"Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациядан өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 сәуірдегі N 421 қаулысын іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 7 қарашадағы N 733 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 24 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2573. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2011 жылғы 15 шілдедегі № 309 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.07.15 № 309 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациядан өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 сәуірдегі N 421  қаулысын іске асыру мақсатында бұйырамын:
1. 1-3, 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациядан өткізу туралы нұсқаулық, мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациядан өткізу үшін қарауға ұсынылатын мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациялау туралы құжаттардың үлгі нысандары мен куәлік бекітілсін.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 25 мамырдағы N 457   бұйрығымен .
2. Ғылым департаменті (В.Могильный) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр Н.Бектұрғановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 7 қарашадағы
N 733 бұйрығымен бекітілген
N 1 қосымша
Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды
аккредитациядан өткізу туралы
Нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациядан өткізу туралы осы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қараңыз.Z110407 мен "Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациядан өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 сәуірдегі N 421 қаулысын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Нұсқаулық мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациядан өткізуді нақтылайды (бұдан әрі - Аккредитация).
3. Аккредитацияны Жарғысында негізгі қызмет түрлерінің бірі ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы жұмыстарды жүзеге асыру болып бекітілген мемлекеттік емес ғылыми ұйымдар ала алады.
4. Тіркелген мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациялауды және тізілім жүргізуді ғылыми ұйым қызметінің негізгі көрсеткіштерінің тізбесі бойынша аккредитацияланушы ғылыми ұйымның қызметін бағалау негізінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (бұдан әрі – Аккредиттеу органы) жүзеге асырады (бұйрыққа 2-қосымша).

О реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2003 года N 421 "Об утверждении Правил проведения аккредитации негосударственных научных организаций"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 ноября 2003 года № 733. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 ноября 2003 года № 2573. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июля 2011 года № 309
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 15.07.2011 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2003 года N 421 "Об утверждении Правил проведения аккредитации негосударственных научных организаций" ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить Инструкцию о проведении аккредитации негосударственных научных организаций, типовые формы документов и свидетельство об аккредитации негосударственных научных организаций, представляемых на рассмотрение для аккредитации негосударственных научных организаций, согласно приложения 1-3, 5.
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 мая 2004 года N 457.
2. Директору Департамента науки (Могильному В.В.) в установленном порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на вице-министра Бектурганова Н. С.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Приложение N 1
к Приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 ноября 2003 года N 733
ИНСТРУКЦИЯ
о проведении аккредитации негосударственных
научных организаций
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о проведении аккредитации негосударственных научных организаций (далее - Инструкция) разработана в целях реализации Закона Республики Казахстан "О науке" см.Z110407 и постановления Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2003 года N 421 "Об утверждении Правил проведения аккредитации негосударственных научных организаций".
2. Инструкция детализирует проведение аккредитации негосударственных научных организаций (далее - Аккредитация).
3. Аккредитацию могут получить негосударственные научные организации, в Уставе которых, одним из основных видов деятельности закреплено осуществление работ в области науки и научно-технической деятельности.
4. Аккредитацию и ведение реестра аккредитованных негосударственных научных организаций осуществляет Комитет по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Аккредитационный орган) на основе оценки деятельности аккредитуемой научной организации по перечню основных показателей деятельности научной организации (согласно приложению 2 к Приказу).

Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2009.10.30 N 496 (қолданысқы енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациялау мәселелерін алқалы әрі жариялы түрде қарау үшін Аккредитациялаушы орган консультативтік-кеңесшілік орган - Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациялау жөніндегі комиссияны (бұдан әрі - Комиссия) құрады.
Комиссия туралы ережені Аккредитациялаушы орган әзірлейді және бекітеді (нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес).
2. Аккредитацияны өткізу тәртібі
6. Мемлекеттік емес ғылыми ұйым аккредитация алу үшін Аккредитациялық органға мынадай құжаттарды:
1) Аккредитациялық орган бекіткен нысан бойынша өтінішті (бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес);
2) ұйым жарғысының нотариалды расталған көшірмесін;
3) заңды тұлға ретінде ұйымның мемлекеттік тіркелуі туралы куәліктің көшірмесін ұсынады.
7. Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдар ұсынған құжаттарды қарау құжаттарды берген күнінен бастап үш айлық мерзімнен кешіктірілмей Комиссия отырыстарында жүзеге асырады.
8. Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдардың құжаттарын зерделеудің қорытындылары бойынша Аккредитациялаушы орган оларды аккредитациялау (немесе аккредитациялаудан бас тарту) және 5 жыл мерзімге аккредитациялау туралы куәлік беру (немесе беруден бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Куәліктің нысанын Аккредитациялаушы орган бекітеді.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 25 мамырдағы N 457 бұйрығымен.
9. Аккредитациялау туралы куәлік немесе аккредитациялаудан бас тарту туралы шешім мемлекеттік емес ғылыми ұйымға аккредитациялау немесе аккредитациялаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айлық мерзімде беріледі.
10. Аккредитациялау туралы куәлік беруден мына себептерге байланысты бас тартылады:
1) осы Нұсқаулықтың 6-тармағына сәйкес талап етілген құжаттар түгел берілмеген;
2) мемлекеттік емес ғылыми ұйым оның жарғысында бекітілген қызметтің мәні мен мақсаттарына жауап бермейтін қызметті жүзеге асырса;
Мемлекеттік емес ғылыми ұйым көрсетілген кедергілерді жойған жағдайда аккредитациялау туралы өтініш жалпы негізде қаралады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2009.10.30 N 496 (қолданысқы енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
3. Куәліктің іс-әрекетін тоқтата тұру және тоқтату
11. Мемлекеттік емес ғылыми ұйым өзінің Жарғысында бекітілген қызметтің мәні мен мақсаттарына сәйкес келмейтін қызметпен айналысқан жағдайда Аккредитациялаушы орган өзінің шешімімен алты айға дейінгі мерзімге оларға берілген аккредитациялау туралы куәліктің іс-әрекетін тоқтата тұрады.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки РК от 30.10.2009 № 496 (порядок введения в действие см. п.4).
5. Для коллегиального и гласного рассмотрения вопросов аккредитации негосударственных научных организаций Аккредитационный орган создает консультативно-совещательный орган - комиссию по аккредитации негосударственных научных организаций (далее - Комиссия).
Положение о Комиссии разрабатывается и утверждается Аккредитационным органом (согласно приложению к Инструкции).
2. Проведение аккредитации
6. Для получения аккредитации негосударственные научные организации предоставляют Аккредитационному органу следующие документы:
1) заявление по форме, утвержденной Аккредитационным органом (согласно приложению 3 к Приказу);
2) копию нотариально заверенного устава организации;
3) копию свидетельства о государственной регистрации организации в качестве юридического лица.
7. Рассмотрение документов, представленных негосударственными научными организациями, осуществляется на заседаниях Комиссии не позднее трехмесячного срока со дня подачи документов.
8. По итогам изучения документов негосударственных научных организаций Аккредитационный орган принимает решения об их аккредитации (или отказе в аккредитации), и о выдаче свидетельства об аккредитации сроком на 5 лет (или отказе в выдаче).
Форма свидетельства утверждается Аккредитационным органом. <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 мая 2004 года N 457 .
9. Свидетельство об аккредитации или решение об отказе в аккредитации выдается негосударственной научной организации в месячный срок со дня принятия решения об аккредитации или отказе в аккредитации.
10. В выдаче свидетельства об аккредитации отказывается по следующим причинам:
1) не представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 6 настоящей Инструкции;
2) осуществление негосударственной научной организационной деятельности, не отвечающей предмету и целям деятельности, закрепленным в ее Уставе.
При устранении негосударственной научной организацией указанных препятствий заявление об аккредитации рассматривается на общих основаниях.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки РК от 30.10.2009 № 496 (порядок введения в действие см. п.4).
3. Приостановление и прекращение действия свидетельства
11. Аккредитационный орган своим решением приостанавливает действие выданного им свидетельства об аккредитации на срок до шести месяцев в случае осуществления негосударственной научной организацией деятельности, не отвечающей предмету и целям деятельности, закрепленном в ее Уставе.

12. Аккредитациялау туралы куәлік өзінің іс-әрекетін мынадай жағдайларда тоқтатады:
заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы немесе таратылуы;
куәліктің іс-әрекетін тоқтату себептерінің жойылмауы;
мемлекеттік емес ғылыми ұйымның куәліктің іс-әрекетін тоқтату туралы ұсынымы;
оның қолдану мерзімі аяқталғанда.
13. Аккредитациялау туралы куәлік алған немесе куәліктерінің іс-әрекеті тоқтатылған мемлекеттік емес ғылыми ұйымдар туралы ақпаратты Аккредитациялаушы орган мерзімді баспасөзде жариялайды.
