Аралас теміржол-құбыр қатынасымен мұнай тасымалдау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2003 жылғы 31 қазандағы N 309-І, Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2003 жылғы 31 қазандағы N 215 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 26 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2645. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2012 жылғы 5 қазандағы N 670, Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2012 жылғы 9 қазандағы N 161 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2012.10.05 N 670, ҚР Мұнай және газ министрінің 2012.10.09 N 161 бірлескен бұйрығымен.
" Темір жол көлігі ", "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Мұнай туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар Жарлығына және Тарифтік саясат жөніндегі ведомствоаралық комиссиясы мәжілісінің 2002 жылғы 4 ақпандағы N 17-12-16/10301, И-44, И-825 хаттамасы 5 тармағының 2) тармақшасына сәйкес бұйырамыз: Z100291 қараңыз
1. Қоса беріліп отырған Аралас теміржол-құбыр қатынасымен мұнай тасымалдау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Темір жол көлігі комитеті (М.Ж.Оразбеков) осы бұйрықты белгіленген  тәртіппен мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар вице-министрі Н.Т.Байдәулетов пен Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар вице-министрі Л.К.Кииновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрі
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігінің төрағасы
2003 жылғы 5 қараша
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрінің
2003 жылғы 31 қазандағы
N 309-І және
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрінің
2003 жылғы 31 қазандағы
N 215 бірлескен бұйрықтарымен
бекітілген
Аралас теміржол-құбыр қатынасымен
мұнай тасымалдау ережесі 1. Жалпы ереже
1. Аралас теміржол-құбыр қатынасымен мұнай тасымалдау ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы", "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына және "Мұнай туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар Жарлығына сәйкес әзірленді. Z100291 қараңыз

Об утверждении Правил перевозки нефти в смешанном железнодорожно-трубопроводном сообщении
Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2003 года № 309-I и Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 31 октября 2003 года № 215. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2003 года № 2645. Утратил силу совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 октября 2012 года № 670 и и.о. Министра нефти и газа Республики Казахстан от 9 октября 2012 года № 161
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 05.10.2012 № 670 и и.о. Министра нефти и газа РК от 09.10.2012 № 161.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте", статьями 6 9, 10 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан", статьями 42 4344 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, от 28 июня 1995 г. N 2350 "О нефти" и подпунктом 2) пункта 5 Протокола заседания Межведомственной комиссии по тарифной политике от 4 февраля 2002 года N 17-12-16/10301, И-44, И-825, приказываем: см.Z100291
1. Утвердить прилагаемые Правила перевозок нефти в смешанном железнодорожно-трубопроводном сообщении.
2. Комитету железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уразбеков М.Ж.) представить в установленном  порядке настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Байдаулетова Н.Т. и вице-министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан Киинова Л.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр Министр
транспорта и коммуникаций энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО:
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции
5 ноября 2003 г.
Утверждены
совместным Приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 31 октября 2003 года N 309-I
и Министра энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 31 октября 2003 года N 215
Правила
перевозки нефти в смешанном
железнодорожно-трубопроводном сообщении
1. Общие положения
1. Правила перевозки нефти в смешанном железнодорожно- трубопроводном сообщении (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан", "О железнодорожном транспорте" и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, "О нефти". см.Z100291

2. Осы Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) жүкқұжат - бес беттен тұратын жүк тасымалдау шарты (жүкқұжаттың түпнұсқасы, жол ведомосі, жүкқұжаттың көшірмесі, жүк берілу қағазы және жүк келуінің қағазы);
2) аралас теміржол-құбыр тасымалы - Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі бекіткен мұнай құбырлары мен темір жолдар жүйесі бойынша қазақстандық өндірушілердің мұнайын жеткізудің айлық кестесі негізінде құбыр және темір жол көліктерімен мұнайды тасымалдау;
3) тасымалдаушы - өзінің (жалға алған) жылжымалы құрамымен мұнайды тасымалдауды жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген тұлға;
4) тасымалдаушы (құбыр бойынша) - құбыр көлігімен мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын тұлға;
5) ауыстырып тиеу пункттері - мұнайды ауыстырып тиеу жүзеге асырылатын эстакадалар;
6) мұнайды ауыстырып тиеу - мұнайды темір жол көлігінен құбыр көлігіне немесе құбыр көлігінен темір жол көлігіне аударуға байланысты тиеу-түсіру операциялары (ағызу-құю).
