Қаржылық ақпарат нысандарын толтыру жөніндегі Нұсқаулықты, Мемлекеттік кәсіпорындардың қызметіне талдау жүргізу жөніндегі нұсқаулықты және Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қызметтері тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2003 жылғы 2 сәуірдегі N 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 28 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2250. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнің 2012 жылғы 29 қарашадағы № 523 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрiнің 2012.11.29 № 523 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 348   бұйрығымен .
Мемлекеттік мүлікті басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қаржылық ақпарат нысандарын толтыру жөніндегі нұсқаулық және оған қоса беріліп отырған қаржылық ақпарат нысандары:
1-нысан: "Базалық көрсеткіштер" (1-қосымша);
2-нысан: "Айналым балансы" (2-қосымша);
3-нысан: "Кірістер мен шығыстар туралы есеп" (3-қосымша);
4-нысан: "Ақшаның қозғалысы туралы есеп" (4-қосымша);
5-нысан: "Кезең шығыстарының құрамы туралы есеп" (5-қосымша);
6-нысан: "Еңбек жөніндегі есеп" (6-қосымша);
7-нысан: "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) өндіру мен сату туралы есеп" (7-қосымша);
8-нысан: "Бөлінбеген кіріс қозғалысы туралы есеп (жабылмаған зиян)" (8-қосымша);
9-нысан: "Қаржылық ақпарат нысандарына түсіндірме жазба" (9-қосымша)";
2) Мемлекеттік кәсіпорындардың қызметіне талдау жүргізу жөніндегі нұсқаулық;
3) Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қызметтері тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 348   бұйрығымен .
2. "Қаржылық ақпарат нысандарын толтыру жөніндегі нұсқаулықты, Мемлекеттік кәсіпорындардың қызметіне талдау жүргізу ережелерін және Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қызметтері тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2001 жылғы 9 сәуірдегі N 182  бұйрығының  күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік емес мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың директорлар кеңесіндегі мемлекеттік өкілдермен қаржылық ақпаратты жеткізуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Инструкции по заполнению форм финансовой информации, Инструкции по проведению анализа деятельности государственных предприятий и Инструкции по определению основных показателей эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2003 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2003 года № 2250. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 ноября 2012 года № 523
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 29.11.2012 № 523.
Сноска. Наименование приказа с изменениями - приказом Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 348 .
В целях повышения эффективности управления государственным имуществом приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Инструкцию по заполнению форм финансовой информации и прилагаемые к ней формы финансовой информации:
Форма 1 "Базовые показатели" (Приложение 1);
Форма 2 "Оборотный баланс" (Приложение 2);
Форма 3 "Отчет о доходах и расходах" (Приложение 3);
Форма 4 "Отчет о движении денег" (Приложение 4);
Форма 5 "Отчет о расходах периода" (Приложение 5);
Форма 6 "Отчет по труду" (Приложение 6);
Форма 7 "Отчет о производстве и реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)" (Приложение 7);
Форма 8 "Отчет о наличии и движении сумм нераспределенного дохода (непокрытого убытка)" (Приложение 8);
Форма 9 "Пояснительная записка к формам финансовой информации" (Приложение 9)";
2) Инструкцию по проведению анализа деятельности государственных предприятий;
3) Инструкцию по определению основных показателей эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 348 .
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 апреля 2001 года N 182 "Об утверждении Инструкции по заполнению форм финансовой информации, Правил проведения анализа деятельности государственных предприятий и Правил определения основных показателей эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале".
3. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить предоставление финансовой информации представителями государства в советах директоров негосударственных юридических лиц с участием государства.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің төрағасы М.С.Рахановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
02 cәуірдегі 2003 жылғы
N 135 бұйрығымен
бекітілген
Қаржылық ақпарат нысандарын толтыру жөніндегі нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық және қаржылық ақпарат нысандары мемлекеттік меншікті тиімді басқаруды арттыру мақсатында әзірленді.
2. 1-нысан "Базалық көрсеткіштер" (1-қосымша)
2. 1 "Заңды тұлғаның толық атауы" жолы бойынша - Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) жөніндегі куәлікке сәйкес заңды тұлғаның толық атауы толтырылады.
3. 2 "ID-код (бірегей сәйкестендіру коды)" жолы бойынша - Мемлекеттік кәсіпорындардың, мекемелердің және мемлекеттің қатысу үлесі бар шаруашылық серіктестіктердің Мемлекеттік тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдармен иеленеді.
4. 3 "Ұйымдық-құқықтық нысан" жолы бойынша - Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) жөніндегі куәлікке сәйкес толтырылады.
5. 4 "Толық почталық (заңды) мекен-жайы" жолы бойынша - индекс, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше (шағын аудан), үй (егер заңды тұлға шетелде орналасса - елі) толтырылады.
6. 5 "Заңды тұлғаның бастапқы мемлекеттік тіркелген күні" жолы бойынша және 6 "Заңды тұлғаның соңғы мемлекеттік қайта тіркелген күні" жолы бойынша - Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) жөніндегі куәлікке сәйкес толтырылады.
7. 7 "Заңды тұлғаның бастапқы мемлекеттік тіркеу нөмірі" жолы бойынша және 8 "Заңды тұлғаның соңғы мемлекеттік қайта тіркеу нөмірі" жолы бойынша - Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) жөніндегі куәлікке сәйкес толтырылады.
8. 9 "СТН" жолы бойынша - Салық төлеушінің куәлігіне сәйкес толтырылады.
9. 10 "Басқару органының (мемлекеттік орган немесе заңды тұлға) атауы" жолы бойынша иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган - акционерлік қоғамдар үшін (мемлекеттік басқару органы - мемлекеттік кәсіпорындар үшін), не мемлекеттік мүлік сенімгерлік басқаруға берілген заңды немесе жеке тұлға көрсетіледі.
10. 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-жолдарды акционерлік қоғамдар толтырады.
11. 11 "Акциялар эмиссиясының бастапқы мемлекеттік тіркелген күні" жолы бойынша және 12 "Акциялар эмиссиясының соңғы мемлекеттік тіркелген күні" жолы бойынша - уәкілетті орган эмиссия тіркеуге сәйкес эмиссия күні толтырады.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан Раханова М.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04.2003 года N 135
Инструкция
по заполнению форм финансовой информации 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция и формы финансовой информации разработаны в целях повышения эффективности управления государственной собственностью.
2. Форма 1 "Базовые показатели" (Приложение 1)
2. По строке 1 "Полное наименование юридического лица" - заполняется полное наименование юридического лица согласно Свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации).
3. По строке 2 "ID-код (уникальный идентификационный код)" - присваивается организацией, осуществляющей ведение Государственного реестра Государственных предприятий, учреждений и хозяйственных товариществ с долевым участием государства.
4. По строке 3 "Организационно-правовая форма" - заполняется согласно Свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации).
5. По строке 4 "Полный почтовый (юридический) адрес" - заполняется индекс, область, город, район, населенный пункт, улица (микрорайон), дом (если юридическое лицо находится за рубежом - страна).
6. По строке 5 "Дата первичной государственной регистрации юридического лица" и по строке 6 "Дата последней государственной перерегистрации юридического лица" - заполняется согласно Свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации).
7. По строке 7 "Номер первичной государственной регистрации юридического лица" и по строке 8 "Номер последней государственной перерегистрации юридического лица" - заполняется согласно Свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации).
8. По строке 9 "РНН" - заполняется согласно Свидетельству налогоплательщика.
9. По строке 10 "Наименование органа управления (государственный орган или юридическое лицо)" - указывается государственный орган, осуществляющий права владения и пользования - для акционерных обществ (орган государственного управления - для государственных предприятий), либо юридическое или физическое лицо, которому передано в доверительное управление государственное имущество.
10. Строки 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 заполняются только акционерными обществами.
11. По строке 11 "Дата первичной государственной регистрации эмиссии акций" и по строке 12 "Дата последней государственной регистрации эмиссии акций" - заполняется дата эмиссии согласно регистрации эмиссии уполномоченным органом.

12. 13 "Акциялар эмиссиясының бастапқы мемлекеттік тіркеу нөмірі" жолы бойынша және 14 "Акциялар эмиссиясының соңғы мемлекеттік тіркеу күні" жолы бойынша - Бағалы қағаздар эмиссиясын мемлекеттік тіркеу жөніндегі куәлікке сәйкес эмиссия нөмірі толтырылады.
13. 15 "Акциялардың саны, барлығы" жолы бойынша - Қоғамның жарғысына сәйкес акциялардың жалпы саны (дана) толтырылады.
14. 15.1 "қарапайым акциялар" жолы бойынша - қарапайым акциялардың жалпы саны (дана) толтырылады.
15. 15.2. "артықшылығы бар акциялар" жолы бойынша - артықшылығы бар акциялардың жалпы саны (дана) толтырылады.
16. 16 "Бір акцияның атауы" жолы бойынша - Қоғамның жарғысына сәйкес бір акцияның номиналдық құны толтырылады.
17. 17 "Акциялардың мемлекеттік пакеті (дана)" жолы бойынша - мемлекетке тиесілі акциялардың саны (дана) толтырылады.
18. 18 "Акциялардың соңғы эмиссиясын тіркеуші жөніндегі деректер (тіркеушінің атауы, мекен-жайы, лицензияның нөмірі, байланыс телефоны)" - тіркеушінің толық атауы, заңды мекен-жайы, лицензияның нөмірі мен байланыс телефонының нөмірі толтырылады.
19. 19 "ЖШС-тың жарғылық капиталындағы мемлекеттік үлес, (%)" құрылтайшылық құжаттарға сәйкес толтырылады.
20. 20 "Басшының лауазымы" штат кестесіне сәйкес толтырылады.
21. 21, 22 және 23 жолдар бойынша. Тегі, аты және әкесінің аты толық толтырылады.
22. 24, 25 және 26 жолдар бойынша. Міндетті түрде елді мекеннің коды толтырылады.
23. 27 "Электрондық мекен-жайы (e-mail)" жолы бойынша - кәсіпорынның электрондық почтасының мекен-жайы толтырылады.
3. 2 "Айналым балансы" нысаны (2-қосымша)
24. Міндетті түрде қорытынды сомалар 2 "Айналым балансы" нысанының (бұдан әрі - айналым балансы) бөлімдері мен бөлімшелері бойынша есептеледі.
25. Айналым балансының 10, 12, 14, 20, 21, 22, 30, 32, 33, 34, 35, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 51 және 52-бөлімшелеріндегі шоттар бойынша сальдо дебет бойынша көрсетіледі, көрсетілген бөлімдер мен бөлімшелердің шоттарында кредиттік сальдо пайда болған жағдайда, осы сома "минус" белгісімен дебет бойынша көрсетіледі.
26. 6 бөлім мен 11, 13, 31, 53, 54, 55 және 56-бөлімшелердегі шоттар бойынша сальдо кредит бойынша көрсетіледі, көрсетілген бөлімдер мен бөлімшелердің шоттарында дебеттік сальдо пайда болған жағдайда, ол "минус" белгісімен кредит бойынша көрсетіледі.
27. Айналым балансының барлық шоттары бойынша айналымдар толық түрде көрсетіледі, яғни дебеттік және кредиттік айналымдар толтырылады. Айналым балансының 7, 8 және 9-бөлімдердегі шоттар бойынша есептік кезең үшін айналымдар міндетті түрде толтырылады, бұл ретте, шоттар міндетті түрде жабылады, яғни бұл шоттар бойынша сальдо жоқ.

12. По строке 13 "Номер первичной государственной регистрации эмиссии акций" и по строке 14 "Дата последней государственной регистрации эмиссии акций" - заполняется номер эмиссии согласно Свидетельству о государственной регистрации эмиссии ценных бумаг.
13. По строке 15 "Количество акций, всего" - заполняется общее количество (штук) акций в соответствии с уставом Общества.
14. По строке 15.1 "простые акции" - заполняется общее количество (штук) простых акций.
15. По строке 15.2 "привилегированные акции" - общее количество (штук) привилегированных акций.
16. По строке 16 "Номинал одной акции" - заполняется номинальная стоимость одной акции в соответствии с уставом Общества.
17. По строке 17 "Государственный пакет акций" - заполняется количество (штук) акций, принадлежащих государству.
18. По строке 18 "Сведения о регистраторе последней эмиссии акций (наименование регистратора, адрес, номер лицензии, контактный телефон)" - заполняется полное наименование регистратора, юридический адрес, номер лицензии и номер контактного телефона.
19. По строке 19 "Государственная доля в уставном капитале ТОО (%)" заполняется согласно учредительным документам.
20. По строке 20 "Должность руководителя" заполняется согласно штатному расписанию.
21. По строкам 21, 22 и 23. Фамилия, имя и отчество заполняются полностью.
22. По строкам 24, 25 и 26. Обязательно заполняется код населенного пункта.
23. По строке 27 "Электронный адрес (e-mail)" - заполняется адрес электронной почты предприятия.
3. Форма 2 "Оборотный баланс" (Приложение 2)
24. Обязательно рассчитываются итоговые суммы по разделам и подразделам Формы 2 "Оборотный баланс" (далее - оборотный баланс).
25. Сальдо по счетам подразделов 10, 12, 14, 20, 21, 22, 30, 32, 33, 34, 35, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 51 и 52 оборотного баланса отражается по дебету, в случае, когда на счетах указанных разделов и подразделов возникает кредитовое сальдо, данная сумма отражается по дебету со знаком "минус".
26. Сальдо по счетам раздела 6 и подразделов 11, 13, 31, 53, 54, 55 и 56 оборотного баланса отражается по кредиту, в случае, когда на счетах указанных разделов и подразделов возникает дебетовое сальдо, оно отражается со знаком "минус" по кредиту.
27. Обороты по всем счетам оборотного баланса заполняются в развернутом виде, т.е. заполняются дебетовые и кредитовые обороты. Обороты за отчетный период по счетам 7, 8 и 9 разделов оборотного баланса заполняются в обязательном порядке, при этом, счета обязательно закрываются, т.е. сальдо по этим счетам отсутствуют.

28. Баланс валютасының есепті кезеңінің басындағы және аяғындағы дебеттік сальдо 11, 13 және 31-бөлімшелердің кредит сальдосының сомасын азайтып, 1, 2, 3 және 4-бөлімдердің дебет сальдосының сомасын қосу жолымен есептеледі, яғни баланс - нетто.
29. Баланс валютасының есепті кезеңінің басындағы және аяғындағы кредит сальдосы 51 және 52-бөлімшелердің дебет сальдосының сомасын азайтып, айналым балансының 5 және 6-бөлімдерінің сомасын қосу жолымен есептеледі, яғни баланс-нетто.
30. Баланс валютасының дебеттік және кредиттік айналымдары тиісінше дебет бойынша және кредит бойынша айналым балансының 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-бөлімдерінің сомаларын қосу жолымен есептеледі.
31. 1, 2, 3, 4, 5 және 6-бөлімдердің шоттарында ұйымның құрылымдық бөлімшелері (өкілдіктері, филиалдары) мен орталық аппарат арасында ішкі айналымдар көрсетілмеуі тиіс.
32. "Анықтамалық * " кестесінің А бөліміндегі "Шектеулі" бағанында есепті кезең үшін билік етуге шектеулі мүліктердің құны көрсетіледі. "Өндіріп алынғаны" бағанында есепті кезең үшін салық органдары өндіріп алған мүліктердің құны көрсетіледі. "Алынғаны" бағанында есепті кезең үшін билік етудегі шектеу алынған мүліктің құны көрсетіледі. Есепті кезеңнің аяғына сальдо өндіріп алынған және шектеу алынған мүлік құнын азайтып, есепті кезеңнің басындағы сальдо мен билік ету шектелген мүліктің сомасын қосу жолымен есептеледі.
33. "Анықтамалық * " кестесінің "Б" бөліміндегі есепті кезең аяғындағы сальдо төленген және шақырып алынған инкассолық өкімдер сомасын азайтып есепті кезеңнің басындағы сальдо мен қойылған инкассолық өкімдер сомасын қосу жолымен есептеледі.
34. "Анықтамалық * " кестесінің "В" бөлімінде есепті кезең үшін сот шешіміне сәйкес кредиторлардың талабы бойынша алынған мүліктің сомасы көрсетіледі.
4. 3 "Кірістер мен шығыстар туралы есеп"
нысаны (3-қосымша)
35. 1 "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын кіріс" жолы бойынша айналым балансының 70-бөлімшесіндегі несиелік айналымның сомасы көрсетіледі.
36. 2 "Сатылған дайын өнімнің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" жолы бойынша айналым балансының 80-бөлімшесі дебеттік айналымының сомасы көрсетіледі.
37. 4 "Кезеңнің шығыстары, оның ішінде" жолы бойынша 4.1, 4.2, 4.3-жолдарының жалпы сомасы көрсетіледі. 4.1-жол бойынша 821 "Жалпы және әкімшілік шығыстар" шотының дебеттік айналым сомасы көрсетіледі, 4.2-жол бойынша 811 "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) өткізу байланысты шығыстар" шотының дебеттік айналым сомасы көрсетіледі, 4.3-жол бойынша 831 "Сыйақы түріндегі шығыстар" шотының айналым балансының дебеттік айналым сомасы көрсетіледі.