Мемлекеттік емес ғылыми
ұйымдарды аккредитациядан
өткізу туралы нұсқаулыққа
1 қосымша
Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациялау
жөніндегі комиссия туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациялау жөніндегі комиссия туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациядан өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 сәуірдегі N 421  қаулысына сәйкес әзірленді.
2. Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациялау мәселелерін алқалы және жариялы түрде қарау үшін Аккредитациялық орган консультативтік-кеңесшілік орган-мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациялау жөніндегі комиссияны (бұдан әрі - Комиссия) құрады.
3. Комиссия мемлекеттік емес ғылыми ұйымдар аккредитациялау туралы куәлік беру, сондай-ақ қайтарып алу, іс-әрекетін тоқтата тұру немесе аккредитациялау туралы куәлік беруден бас тарту жөнінде ұсынған материалдарды қарау үшін құрылады.
4. Комиссияның құрамына орталық атқарушы органдар мен ғылыми ұйымдардың өкілдері енеді.
5. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамасын, Қазақстан Республикасының ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы өзге де нормативтік-құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітіледі.
2. Комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары
6. Комиссия:
1) аккредитациялау үшін мемлекеттік емес ғылыми ұйымдар ұсынған құжаттарды;
2) аккредитациялау туралы куәлікті қайтарып алу және іс-әрекетін тоқтата тұру мәселелерін;
3) білім беру ұйымдарының аккредитациялау мәселелері бойынша арыздарын, өтініштері мен ұсыныстарын.
3. Комиссияның құқықтары
7. Комиссия:
1) мемлекеттік емес ғылыми ұйымды аккредитациялауға;
2) заңнамада көзделген жағдайларда мемлекеттік емес ғылыми ұйымды аккредитациялаудан бас тартуға;
3) заңнамада көзделген жағдайларда аккредитациялау туралы куәліктің іс-әрекетін тоқтата тұруға және (немесе) қайтарып алуға;

12. Свидетельство об аккредитации прекращает свое действие в следующих случаях:
реорганизация или ликвидация юридического лица;
не устранение причин, по которым было приостановлено действие свидетельства;
представление негосударственной научной организацией заявления о приостановления свидетельства;
истечения срока его действия.
13. Информация о негосударственных научных организациях, получивших свидетельства об аккредитации или прекращении действий свидетельств публикуется Аккредитационным органом в периодической печати.
Приложение
к Инструкции о проведении
аккредитации негосударственных
научных организаций
Положение
о Комиссии по аккредитации негосударственных
научных организаций
1. Общие положения
1. Положение о Комиссии по аккредитации негосударственных научных организаций (далее - Положение) разработано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2003 года N 421 "Об утверждении Правил проведения аккредитации негосударственных научных организаций".
2. Для коллегиального и гласного рассмотрения вопроса аккредитации негосударственных научных организаций Аккредитационный орган создает консультативно-совещательный орган - Комиссию по аккредитации негосударственных научных организаций (далее - Комиссия).
3. Комиссия создается для рассмотрения материалов, представленных негосударственными научными организациями на выдачу свидетельств об аккредитации, а также, приостановления действия или отказе в выдаче свидетельства об аккредитации.
4. В состав Комиссии входят представители центральных исполнительных органов и научных организаций.
5. В своей деятельности Комиссия руководствуется законодательством Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области науки и научно-технической деятельности, а также настоящим Положением.
Состав Комиссии утверждается приказом Министра образования и науки Республики Казахстан, либо лица, исполняющего его обязанности.
2. Основные задачи и функции Комиссии
6. Комиссия рассматривает:
1) представленные негосударственными научными организациями документы для аккредитации;
2) вопросы приостановления действия свидетельства об аккредитации;
3) заявления, обращения и предложения организаций образования по вопросам аккредитации.
3. Права Комиссии
7. Комиссия имеет право рекомендовать:
1) аккредитовать негосударственную научную организацию;
2) отказать в аккредитации негосударственной научной организации в случаях, предусмотренных законодательством;
3) приостановить действия об аккредитации в случаях, предусмотренных законодательством;

4) Аккредитация алу үшін ұсынылған құжаттарды зерделеуге ғылым және ғылыми-техникалық қызмет жүйесінің қызметкерлерін тартуға ұсыным жасауға құқылы.
4. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
8. Мемлекеттік емес ғылыми ұйымдар аккредитациялауға ұсынған құжаттарды қарау үшін Комиссия қажетіне қарай, бірақ та кемінде үш айда бір рет шақырылады.
9. Комиссия мәжілісі Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3-сі жиналған жағдайда өткізіледі.
10. Аккредитациялау туралы куәлікті беру, бас тарту, қайтарып алу немесе іс-әрекетін тоқтата тұру мәселелерін жариялы түрде қарау үшін Комиссия мәжілістері оларға бұқаралық ақпарат құралдарын, сондай-ақ аккредитацияланған мемлекеттік емес ғылыми ұйымдардың өкілдерін шақыра отырып, өткізілуі мүмкін.
11. Комиссия ашық дауыс беру арқылы (әдеттегі көпшілік дауыспен) мемлекеттік емес ғылыми ұйымды аккредитациялау, аккредитациялаудан бас тарту, мемлекеттік аккредитациялау туралы куәлігін қайтарып алу, іс-әрекетін тоқтата тұру туралы ұсынымдық сипаттағы ұсыныстар енгізеді.
12. Комиссияның ұсынымдары аккредитациялау туралы куәлікті беру, беруден бас тарту, іс-әрекетін тоқтата тұру немесе қайтарып алу туралы шешімдерді дайындау үшін Аккредиттеу органына беріледі, олар Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің тиісті бұйрықтары шыққаннан кейін күшіне енеді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2009.10.30 N 496 (қолданысқы енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
13. Комиссия мәжілісінің хаттамасын Комиссияның жауапты хатшысы жүргізеді.
14. Комиссияның жауапты хатшысы іс жүргізуді, құжаттарды, анықтамаларды (актілерді), хаттамалар мен шешімдерді дайындауды жүзеге асырады, Комиссия мүшелерін мәжіліс өтетін орын мен уақыт туралы хабардар етеді, қабылданған шешімдердің орындалуын жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 7 қарашадағы
N 733 бұйрығымен
N 2 қосымша бекітілген
Мемлекеттік емес ғылыми ұйым
қызметінің негізгі көрсеткіштерінің
ТІЗБЕСІ Ұйым туралы мәліметтер
1.1. Ұйымның толық атауы __________________________________________
___________________________________________________________________
1.2. Ұйымның заңды мекен-жайы _____________________________________
___________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үй N)
___________________________________________________________________
1.3. Меншік нысаны ________________________________________________
___________________________________________________________________
1.4. Құрылған жылы ________________________________________________
1.5. Банк реквизиттері ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1.6. Ұйымның филиалдары бар ма
___________________________________________________________________
олар бар болған жағдайда уәкілетті органға филиалдардың әрқайсысы
бойынша және жиынтық нысандар беріледі
Ұйымның кадрлық әлеуеті туралы мәліметтер
1.7. Ұйымның негізгі қызметкерлерінің штаттық кестесі (аккредитациялау жылына):
___________________________________________________________________
Р/с |Лауазымы |Тегі, аты, |Білімі,  |Орташа |Ставка   |Төленетін
|         | әкесінің  |ғылыми   |еңбек- |проценті | орташа
|         |    аты    |дәрежесі |ақысы  |         |еңбекақысы
___________________________________________________________________
1      2          3        4       5       6           7
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1.8. Шақырылған қызметкерлердің штаттық кестесі:
___________________________________________________________________
Р/с |Лауазымы |Тегі, аты, |Білімі,  |Орташа |Ставка   |Төленетін
|         | әкесінің  |ғылыми   |еңбек- |проценті | орташа
|         |    аты    |дәрежесі |ақысы  |         |еңбекақысы
___________________________________________________________________
1      2          3        4       5       6           7
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1.9. Кадрлық құрамның статистикасы (аккредитациялау жылына):
___________________________________________________________________
Р/с |              Көрсеткіштің атауы               | Саны, сомасы
___________________________________________________________________
1                         2                               3
___________________________________________________________________
1.  Жұмыс істеушілердің саны:      а) негізгі құрамы
б) шақырылғандар
2.  1 жұмыс істеушінің орташа      а) негізгі құрамы
еңбекақысы                     б) шақырылғандар
3.  Ғылым докторларының саны       а) негізгі құрамы
б) шақырылғандар

4) привлекать к изучению документов, представленных для получения аккредитации, работников системы науки и научно-технической деятельности.
4. Организация деятельности Комиссии
8. Для рассмотрения документов, представленных негосударственными научными организациями для аккредитации, Комиссия созывается по мере необходимости, но не реже одного раза в три месяца.