3. Теміржол жөнелту станцияларында тасымалдау құжаттарын ресімдеу Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің "Халықаралық теміржол жүк қатынасы туралы келісім негізінде Қазақстан Республикасы темір жолдарының халықаралық және мемлекетаралық жүк тасымалдау ұйымына өтуі туралы" 1994 жылғы 4 мамырдағы N 474 қаулысына сәйкес қолданып жүрген, 1951 жылғы 1 қарашада жасалған Халықаралық теміржол жүк қатынасы (бұдан әрі - ХТЖК) туралы келісімде белгіленген жүкқұжат нысаны бойынша және Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2004 жылғы 23 желтоқсанда N 3294 нөмiрмен тiркелген, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 2004 жылғы 23 қарашадағы N 429-І бұйрығымен бекiтiлген Жүк тасымалдау ережесiне сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 29, ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 48   бірлескен бұйрығымен .
4. Мұнайды құбыр көлігімен тасымалдау және мұнайды тасымалдауға арналған жүкқағазды ресімдеу тасымалдаушы (құбыр бойынша) мен жүк жөнелтуші арасында жасалған мұнайды тасымалдау бойынша қызметтер көрсету жөніндегі шарт негізінде жүзеге асырылады.
Мұнайды тасымалдау бойынша қызмет көрсету жөніндегі шарт магистральдық құбыр бойынша мұнайды тасымалдаудың үлгілік шартына сәйкес болу керек.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) накладная - договор перевозки груза железнодорожным транспортом, который состоит из пяти листов (оригинал накладной, дорожная ведомость, дубликат накладной, лист выдачи груза и лист уведомления о прибытии груза);
2) смешанная железнодорожно-трубопроводная перевозка - перевозка нефти трубопроводным и железнодорожным транспортами на основании месячного графика поставок нефти казахстанских производителей по системе нефтепроводов и железной дороге, утвержденного Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
3) перевозчик (по железной дороге) - лицо, осуществляющее перевозку нефти собственным (арендованным) подвижным составом и указанное в перевозочных документах;
4) перевозчик (по трубопроводу) - лицо, осуществляющее транспортировку нефти трубопроводным транспортом;
5) перевалочные пункты - эстакады, на которых осуществляется перевалка нефти;
6) перевалка нефти - погрузочно-разгрузочные операции (слив - налив), связанные с перемещением нефти с железнодорожного на трубопроводный транспорт или с трубопроводного на железнодорожный транспорт.
3. Оформление перевозочных документов на железнодорожных станциях отправления производится по форме накладной, установленной Соглашением о Международном железнодорожном грузовом сообщении (СМГС), заключенным 1 ноября 1951 года (далее - СМГС), действующим в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 мая 1994 года N 474 "О переходе железных дорог Республики Казахстан к организации международных и межгосударственных перевозок грузов на основе соглашения о международном железнодорожном грузовом сообщении" и Правилами перевозки грузов, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года N 429-I, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 3294 (далее - Правила перевозок грузов).
Сноска: Пункт 3 дополнен - совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 29 и Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 48.
4. Транспортировка нефти трубопроводным транспортом и ее оформление осуществляется в соответствии с договорами об оказании услуг по транспортировке нефти, заключенными между перевозчиком (по трубопроводу) и грузоотправителем.
Договор об оказании услуг по транспортировке нефти должен соответствовать типовому договору по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам.

2. Кіре төлемдерін өндіріп алу тәртібі
5. Қазақстан Республикасы темір жолдарында мұнай тасымалдау және құбыр көлігімен тасу бойынша қызметтер тасымалдаушымен шартта отырған жүк жөнелтушімен, экспедиторлық ұйыммен төленеді.
6. Қазақстан Республикасының темір жолдарында бұдан әрі Қазақстан Республикасының тыс жерлерге (экспорт) мұнай тасымалдауды жүзеге асырылғанда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бекітілген халықаралық қатынастағы тарифтер (бағалар, алым ставкалар) бойынша төленеді.
7. Құбыр көлігімен мұнайды тасымалдау бойынша қызметтердің төлемі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бекітілген тарифтер (бағалар, алым ставкалар) бойынша жасалады.
7-1. Жаңадан салынған құбырларды толтыруға арналған және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тасымалдауға (экспортқа) арналмаған технологиялық мұнайды темiр жол көлiгiмен тасымалдау жөнiндегi қызметтер үшiн төлем Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекiтiлген облысаралық қатынастағы тарифтер (бағалар, алым ставкалары) бойынша жүргiзiледi.
