертпе: Жол жүру журналы - парақтары нөмірленген, жіппен тігілген, мөрмен бекітілген дәптер.
Сезiктiлер мен айыпталушыларды
айдауылдау Тәртiбiне 3 қосымша
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгiнiң
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 387 бұйрығымен бекiтiлген
АЗЫҚ-ТҮЛІК ДӘПТЕРІ
Айдауыл ______________________________________________________
(ішкі істер органының, айдауыл бөлімшесінің атауы)
____________________________________________________________________
Күні Сезіктілер мен Азық-түлік өнімдерінің Азық-
айыпталушылардың атаулары (саны, салмағы) түлікті
аты-жөні алғаны
туралы
қолы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Барлығы:
Айдауыл бастығы (басшысы)___________________________________
(атағы, қолы)
Ескертпе: Aзық-түлік дәптері нөмірленіп, жіппен тігіліп, мөрмен бекітілуі тиіс.
Сезiктiлер мен айыпталушыларды
айдауылдау Тәртiбiне 4 қосымша
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгiнiң
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 387 бұйрығымен бекiтiлген
Тергеу изоляторы, уақытша ұстау изоляторы немесе
iшкi iстер органдарының бұрыштамасы
Командирiне
(айдауыл бөлiмшесiнiң атауы)
__________________ Бастығына
(iшкi iстер органының атауы)
____________________________
200 ж. "____" ____________ "____" сағатта аталған адамдарды
айдауылдау үшін _________________________________мекен-жайы бойынша
____________________________________________________________________
(сот мекемесiнiң, тергеу әрекетiн жүргiзу орнының атауы)
айдауылдар жiберуiңiздi сұраймын.
Айдауылдауға жататын адамдар___________________________________
___________________________________________________ иелiгiне түседi.
(тегi, лауазымы көрсетiледi)
Сот процесiнiң (тергеу жұмысының) жүргiзуi басталуы "____"
сағат "____" мин
Бастығы_____________________________________________________
(Тергеу изоляторы уақытша ұстау изоляторы, iшкi iстер органы)
4 қосымшаның келесі беті
____________________________________________________________________
N Аты- Туған Айыпталушы Тергеу Ішкі оқшаулау Қандай Айдалушылар
р/ жөні жылы қандай бап изолятор. бойынша әр айдауыл тәртібіне
с бойынша ларының түрлі санат. талап қатысты
(ҚР Қыл. ұстау тағы айдалу. етеді басқа да
мыстық орны шылардың (кәдімгі жазбаша
Кодексі . (атауы) талаптары немесе өкім
нің (кіммен күшей.
баптары немесе қал. тілген)
айыпталады) ған барлық
айдалушылар.
дан екенін
нақты
көрсету)
____________________________________________________________________
1 2 3 4 5 6 7 8
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
__________________________________
Айдалушы. Тергеу изоляторы
ларға бастығының көмекші
тінту кезекшісінің
жүргізген немесе уақытша
адамның ұстау изоляторы
аты-жөні кезекшісінің
айдауылдан
айдалушыларды
қабылдау немесе
қамаудан босату
туралы қолхаты,
қосымша мөрімен
__________________________________
9 10
___________________________________
___________________________________
Бастығы (тергеу изоляторы, уақытша ұстау изоляторы,
ішкі істер органы) ___________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
Сезiктiлер мен айыпталушыларды
айдауылдау Тәртiбiне 5 қосымша
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгiнiң
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 387 бұйрығымен бекiтiлген
Полицияның айдауыл бөлiмшелерi,
iшкi iстер органының бұрыштамасы
Кiмге ____________________________
(лауазымы, атағы, тегi, аты-жөнi)
ЖАЗБАША ӨКIМ
Сезiктiлер мен айыпталушыларды айдауылдау және қабылдау (тапсыру) үшін______________________________________________________
(соттың, тергеу изоляторының, уақытша ұстау
____________________________________________________________________
изоляторының, алмастыру пунктерiнiң, станциялардың және т.б. атауы)
осы жазбаша өкiмдi берушi___________________________________________
(полицияның айдауылдау бөлiмшесiнiң, iшкi
_________________________________айдауыл бастығы болып тағайындалды.
iстер органының атауы)
Жазбаша өкiм
Мөр "____" __________200_ жылынан
орны бастап жарамды
Айдауыл бөлiмшесiнiң бастығы (iшкi iстер
органы бастығы)__________________________
(атағы, тегi)
Ескертпе: Жазбаша өкiмнiң келесi бетiнде айдауылдың құрамы көрсетiледi.
