Ғылыми атақтар беру ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 29 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2140. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы N 128 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 N 128 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Жоғары біліктi кадрларды аттестаттаудың нормативтік құқықтық базасын жетiлдiру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Ғылыми атақтар беру ережелерi бекiтiлсiн.
2. Жоғары аттестациялық комитет (Құсайынов А.Қ.) жоғары біліктi ғылыми және ғылыми-педагогтiк кадрларды аттестаттау мәселелерi жөніндегі нормативтік құқықтық құжаттарын осы бұйрыққа сәйкес келтiрсiн.
3. Құқықтық қамтамасыз ету және аудит басқармасы (Күзембаев М.М.) осы бұйрықты белгіленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуден өткiзуге тапсырсын.
4. Осы бұйрық 2003 жылғы 1 наурыздан қолданысқа енгізiледі.
5. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрі мiндетiн атқарушының 2001 жылғы 4 маусымдағы "Ғылыми атақтар беру ережелерiн бекiту туралы" N 421  бұйрығы күшiн жойды деп саналсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бiрiншi вице-министр F.M. Мұтановқа жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым Министрiнiң
2003 жылғы 10 қаңтардағы
N 15 бұйрығымен бекiтiлген
ҒЫЛЫМИ АТАҚТАР БЕРУ ЕРЕЖЕЛЕРI
МАЗМҰНЫ
Ескерту: Барлық мәтіндегі "ЖАК" сөзі тиісті септікте "Комитет" сөзімен ауыстырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 2 наурыздағы N 127   бұйрығымен .
1. Жалпы қағидалар
1. Осы Ережелер терең кәсiби бiлiмдi, ғылыми және ғылыми-педагогтiк қызметте жетiстiктерге қол жеткiзген тұлғаларға профессор және доцент ғылыми атақтарын беру тәртiбiн белгiлейдi.
2. Профессор және доцент ғылыми атақтарын жоғары оқу орындарының, кадрлар біліктілігін арттыру және қайта даярлау ұйымдарының, ғылыми, ғылыми-зерттеу және ғылыми-өндірістік ұйымдардың қызметкерлеріне сол ұйымдардың ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңестерінің ұсынысы, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы қадағалау және аттестаттау комитеті (бұдан әрі - Комитет) Төралқасының және Алқасының шешімдері негізінде Комитет береді.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 2 наурыздағы N 127   бұйрығымен .
3. Осы Ережелерде көзделмеген ерекше жағдайларды ескерудi қажет ететiн мәселелердi, оларды Комитет Төралқасының қарауын ескере отырып, өз құзыретiнiң шегiнде Комитет шешедi.
Осы Ережелермен реттелмеген даулар, оның iшiнде ғылыми атақтардан айыру (қалпына келтiру) мәселелерi жөнiндегi, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарында қарастырылған тәртiппен шешiледi.
Ғылыми атақтар беру жөнiндегi түпкiлiктi шешiмдi мемлекет атынан Комитет қабылдайды.

Об утверждении Правил присвоения ученых званий
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 15, зарегистрированный Министерством юстиции Республики Казахстан 29 января 2003 года № 2140. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 128
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативной правовой базы аттестации кадров высшей квалификации приказываю :
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения ученых званий.
2. Высшему аттестационному комитету (Кусаинов А.К.) привести нормативные правовые документы по вопросам аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации в соответствие с данным приказом.
3. Управлению правового обеспечения и аудита (Кузембаев М.М.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Данный приказ вводится в действие с 1 марта 2003 года.
5. Считать утратившим силу приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 июня 2001 г. N 421 "Об утверждении Правил присвоения ученых званий".
6. Контроль за исполнением данного приказа возложить на первого вице-Министра Мутанова Г.М.
Министр
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 января 2003 года N 15
<*>
Сноска. По тексту слова "ВАК" заменены словами "Комитет" - приказом Министра образования и науки РК от 2 марта 2005 года N 127 .