Бұл жағдайда Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi, өз кезегiнде, жаңадан салынған құбырларды толтыру үшiн қажеттi технологиялық мұнайдың көлемi туралы тасымалдаушыға (темiр жолмен) хабарлайды және мұнайдың осы көлемi бұдан әрi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге (экспортқа) тасымалданбайтынын жазбаша түрде растайды.
Ескерту: 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 29, ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 48   бірлескен бұйрығымен .
3. Аралас тасымалдау құжаттары
8. Темір жолмен тасымалдаушы жүк жөнелтушіден мұнайды тасымалдауға қабылдай отырып, жүк жөнелтушіге ХТЖК бекіткен нысан бойынша мынадай, бағандарын міндетті түрде ресімдеумен жүкқұжаттың көшірмесін береді:
1) "Жол және баратын станциясы" 8-бағанында жүк жөнелтуші баратын станция ретінде қайта тиеу пункті орналасқан мұнай жіберу станциясын көрсетеді;
2) "алушы, почталық мекен-жай" 5-бағанында жүк жөнелтуші темір жолмен тасымалдаушыдан мұнай алуы тиіс осы станциядағы алушыны немесе экспедиторды көрсетеді;
3) 4 "Жүк жөнелтушiнiң айрықша өтiнiштерi" деген бағанда жүк жөнелтушi "Құбыр көлiгiмен экспортқа шығару үшiн" немесе "Құбырды мұнайдың технологиялық көлемiмен толтыру үшiн" деген белгiлер қойылады.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 29, ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 48   бірлескен бұйрығымен .

2. Порядок взимания провозных платежей
5. Услуги по перевозке нефти по железнодорожным путям Республики Казахстан и транспортировке нефти трубопроводным транспортом оплачиваются грузоотправителем, экспедиторской организацией, имеющими договор с перевозчиком.
6. Перевозка нефти по железнодорожным путям Республики Казахстан, в дальнейшем осуществляемая за пределы Республики Казахстан (экспорт), оплачивается по тарифам (ценам, ставкам сборов) в международном сообщении, утвержденным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Оплата услуг по транспортировке нефти трубопроводным транспортом производится по тарифам (ценам, ставкам сборов), утвержденным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7-1. Оплата услуг по перевозке железнодорожным транспортом технологической нефти, предназначенной для заполнения вновь построенных трубопроводов и не предназначенной для перемещения за пределы Республики Казахстан (экспорт), производится по тарифам (ценам, ставкам сборов) в межобластном сообщении, утвержденным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В данном случае Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, в свою очередь, уведомляет перевозчика (по железной дороге) об объеме технологической нефти, необходимой для заполнения вновь построенных трубопроводов и письменно подтверждает, что данный объем нефти в дальнейшем не будет перевозиться за пределы Республики Казахстан (экспорт).
Сноска: Глава 2 дополнена пунктом 7-1 - совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 29 и Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 48.
3. Документы смешанной перевозки
8. Перевозчик по железной дороге, принимая от грузоотправителя нефть к перевозке, выдает грузоотправителю дубликат накладной по форме, утвержденной СМГС, с обязательным оформлением следующих граф:
1) в графе 8 "Дорога и станция назначения" грузоотправитель указывает в качестве станции назначения станцию передачи нефти, где находится перевалочный пункт;
2) в графе 5 "получатель, почтовый адрес" грузоотправитель указывает получателя или экспедитора на этой станции, который должен получить нефть от перевозчика по железной дороге;
3) в графе 4 "Особые заявления отправителя" грузоотправитель делает отметки: "Для вывоза на экспорт трубопроводным транспортом" или "Для заполнения трубопровода технологическим объемом нефти.
Сноска: В пункт 8 внесены изменения - совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 29 и Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 48.

8-1. Жаңадан салынған құбырларды толтыру үшiн қажеттi технологиялық мұнайдың көлемiн темiр жол көлiгiмен тасымалдау барысында тасымалдау құжаттарын ресiмдеу кезiнде жүк жөнелтушi Жүк тасымалдау ережесiмен көзделген тасымалдау құжаттарының жинағында "Жөнелтушiнiң айрықша өтiнiштерi мен белгiлерi" деген бағанда "Құбырды мұнайдың технологиялық көлемiмен толтыру үшiн" деген белгi қояды.
Ескерту: 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 29, ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 48   бірлескен бұйрығымен .
9. Қайта тиеу пунктінен мұнайды жөнелту кезінде жүк жөнелтуші немесе экспедитор "Жөнелтушінің ерекше өтініштері" жүкқағазының 4-бағанында "...құбыр көлігімен жеткізілген" деп көрсетеді (мұнайды жөнелткен ел көрсетіледі).
