Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрілігінде 2002 жылғы 11 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 1973. Күші жойылды - Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының атауы өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.09.01. N 326 , 2006.06.05. N 50 (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.08.27. N 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
Екінші деңгейдегі банктердің және ипотекалық ұйымдардың бухгалтерлік есебін жетілдіре түсу және қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттарына көшуін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 қаулысымен , 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.08.27. N 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
1. Екінші деңгейдегі банктеріндегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспары бекітілсін.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 қаулысымен , 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.08.27. N 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
2. Осы қаулы 2002 жылғы 1 қазаннан бастап күшіне енеді.
3. Осы қаулы күшіне енген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есептің есепшот жоспарын бекіту туралы" 2000 жылғы 15 қарашадағы N 419 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.

Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 275. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2002 года N 1973. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2011 № 3 (вводится в действие с 01.07.2011).
Сноска. Наименование с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 1 сентября 2003 г. N 326 ; от 5 июня 2006 г. N 50 (вводится в действие с 01 сентября 2006 г.); от 27 августа 2007 г. N 99 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В целях дальнейшего совершенствования бухгалтерского учета и обеспечения перехода банков второго уровня и ипотечных организаций на международные стандарты финансовой отчетности Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 1 сентября 2003 года N 326 ; от 5 июня 2006 года N 50 (вводится в действие с 01 сентября 2006 года); от 27 августа 2007 г. N 99 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. Утвердить прилагаемый типовой План счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 1 сентября 2003 года N 326 ; от 5 июня 2006 года N 50 (вводится в действие с 01 сентября 2006 года); от 27 августа 2007 г. N 99 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2002 года.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 419 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан".
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Н.Қ.Абдулинаға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2002 жылғы 30 шілдедегі N 275
қаулысымен бекітілген
Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы
бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары
Ескерту: Жоспардың атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.09.01. N 326 қаулысымен , өзгерту енгізілді - 2006.06.05. N 50 (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі), тақырыбында және бүкіл мәтін бойынша "ипотекалық компаниялардағы", "ипотекалық компаниялар", "ипотекалық компаниялардың", "ипотекалық компанияның" және "ипотекалық компания" деген сөздер тиісінше "ипотекалық ұйымдардағы", "ипотекалық ұйымдар", "ипотекалық ұйымдардың", "ипотекалық ұйымның" және "ипотекалық ұйым" деген сөздермен ауыстырылды - 2007.08.27. N 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспары (бұдан әрі - Есепшот жоспары) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және қаржы есебін жасау мақсатында Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері (бұдан әрі - банктер) және ипотекалық ұйымдар жүргізетін операцияларды бухгалтерлік есепке алу есепшоттарында көрсету тәртібін белгілейді.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 қаулысымен .
2. Осы Есепшот жоспарында бухгалтерлік есеп және қаржы есебі мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ұғымдар қолданылады.
3. Банктердің және ипотекалық ұйымдардың қаржы-шаруашылық операцияларын бухгалтерлік есепке алуда мынадай кластар бойынша жіктеу схемасын білдіреді:
Бірінші класс - "Активтер"
Екінші класс - "Міндеттемелер"
Үшінші класс - "Меншікті капитал"
Төртінші класс - "Кірістер"
Бесінші класс - "Шығыстар"
Алтыншы класс - "Шартты және болуы мүмкін талаптар мен міндеттемелер"
Жетінші класс - "Балансқа меморандумның шоттары"
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 қаулысымен .

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 июля 2002 года N 275
Типовой План счетов бухгалтерского учета
в банках второго уровня и ипотечных организациях
Сноска. По тексту слова ", кредитных товариществах", ", кредитными товариществами", ", кредитных товариществ", ", кредитного товарищества" исключены постановлением Правления Национального Банка РК от 05.06.2006 N 50 (вводится в действие с 01.09.2006); слова "ипотечных компаниях", "ипотечными компаниями", "ипотечных компаний", "ипотечной компании" и "ипотечной компанией" заменены соответственно словами "ипотечных организациях", "ипотечных организаций", "ипотечной организации", "ипотечными организациями" и "ипотечной организацией" постановлением Правления Нац. Банка РК от 27.08.2007 N 99 (порядок введения в действие см. п. 2 ); слова "зависимые", "зависимых", "зависимую", "зависимой" и "зависимыми" заменены соответственно словами "ассоциированные", "ассоциированных", "ассоциированную", "ассоциированной" и "ассоциированными" постановлением Правления Национального Банка РК от 24.10.2008 № 86 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий типовой План счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях (далее - План счетов) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяет порядок отражения операций, совершаемых банками второго уровня Республики Казахстан (далее - банки) и ипотечными организациями на счетах бухгалтерского учета в целях составления ими финансовой отчетности. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 326 .
2. В настоящем Плане счетов используются понятия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
3. План счетов представляет собой схему группировки финансово-хозяйственных операций банков и ипотечных организаций в бухгалтерском учете с разбивкой на следующие классы:
Первый класс -           "Активы"
Второй класс -           "Обязательства"
Третий класс -           "Собственный капитал"
Четвертый класс -        "Доходы"
Пятый класс -            "Расходы"
Шестой класс -           "Условные и возможные требования и обязательства"
Седьмой класс -          "Счета меморандума к балансу" <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 326 .

4. Талдама есепке алу мынадай белгілер бойынша жүргізіледі:
1) валюта түрлері;
2) резидент-резидент емес;
3) меншік нысаны;
4) экономика салалары;
5) заемдар түрлері;
6) клиенттер, бағалы қағаздар эмитенттері, корреспондент банктер;
7) өзге де қажетті белгілер.
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 қаулысымен .
5. Бастапқы үш кластың есепшоттары банктің және ипотекалық ұйымның бухгалтерлік балансында көрсетіледі.
Төртінші және бесінші кластардың есепшоттары банктің және ипотекалық ұйымның пайдалары мен залалдары туралы есепте көрсетіледі.
Банктің және ипотекалық ұйымның есепті кезеңдегі қызметінің нәтижесі үшінші кластың есепшоттары бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.09.01 N 326 , 2008.10.24. N 86 Қаулыларымен .
6. Есепшоттың бірінші саны класқа тиесілігін, екінші, үшінші сандары есепшоттардың тобына тиесілігін көрсетеді, төртінші саны есепшоттардың одан әрі нақтылануын және талдамасын белгілейді.
7. "Активтер" бірінші класына мынадай есепшоттар тобы кіреді:
1000 Ақша
1010 Тазартылған қымбат металдар
1050 Банктің корреспонденттік есепшоттары
1100 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне талаптары
1150 Айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноталары
1200 Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін
бағалы қағаздар
1250 Басқа банктерге орналастырылған салымдары
1300 Басқа банктерге берілген заемдар
1320 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингтері
1350 Филиалдармен есеп айырысуы
1400 Клиенттерге талаптары
1450 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар
1460 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
1470 Капиталға және реттелген борышқа инвестициялары
1480 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар
1490 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар
1550 Төлемдер бойынша есеп айырысуы
1600 Тауар-материалдық қорлар
1610 Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
1650/1690 Негізгі құрал-жабдықтар және материалдық емес
активтер
1700 Сыйақы алуға байланысты есептелген кірістері
1790 Сыйақыны және шығыстарды алдын ала төлеу
1810 Есептелген комиссиялық кірістер
1830 Мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1850 Өзге де дебиторлары
1880 Секьюритилендірілетін активтер
1890 Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар және
дилингтік операциялар бойынша талаптар
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 , 2005 жылғы 3 ақпандағы N 23 , 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.08.27. N 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз). 2008.10.24 N 86 , 2009.04.27. N 35, 2010.29.03 N 20 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.

4. Аналитический учет ведется по следующим признакам:
1) вид валюты;
2) резидент-нерезидент;
3) форма собственности;
4) отрасли экономики;
5) виды займов;
6) клиенты, эмитенты ценных бумаг, банки-корреспонденты;
7) иные необходимые признаки. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 326 .
5. Счета первых трех классов отражаются в бухгалтерском балансе банка и ипотечной организации.
Счета четвертого и пятого классов отражаются в отчете о прибылях и убытках банка и ипотечной организации.
Результат деятельности банка и ипотечной организации за отчетный период отражается по счетам третьего класса.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 01.09.2003 N 326 ; от 24.10.2008 №  86 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
6. Первая цифра счета указывает на принадлежность к классу, вторая, третья цифры - на принадлежность к группе счетов, четвертая цифра определяет дальнейшую детализацию и расшифровку счетов группы.
7. Первый класс "Активы" включает в себя следующие группы счетов:
1000        Деньги
1010        Аффинированные драгоценные металлы
1050        Корреспондентские счета
1100        Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
1150        Банкноты национальной валюты до выпуска в обращение
1200        Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости
через прибыль или убыток
1250        Вклады, размещенные в других банках
1300        Займы, предоставленные другим банкам
1320        Займы и финансовый лизинг, предоставленные организациям, осуществляющим
отдельные
виды банковских операций
1350        Расчеты с филиалами
1400        Требования к клиентам
1450        Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
1460        Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1470        Инвестиции в капитал и субординированный долг
1480        Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
1490        Прочие долговые инструменты в категории "займы и
дебиторская задолженность"
1550        Расчеты по платежам
1600        Товарно-материальные запасы
1610        Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
1650/1690   Основные средства и нематериальные активы
1700        Начисленные доходы, связанные с получением
вознаграждения
1790        Предоплата вознаграждения и расходов
1810        Начисленные комиссионные доходы
1830        Просроченные комиссионные доходы
1850        Прочие дебиторы
1880        Секьюритизируемые активы
1890        Требования по операциям с производными финансовыми
инструментами и дилинговым операциям
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 01.09.2003 N 326 ; от 03.02.2005  N 23 (вводится в действие с 01.04.2005); от 05.06.2006 N 50 (вводится в действие с 01.09.2006); от 27.08.2007 N 99 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 24.10.2008 № 86 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 27.04.2009 N 35 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 29.03.2010 № 20 (порядок введения в действие см. п. 2).