Правила присвоения ученых званий 1. Общие принципы
1. Настоящие Правила определяют порядок присвоения ученых званий профессора и доцента лицам, которые имеют глубокие профессиональные знания и достижения в научной и научно-педагогической деятельности.
2. Ученые звания профессора и доцента присваиваются Комитетом по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет) работникам высших учебных заведений, организаций повышения квалификации и переподготовки кадров, научных, научно-исследовательских и научно-производственных организаций на основе представления их ученых (научно-технических) советов, решений Президиума и Коллегии Комитета. <*>
Сноска. Пункт 2 в редакции - приказом Министра образования и науки РК от 2 марта 2005 года N 127 .
3. Вопросы, требующие учета особых обстоятельств, не предусмотренных настоящими Правилами, решаются Комитетом в пределах его компетенции, с учетом их рассмотрения Президиумом Комитета.
Споры, не урегулированные настоящими Правилами, в том числе по вопросам лишения (восстановления) ученых званий, разрешаются в порядке, предусмотренным действующим законодательством Республики Казахстан.
Окончательные решения от имени государства по вопросам присвоения ученых званий принимает Комитет.

2. Ғылыми атақ ізденушілерге қойылатын талаптар
4. Профессор ғылыми атағы доцент немесе аға ғылыми қызметкер атағы бар, жоғары оқу орнының немесе кадрлар бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау ұйымының профессоры, кафедра меңгерушiсi қызметiн кем дегенде бiр оқу жылы бойы нәтижелi атқарып жүрген:
1) ғылыми-педагогтiк жұмыс стажы 10 жылдан кем емес;
2) докторлық диссертация қорғағаннан кейiн сұралып отырған мамандық бойынша кем дегенде бес ғылыми еңбегi, оның iшiнде кем дегенде үшеуi тiзбесiн Комитет бекiткен басылымдарда жарияланған;
3) белгiленген тәртiппен ұсынылған және соңғы үш жылда жарияланған, көлемi он баспа табақтан кем емес, оның iшiнде кем дегенде бес баспа табағы iзденушiнiң жеке үлесiн құрайтын, бiлiм беру процесiнде кем дегенде бiр оқу жылы бойы қолданылып жүрген оқу құралдары бар немесе Комитет ғылыми дәреже берген екi шәкiрт дайындаған ғылым докторларына берiледi.
5. Профессор ғылыми атағы доцент немесе аға ғылыми қызметкер атағы бар, ғылыми, ғылыми-зерттеу, ғылыми-өндiрiстiк ұйымдарда және жоғары оқу орындарының ғылыми бөлiмшелерiнде бас, жетекшi ғылыми қызметкер, ғылыми-зерттеу бөлiмiнiң (секторының, лабораториясының) меңгерушiсi (бастығы), ғалым хатшы, директордың орынбасары, директор қызметтерiн кем дегенде бiр жыл бойы нәтижелi атқарып жүрген:
1) ғылыми жұмыс стажы 10 жылдан кем емес; <*>
2) докторлық диссертация қорғағаннан кейiн сұралып отырған мамандық бойынша кем дегенде он ғылыми еңбегi, Комитет бекіткен тізбесіндегі басылымдарда бес және кем дегенде үш жеке жарияланымдары жарияланған; <*>
3) Комитет ғылыми дәреже берген үш шәкiрт дайындаған ғылым докторларына берiледi. <*>
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 маусымдағы N 534   бұйрығымен , 2005 жылғы 2 наурыздағы N 127   бұйрығымен .
6. Профессор ғылыми атағы, айырықша жағдай ретiнде, Қазақстан Республикасы (КСРО) Мемлекеттiк сыйлығының лауреаты, профессор, кафедра меңгерушiсi қызметiн кем дегенде бiр оқу жылы бойы нәтижелi атқарып жүрген, белгiленген тәртiппен ұсынылған және диссертация қорғағаннан кейiн жарияланған көлемi кем дегенде он баспа табақ, бiлiм беру процесiнде кем дегенде бiр оқу жылы бойы қолданылып жүрген оқу құралдары бар ғылым докторларына берiлуi мүмкiн.