9. Заседание Комиссии проводится при наличии не менее 2/3 от общего числа членов Комиссии.
10. Для гласного рассмотрения вопросов выдачи, отказа, или приостановления действия свидетельства об аккредитации заседания Комиссии могут проводиться с приглашением средств массовой информации, а также представителей аккредитуемых негосударственных научных организаций.
11. Комиссия вносит предложения рекомендательного характера об аккредитации, отказе в аккредитации негосударственной научной организации, приостановлении, путем открытого голосования (простым большинством голосов).
12. Рекомендации Комиссии представляются в Аккредитационный орган для подготовки решений о выдаче, отказе в выдаче и приостановлении действия, которые вступают в силу после издания соответствующих приказов Министра образования и науки Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки РК от 30.10.2009 № 496 (порядок введения в действие см. п.4).
13. Протоколы заседания Комиссии ведутся ответственным секретарем Комиссии.
14. Ответственный секретарь Комиссии ведет делопроизводство, подготовку документов, справок (актов), протоколов и решений, оповещает членов Комиссии о месте и времени проведения заседания, осуществляет исполнение принятых решений.
Приложение N 2
к Приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 ноября 2003 г. N 733
ПЕРЕЧЕНЬ
основных показателей деятельности
негосударственной научной организации
Сведения об организации
1. Полное наименование организации___________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
2. Юридический адрес организации_____________________________
_____________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, N дома)
_____________________________________________________________
3. Форма собственности_______________________________________
_____________________________________________________________
4 . Год создания______________________________________________
5 . Банковские реквизиты______________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
6 . Имеются ли у организации филиалы__________________________
_____________________________________________________________
в случае их наличия в уполномоченный орган предоставляются формы - сводная и по каждому из филиалов
Сведения о кадровом потенциале организации
7 . Штатное расписание основных работников организации (на год аккредитации):
____________________________________________________________________
N   |Должность|Фамилия,|Образование,|Средне- |Процент|Среднемесячная|
п/п |         |Имя,    |учҰная      |месячная|ставки |заработная    |
|         |Отчество|степень     |заработ-|       |плата к       |
|         |(далее -|            |ная     |       |выплате       |
|         |Ф.И.О)  |            |плата   |       |              |
____|_________|________|____________|________|_______|______________|
1 |    2    |    3   |      4     |    5   |   6   |       7      |
____|_________|________|____________|________|_______|______________|
____|_________|________|____________|________|_______|______________|
____|_________|________|____________|________|_______|______________|
8. Штатное расписание приглашенных работников:
____________________________________________________________________
N   |Должность|Ф.И.О.  |Образование,|Средне- |Процент|Среднемесячная|
п/п |         |        |учҰная      |месячная|ставки |заработная    |
|         |        |степень     |заработ-|       |плата к       |
|         |        |            |ная     |       |выплате       |
|         |        |            |плата   |       |              |
____|_________|________|____________|________|_______|______________|
1 |    2    |    3   |      4     |    5   |   6   |       7      |
____|_________|________|____________|________|_______|______________|
____|_________|________|____________|________|_______|______________|
____|_________|________|____________|________|_______|______________|
9. Статистика кадрового состава (на год аккредитации):
_________________________________________________________________
N п/п |          Наименование показателя           | Количество, |
|                                            | сумма       |
______|____________________________________________|_____________|
1  |                    2                       |      3      |
______|____________________________________________|_____________|
1.   Численность работающих:    а) основной состав
б) приглашенные
_________________________________________________________________
2.   Среднемесячная заработная  а) основной состав
плата на 1 работающего:    б) приглашенные
_________________________________________________________________
3.   Количество докторов наук:  а) основной состав
б) приглашенные
_________________________________________________________________

4.  Ғылым докторларының саны (35 жасқа дейін)
(негізгі құрамы)
5.  Ғылым кандидаттарының саны     а) негізгі құрамы
б) шақырылғандар
6.  Ғылым кандидаттарының саны (35 жасқа дейін)
(негізгі құрамы)
7.  Жоғары білімді қызметкерлердің саны
8.  Орта білімді қызметкерлердің саны
9.  Докторанттар мен ғылым докторы ғылыми дәрежесінің
ізденушілерінің саны
10. Аспирантура бітіргеннен кейін бір жылдың ішінде,
аккредитациялудың алдындағы соңғы үш жылда
диссертация қорғаған аспиранттардың саны
___________________________________________________________________
Ғылыми және инженер-техник қызметкерлерді аттестаттау туралы мәліметтер
1.10. Ғылыми қызметкерлер қорғаған - докторлық (саны) және кандидаттық (саны) диссертациялардың саны.