8. "Міндеттемелер" екінші класына мынадай есепшоттар тобы кіреді:
2010 Корреспонденттік есепшоттар
2020 Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары
2030 Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан
Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және
ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар
2040 Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар
2050 Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар
2110 Овернайт заемдары
2120 Мерзімді салымдар
2150 Филиалдармен есеп айырысуы
2200 Клиенттер алдындағы міндеттемелер
2255 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
2300 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
2400 Реттелген борыштар
2550 Төлемдер бойынша есеп айырысуы
2700 Сыйақы төлеуге байланысты есептелген кірістері
2770 Әкімшілік-шаруашылық қызмет бойынша есептелген шығыстар
2790 Сыйақыны және шығыстарды алдын ала төлеу
2810 Есептелген комиссиялық шығыстары
2830 Мерзімі өткен комиссиялық шығыстары
2850 Өзге де дебиторлары
2880 Секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелер
2890 Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар және
дилингтік операциялар бойынша міндеттемелер
Ескерту: 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 N 326 , 2005 жылғы 3 ақпандағы N 23 , 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.10.24. N 86, 2010.29.03 N 20 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен
9. "Меншік капиталы" үшінші класына мынадай есепшоттар тобы кіреді:
3000 Жарғылық капиталы
3100 Қосымша капиталы
3200 Жалпы банктік тәуекелдерге арналған резервтер
(провизиялар)
3500 Резервтік капиталы және қайта бағалау резервтері
Ескерту: 9-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 , 2005 жылғы 3 ақпандағы N 23 , 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
10. "Кірістер" төртінші класына мынадай есепшоттар тобы кіреді:
4050 Корреспонденттік есепшоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4100 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне орналастырылған салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4200 Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4250 Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
4300 Басқа банктерге берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4320 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар және қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4350 Филиалдармен есеп айырысу бойынша кірістер
4400 Клиенттерге қойылған талаптар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4450 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша сыйақы алумен  байланысты кірістер
4465 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4470 Капиталға және реттелген борышқа жасалған инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4480 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4490 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
4500 Дилинг операциялары бойынша кірістер
4600 Комиссиялық кірістер
4700 Қайта бағалаудан түскен кірістер
4730 Қайта бағалаудан жүзеге асырылған кірістер
4850 Сатудан түскен кірістер
4870 Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруімен байланысты кірістер
4890 Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар бойынша кірістер
4900 Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
4920 Өзге кірістер
4950 Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4999 Салықтан түскен кіріс
Ескерту: 10-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.09.01. N 326 , 2007.08.27. N 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.29.03 N 20 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.

8. Второй класс "Обязательства" включает в себя следующие группы счетов:
2010        Корреспондентские счета
2020        Вклады до востребования других банков
2030        Займы, полученные от Правительства Республики Казахстан,
местных исполнительных органов Республики Казахстан и
национального управляющего холдинга
2040        Займы, полученные от международных финансовых организаций
2050        Займы, полученные от других банков и организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций
2110        Займы овернайт
2120        Срочные вклады
2150        Расчеты с филиалами
2200        Обязательства перед клиентами
2255        Операции "РЕПО" с ценными бумагами
2300        Выпущенные в обращение ценные бумаги
2400        Субординированные долги
2550        Расчеты по платежам
2700        Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения
2770        Начисленные расходы по административно-хозяйственной деятельности
2790        Предоплата вознаграждения и доходов
2810        Начисленные комиссионные расходы
2830        Просроченные комиссионные расходы
2850        Прочие кредиторы
2880        Обязательства по секьюритизируемым активам
2890        Обязательства по операциям с производными финансовыми
инструментами и дилинговым операциям
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 01.09.2003 N 326 ; от 03.02.2005  N 23 (вводится в действие с 01.04.2005); от 05.06.2006 N 50 (вводится в действие с 01.09.2006); от 24.10.2008 № 86 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 29.03.2010 № 20 (порядок введения в действие см. п. 2).
9. Третий класс "Собственный капитал" включает в себя следующие группы счетов:
3000        Уставный капитал
3100        Дополнительный капитал
3200        Резервы (провизии) на общебанковские риски
3500        Резервный капитал и резервы переоценки
Сноска. Пункт 9 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 326 ; от 3 февраля 2005 года N 23 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года.); от 5 июня 2006 года N 50 (вводится в действие с 01 сентября 2006 года).
10. Четвертый класс "Доходы" включает в себя следующие группы счетов:
4050        Доходы, связанные с получением вознаграждения по
корреспондентским счетам
4100        Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4200        Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
4250        Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в других банках
4300        Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам,
предоставленным другим банкам
4320        Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и
финансовому лизингу, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций, или
полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
4350        Доходы по расчетам с филиалами
4400        Доходы, связанные с получением вознаграждения по требованиям к
клиентам
4450        Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи
4465        Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами
4470        Доходы, связанные с получением вознаграждения по инвестициям в
капитал и субординированный долг
4480        Доходы, связанные с получением вознаграждения
по ценным бумагам, удерживаемым до погашения
4490        Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим
долговым инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность"
4500        Доходы по дилинговым операциям
4600        Комиссионные доходы
4700        Доходы от переоценки
4730        Реализованные доходы от переоценки
4850        Доходы от продажи
4870        Доходы, связанные с изменением доли участия в уставном
капитале юридических лиц
4890        Доходы по операциям с производными финансовыми инструментами
4900        Неустойка (штраф, пеня)
4920        Прочие доходы
4950        Доходы от восстановления резервов (провизий)
4999        Доход до налогов
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Нац.Банка РК от 01.09.2003 N 326; от 27.08.2007 N 99 (порядок введения в действие см. п. 2); от 29.03.2010 № 20 (порядок введения в действие см. п. 2).

11. "Шығыстар" бесінші класына мынадай есепшоттар тобы кіреді:
5020 Корреспонденттік есепшоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5030 Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан  Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстар
5040 Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5050 Басқа банктерден алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5060 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5090 Сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар
5110 Овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5120 Басқа банктердің салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5150 Филиалдармен есеп айырысуы бойынша шығыстар
5200 Клиенттердің талаптары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5250 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты шығыстар
5300 Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5400 Реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5450 Қамтамасыз етуге қаржы бөлу
5500 Дилинг операциялары бойынша шығыстар
5600 Комиссиялық шығыстар
5700 Қайта бағалау шығыстары
5720 Еңбекақы төлеу және міндетті аударымдар бойынша шығыстар
5730 Қайта бағалаудан жүзеге асырылған шығыстар
5740 Жалпы шаруашылық шығыстары
5760 Салықтар, алымдар және табыс салығын қоспағанда бюджетке төлейтін басқа да төлемдер
5780 Амортизациялық аударымдар
5850 Сатуға байланысты шығыстар
5870 Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына үлестік қатысуға байланысты шығыстар
5890 Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар бойынша шығыстар
5900 Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
5920 Өзге шығыстар
5999 Табыс салығы
Ескерту: 11-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.09.01. N 326 , 2007.08.27. N 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.29.03 N 20 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
12. "Шартты және болуы мүмкін талаптар мен міндеттемелер" алтыншы класына мынадай есепшоттар тобы кіреді:
6000-6500 Аккредитивтер бойынша есепшоттар
6050-6550 Кепілдіктер бойынша есепшоттар
6080-6580 Форфейтинг операциялары бойынша борышкерге қойылатын талаптар (міндеттемелер)
6100-6600 Болашақта салымдар мен заемдар орналастыру бойынша есепшоттар

11. Пятый класс "Расходы " включает в себя следующие группы счетов:
5020        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
корреспондентским счетам
5030        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от Правительства, местных исполнительных
органов Республики Казахстан и национального управляющего
холдинга
5040        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от международных финансовых организаций
5050        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от других банков
5060        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
5090        Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
5110        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт
5120        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам других
банков
5150        Расходы по расчетам с филиалами
5200        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по требованиям
клиентов
5250        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям
"РЕПО" с ценными бумагами
5300        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам
5400        Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
субординированному долгу
5450        Ассигнования на обеспечение
5500        Расходы по дилинговым операциям
5600        Комиссионные расходы
5700        Расходы от переоценки
5720        Расходы по оплате труда и обязательным отчислениям
5730        Реализованные расходы от переоценки
5740        Общехозяйственные расходы
5760        Налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет, кроме
подоходного налога
5780        Амортизационные отчисления
5850        Расходы от продажи
5870        Расходы, связанные с изменением доли участия в уставном
капитале юридических лиц
5890        Расходы по операциям с производными финансовыми инструментами
5900        Неустойка (штраф, пеня)
5920        Прочие расходы
5999        Подоходный налог
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Нац.Банка РК от 01.09.2003 N 326; от 27.08.2007 N 99 (порядок введения в действие см. п. 2); от 29.03.2010 № 20 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Шестой класс "Условные и возможные требования и обязательства" включает в себя следующие группы счетов:
6000-6500   Счета по аккредитивам
6050-6550   Счета по гарантиям
6080-6580   Требования (обязательства) к должнику по  форфейтинговым
операциям
6100-6600   Счета по размещению вкладов и займов в будущем

6130-6630 Клиенттердің жылжымайтын салымдары бойынша шоттар
6150-6650 Болашақта салымдар мен заемдар алу бойынша есепшоттар
6180-6680 Вексельдер бойынша ықтимал талаптар (міндеттемелер)
6200-6700 Бағалы қағаздар сатып алу бойынша және өзге туынды қаржы құралдары бойынша есепшоттар
6300-6800 Бағалы қағаздар сатып алу бойынша және өзге туынды қаржы құралдары бойынша есепшоттар
6400-6900 Валюта құндылықтарын сатып алу-сату бойынша есепшоттар
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.09.01 N 326 , 2005.02.03 N 23 , 2008.10.24.  N 86 Қаулыларымен.
13. "Балансқа меморандумның есепшоттары" жетінші класына мынадай есепшоттар тобы кіреді:
7100 Мемориалдық есепшоттар - активтер
7200 Мемориалдық есепшоттар - пассивтер
7300 Мемориалдық есепшоттар - өзгелері
7400 Жинақтаушы зейнетақы қорларының сақтауға қабылданған зейнетақы активтері
7500 Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар
7600 Клиенттердің сенімгерлік (инвестициялық) басқарудағы активтері
7630 Сенімгерлік (инвестициялық) басқару бойынша операциялар жөніндегі міндеттемелер
7650 Капитал
7660 Клиенттердің сенімгерлік (инвестициялық) басқару бойынша операциялар бойынша кірістер
7680 Клиенттердің сенімгерлік (инвестициялық) басқару бойынша операциялар бойынша шығыстар
7700 Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін қоспағанда кастодиандық сақтауға қабылданған активтер
7800  Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша активтер
7830  Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер
7850  Капитал
7860  Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша кірістер
7880  Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша шығыстар
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 , 2005 жылғы 3 ақпандағы N 23 , 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.08.27. N 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2009.04.27. N 35 Қаулыларымен.
2-тарау. Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық
ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары
Ескерту: 2-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 , 2005 жылғы 3 ақпандағы N 23 , 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.08.27. N 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2008.10.24. N 86 , 2009.04.27. N 35, 2010.29.03 N 20 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.