28. Дебетовое сальдо на начало и конец отчетного периода валюты баланса рассчитывается путем сложения сумм дебетового сальдо разделов 1, 2, 3 и 4 за минусом суммы кредитового сальдо подразделов 11, 13 и 31 оборотного баланса, т.е. баланс - нетто.
29. Кредитовое сальдо на начало и конец отчетного периода валюты баланса рассчитывается путем сложения сумм разделов 5 и 6 оборотного баланса за минусом суммы дебетового сальдо подраздела 51 и 52, т.е. баланс - нетто.
30. Дебетовый и кредитовый обороты валюты баланса рассчитываются путем сложения сумм разделов 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 оборотного баланса соответственно по дебету и по кредиту.
31. На счетах разделов 1, 2, 3, 4, 5 и 6 не должны отражаться внутренние обороты между структурными подразделениями (представительствами, филиалами) и центральным аппаратом организации.
32. В разделе А таблицы "Справочно *" в графе "Ограничено" отражается стоимость имущества, ограниченного в распоряжении за отчетный период. В графе "Взыскано" отражается стоимость имущества, взысканного за отчетный период налоговыми органами. В графе "Снято" отражается стоимость имущества, с которого снято за отчетный период ограничение в распоряжении. Сальдо на конец отчетного периода рассчитывается путем сложения сальдо на начало отчетного периода и суммы ограниченного в распоряжении имущества за минусом стоимости взысканного и снятого с ограничения имущества.
33. В разделе "Б" таблицы "Справочно *" сальдо на конец отчетного периода рассчитывается путем сложения сальдо на начало отчетного периода и суммы выставленных инкассовых распоряжений за минусом суммы оплаченных и отозванных инкассовых распоряжений.
34. В разделе "В" таблицы "Справочно *" заполняется стоимость имущества изъятого по требованию кредиторов согласно решению суда за отчетный период.
4. Форма 3 "Отчет о доходах и расходах" (Приложение 3)
35. По строке 1 "Доход от реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)" отражается сумма кредитового оборота подраздела 70 оборотного баланса.
36. По строке 2 "Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг)" отражается сумма дебетового оборота подраздела 80 оборотного баланса.
37. По строке 4 "Расходы периода, в том числе" отражается общая сумма строк 4.1, 4.2 и 4.3. По строке 4.1 отражается сумма дебетового оборота счета 821 "Общие и административные расходы", по строке 4.2 отражается сумма дебетового оборота счета 811 "Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)", по строке 4.3 отражается сумма дебетового оборота счета 831 "Расходы в виде вознаграждения" оборотного баланса.

38. 6 "Негізгі емес қызметтен алынатын кіріс (шығыс)" жолы бойынша айналым балансының 72-бөлімшесінің кредиттік айналым сомасы мен айналым балансының 84-бөлімшесінің дебеттік айналым сомасы арасындағы айырмашылық сомасы көрсетіледі.
5. 4 "Ақша қозғалысы туралы есеп"
нысаны (4-қосымша)
39. "Бухгалтерлік есеп стандарттары туралы" Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 13 қарашадағы N 3  қаулысымен  бекітілген N 4 Бухгалтерлік есеп стандарттарына сәйкес тікелей әдіспен толтырылады.
40. "Есепті кезеңнің басындағы ақша" жолы бойынша айналым балансының 41 "Жолдағы ақша", 42 "Банктердегі арнаулы есеп шоттардағы ақша", 43 "Валюталық шоттағы ақшалар", 44 "Есеп айырысу шотындағы ақшалар" және 45 "Кассадағы қолға берілетін ақшалар" бөлімшелерінің есепті кезең басындағы дебеттік сальдо сомасы көрсетілді. "Есепті кезеңнің аяғындағы ақшалай қаражат" жолы бойынша айналым балансының 41 "Жолдағы ақша", 42 "Банктердегі арнаулы есеп шоттардағы ақша", 43 "Валюталық шоттағы ақшалар", 44 "Есеп айырысу шотындағы ақшалар", 45 "Кассадағы қолға берілетін ақшалар" бөлімшелерінің есепті кезеңнің аяғындағы дебеттік сальдоның сомасына тең болуы тиіс "Жиыны: ақшаның артуы (+)/азаюы (-)" және "Есепті кезеңнің басындағы ақша" жолдарының сомалары көрсетіледі.
6. 6 "Кезең шығыстарының құрамы туралы есеп"
нысаны (5-қосымша)
41. 1 "Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы" жолы бойынша 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.15, 1.16, 1.17, 1.18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27 жолдарының сомасына тең болуы тиіс айналым балансының 821 шотының дебеттік айналым сомасы көрсетіледі. 1.7 жолы бойынша 1.7.1 және 1.7.2. жолдарының сомасы көрсетіледі.
42. 2 "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді), барлығы" жолы бойынша 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 және 2.12 жолдарының сомасына тең болуы тиіс айналым балансының 811 шотының дебеттік айналым сомасы көрсетіледі. 2.7 жолы бойынша 2.7.1 және 2.7.2. жолдарының сомасы көрсетіледі.
43. 3 "Сыйақы түріндегі шығыстар" жолы бойынша 3.1, 3.2, 3.3 және 3.4. жолдарының сомасына тең болуы тиіс айналым балансының 831 айналым шотының дебеттік айналым сомасы көрсетіледі.
7. 6 "Еңбек бойынша есеп" нысаны (6-қосымша)
44. 1 "Қызметкерлердің саны және жалақы қоры" бөлімі есепті кезең үшін Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 12 шілдедегі №N 38-Г  бұйрығымен  бекітілген Еңбек бойынша статистикалық есептемені толтыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес толтырылады.

38. По строке 6 "Доход (убыток) от неосновной деятельности" отражается сумма разности между суммой кредитового оборота подраздела 72 оборотного баланса и суммой дебетового оборота подраздела 84 оборотного баланса.
5. Форма 4 "Отчет о движении денег" (Приложение 4)
39. Заполняется прямым методом согласно Стандарту бухгалтерского учета N 4, утвержденному постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету от 13 ноября 1996 года N 3 "Об утверждении Стандартов бухгалтерского учета".
40. По строке "Деньги на начало отчетного периода" отражается сумма дебетового сальдо на начало отчетного периода подразделов 41 "Деньги в пути", 42 "Деньги на специальных счетах в банках", 43 "Деньги на валютном счете", 44 "Деньги на расчетном счете" и 45 "Наличность в кассе" оборотного баланса. По строке "Деньги на конец отчетного периода" отражается сумма строк "Итого: увеличение (+)/уменьшение (-) денег" и "Деньги на начало отчетного периода", которая должна быть равна сумме дебетового сальдо на конец отчетного периода подразделов 41 "Деньги в пути", 42 "Деньги на специальных счетах в банках", 43 "Деньги на валютном счете", 44 "Деньги на расчетном счете" и 45 "Наличность в кассе" оборотного баланса.
6. Форма 5 "Отчет о составе расходов периода" (Приложение 5)
41. По строке 1 "Общие и административные расходы, всего" отражается сумма дебетового оборота счета 821 оборотного баланса, которая должна быть равна сумме строк 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.15, 1.16, 1.17, 1.18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 и 1.27. По строке 1.7 отражается сумма строк 1.7.1 и 1.7.2.
42. По строке 2 "Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг), всего" отражается сумма дебетового оборота счета 811 оборотного баланса, которая должна быть равна сумме строк 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 и 2.12. По строке 2.7 отражается сумма строк 2.7.1 и 2.7.2.
43. По строке 3 "Расходы в виде вознаграждения, всего" отражается сумма дебетового оборота счета 831 оборотного баланса, которая должна быть равна сумме строк 3.1, 3.2, 3.3 и 3.4.
7. Форма 6 "Отчет по труду" (Приложение 6)
44. Раздел 1 "Численность работников и фонд заработной платы" заполняется за отчетный период в соответствии с Инструкцией по заполнению статистической отчетности по труду, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 12 июля 2002 года N 38-Г.

45. 2 "Еңбекке ақы төлеу" бөлімі есепті кезең үшін толтырылады.
46. 001 "Есепті кезең үшін басындағы жалақы бойынша берешек" жолы бойынша айналым балансының 681 "Еңбекақы бойынша қызметкермен есеп айырысу", 682 "Лауазымды тұлғаларға борыш" және 685 "Қызметкерлердің демалыстары бойынша есептелген борыш" шоттарының есепті кезең басындағы кредиттік сальдоның сомасы көрсетіледі.
47. 002 "Есепті кезең үшін есептелгені" жолы бойынша айналым балансының 681 "Еңбекақы бойынша қызметкермен есеп айырысу", 682 "Лауазымды тұлғаларға борыш" және 685 "Қызметкерлердің демалыстары бойынша есептелген борыш" шоттарының есепті кезең үшін кредиттік айналымның сомасы көрсетіледі.
48. 003 "Ұсталғаны, барлығы" жолы бойынша 004, 005, 006-жолдардың сомасы көрсетіледі.
49. 007 "Есепті кезең үшін төленгені, барлығы" жолы бойынша 008, 009-жолдардың сомасына тең болуы тиіс зейнеткерлік жарналар, жеке табыс салығы мен өзгелер бойынша ұсталған сомаларды азайтып, айналым балансының 681 "Еңбекақы бойынша қызметкермен есеп айырысу", 682 "Лауазымды тұлғаларға борыш" және 685 "Қызметкерлердің демалыстары бойынша есептелген борыш" шоттарының есепті кезең үшін дебеттік айналымының сомасы көрсетіледі.
50. 010 "Есепті күнге сальдо (қалдық)" жолы бойынша 003 және 007-жолдардың сомасын азайтып 001 және 002-жолдардың сомасына тең болуы тиіс айналым балансының 681 "Еңбекақы бойынша қызметкермен есеп айырысу", 682 "Лауазымды тұлғаларға борыш" және 685 "Қызметкерлердің демалыстары бойынша есептелген борыш" шоттарының есепті кезең соңына кредиттік сальдоның сомасы көрсетіледі.
8. 7 "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды,
қызметтерді) өндіру мен сату туралы есеп"
нысаны (7-қосымша)
51. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 және 2.5-жолдар бойынша өнімдердің негізгі түрлері толтырылады, әр жол бойынша өлшеу бірлігі жақшаның ішінде толтырылады.
52. 1.6 және 2.6-жолдар бойынша өнімнің өзге түрлері толтырылады, бұл ретте, 4, 6, 8 және 10-бағандар бойынша ғана деректер көрсетіледі, яғни құндық тұлғалануында.
53. 1 "Дайын өнімнің (тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің) өндірілгені" жолы бойынша 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 және 1.6-жолдардың сомасы көрсетіледі. Міндетті түрде өндірілген өнімдердің барлық түрі көрсетіледі. Бұл ретте, өнім түрлерінің жолдары бойынша және 4, 6, 8, 10-бағандар бойынша өзіндік құны көрсетіледі, яғни 221 "Дайын өнім" шотының дебеттік айналымы. Егер аяқталмаған өндірістің өнімдерінің өндірілуі көрсетілсе, жеке жолмен аяқталмаған өндіріс өнімдерінің атауы, өлшем бірлігі, саны және сомасы көрсетілсін. Егер жұмыстар мен қызметтер жүзеге асырылса, онда 80 "Сатылған дайын өнімнің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны, барлығы бөлімшелер бойынша" бөлімшесі шоттарының дебеттік айналымының сомасы көрсетіледі.

45. По строке 001 раздела 2 "Задолженность по заработной плате на начало отчетного периода" отражается сумма кредитового сальдо на начало отчетного периода счетов 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда", 682 "Задолженность должностным лицам" и 685 "Начисленная задолженность по отпускам работников" оборотного баланса.
46. По строке 002 раздела 2 "Начислено за отчетный период" отражается сумма кредитового оборота за отчетный период счетов 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда", 682 "Задолженность должностным лицам" и 685 "Начисленная задолженность по отпускам работников" оборотного баланса.
47. По строке 003 раздела 2 "Удержано, всего" отражается сумма строк 004, 005 и 006 раздела 2.
48. По строке 007 раздела 2 "Выплачено за отчетный период, всего" отражается сумма дебетового оборота за отчетный период счетов 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда" оборотного баланса, 682 "Задолженность должностным лицам" и 685 "Начисленная задолженность по отпускам работников" за минусом сумм удержания по пенсионным взносам, индивидуального подоходного налога и прочее, которая должна быть равна сумме строк 008, 009 раздела 2.
49. По строке 010 раздела 2 "Сальдо (остаток) на отчетную дату" отражается сумма кредитового сальдо на конец отчетного периода счетов 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда", 682 "Начисленная задолженность должностным лицам" и 685 "Начисленная задолженность по отпускам работников" оборотного баланса, которая должна быть равна сумме строк 001 и 002 раздела 2 за минусом суммы строк 003 и 007 раздела 2.
8. Форма 7 "Отчет о производстве и реализации готовой продукции
(товаров, работ, услуг)" (Приложение 7)
50. По строкам 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 и 2.5 заполняются основные виды продукции, по каждой строке в скобках заполняется единица измерения.
51. По строкам 1.6 и 2.6 заполняются прочие виды продукции, при этом, отражаются данные только по столбцам 4, 6, 8 и 10, т.е. в стоимостном выражении.
52. По строке 1 "Произведено готовой продукции (товаров, работ, услуг)" отражается сумма строк 1.1, 1.2., 1.3, 1.4, 1.5 и 1.6. Обязательно отражаются все виды произведенной продукции. При этом, по строкам видов продукции и по столбцам 4, 6, 8 и 10 отражается себестоимость, т.е. дебетовый оборот счета 221 "Готовая продукция". Если отражается производство продукции незавершенного производства, указать отдельной строкой наименование продукции незавершенного производства, единицу измерения, количество и сумму. Если осуществляются работы и услуги, то отражается сумма дебетового оборота счетов подраздела 80 "Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг), всего по подразделу".
53. По строке 2 "Реализовано готовой продукции (товаров, работ, услуг)" отражается сумма строк 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5 и 2.6. Обязательно отражаются все виды реализованной продукции. При этом, по строкам видов продукции и по столбцам 4, 6, 8 и 10 отражается реализация, т.е. кредитовый оборот счета 701 "Доход от реализации готовой продукции (товаров, работ и услуг)".

54. 2-жол бойынша 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5 және 2.6-жолдардың сомасы көрсетіледі. Міндетті түрде сатылған өнімдердің барлық түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, өнім түрлерінің жолдары бойынша және 4, 6, 8, 10-бағандар бойынша сатылуы көрсетіледі, яғни 701 "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын кіріс" шотының несиелік айналымы.
55. Қажеттілік болған кезде қосымша жолдар қосылады.
9. 8 "Бөлінбеген кіріс(жабылмаған зиян)
қозғалысы туралы есеп"
нысаны (8-қосымша)
56. 1 "Жылдың басындағы сальдо" жолы бойынша айналым балансының 562 "Алдағы жылдардың бөлінбеген кірісі (жабылмаған зиян)" шотының есепті кезең басындағы сальдо көрсетіледі.
57. 2 "Есепті кезең үшін алынған таза табыс (шығын)" жолы бойынша 3 "Кірістер мен шығыстар туралы есеп" нысанының 11 "ТАЗА ТАБЫС (ШЫҒЫН)" жолының сомасы көрсетіледі.
58. 3 "Бөлінбеген кірісті басқа да арттырулар, барлығы" жолы бойынша 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9 және 3.10-жолдардың сомасы көрсетіледі.
59. 4 "Жиыны" жолы бойынша 2 және 3-жолдардың сомасы көрсетіледі.
60. 5 "________ __________ кезең ішінде қызмет қорытындылары бойынша есептелген дивидендтер (таза табыстың бөлігі РМК үшін)" жолы бойынша 62 "Қатысушылардың дивидендтері мен кірістері бойынша есеп айырысу, бөлімшелер бойынша барлығы" бөлімшесінің кредиттік айналымы көрсетіледі.
61. 6 "Бөлінбеген кірісті басқа да азайтулар, барлығы" жолы бойынша 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5, 6.6, 6.7, 6.8, 6.9 және 6.10-жолдардың сомалары көрсетіледі.
62. 7 "Жиыны" жолы бойынша 5 және 6-жолдардың сомасы көрсетіледі.
63. 8 "Жыл соңындағы сальдо" жолы бойынша 561 және 562-шоттар бойынша жыл аяғындағы сальдомен тең болуы тиіс 7-жолды шегеріп 1 және 4-жолдардың сомалары көрсетіледі.
10. 9 "Қаржылық ақпарат нысандарына түсіндірме жазба"
нысаны (9-қосымша)
64. Түсіндірме жазбада ұйымның қаржы-шаруашылық қызметтері операцияларының ерекшеліктері ашып көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілген
Қаржылық ақпарат
нысандарын толтыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
1-нысан
Базалық көрсеткіштер
20 ____жылғы 01______ арналған
___________________________________________________________________
N  |    Көрсеткіштің  атауы                  |    Ақпарат
___________________________________________________________________
1   Заңды тұлғаның толық атауы
2   ID-коды (бірегей сәйкестендіру коды)
3   Ұйымдық-құқықтық нысан
4   Толық почталық (заңды) мекен-жайы
5   Заңды тұлғаның бастапқы мемлекеттік
тіркелген күні
6   Заңды тұлғаның соңғы рет мемлекеттік
қайта тіркелген күні
7   Заңды тұлғаның бастапқы мемлекеттік
тіркеу нөмірі
8   Заңды тұлғаның соңғы мемлекеттік
қайта тіркеу нөмірі
9   СТН
10   Басқару органының (мемлекеттік орган
немесе заңды тұлға) атауы
11   Акциялар эмиссиясының бастапқы
мемлекеттік тіркелген күні *
12   Акциялар эмиссиясының соңғы
мемлекеттік тіркелген күні
13   Акциялар эмиссиясының бастапқы
мемлекеттік тіркеу нөмірі
14   Акциялар эмиссиясының соңғы
мемлекеттік тіркеу нөмірі
15   Акциялардың саны, барлығы
оның ішінде

