Маңғыстау облысында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2003 жылға арналған Бағдарламасы туралы
Маңғыстау облысы мәлихатының шешімі. 2002 жылғы 20 желтоқсандағы N 23/239. Маңғыстау облыстық Әділет басқармасында 2003 жылғы 01 қаңтарда N 1235 тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  6-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2002-2003 жылдарға арналған Бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 8 шілдедегі N 736 Қаулысына  сәйкес облыстық мәслихат шешім етті:
1. Маңғыстау облысында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2003 жылға арналған Бағдарламасы бекітілсін (қоса беріліп отыр).
2. Осы шешім жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Сессия төрағасы           Облыстың мәслихаттың
хатшысы
"Маңғыстау облысында нашақорлыққа
және есірткі бизнесіне қарсы күрестің
2003 жылға арналған Бағдарламасы
туралы" облыстың мәслихаттың
2002 жылғы 20 желтоқсандағы
N№23/239 шешіміне қосымша
Маңғыстау облысында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне
қарсы күрестiң 2003 жылға арналған Бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы
Маңғыстау облысында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2003 жылға арналған Бағдарламасы
Әзірленім үшін
негіздеме
Президенттің 1997 жылғы 11 қазандағы "Қазақстан-2030. Барлық қазақстандыңтардың  өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
"Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және  олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі Заңы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 200 жылғы 16 мамырдағы №394 Жарлығымен бекітілген, "Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2001-2005 жылдарға арналған Стратегиясы".
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 8 шілдедегі №736 Қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2002-2003 жылдарға арналған Бағдарламасы.
Негізгі әзірлеушілер
Маңғыстау облысы әкімінің аппараты, Маңғыстау облысының прокуратурасы, Маңғыстау облыстың ішкі істер басқармасы, Маңғыстау облысы бойынша қаржы полициясы департаменті, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің облыс бойынша департаменті, облыстық денсаулық сақтау басқармасы, Маңғыстау облысы бойынша Әділет басқармасы, Маңғыстау облысы бойынша кеден басқармасы.
Мақсаты
Маңғыстау облысының аумағында нашақорлық пен есірткі бизнесінің одан әрі таралуына қарсы тиімді мемлекеттік және қоғамдық іс-қимыл жүйесінің негізгі буындарын нығайту.
Міндеттері
1) Нашақорлықтың алдын алу, емдеу жүйесін нығайту және есірткіге тәуелді адамдарды оңалту жүйесін құру;

О программе борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Мангистауской области на 2003 год
Решение Мангистауского областного маслихата от 20 декабря 2002 года N 23/239. Зарегистрировано Управлением юстиции Мангистауской области 9 января 2003 года N 1235
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона  Рекспублики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и постановлением  Правительства  Республики Казахстан от 8 июля 2002 года N 736 "О программе борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2002-2003годы" областной маслихат решил:
1. Утвердить Программу борьбы с наркоманией и наркобизнесом вМангистауской области на  2003 год (прилагается).
2. Настоящее решение вступает в силу со дня опубликования.
Председатель сессии                    Секретарь
областного маслихата
Приложение
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 20 декабря 2002г. N 23/239
Региональная программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Мангистауской области на 2003 год
Содержание
1. Паспорт программы
2. Введение
3. Анализ состояния проблемы
4. Задачи программы
5. Основные направления и механизм реализации программы
6. Необходимые ресурсы
7. Ожидаемый результат от реализации программы
1. Паспорт программы
Наименование      Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в
Мангистауской области на 2003 год.
Основание для     Послание  Президента страны народу Казахстан
разработки        "Казахстан-2030. Процветание, безопасность
и улучшение благосостояния всех казахстанцев"
от 11 октября 1997 года;
Закон  Республики Казахстан "О наркотических
средствах, психотропных веществах, прекурсорах и
мерах противодействия их незаконному обороту
и злоупотреблению ими" от 10 июля 1998 года.
Стратегия борьбы с наркоманией и наркобизнесом
в Республике Казахстан на 2001-2005 годы,
утвержденная Указом  Президента Республики
Казахстан от 16 мая 2000 года N 394.
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом
в Республике Казахстан на 2002-2003 годы,
утвержденная постановлением  Правительства
Республики Казахстан от 8 июля 2002 года N 736.
Основные          Аппарат акима Мангистауской области,
разработчики      прокуратура Мангистауской области,
управление внутренних дел Мангистауской области,
департамент финансовой полиции по Мангистауской
области, департамент Комитета национальной
безопасности по области, областное управление
здравоохранения, управление юстиции по
Мангистауской области, таможенное
управление по Мангистауской области.
Цель              Укрепить основные звенья системы эффективного
государственного и общественного противодействия
дальнейшему распространению наркомании и
наркобизнеса на территории Мангистауской области.
