Жалпымемлекеттiк және ведомстволық статистикалық бақылаулардың Бағдарламаларын әзiрлеу және бекiту тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 4 шілдедегі N 71 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 25 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1928. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 29 сәуірдегі № 100 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010.04.29 № 100 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 19 қарашадағы N 1180  қаулысымен бекiтiлген 1999-2005 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында мемлекеттiк статистиканы жетiлдiру бағдарламасына сәйкес және мемлекеттiк статистиканың нормативтiк құқықтық базасын одан әрi дамыту мақсатында бұйырамын:
1. Осыған қосылған Жалпымемлекеттiк және ведомстволық статистикалық бақылаулардың бағдарламаларын әзiрлеу және бекiту тәртiбi бекiтiлсiн және ол Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген, орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiркелімiне енгiзiлген кезден бастап iске қосылсын.
2. Осы Тәртiптiң сақталуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика жөнiндегi агенттiгiнiң Yйлестiру және статистикалық құрал-сайман департаментiне жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Статистика жөніндегі
агенттігі төрағасының
2002 жылғы 4 шілдедегі
N 71 бұйрығымен бекiтiлген
Жалпымемлекеттiк және ведомстволық статистикалық
бақылаулардың бағдарламаларын әзiрлеу және бекiту
ТӘРТIБI
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "Статистикалық жұмыстардың жоспары", "Статистикалық жұмыстардың жоспарында", "Статистикалық жұмыстардың жоспарына" деген сөздер тиісінше "статистикалық жұмыстардың жоспары", "статистикалық жұмыстардың жоспарында", "статистикалық жұмыстардың жоспарына" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2005 жылғы 4 мамырдағы N 76   бұйрығымен .
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының статистика саласындағы мемлекеттiк саясаты бiрыңғай статистикалық ақпарат жүйесiн ғылыми методология мен халықаралық стандарттар негiзiнде жасауға, қызмет ету мен жетiлдiруге бағытталған және методологиялық бiртұтастық пен орталықтандыру, яғни уәкiлеттi органның мемлекеттiк органдардың статистикалық қызметiн үйлестiруi принциптерiнде құрылады.
Бiрыңғай саясат пен методологиялық тұтастықты жүзеге асыру мақсатында уәкiлеттi орган жалпы мемлекеттiк және ведомстволық бақылаулар жүргiзу үшiн статистикалық бақылаулардың бағдарламаларына қойылатын талаптарды анықтап, оларды бекiтедi.
Мемлекеттiк статистикалық бақылауларға мемлекеттiк статистикалық есеп пен арнайы ұйымдастырылған статистикалық бақылаулар сияқты бақылаулар типтерi енедi.
Ғылымның және қоғамдық ұйымдардың мүдделі өкілдері алдын ала талқылағаннан кейін статистикалық жұмыстар жоспарын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2005 жылғы 4 мамырдағы N 76   бұйрығымен

Об утверждении Правил разработки и утверждения программ общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 4 июля 2002 года N 71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2002 года N 1928. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 29 апреля 2010 года № 100.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 29.04.2010 № 100.
В соответствии с Программой совершенствования государственной статистики в Республике Казахстан на 1999-2005 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 1998 года N 1180, и в целях дальнейшего развития нормативной правовой базы государственной статистики приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и утверждения программ общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений и ввести их в действие с момента прохождения ими регистрации и занесения в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Контроль за соблюдением настоящих Правил возложить на Департамент координации и статистического инструментария Агентства Республики Казахстан по статистике.
Председатель
Утверждены
Приказом Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 4 июля 2002 года N 71
Правила
разработки и утверждения программ
общегосударственных и ведомственных статистических
наблюдений
<*>
Сноска. По тексту слова "План", "Плане", "Планом" заменены словами "план", "плане", "планом" - приказом Председателя Агентства РК по статистике от 4 мая 2005 года N 76 .
1. Общие правила
1. Государственная политика Республики Казахстан в области статистики направлена на создание, функционирование и совершенствование единой статистической информационной системы на основе научной методологии и международных стандартов и строится на принципах методологического единства и централизации, то есть координации уполномоченным органом статистической деятельности государственных органов.
В целях осуществления единой политики и методологического единства уполномоченный орган определяет требования к программам статистических наблюдений для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений и утверждает их.
Государственные статистические наблюдения включают следующие типы наблюдений - государственную статистическую отчетность и специально организованные статистические наблюдения.
План статистических работ после предварительного обсуждения с заинтересованными представителями науки и общественных организаций утверждается Правительством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по статистике от 4 мая 2005 года N 76 .

2. Мемлекеттiк статистикалық бақылаулардың бағдарламалары республика мен оның аймақтарының әлеуметтiк-экономикалық, демографиялық және экологиялық салалары дамуының негiзгi көрсеткiштерiн анықтау мақсатында әзiрленедi.
Уәкiлеттi орган мемлекеттiк органдардың статистикалық қызметiн үйлестiредi және мемлекеттiк статистикалық бақылаулар жүйесiнде жетекшi рөл атқарады. Мемлекеттiк органдар статистикалық бақылауларды уәкiлеттi органнан гөрi ақиқаттау статистикалық бақылауларды қамтамасыз еткен жағдайларда жүргiзедi.
3. Статистикалық нысандарда сапалы статистикалық бақылау жасауға қажеттi реквизиттердiң ең аз саны болуға тиiс. Көрсеткiштердi қайталауға және респонденттерге негiзсiз жүктеме салуға жол берiлмейдi.
4. Осы Тәртiп Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк статистика туралы"  Заңына және оның негiзiнде қабылданған өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес әзiрленген.