54. При необходимости добавляются дополнительные строки.
9. Форма 8 "Отчет о наличии и движении сумм нераспределенного
дохода (непокрытого убытка)" (Приложение 8)
55. По строке 1 "Сальдо на начало года" отражается сальдо на начало отчетного периода счета 562 "Нераспределенный доход (непокрытый убыток) предыдущих лет" оборотного баланса.
56. По строке 2 "Чистый доход (убыток), полученный за отчетный период" отражается сумма строки 11 "ЧИСТЫЙ ДОХОД (УБЫТОК)" формы 3 "Отчет о доходах и расходах".
57. По строке 3 "Другие увеличения нераспределенного дохода, всего" отражается сумма строк с 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9 и 3.10.
58. По строке 4 "Итого" отражается сумма строк 2 и 3.
59. По строке 5 "Начислено дивидендов (части чистого дохода для РГП) по итогам деятельности за период с ______ по ______ " отражается кредитовый оборот подраздела 62 "Расчеты по дивидендам и доходам участников, всего по подразделу".
60. По строке 6 "Другие уменьшения нераспределенного дохода, всего" отражается сумма строк 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5, 6.6, 6.7, 6.8, 6.9 и 6.10.
61. По строке 7 "Итого" отражается сумма строк 5 и 6.
62. По строке 8 "Сальдо на конец года" отражается сумма строк 1 и 4 за вычетом строки 7, которая должна быть равна сальдо на конец года по счетам 561 и 562.
10. Форма 9 "Пояснительная записка
к формам финансовой информации" (Приложение 9)
63. В пояснительной записке раскрываются особенности операций финансово-хозяйственной деятельности организации.
____________________________________________________________________
Приложение 1
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04.2003 года N 135
Форма 1
Базовые показатели
на 01______20__ года
___________________________________________________________________
N   |          Наименование показателя              |  Информация
____|_______________________________________________|______________
1    Полное наименование юридического лица
2    ID-код (универсальный идентификационный код)
3    Организационно-правовая форма
4    Полный почтовый (юридический) адрес
5    Дата первичной государственной регистрации
юридического лица
6    Дата последней государственной перерегистрации
юридического лица
7    Номер первичной государственной регистрации
юридического лица
8    Номер последней государственной перерегистрации
юридического лица
9    РНН
10   Наименование органа управления
(государственный орган или юридическое лицо)
11   Дата первичной государственной регистрации
эмиссии акций*
12   Дата последней государственной регистрации
эмиссии акций
13   Номер первичной государственной регистрации
эмиссии акций
14   Номер последней государственной регистрации
эмиссии акций
15   Количество акций, всего
в том числе

2  Инвестициялар, 14-бөлімше
бойынша барлығы
3  Материалдар, 20-бөлімше
бойынша барлығы
4  Аяқталмаған өндіріс,
21-бөлімше бойынша барлығы
5  Тауарлар, 22-бөлімше бойынша
барлығы
6  Қаржылық инвестициялар,
40-бөлімше бойынша барлығы
7  өзгелер
_________________________________________________
Басшы          ___________________________________________
қолы **
Бас бухгалтер  ___________________________________________
қолы **
___________________________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон
*  Міндетті түрде толтырылады, егер шектеулер болмаса - нөлдер қойылады
**  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
3-нысан
Кірістер мен шығыстар туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы
20____жылғы 01______ бастап ____ 20_жылғы 01_______ қоса алғандағы кезең
мың теңге
____________________________________________________________________
N  |    Көрсеткіштердің атауы      |  Өткен     | Есепті | Есепті
|                               | кезең үшін |кезеңге | кезең
|                               |            |арналған|  үшін
|                               |            | жоспар |
____________________________________________________________________
1                2                      3           4         5
____________________________________________________________________
1  Дайын өнімді (тауарларды,
жұмыстарды, қызметтерді)
сатудан алынатын кіріс
2  Сатылған дайын өнімнің
(тауарлардың, жұмыстардың,
қызметтердің) өзіндік құны
3  Жалпы кіріс (1-бет - 2-бет)
4  Кезеңнің шығыстары, оның ішінде
4.1. жалпы және әкімшілік шығыстар
4.2. Дайын өнімді (тауарларды,
жұмыстарды, қызметтерді)
өткізуге байланысты шығыстар
4.3. сыйақылар түріндегі шығыстар
5  Негізгі қызметтен алынатын
кіріс (шығын) (3-бет - 4-бет)
6  Негізгі емес қызметтен
алынатын кіріс (шығын)
7  Салық салуға дейінгі кәдімгі
қызметтен алынатын кіріс
(шығын) (5-бет + 6-бет)
8  Корпоративтік табыс салығы
9  Салық салынғаннан кейінгі
кәдімгі қызметтен алынатын
кіріс (шығын)
(7-бет - 8-бет)
10  Төтенше жағдайларға және
тоқтатылған операцияларға
байланысты кіріс (шығын)
11  ТАЗА ТАБЫС (ШЫҒЫН)
(9-бет +(-) 10-бет)
____________________________________________________________________
Басшы                    ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
4-нысан
Ақшаның қозғалысы туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы
____жылғы 01______ бастап ____ жылғы 01_______ қоса алғандағы
кезең үшін
мың теңге
____________________________________________________________________
N  |    Көрсеткіштердің атауы       |  Өткен    | Есепті | Есепті
|                                |кезең үшін |кезеңге | кезең
|                                |           |арналған|  үшін
|                                |           | жоспар |
____________________________________________________________________
1                2                       3           4        5
____________________________________________________________________
I. Операциялық қызметтен болатын
ақшаның қозғалысы

2        Инвестиции, всего по подразделу 14
3        Материалы, всего по подразделу 20
4        Незавершенное производство, всего по
подразделу 21
5        Товары, всего по подразделу 22
6        Финансовые инвестиции, всего по подразделу 40
7        Прочее
-------------------------------------------------------------------
Руководитель                               подпись**
Гл.бухгалтер                               подпись**
фамилия и N телефона исполнителя
* Заполняется обязательно, если ограничений нет - проставляются нули
** Подписи скрепляются печатью
____________________________________________________________________
Приложение 3
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04.2003 года N 135
Форма 3
Отчет о доходах и расходах
Наименование юридического лица
период с 01__20__ года по 01__20__ года
тыс. тенге
___________________________________________________________________
N   | Наименование показателей  |За предыдущий|План на |За отчетный
|                           |    период   |отчетный|   период
|                           |             | период |
-------------------------------------------------------------------
1 |              2            |      3      |    4   |     5
-------------------------------------------------------------------
1    Доход от реализации готовой
продукции (товаров, работ,
услуг)
2    Себестоимость реализованной
готовой продукции (товаров,
работ, услуг)
3    Валовый доход (стр.1-стр.2)
4    Расходы периода, в том
числе
4.1. общие и административные
расходы
4.2. расходы по реализации
готовой продукции (товаров,
работ, услуг)
4.3. расходы в виде
вознаграждения
5    Доход (убыток) от основной
деятельности (стр.3 - стр.4)
6    Доход (убыток) от неосновной
деятельности
7    Доход (убыток) от обычной
деятельности до
налогообложения
(стр.5 +стр.6)
8    Корпоративный подоходный
налог
9    Доход (убыток) от обычной
деятельности после
налогообложения
(стр.7-стр.8)
10   Доходы (убытки) от
чрезвычайных ситуаций и
прекращенных операций
11   Чистый доход (убыток)
(стр. 9 +(-) стр. 10)
-------------------------------------------------------------------
Руководитель                                подпись*
Гл. бухгалтер                               подпись*
________________________________
фамилия и N телефона исполнителя
* Подписи скрепляются печатью
____________________________________________________________________
Приложение 4
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04.2003 года N 135
Форма 4
Отчет о движении денег
Наименование юридического лица
период с 01__20__ года по 01__20__ года
тыс. тенге
___________________________________________________________________
N   | Наименование показателей  |За предыдущий|План на |За отчетный
|                           |    период   |отчетный|   период
|                           |             | период |
-------------------------------------------------------------------
1 |              2            |      3      |    4   |     5
-------------------------------------------------------------------
I.   Движение денег от
операционной деятельности

1. Ақшаның түсуі
өнімді (жұмыстарды, қызметтерді)
сатудан алынатын кіріс
алынған аванстар
сыйақылар
дивидендтер
роялти
өзге де түсімдер
2. Ақшаның шығуы
берушілер мен мердігерлердің
шоттары бойынша
берілген аванстар
жалақы бойынша
әлеуметтік сақтандыру және
зейнетақымен қамсыздандыру
қорларына
салықтар бойынша
сыйақыларды төлеу
өзге де төлемдер
3. Операциялық қызметтің
нәтижесінде ақшалай қаражаттың
көбеюі (+) / азаюы (-)
II. Инвестициялық қызметтен
болатын ақшалай қаражаттың
қозғалысы
1. Ақшаның түсуі
материалдық емес активтерді
сатудан алынатын кіріс
негізгі қаражатты сатудан
алынатын кіріс
басқа ұзақ мерзімді
активтерді сатудан алынатын
кіріс
инвестицияларды, қаржылық
инвестицияларды сатудан
алынатын кіріс
басқа заңды тұлғалар берген
несиелерді алудан кіріс
өзге де түсімдер
2. Ақшаның шығуы
материалдық емес активтерді
сатып алу
негізгі қаражатты сатып алу
басқа ұзақ мерзімді
активтерді сатып алу
инвестицияларды, қаржылық
инвестицияларды сатып алу
басқа заңды тұлғаларға
қарыздарды ұсыну
өзге де төлемдер
3. Инвестициялық қызметтің
нәтижесінде ақшаның көбеюі
(+) / азаюы (-)
III. Қаржылық қызметтен болатын
ақшаның қозғалысы
1. Ақшаның түсуі
акциялар мен басқа бағалы
қағаздар шығарудан алынатын
банктік қарыздар алу
өзге де түсімдер
2. Ақшаның шығуы
банктік қарыздарды өтеу
меншікті акцияларды сатып алу
дивидендтер төлеу
өзге де төлемдер
3. Қаржылық қызметтің
нәтижесінде ақшаның көбеюі
(+) / азаюы (-)
БАРЛЫҒЫ: Ақшаның өсуі (+)/
азаюы (-)
Есепті кезеңнің басындағы ақша
Есепті кезеңнің соңындағы ақша
____________________________________________________________________
Басшы                    ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
5-нысан
Кезең шығыстарының құрамы туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы
20____ жылғы 01_____ бастап 20 ____ жылғы 01_____ қоса алғандағы кезең
мың теңге
____________________________________________________________________
N  |      Көрсеткіштердің атауы        |  Өткен  | Есепті | Есепті
|                                   |  кезең  |кезеңге | кезең
|                                   |   үшін  |арналған|  үшін
|                                   |         | жоспар |
____________________________________________________________________
1                2                          3         4       5
____________________________________________________________________
Барлығы
1  Жалпы және әкімшілік шығыстар,
барлығы

1.   Поступление денег
доход от реализации готовой
продукции (товаров, работ,
услуг)
авансы полученные
вознаграждения
дивиденды
роялти
прочие поступления
2.   Выбытие денег
по счетам поставщиков и
подрядчиков
авансы выданные
по заработной плате
в накопительные пенсионные
фонды
по налогам
выплата вознаграждений
прочие выплаты
3.   Увеличение (+)/уменьшение
(-) денег в результате
операционной деятельности
II.  Движение денег от
инвестиционной деятельности
1.   Поступление денег
доход от выбытия
нематериальных активов
доход от выбытия основных
средств
доход от выбытия других
долгосрочных активов
доход от выбытия
инвестиций, финансовых
инвестиций
доход от получения займов,
предоставленных другим
юридическим лицам
прочие поступления
2.   Выбытие денег
приобретение
нематериальных активов
приобретение основных
средств
приобретение других
долгосрочных активов
приобретение инвестиций,
финансовых инвестиций
предоставление займов
другим юридическим лицам
прочие выплаты
3.   Увеличение (+)/уменьшение
(-) денег в результате
инвестиционной деятельности
III. Движение денег от
финансовой деятельности
1.   Поступление денег от
выпуска акций и других
ценных бумаг
получение банковских займов
прочие поступления
2.   Выбытие денег
погашение банковских займов
приобретение собственных
акций
выплата дивидендов
прочие выплаты
3.   Увеличение (+)/уменьшение
(-) денег в результате
финансовой деятельности
Итого: Увеличение
(+)/уменьшение (-) денег
Деньги на начало отчетного
периода
Деньги на конец отчетного
периода
-------------------------------------------------------------------
Руководитель                               подпись*
Гл.бухгалтер                               подпись*
фамилия и N телефона исполнителя
*Подписи скрепляются печатью
____________________________________________________________________
Приложение 5
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04.2003 года N 135
Форма 5
Отчет о составе расходов периода
Наименование юридического лица период
с 01__20__ года по 01__20__ года
тыс.тенге
__________________________________________________________________
N    | Наименование показателей |За предыдущий|План на |За отчетный
|                          |    период   |отчетный|   период
|                          |             | период |
-------------------------------------------------------------------
1  |              2           |      3      |    4   |     5
-------------------------------------------------------------------
Всего
1     Общие и административные
расходы, всего

1.1  Материалдар
1.2  Жұмысшылардың еңбек ақысы
1.3  Еңбекақыдан бөлінетін аударымдар
1.4  Негізгі қорлардың және
материалдық емес активтердің
амортизациясының тозуы
1.5  Негізгі қорлар мен материалдық
емес активтерге қызмет көрсету
және жөндеу
1.6  Коммуналдық шығыстары
1.7. Іссапар шығыстары, барлығы
1.7.1  белгіленген нормалардың
шеңберінде
1.7.2  нормалардан тыс
1.8  өкілдік шығыстар
1.9. Қызметкерлердің біліктілігін
арттыру шығыстары
1.10. Директорлар кеңесін ұстауға
арналған шығыстар
1.11. Салық бойынша шығыстар
1.12. Кеңсе және баспахана шығыстары
1.13  Байланыс қызметтері
1.14. Күзет шығыстары
1.15. Консультациялық (аудиторлық)
және ақпараттық қызметтер
1.16. Банк қызметтері
1.17. Сақтандыруға арналған шығыстар
1.18. Сот шығындары
1.19. Шарттардың талаптарын бұзғаны
үшін айыппұлдар, өсімақылар мен
тұрақсыздық төлемдер
1.20. Табысты жасырғаны (төмендеткені)
үшін айыппұлдар мен өсімақылар
1.21. ТМҚ-ды ұрлау, нормативтен тыс
шығындар, бүлінуі, ұрлануына
байланысты шығындар
1.22. Аренда шығыстары
1.23. Әлеуметтік салаға арналған
шығыстар
1.24. Күдікті борыштар жөніндегі
резервтерді құру бойынша
шығыстар
1.25. Мерекелік, мәдени және
спорттық іс-шараларды
өткізуге арналған
1.26. Қайырымдылық көмек
1.27. өзге де шығыстар
2  Дайын өнімді (тауарларды,
жұмыстарды, қызметтерді)
өткізуге байланысты шығыстар,
барлығы
оның ішінде
2.1. Материалдар
2.2. Жұмысшылардың еңбек ақысы
2.3. Еңбек жалақыларынан аударымдар
2.4. Негізгі қорлардың және
материалдық емес активтердің
амортизациясының тозуы
2.5  Негізгі қорлар мен материалдық
емес активтерді жөндеу және
қызмет көрсету
2.6. Коммуналдық шығыстары
2.7. Іссапар шығыстары, барлығы
2.7.1. белгіленген нормалардың
шеңберінде
2.7.2. нормалардан тыс
2.8. Тиеу, тасымалдау және сақтау
бойынша шығыстар
2.9. Маркентингтік және жарнамаға
арналған шығыстар
2.10. Аренда шығыстары
2.11. Әлеуметтік салаға арналған
шығыстар
2.12. өзге де шығыстар
3  Сыйақылар түріндегі шығыстар,
барлығы
3.1  Банктердің қарыздары бойынша
сыйақыларға (пайыздарға)
байланысты шығыстар
3.2  Жеткізушілердің қарыздары
бойынша сыйақыларға (пайыздарға)
байланысты шығыстар
3.3  Арендаға байланысты сыйақылар
(пайыздарға) бойынша шығыстар
3.4  өзге де шығыстар
____________________________________________________________________
Басшы                     ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
6-нысан
Еңбек жөніндегі есеп
Заңды тұлғаның атауы
____ жылғы 01_____ бастап ____ жылғы 01_____ қоса алғандағы кезең үшін

