Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды тексеру туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 17 мамырдағы N 213 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 2 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2338. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2006 жылғы 1 наурыздағы N 87 бұйрығымен
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2006 жылғы 1 наурыздағы N 87 бұйрығымен .
------------Бұйрықтан үзінді------------------
Қазақстан Республикасының кәсiпкерлiк мәселелерi жөнiндегi кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мынадай бұйрықтардың күшi жойылсын деп есептелсiн:
1) "Кеден саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларды тексеру туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлімiнде N 2338 нөмiрiмен тiркелген 2004 жылғы, N 37-40 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық  актілерінің бюллетенiнде 1016-құжат болып жарияланған) Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының N 2003 жылғы 17 мамырдағы N 213 бұйрығы...
Ескерту: 1-тармақтың 1) тармақшасына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2006 жылғы 28 наурыздағы N 122 бұйрығымен .
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енедi.
Төраға
------------------------------
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің  59-тарауына  сәйкес, кедендік бақылау жүргізудің тиімділігін арттыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды тексеру ережесі бекітілсін.
2. Кедендік кірістер департаменті (И.В. Тен) осы бұйрықтың іске асырылуын қамтамасыз етсін.
3. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Баспасөз қызметі осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының орынбасары С.Ж. Мулкинге жүктелсін.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 17 мамырдағы
N 213 бұйрығымен
бекітілген
Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және
өзге де қызметтерге қатысушыларды тексеру
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "Агенттік" деген сөз "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 19 қыркүйектегі N 364   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).

О проверках участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2003 года N 2338. Утратил силу - приказом Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов РК от 1 марта 2006 года N 87
Извлечение
из приказа Председателя Комитета таможенного контроля
Министерства финансов РК от 1 марта 2006 года N 87
В соответствии с пунктом 5 статьи 1 Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан "О проверках участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела" от 17 мая 2003 года N 213 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2338);
...
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Председатель
___________________________________________________________________
В соответствии с  главой 59  Таможенного кодекса Республики Казахстан, в целях повышения эффективности проведения таможенного контроля приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения проверок участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела.
2. Департаменту таможенных доходов (Тен И.В.) обеспечить реализацию настоящего приказа.
3. Управлению правового обеспечения (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
4. Пресс-службе обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Мулькина С.Д.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утвержден
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 17 мая 2003 года N 213
Правила проведения проверок участников внешнеэкономической и
иной деятельности в сфере таможенного дела
<*>
Сноска. По тексту слово "Агентства" заменено словом "Комитета" - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 19 сентября 2005 года N  364 .

1. Негізгі ережелер
1. Осы, Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де  қызметтерге қатысушыларды тексерудің ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кеден кодексі)  59-тарауына  сәйкес әзірленді және олардың сақталуын бақылау Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңдарын кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардың (бұдан әрі - тексерілетін субъект) сақтауын бақылау мақсатында Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асыратын тексерулерді жүргізудің негізгі ережелерін айқындайды.
2. Осы Ережедегі "кеден ісі саласындағы өзге де қызмет" деген сөзбен кеден ісі саласында белгілі бір қызмет түрін (кеден тасымалдаушысы, уақытша сақтау қоймасы, кеден қоймасы, бос қойма, бажсыз сауда дүкені, кеден брокері) көрсетуге алынған лицензияға сәйкес жүзеге асырылатын қызмет түсіндіріледі.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 19 қыркүйектегі N 364   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
2. Тексеру жүргізудің жалпы ережелері
3. Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды тексеру Кеден кодексінің  459 459-1 баптарында  көзделген негіздер және кезеңділік бойынша жүргізіледі
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 19 қыркүйектегі N 364   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
4. Тексеруді кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің олардың қызметтік міндеттеріне сәйкес тексеру жүргізуге өкілеттігі бар лауазымды адамдары жүргізеді.
5. Қажет болған жағдайда кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды тексеруді басқа мемлекеттік органдарды тарта отырып кеден органдары жүргізеді.
