Мұнайдан болатын ластанудан залал үшін азаматтық жауапкершілікті сақтандыру немесе өзге де қаржылық қамтамасыз ету туралы куәлік беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2002 жылғы 17 шілдедегі N 251-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 20 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1956.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 28.03.2018 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар
және қоршаған ортаны қорғау министрі
2002 жылғы "___" _______ N ____
"Халықаралық теңiз ұйымының (ИМО) қамқорымен қабылданған халықаралық конвенцияларға және ИМО туралы конвенцияға Қазақстан Республикасының қосылуы туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің 1994 жылғы 4 наурыздағы N 244 қаулысының 3-тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасындағы кеме қатынасы мен теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Мұнайдан болатын ластанудан залал үшiн азаматтық жауапкершiлiктi сақтандыру немесе өзге де қаржылық қамтамасыз ету туралы куәлiк беру қағидалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 28.03.2018 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi (М.Т.Бейсембаев) белгiленген тәртiппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiмен келiссiн және мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Көлiк және коммуникациялар бiрiншi вице-министрi Қ.Қ.Жақұповқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникациялар министрiнiң
2002 жылғы 17 шілдедегі
№ 251-І бұйрығымен бекiтiлген
Мұнайдан болатын ластанудан залал үшін азаматтық жауапкершілікті сақтандыру немесе өзге де қаржылық қамтамасыз ету туралы куәлік беру қағидалары
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 28.03.2018 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил выдачи Свидетельства о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 июля 2002 года N 251-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2002 года N 1956.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.03.2018 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"Согласовано" Министр природных ресурсов и охраны
окружающей среды Республики Казахстан
от 24 июля 2002 года
В соответствии с пунктом 3 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 марта 1994 года N 244 "О присоединении Республики Казахстан к Международным конвенциям, принятым под эгидой Международной морской организации (ИМО), и к Конвенции об ИМО" и с целью обеспечения безопасности судоходства и мореплавания в Республике Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи Свидетельства о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.03.2018 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Бейсембаев М.Т.) в установленном порядке настоящий приказ согласовать с Министерством природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан и представить в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Джакупова К.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 17 июля 2002 года N 251-I
Правила
выдачи Свидетельства о страховании или ином
финансовом обеспечении гражданской
ответственности за ущерб от загрязнения нефтью
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.03.2018 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнайдан болатын ластанудан залал үшін азаматтық жауапкершілікті сақтандыру немесе өзге де қаржылық қамтамасыз ету туралы куәлік беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалары) түзетулер енгізілген 1969 жылғы Мұнаймен ластанудан келтірілген зияны үшін азаматтық жауапкершілік туралы халықаралық конвенцияға (бұдан әрі – Конвенция) және "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 28.03.2018 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ереже, 2000 тоннадан артық мұнайды құйып тасымалдайтын осы кеме иесiнiң мұнаймен ластанудан болатын залал үшiн жауапкершiлiгi Конвенцияның VII бабына сәйкес сақтандырылғандығын немесе өзге тәсiлмен қамтамасыз етiлгендiгiн куәландыратын, осы Ереженiң қосымшасына сәйкес Мұнаймен ластанудан болатын залал үшін азаматтық жауапкершiлiктi сақтандыру немесе өзге де қаржымен қамтамасыз ету туралы куәлiктi (бұдан әрi - Куәлiк) беру тәртiбiн реттейдi.
3. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) кеме - iс-жүзiнде мұнайды жүк ретiнде құйып тасымалдайтын кез келген теңiз кемесi және кез келген үлгiдегi жүзбелi құрал;
2) тұлға - әрбiр жеке тұлға немесе мемлекеттi немесе оның кез келген құрамды бөлiктерiн қоса алғанда, жария немесе жеке құқықтың кез келген заңды тұлғасы;
3) кеменiң иесi - кеменiң иемденушiсi ретiнде тiркелген тұлға немесе тұлғалар, ал тiркеу болмаған жағдайда кеме олардың меншiгi болып табылатын тұлға немесе тұлғалар. Алайда, кеме мемлекетке тиесiлi болған және осы мемлекетте кеме операторы ретiнде тiркелген компания пайдаланған жағдайда кеме иесi осындай компанияны бiлдіредi;
4) кеме тiркелген мемлекет - тiркелген кемелерге қатысты - кеме тiркелген мемлекет, ал тiркелмеген кемелерге қатысты - кеме туын көтерiп жүзiп жүрген мемлекет;
5) мұнай - олардың кеменiң бортында жүк ретiнде немесе осындай кеменiң отын танкерлерiнде тасымалданғанына қарамастан кез келген тұрақты мұнай, соның iшiнде шикi мұнай, мазут, ауыр дизель отыны, жағар май және кит майы;
6) ластанудан болатын залал - мұнайдың ағуы немесе төгiлуi қай жерде болса да, мұндай ағу немесе төгiлу салдарынан болған кеме сыртындағы ластанудан келтiрiлген шығындар немесе залалдар және алдын алу шараларының құнынан және бұдан басқа алдын алу шараларымен келтiрген шығындар мен залалдардан тұрады;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи Свидетельства о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью (далее - Правила) разработаны в соответствии с Международной конвенцией о гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью 1969 года с поправками (далее - Конвенция) и Законом Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.03.2018 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок выдачи Свидетельства о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью (далее - Свидетельство), согласно приложению к настоящим Правилам, которое удостоверяет, что ответственность владельца этого судна, перевозящего наливом более 2000 тонн нефти, за ущерб от загрязнения нефтью застрахована или иным образом обеспечена в соответствии со статьей VII Конвенции.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) судно - любое морское судно и плавучее средство любого типа, фактически перевозящее нефть наливом в качестве груза;
2) лицо - всякое физическое лицо или любое юридическое лицо публичного или частного права, включая государство или любую из его составных частей;
3) собственник судна - лицо или лица, зарегистрированные в качестве собственника судна, а в случае отсутствия регистрации - лицо или лица, собственностью которых является судно. Однако в случае, когда судно принадлежит государству и эксплуатируется компанией, которая зарегистрирована в этом государстве в качестве оператора судна, собственник судна означает такую компанию;
4) государство регистрации судна - в отношении зарегистрированных судов, государство, в котором судно зарегистрировано, а в отношении незарегистрированных судов - государство, под флагом которого плавает судно;
5) нефть - любая стойкая нефть, в частности, сырая нефть, мазут, тяжелое дизельное топливо, смазочное масло и китовый жир, независимо от того, перевозятся ли они на борту судна в качестве груза или в топливных танкерах такого судна;
6) ущерб от загрязнения - убытки или ущерб, причиненные вне судна, перевозящего нефть, загрязнением, происшедшим вследствие утечки или слива нефти, где бы такая утечка или слив не произошли, и включают стоимость предупредительных мер и, кроме того, убытки или ущерб, причиненные предупредительными мерами;

7) алдын алу шаралары - соқтығыс болғаннан кейiн, ластанудан келетiн залалды болғызбау немесе азайту үшiн кез келген тұлға қолданған кез келген орынды шаралар;
8) соқтығыс - нәтижесi ластанудан болған залалдар болып табылатын, бiртектi кез келген оқиға немесе бiрқатар оқиғалар.
4. Конвенция талаптарына сәйкес Куәлiк:
1) мемлекетке тиесiлілігi мен кеменiң тiркелу орнына қарамастан Қазақстан Республикасының портына кiретiн және одан шығатын не Қазақстан Республикасының аумақтық суларында порттан тыс орналасқан терминалға келетiн немесе мұндай терминалдан кететiн кемелерде;
2) Қазақстан Республикасында тiркелген кемелерде, сондай-ақ олар басқа мемлекеттiң портына немесе басқа мемлекеттiң аумақтық суларында тұрған терминалына барған жағдайларда болуы тиiс.