Тәртiп жалпымемлекеттiк және ведомстволық статистикалық бақылаулар жүргiзу жөнiнде статистикалық нысандар мен нұсқаулар түрiнде табыс етiлген статистикалық бақылаулардың бағдарламаларын әзiрлеу және бекiту тәртiбiн реттейдi және ол статистикалық қызметтi жүзеге асыратын барлық мемлекеттiк органдарға таратылады.
2. Осы Тәртiпте пайдаланылған негiзгi ұғымдар
5. Статистикалық бақылау бағдарламасы - бақылау жүргiзудiң мақсаты мен мiндеттерi, оларға сүйенiп деректер жиналатын есептеу әдiсi, көрсеткiштер (сұрақтар) тiзбесi, ол нысан, сауалнама, сауалдама, санақ қағазы, есепке алу бланкi, т.б. (бұдан әрi - статистикалық нысандар) және статистикалық бақылау жүргiзу жөнiндегi нұсқаулар түрiнде табыс етiледi.
Мемлекеттiк статистикалық бақылаулар уәкiлеттi орган cтатистикалық жұмыстардың жоспарына сәйкес ұйымдастыратын жалпы мемлекеттiк статистикалық бақылаулардан және статистикалық қызметпен шұғылданатын басқа да мемлекеттiк органдар жүргiзетiн ведомстволық статистикалық бақылаулардан тұрады.
Мемлекеттiк статистика органдары - уәкiлеттi орган және статистикалық қызмет жүргiзетiн мемлекеттiк органдар.
6. Статистикалық нысан - статистикалық бақылау түрiне орай белгiлi схема бойынша құжаттар жатқан жұмыс столына жайғасқан реквизиттердiң белгiленген жиынтығы. Статистикалық нысан үш негiзгi бөлiктен (титулдық, мазмұндық және ресiмдеу) тұрады және нысан, сауалнама, сауалдама, санақ парағы, есепке алу бланкi түрiнде ресiмделедi.
7. Мемлекеттiк статистикалық есеп - жалпымемлекеттiк және ведомстволық статистикалық бақылаулар, оларды заңды және жеке тұлғалар, олардың құрылымдық бөлiкшелерi мемлекеттiк статистика органдарына мәлiметтер беруге және олардың анықтығына жауапты адамдардың қолы қойылған есептердi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiп бойынша табыс етiп отырады.
Мемлекеттiк статистикалық есептi табыс етпегендер заңдарға сәйкес әкiмшiлiк жауапқа тартылады.
Өткiзiлу уақыты бойынша мемлекеттiк статистикалық есеп немесе белгiлi бiр нақты уақытта берiлетiн кезеңдiк болып және қажетiне қарай нақты кезеңсiз жиналатын бiрмезгiлдiк болып екiге бөлiнедi. Кезеңдiк есеп ағымдағы (оның есептiк кезеңi бiр жылдан аз: жарты жыл, тоқсан, ай, апта, т.с.с.) және жылдық болады. Жылдық есеп күнтiзбелiк жылдың басталуына немесе аяқталуына байланыссыз жылына бiр рет, сондай-ақ жылдан астам кезеңде (бес жылда екi рет, екi жылда бiр рет, тағы сол сияқты) табыс етiледi.

2. Программы государственных статистических наблюдений разрабатываются с целью определения основных показателей социально-экономической, демографической и экологической сфер развития республики и ее регионов.
Уполномоченный орган осуществляет координацию статистической деятельности государственных органов и занимает ведущее положение в системе государственных статистических наблюдений. Государственные органы проводят статистические наблюдения в тех случаях, когда это обеспечивает разработку более достоверных статистических показателей, чем у уполномоченного органа.
3. В статистических формах должно содержаться минимальное количество реквизитов, необходимых для проведения качественного статистического наблюдения. Не допускаются дублирование показателей и необоснованная нагрузка на респондентов.
4. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан  "О государственной статистике" и принятых в соответствии с ним иных нормативных правовых актов.
Правила регламентируют порядок разработки и утверждения программ статистических наблюдений, представленных в виде статистических форм и инструкций по проведению общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений и распространяются на все государственные органы, осуществляющие статистическую деятельность.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах
5. Программа статистического наблюдения - цель и задачи проведения наблюдения, перечень показателей (вопросов), по которым осуществляется сбор данных, методика их исчисления, представленные в виде формы, вопросника, анкеты, переписного листа, бланка учета и других (далее - формы статистические), и инструкции по проведению статистического наблюдения.
Государственные статистические наблюдения состоят из общегосударственных статистических наблюдений, организуемых уполномоченным органом в соответствии с планом статистических работ, и ведомственных статистических наблюдений, проводимых другими государственными органами, ведущими статистическую деятельность.
Органы государственной статистики - уполномоченный орган и другие государственные органы, ведущие статистическую деятельность.
6. Статистическая форма - установленная совокупность реквизитов, расположенных на рабочем поле документа по определенной схеме в зависимости от типа статистического наблюдения. Статистическая форма состоит из трех основных частей (титульная, содержательная и оформляющая) и оформляется в виде формы, вопросника, анкеты, переписного листа, бланка учета.
7. Государственная статистическая отчетность - общегосударственные и ведомственные статистические наблюдения, при которых физические лица, юридические лица и их структурные подразделения представляют органам государственной статистики в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, отчеты за подписями лиц, ответственных за представление и достоверность сообщаемых сведений.
Специально организованные статистические наблюдения - общегосударственные и ведомственные статистические наблюдения, при которых сбор первичной статистической информации осуществляется не на основе отчетов, а другими способами. По способу сбора первичной статистической информации различаются анкетные, декларационные, корреспондентские и инспекционные наблюдения, учет и перепись.
Непредставление государственной статистической отчетности влечет административную ответственность в соответствии с законодательством.