6. Тексерудің алдында тексерілетін субъект туралы алдын ала ақпараттарды жинақтау мақсатында кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қарауындағы мәліметтер мен ақпараттарды пайдалана отырып, сондай-ақ кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне Кеден кодексінің  472-бабына  сәйкес ұсынылған ақпараттарды пайдаланып дайындық жұмысы жүргізіледі.
7. Дайындық жұмысы аяқталғаннан кейін кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі тексеру жоспарын жасайды, оның негізінде тексеру жүргізуге арналған нұсқама беріледі.

1. Основные положения
1. Настоящие Правила проведения проверок участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела (далее - Правила) разработаны в соответствии с  главой 59  Таможенного кодекса Республики Казахстан (далее - Таможенный кодекс) и определяют основные положения проведения проверок, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан в целях контроля за соблюдением участниками внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела (далее - проверяемый субъект) таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах "под иной деятельностью в сфере таможенного дела" понимается деятельность, осуществляемая в соответствии с полученной лицензией на оказание определенного вида услуг в сфере таможенного дела (таможенный перевозчик, склад временного хранения, таможенный склад, свободный склад, магазин беспошлинной торговли, таможенный брокер).  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 19 сентября 2005 года N  364 .
2. Общие положения проведения проверок
3. Проверки участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела проводятся по основаниям и с периодичностью, предусмотренными статьями 459, 459-1 Таможенного кодекса.  <*>
Сноска. Пункт 3 в редакции - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 19 сентября 2005 года N  364 .
4. Проверку проводят должностные лица территориальных подразделений уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, имеющие полномочия осуществлять проверки, в соответствии с их служебными обязанностями.
5. При необходимости проверка участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела может проводиться таможенными органами с привлечением других государственных органов.
6. Проверке предшествует подготовительная работа, проводимая с целью сбора предварительной информации о проверяемом субъекте, с использованием сведений и информации, имеющейся в распоряжении территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, а также с использованием информации, предоставленной территориальному подразделению уполномоченного органа по вопросам таможенного дела в соответствии со  статьей 472  Таможенного кодекса.
7. По завершении подготовительной работы территориальное подразделение уполномоченного органа по вопросам таможенного дела составляет план проверки, на основании которого выписывается предписание на проведение проверки.

8. Тексеру жүргізуге арналған нұсқамаға Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) немесе кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе олардың орнындағы адамдар қол қою қажет.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 19 қыркүйектегі N 364   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
9. Нұсқама елтаңбалық мөрмен расталған, белгіленген нысан бойынша (1-қосымша) Тексеру жүргізуге арналған нұсқамаларды тіркеу журналына (бұдан әрі - Нұсқамаларды тіркеу журналы) тіркелген және белгіленген тәртіпке сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетінде және (немесе) оның аумақтық органдарында (бұдан әрі - ҚСжАЕК) тіркелген болуы тиіс.
10. Ұйғарым Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін тіркеу тізілімінде N 2744 болып тіркелген "Шаруашылық субъектілердің барлық тексерулерін ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну, тіркеу және жүргізу туралы нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2004 жылғы 1 наурыздағы  N 12  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2744 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Шаруашылық субъектілердің барлық тексерулердің ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну, тіркеу және жүргізу туралы нұсқауға  2-қосымшасымен  бекітілген нысаны бойынша Шаруашылық субъектілердің қызметін тексерулерді, ф.-1П карточкаларын және оларға талон қосымшаларын тағайындау туралы актілерді тіркеу журналында тіркелуі қажет.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 19 қыркүйектегі N 364   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
11. Тексерілетін субъекті не оның өкілі нұсқаманы қабылдаудан бас тартқан жағдайда Қазақстан Республикасы кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы екі куәлардың қатысуымен еркін нысанда, тексерілетін субъекті не оның өкілі нұсқаманы қабылдаудан бас тартқандығы туралы акт жасайды.
12. Тексерудің мерзімі Кеден кодексінің  462-бабының  2-тармағына сәйкес ұзартылған жағдайда тексерілетін субъект немесе оның өкілі 3 жұмыс күнінің ішінде тексеру мерзімінің ұзартылғандығы туралы хабардар етіледі.
13. Тексеру жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары Кеден кодексінің  464-бабының  1-тармағында көрсетілген іс-шараларды жүзеге асыруға құқылы.