Задачи            1) укрепление системы профилактики, лечения
наркомании и создание системы реабилитации
наркозависимых лиц;

2) Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл тетігін нығайту;
Көздері
Облыстық бюджеттің қаражаты, заңды және жеке тұлғалардың ерікті қайырымдылық қаржылары.
Күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру нашақорлықтың алдын алудың тиімділігін арттыруға, есірткіні заңсыз  тұтынатын адамдарды дер кезінде анықтауға және олардың санын азайтуға, Қазақстан Республикасының кедендік және мемлекеттік шекараларына бақылау жасауды күшейтуге, есірткі, психотроптың заттардың және прекурсорлардың айналымына мемлекеттік бақылау жүйесін нығайтуға, есірткіге деген сұраныстың азаюына, есірткіге тәуелді адамдарды емдеуге және оңалтуға, есірткінің заңсыз айналымының жолын кесуге жетуге мүмкіндік береді.
Іске асыру мерзімі
2003 жыл
2. Кіріспе
Маңғыстау облысында нашақорлық пен есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2003 жылға арналған Бағдарламасы (бұған әрі - Бағдарлама) онда нашақорлық пен есірткі бизнесіне қарсы күрес Үкіметтің басым міндеттері болып айқындалған Президенттің "Қазақстан-2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты Қазақстан халқына Жолдауына , "Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  сәйкес әзірленді.
Бағдарлама Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2001-2005 жылдарға арналған Стратегиясы негізінде Маңғыстау облысының 2001-2002 жылдарға арналған нашақорлық және есірткі бизнесімен күрестің аймақтық бағдарламасының нәтижелері ескеріле отырып жасалды.
3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
Соңғы жылдары Маңғыстау облысында есірткі мен психотроптық заттарды тыйымсыз пайдалану мен олардың заңсыз айналымы етек ала бастады және бұл экономиканың, құқықтық тәртіптің жай-күйіне, қоғамдағы әлеуметтік-психологиялық ахуалға, халықтың денсаулығына барған сайын әсерін тигізуде. Облыстық наркологиялық диспансерде 2002 жылдың бірінші қыркүйегіне есірткі пайдаланғаны үшін бақылауда тұрған адамның жалпы саны 981 адам құрайды. Ағымдағы жылдың сегіз айында есірткі заттарының заңсыз айналымына байланысты 187 қылмыс жасалып, 129 адам қылмыстық жауапкершілікке тартылды. Есірткі заттарының медициналық емес қолданудың кәмелетке толмаған адамдар, жастар мен әйелдер арасында таралуы айырықша толғандырады. Есірткі тұтынушылардың үштен екісіне жуығы 30 жасқа дейінгі адамдар болып отыр. Көрсетілген кезеңде тіркелген 606 жалпы қылмыс арасынан 212-сін есірткіге елтіген нашақорлар жасаған.
Жедел алынған мәліметтер мен қылмыстық істердің материалдарын талдауда көрінгеніндей, облыс аумағына есірткі заттарының келіп түсетін негізгі көздері Қазақстанның оңтүстік аймағы, Өзбекстан, Тәжікстан және Түрікменстан болып табылады. Негізінен героин мен марихуана сияқты түрлері тасымалданып әкілінеді.
Қазір бүкіл республикадағы сияқты Маңғыстау облысындағы есірткі жағдайы былайша сипатталады:
есірткіге тәуелділік дертіне ұшыраған адамдарды алдын ала сауықтырудың, емдеудің және оңалтудың жеткіліксіз дамуы;
есірткінің заңсыз айналымына байланысты қылмыстар санының өсуі;
Қазақстан аумағын транзиттік дәліз ретінде пайдаланудың жалғасуы;
есірткі тұтынушылар жасының "жасаруымен".
Республика бойынша есірткі таралуының жолын кесу, тек мемлекет пен қоғамның күшін толық топтастырғанда ғана мүмкін болмақ.

2)укрепление механизма противодействия незаконному
обороту наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров;
Источники         Средства областного бюджета, добровольные
пожертвования юридических и физических лиц.
Ожидаемые         Реализация программы позволит добиться
результаты        повышения эффективности профилактики наркомании,
своевременного выявления лиц, незаконно
употребляющих наркотики, и сокращения их числа,
усиления контроля таможенной и государственной
границ Республики Казахстан, укрепления системы
государственного контроля над оборотом
наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, сокращения спроса
на наркотики, лечения и реабилитации
наркозависимых лиц, пресечения
нелегального оборота наркотиков.
Срок реализации   2003 год
2. Введение
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Мангистауской области на 2003 год (далее  Программа) разработана в соответствии с Посланием  Президента народу Казахстана "Казахстан-2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев", где борьба против наркомании и наркобизнеса определена, как приоритетная задача Правительства, Законом  Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими".