Государственная статистическая отчетность по времени проведения подразделяется на периодическую, предоставляемую через определенные промежутки времени, и единовременную, собираемую по мере необходимости, без определенной периодичности. Периодическая отчетность подразделяется на текущую (отчетный период которой менее года: полугодие, квартал, месяц, неделя и другие периоды) и годовую. Годовая отчетность представляется один раз в год вне связи с началом или окончанием календарного года, а также за период свыше года (два раза в пять лет, один раз в два года и другие периоды).

8. Жалпы мемлекеттiк статистикалық бақылаулар - уәкiлеттi орган жүргiзетiн бақылаулар.
9. Ведомстволық статистикалық бақылаулар - Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары жүргiзетiн бақылаулар.
10. Уәкiлеттi орган - мемлекеттiк статистикаға басшылық жасайтын орталық атқарушы орган, оның уәкiлеттiлiгiн Қазақстан Республикасының заңдары белгiлейдi. Уәкiлеттi орган статистика саласындағы мемлекеттiк саясатты әзiрлеп, жүзеге асырады.
Уәкiлеттi органның статистиканы ұйымдастыру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлерiнiң, орындалуы мемлекеттік статистикалық байқауларда қамтылған барлық жеке тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлғалар үшiн мiндеттi.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2005 жылғы 4 мамырдағы N 76   бұйрығымен .
11. Статистикалық қызметпен шұғылданатын мемлекеттiк органдар - ведомстволық статистикалық бақылаулар жүргiзетiн мемлекеттiк органдар. Олар статистикалық нысандар мен оларды толтыру жөнiндегi нұсқаулар түрiнде жүргiзiлетiн статистикалық бақылаулардың бағдарламаларын уәкiлеттi органға келiсуге және бекiтуге табыс етедi.
12. Есептiк бiрлiк - бастапқы статистикалық есеп берiлетiн бiрлiк.
Есептiк бiрлiктердiң бiразын белгiлеу үшiн статистикалық
нысанның титулдық бөлiгiнде респонденттер үшiн неғұрлым түсiнiктi терминдер пайдаланылады және статистикалық бақылау субъектiлерiнiң жиынтығын дәл бейнелейдi.
3. Статистикалық бақылаулардың бағдарламаларын
әзiрлеу тәртiбi
13. Статистикалық бақылаулардың бағдарламаларын әзiрлеуге мыналар жатады:
1) статистикалық бақылаулардың мақсаттары мен мiндеттерiн анықтау;
2) деректер жинауға арналған көрсеткiштердiң (мәселелердiң) тiзбесiн жасау;
3) көрсеткiштердiң есептеу әдiсiн суреттеу.
Осы тәртiптiң 5-тармағына сәйкес статистикалық нысан және статистикалық бақылау жүргiзу жөнiндегi нұсқаулық түрiнде табыс етiлген статистикалық бақылау бағдарламасы мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсiледi. Құжаттардың келiсiлген жинақталымы уәкiлеттi органға бекiтуге табыс етiледi.
Статистикалық бақылаулар бағдарламасын әзiрлеу негiздерi:
1) Мемлекеттiк статистиканы жетiлдiру бағдарламасы;
2) Қазақстан Республикасының статистикалық нысандардың мазмұнын өзгертудi көздейтiн нормативтiк құқықтық актiлерi;
3) статистикалық жұмыстардың жоспары;
4) алынып тасталды
5) статистикалық қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган атауының немесе қызметiнiң өзгеруi;
6) статистикалық нысанның титулдық, мазмұндық, ресiмдейтiн бөлiктерiне өзгерiстер енгiзу қажеттiгi.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2007.05.08. N  125   (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен.

8. Общегосударственные статистические наблюдения - наблюдения, проводимые уполномоченным органом.
9. Ведомственные статистические наблюдения - наблюдения, проводимые государственными органами Республики Казахстан.
10. Уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство государственной статистикой, полномочия которого определяются законодательством Республики Казахстан. Уполномоченный орган разрабатывает и реализует государственную политику в области статистики.
Нормативные правовые акты уполномоченного органа по организации статистики обязательны для всех физических лиц, охваченных государственными статистическими наблюдениями, а также для юридических лиц.  <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по статистике от 4 мая 2005 г. N 76 .
11. Государственные органы, ведущие статистическую деятельность - государственные органы, проводящие ведомственные статистические наблюдения. Они представляют в уполномоченный орган на согласование и утверждение программы проводимых статистических наблюдений в виде статистических форм и инструкций по проведению статистических наблюдений.
12. Учетная единица - единица, о которой представляется первичная статистическая информация.
Для обозначения круга учетных единиц на титульной части статистической формы используются термины, которые наиболее понятны для респондентов и точно описывают совокупность субъектов статистического наблюдения.
3. Порядок разработки программ статистических наблюдений
13. Разработка программ статистического наблюдения включает в себя:
1) определение цели и задач статистического наблюдения;
2) составление перечня показателей (вопросов) для сбора данных;
3) описание методики расчета показателей.
Программа статистического наблюдения, представленная в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил в виде статистической формы и инструкции по проведению статистического наблюдения, согласовывается с заинтересованными государственными органами. Согласованный пакет документов представляется на утверждение в уполномоченный орган.
Основаниями для разработки программ статистических наблюдений являются:
1) Программа совершенствования государственной статистики;
2) нормативные правовые акты Республики Казахстан, предусматривающие изменение содержания статистических форм;
3) план статистических работ;
4)  (исключен - от 8 мая 2007 года N  125 )
5) изменение наименования или функций государственного органа, осуществляющего статистическую деятельность;
6) необходимость внесения изменений в титульную, содержательную, оформляющую части статистической формы и в инструкцию по проведению статистического наблюдения.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по статистике от   8 мая 2007 г. N  125 .