6130-6630   Счета по неподвижным вкладам клиентов
6150-6650   Счета по получению вкладов и займов в будущем
6180-6680   Возможные требования (обязательства) по векселям
6200-6700   Счета по приобретению ценных бумаг и по иным
производным финансовым инструментам
6300-6800   Счета по продаже ценных бумаг и
по иным производным финансовым инструментам
6400-6900   Счета по купле-продаже валютных ценностей
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 01.09.2003 N 326 ; от 03.02.2005  N 23 (вводится в действие с 01.04.2005); от 24.10.2008 № 86 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
13. Седьмой класс "Счета меморандума к балансу" включает в себя следующие группы счетов:
7100        Мемориальные счета - активы
7200        Мемориальные счета - пассивы
7300        Мемориальные счета - прочие
7400        Пенсионные активы накопительных пенсионных фондов, принятые на
хранение
7500        Ипотечные займы, права требования по которым приняты в доверительное
управление
7600        Активы клиентов, находящиеся в доверительном
(инвестиционном) управлении
7630        Обязательства по операциям по доверительному
(инвестиционному) управлению
7650        Капитал
7660        Доходы по операциям по доверительному (инвестиционному)
управлению
7680        Расходы по операциям по доверительному
(инвестиционному) управлению
7700        Активы, принятые на кастодиальное хранение, за исключением
пенсионных активов накопительных пенсионных фондов
7800        Активы по договору об инвестиционном депозите
7830        Обязательства по договору об инвестиционном депозите
7850        Капитал
7860        Доходы по договору об инвестиционном депозите
7880        Расходы по договору об инвестиционном депозите
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Нац.Банка РК от 1 сентября 2003 года N 326 ; от 3 февраля 2005 года N 23 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года.); от 5 июня 2006 года N 50 (вводится в действие с 01 сентября 2006 года); от 27 августа 2007 г. N 99 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 27.04.2009 N 35 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Глава 2. Типовой План счетов бухгалтерского учета
в банках второго уровня и ипотечных организациях
Сноска. Глава 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 01.09.2003 N 326 ; от 03.02.2005  N 23 (вводится в действие с 01.04.2005); от 05.06.2006 N 50 (вводится в действие с 01.09.2006); от 27.08.2007 N 99 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 24.10.2008 № 86 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 27.04.2009 N 35 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 29.03.2010 № 20 (порядок введения в действие см. п. 2).

1000 - 1999 Активтер
1000 Ақша
1001 Кассадағы қолма-қол ақша
1002 Жолдағы банкноттар және металл ақша
1003 Айырбастау пункттеріндегі қолма-қол ақша
1004 Кешкі кассадағы қолма-қол ақша
1005 Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы
қолма-қол ақша
1006 Жолдағы жол жүру чектеріндегі ақша
1007 Кассадағы қымбат металдардан дайындалған монеталар
1008  Жол чектеріндегі ақша
1009 Қымбат емес металдардан дайындалған, кассадағы
коллекциялық монеталар
1010 Аффинирленген қымбат металдар
1011 Аффинирленген қымбат металдар
1012 Жолдағы аффинирленген қымбат металдар
1013 Металл шоттарға орналастырылған аффинирленген қымбат
металдар
1050 Банктердің корреспонденттік есепшоттары
1051 Банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік есепшоты
1052 Банктің басқа банктердегі корреспонденттік есепшоттары
1053 Ипотекалық ұйымдардың банктердегі ағымдағы шоттары
1054 Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар және ипотекалық
ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша шығындарды жабуға
арналған резервтер (провизиялар)
1100 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне талабы
1101 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдары
(бір түнге)
1102 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап ету
бойынша салымдары
1103 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мерзімді
салымдары
1104 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі міндетті
резервтері
1105 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде
орналастырылған салымдар бойынша дисконт
1106 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде
орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы
1150 Айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноталары
1150 Айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноталары
1200 Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін
бағалы қағаздар
1201 Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін
бағалы қағаздар
1202 Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін
бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
1205 Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелген,
сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
1206 Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелген,
сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1208 Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелген,
бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
1209 Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелген,
бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
1250 Басқа банктерге орналастырылған салымдары
1251 Басқа банктерге орналастырылған салымдар (бір түнге)
1252 Басқа банктерге орналастырылған талап ету бойынша
салымдары
1253 Басқа банктерге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
(бір айға дейінгі)
1254 Басқа банктерге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
(бір жылға дейінгі)
1255 Басқа банктерге орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
1256 Басқа банктерге орналастырылған шартты салымдар
1257 Басқа банктердің салымдар бойынша мерзімі өткен берешегі
1259 Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша
провизиялар
1260 Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын
оң түзету шоты
1261 Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын
теріс түзету шоты
1262 Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын
оң түзету шоты
1263 Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын
теріс түзету шоты
1264 Банктің және ипотека компаниясының міндеттемелерін
қамтамасыз ету болып табылатын салым
1265 Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша дисконт
1266 Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы
1267 Банктің және ипотекалық ұйымның міндеттемелерін
қамтамасыз ету (қарымжы, қадарлық) ретінде берілген ақшаны
сақтау шоты
1300 Басқа банктерге берілген заемдар
1301 Басқа банктердің корреспонденттік есепшоттары бойынша
овердрафт заемдары
1302 Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар
1303 Басқа банктерге берілген овернайт заемдар
1304 Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
1305 Басқа банктерге қаржы лизингі
1306 Заемдары бойынша басқа банктердің мерзімі өткен берешегі
1309 Қаржы лизингі бойынша басқа банктердің мерзімі өткен
берешегі
1310 Басқа банктерге берілген заемның құнын оң түзету шоты
1311 Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс түзету шоты
1312 Басқа банктерге берілген заемдар бойынша дисконт
1313 Басқа банктерге берілген заемдар бойынша сыйлықақы
1319 Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі
бойынша провизиялар
1320 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі
1321 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген овердрафт заемдары
1322 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар
1323 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар
1324 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемның құнын оң түзету шоты
1325 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемның құнын теріс түзету шоты
1326 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға қаржы лизингі
1327 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар бойынша мерзімі өткен берешек
1328 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен
берешек
1329 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша
провизиялар
1330 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар бойынша дисконт
1331 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар бойынша сыйлықақы
1350 Филиалдармен есеп айырысуы
1351 Бас офисімен есеп айырысу
1352 Жергілікті филиалдармен есеп айырысуы
1353 Шетелдік филиалдармен есеп айырысуы
1400 Клиенттерге талаптары
1401 Клиенттерге берілген овердрафт заемдары
1403 Клиенттердің кредит карточкалары бойынша есепшоттар
1405 Клиенттердің есепке алынған вексельдері
1406 Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша бұрынғы
ұстаушылар есептеген сыйақы
1407 Клиенттерге факторинг
1409 Клиенттердің факторинг бойынша мерзімі өткен берешегі
1411 Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
1417 Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
1420 Клиенттерге берілген қаржы лизингі
1421 Қаржы лизингі бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі
1422 Клиенттерге форфейтинг
1423 Клиенттердің форфейтинг бойынша мерзімі өткен берешегі
1424 Заемдары бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі
1425 Клиенттердің наразылық білдірілген вексельдері
1426 Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша
клиентке талаптар
1427 Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша
мерзімі өткен берешек
1428 Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша
провизиялар
1429 Клиенттерге берілген өзге де заемдар
1430 Клиенттерге берілген заемның құнын оң түзету шоты
1431 Клиенттерге берілген заемның құнын теріс түзету шоты
1432 Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт
1433 Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы
1434 Клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконт
1435 Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйлықақы
1445 Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы
активтері
1450 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар
1451 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша шығындарды
жабуға арналған резервтер (провизиялар)
1452 Сатуға жарамды бағалы қағаздар
1453 Сатып алынған сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
дисконт
1454 Сатып алынған сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы
1456 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын оң
түзету шоты
1457 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын теріс
түзету шоты;
1459 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен
берешек
1460 Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары
1461 Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары
1462 Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша
мерзімі өткен берешек
1463 Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
1470 Капиталға және реттелген борышқа инвестициялары
1471 Еншілес ұйымдарға инвестициялар
1472 Қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар
1473 Исламдық банктің өндірістік және сауда қызметіне
инвестициялары
1475 Реттелген борышқа инвестициялар
1476 Өзге инвестициялар
1477 Еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
1480 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар
1481 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар
1482 Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар
бойынша дисконт
1483 Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар
бойынша сыйлықақы
1485 Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі
өткен берешек
1486 Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
1490 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар
1491 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар
1492 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша дисконт
1493 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша сыйлықақы
1494 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек
1495 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша шығындарды жабуға арналған
резервтер (провизиялар)
1550 Төлемдер бойынша есеп айырысуы
1551 Басқа банктермен есеп айырысу
1552 Клиенттермен есеп айырысу
1600 Тауар-материалдық қорлар
1601 Тазартылмаған қымбат металдар
1602 Өзге тауар-материалдық қорлар
1603 Қымбат металдан жасалған, қоймадағы металл ақша
1604 Қымбат емес металдардан дайындалған, қоймадағы
коллекциялық монеталар
1610 Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер

1000-1999   Активы
1000        Деньги
1001        Наличность в кассе
1002        Банкноты и монеты в пути
1003        Наличность в обменных пунктах
1004        Наличность в вечерней кассе
1005        Наличность в банкоматах и электронных терминалах
1006        Деньги в дорожных чеках в пути
1007        Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, в кассе
1008        Деньги в дорожных чеках
1009        Коллекционные монеты, изготовленные из недрагоценных металлов, в кассе
1010        Аффинированные драгоценные металлы
1011        Аффинированные драгоценные металлы
1012        Аффинированные драгоценные металлы в пути
1013        Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах
1050  Корреспондентские счета
1051        Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики
Казахстан
1052        Корреспондентские счета в других банках
1053        Текущие счета ипотечных организаций в банках
1054        Резервы (провизии) на покрытие убытков по корреспондентским
счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций
1100  Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
1101        Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
(на одну ночь)
1102        Вклады до востребования в Национальном Банке Республики
Казахстан
1103        Срочные вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
1104        Обязательные резервы в Национальном Банке Республики
Казахстан
1105        Дисконт по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
1106        Премия по вкладам, размещенным в Национальном Банке
Республики Казахстан
1150        Банкноты национальной валюты до выпуска в обращение
1200        Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости
через прибыль или убыток
1201        Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости
через прибыль или убыток
1202        Просроченная задолженность по ценным бумагам, учитываемым
по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1205        Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по
справедливой стоимости через прибыль или убыток
1206        Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по
справедливой стоимости через прибыль или убыток
1208        Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных
бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
1209        Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных
бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
1250  Вклады, размещенные в других банках
1251        Вклады, размещенные в других банках (на одну ночь)
1252        Вклады до востребования, размещенные в других банках
1253        Краткосрочные вклады, размещенные в других банках
(до одного месяца)
1254        Краткосрочные вклады, размещенные в других банках
(до одного года)
1255        Долгосрочные вклады, размещенные в других банках
1256        Условные вклады, размещенные в других банках
1257        Просроченная задолженность других банков по вкладам
1259        Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в
других банках
1260        Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада,
размещенного в других банках
1261        Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада,
размещенного в других банках
1262        Счет положительной корректировки стоимости условного вклада,
размещенного в других банках
1263        Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада,
размещенного в других банках
1264        Вклад, являющийся обеспечением обязательств банка
и ипотечной организации
1265        Дисконт по вкладам, размещенным в других банках
1266        Премия по вкладам, размещенным в других банках
1267        Счет хранения денег, переданных в качестве обеспечения
(заклад, задаток) обязательств банка
и ипотечной организации
1300  Займы, предоставленные другим банкам
1301        Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302        Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303        Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1304        Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1305        Финансовый лизинг другим банкам
1306        Просроченная задолженность других банков по займам
1309        Просроченная задолженность других банков по финансовому лизингу
1310        Счет положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного другим банкам
1311        Счет отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного другим банкам
1312        Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1313        Премия по займам, предоставленным другим банкам
1319        Резервы (провизии) по займам и финансовому
лизингу, предоставленным другим банкам
1320        Займы и финансовый лизинг, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций
1321        Займы овердрафт, предоставленные организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
1322        Краткосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций
1323        Долгосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций
1324        Счет положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного организациям, осуществляющим отдельные
виды банковских операций
1325        Счет отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
1326        Финансовый лизинг организациям, осуществляющим отдельные
виды банковских операций
1327        Просроченная задолженность по займам, предоставленным
организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1328        Просроченная задолженность по финансовому лизингу,
предоставленному организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций
1329        Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций
1330        Дисконт по займам, предоставленным организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
1331        Премия по займам, предоставленным организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
1350  Расчеты с филиалами
1351        Расчеты с головным офисом
1352        Расчеты с местными филиалами
1353        Расчеты с зарубежными филиалами
1400  Требования к клиентам
1401        Займы овердрафт, предоставленные клиентам
1403        Счета по кредитным карточкам клиентов
1405        Учтенные векселя клиентов
1406        Вознаграждение, начисленное предыдущими векселедержателями
по учтенным векселям клиентов
1407        Факторинг клиентам
1409        Просроченная задолженность клиентов по факторингу
1411        Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417        Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1420        Финансовый лизинг клиентам
1421        Просроченная задолженность клиентов по финансовому лизингу
1422        Форфейтинг клиентам
1423        Просроченная задолженность клиентов по форфейтингу
1424        Просроченная задолженность клиентов по займам
1425        Опротестованные векселя клиентов
1426        Требования к клиенту по операциям финансирования торговой
деятельности
1427        Просроченная задолженность по операциям финансирования
торговой деятельности
1428        Резервы (провизии) по займам и финансовому
лизингу, предоставленным клиентам
1429        Прочие займы, предоставленные клиентам
1430        Счет положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного клиентам
1431        Счет отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного клиентам
1432        Дисконт по учтенным векселям
1433        Премия по учтенным векселям
1434        Дисконт по займам, предоставленным клиентам
1435        Премия по займам, предоставленным клиентам
1445        Финансовые активы, переданные в доверительное
управление
1450        Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
1451        Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам,
имеющимся в наличии для продажи
1452        Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
1453        Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
имеющимся в наличии для продажи
1454        Премия по приобретенным ценным бумагам,
имеющимся в наличии для продажи
1456        Счет положительной корректировки справедливой стоимости
ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
1457        Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости
ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
1459        Просроченная задолженность по ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи
1460        Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1461        Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1462        Просроченная задолженность по операциям "обратное РЕПО" с
ценными бумагами
1463        Резервы (провизии) на покрытие убытков по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами
1470        Инвестиции в капитал и субординированный долг
1471        Инвестиции в дочерние организации
1472        Инвестиции в ассоциированные организации
1473        Инвестиции исламского банка в производственную и торговую
деятельность
1475        Инвестиции в субординированный долг
1476        Прочие инвестиции
1477        Резервы (провизии) на покрытие убытков по инвестициям в
дочерние и ассоциированные организации
1480        Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
1481        Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
1482        Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения
1483        Премия по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения
1485        Просроченная задолженность по ценным бумагам,
удерживаемым до погашения
1486        Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам,
удерживаемым до погашения
1490        Прочие долговые инструменты в категории "займы и
дебиторская задолженность"
1491        Прочие долговые инструменты в категории "займы и
дебиторская задолженность"
1492        Дисконт по прочим долговым инструментам в категории
"займы и дебиторская задолженность"
1493        Премия по прочим долговым инструментам в категории "займы
и дебиторская задолженность"
1494        Просроченная задолженность по прочим долговым
инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность"
1495        Резервы (провизии) на покрытие убытков по прочим долговым
инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность"
1550  Расчеты по платежам
1551        Расчеты с другими банками
1552        Расчеты с клиентами
1600  Товарно-материальные запасы
1601        Неаффинированные драгоценные металлы
1602        Прочие товарно-материальные запасы
1603        Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, на складе
1604        Коллекционные монеты, изготовленные из
недрагоценных металлов, на складе
1610        Долгосрочные активы, предназначенные для продажи

1650/1690 Негізгі құрал-жабдықтар және материалдық емес
активтер
1651 Салынып жатқан (орнатылып жатқан) негізгі құрал-жабдықтар
1652 Жер, үйлер және ғимараттар
1653 Компьютер жабдықтары
1654 Өзге негізгі құрал-жабдықтар
1655 Қаржы лизингіне қабылданған негізгі құрал-жабдықтар
1656 Жалға беруге арналған негізгі құрал-жабдықтар
1657 Жалға алған үйлер бойынша күрделі шығындар
1658 Көлік құралдары
1659 Материалдық емес активтер
1660 Құрылатын (әзірленетін) материалдық емес активтер
1661 Гудвилл
1692 Үйлер және ғимараттар бойынша есептелген амортизация
1693 Компьютерлік жабдықтар бойынша есептелген амортизация
1694 Өзге негізгі құрал-жабдықтар бойынша есептелген
амортизация
1695 Қаржы лизингі бойынша алынған негізгі құрал-жабдықтар
бойынша есептелген амортизация
1696 Жалға беруге арналған негізгі құрал-жабдықтар бойынша
есептелген амортизация
1697 Жалға алынған үйлер бойынша күрделі шығындар бойынша
есептелген амортизация
1698 Көлік құралдары бойынша есептелген амортизация
1699 Материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизация
1700 Сыйақы алуға байланысты есептелген кірістері
корреспонденттік есепшоттары бойынша есептелген кірістер
1710 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған
салымдар бойынша есептелген кірістер
1725 Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша
есептелген кірістер
1726 Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша мерзімі
өткен сыйақылар
1727 Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар бойынша есептелген кірістер
1728 Банктің және ипотека компаниясының міндеттемелерін
қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген
кірістер
1730 Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі
бойынша есептелген кірістер
1731 Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі
бойынша мерзімі өткен сыйақылар
1733 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша
есептелген кірістер
1734 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша
мерзімі өткен сыйақы
1735 Бас офисі мен филиалдары арасындағы есеп айырысу
бойынша есептелген кірістер
1740 Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша
есептелген кірістер
1741 Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша
мерзімі өткен сыйақы
1744 Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген
кірістер
1745 Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер
1746 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша есептелген
кірістер
1747 Капиталға және реттелген борышқа инвестициялар бойынша
есептелген кірістер
1748 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
есептелген кірістер
1749 Өзге мерзімі өткен сыйақы
1750 Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы
1752 Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кірістер
1753 Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген
кірістер
1755 Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері бойынша
есептелген кірістер
1756 Басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер
1757 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша есептелген кірістер
1771 Исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық
қызмет бойынша есептелген кірістері
1772 Жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша
мерзімі өткен берешек
1790 Сыйақыны және шығыстарды алдын ала төлеу
1792 Алынған заемдар және салымдар бойынша сыйақыны алдын ала
төлеу
1793 Болашақ кезеңдер шығыстары
1799 Өзге де алдын ала төлеулер
1810 Есептелген комиссиялық кірістер
1811 Аударым операциялары бойынша көрсеткен қызметі үшін
есептелген комиссиялық кірістер
1812 Агенттік қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық
кірістер
1813 Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша көрсеткен
қызметі үшін есептелген комиссиялық кірістер
1814 Шетелдік валютасын сатып алу-сату бойынша көрсеткен
қызметі үшін есептелген комиссиялық кірістер
1815 Сенімгерлік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін
есептелген комиссиялық кірістер
1816 Кепілдіктермен операциялар бойынша көрсеткен қызметі
үшін есептелген комиссиялық кірістер
1817 Салымдарды қабылдау, клиенттердің банктік есепшоттарын
ашу және жүргізу бойынша көрсеткен қызметі үшін
есептелген комиссиялық кірістер
1818 Өзге де есептелген комиссиялық кірістер
1819 Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметтен есептелген
комиссиялық кірістер
1820 Төлем құжаттарының акцепті үшін есептелген комиссиялық
кірістері
1821 Кассалық операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін
есептелген комиссиялық кірістер
1822 Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша есептелген
комиссиялық кірістер
1823 Форфейтингтік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін
есептелген комиссиялық кірістер
1824 Факторингтік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін
есептелген комиссиялық кірістер
1825 Инкассация бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген
комиссиялық кірістер
1826 Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1827 Сейфтік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін
есептелген комиссиялық кірістер
1830 Мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1831 Аударым операциялары бойынша көрсеткен қызметі үшін
мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1832 Агенттік қызмет көрсету үшін мерзімі өткен комиссиялық
кірістер
1833 Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша көрсеткен
қызметі үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1834 Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша көрсеткен қызметі
үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1835 Сенімгерлік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін
мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1836 Берілген кепілдіктер бойынша көрсеткен қызметі үшін
мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1837 Салымдарды қабылдау, клиенттердің банктік
есепшоттарын ашу және жүргізу бойынша көрсеткен қызметі
үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1838 Мерзімі өткен өзге де комиссиялық кірістер
1839 Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі
өткен комиссиялық кірістер
1840 Төлем құжаттарының акцепті үшін мерзімі өткен комиссиялық
кірістері
1841 Кассалық операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін
мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1842 Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша мерзімі өткен
комиссиялық кірістер
1843 Форфейтингтік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін
мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1844 Факторингтік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін
мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1850 Өзге де дебиторлары
1851 Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер бойынша есеп айырысу
1852 Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларымен есеп
айырысу
1853 Акционерлермен есеп айырысу (дивидендтер бойынша)
1854 Қызметкерлерімен есеп айырысу
1855 Құжаттандырылған есеп айырысулар бойынша дебиторлар
1856 Күрделі салымдар бойынша дебиторлар
1857 Мерзімінен бұрын салынған табыс салығы
1858 Шетел валютасы бойынша валюталық қысқа позициясы
1859 Шетел валютасының теңгемен көрсетілген қарсы құны
(валюталық ұзақ позицияның)
1860 Банк қызметі бойынша өзге дебиторлар
1861 Кепілдіктер бойынша дебиторлар
1864 Акцептелген вексель үшін клиентке қоятын талабы
1867 Негізгі емес қызмет бойынша өзге де дебиторлар
1870 Өзге де транзиттік есепшоттары
1873 Тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа позициясы
1874 Тазартылған қымбат металдардың теңгемен көрсетілген қарсы
құны (тазартылған қымбат металдар бойынша валюталық ұзақ
позицияның)
1876 Өзге де банктік қызметтен шығындарды жабуға арналған
провизиялар
1877 Банктік қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша
шығындарды жабуға арналған провизиялар
1878 Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек
бойынша шығындарды жабуға арналған провизиялар
1879 Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
1880 Секьюритилендірілетін активтер
1890 Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар және
дилингтік операциялар бойынша талаптар
1891 Фьючерс операциялары бойынша талаптар
1892 Форвард операциялары бойынша талаптар
1893 Опциондық операциялар бойынша талаптар
1894 Спот операциялары бойынша талаптар
1895 Своп операциялары бойынша талаптар
1896 алынып тасталды
1899 Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
талаптар