Программа разработана на основе Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы с учетом результатов реализации региональной программы борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Мангистауской области на 2001-2002 годы.
3. Анализ современного состояния проблемы
В последние годы злоупотребление наркотическими средствами и психотропными веществами и их незаконный оборот в Мангистауской области приобрели повсеместное распространение, и все более влияют на состояние экономики, правопорядка, социально-психологическую атмосферу в обществе, здоровье народа.
Общее число лиц, состоящих под наблюдением в областном наркологическом диспансере в связи со злоупотреблением наркотиков, на первое сентября 2002 года составило 981 человек. За восемь месяцев текущего года было совершено 187 преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, 129 человек были привлечены к уголовной ответственности. Особую тревогу вызывает распространение немедицинского употребления наркотических средств среди лиц несовершеннолетнего возраста, молодежи и женщин. Почти две трети потребителей наркотиков  лица в возрасте до 30 лет.
Из числа зарегистрированных за указанный период 606 общеуголовных преступлений, 212 совершено наркоманами в состоянии наркотического опьянения.
Как показывает анализ оперативных данных и материалов уголовных дел, основными источниками поступления наркотических средств на территорию области являются южные регионы Казахстана, Узбекистан, Таджикистан и Туркменистан. В основном ввозятся такие виды наркотиков, как героин и марихуана.
В настоящее время наркоситуация в Мангистауской области, как и во всей республике повсеместно характеризуется:
недостаточным развитием профилактической, лечебной и реабилитационной помощи лицам, страдающим наркотической зависимостью;
увеличением числа преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков;
продолжающимся использованием территории Казахстана в качестве транзитного коридора;
омоложением наркопотребителей.
Предотвратить наркотизацию в целом по республике возможно лишь при полной консолидации сил государства и общества.

4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты нашақорлық пен есірткі бизнесінің одан әрі таралуына қарсы тиімді мемлекеттік және қоғамдық іс-қимыл жүйесінің негізгі буындарын нығайту болып табылады.
Бағдарламаның неғұрлым маңызды міндеттерінің ішінен мыналарды бөліп көрсетуіміз қажет:
1) нашақорлықты алдын ала сауықтырудың, емдеудің жүйесін нығайту және есірткіге тәуелді адамдарды оңалту жүйесін құру;
2) есірткі, психотроптық заттарының және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасаудың тетігін нығайту.
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары мен
іске асыру тетігі
Бағдарламада қойылған мақсаттар мен басты міндеттерге қол жеткізу үшін Маңғыстау облысында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жүйесін нығайтуға бағытталған шаралар кешенін іске асыру көзделген.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі әрекеттің тоқтап қалмауы үшін және қолдау мақсатымен облыста, құрамы  облыстық барлық құқық қорғау органдарының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік Комитетінің шекарашылар күштерінің өкілдерінен, облыстық мәслихаттың депутатынан, облыстық денсаулық сақтау және білім басқармаларының өкілдерінен тұратын нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі аймақтық комиссия жұмыс істейді.
Нашақорлықтың алдын алу, емдеу жүйесін нығайту және есірткіге тәуелді адамдарды оңалту жүйесін құру ісінде облыстық наркологиялық диспансерінің қызметіне зор көңіл бөлінетін болады.
Мұқтаждарға наркологиялық жәрдемді уақытылы алу мүмкіндігі берілуге тиіс. Бұл ретте есірткі мен психотроптық заттарды тұтынатын және тұтынуға бейім тұратын кәмелетке толмағандарды емдеуге және әлеуметтік оңалтуға айырықша көңіл бөлінетін болады. Облыстық наркологиялық диспансері жанынан жасөспірімдер бөлімі ашылуға тиіс.
Денсаулық сақтау органдарының кадрларды оқытуға, оларды қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға байланысты ұшырасатын проблемаларын шешу көзделеді.
Облыстың барлық оқу орындарында жас ұрпаққа әлеуметтік есірткілік иммунитетін сіңіретін, мысалы, "Есірткінің адам организміне әсері", "Есірткі заттарын заңсыз таратқаны және сақтағаны үшін құқықтық жауапкершілік" сияқты арнайы курстар жұмыс істеуге тиіс.
Осындай мақсатпен есірткіге қарсы көрнекі үгіт, басқа да әдебиеттерді әзірлеу және шығару қажет.
Салауатты өмір салтын қоғамдық санада қалыптастыру, есірткіні теріс пайдалануға қарсы қоғамдық алдын алу бағдарламаларын қолдау үшін бұқаралық ақпарат құралдарын тарту күшейе түседі.
Есірткіге қарсы тақырыпқа арналған конкурстарды, спорт жарыстарын, есірткінің қоғам үшін зияны туралы деректі және ғылыми-көпшілік фильмдерді көрсетуді ұйымдастырып, Халықаралық есірткіге қарсы күрес Күніне арнап кең ауқымды акция өткізу белгіленген.