14.  алынып тасталды
Ескерту: 14-тармақ алынып тасталды - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2005 жылғы 4 мамырдағы N 76   бұйрығымен .
15. Ведомстволық статистикалық бақылаулардың бағдарламалары осы Тәртiпке, Статистикалық қызмет жүргiзетiн мемлекеттiк орган туралы қолданыстағы ережеге және оның ведомстволық нормативтiк актiлерiне сәйкес әзiрленедi.
Мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсуге статистикалық нысанның макетi мен статистикалық бақылау жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтың жобасы табыс етiледi.
16. Статистикалық нысанда құжатты жасаудағы статистикалық бақылаудың мақсаты мен мiндетiн анықтайтын белгiлi бiр тұтас құрылымы болуға тиiс. Статистикалық нысанда заттай немесе құндық мәндi көрсеткiштер болады, олар бастапқы және бухгалтерлiк есептiң деректерiне негiзделедi.
Статистикалық нысандарға қойылатын маңызды талап - оларды ресiмдеудiң бiрыңғай стандартын сақтау.
Статистикалық нысанның ресiмдеу стандарты - нысанның жұмыстық бөлiгiнде орналасқан реквизиттердiң оптималдық жиынтығын статистикалық бақылау түрiне орай белгiлi бiр схема бойынша белгiлеуге бағытталған және уәкiлеттi орган белгiлейтiн нормативтiк талаптар.
Статистикалық нысанның титулдық парағында статистикалық бақылаудың тұрпаты, нысанның нөмiрi мен кезеңдiлiгi, оны бекiту туралы бұйрықтың нөмiрi мен күнi, айы, жылы, есептілік бірліктің бизнес-сәйкестендіру нөмірі және нысан коды толтыруға арналған орны, статистикалық бақылаудың (есептiң) атауы, табыс етудiң кезеңдiлiгi, есеп беретiн есептiк бiрлiктер мен есептi табыс ету мекен-жайы мен мерзiмi көрсетiледi.
Бастапқы статистикалық ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету мақсатында есептiк бiрлiктiң атауы мен мекен-жайы нысанның үзiлмелi бөлiгiнде көрсетiледi, ол бизнес-сәйкестендіру нөмірін қабылдап, толтырылып тексерілгеннен кейiн алып тасталады.
Статистикалық нысандар мен статистикалық бақылау жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтарда көрсетiлген көрсеткiштер құрамы мен есептеу методологиясы, сондай-ақ нысанның титулдық парағындағы атрибуттары барлық есептiк бiрлiктер үшiн мiндеттi болып табылады және статистикалық бақылаулардың бағдарламаларын бекiту жолымен өзгерiлуi мүмкiн.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2007.05.08. N  125   (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен.
4. Статистикалық бақылаулардың бағдарламаларын
бекiту және енгiзу тәртiбi
17. Жалпымемлекеттiк және ведомстволық статистикалық бақылаулардың бағдарламалары және статистикалық бақылау жүргiзу жөнiндегi статистикалық нысандар түрiндегi нұсқаулықтар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен бекiтiледi және Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк статистика туралы"  Заңына, Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн Уәкiлеттi орган туралы ережеге сәйкес атқаратын негiзгi қызметтерiнiң бiрi болып табылады.
18. Статистикалық бақылаулар бағдарламаларын бекiткен нормативтiк құқықтық актiлерде Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк статистика туралы"  Заңында , соған сәйкес қабылданған заңға тәуелдi актiлер мен Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн статистикалық жұмыстардың жоспарында бейнеленгеннен басқа ешбiр жаңа құқықтық нормалар болмайды және олар статистикалық техникалық нормалары, тәртiптерi мен стандарттары бар нормативтiк актiлерге жатады.
Бағдарламаларды бекiту жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлер статистикалық нысандар мен статистикалық бақылау жүргiзу жөнiндегi нұсқамаларды бекiту туралы бұйрықтар түрiнде ресiмделедi.

14. Разработка программ общегосударственных статистических наблюдений осуществляются уполномоченным органом.
Разработка программ статистических наблюдений на предстоящий год осуществляются в соответствии с графиком, утверждаемым приказом уполномоченного органа.
Проведение мероприятий по разработке программ статистических наблюдений уполномоченным органом осуществляется в следующем порядке:
1) издается приказ об организации работ по разработке и утверждению статистических форм на следующий отчетный год;
2) утверждается график разработки и утверждения статистических форм;
3) вносятся и анализируются предложения по совершенствованию действующих или разработке новых статистических форм;
4) определяется перечень статистических форм на основе планируемых статистических наблюдений по отраслям статистики;
5) осуществляется разработка статистических форм и инструкций по проведению статистических наблюдений;
6) проводится экспертиза статистических форм на соответствие действующим классификациям, стандартам оформления;
7) статистические формы согласовываются с заинтересованными государственными органами.  <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по статистике от 4 мая 2005 года N 76 .
15. Разработка программ ведомственных статистических наблюдений проводится в соответствии с настоящими Правилами, действующим Положением о государственном органе, ведущем статистическую деятельность, и его ведомственными нормативными актами.
На согласование с заинтересованными государственными органами представляется макет статистической формы и проект инструкции по проведению статистического наблюдения.
16. Статистическая форма должна иметь определенную целостную структуру построения документа, определяющую цели и задачи статистического наблюдения. Статистическая форма содержит показатели в натуральном или стоимостном выражении, которые основаны на данных первичного и бухгалтерского учетов.
Важным требованием, предъявляемым к статистическим формам, является соблюдение единого стандарта оформления.