5 қосымшаның келесі беті
АЙДАУЫЛ ҚҰРАМЫНЫҢ ТІЗІМІ
____________________________________________________________________
N Тегі, аты-жөні Атағы, қызметі Қарудың түрі
р/с және нөмірі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Айдауыл бөлімшесінің командирі____________________________
(ішкі істер органы бастығы) (атағы, тегi)
Сезiктiлер мен айыпталушыларды
айдауылдау Тәртiбiне 6 қосымша
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгiнiң
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 387 бұйрығымен бекiтiлген
____________________________________________________________________
(анықтама құрастыратын iшкi iстер органдарының аталуы)
____________________________________________________________________
"____" __________200_ ж
( толтырған тiзiмi )
жол жүру (эшелондық) тiзiмi бойынша_________________________________
iс бойынша анықтама N ______________________________________________

2. Подготавливаемые администрацией
следственных изоляторов
3. При конвоировании в пределах города, района:
1) список содержащихся под стражей.
4. При конвоировании за пределы города, района:
1) список содержащихся под стражей в трех экземплярах;
2) личные дела в опечатанных пакетах с наклеенными на них справками по личным делам на каждого содержащегося под стражей;
3) продовольственный аттестат на содержащегося под стражей;
4) предписание начальнику конвоя на право приема (сдачи) содержащихся под стражей (со списками личного состава конвоя).
Приложение 2
к Правилам конвоирования подозреваемых
и обвиняемых
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
01 июня 2002 года N 387
Путевой журнал
конвоя ___________________________________________
__________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
__________________________________________________
(конвойного подразделения полиции)
__________________________________________________
__________________________________________________
Приложение 3
к Правилам конвоирования подозреваемых
и обвиняемых
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 387
Продовольственная тетрадь
Конвой _______________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, конвойного подразделения)
___________________________________________________________________________
N  |Дата|Фамилия, инициалы | Наименование продуктов питания  |Расписка в
п/п|    | подозреваемых и  |       (количество и вес)        |получении
|    |  обвиняемых      |_________________________________|продуктов
|    |                  |     |     |    |     |    |     |питания
___|____|__________________|_____|_____|____|_____|____|_____|_____________
___|____|__________________|_____|_____|____|_____|____|_____|_____________
___|____|__________________|_____|_____|____|_____|____|_____|_____________
___|____|__________________|_____|_____|____|_____|____|_____|_____________
Всего:
Начальник (старший) конвоя
____________________________________________
(звание, подпись)
Приложение 4
к Правилам конвоирования подозреваемых
и обвиняемых
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
01 июня 2002 года N 387
Штамп
следственного изолятора, изолятора временного содержания
или органа внутренних дел
Командиру _____________________________
_______________________________________
(наименование конвойного подразделения)
Начальнику ____________________________
_______________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Прошу выслать конвой _______________________________________________
(дата, время)
для конвоирования поименованных на обороте лиц в ________________________
(наименование судебного
_________________________________________________________________________
учреждения, места проведения следственного действия)
по адресу________________________________________________________________
Подлежащие конвоированию лица поступают в распоряжение______________
_________________________________________________________________________
(указать должность, фамилию)
Начало судебного процесса (производство следственного действия) в
___________________________ ,
(время)
ориентировочная продолжительность ____________________
(время)
Начальник (следственного изолятора,
изолятора временного содержания, органа внутренних дел)
___________________________________________
(звание, фамилия, подпись)
Оборотная сторона приложения 4
к Правилам конвоирования подозреваемых
и обвиняемых
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
01 июня 2002 года N 387
___________________________________________________________________________
N  |      Ф.И.О.       |Год рождения|По какой статье|  Место содержания   |
п/п|                   |            |(статьям УК РК)|   (наименование)    |
|                   |            |  обвиняется,  |   следственного     |
|                   |            | подозревается |    изолятора        |
___|___________________|____________|_______________|_____________________|
1 |         2         |     3      |       4       |          5          |
___|___________________|____________|_______________|_____________________|
___|___________________|____________|_______________|_____________________|
Продолжение таблицы   __________________________________________________________________________
Требования по |Какой конвой|  Другие   | Фамилия лица,|Расписка дежурного
внутренней    | требуется  |предписания|производившего|помощника началь-
изоляции раз- |(обыкновен- |в отношении|    обыск     |ника следственного
личных катего-|ный или уси-|  порядка  | конвоируемых |изолятора или де-