8. Предписание на проведение проверки должно быть подписано руководителем Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) или территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, или лицами, их замещающими.  <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 19 сентября 2005 года N  364 .
9. Предписание должно быть заверено гербовой печатью, зарегистрировано в Журнале регистрации предписаний на проведение проверок (далее - Журнал регистрации предписаний) по установленной форме (приложение 1) и зарегистрировано в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и (или) его территориальных органах (далее - КПС и СУ) в соответствии с установленным порядком.
10. Предписание должно быть зарегистрировано в Журнале регистрации актов о назначении проверок деятельности хозяйствующих субъектов, карточек ф.1-П и талонов-приложений к ним по форме, установленной Приложением 2 к Инструкции о представлении, регистрации и ведении информационных учетных документов всех проверок деятельности хозяйствующих субъектов, утвержденной  приказом  Генерального прокурора Республики Казахстан от 1 марта 2004 года N 12 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2744) и зарегистрировано в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан или его территориальных органах в соответствии с установленным порядком.  <*>
Сноска. Пункт 10 в редакции - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 19 сентября 2005 года N  364 .
11. В случае отказа проверяемого субъекта либо его представителя в принятии предписания, должностным лицом территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела в произвольной форме составляется акт об отказе в принятии предписания проверяемым субъектом либо его представителем, в присутствии двух понятых.
12. В случае продления сроков проверки в соответствии с пунктом 2  статьи 462  Таможенного кодекса, проверяемый субъект или его представитель уведомляется в течение 3 рабочих дней о продлении сроков проверки.
13. При проведении проверки должностные лица территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела вправе осуществлять мероприятия, указанные в пункте 1  статьи 464  Таможенного кодекса.

14. Егер тексеру жүргізудің барысында кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтарды куәландыратын құжаттар табылған жағдайда кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары құжаттарды алуды Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
15. Тексерілетін субъекті не оның өкілі істерге алынған құжаттар түпнұсқаларының орынына қойылатын алынған құжаттардың көшірмесін түсіруге құқылы, бұл туралы кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы құжаттарды алып қою актісіне белгі жасайды.
16. Алынған құжаттар нөмірленген және бауланған болу қажет.
17. Құжаттарды алып қою актісіне кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары және тексерілетін субъекті не оның өкілі қол қояды. Тексерілетін субъектіге не оның өкілі құжаттарды алып қою актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда бұл туралы тиісті жазба жасалады.
18. Құжаттарды алып қою актісі екі данада жасалады. Оның біріншісі тексерудің материалдарына қоса беріледі, ал екіншісі тексерілетін субъектіге не оның өкіліне тапсырылады.
19. Алынған құжаттар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тексерілетін субъектіге не оның өкіліне қайтарылады.
20. Қазақстан Республикасының кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі лауазымды адамдарының тексеруді аяқтауы және тексеру актісін жасау Кеден кодексінің  465-бабына  сәйкес жүргізіледі.
21. Егер тексеру құқық қорғау немесе өзге мемлекеттік органдардың тапсырмасы бойынша жүргізілген жағдайда, тексеруді тағайындаған органды тексерудің нәтижелері туралы хабардар ету үшін кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі куәландырған тексеру актісінің көшірмесі сол органға жіберіледі.
22. Тексеру актісі нөмірленген, бауланған және кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің мөрімен бекітілген болуы тиіс, белгіленген нысандағы (3-қосымша) Сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерді тексеру актілерінің (анықтамаларының) есебін жүргізу журналында тіркеледі.
3. Тексеру барысында алынған ақпараттар
23. Тексерудің нәтижесінде алынған барлық ақпарат құпия болып табылады және тек кеден мақсаттарында ғана қолданылуы мүмкін. Мұндай ақпараттарды жария етуге, Қазақстан Республикасының кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының жеке мақсаттарында пайдалануына, Кеден кодексінің  26-бабының  3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда үшінші тұлғаға, сондай-ақ басқа мемлекеттік органдарға беруге рұқсат етілмейді.