Стандарт оформления статистической формы - нормативные требования, направленные на установление оптимальной совокупности реквизитов, расположенных на рабочем поле формы по определенной схеме в зависимости от типа статистического наблюдения, и устанавливаемые уполномоченным органом.
На титульном листе статистической формы указываются тип статистического наблюдения, индекс формы и периодичность, номер и дата приказа об ее утверждении, места для заполнения идентификационного кода учетной единицы, соответствующего государственному Общему классификатору предприятий и организаций (далее - ОКПО) и кода формы, наименование статистического наблюдения (отчета), отчетный период, круг отчитывающихся учетных единиц, адрес и срок представления отчетности.
В целях обеспечения конфиденциальности первичной статистической информации наименование и адрес учетной единицы указываются на отрывной части формы, которая удаляется после приема и проверки правильности заполнения кода ОКПО.
Состав и методология исчисления показателей, указанных в статистических формах и инструкциях по проведению статического наблюдения, а также атрибуты формы, представленные на титульном листе, являются обязательными для всех учетных единиц и могут быть изменены путем утверждения программ статистических наблюдений.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по статистике от   8 мая 2007 г. N  125 .
4. Порядок утверждения и введения программ
статистических наблюдений
17. Утверждение программ общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений в виде статистических форм и инструкций по проведению статистических наблюдений, осуществляется нормативными правовыми актами уполномоченного органа и является одной из основных его функций, выполняемых в соответствии с  Законом  Республики Казахстан  "О государственной статистике", Положением об уполномоченном органе, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
18. Нормативные правовые акты по утверждению программ статистических наблюдений не содержат иных правовых норм, кроме отраженных в Законе Республики Казахстан "О государственной статистике", принятых в соответствии с ним подзаконных актов и плане статистических работ, утверждаемом Правительством Республики Казахстан и относятся к нормативным актам, содержащим статистические, технические нормы и стандарты. Нормативные правовые акты по утверждению программ оформляются в виде приказов об утверждении статистических форм и инструкций по проведению статистического наблюдения.

19. Жалпымемлекеттiк және ведомстволық статистикалық бақылаулардың бағдарламалары мынадай талаптар сақталған кезде уәкiлеттi органда тiркелуге тиiс:
1) статистикалық нысандар мен статистикалық бақылау жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтар осы Тәртiптiң 16-тармағына сәйкес әзiрленген. Нысандардың титулдық парақтарының үлгi макеттерi мен статистикалық нысан таблицасының үлгiсi 1-7 қосымшаларда келтiрiлген;
2) көрсеткiштер мен олардың кодтары қолданыстағы мемлекеттiк және ведомстволық жiктеуiштерге сәйкес келедi;
3) статистикалық нысандар мен статистикалық бақылау жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтар мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде үш дана болып жасалған.
20. Статистикалық нысандарды бекiту мерзiмдерiне мынадай шектеулер қойылады:
1) келесi есептi жылға ағымдағы тәртiппен енгiзiлетiн мемлекеттiк статистикалық есептiң нысандары есептi жыл басталардан 7 ай бұрын;
2) ағымдағы тәртiппен енгiзiлетiн арнайы ұйымдастырылған статистикалық бақылаулардың нысандары:
жылдық мерзiммен - статистикалық бақылау жүргiзiлетiн кезден 6 айдан кешiктiрмей;
айлық және тоқсандық мерзiмдермен, сондай-ақ бiрмезгілдiк есепке алулар сауалдамалары - статистикалық бақылаулар жүргiзiлетiн кезге дейiн 3 айдан кешiктiрмей.
21.  алынып тасталды
Ескерту: 21-тармақ алынып тасталды - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2007.05.08. N  V070125_   (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен.
22. Уәкiлеттi орган бекiтпеген статистикалық нысандар мен статистикалық бақылау жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтар пәрменсiз деп саналады.
23. Барлық бекiтiлген статистикалық нысандардың толық тiзбесiн уәкiлеттi орган жыл сайын қалыптастырады және таратады. Тiзбе тапсырыс берушiлердiң электрондық тасымалдаушыларында электрондық түрде тегiн таратылады.
Жалпымемлекеттiк және ведомстволық
бақылаулардың бағдарламаларын
әзiрлеу және бекiту тәртiбiне
N 1 қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2007.05.08. N  125   (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен.
Ақпарат алушы құпиялығын                  Кiм табыс етедi
сақтауға кепiлдiк бередi _________________________________
(атауы мен мекен-жайы)
_______________________________________________________________
(мекен-жай бөлiгiн қию сызығы)
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк статистикасы
Жалпы мемлекеттiк статистикалық есеп
(Ведомстволық статистикалық есеп)
Ақпарат Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк статистика
туралы"  Заңына сәйкес табыс етiледi
____________________________________________________________________
респонденттің тұрған жерiндегі
____________________________________________________________________
облыстық, қалалық, аудандық статистика органы
Нысан _____________________
(нысанның индексi және
оның кезеңдiлiгі)
Нысан коды ______________________________________
(бекiту кезiнде уәкiлеттi орган бередi)
БСН коды _________________________
_____________________________
(уәкiлеттi органның)
200__ жылғы _________________
N ___ бұйрығымен бекiтiлген
Табыс етедi
(есеп беретiн бiрлiктер,
ауқымы, табыс ету күнi, айы,
жылы немесе мерзiмі
көрсетiледi)
Есептiң толық атауы
__________________ 200_ ж.
(есептi кезең)
Жалпымемлекеттiк және ведомстволық
бақылаулардың бағдарламаларын
әзiрлеу және бекiту тәртiбiне
N 2 қосымша
Ескерту: 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2007.05.08. N  125   (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен.