Қандай да бiр мемлекетке тиесiлi немесе қандай да бiр мемлекет пайдаланатын әскери кемелерге және басқа кемелерге, егер осы кемелер қазiргi кезде тек қана үкiметтiк коммерциялық емес қызмет үшiн пайдаланылатын болса,осы Ереже қолданылмайды.
5. Тиiстi Куәлiк болып:
1) Қазақстан Республикасында тiркелген кемелер үшiн - кеме тiркеген теңiз портының капитаны берген Куәлiк;
2) Конвенцияға қатысушылар болып табылатын мемлекеттерде тiркелген шетелдiк кемелер үшiн - Конвенцияның VII бабына сәйкес кеме тiркелген мемлекеттiң тиiстi органы берген немесе куәландырған Куәлiк;
3) Конвенцияға қатысушылар болып табылмайтын басқа мемлекеттерде тiркелген шетелдiк кемелер үшiн - Конвенцияға қатысушы болып табылатын кез келген мемлекеттiң кеме тiркелген тиiстi органы берген немесе куәландырған Куәлiк.
6. Куәліктің түпнұсқасы кеменiң бортында болуы тиiс. Куәліктің көшiрмесi оны берген теңiз портының капитанында сақталады.
7. Кемеге, егер оның осы Ереженің 5-тармағының талаптарына сәйкес келетiн тиiстi Куәлiгi болмаса, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының теңiз портынан кетуге рұқсат етілмейді.
8. Сақтандыру немесе ұсынылған өзге де қаржымен қамтамасыз ету, мысалы, банк кепiлдiгi немесе халықаралық өтем қоры берген куәлік сияқты, егер олардың қолданылуы Куәлікте көрсетiлген сақтандырудың немесе өзге де қаржымен қамтамасыз етудiң қолданылу мерзiмi өтуiнен өзге себептермен тоқтатылуы мүмкін болса, теңiз портының капитаны Куәліктiң күшiн жойған немесе осы кезеңде жаңа Куәлiк берiлген жағдайлардан басқа, осындай тоқтату туралы теңiз портының капитанына хабарлама берiлген сәттен бастап үш ай өткенге дейiнгi банк кепілдiгi немесе халықаралық өтем қоры берген куәлiк сияқты, осы Ереженiң талаптарын қанағаттандырмайды.

7) предупредительные меры - любые разумные меры, предпринятые любым лицом после того, как произошел инцидент, для предотвращения или уменьшения ущерба от загрязнения;
8) инцидент - любое происшествие или ряд происшествий одного и того же происхождения, результатом которых является ущерб от загрязнения.
4. Свидетельство, соответствующее требованиям Конвенции, должны иметь:
1) суда, которые заходят в порт Республики Казахстан и выходят из него либо подходят к находящемуся за пределами порта в территориальных водах Республики Казахстан терминалу или отходят от такого терминала, независимо от принадлежности государству и места регистрации судна;
2) суда, зарегистрированные в Республике Казахстан, также в случаях, когда они посещают порт другого государства или терминал, находящийся в территориальных водах другого государства.
Настоящие Правила не распространяются на военные корабли и другие суда, принадлежащие какому-либо государству или эксплуатируемые каким-либо государством, если эти суда используются в данный момент исключительно для правительственной некоммерческой службы.
5. Надлежащим Свидетельством считается:
1) для судна, зарегистрированного в Республике Казахстан, - Свидетельство, выданное капитаном морского порта, зарегистрировавшим судно;
2) для иностранных судов, зарегистрированных в государствах, являющихся участниками Конвенции, - Свидетельство, выданное или удостоверенное соответствующим органом государства регистрации судна в соответствии со статьей VII Конвенции;
3) для иностранных судов, зарегистрированных в других государствах, не являющихся участниками Конвенции, - Свидетельство, выданное или удостоверенное соответствующим органом регистрации судна любого государства, являющегося участником Конвенции.