рий конвоируе-|ленный)     |конвоирова-|              |журного по изолятору
мых (указать  |            |ния        |              |временного содержа-
конкретно от  |            |           |              |ния о приеме кон-
кого или от   |            |           |              |воируемых от конвоя
всех дургих   |            |           |              |либо об освобожде-
конвоируемых) |            |           |              |нии из-под стражи с
|            |           |              |приложением печати
______________|____________|___________|______________|____________________
6        |     7      |     8     |      9       |        10
______________|____________|___________|______________|____________________
______________|____________|___________|______________|____________________
Начальник (следственного изолятора, изолятора временного содержания,
органа внутренних дел)
------------------------------------------------------------------
(звание, фамилия, подпись)
Приложение 5
к Правилам конвоирования подозреваемых
и обвиняемых
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 387
Штамп
конвойного подразделения
полиции, органа внутренних дел
Кому__________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________
Предписание
Предъявитель настоящего предписания назначен начальником конвоя
___________________________________________________________________________
(наименование конвойного подразделения полиции, органа внутренних дел)
___________________________________________________________________________
для конвоирования и приема (сдачи) подозреваемых и обвиняемых в (на)
___________________________________________________________________________
(наименование суда, следственного изолятора, изолятора временного
_______________________________________
содержания, обменного пункта, станции)
Предписание действительно
по "___" _____________ 200__года
Место
печати
Командир конвойного подразделения (начальник органа внутренних дел)
__________________________________________________________
(звание, фамилия)
Оборотная сторона приложения 5
к Правилам конвоирования подозреваемых
и обвиняемых
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
01 июня 2002 года N 387
Список
состава конвоя
__________________________________________________________________________
N  |   Фамилия и инициалы     |  Должность и звание  | Вид и номер оружия
п/п|                          |                      |
___|__________________________|______________________|_____________________
___|__________________________|______________________|_____________________
___|__________________________|______________________|_____________________
___|__________________________|______________________|_____________________
Командир конвойного подразделения
(начальник органа внутренних дел)
_______________________________
(звание, фамилия)
Приложение 6
к Правилам конвоирования подозреваемых
и обвиняемых
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
01 июня 2002 года N 387
_________________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, в котором составляется справка)
"____" ____________200__ года
(дата заполнения)
по попутному (конвойному) списку N ___________
Справка по личному делу N___________

1. Қамауда ұсталынған адамның тегi, аты-жөнi (егер бiрнеше аты-жөнi
болса, онда барлығын атау керек) ___________________________________
2. Туған жылы мен жерi (мәлiметтердiң толық көрсету)________________
____________________________________________________________________
3. Қамауға алынғанға дейiнгi тұрақты орны (толық мекен-жайын
көрсету) ___________________________________________________________
4. Қайда және кiмнiң қарамағына жiберiледi (қала, тергеу изоляторының,
уақытша ұстау изоляторының, Әдiлет министрлiгi түзету
мекемесiнiң) _______________________________________________________
5. Қарауыл немесе айдауыл қай жерде тапсырылуы (станция, әуежай,
пристан атаулары), қандай тапсыру пункттерi арқылы жiберiледi
(тергеу изоляторы, уақытша ұстау изоляторы, Әдiлет министрлiгi
түзету мекемесiнiң) _______________________________________________
6. Айдауылдау негiзi (наряд, бұйрық, сот немесе тергеу органының
қаулысы, нөмірі, күні)______________________________________________
7. Санаты (сотталғандардың, режим түрiнiң, айыпталушымен т.б. және
бiр уақытта: аса қауiптi қылмыскер,_________________________________
Жазалаудың ең қатаң түрiмен сотталған шетел азаматы, кәмелеттiк
жасқа толмағаны және т.б. көрсетiлуi керек__________________________
8. Қай сот органымен сотталған (қашан Қылмыстық кодекстiң қандай
бабы бойынша, қанша мерзiмге немесе қандай бап бойынша айыпталады)
____________________________________________________________________
9. Күшейтiлген күзет керек пе, неге_________________________________
10. Дәрiгердiң:
а) денсаулық (денi сау, туберкулезбен, жұқпалы аурумен немесе терi-
венерологиялық аурулармен ауырады, ақыл-есi ауысқан, мүгедек, алып
жүрушісіз жолда жүре алатыны) туралы________________________________
б) санитарлық өңдеуден өтуi туралы (күнi)___________________________
в) қамауда ұстау органдарының, бас бостандығынан айыру түрiндегi
қылмыстық жазаларды орындайтын мекеменiң эпидемиологиялық жағдайы
туралы) анықтамасы__________________________________________________
Дәрiгер ________________________
(тегi, қолы)
Фотосурет
орны
Бастық ________________________
(тегi, қолы)
Ескертпе: Анықтама тек сия қаламмен, сөздерi қысқартылмай және
анық түрде толтырылуы керек.
