N 2076 тіркелген "Бағалау қызметі субъектілерінің зияткерлік меншік объектілерін бағалау әдістеріне қойылатын талаптарды қолдануы жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 2 желтоқсандағы N 184 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2003 жылғы 30 маусымдағы N 125 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2420. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 11-06/73 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.03 № 11-06/73 Бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және "Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау концепциясын іске асыру жөніндегі бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 мамырдағы N 591 қаулысын іске асыру мақсатында бұйырамын:
1. N 2076 тіркелген "Бағалау қызметі субъектілерінің зияткерлік меншік объектілерін бағалау әдістеріне қойылатын талаптарды қолдануы жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 2 желтоқсандағы N 184 бұйрығына мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Бағалау қызметі субъектілерінің зияткерлік меншік объектілерін бағалау әдістеріне қойылатын талаптарды қолдануы жөніндегі ережеде:
3-тармақта 11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын: "бағалау тәсілі - бағалау объектісінің ықтимал нарықтық немесе өзге құнын бір немесе бірнеше бағалау әдістерін қолданып анықтау тәсілі.";
2-бөлім мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Зияткерлік меншік объектілерінің нарықтық құнының бірыңғай негізделген мәнін алу үшін бір мезгілде есептер нәтижелерін кейін тапсырушымен келісіп және бағалау объектісінің негізделген нарықтық құнының бір мәнін алу арқылы шығындық, нарықтық және табыстық тәсілдер шегінде бағалау есептері әртүрлі әдістермен орындалады. Бағалаудың нақты әдістемелерін таңдау бағалаудың мақсаттарымен және қолда бар немесе қол жететін бастапқы деректермен белгіленеді.";
5-бөлім 13-тармақтан кейін мынадай мазмұндағы 13-1, 13-2,     13-3, 13-4-тармақтармен толықтырылсын:
"13-1. Шығындық бағалау тәсілін қолдану кезінде мынадай негізгі әдістемелер қолданады:
1) нақты жұмсалған шығындар әдісі;
2) қалпына келтіру құнының әдісі;
3) келтірілген шығындар әдісі;
4) және өзге де әдістер.
13-2. Нақты жұмсалған шығындар әдісі әдетте, зияткерлік меншік объектісінің баланс (бухгалтерлік) құнын анықтау үшін қолданылады.

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 декабря 2002 года № 184 "Об утверждении Правил по применению субъектами оценочной деятельности требований к методам оценки объектов интеллектуальной собственности", зарегистрированный за № 2076
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2003 года № 125. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 30 июля 2003 года № 2420. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 11-06/73
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 03.02.2012 № 11-06/73.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" и в целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2002 года N 591 "Об утверждении Программы по реализации Концепции охраны прав интеллектуальной собственности" приказываю:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 декабря 2002 года N 184 "Об утверждении Правил по применению субъектами оценочной деятельности требований к методам оценки объектов интеллектуальной собственности", зарегистрированный за N 2076 следующие изменение и дополнения:
в Правилах по применению субъектами оценочной деятельности требований к методам оценки объектов интеллектуальной собственности, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3 подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) Подход к оценке - способ определения возможной рыночной или иной стоимости объекта оценки с использованием одного или нескольких методов оценки.";
главу 2 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Для получения единого обоснованного значения рыночной стоимости объектов интеллектуальной стоимости проводится одновременное выполнение оценочных расчетов различными методами, в рамках затратного, сравнительного и доходного подходов с последующим согласованием с заказчиком результатов расчетов и получением одного значения обоснованной рыночной стоимости объекта оценки. Выбор конкретных методик оценки определяется целями оценки и имеющимися в наличии или доступными исходными данными.";
главу 5 после пункта 13 дополнить пунктами 13-1, 13-2, 13-3, 13-4 следующего содержания:
"13-1. При применении затратного подхода оценки применяются следующие основные методы:
1) метод фактических затрат;
2) метод стоимости восстановления;
3) метод приведенных затрат;
4) и иные методы.
13-2. Метод фактических затрат применяется, как правило, для определения балансовой (бухгалтерской) стоимости объектов интеллектуальной собственности.

13-3. Қалпына келтіру құнының әдісі қызметі және сапасы бойынша сәйкес бағалау объектісінің бағалау күніне ұдайы өндіріс (қайта құру, қалпына келтіру) үшін қажет барлық шығындарды анықтауда тұрады.
13-4. Бағалау объектісінің ағымдағы нарықтық құнын есептеу кезіндегі келтірілген шығындар әдісі бағалау объектісін құруға және пайдалануға дайындауға жұмсалған өткен нақты шығындарды уақытта ақшаның өзгеруін ескеріп ағымдағы құнға қайта есептеуде тұрады.".
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің төрайымы Н.Н.Сахиповаға жүктелсін.
3. Осы Бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелу сәтінен бастап күшіне енеді.
Министр
"Келісілді"                       "Келісілді"
Қазақстан Республикасы            Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төрағасы          Білім және ғылым министрі
2003 жылғы "___" _________        2003 жылғы  "___" ________

13-3. Метод стоимости восстановления заключается в определении на дату оценки всех затрат, необходимых для воспроизводства (воссоздания, восстановления) идентичного по назначению и качеству объекта оценки.
13-4. Метод приведенных затрат при расчете текущей рыночной стоимости объекта оценки заключается в пересчете фактических прошлых затрат на создание и подготовку к использованию объекта оценки в текущую стоимость с учетом изменения денег во времени.".
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан Сахипову Н.Н.
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
"Согласовано"                    "Согласовано"
Председатель                  Министр образования и
Национального Банка           науки Республики Казахстан
Республики Казахстан