Жүктiк кедендiк декларациялардың расталған көшiрмелерiн ұсынудың ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы N 133 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 14 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2118. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 17 маусымдағы N 240 бұйрығымен.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттер кеден қызметтерiнiң басшылары кеңесiнiң "Жанама салықтарды есептеуге ықпал ететiн мәлiметтердi кеден органдарына мәлiмдеудiң тәртiбiн бiрдейлендiру туралы" 2001 жылғы 6 шiлдедегi N 111 шешiмiн орындау үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тасымалданатын тауарлардың жеткiзiлуiн бақылау мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Жүктiк кедендiк декларациялардың расталған көшiрмелерiн ұсынудың ережесi бекiтiлсiн.
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының орынбасары С.Ж.Мулкинге жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Кедендiк бақылау агенттiгi
төрағасының
2002 жылғы 4 желтоқсандағы
N 133 бұйрығымен
бекiтiлген
Жүктiк кедендiк декларациялардың расталған
көшірмелерiн ұсынудың
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже тауарлардың экспортының кедендiк режимiне сәйкес ресiмделген және Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан Еуразиялық экономикалық қоғамдастыққа (бұдан әрi - ЕурАзЭС) қатысушы мемлекеттердiң кедендiк аумағына әкетiлетiн, сондай-ақ ЕурАзЭС-ке қатысушы мемлекеттердiң аумағынан Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына импортталатын тауарлардың жеткiзiлуiн бақылау мақсатында әзірленді.
2. Жүктiк кедендiк декларацияның (бұдан әрi - ЖКД) төртiншi данасы ресiмдеушi кеден органынан баратын кеден органына (шекарадағы өткiзу пунктi) экспорты кезiнде тауарлардың жеткiзiлуiн растайтын құжат болып табылады.
3. Әкету елiнiң экспорттық ЖКД-сының қосымша данасы (не оның расталған көшiрмесi) ЕурАзЭС-ке қатысушы мемлекеттерден әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын растайтын құжаттардың бiрi болып табылады.
2. Тауарлардың экспорты кезiнде ЖКД-ның расталған көшiрмелерiн ұсынудың тәртiбi
4. Декларант тауарларды экспорттың кедендiк режимiне сәйкес негiзгi кедендiк ресiмдеу аяқталған кезде ЖКД-ның ресiмдеушi кеден органының лауазымды адамының жеке нөмiрлi мөрінің таңбасымен расталатын төртiншi данасының көшiрмесiн түсiрiп алады.

Об утверждении Правил предоставления заверенной копии грузовой таможенной декларации
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года N 133. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2003 года N 2118. Утратил силу - приказом и.о.Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 240 (V042901)
Во исполнение решения Совета руководителей таможенных служб государств-участников Таможенного союза от 6 июля 2001 года N 111 "Об унификации правил заявления таможенным органам сведений, влияющих на исчисление косвенных налогов", а также в целях контроля за доставкой товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления заверенной копии грузовой таможенной декларации.
2. Управлению правового обеспечения (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Мулькина С.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
Приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 4 декабря 2002 года N 133
Правила предоставления заверенной копии
грузовой таможенной декларации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях контроля за доставкой товаров, оформленных в соответствии с таможенными режимами экспорта товаров и вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан на таможенную территорию государств-участников Евразийского экономического сообщества (далее - ЕврАзЭС), а также импортируемых с территории государств-участников ЕврАзЭС на таможенную территорию Республики Казахстан.
2. Документом, подтверждающим доставку товаров при экспорте от таможенного органа оформления до таможенного органа назначения (таможенный пункт пропуска на границе), является четвертый экземпляр грузовой таможенной декларации (далее - ГТД).
3. Одним из документов, подтверждающих таможенную стоимость ввозимых с территории государств-участников ЕврАзЭС товаров, является дополнительный экземпляр экспортной ГТД (либо ее заверенная копия) страны вывоза.
2. Порядок предоставления заверенной копии грузовой
таможенной декларации при экспорте товаров
4. При завершении основного таможенного оформления товаров в соответствии с таможенным режимом экспорта декларантом снимается копия четвертого экземпляра ГТД, которая заверяется оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа оформления.

