Коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру жөніндегі Нұсқаулықты бекiту туралы
Павлодар облысы әкімінің 2002 жылғы 13 қыркүйектегі N 201/9 қаулысы. Павлодар облысының әділет басқармасында 2002 жылғы 16 қазанда N 1493 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2008 жылғы 2 сәуірдегі N 70/4 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2008 жылғы 2 сәуірдегі N 70/4 қаулысымен.
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .
Қазақстан Республикасының қаржы министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi Төрағасының 2001 жылғы 15 мамырдағы "Республикалық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) берудiң ережелерiн бекiту туралы" N 111 бұйрығына , облыс әкiмиятының 2001 жылғы 7 тамыздағы қаулысына "Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi мүлiктiк жалға беру ережелерiн бекiту туралы" N 48/5 және 2002 жылғы 25 наурыздағы "Облыстың мемлекеттiк мүлкiн басқару тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi 2002 жылға арналған iс-шараларды бекiту туралы" N 68/4 қаулысына сәйкес, коммуналдық меншiктi пайдалану тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған жұмыстарды реттеу мақсатында облыс әкiмияты ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған облыстың коммуналдық мемлекеттiк мекемелерiнiң балансындағы объектiлердi кейiн өтеуiн төлеп алу құқығынсыз мүлiктiк жалға (жалдауға) беру жөніндегі Нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) бекiтiлсiн. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .
1-1. Коммуналдық мемлекеттiк мекемелер балансындағы олардың ведомстволық құрылымынан тәуелсiз коммуналдық мемлекеттiк мекемелердi жайларға орналастыру баланс ұстаушының келiсiмiн мүдделi коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң, мемлекеттік мекемелердің уәкiлеттi органдарымен келiсiлгеннен немесе жазбаша ұсынымнан кейін облыс қаржы департаментiнiң шешiмi арқылы белгiленсiн.
Облыс қаржы департаменті шешiмiнің негiзiнде мүдделi коммуналдық мекеме және баланс ұстаушы арасында коммуналдық қызметтерге, ағымдағы және күрделi жөндеулерге жұмсалатын аударымдар төлемдерi, ғимаратқа қызмет көрсету төлемдерi тәртiбi қаралатын шарт жасалады. <*>
Ескерту. 1-1 тармақпен толықтырылды - Павлодар облысы әкімиятының 2004 жылғы 3 ақпандағы N 44/2 ; өзгертілді - 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулыларымен.

Об утверждении инструкции по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе коммунальных государственных учреждений
Постановление акимата Павлодарской области от 13 сентября 2002 года N 201/9. Зарегистрировано Управлением юстиции Павлодарской области 16 октября 2002 года за N 1493. Утратило силу - постановлением акимата Павлодарской области от 2 апреля 2008 года N 70/4.
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Павлодарской области от 2 апреля 2008 года N 70/4.
Сноска: В заголовок внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.
В соответствии с приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 15 мая 2001 года N 111 "Об утверждении правил предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений", постановлениями акимата области от 7 августа 2001 года N 48/5 "Об утверждении правил передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий" и от 25 марта 2002 года N 68/4 "Об утверждении мероприятий по повышению эффективности управления государственным имуществом области на 2002 год", в целях упорядочения работ, направленных на повышение эффективности использования коммунальной собственности акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе коммунальных государственных учреждений без права последующего выкупа (далее - Инструкция). <*>
Сноска: В пункт 1 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.
1-1. Установить, что размещение коммунальных государственных учреждений в помещениях, находящихся на балансах коммунальных государственных учреждений, независимо от их ведомственной принадлежности, осуществляется решением департамента финансов области после согласования с уполномоченными органами государственных учреждений или письменного предоставления заинтересованными коммунальными государственными учреждениями согласия балансодержателя.
На основании решения департамента финансов области заключается договор между заинтересованным коммунальным государственным учреждением и балансодержателем, предусматривающий порядок платежей за коммунальные услуги, отчислений на текущий и капитальный ремонты, платежей за обслуживание здания. <*>
Сноска: В пункт 1-1 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.

2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары В.З. Бочинге жүктелсiн. <*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы әкімиятының 2004 жылғы 3 ақпандағы N 44/2 қаулысымен .
Облыс әкiмi
Облыс әкiмиятының 2002 жылғы
13 қыркүйектегі N 201/9 қаулысымен
бекiтiлген
Коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға)
беру жөніндегі Нұсқаулық <*>
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне , Қазақстан Республикасының қаржы министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi Төрағасының 2001 жылғы 15 мамырдағы "Республикалық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру Ережелерiн бекiту туралы" N 111 бұйрығына , басқа да нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес әзiрлендi және заңнамада белгiленген тәртiпте коммуналдық мемлекеттiк мекемелер балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) берудiң негiзгi принциптерiн, тәртiптерiн анықтайды. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .
2. Олардың ведомстволық қарауына қарамастан коммуналдық мемлекеттiк мекемелер балансындағы үй-жайлар, ғимараттар, имараттар, құрал-жабдықтар және басқа да мүлiктер (бұдан әрi - Объект) мүлiктiк жалға (жалдауға) беру объектiлерi болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының ерекше меншiктiк объектiлерi болып табылатын, коммуналдық маңыздағы санатқа жататын ғимараттар тарих пен мәдениет ескерткiштерi облыстың тарихи-мәдени мұраны сақтау және пайдалану мәселелерiмен шұғылданатын құзыреттi мемлекеттiк органымен оларды қолдану мен пайдалану шарттары келiсiлген кезде ғана мүлiктiк жалға (жалдауға) берiледi.
4. Объектiлердi кейiн төлеп алу құқығынсыз мемлекеттiк жалға (жалдауға) берудi мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi органдарымен немесе Объектiнiң баланс ұстаушысымен ұсынысы бойынша облыс қаржы департаментi (бұдан әрi - Жалға берушi) жүзеге асырады.
Мемлекеттiк жалға (жалдауға) беру шарты шарт жағдайларын тиiсiнше орындағанда ұзартылу құқығымен үш жыл мерзiмге жасалады.
Кейбiр жағдайларда облыс қаржы департаментiнiң алқа шешiмi негiзiнде шаруашылық жүргiзу құқығындағы коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар Жалға берушi бола алады. <*>
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер мен толықтырулар енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .

2. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Бочина В.З. <*>
Сноска: с изменениями и дополнениями внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 3 февраля 2004 года N 44/2.
Аким области Д. Ахметов
Утверждены
постановлением акимата области
от "13" сентября 2002 года
Инструкция по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе коммунальных государственных учреждений <*>
Сноска: В заголовок внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.
1. Общие положения
1. Настоящая инструкция разработана в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 15 мая 2001 года N 111 "Об утверждении Правил предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений", другими нормативными правовыми актами и определяют основные принципы, порядок предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе коммунальных государственных учреждений, в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска: В пункт 1 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.
2. Под объектами имущественного найма (аренды) понимаются помещения, здания, сооружения, оборудование и иное имущество, находящееся на балансе коммунальных государственных учреждений независимо от их ведомственной принадлежности (далее Объект).
3. Здания - памятники истории и культуры, являющиеся объектами исключительной собственности Республики Казахстан, отнесенные к категории коммунального значения, предоставляются в имущественный наем (аренду) при наличии согласования условий их использования и эксплуатации с компетентным государственным органом области, занимающимся вопросами охраны и использования историко-культурного наследия.
4. Предоставление в имущественный наем (аренду) Объектов осуществляется без права последующего выкупа департаментом финансов области (далее - Наймодатель) по согласованию с уполномоченным органом государственного учреждения или по предложению балансодержателя Объекта. <*>
Договор имущественного найма (аренды) заключается на срок не более трех лет с правом пролонгации при надлежащем выполнении условий договора.
В отдельных случаях Наймодателем могут выступать коммунальные государственные предприятия на праве хозяйственного ведения на основании решения коллегии департамента финансов области. <*>
Сноска: В пункт 4 внесены изменения и дополнения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.

2. Кейiннен сатып алу құқығынсыз Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) берудiң тәртiбi
5. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру өтiнiмдердi коммуналдық мемлекеттiк мекемелерден басқа кез келген заңды және жеке тұлғалар (бұдан әрi Жалдаушы) беруi мүмкiн. Өтiнiмдер Жалға берушiге берiледi.
6. Келiп түскен өтiнiмдердi қарау және олар бойынша шешiм қабылдау бiр ай мерзiмде iске асырылады.
7. Объектiлердi мемлекеттiк жалға (жалдауға) беру туралы келiп түскен өтiнiмдер мынадай құжаттар:
1) Объектiге қажеттiлiктiң техника экономикалық негiздемесi;
2) құрылтайшылық құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшiрмесi (заңды тұлғалар үшiн);
3) төлқұжат немесе жеке тұлғаны куәландыратын өзге де құжат (жеке тұлғалар үшiн) болғанда қарастырылады.
8. Жалға берушi өтiнiмдi және ұсынылған құжаттарды қарастырудың нәтижелерi бойынша мынадай:
1) Объектiлердi мақсатты пайдалануы бойынша мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы;
2) осы Объект бойынша Жалдаушының тендерлiк iрiктеуiн өткiзу туралы;
3) жазбаша себептерiн көрсете отырып Объектiнi мүлiктiк жалға (жалдауға) беруден бас тарту туралы шешiмдердiң бiрiн қабылдайды.
Өтiнiшкерлерге қойылатын талаптарды қанағаттандыратын екi не одан көп өтiнiм болса, Объектi мүлiктiк жалға (жалдауға) тендер қорытындылары бойынша ғана берiлуi мүмкiн.
9. Облыстың атқарушы органы Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде Объектiлердiң орналасқан жерi, түрi, жай-күйi, сондай-ақ мақсаты ескерiлiп жалдау ақысының мөлшерi мен көтерiлiп отыратын (төмендеп отыратын) коэффициенттердiң мөлшерiн аймақтық жағдайларды ескере отырып анықтайды және бекiтедi. <*>
Ескерту. 9 тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы әкімиятының 2004 жылғы 3 ақпандағы N 44/2 қаулысымен.
10. Жалға берушi тендер өткiзу туралы шешiм қабылдау кезiнде:
1) тендер өткiзiлетiн күнi мен орнын, шарттарын, сондай-ақ тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерiн анықтайды;
2) тендерлiк құжаттаманы бекiтедi;
3) тендерлiк комиссияны қалыптастырады;
4) кепiлдiк жарналарды қабылдайды;
5) тендерлiк комиссия отырыстарының хаттамаларын бекiтедi;
6) тендер жеңiмпазымен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасауды қамтамасыз етедi;
7) тендер аяқталғаннан кейiн осы Ереженiң 27 тармағымен белгiленген басқа жағдайларда, тендерге қатысушыларға кепiлдiк жарналарды қайтарады;
8) тендердi өткiзуге қажеттi өзге функцияларды жүзеге асырады.
11. Тендердi ұйымдастырушы ретiнде тендерлiк комиссия (бұдан әрi - Комиссия) әрекет етедi.
12. Комиссияның құрамына Жалға берушiнiң, баланс ұстаушының, өзге де мүдделi ұйымдардың өкiлдерi енгiзiледi, сондай-ақ тәуелсiз мамандар мен сарапшылар қатыстырылуы мүмкiн.
Жалға берушiнiң өкiлi Комиссияның төрағасы болып табылады.