1.1   Материалы
1.2   Оплата труда работников
1.3   Отчисления от оплаты труда
1.4   Износ основных средств и
амортизация нематериальных
активов
1.5   Обслуживание и ремонт
основных средств и
нематериальных активов
1.6   Коммунальные расходы
1.7   Командировочные расходы,
всего
1.7.1 в пределах установленных
норм
1.7.2 сверх норм
1.8   Представительские расходы
1.9   Расходы на повышение
квалификации работников
1.10  Расходы на содержание
Совета директоров
1.11  Расходы по налогам
1.12  Канцелярские и
типографские расходы
1.13  Услуги связи
1.14  Расходы на охрану
1.15  Консультационные
(аудиторские) и
информационные услуги
1.16  Банковские услуги
1.17  Расходы на страхование
1.18  Судебные издержки
1.19  Штрафы, пени и неустойки
за нарушение условий
договора
1.20  Штрафы и пени за сокрытие
(занижение) дохода
1.21  Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недостача ТМЗ
1.22  Расходы по аренде
1.23  Расходы на социальную
сферу
1.24  Расходы по созданию
резервов по сомнительным
требованиям
1.25  На проведение праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий
1.26  Благотворительная помощь
1.27  Прочие расходы
2     Расходы по реализации
готовой продукции
(товаров, работ, услуг),
всего
2.1   Материалы
2.2   Оплата труда работников
2.3   Отчисления от оплаты труда
2.4   Износ основных средств и
амортизация нематериальных
активов
2.5   Ремонт и обслуживание
основных средств и
нематериальных активов
2.6   Коммунальные расходы
2.7   Командировочные расходы,
всего
2.7.1 в пределах установленных
норм
2.7.2 сверх норм
2.8   Расходы по погрузке,
транспортировке и хранению
2.9   Расходы на рекламу и
маркетинг
2.10  Расходы по аренде
2.11  Расходы на социальную
сферу
2.12  Прочие расходы
3     Расходы в виде
вознаграждения, всего
3.1   Расходы по вознаграждению
по займам банков
3.2   Расходы по вознаграждению
по займам поставщиков
3.3   Расходы по вознаграждению
по аренде
3.4   Прочие расходы
-------------------------------------------------------------------
Руководитель                                подпись*
Гл.бухгалтер                                подпись*
фамилия и N телефона исполнителя
*Подписи скрепляются печатью
____________________________________________________________________
Приложение 6
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04.2003 года N 135
Форма 6
Отчет по труду
Наименование юридического лица
период с 01__20__ года по 01__20__года

1. Қызметкерлердің саны және жалақы қоры
___________________________________________________________________
N  |      Көрсеткіштердің атауы          | Өлшем | Өткен  | Есепті
|                                     |бірлігі| кезең  | кезең
|                                     |       |  үшін  |  үшін
___________________________________________________________________
1                2                           3        4       5
___________________________________________________________________
001  Есепті кезең үшін қызметкерлердің
нақты саны                            адам
001.1. әкімшілік басқарушылық
қызметкердің                          адам
002  Жалақы қоры - барлығы                мың теңге *
002.1. әкімшілік басқарушылық қызметкердің  мың теңге *
3  Орташа айлық жалақы                   теңге *
003.1  әкімшілік басқарушылық қызметкердің   теңге *
4  Барлық қызметкерлердің іс жүзінде
жасаған адам-сағаттары               адам-
сағат *
004.1  әкімшілік басқарушылық қызметкердің  адам-
сағат *
___________________________________________________________________
2. Еңбекке ақы төлеу
___________________________________________________________________
N  |      Көрсеткіштің атауы             | Өлшем | Өткен  | Есепті
|                                     |бірлігі| кезең  | кезең
|                                     |       |  үшін  |  үшін
___________________________________________________________________
1                2                           3        4       5
___________________________________________________________________
001  Есепті кезең үшін басындағы
жалақы бойынша берешек             мың теңге *
002  Есепті кезең үшін есептелгені      мың теңге *
003  Ұсталғаны, барлығы:                мың теңге *
оның ішінде:
004  зейнетақы жарналары (10%)          мың теңге *
005  жеке табыс салығы                  мың теңге *
006  өзгелер                            мың теңге *
007  Есепті кезең үшін төленгені,
барлығы                            мың теңге *
оның ішінде:
008  ақшамен                            мың теңге *
009  тауарлармен, қызметтермен          мың теңге *
010  Есепті күнге сальдо (қалдық)       мың теңге *
___________________________________________________________________
Басшы                     ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Бір ондық таңбамен
**  Қолдар мөртаңбамен бекітіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
7-нысан
Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді)
өндіру мен сату туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы _________________________________
____ жылғы 01 _____ бастап ____ жылғы  01 _____ қоса алғандағы кезең үшін
___________________________________________________________________
N  |Көрсеткіштердің атауы | Есепті кезеңге |     Шын мәнінде
|                      |арналған жоспар |______________________
|                      |                |  есепті кезең үшін
|                      |_______________________________________
|                      | саны |мың теңге| мөлшері | мың теңге
___________________________________________________________________
1           2                 3      4           5          6
___________________________________________________________________
1  Дайын өнімнің (тауар.
лардың, жұмыстар мен
қызметтердің) өндіріл.
гені (өлшем бірлігі,
мың)                     х                  х
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6  Өзгелер                  х                  х
2  Дайын өнімнің (тауар.
лардың, жұмыстар мен
қызметтердің) сатыл.
ғаны (өлшем бірлігі,
мың)                     х                  х
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6  Өзгелер                  х                  х
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
Шын мәнінде
___________________________________________
N |алдыңғы жылдың ұқсас|   есепті жылдың
|кезеңі (жыл басынан |басынан бастағандағы
|бері өспелі         |    кезең үшін
|қорытындымен) үшін  |
___________________________________________
| саны | мың теңге   |  саны  | мың теңге
___________________________________________
7       8              9        10
___________________________________________
1   х                      х
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6   х                     х
2   х                     х
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6   х                     х
___________________________________________
Басшы                     ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
8-нысан
Бөлінбеген кіріс қозғалысы туралы есеп
(жабылмаған зиян)
Заңды тұлғаның атауы
____ жылғы 01___ бастап __ жылғы 01___ қоса алғандағы кезең
___________________________________________________________________
N  |      Көрсеткіштердің атауы          |  Өткен    |  Есепті
|                                     |кезең үшін |кезең үшін
___________________________________________________________________
1                2                             3           4
___________________________________________________________________
1 Жылдың басындағы сальдо
(562-шоттан жыл басына ауыстырылады)
2 Есепті кезең үшін алынған таза табыс
(шығын)
3 Бөлінбеген кірісті басқа да
арттырулар, барлығы
оның ішінде:
3.1
3.2
3.3
3.4
3.5
3.6
3.7
3.8
3.9

1. Численность работников и фонд заработной платы
___________________________________________________________________
N    | Наименование показателя |Ед.измерения|За предыду-|За отчет-
|                         |            |щий период |ный период
-------------------------------------------------------------------
1  |            2            |      3     |     4     |     5
-------------------------------------------------------------------
001   Фактическая численность
работников в среднем за
отчетный период              человек
001.1 - административно-
управленческого персонала    человек
002   Фонд заработной платы -
всего                       тыс.тенге*
002.1 - административно-
управленческого персонала   тыс.тенге*
003   Среднемесячная заработная
плата                         тенге*
003.1 - административно-
управленческого персонала     тенге*
004   Фактически отработано        человеко-
человеко-часов всеми           часов*
работниками
004.1 - административно-           человеко-
управленческого персонала      часов*
-------------------------------------------------------------------
2. Оплата труда
___________________________________________________________________
N    | Наименование показателя |Ед.измерения|За предыду-|За отчет-
|                         |            |щий период |ный период
-------------------------------------------------------------------
1  |            2            |      3     |     4     |     5
-------------------------------------------------------------------
001   Задолженность по
заработной плате на
начало отчетного периода    тыс.тенге*
002   Начислено за отчетный
период                      тыс.тенге*
003   Удержано, всего             тыс.тенге*
в том числе:
004   пенсионных взносов (10%)    тыс.тенге*
005   индивидуального
подоходного налога          тыс.тенге*
006   прочее                      тыс.тенге*
007   Выплачено за отчетный
период, всего               тыс.тенге*
в том числе:
008   деньгами                    тыс.тенге*
009   товарами, услугами          тыс.тенге*
010   Сальдо (остаток) на
отчетную дату               тыс.тенге*
-------------------------------------------------------------------
Руководитель                                подпись**
Гл.бухгалтер                                подпись**
фамилия и N телефона исполнителя
*С одним десятичным знаком
** Подписи скрепляются печатью
____________________________________________________________________
Приложение 7
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04.2003 года N 135
Форма 7
Отчет о производстве и реализации
готовой продукции (товаров, работ, услуг)
Наименование юридического лица:
период с 01__20__года по 01__20__года
___________________________________________________________________
N   |  Наименование показателей  |    План за отчетный период
|                            |---------------------------------
|                            |   количество    |  тыс.тенге
-------------------------------------------------------------------
1 |              2             |        3        |       4
-------------------------------------------------------------------
1    Произведено готовой                  х
продукции (товаров, работ,
услуг) (единица измерения,
в тыс)
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6  Прочие                               х
2    Реализовано готовой продукции
(товаров, работ, услуг)              х
(единица измерения, в тыс)
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6   Прочие                              х
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
___________________________________________________________________
N  |                          Фактически за
|---------------------------------------------------------------
| отчетный период |аналогичный период преды-|  период с начала
|                 |дущего года (нарастающим | отчетного периода
|                 |итогом с начала года)    |
|---------------------------------------------------------------
|количест-|тыс.   |количество|тыс.тенге     |количество|тыс.
|во       |тенге  |          |              |          |тенге
-------------------------------------------------------------------
1 |    5    |   6   |     7    |       8      |     9    |  10
-------------------------------------------------------------------
1       х                  х                         х
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6     х                  х                         х
2       х                  х                         х
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6     х                  х                         х
-------------------------------------------------------------------
Руководитель                                подпись**
Гл.бухгалтер                                подпись**
фамилия и N телефона исполнителя
* Подписи скрепляются печатью
____________________________________________________________________
Приложение 8
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04.2003 года N 135
Форма 8
Отчет о наличии и движении сумм нераспределенного дохода
(непокрытого убытка)
Наименование юридического лица
период с 01__20__ года по 01__20__года
___________________________________________________________________
N   |    Наименование показателей    | За предыдущий | За отчетный
|                                |     период    |    период
-------------------------------------------------------------------
1 |                2               |        3      |      4
-------------------------------------------------------------------
1    Сальдо на начало года
(переносится со счета 562 на
начало года)
2    Чистый доход (убыток),
полученный за отчетный период
3    Другие увеличения
нераспределенного дохода, всего
в том числе:
3.1
3.2
3.3
3.4
3.5
3.6
3.7
3.8
3.9

3.10
4 Жиыны
(2 және 3-жолдардың сомасы)
5 ____ бастап _____ қоса алғандағы
кезең үшін қызметтер қорытындылары
бойынша дивидендтердің есептелгені
6 Бөлінбеген кірісті басқа да
азайтулар, барлығы
оның ішінде:
6.1
6.2
6.3
6.4
6.5
7 Жиыны
(5 және 6-жолдардың сомасы)
8 Жыл соңындағы сальдо
(1-бет+4-бет - 7-бет)
Белгіленген сома жыл соңындағы
561 және 562-шоттардың сомасымен
сәйкес келуі тиіс
___________________________________________________________________
Басшы                     ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2003 жылғы 02 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
9-қосымша
9-нысан
Қаржылық ақпарат нысандарына
түсіндірме жазба
_____________________________
заңды тұлғаның атауы
_____________________________
кезең
___________________________________________________________________
N  | Түсіндірме жазбада ашып көрсетілуге      |
|   тиіс мәліметтердің тізбесі             |     Ақпарат
___________________________________________________________________
1.  Ұйымды құру туралы нормативтік-құқықтық
актінің нөмірі мен күні, ұйым қызметінің
түрі, қызметтің белгілі түрлерімен
айналысуға арналған лицензиялардың тізбесі,
есепті кезеңнің қаржылық ақпарат
мазмұнының өзгеруіне ықпал еткен
іс-шаралар
2.  Есеп кезеңінде болған есеп саясатындағы
өзгеріс және ұйымның қаржы-шаруашылық
қызметіндегі операциялар көрінісіне
ықпалы
3.  Ұйымның есеп саясатына сәйкес негізгі
құралдарының өтелімін есептеу әдістері
4.  Негізгі құралдардың қозғалысы, негізгі
құралдардың түрлері мен шығу құны
(ішкі ауыстырылуды есепке алмастан)
жөніндегі ақпарат
5.  Ұзақ мерзімге жалға алынатын негізгі
құрал-жабдықтар туралы ақпарат
6.  Құрылыс түрін, құрылыстың басталу
күнін, жобалық құнын, әзір екендегінің
пайызы, салынған ақша сомасын және
пайдалануға енгізілетін жоспарлы
күнді көрсете отырып, аяқталмаған
құрылысты таратып жазу
7.  Инвестициялар қозғалысы (14-тармақша)
мен еншілес, тәуелді ұйымдар,
қатысу үлесі көрсетіле отырып
бірлесіп-бақыланбалы заңды тұлғалардың
тізбесі жөніндегі ақпарат
8.  Жылжымайтын мүлікке инвестициялар
туралы мәлімет
9.  Ұйымның есеп саясатына сәйкес
тауар-материалдық қорларын бағалау
әдісі
10.  Негізгі қызметті жүзеге асырумен
байланысты емес тауар-материалдық
қорларды іске асырудың таза құнына
дейін елеулі шығынға жазу себептерін
таратып жазу

3.10
4    Итого
(сумма строк 2 и 3)
5    Начислено дивидендов (части
чистого дохода для РГП)
по итогам деятельности за
период с ____ по ____.
6    Другие уменьшения
нераспределенного дохода, всего
в том числе:
6.1
6.2
6.3
6.4
6.5
6.6
6.7
6.8
6.9
6.10
7    Итого
(сумма строк 5 и 6)
8    Сальдо на конец года
(стр. 1 + стр. 4 - стр. 7)
Определенная сумма должна
совпадать с суммой счетов
561 и 562 на конец года
-------------------------------------------------------------------
Руководитель                              подпись*
Гл.бухгалтер                              подпись*
фамилия и N телефона исполнителя*
*подписи скрепляются печатью
____________________________________________________________________
Приложение 9
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04.2003 года N 135
Форма 9
Пояснительная записка
к формам финансовой информации
______________________________
наименование юридического лица
______________________________
период
___________________________________________________________________
N  |               Перечень сведений,                 |Информация
|которые подлежат раскрытию в пояснительной записке|
-------------------------------------------------------------------
1.  Номер и дата нормативного правового акта о
создании организации, вид деятельности
организации, перечень лицензий на занятие
определенными видами деятельности, мероприятия,
повлиявшие на изменение содержания финансовой
информации отчетного периода
2.  Изменения в учетной политике, произошедшие в
отчетном периоде, и их влияние на отражение
операций в финансово-хозяйственной деятельности
организации
3.  Методы начисления амортизации основных средств
согласно учетной политике организации
4.  Информация о движении основных средств, видах и
стоимости выбытия основных средств (без учета
внутреннего перемещения)
5.  Информация о долгосрочно арендуемых основных
средствах
6.  Расшифровка незавершенного строительства
с указанием видов строительства, даты начала
строительства, проектной стоимости, процента
готовности, суммы вложенных средств и планируемой
даты ввода в эксплуатацию
7.  Информация о движении инвестиций (подраздел 14)
и перечень дочерних, зависимых организаций,
совместно-контролируемых юридических лиц
с указанием доли участия
8.  Сведения об инвестициях в недвижимость
9.  Методы оценки товарно-материальных запасов
согласно учетной политике организации
10. Расшифровка причин существенного списания
товарно-материальных запасов до чистой
стоимости реализации, не связанных с
осуществлением основной деятельности

11.  Пайда болу және өтеу күнін, шарт мәні
мен берешек сомасы көрсетіле отырып
негізгі дебиторлар бойынша таратып жазу
12.  Күмәнді талаптар бойынша резервті
есептеу және ұйымның есеп саясатына
сәйкес келуі
13.  Ұйымның есеп саясатына сәйкес қаржылық
инвестицияларды есептеу әдістері
(40 бөлімше)
14.  Қаржылық инвестициялар тізбесін, өтеу
мерзімін, қаржылық инвестициялар
бойынша төлемақы пайыздарын келтіре
отырып қаржылық инвестициялардың
қозғалысы туралы ақпарат
15.  Меншік капиталы қозғалысын ашып көрсету
16.  Қаражаттардың пайыз ставкалары, пайда
болу кезеңдері мен қаражаттарды
қарызға алу мақсаттары мен заем
шарттарынан туындайтын басқа да
ерекшеліктер жөніндегі мәліметтерді
келтіре отырып заемдарды таратып жазу
17.  Қатысушылардың дивидендтері мен
кірістері бойынша есеп айырысулар
туралы ақпарат
18.  Пайда болу және өтеу күнін, шарт мәні
мен берешек сомасы көрсетіле отырып
негізгі кредиторлар бойынша таратып жазу
19.  727 "Негізгі емес қызметтер өзге де
кірістер" шоты мен 845 "Негізгі емес
қызметтен өзге де шығыстар" шотын
таратып жазу
20.  Өзге де жалпы және әкімшілік шығыстарды
таратып жазу
21.  Өткен кезеңдердің қаржы есебін жасау
кезінде жіберілген қателіктерді түзету
сомасын ашып көрсету, елеулі қателіктерді
түзету әдісі
22.  3, 4 және 5-нысандармен көзделген
жоспарлы көрсеткіштердің орындалмау
себептерін ашық көрсету
23.  Өзге де мәліметтер (өткен кезеңмен
салыстырғанда айналым балансының
жекелеген қаржылық көрсеткіштерінің
едәуір артқан жағдайда, себептері
түсіндірме жазбада ашып көрсетілуі тиіс) *
___________________________________________________________________
- өткен тармақтарда осы ақпарат ашып көрсетілмеген жағдайда толтырылады
Басшы                     ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2003 жылғы 02 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік кәсіпорындардың қызметіне
талдау жүргізу жөніндегі нұсқаулық
Ескерту: Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 348   бұйрығымен .
Ескерту: 9-тармақты қоспағанда Ереженің барлық мәтіні бойынша "Ереже" деген сөз "Нұсқаулық" деген сөзбен ауыстырылды   - ҚР Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 348   бұйрығымен .
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық мемлекеттік кәсіпорындардың қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жүргізудің егжей-тегжейін анықтайды.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 348   бұйрығымен .