14. В случае, если в ходе проверки выявляются документы, свидетельствующие о совершении правонарушений в сфере таможенного дела, должностные лица территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела осуществляют изъятие документов, в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
15. Проверяемый субъект либо его представитель вправе произвести копирование изъятых документов, которые должны быть помещены в дела вместо изъятых оригиналов документов, о чем должностным лицом территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела делается отметка в акте изъятия документов.
16. Изъятые документы должны быть пронумерованы и прошнурованы.
17. Акт изъятия документов подписывается должностными лицами территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела и проверяемым субъектом либо его представителем. В случае отказа проверяемого субъекта либо его представителя от подписания акта изъятия документов об этом делается соответствующая запись.
18. Акт изъятия документов составляется в двух экземплярах, из которых первый экземпляр приобщается к материалам проверки, а второй экземпляр вручается проверяемому субъекту либо его представителю.
19. Изъятые документы возвращаются проверяемому субъекту либо его представителю в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
20. Завершение проверки должностными лицами территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела и составление акта проверки производится в соответствии со  статьей 465  Таможенного кодекса.
21. Если проверка проводилась по поручению правоохранительных или иных государственных органов, для информирования о результатах проверки органа, назначившего проверку, копия акта проверки, заверенная территориальным подразделением уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, направляется этому органу.
22. Акт проверки регистрируется в Журнале учета актов (справок) проверок внешнеэкономической и иной деятельности по установленной форме (приложение 3), который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела.
3. Информация, полученная в ходе проверки
23. Вся полученная в результате проверки информация является конфиденциальной и может использоваться исключительно в таможенных целях. Такая информация не может разглашаться, использоваться должностными лицами территориальных подразделений уполномоченного органа по вопросам таможенного дела Республики Казахстан в личных целях, передаваться третьим лицам, а также иным государственным органам, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3  статьи 26  Таможенного кодекса.

24. Құпиялылықты қамтамасыз ету мақсатында тексерудің материалдарына қол жеткізу шектеулі.
25. Тексерудің материалдарына кедергісіз қол жеткізуге:
1) Уәкілетті органның басшылығына;
2) тексеруді тағайындаған және жүргізген кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің басшылығына;
3) тексеруді жүргізген кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарына рұқсат етіледі.
26. Тексеру материалдарына өзге тұлғалардың қол жеткізуі тек Уәкілетті орган немесе кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі басшысының немесе олардың орнындағы өзге адамдардың рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.
27. Қазақстан Республикасы кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің (тексеруді жүргізген адамдардан басқа) мен құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарының тексеруге қатысқан лауазымды адамдары тексеру аяқталғаннан кейін тексерудің материалдарымен Уәкілетті орган немесе кеден органы басшысының немесе олардың орнындағы өзге адамдардың рұқсатымен ғана таныса алады.
28. Белгіленген нысан бойынша (4-қосымша) тексеру материалдарымен танысқан адамның лауазымы, қысқаша аты-жөні және тегі, танысу күні мен нысаны, танысу үшін негіздеме көрсетілетін тексерудің материалдарымен танысу парағында тексерудің материалдарымен танысу туралы тиісті жазба жасалады.
4. Тексеру материалдарын ресімдеу, жүргізу және сақтау
29. Әрбір тексерілетін субъект бойынша тексеру материалдары белгіленген нысан бойынша (5-қосымша) тексеру материалдары бойынша істе (бұдан әрі - іс) міндетті түрдегі:
1) іс материалдарының тізімдемесі (құжаттардың атауы және парақтарының нөмірі көрсетіледі);
2) кеден немесе өзге мемлекеттік органдардың шешімдері;
3) тексерудің актілері (анықтамалары), оларға қосымшалары;
4) тексеру жүргізудің жоспары;
5) тексеру жүргізу үшін нұсқама;
6) тексеру жүргізу үшін бұйрықтың көшірмесі;
7) тексеру материалдарымен танысу парақтары;
8) тексерудің өзге де материалдары (тексерілетін субъект құжаттарының көшірмелері, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдардың, тексеру мәселелері жөніндегі ұйымдардың жауаптары, басқа құжаттар мен мәліметтер);
9) істі бекітушінің парағы қоса салынып сақталуға жатады.