2. Порядок предоставления Объектов в имущественный
наем (аренду) без права последующего выкупа
5. Заявки на имущественный наем (аренду) Объектов могут подавать любые юридические и физические лица кроме коммунальных государственных учреждений (далее Наниматель). Заявки подаются
Наймодателю.
6. Рассмотрение поступивших заявок и принятие решений по ним производится в месячный срок.
7. Поступившие заявки о предоставлении Объектов в имущественный наем (аренду) рассматриваются при наличии следующих документов:
1) технико-экономического обоснования потребности в Объекте;
2) нотариально заверенной копии учредительных документов (для юридических лиц);
3) паспорта или иного документа, удостоверяющего личность (для физических лиц).
8. По результатам рассмотрения заявки и представленных документов Наймодатель принимает одно из следующих решений:
1) о предоставлении Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) о проведении тендерного отбора Нанимателя по данному Объекту;
3) об отказе в предоставлении Объекта в имущественный наем (аренду) с указанием причин в письменном виде.
При наличии двух и более заявок, отвечающих требованиям, предъявляемым к заявителям, сдача Объекта в имущественный наем (аренду) возможна только по итогам тендера.
9. При предоставлении Объектов в имущественный наем (аренду) по целевому назначению расчетные ставки арендной платы и размеры повышающих (понижающих) коэффициентов, учитывающих месторасположение, тип, состояние, а также назначение Объектов, определяются с учетом региональных условий и утверждаются местным исполнительным органом области. <*>
Сноска: Пункт 9 изменен постановлением акимата Павлодарской области от 3 февраля 2004 года N 44/2
10. В случае принятия решения о проведении тендера Наймодатель:
1) определяет дату и место его проведения, условия, а также критерии выбора победителя тендера;
2) утверждает тендерную документацию;
3) формирует тендерную комиссию;
4) принимает гарантийные взносы;
5) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
6) обеспечивает заключение договора имущественного найма (аренды) с победителем тендера;
7) возвращает по окончании тендера его участникам гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных пунктом 27 настоящих Правил;
8) осуществляет иные функции, необходимые для проведения тендера.
11. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия (далее Комиссия).
12. В состав Комиссии включаются представители Наймодателя, балансодержателя, иных заинтересованных организаций, могут также привлекаться независимые специалисты и эксперты.
Председателем Комиссии является представитель Наймодателя.

13. Комиссияның құрамы Жалға берушiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
14. Комиссия мынадай қызметтердi жүзеге асырады:
1) Жалға берушi белгiлеген мерзiмде, ол Объект жөнiнде ұсынған деректердiң негiзiнде мақсаттық пайдалануға берiлген кезде ұқсас объектiлерге белгiленген жалдау ақы мөлшерiнен кем бола алмайтын жалдау ақының мөлшерлемесi негiзгiсi болып табылатын тендердiң шарттарын әзiрлейдi;
2) тендерлiк құжаттаманы және тендер жариялау үшiн басқа да қажеттi құжаттарды дайындайды;
3) тендер өткiзедi;
4) қажет болған жағдайда тендерлiк және басқа да қажеттi құжаттарды дайындау, өтiнiмдердi жинау және талдау бойынша жұмыстарды өткiзу жөнiндегi мамандар мен сарапшыларды тартады;
5) Комиссия отырысының тендер қорытындылары бойынша тендер жеңiмпазын анықтаған тұжырымы немесе өзге де шешiм бар хаттамасын ресiмдейдi;
6) осы Ережемен көзделген өзге де қызметтердi жүзеге асырады.
15. Жалға берушi тендер құжаттамасының нақты тәртiбiн, құрамын және дайындаудың шарттарын анықтайды.
16. Жалға берушi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде тендер өтуге дейiн кемiнде 15 күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында тендер өткiзу туралы хабарламаның жариялануын қамтамасыз етедi.
17. Тендер өткiзу туралы хабарламада:
1) тендер Объектiсiнiң қысқаша сипаттамасы;
2) мүлiктiк жалдың (жалдаудың) мерзiмi;
3) кепiлдiк жарнаны енгiзудiң мөлшерi, мерзiмдерi мен тәртiбi;
4) тендердiң шарттары және жеңiмпазды талдау өлшемдерi;
5) тендер өткiзiлетiн күн, уақыты мен орны;
6) тендерге қатысуға өтiнiмдердi қабылдаудың мекенжайы, мерзiмдерi;
7) тендерге қатысуды ресiмдеу тәртiбi туралы мәлiмет;
8) тендерге қатысу үшiн қажеттi құжаттар тiзбесi;
9) тендерлiк құжаттаманы алатын және тендер Объектiсiмен танысатын мекен-жай, мерзiмдерi мен шарттары;
10) Жалға берушiнiң ұйғарымы бойынша басқа ақпарат болуы тиiс.
18. Тендерлiк құжаттама тендерге қатысушының жазбаша сұрауы бойынша Комиссия белгiлейтiн тәртiппен жиынтықта ұсынылады.
19. Тендерлiк құжаттама мынадай негiзгi бөлiмдерден тұруы тиiс:
1) тендер объектiсi туралы мәлiмет;
2) өтiнiм және сонымен ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендер өткiзудiң шарттары мен тәртiбi;
4) тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерi;
5) мүлiктiк жал (жалдау) шартының жобасы;
6) тендерге қатысу өтiнiмнiң нысаны.
20. Тендерге қатысушыларды тiркеу тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен басталады және тендер өткiзiлетiн күннен үш күн бұрын аяқталады.
21. Жалға берушi тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланғаннан кейiн, Объектiлер және тендер өткiзу ережесi туралы ақпаратқа барлық ниет бiлдiрушiлердiң еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.