1650/1690   Основные средства и нематериальные активы
1651        Строящиеся (устанавливаемые) основные средства
1652        Земля, здания и сооружения
1653        Компьютерное оборудование
1654        Прочие основные средства
1655        Основные средства, принятые в финансовый лизинг
1656        Основные средства, предназначенные для сдачи в аренду
1657        Капитальные затраты по арендованным зданиям
1658        Транспортные средства
1659        Нематериальные активы
1660        Создаваемые (разрабатываемые) нематериальные активы
1661        Гудвилл
1692        Начисленная амортизация по зданиям и сооружениям
1693        Начисленная амортизация по компьютерному оборудованию
1694        Начисленная амортизация по прочим основным средствам
1695        Начисленная амортизация по основным средствам, полученным по
финансовому лизингу
1696        Начисленная амортизация по основным средствам, предназначенным
для сдачи в аренду
1697        Начисленная амортизация по капитальным затратам по
арендованным зданиям
1698        Начисленная амортизация по транспортным средствам
1699        Начисленная амортизация по нематериальным активам
1700  Начисленные доходы, связанные с получением вознаграждения
1705        Начисленные доходы по корреспондентским счетам
1710        Начисленные доходы по вкладам, размещенным в Национальном
Банке Республики Казахстан
1725        Начисленные доходы по вкладам, размещенным в других банках
1726        Просроченное вознаграждение по вкладам, размещенным в других
банках
1727        Начисленные доходы по аффинированным драгоценным металлам,
размещенным на металлических счетах
1728        Начисленные доходы по вкладу, являющемуся обеспечением
обязательств банка и ипотечной организации
1730        Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу,
предоставленным другим банкам
1731        Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу,
предоставленным другим банкам
1733        Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций
1734        Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций
1735        Начисленные доходы по расчетам между головным офисом и
его филиалами
1740        Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам
1741        Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам
1744        Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по
справедливой стоимости через прибыль или убыток
1745        Начисленные доходы по ценным бумагам, удерживаемым до погашения
1746        Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в наличии
для продажи
1747        Начисленные доходы по инвестициям в капитал и
субординированный долг
1748        Начисленные доходы по операциям "обратное РЕПО" с ценными
бумагами
1749        Прочее просроченное вознаграждение
1750        Просроченное вознаграждение по ценным бумагам
1752        Начисленные доходы по учтенным векселям
1753        Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами
1755        Начисленные доходы по финансовым активам, переданным в
доверительное управление
1756        Начисленные доходы по прочим операциям
1757        Начисленные доходы по прочим долговым инструментам в
категории "займы и дебиторская задолженность"
1771        Начисленные доходы исламского банка по инвестиционной
деятельности на условиях аренды
1772        Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности
на условиях аренды
1790  Предоплата вознаграждения и расходов
1792        Предоплата вознаграждения по полученным займам и вкладам
1793        Расходы будущих периодов
1799        Прочие предоплаты
1810  Начисленные комиссионные доходы
1811        Начисленные комиссионные доходы за услуги по переводным
операциям
1812        Начисленные комиссионные доходы за агентские услуги
1813        Начисленные комиссионные доходы за услуги по
купле-продаже ценных бумаг
1814        Начисленные комиссионные доходы за услуги по
купле-продаже иностранной валюты
1815        Начисленные комиссионные доходы за услуги по
доверительным операциям
1816        Начисленные комиссионные доходы за услуги по
операциям с гарантиями
1817        Начисленные комиссионные доходы за услуги по приему
вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов
1818        Начисленные прочие комиссионные доходы
1819        Начисленные комиссионные доходы по профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
1820        Начисленные комиссионные доходы за акцепт платежных
документов
1821        Начисленные комиссионные доходы за услуги по кассовым
операциям
1822        Начисленные комиссионные доходы по документарным расчетам
1823        Начисленные комиссионные доходы за услуги по
форфейтинговым операциям
1824        Начисленные комиссионные доходы за услуги по
факторинговым операциям
1825        Начисленные комиссионные доходы за услуги по инкассации
1826        Начисленные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже
аффинированных драгоценных металлов
1827        Начисленные комиссионные доходы за услуги по
сейфовым операциям
1830  Просроченные комиссионные доходы
1831        Просроченные комиссионные доходы за услуги по переводным
операциям
1832        Просроченные комиссионные доходы за агентские услуги
1833        Просроченные комиссионные доходы за услуги по
купле-продаже ценных бумаг
1834        Просроченные комиссионные доходы за услуги по
купле-продаже иностранной валюты
1835        Просроченные комиссионные доходы за услуги по
доверительным операциям
1836        Просроченные комиссионные доходы за услуги по выданным
гарантиям
1837        Просроченные комиссионные доходы за услуги по приему
вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов
1838        Просроченные прочие комиссионные доходы
1839        Просроченные комиссионные доходы по профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
1840        Просроченные комиссионные доходы за акцепт платежных
документов
1841        Просроченные комиссионные доходы за услуги по кассовым
операциям
1842        Просроченные комиссионные доходы по документарным расчетам
1843        Просроченные комиссионные доходы за услуги по
форфейтинговым операциям
1844        Просроченные комиссионные доходы за услуги по
факторинговым операциям
1850  Прочие дебиторы
1851        Расчеты по налогам и другим обязательным платежам в бюджет
1852        Расчеты с профессиональными участниками рынка ценных бумаг
1853        Расчеты с акционерами (по дивидендам)
1854        Расчеты с работниками
1855        Дебиторы по документарным расчетам
1856        Дебиторы по капитальным вложениям
1857        Досрочный подоходный налог
1858        Короткая валютная позиция по иностранной валюте
1859        Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной валютной
позиции)
1860        Прочие дебиторы по банковской деятельности
1861        Дебиторы по гарантиям
1864        Требования к клиенту за акцептованные векселя
1867        Прочие дебиторы по неосновной деятельности
1870        Прочие транзитные счета
1873        Короткая позиция по аффинированным драгоценным металлам
1874        Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в тенге
(длинной позиции по аффинированным драгоценным металлам)
1876        Резервы (провизии) на покрытие убытков от прочей
банковской деятельности
1877        Резервы (провизии) на покрытие убытков по
дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
1878        Резервы (провизии) на покрытие убытков по
дебиторской задолженности, связанной с неосновной
деятельностью
1879        Начисленная неустойка (штраф, пеня)
1880        Секьюритизируемые активы
1890  Требования по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям
1891        Требования по операциям фьючерс
1892        Требования по операциям форвард
1893        Требования по опционным операциям
1894        Требования по операциям спот
1895        Требования по операциям своп
1899        Требования по операциям с прочими производными финансовыми инструментами

1481. Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар (актив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейінгі ұстау мақсатында сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған және өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құнын есептен шығарылады, оларды өтеу кезінде N 1485 баланстық шотқа жатқызылады не бағалы қағаздардың басқа санатына аударылады.
1482. Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомасын (дисконт) есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кету сомасы (дисконт) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы N 4482 баланстық шотпен байланыстырып жазылады.
1483. Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомасын (сыйлықақы) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомасы (сыйлықақы) жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы N 5308 баланстық шотпен байланыстырып жазылады.
1485. Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары олар өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.
1486. Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) (контрактив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арнап құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арнап құрылған резервтердің (провизиялардың) сомалары олардың күші жойылған немесе бағалы қағаз бойынша талап баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.