11. Расшифровка по основным дебиторам с указанием
дат возникновения и погашения, предмета договора
и сумм задолженности
12. Расчет резерва по сомнительным требованиям и
соответствие учетной политике организации
13. Методы учета финансовых инвестиций согласно
учетной политике организации (подраздел 40)
14. Информация о движении финансовых инвестиций
с приведением перечня финансовых инвестиций,
сроков погашения, процентов выплаты по финансовым
инвестициям
15. Раскрытие движения собственного капитала
16. Расшифровка займов с приведением сведений
о процентных ставках, периодах возникновения
и целей заимствования средств и других
особенностей, вытекающих из договоров займа
17. Информация о расчетах по дивидендам и доходам
участников
18. Расшифровка по основным кредиторам с указанием
дат возникновения и погашения, предмета договора
и сумм задолженности
19. Расшифровка счета 727 "Прочие доходы от
неосновной деятельности" и счета 845 "Прочие
расходы по неосновной деятельности"
20. Расшифровка прочих общих и административных
расходов
21. Раскрытие сумм корректировки ошибок, допущенных
при составлении финансовых отчетов предыдущих
периодов, метод исправления существенных ошибок
22. Раскрытие причин неисполнения плановых
показателей, предусмотренных формами 3, 4 и 5
23. Иные сведения (в случае значительного увеличения
отдельных финансовых показателей оборотного
баланса по сравнению с прошлым периодом, причины
подлежат раскрытию в пояснительной записке)*
-------------------------------------------------------------------
- заполняется при отсутствии раскрытия данной информации в предыдущих пунктах
Руководитель                              _____________
подпись*
Гл. бухгалтер                             _____________
подпись*
* - Подписи скрепляются печатью
____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04. 2003 года N 135
Инструкция по проведению анализа деятельности
государственных предприятий <*>
Сноска. Наименование с изменениями - приказом Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 348 .
<*>
Сноска. По тексту слово "Правил" заменено словом "Инструкции" - приказом Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 348 .
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует проведение анализа финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 348 .

2. Талдау жүргізу үшін өзіне мыналарды қамтитын қаржылық ақпараттың мынадай нысандары ақпараттық дерекқор болып табылады:
1) Айналым балансы;
2) Кірістер мен шығыстар туралы есеп;
3) Ақшаның қозғалысы туралы есеп;
4) Кезең шығыстарының құрамы туралы есеп;
5) Еңбек жөніндегі есеп;
6) Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) өндіру туралы есеп;
7) Бөлінбеген кіріс қозғалысы туралы есеп (жабылмаған зиян);
8) Қаржылық ақпарат нысандарына түсіндірме жазба.
3. Көрсеткіштерді есептеу Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қызметтері тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау жөніндегі нұсқаулықта (бұдан әрі - Нұсқаулық) берілген.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 348   бұйрығымен .
4. Мемлекеттік кәсіпорындар қызметіне талдау мынадай тізбектілікте жүргізіледі:
1) Активтерді қалыптастыру көздерін талдау:
өзіндік капитал;
кірістер мен шығыстар;
міндеттемелер.
2) Активтердің құрылымын талдау:
айналымнан тыс активтер;
ағымдағы активтер.
3) Еңбек және жалақыны талдау.
2. Активтерді қалыптастыру көздерін талдау
5. Активтердің құрамы мен қалыптастыру көздері құрылымының серпінін талдау олардың абсолюттік және салыстырмалы өсуінің немесе азаюының мөлшерін белгілеуге мүмкіндік береді, белгілі бір күнге активтерді қалыптастыру көздерінің бар-жоғын және белгілі бір мерзім ішінде олардың серпінінің өзгеруін қарап отыруға мүмкіндік береді.
6. Кәсіпорынның қаржылық тәуелсіздігі активтердің қалыптастыру көздеріндегі өзіндік капиталдың үлесіне тәуелді. Сондықтан, активтерді қалыптастыру көздері шектеледі және мемлекеттік кәсіпорын активтерінің қай бөлігі өзіндік капиталдың есебінен, қайсысы - міндеттемелер есебінен қалыптастырылатыны анықталады.
Тәуелсіздік коэффициенті мемлекеттік кәсіпорындар активтерінің қалыптастыру көздерінің жалпы көлеміндегі өзіндік капиталдың үлесін сипаттайды.
Талдау үшін мынадай көрсеткіштер қолданылады:
1) Баланстың валютасы (Нұсқаулықтың 2-тармағы);
2) Өзіндік капитал (Нұсқаулықтың 3-тармағы);
3) Өзіндік айналым капиталы (Нұсқаулықтың 22-тармағы);
4) Қаржыландыру коэффициенті (Нұсқаулықтың 23-тармағы);
5) Тәуелсіздік коэффициенті (Нұсқаулықтың 24-тармағы).
7. Өзіндік капитал мөлшерінің өзгеруіне кірістер мен шығыстардың айырмасы ретінде есептелетін ағымдағы қызметтің қаржылық нәтижесі әсерін тигізеді.
Шығыстар негізгі қызмет бойынша шығыстар, кезеңнің шығыстары және негізгі қызмет бойынша шығыстар сияқты абсолюттік көрсеткіштерден қалыптастырылады.
Мемлекеттік кәсіпорын қызметінің тиімділігін сипаттайтын табыстылық пен пайдалылық коэффициенттері мемлекеттік кәсіпорынның қаржылық жағдайын талдау мен бағалаудың элементтері болып табылады.
Талдау үшін мынадай көрсеткіштер қолданылады:

2. Информационной базой для проведения анализа являются следующие формы финансовой информации, которая включает в себя:
1) Оборотный баланс;
2) Отчет о доходах и расходах;
3) Отчет о движении денег;
4) Отчет о составе расходов периода;
5) Отчет по труду;
6) Отчет о производстве и реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг);
7) Отчет о наличии и движении сумм нераспределенного дохода (непокрытого убытка);
8) Пояснительная записка к формам финансовой информации.
3. Расчет показателей приведен в Инструкции по определению основных показателей эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее - Инструкция). <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 348 .
4. Анализ деятельности государственных предприятий производится в следующей последовательности:
1) Анализ источников формирования активов:
собственный капитал;
доходы и расходы;
обязательства.
2) Анализ активов:
внеоборотные активы;
текущие активы.
3) Анализ труда и заработной платы.
2. Анализ источников формирования активов
5. Анализ динамики состава и структуры источников формирования активов дает возможность установить размер их абсолютного и относительного прироста или уменьшения, позволяет проследить изменение наличия источников формирования активов на определенную дату и их динамику за определенный период.
6. Финансовая независимость предприятия зависит от доли собственного капитала в источниках формирования активов. Поэтому разграничиваются источники формирования активов, и определяется, какая часть активов государственного предприятия формируется за счет собственного капитала, а какая - за счет обязательств.
Коэффициент независимости характеризует долю собственного капитала в общем объеме источников формирования активов государственного предприятия.
Для анализа применяются следующие показатели:
1) Валюта баланса (пункт 2 Инструкции);
2) Собственный капитал (пункт 3 Инструкции);
3) Собственный оборотный капитал (пункт 22 Инструкции);
4) Коэффициент финансирования (пункт 23 Инструкции);
5) Коэффициент независимости (пункт 24 Инструкции).
7. На изменение величины собственного капитала влияет финансовый результат от текущей деятельности, который рассчитывается как разность доходов и расходов. Доходы формируются из таких абсолютных показателей, как доход от основной деятельности и доход от неосновной деятельности.
Расходы формируются из таких абсолютных показателей, как расходы по основной деятельности, расходы периода и расходы по неосновной деятельности.
Элементами анализа и оценки финансового положения государственного предприятия являются коэффициенты доходности и рентабельности, которые характеризуют эффективность деятельности государственного предприятия.
Для анализа применяются следующие показатели:

1) Кірістер (Нұсқаулықтың 5-тармағы);
2) Негізгі қызметтен алынатын кіріс (Нұсқаулықтың 6-тармағы);
3) Негізгі емес қызметтен алынатын кірістер (Нұсқаулықтың 7-тармағы);
4) Шығыстар (Нұсқаулықтың 8-тармағы);
5) Сатылған дайын өнімдердің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны (Нұсқаулықтың 9-тармағы);
6) Кезеңнің шығыстары (Нұсқаулықтың 10-тармағы);
7) Негізгі емес қызмет бойынша шығыстар (Нұсқаулықтың 11-тармағы);
8) Таза табыс (Нұсқаулықтың 12-тармағы);
9) Ағымдағы қызметтің пайдалылығы (Нұсқаулықтың 13-тармағы);
10) Негізгі қызметтің пайдалылығы (Нұсқаулықтың 14-тармағы);
11) Негізгі емес қызметтің пайдалылығы (Нұсқаулықтың 15-тармағы);
12) Активтердің табыстылығы (Нұсқаулықтың 16-тармағы);
13) Өзіндік капиталдың табыстылығы (Нұсқаулықтың 18-тармағы);
14) Жарғылық капиталдың табыстылығы (Нұсқаулықтың 19-тармағы).
8. Кәсіпорын кірістері мен шығыстарының нақты және жоспарлы көрсеткіштерін салыстырмалы талдау кәсіпорын кірістері мен шығыстарының жоспарлы көрсеткіштерінің орындалуын бақылау үшін жүзеге асырылады. Талдау процесінде нақты және жоспарлы көрсеткіштердің арасындағы абсолюттік және салыстырмалы ауытқулар анықталады, осындай ауытқулардың себептері қарастырылады.
9. Таза табысты пайдалануды талдауда таза табыс сомаларын республикалық бюджетке аударуға, резервтік капиталды (толықтыруға) қалыптастыруға, өндірісті және өзге де бағыттарды дамытуға бөлу, сондай-ақ олардың "Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысын бөлу нормативтері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 1297  қаулысымен  бекітілген Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысын бөлу нормативтерін белгілеу, келісу және бекіту Ережесінің негізінде белгіленетін бөлу нормативтеріне сәйкестігі көрсетіледі.
10. Активтері қалыптастырудың құрамдас бөліктерінің бірі кәсіпорынның міндеттемелері немесе қарыз қаражаттары болып табылады. Несиегерлер тарапынан мемлекеттік кәсіпорын алатын коммерциялық несиенің ұлғаюын немесе азаюын міндеттемелердің айналымдылық коэффициенті және олардың айналым мерзімі сияқты көрсеткіштер ашып көрсетеді.
Талдау үшін мынадай көрсеткіштер қолданылады:
1) Міндеттемелер (Нұсқаулықтың 4-тармағы);
2) Қарыздар (Нұсқаулықтың 25-тармағы);
3) Бюджетпен есептесу (Нұсқаулықтың 27-тармағы);
4) Еншілес (тәуелді) ұйымдарға кредиторлық борыш (Нұсқаулықтың 28-тармағы);
5) Алынған аванстар және жеткізушілер мен мердігерлермен есеп айырысу (Нұсқаулықтың 29-тармағы);
6) Өзге кредиторлық берешек пен аударымдар (Нұсқаулықтың 30-тармағы);

1) Доходы (пункт 5 Инструкции);
2) Доход от основной деятельности (пункт 6 Инструкции);
3) Доходы от неосновной деятельности (пункт 7 Инструкции);
4) Расходы (пункт 8 Инструкции);
5) Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг) (пункт 9 Инструкции);
6) Расходы периода (пункт 10 Инструкции);
7) Расходы по неосновной деятельности (пункт 11 Инструкции);
8) Чистый доход (пункт 12 Инструкции);
9) Рентабельность текущей деятельности (пункт 13 Инструкции);
10) Рентабельность основной деятельности (пункт 14 Инструкции);
11) Рентабельность неосновной деятельности (пункт 15 Инструкции);
12) Доходность активов (пункт 16 Инструкции);
13) Доходность собственного капитала (пункт 18 Инструкции);
14) Доходность уставного капитала (пункт 19 Инструкции).
8. Сравнительный анализ фактических и плановых показателей доходов и расходов предприятия осуществляется для контроля за исполнением плановых показателей доходов и расходов предприятия. В процессе анализа выявляются абсолютные и относительные отклонения между фактическими и плановыми показателями, рассматриваются причины таких отклонений.
9. В анализе использования чистого дохода раскрывается распределение сумм чистого дохода на отчисления в республиканский бюджет, на формирование (пополнение) резервного капитала, развитие производства и иные направления, а также их соответствие нормативам распределения чистого дохода, которые устанавливаются на основании Правил определения, согласования и утверждения нормативов распределения чистого дохода государственных предприятий на праве хозяйственного ведении, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 1297 "О нормативах распределения чистого дохода государственных предприятий на праве хозяйственного ведения".
10. Одной из составных частей источников формирования активов являются обязательства или заемные средства предприятия. Расширение или снижение коммерческого кредита, получаемого государственным предприятием со стороны кредиторов, раскрывают такие показатели, как коэффициент оборачиваемости обязательств и срок их оборота.
Для анализа применяются следующие показатели:
1) Обязательства (пункт 4 Инструкции);
2) Займы (пункт 25 Инструкции);
3) Расчеты с бюджетом (пункт 27 Инструкции);
4) Кредиторская задолженность дочерним (зависимым) организациям (пункт 28 Инструкции);
5) Авансы полученные и расчеты с поставщиками и подрядчиками (пункт 29 Инструкции);
6) Прочая кредиторская задолженность и начисления (пункт 30 Инструкции);

7) Жалақы жөніндегі берешек (Нұсқаулықтың 31-тармағы);
8) Міндеттемелердің айналымдылық коэффициенті (Нұсқаулықтың 32-тармағы);
9) Міндеттемелердің айналым мерзімі (Нұсқаулықтың 33-тармағы).
3. Активтерді талдау
11. Активтердің құрамы мен құрылымының серпінін талдауда айналымнан тыс активтердің, оның ішінде материалдық емес активтердің, негізгі қаражат пен инвестициялардың ағымдағы жай-күйі мен серпіні бөлек қарастырылады. Бұдан басқа тозу коэффициентімен сипатталатын негізгі қаражаттардың техникалық жағдайы анықталады.
Мемлекеттік кәсіпорын мүлкі құнының ұлғаюының себептерін талдай отырып, олардың есебінен арту болған көздер, сондай-ақ инфляцияның әсері анықталады.
Активтерді әртараптандыру мүмкіндігі жөніндегі ақпаратты білу үшін мемлекеттік кәсіпорын активтерінің қай бөлігі айналымнан тыс активтерде шоғырланғанын көрсететін оңтайлылық коэффициенті есептеледі.
Талдау үшін мынадай көрсеткіштер қолданылады:
1) Айналымнан тыс активтер (Нұсқаулықтың 36-тармағы);
2) Материалдық емес активтер (Нұсқаулықтың 37-тармағы);
3) Негізгі қаражаттар (Нұсқаулықтың 38-тармағы);
4) Негізгі қаражаттардың тозу коэффициенті (Нұсқаулықтың 39-тармағы);
5) Активтердің айналымдылық коэффициенті (Нұсқаулықтың 34-тармағы);
6) Активтердің айналым мерзімі (Нұсқаулықтың 35-тармағы);
7) Қайтарым қоры (Нұсқаулықтың 17-тармағы);
8) Инвестициялар (Нұсқаулықтың 40-тармағы);
9) Жарғылық капиталдың активтермен қамтамасыз етілуі (Нұсқаулықтың 41-тармағы);
10) Оңтайлылық коэффициенті (Нұсқаулықтың 42-тармағы).
12. Ағымдағы активтерді талдау кезінде тауар-материалдық қорлардың, дебиторлық берешектің, қаржылық инвестициялардың және ақшаның құрамы мен құрылымы қарастырылады. Активтердің қозғалысы мен өндірістің кезеңділігі туралы ақпаратты ашып көрсету үшін міндеттемелердің айналымдылық коэффициенті және олардың айналым мерзімі сияқты көрсеткіштер қолданылады. Кәсіпорынның төлеуге қабілетсіздігі қаупінің деңгейі тауар-материалдық қорлардың, дебиторлық берешек пен ақшаны келешек кезеңдегі кірістер мен шығыстар сомасын ескерместен міндеттемелер сомасына бөлу жолымен есеп айырысатын өтімділік коэффициентімен анықталады.
Талдау үшін мынадай көрсеткіштер қолданылады:
1) Тауарлық-материалдық қорлар (Нұсқаулықтың 43-тармағы);
2) Материалдардың айналымдылық коэффициенті (Нұсқаулықтың 54-тармағы);
3) Материалдардың айналым мерзімі (Нұсқаулықтың 45-тармағы);
4) Аяқталмаған өндірістің айналымдылық коэффициенті (Нұсқаулықтың 46-тармағы);
5) Аяқталмаған өндірістің айналым мерзімі (Нұсқаулықтың 47-тармағы);
6) Дайын өнімнің айналымдылық коэффициенті (Нұсқаулықтың 48-тармағы);