Ақпарат алушы құпиялығын                  Кiм табыс етедi
сақтауға кепiлдiк бередi _________________________________
(атауы мен мекен-жайы)
_______________________________________________________________
(мекен-жай бөлiгiн қию сызығы)
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк статистикасы
Жалпымемлекеттiк статистикалық есеп
(Ведомстволық статистикалық есеп)
Ақпарат Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк статистика
туралы"  Заңына сәйкес табыс етiледi
Нысан _____________________
(нысанның индексi және
оның кезеңдiлiгі)
Нысан коды _______________________________________
(бекiту кезiнде уәкiлеттi орган бередi)
БСН _________________________
_____________________________
(уәкiлеттi органның)
200__ жылғы _________________
N ___ бұйрығымен бекiтiлген
Табыс етедi
(есеп беретiн бiрлiктер,
ауқымы, табыс ету күнi,
айы, жылы немесе
мерзiмі көрсетiледi)
Есептiң толық атауы
__________________ 200_ ж.
(есептi кезең)
Жалпымемлекеттiк және ведомстволық
бақылаулардың бағдарламаларын
әзiрлеу және бекiту тәртiбiне
N 3 қосымша
Ақпарат алушы құпиялығын                  Кiм табыс етедi
сақтауға кепiлдiк бередi _________________________________
(атауы мен мекен-жайы)
_______________________________________________________________
(мекен-жай бөлiгiн қию сызығы)
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк статистикасы
Жалпымемлекеттiк статистикалық есеп
(Ведомстволық статистикалық есеп)
Ақпарат Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк статистика
туралы"  Заңына сәйкес табыс етiледi _______________________________
респонденттің тұрған жерiндегі
____________________________________________________________________
облыстық, қалалық, аудандық статистика органы
Сауалдама _____________________
(сауалдаманың индексi және
оның кезеңдiлiгі)
_____________________________
(уәкiлеттi органның)
200__ жылғы_________________
N ___ бұйрығымен бекiтiлген
Сауалдаманың толық атауы
Қызметтес болғаныңыз үшін алғыс айтамыз!
Жалпымемлекеттiк және ведомстволық
бақылаулардың бағдарламаларын
әзiрлеу және бекiту тәртiбiне
N 4 қосымша
Ақпарат алушы құпиялығын              Кiм табыс етедi
сақтауға кепiлдiк бередi _________________________________
(атауы мен мекен-жайы)
_______________________________________________________________
(мекен-жай бөлiгiн қию сызығы)
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк статистикасы
Жалпымемлекеттiк статистикалық есеп
(Ведомстволық статистикалық есеп)
Ақпарат Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк статистика
туралы"  Заңына сәйкес табыс етiледi ________________________________
респонденттің тұрған жерiндегі
____________________________________________________________________
облыстық, қалалық, аудандық статистика органы
_____________________________
(уәкiлеттi органның)
200__ жылғы _________________
N ___ бұйрығымен бекiтiлген
Іріктеп зерттеу бланкісі
(толық атауы)
Жалпымемлекеттiк және ведомстволық
бақылаулардың бағдарламаларын
әзiрлеу және бекiту тәртiбiне
N 5 қосымша
Ескерту: 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2007.05.08. N  125   (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк статистикасы Ақпарат
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк статистика туралы" Заңына
сәйкес табыс етiледi.
Нысан _____________________
(нысанның индексi және
оның кезеңдiлiгі)
Нысан коды _____________________________
(бекiту кезiнде уәкiлеттi орган бередi)
_____________________________
(уәкiлеттi органның)
200__ жылғы _________________
N ___ бұйрығымен бекiтiлген
Табыс етедi_________________
(есепті кімнің кімге беретіні
және оны табыс ету мерзiмі
көрсетiледi)
Жиынтық ақпарат
__________________ 200_ ж.
(есептi кезең)
Жалпымемлекеттiк және ведомстволық
бақылаулардың бағдарламаларын
әзiрлеу және бекiту тәртiбiне
N 6 қосымша
Статистикалық нысан таблицасының үлгi макетi
Жалпы тақырыбы
(таблицаның атауы)
----------------------------------------------------!
! Жолдың !      Жоғарыдағы        !
!  коды  !      тақырыптар        !
!(шифры) ! (бағандардың атауы)    !
----------------------------------------------------!    Бағандардың

19. Программы общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений подлежат утверждению в уполномоченном органе при соблюдении следующих требований:
1) статистические формы и инструкции по проведению статистических наблюдений разработаны в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил. Примерные макеты титульных листов форм и образец таблицы статистической формы приведены в приложениях 1-7;
2) показатели и их коды соответствуют действующим государственным и ведомственным классификациям;
3) статистические формы и инструкции по проведению статистических наблюдений представлены на государственном и русском языках в трех экземплярах.
20. Устанавливаются следующие ограничения сроков, утверждения статистических форм:
1) формы государственной статистической отчетности, вводимые в текущем порядке на следующий отчетный год - не позднее, чем за 7 месяцев до начала отчетного года;
2) формы для специально организованных статистических наблюдений, вводимых в текущем порядке:
с годовой периодичностью - не позднее, чем за 6 месяцев до момента проведения статистического наблюдения,
с месячной и квартальной периодичностью, а также анкеты единовременных учетов - не позднее, чем за 3 месяца до момента проведения статистического наблюдения.
21.  (исключен   приказом Председателя Агентства РК по статистике от   8 мая 2007 г. N  125 ).
22. Статистические формы и инструкции по проведению статистических наблюдений, не утвержденные уполномоченным органом, считаются недействительными.
23. Полный перечень всех утвержденных статистических форм ежегодно формируется и распространяется уполномоченным органом. Перечень распространяется бесплатно в электронном виде на электронных носителях заказчиков.