1481. Ценные бумаги, удерживаемые до погашения (активный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости ценных бумаг, приобретенных с целью их удержания до погашения.
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, приобретенных и удерживаемых до погашения.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости ценных бумаг, удерживаемых до погашения, при их погашении, отнесении на балансовый счет N 1485 либо перевод в другую категорию ценных бумаг.
1482. Дисконт по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения номинальной стоимости ценных бумаг, удерживаемых до погашения над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости ценных бумаг, удерживаемых до погашения над стоимостью их приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения в корреспонденции с балансовым счетом N 4482.
1483. Премия по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения стоимости приобретения ценных бумаг, удерживаемых до погашения над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения ценных бумаг, удерживаемых до погашения над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения в корреспонденции с балансовым счетом N 5308.
1485. Просроченная задолженность по ценным бумагам, удерживаемым до погашения (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, удерживаемым до погашения при их погашении или списании их с баланса.
1486. Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам, удерживаемым до погашения (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам, удерживаемым до погашения при их аннулировании или списании требования по ценной бумаге с баланса.

1491. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар (актив).
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың номиналды құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың номиналды құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар өтелген, олардың құны № 1494 баланстық шотқа жатқызылған не қаржы активтерінің басқа санатына ауыстырылған жағдайда олардың номиналды құны есептен шығарылады.
1492. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша дисконт (контрактив).
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кететін сомаларын (дисконт) есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кететін сомасы (дисконт) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 4492 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1493. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың сатып алу құнының олардың номиналды құнынан асып кететін сомаларын (сыйлықақы) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың сатып алу құнының олардың номиналды құнынан асып кететін сомалары (сыйлықақы) жазылады.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 5309 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1494. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары олар өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.

1491. Прочие долговые инструменты в категории "займы и дебиторская задолженность" (активный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводится номинальная стоимость прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность", при их погашении, отнесении их стоимости на балансовый счет № 1494 либо переводе в другую категорию финансовых активов.
1492. Дисконт по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения номинальной стоимости прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность" над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность" над стоимостью их приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" в корреспонденции с балансовым счетом № 4492.
1493. Премия по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения стоимости приобретения прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность" над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность", над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность", в корреспонденции с балансовым счетом № 5309.
1494. Просроченная задолженность по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" при их погашении или списании их с баланса.

4951. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары басқа банк міндеттемелерін орындау, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4952. Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары басқа банк міндеттемелерін орындау, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4953. Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары міндеттемелерді орындау, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4954. Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары эмитент оларды өтеу, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4955. Клиенттерге ұсынылған заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары есепке алынады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары клиент міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.

4951. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в других банках.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в другом банке при исполнении обязательств другим банком, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4952. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другому банку, при исполнении обязательств другим банком, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4953. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью, при исполнении обязательств дебитором, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4954. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, при их погашении эмитентом, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4955. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиенту, при исполнении обязательств клиентом, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.

4956. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға ұсынылған заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға ұсынылған заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары ұйым міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4957. Басқа да банктік қызметтен шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа да банктік қызметтен шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да банктік қызметтен шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары борышкер міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4958. Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4959. Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары дебитор міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4999. Салықтарға дейінгі кіріс.
Есепшоттың мақсаты: Салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлегенге дейінгі кірістерінің сомасын есепке алу.
Есепшоттың кредиті бойынша кірістердің тиісті баланстық есепшоттарын жабу кезінде салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлегенге дейінгі кірістерінің сомасы жазылады.

4956. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при исполнении обязательств организацией, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4957. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков от прочей банковской деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков от прочей банковской деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков от прочей банковской деятельности при исполнении обязательств должником, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4958. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам, при переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4959. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью, при исполнении обязательств дебитором, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4 9 9 9. Доход до налогов.
Назначение счета: Учет сумм доходов до уплаты им налогов и других обязательных платежей в бюджет.
По кредиту счета проводятся суммы дохода до уплаты им налогов и других обязательных платежей в бюджет при закрытии соответствующих балансовых счетов доходов.

7602. Тазартылған қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында шарт бойынша түскен немесе басқарушы ұйым сатып алған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында шарт бойынша түскен немесе басқарушы ұйым сатып алған тазартылған қымбат металдардың құны немесе оның тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезіндегі ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдардың құнын оларды клиентке қайтару, оларды сату немесе оның тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезіндегі азаюы кезінде есептен шығару жазылады.
7604. Орналастырылған салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда сенімгерлік (инвестициялық) басқаруға түскен ақша есебінен орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдардың сомаларын оларды қайтару кезінде есептен шығару жазылады.
7610. Сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге операциялар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.
7611. Басқа да талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын басқа да талаптардың (дебиторлық берешек) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын басқа да талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да талаптардың сомаларын оларды өтеу немесе есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7631. Төлеуге арналған шоттар (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын, заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомаларын оларды өтеу немесе өзгеше есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7632. Басқа да міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің (кредиторлық берешек) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомаларын оларды өтеу немесе өзгеше есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.

7602. Аффинированные драгоценные металлы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, поступивших по договору или приобретенных управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, поступивших по договору или приобретенных управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления или ее увеличение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их возврате клиенту, их продаже или ее уменьшение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
7604. Вклады размещенные (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за счет денег, поступивших в доверительное (инвестиционное) управление.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате.
7610. Вознаграждение (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купона).
По кредиту счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения (купона) при их оплате.
7611. Прочие требования (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочих требований (дебиторская задолженность), возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится сумма прочих требований, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований при их погашении или списании.
7631. Счета к оплате (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится сумма обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении или ином списании.
7632. Прочие обязательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм прочих обязательств (кредиторская задолженность) перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении или ином списании.

7651. Капитал (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің есептік кезеңдегі таза активтерінің сомаларын есепке алу (түпкілікті қаржылық нәтиже).
Шоттың кредиті бойынша есептік кезеңде сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын кірістердің сомалары N 7660 топ кірістерінің тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептік кезеңде сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындаған шығыстардың сомалары N 7680 топ шығыстарының тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде жазылады.
7661. Клиенттен активтердің түсуі.
Шоттың мақсаты: Клиенттен сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында түскен активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында түскен активтердің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтерінің құнын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7662. Сыйақы түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7663. Активтерді сатып алу-сату бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында түскен активтерді сатып алу-сату бойынша кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді сатып алу-сату бойынша кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7664. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған кірістер.
Шоттың мақсаты: Активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған, іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтердің оларды шығару кезінде алынған құнының оң өзгеруі нәтижесінде жүзеге асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7665. Бағамдық айырма бойынша іске асырылған кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған, іске асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасының оларды шығару кезінде алынған құнының оң өзгеруінен жүзеге асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.

7651. Капитал (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм чистых активов клиентов за отчетный период (конечный финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления за отчетный период при закрытии соответствующих внебалансовых счетов группы N 7660.
По дебету счета проводится сумма расходов, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления за отчетный период при закрытии соответствующих внебалансовых счетов группы N 7680.
7661. Поступление активов от клиента.
Назначение счета: Учет стоимости активов, поступивших от клиента в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится стоимость активов, поступивших от клиента в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится списание стоимости активов клиента на внебалансовый счет N 7651.
7662. Доходы в виде вознаграждения.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.
7663. Доходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм доходов от купли-продажи активов, поступивших в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится сумма доходов от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.
7664. Реализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм реализованных доходов, полученных в результате положительного изменения стоимости активов.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов от положительного изменения стоимости активов, полученных при их выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.
7665. Реализованные доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм реализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов от положительного изменения курса иностранной валюты, полученных при ее выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.

7666. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан жүзеге асырылмаған кірістер.
Шоттың мақсаты: Активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған, жүзеге асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде жүзеге асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 (есептік кезеңнің соңында) немесе N 7664 (активтерді жүзеге асыру кезінде) "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7667. Бағамдық айырма бойынша жүзеге асырылмаған кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған, жүзеге асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінен жүзеге асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 (есептік кезеңнің соңында) немесе N 7664 (активтерді жүзеге асыру кезінде) "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7668. Басқа да кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттің активтерін сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында алынған, басқа N 7661-7667 баланстан тыс шоттар бойынша жүргізілмейтін басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7681. Клиенттердің активтерін алу.
Шоттың мақсаты: Клиенттер активтерінің құнын оларды сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында басқарушы ұйым алған және/немесе орналастырған кезде есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттер активтерінің құны олар алынған және/немесе орналастырылған кезде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиент активтерінің құнын N 7651 "Капитл" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7682. Комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқарушы ұйымның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқарушы ұйымның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін комиссиялық шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7683. Активтерді сатып алу-сату шығыстары.
Шоттың мақсаты: Активтерді сатып алу-сату бойынша сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында түскен шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтерді сатып алу-сату бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.

7666. Нереализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения стоимости активов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651 (в конце отчетного периода) или на N 7664 (при реализации актива).
7667. Нереализованные доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651 (в конце отчетного периода) или на N 7665 (при реализации актива).
7668. Прочие доходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих доходов, полученных в процессе доверительного (инвестиционного) управления активами клиента, которые не могут быть учтены на других внебалансовых счетах N 7661-7667.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.
7681. Изъятие активов клиента.
Назначение счета: Учет стоимости активов клиентов, при их изъятии и/или размещении управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится стоимость активов клиентов при их изъятии и/или размещении.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов клиента на внебалансовый счет N 7651.
7682. Расходы по выплате комиссионных вознаграждений.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов управляющей организации за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов управляющей организации за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.
7683. Расходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от купли-продажи активов, поступивших в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится сумма расходов от купли-продажи активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.

7684. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Активтер құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтер шығарылған кезде келтірілген олардың құнының теріс өзгеруінен іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7685. Бағамдық айырма бойынша іске асырылған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валюта бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы бағамы шығарылған кезде келтірілген олардың құнының теріс өзгеруінен жүзеге асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7686. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Активтердің құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген, іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтер шығарылған кезде келтірілген олардың құнының теріс өзгеруінен іске асырылмаған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына (есептік кезең соңында) немесе N 7684 шотқа (активті іске асыру кезде) есептен шығару жазылады.
7687. Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валюта бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген, іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына (есептік кезең соңында) немесе N 7684 шотқа (активті іске асыру кезде) есептен шығару жазылады.
7688. Басқа да шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттің басқа NN 7681-7687 баланстан тыс шоттар бойынша жазылмайтын активтерін сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында келтірілген басқа да шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7701. Бағалы қағаздар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсетуге қабылданған бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша бағалы қағаздардың құны олар кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған немесе бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде құны ұлғайған кезде жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған бағалы қағаздардың құны оларды клиентке қайтарған, оларды сатқан немесе бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде құны азайған кезде есептен шығарылады.