7) Задолженность по заработной плате (пункт 31 Инструкции);
8) Коэффициент оборачиваемости обязательств (пункт 32 Инструкции);
9) Срок оборота обязательств (пункт 33 Инструкции).
3. Анализ активов
11. В анализе динамики состава и структуры активов отдельно рассматривается текущее состояние и динамика внеоборотных активов, в том числе нематериальных активов, основных средств и инвестиций. Кроме того, определяется техническое состояние основных средств, которое характеризуется коэффициентом износа.
Анализируя причины увеличения стоимости имущества государственного предприятия, определяются источники, за счет которых произошло увеличение, а также влияние инфляции.
Для раскрытия информации о возможности диверсификации активов рассчитывается коэффициент маневренности, который показывает, какая часть активов государственного предприятия сосредоточена во внеоборотных активах.
Для анализа применяются следующие показатели:
1) Внеоборотные активы (пункт 36 Инструкции);
2) Нематериальные активы (пункт 37 Инструкции);
3) Основные средства (пункт 38 Инструкции);
4) Коэффициент износа основных средств (пункт 39 Инструкции);
5) Коэффициент оборачиваемости активов (пункт 34 Инструкции);
6) Срок оборота активов (пункт 35 Инструкции);
7) Фондоотдача (пункт 17 Инструкции);
8) Инвестиции (пункт 40 Инструкции);
9) Коэффициент обеспеченности уставного капитала активами (пункт 41 Инструкции);
10) Коэффициент маневренности (пункт 42 Инструкции).
12. При анализе текущих активов рассматривается состав и структура товарно-материальных запасов, дебиторской задолженности, финансовых инвестиций и денег. Для раскрытия информации о движении активов и цикличности производства применяются такие показатели, как коэффициент оборачиваемости активов и срок их оборота. Степень риска неплатежеспособности предприятия определяется коэффициентом ликвидности, который рассчитывается путем деления суммы товарно-материальных запасов, дебиторской задолженности и денег на сумму обязательств без учета сумм доходов и расходов будущих периодов.
Для анализа применяются следующие показатели:
1) Товарно-материальные запасы (пункт 43 Инструкции);
2) Коэффициент оборачиваемости материалов (пункт 54 Инструкции);
3) Срок оборота материалов (пункт 45 Инструкции);
4) Коэффициент оборачиваемости незавершенного производства (пункт 46 Инструкции);
5) Срок оборота незавершенного производства (пункт 47 Инструкции);
6) Коэффициент оборачиваемости готовой продукции (пункт 48 Инструкции);

7) Дайын өнімнің айналым мерзімі (Нұсқаулықтың 49-тармағы);
8) Тауарлардың айналымдылық коэффициенті (Нұсқаулықтың 50-тармағы);
9) Тауарлардың айналым мерзімі (Нұсқаулықтың 51-тармағы);
10) Дебиторлық берешек және басқа да активтер (Нұсқаулықтың 52-тармағы);
11) Қаржылық инвестициялар және ақша (Нұсқаулықтың 53-тармағы);
12) Ақша түсімі (Нұсқаулықтың 54-тармағы);
13) Өтімділік коэффиценті (Нұсқаулықтың 55-тармағы);
14) Дебиторлық берешектің айналымдылық коэффиценті (Нұсқаулықтың 56-тармағы);
15) Дебиторлық берешектің айналым мерзімі (Нұсқаулықтың 57-тармағы).
4. Еңбек пен жалақыны талдау
13. Еңбек пен жалақыны талдау барлық қызметкерлердің адам-сағаттарды нақты қалай істегені және жалақы қоры сияқты көрсеткіштер кешенімен бірге қарастырылуы тиіс қызметкерлер санының серпінін қарауға мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, жалақы бойынша берешектерді есептеу және өтеудің серпіні, оның ішінде: өтеудің ақша, тауар, жұмыстар мен қызметтер сияқты түрлері қарастырылып, талданады.
Еңбек пен жалақыны талдау үшін мынадай көрсеткіштер қолданылады:
1) Қызметкерлердің саны (Нұсқаулықтың 58-тармағы);
2) Орташа айлық жалақы (Нұсқаулықтың 59-тармағы);
3) Барлық қызметкерлердің іс жүзінде істеген адам-сағаттары (Нұсқаулықтың 60-тармағы);
4) Бір қызметкердің іс жүзінде істеген адам-сағаты (Нұсқаулықтың 61-тармағы);
5) Еңбек өнімділігі (Нұсқаулықтың 62-тармағы).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2003 жылғы 02 сәуірдегі
N 135 бұйрығымен бекітілді
Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік
емес заңды тұлғалардың қызметі тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау жөніндегі нұсқаулық
Ескерту: Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 348   бұйрығымен .
1. Жалпы ережелер
Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қызметі тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) мемлекеттік мүлікті тиімді басқаруды арттыру мақсатында әзірленді және жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қызметі тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
Ескерту: 1-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 348   бұйрығымен .
2. Орташа мәнді есептеу
Орташа мән (ОМ) - шоттар (бөлімшелер, бөлімдер) бойынша қалдық мәндерінің сомасын бөлуден алынған айналым балансын осы мәндердің санына бөлуден алынған бөлінді ретінде есептеледі:
n
Е(интеграл) Х i
-          i=1
Х = -----------------
n
-
Мұндағы: x  - орташа мән;
Х і  - Шоттардың үлгі жоспарының шоттар (бөлімшелер, бөлімдер) бойынша талданатын қалдықтарының мәні;
n - талданатын мәндердің саны.

7) Срок оборота готовой продукции (пункт 49 Инструкции);
8) Коэффициент оборачиваемости товаров (пункт 50 Инструкции);
9) Срок оборота товаров (пункт 51 Инструкции);
10) Дебиторская задолженность и другие активы (пункт 52 Инструкции);
11) Финансовые инвестиции и деньги (пункт 53 Инструкции);
12) Поступление денег (пункт 54 Инструкции);
13) Коэффициент ликвидности (пункт 55 Инструкции);
14) Коэффициент оборачиваемости дебиторской задолженности (пункт 56 Инструкции);
15) Срок оборота дебиторской задолженности (пункт 57 Инструкции).
4. Анализ труда и заработной платы
13. Анализ труда и заработной платы позволяет рассмотреть динамику численности работников, которую необходимо рассматривать в комплексе с такими показателями, как фактически отработано человеко-часов всеми работниками и фондом заработной платы. Кроме того, анализируется динамика начисления и погашения задолженности по заработной плате, в том числе рассматриваются способы погашения: деньгами, товарами, работами и услугами.
Для анализа труда и заработной платы применяются следующие показатели:
1) Численность работников (пункт 58 Инструкции);
2) Среднемесячная заработная плата (пункт 59 Инструкции);
3) Фактически отработано человеко-часов всеми работниками (пункт 60 Инструкции);
4) Фактически отработано человеко-часов одним работником (пункт 61 Инструкции);
5) Производительность труда (пункт 62 Инструкции).
____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 02.04. 2003 года N 135
Инструкция по определению основных показателей эффективности
деятельности негосударственных юридических лиц с участием
государства в уставном капитале <*>
Сноска. Наименование с изменениями - приказом Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 348 .
1. Общие положения
Инструкция по определению основных показателей эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее - Инструкция) разработана в целях повышения эффективности управления государственным имуществом и определяет основные показатели эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале. <*>
Сноска. Глава 1 в новой редакции - приказом Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 348 .
2. Расчет среднего значения
Среднее значение (СЗ) - рассчитывается как частное от деления суммы значений остатков по счетам (подразделам, разделам) оборотного баланса на количество этих значений:
n
Е (сумма)Хi
_     i=1
х = ------------
n
_
где: Х - среднее значение;
Х i - значения анализируемых остатков по счетам (подразделам, разделам) Типового плана счетов;
n - количество анализируемых значений.

3. Шартты белгілер
1. Осы нұсқаулықта мынадай белгілер пайдаланылады:
1) Е(интеграл)КтСальдо(...) - көрсетілген айналым балансы шоттарының, бөлімшелерінің, бөлімдерінің кредит сальдоларының сомасы;
2) Е(интеграл)ДтСальдо(...) - көрсетілген айналым балансы шоттарының, бөлімшелерінің, бөлімдерінің дебет сальдоларының сомасы;
3) Е(интеграл)КтАйн(...) - көрсетілген айналым балансы шоттарының, бөлімшелерінің, бөлімдерінің кредит айналымдарының сомасы;
4) Е(интеграл)ДтАйн(...) - көрсетілген айналым балансы шоттарының, бөлімшелерінің, бөлімдерінің дебет айналымдарының сомасы;
5) Е(интеграл)ДБөлIп1(...) - Ақшаның қозғалысы туралы есептің бөлімдері мен тармақтары бойынша көрсетілетін ақша қозғалысының сомасы;
6) Е(интеграл)ЕңбекP2жол001(...) - Еңбек жөніндегі есептің бөлімдерінің жолдары бойынша көрсетілетін ақша сомасы;
7) НомСтоим - акцияның атаулы құны.
Ескерту: 3-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 348   бұйрығымен .
4. Негізгі көрсеткіштер
2. Активтерді қалыптастыру көздері - баланс валютасы (БВ), мың теңге - жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік емес заңды тұлғалардың (бұдан әрі - заңды тұлға) активтерін қалыптастыру қандай көздер есебінен жүзеге асырылатынын көрсетеді. Осы көрсеткіштің серпіні заңды тұлға қызметінің негізгі беталыстарын сипаттайды. Осы көрсеткіштің төмендеуі іскерлік белсенділігінің төмендеуін сипаттайды. Мына формула бойынша есептеледі:
БВ = МК + М
3. Өзіндік капитал (МК), мың теңге - міндеттемелерді шегергеннен кейінгі активтері. Мына формула бойынша есептеледі:
СК = Е(интеграл) Дт(1, 2, 3, 4)Бөлім Сальдосы - Е(интеграл)КтСальдоПР(11, 13, 31) - Е(интеграл)Кт6БөлімСальдосы
4. Міндеттемелер (М), мың теңге - өткен операциялар немесе уақиғалар нәтижесінде туындаған және жеке тұлға немесе ұйымдардың пайдасына нақты іс-қимылдарды жасауға құн бағалауы бар, мүлікті беруге, жұмысты атқаруға, ақшаны төлеуге және басқа да не олардың өтелуі активтердің азаюына алып келетін нақты әрекеттерден қалыс қалатын міндеттер. Мына формула бойынша есептеледі:
М = Е(интеграл)Кт6БөлімСальдосы
5. Кірістер, барлығы (К), мың теңге - есепті кезең ішінде активтерді немесе олардың құнын арттыру нысанында экономикалық пайданы арттыру не меншік иесінің салымдарымен байланысы жоқ меншік капиталының артуына алып келетін міндеттердің азаюы. Мына формула бойынша есептеледі:
К = НҚК  + НЕҚК  + Е(интеграл)ктАйнШ (862, 863, 864, 871)
6. Негізгі қызметтен алынатын кіріс (НҚК), мың теңге - негізгі қызметті жүзеге асырумен байланысты есепті кезеңнің кірістері. Мына формула бойынша есептеледі:

3. Условные обозначения
1. В настоящей Инструкции используются следующие обозначения:
1) Е(сумма)КтСальдо(...) - сумма кредитовых сальдо указанных счетов, подразделов, разделов оборотного баланса;
2) Е(сумма)ДтСальдо(...) - сумма дебетовых сальдо указанных счетов, подразделов, разделов оборотного баланса;
3) Е(сумма)КтОбор(...) - сумма кредитовых оборотов указанных счетов, подразделов, разделов оборотного баланса;
4) Е(сумма)ДтОбор(...) - сумма дебетовых оборотов указанных счетов, подразделов, разделов оборотного баланса;
5) Е(сумма)ДРазIп1(...) - сумма движения денег, отражаемая по разделам и пунктам Отчета о движении денег;
6) Е(сумма)ТрудР2стр001(...) - сумма денег, отражаемая по строкам разделов Отчета по труду;
7) НомСтоим - номинальная стоимость акции. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 348 .
4. Основные показатели
2. Источники формирования активов - валюта баланса (ВБ), тыс.тенге - показывает, за счет каких источников осуществляется формирование активов негосударственного юридического лица с участием государства в уставном капитале (далее - юридическое лицо). Динамика данного показателя характеризует общие тенденции деятельности юридического лица. Снижение данного показателя характеризует снижение деловой активности. Рассчитывается по формуле:
ВБ = СК + О
3. Собственный капитал (СК), тыс.тенге - активы за вычетом обязательств. Рассчитывается по формуле:
СК = Е(сумма)ДтСальдоРаздела(1, 2, 3,4)-
-Е(сумма)КтСальдоПР(11, 13, 31)-Е(сумма)КтСальдоРаздела6
4. Обязательства (О), тыс.тенге - возникшая в результате прошлых операций или событий и имеющая стоимостную оценку обязанность совершить в пользу физического лица или организации определенные действия, как то: передать имущество, выполнить работы, уплатить деньги и другое либо воздержаться от определенного действия, погашение которой приведет к уменьшению активов. Рассчитывается по формуле:
О = Е(сумма)КтСальдоРаздела6
5. Доходы, всего (Д), тыс.тенге - увеличение экономических выгод в течение отчетного периода в форме увеличения активов или их стоимости либо уменьшения обязательств, приводящее к увеличению собственного капитала, не связанного с вкладами собственников. Рассчитывается по формуле:
Д = ДОД+ДНД+Е(сумма)КтОборСч(862, 863, 864, 871)
6. Доход от основной деятельности (ДОД), тыс.тенге - доход отчетного периода, связанный с осуществлением основной деятельности. Рассчитывается по формуле:

НҚК = Е(интеграл)КтАйнПР70 - Е(интеграл)дтАйнПР71
7. Негізгі емес қызметтен алынатын кірістер (НЕҚК), мың теңге - негізгі қызметті жүзеге асыруға байланысты емес есепті кезеңнің кірістері. Мына формула бойынша есептеледі:
НЕҚК = Е(интеграл)КтАйнПР72
8. Шығыстар, барлығы (Ш), мың теңге - есепті кезең ішінде активтердің немесе олардың құнының азаюы нысанында экономикалық пайданың азаюы не меншік иелері арасындағы оны бөлумен байланысы жоқ меншік капиталының азаюына әкелетін міндеттемелердің өсуі мына формула бойынша есептеледі:
Ш = Е(интеграл) ДтАйнШ8
9. Сатылған дайын өнімдердің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны (Өқн), мың теңге - негізгі қызметті жүзеге асыруға байланысты есепті кезеңнің шығыстары. Мына формула бойынша есептеледі:
Өқн = Е(интеграл)ДтАйнПР80
10. Кезеңнің шығыстары (КШ), мың теңге - өндірісті (жұмыстарды, қызметтерді) басқаруға және ұйымдастыруға байланысты есепті кезеңнің шығыстары мына формула бойынша есептеледі:
КШ = Е(интеграл)ДтАйнПР(81, 82, 83)
11. Негізгі емес қызмет бойынша шығыстар (НЕҚШ), мың теңге - негізгі қызметті жүзеге асыруға байланысты емес есепті кезеңнің шығыстары. Мына формула бойынша есептеледі:
НЕҚШ = Е(интеграл)ДтАйнПР84
12. Таза табыс (ТТ), мың теңге, - кірістер мен шығыстар арасындағы айырмашылықты көрсететін қаржы көрсеткіші. Мына формула бойынша есептеледі:
ТТ = К-Ш
13. Ағымдағы қызметтің пайдалылығы (АҚпайд), % - ағымдағы қызметтен алынған кірістің қаншасы оны алуға байланысты 1 теңгелік шығыстарға келетінін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
ТТ
Ақпайд = ---- *100
Ш
14. Негізгі қызметтің пайдалылығы (НҚпайд), % - негізгі қызметтен алынған жалпы кірістің қаншасы оны алуға байланысты 1 теңгелік шығыстарға келетінін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
НҚК-Өқн
НҚпайд = --------- *100
Өқн
15. Негізгі емес қызметтің пайдалылығы (НЕҚпайд), % - негізгі емес қызметтен алынған кірістің қаншасы оны алуға байланысты 1 теңгелік шығындарға келетінін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
НЕҚК - НЕҚШ
НЕҚпайд = ------------*100
НЕҚШ
16. Активтердің табыстылығы (ROA), % - заңды тұлға активтерінің қаншалықты тиімді пайдаланылатынын (БВ), яғни заңды тұлғаның активтеріне салынған тиынның әрқайсысы таза пайданың қанша мөлшерін әкелетінін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
ТТ
ROA = ------
БВ
17. Қайтарым қоры (ҚҚ) - негізгі қаражаттарды пайдаланудың тиімділігін сипаттайды. Табыстың есепті кезеңге жер (ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші болып табылмайтын заңды тұлғалар үшін) мен бітпеген құрылысты шегерумен негізгі қаражаттың бастапқы құнының орташасына қатынасы ретінде есептеледі. Мына формула бойынша есептеледі:
К
ҚҚ = ------------------------------------------
------------------------------------------
Е(интеграл) ДтСальдоПР12 - Е(интеграл) ДтСальдоШ(121, 126)) -
Е(интеграл) КтСальдо ПР13