Приложение 1
к Правилам разработки и утверждения
программ общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по статистике от   8 мая 2007 г. N  125 .
Конфиденциальность гарантируется              Кем представляется
получателем информации                 __________________________________
(наименование и адрес)
--------------------------------------------------------------------
линия отрыва адресной части
Государственная статистика Республики Казахстан
Общегосударственная статистическая отчетность
(Ведомственная статистическая отчетность)
Информация представляется в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О государственной статистике"___________________________
Областной, городской, районный
____________________________________________________________________
орган статистики по месту нахождения респондента
Код формы _______________________  Форма ____________________________
(присваивается уполномоченным  (индекс формы и ее периодичность)
органом при утверждении)
Код ОКПО __________________________    Утверждена приказом
____________________________
(уполномоченный орган)
от _________ 200__г. N _____
Представляется
(указать круг учетных единиц,
дату или срок представления)
Полное наименование отчета
за _____________200__г.
(отчетный период)
Приложение 2
к Правилам разработки и утверждения
программ общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по статистике от   8 мая 2007 г. N  125 .
Конфиденциальность гарантируется              Кем представляется
получателем информации                 ___________________________
(наименование и адрес)
--------------------------------------------------------------------
линия отрыва адресной части
Государственная статистика Республики Казахстан
Общегосударственное статистическое наблюдение
(Ведомственное статистическое наблюдение)
Информация представляется в соответствии с Законом Республики
Казахстан  "О государственной статистике"
Код формы ______________________   Форма ____________________________
(присваивается уполномоченным    (индекс формы и ее периодичность)
органом при утверждении)
Код ОКПО _____________________        Утверждена приказом
_____________________________
(уполномоченный орган)
от _________ 200__г. N _____
Представляется
(указать круг учетных единиц,
дату или срок представления,
орган, которому представляется
информация)
Полное наименование информации
за _____________200__г.
(отчетный период)
Приложение 3
к Правилам разработки и утверждения
программ общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений
Конфиденциальность гарантируется          Кем представляется
получателем информации                 _____________________________
(наименование и адрес)
--------------------------------------------------------------------
линия отрыва адресной части
Государственная статистика Республики Казахстан
Общегосударственное статистическое наблюдение
(Ведомственное статистическое наблюдение)
Информация представляется в соответствии с Законом Республики
Казахстан  "О государственной статистике" __________________________________________________________________
Областной, городской, районный орган статистики по месту нахождения ________________________
респондента
Анкета ______________________
(индекс анкеты и ее
периодичность)
Утверждена приказом
____________________________
(уполномоченный орган)
Полное наименование анкеты
Благодарим за сотрудничество
Приложение 4
к Правилам разработки и утверждения
программ общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений
Конфиденциальность гарантируется               Кем представляется
получателем информации                 _____________________________
(наименование и адрес) --------------------------------------------------------------------
линия отрыва адресной части
Государственная статистика Республики Казахстан
Общегосударственное статистическое наблюдение
(Ведомственное статистическое наблюдение)
Информация представляется в соответствии с Законом Республики
Казахстан  "О государственной статистике" __________________________________________________________________
Областной, городской, районный орган статистики по месту нахождения ________________________
респондента
Утвержден приказом
____________________________
(уполномоченный орган)
от _________ 200__г. N _____
Бланк выборочного обследования
(полное наименование)
Приложение 5
к Правилам разработки и утверждения
программ общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по статистике от   8 мая 2007 г. N  125 .
Государственная статистика Республики Казахстан
Информация представляется в соответствии с Законом Республики
Казахстан  "О государственной статистике"
Код формы ______________________   Форма ____________________________
(присваивается уполномоченным    (индекс формы и ее периодичность)
органом при утверждении)
Утверждена приказом
______________________________
(уполномоченный орган)
от _______ 200__г. N ____
Представляется
(указать кто представляет
отчет, кому и срок представления)
Сводная информация
__________________________
за __________________200_г.
(отчетный период)
Приложение 6
к Правилам разработки и утверждения
программ общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений
Примерный макет таблицы
статистической формы
_______________________
Общий заголовок
(наименование таблицы)
-----------------------
_______________________________________________________
|  Код        |   Верхние заголовки      |
|(шифр строки)|  (наименование граф)     | --------------|-------------|--------------------------|

А         !    Б   ! 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6  !___ нөмірі
----------------------------------------------------!
Бүйірдегі                                           !
тақырыптар                     Сандық деректерге    !
(жолдың атауы)                  арналған торлар     !
!___ Қорытынды
----------------------------------------------------!    жол
|
Таблицаға ескерту                       |
Қорытынды
баған
Статистикалық нысанның таблицасы - көлбеу жолдар мен тiк бағандардың (рет, қатар) құрамдастырымы. Оның құрамдас элементтерi - жалпы, бүйiрдегi және жоғарыдағы тақырыптар. Таблицаның жалпы тақырыбында оның негiзгi мазмұны дәл бейнеленуге тиiс. Оның жоғарыдағы тақырыптарында өлшем бiрлiктерi, кезең, жiктегiштер, т.с.с. көрсетiлуi керек.
Таблицаның сол жағында - зерттелетiн объектiлер, жекелеген бiрлiктер, ал оң жағында зерттелетiн объектiлердi сипаттайтын көрсеткiштер орналасады. Таблицадағы деректердi қолайлы орналастыру мақсатында зерттелетiн объектiлер бiрнешеу, ал көрсеткiштер 15 және одан да көп болса ғана бұл ережеден ауытқиды.