Барлық сұрақтар толық жазылуы керек.
Пакет ашылған жағдайда анықтама жеке iске тiркеледi.
Аса қауiптi және қашуға бейiм қылмыскерлердiң анықтамасында
қашуға бейiм деген жазу болуы керек.
Сезiктiлер мен айыпталушыларды
айдауылдау Тәртiбiне 7 қосымша
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгiнiң
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 387 бұйрығымен бекiтiлген
АЗЫҚ-ТҮЛIК АТТЕСТАТЫ
__________________________________________________________ берiлген
(аттестат берген iшкi iстер органдары мен мекемесiнiң атауы)
оның iшiнде_________________________________________________________
(адам саны санмен және жазбаша түрде көрсетiледi)
азық-түлiкпен "____" тәулiкке _______________________ дейін
(күні, айы, жылы)
тәулiкке _____________ нанмен барлығы _________ кг.______ г.
(жазбаша) (санмен)
тәулiкке _____________консервалармен барлығы _________ кг.______ г.
(жазбаша) (санмен)
тәулiкке ____________ қантпен барлығы _________ кг.______ г.
(жазбаша) (санмен)
Бастығы __________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, атағы, қолы)
Қаржы қызметiнiң бастығы___________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, атағы, қолы)
мөр орны "____" __________200_ ж
Азық-түлiктi жiберген _____________________
(қолы)
Азық-түлiктi алған ________________________
(қолы)

1. Фамилия, имя и отчество содержащегося под стражей (если имеет
несколько, то перечислить все) ___________________________________________
2. Год и место рождения (указать полные данные) _____________________
3. Место жительства до взятия по стражу (указать полный адрес) ______
4. Куда и в чье распоряжение следует (город, наименование следственного изолятора, изолятора временного содержания, исправительного учреждения Министерства юстиции)__________________________________________
5. Где подлежит сдаче караулом или конвоем (наименование станции, аэропорта,
пристани), через какие передаточные пункты должен следовать
(следственные изоляторы, изолятора временного содержания, исправительного
учреждения Министерства юстиции)__________________________________________
6. Основание для конвоирования (наряд, приказ, постановление
судебного или следственного органа, номер, дата)__________________________
7. Категория (осужденных, вид режима, обвиняемый и одновременно
указать: особо опасный преступник, осужденный к высшей мере наказания,
иностранный гражданин, несовершеннолетний и так далее подобное)___________
8. Каким судебным органом осужден (когда, по какой статье Уголовного
кодекса Республики Казахстан, на какой срок или по какой статье
обвиняется)_______________________________________________________________
9. Требуется ли усиленная охрана и почему____________________________
10. Справка врача: 1) о состоянии здоровья (здоров, болен
туберкулезом, инфекционным или кожно-венерологическим заболеванием,
душевнобольной, инвалид, может ли следовать в пути без
сопровождения)____________________________________________________________
2) о прохождении санитарной обработки (дата) ________________________
3) об эпидемическом состоянии места содержания под стражей,
учреждения исполняющего уголовные наказания в виде лишения свободы
__________________________________________________________________________
Врач __________________________________________(фамилия, подпись)
Начальник______________________________________(фамилия, подпись)
Место                 Место
для фотокарточки      гербовой печати
Приложение 7
к Правилам конвоирования подозреваемых
и обвиняемых
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
01 июня 2002 года N 387
Продовольственный аттестат N ________
Выдан______________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, учреждения, выдавшего аттестат)
в том, ____________________________________________________________________
(указывается количество конвоируемых цифрами и прописью)
следующих _________________________________________________________________
(пункт назначения)
удовлетворены продуктами питания в натуре на "_____" суток ________________
(прописью)
по______________________ включительно
(число, месяц, год)
из расчета:
хлебом по _____________ в сутки      __________________________________
(прописью)                 (всего в килограммах, граммах)
консервами по _________ в сутки      __________________________________
(прописью)
сахаром по____________  в сутки      __________________________________
(прописью)
Начальник_________________________________
(звание, фамилия, подпись)
Начальник финансовой службы_________________________________
(фамилия, подпись)
Место
Печати
"_____" _____________200__ год           Продукты отпустил_______________
(подпись)
Продукты принял ________________
(подпись)