13. Состав Комиссии утверждается приказом Наймодателя.
14. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный Наймодателем срок, на основе представленных им данных об Объекте разрабатывает условия тендера, основным из которых является стартовая ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, устанавливаемой для аналогичных объектов при предоставлении их в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) готовит тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит тендер;
4) привлекает в случае необходимости специалистов и экспертов по подготовке тендерной и другой необходимой документации, проведению работ по сбору и анализу заявок;
5) оформляет протокол заседания Комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или содержащее иное решение по итогам тендера;
6) выполняет иные функции, предусмотренные настоящими Правилами.
15. Конкретный порядок, состав и условия подготовки тендерной документации определяет Наймодатель.
16. Наймодатель обеспечивает публикацию в средствах массовой информации извещения на государственном и русском языках о проведении тендера не менее, чем за 15 дней до его проведения.
17. Извещение о проведении тендера должно включать следующие сведения:
1) краткую характеристику Объекта тендера;
2) срок имущественного найма (аренды)
3) размер, сроки и порядок внесения гарантийного взноса;
4) условия тендера и критерии выбора победителя;
5) дату, время и место проведения тендера;
6) адрес, сроки принятия заявок на участие в тендере;
7) сведения о порядке оформления участия в тендере;
8) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
9) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с Объектом тендера;
10) другую информацию по усмотрению Наймодателя.
18. Тендерная документация предоставляется в комплекте по письменному запросу участника тендера, в порядке, определяемом Комиссией.
19. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявки и представляемых с ней документов;
3) условия и порядок проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора имущественного найма (аренды);
6) форма заявки на участие в тендере.
20. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за три дня до начала его проведения.
21. После публикации извещения о проведении тендера Наймодатель обязан обеспечить свободный доступ всех желающих к информации об Объектах и правилах проведения тендера.

22. Үмiткер тендерге қатысу үшiн Жалға берушi белгiлеген мерзiмдерде мынадай құжаттарды ұсынуы тиiс:
1) үмiткердiң тендерге қатысуға келiсiмi және оның тендер шарттарын орындау мен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасау жөнiндегi мiндеттемелерi бар тендерге қатысуға өтiнiм;
2) желiмделген конвертте тендердiң шарттары бойынша ұсыныстар;
3) қазақстан Республикасының заңды тұлғалар үшiн жарғының, заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiктiң, статистикалық карточканың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiн, сондай-ақ өкiлдерiнiң өкiлеттiктерiн растайтын құжат;
4) шетелдiк заңды тұлғалар үшiн орыс тiлiне аударылған нотариалды расталған құрылтайшылық құжаттар;
5) жеке тұлғалар үшiн төлқұжат немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжат;
6) кепiлдiк жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi;
7) алынып тасталды
8) хабарламада көрсетiлген өзге де құжаттар.
Ескерту. 22 тармақтың 7) тармақшасы алынып тасталды - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .
23. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) өтiнiмдердi кез келген заңды және жеке тұлғалар беруi мүмкiн. Өтiнiмдер Жалға берушiге берiледi.
24. Тендерге қатысушылар тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мөлшерде, мерзiмдер мен тәртiпте және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес Жалға берушiнiң депозиттiк шотына кепiлдiк жарна енгiзедi. Кепiлдiк жарнаның мөлшерi хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiлмейдi. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны алушы болып табылады.
25. Тендерге қатысу үшiн кепiлдiк жарна Объектiнiң баланстық құнынан 1-ден 5 пайыз мөлшерiнде (Жалға берушiнiң ұйғарымы бойынша) белгiленедi.
26. Кепiлдiк жарна тендерге қатысушының мынадай мiндеттемелерiнiң:
1) өзiнiң жеңiсi жағдайында тендердiң нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюды;
2) тендер нәтижелерi жөнiндегi хаттамаға сәйкес мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасауды қамтамасыз етедi.
27. Тендерде жеңген және мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасаған қатысушының кепiлдiк жарнасы мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты бойынша тиесiлi төлемдер есебiне жатады.
28. Кепiлдiк жарна Жалға берушi:
1) тендерге қатысушыға - тендер өткiзуге үш күн бұрын оған қатысудан жазбаша бас тартқан жағдайда; <*>
2) жеңiмпазға тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасаудан бас тартқан жағдайда қайтарылмайды.
Қалған барлық жағдайларда кепiлдi жарналар тендер аяқталған күннен бастап 10 банктiк күннен кешiктiрiлмей, ал егер Жалға берушiнiң шотына ақша тендер өткеннен кейiн түссе, олар түскен күннен бастап 10 банктiк күн iшiнде қайтарылады.
Ескерту. 28 тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .

22. Для участия в тендере претенденту необходимо предоставить в установленные Наймодателем сроки:
1) заявку, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма (аренды);
2) предложения по условиям тендера в запечатанном конверте;
3) для юридических лиц Республики Казахстан - нотариально заверенные копии устава, свидетельства о регистрации юридического лица, статистической карточки, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителя;
4) для иностранных юридических лиц - учредительные документы с нотариально заверенным переводом на русский язык;
5) для физических лиц - паспорт или иной документ, удостоверяющий личность;
6) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
7) (исключен)
8) иные документы, указанные в извещении.
Сноска: В пункт 22 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.
23. Заявки на предоставление в имущественный наем (аренду) Объектов могут подавать любые юридические и физические лица. Заявки подаются Наймодателю.
24. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера, на депозитный счет Наймодателя и в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Получателем гарантийного взноса является Наймодатель.
25. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается в размере от 1 до 5 ставок арендной платы в месяц (по усмотрению Наймодателя).
26. Гарантийный взнос обеспечивает следующие обязательства участника тендера:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае своей победы;
2) заключить договор имущественного найма (аренды) в соответствии с протоколом по результатам тендера.
27. Гарантийный взнос участника, победившего на тендере и заключившего договор имущественного найма (аренды), относится в счет причитающихся платежей по договору имущественного найма (аренды).
28. Гарантийный взнос не возвращается Наймодателем:
1) участнику тендера - в случае письменного отказа от участия в тендере менее, чем за три дня до его проведения; <*>
2) победителю - в случае его отказа от заключения договора имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не более 10 банковских дней со дня окончания тендера, при поступлении денег на счет Наймодателя после проведения тендера - в течение 10 банковских дней со дня их поступления.
Сноска: В пункт 28 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.

29. Тендерге қатысушы кепiлдiк жарнаның кез келген санын енгiзуге құқылы, бұл ретте бiр кепiлдiк жарна бiр Объектiге тендерге қатысу құқығын бередi.
30. өтiнiмдердi қабылдау және тендерге қатысуға ниет бiлдiрген тұлғаларды тiркеу қажеттi құжаттардың толық жиынтығы болғанда өткiзiледi.
31. Тендерге қатысушы:
1) тендерге өзi немесе тиiстi түрде ресiмделген сенiмхаттың негiзiнде өзiнiң өкiлдерi қатысуға;
2) тендерге шығарылатын Объект бойынша қосымша мәлiметтердi, нақтылауларды тегiн алуға;
3) Объектiнi алдын ала қарауға;
4) оның құқықтары бұзылғанда сотқа жүгiнуге;
5) бұл туралы Жалға берушiге жазбаша хабарлай отырып, тендердiң басталуына үш күн бұрын өз өтiнiмiн шақыртып алуға құқылы.
32. Егер өтiнiмдердi қабылдау мерзiмiнiң аяқталу сәтiнде бiр ғана өтiнiм тiркелген болса (үшiншi және келесi тендердi қоспағанда), тендер өтпедi деп саналады.
33. Тендер өтетiн күнi отырыста Комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттердi ашады және олардың мазмұнын жариялайды. Конверттердi ашу алдында комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл комиссия отырысының хаттамасында көрсетiледi.
Конверттердi ашу және ұсыныстарды жариялау кезiнде тендердiң қатысушылары немесе олардың тиiстi дәрежеде уәкiлеттiк берiлген өкiлдерiнiң қатысуға құқықтары бар.
34. Комиссия ұсынылып отырған ұсыныстардың тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Ұсынылып отырған ұсыныстар осы талаптарға сәйкес болмаған жағдайда көрсетiлген ұсыныстар одан әрi қарауға жатпайды және мұндай өтiнiм берген тұлға тендердiң қатысушы мәртебесiн жоғалтады, бұл Комиссия отырысының хаттамасында көрсетiледi.
35. Комиссия конверттердi ашып, ұсыныстарды жариялағаннан кейiн осы ұсыныстарды талқылау және бақылау үшiн кеңесуге кетедi.
Тендерге қатысушылардың (немесе олардың өкiлдерiнiң) ұсыныстарды талқылау және бақылау кезiнде қатысуға құқылары жоқ.
36. Тендерлiк комиссияның шешiмi мәжiлiсте қатысып отырған Комиссия мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
37. Комиссияның мәжiлiстерi, егер оларға Комиссия мүшелерiнiң 2/3-сi қатысса, заңды болып табылады.
38. Комиссияның шешiмi бойынша тендер объектiсiн пайдалану үшiн жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған және тендерлiк құжаттамадағы барлық талаптарға жауап беретiн тендердiң қатысушысы тендер жеңiмпазы деп танылады.
39. Тендерлiк комиссияның тендер қорытындылары бойынша тендер жеңiмпазын анықтайтын тұжырымы немесе өзге шешiмi Комиссия мүшелерi қол қоятын және Жалға берушi бекiтетiн хаттамамен ресiмделiнедi.
Тендер жеңiмпазын белгiлейтiн хаттамаға тендердi жеңiп алушы тұлға да қол қояды.

29. Участники тендера вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право участия в тендере на один Объект.
30. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, производятся при наличии полного комплекта требуемых документов.
31. Участник тендера имеет право:
1) участвовать в тендере лично или через своих представителей на основании доверенности, оформленной соответствующим образом;
2) получать бесплатно дополнительные сведения, уточнения по выставляемому на тендер Объекту;
3) осматривать предварительно Объект;
4) обращаться в суд при нарушении своих прав;
5) отозвать свою заявку на участие в тендере за три дня до его начала, сообщив об этом письменно Наймодателю.
32. Тендер признается несостоявшимся, если на момент окончания срока приема заявок (за исключением третьего и последующих тендеров) зарегистрировано не более одной заявки.
33. В день проведения тендера, на заседании, Комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает их содержание. Перед вскрытием конвертов Комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания Комиссии.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их надлежащим образом уполномоченные представители.
34. Комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае, если представленные предложения не соответствуют данным требованиям, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания Комиссии.
35. После вскрытия конвертов и оглашения предложений Комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки этих предложений.
Участники тендера (или их представители) не имеют права присутствовать при обсуждении и оценке предложений.
36. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих на заседании членов Комиссии, при равенстве голосов решающим является голос председателя.
37. Заседания Комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 членов Комиссии.
38. Победителем тендера признается участник, предложения которого отвечают всем требованиям, содержащимся в тендерной документации, и предложивший, по решению Комиссии, наибольшую сумму арендной платы за Объект.
39. Заключение Комиссии, определяющее победителя тендера, или иное решение по итогам тендера оформляются протоколом, подписываемым всеми членами Комиссии, и утверждаются Наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.