7. Қазақстан Республикасының Қарулы күштер қатарындағы, Iшкi iстер министрлiгi мен Ұлттық қауiпсiздiк комитетi жүйелерiндегi және Қазақстан Республикасының Қаржы полициясы агенттiгiндегi офицерлердiң атқарып жүрген қызмет ерекшелiктерiн ескере отырып, айрықша жағдай ретiнде, жоғарыда көрсетiлген ведомстволық бағыныстағы жоғары оқу орындарының профилi бойынша арнаулы кафедра (кафедралар Комитеттің арнаулы тiзбесiмен анықталады) бастығы, сондай-ақ жоғары оқу орнының бастығы, оның ғылыми немесе оқу жұмыстары жөнiндегi орынбасары қызметiн кем дегенде бiр оқу жылы бойы нәтижелi атқарып жүрген:

2. Требования к соискателям ученых званий
4. Ученое звание профессора присваивается докторам наук, имеющим ученое звание доцента или старшего научного сотрудника, замещающим должности профессора, заведующего кафедрой вузов или организаций повышения квалификации и переподготовки кадров, успешно работающим не менее одного учебного года в этих должностях, имеющим:
1) стаж научно-педагогической работы не менее 10 лет;
2) не менее пяти научных трудов по запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты докторской диссертации, в том числе не менее трех научных трудов в изданиях, перечень которых утвержден Комитетом;
3) рекомендованные в установленном порядке и опубликованные за последние три года учебные пособия, используемые в образовательном процессе не менее одного учебного года, объемом не менее десяти печатных листов, личный вклад соискателя в которых составляет не менее пяти печатных листов, или подготовленных двух учеников, которым присуждены ученые степени Комитетом.
5. Ученое звание профессора присваивается докторам наук, имеющим ученое звание доцента или старшего научного сотрудника, работающим в научных, научно-исследовательских и научно-производственных организациях и научных подразделениях вузов, занимающим должности главного, ведущего научного сотрудника, заведующего (начальника) научно-исследовательским отделом (сектором, лабораторией), ученого секретаря, заместителя директора, директора, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного года, имеющим:
1) стаж научной работы не менее 10 лет;
2) не менее десяти научных работ по запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты докторской диссертации, в том числе не менее пяти - в изданиях из перечня, утвержденного Комитетом, и не менее трех индивидуальных публикаций;
3) подготовленных трех учеников, которым присуждены ученые степени Комитетом. <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2004 года N 534 ; от 2 марта 2005 года N 127 .
6. Ученое звание профессора может быть присвоено, в порядке исключения, докторам наук - лауреатам Государственной премии Республики Казахстан (СССР), замещающим должности профессора, заведующего кафедрой, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, имеющих рекомендованные в установленном порядке и опубликованные после защиты диссертации учебные пособия объемом не менее десяти печатных листов, используемые в образовательном процессе не менее одного учебного года.
7. С учетом особенностей прохождения службы офицерами в Вооруженных Силах, системе Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Агентстве финансовой полиции Республики Казахстан в виде исключения ученое звание профессора может быть присвоено кандидатам наук - доцентам, замещающим должности начальника специальной кафедры по профилю вуза указанной ведомственной подчиненности (кафедры определяются специальным перечнем Комитета), а также начальника вуза, его заместителей по научной и учебной работе, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, имеющим:

1) ғылыми-педагогтiк жұмыс стажы 7 жылдан кем емес;
2) белгiленген тәртiппен ұсынылған және соңғы үш жылда жеке өзi жазып жариялаған, бiлiм беру процесiнде кем дегенде бiр оқу жылы бойы қолданылып жүрген оқулығы бар немесе Комитет ғылыми дәреже берген шәкiрт дайындаған;
3) доцент ғылыми атағы берiлгеннен кейiн әзiрлеген, бiлiм беру процесiнде кем дегенде бiр оқу жылы бойы қолданылып жүрген оперативтiк-тактикалық (арнайы тактикалық) тапсырмалары бар ғылым кандидаты-доценттерге профессор ғылыми атағы берiлуi мүмкiн.