ДОД = Е(сумма)КтОборПР70-Е(сумма)ДтОборПР71
7. Доходы от неосновной деятельности (ДНД), тыс.тенге - доходы отчетного периода, не связанные с осуществлением основной деятельности. Рассчитывается по формуле:
ДНД = Е(сумма)КтОборПР72
8. Расходы, всего (Р), тыс.тенге - уменьшение экономических выгод в течение отчетного периода в форме уменьшения активов или их стоимости либо увеличения обязательств, ведущее к уменьшению собственного капитала, не связанного с его распределением между собственниками. Рассчитывается по формуле:
Р = Е(сумма)ДтОборР8
9. Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг) (Сст), тыс.тенге - расходы отчетного периода, связанные с осуществлением основной деятельности. Рассчитывается по формуле:
Сст = Е(сумма)ДтОборПР80
10. Расходы периода (РП), тыс. тенге - расходы отчетного периода, связанные с управлением и организацией производства (работ, услуг). Рассчитывается по формуле:
РП = Е(сумма)ДтОборПР(81, 82, 83)
11. Расходы по неосновной деятельности (РНД), тыс.тенге - расходы отчетного периода, не связанные с осуществлением основной деятельности. Рассчитывается по формуле:
РНД = Е(сумма)ДтОборПР84
12. Чистый доход (ЧД), тыс. тенге - финансовый показатель, отражающий разность между доходами и расходами. Рассчитывается по формуле:
ЧД = Д-Р
13. Рентабельность текущей деятельности (РенТД), % - показывает, сколько дохода, полученного от текущей деятельности, приходится на 1 тенге расходов, связанных с его получением. Рассчитывается по формуле:
ЧД
РенТД = --*100
Р
14. Рентабельность основной деятельности (РенОД), % - показывает, сколько валового дохода, полученного от основной деятельности, приходится на 1 тенге расходов, связанных с его получением. Рассчитывается по формуле:
ДОД-Сст
РенОД = --------- *100
Сст
15. Рентабельность неосновной деятельности (РенНД), % - показывает, сколько дохода, полученного от неосновной деятельности, приходится на 1 тенге затрат, связанных с его получением. Рассчитывается по формуле:
ДНД-РНД
РенНД = --------- *100
РНД
16. Доходность активов, (ROA), % - показывает, насколько эффективно используются активы юридического лица (ВБ), т.е. какой размер чистого дохода приносит каждый тенге, вложенный в активы юридического лица. Рассчитывается по формуле:
ЧД
ROA = ----
-
ВБ
17. Фондоотдача (ФО) - характеризует эффективность использования основных средств. Рассчитывается как отношение доходов к средней за отчетный период первоначальной стоимости основных средств за вычетом земли (для юридических лиц, не являющихся производителями сельскохозяйственной продукции) и незавершенного строительства. Рассчитывается по формуле:
Д
ФО = ---------------------------------------------------------------------
_______________________________________________________________________
(Е(сумма)ДтСальдоПР12 - Е(сумма)ДтСальдоСч(121,126))-Е(сумма)КтСальдоПР13

18. Өзіндік капиталдың табыстылығы (ROE) - заңды тұлға өзіндік капиталының табыстылығын сипаттайды, яғни меншікті пайданың 1 теңгесіне таза пайданың қандай мөлшері келетіндігін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
ТТ
ROE = ----
СК
19. Жарғылық капиталдың табыстылығы (Жкт) - заңды тұлғаның жарғылық капиталына салынған активтер қаншалықты тиімді пайдаланылатындығын, яғни жарғылық капиталдың 1 теңгесіне таза пайданың қай мөлшері келетіндігін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
ТТ
Жкт = ------------------------------------------
------------------------------------------
Е(интеграл) КрСальдоПР50 - Е(интеграл) ДтСальдоПР(51, 52)
20. 1 акцияның баланстық құны (акцияның Бқн) - акциялардың жалпы санына меншік капиталының арақатынасымен анықталатын Қоғам бағалы қағаздарының ақшаға шағылуы. Мына формула бойынша есептеледі:
СК
Акциялардың Бқн = -------------------------------
Акциялардың жалпы саны
21. Акциялардың мемлекеттік пакетінің табыстылығы (МПТ) - акциялардың мемлекеттік пакетінің 1 теңгесіне қанша дивидендтер есептелетінін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
Акциялардың мемлекеттік пакетіне есептелген дивидендтер
МПТ = --------------------------------------------------------
Мемлекеттік акциялардың саны * Атаулы Құн
22. Өзіндік айналым капиталы (МАК), мың теңге - өзіндік капиталдың құрамдас бөлігі. Ағымдағы активтерді қалыптастыру үшін өзіндік капиталдың қай бөлігі көз болып табылатындығын көрсетеді. Осы көрсеткіштің басқа, мысалы: айналымдылықты сипаттайтын коэффициенттермен көрсеткіштер кешенімен ғана өсуі оң болып танылады. Мына формула бойынша есептеледі:
МАК = ТМЗ + Деб + ФииД - О
23. Қаржыландыру коэффициенті (ҚарК) - өзіндік капитал мен міндеттемелердің ара қатынасын сипаттайды. Ол активтердің қай бөлігі өзіндік капиталдың есебінен, қайсысы міндеттемелердің есебінен қаржыландырылатынын көрсетеді. Оңтайлы мән - 1-ден кем емес. Мына формула бойынша есептеледі:
СК
ҚарК = ------
О
24. Тәуелсіздік коэффициенті (ТәуК) - заңды тұлға активтерінің қалыптастырылу көздерінің жалпы көлеміндегі өзіндік капиталдың үлесін сипаттайды. Ол бойынша заңды тұлғаның міндеттемелерден қаншалықты тәуелсіз екендігі және өзіндік капиталымен оңтайландыру мүмкіндігі бағаланады. Оңтайлы мән - 0,5 кем емес. Мына формула бойынша есептеледі:
СК
ТәуК =  ------
БВ
25. Қарыздар (Қр), мың теңге - міндеттемелердің құрамдас бөлігі. Осы пассивтің сату көлемі мен ақша түсуінің үйлесімді ұлғаюынсыз әрқашан теріс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледі:
Қр = Е(интеграл)Кт СальдоПР60
26. Қатысушылардың дивидендтері мен кірістері бойынша есептесу (Див), мың теңге - міндеттемелердің құрамдас бөлігі. Заңды тұлғаның есептелген, бірақ төленбеген дивидендтері бойынша акционерлермен есеп айырысу және қатысушылармен олардың қатысу үлесіне сәйкес есеп айырысу жөніндегі берешегін қамтиды. Мына формула бойынша есептеледі:
Див = Е(интеграл) КтСальдоПР62

18. Доходность собственного капитала (ROE) - характеризует доходность собственного капитала юридического лица, т.е. какой размер чистого дохода приходится на 1 тенге собственного капитала. Рассчитывается по формуле:
ЧД
ROЕ = ----
СК
19. Доходность уставного капитала (Дук) - показывает, насколько эффективно используются активы, вложенные в уставный капитал юридического лица, т.е. какой размер чистого дохода приходится на 1 тенге уставного капитала. Рассчитывается по формуле:
ЧД
Дук = ------------------------------------------------
______________________________________________
Е(сумма)КрСальдоПР50 - Е(сумма)ДтСальдоПР(51,52)
20. Балансовая стоимость 1 акции (Бст.акции) - денежное выражение ценной бумаги Общества, которое определяется соотношением собственного капитала к общему количеству акций. Рассчитывается по формуле:
СК
Бст.акции = ----------------------------
Общее количество акций
21. Доходность государственного пакета акций (Дгп) - показывает, сколько дивидендов начисляется на 1 тенге государственного пакета акций. Рассчитывается по формуле:
Дивиденды, начисленные на государственный пакет акций
Дгп = -----------------------------------------------------
Количество государственных акций * НомСтоим
22. Собственный оборотный капитал (СОК), тыс.тенге - составная часть собственного капитала. Показывает, какая часть собственного капитала является источником для формирования текущих активов. Положительным признается увеличение данного показателя только в комплексе с другими показателями, например: коэффициентами, характеризующими оборачиваемость. Рассчитывается по формуле:
СОК =  ТМЗ+Деб+ФИиД-О
23. Коэффициент финансирования (Кфин) - характеризует соотношение собственного капитала и обязательств. Он показывает, какая часть активов финансируется за счет собственного капитала, а какая за счет обязательств. Оптимальное значение - не менее 1. Рассчитывается по формуле:
СК
Кфин = ----
О
24. Коэффициент независимости (автономии) (КНез) - характеризует долю собственного капитала в общем объеме источников формирования активов юридического лица. По нему судят насколько юридическое лицо независимо от обязательств и способно маневрировать собственным капиталом. Оптимальное значение - не менее 0,5. Рассчитывается по формуле:
СК
Кнез = ----
ВБ
25. Займы (Зм), тыс.тенге - составная часть обязательств. Увеличение данного пассива без пропорционального увеличения объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается крайне отрицательно. Рассчитывается по формуле:
Зм = Е(сумма)КтСальдоПР60
26. Расчеты по дивидендам и доходам участников (Див), тыс.тенге - составная часть обязательств. Включает в себя задолженность юридического лица по расчетам с акционерами по начисленным, но не выплаченным дивидендам и расчетам с участниками в соответствии с их долей участия. Рассчитывается по формуле:
Див = Е(сумма)КтСальдоПР62

27. Бюджетпен есептесу (Бюд), мың теңге - міндеттемелердің құрамдас бөлігі. Осы пассивтің сату көлемдері мен ақша түсуінің үйлесімді ұлғаюынсыз артуы әрқашан теріс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледі:
Бюд = Е(интеграл) КтСальдоПР63
28. Еншілес (тәуелді) ұйымдарға кредиторлық берешек (КБеұ), мың теңге - міндеттемелердің құрамдас бөлігі. Заңды тұлғаның еншілес, тәуелді және бірлесіп бақылайтын заңды тұлғаларға кредиторлық берешегін қамтиды. Мына формула бойынша есептеледі:
КБеұ = Е(интеграл) КтСальдоПР64
29. Алынған аванстар және берушілермен және мердігерлермен есеп айырысу (Аван), мың теңге - міндеттемелердің құрамдас бөлігі. Заңды тұлғаның берушілермен және мердігерлермен есеп айырысу жөніндегі берешегін, еншілес заңды тұлғалар алдындағы берешегін, сондай-ақ тауарлық-материалдық қорларды беруге, жұмыстар мен қызметтерді орындауға алынған аванстарды қамтиды. Осы пассивтің сату көлемдері мен ақша түсуінің үйлесімді ұлғаюынсыз артуы әрқашан теріс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледі:
Аван = Е(интеграл) КтСальдоПР(66, 67)
30. Өзге кредиторлық берешек және аударымдар (ӨзКб), мың теңге - міндеттемелердің құрамдас бөлігі. Заңды тұлғаның өзге кредиторлармен есеп айырысу жөніндегі берешегін қамтиды. Осы пассивтің сату көлемдері мен ақша түсуінің үйлесімді ұлғаюынсыз артуы әрқашан теріс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледі:
ӨзКб = Е(интеграл) КтСальдоПР68
31. Жалақы жөніндегі берешек (Ж), мың теңге - міндеттемелердің құрамдас бөлігі. Заңды тұлғаның еңбекке ақы төлеу бойынша қызметкерлермен есеп айырысу жөніндегі берешегін және қызметкерлердің демалыстары жөніндегі есептелген берешекті қамтиды. Осы пассивтің қызметкерлердің санын, сату көлемдері мен ақша түсуінің тиісінше ұлғаюынсыз артуы әрқашан теріс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледі:
Ж = Е(интеграл) КтСальдоШ(681, 682, 685)
32. Міндеттемелердің айналымдылық коэффициенті (МАйК) - талданып отырған кезеңдегі міндеттемелер айналымының саны. Заңды тұлғаның несие берушілер тарапынан алатын коммерциялық несиенің кеңеюін немесе төмендеуін көрсетеді. Көрсеткіштің төмендеуі заңды тұлғаның несиені өтеу қабілетінің нашарлауы ретінде бағалануы мүмкін міндеттемелерді төлеу жөніндегі проблемалардың болуы туралы айғақтайды. Мына формула бойынша есептеледі:
Е(интеграл) Дт6БөлімАйн
МАйК = --------------------------
Е(интеграл) Кт6БөлімСальдосы
33. Міндеттемелердің айналым мерзімі (МАйМ), күндер - заңды тұлғаның міндеттемелерді қайтаруының орта мерзімін көрсетеді. Көрсеткіштің төмендеуі, яғни айналым мерзімінің қысқаруы және керісінше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
Кезең ішіндегі күндердің саны
МАйМ = ------------------------------
АйнК

27. Расчеты с бюджетом (Бюд), тыс.тенге - составная часть обязательств. Увеличение данного пассива без пропорционального увеличения объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается крайне отрицательно. Рассчитывается по формуле:
Бюд = Е(сумма)КтСальдоПР63
28. Кредиторская задолженность дочерним (зависимым) организациям, тыс.тенге (КРдо)- составная часть обязательств. Включает в себя кредиторскую задолженность юридического лица дочерним и зависимым организациям и совместно-контролируемым юридическим лицам. Рассчитывается по формуле:
КРдо = Е(сумма)КтСальдоПР64
29. Авансы полученные и расчеты с поставщиками и подрядчиками (Аван), тыс.тенге - составная часть обязательств. Включает в себя также авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и услуг, а задолженность юридического лица по расчетам с поставщиками и подрядчиками. Увеличение данного пассива без соответствующего увеличения объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
Аван = Е(сумма)КтСальдоПР(66, 67)
30. Прочая кредиторская задолженность и начисления (ПрКр), тыс.тенге - составная часть обязательств. Включает в себя задолженность юридического лица по расчетам с прочими кредиторами. Увеличение данного пассива без соответствующего увеличения объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ПрКр = Е(сумма)КтСальдоПР68
31. Задолженность по заработной плате (ЗП), тыс.тенге - составная часть обязательств. Включает в себя задолженность юридического лица по расчетам с персоналом по оплате труда, задолженность должностным лицам и начисленную задолженность по отпускам работников. Увеличение данного пассива без соответствующего увеличения численности работников, объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ЗП = Е(сумма)КтСальдоСч(681, 682, 685)
32. Коэффициент оборачиваемости обязательств (КОбО) - количество оборотов обязательств за анализируемый период. Показывает расширение или снижение коммерческого кредита, получаемого юридическим лицом со стороны кредиторов. Уменьшение показателя свидетельствует о наличии проблем по оплате обязательств, что может расцениваться как ухудшение кредитоспособности юридического лица. Рассчитывается по формуле:
Е(сумма)ДтОборРаздела 6
КОбО = -------------------------
_______________________
Е(сумма)КтСальдоРаздела 6
33. Срок оборота обязательств (СрОбО), дней - показывает средний срок возврата юридическим лицом обязательств. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
СрОбО = -----------------------
К.ОбО

34. Активтердің айналымдылық коэффициенті (ААйК) - талданатын мерзімде өндіріс пен айналыс кезеңінің қанша рет жасалатынын көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
К
ААйК = ------
БВ
35. Активтердің айналым мерзімі (ААйМ), күндер - өндіріс пен айналыс кезеңі жасалатын мерзімді көрсетеді. Көрсеткіштің төмендеуі, яғни айналым мерзімінің қысқаруы және керісінше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
Кезең ішіндегі күндердің саны
ААйМ = ------------------------------
АйнК
36. Айналымнан тыс активтер (АтА), мың теңге - материалдық емес активтердің, негізгі қаражат пен инвестициялардың баланстық құны. Мына формула бойынша есептеледі:
АтА=Е(интеграл) Дт(10, 12, 14)БөлімСальдосы - Е(интеграл) Кт(11, 13)БөлімСальдосы
37. Материалдық емес активтер (МеА), мың теңге - барлық топтар бойынша материалдық емес активтердің баланстық құны. Мына формула бойынша есептеледі:
МеА = Е(интеграл) ДтСальдоПР10 - Е(интеграл) КтСальдоПР11
38. Негізгі қаражаттар (НҚ), мың теңге - барлық топтар бойынша негізгі құралдардың баланстық құны. Мына формула бойынша есептеледі:
НҚ=Е(интеграл) ДтСальдоПР12 - Е(интеграл) КтСальдоПР13
39. Негізгі қаражаттардың тозу коэффициенті (ТозК) - негізгі қаражаттардың техникалық жағдайын сипаттайды және жинақталған тозу сомасының бастапқы құнға қатынасын білдіреді. Оңтайлы мән - 0,5-тен кем емес. Мына формула бойынша есептеледі:
Е(интеграл) КтСальдоПР13
ТозК = ---------------------------------------------------------
(Е(интеграл) ДтСальдоПР12 - Е(интеграл) ДтСальдоШ(121,126))
40. Инвестициялар (Инв), мың теңге - заңды тұлғаның пайда алу мақсатында (мысалы, дивидендтер, роялтилер және т.б.) иелік ететін активтер. Мына формула бойынша есептеледі:
Инв = Е(интеграл) ДтСальдоПР14
41. Жарғылық капиталдың активтермен қамтамасыз етілуі (ҚамтК) - заңды тұлғаның қанша активі жарғылық капиталдың 1 теңгесіне келетіндігін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
БВ
ҚамтК = ---------------------------------------------------------
Е(интеграл) КрСальдоПР50 - Е(интеграл) ДтСальдоПР(51,52)
42. Оңтайлылық коэффициенті (ОңтайлК) - заңды тұлға активтерінің қай бөлігі айналымнан тыс активтерде шоғырланғандығын көрсетеді, сонымен заңды тұлға активтерін әртараптандыру мүмкіндігіне сипаттама береді. Мына формула бойынша есептеледі:
АтА
ОңтайлК = ----------
БВ
43. Тауарлық-материалдық қорлар (ТМҚ), мың теңге - өндірісте қолдануға немесе жұмыстар мен қызметтерді орындауға арналған тауарлық-материалдық қорлардың бар-жоғы; дайын өнім; сатуға арналған тауарлар жөніндегі ақпаратты қорытындылайды. Басқа көрсеткіштерді, мысалы айналымдылықты сипаттайтын коэффициенттерді талдаудың негізінде серпін туралы түпкілікті тұжырым жасауға болады. Мына формула бойынша есептеледі:
ТМЗ = Е(интеграл) Дт2БөлімСальдосы