30. Істің соңында жеке парақта нөмірленген парақтардың саны цифрмен және жазба түрінде қойылатын, нөмірлеуді түзету көрсетілетін, лауазымы, аты-жөні мен тегі көрсетілген жеке нөмірлік мөрімен куәландырылған істі ресімдеген адамның қолы, сондай-ақ, іс жасалған күні қойылатын жазба жасалады.

24. В целях обеспечения конфиденциальности доступ к материалам проверки ограничен.
25. Беспрепятственный доступ к материалам проверки разрешается:
1) руководству Комитета;
2) руководству территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, назначившего и проводившего проверку;
3) должностным лицам территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, проводившим проверку.
26. Доступ иных лиц к материалам проверки осуществляется только с разрешения руководителя Комитета или территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, или лиц, их замещающих.
27. Должностные лица территориальных подразделений уполномоченного органа по вопросам таможенного дела (кроме лиц, проводивших проверку), правоохранительных и иных государственных органов Республики Казахстан, принимавших участие в проверке, после ее окончания могут знакомиться с материалами проверки только с разрешения руководителя Комитета или территориального подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела или лиц, их замещающих.
28. Об ознакомлении с материалами проверки делается соответствующая запись в листе ознакомления с материалами проверки по установленной форме (приложение 4), в котором указывается должность, инициалы и фамилия лица, ознакомившегося с материалами проверки, дата и форма ознакомления, основания для ознакомления.
4. Оформление, ведение и хранение материалов проверки
29. Материалы проверки по каждому проверяемому субъекту подлежат хранению в деле по материалам проверки (далее - дело) по установленной форме (приложение 5), с обязательным приложением:
1) описи материалов дела (указываются наименование документов и номера листов);
2) решений таможенного или иных государственных органов;
3) актов (справок) проверок, приложений к ним;
4) плана проведения проверки;
5) предписания на проведение проверки;
6) копии приказа на проведение проверки;
7) листа ознакомления с материалами проверки;
8) иных материалов проверок (копии документов проверяемого субъекта, ответы правоохранительных и иных государственных органов, организаций по вопросам проверок, другие документы и сведения);
9) листа - заверителя дела.
30. В конце дела на отдельном листе делается запись, в которой цифрами и прописью указывается количество пронумерованных листов, отражаются исправления в нумерации, проставляется подпись лица, осуществлявшего оформление дела, заверенная личной номерной печатью, с указанием должности, инициалов и фамилии, а также даты составления дела.

31. Егер материалдар уақытша шешілсе, уақытша жеке құжаттар алынса, бұл туралы тиісті жазба жасалады. Бұл ретте істің материалдарында алынған құжаттың көшірмесі қалдырылуы тиіс.
5. Қорытынды ережелер
32. Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі лауазымды адамдарының тексеру жүргізу кезіндегі іс-әрекеті тексеру жүргізіліп отырған адамға қатысты заңсыз нұқсан келтірмеуі тиіс.
33. Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі және оның лауазымды адамдары тексеру жүргізу кезінде заңсыз шешімдердің, әрекеттердің (әрекетсіздіктердің) салдарынан адамдарға және олардың мүлкіне келтірілген шығындар мен зияндар үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылықта болады.
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 17 мамырдағы
N 213 бұйрығымен бекітілген
Кеден ісі саласындағы сыртқы
экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды
тексерудің ережесіне
1-қосымша
Тексеру жүргізуге арналған нұсқамаларды тіркеу журналы
____________________________________________________________________
N, тексеруді  |  Тексеруді   | Тексеруді жүзеге |  Тексерілетін
және кәртішкені|тағайындаған  |асыратын органның |  субъектінің
тағайындау   |адамның тегі, | атауы, тексеруші | атауы, мекен-
туралы актінің |  аты-жөні,   |  адамының тегі,  |   жайы, СТН,
тіркелу күні  | лауазымы,    |     аты-жөні,    | тексерілетін
| тексеруші    |     лауазымы     |   субъекті
| органның     |                  |  басшысының
|   атауы      |                  | тегі, аты-жөні
____________________________________________________________________
1              2                  3                4
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
Қызмет|Тексеру.| Тексеру |Тексерудің| Актінің тіркелу|   Тіркеуші
түрі |  дің   | жүргізу.| мерзімін |және кәртішкенің|органның акті
|  түрі  |   дің   |  ұзарту  |  тапсырылған   |  мен кәртіш.