8. Профессор ғылыми атағы өнер және сәулет саласының Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы"  Заңымен белгiленген Қазақстан Республикасының құрметтi атақтарына ие, профессор, кафедра меңгерушiсi қызметiн кем дегенде бiр оқу жылы бойы нәтижелi атқарып жүрген, жоғары оқу орындарында өз мамандығы бойынша оқытушылық етушi:
1) шығармашылық-педагогтiк жұмыс стажы 10 жылдан кем емес;
2) шығармашылық еңбектерi бар;
3) доцент ғылыми атағын профессор ғылыми атағына ұсынылудан 5 жыл бұрын алған;
4) доцент ғылыми атағы берiлгеннен кейiн жеке өзi жалпы көлемi үш баспа табақтан кем емес немесе басқа авторлармен бiрге, оның iшiнде iзденушiнiң жеке үлесi үш баспа табақтан кем емес, жазып жариялаған және белгiленген тәртiппен ұсынылған, бiлiм беру процесiнде кем дегенде бiр оқу жылы бойы қолданылып жүрген оқу құралы бар;
5) халықаралық конкурстардың, көрмелердiң, фестивальдардың, байқаулардың, үш лауреатын (дипломантын) дайындаған қызметкерлерiне берiлуi мүмкiн.
9. Педагогика профессоры ғылыми атағы профессор, кафедра меңгерушiсi қызметiн кем дегенде бiр оқу жылы бойы нәтижелi атқарып жүрген:
1) "Еңбегi сiңген жаттықтырушы" атағы бар;
2) жаттықтырушылық-педагогтiк жұмыс стажы 10 жылдан кем емес;
3) доцент ғылыми атағын профессор ғылыми атағына ұсынылудан 5 жыл бұрын алған;
4) доцент ғылыми атағы берiлгеннен кейiн жеке өзi жалпы көлемi үш баспа табақтан кем емес, немесе басқа авторлармен бiрге, оның iшiнде iзденушiнiң жеке үлесi үш баспа табақтан кем емес, жазып жариялаған және белгiленген тәртiппен ұсынылған, бiлiм беру процесiнде кем дегенде бiр оқу жылы бойы қолданылып жүрген оқу құралы бар;
5) Азияның, Еуропаның екi чемпионын, әлем және Олимпиада ойындарының жүлдегерлерiн дайындаған дене тәрбиесi және спорт маманы ғылым кандидаттарына берiлуi мүмкiн.

1) стаж научно-педагогической работы не менее 7 лет;
2) рекомендованный в установленном порядке и опубликованный за последние три года индивидуально написанный учебник, используемый в образовательном процессе не менее одного учебного года или подготовленного ученика, которому присуждена ученая степень Комитетом;
3) разработанную после присвоения ученого звания доцента оперативно-тактическую (тактико-специальную) задачу, используемую в образовательном процессе не менее одного учебного года.
8. Ученое звание профессора может быть присвоено работникам в области искусства и архитектуры, удостоенным почетных званий Республики Казахстан, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан", замещающим должности профессора, заведующего кафедрой, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, ведущим преподавательскую деятельность по своей специальности в вузах, имеющим:
1) стаж творческо-педагогической работы не менее 10 лет;
2) творческие труды;
3) ученое звание доцента, присвоенное не менее чем за 5 лет до представления на ученое звание профессора;
4) индивидуально написанные, рекомендованные в установленном порядке и опубликованные после присвоения ученого звания доцента учебные пособия, используемые в образовательном процессе не менее одного учебного года, объемом не менее трех печатных листов в совокупности, или написанные в соавторстве, личный вклад соискателя в которых составляет не менее трех печатных листов;
5)  не менее трех подготовленных лауреатов (дипломантов) международных конкурсов, выставок, фестивалей, смотров, премий.