6. Подлинник Свидетельства должен находиться на борту судна. Копия Свидетельства хранится у капитана морского порта, выдавшего его.
7. Судну, если оно не имеет надлежащего Свидетельства, соответствующего требованиям пункта 5 настоящих Правил, не разрешается отход из морского порта Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Страхование или предоставленное иное финансовое обеспечение, как, например, гарантия банка или свидетельство, выданное международным компенсационным фондом, не удовлетворяют требованиям настоящих Правил, если их действие может прекратиться по иным причинам, чем истечение указанного в Свидетельстве срока действия страхования или иного финансового обеспечения, как, например, гарантия банка или свидетельство, выданное международным компенсационным фондом до истечения трех месяцев с момента уведомления о таком прекращении, сделанного капитану морского порта, кроме случаев, когда Свидетельство аннулировано капитаном морского порта или когда в этот период выдано новое Свидетельство.

9. Куәлік мемлекеттiк, орыс және ағылшын тiлдерiнде жасалынады.
10. Куәліктің қолданылуы:
1) Куәліктің қолданылу мерзiмi өткен;
2) кеменiң мақсаты мен үлгiсi өзгерген;
3) кеме опат болған жағдайда тоқтатылады.
Куәлiктiң қолданылуы тоқтатылған кезде Куәлiктiң түпнұсқасы оны берген теңiз портының капитанына қайтарылады.
Куәлiк жоғалған, қамтамасыз ету түрi өзгерген жағдайда кеме иесi жазбаша өтiнiш берген кезден бастап бес жұмыс күн iшiнде жаңа куәлiк берiледi. Жаңа Куәлiк берiлген кезде ескi Куәлiк оны берген теңiз портының капитанына қайтаруға жатады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.03.18 N 153 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасында тiркелген кемелерге
Куәлiк беру
11. Куәлiк кеменiң иесiнiң өтiнiшi мен көрсетiлген жауапкершiлiктi сақтандыру полисi немесе басқа да қаржымен қамтамасыз ету негiзiнде Қазақстан Республикасында тiркелген кемелерге берiледi, мысалы банк кепiлдiгi немесе халықаралық өтем қорымен берiлген куәлiк сияқты.
12. Куәлiктi беру туралы өтiнiш кеме тiркеу (тiркелу) теңiз порты капитанының атына берiледi, онда мыналар көрсетiлуi тиiс:
1) кеменің атауы, айырмашылық нөмiрi немесе белгiлерi, кеменің тiркеу порты;
2) Мемлекеттiк кеме тiзiлiмi немесе Бербоут-чартер тiзiлiмi бойынша кеменiң тiркеу нөмiрi;
3) кемеде жүк ретiнде тасуға болатын мұнайдың көлемi;
4) кеменің меншiк иесінің атауы мен мекен-жайы;
5) кеме иесi (кеме жалдаушы) және оның мекен-жайы.
Куәлiк беру туралы өтiнiшке кеме иесiнiң мұнаймен ластанудан болатын залал үшiн жауапкершілігi сақтандырылғанын немесе қаржы жағынан өзгеше түрде қамтамасыз етiлгенiн, мысалы банк кепiлдiгi немесе халықаралық өтем қорымен берiлген куәлiк сияқты, куәландыратын нотариалдық құжаттың көшiрмесi қоса берiлуi тиiс.
13. Куәлiктi теңiз порты капитаны оны беру туралы өтiнiштi алған сәттен бастап бес жұмыс күн iшінде, Мемлекеттiк кеме тiзiлiмi немесе Бербоут-чартер тiзiлiмi бойынша деректер мен өтiнiште көрсетiлген кеме туралы мәлiметтердің арасында қайшылықтар жоқтығы анықтағаннан кейiн бередi.