Осы Бағдарламаны іске асырудың келесі бір бағыты-есірткі, психотроптық заттарының және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл тетігін нығайту болып табылады, ол есірткі, психотроптық заттарының және прекурсорлардың айналымына бақылауды күшейтуге, соның ішінде облыстық ішкі істер басқармасының кинология қызметін нығайтуға, құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдардың есірткі заттарымен заңсыз айналымына бақылау жасау саласындағы өзара іс-қимылы мен қарым-қатынасын нығайтуға бағытталған кешенді шаралардан тұрады.

4. Цель и задачи программы
Целью Программы является укрепление основных звеньев системы эффективного государственного и общественного противодействия дальнейшему распространению наркомании и борьба с наркобизнесом.
В числе наиболее важных задач Программы следует выделить:
1) укрепление системы профилактики, лечения наркомании и создание системы реабилитации наркозависимых лиц;
2) укрепление механизма противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
5. Основные направления и механизм реализации программы
Для достижения поставленных целей и решения главных задач Программой предусмотрена реализация комплекса мер, направленных на укрепление существующей системы борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Мангистауской области.
С целью продвижения и поддержки действий по реализации Программы в области функционирует региональная комиссия по борьбе с наркоманией и наркобизнесом, в составе которой представители всех правоохранительных органов области, пограничных сил Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, депутат областного маслихата, областных управлений здравоохранения и образования.
В деле укрепления системы профилактики, лечения наркомании и создания системы реабилитации наркозависимых лиц большое внимание будет уделено деятельности областного наркологического диспансера.
Нуждающимся должны быть предоставлены возможности своевременного получения наркологической помощи. При этом пристальное внимание будет уделено лечению и социальной реабилитации несовершеннолетних, употребляющих и склонных к употреблению наркотических средств и психотропных веществ. При областном наркологическом диспансере должно быть открыто подростковое отделение.
Предполагается решение проблем, с которыми сталкиваются органы здравоохранения, связанные с обучением кадров, их переподготовкой и повышением квалификации.
Во всех учебных заведения области должны функционировать специальные курсы, прививающие молодому поколению социальный наркотический иммунитет, например, такие как "влияние наркотиков на организм человека", "правовая ответственность за незаконное распространение и хранение наркотических средств".
С этой же целью необходима разработка и издание антинаркотической наглядной агитации, другой литературы.
Усилится привлечение средств массовой информации для формирования в общественном сознании здорового образа жизни, в поддержку общественных профилактических программ против злоупотребления наркотиками.
Намечено проведение широкомасштабной акции, посвященной Международному дню борьбы с наркоманией (26 июня) с организацией конкурсов на антинаркотическую тематику, спортивных соревнований, демонстрацией документальных и научно-популярных фильмов о вреде наркотиков для общества.
Следующим направлением реализации настоящей Программы является укрепление механизма противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, которое содержит комплекс мер, направленных на усиление контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, среди которых укрепление кинологической службы Управления внутренних дел области, укрепление взаимодействия и сотрудничества правоохранительных и других государственных органов в области контроля за незаконным оборотом наркотических средств.

6. Қажетті ресурстар мен оларды
қаржыландырудың көздері
Осы Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар облыстық бюджеттің, және заңнамамен тыйым салынбаған басқа да көздердің есебінен жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаны іске асыру 39220 мың теңге сомасында қаржыландыруды талап етеді.
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелері
Бағдарлама іске асырылған жағдайда мынадай нәтижелер күтіледі:     Нашақорлықты алдын алу тиімділігінің артуы, есірткіні заңсыз тұтынатын адамдарды дер кезінде анықтау және олардың санын азайту;
Қазақстан Республикасының кедендік және мемлекеттік шекарасына бақылау жасауды күшейту;
есірткі, психотроптық заттардың және прекурсорлардың Заңсыз айналымына мемлекеттік бақылау, есірткіге тәуелді адамдарды емдеу мен оңалту, есірткінің заңсыз айналымының жолын кесу жүйелерін нығайту.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Мероприятия по реализации данной Программы будут осуществляться за счет областного бюджета, и других источников, не запрещенных законодательством.
Реализация Программы требует финансирования на сумму 39220 тысяч тенге.
Финансирование мероприятий по п.п. 3, 21 плана предусмотрено в пределах средств бюджета развития.
7. Ожидаемый результат от реализации программы
При реализации Программы ожидаются следующие результаты:
повышение эффективности профилактики наркомании, своевременного выявления лиц, незаконно употребляющих наркотики и сокращение их числа;
усиление контроля таможенной и государственной границ Республики Казахстан;
укрепление системы государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, лечения и реабилитации наркозависимых лиц, пресечение нелегального оборота наркотиков.