Тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) қолданыстағы кезеңде табиғи монополия субъектiлерiнiң барлық тұтынушыларға ұсынылған қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшiн тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) төмендету ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 20 ақпандағы N 46-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 21 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2215. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 19 наурыздағы N 91-НҚ (V053530) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  6-бабының 1-1) тармақшасын iске асыру мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса берiлiп отырған Тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) қолданыстағы кезеңде табиғи монополия субъектiлерiнiң барлық тұтынушыларға ұсынылған қызметтep (тауарлар, жұмыстар) үшiн тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) төмендету ережесi бекiтiлсiн.
2. Әкiмшiлiк жұмысы департаментi (А.Т.Шабдарбаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдарының назарына жеткiзсiн;
2) осы бұйрықты ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгiленген тәртiппен жариялауды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстaн Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi төрағасының орынбасары А.Р.Ойнаровқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестiктi қорғау
жөнiндегi агенттiгiнiң
2003 жылғы 20 ақпандағы
N 46-НҚ бұйрығына
қосымша
Тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) қолданыстағы кезеңде табиғи монополия субъектiлерiнiң барлық тұтынушыларға ұсынылған қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшiн тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) төмендету ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) қолданыстағы кезеңде табиғи монополия субъектiлерiнiң барлық тұтынушыларға ұсынылған қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшiн тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) төмендету жөнiндегi осы ереже "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына  сәйкес әзiрлендi және Тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) қолданыстағы кезеңде табиғи монополия субъектiлерiнiң (бұдан әрi - субъектiлер) барлық тұтынушыларға ұсынылған қызметтер (тауарлар, жұмыстар) (бұдан әрi - қызметтер) үшiн тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) төмендету тәртiбiн белгiлейдi.

Об утверждении Правил снижения тарифов (цен, ставок сборов) за предоставляемые услуги (товары, работы) для всех потребителей субъектов естественной монополии, в период действия тарифов (цен, ставок сборов)
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 20 февраля 2003 года N 46-ОД. Зарегистрированный Министерством юстиции Республики Казахстан 21 марта 2003 года N 2215. Утратил силу - приказом и.о.Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 19 марта 2005 года N 91-ОД (V053530)
В целях реализации подпункта 1-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила снижения тарифов (цен, ставок сборов) за предоставляемые услуги (товары, работы) для всех потребителей субъектов естественной монополии, в период действия тарифов (цен, ставок сборов).
2. Департаменту административной работы (Шабдарбаев А.Т.) после государственной регистрации настоящего приказа:
1) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции;
2) обеспечить в установленном порядке опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Ойнарова А.Р.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня опубликования.
Председатель
Утверждены
Приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
от 20 февраля 2003 года N 46-ОД
Правила снижения тарифов (цен, ставок сборов)
за предоставляемые услуги (товары, работы)
для всех потребителей субъектов естественной монополии,
в период действия тарифов (цен, ставок сборов)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила снижения тарифов (цен, ставок сборов) за предоставляемые услуги (товары, работы) для всех потребителей субъектов естественной монополии, в период действия тарифов (цен, ставок сборов) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" и устанавливают порядок снижения тарифов (цен, ставок сборов) (далее - тарифы) за предоставляемые услуги (товары, работы) (далее - услуги) для всех потребителей субъектов естественной монополии (далее - субъектов) в период действия тарифов.

2. Тарифтердiң қолданыстағы кезеңiнде субъектiлердiң
барлық тұтынушыларына көрсетiлетiн қызметтердiң
тарифтерiн төмендету тәртiбi
2. Барлық тұтынушыларға көрсетiлетiн қызметтерге төмендетiлген тариф қызметтер көрсетуге қажеттi шығыстар құнынан төмен болмауы тиiс және субъектiнiң тиiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн пайданы алу мүмкiндiгiн ескеруi қажет. Сонымен бiрге тарифтердi төмендету мынадай жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкін:
1) көрсетiлетiн немесе өндiрiлетiн қызметтердiң көлемдерiн ұлғайту;
2) субъектiнiң нақты шығындарын, негiзгi құралдардың құнын өсiруге алып келмейтiн ағымдағы және күрделi жөндеуге және басқа жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарына жұмсалған шығындарды, заңда белгiленген тәртiппен бекiтiлген және келiсiлген инвестициялық жобаны жүзеге асыруға шығындарды қоспағанда, қысқарту;
3) субъeкт "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  18-1-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген қызметтi жүзеге асырушы субъектiлер үшiн белгiленетiн көтерме тұтынушыларға арналған босату тарифтерi құрылымына сату мақсатында сатып алған тауарға (өнiмге) бағаны кемiту жағына өзгерту;
4) субъектiлердiң табиғи монополиялар туралы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес субъектiлер жүзеге асыратын қызметтердiң өзге де түрлерiнен едәуiр табыстар алу.
3. Тарифтердi төмендету:
1) тарифтердi жоғарылату үшiн кейiннен тарифтердi қарауға өтiнiмдер берген кезде негiз болмауы;
2) инвестициялық жобаның орындалмауына негiз болмауы;
3) сапаны төмендету, сондай-ақ көрсетiлетiн қызметтердiң мөлшерiн шектеуге;
4) тұтынушыларды теңсiздiк жағдайына қоюға немесе өзге түрде олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзуға негiз болмауы тиiстi.
4. Субъектiнiң барлық тұтынушыларына көрсетiлетiн қызметтердiң тарифтерiн төмендету туралы шешiмi тарифтердi қолдану кезiнде субъектiнiң бiрiншi басшысының бұйрығымен бекiтiледi.
5. Көрсетiлетiн қызметтердiң тарифтерiн белгiлi бiр мерзiмге төмендету туралы шешiмдi бекiткен кезде мерзiмдi Субъектiнiң бұйрығында көрсету қажет.
6. Субъект барлық тұтынушыларға көрсетiлетiн қызметтердiң тарифтерiн төмендетудi енгiзгенге дейiн 25 күн бұрын тарифтi төмендету туралы қабылданған шешiмнiң түпнұсқасын, сондай-ақ тарифтi төмендету мүмкiндiгiн растайтын есептер мен негiздеушi құжаттарды уәкiлеттi органға жiберу жолымен қабылданған шешiм туралы Уәкiлеттi органды хабардар етедi.
3. Тарифтердiң қолданыстағы кезеңiнде субъектiлердiң барлық тұтынушыларына көрсетiлетiн қызметтердiң тарифтерiн төмендетудi енгiзу тәртiбi
7. Барлық тұтынушыларға көрсетiлетiн қызметтердiң тарифтерiн төмендету айдың 1-күнiнен бастап жүргiзiледi.