7684. Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от отрицательного изменения стоимости активов, понесенных при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.
7685. Реализованные расходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от отрицательного изменения курса иностранной валюты, понесенных при ее выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.
7686. Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовый счет N 7651 (в конце отчетного периода) или на N 7684 (при реализации актива).
7687. Нереализованные расходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовый счет N 7651 (в конце отчетного периода) или на N 7684 (при реализации актива).
7688. Прочие расходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих расходов, понесенных в процессе доверительного (инвестиционного) управления активами клиента, которые не могут быть учтены на других внебалансовых счетах N 7681-7687.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.
7701. Ценные бумаги.
Назначение счета: Учет стоимости ценных бумаг, принятых на кастодиальное обслуживание.
По приходу счета проводится стоимость ценных бумаг при их принятии на основании договора кастодиального обслуживания или увеличении стоимости при переоценке ценных бумаг.
По расходу счета проводится списание стоимости ценных бумаг, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, при их возврате клиенту, их продаже или уменьшении стоимости при переоценке ценных бумаг.

7702. Басқа банктердегі салымдар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, басқа банктердегі салымдарда орналастырылған ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, басқа банктердегі салымдарға орналастырылған ақша сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет бойынша орналастырылған салымдардың сомалары олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
7703. Тазартылған қымбат металдар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық сақтауға қабылданған тазартылған қымбат металдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған тазартылған қымбат металдардың сомалары немесе оларды қайта бағалаған кездегі соманың ұлғаюы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша тазартылған қымбат металдардың сомалары оларды клиентке қайтарған, оларды сатқан немесе қайта бағалау кезінде құны азайған кезде есептен шығару жазылады.
7704. "Кері РЕПО" операциялары.
Шоттың мақсаты: "Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша "Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың операцияны ашу күнгі сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша "Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомалары "Кері РЕПО" операцияларын жабу немесе жою кезінде есептен шығарылады.
7705. "РЕПО" операциялары.
Шоттың мақсаты: "РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша "РЕПО" операциялары бойынша талаптардың операцияларды ашу күнгі сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша "РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомалары "РЕПО" операцияларын жабу немесе жою кезінде есептен шығарылады.
7706. Туынды қаржы құралдары.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық сақтауға қабылданған туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған сомаларды, сондай-ақ кері қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған сомалар, сондай-ақ кері қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе кастодиандық сақтауға қабылданған туынды қаржы құралдарымен операциялар жойылған кезде, сондай-ақ кері қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
7707. Капиталға инвестициялар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғалардың капиталына салынған ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғаның капиталына салынған ақша сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғаның капиталына салынған ақша сомасын есептен шығару жазылады.

7702. Вклады в других банках.
Назначение счета: Учет сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, размещенных во вклады в других банках.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, размещенных во вклады в других банках.
По расходу счета проводится списание сумм размещенных вкладов по кастодиальной деятельности при их возврате.
7703. Аффинированные драгоценные металлы.
Назначение счета: Учет сумм аффинированных драгоценных металлов, принятых на кастодиальное хранение.
По приходу счета проводятся суммы аффинированных драгоценных металлов, принятых на кастодиальное хранение, или увеличение суммы при их переоценке.
По расходу счета проводится списание сумм аффинированных драгоценных металлов при их возврате клиенту, продаже или уменьшения их стоимости при переоценке.
7704. Операции "обратное РЕПО".
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО".
По приходу счета проводятся суммы требований по операции "обратное РЕПО" на дату открытия операции.
По расходу счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции "обратное РЕПО".
7705. Операции "РЕПО".
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "РЕПО".
По приходу счета проводятся суммы требований по операции "РЕПО" на дату открытия операции.
По расходу счета проводится списание сумм требований по операции "РЕПО" при закрытии или аннулировании операции "РЕПО".
7706. Производные финансовые инструменты.
Назначение счета: Учет сумм, возникших в результате совершения операций с производными финансовыми инструментами, принятыми на кастодиальное хранение, а также суммы отрицательной переоценки.
По приходу счета проводятся суммы, возникшие в результате совершения операций с производными финансовыми инструментами, принятыми на кастодиальное хранение, а также суммы отрицательной переоценки.
По расходу счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций с производными финансовыми инструментами, принятыми на кастодиальное хранение, а также суммы отрицательной переоценки.
7707. Инвестиции в капитал.
Назначение счета: Учет сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в капитал юридических лиц.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в капитал юридических лиц.
По расходу счета проводится списание сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в капитал юридических лиц.

7708. Үйлерге, машиналарға, жабдыққа, көлік және басқа негізгі құрал-жабдыққа инвестициялар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғалардың үйлеріне, машиналарына, жабдығына, көлік және басқа негізгі құрал-жабдықтарына салынған ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғалардың үйлеріне, машиналарына, жабдығына, көлік және басқа негізгі құрал-жабдықтарына немесе оларды қайта бағалау кезінде құнының ұлғаю сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, ақша сомасы, оларды заңды тұлға сатып алған, оларды сатқан немесе қайта бағалау кезінде олардың құны азайған кезде есептен шығару жазылады.
7709. Басқа да активтер.
Шоттың мақсаты: кастодиандық қызмет көрсетудегі ақшаны орналастыру кезінде сатып алынған, басқа да активтерді есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша басқа да активтердің немесе олардың құнының қайта бағалау кезіндегі ұлғаю сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша басқа да активтердің сомалары оларды клиентке қайтару, сату немесе олардың құны қайта бағалау кезінде азайған кезде есептен шығарылады.
7710. Дивидендтер.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық сақтауға қабылданған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған бағалы қағаздар бойынша бұрын есептелген дивидендтердің сомалары есептен шығарылады.
7711. Сыйақы.
Шоттың мақсаты: кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары олар үшін ақы төлеу кезінде есептен шығарылады.
7712. Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша оларды сатып алғанға дейін алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша бағалы қағаздар бойынша оларды сатып алғанға дейін алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша бағалы қағаздар бойынша сыйақы сомалары оларды алған кезде есептен шығарылады.
7713. Басқа да талаптар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет бойынша басқа да талаптар бойынша сомаларды есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет бойынша басқа да талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет бойынша басқа да талаптардың сомалары оларды өтеу немесе есептен шығару кезінде есептен шығарылады.

7708. Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства.
Назначение счета: Учет сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства юридических лиц.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства юридического лица или увеличение их стоимости при переоценке.
По расходу счета проводится списание сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, при их выкупе юридическим лицом, их реализации или уменьшения их стоимости при переоценке.
7709. Прочие активы.
Назначение счета: Учет сумм прочих активов, приобретенных при размещении денег, находящихся на кастодиальном обслуживании.
По приходу счета проводятся суммы прочих активов или увеличение их стоимости при переоценке.
По расходу счета проводится списание сумм прочих активов при их возврате клиенту, продаже или уменьшении их стоимости при переоценке.
7710. Дивиденды.
Назначение счета: Учет сумм дивидендов, начисленных по ценным бумагам, принятым на кастодиальное хранение.
По приходу счета проводятся суммы дивидендов, начисленных по ценным бумагам, принятым на кастодиальное хранение.
По расходу счета проводится списание сумм ранее начисленных дивидендов по ценным бумагам, принятым на кастодиальное хранение.
7711. Вознаграждение.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по активам, принятым на основании договора кастодиального обслуживания.
По приходу счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по активам, принятым на основании договора кастодиального обслуживания.
По расходу счета проводится списание сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по активам, принятым на основании договора кастодиального обслуживания при их оплате.
7712. Вознаграждение, начисленное предыдущим держателем по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, до их покупки.
По приходу счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущим держателем по ценным бумагам, до их покупки.
По расходу счета проводится списание сумм вознаграждения по ценным бумагам, при их получении.
7713. Прочие требования.
Назначение счета: Учет сумм по прочим требованиям по кастодиальной деятельности.
По приходу счета проводятся суммы прочих требований по кастодиальной деятельности.
По расходу счета проводится списание сумм прочих требований по кастодиальной деятельности при их погашении или списании.

7801. Ақша (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша ұлттық және/немесе шетел валютасында исламдық банк қабылдаған клиенттердің ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша ұлттық және/немесе шетел валютасында исламдық банк қабылдаған клиенттердің ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің ұлттық және/немесе шетел валютасындағы ақша сомалары оларды инвестициялау немесе клиентке қайтару кезінде есептен шығарылады.
7802. Тазартылған қымбат металдар (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банк сатып алған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банк сатып алған тазартылған қымбат металдардың құны немесе тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезіндегі оның артуы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды сату кезінде олардың құнын немесе тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезінде олардың құнының кемуі есептен шығарылады.
7803. Басқа банктердегі салымдар (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша исламдық банк қабылдаған ақша есебінен басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша исламдық банк қабылдаған ақша есебінен басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомалары оларды қайтару кезінде есептен шығарылады.
7804. Исламдық бағалы қағаздар (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банк сатып алған исламдық бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банк сатып алған исламдық бағалы қағаздардың құны немесе исламдық бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде оның артуы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша исламдық бағалы қағаздарды сату кезінде олардың құнын немесе исламдық бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде олардың құнының кемуі есептен шығарылады.
7805. Акциялар (қатысу үлестері).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банктің өндірістік және сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және/немесе әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және/немесе әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және/немесе әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомалары оларды сату кезінде есептен шығарылады.

7801. Деньги (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, принятых исламским банком в национальной и/или иностранной валюте по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, принятых исламским банком в национальной и/или иностранной валюте по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм денег клиентов в национальной и/или иностранной валюте, при их инвестировании или возврате клиенту.
7802. Аффинированные драгоценные металлы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите или ее увеличение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их продаже или ее уменьшение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
7803. Вклады в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в других банках, за счет денег, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в других банках за счет денег, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм вкладов, размещенных в других банках, при их возврате.
7804. Исламские ценные бумаги (активный).
Назначение счета: Учет стоимости исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите или ее увеличение при переоценке исламских ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание стоимости исламских ценных бумаг при их продаже или ее уменьшение при переоценке исламских ценных бумаг.
7805. Акции (доли участия).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и/или на условиях партнерства при осуществлении исламским банком финансирования производственной и торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и/или на условиях партнерства.
По кредиту счета проводится списание сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и/или на условиях партнерства при их реализации.