Зерттелетiн объектілер мен көрсеткiштер кездейсоқ тәртiппен емес, қайта белгiлi ретпен орналасуға тиiс. Зерттелетiн объектiнiң жолдары мен көрсеткiштер бағандары мүмкiндiгiне орай жекеден жалпыға ауысу принципiмен қойылады, яғни әуелi қосындылары көрсетiлiп, жолдың немесе бағанның аяғында қорытындылары шығарылады. Барлық қосындыларды келтіру қажет болмай, тек кейбiрiн ғана бөлектеу керек болса, онда әуелi - жалпы қорытындыларды, сосын жекелеген қосындыларды көрсеткен жөн.
Таблицаның жолдары кодтармен (шифрлармен) белгiленедi. Бағандар қатарлық нөмiрлермен немесе әрiптермен нөмiрленедi. Таблицаның оң жағындағы деректерге арналған бағандар қатарлық нөмiрлермен нөмiрленедi. Таблицаның зерттелетiн объектiлерi тұратын сол жағындағы бағандар, жолдардың шифрлары (кодтары) мен өлшем бiрлiктерi "А", "Б", тағы сол сияқты әрiптермен белгiленедi.
Мүмкiн болғанынша таблицалардың астына ескертпелер мен түсiнiктемелер туралы жазудан аулақ болған жөн. Барлық қажеттi түсініктемелердi зерттелетiн объектiнің тестiнде, бағанның атауында немесе таблицаның тақырыбында көрсеткен абзал.
Жалпымемлекеттiк және ведомстволық
бақылаулардың бағдарламаларын
әзiрлеу және бекiту тәртiбiне
N 7 қосымша
Ескерту: 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Статистика жөніндегі агенттігінің 2007.05.08. N  125   (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен.
Статистикалық нысандардың титулдық
бетiнiң реквизиттерi
Статистикалық нысанның титулдық бетiнде мыналар болады:

А        |      Б      | 1  | 2  | 3 | 4 | 5 | 6  | - Нумерация
|             |    |    |   |   |   |    |   граф  --------------|-------------|--------------------------|
Боковые     |-------------|--------------------------|
заголовки     |             |Клетки для числовых данных|
(наименования |-------------|--------------------------|
строк)      |-------------|--------------------------|
______________|_____________|__________________________| - Итоговая
строка
______________________________________           |
Примечание к таблице            |       Итоговая
______________________________________|        графа
Таблица статистической формы представляет собой комбинацию горизонтальных строк и вертикальных граф (колонок, столбцов). Составными элементами таблицы являются общий, боковые и верхние заголовки. В общем заголовке таблицы должно быть кратко, точно отражено основное содержание таблицы. В верхних заголовках таблицы должны быть указаны единицы измерения, период, классификации и другое.
В левой части таблицы располагаются изучаемые объекты, отдельные единицы, а в правой части - показатели, характеризующие изучаемые объекты. Отступление от этого правила делается в целях удобства расположения данных в таблице, когда несколько названий изучаемых объектов, а показателей - 15 и более.
Изучаемые объекты и показатели должны быть расположены в определенной логической последовательности, а не в случайном порядке. Строки изучаемого объекта и графы показателей по возможности размещаются по принципу от частного к общему, то есть сначала показываются слагаемые, а в конце строки или графы подводятся итоги. Когда нет необходимости приводить все слагаемые, а нужно выделить только некоторые, следует сначала показывать общие итоги, а затем в том числе отдельные слагаемые.
Строки таблицы обозначаются кодами (шифрами). Графы нумеруются порядковыми номерами или буквами. Графы правой части таблицы, предназначенные для данных, нумеруются порядковыми номерами. Графы левой части таблицы, в которой находятся изучаемые объекты, код (шифр) строк и единицы измерения обозначаются буквами "А", "Б" и так далее.
Следует по возможности избегать примечаний или оговорок в сносках к таблицам. Все необходимые оговорки следует делать в тесте изучаемого объекта, в названии графы, или в заголовке таблицы.
________________________________________________________________________
Приложение 7
к Правилам разработки и утверждения
программ общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по статистике от   8 мая 2007 г. N  125 .
Реквизиты титульного листа
статистических форм
Титульный лист статистической формы содержит:

1. Жiктеу кодтары
Нысан коды
БСН
Кодтар титулдық беттiң жоғары бөлiгiне қойылады
2. Нысанның атауы
қысқасы - титулдық беттiң оң жоғары бұрышына,
толығы - титулдық беттiң төменгi жағына орналасады
3. Нысанды бекiту туралы мәлiметтер:
бұйрықтың нөмiрi, бекiткен күнi, айы, жылы
4. Кiмге табыс етiледi
бастапқы статистикалық ақпарат жинайтын статистикалық органның толық атауы және мекен-жайы
5. Кiм табыс етедi
берiлген статистикалық ақпараттың құпиялығын қамтамасыз ету
мақсатында нысанның қиылатын бөлiгiнде есептi бiрлiктiң толық атауы мен пошталық мекен-жайы көрсетiледi
6. Есептiк бiрлiктердiң ауқымын белгiлеу
бiрлiктер түрi және олардың қызмет саласы
7. Табыс ету күнi, айы, жылы немесе мерзiмi.

1. классификационные коды
код формы
идентификационного кода по ОКПО
Коды проставляются в верхней части титульного листа
2. наименование формы
краткое - в верхнем правом углу титульного листа
полное - в нижней части титульного листа
3. сведения об утверждении формы
номер приказа, дата утверждения
4. кому представляется
полное наименование и адрес статистического органа,
осуществляющего сбор первичной статистической информации
5. кем представляется
полное наименование и почтовый адрес учетной единицы указываются на отрывной части формы в целях обеспечения
конфиденциальности
предоставленной статистической информации
6. обозначение круга учетных единиц
тип единиц и сфера их деятельности
7. дата или срок представления