Коммуналдық заңды тұлғаларға бекiтiлген мүлiктi есептен шығарудың тәртiбi туралы Нұсқаулықты бекiту туралы
Павлодар облыстық әкімиятының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 207/9 қаулысы. Павлодар облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 8 қазанда N 2067 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2011 жылғы 30 маусымдағы N 112/5 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 30.06.2011 N 112/5 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңына сәйкес облыс әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған коммуналдық заңды тұлғаларға бекiтiлген мүлiктi есептен шығарудың тәртiбi туралы Нұсқаулық (бұдан әрi-Нұсқаулық) бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары В.З. Бочинге жүктелсiн.
Облыс әкiмi
Облыс әкiмдiгiнiң
2003 жылғы "24" қыркүйек
"Коммуналдық заңды тұлғаларға
бекiтiлген мүлiктi есептен
шығарудың тәртiбi туралы
Нұсқаулықты бекiту туралы"
N 207/9 қаулысымен
бекiтiлген
Коммуналдық заңды тұлғаларға бекiтiлген мүлiктi есептен шығару тәртiбi туралы НҰСҚАУЛЫҚ 1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының қарулы күштерiнде, басқа әскерлер мен әскери құрылымдарында қолданылмайтын қару жарақты, әскери техниканы, қорғаныс объектiлерi мен өзге де әскери мүлiктi қоспағанда, табиғи немесе сапалық тозуының салдарынан, табиғи апаттар мен авариялардың нәтижесiнде жарамсыздыққа келген коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындарға (бұдан әрi - Мемлекеттiк кәсiпорындар) және коммуналдық мемлекеттiк мекемелерге (бұдан әрi - Мемлекеттiк мекемелер) бекiтiлген мүлiктердi есептен шығару тәртiбiн анықтайды.
2. Нұсқаулық Мемлекеттiк кәсiпорындар мен Мемлекеттiк мекемелердiң негiзгi құрал-жабдықтарына (активтерiне) жататын мүлiкке таратылады.
3. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен Мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн есептен шығаруға қажеттi құжаттаманы ресiмдеу осы Нұсқаулықтың 9-тармағында белгiленген шарттарды ескере отырып, осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес құрылатын комиссия (бұдан әрi -  Комиссия) тұжырымының негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Комиссия Мемлекеттiк кәсiпорын немесе Мемлекеттiк мекеме басшысының бұйрығымен құрылады.
Мемлекеттiк кәсiпорындарда құрылатын Комиссияның құрамына мiндеттi түрде:
Мемлекеттiк кәсiпорнының бас инженерi немесе басшысының орынбасары (Комиссияның төрағасы);
бас бухгалтер немесе оның орынбасары;
мүлiктiң сақталуына жауапкершiлiк жүктелген тұлғалар енгiзiледi.
Мемлекеттiк мекемелерде құрылатын Комиссияның құрамына мiндеттi түрде:
Мемлекеттiк мекеме басшысының орынбасары (Комиссия төрағасы);
бас бухгалтер немесе оның орынбасары (штат кестесi бойынша бас бухгалтер лауазымы болмаған жағдайда бухгалтерлiк есеп жүргiзу жүктелген тұлға);
мүлiктiң сақталуына жауапкершiлiк жүктелген тұлғалар енгiзiледi.
Мүлiктiң жекелеген түрлерiн есептен шығаруда Комиссия құрамына тиiстi мамандар (сарапшылар) енгiзiледi.

Об утверждении Инструкции о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными юридическими лицами
Постановление акимата Павлодарской области от 24 сентября 2003 года N 207/9. Зарегистрировано Управлением юстиции Павлодарской области 8 октября 2003 года за N 2067. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 30 июня 2011 года N 112/5
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 30.06.2011 N 112/5.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1.Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными юридическими лицами (далее - Инструкция).
2. Контроль за выполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Бочина В.З.
Аким области К. Нурпеисов
Утверждена
постановлением акимата области
от 24 сентября 2003 года N 207/9
"Об утверждении Инструкции о
порядке списания имущества,
закрепленного за коммунальными
юридическими лицами"
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке списания имущества, закрепленного
за коммунальными юридическими лицами
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями (далее - Государственные предприятия) и коммунальными государственными учреждениями (далее - Государственные учреждения), пришедшего в негодность вследствие физического или морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий, за исключением оружия, военной техники, оборонных объектов и иного военного имущества, не используемого в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.
2. Инструкция распространяется на имущество Государственных предприятий и Государственных учреждений, относящееся к основным средствам (активам).
3. Оформление необходимой документации на списание имущества Государственных предприятий и Государственных учреждений осуществляется на основании заключения комиссии, создаваемой в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции, с учетом требований, установленных пунктом 9 настоящей Инструкции (далее - Комиссия).
4. Комиссия создается приказом руководителя Государственного предприятия или Государственного учреждения.
В состав Комиссии, создаваемой на Государственном предприятии, в обязательном порядке включаются:
главный инженер или заместитель руководителя Государственного предприятия (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель;
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества.
В состав Комиссии, создаваемой в Государственном учреждении, в обязательном порядке включаются:
заместитель руководителя Государственного учреждения (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель (в случае отсутствия по штатному расписанию должности главного бухгалтера - лицо, на которое возложено ведение бухгалтерского учета);
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества.
При списании отдельных видов имущества в состав Комиссии включают соответствующих специалистов (экспертов).