|        | мерзімі | туралы   |күні, құжаттарды| кені алған
|        |         |  белгі   |   тапсырған    | қызметкері.
|        |         | (күні)   | адамның қолы   |  нің қолын
|        |         |          |                |  алған күн
____________________________________________________________________
5       6         7         8             9                10
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_________________________________
Талон-қосымшаны  |  Тексеру
алған күні, талонды|жүргізілген
тапсырған      |    жоқ
адамның қолы     |(негіздеме)
_________________________________
11                12
_________________________________
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 17 мамырдағы
N 213 бұйрығымен бекітілген
Кеден ісі саласындағы сыртқы
экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды
тексерудің ережесіне
2-қосымша
Кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық
және өзге де қызметтерге тексеру жүргізу туралы
N _____ нұсқама
"____" _________ 200 _ жыл             _____________________________
(түсініктеме жасалған орын)
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің  59-тарауына  сәйкес
1.__________________________________________________________________
(тексеруді жүзеге асыратын кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті
органның аумақтық бөлімшесінің атауы)
2.__________________________________________________________________
(тексерілетін тұлғаның толық атауы)
тексеруді жүргізсін.

31. Если материалы временно расшиваются, временно изымаются отдельные документы, об этом делается соответствующая запись. При этом в материалах дела должна быть оставлена ксерокопия изымаемого документа.
5. Заключительные положения
32. Действия должностных лиц территориальных подразделений уполномоченного органа по вопросам таможенного дела при осуществлении проверки не должны причинять неправомерного ущерба лицу, в отношении которого проводится проверка.
33. За убытки и вред, причиненные лицам и их имуществу вследствие неправомерных решений, действий (бездействия) при проведении проверок, территориальные подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела и его должностные лица несут ответственность в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам проведения проверок
участников внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере
таможенного дела, утвержденному
приказом Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 17 мая 2003 года N 213
Журнал регистрации предписаний
на проведение проверок
-------------------------------------------------------------------
N, дата ре-!Фамилия, ини-!Фамилия, ини-!Наименование !Вид  !Вид
гистрации  !циалы, долж- !циалы, долж- !проверяемого !дея- !провер-
акта о наз-!ность лица,  !ность лица,  !субъекта, его!тель-!ки
начении    !назначившего !наименование !местонахожде-!ности!
проверки и !проверку,    !проверяющего !ние, РНН, фа-!     !
карточки   !наименование !органа, осу- !милия, ини-  !     !
!проверяющего !ществляющего !циалы руково-!     !
!органа       !проверку     !дителя прове-!     !
!             !             !ряемого      !     !
!             !             !субъекта     !     !
-------------------------------------------------------------------
1     !      2      !      3      !       4     !  5  !   6
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Сроки !Отметка о!Дата регистрации!Дата получе-!Дата полу-!Проверка
прове-!продлении!акта и сдачи    !ния, подпись!чения та- !не про-
дения !срока    !карточки, под-  !сотрудника  !лона-при- !ведена
про-  !проверки !пись лица, сдав-!регистрирую-!ложения,  !(основа-
верки !(дата)   !шего документы  !щего органа,!подпись   !ния)
!         !                !получившего !лица,     !
!         !                !акт и кар-  !сдавшего  !
!         !                !точку       !талон     !