9. Ученое звание профессора педагогики может быть присвоено специалистам физической культуры и спорта, кандидатам наук, замещающим должности профессора, заведующего кафедрой, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, имеющим:
1) звание "Заслуженный тренер";
2) стаж тренерско-педагогической работы не менее 10 лет;
3) ученое звание доцента, присвоенное не менее чем за 5 лет до представления на ученое звание профессора;
4) индивидуально написанные, рекомендованные в установленном порядке и опубликованные после присвоения ученого звания доцента учебные пособия, используемые в образовательном процессе не менее одного учебного года, объемом не менее трех печатных листов в совокупности, или написанные в соавторстве, личный вклад соискателя в которых составляет не менее трех печатных листов;
5) двух подготовленных чемпионов Азии, Европы, призеров мира и Олимпийских игр.

10. Доцент ғылыми атағы жоғары оқу орнының, кадрлар бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау ұйымының доцентi, профессоры, кафедра меңгерушiсi қызметiн кем дегенде бiр оқу жылы бойы нәтижелi атқарып жүрген:
1) ғылыми-педагогтiк жұмыс стажы 5 жылдан кем емес;
2) диссертация қорғағаннан кейiн сұралып отырған мамандық бойынша кем дегенде үш ғылыми еңбегi (тезисi емес) жарияланған (депоненттелмеген);
3) белгiленген тәртiппен ұсынылған және соңғы 3 жылда жеке өзi жазған, көлемi екi баспа табақтан кем емес, бiлiм беру процесiнде кем дегенде бiр оқу жылы бойы қолданылып жүрген оқу құралы жарияланған немесе Комитет ғылыми дәреже берген бiр шәкiрт дайындаған ғылым докторлары мен кандидаттарына берiледi.
11. Доцент ғылыми атағы ғылыми, ғылыми-зерттеу, ғылыми-өндiрiстiк ұйымдарда және жоғары оқу орындарының ғылыми бөлiмшелерiнде бас, жетекшi, аға ғылыми қызметкер, ғылыми-зерттеу бөлiмiнiң (секторының, лабораториясының) меңгерушiсi (бастығы), ғалым хатшы, директордың орынбасары, директор қызметтерiн кем дегенде бiр жыл бойы нәтижелi атқарып жүрген:
1) ғылыми жұмыс стажы 5 жылдан кем емес; <*>
2) жоғары оқу орнындағы немесе кадрлар біліктілігін арттыру және қайта даярлау ұйымдарындағы педагогтік жұмыс стажы бір жылдан кем емес немесе олардың жетекшілігімен алты бітіруші білікті жұмыс қорғалған, немесе Комитеттің ғылыми дәрежесі берілген бір оқушы дайындаған;
3) диссертация қорғағаннан кейін сұралып отырған мамандық бойынша кем дегенде алты ғылыми жұмысы жарияланған, оның ішінде кем дегенде үшеуі Комитет бекіткен тізбесіндегі басылымдарда және кем дегенде өзінің екі жеке жарияланымы. <*>
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 маусымдағы N 534   бұйрығымен .