Куәлiкте:
1) "қамтамасыз ету түрi" бағанында - сақтандыруы немесе басқа да қаржымен қамтамасыз етуi, мысалы банк кепiлдiгi немесе халықаралық өтем қорымен берiлген куәлiк сияқты;

9. Свидетельство составляется на государственном, русском и английском языках.
10. Действие Свидетельства прекращается в случае:
1) истечения срока действия Свидетельства;
2) изменения типа и назначения судна;
3) гибели судна.
При прекращении действия Свидетельства подлинник Свидетельства возвращается капитану морского порта, выдавшему его.
В случае утери Свидетельства, изменения вида обеспечения выдается новое Свидетельство в течение пяти рабочих дней с момента обращения судовладельца с письменным заявлением. При выдаче нового Свидетельства старое Свидетельство подлежит возврату капитану морского порта, выдавшему его.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 18.03.2011 № 153 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Выдача Свидетельства судам, зарегистрированным
в Республике Казахстан
11. Свидетельство выдается судам, зарегистрированным в Республике Казахстан, на основании заявления судовладельца и полиса о страховании или иного финансового обеспечения, как, например, гарантия банка или свидетельство, выданное международным компенсационным фондом, указанной ответственности.
12. Заявление о выдаче Свидетельства подается на имя капитана морского порта регистрации (приписки) судна, в котором должны быть указаны:
1) название судна, отличительный номер или знаки, порт приписки судна;
2) регистрационный номер судна по Государственному судовому реестру или Бербоут-чартерному реестру;
3) количество нефти, которое может перевозиться на судне в качестве груза;
4) наименование и адрес собственника судна;
5) судовладелец (фрахтователь) и его адрес.
К заявлению о выдаче Свидетельства должна быть приложена нотариально заверенная копия документа, свидетельствующего, что ответственность судовладельца за ущерб от загрязнения нефтью застрахована или иным образом обеспечена в финансовом отношении, как, например, гарантия банка или свидетельство, выданное международным компенсационным фондом.
13. Свидетельство выдается капитаном морского порта в течение пяти рабочих дней с момента получения заявления о выдаче Свидетельства, после установления отсутствия противоречий между сведениями о судне, указанными в заявлении, и данными по Государственному судовому реестру или Бербоут-чартерному реестру.
В Свидетельстве указываются:
1) в графе "вид обеспечения" - страхование или иное финансовое обеспечение, как, например, гарантия банка или свидетельство, выданное международным компенсационным фондом;

2) "қамтамасыз етудiң қолданылу мерзiмi" бағанында - ол ұсынған полис бойынша немесе өзге де түрмен қаржы жағынан қамтамасыз етiлген кеме иесiнің жауапкершілігi сақтандырылғанға дейiнгi күнi көрсетiледi, мысалы банк кепiлдiгi немесе халықаралық өтем қорымен берiлген куәлiк сияқты. Куәлiкте Куәлiктiң қай күнге дейiн күшiнде болатындығы көрсетiлуi тиiс. Бұл күн "қамтамасыз етудiң қолданылу мерзiмi" бағанында көрсетiлген күнге сәйкес келуi тиiс.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.03.18 N 153 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Конвенцияға қатысушылар болып табылмайтын
мемлекеттерде тiркелген кемелерге Куәлiк беру
14. Конвенцияға қосылмаған мемлекеттерде тiркелген шетелдiк кемелер осы Ереженiң 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген жағдайларда Куәлiктi теңiз порты капитанынан алуы тиiс.
15. Куәлiктi беру туралы өтiнiш теңiз порты капитанының атына берiледi, онда мыналар көрсетiлуi тиiс:
1) кеменiң атауы, айырмашылық нөмiрi немесе белгiлерi, кеменi тiркеу порты;
2) кемеге көтерiп жүзу құқығын берген туы;
3) кемеде жүк ретiнде тасуға болатын мұнайдың көлемi;
4) кеменiң меншiк иесiнің атауы мен мекен-жайы.