2. Порядок снижения тарифов за предоставляемые услуги
для всех потребителей субъектов, в период действия тарифов
2. Снижаемый тариф за предоставляемую услугу для всех потребителей должен быть не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления услуги и учитывать возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование субъекта. При этом снижение тарифов может осуществляться в следующих случаях:
1) увеличение объемов оказываемых или производимых услуг;
2) сокращения фактических затрат субъекта, за исключением затрат на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, затрат на реализацию инвестиционного проекта, утвержденного и согласованного в установленном законодательством порядке;
3) изменения в сторону снижения цены на приобретаемый субъектом товар (продукцию) с целью перепродажи в структуре отпускных тарифов для розничных потребителей, устанавливаемых для субъектов, осуществляющих деятельность, предусмотренную подпунктом 3) пункта 1 статьи 18-1 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях";
4) получение значительных доходов от иных видов деятельности, осуществляемых субъектами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
3. Снижение тарифов не должно:
1) являться основанием для повышения тарифов при последующей подаче заявки на рассмотрение тарифов;
2) являться основанием невыполнения инвестиционного проекта;
3) снижать качество, а также ограничивать количество предоставляемых услуг;
4) ставить потребителей в неравные условия или иным образом ущемлять их права и законные интересы.
4. Решение Субъекта о снижении тарифов за предоставляемые услуги для всех потребителей, в период действия тарифов утверждается приказом первого руководителя субъекта.
5. При утверждении решения о снижении тарифов за предоставляемые услуги на определенный срок, необходимо указывать этот срок в приказе Субъекта.
6. Субъект не позднее, чем за 25 дней до введения снижения тарифа за предоставляемые услуги для всех потребителей уведомляет Уполномоченный орган о принятом решении путем направления в уполномоченный орган оригинала принятого приказа о снижении тарифа, а также расчетов и обосновывающих документов, подтверждающих возможность снижения тарифа.
3. Порядок введения снижения тарифов
за предоставляемые услуги для всех потребителей субъектов,
в период действия тарифов
7. Снижение тарифов за предоставляемые услуги для всех потребителей осуществляется с 1 числа месяца, следующего за датой уведомления.

8. Субъект тарифтердi төмендету туралы ақпаратты оны енгiзгенге дейiн 10 күн бұрын тұтынушылардың мәлiметiне жеткiзуге мiндеттi.
9. Егер субъект тарифтердi төмендету туралы тұтынушыларға осы Ережеде көрсетiлген мерзiмде хабарламаса, онда көрсетiлген тарифтердi төмендету Субъектiнiң бұйрығында көрсетiлген мерзiмнен бастап енгiзiлмейдi. Тарифтердi төмендетудi енгiзу бiр айдан кейiн жүргiзiледi.
4. Осы Ереженi бұзғандығы үшiн жауапкершiлiк
10. Осы Ереженi бұзған Субъектiлер Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетiлген жауапкершілiкке тартылуы мүмкiн.

8. Субъект доводит до сведения потребителя информацию о снижении тарифов не позднее, чем за 10 дней до введения их в действие.
9. Если субъект не уведомит потребителей о снижении тарифов в сроки, предусмотренные настоящими Правилами, то указанное снижение тарифов не должно производиться. Введение снижения тарифов осуществляется через месяц.
4. Ответственность за нарушение настоящих Правил
10. Субъекты, допустившие нарушение настоящих Правил могут быть привлечены к ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.