12. Сонымен қатар доцент ғылыми атағы өнер және сәулет саласының Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы"  Заңымен белгiленген Қазақстан Республикасының құрметтi атақтарына ие, доцент, профессор, кафедра меңгерушiсi қызметiн кем дегенде бiр оқу жылы бойы нәтижелi атқарып жүрген:
1) шығармашылық-педагогтiк жұмыс стажы 5 жылдан кем емес;
2) шығармашылық еңбектерi бар;
3) халықаралық және республикалық конкурстардың, көрмелердiң, фестивальдардың, байқаулардың, сыйлықтардың екi лауреатын (дипломантын) дайындаған;
4) белгiленген тәртiппен ұсынылған және жеке өзi жазған, көлемi екi баспа табақтан кем емес, бiлiм беру процесiнде кем дегенде бiр оқу жылы бойы қолданылып жүрген оқу құралы жарияланған қызметкерлерiне;
доцент, профессор, кафедра меңгерушiсi қызметiн кем дегенде бiр оқу жылы бойы нәтижелi атқарып жүрген:

10. Ученое звание доцента присваивается докторам и кандидатам наук, замещающим должности доцента, профессора, заведующего кафедрой вуза или организации повышения квалификации и переподготовки кадров, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, имеющим:
1) стаж научно-педагогической работы не менее 5 лет;
2) не менее трех научных трудов по запрашиваемой специальности (не тезисы), опубликованных (не депонированных) после защиты диссертации;
3) рекомендованное в установленном порядке и опубликованное за последние 3 года индивидуально написанное учебное пособие, используемое в образовательном процессе не менее одного учебного года, объемом не менее двух печатных листов, или подготовленного одного ученика, которому присуждена ученая степень Комитетом.
11. Ученое звание доцента присваивается докторам и кандидатам наук, работающим в научных, научно-исследовательских и научно-производственных организациях и научных подразделениях вузов, занимающим должности главного, ведущего, старшего научного сотрудника, заведующего (начальника) научно-исследовательским отделом (сектором, лабораторией), ученого секретаря, заместителя директора, директора, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного года, имеющим:
1) стаж научной работы не менее 5 лет;
2) стаж педагогической работы в вузах или организациях повышения квалификации и переподготовки кадров не менее одного года или защищенных под их руководством шесть выпускных квалификационных работ, или подготовленного одного ученика, которому присуждена ученая степень Комитетом;
3) не менее шести научных работ по запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты диссертации, в том числе не менее трех - в изданиях из перечня, утвержденного Комитетом, и не менее двух индивидуальных публикаций. <*>
Сноска. Пункт 11 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2004 года N 534 .
12. Ученое звание доцента может быть также присвоено:
работникам в области искусства и архитектуры, удостоенным почетных званий Республики Казахстан, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан, замещающим должности доцента, профессора, заведующего кафедрой, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, имеющим:
1) стаж творческо-педагогической работы не менее 5 лет;
2) творческие труды;
3) двух подготовленных лауреатов (дипломантов) международных  и республиканских конкурсов, выставок, фестивалей, смотров, премий;
4) рекомендованное в установленном порядке и опубликованное индивидуально написанное учебное пособие объемом не менее двух печатных листов, используемое в образовательном процессе не менее одного учебного года;
специалистам физической культуры и спорта, занимающим должности доцента, профессора, заведующего кафедрой, успешно проработавшим в этих должностях не менее одного учебного года, имеющим:

1) дене шынықтыру және спорт саласындағы еңбегi үшiн берiлген құрметтi атағы немесе "Еңбегi сiңген жаттықтырушы" атағы бар;
2) жаттықтырушылық-педагогтiк жұмыс стажы 5 жылдан кем емес;
3) белгiленген тәртiппен ұсынылған және соңғы үш жылда жеке өзi жазып жариялаған, көлемi екi баспа табақтан кем емес, бiлiм беру процесiнде кем дегенде бiр оқу жылы бойы қолданылып жүрген оқу құралы бар;
4) әлемдiк универсиадалардың, Азия, Еуропа, әлем чемпионаттарының, Азия және Олимпиада ойындарының кем дегенде екi жүлдегерiн дайындаған дене тәрбиесi және спорт мамандарына берiлуi мүмкiн.
13. Ғылыми атақтар белгiленген тиiстi талаптар сақталған жағдайда осы Ережелердiң 4, 6, 8, 9, 10, 12-тармақтарында аталған қызметтердi қоса атқарып (жылдық жүктемесi 240 сағаттан кем емес) жүрген тұлғаларға берiлуi мүмкiн.