1.11. Ғылыми дәрежелері мен атақтары бар штаттағы ғылыми қызметкерлердің орташа жасы (жас шамасы).
1.12. Аттестатталған және аттестатталмаған ғылыми және инженер-техник қызметкерлердің саны.
1.13. Жас мамандармен (саны) жасалған еңбек шарттарының саны.
1.14. Біліктілік курстарынан өткен ғылыми қызметкерлердің саны.
Ғылыми, ғылыми-техникалық және қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері
1.15. Ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет (аккредитациялау жылына және соңғы үш жылға).
Аталған тармақ бойынша берiлген мәлiметтер тиiстi құжаттардың көшiрмелерiмен расталуы қажет.
___________________________________________________________________
Р/с|                Көрсеткіштер               | өлшем | 3 | 2 | 1
|                                           |бірлігі|жыл|жыл|жыл
___________________________________________________________________
1. Орындалатын бағдарламалар   Республикалық
мен жобалардың саны         бюджет           саны
Бюджеттен тыс
қаражаттар       саны
2. Жалпы көлемі                Республикалық    мың
бюджет           теңге
ҒЗЖ-ны қаржыландыру         Бюджеттен тыс    мың
қаражаттар       теңге
3. Алынған нәтижелердің экономикалық            мың
тиімділігі (құжаттамамен расталған)          теңге
4. Алынған авторлық куәліктердің
(өнертабыстардың) патенттердің саны          саны
5. Ғылыми жарияланымдардың (мақалалар,
конференцияларда жасалған баяндамалар,
шығармалар жинақтары, монографиялар)
- шетелдік басылымдардағы;
- ЖАК тізбесіне енгізілген республикалық
басылымдардағы.                              саны
6. Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім
мамандықтарының, оның ішінде аспирантура
мен докторантура саны.                       саны
7. Әлемдік және жергілікті рынокта бәсекеге     мың
қабілетті өнім шығару                        теңге
8. Ұйымның қаржылық-экономикалық                мың теңге
жағдайы
___________________________________________________________________
Ескерту: 1.15-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 25 мамырдағы N 457   бұйрығымен .
Материалдық-техникалық және әлеуметтік қамтамасыз етілуі
1.16. Ғимараттар мен құрылыстар:
___________________________________________________________________
Р/с |            Атауы           |   Пайдалануға  | Баланстық құны
|                            | берілетін жылы |
___________________________________________________________________
1               2                       3                 4
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны:
___________________________________________________________________
Аталған тармақ бойынша берiлген мәлiметтер тиiстi құжаттардың көшiрмелерiмен расталуы қажет.
Ескерту: 1.16-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 25 мамырдағы N 457   бұйрығымен .
1.17. Көлік құралдары:
___________________________________________________________________
Р/с |            Атауы           |   Пайдалануға  | Баланстық құны
|                            | берілетін жылы |
___________________________________________________________________
1               2                       3                 4
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны:
___________________________________________________________________
1.18. Машиналар, құрал-жабдықтар, станоктар, байланыс құралдары, ЭБЖ және басқалар:
___________________________________________________________________
Р/с |            Атауы           |   Пайдалануға  | Баланстық құны
|                            | берілетін жылы |
___________________________________________________________________
1               2                       3                 4
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны:
___________________________________________________________________
1.19. Ұйымдастыру техникасы мен кеңсе жабдығы:
___________________________________________________________________
Р/с |            Атауы           |   Пайдалануға  | Баланстық құны
|                            | берілетін жылы |
___________________________________________________________________
1               2                       3                 4
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны:
___________________________________________________________________
1.20. Компьютерлердің жалпы саны және ІNTERNET-ке қосылған компьютерлер (саны).
1.21. Ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет жүргізуге арналған пайдалану алаңы (шаршы метр).
1.22. Жобалау-конструкторлық бөлімдердің саны.
1.23. Тәжірибелік өндірістер мен сынақ полигондарының саны.
1.24. Станок паркінің саны.