34. Коэффициент оборачиваемости активов (КОбА) - показывает, сколько раз за анализируемый период совершается цикл производства и обращения. Рассчитывается по формуле:
Д
К.ОбА = ---
ВБ
35. Срок оборота Активов (СрОбА), дней - показывает срок, за который совершается цикл производства и обращения. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
СрОбА = -----------------------
КОбА
36. Внеоборотные активы (ВА), тыс.тенге - балансовая стоимость нематериальных активов, основных средств и инвестиций. Рассчитывается по формуле:
ВА = Е(сумма)ДтСальдоПР(10, 12, 14) - Е(сумма)КтСальдоПР(11, 13)
37. Нематериальные активы (НА), тыс.тенге - балансовая стоимость нематериальных активов по всем группам. Рассчитывается по формуле:
НА = Е(сумма)ДтСальдоПР10 - Е(сумма)КтСальдоПР11
38. Основные средства (ОС), тыс.тенге - балансовая стоимость основных средств по всем группам. Рассчитывается по формуле:
ОС = Е(сумма)ДтСальдоПР12 - Е(сумма)КтСальдоПР13
39. Коэффициент износа основных средств (Кизн) - характеризует техническое состояние основных средств и представляет собой отношение суммы накопленного износа к первоначальной стоимости. Оптимальное значение - не более 0,5. Рассчитывается по формуле:
Е(сумма)КтСальдоПР13
Кизн = ----------------------------------------------------
(Е(сумма)ДтСальдоПР12 - Е(сумма)ДтСальдоСч(121, 126))
40. Инвестиции (Инв), тыс.тенге - активы, которыми юридическое лицо владеет в целях получения доходов (например, дивидендов, роялти и т.д.). Рассчитывается по формуле:
Инв = Е(сумма)ДтСальдоПР14
41. Коэффициент обеспеченности уставного капитала активами (Кобесп) - показывает, сколько активов юридического лица приходится на 1 тенге уставного капитала. Рассчитывается по формуле:
ВБ
Кобесп = ------------------------------------------------
Е(сумма)КрСальдоПР50 - Е(сумма)ДтСальдоПР(51,52)
42. Коэффициент маневренности (Кманевр) - показывает, какая часть активов юридического лица сосредоточена во внеоборотных активах, тем самым дает характеристику возможности диверсификации активов юридического лица. Рассчитывается по формуле:
ВА
Кманевр = -----
ВБ
43. Товарно-материальные запасы (ТМЗ), тыс.тенге - обобщает информацию о наличии товарно-материальных запасов, предназначенных для использования в производстве или выполнения работ и услуг; готовой продукции; товаров, предназначенных для продаж. Окончательные выводы о динамике можно сделать на основании анализа других показателей, например, коэффициентов, характеризующих оборачиваемость. Рассчитывается по формуле:
ТМЗ = Е(сумма)ДтСальдоРаздела2

44. Материалдардың айналымдылық коэффициенті (МАйК) - талданатын мерзімдегі материалдар айналымының саны. Коэффициенттердің өсуі материалдардың артқанын білдіреді. Мына формула бойынша есептеледі:
Е(интеграл) КтАйнПР20
МайК = -------------------------
-------------------------
Е(интеграл) ДтСальдоПР20
45. Материалдардың айналым мерзімі (МАйМер), күндер - материалдардың айналым мерзімін көрсетеді. Көрсеткіштің төмендеуі, яғни айналым мерзімінің қысқаруы және керісінше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
Кезең ішіндегі күндердің саны
МАйМер = ----------------------------------
МАйК
46. Аяқталмаған өндірістің айналымдылық коэффициенті (АӨАйК) - талданатын мерзімдегі аяқталмаған өндіріс айналымының саны. Коэффициенттің өсуі өндірістік қызметтің жандануын білдіреді, төмендеуі - тиісінше өндіріс белсенділігінің төмендеуін. Мына формула бойынша есептеледі:
Е(интеграл) КтАйнПР21
АӨАйК = --------------------------
Е(интеграл) ДтСальдоПР21
47. Аяқталмаған өндіріс айналымының мерзімі (АӨАйМер), күндер - аяқталмаған өндіріс айналымының мерзімін көрсетеді. Көрсеткіштің төмендеуі, яғни айналым мерзімінің қысқаруы және керісінше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
Кезең ішіндегі күндердің саны
АӨАйМер= -------------------------------
АӨАйК
48. Дайын өнімнің айналымдылық коэффициенті (ДӨАйК) - талданатын мерзімдегі дайын өнім айналымының саны. Коэффициенттің өсуі заңды тұлғаның дайын өнімді сатуының ұлғайтуын білдіреді, ал төмендеуі - дайын өнімді сатуының төмендетуін білдіреді. Мына формула бойынша есептеледі:
Е(интеграл) КтАйнШ221
ДӨАйК = ----------------------------
Е(интеграл) ДтСальдоШ221
49. Дайын өнім айналымының мерзімі (ДӨАйМер), күндер - дайын өнім айналымының мерзімін көрсетеді. Көрсеткіштің төмендеуі, яғни айналым мерзімінің қысқаруы және керісінше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
Кезең ішіндегі күндердің саны
ДӨАйМер = --------------------------------
ДӨАйК
50. Тауарлардың айналымдылық коэффициенті (ТауАйК) - талданатын мерзімдегі тауар айналымының саны. Коэффициенттің өсуі тауарларға сұранымның өсуін білдіреді, ал төмендеуі сату үшін алынған тауарларды сату мен сұраным көлемінің азаюын білдіреді. Мына формула бойынша есептеледі:
Е(интеграл) КтАйнШ(222, 223)
ТауАйК = --------------------------------
Е(интеграл) ДтСальдоШ(222, 223)
51. Тауарлардың айналым мерзімі (ТауАйМер), күндер - заңды тұлға сату үшін алған тауар айналымының мерзімін көрсетеді. Көрсеткіштің төмендеуі, яғни айналым мерзімінің қысқаруы және керісінше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
Кезең ішіндегі күндердің саны
ТауАйМер = --------------------------------
ТауАйнК

44. Коэффициент оборачиваемости материалов (КОбМ) - количество оборотов материалов за анализируемый период. Рост коэффициента означает увеличение использования материалов. Рассчитывается по формуле:
Е(сумма)КтОборПР20
КОбМ = ----------------------
___________________
Е(сумма)ДтСальдоПР20
45. Срок оборота материалов (СрОбМ), дней - показывает срок оборота материалов. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
СрОбМ = ---------------------
К.ОбМ
46. Коэффициент оборачиваемости незавершенного производства (КОбНЗП) - количество оборотов незавершенного производства за анализируемый период. Рост коэффициента означает активизацию производственной деятельности, снижение - соответственно снижение активности производства. Рассчитывается по формуле:
Е(сумма)КтОборПР21
КОбНЗП = ---------------------
___________________
Е(сумма)ДтСальдоПР21
47. Срок оборота незавершенного производства (СрОбНЗП), дней - показывает срок оборота незавершенного производства. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
СрОбНЗП = -----------------------
КОбНЗП
48. Коэффициент оборачиваемости готовой продукции (КОбГП) - количество оборотов готовой продукции за анализируемый период. Рост коэффициента означает увеличение реализации готовой продукции, а снижение означает уменьшение объемов реализации готовой продукции юридического лица. Рассчитывается по формуле:
Е(сумма)КтОборСч221
КОбГП = ---------------------
____________________
Е(сумма)ДтСальдоСч221
49. Срок оборота готовой продукции (СрОбГП), дней - показывает срок оборота готовой продукции. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
СрОбГП = ---------------------
К.ОбГП
50. Коэффициент оборачиваемости товаров (КОбТов) - количество оборотов товаров за анализируемый период. Рост коэффициента означает увеличение спроса на товары, а снижение означает уменьшение объемов реализации и спроса на товары, приобретенные для продажи. Рассчитывается по формуле:
Е(сумма)КтОборСч(222, 223)
КОбТов = ---------------------------
___________________________
Е(сумма)ДтСальдоСч(222, 223)
51. Срок оборота товаров (СрОбТов), дней - показывает срок оборота товаров, приобретенных юридическим лицом для продаж. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
СрОбТов = -----------------------
КОбТов

52. Дебиторлық берешек және басқа да активтер (Деб), мың теңге - осы көрсеткіштің тұрақты өсуі заңды тұлғаны өндірістік процесті жаңғырту мүмкіндігінен айыруға әкелуі мүмкін. Егжей-тегжейлі талдау үшін дебиторлардың толық ажыратуы мен жөнелтілімдер шартына түсіндерме қажет, бұдан басқа, дайын өнімнің серпінін талдау қажет. Мына формула бойынша есептеледі:
Деб = Е(интеграл) ДтСальдоПР(30, 32, 33, 34, 35) - Е(интеграл) КтСальдоПР31
53. Қаржылық инвестициялар және ақша (ҚИжА), мың теңге - заңды тұлғаның банктік шоттары мен кассасындағы қаржылық инвестициялардың және ақшаның бар-жоғы туралы ақпаратты тұжырымдайды. Ақшаның болмауы бір мәнді теріс сипатталады. Мына формула бойынша есептеледі:
ҚИжА = Е(интеграл) ДтСальдоР4
54. Ақшаның түсуі (АқшТ), мың теңге - есепті мерзімде заңды тұлғаның банктік шоттары мен кассасына түскен ақша. Мына формула бойынша есептеледі:
АқшТ = Е(интеграл)(ДРБөлI1жол, ДРБөлII1жол, ДРБөлIII1жол)
55. Өтімділік коэффициенті (ӨтК) - болашақ кезеңдердегі кірістер мен шығыстар сомасын ескерместен, тауарлық-материалдық қорлардың, дебиторлық берешек пен ақшаның міндеттемелерді қандай мөлшерде өтейтіндігін анықтауға мүмкіндік береді. Оңтайлы мән - 2-ден кем емес. Мына формула бойынша есептеледі:
ТМЗ+Деб+ ҚижА-Е(интеграл) ДтСальдоПР 34
КТеӨтК = -------------------------------------------
О-Е(интеграл) Кт6БөлімСальдосыШ611
56. Дебиторлық берешектің айналымдылық коэффициенті (КДебАйн) - талданататын мерзімдегі дебиторлық берешек айналымының саны. Заңды тұлға беретін коммерциялық несиенің кеңеюі мен төмендеуін көрсетеді. Осы коэффициенттің өсуі несиеге сатудың қысқартылуын айғақтайды. Төмендету - берілетін коммерциялық несиелердің өсуі. Бұл жағдайда заңды тұлға сөзсіз төлеу проблемаларымен қақтығасады және осының салдары ретінде ағымдағы қызметті қаржыландыру мәселелері туындайды. Мына формула бойынша есептеледі:
Е(интеграл) КтАйнПР(30, 32, 33, 34, 35)
КДебАйн = ----------------------------------------
Е(интеграл) ДтСальдоПР(30, 32, 33, 34, 35)
57. Дебиторлық берешектің айналым мерзімі (ДебАйнМер), күндер - дебиторлық берешекті өтеудің мерзімін көрсетеді. Көрсеткіштің төмендеуі, яғни айналым мерзімінің қысқаруы және керісінше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
Кезең ішіндегі күндердің саны
ДебАйнМер = ---------------------------------
КДебАйн
58. Қызметкерлердің саны (ҚС), адам - орташа айлық жалақы мен өзге де орташа мөлшерлерді есептеу үшін қолданылатын қызметкерлердің жалпы саны. Өнім (жұмыстар мен қызметтер) өндірісінің көлемдерін ұлғайтпастан осы көрсеткіштің ұлғайтылуы теріс бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
ҚС=ЕңбекБ1жол003

52. Дебиторская задолженность и другие активы (Деб), тыс.тенге - стабильное увеличение данного показателя может привести к лишению юридического лица возможности возобновления производственного процесса. Для более детального анализа необходима полная расшифровка дебиторов и пояснения к условиям отгрузок, кроме того, необходимо проанализировать динамику готовой продукции. Рассчитывается по формуле:
Деб = Е(сумма)ДтСальдоПР(30,32,33,34,35)-Е(сумма)КтСальдоПР31
53. Финансовые инвестиции и деньги (ФИиД), тыс.тенге - обобщает информацию о наличии финансовых инвестиций и денег на банковских счетах и в кассе юридического лица. Отсутствие денег однозначно характеризуется отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ФИиД = Е(сумма)ДтСальдоР4
54. Поступление денег (ПДен), тыс.тенге - деньги, поступившие в отчетном периоде на банковские счета и в кассу юридического лица. Рассчитывается по формуле:
ПДен = Е(сумма)(ДРазIстр1, ДРазIIстр1, ДРазIIIстр1)
55. Коэффициент ликвидности (КЛик) - позволяет установить, в какой степени товарно-материальные запасы, дебиторская задолженность и деньги покрывают обязательства без учета сумм доходов и расходов будущих периодов. Оптимальное значение - не менее 2. Рассчитывается по формуле:
ТМЗ+Деб+ФИиД-Е(сумма)ДтСальдоПР34
КТекЛик = -----------------------------------
О-Е(сумма)КтСальдоСч611
56. Коэффициент оборачиваемости дебиторской задолженности (КОбДеб) - количество оборотов дебиторской задолженности за анализируемый период. Показывает расширение или снижение коммерческого кредита, предоставляемого юридическим лицом. Рост данного коэффициента свидетельствует о сокращении продаж в кредит. Снижение - увеличение предоставляемых коммерческих кредитов. В этом случае юридическое лицо неизбежно столкнется с проблемами оплаты и, как следствие, возникнут проблемы с финансированием текущей деятельности. Рассчитывается по формуле:
Е(сумма)КтОборПР(30, 32, 33, 34, 35)
КОбДеб = --------------------------------------
Е(сумма)ДтСальдоПР(30, 32, 33, 34, 35)
57. Срок оборота дебиторской задолженности (СрОбДеб), дней - показывает срок погашение дебиторской задолженности. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
СрОбДеб = -----------------------
К.ОбДеб
58. Численность работников (ЧР), человек - фактическая численность работников, применяемая для исчисления средней заработной платы и других средних величин. Увеличение данного показателя без увеличения объемов производства продукции (работ и услуг) оценивается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ЧР = ТрудР1стр001

59. Орташа айлық жалақы (ОАЖ), мың теңге - 1 қызметкерге есептегендегі орташа айлық жалақының сомасы. Заңды тұлғаның 1 қызметкерге есептегендегі кірістерін ұлғайтпастан осы көрсеткішті ұлғайту теріс бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
ЕңбекБ1жол002
ОАЖ = ----------------
ЕңбекБ1жол001*12
60. Барлық қызметкерлердің іс жүзінде жасаған адам-сағаттары (ІЖЖ), адам-сағат - шын мәнінде жасалған уақыттың адам-сағаттардағы жалпы саны. Заңды тұлға кірістері мен қызметкерлер санының ұлғаюы болмай осы көрсеткіштің ұлғаюы теріс бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
ІЖЖ = ЕңбекБ1жол004
61. Бір қызметкердің іс жүзінде жасаған адам-сағаттары (1қІЖ), адам-сағат - еңбек қорының нормативтік және нақтылы мәндерін 1 қызметкерге есептеп салыстыруға мүмкіндік береді. Өнім (жұмыстар мен қызметтер) өндірісі көлемдерінің ұлғаюы болмай осы көрсеткіштің ұлғаюы теріс бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
ЕңбекБ1жол011
1қІЖ = -------------------
ЕңбекБ1жол003
62. Еңбек өнімділігі (ЕңӨ), теңге - заңды тұлға қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуге байланысты шығындардың тиімділігін сипаттайды. Осы көрсеткіштің өсімі оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледі:
НҚК
ЕңӨ = --------------------------
ЕңбекЕ(интеграл)Б2жол002

59. Среднемесячная заработная плата (СЗП), тыс.тенге - сумма среднемесячной заработной платы в расчете на 1 работника. Увеличение данного показателя без увеличения доходов юридического лица в расчете на 1 работника оценивается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ТрудР1стр002
СЗП = -----------------
ТрудР1стр001*12
60. Фактически отработано человеко-часов всеми работниками (ФТОб), человеко-час - общее количество фактически отработанного времени в человеко-часах. Увеличение данного показателя без увеличения доходов юридического лица и численности работников оценивается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ФТОб = ТрудР1стр004
61. Фактически отработано человеко-часов одним работником (ФТ1р), человеко-час - позволяет сравнить нормативные и фактические значения фонда труда в расчете на 1 работника. Увеличение данного показателя без увеличения объемов производства продукции (работ и услуг) оценивается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ТрудР1стр004
ФТ1р = --------------
ТрудР1стр001
62. Производительность труда, тенге (Птр) - характеризует эффективность затрат, связанных с оплатой труда работников юридического лица. Рост данного показателя оценивается положительно. Рассчитывается по формуле:
ДОД
Птр = ----------------------
ТрудЕ(сумма)Р1стр002