3. Ғылыми атақтарды беру рәсiмi
14. Ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңес алдында ғылыми атақ беру туралы өтiнiш кафедраның, бөлiмнiң және т.б. пiкiрiн ескере отырып iзденушiнiң өз тарапынан қозғалуы мүмкiн.
15. Ғылыми атақ беру жөнiндегi аттестациялық iстердiң ресiмделу тәртiбiн Комитет белгiлейдi.
Тiзбесiн Комитет белгiлейтiн ғылыми атақ беру жөнiндегi құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде тапсырылады.
Ғылыми атақ iзденушiлердiң Комитетке жiберiлетiн аттестациялық iстерiн ресiмдеуге байланысты шығындарды төлеу ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңестер жұмыс iстейтiн, Комитетке тиiстi ұсыныстарды әзiрлеген ұйымдарға жүктеледi.
16. Ғылыми атақ беру жөнiндегi аттестациялық iстердiң қаралу мерзiмi аттестациялық iстiң Комитетте тiркелген күнiнен бастап профессор үшiн - 4 ай, доцент үшiн - 3 ай.
Аттестациялық iстердi ұзағырақ уақыт сараптаудан өткiзудi талап ететiн ерекше жағдайларда бұл мерзiмдi ұзарту мәселесiн нақты әр iс бойынша Комитет шешедi.
Ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңес ғылыми атақ беру жөнiндегi жаңа өтiнiштi осы атақты беруден бас тарту туралы Комитет шешiмi шыққаннан кейiн кем дегенде бiр жылдан соң бере алады. Қайталап өтiнiш беру үшiн мiндеттi түрде iзденушiнiң жаңадан жарияланған ғылыми еңбектерi, оқулықтары, оқу құралдары және (немесе) жаңа дайындаған шәкiрттерi болуы керек.
4. Аттестаттарды ресiмдеу және беру
17. Профессорлар мен доценттерге белгiленген мемлекеттiк үлгiдегi аттестаттар берiледi.
Профессор немесе доцент ғылыми атағын беру туралы шешiм оны Комитет қабылдаған күннен күшiне енедi.
Профессор немесе доцент аттестатын жоғалтқандарға жаңа реттiк нөмiрмен төлқұжат берiлуi мүмкiн.
Аттестаттарды және олардың телқұжаттарын ресiмдеу мен беру тәртiбiн Комитет белгiлейдi.

1) почетное звание за заслуги в области физической культуры и спорта или звание "Заслуженный тренер";
2) стаж тренерско-педагогической работы не менее 5 лет;
3) рекомендованное в установленном порядке и опубликованное за последние три года индивидуально написанное учебное пособие объемом не менее двух печатных листов, используемое в образовательном процессе не менее одного учебного года;
4) двух подготовленных призеров всемирных универсиад, чемпионатов Азии, Европы, мира, Азиатских и Олимпийских игр.
13. Ученые звания могут быть присвоены лицам, работающим по совместительству (с годовой учебной нагрузкой не менее 240 часов) на соответствующих должностях, перечисленных в пунктах 4, 6, 8, 9, 10, 12 настоящих Правил при соблюдении соответствующих установленных требований.
3. Процедура присвоения ученых званий
14. Ходатайство перед ученым (научно-техническим) советом о присвоении ученого звания может возбуждаться по инициативе соискателя с учетом мнения кафедры, отдела и т.д.
15. Порядок оформления аттестационных дел по присвоению ученых званий устанавливается Комитетом.
Документы по присвоению ученых званий, перечень которых определяется Комитетом, представляются на государственном или русском языке.
Оплата расходов, связанных с оформлением аттестационных дел соискателей ученых званий, направляемых в Комитет, возлагается на организации, в которых функционируют ученые (научно-технические) советы, подготовившие соответствующие представления в Комитет. Возмещение указанных расходов за счет самих соискателей не допускается.