-------------------------------------------------------------------
7  !    8    !        9       !     10     !     11   !    12
-------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к Правилам проведения проверок
участников внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере
таможенного дела, утвержденному
приказом Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 17 мая 2003 года N 213
Предписание N ______
о проведении проверки внешнеэкономической и иной
деятельности в сфере таможенного дела
"___"_________200__года
1. ________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного
органа по вопросам таможенного дела, осуществляющего проверку)
В соответствии с главой 59 Таможенного кодекса Республики
Казахстан провести проверку
2. ________________________________________________________________
(полное наименование проверяемого лица)

3. Тексерілетін тұлғаның СТН-ы _____________________________________
4.__________________________________________________________________
(тексерудің мақсаты)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Тексеру жүргізуге уәкілетті адамдардың лауазымы, аты-жөні _______
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Тексеру жүргізудің мерзімі ______________________________________
7. Тексерілетін кезең ______________________________________________
Кеден ісі мәселелері жөніндегі
уәкілетті органның аумақтық
бөлімшесінің бастығы        ___________      ______________________
(қолы)           (аты-жөні, тегі,)
М.О.                                                    N 0000000
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 17 мамырдағы
N 213 бұйрығымен бекітілген
Кеден ісі саласындағы сыртқы
экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды
тексерудің ережесіне
3-қосымша
Сыртқы экономикалық және өзге де
қызметтерді тексеру актілерінің (анықтамаларының)
есебін жүргізу
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________
р/б|          |          |          |       |Тексеру актісі бойынша
N |          |          |          |       |  қосымша есептелген
|          |          |          |       |    кеден төлемдері,
|          |          |          |       |      экономикалық
|Тексеріле.| Тексеру  |Тексеруші.|Тексеру|санкциялар, өсімдердің
|тін тұлға.|актісінің | лердің   |жүргі. |       сомалары
| лардың   |(анықтама.|аты-жөні, |зудің  |_______________________
| атауы    | сының)   |  тегі    |мерзімі| Төлем |Тексеру актісі
|          | нөмірі   |          |       |түрлері|бойынша қосымша
|          |          |          |       |бойынша|  есептелген
|          |          |          |       |       |   төлемнің
|          |          |          |       |       |   барлығы
____________________________________________________________________
1      2          3          4         5      6-11        12
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
Тексерілетін|Тексеру |Бұзушылық.|  Төлеу   |   Тексеру актісі
тұлға қарсы.| актісі |тарды жою |(сомаларды|   бойынша төленген
лығының N  |бойынша | бойынша  | өндіріп  |  (өндіріп алынған)
мен күні   |шешімнің|ақпараттың|алу) үшін | төлемдердің сомасы
| N мен  | түскен   |құжаттың  |_____________________
|  күні  |  күні    |  N мен   |  Төлем   | Төленген
|        |          |   күні   |  түрлері |  барлығы
|        |          |          |  бойынша |
____________________________________________________________________
13           14       15         16       17-22        23
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_______________________________________________
Кеден ісіндегі    |    Тексеру    | Ескерту
бұзушылықтар туралы/| материалдарын |
іс бойынша іс     | іске асырудың |
жүргізуден бас тарту|өзге нәтижелері|
туралы N мен күні  |               |
_______________________________________________
24                  25            26
_______________________________________________
6, 17 - кеден алымдары; 7, 18 - кеден баждары;
8, 19 - қосымша құнға салынатын салық; 9, 20 - акциз;
10, 21 - өсімпұл; 11, 22 - айыппұл
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 17 мамырдағы
N 213 бұйрығымен бекітілген
Кеден ісі саласындағы сыртқы
экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды
тексерудің ережесіне
4-қосымша
Тексеру материалдарымен танысу
ПАРАҒЫ
____________________________________________________________________
Р/б| Күні|  Тексеру  |Танысу | Танысудың |Таныстырған | Танысқан
N |     |материалда.| үшін  |  нысаны   |  адамның   |   және
|     |  рымен    |негіз. | (көлемі)  | аты-жөні,  |таныстырған
|     | танысқан  | деме  |           |   тегі,    | адамдардың
|     |  адамның  |       |           | лауазымы   |  қолдары
|     | аты-жөні, |       |           |            |
|     |  тегі,    |       |           |            |
|     | лауазымы  |       |           |            |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________
(кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті
органның аумақтық бөлімшесінің атауы)   ____________________________
"Тексерудің материалдарымен таныстым"    ___________________________
(кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті
органның аумақтық бөлімшесінің басшысы)
"_____" ________________ 200 __ жыл
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 17 мамырдағы
N 213 бұйрығымен бекітілген
Кеден ісі саласындағы сыртқы
экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды
тексерудің ережесіне
5-қосымша
Тексеру материалдары бойынша
N _______ ІС
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тексерілетін тұлғаның атауы, мекен-жайы, СТН)
___________ парақта
200 __ жыл

3. РНН проверяемого лица __________________________________________
4. ________________________________________________________________
(цель проверки)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Должность, фамилия, инициалы лиц, уполномоченных на проведение
проверки __________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Срок проведения проверки _______________________________________
7. Проверяемый период _____________________________________________
Начальник территориального подразделения
уполномоченного органа по вопросам
таможенного дела                   _________     _________________
(подпись)         (Ф.И.О.)