7806. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша
талаптар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомалары оларды өтеу кезінде есептен шығарылады.
7807. Сыйақы (активтік).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге де оперциялар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге де оперциялар бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасы оларды төлеу кезінде есептен шығарылады.
7808. Қорлар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған қорлардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған қорлардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған қорлардың құны оларды сату кезінде есептен шығарылады.
7809. Үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа да құралдар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа да құралдардың құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа да құралдардың құны оларды инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алған кезде жазылады.
Шоттың шығысы бойынша үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа да құралдардың құны жасалынған лизинг (жалдау) шарты негізінде оларды жалға беру немесе тозумен немесе сатумен байланысты шығару кезінде есептен шығарылады.
7810. Салынып (орнатылып) жатқан негізгі құрал-жабдықтар.
Шоттың мақсаты: Сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде тауарды шығаруға (дайындауға) шығындардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде тауарды шығаруға (дайындауға) шығындардың құны жазылады.

7806. Требования по операциям финансирования торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы требований по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита при их погашении.
7807. Вознаграждение (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По кредиту счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения (купона) при их оплате.
7808. Запасы.
Назначение счета: Учет стоимости запасов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных запасов за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретенных запасов при их реализации.
7809. Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства.
Назначение счета: Учет стоимости зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По приходу счета проводится стоимость зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств при их приобретении за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По расходу счета проводится списание стоимости зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств при их передаче в аренду на основании заключенного договора лизинга (аренды) или выбытии в связи с износом или реализацией.
7810. Строящиеся (устанавливаемые) основные средства.
Назначение счета: Учет стоимости затрат на производство (изготовление) товара при осуществлении финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По дебету счета проводится стоимость затрат на производство (изготовление) товара при осуществлении финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.

Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығындардың құны аяқталған жұмыстардың қабылдау актілері негізінде N 7808 немесе N 7809 баланстан тыс шоттарға есептен шығарылады.
7811. Лизингке (жалға) берілген негізгі құрал-жабдықтар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған және лизингке (жалға) берілген негізгі құрал-жабдықтардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған және лизингке (жалға) берілген негізгі құрал-жабдықтардың құны, сондай-ақ лизинг шарты бойынша алынуға тиісті төлемдердің құны оларды есептеу кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалға берілген негізгі құрал-жабдықтардың құны лизингтің (жалдаудың) қолданылу мерзімі аяқталған, олар тозған, сондай-ақ лизинг шарты бойынша есептелген төлемдерді алған кезде есептен шығарылады.
7820 . Басқа да талаптар (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде туындайтын басқа да талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде туындайтын басқа да талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да талаптардың сомалары оларды өтеу немесе есептен шығару кезінде есептен шығарылады.
7831. Төленетін шоттар (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында заңды және жеке тұлғалардың алдында туындайтын міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомалары оларды өтеу кезінде есептен шығарылады.
7832. Болашақ кезеңдердің кірістері (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Болашақ кезеңдердің кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезеңдердің кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша болашақ кезеңдердің кірістерінің сомалары есептеу әдісі бойынша кірістердің шотына есептен шығарылады.
7833. Басқа да міндеттемелер (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында заңды және жеке тұлғалардың алдында туындайтын басқа да міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің сомалары оларды өтеу кезінде есептен шығарылады.

По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных затрат на основании актов приемки законченных работ на внебалансовый счет № 7808 или № 7809.
7811. Основные средства, переданные в лизинг (аренду).
Назначение счета: Учет стоимости основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, и переданных в лизинг (аренду).
По дебету счета проводится стоимость основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, и переданных в лизинг (аренду), а также стоимость платежей, подлежащих получению по договору лизинга, при их начислении.
По кредиту счета проводится списание стоимости переданных в аренду основных средств при истечении срока действия лизинга (аренды), их износе, а также получении начисленных платежей по договору лизинга.
7820. Прочие требования (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочих требований, возникающих в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма прочих требований, возникающих в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований при их погашении или списании.
7831. Счета к оплате (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении.
7832. Доходы будущих периодов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов будущих периодов.
По кредиту счета проводится сумма доходов будущих периодов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов будущих периодов на счета доходов по методу начисления.
7833. Прочие обязательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении.

7851. Капитал (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарттар бойынша клиенттердің таза активтерінің сомаларын есепке алу (қаржылық нәтиже).
Шоттың кредиті бойынша N 7860 баланстан тыс шоттар тобын жабу кезінде есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 7880 баланстан тыс шоттар тобын жабу кезінде есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын шығыстардың сомасы жазылады.
7861. Клиенттен ақшаның түсуі.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің инвестициялық депозит туралы шарттар бойынша түскен ақшасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен инвестициялық депозит туралы шарт бойынша түскен ақша жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің ақшасы N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7862. Сыйақы түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге де активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге де активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7863. Активтерді сатып алудан-сатудан болған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқару барысында келіп түскен және/немесе сатып алынған активтерді сатып алудан-сатудан болған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді сатып алудан-сатудан болған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7864. Дивидендтер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары оларды алу кезінде есептен шығарылады.
7865. Бағам айырмасы бойынша іске асырылған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруінен болған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.

7851. Капитал (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм чистых активов клиентов по договорам об инвестиционном депозите за отчетный период (финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите, за отчетный период при закрытии внебалансовых счетов группы № 7860.
По дебету счета проводится сумма расходов, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите, за отчетный период при закрытии внебалансовых счетов группы № 7880.
7861. Поступление денег от клиента.
Назначение счета: Учет денег клиентов, поступивших по договорам об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится деньги, поступившие от клиента по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание денег клиента на внебалансовый счет № 7851.
7862. Доходы в виде вознаграждения.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7863. Доходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм доходов от купли-продажи активов, поступивших и/или приобретенных в процессе управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7864. Дивиденды.
Назначение счета: Учет сумм дивидендов, начисленных по ценным бумагам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По приходу счета проводятся суммы дивидендов, начисленных по ценным бумагам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По расходу счета проводится списание сумм начисленных дивидендов по ценным бумагам при их получении.
7865. Реализованные доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм реализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов от положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, при их выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.

7866. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске
асырылған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруінен болған іске асырылған кірістердің сомалары оларды шығару кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7867. Бағам айырмасы бойынша іске асырылмаған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 (есепті кезеңнің аяғында) немесе N 7865 баланстан тыс шотқа (активті сату кезінде) есептен шығарылады.
7868. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруінен болған іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады .
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 (есепті кезеңнің аяғында) немесе N 7866 баланстан тыс шотқа (активті сату кезінде) есептен шығарылады.
7869. Лизинг (жалдау) төлемдері түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған мүліктің лизингі (жалдауы) бойынша төлемдерді алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған мүліктің лизингі (жалдауы) бойынша төлемдерді алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады .
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7870. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша
кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.

7866. Реализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм реализованных доходов, полученных в результате положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов от положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, при их выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7867. Нереализованные доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851 (в конце отчетного периода) или на № 7865 (при реализации актива).
7868. Нереализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов от положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851 (в конце отчетного периода) или на № 7866 (при реализации актива).
7869. Доходы в виде лизинговых (арендных) платежей.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением платежей по лизингу (аренде) имущества, приобретенного за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением платежей по лизингу (аренде) имущества, приобретенного за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7870. Доходы по операциям финансирования торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.

7871. Басқа да кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде алынған, N 7862-7870 баланстан тыс шоттарда есептелінбейтін басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде алынған басқа да кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7881. Клиенттің ақшасын алу.
Шоттың мақсаты: Клиент инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес ақшаны алған кезде клиенттердің ақшасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің ақшасы оны алу кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің ақшасы N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7882. Комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызметтер үшін және басқа да қызметтер үшін комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін және басқа да қызметтер үшін комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7883. Активтерді сатып алудан-сатудан болған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтерді сатып алудан-сатудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтерді сатып алудан-сатудан болған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7884. Бағам айырмасы бойынша іске асырылған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруінен болған іске асырылған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7885. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске
асырылған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруінен болған іске асырылған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.

7871. Прочие доходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих доходов, полученных в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, которые не могут быть учтены на внебалансовых счетах № 7862-7870.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов, полученных в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7881. Изъятие денег клиента.
Назначение счета: Учет денег клиентов, при их изъятии клиентом согласно договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится деньги клиентов при их изъятии.
По кредиту счета проводится списание денег клиента на внебалансовый счет № 7851.
7882. Расходы по выплате комиссионного вознаграждения.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг, и другие услуги.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг и другие услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7883. Расходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от купли-продажи активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма расходов от купли-продажи активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7884. Реализованные расходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7885. Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.

7886. Бағам айырмасы бойынша іске асырылмаған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомалары
N 7851 (есепті кезеңнің аяғында) немесе N 7884 баланстан тыс шотқа (активті сату кезінде) есептен шығарылады.
7887. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомалары
N 7851 (есепті кезеңнің аяғында) немесе N 7885 баланстан тыс шотқа (активті сату кезінде) есептен шығарылады.
7888. Негізгі құрал-жабдықтар бойынша амортизациялық
аударымдар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша амортизациялық аударымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7889. Активтердің құнсыздануынан болған зияндар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің құнсыздануынан болған зиянның сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің құнсыздануынан болған зиянның сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша зиянның сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7890. Басқа да шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттің инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған, N 7882 – 7889 баланстан тыс шоттарда есептелінбейтін ақшасын пайдалану барысында келтірілген басқа да шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшасын пайдалану барысында келтірілген басқа да шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.

7886. Нереализованные расходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовый счет № 7851 (в конце отчетного периода) или на № 7884 (при реализации актива).
7887. Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовый счет № 7851 (в конце отчетного периода) или на № 7885 (при реализации актива).
7888. Амортизационные отчисления по основным средствам.
Назначение счета: Учет сумм амортизационных отчислений по основным средствам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы начисленных амортизационных отчислений по основным средствам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 7851.
7889. Убытки от обесценения активов.
Назначение счета: Учет сумм убытка от обесценения активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы убытка от обесценения активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм убытка на балансовый счет № 7851.
7890. Прочие расходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих расходов, понесенных в процессе использования денег клиента, принятых по договору об инвестиционном депозите, которые не могут быть учтены на внебалансовых счетах № 7882-7889.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов, понесенных в процессе использования денег клиента, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.