5. ЖКД-ның төртiншi данасының расталған көшiрмесi ЖКД-ның төртiншi данасына, тауарға iлеспе құжаттарға қоса тiгiледi және тауармен бiрге шекарадағы өткiзу кеден пунктiне iлесiп барады.
6. Шекара маңындағы өткiзу кеден пунктiнің лауазымды адамы ЖКД-ның төртiншi данасы мен оның көшiрмесiне күнiн, "Жүк өттi" деген мөртаңба қояды әрi қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен растайды.
7. ЖКД-ның төртiншi данасының расталған көшiрмесi алдын ала немесе негiзгi кедендiк ресiмдеудi жүргiзу кезінде баратын елдiң кеден органында көрсету үшiн тауарға iлеспе құжаттарға тiгiледi.
3. Тауарларды әкелу кезiнде жөнелтушi ел ЖКД-сының қосымша данасын (не оның көшiрмесiн) ұсынудың тәртiбi
8. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кедендiк аумағынан Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнының айқындалуының дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру кезiнде әкелiнетiн тауарлармен мәмiлелердiң бағасы бойынша кедендiк құнын белгiлеудiң әдiсiн қолдану арқылы аталған тауарларды кедендiк ресiмдеу жөнелтушi елдiң экспорттық ЖКД-сының қосымша данасын (не оның расталған көшiрмесiн) мiндеттi түрде ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
9. Жөнелтушi елдiң экспорттық ЖКД-сы қосымша данасының (не оның расталған көшiрмесiнiң) болмауы әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеуден бас тарту үшiн негіздеме болмауы тиiс. Бұл ретте, көрсетілген құжаттар болмаған жағдайда әкелінетiн тауарлардың кедендiк құнын (әкелiнетiн тауарлармен мәмілелердiң бағасы бойынша) айқындаудың негiзгi әдiсiн қолдану арқылы кедендiк ресiмдеу жүргiзiлмейдi.
Бұл жағдайда кедендiк құнын айқындау Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасына сәйкес кедендiк құнды айқындаудың келесi әдiстерiн қолдану арқылы жүргiзiлуi тиiс.
10. Экспорттық ЖКД-ның қосымша данасын (не оның көшiрмесiн) пайдалана отырып, ЕурАзЭС-ке қатысушы мемлекеттердiң кедендiк аумағынан әкелiнген тауарлардың кедендiк құнын айқындау кезiнде, жөнелтуші ел ЖКД-сының 12-бағанында көрсетiлген кедендiк құнға қосымша ЕурАзЭС-ке қатысушы мемлекеттердің аумағы бойынша көлiктiк шығыстар мен аталған тауарларды ЕурАзЭС-ке қатысушы мемлекеттердің аумағынан әкелу орнына, егер олар бұрын кедендік құнға енгізілмеген болса Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасына дейiн әкетуге байланысты шығыстар қосылады.
Ескерту: 10-тармақ толықтырылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 22 сәуірдегі N 160  бұйрығымен .

5. Заверенная копия четвертого экземпляра ГТД прикладывается к четвертому экземпляру ГТД, товаросопроводительным документам и следует с товаром в таможенный пункт пропуска на границе.
6. Должностное лицо таможенного пункта пропуска на границе на четвертом экземпляре ГТД и ее копии проставляет дату, штамп "Груз проследовал", заверяет подписью и личной номерной печатью.
7. Заверенная копия четвертого экземпляра ГТД прикладывается к товаросопроводительным документам для предъявления в таможенном органе страны назначения при производстве предварительного или основного таможенного оформления.
3. Порядок предоставления дополнительного экземпляра ГТД
(либо ее копии) страны отправления при ввозе товаров
8. При осуществлении контроля за правильностью определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан с таможенной территории государств-участников ЕврАзЭС, таможенное оформление названных товаров, с применением метода определения таможенной стоимости по цене сделки с ввозимыми товарами, осуществляется с обязательным представлением дополнительного экземпляра экспортной ГТД (либо ее заверенной копии) страны отправления.
9. Отсутствие дополнительного экземпляра экспортной ГТД (либо ее заверенной копии) страны отправления не должно служить основанием для отказа в таможенном оформлении ввозимых товаров. При этом, в случае отсутствия указанных документов, таможенное оформление ввозимых товаров с применением основного метода определения таможенной стоимости (по цене сделки с ввозимыми товарами) не производится.
Определение таможенной стоимости в данном случае должно производиться в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, с применением последующих методов определения таможенной стоимости.
10. При определении таможенной стоимости товаров, ввезенных с таможенной территории государства-участника ЕврАзЭС, с использованием дополнительного экземпляра экспортной ГТД (либо ее заверенной копии) в таможенную стоимость, указанную в графе 12 ГТД страны отправления, дополнительно включаются транспортные расходы по территории государства-участника ЕврАзЭС и расходы, связанные с вывозом с территории государства-участника ЕврАзЭС названных товаров до места ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан если они ранее не были включены в таможенную стоимость. <*>
Сноска. Пункт 10 с дополнениями - приказом Председателя Агентства Таможенного контроля Республики Казахстан от 22.04.2003г. N 160 .