2. Мүлiктi есептен шығару тәртiбi
5. Табиғи және сапалы тозудың салдарынан қызметiнiң белгiленген мерзiмдерi өтiлгеннен кейiн, дүлей апаттар мен авариялардың нәтижесiнде өндiрiстiк мәнiн толығымен жоғалтқан, егер оны қалпына келтiру экономикалық жағынан орынсыз немесе мүмкiн емес болғанда, мүлiк Мемлекеттiк кәсiпорындар мен Мемлекеттiк мекемелердiң балансынан шығарылады.
6. Мемлекеттік кәсіпорындардың мүлкін есептен шығару мемлекеттік басқару органының келісімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
7. Мемлекеттiк орган болып табылатын, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын Мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн есептен шығару олардың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
8. Жергiлiктi бюджет есебiнен ұсталынатын және мемлекеттiк органдар емес Мемлекеттiк мекемелер мүлкiн есептен шығару мемлекеттiк басқару органдарымен келiсiм бойынша iске асырылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
9. Комиссия техникалық құжаттаманы, сонымен қатар бухгалтерлiк есеп мәлiметтерiн қолдана отырып, есептен шығаруға жататын мүлiктi тексерiп қарайды және көрсетiлген мүлiктi қайта қалпына келтiру және одан әрi қолдануға жарамсыздығын анықтайды, осы Нұсқаулықтың 5-тармағында көрсетiлген есептен шығарылудың себептерiн айқындайды, есептен шығарылып отырған мүлiктiң жекелеген түйiндерi, бөлшектерi, материалдарын қолдану мүмкiндiгiн анықтайды, оларды бағалайды, мүлiктiң мерзiмiнен бұрын қолданыстан шығарылуына айыпты болған тұлғаларды анықтайды және акт жасайды. Комиссияның қызметi арнайы бiлiмдердi қажет еткен жағдайда, оның құрамына тиiстi мамандарды (сарапшыларды) енгiзедi.
Есептен шығару актiлерi бекiтiлгенге дейiн мүлiктi ажырату мен бөлшектеуге рұқсат етiлмейдi.
Мүлiктi жоюдан алынған барлық бөлшек, торап, қосалқы бөлшек, материал және өзге материалдық құндылықтар (бұдан әрi - материалдар) үш топқа бөлiнедi:
Бiрiншi топ - тiкелей қызметi бойынша олардың болжамалы пайдалануының бағасы бойынша бухгалтерлiк есептiң тиiстi шоттар кiрiсiне алынуға мiндеттi одан әрi қолдануға жарамды материалдар.
Екiншi топ - қайталама шикiзат ретiнде (қара, түстi және асыл материалдар, көнерген материал, отын және т.б.) кiрiске алынатын тiкелей қызметi бойынша одан әрi қолдануға жарамсыз материалдар.
Үшiншi топ одан әрi қолдануға жарамсыз материалдар. Осы топтың материалдары жойылуға жатады, бұл туралы акт жасалады.