200_ж. "___"_________
Ұйым
басшысы ________________________________________________
(мөрдің орны) (Қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 7 қарашадағы
N 733 бұйрығымен
N 3 қосымша бекітілген
Ескерту: 3-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 25 мамырдағы N 457   бұйрығымен
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігіне
_______________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, бұдан әрі - ұйым)
_______________________________________________
_______________________________________________
Ө Т І Н І Ш
Ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы жұмыстарды
жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы бюджетінің қаражаты
есебінен ______________________ аккредитациядан өткізуді сұраймын
(ұйымның атауы)
Қосымшалар
___________________________________________________________________
Р/с|                 Құжаттардың атауы             |Барлығы туралы
|                                               |    белгі
___________________________________________________________________
1.  Ұйым қызметінің негізгі көрсеткіштерінің тізбесі
2.  Ұйымның заңды тұлға ретінде тіркелгені туралы
куәліктің нотариалдық расталған көшірмесі.
3.  Ұйым Жарғысының нотариалдық расталған көшірмесі.
___________________________________________________________________
200_ж. "__"_________
Ұйым
басшысы _________________________________________________
(мөрдің орны)  (Қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 7 қарашадағы
N 733 бұйрығымен
N 4 қосымша бекітілген
Ескерту: 4-қосымша алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 25 мамырдағы N 457   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2003 жылғы 7 қарашадағы
N 733 бұйрығымен
N 5 қосымша бекітілген

4.   Количество докторов наук (до 35 лет)
(основной состав)
_________________________________________________________________
5.   Количество кандидатов наук: а) основной состав
б) приглашенные
_________________________________________________________________
6.   Количество кандидатов наук (до 35 лет)
(основной состав)
_________________________________________________________________
7.   Количество работников с высшим образованием
_________________________________________________________________
8.   Количество работников со средним образованием
_________________________________________________________________
9.   Количество докторантов и соискателей ученой степени
доктора наук
_________________________________________________________________
10.  Количество аспирантов, защитивших диссертации в течение
года после окончания аспирантуры, за три последних года,
предшествующих году аккредитации
_________________________________________________________________
Сведения об аттестации научных и инженерно-технических работников
10. Количество защищенных научными сотрудниками диссертаций - докторских (количество) и кандидатских (количество).
11. Средний возраст штатных научных работников с учеными степенями и званиями (количество лет).
12. Численность аттестованных и неаттестованных научных и инженерно-технических работников (количество).
13. Количество заключенных трудовых договоров с молодыми специалистами (количество).
14. Численность научных работников, прошедших курсы повышения квалификации (количество).
Результаты научной, научно-технической и финансово-хозяйственной деятельности
15. Научная и научно-техническая деятельность (на год аккредитации и за последние три года). _________________________________________________________________________
NN |                Показатели              | Единица  |  3  |  2  |  1  |
пп |                                        |измерения | год | год | год |
___|________________________________________|__________|_____|_____|_____|
1. Количество выполняемых    Республиканский  количество
Программ и проектов       бюджет
Внебюджетные     количество
средства
_________________________________________________________________________
2. Общий объем финансиро-    Республиканский  тысяча
вания научно-исследова-   бюджет           тенге
тельских работ            Внебюджетные     тысяча
средства         тенге
_________________________________________________________________________
3. Экономическая эффективность полученных     тысяча
результатов (документально подтвержденная) тенге
_________________________________________________________________________
4. Количество полученных авторских            количество
свидетельств (изобретений), патентов
_________________________________________________________________________
5. Количество научных публикаций (статьи,     количество
научные доклады на конференциях,
сборники трудов, монографии)
в зарубежных изданиях;
в республиканских изданиях, включенных
в перечень Высшей аттестационной
комиссии
________________________________________________________________________
6. Количество специальностей послевузовского  количество
профессионального образования, в том
числе аспирантура и докторантура
________________________________________________________________________
7. Выпуск конкурентоспособной продукции       тысячах
на мировом и местном рынке                 тенге
________________________________________________________________________
8. Финансово-экономическое состояние          количество
организации
____________________________________________________________________
Сведения по данному пункту должны быть подтверждены копиями соответствующих документов <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 мая 2004 года N 457 .
Материально-техническая и социальная обеспеченность
16. Здания и сооружения:
_________________________________________________________________
N  |          Наименование         | Год ввода в |   Балансовая  |
п/п|                               | действие    |   стоимость   |
___|_______________________________|_____________|_______________|
1 |               2               |      3      |       4       |
___|_______________________________|_____________|_______________|
___|_______________________________|_____________|_______________|
| Итого:                        |             |               |
___|_______________________________|_____________|_______________|
Сведения по данному пункту должны быть подтверждены копиями соответствующих документов <*>
Сноска. Пункт 16 с дополнениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 мая 2004 года N 457 .