4. Тасымалдауларды жоспарлау
10. Экспортқа мұнай тасымалдауды жоспарлау Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі бекіткен қазақстандық өндірушілердің мұнайын мұнай құбырлары жүйесі мен темір жолдар бойынша жеткізудің айлық кестесі негізінде, оның кейінгі өзгерістерін ескере отырып, жүргізіледі.
11. Жүк жөнелтушілер қайта тиеу пунктінің қайта өңдеу қабілетін ескере отырып, келісілген жоспарда белгіленетін мөлшерлерде мұнайдың қайта тиеу пунктіне бір қалыпты тәуліктік келіп түсуін қамтамасыз ететіндей бағыттармен немесе ірілендірілген вагондар топтарымен мұнайды тасымалдауға береді.
5. Қайта тиеу пункттерінде мұнайды
қабылдау және беру тәртібі
12. Мұнайды жүк жөнелтушіден құбыр көлігін қабылдап алу ХТЖК құжаттарын және вагондарды беру-жинау ведомісін ресімдеу жолымен жүзеге асырылады.
Мұнайды тасымалдаушыдан (темір жолмен) жүк жөнелтушіге әрі қарай құбыр көлігіне қайта тиеу үшін беру ХТЖК жүкқұжаты бойынша түпкілікті есептеу және вагондарды беру мен жинау ведомосін ресімдеу жолымен жүзеге асырылады.
13. Қайта тиеу пункттерінде құбыр бойынша тасымалдаушы мен жүк жөнелтушінің арасында мұнайды қабылдауды/беруді ресімдеу тәртібі мұнай тасымалдауға жасасқан шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
14. Құбыр және темір жол бойынша тасымалдаушылар мұнай тасымалдаудың айлық жоспарының орындалуын дербес есепке алуды жүргізеді.
6. Тараптардың жауапкершілігі
15. Темір жол бойынша тасымалдаушы мен құбыр бойынша тасымалдаушы жүк жөнелтушілермен мұнай тасымалдауға жасасқан шарттарға, тасымалдау шарттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұнайдың сақталуына жауапты болады.

8-1. При оформлении перевозочных документов при перевозке железнодорожным транспортом технологического объема нефти необходимого для заполнения вновь построенных трубопроводов грузоотправитель в комплекте перевозочных документов, предусмотренных Правилами перевозок грузов в графе "Особые заявления и отметки отправителя" делает отметку "Для заполнения трубопровода технологическим объемом нефти.
9. При отправлении нефти из перевалочного пункта грузоотправитель или экспедитор указывает в графе 4 накладной "Особые заявления отправителя" "Ввезен трубопроводным транспортом из..." (указывается страна отправления нефти).
Сноска: Глава 3 дополнена пунктом 8-1 - совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 29 и Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 48.
4. Планирование перевозок
10. Планирование перевозки нефти на экспорт производится на основании месячного графика поставок нефти казахстанских производителей по системе нефтепроводов и железной дороге на экспорт, утвержденного Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, с учетом его последующих изменений.
11. Грузоотправители поставляют нефть к перевозке маршрутами трубопроводов или укрупненными группами вагонов с расчетом обеспечения равномерного суточного поступления нефти на перевалочный пункт в размерах, устанавливаемых согласованным планом с учетом перерабатывающей способности перевалочного пункта.
5. Порядок приема и передачи нефти
на перевалочных пунктах
12. Прием нефти от грузоотправителя с трубопроводного транспорта осуществляется путем оформления документов СМГС и ведомости подачи уборки вагонов.
Передача нефти от перевозчика (по железной дороге) грузополучателю для последующей перевалки на трубопроводный транспорт осуществляется путем окончательного расчета по накладной СМГС и оформления ведомости подачи и уборки вагонов.
13. Порядок оформления приема/передачи нефти на перевалочных пунктах между перевозчиком по трубопроводу и грузоотправителем осуществляется в соответствии с заключенными договорами об оказании услуг по транспортировке нефти.
14. Перевозчики по трубопроводу и железной дороге ведут самостоятельный учет выполнения месячного плана перевозки (транспортировки) нефти.
6. Ответственность сторон
15. Перевозчик по железной дороге и перевозчик по трубопроводу несут ответственность за сохранность нефти в соответствии с заключенными с грузоотправителями договорами об оказании услуг по транспортировке нефти, договорами перевозки, а также законодательством Республики Казахстан.