М.П.                                              N 0000000
Приложение 3
к Правилам проведения проверок
участников внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере
таможенного дела, утвержденному
приказом Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 17 мая 2003 года N 213
Журнал
учета актов (справок) проверок
внешнеэкономической и иной деятельности
-------------------------------------------------------------------
N  !Наиме- !Номер   !Инициа-!Сроки !Суммы доначисленных таможенных
п/п!нование! акта   !лы, фа-!прове-!платежей, экономических (фи-
!прове- !(справ- !милии  !дения !нансовых) санкций, пени по акту
!ряемых !ки) про-!прове- !про-  !проверки
!лиц    !верки   !ряющих !верки !-------------------------------
!       !        !       !      ! По видам ! Всего доначислено
!       !        !       !      ! платежей ! платежей по акту
!       !        !       !      !          ! проверки
-------------------------------------------------------------------
1 !   2   !    3   !   4   !  5   !   6-11   !         12
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N и да-!N и да-!Дата   !N и да-!Суммы уплачен-!N и да-!Иные  !При-
та воз-!та ре- !поступ-!та до- !ных (взыскан- !та о   !ре-   !ме-
ражений!шения  !ления  !кумента!ных) платежей !тамо-  !зуль- !чание
прове- !по акту!инфор- !на уп- !по акту про-  !женном !таты  !
ряемого!провер-!мации  !лату   !верки         !наруше-!реали-!
лица   !ки     !по уст-!(взыс- !--------------!нии/об !зации !
!       !ранению!кание  !По ви-!Всего  !отказе !мате- !
!       !наруше-!сумм)  !дам   !уплаче-!произ- !риалов!
!       !ний    !       !плате-!но     !водства!про-  !
!       !       !       !жей   !       !по делу!верки !
-------------------------------------------------------------------
13  !   14  !   15  !   16  ! 17-22!   23  !   24  !  25  ! 26
-------------------------------------------------------------------
6, 17 - таможенные сборы; 7, 18 - таможенная пошлина; 8, 19 - налог на добавленную стоимость; 9, 20 - акциз; 10, 21 - пеня; 11, 22 - штраф
Приложение 4
к Правилам проведения проверок
участников внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере
таможенного дела, утвержденному
приказом Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 17 мая 2003 года N 213
Лист
ознакомления с материалами проверки
-------------------------------------------------------------------
N  !Дата!Инициалы,!Основания! Форма !Инициалы, фами-!Подписи лица,
п/п!    !фамилия, !для озна-!(объем)!лия, должность !ознакомленного
!    !должность!комления !озна-  !лица, проводив-!с материалами,
!    !лица, оз-!         !комле- !шего ознакомле-!и лица, произ-
!    !накомлен-!         !ния    !ние            !водившего оз-
!    !ного с   !         !       !               !накомление
!    !материа- !         !       !               !
!    !лами про-!         !       !               !
!    !верки    !         !       !               !
-------------------------------------------------------------------
_____________________________________________
(наименование территориального подразделения
уполномоченного органа по вопросам
таможенного дела)
____________________________________
"С материалами проверки ознакомлен"
_____________________________________________
(руководитель территориального подразделения
уполномоченного органа по вопросам
таможенного дела)
"_____"________________200__года
Приложение 5
к Правилам проведения проверок
участников внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере
таможенного дела, утвержденному
приказом Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 17 мая 2003 года N 213
Дело N _________
по материалам проверки
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование проверяемого лица, адрес, РНН)
На __________листах
200___ год