17. Транспортные средства:
_________________________________________________________________
N  |          Наименование         | Год выпуска |   Балансовая  |
п/п|                               |             |   стоимость   |
___|_______________________________|_____________|_______________|
1  |               2               |      3      |       4       |
___|_______________________________|_____________|_______________|
___|_______________________________|_____________|_______________|
| Итого:                        |             |               |
___|_______________________________|_____________|_______________|
18. Машины, оборудование, станки, средства связи и другие.
_________________________________________________________________
N  |          Наименование         | Год выпуска |   Балансовая  |
п/п|                               |             |   стоимость   |
___|_______________________________|_____________|_______________|
1 |               2               |      3      |       4       |
___|_______________________________|_____________|_______________|
___|_______________________________|_____________|_______________|
| Итого:                        |             |               |
___|_______________________________|_____________|_______________|
19. Оргтехника и офисное оборудование:
_________________________________________________________________
N  |          Наименование         | Год выпуска |   Балансовая  |
п/п|                               |             |   стоимость   |
___|_______________________________|_____________|_______________|
1 |               2               |      3      |       4       |
___|_______________________________|_____________|_______________|
___|_______________________________|_____________|_______________|
| Итого:                        |             |               |
___|_______________________________|_____________|_______________|
20. Общее количество компьютеров (количество) и компьютеры, подключенные к INTERNET (количество).
21. Площадь, используемая для ведения научной и научно-технической деятельности (квадратных метров).
22. Количество проектно-конструкторских отделов.
23. Количество опытных производств и испытательных полигонов.
24. Количество станочного парка.
"____" "____________" 200__г.
Руководитель
организации ____________________________________________
(Место печати)      (Подпись)    (Фамилия, Имя, Отчество)
Приложение N 3
к Приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 ноября 2003 г. N 733
В Министерство образования и науки
Республики Казахстан
от________________________________
(полное наименование юридического
лица, в дальнейшем - организация)
__________________________________
__________________________________
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 25.05.2004 N 457 .
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу провести аккредитацию __________________________
(наименование организации)
для осуществления работ в области науки и научно-технической деятельности за счет средств бюджета Республики Казахстан.
Приложения:
___________________________________________________________
N   |           Наименование документа          |Отметка о |
п/п |                                           |наличии   |
____|___________________________________________|__________|
1   Перечень основных показателей деятельности
организации
2   Нотариально заверенная копия свидетельства
о регистрации Организации в качестве
юридического лица
3   Нотариально заверенная копия Устава
Организации
4-8 (Строки исключены)
_____________________________________________________________
"____" "_____________" 200__г.
Руководитель
организации _________________________________________________
(место печати)       (Подпись)     (Фамилия, Имя, Отчество)
Приложение N 4
к Приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 ноября 2003 г. N 733
РЕШЕНИЕ
Сноска. Приложение 4  утратило силу приказом Министра образования и науки РК от 25.05.2004 N 457 .
Приложение N 5
к Приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 ноября 2003 г. N 733

Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2009.10.30 N 496 (қолданысқы енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Мемлекеттік емес ғылыми ұйымды
аккредитациялау туралы
К У Ә Л І К
N____________
Астана қаласы                        200__ жылғы "__"_______
Заңды тұлғаның атауы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Заңды мекен-жайы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Аккредитациялаушы органның шешімі бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетінің қаражаты есебінен ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы жұмыстарды өткізуге құқық береді.
(200__жылғы "__"___________ N_____ бұйрық)
Куәлік 200__ жылғы "__"___________ дейін жарамды.
Аккредиттеу органының басшысы
М.О.
Серия                           N______________

Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки РК от 30.10.2009 № 496 (порядок введения в действие см. п.4).
СВИДЕТЕЛЬСТВО
об аккредитации негосударственной научной организации
N___________
г. Астана                              "___" "____________" 200 г.
Наименование юридического лица
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Юридический адрес
________________________________________________________________
________________________________________________________________
По решению Аккредитационного органа дает право на участие в работах в области науки и научно-технической деятельности за счет средств государственного бюджета Республики Казахстан.
(приказ N _______ от "____" _____________ 200 г.)
Свидетельство действительно до "____" "__________________" 200__г.
Руководитель
Аккредитационного органа
М. П.
Серия____                                             N___________________