2. Порядок списания имущества
5. С баланса Государственных предприятий и Государственных учреждений списывается имущество, полностью утратившее производственное значение вследствие физического или морального износа, после отработки им установленных сроков службы, в результате стихийных бедствий, аварий, если восстанавливать его экономически нецелесообразно или невозможно.
6. Списание имущества Государственных предприятий осуществляется по согласованию с органом государственного управления.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
7. Списание имущества Государственных учреждений, являющихся государственными органами, финансируемыми из местных бюджетов, осуществляется по их решению.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
8. Списание имущества Государственных учреждений, содержащихся за счет местных бюджетов и не являющихся государственными органами, производится по согласованию с органами государственного управления.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
9. Комиссия производит непосредственный осмотр имущества, подлежащего списанию, использует при этом техническую документацию, а также данные бухгалтерского учета и устанавливает непригодность указанного имущества для восстановления и дальнейшего использования, выясняет причины списания, определенные пунктом 5 настоящей Инструкции, определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого имущества, производит их оценку, выявляет лиц, по вине которых произошло преждевременное выбытие имущества из эксплуатации и составляет акт. В случае, когда деятельность Комиссии требует специальных знаний, в ее состав включают соответствующих специалистов (экспертов).
До утверждения актов списания разборка и демонтаж имущества не допускаются.
Все детали, узлы, запасные части, материалы и другие материальные ценности (далее - материалы), полученные от ликвидации имущества, делят на три группы:
Первая группа - это материалы, годные для дальнейшего использования по прямому назначению, которые должны быть оприходованы на соответствующих счетах бухгалтерского учета по цене возможного их использования.
Вторая группа - это материалы, непригодные для дальнейшего использования по прямому назначению, которые приходуются как вторичное сырье (лом черных, цветных и драгоценных металлов, ветошь, дрова и т.д).
Третья группа - это материалы, которые непригодны для дальнейшего использования. Материалы этой группы подлежат уничтожению, о чем составляется акт.

10. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен Мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн осы Нұсқаулықтың 5-тармағында көрсетiлген себептердiң салдарынан есептен шығару белгiленген нысандағы (ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) актiлерiмен 3 данада ресiмделедi.
11. Комиссия 3 данада жасаған Мемлекеттiк кәсiпорындар мен Мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн есептен шығару актiлерi осы Нұсқаулықтың 6, 7, 8-тармақтарына сәйкес құжаттардың мына тiзiмiмен:
1) Комиссия хаттамасы;
2) авария жағдайында тиiстi лауазымды тұлға жасаған және бекiткен уақиға актiсiнiң көшiрмесi мемлекеттiк басқару органдарына келiсуге жiберiледi.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
12. Мемлекеттiк мекеме мен Мемлекеттiк кәсiпорынның мүлкiн есептен шығару актiлерi келiсiлген жағдайда жоғарғы сол жақ бұрышта "Келiсiлдi" деген белгi, күнi, тиiстi мемлекеттiк басқару органының мөрiмен бекiтiлген басшының қолы қойылады.
Актiнiң, комиссия хаттамасының (уақиға актiсiнiң көшiрмесiнiң) бiр данасы тиiстi уәкiлеттi органда қалады, қалған екеуi Мемлекеттiк кәсiпорын немесе Мемлекеттiк мекемеге берiледi.
13. Келiсiлмеген жағдайда, мүлiктi есептен шығарудан бас тарту дәлелденуiмен құжаттардың пакетi Мемлекеттiк кәсiпорын немесе Мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
3. Қорытынды ережелер
14. Есептен шығарудың қолданылып жүрген тәртiбi бұзылған жағдайда бұған айыпты тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген жауапкершiлiкке тартылады.
15. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес шешiледi.

10. Списание имущества Государственных предприятий и Государственных учреждений вследствие причин, указанных в пункте 5 настоящей Инструкции, оформляется актами установленных форм (формы ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) в 3-х экземплярах.
11. Составленные Комиссией в 3-х экземплярах акты списания имущества Государственных предприятий и Государственных учреждений направляются на согласование в орган государственного управления в соответствии с пунктами 6, 7, 8 настоящей Инструкции со следующим перечнем документов:
1) протоколом Комиссии;
2) в случае аварии - копией акта происшествия, составленного и утвержденного соответствующим должностным лицом.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
12. В случае согласования актов на списание имущества Государственного учреждения или Государственного предприятия в верхнем левом углу ставятся: отметка "Согласовано", дата, подпись руководителя, скрепленная печатью соответствующего органа государственного управления.
По одному экземпляру акта, протокола Комиссии (копии акта происшествия) остается у соответствующего органа государственного управления и Департамента, один экземпляр направляется Государственному предприятию или Государственному учреждению.
13. В случае несогласования пакет документов с обоснованием отказа на списание имущества возвращается Государственному предприятию или Государственному учреждению.
3. Заключительные положения
14. В случае нарушения действующего порядка списания имущества виновные в этом лица несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность.
15. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, решаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.