Куәлік беру туралы өтiнiшке кеме иесiнiң мұнайдан ластанудан болатын залал үшiн жауапкершілігi сақтандырылғанын немесе қаржы жағынан өзгеше түрде қамтамасыз етiлгенiн куәландыратын құжат қоса берiлуi тиiс. Мұндай құжаттар сақтандыру компаниясының сақтандыру полисi, банк кепiлдiгi немесе халықаралық өтем қорымен берiлген куәлiк болуы мүмкiн.
16. Куәліктi теңiз портының капитаны оны беру туралы өтiніштi алған сәттен бастап бес жұмыс күн ішінде бередi.
Куәлiкте:
1) "қамтамасыз ету түрi" бағанында - сақтандыруы немесе басқа да қаржымен қамтамасыз етуi, мысалы банк кепiлдiгi немесе халықаралық өтем қорымен берiлген куәлiк сияқты;
2) "қамтамасыз етудің қолданылу мерзiмi" бағанында - ол ұсынған полис бойынша немесе өзге де түрмен қаржы жағынан қамтамасыз етiлген кеме иесiнiң жауапкершiлiгi сақтандырылғанға дейінгi күнi көрсетiледi, мысалы банк кепiлдiгi немесе халықаралық өтем қорымен берiлген куәлiк сияқты.
Куәлiкте Куәлiктің қай күнге дейiн күшiнде болатындығы көрсетiлуi тиiс. Бұл күн "қамтамасыз етудің қолданылу мерзiмi" бағанында көрсетiлген күнге сәйкес келуi тиiс.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.03.18 N 153 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

2) в графе "срок действия обеспечения" - дата, до которой ответственность судовладельца застрахована по представленному им полису или иным образом обеспечена в финансовом отношении, как, например, гарантия банка или свидетельство, выданное международным компенсационным фондом.
В Свидетельстве должна быть указана дата, до которой оно действительно. Эта дата должна соответствовать дате, указанной в графе "срок действия обеспечения".
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 18.03.2011 № 153 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Выдача Свидетельства судам, зарегистрированным
в государствах не являющихся участниками Конвенции
14. Иностранные суда, зарегистрированные в государствах, которые не присоединились к Конвенции, должны в случаях, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил, получить Свидетельство у капитана морского порта.
15. Заявление о выдаче Свидетельства подается на имя капитана морского порта, в котором должны быть указаны:
1) название судна, отличительный номер или знаки, порт приписки судна;
2) флаг, под которым судну предоставлено право плавания;
3) количество нефти, которое может перевозиться на судне в качестве груза;
4) наименование и адрес собственника судна.
К заявлению о выдаче Свидетельства должен быть приложен документ, свидетельствующий, что ответственность судовладельца за ущерб от загрязнения нефтью застрахована или иным образом обеспечена в финансовом отношении. Таким документом может быть страховой полис страховой компании, гарантия банка или свидетельство, выданное международным компенсационным фондом.
16. Свидетельство выдается капитаном морского порта в течение пяти рабочих дней с момента получения заявления о выдаче Свидетельства.
В Свидетельстве указываются:
1) в графе "вид обеспечения" - страхование или иное финансовое обеспечение, как, например, гарантия банка или свидетельство, выданное международным компенсационным фондом;
2) в графе "срок действия обеспечения" - дата, до которой ответственность судовладельца застрахована по представленному им полису или иным образом обеспечена в финансовом отношении, как, например, гарантия банка или свидетельство, выданное международным компенсационным фондом.
В Свидетельстве должна быть указана дата, до которой оно действительно. Эта дата должна соответствовать дате, указанной в графе "срок действия обеспечения".