40. Хаттамада:
1) Комиссия құрамы;
2) Объектiнiң атауы;
3) Объектiнiң техникалық сипаттамасы;
4) тендердiң шарттары;
5) тендерге қатысушылар мен олардың ұсыныстары туралы мәлiметтер;
6) тендерге қатысушылардың тiзiмi;
7) жалдау ақысының ұсынылып отырған мөлшерлемелерi;
8) тендердiң жеңiмпазы;
9) мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартына қол қою жөнiндегi тараптардың мiндеттемелерi болуы тиiс.
41. Тендер нәтижесi туралы хаттаманың көшiрмесi жеңiмпазға берiледi және оның мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасауға құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
42. Тендердiң нәтижелерi туралы хаттаманың негiзiнде тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда жеңiмпазбен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты жасалады.
43. Жалдаушымен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты тендер хаттамасына қол қойылған күннен немесе Жалға берушi Объектiнi мақсатты пайдалану үшiн мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы шешiм қабылдаған күннен 10 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде жасалады. Осыдан кейiн 30 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде Жалдаушыға Объектiнi қабылдау-тапсыру актiсi бойынша берiледi. Жалға берушi қабылдау-тапсыру актiсiн бекiтедi.
44. Оның ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда тендер Объектiсiн мүлiктiк жалға беру шартын жасаудан бас тартқан жағдайда, Жалға берушi басқа жеңiмпазды тендерге қатысушылардың қалғандарының iшiнен (егер қалғандарының саны екеуден кем болмаса) анықтауға не жаңадан тендер өткiзу туралы шешiм қабылдауға құқылы.
45. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартында мiндеттi түрде мынадай қағидалар болуы тиiс:
1) мүлiктiк жалға (жалдауға) берiлетiн Объектiнiң техникалық сипаттамасы жөнiндегi мәлiмет;
2) Жалдаушыға жалға берiлген мүлiктiң тапсырылатын мерзiмi мен шарттың қолданылу мерзiмi;
3) жалға алынған мүлiктi пайдалану ақысын енгiзу тәртiбi, мөлшерi және мерзiмдерi;
4) Жалға берушi:
баланс ұстаушының шартта белгiлеген мерзiмде Объектiнi қабылдау-тапсыру кесiмi бойынша Жалдаушыға беруiн қамтамасыз етуге;
шартта белгiлеген тәртiппен Жалдаушының Объектiнi иеленуi мен пайдалануына кедергi болатын iс-қимыл жасамауға мiндеттi.
5) Жалдаушының мiндеттерi:
келiсiмнiң шарттарына сәйкес Объектiнi пайдалану;
жалдық төлем ақысын шартта белгiлеген мөлшерде, мерзiмде және тәртiпте төлеу;
Объектiнi тиiстi тәртiпте, мемлекеттiк инспекциялық қызметтердiң қойған талаптарына сәйкес қалпында ұстау, келiсiм бойынша мақсатты пайдалануына сәйкес Объектiнiң сыртқы түрiн сақтау, Объектiге немесе онда орналасқан инженерлiк коммуникацияларға зақым келтiруi мүмкiн әрекеттер жасамау;
мүлiктi тиiстi жағдайда ұстау, егер өзгесi заңнамамен немесе шартпен көзделмесе, өз есебiнен ағымдағы жөндеудi және мүлiктi ұстау жөнiндегi шығыстарды көтеру;
Объектiнi өзiнiң кiнәсынан бүлдiрген жағдайда, өзiнiң есебiнен жөндеудi қамтамасыз ету;
Жалға берушiнiң алдын ала жазбаша рұқсатынсыз Объектiнi, сондай-ақ онда орналасқан желiлер мен коммуникацияларды қайта жоспарлауды немесе қайта жабдықтауды жүзеге асырмау;
Жалға берушiнiң, санитарлық қадағалау қызметiнiң және ғимараттарды пайдалану және ұстау тәртiбiне қатысты заңнаманың және өзге де нормаларды сақтауды бақылайтын мемлекеттiк органдардың өкiлдерiнiң объектiге және оған жақын орналасқан жер учаскесiне кiруiне рұқсат беру, көрсетiлген олқылықтарды олар белгiлеген мерзiмде жою;
Жалға берушiнiң жазбаша келiсiмiмен ғана Объектiнi iшкi жалға (қосалқы жалға) беруге, мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты бойынша өзiнiң құқықтары мен мiндеттерiн басқа тұлғаға (қайта жалдауға) беруге, Объектiнi ақысыз пайдалануға беруге тиiс. Жалдаушы шарт бойынша көрсетiлген жағдайларда (қайта жалдауды есептемегенде), Жалға берушiнiң алдында жауапты болып табылады;
мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты бойынша өз құқықтарын кепiлге беруге немесе оларды салым ретiнде шаруашылық серiктестiктердiң, акционерлiк қоғамдардың жарғылық капиталына немесе өндiрiстiк кооперативке жарна ретiнде енгiзбеу тыйым салынады;
мүлiктiк жалға беру мерзiмiнiң аяқталуы бойынша немесе шартты күнi бұрын бұзу, сондай-ақ берешегiнен және басқа да мiндеттемелерден босаған жағдайда, объектiнi пайдалануға қанағаттандырарлық жағдайда қабылдау-тапсыру актiсi бойынша Объектiнi баланста ұстаушыға қайтару.