16. Сроки рассмотрения аттестационных дел по присвоению ученого звания профессора - 4 месяца, доцента - 3 месяца со дня регистрации аттестационного дела в Комитете.
При особых обстоятельствах, требующих проведения экспертизы аттестационных дел в более длительные сроки, вопрос о продлении этих сроков решается по каждому конкретному делу Комитетом.
Новое ходатайство о присвоении ученого звания может быть представлено ученым (научно-техническим) советом не ранее чем через год после вынесения Комитетом решения об отказе в присвоении этого звания. Обязательным условием для повторного представления ходатайства должно быть наличие у соискателя новых опубликованных научных работ, учебников, учебных пособий и (или) новых учеников.
4. Оформление и выдача аттестатов
17. Профессорам и доцентам выдаются аттестаты установленного государственного образца.
Решение о присвоении ученого звания профессора или доцента вступает в силу с даты его принятия Комитетом.
Лицам, утратившим аттестат профессора или доцента, могут быть выданы дубликаты с новыми порядковыми номерами.
Порядок оформления и выдачи аттестатов и их дубликатов устанавливается Комитетом.

5. Ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды
қайта аттестаттау
18. Қазақстан Республикасында тек Комитет берген профессор және доцент аттестаттары танылады.
Басқа елдердiң мемлекеттiк аттестаттау органдары берген ғылыми атақтары бар Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдiктердi және азаматтығы жоқ тұлғаларды қайта аттестаттау олар жұмыс iстейтiн ұйымның немесе өздерiнiң жеке өтiнiшiмен бiрге Комитет белгiлеген тiзбе бойынша құжаттарын ұсынған жағдайда жүргiзiледi.
19. Мемлекеттiк емес ұйымдар ғылыми атақ берген тұлғаларға қайта аттестаттау жасалмайды. <*>
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 маусымдағы N 534   бұйрығымен .
6. Апелляцияларды қарау
20. Ғылыми атақтарды беру, сондай-ақ жоғары бiлiктi кадрларды қайта аттестаттау мәселелерi туралы Комитет Төралқасының шешiмiне шешiм шыққан күннен кейiн екi ай мерзiмде Комитетке апелляция беруге болады.
Көрсетiлген мерзiм өткеннен кейiн апелляция Комитеттің қарауына қабылданбайды. Апелляцияны Комитеттің апелляциялық комиссиясы қарайды. Апелляцияларды қарау рәсiмi Комитет бекiтетiн Комитеттің апелляциялық комиссиясы туралы ережемен белгiленедi.
Комитеттің апелляция жөнiндегi түпкiлiктi шешiмi шағымданушыға (шағымданушыларға) хабарланады.

5. Переаттестация научных и научно-педагогических
работников
18. В Республике Казахстан признаются аттестаты профессора и доцента, выданные только Комитетом.
Переаттестация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, имеющих ученые звания, которые присвоены им государственными органами аттестации других стран, проводится по ходатайству организации, где они работают, или по их личному  заявлению с представлением документов по соответствующему перечню, установленному Комитетом.
19. Не проводится переаттестация лиц, которым ученые звания присвоены различными негосударственными организациями. <*>
Сноска. Пункт 19 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2004 года N 534 .
6. Рассмотрение апелляций
20. На решение Президиума Комитета по вопросам присвоения ученых званий, а также переаттестации кадров высшей квалификации не позднее двухмесячного срока со дня вынесения решения может быть подана апелляция в Комитет.
По истечении указанного срока апелляция к рассмотрению Комитетом не принимается.
Апелляция рассматривается апелляционной комиссией Комитета. Процедура рассмотрения апелляций устанавливается Положением об апелляционной комиссии Комитета, утверждаемым Комитетом.
Окончательное решение Комитета по апелляции сообщается заявителю (заявителям).