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 18.03.2011 № 153 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Куәлiктi беруден бас тарту тәртiбi
17. Қазақстан Республикасында тiркелген кемелерге ұсынылған құжаттардың осы Ереженiң 12-тармағының талаптарына сай келмеген жағдайларда Куәлiктер беруден бас тартылады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.03.18 N 153 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
18. Конвенцияға қатысушылар болып табылмайтын басқа мемлекеттерде тiркелген кемелерге ұсынылған құжаттар осы Ереженің 15-тармағының талаптарына сай келмеген жағдайларда Куәлiктер беруден бас тартылады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.03.18 N 153 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникациялар министрiнің
2002 жылғы 17 шілдедегі N 251-І
бұйрығымен бекітiлген
Мұнаймен ластанудан болатын залал үшiн
азаматтық жауапкершiлiктi сақтандыру
немесе өзге де қаржымен қамтамасыз ету
туралы куәлiктi беру туралы ережеге
қосымша
Мұнаймен ластанудан болатын залал үшiн
азаматтық жауапкершiлiктi сақтандыру немесе өзге де
қаржымен қамтамасыз ету туралы
КУӘЛIК
(РҚАО-ның ескертуі: Куәліктің мәтіні үш тілде -
мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде,
қағаз мәтіндегі нұсқаны қараңыз) _____________________________________________________________________
Кеменің атауы Айырмашылық Тiркеу порты Кеменiң меншiк иесiнің атауы
нөмiрi немесе мен мекен-жайы
белгiлерi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Осымен жоғарыда аталған кеме, 1969 жылғы Мұнаймен ластанудан болатын залал үшiн азаматтық жауапкершiлiктi сақтандыру туралы халықаралық конвенцияның III бабының талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру полисiнің немесе өзге де қаржымен қамтамасыз етудiң бар екенiн куәлендiредi.
Қамтамасыз ету түрi____________________________________________
Қамтамасыз етудiң қолданылатын мерзiмi_________________________
Сақтандырушының (сақтандырушылардың) және/немесе қаржымен қамтамасыз етудi ұсынған тұлғаның (тұлғалардың) атауы және мекен-жайы:
Атауы__________________________________________________________
Мекен-жайы_____________________________________________________
Осы куәлiк ________________________________________ қолданылады
Берiлген_______________________________________________________
(Орын) (Уақыт)
_______________________________
(Теңiз портының капитаны)

4. Порядок отказа в выдаче Свидетельства
17. В выдаче Свидетельства судам, зарегистрированным в Республике Казахстан, отказывается в случае несоответствия представленных документов требованиям пункта 12 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 18.03.2011 № 153 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В выдаче Свидетельства судам, зарегистрированным в государствах не являющихся участниками Конвенции, отказывается в случае несоответствия представленных документов требованиям пункта 15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 18.03.2011 № 153 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам выдачи Свидетельства
о страховании или ином
финансовом обеспечении
гражданской ответственности за
ущерб от загрязнения нефтью,
утвержденным приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 июля 2002 года N 251-I
Свидетельство
о страховании или ином финансовом обеспечении
гражданской ответственности за ущерб от
загрязнения нефтью
(Примечание РЦПИ: Текст Свидетельства на трех языках -
государственном, русском и английском, см.
бумажный вариант)
Выдано в соответствии с положениями статьи VII Международной конвенции о гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью 1969 года.
_____________________________________________________________________
Название судна | Отличительный номер | Порт приписки |Наименование и
| или знаки | |адрес
| | |собственника
| | |судна
_______________|_____________________|_______________|_______________
_______________|_____________________|_______________|_______________
Настоящим удостоверяется, что названное выше судно имеет страховой полис или иное финансовое обеспечение, удовлетворяющее требованиям статьи III Международной конвенции о гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью 1969 года. Вид обеспечения_______________________________________________________
Срок действия обеспечения_________________________________________
Наименование и адрес страховщика (страховщиков) и/или лица (лиц), предоставивших финансовое обеспечение: Наименование________________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Настоящее свидетельство действительно до____________________________
Выдано в ___________________________________________________________
(Место) (Дата)
________________________
(Капитан морского порта)
_____________________________________________________________________