40. В протоколе должны содержаться следующие данные:
1) состав Комиссии;
2) наименование Объекта;
3) техническая характеристика Объекта;
4) условия тендера;
5) сведения об участниках тендера и их предложения;
6) список участников тендера;
7) предлагаемые ставки арендной платы;
8) победитель тендера;
9) обязательства сторон по подписанию договора имущественного найма (аренды).
41. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора имущественного найма (аренды).
42. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
43. Договор имущественного найма (аренды) с Нанимателем заключается в срок не более 10 календарных дней со дня подписания протокола тендера или принятия Наймодателем решения о предоставлении Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению. После этого в срок не более 30 календарных дней балансодержатель передает Объект Нанимателю по акту приема-передачи. Акт приема-передачи утверждается Наймодателем.
44. В случае отказа победителя заключить договор имущественного найма (аренды) Объекта тендера на условиях, отвечающих его предложениям, Наймодатель вправе определить другого победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух) либо принять решение о проведении нового тендера.
45. Договор имущественного найма (аренды) обязательно должен содержать следующие положения:
1) данные о технических характеристиках Объекта, передаваемого в имущественный наем;
2) сведения о сроках предоставления в имущественный наем (аренду) Объекта Нанимателю и сроках действия договора;
3) сведения о порядке, размере и сроках внесения платы за пользование нанятым имуществом;
4) обязанности Наймодателя:
обеспечить передачу Объекта балансодержателем Нанимателю по акту приема-передачи в установленный договором срок;
не совершать действий, препятствующих Нанимателю владеть и пользоваться Объектом в установленном договором порядке;
5) обязанности Нанимателя:
использовать Объект в соответствии с условиями договора;
вносить арендную плату в размере, сроки и порядке, установленные договором;
содержать Объект в надлежащем порядке, в состоянии, соответствующем требованиям государственных инспектирующих служб, поддерживать внешний вид Объекта в соответствии с его целевым назначением по договору, не совершать действий, способных вызвать повреждение Объекта или расположенных в нем инженерных коммуникаций;
поддерживать имущество в исправном состоянии, производить за свой счет текущий ремонт и нести расходы по содержанию имущества, если иное не установлено законодательством или договором;
обеспечить ремонт за свой счет в случае повреждения Объекта по своей вине;
не осуществлять без предварительного письменного разрешения Наймодателя перепланировку, переоборудование, капитальный ремонт Объекта, а также расположенных в нем сетей и коммуникаций;
допускать на Объект и прилегающий к нему земельный участок представителей Наймодателя, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и эксплуатации зданий, устранять в установленные сроки зафиксированные нарушения;
сдавать Объект в поднаем (субаренду), передавать свои права и обязанности по договору имущественного найма (аренды) другому лицу (перенаем), предоставлять Объект в безвозмездное пользование только с письменного согласия Наймодателя, в указанных случаях (за исключением перенайма) ответственным по договору перед Наймодателем остается Наниматель;
запрещается передавать свои права по договору имущественного найма (аренды) в залог или вносить их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных обществ или взноса в производственный кооператив;
возвратить по окончании срока имущественного найма или в случае досрочного расторжения договора Объект балансодержателю по акту приема-передачи в состоянии, позволяющем нормально эксплуатировать Объект, а также свободным от долгов и иных обязательств;

46. Мыналар:
1) Жалдаушының заңды тұлға ретiнде таратылуы;
2) Жалдаушының мүлiктiк жалға (жалдауға) беру келiсiм шартының бұзуы;
3) заңнамалық актiлермен немесе келiсiммен көзделген жағдайларда Жалға берушiнiң немесе Жалдаушының талабы бойынша;
4) егер Жалдаушы шартпен белгiленген төлеу мерзiмi аяқталғанда, екi реттен көп уақыт мүлiктi пайдалану үшiн төлемдi енгiзбесе;
5) тараптар келiсiмi бойынша;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасы немесе шарт көздеген өзге де жағдайлар шартты мерзiмiнен бұрын бұзудың негiздемелерi мен шарттары болып табылады.
47. Бiр жылдам астам мерзiмге жасалған мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты мемлекеттiк тiркеуге жатады.
48. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткiштерiн мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартына объектiнi сәулет, тарих және мәдениет ескерткiшi ретiнде сақтауға бағытталған ереже қосымша қосылады.
49. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартында ескертiлген кезең-кезеңмен немесе бiржола енгiзiлетiн төлемдердiң тұрлаулы сомасында аралас жалданған мүлiк үшiн тұтастай немесе оның құрамдас бөлiгiнiң әрбiрi үшiн бөлек белгiленедi.
Ғимараттағы үй жайлардың бiр бөлiгiн жалдау үшiн төлемдi есептеу кезiнде жалпы пайдаланатын орындарға кiруге мүмкiндiктi Жалдаушы осы алаңдарды үлестiк пайдалануына үйлесiмдi ескеру керек.
49-1. алынып тасталды
Ескерту. 49-1 тармақпен толықтырылды - Павлодар облысы әкімиятының 2004 жылғы 3 ақпандағы N 44/2 қаулысымен; 49-1 тармағы алынып тасталды - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .
50. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру үшiн төлемге коммуналдық қызмет көрсету үшiн төлемдер, ағымдағы және күрделi жөндеулер жүргiзуге аударымдар, Объектiге қызмет көрсетуге арналған төлемдер кiргiзiлмейдi.
Жалдаушы бұл төлемдердi пайдалану, коммуналдық, санитарлық және басқа қызметтерге, ведомстволық қорғауға немесе баланс ұстаушыға тiкелей төлейдi. <*>
Ескерту. 50-тармақ толықтырылды - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .
51. Мүлiктi пайдалану үшiн жалдау ақысының мөлшерлемесi, егер өзгесi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартымен көзделмесе, жылына бiр реттен жиi өзгертiлмеуге тиiс.
52. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) облыс қаржы департаментi берген жағдайда жалдау төлемi жергiлiктi бюджетке немесе жалға берушi шаруашылық жүргiзу құқығындағы коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорын болғанда кәсiпорын кiрiсiне аударылады. <*>
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .

46. Основания и условия досрочного расторжения договора:
1) ликвидация Нанимателя как юридического лица;
2) нарушения Нанимателем условий договора имущественного найма (аренды);
3) по требованию Наймодателя или Нанимателя в случаях, предусмотренных законодательными актами или договором;
4) если Наниматель более двух раз по истечении установленного договором срока платежа не вносит плату за пользование имуществом;
5) по соглашению сторон;
6) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или договором.
47. Договор имущественного найма (аренды), заключенный на срок свыше одного года, подлежит государственной регистрации.
48. При предоставлении в имущественный наем (аренду) памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма (аренды) дополнительно включаются положения, направленные на сохранность Объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.
49. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, что оговаривается в договоре имущественного найма (аренды).
При расчете платы за наем части помещений в здании необходимо учитывать доступ к местам общего пользования пропорционально долевому использованию Нанимателем этих площадей.
49-1. (исключен)
Сноска: Пункт 49-1 дополнен постановлением акимата Павлодарской области от 3 февраля 2004 года N 44/2
Сноска: В пункт 49-1 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.
50. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, обслуживание Объекта, отчисления на текущий и капитальный ремонты. Все это оплачивается Нанимателем непосредственно эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам, ведомственной охране либо балансодержателю. <*>
Сноска: В пункт 50 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.
51. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором имущественного найма.
52. Арендная плата зачисляется в доход соответствующих местных бюджетов в случае предоставления объектов в имущественный наем (аренду) департаментом финансов области или в доход предприятия, если наймодателем выступают коммунальные государственные предприятия на праве хозяйственного ведения. <*>
Сноска: В пункт 52 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.

53. Егер Жалдаушы өз қаражатының есебiнен және Жалға берушiнiң келiсiмiмен Объект үшiн зиянсыз ажырамайтын жаңартулар жасаса, шарт тоқтатылғаннан кейiн, егер Жалға берушi шартпен өзгесi көзделмесе, осы жаңартулардың құнын толықтыруға құқылы.
Егер өзгесi шартпен көзделмесе, Жалдаушы өткiзген Объектiлерде жасалынған бөлiнiп алынатын жақсартулар оның меншiгi болып табылады.
Егер өзгесi заңнамалық актiлермен немесе шартпен көзделмесе, Жалдаушы Жалға берушiнiң келiсiмiнсiз өткiзген бөлiнiп алынбайтын жақсартулардың құны қайтаруға жатпайды.
54. Баланс ұстаушы Объектiнi Жалдаушыға Жалға берушiнiң қатысуымен:
1) келiсiм жасалған орыны мен күнi;
2) өкiлдер оларға сәйкес тараптардың мүдделерiн бiлдiруге уәкiлеттi құжаттардың атауы мен реквизиттерi;
3) Объект оған сәйкес берiлуi өткiзiлетiн мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартының нөмiрi мен қол қойылған күнi;
4) берiлетiн Объектiнiң анықталған бүлiнгендерi тiзiмiмен бiрге техникалық жағдайы;
5) тараптардың мөрлерiмен расталған өкiлдерiнiң қолдары көрсетiлген қабылдау-тапсыру актiсi бойынша беруiн жүзеге асырады.
55. Объектiнi қабылдау-тапсыру актiсi үш данада жасалады оның бiреуi Жалға берушiде, бiреуi Жалдаушыда, бiреуi баланс ұстаушыда сақталады.
3. Дауларды шешу
56. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген барлық мәселелер бойынша мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартының тараптары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады. <*>
Ескерту. 56 тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы әкімиятының 2005 жылғы 16 мамырдағы N 178/4 қаулысымен .
57. Объектiнi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде туындайтын даулар тараптардың өзара келiсiмi бойынша немесе сот тәртiбiмен қарастырылады.

53. В случае, если Наниматель произвел за счет собственных средств и с согласия Наймодателя улучшения, не отделимые без вреда для Объекта, Наниматель имеет право на возмещение стоимости этих улучшений (если иное не предусмотрено договором) после прекращения договора.
Отделимые улучшения Объектов, произведенные Нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений, произведенных Нанимателем без согласия Наймодателя, возмещению не подлежит, если иное не предусмотрено законодательными актами или договором.
54. Передача Объекта производится балансодержателем Нанимателю с участием Наймодателя по акту приема-передачи, в котором указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора имущественного найма (аренды), в соответствии с которым производится передача Объекта;
4) техническое состояние передаваемого Объекта с перечнем выявленных неисправностей;
5) подписи представителей, заверенные печатями сторон.
55. Акт приема-передачи Объекта составляется в трех экземплярах, один из которых хранится у Наймодателя, один - у балансодержателя и один передается Нанимателю.
3. Разрешение споров
56. По всем неурегулированным настоящей инструкцией вопросам стороны договора имущественного найма (аренды) руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан. <*>
Сноска: В пункт 56 внесены изменения - постановлением акимата Павлодарской области от 16 мая 2005 года N 178/4.
57. Споры, возникающие при предоставлении Объекта в имущественный наем по договору (аренды), рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.